Sport en Wedstrijden TWEEDE BLAD MAANDAG 14 OCTOBER 1929 BLADZUDEj3 N. V. B. AFDEELING I Eerste Klasse DFCExcelsior 43 AFDEELING II Eerste Klasse HVV—Hermes D. V. S. 3—3 Tweede Klasse Ajax—VSV 3—0 ADO—RCH 3—3 SpartaH. B. S. 12 FeijenoordZFC 20 EDO—VUC 3—0 Stormvogels-Blauw Wit 20 H.F.C.—'t Gooi 1—1 De Europeescke Cup SpartaanWest Frisia 30 De Titanenkamp F. C. Nürnberg Sp. Vgg. Fürth Het strafschop-drama in andere landen EERSTE KLASSE Afdeeling I Dordrecht: D.F.C.Excelsior 43 Hilversum: HilversumHaarlem 33 Amsterdam: AjaxV.S.V. 3o Den Haag A.D.O.R.C.H. 33 Rotterdam: SpartaH.B.S. 12 Afdeeling II Den Haag: H.V.V.—H.D.V.S. 3—3 Haarlem: E.D.O.V.U.C. 3o IJmuiden: StormvogelsBI. Wit 3o Haarlem: H.F.C.'t Gooi 11 Rotterdam: FeyenoordZ.F.C. 2o Afdeeling III Deventer: Go AheadEnschede 51 Hengelo: TubantiaZ.A.C. o2 Apeldoorn: Rob. et Vel.A.G.O.V.V. 13 Wageningen: WageningenHeracles 10o Zwolle: P.E.C.Vitesse 51 Afdeeling IV Tilburg: N.O.A.D.—B.V.V. Den Bosch: WilhelminaM.V.V. Afdeeling V Leeuwarden: FrieslandFr sia Groningen: VelocitasG.V.A.V. Assen: AchillesVeendam Winschoten: W.V.V.Leeuwarden Meppel: AlcidesBe Quick AFDEELING I 3e klasse Z.V.V.—W.F.C. K.F.C.—D.W.S. HollandiaV.V.A. SpartaanWest Frisia Alcm.—H.R.C. B.F.C.Baarn ZandvoortHercules A.F.C.—D.E.C. BloemendaalZeeburgia H.V.C.—Velox 3e klasse HelderKennemers MeervogelsO.S.V. AssendelftVolewijckers Purmerste ynA.P. G.S. Q.S.C.—K.V.V. SchotenD.S.V. AmstelO.D.E. O.V.V.O.Hortus Z.R.C.Zeemeeuwen Meteoor—S.D.W. D.W.V.—Donar WatergraafsmeerOosterpark RapiditasD.J.K. T.O.G.Allen Weerb. HollandLeerdam AlphenD.O.S. UtrechtVoorwaarts CulemborgZ.N.C. 4e klasse ZaandijkD.T.S. Oranje ZwartSchinkelhaven UitgeestS.C.A. ZilvermeeuwenE.V.C. SwiftRivalen S.L.T.O.Ahrend's E.D.W.Bennebroek A.D.W.—E.H.S. HeemskerckSloterdijk SoestJ.O.S. Wilhelmina VooruitA.P.W.C. W.M.S.Victoria Res. ie klasse Z.F.C. IIStormvogels II R.C.H. II—H.F.C. II Blauw Wit IIAjax II Haarlem II—E.D.O. II Hilversitim IIIA.F.C. II Res. 3e klasse D.E.C. II—Blauw Wit III V.V.A. II—K.F.C. II W.F.C. II—Ajax III Velox II—H.V.C. II 't Gooi IIRapiditas II U.V.V. III—Hilversum III Vriendenschaar IIA.F.C. III Res. 3e klasse H.R.C. II—Q.S.C. II West Frisia IIZ.F.C. III V.S.V. II—Hollandia II O.S.V. IIAlcm. Victrix III Ajax IV—D.E.C. III Spartaan IIIZ.R.C. II Blauw Wit IV—A.D.W. II O.D.E. II—Wilhelmina Vooruit II D.S.V. II—V.V.A. III Ahrends II—T.O.G. II Zeeburgia IISwift II Volewijckers IIWatergraafsmeer II D.W.S. II—Amstel II S.D.W. II—Rapiditas III Allen Weerbaar II't Gooi III Voorwaarts IIU.V.V. IV D.O.S. IIKampong II Hercules III—B.F.C. II Baarn IIZeist II- 1—3 13 0—5 32 21 2—5 4o 3—1 3—3 33 3—0 3—1 0—3 3—3 1—4 o3 5—2 1—4 1—5 1—4 3—3 xo 7—1 1—4 3—0 36 3—1 63 4—3 61 0o 3—1 11 3—1 5—1 5—1 9—3 3—3 1—3 4—1 3—5 4—1 5—1 3—1 34 2—5 13o 3I 4—2 33 3—3 3—1 4—1 4—2 36 6o 33 0—3 5—3 4—x 3—3 11 63 6o 5—0 33 II 3O 1—7 4o 2I 5—0 3—0 36 4—0 3—0 2—4 4—2 Eenige minuten na het begin gaf een fout van den Rotterdamschen doelman Huisman de gelegenheid uit moeilijke positie in het verlaten Dordtsche heiligdom te schieten 0—1. Een keihard schot van Ruisch vond in de oogen van der. Excelsior-keeper geen genade. Het liep al tegen de rust toen Lebret door den Excelsior-linksback ongeoorloofd werd bewerkt, waarna Plantoni uit den strafschop den gelijkmaker maakte. D. F. C. opende aanstonds na de hervat ting een geweldig offensief, een vlotte com binatie van den linkervleugel bracht het leder voor de voeten van dr. Lebrett, die geen fout maakte. 2i. Eenige minuten la ter kopte Ruisch uit een zuiveren voorzet van Schleicher den bal langs Bund. 31. Mansen bracht uit een strafschop den stand op 32. Het Dordtsche overwicht hield echter aan, maar Bund was onvermurwbaar. Zelfs werd het door een schitterenden kopbal van Bak, uit een voorzet van Mansen, 33. Tien mi nuten vóór het einde nam ook Schleicher het winnende doelpunt voor zijn rekening, teen hij, na aangeven door Van Dam den bal in den uitersten doelhoek joeg. 4—3. De V. S. V.