Kreymborg coupe Gemengd Nieuws .VOOR DE HUISKAMER Ei Goed gekleed wel besteed HAARLEM, GROOTE MARKT 1-7 VIERDE BLAD VRIJDAG 11 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 1 BINNENLANDSCH NIEUWS De ramp van de „Vimeira' De gemeentetram te Amsterdam TWEEDE KAMER VERKEER EN POSTERIJEN Weer eén nieuwe Rotala- reis naar Rome Nederlandsche Bond van Autobusd ienst-ond ernemers P Twentsche Kanalen SOCIAAL LEVEN Het ontslag bij „Vulcaansoord" Voélt U de kwaliteit! li90 tot 28.- 11.» 15- 18- 23.- tot 48- V3-90 X 45-- 36.-^-" LUCHTVAART Dr. Eckener over de Poolvlucht Een nieuw duurrecord De R 101 slechts een voorlooper Botsing tusschen vliegtuigen ntiiiimiuHUHiinn' De straatweg UtrechtZeist De Amersfoortsche Straatweg Mr. Jolles heeft zich populair weten te maken De mooie kamer DE MOORD TE ROTTERDAM De dader nog niet ontdekt De ontvluchte aap Geen misdrijf te Soest Ontploffing in een werkplaats Van een steiger gevallen De redding van de „kous" Been afgereden Onderzoek naar de vereischte veiligheidsmaatregelen Op de vragen van het Eerste Kamerlid, den heer Danz, betreffende de wijze van ontgassing der benzinetanks van het tank schip „Vimeira", heeft de minister van Ar beid, H. en N., o.m. geantwoord: De ontgassing der gasolie-tanks heeft, Voor zoover deze op de reis van Antwerpen naar Roterdam niet als ballasttanks zijn gebruikt op de gebruikelijke wijze plaats gehad. De wijze, waarop aan boord van de „Vi meira" is gehandeld, moet echter, wat aan gaat het overpompen der tanks 3 en 4, on toelaatbaar worden geacht. In verschillende groote, aan waterwegen gelegen, gemeenten bestaan verordeningen en in de krachtens de Rijnvaartakte vastge stelde regelingen komen bepalingen voor omtrent het vervoer van licht ontvlambare stoffen, het ontgassen van tankschepen en omtrent het buitenboord pompen en werpen van brandbare stoffen. De gemeente Rot terdam heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij het overboord pompen of werpen van gasoline verboden wordt. Voorschriften omtrent het ontgassen bestaan echter te Rotterdam niet, evenmin als bepalingen, die Verbieden om aan boord herstellingen uit te voeren, alvorens het schip ontgast is ver klaard. Van Rijkswege bestaan nog geen afdoen de algemeene voorschriften. Aan een com missie is opgedragen, van voorlichting te dienen omtrent gevaren, aan den opslag en het vervoer van benzine, in het bijzonder aan het vervoer te water, verbonden, en omtrent de veiligheidsmaatregelen, welke in (Verband daarmede noodig zijn. Het rollend materiaal der gemeentetram te Amsterdam zal binnenkort niet meer vol doende zijn om aan de zich uitbreidende be hoefte te voldoen. B. en W. vragen daarom machtiging van den Raad het rollend ma teriaal uit te breiden met 20 motor- en 30 bijwagens en 10 autobussen. Er zullen dan B30 tramwagens zijn. Om deze behoorlijk te kunnen bergen is meer ruimte noodig. Van deze gelegenheid wordt tevens gebruik ge maakt om een ingrijpende verandering te maken in de verschillende gebouwen. Zoo wordt aan den Raad voorgesteld over te gaan tot verbouwing van de hoofdremise aan de Tollensstraat, tot centrale werkplaats en de hoofdremise Havenstraat uit te breiden met een bergruimte voor 98 tramwagens, een nieuwe garage te bouwen op een terrein aan de voormalige Oostgasfabriek voor de auto bussen. De kosten voor aanschaffing van nieuwe wagens zullen bedragen 961.000, voor de verbouwing 1.275.000. Het Reisbureau „Rotala Neerlandica" or ganiseert 28 October een