140.- Overbevolking en armoede MAANDAG 14 OCTOBER 1929 De „Graf Zeppelin" boven Schiphol - Enorme drukte - De postzak uitgeworpen Voornaamste Nieisws BUREAUXNAS3AULAAN 49 ADVERTENflEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17283 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. OP ZEE VERDRONKEN TWEE KINDERLIJKJES IN EEN DOOS GEVONDEN Zijn de kleinen levend begraven? Voor eer en Deugd DE MOORD OP HET 10-JARIG MEISJE TE ROTTERDAM Een verdachte in arrest gesteld De Alastrim-ziekte Inbreker op heeter daad betrapt Aanranding in de Heezer bosschen Auto komt op een rijwielpad Meisje met een mes gestoken De Indische Postvluchten De „Los Angeles" De Hooger Onderwijswet ZDH Mgr. J. D. J. Aengenent op Groenesteijn te 's-Gravenhage Nederlandsch Instituut van Accountants J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem LuxemburgZuid Nederland Telefoon No. 13866 (drle lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: »oor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per .kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b() vooruitbetaling. NIEUWE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bi) vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel Alle abonné'sop di t blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardenr O f) ft ft Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door XTPrt bij een ongeval met fOCfl bij verlies van een hand, (4 nr bij verlies van een rrn bij'n breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I uUUUi" verliesvan beidearmen, beide beenen of beideoogen: I uUi"doodelijken afloop- ^UU. een VOet of een oog; I I Z.U«™ duim of wijsvinger.' IÜUi" been of arm; bij verbes v. een anderen vinger. Wie de liberale en andere niet-religieuze pers geregeld volgt en hoeveel Katholie- iken zijn er helaas niet, die haar dagelijks gastvrijheid in hun huiskamer bieden en ihaar geregeld onder bereik van hun aan komende kinderen brengen! wordt regel matig vergast op pleidooien voor de kin derbeperking. Een van de meest geliefkoosde beweringen Js dan, dat overbevolking, welke men nu reeds aanwezig acht of in de toekomst ziet, leidt tot armoede. Wij meenen daartegenover, dat wij er nooit genoegzaam op wijzen kunnen, dat overbe volking geenszins oorzaak van ar moede is, of althans niet behoeft te zijn. Zeker, er is in deze wereld veel armoede Ki die armoede zal er na den val van het eerste menschenpaar wel altijd ten deele blijven. Ook is het waar, dat de groote gezinnen in de eerste plaats onder de ar moede gebukt gaan. Maar dat alles is niet het gevolg van Overbevolking, is niet het gevolg van het feit dat Goddank nog talloos velen de god delijke huwelijkswetten opvolgen; neen, voor die armoede moet in de eerste plaats naar geheel andere oorzaken gezocht worden. En dan zien wij vooral mee als* schuldige naar voren komen het liberalisme. Het libe ralisme zeker in zijn ouderen en vol strekt nog niet uitgeleefden vorm toch, is van oudsher een leer van vrijheid, onbe teugelde vrijheid. Vrijheid is de eerste plaats Dm geld te verdienen, om schatten te ver zamelen; vóór alles en altijd onbeperkte vrij heid! Wee hem, die deze vrijheid durfde aantasten, wie daaraan aoor sociale maat regelen of anderszins een rem durfde aan leggen! Bij het eerste schroomvallige pogen reeds sloeg ieder liberaal schrijver aan als de welsprekendste waakhond op het rustige boerenerf en van alle universitaire spreek gestoelten tegelijk klonk de exclamatie: laat onze vrijheid met rust!. Vrijheid voor het ongebreideld kapitalisme, vrijheid voor de plutocratie, vrijheid voor het meest cynisch winstbejag! Altijd maar door: V r ij h e i d! Zoo zijn er over de gansche wereld de er gerlijkste wanverhoudingen ontstaan; zoo is een groot gedeelte der bestaansmiddelen In handen van enkelen gekomen; zoo hebben weinigen kans gezien enorme eigendommen