i NIEMEIJERs FRIESCHE HEERENBAAI NATIONALE SPAAR- EMISSIEBANK N.V. VOOR FIJNPROEVERS DINSDAG 15 OCTOBER 1929 lli ft m blinde passagier Voornaamste Nieuws Amsterdam C., Keizersgr. 198 4 pCt. Bijkantoor NAS8ALAAN 18 HAARLEM BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17284 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. IN DISCREDIET ZEPPELIN-REIS De kinderverlammingen te Baflo Encephalitis te Arnhem Het ongeluk te 's-Heer Arendskerke Nekkramp te Warffum Uit de Noord-Brabantsche klompenindustrie Gast der Koningin-Moeder DE „GEZIENA" VLOT! Na elf maanden op het strand te hebben gezeten De postvluchten naar Indië a uw per» half pep half A. Hillen's Sigaren- en Tabaks fabrieken Het Concertgebouw-bestuur te Amsterdam De verdwenen en weer terug gevonden erfenis Vereeniging voor Volkenbond en Vrede J. J. WEBER ZOON j Groote Houtstraat 166 Haarlem Het drama te Kerkrade De nieuwe PEN-Centra,c: te IJmuiden' Kid Charol overleden Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 cL, by vooruitbet By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonne s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden Q ft ft ft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door flgft bij een ongeval met fOCfl bij verlies van een hand. hap bij verlies van een rpft bij'n breuk van |JA bijverliesv.ee* tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ui tkeeringen OU UU." verliesvan beide armen, beide beenen of beide oogen:| üU."doodelijken afloop lfcWU."een voet of een oog. I ZD." duim of wijsvinger: lUU." been of arm: 14 U." anderen vinger. Niet alleen de katholieke, ook de libe rale pers heeft den sociaal-democraten de waarheid gezegd in verband met hun plan nen tot stichting van z.g. neutrale bijzon dere scholen in Limburg. Vooral „Het Vaderland" pakte uit. Het blad deed sterk uitkomen, dat de be loofde neutraliteit op deze scholen onmoge lijk in practyk gebracht zal kunnen wor den; terecht achtte het blad het onmoge lijk, dat de hier te benoemen sociaal-demo cratische onderwijzers „van hun leerlingen geen sociaal-demokraatjes zouden trachten te maken. De veronderstelling is zelfs be- leedigend voor hen," zoo schreef het blad. De pers der S. D. A. P. schijnt met de verdediging van de zaak nogal verlegen te zitten, maar een krant als „Het Volk" zou haar traditie verloochenen, als zij voor de bewuste" lezers van het roode orgaan niet telkens weer een uitvluohtje wist te be denken, een bliksemafleidertje wist te vin den. Thans, tegenover „Het Vaderland", zoekt de roode redactie haar heil in voorgewende verontwaardiging. „Onvergeeflijk is de misstap van „Het Vaderland", om scholen met sociaal-de mocratische leerkrachten, gesteld dat die onzerzijds uitsluitend benoemd zouden worden, als „roode scholen" te betitelen en daaraan neutraliteit van het onder wijs te ontzeggen. Stelt deze liberale schrijver zich wel goed voor, hoe hij, aldus schrijvende, de openbare school met haar talrijke sociaal-democratische leerkrachten in discrediet brengt?" Wij voor ons weten niet, of de liberale schrijver zich dit wel goed voorgesteld heeft, maar 'n feit is 't, dat hij door zijn geschrijf - misschien onwillekeurig het niet-neutrale karakter van de openbare school „met haar talrijke sociaal-demokratische leerkrachten" heeft kenbaar gemaakt. Inderdaad: naar gelang de roode leer krachten aan de openbare scholen talrijker worden, zal vanzelf ook het openbaar onder wijs een rooder tintje gaan aannemen. En daar de openbare school alreeds ge zegend is „met haar talrijke sociaal-demo kratische leerkrachten", mag zij