Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON SUPPOSITORIA RADIO-OMROEE HET TESTAMENT VAN OEN ADMIRAAL TWEEDE BLAD MAANDAG 14 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 1 Dr. H.NANNING'S (Zetpillen tegen aambeien.) f 1.75 p.doos v. 12 stuks. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN FINANCIËN Onderlinge Hagelverzekering L. T. B. Vereeniging voor Verzeke ringswetenschap GEMENGD NIEUWS DE MOORD TE ROTTERDAM Het onderzoek Goederentrein door een stootblok gereden Auto-ongelukken tusschen Rotterdam en Delft Een geval van Bigamie Twee kinderen te water Reeds jarenlang diefstallen gepleegd Advertentie-oplichters te Laren aan het werk ij nat-Koud Wee/* een paar Wybeit- tablettenZij bescher men tegen verkoud heid en infectie. Schelpenzuiger gekapseisd Auto op het lichaam Aanrijding met doodelijken afloop Door den trein gegrepen DE DUITSCH-FRANSCHE SAAR- ONDERHANDELINGEN VERDAAGD BERLIJN, 12 Oct. (V.D.) Op verzoek van de Fransche Regeering zijn de Duitsch- Fransche Saar-onderhandelingen uitgesteld tot 28 October. De onderhandelingen zullen, naar aan Duitsche zijde wordt toegegeven, wel zeer moeilijk, doch niet hopeloos zijn, aangezien de Duitsche en Fransche belangen dikwijls parallel loopen. Daarom begrijpt men ook het Fransche voorstel om de on derhandelingen te verdragen, gezien het feit dat de Fransche sub-commissie met haar voorbereidingen nog niet gereed kon komen. Ingeval mocht blijken dat de Fransche eischen bij de komende onderhandelingen de overhand mochten nemen, dan zal men in Duitschland rustig de eindbeslissing in het jaar 1935 afwachten. In de Duitsche openbare meening bestaat geen enkele twij fel, of de overweldigende meerderheid der Saarbevolking zal zich in geval van een re ferendum uitspreken voor een terugkeer tot het Duitsche Rijk. DE OPENING VAN DE KEULEN— MUHLHEIM RIJNBRUG KEULEN, 13 Oct. (V.D.) Hedenmorgen werd de Muhlheimerbrug over den Rijn bij Keulen, feestelijk geopend. De brug is ge bouwd in twee jaar en vier maanden, en zij overspant in een boog van 315 M. den Rijn. Minister Stegerwald sneed het band door en in een rede wees hij er op, dat de bouw van de brug beschouwd dient te worden als teeken van den ernstigen wil van het Duitsche volk tot opbouw. Onder het gehuil van de sirenen van de talrijke voor Muhlheim voor anker liggende schepen, werd daarop op het midden van de brug de Rijksvlag geheschen. DOUMERGUE EN BRIAND WEER UIT BRUSSEL VERTROKKEN BRUSSEL, 12 Oct. (V.D.) Hedenmid dag om half drie zijn Doumergue en Briand weer naar Parijs teruggekeerd. HOOVER NIET NAAR EUROPA NEW-YORK, 13 Oct. V.D. - Naar officieel uit Washington gemeld wordt, zal President Hoover gedurende zijn ambtsduur als presi dent onder geen omstandigheden een reis naar Europa maken. EEN REDE VAN MACDONALD LONDEN, 13 Oct. (V.D.) Aan een groot diner, aangeboden door den „Raad van bui- tenlandsche betrekkingen", heeft Mac- donald een redevoering uitgesproken, waarin hij over moreele ontwapening o.a. het vol gende zeide: „De geest is altijd voorzien van een hoop ouden rommel, die moeilijk verwijderd kan worden. Bijvoorbeeld in ons geval; de marine is het leven zelf van onze natie. Romantiek hangt er om heen, wij zijn men- schen van de zee; w.'j zijn een klein eiland; Europa ligt voor onze deur, voor goede of kwade doeleinden zijn over de geheele aarde stoomvaartlijnen geschapen. Wij jmoeten onze levensmiddelen invoeren. Een effectief uitgevoerde blokkade zou ons in een maand uithongeren. In geval van een conflict is de marine van Engeland Engeland zelf. De zee is onze zekerheid en onze veiligheid". Verder zeide Macdonald nog: Onze droo- men van vrede en onze opvattingen van menschelijke rechtvaardigheid en wijsheid, zijn gebaseerd op de veronderstelling, dat de volkeren vroeger of later zullen ontdek ken, dat hun concurrentie een concurrentie van den geest en van de ziel moet zijn." Macdonald brengt thans rustig zijn we ken door in New-York. Morgenochtentd ver trekt hij naar Canada. 