op te zamelen; zoo hebben sommigen voor zich beslag kunnen leggen op enorme inkomsten. Daarnaast leeft de overgroote massa, voor Welke slechts een klein gedeelte van die bestaansmiddelen, eigendommen en inkom sten overbleef. Dat is zeker een van de voornaamste re denen, waarom wij zooveel armoede ont moeten. Wanneer de bestaansmiddelen maar rechtvaardiger verdeeld waren, zou de ar moede lang zoo erg niet zijn. Maar daar schuilt nu juist de kwaal. Een andere reden van de armoede, en nu speciaal van de groote gezinnen, is de weinig liefderijke loonregeling, welke weigert met de samenstelling der gezinnen rekening te houden. En hier ontmoeten wij opnieuw dezelfde liberalen, althans de groote meerderheid van hen, in de voorste gelederen der bestrij ders van het gezinsloon. Zoo zien we naast een zekeren welstand onder de loontrekkenden zonder of met wei nig kinderen vaak tengevolge van de schending der heiligste huwelijksplichten armoede bij brave en moedige lieden, die trots bedreiging met armoede, volledig hun Christen-huwelijksplichten vervullen. Wie bedreigen meedoogenloos met ar moede? Het zijn weer de liberale, op vrijheid beluste werkgevers, die van geen gezinsloon willen weten. Waarom moet dat arme volk ook zooveel kinderen voortbrengen? Veel heeft men den arbeider reeds ontno men. Men ontnam hem de vrije natuur en plaatste hem in de fabriek. Men ontnam hem het eervolle handwerk en noopte hem tot het verrichten van eentonige handgrepen volgens Taylor. Wij nemen aan, dat dit over 't algemeen niet anders kon. Maar nu zou men hem ook nog het recht willen ontnemen, kinderen voort te brengen volgens Gods wet. En dat alles, omdat groote gezinnen, met grooter stoffelijke behoeften feitelijk een hinderpaal vormen voor ongeremd winstbejag. Dat winstbejag is honderdmaal méér de schuld van de bestaande armoede dan het groote gezin. En nu is het toch zoo opmerkelijk, dat hier naast de liberalen, die zoo gaarne den arbeider een zijner eerste natuurrechten zouden willen ontnemen, de sociaal-demo craten staan, die in dit opzicht hand in band gaan met de liberalen. Hier vinden zij elkaar, als op zoo menig ander gebied, de kinderen van het rationa lisme! Voor ons valt hieruit maar eene les te trekken, n.l. dat wij onwrikbaar hebben pal te staan voor de beleving van ons christelijk geloof, ook in het huwelijksleven. Armoede kan ons niet weerhouden, want zij is wel een gevolg van een onjuiste maat schappijleer, maar nimmer van de naleving van Gods onverbiddelijke wetten. De schipper van den gisteren van IJsland te IJmuiden binnengeloopen stoomtrawler „ODIN, IJm. 168" rapporteert, dat op zee de matroos W. de G. uit Scheveningen bij het vastsjorren van de levervaten over boord is geslagen en verdronken. Het slachtoffer is ge huwd en laat vijf kinderen na. Te Rotterdam hebben arbeiders die bezig waren met graafwerk ter hoogte van den driehoek, welke gevormd wordt door den Dordtschen straatweg en den nieuwen en den ouden Groene-Hilledijk, een doos ge vonden, waarin de lijkjes van een pasgebo ren tweeling, een jongetje en een meisje werden gevonden. Het eene kind was in een oude rok, het andere in een stuk deken ge wikkeld. Naar alle waarschijlijkheid is de doos in den nacht van Donderdag op Vrij dag begraven en voor zoover het onderzoek heeft uitgewezen, is het niet onwaarschijn lijk te achten, dat de kinderen levend be graven zijn. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot directeur van „Voor Eer en Deugd" in het Bisdom Haarlem, Rector L. Brink te 's-Gravenhage als opvolger van Pastoor L. H. Wanna, te Ilpendam. dagmiddag huiszoeking is gedaan in de wo ning van Karsunke aan de Merelstraat te Hilversum, door de Hilversumsche recherche in combinatie met de Utrechtsche. Het re sultaat was, dat in beslag werd genomen een aantal japonnen, bontmantels, dynamo's, sterescopen, chirurgische instrumenten,- twee electro-motoren, een groot aantal héeren- costuums, ongeveer honderd paar kousen, honderden sigaren en sigaretten, benevens nog vele andere zaken, te veel om op te noemen. Bezwarende aanwijzingen tegen hen Te Rotterdam is Zaterdag in zijn woning een man gearresteerd, die gekleed was als ae man met de fiets, die Woensdagavond te ongeveer zeven uur in de Coolschestraat Ma- rietje van O. ontvoerd heeft. De aanwijzingen tegen dezen arrestant de eerste, die als verdachte door de po litie in verzekerde bewaring is gesteld alle andere aangehoudenen werden, zooals men weet, spoedig weer op vrije voeten ge steld, en de motieven, die tot zijn aan houding geleid hebben, zijn de volgende: Eerstens voidoet hij aan het signalement, zooals door de politie, na nauwkeurig onder zoek samengesteld en verspreid; hij draagt een manchester pak, heeft donkerblond, glad haar, wordt op straat steeds gezien zonder hoed, enz. In de tweede plaats is hij Woensdagavond te ongeveer 8 uur thuisgekomen, volgens eenige getuigen in een tamelijk zenuwach- tigen toestand. Ten derde was het alibi, dat hjj bij het eerste en tweede verhoor opgaf, onvol doende. De man is feeds eenige malen met de politie in aanraking geweest wegens zede delicten en hjj heeft deswege ook eenige ver- oordeelingen gehad. Daarbij komt nog, dat het vrijwel vast staat, dat hij den laatsten tijd meermalen gezien Is in den Blijdorpschen Polder op tijden, waarop hij daar moeilijk iets te ma ken kon hebben. j Dit alles was voldoende, hem in verzeker de bewaring te stellen. De kleeren van den man zijn alle in be slag genomen en warden door een deskun dige onderzocht. Aangenomen, dat men door deze arrestatie den dader te pakken heeft, wordt vermoed, dat hij Woensdag een fiets gehuurd heeft in het Westelijk stadsdeel en dit rijwiel den zelfden avond ongeveer tusschen half acht en acht uur heeft teruggebracht. De Rotterdamsche politie heeft daarom in een oproep den eventueelen fietsenhande laar, die Woensdagavond een fiets verhuurd heeft aan een man gekleed in een man chester pak, gevraagd, Inlichtingen aan haar te verstrekken. Een premie van de regeering De regeering heeft aan hem of haar, die aanwijzingen kan verstrekken, welke tot de aanhouding van den dader leiden, een be looning van 500 uitgeloofd. Zondagmorgen heeft de Rotterdamsche politie nog een tweeden verdachte gearres teerd, met wien het signalement overeen kwam; alleen droeg hij geen manchester pak. Deze verdachte, die in het bezit van een fiets was, zeide, de geheele week in een logement vertoefd te hebben. Bij onderzoek bleek echter, dat hij daar eerst Donderdag avond gekomen was. De aangehoudene blijft echter bij zijn afgelegde verklaringen. De kleeren van het ongelukkige slacht offer zijn ter onderzoek opgezonden naar dr. Hesselink te Arnhem. Een verdachte weer vrijgelaten. De politie heeft gistermiddag den verdach te, dien men des morgens in den polder Bljj- dorp had aangehouden, weer op vrije voe ten gesteld. Z'n alibi, dat 's morgens ii» het geheel niet klopte, bleek, hoewel het ver ward en gebrekkig bleek, tenslotte toch aan nemelijk. Buiten de reeds bestaande sporen om, hadden zich gisteren opnieuw eenige nieuwe gezichtspunten aan de politie voor gedaan, die weerun een geheel andere rich ting duidden. De verdachte, die Zaterdag in verzekerde bewaring is gesteld, blijft voorloopig nog op gesloten. Hij heeft zijn onschuld nog niet voldoende kunnen aantoonen. De stroom van getuigen is ook Zondag blijven aanhouden, zoodat de politie den geheelen nacht moest doorwerken om heden gereed te zijn voor het groote onderzoek, dat beginnen gaat. Er wordt op het oogenblik een verwijderd verband gezocht tusschen een beschadigde fiets, die Vrijdagnacht op de Wijhhavenkade is gevonden en waarvan men nog steeds geen eigenaar heeft kunnen opsporen. De moge lijkheid