nieuwe j£is naar Rome, waardoor deze reizigers in de ge legenheid zullen zijn de feesten van Aller heiligen en Allerzielen in de Eeuwige Stad mee te maken. Het Reisbureau Rotala zorgt ook nu weer voor een reis, die tot alle onderdeelen is afgewerkt en den reizigers het maximum biedt, wat te genieten valt. Dezer dagen is juist weer een groep van 50 Rotala-reizigers uit Rome terugge keerd. Op dit oogenblik is een groep leden van het R. R. Werkliedenverbond met Rotala op weg naar Rome. Woensdag hield de Nederlandsche Bond van Autobusdienst-ondememers te Amster dam zijn zesde jaarvergadering. De voorzitter, de heer G. P. II. Wirtman van Utrecht, hield een geestige openingsrede ter verwelkoming der aanwezigen, die met groote instemming werd aangehoord. De heer Kraak Steemann, secretaris, bracht hierna het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de Bond met succes heeft gewerkt spe ciaal tegenover de A. T. O. Slechts in de Peel in de Betuwe werd de actie verloren. Echter vielen voor deze trajecten z.g. contraire beslissingen waaruit blijkt, dat de Raad van State het met het bondsstand- punt volkomen eens was en de A. T. O. wilde weghebben. Hierna bracht de heer v. Poelgeest het financieele verslag uit, waaruit bleek, dat de geldelijke toestand van den Bond voor uitgaande is. Als D. B.-lid werd herkozen de heer A. J. Kuiper, directeur der Rotterdamsche Tramweg Maatschappij. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen, de heeren L. Kors, Andijk, B. Blom, Haastrecht en J. Boonstra, Wom- mels. Na afdoening van nog enkele huishoude lijke zaken hield de heer Van Steden, di recteur van het bijkantoor te Amsterdam van de Nieuwe Eerste Nederlandsche Ver zekeringsmaatschappij, een lezing over het onderwerp: „waarop bij verzekering van ambtenaren speciaal valt te letten". Tot leden der financieele commissie wer den opnieuw gekozen de heeren Kweze (Hilversum), Ihle (Hilversum^ Boonstra (Wommels). Besloten werd de algemeene vergade ring elk jaar in October te houden in plaats van September. Ingediend is een anteigeningswetsontwerp, betreffende de gemeenten Markelo, Diepen- heim, Goor, Ambt Delden, Stad Delden, Hengelo (O.).en Lonneker, noodig voor aan leg van het gedeelte Overijselsche grens Enschedé van de scheepvaartkanalennaar Twente ingevolge de wet van 4 November 3919. Bij de wet van 21 Juli 1928 is het alge meen nut verklaard der onteigening van perceelen enz., betrekking hebbende op het gedeelte ZutphenOverijselsche grens van het kanaal van Zutphen over Almen naar Enschedé. In aansluiting aan dit kanaalvak komt thans voor uitvoering in aanmerking bet gedeelte van de Overijselsche grens naar Enschede. Daartoe is dit onteigeningsontwerp noodig. In verband met het ontslag aan de Ijzer gieterij en emailleerfabriek „Vulcaansoord" te Döetinchem hebben te Utrecht besprekin gen plaats gehad tusschen de directie, de hoofdbesturen der samenwerkende werk nemersbonden en mr. Kortenhorst, secretaris van den R. K. Werkgeversbond. Het resul taat der besprekingen was, dat de directie behoudens goedkeuring van commissarissen, zich bereid heeft verklaard, de ouden van dagen onder de ontslagenen financieel te gemoet te komen. In afwachting van de be slissing van commissarissen werd reeds toe gezegd, dat deze categorie, welker ontslag 13 October ingaat, voor de week van 13 tot 2 October 75 pet. van het loon zal ontvan gen. Het zal U.zoo'n voldoening geven om te weten, dat ge Uw geld goed hebt besteed aan zulk een