20.000 ROEPIES OP HET HOOFD VAN HABIB OELLAH KAIRO, 13 Oct. (V.D.) Naar uit Kaboel gemeld wordt, heeft de regeering van Nadir Khan een nieuwe verklaring afgelegd over den politieken toestand. Daarin wordt ge zegd, dat het den troepen van Nadir Khan gelukt is, in de provincies Herat, Kandahar en Jallalabad de orde weer te herstellen. De vertegenwoordigers der voormalige rogee- ring van Habib Oellah hebben zich bereid verklaard onmiddellijk hun strijd tegen de troepen van Nadir Khan te staken. De regeering van Nadir Khan heeft een som van 20.000 roepies op het hoofd van Habib Oellah gesteld. Voorloopïg kunnen de officieele bureaux der regeering niet vaststellen waarheen Habib Oellah met zijn staf gevlucht is. Het bericht, volgens hetwelk hij naar Rusland zou zijn ontkomen, wordt door het Rus sische gezantschap te Kaboel tegengespro ken. De voormalige koning van Afghanistan Inajat Oellah, de broeder van koning Aman Oellah heeft een telegram aan Nadir Khan gezonden, waarin hij dezen verzoekt om verlof tot terugkeer naar Afghanistan. Ina jat Oellah houdt zich voorloopig in Teheran op. Het is nc® niet bekend of het verzoek ingewiligd is. VERKIEZINGSONLUSTEN Acht dooden, 138 gewonden NEW-YORK, 13 Oct. V.D. Naar uit Me xico City gemeld wordt, drongen tel Tecolo- than in den staat Jalisco gewapende land bouwers tijdens de verkiezingen in de stad. Het kwam tot hevige botsingen met de re- geeringstroepen, die na een hevig vuurge vecht de orde herstelden. Voor zoover bekend zijn er acht dooden en 133 gewonden. EEN SOCIALISTISCHE REGEERING IN AUSTRALIË LONDEN, 13 Oct. (V.D.) De laatste uit slagen van de verkiezing in Australië van de verafgelegen districten versterken de neder laag van de regeering Bruce. De regeering zal in den loop van de week aftreden en plaats maken voor een socialis tische regeering, die in het nieuwe parle ment een sterke meerderheid heeft. De verhouding van de partijen in het nieuwe parlement is als volgt: Arbeiderspartij: 46 zetels; regeeringsblok 27 zetels, onafhankelijken 2 zetels. DE BINNENLANDSCHE ONLUSTEN Feng tegen de Nanking-regeering PEKING, 13 Oct. V.D. Maarschalk Feng heeft Vrijdag over het uitbreken van den oorlog tusschen Noord- en Zuid China een verklaring afgelegd, waarin hij mededeelt, dat alle pogingen om de geschillen tusschen hem en de regeering in Nanking bij te leggen, zonder resultaat zijn gebleven. Maarschalk Chang Kai Sjek heeft de verplichtingen, die hij in Mei van dit jaar tegenover het leger van generaal Feng op zich heeft genomen, niet uitgevoerd. Hij heeft daartegenover Feng een ultimatum gesteld, waarin hij verlangt, dat de troepen van generaal Feng zich bin nen 24 uur door de regeeringstroepen zullen laten ontwapenen. Feng verklaart dat hij den eisch van de regeering te Nanking niet kan inwilligen en hij hoopt dat de generaals Wen Sin Chuang en Chang Shue Liang hem in den strijd tegen Nanking zullen steunen. De regeering te Nanking zal met den. steun van zijn bondgenooten, ten val gebracht worden, waarop hij in Nanking een nieuwe regeering zal vormen. De gevechten tusschen de troepen van Feng en de regeeringstroepen zijn Vrijdag aan den spoorweg Tientsin—Puckau begonnen. De lippenstift in de schooltasch Het pagekopje is reeds zoo vast ingebur gerd, dat men er haast niet meer over spreekt, zelfs niet, wanneer een anders zoo conservatieve grootmoeder polka laat knippen om weer jong voor den dag te ko men. En de korte rokjes, die nog maar steeds korter worden vormen ook al niet meer het voornaamste punt der gesprek ken, neen, thans heeft de lippenstift geheel het terrein der vrouwelijke belangstelling veroverd. Een leeraar van een Lyceum in Berlijn constateerde bij een „razzia" in zijn klas, dat van de 32 meisjes van ongeveer 13 jaar er niet minder dan 12 een lippenstift in hun schooltasch verborgen hadden, 15 an deren hadden zelfs poederdoozenü Ieder commentaar is hier overbodig! De Onderlinge Hagelverzekeringsmaat- schappij van den L. T. B. hield