-ers- hebben hun eersten ne derlaag te pakken. Het spel van Aax was stukken beter dan dat van V. S. V. en vooral de voorhoede der thuisclub speelde zeer verdienstelijk. Bij V. S. V. was dit wel het minste deel van het elftal. De Koning speelde op halve kracht en had beter gedaan er direct uit te gaan. De middenlienie speelde, met uitzonde ring van Demmers, goed en het harde zwoegen van Weij jr. en Heijerman hebben V. S. V. voor een zwaarderen nederlaag behoed. Als scheidsrechter Boekman beginnen laat, stellen beide elftallen zich als volgt op: AJAX: De Boer, Diepenbeek, Van Kol, Martens, Andriesen, Schetters, Juriaans, Volkers, Van Reenen, Strijbosch, Ten Hase. V. S. V.: v. d. Wint, Pieterman, v. d. Griendt, Jur Weij, Heijerman, Dammers, Koning, Wolf, P. Weij, De Koning, Hillekamp. Ajax zit direct voor het V. S. V.-doel en Volkers krijgt gelegenheid een hard schot te lossen, hetwelk naast gaat. Al direct is er sprake van overwicht der Ajaxcieden en daar Van der Griendt niet al te trapvast is, ontstaan er hachelijke momenten voor het V. S. V.-doel. Het spel is ampel 5 minuten oud als Vol kers met een goed gericht schot van v. d. Wint Ajax de leiding geeft: 1—0. Ajax blijft gedurig sterker en haar voor hoede is niet van het V. S. V.-doel af te slaan. De V. S. V.-voorhoede brengt er bitter weinig van terecht en de binnenspelers komen geen bal halen, wat de taak der V. S. V.-achterhoede aanmerkelijk ver zwaart. Hoewel het Ajaxveld goed bespeelbaar is, blijken de V. S. V.rers toch last te hebben van de gladheid, want telkenmale zien wij een V. S. V.-speler op den grond liggen. Van den Wint spot achtereen eenige harde schoten van Volkers en Van Reenen, het welk hij naar behooren doet. Eindlijk een goed opgezette aanval van V. S. V., doch dor offside staan van Hille kamp, gaat deze verloren. Dan is het Van Reenen, die na goed op brengen, voor Ajax den voorsprong ver groot: 20. Thans komt er wat meer teekening in het spel van V. S. V- En eenmaal kan Ajax van geluk spreken als Hillekamp hard inschiet en de Ajax- back den bal nog uit het doel weet te werken, ten koste van een corner. Deze door Hillekamp goed genomen, wordt wegge werkt. Direct hierop ontsnapt het Ajax-doel weer aan een groot gevaar, als Koning goed voorzet en De Koning net naast komt. De Koning moet dan het veld verlaten en J. Weij kom zijn plaas innemen. Direct hierop is het rust. Na de hervatting is V. S. V. met goeden wil bezielt en thans gaan beide partijen gelijk op. Om beurten zijn nu beide doelen in ge vaar, doch de aanvallen van Ajax blijven gevaarlijker. Boekman staat er na de rust verschillen de keeren leelijk naast, waarvan V. S. V. het meeste nadeel ondervindt. Een der V. S. V-backs bewerkt den bal met de hand en Boekman geeft penalty. Deze wordt slecht 'genomen en naast ge schoten, doch moet overgenomen worden, dara v d. Wint niet op de lijn is blijven staan. Van den Wiftt gaat nu demonstra tief met zijn rug naar het veld gekeerd staan, hetwelk hem een waarschuwing be zorgd. Thans wordt beter genomen en Ajax leidt met 3—9. Heijerman wordt dan van het veld ge stuurd, omdat hij zich met de leiding in- laat. Hoewel dit natuurlijk niet goed te keur is, moet ons dit toch uit de pen, dat de N. V. B. er beter aan deed om bij de wed strijden tegen Ajax geen Amsterdamsch arbitr aan te stellen. Nog eenige minuten zijn te spelen. In den stand komt geen verandering meer en als Boekman einde blasat, heeft Ajax verdiend gewonnen. R. C. H. haalt in de tweede helft een drie-nul achterstand op In een zeer snel en goed gespeelden wed strijd hebben A. D. O. en R. C. H. gisteren in het Zuider Sportpark de punten gedeeld, een uitslag die voor beide partijen wel de beste was. Zag het er aanvankelijk naar uit dat de Racing die met Roelfsema voor in valler van de Geus speelde een zware ne derlaag zou lijden, na de rust hebben Krom c.s. zich zoodanig hersteld dat de kansen plotseling zelfs heel gunstig voor hen kwa men te staan. Dat alleen reeds is een geluk- wensch waard aan het geheele elftal. Door allen is gewerkt met een bravour en enthou siasme zooals we dat slechts zelden zien, doch de belooning was wel zeer aangenaam. In het R. C. H.-elftal begon men niet al te zeker in de achterhoede. Regelmatig kwa men er, vooral van rechts, goede voorzetten voor het R. C. H.