bestaat natuurlijk, dat deze fiets niets met den moord heeft uit te staan. Maatregelen te Delft In antwoord op de vragen, gesteld door ir. S. H. Stoffels en prof. ir. R. L. A. Schoema- kers, deelen B. en W. van Delft den raad uit voerig mede, welke maatregelen zij genomen hebben in zake de bestrijding van 't alastrim- gevaar aldaar, en van het tijdstip, waarop zij in werking zijn getreden. Het college vraagt verder machtiging met de St. Hippolytusstichting een overeenkomst aan te gaan als proef voor een jaar voor de opneming vkn on- en minvermogende patiën ten in genoemd ziekenhuis. Voorts stelt het college voor, het gebouw der voormalige H. B. S. aan de Korenmarkt voor 22.000 over te dragen aan het Oude en Nieuwe Gasthuis, dat deze school noodig heeft voor uitbreiding van het ziekenhuis. Te Delft zijn geen nieuwe gevallen van alastrim geconstateerd. De geneesheer-directeur van het St. Joris- gasthuis heeft medegedeeld, dat in verband met het afnemen van de alastrim in deze gemeente, het bezoek aan het gasthuis weer onbeperkt wordt toegestaan. Een verdacht geval te 's-Gravenhage In de residentie Is weder een verdacht ge val van alastrim door den geneeskundige hygiënist waargenomen bij een niet-ingeënt kind van 3 jaar. De kleine zieke is overge bracht naar de barakken in de Zusterstraat ter nadere observatie. Te Rotterdam In deze stad is weer een nieuw geval gecon stateerd. Bij een huiszoeking veel gevonden Zaterdagavond is op het Centraal Sta tion te Utrecht op heeter daad betrapt de Duitscher Paul Karsunke, toen hij ten na- deele van de Nederlandsche Spoorwegen een pakje suikerwerken ontvreemdde. Deze aanhouding had tot gevolg, dat Zon- In de Heezer bosschen tegenover Sterksel, stapte de heer J. G. uit Asten even van zjjn fiets om zijn pijp aan te steken, toen een hem onbekende man, die zijn hoed diep in het gezicht had gedrukt, hem naderde en trachtte te bewegen tot afgifte van zijn geld. De heer G., die zeer kalm bleef, bukte naar zijn fiets, richtte zich plotseling op en gaf den onbekende een hevigen slag. De aan rander trok hierop een mes en er ontstond een hevige vechtpartij. De heer G. trachtte de aandacht te trekken van een in snelle vaart passeerende motorrijder, hetgeen hem niet gelukte. De aanrander trachtte hierbij in de bosschen te ontkomen. De heer G. be kwam slechts enkele lichte verwondingen; terwijl zijn kleeding door messteken ver nield werd. Een doode; 2 gewonden Zondagmiddag te ruim half vier is op den Wageningschen berg J, S., die met zijn auto den berg opreed, bij het uitwijken voor een andreen auto, uit de richting Renkum, op het rijwielpad gekomen en ingereden op de wandelaars, die daar met het oog op het mooie weer in grooten getale lie pen. Hij reed daarbij drie personen aan, nl. den twintigjarigen Fr. Alberts, diens ver loofde mej, K, en mej, M. De heer Alberts was op slag dood. De beide dames werden ernstig gekwetst naar „Ziekenzorg" over gebracht. De politie arresteerde S. en nam den aanto in beslag. Gistermiddag ruim een uur heeft zekere van B. een aanslag gepleegd op mej. W. Het betreft hier een „liefdes"-geschiede- nis, die zich als volgt heeft toegedragen meldt de „Courant": Mej. W. vertoeft sinds enkele dagen met een zekeren de J. in het logement-Kuyk aan den Smidsweg. Hedenmorgen nu ver voegde zich aan het logement Van B., die vroeger met dezelfde juffrouw omgang had. Van B. stelde pogingen in het werk om de vroegere verhouding weer te herstellen Mej. W. voelde daar echter weinig voor. De J., die Van B. kende als nogal vecht lustig, heeft toen voorgesteld gedrieën naar het politie-bureau te gaan om daar de zaak in het reine te brengen. Dit voorstel vond instemming en zoo begaf men zich om even over één uur op weg naar het politie-bu reau. Toen zij nauwelijks buiten het loge ment gekomen waren, trok Van B, zijn mes en bracht