De massale regeling VRIJDAG 11 OCTOBER 1929 UIT DE STAD VAN HET VATICAAN Voornaamste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN48 ADVERTENTIEN 36 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17281 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE VLUCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN" NAAR SILEZIë De verlenging van het Jubeljaar De postvluchten naar Indië Het ongeluk te Naaldwijk De alastrim-ziekte De landarbeidersstaking in Groningen opgeheven Door een electrisch toestel gegrepen Sleepboot gezonken HET RIJKSMUSEUM BESTOLEN De kinderverlamming Boerenwoning te Noordwijkerhout afgebrand Overleden na herinenting T urf strooiself abriek uitgebrand De Holland-Amerika Levens verzekering Maatschappij De gefingeerde berooving te Deventer J. J. WEBER ZOON j Groote Houtstraat 166 Haarlem WANNEER ZAL DE ZEPPELIN KOMEN? Zaterdag of Zondag? Rafles vermoord Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week Z5 ct.j per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1—4 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 et, bü rooruitbek Btj contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN den tekst 66 et. per regeL (-• Alle abonné s op dit bladzijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden r aaaa tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen ïuUÜU." Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door XTCft bij een ongeval met ft r ft bij verlies van een hand, £4 Ar bij verlies van een gr A bij'n breuk van - bijverliesv.ee» verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I UU."doodelijken afloop: I ZÜUi'een voet of een oog; I I ZO." duim of wijsvinger; I JU." been of arm; |4U." anderen vinger. XT PA bij een ongeval met rfjr ft bij verlies van een hand, X4 ftP bij verlies van een XPft I I U Ui™ doodelijken afloop: I ZÜUi'een voet of een oog: I I 20.™ duim of wijsvinger: luUa*" „De R. K. Werkgever" van 4 dezer brengt ons het eerste gedeelte eener in leiding, gehouden door Mr. G. Mutsaers ▼oor de Vereeniging „Katholiek Amster dam" over het onderwerp „Arbeid". We vonden in het zeer lezenswaardig betoog van den geachten inleider veel wat wij van harte onderschrijven, maar over één belangrijk gedeelte uit dat be toog zouden wij toch nog wel gaarne een enkele opmerking willen maken. Mr. Mutsaers haalt verschillende be swaren aan, welke hij heeft tegen de massale regeling, door wetgeving en vakorganisatie tot stand gebracht, welke o-a. volgens zijne meening het particu lier initiatief heeft verlamd en in dis- crediet gebracht. Ook wij zijn van oordeel, dat de sociale hulp, door den eenen mensch verleend aan den anderen uit een godsdienstig oogpunt, veel hooger staat dan „de mas sale regeling". Dan geldt de broederlijke naastenliefde, dan heeft hij die vrijwillig hulp verleent in optima forma de ge legenheid om voor zich persoonlijk ver diensten te veroveren voor den hemel. Bij de wettelijk opgelegde „massale rege ling" verdwijnt dat element vrijwel geheel. In zooverre zijn we het dus met mr. Mutsaers volkomen eens. We willen nog wel even verder gaan en voegen er heel voorzichtig want we wenschen hierover geen debat uit te lokken aan toe, dat het ons ook wel eens voorkwam, alsof de vakorganisatie wat al te zeer aan „het massale" dacht en het individueele belang harer leder, in sommige opzichten wat al te zeer uit het oog verloor. Men ziet, we gaan voor een goed ge deelte met Mr. Mutsaers accoord. Toch loopen ten slotte onze meeningen uiteen. Mr. Mutsaers meent de schuld te moe ten zoeken bij de socialistische vakorga nisatie. t Is mogelijk, dat de socialis tische beweging „de massale regeling" wat krachtiger nastreeft dan hare zus- ter-organisaties. In theorie staan deze laatste zeker vriendschappelijker tegen over het particulier initiatief op dit gebied, dan de socialistische beweging doet, maar toch zouden wij de fout niet In de eerste plaats daar