-doel, doch gelukkig kon Kos er meerdere verwerken. Doelpunten konden toen ook niet uitblijven en reeds spoedig zag Kos zich tweemaal gepasseerd. In de voorhoede daarentegen werd heel goed gespeeld, doch deels door het kordate ingrij pen der backs, deels door onfortuin bleef het slechts bij een offside-goal van Roelf sema, hoewel Verkerk enkele malen den bal juist langs het doel kanjerde. Roelfsema en Verkerk speelden vooral in den aanval heel goed en het plaatsen en openhouden van het spel deed Roelfsema nog in de perfec tie. Na rust speelde het geheele elftal be langrijk beter, vooral toen Roelfsema na een kwartier ongeveer het eerste tegenpunt gemaakt had. Er kwam toen zelfvertrouwen in het elftal en daarmede vlotte het spel ook veel beter. Verkerk toonde zich toen in zijn volle kracht verdedigde en schoot op het A. D. O.-doel en zette daarnevens her haaldelijk Paape aan het werk, die weer eenige zeer goede voorzetten gaf. De rech- terwing toonde niet dat verband als wel mogelijk is, doch vooral Hanse schiep door zijn snelheid menige hachelijke situatie. Bij A. D. O. is de voorhoede en midden linie wel de groote kracht van het elftal. Tap speelde keurig, doch vooral de rechts binnen Van Osch bleek een uitmuntend spe ler. Wat bleek het moeilijk om dien speler den bal afhandig te maken. Ook G. Tap speelde heel goed. In de middenlinie viel vooral Breitner op, Van Maren was minder goed, evenzoo de beide backs. Quax heeft heel goede dingen gedaan, doch kon evenals Kos aan de andere zijde geen' der doelpunten voorkomen. Scheidsrechter Van Gessel leidde deze moeilijken wedstrijd heel goed. Als hij het beginsignaal geeft, staan de volgende ploegen opgesteld: A. D. O.: Quax, Van Es, Van der Graaf, van Maren, Ramaker, Breitner, G. Eap, Van Osch, W. Tap, De Roo, Van de Meer. R. C. H.: Paape, Verkerk, Roelfsema, Van de Werve, Hanse, Krom, Ruis, Geutskens, Prevost. Vrugt, Kos. R. C. H. trapt af, doch reeds in de eerste minuten laat de A. D. O.-rechterwing een spel zien ,dat het ergste doet vreezen voor R. C. H. Alsof er niemand staat, glijden Van Osch en Tap langs de verdediging en het gevaar is niet van de lucht voor het R .C. H.-doel. Weliswaar kan Geutskens een hoog schot inzenden op het Haagsche doel, na een snelle doorbraak, doch telkens weer komen de Tappen terug en na een kwartier spelens loop t De Roo den .door Kos opgevangen voorzet uit diens handen en A. D. O. leidt. R. C. H. pakt dan eens flink aan en heel goed samenspelend, gaan Roelf sema c.s. op Quax af, doch telkens faalt het schot. Of even naast of in de veilige handen van den Hagenaar. Er ontstaat even een ge vaarlijk moment voor het R. C. H.-doel, als Kos en Vrugt elkaar even niet begrijpen, doch Prevost bezweert dit door corner te trappen. Het spel gaat dan geruimen tijd gelijk op en de R. C. H.-voorhoedè heeft in die periode niet veel geluk. Integendeel gaat het bij de Hagenaars wel wat fortuin lijker als G. Tap een van Kos terugsprin- genden bal opvangt en van dichtbij wederom in het R. C. H.-doel schiet. Ondanks dezen tegenslag voor R. C. H. blijft de voorhoede zeef actief, doch steeds blijft voor doel het gewenschte succes uit. Wel maakt Roelfsema een doelpunt, doch Van Gessel fluit voor buitenspel en dan doet Wim Tap het aan den anderen kant beter als hij uit een voor zet van rechts van korten afstand nummer drie langs Kos trapt. Het verdere verloop van den strijd voor rust wordt grootendeels in het middenveld afgespeeld zonder dat een der partijen nog weet te scoren. De tweede helft loopt R. C. H. direct hard van stapel. Roelfsema verdeelt het spel uit stekend naar beide richtingen en de beide vléugels brengen herhaaldelijk den bal goed voor het Haagsche doel. Verkerk speelt den bal dan weer eens heel goed naar Paape, die als het ware Roelfsema daarna den bal yoor het intrappen geeft, hetgeen geschiedt, waardoor de achterstand na een kwartier spelens dus verkleind is tot 31. Dan toont de Racing zich in volle kracht en aanval op aanval wordt op het A. D. O.-doel onder nomen. Enkele corners zijn daarvan het re sultaat voorloopig, totdat Paape een dezer zoo goed voor het doel plaatst, dat Roelfsema hoog opspringend nogmaals Quax weet te passeeren. De spanning zoowel in als buiten het speelveld stijgt met de minuut en ook A. D. O. komt nu weer wat meer los. Een gevaarlijk moment ontstaat als Kos reeds gepasseerd is en Tap maar heeft in te schie ten. Hij doet dat iets te zacht en de toesnel lende Vrugt smaakt het genoegen een zeker doelpunt te voorkomen, door zich net op tijd voor den bal te laten vallen. Weer gaat R. C. H. ten aanval en doordat de achter- hóede der Hagenaars zich thans wat for- scher gaat gedragen, krijgt R. C. H. een vrijen trap te nemen, die door Ruis via dé bovenlat wordt ingeschoten. 