DE TOCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN" BOVEN NEDERLAND Binnenlandsch Nieuws PUROL ELCK WAT WILS TWEEDE BLAD MAANDAG 14 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 2 Een zeer geslaafde reis van ruim 6 uren hoven ons land. Overal enorme belangstelling, LUCHTVAART Het luchtverkeer in September EEN WAAR WOORD Het Bioscoopconflict in het Zuiden De wanverhouding in prijzen in den land- en tuinbouw Het Hellegat Eervolle benoeming Dr. Ir. H. Wortman DRANKBESTRIJDING Voor een standbeeld voor Mgr. Ariëns BOEKBESPREKING Katholiek Sociaal Weekblad Schrift en levensduur RADIO-NIEUWS Proefuitzendingen PHOHI- zender DES AVONDS Zoo heeft dan toch de tocht van de „Graf Zeppelin" boven Nederland plaats gehad. Lang was men in het onzekere gelaten, of de tocht al dan niet door zou gaan en toen het bericht uit Duitschland kwam, dat de vaart naar Silezië uitgesteld was, welke reis vóór de Nederlandsche zou geschieden, leek het er een oogenblik op, of we de Zeppelin voor het eerst niet zouden zien. Maar dr. Eckener heeft de zaken omgedraaid en zoo kwam Nederland het eerste aan de beurt. En het is een grootsche gebeurtenis in den lande ge worden. Duizenden en duizenden hebben het luchtschip op zijn tocht aanschouwd. Overal waren de platte daken der huizen dicht be zet; in straten en op de wegen wemelde het van toeschouwers; auto's, motors en fietsrij ders kon men bij honderdtallen tellen, vooral op den weg Den HaagHaarlemSchiphol. Daar vooral heerschte vanaf den vroegen Zondagmorgen een ongekend groote drukte en de spanning steeg, naarmate de tijd naderde, dat het luchtschip moest verschij nen. En toen het eindelijk verscheen, ging er een geweldig gejuich op en met handen, hoeden en zakdoeken werd naar boven ge wuifd. Op de verschillende plaatsen in Nederland vertoefde het luchtschip uit den aard der zaak slechts kort. Het kwam, werd gezien en verdween! Bijzonder teleurstellend moet het voor Alk maar en in het algemeen voor het Noorden van Noord-Holland geweest, zijn, dat de Zep pelin niet daarheen gekoerst is, te meer, daar toegezegd was, dat het luchtschip Alk maar zou „aandoen". Het vertrek van de luchtreus Zaterdagavond te 23 uur 23 (Duitsche tijd.' 22.43 (Hollandsche tijd) steeg het lucht schip te Friedrichshaven op voor zijn vlucht naar Holland. Daar de weersomstandigheden gunstig waren, besloot de commandant de reis te aanvaarden. Op het vliegveld woei een zwakke wind. Te 22.30 wachtten de passagiers gespan nen het vertrek af. De motoren werden op gang gebracht. Dr. Eckener verscheen op het terrein en het luchtschip werd daarop uit de loods gehaald. Zoeklichten wierpen een fel licht op het gevaarte, waaruit nog eenige waterballast werd geworpen. Daarop klonk het comman do: „Schiff hoch!" waarop het luchtig lang zaam de lucht in steeg. Over dit vertrek seinde Wolff Zaterdag avond nog uit Friedrichshafen: Nadat de weersomstandigheden in het gebied van de Bodensee zienderoogen ver beterd waren en de storm uit het Westen, die dagenlang woedde, was gaan liggen, is het luchtschip „Graf Zeppelin" heden tegen middernacht (Duitsche tijd) voor den tochf naar Holland opgestegen. Onder de passagiers, die reeds bijtijds in de loods waren aangekomen, heerschte een uitstekende stemming. De leiding van het schip heeft dr. Eckener. Aan de reis nemen dertig pasagiers deel, waarbij talrijke Nederlanders, verscheiden dames en ook twee kinderen. Om 23.15 werd het schip door de Oost poort buiten de loods gebracht, om 23.21 had de opstijging plaats, die vlot van stapel liep. Het was bepaald ideaal weer om te star ten. Zonder dat de motoren op gang werden gebracht verhief het luchtschip zich lang zaam tot de hoogte van de loods en ver- dwee daarna over de loods weg in het duis ter van den nacht. De passagiers Er waren in het geheel 29 passagiers, onder wie vijf Duitschers, een Mexicaan en een Zwitser en voorts 22 Nederlanders. De namen der Nederlandsche pasagieTs zijn de volgende: H. Elderink te Enschedé; Wijnen te Hel mond; H. Burgerhout te Voorburg; A. B. G. de Knokke van der Meulen te Voorburg; de heer en mevrouw Arentshorst te