Veiling-overzicht Provinciaal Nieuws Hernieuwingsvreugd en herdenkings viering Aanzijn en aanzien Polens bonte aspecten Zijn schamel volk MUZIEK TWEEDE BLAD DONDERDAG 10 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 3 m ms Alle Rechtszaken BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Door dr. Felix Rutten Richard Crooks in het Concertgebouw te Amsterdam Js» Uw i BRIEVEN UIT UITGEEST HOORN ASSENDF.LFT. voor blanke landen CASTRICUM HEILOO WORMERVEER DE KWAKEL De ramp van het s.s. s.s. „Haakon VII" Bankfusie in Oostenrijk IV. Zoo juist kom ik van Wilno terug, in den noord-oostelijken uithoek van Polen, bij de grens van Litauen. Het kost, van Warschau uit, een dag of een nacht reizen. Maar de ongeveer 450 kilometer mogen niet tellen. Moet Wilno zien: de tweede kunststad! van 't uitgestrekte rijk, de tweede koningsstad van het oude Polen, waar Napoleon verblijf hield toen hij de Berezina tegemoet ging, waar de Poolsche romantiek is opgebloeid met de grootste dichters van het land, Adam Mic- kiewicz en Julius Slowacki. Daar ook is Kosciusko geboren, de held en opstandeling, die als een symbool werd van het vadei- land en de vrijheid; en eveneens is het de bakermat van den president der republiek, maarschalk Pilsoudski, die Wilno van de Russen bevrijdde, den 19den April 1919. Tusschen de ruïnen van den koningsburcht te Wilno en het hersteld koningsslot te Kra- kaw wentelt heel de geschiedenis van het vrije Polen. Hoe kan er een „Lituaansche kwestie" zijn om het bezit dezer stad, wier inwonerstal van 180.000 bestaat uit 55 pet. Polen, 40 pet. Joden en 5 pet. Russen, Ru thenen en Litauers, waarvan de laatste zelfs geen 0.5 pet. vertegenwoordigen? Had 'k niet ergens gelezen, dat d'eze staa al heel Russisch is en bijna Oostersch? Het is een stad vol verrassingen als Krakaw,. maar heel anders dan Krakaw; doch even vol van Italiaansche invloeden, rococo-pronk en klassieke zuilen; even aanminnig en boeiend en bekoorlijk in haar liefelijk heu- velgroen, langs de kronkelende oevers der zangerige Wilja; een Noorü'sch Florence ln een Fransch landschap! En ook hier weer, in dezen uitersten uit hoek, waar de houthandel nu stil ligt, en het Russisch pelswerk nog maar schaars zijn weg zcekt naar de Baltische zee daar Russen en Litauers mokken toch die zelfde bedrijvigheid van overal in dit herle vende land, diezelfde koortsachtige lust tot hernieuwen en heropbeuren, die flikkerende levenswil en gespannen energie, waardoor overal het woord bewaarheid wordt, dat Pil soudski sprak in 1919: „arbeid zal het ken- teeken zijn van dezen nieuwen tijd, die volgt op een tijdperk van ijzer en bloed." Straten opgebroken, huizen in aanbouw, groote restauratiewerken aangevat, de par ken vol bloemen, de pleinen vol vroolijke le vendigheid: heel die stad ligt er, blank als melk, als een fantastisch visioen in den blauwen en zonnigen dag. „Maar je had ze moeten zien, toen de Russen er huisden!" Ik laat me vertellen van den ellende-tijd der vergeten vervuiling, de voorbije smerig heid. De Russen verzorgden noch wegen, noch straten. Daarom zijn de straten in alle Poolsche steden nu nog jammerlijk, en de wegen slecht. Begrijp, dat de Poolsche Repu bliek van heden 388.390 K.M.2 beslaat en dat dit halve land verwoest lag, tien jaar gele den. toen het nieuwe tijdvak begon. De Staat zatsindsdien nog met de vijandschap der Sovjet opgescheept, maar wist ondanks den oorlog, die nog d'uurdè, in dezen tijd toch ai heel de industrie, die uitgeplunderd en ver woest lag, ,weer op de been te brengen, 6200 nieuwe scholen op te richten', 1100 kilometer bruggen te herbouwen, over 2000 kilometer nieuwe spoorlijnen aan te leggen en over 10.000 kilometer nieuwe wegen! 1200 loco motieven werden aangeschaft, 2000 wagons voor reizigersvervoer en 60.000 wagons voor goederenvervoer. Er lagen 1.837.305 gebou wen verwoest, bij het einde van den oorlog. Daarvan heeft Polen er 82 pet. heropgericht, zonder dat de Republiek ook maar de minste schadeloosstelling kreeg bij den vrede dien zij sloot. En dit alles waar de bouw eensr nieuwe haven niet te vergeten valt haast uitsluitend met eigen middelen, daar Polen alléén maar met de Vereenigde Staten een leening sloot. Over een lengte van 800 kilometer haar rivieren geregulariseerd en 10.000 hectaren grond in ontginning gebracht; haar steden opgeknapt„Je had Wilno moeten zien toen de Russen er de baas speelden!" Daar gebeurde niets. Je liep over houten trot tot's, die in het water der straat lagen te rotten, zoodat het vuil telkens tegen je kuiten spoot. Alle Staatsgebouwen zagen er uit als vieze stallen. Er heerschte nergens orde, noch zindelijkheid. Want, het czarenrijk had maai één wil en één doel: het land kapot maken, alle welvaart fnuiken en alle levensvreugde verstikken. Polen moest een woestenij wor den, waarachter Rusland zich veilig