3—3. Er is dan nog een kwartier te spelen. Zelden maakten we zoo'n gespannen toestand mede. De spe lers raakten in sommige oogenblikken hun kalmte kwijt en het spel wordt er niet fraaier op. Paape krijgt dan de kans om R. C. H. te laten winnen, als Verkerk hem den bal vrij voor het doel speelt, doch hij trapt in het zand en de kans is verloren. Ir: de laatste minuut krijgt A. D. O. dan nog tweemaal een corner te nemen. Uit één daarvan wordt gescoord, doch het was ach ter geweest. Als dan het einde aanbreekt, zijn de punten na eerlijken strijd gedeeld. De Hagenaars komen op fortuinlijke wijze aan de leiding, daar v. d. Geest spoedig het leder in eigen doel werkt. Als er een half uur gespeeld is, wordt Bloemendaal in de buurt van het Haagsche doel in den rug aangevallen. De vrije schop wordt door For- menoy keurig in een doelpunt omgezet. 1—1. Sparta begint na de rust met een gewel dig offensief. Rambonnet krijgt het druk. Veel kansen gaan voor Sparta verloren door het te korte spel. Van der Heijden raakt geblesseerd en Schoonheim valt voor hem in. Ook Denis raakt gewond en wordt eveneens vervangen. H. B. S. neemt nu weer het ini tiatief tot den aanval, doch ook zij vindt de verdediging in goeden vorm. Het gemis van den spil v. d. Heijden doet zich gelden en het Rotterdamsche doel beleeft benauwde oogenblikken. Het ziet er naar uit dat de stand gelijk blijft als bij een snelle door braak, waarbij Cohen uit zijn doel is geloo- pen, de invaller van H. B. S. den bal in het verlaten doel plaatst. 12. De eerste helft was een vrij slappe ver tooning met de gasten, vooral dank zij het goede spel hunner middenlinie, het meest in den aanval. Tien minuten na het begin opent Van der Griendt de score (01), ter wijl Bronnemen een kartier later den stand op 0—2 brengt. Na de rust gaat er van H. V. V. veel meer kracht uit. De middenlinie, die vóór rust oorzaak was, dat er voortdurend groo te hiaten tusschen aanval en verdediging ontstonden, verricht nu haar taak aanmer kelijk beter. Heel spoedig verkleint Pasteur den achterstand tot 13, terwijl dezelfde speler korten tijd later met een hard en ver schot uit een voorzet van Jansen gelijk maakt (22). Om het winnende punt wordt langen tijd hard gestreden. De Schiedam mers toonen zich op den duur toch de sterk- sten, hetgeen zij vijf minuten vóór het ein de door een goal van Van Es uitdrukken (2-3.)' PI. V, V. komt dan verwoed opzet ten en slaagt er in, in de laatste fractie van de laatste seconde door Jansen gelijk te maken (33). „Tel. Na een spannenden, vlug gespeelden wed strijd is het Feijenoord met Van Heel weer in de gelederen en Pauwe op de rechts binnenplaats, mogen gelukken, een zwaar bevochten overwinning te behalen. Reeds na 10 minuten hebben de Rotterdammers succes, wanneer Barendregt, na goed aan geven van Van Heel, van dichtbij scoort (10). Eens heeft Z. F. C. bijna succes maar Dijke redt, op de doellijn 'staande, schitte rend. Ook na de rust geeft Z. F. C. zich lang niet gewonnen. Wanneer er nog 20 minuten is te spelen, komt het tweede doelpunt der Rotterdammers. Terwijl eenige Feijenoor- ders voor de strafschop appelleeren, speelt Sinke rustig door en doelpunt gemakkelijk (20), in welken stand geen verandering meer komt. E. D. O. heeft verre de verwachtingen overtroffen, niet alleen wat betreft de over winning, maar ook het spel. Vooral voor rust speelde E. D. O. zeer goed en zoo snel, dat V. U. C. met man en macht ver dedigen moest. Dat de talrijke aanvallen niet meer succes hadden, komt voor een groot deel op rekening van den invaller keeper v. d. Glas. In het begin leek 'terveel op dat hij onzeker, maar gelukkig was. Het verder verloop deed hem echter kennen als een keeper met een uitstekenden kijk op den bal. V. U. C. viel geweldig tegen, zelfs de achterstand bracht haar niet tot grootere dingen. Het plaatsen was verbazend slecht. De volgende elftallen stellen zich op: V. U. C.: v. d. Glas, v. d. Zalm, J. Hendriks, J. Logjes, v. d. Wildt, J. v. Leersum, Hoek, J. Klein, J. Dill, F. Hendriks, v. Gelder. E. D. O.: H. Oomen, J. L. Perukel, Steffens, v. Norden, Koene, C. v. d. Laan, J. Perukel, v. Weeren, Boeré, Kuijl, De Kiefte De strijd is direct aantrekkelijk en van beide kanten vlug en open. Over en weer golft de aanval en spanning is er direct. In eens begint E. D. O. in de meerder heid te komen; er wordt steeds beter ge speeld; de bal vliegt van man tot man en met zulk een straf tempo, dat het verblufte V. U. C. met man en macht moet verdedi gen. v. d. Glas krijgt volop werk, de meest verrassende ballen krijgt hjj te verwerken en maakte hij aanvankelijk een onzekeren indruk, het blijkt ten slotte, dat hij een ge weldig struikelblok is. Weinig in getal zijn de V. U. C.-aanvalIen en zonder veel ge vaar, alles loopt zich dood op Kuijl en Boeré en De Kiefte moet er slechts weinig aan te pas komen. Telkens wordt de V. U. C.-verdediging in verwarring gebracht; slechts v. d. Glas houdt stand en verhindert E. D. O. te sco ren. Een vrijen trap schiet Kuijl schitte rend in, doch even mooi stompt v. d. Glas corner, welke niets oplevert, v. d. Zalm staat te trappen als een beginneling en weet totaal geen raad met den E. D. O.- aanval. Even verslapt het tempo en schijnt V. U. C. wat los te komen; het is echter slechts schijn en E.D.O. blijft de overhand houden. Het is kort voor rust als Steffens er van door gaat en tegen een back aan schiet, v. Norden is er bij en E. D. O. heeft de leiding. V. U. C. weet dan zoo waar gevaarlijk te worden, maar kan niet scoren. Dan volgt weer een prachtaanval van E.D.O. en weer is het v. Norden, die den stand op 20 brengt. In de tweede helft is het tempo minder snel, wat begrijpelijk is na het vlugge spel van voor de rust. En daar het juist iets van V. U. C. is om in de tweede helft op te halen, verwachtten wij een opleving der Hagenaars. Slechts v. d. Zalm laat zich van een beteren kant zien en weet nu aanval op aanval te onderbreken. De rest blijft op denzelfden voet voortgaan en het eenigste wat thans telkens de E.D.O.-aanvallen on derbreekt is het succesvol buitenspel zétten. Als het een enkelen keer gelukt een bres te krijgen in de E. D. O.-verdediging, loo- pen de V.U.C.-spelers elkaar in den weg in de haast om de kans te benutten. Op waarlijk sublieme wijze breekt Perukel Jr. door de achterhoede heen en geeft dan zuiver aan Steffens, welke echter op even sublieme wijze de kans om hals bracht. Dan wil Perukel het alleen doen en zijn schot kan v. d. Glas wel houden, maar niet verwerken en v. Norden jaagt ten derden male den bal langs hem. Het begint er op te lijken, dat het een hooge score zal wor den, doch de fraaiste kansen worden niet benut en het einde brengt een geenszins geflatteerde 3—O-overwinning voor ED.O. Zooals E. D. O. dezen wedstrijd gespeeld heeft, kan zij de volgende week de ont moeting tegen Blauw-Wit vol vertrouwen tegemoet zien. Had Lietzen niet direct na den aanvang in eigen doel getrapt, Stormvogels had met rust geen 10 voorsprong gehad, want de IJmuidenaren speelden zeer slecht. Zelfs de verdediging was er finaal uit, mede doordat Haak op halve kracht speelde. Thijssen ech ter was het best op dreef enhet BI. Wit binnentrio schoot niet best. In de tweede helft speelde de thuisclub stukken beter. Vooral Struys, Tol, v. d. Velde en Effem waren heel wat meer waard. Eerst genoemde maakte een schitterend doelpunt Groeneveld was de beste Stbrmvogels-aan- valler. De elftallen: Thijssen, Haak, Koster, Effern, Tol ,v. d. Velde, de Jonge, Struys, Groeneveld, v. Geyzel, oe- kelaar. Homburg, Ferwerda, Dorenbos, Smit, Gerritse, Delsen, de Boer, Sitters, Lietzen, v. Asselt, Barendse. Stormvogels mist Kuikens, BI. Wit Schin- deler. Er is nog geen minuut gespeeld, als de achterhoede van Blauw Wit met een slécht- schot van Tol geen raad weet en daarom het leder voor alle zekerheid in eigen doel deponeert, 10. Vergissen we ons niet, can was Lietzen de veroorzaker van het onheil. Niet ontmoedigd komt Blauw Wit in den aanval. Haak wordt bij zoo'n .aanval leelijk genomen en raakt even „buiten westen". Ge lukkig is hij spoedig weer present. Dan wordt Thijssen aan den tand gevoeld. Dorenbos lost een enorm schot, doch Thijssen redt keurig. Blauw Wit blijft stukken sterker, daar Storm vogels geweldig aan 't knoeien is. Thijssen's