Sassen- heim; Max Blokzijl te Berlijn; de heer en mevrouw Koning met 17-jarigen zoon en 15-jarige dochtertje te Sassenheim; H. en R. Lampe uit Osnabrück en Dortmund; J. P. Scholten, de bekende vlieger; J. Everwijn Lange te Amsterdam; J. E. Smith te Assen; Zegering ten Rodegate te Den Haag; Van IJsselsteyn te Den Haag; P. van 't Veer te Den Haag; J. Giltay te Amsterdam; P. H. ter Kuile te Enschedé; Van Doominck te Putten. Bij Delfzijl over de grens. Delfzijl is de eerste Nederlandsche stad geweest, die door het luchtschip „Graf Zep pelin" werd bezocht. Zondagmorgen te ruim half zeven werd Delfzijl wakk°r geroepen door het geschreeuw in de straten „het luchtschip komt." Als een wolk naderde statig de „Graf Zeppelin" over de Eems in de richting van Delfzijl. Het luchtschip had op den boeg aan de voorzijde het rood-wit-blauw ge- heschen. Het was schitterend weer en het luchtschip vloog op slechts geringe hoogte. In haast gekleed, stroomden 1e menschen naar buiten om het luchtschip car te ne men. Slechts korten tijd konden de inwoners van Delfzijl van het chouwspel genieten. Hoewel niet snel varende, was het luchtschip dat slechts éénmaal over de staa vloog, spoe dig verdwenen. Het vertrok in Westelijke richting. Boven Groningen Te vijf minuten over zeven verscheen de „Graf Zeppelin" voor ue eerste maa' boven Groningen. Het luchtschip^ dat met een snelheid van ongeveer 90 K.M. uit Delfzijl naar Groningen vloog, kwam vroeger dan verwacht was. Men had gerekend tusschen zevm er. acht uur en waarschijnlijk had men niet ge 'acht dat het luchtschip reeds even na zeven uur zou passeeren. Hieraan is he: waarschijnlijk te wijten, dat niet meer Groningers op de been waren. Alleen op de Groote Markt had zich een groote menigte verzameld in de verwachting, dat het luchtschip om den Mar tinitoren zou vliegen. Deze verwachting werd dan ook bewaarheid, want tot tweemaal toe vloog de „Graf Zeppelin - om uen toren. Na de eerste maal verdween het luchtschip om even daarna weer terug te keerc en na nog maals over de stad en om der. toren te heb ben gevlogen, verdween het luchtschip in Zuidwestelijke richting. Ook op de daken der huizen ha-'den zich zeer vele nieuwsgierigen opgesteld. Boven Meppel Zooals reeds aangekondigd was. nam de „Graf Zeppelin" zijn route ook over Meppel, hiermede gevolg gevende o.m. aan het ver zoek van het oud-comité voor Duitsche kin deren. Precies te acht uur arriveerde het luchtschip uit Noordelijke richting boven Meppel. Ondanks het vroege uur was er een groot aantal menschen op de be-n. Toen het luchtschip Meppel passeerde, ceten enkele fabrieken de stoomfluiten gillen. Eenige mi nuten cirkelde het luchtschip boven de stad om daarna in de richting van Zwolle te vertrekken. Boven Zwolle. Precies te 8.16 uur arriveerde het lucht schip „Graf Zeppelin" bovei, Zwolle. Het was schitterend weer en het was een majes tueus gezicht het groote gevaarte tegen den helderen hemel te zien afsteken. Langzaam vloog het luchtschip in Zuidelijke richting- Waarschijnlijk tengevolge van het vroege uur was er niet zooveel volk op de been, als men verwacht had. Toen bekend werd. dat het luchtschip arriveerde, stormden de menschen uit hunne woningen om van het schouw spel te genieten. Het luchtschip verdween kort daarop in Zuidelijke richting. Boven Deventer Geheel onverwacht verscheen de „Graf Zeppelin" te 8.35 uur boven Deventer. Slechts betrekkelijk weinig Deventenaren hebben het luchtschip gezien, naar het voor Zondagmorgen nog vroeg was en men niet wist, dat de „Graf Zeppelin" ook Deventer met een bezoek ■zou vereeren Het luchtschip bleef slechts kort boven de stad en ver dween toen in de richting Apeldoora, Boven Apeldoorn Vijf minuten na Deventer bereikte het luchtschip Apeldoorn. Na over de stad te zijn gevlogen zette het luchtschip koers naar het paleis Het Loo Een duizendkoppige me nigte had zich in de omgeving vai: het pa leis opgesteld en toen het luchtschip na derde, ging een groot gejuich op. Het lucht schip cirkelde boven het paleis en daarna vloog het naar de stad terug. Even later verscheen de„Graf Zeppelin" weer boven Het Loo