voelen zou. Daarom was de eerste zorg van den Russ-- schen overweldiger, om in Wilno, de oude koningsstad, eenmaal verliefd op de kunst van Italië en den glans van het Humanisme, de universiteit op te heffen, die sinds 1578 de glorie der stad geweest was! Een universi teit, die een afzonderlijke faculteit had inge richt voor de aesthetica, waar de schoon heidsleer werd onderwezen naast muziek en dans en schermkunst Over drie weken zal Wilno ruischea bonte feestelijkheid. Daarvandaan oc* «se sidderende ijver, waarmee er overal wordt geverfd en verfaaid. Want dan zal het 350 jaar geleden zijn, dat de Hoogeschool er door koning Stefanus Batorij werd gesticht, en tien jaar geleden, dat zij, als een der ell hoogescholen van de Republiek, werd her opend. De Russen hadden alleen de gebouwen la ten staan van de oude Universiteit, die se dert dienden tot administratieve doeleinden. De heerlijke open gaanderijen van haar ze ven groote en kleine binnenhoven waren dichtgemetseld. Al het overige, bibliotheek, verzamelingen, instrumenten, herinneringen en kunstvoorwerpen, alles was naar Moscou gesleept of naar elders verdwenen. Maar aanstonds opent de nieuwe Staat de oude poorten. Professoren, studenten en studie materiaal, het kwam darna alles vanzelf. En na het inwendige hersteld, den geest, de oude ziel herrekt te hebben, heeft Wilno in deze laatste maanden nu jok nog de krachi en de middelen gevonden, om eveneens den uitwendigen glans weer te verlevendigen: ae gebouwen staan nu welhaast hersteld in den vroegeren luister, in die melkachtige blank heid die heel de stad haar verrassende be koorlijkheid geeft en den heropenden Renais- sance-hoven harer Universiteit die wijding, en die weligheid, die van Italiaansche praal laat droomen onder de bries der Bal tische zee. Wij sporen Zuidwaarts terug door niets dan bosch. Overal nieuwe stations langs de lijn, wit met roods daken, in een stijl dien ze „Poolsche Renaissance" noemen. In één dier stations zijn we afgestapt om tegen den middag iets te gebruiken. Een willekeurig station, waar we wachten op aansluiting voor een zijlijn. Goed. Ik geef toe dat dn geen kleurig Holland is. Maar dit alles is hier niettemin zindelijk. En zie je dit om roerend streven niet naar „nieuw leven"? Mfjn vriend vertelt me van den vliegen- zwerm, die onder Russisch bewind hier alle spijs ongenietbaar maakte. Nu is er al hei eetbare in glazen kasten geborgen. Op Ieds- ren schotel, bij warm vleesch, bij kaas en boter en koekjes, ligt een groen takje tot sieraad'; en versche groene bladeren van heesters en acacia's geven het buffet een verhoogde aanlokkelijkheid. Bloemen in va zen, op de tafels, bloemen in bakken voor de vensters, bloemen in ijzeren hangeys bui ten langs den stationsgevel. „Op 't onver wachtst komt de minister in eigen persoon, inspecteert den boel met de noodige standjes als dat moet, ook geldboeten, ook beloonin- genzoo maken we van het oude Polen een nieuw land!" Dat Wilno's station zelf een keurigen wacht- salon bezit, gesierd als een tuinkamer, met vergulds kaarsenkandelaars op elke tafel en bloemen in overvloed, moet 'k hier nog even aan toevoegen, om niet te verzwijgen, dat 'k daarbij vergelijkend aan de dito's onzer zui delijke buren dacht. Werkelijk, de heei- schende opvattingen over Polen, gegrond op den toestand van vóór tien jaar, moeten grondig herzien worden, evenals alles wat er aan boekwerken over het land verscheen, die niet van de laatste jaren zijn. En wie als Ge Duitschers blijft schermen met een minach tende uitdrukking als „Polnische Wirtschaft" loopt hard kans, zichzelf belachelijk te ma ken. Van Noord tot Zuid een zelfde beeld en be wijs van het ernstig streven, het krachtig willen, het prachtig bereiken van een volk, dat nu eindelijk de weelde genieten mag van het vrije, zelfstandige bestaan en dit waard wil blijken door heel de duizelingwekkende expansie van zijn arbeidskracht. Het nieuwe aanzijn nu ook tot aanzien brengen; dat schijnt de geheimzinnige leuze te zijn, waai- over alle, overigens met elkaar strijdende, politieke partijen het eens zijn. En de tril ling van deze gedachte, tot daad omgezet, vaart door heel het land in al zijn geledin gen, door al zijn districten, hoe verscheiden van kleur. Hier verbaast nog geen welvaart; maar hier verbluft wat het zekerste onder pand is van toekomstigen voorspoed: deze ingespannen arbeid, deze wijdgrijpende on dernemingsgeest, deze geweldige energie dit voor niets stilstaat, en straks als het moey óók letterlijk, eenvoudig oergen verzetten za_ wanneer een kanaal noodig blijkt tus schen de zee en den Weichsel. Polen bezit nu reeds twaalf steden met meer dan 100.000 inwoners en Warschau zelf is, wat inwonertal betreft, de vijfde stad van Europa. Elk jaar neemt de bevolking der 3o millioen met een half miliioen geboorten toe. Een agrarische wet, die