doel ontkomt tot tweemaal toe aan een door boring. Plotseling een uitval van Groeneveld, een schot, maar Barendse stopt fraai. Direct hierna weer een Stormvogels-aanval. Barend se raakt het leder kwijt, doch de back voor komt erger. Nog geruimen tijd wordt op de Stormvogels- helft gespeeld. Blunder op blunder wordt ge maakt èn door Stormvogels-verdedigers èn door Blauw Wit-aanvallers. Een kwartier voor rust ontworstelt Storm vogels zich eenigszins aan den Blauw Wit- greep. Barendse krijgt na eenige weinig sa menhangende aanvallen toch vrij lastig werk, maar hij weert zich goed, al keept hij niet zonder geluk. Thijssen kan echter niet werkeloos toezien. Hij weert zich echter buitengewoon. Rust 10. Na de thee loopt Stormvogels beter van sta pel. Al spoedig lost Stormvogels een hard schot, dat rakelings over de lat gaat. Storm vogels komt echter weer terug en als Van Geijsel den ba! omhoog kopt, schiet Struijs ontzettend hard. in 20. Blauw Wit geeft het nog niet op. Met ver nieuwend élan werpt 't zich in den strijd. Het loopt Smit c.s. echter niet meer. Zoo schiet Dorenbos eens hard tegen len paal. Een schitterend staaltje doorzettingsvermo gen van Groeneveld geeft Van Geyzel de kans van den dag, daar Barendse uit zijn doel is. Hij schiet echter hard tegen Van Asselt. Het spel gaat nu vrij gelijk op en neer, staat op tamelijk laag peil, maar is zeer span nend. Voor doel is Stormvogels het gevaar lijkst. Vooral ter rechterzijde krijgt De Jonge eens een prachtkans. Hij schiet echter tegen Barendse aan. Een minuut of tien voor het einde geeft Blauw Wit het op. Stormvogels valt steeds aan, doch Barendse houdt verder zijn doel schoon. Onder ontzettend enthousiasme wint Stormvogels met 20. Verdeeling der punten geeft ten slotte vrijwel de j-uiste verhouding weer. Het was overigens een strijd tusschen twee middelmatige partijen. Toen ongeveer een kwartier voor tijd 't Gooi gelijk maakte, kwam er het noodige leven in de brouwerij en werd de strijd aantrekkelijk met de noo dige spanning. Bij de Haarlemmers was de voorhoede wederom het zwakke punt. Met Kruyt en de beide vleugelspelers v. Parum en De Ruyter ging het nog, maar Miezerus en Reydon brachten er ditmaal heel weinig van terecht. De verdediging was goed met als uit blinker den jeugdigen Jongeneel. Zoowel zijn afnemen als plaatsen is uitstekend. Als combinatie waren de Hilversummers beter. Schieten was bij hen het zwakste punt. Z speelden forsch, doch geenszins unfair. Het was vrij vol toen scheidsrechter Laarmans deed beginnen. Wij zien de volgende opstellingen: H. F. C. v. d. Meulen, Wamsteker, v. Baasbank, Jongeneel, v. d Lee, Lamp, De Ruyter, Reydon, Kruyt, Miezerus Van Pareeren. 'T GOOI: Cohen, Van Beek, Van Dolder, Sterk, Drent, Solider, Sjoerds, Daamen, Meylof, Wentink Van Weelik- H. F. C. trapt af en al dadelijk blijkt dat partijen aan elkaar gewaagd zijn. Het spel gaat vlug op en neer, waarbij aan weerzijden de backs met stevige trappen de respectievelijke voerhoeden aan het werk zetten. Enkele goede schoten van Meiiers en Kruyt worden zoowel door v. d. Meulen als Cohen op fraaie wijze gestopt. Een missen van Van Baasbank dreigt op een gegeven oogenblik voor H. F. C. noodlottig te wor den. Hoewel het spel niet bepaald slecht is, is het over het algemeen een magere ver tooning. Zoowel Van Pareeren als Kruyt missen kort na elkaar een gemakkelijke kans, hetgeen aan de overzijde de links binnen der Hilversummers nadoet. Een korte periode zijn dan de Gooimen- schen in de meerderheid, maar Wamsteker en v. d. Meulen voorkomen onheil. De rushes der Haarlemsche vleugelspelers zijn niet onaardig, maar met voorzetten wordt in den regel te lang gewacht. Wanneer Van Pareeren eindelijk eens goed voor doel plaatst, vangt De Ruyter uen bal op; zijn schot mislukt, waarbij de bal bij den vrijstaanden Kruyt terecht komt, die zonder moeite kan doelpunten: 1—0. Het spel dreigt hierna wat te forsch te worden, maar de scheidsrechter treedt streng op. Na enkele krachtige pogingen van het Gooi en nadat iviiezerus een vrijen trap voor H. F. C. heeft overgeschoten, breekt spoedig de rust aan. In de tweede helft al dadelijk wat al te viimig spel. Diverse vrije trappen en enkele waarschuwingen herstellen de goede verhouding. Eerst eene