om vervolgens te 8.55 uur in de richting van Wageningen wer te vliegen. De meeste bewoners van het paleis hebben het luchtschip waargenomen. Prins Hendrik en zijn broer Prins Adolf lieten het lucht schip, staande op het platform van het paleis aan zich voorbijgaan. Het is niet bekend, of H. M. de Koningin en Prinses Juliana het luchtschip vanuit hun kamers of van het dak af hebben waargenomen. In de stad Apeldoorn zelf was de belang stelling zeer groot. Er was veel publiek op de been. Boven Arnhem Vijf minuten over negen doemde de „Graf Zeppelin" uit Noord-Oostelijke richting bo ven Arnhem op, vroeger dan men verwacht had. Het luchtschip vloog éénmaal over de stad, zeer langzaam varende, op betrekkelijk geringe hoogte en verdween toen te 9.10 uur in Zuid-Westelijke richting Er was niet zoo veel publiek op de been als meu verwacht had, daar het luchtschip vroeger kwam dan was aangekondigd. Boven Den Bosch Te ruim kwart voor tien naderde de „Graf Zeppelin" Den Bosch uit de richting van Oss. Het luchtschip vloog zeer laag, doch tenge volge van den mist, kon het slechts moeilijk worden waargenomen. Er was veel belangstelling van 't publiek en het feit, dat de waarneming belemmerd werd, was een groote teleurstelling. Het luchtschip vloog slechts eenmaal over de stad en ver dween in Zuid-westelijke richting. Boven Tilburg Te ruim tien uur passeerde de „Graf Zep pelin" over Tilburg, waar vele duizenden het luchtschip gade sloegen. Het weer werkte evenwei niet mee. Boven Breda Te kwart over tienen verscheen de „Graf Zeppelin" boven Breda. Hoewel het lucht schip zeer laag vloog, was het moeilijk waar te nemen, daar het in een dichte mistbank vloog. Het luchtschip verdween in Zuidweste lijke richting. Bij het passeeren van de kerk, waar het gevaarte iets duidelijker zichtbaar was, daar het even uit den mist kwam, verliet een groot gedeelte der kerkbezoekers even het kerkgebouw om de „Graf Zeppelin" te zien. Boven Dordrecht De „Graf Zeppelin" verscheen eenige minu ten vóór half elf, geëscorteerd door vliegtui gen boven Dordrecht. Het luchtschip kwam uit Zuidelijke richting en verdween over Pa- pendrecht naar het Noorden. Hoewel er een lichte nevel hing, was het luchtschip zeer goed waar te nemen, daar het zeer laag vloog. Er was groote belangstelling van de bevol king. Op den toren van de groote kerk had den zich ook velen opgesteld om het lucht gevaarte te zien. Boven Rott'-rdam Te ruim kwart voor elf arriveerde het luchtschip, komende uit het Zuiden over de rivier boven Rotterdam. De belangstelling was hier zeer groot. Zoowel op straat als op de daken der huizen hadden zich duizenden opgesteld om van het schouwspel te genieten. Het luchtschip bleef maar kort boven de stad en verdween toen in de richting van Delft. Boven Den Haag en Scheveningen Even vóór elf uur bereikte de „Graf Zeppe lin" Den Haag. In de Residentie was de belangstelling voor het luchtschip, dat bij een bewolkte lucht zeer laag vloog, zeer groot. Er was groot enthousiasme onder de toeschouwers en nage noeg geen enkel dak was zonder kijklusti- gen. De „Graf Zeppelin" vloog van Den Haag naar Scheveningen, over den Boule vard en verdween daarna in de richting van Leiden. Boven het Koninklijk Paleis werd met de Hollandsche vlag gezwaaid. Boven Leiden Te 11.12 uur verscheen de „Graf Zeppelin" boven Leiden. Ook hier was de belangstelling zser groot. Boven Haarlem Tegen half 12 kwam de „Graf Zeppelin" boven Haarlem. Het luchtschip beschreef een groote boog in de omgeving van de Groote Markt en was duidelijk zichtbaar. Er was groote belangstelling, zoowel op straat, als op de daken en torens der stad. Boven de hoofdstad Tegen half 12 reeds kwam het luchtschip „Graf Zeppelin" in het gezicht van de hoofdstad. Op Schiphol meldde de uitkijkpost de nadering reeds tegen kwart over 11, doch de „Graf Zeppelin" veranderde van koers om nog „even Haarlem te nemen". Daarna ste vende het luchtgevaarte in de richting van de hoofdstad. Het luchtschip vloog eerst over Schiphol waar de postzak werd neergegooid. De post is goed neergekomen. Daarna vloog de „Graf Zeppelin" over de stad. Te 