den kiemen boer aan grondbezit helpt ten koste van den grootgrondbezitter, is in werking getreden. De werkloosheid vermindert. Driekwart mil lioen arbeiders vinden hun bestaan in de in dustrie, mijnbouw, petroleum, staal, ijzer, zink, chemische producten, textiel, hout - wier statistieken een doorloopende, geweldige stijging aangeven. Een woud van schoorstee- nen rookt boven Lublin, boven Lodz en Leopol, het Lemberg der Oostenrijkers. Het stedennet van Boven-Silezië, waar de arbeid dreunt in de heftigste trillingen, zet des avonds een gloed af tegen de donkere lucht, alsof er heel het land in lichte laaie stond. Geen beter bewijs van de industrialisatie van het nieuwe Polen, dan de geweldige groei zijner steden, iii het gebied waar de mijntorens rijzen en de daver der ijzeren hamers de heete lucht doet gonzen zonder verpoozen. Nóe een aspect van het nijvere Polen. Wij stappen af te Bialowicza. Hier liggen 130.000 hectaren basch, staatseigendom. Het is als een provincie op zich zelf. Enkele dorpen liggen binnen dit gebied, met een jachtslot dat door den czaar bezocht werd, toen deze er kwam jagen op beren en bisons, herten, evers en wolven. De Poolsche Staat stond een tijd lang de exploitatie hiervan af aan Engelschen. Maar later, werd deze concessie ingetrokken. Nu heeft de Staat zelf het be heer in handen, dat over twee honderd be ambten loopt. De omliggende dorpen leveren de noodige arbeidskrachten. Wij tuften 25 Kilometer om de naastbij zijnde grens, van het middelpunt uit, te bereiken; naar andere zijden heen bedraagt die afstand er ruim vijftig. Bij het jachtslot zelf werd, het om ringende park niet meegerekend, een terrein van 4000 hectaren afgezonderd als natuur park. Dit blijft door menschenhand onaan geroerd. Hier wordt de natuur vrij spel gela ten. Boomen en takken blijven er liggen, zoo als d'e storm ze ontwortelt en afscheurt, of zooals ze er neervallen, ontkracht door ou derdom. Een eik van zes eeuwen vormt er het merkwaardigst curiosum. Het is louter observatie-terrein, studieveld voor 't bosch- beheer, waar allerlei wild en vreemd gevo gelte een paradijs vonden, sneeuwwitte uilen, j gieren en valken Op het dak van het jachl- slot heeft de ooievaar zijn nest. Dit land draagt allen denkbaren zegen op zijn aanschijn en alle schatten der aarde in zijn schoot. Ontroerd zie ik daarnaast de armelijke hutten zijner kleine boeren, donker van planken saamgetimmerd, met zwart riet-gedekt. Een gemetselde haard la het pronkstuk der eenige woonruimte. Oy het „dak" van dezen vuurhaard legt zien heel het gezin voor den nacht ter rust. Dit volk heeft nooit welvaart gekend, en was toch tevreden. Het werd sterk in het harde leven, vol ontberingen en zorg. Het bleef ge zond van ziel en van lichaam, gelukkig met zijn rijken kinderzegen. Eenvoudig van hart, en trouw van aard. Moet er geen groote toekomst weggelegd zijn voor dit volk, dat zooveel prachtige mo gelijkheden in zich sluit? Onder de auspiciën der Int. Concert- Dir. Ernst Krauss trad Dinsdagavond in de groote zaal van het Concertgebouw de Amerlkaansche tenor Richard Crooks op, wiens geluid volgens de buitenlandsche cri tici dat van Caruso zou evenaren. Den grooten Italiaan zelf moenten we nooit hooren, en men zegt, dat ook de beste gra- mophoonplaat niet weergeeft al den glans en den omvang dier phenomenale stem. Een vergelijking tusschen deze beide zan gers is dus onmogelijk. Maar we hebben Crooks gehoord En deze heeft ons inder daad een openbaring gegeven van groote en beheerschte Kunst. Het liederen-programma was niet groot. De zanger opende met 'n paar aria's m ouderwetschen stijl. „O dolce mio" van Glück en „Per piëta" van Stradella. Maar reeds onmiddellijk werd de zaal die jam mer genoeg slechts voor drie kwart bezet was er door als geëlectrlseerd. Was het publiek betrekKefjjk koel bij de ontvangst, na het tweede lied laaide het enthousiasme al spoedig op en we hebben nog zelden een concert bijgewoond, waarop frenetieke uitingen van opgetogenheid over het ge- bodene eoo snel volgden op een eerste ken nismaking. Wat Richard Crooks ons dan ook in zijn eerste liederen te genieten gal, getuigde van een in alle richtingen edel geschooid orgaan, en van een fijnzinnige opvatting en een kunstbegrip, welke men van over zee niet zou verwachten. Alles is af aan dezen zang. De stem zelf, van een buiten gewonen glans, wordt beheerscht met een gemak, en bezit zulk een uithoudingsver mogen, dat men voelt dat er, ook al is de zanger na den langaciemigsten muzika- len zin en het geweldigste forte-crescendo uitgezongen, toch altijd nog reserve aan adem en geluid aanwezig is. Een bijna roe rend mezza di voce, een allerteerst pia nissimo deze phenomenale omvangrijke stem die ook in het lagere register klankvol blijft, paart ze aan een forte, dat zek'-r in staat is, om nog grootere ruimten te