periode, waarin H. F. C. in hoofdzaak aan het woord is. De Gooi-verdediging heeft het druk, maar zij is eveneens voor haar taak berekend. Wanneer H. F. C. dan wat verslapt, profi teert 't Gooi hiervan. De Haarlemsche verdediging moet alle zeilen bijzetten. Na een half uur spelens heeft een der Hilversumsche aanvallen succes en Meiiers zorgt voor den gelijkmaker. Nu kwam de rechte spanning. Beide partijen doen hun uiterste best de leiding te krijgen. Zooals gezegd werd het nu een bepaald spannende strijd. Het spel gaat vlug op en neer en zoowel het H. F. C—doel als dat van 't Gooi beleeft hachtelijke oogenblikken. Een mooi schot van Miezerus ging he laas naast. En komt in den stand geen verandering meer. Einde kwam alzoo met gelijk spel. Bij 't Gooi vielen vooral Van Beek, Drent en Sjoerds op, terwijl bij H. F. C. Jongeneel en Lamp de uitblinkers waren. gen. Uit een vrijen schop voor Spartaan plaatst Lamme rs goed voor doel, waarna Grebbe van dichtbij hard inschiet .,3—0. Een vierde doelpunt voor Spartaan, wordt door scheidsrechter Repelius geannuleerd. West Frisia werkt nu hard voor een. tegen punt, maar voor doel wil het niét vlotten. Met een 30 voorsprong voor Spartaan gaat de rust in. Na de rust is Spartaan overwegend «ster ker. De middenlinie van West Frisia trekt zich nu te veel terug, waardoor tusschen desa linie en de voorhoede een groote gaping ont staat. Slechts sporadisch komt West-ïrisi* over de helft en voortdurend belegert Spar taan het doel der Enkhuizers. De "West- Frisia-speler de Kroon moet dan na een bot sing het veld verlaten en zijn plaats woedt door een invaller ingenomen. Ramkema is achter aan spelen, en aan deze speler Aan** West-Frisia het dat de nederlaag niet grooter is geworden. Toch krijgt West-Frisia nog een kans om de eer te redden, doch Bo6 schiet van ditchtbij hoog over. Ook Deflkes heeft geen geluk als een schot van hem neg net door Hendriks over de lat wordt geslagen. De tijd verstrijkt ais meer en meer, en aü scheidsrechter Repelius, welke goed wcddeed, einde fluit, heeft Spartaan verdiend, met. 3—0 gewonnen. Spartaan speelde over alle iiniën goed. Bj) West-Frisia was de voorhoede niet schot vaardig genoeg. Het spel van v. d. Zei, Oeric- mans, Ramkema, Krul en Stellingma viepbij de Enkhuizers het meeste op. In het Oosten en Zuiden van Europa legt men nog steeds een levendige belangstelling aan den dag voor den Europeeschen Cup, waaraan Oostenrijk, Tsjecho Slowakije, Hon garije, Italië en Zwitserland deelnemen. Zooals onze lezers reeds uit een telegram hebben kunnen lezen, wou Tsjecho Slowa kije verleden Zondag met 50 van Zwit serland. Hoe overtuigend deze cijfers ook klinken mogen, waren de Tsjechen vooraf niet erg gerust, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat men den laatsten tijd niet erg succesvol debuteerde. Het elftal, dat den Zwitsers partij moest geven, werd dan ook pas na lange discussies gekozen en zorg vuldig getraind. Het schitterende spel heeft de balans van het vertrouwen wel wat in evenwicht gebracht. De Helveüanen, die de oude beproefde verdediging hadden gestuurd, met enkele debutanten voor de half-backs en in den aanval, danken het aan de rijke ervaring van Ramseyer hoofdzakelijk, dat de Tsjechische superioriteit met de rust tot een 30 voorsprong beperkt bleef. Daarna scoorde men nog twee keer, terwijl de Zwit sers er niet in slaagden om een enkel tegen punt te maken. De strijd werd door den bekenden Belg, John Langenus, geleld. Tsjecho Slowakije heeft zich door des» overwinning aan de spits geplaatst van de Europa Cup-competitie. De beslissing valt vermoedelijk 27 October na de wedstrijden Hongarije versus Italië en Oostenrijk verso» Zwitserland. Momenteel staan Hangarije's papieren bet best om zegevierend uit deze competitie te voorschijn te treden. Spartaan komt met een geheel nieuwe op stelling uit $n wel: Hendriks, Ohm, Verwey, Lammers, Smid Jongbloed, Siebers, Grijzen- hout, Hilster, Sonsbeek, Grobbe, Soeder- huizen. West-Frisia verschijnt met de volgende ploeg: v. d. Zei, Krul, Oerlemans, de Kroon, Hofmer, Ramkema, Peereboom, Stellingma, Deijkes, Bos, Horsman. Scheidsrechter is de heer Repelius. Spartaan speelt met wind mee en al dade lijk moet v. d. Zei handelend optreden. De verdediging van Uest-Frisia