11.40 uur was het luchtschip boven Schiphol en nadat het luchtschip eenmaal over de hoofdstad had gecirkeld, waarbij over het centrum der stad werd gevlogen, verdween de „Graf Zep pelin", nagestaard door tienduizenden van de straten, torens en daken, in Zuid-oostelijke richting naar Utrecht. Boven de hoofdstad en in de richting Utrecht werd de „Graf Zeppelin" begeleid door een zestal vliegtuigen van de K. L. M. Boven Utrecht Precies te twaalf uur kwam de „Graf Zep pelin" aan den uiteinder in het gezicht van Utrecht. Eenige minuten later was het lucht schip de stad genaderd en spoedig cirkelde het om den Domtoren, waar genoodigden van het Gemeentebestuur en de pers zich bevon den. Het was zeer druk op straat en de daken der huizen waren dichtbezet. Het luchtschip bleef eenige minuten boven de stad en ver dween daarna in een grooten boog in de rich ting van Nijmegen. Boven Nijmegen Even over half een kwam de „Graf Zep pelin" boven Nijmegen in het gezicht. Even later verscheen het luchtschip boven de stad. Er was zeer groote belangstelling en het luchtschip was bij schitterend weer duidelijk zichtbaar. Tegen tien minuten over half een verdween het in Oostelijke richting. Weer uit het land Van Nijmegen af zette 't luchtschip „Graf Zeppelin" regelrecht in Oostelijke richting koers naar Duitschland. Te 12.50 uur passeer de het nabij Besk de grens en verdween, na gestaard door de laat3te inwoners van Neder land, die het luchtgevaarte mochten aan schouwen, in de richting van Kleef. De tocht boven Nederland heeft precies 6 uur en 10 minuten geduurd. De „Graaf Zeppelin" op de terugreis De „Graf Zeppelin", op den terugweg van haar bezoek aan Nederland, kwam te 1425 boven Keulen. Het luchtschip maakte een groote zwenking boven de stad en kruiste om de torens van den Keulschen Dom. Daar na werd Rijnopwaarts gevlogen. Kort voor 15 uur verscheen de Zeppelin, uit de richting Neuwied komend, boven Coblenz en vloog met een zwenking over de stad in de rich- ting van Boppard. Overal was een groote menschenmenigte op de been om de Zep pelin te begroeten. Vlot geland Het luchtschip „Graf Zeppelin" is om 18.30 uur van zijn tocht naar Holland te Friedrichshafen teruggekomen en vloog over het in het maanlicht liggend bergland, dat door een groote menschenmenigte was omzoomd. De schijnwerpers vlamden op, de landingsmanschappen stonden klaar. ~r heerschte een volkomen windstilte. Daar de duisternis reeds was ingevallen was de af zetting van het terrein zeer streng, toegang tot het landingsterrein hadden slechts de landingsmanschappen en de pers. Om 18.43 begon de landlngsklok te luiden, terwijl de landingsvlag werd geheschen. Te 18.50 was het luchtschip vlot geland Het oordeel der passagiers Alle Hollandsche deelnemers aan de vlucht van de „Graf Zeppelin" boven Neder land waren bij aankomst van het lucht schip te Friedrichshafen opgetogen over de prachtige vlucht. Een speciale V.D.-corres- pondent had een onderhoud met den onder chef van het station Waalhaven, den heer ten Oever en den bekenden piloot J. P. Scholten uit Amstelveen, die beiden den tocht medemaakten. Deze beide als deskun digen te beschouwen heeren waren enthou siast over de wijze, waarop met het lucht schip gemanoeuvreerd kon worden. De heer ten Oever verklaarde, dat het luchtschip veel meer comfort kan bieden dan het vlieg tuig, terwijl de verzorging aan boord per fect is. Schommelingen en bumpings neemt men nauwelijks waar. De tocht heeft zijn hooggespannen verwachtingen nog verre overtroffen. Hollandsche geestdrift De geestdrift in Nederland was, naar men van boord van het luchtschip kon waarne men, zeer groot. Men hoorde op vele plaat sen het gillen van scheeps- en fabriekssire nen, terwijl enkele malen werd waargeno men, hoe locomotieven van treinen, die men onderweg ontmoette, de stoomfluit lieten gillen. Boven het Loo Terwijl men in Holland in het onzekere verkeerde, of H. M. de Koningin, het lucht schip al of niet had waargenomen, herkende men aan boord van de „Graf Zeppelin" dui delijk H. M. Koningin op een der daken van het paleis het Loo, die het luchtschip en de pasagiers