hare jaar vergadering te Den Haag. Na enkele mededeelingen kreeg de direc teur, de heer Nico van Ommen te Leiden het woord, om het reeds in druk verschenen jaarverslag nader toe te lichten. Hieruit bleek, dat het verzekerd kapitaal aan broei- glas in het afgeloopen jaar was vooruitge gaan met 1.181.404.85. Het verzekerd kapi taal aan glas was daardoor gestegen tot 3.945.712.50. Het boekjaar sloot met een netto voordeelig saldo van 2074.82 (het vorig jaar 17.01.98), welk bedrag even als het vorig jaar geheel aan het reserve fonds werd toegevoegd. Onder applaus werd de rekening goedge keurd. Vanaf 1 Juni j.l. (aanvang van het nieuwe boekjaar) tot 1 October j.l. is het verzekerd HET BERLIJNSCHE SKLAREK- SCHANDAAL. Oberbürgermeister Boss, die in Amerika vertoeft en weigert terug te komen. kapitaal wederom vooruitgegaan met 516.963.90, zoodat thans reeds 4y? millioen alleen aan broeiglas verzekerd is. Herkozen werden tot leden van het Col lege van Commissarissen, de heeren A. A. Kester te Honselersdijk en A. W. Hendriks te Veur. Onder voorzitterschap van prof. dr. A. O. Holwerda uit Rotterdam heeft te 's-Graven- hage de Vereeniging voor Verzekeringswe- tenschap haar zesden jaarlijkschen verzeke ringsdag gehouden. De heer C. P. H. Groenend aal, directeur van de Ned. Credietverzekering Mij. te Amsterdam, hield een voordracht over: „De verantwoordelijkheid van den credietverze- keraar". Mr. E. L. G. den Dooren de Jong sprak over: „De economische functie der crediet verzekering." In de middagvergadering hield mr. T. J. Dornhout Mees een voordracht over de vaste taxatieclausule in de brandverzekering. Een tweede bijeenkomst zal gehouden wor den op 26 October, eveneens te 's-Graven- hage. Dan zal behandeld worden het' onder werp: „Verplichte wettelijke ziekteverzeke ring", in het bijzonder de leeken- en medi sche controle bij haar uitvoering. ALLIED INTERNATIONAL INVES TING CORPORATION Door de firma L. Slijper, E. Dentz en Co.» en D. Kyzer wordt Dinsdag 15 October a.s.» ter beurze van Amsterdam geïntroduceerd, 10.000 3.Converteerbare Preferente Aandeelen zonder nominale waarde, en 10.000 Gewone Aandeelen zonder nominale waarde van de Allied International Investing Corporation. (Zie ook pag. 1 van het eerste blad) De nasporingen worden, niettegenstaande de arrestatie, ook nog in andere richtingen voortgezet. Wederom zijn eenige menschen als aanvankelijk verdachten aangehouden en nadat zü hun alibi konden bewijzen, weer op vrije voeten gesteld. Nog is aan het politiebureau Groote Paau- westeeg gebracht een stuk klei uit den Blij- dorpschen polder, waarop de afdruk te zien is van een rijwielband. De politie kreeg Vrijdag bezoek van ie mand, die meende, belangrijke aanwijzin gen te kunnen geven. Deze getuige vertelde dat hij op den moordavond te kwart voor zeven aan het einde van de Coolschestraat, bij den Dier gaardesingel, 'n man had zien staan, dien hij goed kende. Deze man droeg een man chesterpak en kon z.i. zeer zeker degene zijn, wiens signalement verspreid was. Hij had dezen zelf, den man, o.a. ongeveer drie maanden geleden op de Maasbrug gezien en wist, hoe hij heette. Of de betrokkene Woensdagavond een fiets bij zich had, wist hij niet. De politie vond deze aanwijzingen belang rijk genoeg om ze verder uit te zoeken; in den nacht van Vrijdag op Zaterdga j.L gin gen drie inspecteurs aan het werk op den Linker Maasoever en het bepaalde spoor, waarover wij reeds spraken, werd gevonden, ren spraken, werd gevonden. Voordat men daartoe was gekomen, moest eerst iemand worden opgezocht, die zou we ten, waar de bewuste kerel zou zijn. Dezen persoon kan de politie niet te pakken krij gen, wel echter een broer en door diens in lichtingen kwam men terecht bij de familie van den verdachte. Hier werd huiszoeking gedaan, zonder resultaat. Wat de inspecteurs echter wel te weten kwamen was, dat de gezochte in de laatste drie weken niet meer door zijn familie was gezien, dat hij de stad moest zijn uitge gaan, hier nog