thans al in vele plaatsen bedenkelijk rose worden ge noemd. „Het Volk" zegt, dat door het verkondigen van deze waarheid de openbare school in dis crediet wordt gebracht. Wij hebben vrede met deze uitdrukking: Wanneer het volk van Nederland komt te weten, dat de openbare school met baar vele roode onderwijzers eigenlijk geen neu traal onderwijs meer waarborgt, dan raakt de openbare school „in discrediet"; dan zullen de neutraal-willende ouders ervoor terugschrikken, hun kinderen aan de open bare school toe te vertrouwen. Dat ziet „Het Volk" zeer juist in. En daarom moet 't valschelijk voorgesteld worden, alsof socialistische onderwijzers zelfs op scholen onder socialistisch protec toraat met het grootste gemak zuiver neutraal onderwijs kunnen geven. Zouden de sociaal-demokraten ook op on derwijsgebied maar niet liever rood kleur- bekennen? Op Zondagmorgen De Zeppelin-vaart over ons land is een machtige triomftocht geworden; met een welhaast on-Nederlandsch enthousiasme is de Zeppelin overal, waar zij zich vertoonde, begroet, en waar het luchtwonder zich niet vertoonde, daar uittte de bevolking haar enthousiasme door zich oprecht te beklagen over deze achterstelling. Het is werkelijk een grootsche gebeurtenis geweest, welke dwingt tot groot respect voor jvat menschelijk vernuft hier wrocht. Alleen deze christelijke vraag: moest deze reis, dit luxe-uitstapje, nu juist gemaakt worden tusschen Zaterdagavond en Zondag avond, zoodat er voor passagiers en beman- ïing, voorzoover deze tot een Kerk met ver plichte kerkelijke Zondagsviering behoorden, van een uitoefening hunner plichten geen sprake kon zijn? Spreekt hieruit niet een zekere minach ting voor den Zondag en vestigt de leiding der Zeppelin-maatschappij aldus niet den indruk, dat de Zondag ondanks de daar aan verbonden strikte verplichtingen voor een zeer groot deel van 't volk door haar beschouwd wordt als een dag, gelijk aan iederen anderen dag? Moest deze Zeppelin-tocht tevens een stukje heidendom demonstreeren? Hier en daar zal men misschien neiging gevoelen ons van zwartkijkerij te beschul digen. Maarhoe zit het dan met het „eerst noodige" in het leven op deze wereld? Wat moest hier het zwaarst wegen? Te Baflo is Zaterdag een nieuw geval van kinderverlamming geconstateerd zoodat thans 8 gevallen in Baflo bekend zijn. In Arnhem heeft zich een geval van en cephalitis voorgedaan bij een onderwijzer. De toestand var. den pat'int is hoogst ernstig. Hij is naar het ziekenhuis overge bracht. Het slachtoffer overleden De jongeman M. te Noord-Kraaijert, ge meente 'sHeer Arendskerke, die Donderdag getroffen werd door een schot uit een re volver, dat zijn zustei per ongeluk bij het schoonmaken loste, is Zondag in net Gast huis te Middelburg overleden. Te Warffum is bij een 10-jarig meisje nek kramp geconstateerd. Een conflict Zaterdag heeft ten raadhuize in Den Bosch de onder leiding van den rijksbemiddelaar mr. Aalberse gehouden conferentie "an par tijen, betrokken bij hei dreigend conflict in de machinale klompenindustrie te Best en St. Oedenrode, niet tot een afdoend resul taat geleid. De conferentie duurde drie uren Nadien zijn de besprekingen der onder handelingscommissie aan de werkgevers voortgezet en werd aan den R. K. Houtbe- werkersbond meegedeeld, dat de werkgevers Maandag een minimum-voorstel zouden In zenden. Onder leiding var het hoofdbestuur van den R. K. Houtbewerkersbond is daarop di rect Zaterdagavond nog vergaderd te Best met de bij het dreigend conflict betrokken leden uit Best en St. Oedenrode. Besloten werd den termijn van het ulti matum