toewuifde. Teleurgestelde verzoeken Tijdens de vlucht van het luchtschip boven Nederland, bereikten dr. Eckener ver schillende draadlooze verzoeken van steden, om ook deze steden een bezoek te brengen. Zoo werden o.a. draadlooze telegrammen ontvangen van Maastricht, Bergen op Zoom en Alkmaar. Dr. Eckener kon tot zijn leed wezen echter wegens tijdgebrek, aan deze verzoeken niet voldoen, zooals hij aan som mige dér Zeppelin-enthousiasten per draad loos telegram antwoordde. Jonge meesteres: „Wat ziet die cake er smakelijk uit! Dienstbode: „Ja, mevrouw, ze is voor ons bij de thee. De kokkin heeft gezegd, dat ze er ook een voor u zou maken, zoodra ze maar tijd heeft." Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand September aange daan door 702 vliegtuigen van het regelmatig burger-luchtverkeer en door 326 militaire vliegtuigen van leger en marine, terwijl 6 extra-vliegtuigen aankwamen en vertrokken, vliegtuigen van de N.V. Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek. Het aantal pleziervliegers bedroeg 1240, het aantal bezoekers 11090 en het aantal deel nemers aan de rondleidingen 5866, waarvan 553 schoolkinderen. Waalhaven, de lucht haven van Rotterdam, werd gedurende die maand aangedaan door 287 verkeersvlieg tuigen en door 57 militaire, terwijl 24 proef- en fotovluchten met K. L. M.-machines plaats hadden. Bovendien werd Waalhaven aangedaan door 7 particuliere vliegtuigen en werden vluchten met 4 Pander-vliegtuigen van de Roterdamsche Aero Club uitgevoerd. Het aantal bezoekers bedroeg 11802, waar van 115 schoolkinderen, terwijl het aantal I pleiziervliegers 466 bedroeg, waarvoor 78 j vluchten werden uitgevoerd. j In verband met den verschrikkelijken moord op het 10-jarige meisje te Rotter dam uit de schrijver van de „Hors d'oeuvre"- rubriek in de „Maasbode" een waar woord, waaraan wij het volgende ontleenen: „Als straks het wreed geschonden lichaampje ten grave v/ordt gedragen, dan zullen onze straten zwart staan van de men schen, die in spontaan en eerlijk meegevoel de afgrijselijke wandaad zullen vonnissen, en den laffen bedrijver de zwaarste straffen toewenschen. De verschrokken moeders langs den weg zullen met roodgekreten oogen staan, het hart vol deernis over het jammerlijke lot der arme kleine, vol angstige zorg ook voor hun eigen kleuters, die vandaag of morgen een gelijke kans loopen als deze aanvallige Ma- rietje. En ook de vaders uit het volk zullen hun overkropt hart vrijmoedig luchten, en getui gen dat als zij vóór de politie dezen niets- waardigen mensch met hun harde knuisten zouden kunnen grijpen, zij hem zeker zonder vorm van proces op de plaats zelf zouden .lunchen", zooals wij een man van de straat dezer dagen hoorden zeggen. Wij hebben in onze groote stad een leger van politie, politie te voet, politie te paard, politie op den motor, politie per auto en rij wiel, politie met sabels en revolvers, met gummistokken en zaklantaarns, electrische flitslichten, waarmede zij in de donkere schuilhoeken speuren, en in het open veld en achter de opgeschoten struiken aan de peripherie onzer stad. Maar wat zij, groot en menigvuldig in ge tal, en nog zoo voortreffelijk en modern uit gerust, maar niet schijnen te kunnen ont dekken, dat zijn de pestholen, waar de af grijselijke misdaden van deze soort en dit slag, als waarover nu stad en land in schrik en afschuw staan, stelselmatig en ongestraft worden gekweekt. En dat zijn de openlijke pornografiewm- keltjes, die den laatsten tijd in onze drukke volksbuurten weer als paddestoelen uit den grond rijzen. De etalages liggen boordevol met de ge meenste pornografie in woord en beeld. Lummels van jongens, opgeschoten meis jes, ook kinderen nog staan zich vrijelijk en ongegeneerd te vergapen aan de geheimen van sadisme, masochisme, flagellantisme, en hoe al die liederlijkheden van abnormaal sexueel leven mogen lïeeten Met prent en. gekleurde plaat waardig ge ïllustreerd. Hier worden de beestmenschen en de moordenaars van een Marietje van Os ge kweekt. Maar onze politie te voet en op de fiets, onze politie met gummistokken en zaklan taarns, die wel een rijwiel