willen zoeken. We blikken in een gansch andere richting en wel in de richting van het grootbedrijf, dat er vaak niet is om reëele behoeften te bevredigen, maar uit enkel winstbejag. Expansie-zucht is dan het begin en einde van alle wijsheid, trustvorming, prijsafspraken, monopoliseeren en ratio- naliseeren zijn dan allemaal stappen, welke in de lijn der ontwikkeling hee- ten te liggen. Achter al die stappen, welke het be drijf tot steeds grooter omvang bren gen, welke een steeds hooger winstcijfer op de balans beoogen, gaat maar al te vaak een groot brok menschelijke ellende schuil. Als een poliep woekert het kwaad, vaak op internationaal terrein, voort. Maar hoe grooter het bedrijf wordt, hoe meer onbeheerscht zich de geld zucht bij de leiding kan ontwikkelen, des te meer is het bedrijf aangewezen op „massale regeling" en verdwijnt het particulier initiatief, of het persoonlijk contact, al naar gelang men het noemen wil, meer naar den achtergrond. De zooveel-duizendste of tienduizendste arbeider wordt dan het zooveel duizend ste of tienduizendste nummer, een pion op het schaakbord, zonder meer. In die richting zouden wij het euvel dat wij met Mr. Mutsaers als zoodanig erkennen willen zoeken. Wanneer kenden wij dat euvel niet? In den tijd der middeleeuwen, toen het eerzame handwerk, het kleinbedrijf van meester en gezel bloeide. Waar zien we die particuliere verhou ding van mensch tot mensch tegen woordig nog wel hier en daar? In den middenstand en in het boerenbedrijf, waar geen groot-ondernemingen voor komen! Het leek ons nuttig werk, om bij het opsporen van de oorzaken van het teloorgaan van de individueele hulp. wélke zooveel hooger staat dan „de massale regeling", ook nog eens in andere richting te zoeken dan Mr. Mut saers gedaan had. Zü is uitgesteld tot 1930 Het gemeentebestuur van Breslau heeft aan de directie der Luchtschepenwerf te Friedrichshaven geseind: „Zeer slechte weerstoestand heeft heden tot storing in het geregeld luchtverkeer ge leid. Wij ontkennen niet, dat het onmogelijk is met de L.Z. 127 te starten. Dit heeft echter groote teleurstelling bij onze lands lieden gewekt. Daar de weersomstandigheden waarschijnlijk in dit jaargetijde onzeker blij ven, adviseeren wü de vlucht naar Silezië tot het voorjaar van 1930 uit te stellen." De intentie van den Paus Voor eenige maanden reeds berichtten wij hoe spoedig de officieele mededeeling waar schijnlijk was van de verlenging van het Jubeljaar tot 30 Juni 1930, en hoe de slui ting vergezeld zou gaan van de grootst moge lijke plechtigheden, o.a. van eenige heilig verklaringen. Thans kunnen wij meedeelen, dat de vorlenging vrijwel vast staat, maar dat de officieele bevestiging daarvan niet te verwachten is voor einde November of be gin December, tegen den tijd dus dat de tot heden vastgestelde duur van het Jubeljaar tot 31 December van dit jaar; ten einde loopt. Hoe genoemde officieele bevestiging der verlenging zal plaats hebben, is mij niet bekend. In de lijn der verwachtingen ligt een pauselijke instructie als die welke in Januari van dit jaar het thans loopendc Jubeljaar aankondigde. Natuurlijk zou met een eenvoudige aan kondiging kunnen worden volstaan, maar in vaticaansche kringen verzekert men dat de Paus meer dan tot heden gebeurde, den nadruk wenscht te leggen op de intenties die voorzaten tot Zyn proclamatie van de Jubileum-viering. De inhoud der instructie, mits deze ver schijnt, zou dan ongeveer beantwoorden aar. den inhoud van 's Pausen talrijke redevoe ringen en toespraken van den laatsten tijd, en de principes van elk kerkelijk jubileum vast stellen. De Paus zou vooraf Zijn beslissing basee ren op den wensch dat nog meer dan tot heden het geval was, zoo veel mogelijk menschen deel hebben aan de geestelijke gunsten die aan het Jubeljaar verbonden zijn. Vervolgens zal de Paus weer eens en ster ker nog dan in zijn talrijke toespraken er den nadruk opleggen, dat het