met een week te verlengen; hiervan is terstond aan de werkgeversonderhande- lingscommissie mededeeiing gedaan De staking is dus gistermorgen niet uit gebroken. Men meldt nader uit St. Oedenrode aan de „Volkskr dat in strijd met het Za terdagavond overeengekomene de werkge ver Verhagen aldaar, zijn arbeiders heeft ontslagen. Naar gemeld wordt is de zuster van H. M. de Koningin-Moeder, de Prinses van Erbach- Schönberg, gedurende eenigen tyo haar gast te Berchtesgaden. Driemaal is nog altijd scheepsrecht. De trawler „Gezina" is de derde storm- herinnering van 1928, welke van ons Hol- landsche strand verdwijnt, op behouden wijze. De „Heinrich Podeus" en het bij Den Helder gestrande schip zijn hem voorgegaan. Het laatste wordt bij Hoek van Holland gesloopt en is reeds voor een groot deel verdwenen. Gistermiddag om kwart over een te laat om het nog in het nummer van dien dag te vermelden is de „Geziena" op eigen kracht vlot gekomen en eenigen tijd later in de ha ven van IJmuiden binnengebracht, nadat de stoomfluit lang en nadrukkelijk de vreugde over deze bevrijding had uitgestooten. Dat de belangstelling rondom de vlsschers- haven groot was behoeft eigenlijk niet ver meld te worden. Het gestrande schip heeft altijd veel belangstelling getrokken en ook de bergingswerkzaamheden werden te IJmuiden aandachtig gevolgd. Het is nu ongeveer elf maanden geleden, dat de „Geziena", tijdens een stormnacht, op het strand bezuiden Wijk aan Zee werd geworpen. De hevige stormen die nog volg den, wierpen het schip steeds verder op het strand, zoodat het tenslotte tegen de duinen schijnbaar onwrikbaar, in het zand zat. In het voorjaar werden de eerste pogingen aangewend om het schip van zijn gedwongen ligplaats te halen, doch men was genoodzaakt deze pogingen spoedig te staken. Van den zomer kwam de heer Saaf, een ondernemer van zware transportwerken, uit Hilversum, om een nieuwe poging te doen. Hij groef het schip uit, plaatste het op een slee en bracht het vlug en voorspoedig naar den rand van het water. Maar toen kwamen de tegenslagen. Een ruwe zee werkte het schip van de slee af en bracht het ongeveer in dezelfde positie, als onmiddellijk na de stranding. Toch werd de moed niet opgegeven. De „Geziena", die in dertijd de schroef verrjpeeld had, kreeg een nieuwe, de ketsl werd opgestookt, zoodat er bij hoog water „gemalen" kon worden. Lan gen tijjj heeft de trawler daarna op dezelfde plaats gelegen, waarbij niet zelden het ge vaar bestond, dat de zee het schip opnieuw franco retour zond, naar het duin. De laatste dagen echter werden de omstan digheden gunstiger. Zondagmorgen besloot men dan ook opnieuw aan het werk te gaan. Met kabels, welke aan de Noordpier en aan het wrak van de „Shonga" waren bevestig^, gelukte het den trawler een eind verder in zee te krijgen. In den nacht van Zondag op Maandag werd 't schip met den kop naar zee gedraaid en gistermiddag, by hoog wate: moest het gebeuren. Men kon het schip zien vorderen maar ook verliezen. Een oogenblik scheen het, alsof de zaak verkeerd liep, de boot zwenkte en scheen weer met den neus naar het strand te draaien. Door krachtig achteruitslaan en met behulp van de trossen gelukte het echter dit gevaar af te wenden. De positie was door dit alles gunstiger ge worden en werkelijk, om kwart over een kon de stuurman de stoomfluit laten gillen. Het schip was vlot en stoomde met volle kracht zeewaarts. De verwachting, dat het nu binnen 10 mi nuten in de haven zou zijn bleek een mis rekening. Tevergeefs zou men tegen den stuurman gezegd hebben: „hou je roer recht!" Want de stuurinrichting bleek defect. Er was echter spoedig een motorsleepboot ter plaatse en toen duurde het niet lang meer of de visschersvloot van IJmuiden had het lang- gemiste „Gezientje" in haar midden terug. Voor den berger een mooi resultaat. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het retourvliegtuig gisterenmorgen om 7130 uur uit Bushir is vertrokken en om 11.50 uur te Bagdad is aangekomen. Gisteren werd de reis nog voortgezet. Bij de K.L.M. is bericht binnengekomen, dat het retourvliegtuig uit Indië, de P. H. A. E. Z. gistermorgen in Aleppo is aange komen. Het vliegtuig wordt Donderdag op Schip hol verwacht. De zieke mecanicien Het „Hbld." verneemt nog, dat de zieke mecanicien Walewyn te Akyab is achterge bleven. Over den aard zijner ongesteldheid was nog geen bericht ontvangen. Soer en Erijns krijgen te Medan nieuwe werktuig kundige hulp. v, - h De „Graf Zeppelin" boven Nederland Het luchtschip boven Nederlands hoofdstad Men maakt geen tocht per Zeppelin Voor rondvlucht en plezier, Of altijd hoor je maar weer van Den blinden passagier. Want snelt het luchtschip over land Of over zeeën voort, Dan gooit de kapitein je toch Maar niet zoo over boord. De naam van blinden passagier Wekt meelij, doch ik vind, Hij kan dan wezen wat hij wil, Hij 's verre juist van blind. Öij ziet toch immers wat hy wil, En \£1 juist wat hy ziet. Dus maakt dat zien hem ziende bly Door wat het uitzien biedt. Hij is alleen maar ziende blind Voor kaartjes en loket. Doch wel ziet hij een achterdeur Waar niemand op hem let. Men neemt notitie van den man, Al is het dan zoo-zoo, Maar juist wordt zijn aanwezigheid Gemeld per radio. En na de luchtreis gaat hy weer Als iedereen aan land. Als van een held ziet hy zijn naam Dan voluit in de krant! MARTIN BERDEN Ten kantore der vennootschap te Delft had een vervolgvergadering plaats van obli gatiehouders, ter bespreking van het reorga nisatie-voorstel. Dit voorstel werd aangenomen met 462 stemmen voor en 31 tegen. Door aanneming van het reorganisatie voorstel is besloten tot splitsing van het geplaatste gewone aandeelenkapitaai, thans groot 900.000, in een geplaatst gewoon aan deelenkapitaal, groot 1112.500 en 'n geplaatst preferent kapitaal, groot 325.000, met dien verstande, dat elk gewoon aandeel voortaan 50 groot is en 3250 preferente aandeelen, elk groot f 100 ter beschikking van de di rectie en commissarissen, om te worden uit gereikt aan obligatiehouders en andere schuldeischers, die hunne goedkeuring aan de reorganisatie hebben gehecht. Ook de aandeelhoudersvergadering heeft directie en commissarissen gemachtigd het noodige te doen, om de statuten in overeen stemming te brengen met de wettelyke voorschriften. Jhr. mr. dr. A. Roël treedt uit het bestuur De voorzitter van het Concertgebouw, jhr. mr. dr. A. Roëll, heeft, blijkens" het „Hbd.", meegedeeld, dat hij eerlang zijn functie als president en bestuurslid zal neerleggen. De heer Roëll volgde mr. R. van Rees op als bestuursvoorzitter; hij heeft deze functie ongeveer tien jaar bekleed. Omtrent den datum van aftreden is nog niets naders bekend. Te Enschedé deed zekere v. d. M. bij de politie aangifte dat hij in de Marthalaan al daar door twee onbekende personen, met wie hij dien avond was uitgeweest, tegen den grond was geslagen en van een bedrag van ongeveer f 600. was beroofd. THet was een erfenis die hem pas was ten deel ge vallen. Nog dienzelfden nacht heeft de politie de beide daders van hun bed ge licht. Na een langdurig verhoor bekenden zij en wezen tevens de plaats aan waar ze het geld hadden verborgen. Beiden zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Algemeene vergadering te Haarlem Op Zaterdag 26 October a.s., zal te Haarlem de jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede wor den gehouden. Op deze vergadering zullen, naast de gewone huishoudelyke aangelegen heden, verschillende belangrijke ondrewer- pen aan de orde komen. Besproken zullen worden de werkzaamheden van de Union Internationale des Associations pour la Société des Nations, waarbij verslag zal wor den uitgebracht van de werkzaamheden, ver richt in de zitting van den Raad der Union, die op 26 September en volgende dagen te Zürich plaats had. Tevens komt bierbij aan de orde het rapport van het Congres, dat van 1824 Mei te Madrid is gehouden. Een Commissie uit het hoofdbestuur zal mededeelingen doen over het vraagstuk der nationale minderheden. Er zal een verkiezing moeten plaats vinden van acht leden van het hoofdbestuur, in verband met het periodiek aftreden van de heeren J. J. C. Ament, prof. mr. A. Anema, mevr. H. van Biema-Hymans, ir. J. van Dusseldorp, mr. J. N. J. E. Heer- kens Thyssen, Jan Schilthuis, mr. G. van Slooten en prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Tevens is aan de orde de vervulling van de vacatures, ontstaan door het bedan ken van mr. dr. D. A. P. N. Kooien en door het overlyden van prof. mr. J. H. Carpentier Alting. De aftredenden zijn terstond herkies baar, met uitzondering van den heer Ament en mevr. van Biema-Hymans. In de vacatu res zyn candidaat gesteld de aftredende en daranevens mevr. W. van Italië van Embden en de heeren Gerh. van Dijk, mr. W. van Lanschot, ds. H. van Lunzen en Gen. Maj. P. van Munnekrede. De vergadering wordt omstreeks 12 uur ten Stadhuize door het gemeentebestuur van Haarlem ontvangen. Des middags om 3 uur zal op voorstel van de Haagsche en de Rotterdamsche afdeelin- gen de vraag worden behandeld, welke stand punt Nederland moet innemen ten aanzien van arbitrage in zoogenaamde belanggeschil- len, en dus of Nederland al dan iet moet toe treden ook tot Hoofdstuk III van de Alge meene Acte van Arbitrage van Genéve van 1928. Het hoofdbestuur heeft mr. dr. A. M. Joekes te Den Haag, lid van de Tweede Kamer, bereid gevonden dit punt voor de ver gadering in te leiden. Na afloop heeft een gezamenlijk diner plaats in hotle Lion d'Or. Op Vrijdagavond wordt de vergadering voorafgegaan door eene bespreking over de propaganda. Ongecorrigeerd Het retourvliegtuig uit Indië wordt Don derdag op Schiphol terug verwacht. B. en W. van Amsterdam stellen voor, een geologisch-mineralogisch instituut te bouwen, waarvan de kosten op f 880.000.— geraamd worden. De binnenlandsche opstand in China. Ge neraal Feng heeft een regeering gevormd. Botsing tusschen twee stoomtrams te Mi laan; zes dooden, vele gewonden. Tegen Woensdag a.s. wordt in Palestina een algemeene staking geproclameerd als protest tegen de nieuwe bepalingen inzake den klaag muur. Prijsvraag voor een Volkenbondsvlag. Een Nederlander stelt drie prijzen beschikbaar. Barometerstand 9 uur tjh.: 775 vooruit OPTICIENS FABK1KANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden gestoken om 5.31 uur. (Direct ingaande) Zitdagen iV'aandags, Dinsdags, Woensdags en Vrijdags van 10 u. v.m. tot 2 u. n.m. Donderdags van 6 u. n.m. tot 8 u n.m. en des Zaterdags van 6 u. n.m. tot 9 u n.m. De stiefvader tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld De rechtbank te Maastricht veroordeelde den 53-jarigen J. A. W. uit Kerkrade, thans gedetineerd, tot 2 jaar gevangenisstraf ter zake van overtreding van art. 246 W. v. S. W. had op 8 