een nacht in een hotel had geslapen en dat hij thans in een plaats in de provincie Overijsel aan het werk was. Voorts hoorde men, dat deze man bij zijn familie niet al te goed stond aangeschreven. Zaterdag werd telefonisch bericht ontvan gen van den burgemeester van de plaats waar de man werkt, dat hij op Woensdag 9 Dctober des avonds daar is geweest en dus onmogelijk in Rotterdam kan zijn gezien. Hier was dus het onderzoek doodgeloopen. De politie heeft thans het zeer groot dos sier in deze zaak samengevat in eenige lijs ten. Met twee auto's, die door particulieren beschikbaar zijn gesteld, eenige auto's van de politie en de assistentie van een tiental re chercheurs van het hoofdbureau zal het al dus samengevatte materiaal worden afge werkt en gecontroleerd. Dit zal zoo snel mo gelijk geschieden, omdat iedere dag uitstel grootere moeilijkheden met zich brengt voor het controleeren van een opgegeven alibi. De politie heeft daarbij den getuigen, die eenigerlei inlichting hebben gegeven, ver zocht, deze voor zichzelf op schrift vast te leggen teneinde bij de controle van het ma teriaal, die dezer dagen geschiedt, vergissin gen en tegenstrijdigheden te voorkomen. In het bijzonder geldt dit verzoek de tijdstip pen uit de verklaringen. Gisteren zijn nog eenige menschen on dervraagd. De fiets van den verdachte die gisteren in bewaring is gesteld, is nog niet gevonden. water. Het meisje verdronk, het jongetje kon worden gered. Zaterdag reed te Veenendaal op het sta tionsemplacement een goederentrein tijdens het rangeeren door een stootblok. Een rangeerder moest eenige wagens terug laten zetten. De wagons reden met zeer groote vaart Een van de op het emplacement wer kende rangeerders, van Velthuizen, zag on middellijk het gevaar in. Hij liet zijn werk in den steek en holde met de snelrijdende wa gens mede, sprong er op en zette uit alle macht onder het rijden een der remmen aan. De gang was echter te groot. Uit gevaar voor eigen leven sprong de rangeerder er in volle vaart weer af. Met een doffen slag greep de achterste wagen het stootblok, dat als een lucifersdoosje in elkaar werd gedrukt. De wagons schoten nog eenige meters door, ver nielden het hek langs het trottoir van den weg en bleven toen steken. Door het flink optreden van Van Velthuizen is erger voor komen. Hij had alleen een kleine wond aan een hand. De materieele schade is gering en persoon lij ke ongevallen waren er niet. In Delft is op den Rotterdamschen weg nabij de Lijm- en Gelatinefabriek, een 33- jarige opperman uit Den Haag aangereden door een auto en met zijn fiets over den weg geslingerd. De man, die vrij zwaar aan been en hoofd gewond werd, is door de politie naar het Gasthuis vervoerd. De autobestuur der is na de aanrijding snel doorgereden en onbekend gebleven. Ook zijn op den Rotterdamschen Weg, nabij denOveislag te Delft, een vrachtaut ouit Rot terdam, die zonder licht reed, en een per sonenauto met elkaar in botsing gekomen, De bestuurder van den vrachtauto verloor het stuur en reed tegen de afrastering langs den weg. Hij werd zwaar aan de borstkas verwond. Iemand, die naast hem zat, vloog door de voorruit en werd door de glasscher ven aan het gelaat verwond. De auto werd Zwaar beschadigd en later met behulp van een kraanwagen weggesleept. De Tilburgsche politie heeft een bigamist opgespoord. P. J. W. uit Raalte trad aldaar in 1904 in het huwelijk Kort na de voltrek king van dit huwelijk verliet hij zijn jonge vrouw. Hij is toen het land ingegaan en heeft zich in 1923 te Apeldoorn opnieuw in den echt laten verbinden, zonder dat het huwelijk met de eerste partij gerechtelijk ontbonden was. Eenigen tijd na dit tweede huwelijk is deze tweede vrouw komen te overlijden. De man is toen weer op stap gegaan en kwam in Teteringen bij Breda terecht, waar hij in 1926 opnieuw in het huwelijksbootje stapte. Nadien vestigde hij zich met deze vrouw te Tilburg. Een zuster van 's mans eerste vrouw had intusschen in de courant gelezen, dat