zijn vurig ver langen is uit de viering van Zijn Gouden Priester-Jubileum alle leege en profane ele menten verwijderd te houden, en zoo het godsdienstig karakter dat aan kerkelijke vie ringen, plechtigheden of herdenkingen nood zakelijk verbonden is zoo scherp mogelijk te doen uitkomen. Men verwacht dat de H. Vader ook van deze gelegenheid gebruik zal maken om een zijner hartewenschen te openbaren. Het is bekend hoe de Paus ernstig streeft naar een verinnerlijking in het volk van de kennis en het begrip der liturgie, om daar door den geest en de kennis van het geloof te verdiepen. Van de pauselijke instructie zou de H. Vader dan tevens profiteeren om een oproep te richten tot de geestelijkheid om de kennis en vooral de beoefening der liturgie in hun geloovigen te verdiepen, en tot het volk om zich aan de regelen der H. Liturgie te onderwerpen en te houden. Voor al een aanmoediging tot de studie en de be oefening der liturgische gezangen neemt men als vaststaand aan. Waarschijnlijk is voorts het pauselijk voorstel om het onderwijs der liturgische gezangen op de scholen en in de godsdienstige genootschappen te beproe ven, minstens te overwegen. De Paus zou de verlenging van het jubel jaar bepalen met de intentie: dat alle leege en uitsluitend op het uiterlijke berekende manifestaties voor goed achterwege blijven en dat de toegestane geestelijke vruchten alleen dienen tot heiliging van individu en familie. Het toestroomen van pelgrims uit alle we- relddeelen blijft voortduren en belooft alle records die in vorige jaren werden bereikt, te zullen breken. Men neemt aan, dat het getal der pel grims in het Heilig Jaar 1925 één millioen en honderd duizend! reeds overschreden is, ofschoon men pas beschikt over de ge gevens van negen maanden, en de herfst die steeds den grootsten toeloop belooft, nauwe lijks begonnen is. Het is drie maanden geleden dat men de audiënties zoo kon stellen, dat de Paus één dag van het ontvangen vrij was! De officieel aangekondigde vacantie van Z. H. Pius XI van 15 Augustus tot 15 September kon niet doorgaan wegens den overvloed van geloovigen die smeekten ont vangen te worden. Pas berichtten wij hoe de eerste week van September een hoogtepunt werd bereikt, toen de Paus in zes dagen zeventig bedevaarten ontving. Thans zijn voor de eerste week van October 130 audiënties voor pelgrims vast gesteld, waaronder 40 van meer dan duizend personen. In de tweede week van October heeft de Paus toegestemd 170 audiënties aan groepen pelgrims te verleenen. Voor veertien dagen waren reeds ruim 300 audiën ties vastgesteld die alle in October zullen worden verleend. Het grootste aantal pelgrims levert aan het eind van deze maand de nationale Spaansche bedevaart. Ofschoon de inschrij ving nog niet gesloten is, hebben ruim 41.000 personen reeds toegezegd mee naar Rome te zullen trekken. De pelgrimtocht zal de talrijkste zijn van dit jaar. De Fransche studenten die omstreeks Paschen de Eeuwige Stad bezochten, waren ongeveer 35.000 in getal. Gisteren ontving de Paus de Nationale Poolsche Bedevaart. Aan den H. Vader wer den bloemen aangeboden door twee oude dames, die in den tijd, dat hij nog Nuntius te Warschau was, den H. Vader als dienst boden hadden gediend. De Paus bleek zijn oude gedienstigen nog niet vergeten te zijn. want uit de dankwoorden van beide oudjes klonk de verrassende mededeeling. dat zij van Z. H. Pius XI het geld hadden toegezonden gekregen waarvoor zij aan de reis naar Rome konden deelnemen. Het derde postvliegtuig Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het derde postvliegtuig, de P.H.A.E.N., gis termorgen om 6 uur uit Nasirabad is ver trokken en om 10.30 uur te Allahabad is aangekomen. Om 11.15 uur vertrok men weer van Al lahabad en om 16.50 uur landde het toe stel te Calcutta. De automobilist aangehouden? Hoewel de politie gisteren een uitgebreid onderzoek naar den onbekenden autobe stuurder heeft