mej. W. daarmede een stoot toe onder een der schouderbladen. Zij viel neer. Toen wilde de vechtlustige De J. te lijf, die echter door handig manoeuvreeren aan den woesteling wist te ontkomen. Inmiddels kwamen menschen toegesneld en maakte Van B. zich uit de voeten, in de richting van het kanaal. Spoedig was de politie aanwezig en werd de vrouw in het logement gedragen, waar dokter Hermanides de eerste hulp verleende De vrouw werd vervolgens met den poli- tie-auto naar het ziekenhuis vervoerd, Er bestaat geen levensgevaar. Gistermiddag is De J. een verhoor afge nomen. De dader is voortvluchtig. Zijn sig nalement is echter bekend. Het retourvliegtuig Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het retourvliegtuig Zaterdag om 7.30 uur uit Allahabad is vertrokken en te 10.43 uur te Nazirabad is aangekomen. Vandaar is men te 11.32 uur vertrokken en te 12.32 üür te Karatchi geland. Alles is wel. Zondag werd de reis voortgezet. Het derde vliegtuig Daar de werktuigkundige Walewijn zich te Akyab onder doktersbehandeling moest stel len, moest het derde postvliegtuig zijn reis een dag uitstellen. Bij de K. L. M. is niet bekend, welke onge steldheid Walewijn, de werktuigkundige van het: derde postvliegtuig heeft overvallen. Men wacht ten kantore nog eerst een nader tele gram af. Daarom is derhalve het verder vlie gen een oogenblik uitgesteld. Intusschèn heeft de K. L. M. maatregelen getroffen voor het geval Frijns en Soer zonder Walewijn zullen moeten doorvliegen dat er te Medan een bevoegd mecanicien aanwezig is om Walewijn eventueel te ver vangen. Hetderde postvliegtuig is gisteren ver trokken van Akyab en maakte in Rangoon een tusschenlanding. Om 16 uur arriveerde het toestel te Kohluc. Aan boord is alles wel. Vandaag wordt de vlucht voortgezet. De drukte op Schiphol Het vliegstation Schiphol bood gisteren in de morgenuren nagenoeg hetzelfde beeld, dat men, althans wat de drukte betreft, heeft kunnen waarnemen op hoogtijdagen der Nederlandsche luchtvaart. Van negen uur af heerschte er op het vliegveld reeds een geanimeerde drukte en liepen de velen, die in het bezit waren van een ticket, hetwelk recht gaf om per K. L. M.-vliegtuig de Zeppelin tegemoet te vlie gen, met trotsche gezichten rond. Op het groote platvorm voor de administratie-ge bouwen stonden, keurig in een rij, zeven machines der K. L. M.-vloot opgesteld. Zes ervan waren voor de passagiers-vluchten bestemd, terwijl het zevende op piloot Vee- nendaal wachtte, die opdracht had gekre gen, een lading vrachtgoed naar Londen te brengen. Te ruim half elf parkeerden op het daar voor bestemde terrein der vlieghaven een paar honderd auto's, terwijl voorts op den nieuwen verbindingsweg van Schiphol naar Haarlem een onafzienbare file van wagens aaneengerijd stond Voorts voerden de bekend» autobussen van Poelgeest, die extra diensten hadden in gelegd en de booten der Volharding hon derden en nogeens honderden belangstellen den aan. Het meerepdeel van hen troostte Zich de uitgave van drie stuivers, om zich op 't aan het vliegveld grenzende terrein der luchthaven een behoorlijke plaats te verze keren; talrijk ook waren de bevoorrechten, die op het vliegveld zelf de komst van het luchtschip mochten afwachten. De heer Thomson, chef van het vliegsta tion, was één en al bedrijvigheid, aangezien hij de regeling der passagiersvluchten zelf in handen had genomen. Tegen tien uur ar riveerde een auto der posterijen, welke tot taak had, den postzak, die door de Zeppe lin zou worden uitgeworpen, in veilige na ven te brengen, op het terrein. Het bleek dat de chef der afdeeling postexpeditle aan het Centraal Station zelf was meegekomen om een vlugge behandeling van een en an der te verzekeren. Tusschen half elf en kwart voor elf startten achtereenvolgens, enkele minuten na elkaar, de zes K. L. M.- toestellen voor hun eerste vlucht. In één der machines, de P. H.