aanhouden zon der licht, en een jongen bekeuren die achter in plaats van voor zijn wagen loopt, zien van al deze ongerechtigheden niets, denken er niet aan met hun gummistok de lummels die te genotteren staan voor deze vuilnis- hokken eens gezond weg te rammelen. Marietje van Os werd lichamelijk ver moord door een der slampampers, die voor deze pestholen van pomografiewinkels ter vrije-hooge-school gaan; maar duizenden andere Marietjes in onze stad worden zede lijk vermoord, als zij dagelijks argeloos op hun weg naar school of atelier nieuwsgierig en begeerig voor deze schandzaken blijven staan. De politie ziet lijdelijk toe, alsof de wet- Regout al reeds tot de historie behoort. Och, wij weten nu immers uit boek en blad dat wij tegenwoordig te doen hebben met een noodzakelijke verwildering van de na-oorlogsehe jeugd. Een probleem, waarvoor wij geen oplos sing meer zoeken, dat wij maar gewoon laten uitleven. Dagelijks schrijven wij met «ver de kran ten vol over de tekortkomingen van de Rijks- filmkeuring, helaas de eenige censuur, die zich hier te lande laat gelden, maar over het andere, thans door ons gesignaleerde kwaad, kikt in 't publiek geen mensch. Maar als onze jeugd, onze kinderen naar de bioscoop gaan, dan moeten die vertoo ningen nog voor hen toegankelijk zijn ver klaard, dan moeten zij nog entrée betalen, dan moeten meestal de ouders, althans zij, die hun kinderen nog controleeren, daar kennis van hebben. Maar voor de schandelijke en meest schun nige pornografie in woord en beeld langs den openbaren weg hebben onze kinderen onbeschermd en onbewaakt gratis toegang en vrijen kijk. De Rijksfilmkeuring waakt, dat geen af fiches, prenten, foto's ten toon worden ge steld, die niet geschikt zijn voor de oogen van het kind. De gewetenlooze, winstgrage handelaars van pornografie in woord en beeld sta11®11 ongestoord, ongestraft hun vuilnis vrijelijk uit. Maar onze politie ziet naarstig toe, of een jongen beneden zestien jaar zich geen siga retten aanschaft in een tabakswinkel, of dat Mientje en Dientje beneden de jaren voor vader geen boodschappen doet in een slijterij. Toen kort voor den grooten wereldoorlog Lord Londown, Minister van Defensie, een zomerreis maakte door het oude Duitsch land, en hij op de perrons bij toeval de bru tale lectuur aan de boekenstalletjes inspec teerde, sprak hij de historische woorden: ,Nu is de dag der revanche en groote Kla- deradatsch heel dicht nabij!" Dit woord was een profetie. Wij zijn tegenwoordig wars van den oorlog, maar als een onbevangen man tegenwoordig bij ons te lande onze Aufklarungs-winkels beziet, bü mij in de buurt tel ik er al drie dan zal hij beamen: de dag van den ondergang van onze Volks kracht is nabij!" De moord op de Marietjes van Os zal zich herhalen." Wat de schrijver over Rotterdam zegt, geldt helaas niet voor die stad alleen. In talloos vele steden doet zich, jammer ge noeg, hetzelfde verschijnsel voor. Een krach tig optreden tegen het openlijk uitstallen van pornografie is hoogst noodzakelijk. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den Raad der gemeente Tilburg kwam ter sprake een voorstel van den heer mr. P. M. Arts, om de gemeente Tilburg on middellijk te doen uittreden uit de Vereeni- ging van Zuidelijke Gemeenten tot gemeen schappelijke filmkeuring. Met 19 tegen 10 stemmen besloot de raad ten slotte, om het praeadvies van B. en W dat in de eerstvolgende vergadering op 25 October a.s. zal verschijnen, af te wachten. Aan mr. dr. L. N. Deckers, minister van Defensie, is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van de Staats commissie, belast met een onderzoek naar de vraag over de oorzaken in den land- en tuinbouw van een wanverhouding tusschen de bodemprijzen en productiekosten cener- zijds en de opbrengst der producten ander zijds en in hoeverre het mogelijk is, in die verhouding verbetering te brengen, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten als zoodanig bewezen en is het lid dier com missie, F. E. I-I. Ebels, lid van de Tweede Kamer, benoemd tot voorzitter van ge noemde Staatscommissie en tot lid dier commissie benoemd