ingesteld, had dit tegen den avond nog geen positief resultaat opge leverd. Per politie-radio is gisterenmiddag aan eventueele reparateurs, die een gehavenden auto, waarvan de ruiten vernield zijn, ter her stelling zouden krijgen, verzocht, dit dade lijk mede te deelen aan ce politie. Een autoverhuurder uit Naaldwijk heeft aan de politie medegedeeld, dat, toen hy omstreeks 3 uur gisternacht met zijn auto langs de plaats van het ongeluk kwam, hij met het voertuig over een blinkend voor werp, dat later het stuur van het rijwiel bleek te zijn, is gereden. Echter heeft hij verder geen aandacht daaraan besteed, daar hij ook het lijk niet had opgemerkt. Naar de „Msb." meldt, zou de auto mobilist, die den agent van politie J. Bak ker te Naaldwijk heeft doodgereden, zijn aangehouden. Naar de „Telegraaf" verneemt, is gister middag, in een garage te Delft, door de Delftsche recherche aangehouden de graan handelaar L. v, d. E. als verdacht de aan rijding veroorzaakt te hebben, waarbij de agent van politie J. Bakker bij Naaldwijk gedood werd. De aanhouding ging als volgt in haar werk. Gistermiddag bevond zich in de bewuste garage te Delft een auto, waarvan de kop peling en de voorruit gebroken waren, ter wijl aan den wagen bloed kleefde. De mon teur, die den wagen zou herstellen, waar schuwde, door den draadloozen omroep van het Persbureau Vaz Dias van het uiterlijk van den auto op de hoogte gebracht, de po litie te Delft. Deze waarschuwde op haar beurt den burgemeester, die zich met de politie van Naaldwijk in verbinding stelde. Spoedig was een beambte uit deze plaats met stukjes van het glas, dat op den weg gevonden was, aanwezig. Men vergeleek dit met de ruiten van den wagen en kwam tot de conclusie, dat deze wagen de aanrijding veroorzaakt had. Toen v. d. E. om 5 uur in de garage terugkwam om zijn auto te halen, werd hij aangehouden. Hij legde een volledige bekentenis af. Te Rotterdam enkele Te Rotterdam hebben zich weer lichte nieuwe gevalen voorgedaan. Voorts moet de toestand van enkele patiën ten zeer ernstig zijn, zoodat voor hun le^er wordt gevreesd. Te Delft Te Delft werd een nieuw geval van alas- trim geconstateerd. Geen alastrlm te Arnhem Het ziektegeval van een 28-jarige inwoon ster van Arnhem blijkt geen alastrim te zijn, zoodat nu geen enkel alastrimgeval in die stad voorkomt. Te Schiedam is gisteren het zesde geval van alastrim vastgesteld bij een kindje van ongeveer 7 maanden, dat mar de alastrim- barak is vervoerd. De familie was niet inge ënt. Er bevinden zich thans nog vijf patiën ten in de barak; de eerste is genezen. In een gisteren te Utrecht gehouden verga dering van het hóofdbestur vah den Neder- landschen Landarbeidersbond is besloten het bemiddelingsvoorstel van den heer Buiskool te aanvaarden en met ingang van Maandag a.s. de staking op te heffen. Door de landbouwers is het voorstel van den heer Buiskool eveneens aanvaard. Douane-ambtenaar gedood Te ruim half drie heeft op het emplace ment van het Goederenstation Doklaan. een ernstig ongeval plaats gehad. De Rijksambte naar van de douane K. Kluin, die op het em placement zijn werkzaamheden had, struikel de over de tongen van een traverse, een voer tuig, waarmede wagons worden verplaatst en dat electrisch gedreven wordt. De ongeluk kige werd door het toestel gegrepen en mee gesleurd. In zeer emstippn toestand werd hij opgenomen en naar het O.L. Vrouwezieken huis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek K., die gehuwd is, reeds te zijn overleden. De kapitein verdronken Gisteravond te omstreeks zes uur jvilde de sleepboot „Leuvehaven" van den Rivier sleepdienst voorheen P. Smit Jr., welke het sleepschip „Onderneming II" sleepte, ter hoogte van boei 10 op de rivier de Nieuwe Maas omzwaaien. De sleepboot werd tenge volge van deze manoeuvre omgetrokken, schepte water en verdween in de diepte. Aan boord van de sleepboot bevonden zich de ?2-jarige kapitein D. van