blijkt niet erg safe te zijn, doch v. d. Zei weet voorloopig onheil te voorkomen. De verdediging van Spartaan is beter en met beslistheid worden worden de aanvallen van West-Frisia afgeslagen. Het spel ver plaatst zich snel van doel tot doel. Uit een voorzet van Lammers geeft Hilster met een mooien kopbal aan Spartaan de leiding, 1-0. Aan den anderen kant lost Deijkes een hard schot wat Hendriks vallende uit den hoek slaat. De middenlinie van West-Frisia werkt hard, doch het plaatsen, met uitzondering van Ramkema, is niet oest. De voorhoede is niet doortastend genoeg en bovendien schie ten de aanvallers van te grooten afstand. Wanneer Spartaan even buiten het straf schopgebied een vrijen schop krijgt toege wezen, lost Groobe een hard schot dat over de handen van v. 0. Zei in het net ver dwijnt, 10. De aanvallen van West-Frisia worden óf herhaaldelijk door buitenspel onderbroken, of door de achterhosde van Spartaan afgesla- 87 free-kicks in 90 minuten speeltijd De Titanenkamp F. C. Nümberg tegen Sp. Vgg. Fürth is even dramatisch verloo- pen, als zijn traditie groot is. Voor een duidelijk beeld de volgende toelichting: De plaatsen Nümberg en Fürth grenzen aan elkander en hebben elk hun vereeni- ging. De naijver tusschen deze beide clube is mogelijk nog grooter, als eertijds die tus schen onze clubs H. F. C. en Haarlem. Bei de spelen in een zelfde competitie en het treffen tusschen oeide is het hoogtepunt van het seizoen. Reeds 95 maal hebben Duitschlands be roemdste ploegen elkander ontmoet, waar van Nürnberg er 56 won, Fürth 24, terwijl 15 ontmoetingen onbeslist bleven; average 273128 doelpunten in het voordeel* van Nümberg. Doch een strijd als deze had men nog nooit beleefd, een strijd, waarin Duitsch lands beste internationale krachten hun medewerking verleenden. De leiding was toevertrouwd aan den heer Bremser uit Wiesbaden, een uiterst koel bloedig personaatje, die zich niets welgeval len liet. Nadat gemoedelijkheid bij het scherpe ka rakter niet vermocht te baten, strafte hij zonder mededoogen overtreding na overtre ding, juist geteld: 87 in dezen kamp. Dat de strijd hieronder zeer te lijden had is vanzelfsprekend en hij verloor tenslotte al zijn aantrekkelijkheid. Bovendien werden nog drie spelers weggestuurd, één raakte zooda nig gewond, dat hij moest warden weggedra gen, zoodat slechts 18 spelers den kamp ten einde brachten. Deze wedstrijd zal ongetwijfeld om zijn vaak opzettelijk gemeen spel en moedwillig trappen der tegenstanders bij talloozen in onprettige herinnering blijven en tg een schande voor het Zuid Duitsche voetbal, welk landsdeel men zoo dikwijls als voor beeld voor hef geheele Duitscbe Rijk stelt. Een uitspraak van de Intern. Board dringend noodzakelijk De geheele wereld houdt zich momenteel nog bezig met de wijziging, welke men in de strafschop-bepalingen heeft aangebracht. Mag de keeper zich bewegen of niet? luidt de brandende vraag. Neen, zeggen de En- gelschen, evenals de Franschen en Hollan ders, terwijl Duitschland de zaak liet, zoo als ze was. De Belgen nemen echter weer een ander standpunt in. De strafschop vermeenen sommigen wordt gegeven, omdat de ergste overtreding, welke meestentijds een doelpunt voorkomt, als een toevlucht wordt genomen om zich aan den laatsten stroohalm vast te houden. Dat is niet „sportmanlike" en de eenigste methode om deze vergrijpen te omzeilen, moet dan maar met een doelpunt worden bestraft, hetgeen anders ook het geval zou geweest zijn. Neen, zeggen de Belgen, de keeper is ook een deel van het elftal, want nog staat te bezien, of de overtreding bij dóór- spelen wel een doelpunt zou hebben opge leverd. Hoeveel wonderlijke „sofes" ziet men on ze doelwachters tegenwoordig niet verrich ten? En om die reden moet een keeper dan ook de gelegenheid behouden, om eer. penal ty te redden. De Belgische heiligdom-be waarders springen dus even vroolijk als vroeger op him lijn heen en weer. Tot welke scheeve verhoudingen deze ver schillende inzichten aanleiding geven, is voor de hand liggend, zoodat het wel zeer urgent is. dat de International Board de kwestie onder de loupe neemt en mede door het drukke internationale voetbalverkeer, tea spoedigste een bindende uitspraak doet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7