W. Zich metterwoon te Tilburg had gevestigd, weshalve zij derwaarts ter onderzoek uittoog. Zij heeft den man al spoedig in Tilburg ge vonden en herkende hem als den eersten man van haar zuster. De man in kwestie be weerde echter bij hoog en bij laag, dat hij te Raalte nooit gehuwd was geweest en zelfs toen de politie er bij gehaald was, hield hij dat vol. Vergezeld van de Tilburgsche recherche is de man toen op transport gesteld naar Raalte, waar hij met zijn zoogenaamde eerste vrouw werd geconfronteerd.Toen deze laatste W. zag, herkende zij hem aanstonds en kreeg van emotie een flauwte. Toen scheen W. het niet langer meer te kunnen uithou den en hij bekende de gezochte man te zijn. Hij is op transport gesteld naar Breda, om voorgeleid te worden voor den Officier Van Justitie aldaar. Zaterdag geraakte het vier-jarig zoontje van D. te Swalmen spelenderwijs in de Swalm. Het 4-jarig dochtertje van E. ge raakte bij reddingspogingen eveneens te Met het gestolene werd handel gedreven Bij de Rotterdamsche Tramweg Mij. in de Rosestraat werden in de laatste jaren voort durend klachten ingediend over uit zen dingen vermiste goederen. Een speciale controle tegen deze brutale diefstallen ingesteld had geen succes, de die ven waren handiger dan de controleur en in een tijd van zes a zeven jaar werd toch telkens als men er het minst öp verdacht was, weer gestolen. De totale schade liep langzamerhand in de duizenden. Het was in den nacht van Donderdag op Vrijdag, dat de 20 jarige loodsbediende R. S. op heeterdaad betrapt werd op het ope nen en leeg stelen van een pak. Op het Hoofdbureau van Politie aan een scherp verhoor onderworpen, moest hij wel bekennen en konden, mede door zijn aan wijzingen, nog twee loodsbedienden, nl. de 29-jarige B. T. en de 32-jarige J. H. worden gearresteerd. Deze drie mannen hebben moeten toege ven dat zij, door het vertrouwen, dat zij ge noten, in de verleiding gebracht, jaren lang diefstallen hebben gepleegd. Bij huiszoekingen in hun woningen, zijn vrij groote voorraden van het gestolene in beslag genomen. Het is uitgekomen, dat al les van hun gading was, zoowel kleeding, manufacturen, gereedschappen, als odeur, shawls, klossen garen enz. Met het gestole ne is een drukke clandestiene handel ge dreven. Eenigen tijd geleden vervoegde zich de heer J. A. K. bij de politie om aangifte te doen van vermoedelijke oplichting. Hij deelde mede, dat hij half Juni bezocht was dooreen hem onbekend persoon, die hem door mooie verhalen had bewogen tot het afsluiten van een advertentie-contract met de uitgevers van het maandblad „Zonnestraal". Al spoe dig bleek, dat hij niet de eenige was, die zulk een contract had afgesloten, maar dat ver scheidene winkeliers en zakenlui in het Gooi hetzelfde hadden gedaan. De heeren oplichters hielden er van, de zaken grootsch aan te pakken. Voor een winkel stopte op een middag een luxe Chand- ler-auto, waarin twee chique aangekleede heeren, diep weggezonken in de kussens, gezeten waren. De chauffeur in livrei stapt uit, begeeft zich in den winkel en verzoekt den eigenaar naar buiten te komen, daar Mr. A. en dokter B. hem wenschen te spreken. Mr. A. en dokter B. verwaardigden zich dan den winkelier mede te deelen, waarvoor zij even bij hem aanreden. Als echte philan- tropen waren zij gekomen in het belang van de Sanatoria „Hoog-Laren" en „Juliana- Oord", dat ook wellicht zijn belang kon zijn. Zij trachtten n.l. voor een blad, dat uit gegeven werd ten bate van genoemde sana toria, advertenties te winnen. Dokter De Bloeme van het Sanatorium „Hoog-Laren" en dokter Thomassen van het te stichten „Juliana-Oord" sympathiseerden zeer met hun streven. De bedoeling zou dan zijn, dat de leveranties aan genoemde sanatoria uit sluitend zouden gegund worden, dit in over leg met genoemde geneesheer-en-directeuren aan die winkeliers, die een advertentie contract zouden afsluiten, daar de baten van de advertenties ten goede zou komen aan genoemde inrichtingen. Door deze en nog vele