beheer- schen dan die van het Amstsrdamsche Concertgebouw. Van de drie Straussliederen welke hij ons j voor de pauze zong, en welke vooral het licht deden vallen op z'n fijnen kunstsmaak en diep muzikaal begrip was „Freundliche j Vision'* naar onzen smaak wel het teerste j en meest geacheveerde van voordracht en nuanceering. Prachtig waren daarbij de me- j lodische verbinding na „vor mir: Eine Wie- se" die sterk het visioen suggereerde, en na j „aus dem Laube, Und ich gene" welke de conclusie weer vastknoopte aan het visi oen. En toen verwonderden we ons niet meer, dat deze zanger bij God's genade verklaard heeft, niet van plan te zjjn. ooit voor de toonfilm-industrie te willen zingen! Zijn bel-canto, het moge dan een lichtelijk oud'erwetsch tintje hebben, bracht de zaal in begeestering, en bij het dynamisch zoo effectvol gezongen crescendo fermate: „habe Dank!" uit „Zuegnung" van Strauss, rees de zaal als één man omhoog en huldigde den zanger uitbundig. De nog voor de pauze gezongen Russische liederen van Rimsky Korsakoff en Rachma ninoff misten ook hun magische uitwerking niet. Deze oer-muziek, welke, evenals alle andere nummers Anton van der Horst met zooveel smaak en aanpassingsvermogen op den vleugel begeleidde, en welke door den zanger in het Russisch werd voorgedragen, blijft immer boelen. Drie Engelsche liederen van uiteenloopen- de strekking en waarvan het „Beloved it is mom" ons het meest bekoorde, en een Ro mance uit Bizet's „Perlenfischer" besloten het programma. En toen zag men het merkwaardige ge beuren, dat de aanwezigen, in vervoering gebracht door deze groote kunst, den zanger de namen suggereerde van de toegiften, wel ke hij na het onbedaarlijk applaus mes groote bereidwilligheid zingen wilde. Men hoorde de bekende namen van Tosca, van Paljas; naast ons schreeuwde men Butter fly en Aïda, Traviata! Op Tosca viel de keus van den zanger, die na zijn groote Tosca-aria „E lucevan le stelle" tot drie viermaal door de aanwezigen voor zijn loge werd teruggeklapt, waar hij buigend en vriendelijk wuivend verscheen, om ten slotte met Donizetti's „Elisire d'Amore" te be sluiten. Een jongmensch in plus-fours zag kans om het podium op te wippen en den groo ten kunstenaar om diens handteekening te vragen, en waarlijk, het gelukte! Terwijl we huiswaarts keerden, hoorden we, dan hier, dan daar een der vele goede lyrische tenoren die Amsterdam telt onder zijn zingende bevolking, langs den weg de geliefde opera-wijzen neuriën, welke zij de zen avond met zooveel perfectie hadden hoo ren vertolken. Richard Crooks zal in Amsterdam niet licht worden vergeten. En we zijn er zeker van, dat hij anders als Chaliapin, waar hij ook in Nederland nog moge zingen, met be- j geestering zal' worden ontvangen als een der grootste tenoren van onzen tijd. j w DE WEGENKWESTIE Nu de herfst opnieuw zijn intrede heeft gedaan en door zijn vele regenbuien onze straten en wegen als het ware in poelen en plassen heeft herschapen, blijkt weer eens ten volle, van welk een bijzonder groot belang, vooral 't wegenvraagstuk voor onze gemeente is. Want werkelijk, ik geloof niet, dat er in onze onmiddellijke omgeving een dorp is, waar men zulke ellendige wegen aantreft. Autorijders heb ik tenminste dik wijls hooren beweren, dat zij, gezeten in een auto, kunnen voelen, wanneer zij bin nen de grenzen onzer gemeente zijn ge komen. Reeds meermalen is er in den raad over dien ellendigen toestand der wegen ge klaagd en evenveel malen werd de schuld daarvan afgewenteld op net geringe be drag, hetwelk men jaarlijks voor het on derhoud der wegen kan uittrekken. Altijd weer hoort men dan klagen over het bij zonder groote wegennet, hetwelk onze ge meente te verzorgen heeft. In dit verband n.l. wat de totale lengte der gezamenlijke wegen betreft, wordt dan ook het uitge trokken bedrag ter verbetering, gering ge acht. Nu wil ik dit alles geenszins tegen spreken, maar mij dunkt, Uitgeest zal toch wel niet de eenige gemeente zijn, die een bijzonder groot aantal wegen te onderhou den heeft. Bovendien kan de belasting in deze gemeente zeker niet laag genoemd worden en kunnen wij gerust meegaan met het raadslid H. Kabel, die onlangs in de vergadering van den raad zei, dat in dit opzicht het maximum was bereikt. En in dien het vastgestelde bedrag niet voldoende blijkt voor onderhoud van de buitenwegen en dorpsstraten tegelijk, waarom dan niet zoo zou ik zeggen, begonnen met tenminste het dorp zelf van behoorlijk geplaveide straten te voorzien. Hierop hebben, dunkt me, toch alle belastingbetalende inwoners recht. Temeer nog waar zij mogen ver wachten, dat de overheid het eerst en ook de meeste aandacht zal schenken aan dat gene, waarbij zij, als belastingbetalende Ingezetenen, het meeste belang hebben. Ook wordt de ongustige toestand onzer wegen geweten aan het geregelfde opbreken, zooals dit