-A. E. G„ bestuurd door den heer Aler, maakten de heer Ples- man, directeur der K. L. M. en zijn beide zoontjes het tochtje mee. Ook een klein Engelsch Moth-toestel koos even later het luchtruim, terwijl kort daar op op groote hoogte, drie vliegtuigen der Nederlandsche Marine in zicht kwamen, welke zich eveneens voortspoedden in de richting, waaruit het luchtschip moest Ko men. Te ruim kwart over elf begon plotseling de sirene op het stationsgebouw te loeien, ten teeken dat het luchtschip binnen Dereik van het oog was gesignaleerd. En waarlijk, aan den westelijken horizont kwam het ge vaarte langzaam uit een nevelsluier te voorschijn; op dat moment bewoog het zich in de richting van Haarlem. Tien minuten later maakte het luchtschip een zwenking en vloog het, begeleid door verschillende vlieg tuigen, in een rechte lijn op Schiphol ai. Spoedig reeds werd het geronk der zware motoren hoorbaar en daar het luchtschip slechts op gerfRge hoogte naar schatting 150200 meter vloog kon men een goe den indruk krijgen van zijn gigantische grootte. Te 11.35 uur precies bevond de „Graf Zep pelin" zich boven het vliegveld en het was op dit moment, dat de postzak met behulp van een kleine parachute, welke zich da delijk ontplooide, werd neergeworpen. De vrij straffe wind duwde r"en zak in de rich ting der hoofdstad, maar aangezien hl) snel daalde, kwam hij nog net en wel vlak bij den weg naar Haarlem, op het vliegterrein neer, waar hij spoedig, werd opgepikt en in den postauto, die tot op het grasveld was gereden, werd geladen. Toen eerst bleek dat de post in een grooten en een kleineren zak, te zamen minstens 30 K.G. wegend, verpakt was. De parachute vermeldde de woorden „Bitte zurückzusenden!" Inmiddels had de Zeppelin den steven naar het Noorden gewend en koerste het lucht monster recht op de hoofdstad af. De be groeting van het luchtschip door de massa op Schiphol bepaalde zich tot wuiven; ner gens klonk eenig gejuich. Inmiddels waren alle passagiersvliegtui gen, die de Zeppelin waren tegenmoet gevlo gen, weer na elkaar op Schiphol neerge streken, om na een kort oponthoud met niéuwe passagiers op te stijgen en de Zep pelin te achtervolgen. De K. L. M. heeft gisteren goede zaken gemaak! Volgens een telegram van de Parijsche editie van de New-York Herald" uit New- York bevindt het Amerikaansche luchtschip „Los Angeles" zich honderd mijlen van Lakehurst boven zee in moeilijkheden. Ujet schijnt, dat de benzineleiding gebroken is en men tracht de schade in de lucht te herstellen. Van het luchtschip zelf zijn geen berichten ontvangen, zoodat men zich te Lakehurst over het luchtschip niet al te bezorgd maakt. De voorbestelde aanvullingen De Eerste afdeeling van den Onderwijsraad heeft aan den Minister rapport uitgebracht over de wijziging en aanvulling van titel III der Hooger Onderwijswet en Artikel 435 van het Wetboek van Strafrecht. In verschillende artikelen worden wijzi gingen en aanvullingen voorgesteld. De wet moet volgens de afdeeling, niet de gelegenheid uitsluiten, dat nieuwe vormen op het gebied van het hooger onderwijs ont staan. Doch het is de vraag, of die vrijheid onbeperkt behoort te blijven voor zoover het betreft het verkenen van doctorale graden door de hier bedoelde bijzondere hooge- scholen en het voeren van den titel van hoog leeraar door docenten aan die scholen ver bonden. Het is niet in het belang van het hooger onderwijs in het algemeen, dat zulke graden en zulke titels door iedere willekeurige inrichting kunnen worden verleend. Daarom stelt de afdeeling voor, dat voortaan tot het verleenen van doctorale graden alleen die instellingen bevoegd zullen zijn, die daartoe toestemming van de Overheid hebben ver worven, nadat overtuigend gebleken is dat zij hooger onderwijs geven in den zin der wet. In de bestaande wet worden de bijzondere scholen van hocger