andere verzinsels wisten „Mr. A." en „dbkter B." de winkeliers zoo te bepraten, dat voor groote bedragen contracten wer den afgesloten. Hierbij moest vaak een gedeelte van de advertentie kosten vooruit betaald worden. De heer J. A. K., die toevalligerwijze met dokter De Bloeme telefonisch in contact kwam en het gesprek op het afgesloten contract bracht, moest tot zijn verbazing vernemen, dat noch „Hoog Laren", noch „Tuliana-Óord" iets met de zaak te maken hadden, ja, dat zij er zelfs niets van af wisten. De politie met het voorval in kennis ge bracht, wist toen uit te maken, dat Mr. A. en Dr. B. gefingeerde namen en titels waren, gebruikt door een paar advertentie-colpor teurs, die voor het blad „Zonnestraal" te Amsterdam op deze wijze aan advertenties trachtten te komen. Het sanatorium „Zonnestraal" te Hilver sum heeft evenmin als de beide andere sana toria eenig voordeel van de zaak gehad. Tegen den advertentie-colporteur G. A. de L. uit Amsterdam is proces-verbaal ter zake van oplichting opgemaakt. Bij Zoutkamp is de schelpzuiger „Dollard" t'huis behoorende te Delfzijl, die bezig was onder Rottum schelpen te zuigen, gekap seisd. Aan boord bevonden zich vier perso nen, die zich ternauwernood konden redden. De schipper, Dusser, kon zwemmende de sloep bereiken, waarna hij de andere per sonen kon afhalen. Onmiddellijk gedood Zaterdag omstreeks kwart voor 10 was de heer H. Wegeman, garagehouder van de piympia Garage aan de Wingerdstraat te 's-Gravenhage, bezig met het repareeren van een auto, die daartoe van de wielen ont daan op een krik was geplaatst. DINSDAG 15 OCTOBER HUIZEN 1875 M. Uitsl. K.R.O.-uitz. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje 12.15 1.15 Concert door het K.R.O.-Trio I.152.00 Gramofoonmuziek 2.003.00 Vrouwenuurtje 3.003.30 Knipcursus 5.006.00 Gramofoonmuziek 6.006.45 Gramofoonmuziek 6.457.00 Sport- praatje 7.007.30 Cursus Kerklatijn 7.008.00 Lezing over: Wetshanteering X (Burg.) 8.019.15 Concert. Orkest en piano 9.159.45 Nieuwsber. en ev. me dedeelingen 9.4510.30 Voortzetting van het concert. Na afloop: Gramofoonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12.151.45 Concert door het Tuschinsky-orkest 1-353.00 Gramofoonmuziek 3.004.00 Kniples 4.005.00 Debutanten. A. Polak, piano. J. d. Vente, fluit. A. Meijs, piano 5.306.30 Concert door de Tziganekapel Bela Ruha 6.30 Koersen 6.457.15 Engelsche les 7.157.45 Engelsche les 8.008.05 Praatje door J. G. Pater 8.05— 9.00 Concert door het orkest 9.009.45 Nutslezing door C. Lekkerkerker: Indië 9.4510.10 Orkestconcert 10.1010.40 Declamatie door Kommer Kleijn 10.40— II.00 Orkestconcert 11.0012.00 Dans muziek in la Gaite, Amsterdam. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 11.20 Gramo foonmuziek 12.20 Orgelconcert. Nellie Sanders, zang 1.20 Orkestconcert 2.20 Beeld uitzending 2.45 Berichten 2.50 Uitzending voor scholen 3.55 Fransche les 4.20 Cinema-orgelconcert 4.35 Le zing 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinder uurtje 6.20 Voorlezing van gedichten 6.35 Nieuwsber. 7.C5 Piano-recital door G. Peppercorn 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8 05 Concert. D. Noble, bariton. Orkest. 8.208.50 Lezing 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing 9.55 Nieuwsber. 10.00 The Hul Civic Week Banquet. Lezing door Generaal Charles G. Dawes 10.30 Koorconcert 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek 4.05 Con cert. Orkest en soli 6.55 Gramofoonmu ziek 8.55 Concert. Orkess, koor en solis ten. LANGENBERG 473 M. 6.20—750 Gramofoonmuziek 9.3510.30 Gramo foonmuziek 11.30 Gramofoonmuziek 12.251.50 Orkestconcert 4.555.50 Or kestconcert 7.25 Concert. Orkest en viool 8.20 Concert. Koren, orkest, vocale en instrumentale solisten. KALUNDBORG 1153 M. 1150—150 Orkestconcert 2.204.20 Concert. Orkest en zang 4.204.50 Kinderuurtje 750 8.20 Koor en solistenconcert 8.209.50 Tooneeluitzending „Forretning er Forret- ning", naar het Fransch, van Octave Mir- 'beau 10.05—10.35 Pianorecital door Fr. v. Lukasiewicz. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Trioconcert 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Concert. Orkest, zang en piano. In de pauze: Le zing. ZEESEN 1635 M. 850—350 Lezin gen en lessen 3.504.50 Orkestconcert 4.507.00 Lezingen en lessen 7.10 Ac- tueele causerie 7.35 „Hans Sonnenstös- ser's Höllenfahrt", spel van P. ApeL Terwijl W. zich onder den wagen bevond, bezweek plotseling de krik en kreeg hij het volle gewicht van den auto op zijn lichaam. Eerst tien minuten later slaagde men er in het slachtoffer onder den wagen weg te ha len, waarbij bleek, dat hij reeds was over leden. De heer W., die ongeveer 45 jaar oud was, was gehuwd. Zaterdagnacht omstreeks 1 uur heeft op den rijksweg BestEindhoven een doode- lijk ongeluk plaats gehad. J. Sep, wonende te Best, oud 37 jaar, die per fiets uit de richting Eindhoven kwam, is door een auto aangereden en aan de ver wondingen gestorven. Twee auto's, nl. van C. T. en F. van B., beiden uit de richting Boxtel komende, zijn in beslag genomen. De bestuurder van den eersten auto heeft verklaard niets gezien te hebben. De tweede, die ongeveer 1000 meter ach ter hem aanreed, heeft daarna op den weg den verongelukte zien liggen. De man is gehuwd en vader van 5 kin deren. l Man gedood Zaterdag werd bij de tunnel van den Crai- looschen weg te Bussum een man overreden door den sneltrein 342, die om 9.37 uur het station Bussum passeert. Den ongelukkige werd het hoofd afgereden. SO ,,Ik zou die arme drommels best eens een verzetje willen bezorgen," zei John Smith. „Ik heb een troep gezien, op weg naar hun werk in het moeras. Probeer ze maar eens aan het lachen te maken, Billy!" Stralende Billy stopte langzaam een mooie gekleurde pijp, het eenige ding ter wereld, waaraan hij werkelijk gehecht was en slenterde heen. Joan volgde hem. „Mag ik met je mee, Billy?" „Neen kind," zei Billy, „ik ga de gevan genen interviewen, mijn toekomstige wo- ming bekijken en me aan mijn aanstaande huisgenooten voorstellen." „Ga je naar binnen in de gevangenis?" Billy gaf een knipoogje en schudde het hoofd. „Ze laten me niet toe. Dat is ook mal, hè? Dat is nu een van die gekke dingen in het leven. Omdat i& er nu graag fa wil, houden ze me er buiten. En als het nog eens mocht gebeuren, dat ik er niet in wil..." hij maakte een welsprekend gebaar. Joan haakte haar arm in dien van den clown en hief haar vriendelijk, bruin ge brand gezichtje smeekend naar hem op. „Billy, ik heb een reuzen-idee, maar jij moet meehelpen." De clown zuchtte. Clowns zuchten dik wijls, als het publiek ze niet ziet en hoort. „Wat is er?" vroeg hij op matten toon. „Billy, lieve Billy, ik wil de wet breken." „Hou jij je maar bij 't breken van har ten," philosofeerde hij. „Zeg, ik ga naar dien winkel daarginds en dan vul ik al je zakken met tabak en de mijne met sigaretten en dan ga ik naar de steengroeven, waar we de gevangenen aan het werk hebben gezien en dan loopen we er met een lauw gezicht langs en laten stiekem sigaretten en tabak vallen op de plaatsen, waar ze er bü kunnen. Ik heb wel eens gelezen, dat ze snakken naar een beetje tabak en ze zagen er zoo droevig uit en de twee mannen, die ik rakelings pas seerde, glimlachten zoo zielig tegen me, Billy, nog erger dan jouw glimlach, als je een mop tapt, die niemand begrijpt. En ik heb tegen ze gelachen vind je het erg? Ze zagen er uit als heeren. Een op passer zag het en bromde, maar ik lachte tegen hem en toen lachte hij ook terug." Buiten adem hield ze op en keek Billy oplettend aan. De clown veegde zijn voorhoofd af. Ze waren nu bij den winkel gekomen en voor hij het wist, stond hij voor de toonbank, terwijl Joan al oezig was een grooten voorrraad sigaretten, rook- en pruimtabak te koopen. „Wees niet zoo dwaas!" fluisterde hij, „ga mee!" Joan betaalde en de verbaasd eigenares staarde haar met open mond na, toen ze den winkel verliet. „Als je die nonsens heusch gaat uitha len, worden we misschien zelf