de laatste jaren gedaan is voor den aanleg van electriciteit, waterleiding, rk>- leering en gas, waardoor afdoende verbe tering zoo lang op zich laat wachten. Maar dan wil ik weer verwijzen naar ge meenten als Castricum, Heemskerk of Akersloot, waar men toch ook de wegen en dorpsstraten heeft moeten opbreken voor bovengenoemde doeleinden en men toch wel kans zag, binnen betrekkelijk korten tijd de wegen weer in behoorlijken staat te brengen. En we kunnen daarbij gerust aannemen, dat de beide laatstgenoemde gemeenten, met hunne overwegende boeren- en tuin dersbevolking er momenteel in financieel opzicht zeker niet beter voorstaan. In de afgeloopen week was de toestand van wegen en straten, vooral in 't zuide lijk deel van ons dorp, weer eens allertreu rigst. Daar had men, voor 't leggen van een zwaarderen electrischen kabel, de voornaam ste straten maar tegelijk opgebroken. Een reiziger, dien ik daar in die dagen ont moette, vroeg mij, wijzend op de barricaden van modder, klei en steenen, of hier ter plaatse een revolutie was uitgebroken! Nu 't had er wel iets van weg, vooral door die opgeworpen hoopen kleiige grond en mas sa's steenen. Menige huisvrouw zal toen angstvallig gekeken hebben naar de onderdanen van huisgenooten en bezoekers. 't Ergst waren er evenwel de zakenmen- schen aan toe, die voor de uitoefening van hun bedrijf op een auto waren aangewezen en nu verhinderd waren er gebruik van te maken. Nu ik 't toch over auto's heb, mag ik nog wel eens de aandacht vestigen op de onvol doende regeling, welke van gemeentewege getroffen was ten opzichte van het verkeer, vnl. van voertuigen. Misschien was er hee- lemaal wel geen regeling getroffen. Maar wanneer men twee van de hoofdverkeers wegen. Hoogeweg en Middenweg, voor net geregelde verkeer afsluit, dient men tijdig, waar dit noodig is, door aanwijzingsborden aan te geven, welke wegen zijn afgesloten en hoe men zijn route dient te nemen, om, van de eene zijde het dorp binnenrijdende, het aan de andere zijde weer te kunnen verlaten. Tal van auto- en wagenbestuurders moes ten nu gedeelten terugrijden, veroorzaakten daardoor opstopping en stagnatie en slaag den er dan eindelijk in, na herhaaldelijk vragen, weer op den goeden weg te komen. Het aantal scheldwoorden door dezulken geuit aan het adres van de overheid, ten gevolge van de slechte en onvoldoende regeling, was dan ook legio. De eenige, die, zooals het Uitgeester Weekblad terecht opmerkte, er eenig voor deel bij had, was de vuilnisman, die zelfs de bewoners van 't bereikbare gedeelte van ons dorp met hun vuilnis zitten liet. En er was nota bene in de laatste raadsvergade ring nog wel toegezegd, dat men dezen functionaris er op zou wijzen, dat hij het vuilnis regelmatig en zooals het behoorde diende op te halen. Dat schijnt dus niet veel, te hebben geholpen. Maar, om op onze wegen terug te komen, wanneer het gemeentebestuur er nu wer kelijk eens toe mocht overgaan, om vol gens een tevoren opgemaakt en vastgesteld plan, de verbetering der straten, snel en goed, tot stand te brengen, zal het toch zeker ook verplicht zijn, het aantal straten makers uit te breiden. Want wanneer al het werk zou moeten worden uitgevoerd, door onzen éénen stratenmaker, dan is het geval heusch niet onmogelijk, dat de oe- strating aan 't eene einde van ons dorp om vernieuwing komt vragen, voor 't an dere einde in behoorlijken toestand is ge bracht. We willen evenwel in dit opzicht niet al te zwaartillend zijn. Het behoort immers nu eenmaal tot onze noordelijke eigenschappen, dat we ons niet spoedig aan een of andere zaak geven, maar als we ons eenmaal gegeven hebben, dan rusten we niet, vooraleer we het werk tot een goed einde hebben gebracht. Moge het met onze wegen nu ook eens zoo gaan. HANS VAN REWIJK. Uitgeest, 6 Oct. 1929 Vischmarkt Op de vlschmarkt werd aangevoerd 567 pond bot 1814—22)4 cent Per pond; 141 pond 8al 42—7J cent per Pond; 1 mand garntal 2 per mand; 2 man den spiering 1.75 per mand. Aanbesteding Voor de aanbesteding van een nieuw gebouw voor de drukkerij ,Ede- vea" waren de volgende biljetten Ingekomen: v. Petten, Hoorn 53500;Groner en Moeges, Hoorn 48900; v. Riei, Hoorn 48392; Ant. Ockx, Hoorn 48103; Kaat, Hoorn 48000; Koot en Molen, Alkmaar 47800ê E. J. Blauw, Hoorn 47595; C. J. Koens, Heerenveen 4690; Kleerbez'm, Beemster 46Q48; P. Krab, Hoom 456u8ê Doeders en Schilder, 't Zand 45254Ó Brand, Beem ster 44950; J. Appel er. Zee Hoon 44889ê J- Leenburg, Purmerend 4445Jê A. Mole naar, Hoorn 4475 Gunning aangehouden. Kath. Kring Der. eersten avond in dit seizoen, welke tevens als herdenkingsavond zal gelden van het eerste lustrum, zal ge houden worden op Maandag 14 October, in de Parkzaleh alhier. Aangevangen wordt om precies 8yt uur Opgevoerd zal worden een revue in 3 bedrijven met proloog getiteld: „Dat Is de vraag". Ook zal medewerking