Dijk uit de Thor- beckestraat en de 21-jarige machinist J. W. J. v. d. Pol, wonende Mathenesserdijk. De machinist is door den kapitein van de „On derneming II", J. H. Vosman, gered. Korten tijd na het ongeluk vond de be manning van de „Alma II" van de S. H. V. het lijk van kapitein van Dijk drijvende op een ladder. Men heeft het lijk aan boord genomen en naar de rivierpolitie gebracht. Er is een waakteeken gezet boven de plaats, waar de sleepboot is gezonken. De mogelijke oorzaak van dit ongeval is, volgens de machinist, dat het sleepschip uit zijn roer was geschoten. De kapitein van de sleepboot kon daardoor niet vlug genoeg opwerken, het sleepschip voer voorbij en trok de sleepboot ondersteboven. Men is terstond begonnen met het sleep bootje te lichten. Het lyk van den kapitein is overgebracht naar Crooswijk. Een verdachte dij heel wat op zün kerfstok heeft. Men herinnert zich wellicht nog dat op 26 April 1.1. in het Rijksmuseum te Amster dam een schilderij, voorstellende Anna van Brunswijk, uit de lijst gesneden en ontvreemd is. Het kunstwerk, dat overigens betrekkelijk weinig waarde heeft, was opgesteld in d zgn. Kleine Muziekzaal. Dat de toegang tot dit zaaltje voor 't publiek verboden was, kon worden opgemaakt uit de aanwezigheid van een losstaand hekje, dat echter door den dief eenvoudig weg opzij geschoven moet zijn. De hoofdstedelijke inspecteur van politie J. F. van Slobbe slaagde er al heel spoedig in, den vcrmoedelijken dader te arresteeren. Hij bleek te zijn de 21-jarige zeeman F. J. V. en op 24 Juni 1.1. stond hij terecht voor de Vijf de Kamer der Amsterdamsche Rechtbank, welke hem bij haar 14 dagen later gewezen vonnis tot één jaar gevangenisstraf veroor deelde. Kort tevoren had verdachte zich ook voor de Haarlemsche Rechtbank te verant woorden gehad wegens drfstal van een schil derij uit het Frans Hals Museum aldaar. Deze zaak is door verschillende omstandigheden lang slepende gebleven en tot een vonnis is het hier nog niet gekomen, aangezien de Haarlemsche Rechtbank de stukken weer in handen heeft doen stellen van den Rechter commissaris. Van het vonnis der Amsterdamsche Recht bank ging verdachte in hooger beroep en gis teren stond hij terecht voor het Gerechtshof te Amsterdam. Verd. verklaarde dat hij den diefstal in het Rijksmuseum en ook in het Frans Hals Museum niet had gepleegd. Hij was zelfs nooit in het Rijksmuseum geweest zeide hij. Wel erkende hij dat hij de „Anna van Bruns wijk" verkocht heeft; hij had dat gedaan op verzoek van „zeker iemand." President Mr. Jolles: Uit brieven van u, welke zich in het dossier bevinden, heb ik begrepen dat uw houding nu zóó is, dat uw vader het schilderij gestolen heeft!" Verd.: „Ik wil hier liever niet op antwoor den!" Pres.: „Net zooals u wilt, 't kan mij niet schelen!" Tot de getuigen behoorde de koopman K„ die verklaarde dat hij op 23 April in zijn zaak bezoek had gekregen van twee heeren, een jongen en een ouderen persoon. Pres.: „Was de jonge man deze verdachte?" Get.: „Ja zeker, dat was hij!" Getuige vertelde voorts dat beide heeren later bleek dat de oudere man verd.'s vader was hem het bewuste schilderij te koop aangeboden hadden. Zü spraken Engelsch en en vroegen 2000.De koop ging niet door. De volgende getuige, de kunsthandelaar W. aan het Rokin, was alleen met verd. over den verkoop van het schilderij in zijn zaak ln onderhandeling getreden. Get. zag al gauw dat het doek weinig waarde had en ging dan Ook niet in op de 1400 1500 gulden, welke verd. er voor vroeg. Get. kocht tenslotte het schilderij voor 60. Verd. sprak allerlei talen door elkaar; get. heeft ook nog een pas van hem gezien, die zoodanig was ingevuld, dat het zijn wantrouwen heeft gaande gemaakt. Echter is de koop niet ongedaan gemaakt. De Inspecteur van Politie J. F. Slobbe, die verd. arresteerde, verklaarde vervolgens dat verd. tegenover hem den diefstal eerst ont kend heeft en daarna ook dien van Haar