degelijke en mooie Kreymborg-jas. Zie e'ehs hoe die kraag zuiver om den hals sluit en wat een mooie' valling er zit in die prachtige breede revers. Maar U kunt er pas goed over oordeelen, als U zelf deze Kreymborg-jas aanpast, dan: Moderne Jongensjassen v. kleinere "790 jongens 490 7.90 990 Moderne Jongensjassen v. grootere '790 jongens Dr. Eckener heeft zich tegenover een medewerker van het Berliner Tageblatt uit gelaten over de Poolvlucht, die het volgend jaar zal worden gehouden. Hij zeide, aldus bericht het ,Hbld.", dat deze natuurlijk wordt ondernomen en dat het contract met de „Aero Arctis" reeds was onderteekend. De berekening, die prof. Nansen en andere lei ders van de onderneming hadden gemaakt, wettigde de hoop, dat de onderneming zal slagen. Binnen eenigen tijd zal met de noo- dige verbouwing van het schip worden be gonnen. De verzekering is reeds afgesloten onder beding, dat dr. Eckener zelf de leiding op zich neemt. Niemand van de leden der bemanning kan tot de Poolvlucht gedwongen worden. Er wordt dus gebruik gemaakt van vrijwillige aanmeldingen. Of de „Aero Arctis" in staat zal zijn alle, wellicht zeer zware, voorwaar den te vervullen, wist dr. Eckener niet. Naar uit Chicago gemeld wordt, bevindt het Amerikaansche vliegtuig „We will" zich De beide vliegers, wier namen geheim gehouden worden, melden, dat zij in staat zijn nog tien dagen in de lucht te blijven. Naar aanleiding van de spoedig begin nende proeftochten van de R 101 heeft Sir Dennis Barney, de bouwmeester van dit luchtschip, een verklaring openbaar ge maakt onder het opschrift: De wereld de lucht de toekomst. Sedert de R 100 en R 1C1, zegt hij, op stapel gezet zijn, hebben Amerika en Duitschland groote ondervindingen met de luchtschepen Los Angeles en Graf Zeppe lin kunnen opdoen. Men zegt niet te veel als men beweert dat een var, de voor naamste lessen is, dat de snelheid van groote 'luchtschepen voor het handelsver keer tot 145 K.M. of zoo per uur verhoogd moet worden. Daarom zal men de R. 100, R 101 en Graf Zeppelin nog slechts als voorloopers van een voor de praktijk bruik baar koopvaardij-luchtschip moeten be schouwen. Twee Atlasvliegtuigen, toebehoorende aan de RAF-train-school, zijn bij Nethot- reeds tien dagen in de lucht om het we- Avon, tegen elkaar gebotst. Een piloot werd reldduurrecord te slaan, gedood, de ander ernstig gewond. •'imiiiiiiiimiiiiiimii.. jIuiiinuiHiinjiiiniiiiinuiiinmininiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiminiiiiiimP De weg door hei fort de Bilt Ieder toerist en automobilist in den lande kent ongetwijfeld den straatweg van Utrecht naar De Bilt en heeft wellicht bijzonder on aangename herinneringen aan dat gedeelte van den weg, dat zich om het fort kronkelt. Op dezen weg, met een internationaal doorgaand verkeer een der drukste van ons land, waarop een wir-war van auto's en mo toren, met snel-diensten en extra-ritten van de electrische tram naar Zeist, was al sinds jaren de toestand onhoudbaar geworden. Deze weg der zuchten en der vloeken, alwaar op Zondagen de Utrechtsche politie regelend moest optreden, om den onafgebroken stroom van voertuigen behoorlijk binnen de stad te loodsen, deze ergenis in de verkeerswereld, zal weldra tot het verleden behooren. Jaren her waren er reeds plannen tot verbetering gemaakt, n.l. om den weg door het fort heen te leiden. Zij kwamen en zij gingen, zooals zoovelen. 