worden verleend door de Zangvereeniging „Viribus Unitis". Personalia Voor het te Den Haag ge houden Machinisten-examen, diploma B, slaagde de heer H. J. de Graaf, alhier. De Kermis De Kermis J.l. Zondag heeft tot nu toe een geregeld verloop. De café's en de bioscoop van Schinkel trekken als alle ja ren veel publiek. De Schouwburgtent van Bakker kan niet bogen op een druk bezoek. De orde wordt door de politie goed gehand haafd. Zondagmiddag liet het zich aanzien, dat het rumoerig zou worden door het wan gedrag van enkele ongure elementen die nog al vechtlustig schenen. De politie echter trad streng op en voor den donker had zij reeds beslag gelegd op een viertal scherpe messen, die zeker dienst hadden moeten doen bü eventueele vecht partijen. Dank zij het waakzaam oog en het streng optreden van onze politie werd de orde gedurende den drukken keimisavond niet meer verstoord. Te water Onze plaatsgenoot, de Manu- facturier H., zou dezer dagen met zijn motor cn zijspanwagen. waarop eenige pakken ma nufacturen, een auto passeeren. De heer H. gaf flink gas, en in de snelle vaart raakte hij net beheer over zijn stuur kwijt, zooaat hij met zijn vehikel ln de sloot reed. Hij zelf kon zich gelukkig spoedig uit zijn benarde positie redden; de manufacturen werden ook vlug op het droge gebracht, doch motor en zijspan zaten dermate in de moddersloot, 'n Goede raad 2 x daags poetsen met BOLDOOT'S Doos 20 ct. Tube 35 ct. I dat veel inspanning noodig was om ze op den vasten wal te brengen. Inbraak Toen de heer W. Schoone Maan dagavond met zijn vrouw de kermis bezocht, hebben inbrekers kans gezien in zijn woning, staande op den Veenpolderdijk. alhier, in te breken.. Na een en ander overhoop ge haald te hebben zijn de he ei pu onverrichter- zake vertrokken; er was blijkbaar niets van hun gading te vinden Men zij op zijn hoede, Onderwijs Afstand schoollokalen voor Chr. School. Men herinnert zich, dat het bestuur van de Chr. school met den bijbel, gelden heeft aangevraagd voor den bouw van een tweeklassige school, waartegenover de raad besloot dit verzoek niet toe te Staan, maar wel twee schoollokalen beschikbaar te stellen. Tegen dit besluit werd beroep inge steld door de raadsleder Aukes, Schipper en Hellinga, omdat de aanvrage huns inziens niet voldeed aan de wet, omdat, nadat aan vankelijk de ouders van ruim 40 kinderen hadden verklaard hun kinderen op die school te zenden, meerderen nader de handteekenin- gen hebben teruggenomen. Gedeputeerde Staten hebben thans in deze zaak uitspraak gedaan* en het beroep onge grond verklaard, zoodat het besluit van den raad dus blijft gehandhaafd. Brandraad Naar wij vernemen is door burgemeester en wethouders benoemd tot lid van den Brandraad in plaats van den heer J. Boon, de heer Jb. Lute. Commissie van Toezicht op h«t Lager Onderwijs Ter vervulling van de twee bestaande vacatures van lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, is door burgemeester en wethouders de vol gende voordracht opgemaakt; le vacature: 1. Mej. M. Renkel; 2. mej. C. Tromp. c 2e vacature: 1. J. J. Witte en 2. P. Schenk. Geitenkeuring Als andere jaren hield de R. K. Geitenfokkersvereeniging op het terrein naast het café Borst een keuring van geiten, behoorende aan leden. Als lceurmees- j ters traden op de heeren Clement en v. Noort van Hillegom. De prijzen werden toegekend: Voor inzendingen een- en tweejarige dieren: D. Wokke, bondsmedaille; le pr. S. Groentjes; 2e pr. J. Zonneveld; 3e pr. C. Brakenhoff en 4e pr. P. Vlaarkamp. Oude dieren: le pr. C. Brakenhoff; 2e pr. G. Veldt; 3e prijs J. Breedveld; 4e pr. W. v. Berg. Lammeren: le pr. J. Veldt; 2e pr. G. Veldt; 3e pr. C. Brakenhoff en 4e pr. S. Groentjes. Door den heer Th. Schermer werd een extra prijs beschikbaar gesteld, terwijl ook de heer J. Hagemaan een prijs beschikbaar stelde. Vogelschieten Evenals andere jaren zal op den tweeden kermisdag te Bakkum as. Maandag, wederom een groote wedstrijd wor den gehouden in het vogelschieten. Verkocht Het weiland groot ongeveer 1)4 H.A. gelegen ln de Boekeiermeer, eigen dom van de heeren J. de Wit en P. Smit is onderhands verkocht aan den heer Joh. Vahl, alhier. Opgedragen Het bouwen van een woon huis aan den Stationsweg voor rekening van den heer P. Groen is opgedragen aan den heer R. Kuiper, aannemer, alhier. Gewetensbezwaren tegen den militairen dienst Aan den dienstplichtige W. Wolles- winkel, uit deze gemeente, is, in verband met zijne ernstige gewetensbezwaren tegen den militairen dienst, op grond van het be paalde in de Wet betreffende de di:nstwei- gering, vrijstelling van den militairen dienst verleend. Genoemde dienstplichtige wordt thans te werk gesteld bij een niet-militalren tak van Staatsdienst voor den tijd van 1 jaar en negen maanden. St. Ignatius Maandagavond 5 Oct. werd de uitgestelde vergadering gehouden van de retraitevereeniging „St. Ignatius". Wegens ontslagname van voorzitter en penningmeester, was deze vereeniging kwij nende. Op de agenda stond daarom be stuursverkiezing. Als voorzitter werd de heer G. v. Sta- j veren en als penningmeester de heer W. j Enthoven gekozen. Nu het bestuur weder voltallig is, zal er een krachtige propaganda worden ge voerd om het retraitebezoek zooveel moge lijk uit te breiden. Maandelijks zal op na der te bepalen plaats de contributie wor den geïnd, wat voor de leden gemakke lijker is, dan wat tot nu toe geschiedde. Het bestuur heeft in de eerste maanden voldoende werk om verschillende zaken in orde te brengen. Toch gaat het met ijver aan het werk, omdat het het doet VQor het j schoone doel, waarvoor deze vereeniging is opgericht: haar leden te brengen naar het retraite huis. Snijbloemen te Bvrwjjk De herfst, ie reeds een 14 da gen terug zijn intrede heeft gedaan, drukt zijn sporen met recht ook op de bloemenmarkt. Door het ruwe weder der laatste dagen zijn de laatste zomerasters verdwenen en met iede- ren dag wordt de inbreng van zomerbloe men minder. Daarentegen wordt de aan voer van Chrysanten met den dag groo- ter. Zooals wij reeds eerder gemeld hebben, zijn de prijzen der zomerbloemen slecht geweest. Gelukkig kan dit tot dusver van de Chrysanten nog niet gezegd worden. Op 't oogenblik zijn de prijzen nog loonend, n.l. 1530 cent per bos. Ook ln de kasrozen is een verebtering gekomen. De tijd is a aangebroken van de herfs tasters, Elta en Climax. Momenteel is hiervan de oubrengst 310 cent per bos. Gladiolen treffen wij ook no giederen marktdag aan met prij zen van 70190 cent per 100. Ook de han del in Dahlia' is dezen zomer slecht ge weest. Thans, met het koele weer, schij nen zich de prijzen even te herstellen, voor le sccrt varieert de prijs tusschen 150 en 250 cent per 100. De aanvoren van deze bloemen zijn echter niet groot. Zij hebben met dit ruwe weer ook veel te verduren. BEVERWIJK, 9 Oct. Snijblomenvei- iing ,,'t Centrum". Diverse grootbloemige Chrysanten 12—25 ct. per stuk; diverse Kas- rozen 2506; Anjers 0702; Helianthen 5070 ct; Gladiool War 12; diverse Gla diolen 0.70—130; Fahlia Mr Dix 1.20 1.50; Salmonea J 1—1.20; Stolga 0.701; Hazeloop 0.700 90; Salutats 0.80 1.10; Roem nva Aalsmeer 0.801; Zinia's 1 per 100 stuks; Groen 1020; Eik 1520; diverse Troschrysanten 1534; Herfstasters Climax 47; Elta 68; Afrikaantjes 43; Stroobloemen 7; troschrysant Herverster 1525 per 100 bos. Pot. Pleterin 1015; Cyclamen 40 ct.Plumozen 613Primu- j la's 1620; Varens 56 ct.; Moeder 45 ct. Zilver 67 ct. I Mr. Drs. KASSE ZEGEL, Rechtseonsulent; A. J. JELGERSMA. Accountant. VER- WULFT No. 1, ingang Koningstr. Telefoon 10966 Geopend 10—9 uur. (N i e t- OI f i cfe e 451ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 9 October 1929. 5e Klasse 14e Liist. liooge prijzen: 1527 10.000.— 8341 9516 9975 10100 16437 20325 1000.— 11 10211 13814 13976 400— 4723 6445 9498 15637 16284 18144 ƒ200.—. 49 1556 1718 2422 4102 4283 4896 S831 8897 9703 11662 11829 13575 X7336 19520 ƒ100.—. Prijzen van 70 148 201 223 224 307 337 461 517 532 712 719 915 1023 1112 1141 1160 1165 1458 1514 1759 1961 2067 2074 21» 2231 2270 2349 2567 2571 2588 2747 28891 2940 2969 3025 3233 3239 325Ö 3427 3566] 3922 3967 4253 4303 4309 4579 4627 4667 4724 4796 4863 5073 5283 5339 5378 5490: 5555 5571 5576 5592 5625 5654 5815 6012, 6022 6083 6175 6287 6315 6499 6535 6574 6721 6742 6756 6778 6814 6840 6881 6945 1 7007 7019 7050 7143 7485 7521 7650 7757' 7810 7829 7843 7855 8056 8068 8069 8142 8216 8246 8369 8398 8407 8561 8635 8858 8894 8896 9011 S274 9459 9724 9912 9956 10092 10231 10432 10517 10531 10617 1071S 10732 10838 10864 10899 10967 11008 11032 11173 11330 11677 11719 11732 11928 12099 12111 12256 U321 124S4 12530 12614 12793 12833 12921 13064 12066 1309S 13164 13165 13222 13296 13391 13646 13921 14134 1-1147 14212 14351 '14522 14577 14599 14752 14821 14854 14911 14979 14985 15022 15049 15053 15106 15159 15.14 15293 15493 15563 15633 15673 15695 15725 15734 15743 15799 15811 159S6 16019 16332 16364 16370 1647S 16581 16657 16735 16S41 j 16950 17049 17146 17252 17368 17371 17663 17736 j 17898 18054 18174 18233 18314 18366 18407 18462 I 18492 1S498 18554 18632 18771 18787 188S7 18990 19013 19071 19132 19316 19392 19454 19474 19557 j 19659 19822 19957 20028 20206 20430 20552 20739 20782 20817 20947 12 327 661 796 1038 1421 1664 1867 2062 2192 2589 2728 3071 3224 3467 3795 4204 4418 4533 4905 5119 5291 5448 5663 5870 5992 6202 6556 6746 7086 7300 7467 7961 8259 8448 8695 8921 9297 9693 9917 13 352 715 815 1055 1431 1721 1874 2075 2218 2591 2804 3096 3269 3512 3816 4243 4461 4636 494 J 5127 5364 5454 5578 5885 6004 6250 6568 6787 711.3 7320 7495 7989 8285 8493 8710 9001 9313 9759 9923 58 357 722 853 1057 1435 1761 1893 2079 2267 2607 2848 3126 3271 3616 3821 4315 