onderwijs alleen vermeld in de artikelen 149152, die voor oprichting daarvan alleen kennisgeving aan gemeente bestuur en minister verlangen slechts bij stichting bij uiterste wilsverklaring is toe stemming der Regeering vereischt. Deze bepalingen zien historisch alleen op kerkelijke kweekscholen en seminaria dit waren de eenige bijzondere hoogescholen waaraan in 1876 en 1815, toen ook reeds een dergelijke bepaling in het organiek besluit voorkwam, is gedacht. Het scheen gewenscht die voorschriften thans, nu wel andere in stellingen bestaan en wellicht nog zullen komen, uitdrukkelijk tot de kerkelijke scholen, waarvoor zij gedacht zijn, te beper ken De afdeeling stelt daarom voor deze bepa lingen te verplaatsen en haar in het hoofd stuk, dat in het bijzonder handelt over de seminaria, onder te brengen. Haar tegenwoor dige waarde uit een legislatief oogpunt heeft de afdeeling niet beoordeeld. De afdeeling acht het ten slotte noodzake lijk, dat voor de beoordeeling van het weten schappelijk karakter der school het advies wordt ingewonnen van een deskundig college. Zaterdagmiddag heeft Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, een be zoek gebracht aan de Schiefbaan Hovius- stichting aan den Lposduinschen weg, ten einde aan een zeventigtal kinderen van genoemd gesticht het H. Vormsel toe te dienen. In verband met het kort geleden herdacht gouden jubileum droeg dit bezoek een eenigszins feestelijk karakter. Mgr. heeft in een toespraak herinnerd aan het St. Wilfriedsfeest, dat juist Zaterdag herdacht werd. Hij spoorde aan in het voet spoor van dezen grooten Nederlander en voorlooper van St. Willibrord te blijven gaan, teneinde ook hier, ieder naar zijn vermogen, aan de uitbreiding van het Evan gelie werkzaam te zijn. Na de kerkelijke plechtigheid werd Mgr. in de regentenkamer ontvangen en werd't college van regenten aan Mgr. voorgesteld. Hierbij waren ook tegenwoordig de geestelijken, die bij de plechtigheid assistentie verleend had den. Hierna begaf men zich naar de versierde recreatiezalen der meisjesafdeeling en naar de jongensafdeeling, waar Mgr. een welkomst lied toegezongen werd. Mgr. hield een toe spraak, waarin hij zijn blijdschap uitdrukte over deze ontvangst. Hij prees verder de goede zorgen, door de zusters aan de kinderen besteed, en drukte den kinderen op het hart door trouwe aanhankelijkheid dankbaar te blijven voor hetgeen hier aan hun opvoeding wordt gedaan. Mgr. spoorde de jongens nog bijzonder aan, er voor te zorgen, flinke, godsdienstige mannen in de maatschappij te worden. De rol der banken bij kapitaalverschaf fing Zaterdag is in den Haag de twintigste Ac countantsdag gehouden van het Nederlandsch Instituut van Accountants. O.m. waren aanwezig vertegenwoordigers van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid, Financiën en Koloniën, de directeur-generaal der Posterijen en Telegra fie, de leden van de Algemeene Rekenkamer, leden van de Eerste en van de Tweede Kamer, leden van de Commissie voor wettelijke rege ling van het Accountantsberoep en van het Curatorium van het Federatief Examen. De heer mr. A. J. van Hengel, directeur van de Amsterdamsche Bank hield een inlei ding over Opmerkingen over de rol der handels- of algemeene banken in Nederland bij kapitaalverschaffing, en de heer Joh. Moret, lid van het Nederlandsch Instituut van Accountants, over Een en ander over onze Staatscomptabiliteit. De conclusie van mr. Van Hengel was, dat de huidige constellatie van de kapitaalmarkt ten onzent een evenwichtig geheel vormt, waarin de algemeene banken een rol spelen, haar aangewezen door de omstandigheden. De beteekenis van die functie is toegenomen met de ontwikkeling van het bedrijfsleven en wijl de elastische vorm van naamlooze vennootschap dat toeliet. De outillage van den kapitaalhandel in ons land, waar de mogelijkheid kapitaal te