't Werd een lijdensgeschiedenis. Blijkbaar onoverkomelijke bezwaren rezen telkens op en deden de plannen weer eens kelderen. Toen kwam de centenkwestie. Utrecht wenschte niet bij te betalen in de onkosten, omdat het een zuiver rijksbelang was en de financiën dus van die zijde moesten komen. Weg was weer de wegdoortrekking, want Den Haag voelde er niet veel voor omdat heelemaal voor rijksrening te nemen. De jaren kwamen en gingen en met iederen zomer nam de verkeersmisère toe. Ondanks alle moeilijkheden lieten de in genieurs van den Rijkswaterstaat te Utrecht zich niet ontmoedigen, te meer daar de plan nen voor de wegverbetering Utrecht-Zeist steeds vasten vormen aannamen en dan ook rechtstreeks verband hielden met de fort plannen. Thans echter Is de zoo lang verwachte wegverbetering van deze „via mala" in zicht. Den Haag heeft geen bezwaren, noch fi nanciën, noch oorlog, noch Waterstaat. De gemeente Utrecht evenmin als de pro vincie behoeven In de kosten bij te dragen. De plannen liggen klaar en vermoedelijk zal de aanbesteding nog dit jaar plaats vin den en begin 1930 met de eerste werkzaam heden worden aangevangen. De Biltsche straatweg wordt door het fort heengetrokken, de fortgracht wordt gedempt en de beruchte bocht om „de batterijen" op geheven. De straatweg zal, aanvangende bij de Mu- seumbrug en het katholieke kerkhof, een breede strook voor het z.g. kleine» rij verkeer, midden komt dan de trambaan, dubbel spoor en links en rechts hiervan twee ge- asphalteerde auto-banen voor het snelverkeer n.l. één-rlchtingsverkeer. Hiernevens een breede strook v oorhetz .g. kleine rijverker, welke weg uit klinkerbestrating zal bestaan. Naast dezen klinkerweg is een breed fietspad geprojecteerd en ten slotte aan weerskanten een voetpad voor wandelaars. Althans indien tegen dien tijd dit specimen van voortbewegen niet uitgestorven is. De groote breede weg dóór het fort, komt dan ter hoogte van de z.g. „Lazerushuisjes" op den veel veel smalleren Biltschen Straat weg. Dit zal echter van tijdelijken aard zijn, aangezien, zooals boven gemeld, de plannen voor verbreeding van den rijksweg Utrecht Zeist gereed liggen. De genie zal de werken in het fort uit voeren, zoodat verwacht mag worden, dat binnen afzienbaren tijd het beruchte ver keersobstakel om het fort verdwenen zal zijn. Maatregelen tegen het slip-gevaar Gelijk bekend heeft de druk bereden Straatweg tusschen De Bilt ent Amersfoort een prachtig effen asphaltdek gekregen, hetwelk echter bij regen en vochtig weder, spiegelglad wordt, zoodat bij het rijden met groote snelheid en welke automobilist voelt die neiging niet in zich op zulk een prachtbaan de kans en gelegenheid tot slippen te over bestaat. Klachten hierover bleven niet uit, waar na de Provinciale Waterstaat bezig is met allehande proefnemingen, om verbetering hierin te brengen. De allernieuwste bestaat hierin, dat de asphalt-laag door een bij zondere bewerking week wordt gemaakt, waarna er basaltslag z.g. „split" in ver werkt wordt, zoodat de oppervlakte een verruwing ondergaat, en dus het gevaar voor slippen vermindert. De dieven komen bij haar op bezoek De Amsterdamsche politie heeft twee Pannen gearresteerd, die tot object van hun insluiping gekozen hadden de woning van den vice-president van het Gerechtshof, mr. Jolles, te wiens nadeele een aantal sieraden, voor het meerendeel familie-stuk- ken, werd ontvreemd. Een der daders was de verloofde van een vroegere dienstbode van den vice-presi dent. Naar wij vernemen, hebben de daders van de inbraak in den nacht van Zaterdag op