4462 4650 4952 5129 5376 5455 5734 5893 6023 6277 6588 6S21 7135 7336 7589 8002 8293 8514 8765 5020 9335 9775 9941 NIETEN: 89 95 524 10059 10075 10266 10279 10580 10588 10737 10778 11019 11050 11325 11339 1145S 11483 11730 11737 11992 12011 12162 12166 12309 12328 12396 12410 12592 12622 12888 12899 13252 13325 13030 13032 13528 13614 13795 13808 13910 13917 13982 14039 14253 14257 14366 14448 14602 14608 14671 14685 14788 14813 15010 15101 15209 15236 15415 15420 15531 15562 15672 15709 15941 15976 16290 16303 16520 16534 16708 16748 16987 16996 17162 17179 17428 17436 17534 17536 17783 17795 17984 18015 1S149 18167 18508 18513 18815 18845 19049 19056 19197 19229 19378 19441 19587 19514 19913 19914 20211 20219 20508 20522 20787 20796 20874 20911 Verbete 13200 vervalt 468 met 70 463 731 861 1152 1562 1769 1924 2085 2391 2608 2874 3135 3292 3653 3827 4318 4465 4679 4979 5158 5390 5569 5755 5941 6031 6302 6629 6888 7158 7353 7649 8004 8304 8516 8799 9159 9413 9808 9965 189 526 776 872 1271 1600 1781 19S2 2133 2475 2663 2949 3178 3339 3681 4036 4399 4512 4750 4985 5221 5428 5642 5812 5956 6058 6418 6651 6943 7209 7388 7764 8045 8328 8577 8837 9246 956S 9S44 255 553 785 940 1324 1633 1797 1985 2160 2513 2671 2992 3184 3350 3691 4051 4401 4518 4823 5042 5243 5430 5648 5828 5978 6134 6426 6682 6963 7231 7389 7775 8190 8427 8505 8870 9259 9596 9880 9998 10012 761 S70 1255 1588 1772 1926 2094 2562 2643 2903 3158 3310 3660 3884 4397 4505 4745 4983 5188 5422 5579 5765 5954 6039 6347 6637 6924 7203 7384 7756 8016 8310 8537 8800 9176 9441 9812 9983 10097 10105 10149 10168 10200 10281 10291 10337 10398 10425 10621 10625 10685 10687 10700 10794 10809 10840 10S90 10950 11057 11072 11073 11154 11172 11353 11362 11379 11402 11416 11528 11540 11542 11557 11559 11798 11799 11858 11892 11911 12013 12028 12086 12115 12131 12212 12227 12241 12270 12297 12333 12335 12338 12341 12350 12435 12528 12529 12539 12547 12565 12686 12722 12769 12805 1292? 12930 12939 12960 13014 13354 13431 13486 13493 13501 13048 13090 13102 13125 13144 13650 13679 13702 13709 13718 13823 13843 13846 13848 13877 13938 13945 13946 13949 13951 14066 14081 14118 14161 14171 14284 14288 14321 14324 14329 14467 14568 14534 14542 14568 14624 14635 14639 14640 14642 14693 1470! 14739 14761 14775 14820 14S27 1487S 14890 14922 15113 15128 15129 15142 15144 15253 15304 15334 15335 15337 15459 15464 15473 15497 15499 15564 15573 15623 15626 15638 15765 15535 15849 15570 15893 15993 15998 16022 16034 15067 16324 16341 16423 15429 .15402 16542 16591 16614 16644 16656 16760 16780 16809 16SÏ3 16849 17064 17085 17108 17129 17157 17201 17215 17236 17245 17361 17469 17472 17483 17504 17507 17582 17598 17701 17725 17776 17832 17843 17854 17892 17958 1S048 18084 18091 18121 18124 18248 18306 18323 18376 18412 18609 18615 18631 186S4 18743 18846 18853 18877 18900 18903 19095 19103 19123 T9166 19167 19248 19252 1927S 19279 19307 19442 19458 19484 19517 19528 1065! 19556 10676 10724 19S57 19916 19966 20164 201SS 20196 20256 20279 20400 20434 20481 20529 20539 20545 20356 20584 20798 20800 20866 20825 20S48 10°42 20971 20973 20974 r i n g. 5e KL 13e lijst: 4657 m.z. 13123 met 70 m.z. 13123 met m.z. 468 met niet 278 564 788 973 1342 1653 1852 2015 2161 2561 2675 3019 3217 3447 3719 4096 4412 4530 4851 5078' 5262 5445 5653 5834 5984 6167 6537 6736' 7035 7278 7457 7823 i 82281 84431 8628' 8910] 9276! 96621 9899] 10036| 10227 j 10564: 10707 10951! 11230; 11453] 11626 11918; 12152 i 12302 12364' 12591 12848; 13022! 13239] 13780 13909! 13974 i 14239! 14338 14590, 14668] 14777: 14990: 15175; 15360' 15510 15670) 15915 16184! 16496 16684; 16939 17159 i 17402 17509 17781 U973] 18139] 18485 I 18766! 18964 19170 19373! 19566 19908 20204 20488 j 20773 i 2086S 5657: j ƒ200; BERGEN *-9 October (Wolffbureau) Men heeft de lijken gevonden van de personen, die bij het zinken van 't stoom schip Haakon VII" om 't leven kwamen. Officieel schat men het aantal verdronken passagiers op 21. De Engebche, Zweedsche, Duitsche. Fin- sche en andere diplomatieke vertegen woordigers hebben op het Noorsche minis terie van buitenlandsche zaken hun leed wezen. betuigd. Het Persbureau Vas Dias meldt: Er zijn opnieuw zes lijken gevonden van de bij de ramp van de „Haakon VII" om gekomen opvarenden, Officieel wordt medegedeeld, dat het aan tal slachtoffers van de ramp niet meer dan 27 of 28 bedraagt. WEENEN, 6 October. (V/olffbureau). In de heden gehouden zitting van den Ministerraad werd mededeeling gedaan omtrent de bemoeiingen van den Bonds kanselier Schober c.s. inzake de aaneenslui ting der Oesterreichische Boden Creditan- stalt bij de Creditanstait. Met voldoening werd vastgesteld, dat de in de pers versprei de berichten, als zou de regeering bepaalde waarborgen hebben verstrekt, onjuist zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7