P. J. v. Haaren, secre taris van den Ned. Chr. Boerenbond, te Tilburg. De „Progres", waarmee o.m. ook de Bel gische ex-ministers Anseele en Huysmans, enkele Kamerleden en Antwerpsche ge meenteraadsleden een studiereis hebben ge maakt naar het aan Belgische zijde veel besproken Hellegat, is te Antwerpen terug gekeerd, na de reis tot Dordrecht te hebben gemaakt. De bedoeling van deze studiereis was, naar men verzekert, niet alleen de moeilijkheden voor de scheepvaart ter plaatse na te gaan, maar ook de waarde van de desbetreffende Nederlandsche voorstellen te onderzoeken. De voorzitter der Centrale Commissie voor de Filmkeuring, de heer D. van Staveren, ontving van den president van het internatio naal Leerfilminstituut van den Volkenbond te Rome, prof. Agrado Röcco, de eervolle mededeeling, dat hij, op grond van zijn jaren langen gewichtigen arbeid op leerfilmgebied door den raad van bovengenoemd instituut is benoemd tot „Membre correspondent'" daarvan voor Nederland. De Raad van Administratie der Compag nie Universelle du Canal Maritime de Suez, heeft op voordracht van de Nederlandsche Regeering in de plaats van wijlen dr. Ir. C. Lely tot lid der Commission Consul tative Internationale des Travaux du Canal de Suez benoemd dr. Ir. H. Wortman, oud directeur-generaal der Zuiderzeewerken. In een vergadering, waarin door prof. dr. G. Brom enden heer A. H. J. Engels de nage dachtenis is geëerd van Mgr. dr. Alph. Ariëns z.g. heeft zich een comité te Utrecht voor de oprichting van een standbeeld van dezen grooten doode samengesteld uit 5 leden, nJ. pastoor van Koeverden, een afgevaardigde van St. Joseph, twee afgevaardigden van de R.K. Drankweerfederatie en een afgevaardig de van „Veritas". INHOUD Arbeidsgeschillenwet I, door Prof. Mr. P. J. M. Aalberse. Iets over Volksgezondheid en Gezondheidszorg, II Zorg voor de Volksgezondheid in den tegen- woordigen tijd, door Dr. E. A. M. Droog. Nieuwe Boeken. Uit Tijdschriften: Re clame en Kunst, door D J. Lambooy. De strijd in de Noord-West-Duitsche IJzer-indus- trie en zijn gevolgen voor de beslechting van Arbeidsgeschillen, I, door Bernard Otte. Economische en Sociale Kroniek: Arbeids loon: Uurinkomen Bouwvakken Amsterdam Arbeidsloon te Rome 19261929. Ge zinstoelagen in Frankrijk. Arbeidsduur: Verkorting der vacantie bij militaire herha lingsoefeningen van het hoogere personeel. Vacantie-regelingen in verschillende lan den. De werktijden van het kantoor- en teekenkamerpersoneel in de Metaalindustrie. Vakbeweging: Socialisme en Vakbeweging. Bemiddeling en arbitrage: Werkzaamhe den van de Rijksbemiddelaars in Augustus 1929. wet op de arbeidsgeschillen gedu rende 1927 in Duitschland. Landbouw: Proefnemingen op Landbouwgebied Land en Tuinbouw: Uitbreiding van het eonsulen- tencorps. Landbouwtelling. Een graan- menopojie in Oostenrijk. Landbouwonder wijs: Land- en Tuinbouwscholen. Pluim veeteelt Eierenexport naar Engeland. Handel en Nijverheid: De nijverheidstoestand in de Vereenigde Staten gedurende het eer ste halfjaar 1929. Vrijhandel en Bescher ming Amerika's vertrapt protectionisme. Ontvangen Boeken. Feuilleton In Don ker Londen, door Mrs. Cecil Chesterton 37. Handleiding voor besturen van R. K. Middenstandsvereenigingen In het Aartsbisdom Utrecht is samenge steld een „Handleiding voor besturen van R.K. Middenstandsvereenigingen. „De samen stelling geschiedde door den heer J. P. de Brabander, directeur van het Centraal Hanzebureau te Utrecht. In een handige indeeling geeft het 75 bladzijden telelnde boekje een aantal voor de besturen belangrijke wenken, o.m. ten aan zien van de samenstelling van het winter- programma en zomerprogramma en voor het voeren van algemeene acties. Al kunnen uit den aard der zaak niet alleen nieuwe punten aangegeven worden, toch vindt men er veel in, waar de vereenigingen haar nut mee kunnen doen. Nog bevat deze handleiding nuttige opmer kingen voor de leden van het dagelijksch be stuur eener vereeniging. Het is een practische handleiding, welke veel nut zal geven. R. K. Godsdienstleer Bij de N. V. Teulings' Uitgevers-Maat schappij te 's Hertogenbosch is verschenen