Zondag, ten huize van mr. Jolles, vice-pre sident van het Amsterdamsche Gerechtshof, in de Banstraat, bekend, dat zij de gestolen voorwerpen, die door de politie niet terug- Lastige dame: „Ik verwonder me er ^dikwijls over, Jan, dat je nooit zingt, als we samen uit zijn!' gevonden konden worden, gedeeltelijk in 't Rokin en gedeeltelijk in de Prinsengracht (bij de Utrechtste straat) hebben geworpen. De politie heeft op beide plaatsen gedregd, doch zonder resultaat. Het onder zoek wordt voortgezet. Willem en Annie hadden den verjaardag van hun huwelijk altijd heel prettig samen gevierd. En het was nu al de derde maal geweest, dat Willem gijn vrouwtje op dien dag met een aardig cadeautje verrast had. De vierde maal zou 't haar beurt wezen, dat had ze zich vast voorgenomen. Al moest haar geheele spaarpot er aan, daar zag ze niet tegen op. Sparen, daar kon je altijd weer opnieuw aan beginnen, vond ze, maar haar man eens een heel groot genoegen te doen, die gelegenheid moest ze nu waarnemen. Ze wist wel, hoe graag hij een eigen kamer tje zou hebben, waar hij zijn vele paperassen kon opbergen en zijn schrijfwerk kon ver richten. Een eigen kamertje De mooie kamer zou ze voor haar Willem laten inrichten, zoo gezellig en prettig als ze maar bedenken kon. En daar ze wel wist, dat er voor hem toch geen aardigheid aan zou wezen, om op „zijn" kamer 's avonds heelemaal alleen te zitten, moest er ^ok een stoeltje voor haitr komen, met een klein tafeltje voor haar naaiwerk ernaast. De gedachte dat ze nu heelemaal van haar droom over een mooi salonnetje moest afzien, kwam haar maar een oogenblik plagen Het was immers voor Willem Eenige dagen voor den twaalfden Mei stapte ze er dapper op uit, om alles te ':oopen. Op den vooravond was de voorkamer ge heimzinnig gesloten. Den volgenden morgen kwam de verras sing los. Nadat ze elkaar gelukgewenscht hadden, nam Annie hem mee de schuif deuren had ze reeds losgemaakt, en met een plechtstatig gebaar schoof zij ze open, ter stond met een schalkschen blik naar het gelaat van haar echtgenoot kijkende, om den indruk te lezen, dien haar verrassing maakte. „Vind je 't niet leuk, man," vroeg Annie, en haar gelaat betrok.... „Ja zeker," was het antwoord, „maar. Plots hield een wagen voor de deur stil. En even later kreeg vrouwtjelief de oplossing van haar mans verlegenheid, toen daar een mooie sofa, een snoezig tafeltje en zes heel chique stoeltjes werden binnengebracht. Willem had den geheimen wensch van Zijn vrouwtje naar een „mooie kamer" Zooveel mogelijk willen verwezenlijken en de meubelen tegen den twaalfden, 's morgens voor negen, besteld. Daar stonden ze nu En toen de knecht, die de meubels ge bracht had, vertrokken was, barstten beiden in een hartelijken lach uit. 't Was ook al te gek Waarom ook elkaar niet te voren gezegd wat ze van plan waren. Willem moest naar zijn kantoor. Annie wist niet, wat ze er mee beginnen moest. Waar moest ze al het moois laten Ze had geen kamer meer over, om de meubels op te bergen. En Willem's werkkamer ontnemen, neen dat wilde ze niet. Toen haar man thuis kivam, stond alles nog in de gang, behalve de sofa, die in de j huiskamer een plaats gevonden had. „Heb je al een plaats gevonden," vroeg Willem. „Ach Willem, je weet immers dat er niets op te vinden is," klonk het een beetje neer slachtig. „Zoo, dus je weet ér geen raad op „Neen, jij dan wel „Gelukkig ja. Wat voor huur doet het huis aan de overzijde „Dat is veel te duur „Ga vanmiddag maar naar den