plaat sen en op te nemen in ruime mate aanwezig is, schijnt op het oogenblik uitbreiding of vernieuwing niet te behoeven. De tocht van de „Graf Zeppelin" bomen Nederland duurde van ongeveer half 7 's mor gens tot 's middags 10 minuten voor een. De moord op het 10-jarige meisje te Rotter dam. Een verdachte in voorloopig arrest g*» stekL Voorgestelde wijrigingen der Hooger fts derwijswet. De onderhandelingen tusschen Frankfftk en Duitsehland inzake het Saargebied op nieuw verdaagd. De Mülheimerbrug over den Rijn bfl Keulen gisteren geopend. Doumergue en Briand uit trokken. Een rede van Mac Donald voor den „Raad van bui tenia ndsche betrekkingen". De regeering van Nadir Khan heeft een bedrag van 20.000 roepies gesteld op het hoofd van Habib Oellah. Verkiezingsonlusten in den Mexicaanschen staat Jalisco; acht dooden, vele gewonden. Een verklaring van Maarschalk Feng over het geschil tusschen hem en de Nanking- regeering. Barometerstand 9 uur vjn.: 7.75. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten worden opgestoken om: 5.33 uur. Een zwaar bevochten, doch verdiende 5 31 overwinning an onzen bijzonderen correspondent) UXEMBURG,' Zondagavond. Voor de negende maal heeft heden de ontmoeting plaats gehad tusschen de ver tegenwoordigende elftallen van Luxembarg en Zuid-Nederland. Ongeveer zesduizend toeschouwers wa ren naar het terrein van „La jeunesse d'Esch" getrokken, waar de wedstrijd tij dens schitterend weer plaats gehad. De bekende Duitsche scheidsrechter Bau- wens uit Keulen liet de volgende elftallen Luxemburg: Dupont Kolb Dr. Meyer Kremer Feierstein Fischer Scharry Becker Theissen Dommerts Logelin De Kenter Van Loon v. d. Broek Kools Lommen van Opstal Schreurs Snel Leenhouwers van Tuyl Wijnperle Zuid-Nederland: Het veld was zeer glad en hierdoor was de controle over den bal zeer lastig. De Luxemburgers begonnen onmiddellijk hard nekkig aan te vallen. In den aanvang is de midden-linie der Zuid-Nederlanders» zwak. Reeds na zeven minuten komt het eerste doelpunt voor Luxemburg. Zij doen een hardnekkigen aanval, Schreurs mist, Wijn perle tracht nog te redden door uit te loo- pen, doch Theissen is hem te vlug af en geeft hem geen kans. Met een hard laag schot geeft hij zijn land te leiding (10). De Nederlandsche voorhoede is zeer goed en talrijke schoten worden gelost, maar Du- pont, de Luxemburgsche doelverdediger, werkt alles uitstekend weg. Na 17 minuten gaan de Zuid Nederlan ders in een mooien aanval op het Luxem burgsche doel af, waarbij van Loon met een hard schuin schot gelijk weet te maken De strijd wordt dan spannend. De Zuide lijke doelman Wynperle werkt schitterend. Hoewel er aan beide zijden hard wordt ge werkt, komt er geen verandering meer in den stand en de rust gaat in met 11. Twee minuten na de hervatting brengt een hoog schot van Lommen verwarring in de Luxemburgsche verdediging en de bal rolt in het doel (12). Het spel gaat dan snel op en neer. De Zuidelijke middenlinie wordt thans iets be ter. Beide doelverdedigers verrichten uit stekend werk. Gedurende langen tijd wordt zonder eenig resultaat verder gespeeld. Acht minuten voor het einde komt een mooie aanval van de Zuid-Nederlanders. De mid-voor v. d. Broek geeft op tijd aan Kools, die inkogelt en den stand op 13 brengt. Tot het einde toe blijven de aan vallen der Luxemburgers gevaarlijk, doch zij weten geen wijziging meer in den stand te brengen. Het einde komt met een zwaar bevochten, maar verdiende 31 overwin ning voor Zuid-Nederland. Zondagmorgen werden de Nederlandsche spelers officieel ontvangen op het stadhuis te Esch. Verder brachten zij een bezoek aan het graf van den Luxemburgschen internationaal Langers, die de vorige week plotseling it overleden en die zeer vaak tegen Zuid Ne derland is uitgekomen. Er werd een krans op het graf gelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1