opgesloten," waarschuwde Billy, die probeerde streng te kijken. „Nou, dat zou een reuzenmop zijn!" „Hoor eens eventjes, je moet me eerlijk antwoord geven, heb jij familie in de ge vangenis? Ik wil je niet beleedigen, maar als dat zoo is, dan ben ik je man." Joan gaf een gilletje van plezier. „Lieve, schattige, stralende Billy, voor zoover ik weet niet, maar misschien ontdekt ik er wel iemand. Nu ik die twee mannen van morgen gezien heb, vind ik, dat er iets washaar stem veranderde en klonk nu zacht en ernstig. Billy hoestte. „Je bent geen gewoon meisje," zei hij; „maar je bentlastiger dan een gewoon exemplaar." „Loop je niet met me mee, Billy, naar de steengroeve?" JBi durf niet,"- ,4e bent de eenige, die me iets durft weigeren." Billy zuchtte weer, keek Joan nog eens aan en zuchtte. „Ik loop met jou mee naarnaar het eind van de wereld, als het moet." Lieve, beste Billy," lachte Joan, terwijl ze zijn arm weer greep, „dat vind ik nog eens een avontuur. Misschien ontdekken we wel kennissen of familieleden en mis schien kunnen we wel vriendschap sluiten met de oppassers voor het geval, dat een van ons nog eens hier komtom ge zondheidsredenen „Als ze in de gaten krijgen, dat we tabak naar beneden gooien Billy huiverde. „Bestaat er dan een wet, dat je dat niet doen mag? Zeg, als die oppassers nijdig zijndan geven we ze kaartjes voor het circus; ga nu maar mee!" En Joan rende de gevangenis voorbij naar de open vlakte en Billy volgde. Toen ze de plaats bereikt hadden, waar de gevangenen aan het werk waren, zag Joan, dat het onmogelijk was, dicht genoeg bij ze te komen, overal waren oppassers; ze ging verdrietig op een rots zitten en liet haar beenen bungelen. Met een be zwaard hart keek ze toe, hoe de mannen in de steengroeve beneden aan het zwoe gen waren. Billy was inmiddels bezig aan te pappen met een oppasser, die een eind ewerdes: wek een geladen Karabijn op wacöfcAwei stond. Joan scheen een voorwerp van groote be langstelling voor de gevangenen, die haar zagen, en ze zocht overal naar de twee ge zichten, die haar dien morgen zoo ontroerd hadden, maar de mannen waren nu te ver af om hun gezichten te kunnen onderschei- de. Ze wierp haar sigaretten en pakjes ta bak hier en daar naar beneden, in de hoop, dat een van de gevangenen het zou zien. Opeens werd ze zich bewust, dat vlak ach ter de rots, waarop ze zat, voetstappen klonken en toen ze opkeek, zag ze twee gevangenen, die een met granietblokken be laden lorrie voortduwden. Ze sprong op, want zq hoorde, dat de gevangenen bevel kregen te blijven staan, terwijl de oppasser op een andere lading dachtte. De gevangene zagen haar en glimlachten; het waren haar vrienden van vanmorgen. Snel bereikte ze den weg, terwijl de op passer met zijn rug naar haar toestonden toen: ze de lorrie passeerde, liet ze een pakje tabak voor de voeten van een van de twee gevangenen vallen. Een oogenblikje aarzelde deze; toen zette hij er zijn voet op, terwijl hij een oogje op den oppasser hield; daarna raap te hij het snel op. Een schaduw van teleurstelling gleed over zijn gezicht, toen hij zag, dat het tabak was en Joan vroeg zich af, wat hij dan Maar toen het bevel gegeven was, ver der te gaan, wist zij het, want de gevange ne fluisterde, terwijl hij langs haar ging: „Wacht tot we terugkomen iki heb een boodschap!" Joan keerde zich onverschillig om en hep op Billy toe. „Geef me je blauwe potlood," zei ze. Haar handjes trilden en er was een blos op haar gezicht; dat was nog eens een avontuur en een gevaarlijk ook! Maar ze dacht er niet aan terug te krabbelen. Ze liep onverschillig den weg af en schreef op ieder stuk rots een reclame voor Heppel's wereldberoemd circus. Toen hoorde ze weer de voetstappen van de gevangenen, die terugkwamen met de lorrie. Hoe moest ze haar onbekenden vriend het potlood in handen spelen en als dat gelukt was, hoe moest hij dan zijn bood schap opschrijven Een oppasser kwam achter de lorrie aan. rordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5