eigenaar, en zeg hem, dat ik het huis wil huren." Annie's gezicht straalde. Want van die mooie kamer had ze toch niet zonder moeite j en alleen omdat het voor Willem was, af gezien 1 Den geheëlen dag is gisteren het politie onderzoek inzake den jongsten Rotterdam- schen moord met kracht voortgezet. De inspecteurs Belkman er Grevelink heb ben verscheidene maler een onderzoek in gesteld in de buurt van de woning van het jeugdige slachtoffer. Bovendien is 's middags per auto een tocht door de stad gemaakt, om te trachten nog meer getuigen te vinden. Het gaat er op het oogenblik om: volwas senen of kinderen te vinden die iets van den moordenaar hebben gezien, terwijl hij met de kinderen stond te praten in de Coolsche straat. Vast staat op het oogenblik reeds wel, dat de dader eenmaal de straat op en neer ge fietst heeft voordat hij de meisjes aansprak. Hoezeer de zaak opwinding onder de Rotter damsche bevolking hééft veroorzaakt, blijkt wel uit het feit, dat zich reeda honderden menschen hebben aangemeld, die meenen inlichtingen te kunnen geven, die voor het onderzoek van belang zijn. Dit betreft meest ouders wier kinderen in het laatste half jaar door mannen met een fiets zijn aangespro ken. Het spreekt van zelf, dat daarbij tien tallen mededeelingen zijn, die geen waarde hebben, doch daar het signalement van den dader nog zeer vaag is, mag geen enkele gelegenheid verwaarloosd worden, om meer van hem te weten te komen. De politie ondervindt daarbij grooten steun van den zedendienst. Feeds thans is een groot dossier aangelegd, van getuigenverkla ringen, die door het publiek zijn verstrekt Het was reeds bekend, dat de polder Blei dorp een broeinest van ongerechtigheid was, doch uit de vele vrijwillige getuigenverkla ringen die men thans binnen krijgt, is dui delijk gebleken, dat daar herhaa'delijk din gen gebeuren die onmiddellijk ingrijpen en verbeteringen dringend noodzakelijk maakt. De afzetting van den polder is gisteren opgeheven, nadat men om onge 'eer half 7 reeds had opgehouden met het controleeren van voorbijrijdende auto's. Vandaag zal de sectie op het lijkje worden gehouden, terwijl tevens de kleeren van het slachtoffer scheikundig worden onderzocht. Den geheelen dag is er veel belangstelling geweest bij de woning van het slachtoffer. Over den moord is nog het volgende te melden: Dat Marietje met den man is meegegaan, was op zichzelf niets bijzoncfers. Het meisje vond het, zooals zoovele kinderen, heerlijk achterop een fiets te mogen zitten en toen de man, die voordat hij bij de kinderen stil stond, reeds een keer de straat op en neer was gefietst, haar meenam, vonden de kin deren dat ook zoo interessant, dat zij zich den man op de fiets nauwkeurig her inneren. Gisterenavond in de Coolschestraat, kon duidelijk worden nagegaan, hoe gemakkelijk het voor den moordenaar geweest is, het kind mee te nemen. De straat is des avonds meestal vrij verlaten, er staan niet veel lan taarns, welker licht bovendien sterk getem perd wordt door de boomen in de straat, die nog niet bladerloos zijn. De kinderen speelden even op straat, de moeder van Marietje, die de kleuters weer spoedig in huis wilde hebben keek wel af en toe uit het raam, doch 't huis van de familie van O. is boven een groentezaak op de le en 2e verdieping; uit 't raam kan men bij don ker nauwelijks iemand herkennen. De ont voering is dan ook voor den man zeer ge makkelijk geweest. Daar het kind het heerlijk vond op den bagagedrager mee te rijden zal