de 10e druk van het 2e deel Zedenleer van R. K. Godsdienstleer, door M. F. Dekkers, rector van „Mariënburg", te 's-Hertogenbosch. Meer aanbeveling dan het verschijnen van den lOen druk heeft het practische, duide lijke boekje niet noodig. Het bewijst daar mede voldoende, hoe goed het zün weg bij talloos velen gevonden heeft. Retraitehuis „St. Ignatius" Door het retraitehuis „St. Ignatius" te Spaubeek is een boekje uitgegeven, dat ge wijd is aan zijn vrienden. In dit boekje wordt de aandacht van den lezer gevraagd voor de belangen van het retraitehuis zelf. Het werkje is op fraai kunstdrukpapier uit gevoerd en met vele foto's van het retraite huis verlucht. In consignatie geven van goederen. Het weekblad „Handelsbelangen" heeft doen verschijnen een brochure betreffende het in consignatie en in depót geven van goederen, door Mr. G. van Geest, geschre ven en aangevuld door J. J. Pitters, accoun tant te Amsterdam, waarin behandeld worden de voornaamste punten, waaraan een koopman heeft te denken bij het ver- leenen van een depót met voorbeelden eener juiste administratie en boekhouding. Deze brochure wordt aan de abonné's op „Handelsbelangen" gratis verstrekt. Wat de zigeuners op primitieve wijze trachten te bereiken, n.l. den levensduur van een mensch te voorspellen, uit de richting der lijnen in de handpalm, beproeft ook een verzekeringsexpert, maar dan in verfijnden en meer wetenschappelijken vorm. Bruno Kurth gaat uit van de veronder stelling, dat in het schrift van den mensch de wil en de weerstand tegen den dood uitgedrukt staat en daaruit afgelezen kan worden. Hij gebruikte de eerste 10.000 le vensverzekeringen van een der grootste verzekeringsmaatschappij om zijn theorie te bewijzen, later stelde hij een controle in, bij twee andere maatschappijen. Volgens de berichten in een wetenschappelijk blad be vestigde 75 pet. ier gevallen, die onderzocht werden, bovenstaande theorie, terwijl zich bij 18 pet. kleine afwijkingen vertoonden. Om den vermoedelijken ouderdom te be palen worden sommige kenteekenen van het schrift door getallen aangegeven en opge teld of afgetrokken. Deze kenteekenen zijn de volgendede regelmatigheid van een schrift wordt beoordeeld naar het feit of de korte letters, dus de letters zonder lussen boven en onder zooals e, n, i, volgens grootte en richting overeenstemmen. Hoe meer dit het geval is, des te grooter de vooruitzichten zijn op een lang leven. Deze kenteekenen worden met getallen berekendvoor zeer onregelmatig schrift krijgt men 15 jaar, voor zeer regelmatige schriften 35 j<.ar. Bij normaal schrift zijn de lange letters (die boven of onder een lus hebben) hoogstens dubbel zoo lang als de korte letters. Blijkt dit uit te komen, dan wordt er 35 jaar bij geteld, bij een groot ver schil in lengte minder, bij een verhouding van 1 5 slechts 15 jaar. Is de hoogte der korte letters grooter dan de normale hoogte van 3 m.M., dan trekt men 5 jaar af. De wijdte, d.i. de afstand tusschen twee neerhalen van de zelfde letter, mag niet grooter dan de hoogte zijn. Is dit niet het geval, dan trekt men bij ver uit elkaar loopend schrift 5 jaar af, in het omgekeerde geval komen er 5 jaren bij. Voor zwaar schrift brengt men 5 jaar in rekening, bij zwak schrift worden 10 punten afgetrokken. Tenslotte telt men al deze ge tallen, die zoodoende gevonden zijn, bij el kaar of trekt ze af en krijgt dan als eindsom bij gezonde personen, den vermoedelijken ouderdom, dien zij bereiken zullen. Wanneer iemand op deze manier tot de ontdekking komt, dat hem een kort leven wacht, dan kan hij zich op tijd laten verze keren of moeite doen om zijn schrift te veranderen, want dat zou de oorzaak zijn van zijn kort bestaan. Proefuitzendingen van den Phohi-zender te Huizen zullen plaats vinden op de na volgende data en uren Maandag 14 Octobei 12.3016 GMT Woensdag 16 October 13 16 GMT Donderdag 17 October 11,3015 GMT Vrijdag 18 October 12,3016 GMT De golflengte is 16,88 meter. moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat inwrijven met een weinig Doos 30 ct., Tube 80 ct.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6