lem heeft bekend. Uit het verhoor van den Inspecteur van politie M. J. Keiser bleek vervolgens dat verd. na aanvankelijk tegenover Commissaris L J. Hulsenboom ontkend en bekend te heb ben, tegenover get. op 3 Mei een volledige be kentenis, opgesmukt met tal van gedetailleer de bijzonderheden heeft afgelegd. Pres.: Verdachte ik begrijp uw houding eigenlijk niet goed. Uw vader is volgens u een ware beul van zijn gezin. Zoudt U zich nu voor zóó iemand willen opofferen? En naar aanleiding van verdachte's ant woord merkt de president vervolgens op: ,,'t Gaat toch niet aan, dat u. ter wille van uw moeder u heele leven lang alles waaraan uw vader schuld zou hebben, op u zou nemen." De vader die vervolgens zelf gehoord werd, gaf toe dat hij zijn zoon bü de eerste poging tot verkoop van het schilderij had bijgestaan. Een oogenblik is bij getuige de gedachte opgekomen, dat zijn zoon het doek wel gesto len kon hebben; hij dacht niet anders of de jongen had het schilderij zelf geschilderd! Dat hij in den winkel Engelsch gesproken had, kwam doordat hij daar met een En gelsch sprekende dame in contact was ge komen. Pres.: Als verd. zegt dat u het schilderij ge stolen hebt is dat niet zéó, hé?" Get.: (zich opwindend): „Natuurlijk niet meneer. De politie weet wel dat ik den jon gen zelf heb aangebracht voor het stelen van een koffer en een flets. De laatste tien jaar is hij niet meer thuis geweest; hy heeft gestolen en geroofd van zijn bloedeigen ka meraden!" Voorts bleek dat verd., na in 1919 ter be schikking van de regeering te zijn gesteld, bij een boer in Lochem werkzaam te zijn ge weest. Hy vluchtte, kwam later in Avereest, vluchtte daar tot twee keer toe, deserteerde later bü de Marine, moest voor een krijgs raad terecht staan, stal in Duitschland een kijker enz. enz. Verd.'s moeeder die vervolgens werd ge hoord, trachtte haar zoon in een wat gunsti ger daglicht te stellen. „Vroeger, toen hij thuis was, heb ik hem nooit op oneerlijkheid betrapt," zei het vrouwtje. De advocaat-generaal, Mr. Bauduin, bracht hulde aan de Amsterdamsche politie voor haar uitstekende instructie van deze zaak. Spr. wees er op, dat verd.'s beschuldiging van zijn vader geheel wegvalt indien men haar plaats naast de uitvoerige en gede tailleerde bekentenis, welke verd. tegenover inspecteur Keiser heeft afgelegd. Ook voor den Rechter-Commissaris heeft verd. bekend en daarom meende spr. dat de rechtbank verd. terecht heeft veroordeeld. Ook de opgelegde straf van een Jaar is z.i. in goede verhouding tot den persoon van verd. en tot den ernst van het feit. Spr. con cludeerde derhalve tot bevestiging van het Rechtbankvonnis. De verdediger Jhr. Mr. de Ranitz, was van zijn meening, dat het vonnis op gron den van juridischen aard zal moeten ver nietigd. Wat overigens den persoon van verd. betreft, het best is deze geschetst in het rap port van Dr, Wiersma, directeur van het psy chologisch asyi te Leiden. Dr. Wiersma heeft bij verd. een overgroote mate van emotionali teit waargenomen en komt tot de conclusie dat verd. verminderd toerekeningsvatbaar is. Tegen sterke emoties heeft *41 geen rem; ook is hü iemand met een groote fantasie en een goed geheugen. Het rapport van het Leger des Heils schetste hem voorts meer als 'n stakker dan als 'n geboren misdadiger. Ge zien art. 341, 2de lid W. v. S. achtte pl. het bewys van verd. schuld niet geleverd, wes halve hü primair op vrijspraak aandrong. Mocht het Hof anders oordeelen dan achtte pl. het met het oog op het rapport van Dr. Wiersma wenschelük dat verd. ter beschik king van de regeering wordt gesteld; mochten hiertegen bezwaren zijn dan verzocht pl. zyn cliënt zoo clement mogelijk te straffen. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 24 October a.s. Te Numansdorp In de gemeente Numansdorp zün vüf nieuwe gevallen van kinder verlamming ge constateerd. In totaal zyn er thans zeven gevallen. De bewoners konden zich nauwelijks redden Hedenmorgen te 4 uur werd de aandacht der bewoners nabij de Corneliabrug te Noordwijkerhout, plotseling getrokken door zware rookwolken, welke uitsloegen boven de kapitale boerenwoning van den heer P. J. Verdegaal. Spoedig daarop steeg een enorme vlammenzuil op, die tot ver in de omgeving waarneembaar was. De brandweer, die spoedig met volledig materiaal ter plaatse was, spoot met eeni ge slangen op de waterleiding, watermassa's op het zich snel voortplantende vuur. De bewoners van de boerenwoning konden zich nauwelijks redden. De kinderen zijn bij de buren ondergebracht. De brandweer mocht er in slagen, een aangrenzend bloembollen huisje te behouden. De vrijwel uitgebrande boerenwoning biedt een tristen, troosteloo- zen aanblik. Met twee stralen op de waterleiding wordt krachtig nagebluscht. De oorzaak is onbekend. Te Kaatsheuvel werd een ongeveer 5-ja- rig dochtertje van J. B. na herinenting ern stig ongesteld. Na eenige dagen vreeselijk lijden is het kind thans aan de gevolgen overleden. Door onbekende oorzaak is brand ont staan ln de tlurfstrooisel- en brandstoffen- fabriek van de N.V. Steegh en Esser te America. De felle wind zette den vuurgloed sterk aan, zoodat weldra het geheele gebouw in brand stond. De spuiten van America en Horst deden al het mogebjke het vuur te stuiten, doch tot diep in den nacht moest de massa worden nat gehouden. Het gebouw ging verloren; behalve de machinekamer ging de geheele voorraad in vlammen op. Het geheel is op beurspolis verzekerd. Een langdurige stagnatie in het bedrijf is te voorzien. Te Rotterdam werd voor mr. H .de Bie als rechter-commissaris in het gerechtsge bouw voortgezet de enquête in het geschil, dat gerezen is tusschen liquidateuren van de Holland-Amerika Levensverzekering My. en een groep harer aandeelhouders. De zaak is, dat de maatschappy, die in 1920 onder leiding stond van Salomon Lie- bermann, besloot tot uitgifte van nieuwe aandeelen tot een bedrag van vier millioen gulden. Aan den inspecteur der maatschappy werd de plaatsing dezer aandeelen waarby 10 pet. gestort moest worden, opgedragen. Aan koopers werden echter geen nieuwe aandeelen, doch oude geleverd. Toen eenigen tyd later de maatschappy moest liquideeren. werden de aandeelhouders aangesproken tot bystorting, hetgeen een aantal hunner weigerde. Bü de voortgezette enquête, waarbij mr. E. C. U. van Doom optrad voor liquidateuren en mr. J. Raaymakers voor de onwillige aandeelhouders werd een vyftal dezer aan deelhouders gehoord. zy allen zyn door den inspecteur Taets van Amerongen aangezocht aan de nieuwe commissie deel te nemen, zy teekenden allen een niet-ingevuld inschrijvingsbiljet en ontvingen oude aandeelen. De meesten heb ben daar niet op gelet en zoo zij al be zwaar maakten, werd hun medegedeeld, dat de oude aandeelen spoedig vervangen zouden worden door nieuwe. Getuige Repelaer van Driel hoorde bij zyn bankier, dat de zaak niet goed was. Ook by anderen ontving hy slechte informaties over de N. V. Daarop begaf hy zich naar het kantoor en wierp Liebermann de aandeelen toe, zeggende, dat hy geen geld terug wilde hebben, doch geroyeerd wenschte te worden als aandeelhouder. Liebermann bleek ont hutst en reageerde niet. De enquête zal 5 December worden voort gezet. Het Gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de strafzaak tegen H. F. van S., oud 27 jaar, bankwerker te Deventer den medeverdachte van den kantoorbediende S. en te zamen de daders van de gefin- gerde berooving te Deventer, waarbij zy zich 15000 hebben toegeëigend. Deze verdachte is de man, die S. aan een boom bond en het geld meenam. De Rechtbank te Zutphen had hem we gens heling veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf, doch het Gerechtshof be schouwde hem als mede-dader van het door S. gepleegde misdrijf van verduistering en veroordeelde hem tot een jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis. De