Juni zijn stiefdochter zóó ach tervolgd, dat het meisje in haar angst uit het raam der tweede verdieping sprong en met haar hoofd in een ijzeren pin van een hek terecht kwam, tengevolge waarvan zij weldra overleed. De zaak werd behandeld met gesloten deuren. De eisch was 10 jaar gevangenis straf. Een voorloopig vermogen van 48000 K.W, Zooals bekend is, wordt door de Provin cie op een terrein naby het Hoogoven-be drijf, te IJmuiden, een nieuwe centrale ge bouwd, die dit gewest, met uitzondering van de door Amsterdam en Haarlem bediende gebieden, van electrische energie zal voor zien. De voorbereidende werkzaamheden zijn in vollen gang, zoodat binnen niet al te lan gen tijd de noordelyke kanaaloever by IJ muiden weer een grootsche industrie rijker zal zijn geworden. De centrale wordt opgericht op een ter rein, dat een oppervlakte heeft van circa 11 H.A. en ten westen van den Zeeweg is gelegen. Op dit terrein zullen geplaatst worden: een hoofdgebouw, bestaande uit een ketel huis en machinekamer, een drietal schakel huizen, een werkpaats, een magazijn, een oliehuis en een kantoor, terwyi een groot gedeelte van het terrein door een kolen- park zal worden ingenomen, diende voor opslag van de benoodigde brandstof. Het vermogen van de centrale zal voor loopig bestaan uit 48000 K. W. 165000 p.k.) dat ondergebracht zal worden ir. twee ma chines, ieder van 24000 K.W. Bij het pro ject is er rekening mede gehouden, dat dit vermogen tot 100.000 K.W. (136000 pi.) kan uitgebreid worden. Deze machines wekken electrische ener gie op met een spanning van 3000 volt, die in de schakelinrichting tot 50.000 volt op- getransformeerd wordt, onder welke span ning de electrische energie naar de ver schillende deelen der Provincie verzonden wordt. Als brandstof zal de centrale in de eer ste plaats gebruik maken van de Hoogoven- gassen, die door het Hoogovenbedrijf gele verd worden. Om deze te kunnen verstoken, zuilen in het ketelhuis gaskeie'.s aanwezig zyn. Vor de rest van de op te wekken en ergie worden kolen gebruikt. De toevoer van deze kolen en van alle andere materialen kan zoowel te water als per spoor geschieden. Te dien einde zal de Centrale gebruik kunnen maken van de door den Rijkswaterstaat te graven haven, die ten westen van de Papierfabriek in het Noordzeekanaal uitmondt. Gedeeltelijk is deze haven reeds bestaan de, terwyl het graafwerk voor het andere gedeelte reeds in vollen gang is. Het benoodigde koelwater zal eveneens uit deze haven betrokken worden, waartoe be- tonkanalen tusschen deze haven en de cen trale gebouwd rullen worden. De spoorwegaansluiting van de centrale zal afgetakt worden van de bestaande spoor verbinding: Beverwijk-Hoogovens. Het werk, dat uit den aard der zaak van grooten omvang is en waarvoor door de Provinciale Staten een crediet van 12 mil- lioen is toegestaan, is thans pas in het be ginstadium, doch wordt met groote kracht voortgezet, teneinde de stroomlevering zoo spoedig mogelijk te kunnen doen aanvan gen. Van het hoofdbestanddeel der inrichting werden de ketels reeds besteld, terwyl de bestelling der machines dezer dagen zal vol gen en de aanvraag voor de schakelinrich ting in zee is. Wij hopen na verloop van tijd op dit be langrijke bouwwerk nog eens terug te kun nen komen. BUENOS AYRES, 13 Oct. (V.D.) Een van de beste Zuid-Amerikaansche middenge wicht boksers, de Argentiniër Kid Charol, is te Buenos Ayres overleden, tengevolge van een longontsteking. Kid Charol, een neger, had o.a. den Italiaan Bonglia en den bokser Bosisio overwonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1