zij voordat de kerel haar meenam den pol der in zich ook wel niet verzet hebben en eenmaal tusschen het struikgewas in den pikdonkeren polder was er voor ontdekking of gezien worden nagenoeg geen kans meer. Het politietoezicht in den Polder is uit den aard der zaak zeer gering. Ooigenschijnlijk is het na donker op dit uitgestrekte stuk grond waar onkruid en wil genstruiken in den loop der jaren welig zijn opgeschoten geheel verlaten. Buurtagenten doen op den Schieweg en soms larigs de en kele paden per fiets des avonds en 's nachts af en toe de ronde, doch zooals reeds werd betoogd het is niet waarschijnlijk dat iets bijzonders hier de onmiddellijke aandacht zal trekken, daarvoor is het land te uitge strekt en te hoog begroeid. Inmiddels is door dit ontzettend misdrijf de de aandacht erop gevestigd dat de polder een plaats is waar vooral des avonds veel ongerechtigheden geschieden. In de Coolschestraat is het gisteren over dag en den geheelen avond buitensporig druk geweest. Het publiek is ongemeen sterk onder den indruk van den beestachtigen moord en hield zich vooral op in de omge ving van de woning van de familie van O. Overal werd het geval uitvoerig besproken en werden gissingen gemaakt omtrent den dader. De politie moest af en toe tot doorloopen aanmanen hetgeen slechts met tegenzin ge schiedde. Daar de inspecteurs van het bureau Groote Paauwensteeg E. W. Beekman, J. Grevelink en Kalkman, die het onderzoek in handen hebben, verschillende kinderen uit de straat en de vader en het zusje van Marietje voor getuigenverklaringen noodig hadden en dezen per auto lieten halen, was er den heelen tijd spanning, als er weer iemand werd afgehaald of ontboden. Niet alleen in de Coolschestraat echter, doch in de heele stad zijn de menschen vol van het gebeurde. Dit kwam wel in 't bijzonder tot uiting op het politiebureau in de Groote Paauwen steeg waar van gisterenmorgen vroeg tot zeer laat, de wachtkamer vol zat met men schen die meenden, inlichtingen te kunnen geven. Door de hulp van de zedenpolitie was men hier in het bezit gekomen van por tretten van verdachte personen op zedelijk gebied. Met de gegevens, die hierdoor te krijgen waren, is bij het onderzoek gewerkt, vertelt de „Msb.", terwijl verschillende getuigen werden gehoord over dezer dagen plaats ge had hebbende ontmoetingen met mannen op straat, die onzedelijke taal spraken, on eerbare voorstellen deden en trachtten kin deren of vrouwen mee te lokken. De meeste dezer getuigenverklaringen moe ten van slechts zeer geringe beteekenis wor den geacht, doch zijn toch alle genoteerd, omdat ze misschien later van waarde kun nen worden. Men vermoedt, dat de dader het meisje gisterenavond voor het eerst heeft ontmoet; van vorige ontmoetingen is althans niets gebleken. Twee aanhouding*» Als aanvankelijk verdachte, personen rijn nog twee mannen aangehouden. De eerste werd gisterenavond vroeg gearresteerd en bleek bij het eerste verhoor onschuldig, doch is vastgehouden omdat hij gesignaleerd stond in het Algemeen Politieblad voor het beta len van een geldboete, subsidiair het onder gaan van hechtenisstraf; de tweede werd gisterenavond te ongeveer half negen naar den politiepost Kruisplein gebracht, hetgeen een stormloop van publiek op het Kruisplein veroorzaakte. Deze man voldeed echter evenmin aan het signalement, dat door de politie als het meest waarschijnlijke is geconstrueerd. In Overschie is op den Delftweg gisteren avond nog een man aangehouden, die on