landarbeidersstaking in Groningen opgeheven. Nog geen spoor ontdekt van den dader van den moord te Rotterdam. Een commissie is ingesteld, die van voor lichting moet dienen betreffende veilig heidsmaatregelen by het vervoer en den opslag van benzine. De automobilist, die by Honselersdijk een agent van politie dood reed, is aangehouden. President Doumergue brengt een officieel bezoek aan de Belgische hoofdstad. Barometerstand 9 uur vun. 765, vooruit. OPTICIENS FABBtKAN i KM LICHT OP: De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om 5.39 uur. Dr. Eckener beeft gistermiddag een on derhoud gehad met een vertegenwoordiger van „Het Leven in Friedricnshaien, en daarbij gezegd dat de mogelijkheid bestaat om Vrijdagnacht te vertrekken en Zaterdag boven Holland te zijn, maar dat met groote waarschijnlijkheid Zaterdagnacht vertrok ken zal worden, zoodat Zondag boven Holland zal worden gekruist. Dr. Eckener heeft het voorstel van den vertegenwoordiger van „Het Leven" om eerst naar Groningen te gaan en eerst daar na Amsterdam, Den Haag en Rotterdam aan te doen, definitief aangenomen, zoodat het luchtschip tegen den middag boven Am sterdam kan worden verwacht. Hedenochtend zou waarschijnlijk definitief worden besloten of de tocht Zaterdag of Zondag zal geschieden. De gentleman-dief Arthur Koilin, de schrik van de ryken en weldoener van de armen, wiens daden wijlen Homung in tal rijke detectiveverhalen als Raffles heeft naverteld, is in Philadelphia vermoord. Koilin had goed onderwys gehad, m<mr was al vroeg op bet verkeerde pad ge raakt. Etteiyke inbraken, buitengewoon handig opgezet en uitgevoerd maakten zyn naam spoedig in de Amerikaansche mis- dadigerswereld bekend. Het is nooit gelukt Koilin 6e veroordeelen, en hoe vaak hy ook voor de rechters stond, steeds moest hy by gebrek aan bewijs worden vrijgésproken. Daarbij groeide zijn vermogen snel en de weldadigheid, v»lke Koilin op gvoote schaal beoefende, vertraagde dezen groei haast niet. Ten slotte had hy een millioe- nenvermogen by elkaar gestolen en daar hy arristocratische neigingen bezat, besloot hy zich uit de zaken terug te trekken ea als andere ryke gentlemen als particuliw te leven. Zes jaar geleden kocht hij een klein pa leis te Philadelphia, liet het door een be kenden architect zeer smaakvol aankleedea en trok zich in dit Buen Retiro terug. Maar hy had verbitterde vyanden, die hem naar het leven stonden en om zich tegen hun aanslagen te beschermen, nam de inbreker eenige detectives in dienst, die zijn woning moesten bewaken en htm be geleiden op zyn wandelingen. Ook had hy steeds een geladen revolver by zich. Desniettemin is Arthur Koilin zyn noodlot niet ontgaan. Een paar weken geleden con^bteerde zijn personeel met schrik, dat Koilin op on verklaarbare wyze verdwenen was. Een dag of wat geleden vonden agenten in een der beruchtste straten van Philadelphia het lyk van een doodgeschoten bedelaar. Een agent beweerde met stelligheid, dat die bedelaar de millionnair Arthur Koilin was! Men liet diens huisgenooten komen, die zonder twyfel in den doode hun ver dwenen patroon herkenden. Het onderzoek stelde eigenaardige dingen vast: niettegenstaande zijn rykdonj en gentleman-allures schynt Koilin vaak ver langen naar zyn oude milieu te hebben gehad. Onder een valschen naam had hy een kamer in een oude spelonk gehuurd. En als de eenzaamheid van zijn leven hem te zwaar drukte de society van Phila delphia ging natuuriyk niet met hem om verliet hy door een geheime deur z'n woning, trok in zyn smerige huiskamer een paar oude vodden aan en zat dan uren lang onder boeven en misdadigers in kelders, blauw van den rook. Niemand wist van dit dubbelleven, dat zyn noodlot werd. Want terwyl dure detectives het leven van den millionnair Koilin moesten bescher men is de voormalige inbreker deor een paar verdwaalde kogels 'tydens een vechtpartij gevallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1