zedelijke taal had geuit tegen eenige meis jes, die op de Kleipolderkade speelden, doch deze werd bij zijn aanhouding niet eens als verdachte in de moordzaak beschouwd, hoe wel zich natuurlijk direct het gerucht ver spreidde, dat men den moordenaar gepakt had. Tijdens de kermis te Venlo ontvluchtte uit een tent een gedresseerde aap en zocht een verblijfplaats op de naburige daken Op tal van bovenverdiepingen, zolderka mertjes en zolders heeft hij gedurende een drie weken onderdak gevonden; door de openstaande ramen ging hij binnen. Menig gezin durfde 's avonds niet dan na grondi ge inspectie naar boven. In het bijzonder was de zolder van den heer Thomassen in de Gasthuisstraat, zijn toevluchtsoord. Van de dakgoten uit bekogelde hij met slijk en stukjes kalk de voorbijgangers be neden, en bemorste hij menig costuum. Daarna verdween hij in een schoorsteen en kwam pikzwart, zich uitschuddend weer te voorschijn in een wolk van roet tot groot vermaak der jeugd, die het geheele kwar tier op stelten zette. Thans is de heer Thomassen het dier te vlug af geweest; hij heeft bij een herhaalde visite de ramen gesloten, zoodat de aap kon worden gevangen en opgezonden naar den eigenaar. Maandagavond is te Soest H. de Bree, woonachtig aan den Wijksloterweg aldaar, nabij zijn woning dood gevonden, zooals reeds gemeld is. Aangezien bekend was, dat hij even te voren handgemeen geweest was met zekeren K. uit Nijkerk, van beroep scharenslijper, vermoedde de politie, dat de Bree door K. was vermoord. Gisteravond werd K. te Nijkerk gevangen genomen en naar Soest vervoerd. Geble ken is nu. dat De Bree door een hartver lamming is overleden. K. is daarop weer op vrije voeten gesteld. Te Ainsterdam heeft in een loodgieters werkplaats in de Binnen Bantammerstraat, tijdens het soldeeren van een ledige ben zinebus, een kleine ontploffing plaats ge had, waardoor de bus met een hevigen knal uit elkaar sprong, door een ruit vloog en op straat terecht kwam. Tengevolge van deze ontploffing ontstond een kleine brand, welke door eigen personeel met eenige em mers water is gebluscht. Persoonlijke onge lukken vielen niet voor. Te Amsterdam is bij de werkzaamheden voor de uitbreiding van het Ned. Isr. Zie kenhuis aan de Keizersgracht een man van een 3 M. hoogen steiger gevallen. Met een hersenschudding en eenige verwondingen is hij bewusteloos in een ziekenhuis opgeno- Te Apeldoorn brak door onbekende oor zaak brand uit in een dubbel woonhuis, aan den Ucghelschen weg, bewoond door de gezinnen Burgers en Leemkuil. De Een- drachtsche brandweer was spoedig ter plaatse, doch, hoewel zij met drie stralen het vuur bestreed, kon zij niet verhinde ren, dat de beide woningen uitbrandden- Alles was verzekerd. Terwijl de vlammen hoog oplaaiden, acht te een der beide beroofden zich gelukkig, dat hij zijn baar geld nog in veiligheid had kunnen brengen. En deze woorden brach ten de vrouw van den ander tot bezinning, die eensklaps dacht aan ,,de kous", waarvan geen harer verwanten iets wist, welke zij in de linnenkast had verborgen. Toen er evenwel een gunstig oogenblik was gekomen, trad zij, de vlammen trotsee- rende, haar woning binnen, redde „de kous", maar zorgde wel, dat haar inhoud ook voor haar familie een geheim bleeL Aan de gevolgen overleden Gistermiddag is te Hengstdijk (Zeeland) overleden een 67-jarige gehuwde vrouw, wie Woensdagavond bij de tramhalte het rech terbeen boven de knie was afgereden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11