f3000.- f250.- f125.- f50.- 140.- Geen half werk WOENSDAG 16 OCTOBER 1929 BUREAUXNASSAULAAN48 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN v DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17285 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK ORIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET 015EÏ5L. En dus ook vakorganisatie De tocht van de „Graf Zeppelin" op Zondag De Bioscoopkwestie in het Zuiden De Indische postvluchten De Alastrim-ziekte Het derde postvliegtuig INBRAAK TE CASTRICUM Geldkistje met f 2000. verdwenen Aan nekkramp overleden Behandeling der Rijks- begrooting Encephalitis EEN INVAL IN PIETERSBIERUM (Fr.) Inbeslagname van vuurwapenen Vereeniging van leeraren in de Handelswetenschappen Groote brand te Nijmegen Pokken? Het incasseeren van kleine vorderingen Faillissementen Philip's fabrieken De relletjes te Maastricht De wraakzuchtige werklooze Onder een trein Soldatentwist Aanvaring in het Noordzee kanaal Je geld of een pak slaag Encephalitis na inenting Botsing tusschen motor en tram Kantoren in- en uitklaring Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Nieuwe Catechismustekst Het spoorwegongeluk te West woud Een wraakneming DE NATIONALE OMROER Geen afstand van zendtijd door K. R. O. en N.C,R,V, Kind verdronken Telefoon No. 13866 tdrle lijnen) Postrekening No. 5910. ABONNEMENTEN: roor Haarlem en Agentschappen: per week IS et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLE VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 et p. plaatsing, elke regel meer 15 ct, bi) vooruttbet Bi) contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel Aileahonné'sop dit blad zijn ingevolgede verzek eri ngs voorwaarden, tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij d breuk vaD been of arm: bij verlies v een anderen vinger. Een paar jaar na het verschijnen van „La peur de vtvre" erkende de schrijver zelf, Henri Bordeaux, dat hij niet had kunnen vermoeden, dat het publiek zoo gretig zou gegrepen hebben naar dien roman, waarin een eenvoudige familie-tragedie werd uitge beeld, met een oude beptoefde vrouw als heldin. Maar zijn boek gaf aan Frankrijk wat het noodig had, het predikte het geloof aan een oude maar vergeten waarheid het geloof aan de goedheid van het leven want het leven is goed, het leven is altijd mooi genoeg om het te aanvaarden met al zijn lasten en vol vertrouwen op de toe komst. Welk hedendaagsch letterkundige zou zoo'n boek eens willen schrijven voor onzen middenstand, een roman van den steiksn man, die het hedendaagsche leven verstaat en dat leven aandurft achter de toonbank of in de werkplaats? Want ook de middenstander dreigt den moed te verliezen, hij voelt zich in zijn be staan bedreigd en acht zich verongelijkt door deze maatschappij, door het grootbe drijf, door de overheid, door de aAeiders. Velen voelen zich reeds als een stervend soort, zij gelooven blijkbaar niet meer Inde levenskracht van hun stand en hevelen hun kinderen over naar 'n „veilige" positie. Dat Is de fatale levensvrees van onzen mid denstand Nu kan men kwalijk beweren, dat die vrees maar ingebeeld is, want de feiten spreken een harde taal. In de oorlogvoerende landen bleek geen groep zoo weinig bestand tegen de na-oor- logsche depröfesie als juist de middenstand. Maar ook hier te lande is zijn toestand niet rooskleurig, zooals nog kort geleden bleek bij de steekproef, door de overheid genomen In het kruideniersbedrijf. Ook de cijfers, die voorhanden zijn over loonen en inkomsten, wijzen er op, „dat de algemeene stijging der laatste jaren het minst aan de sociale middengroepen ten goe de is gekomen, zoodat de welvaartspositie der arbeidersgroepen die der middengroepen dichter is genaderd." Kuiper noemt dit in ^Leering en Leiding" zelfs een verbetering in de sociale verhoudingen, omdat het ook een verzwakking is der sociale tegenstellin gen, die aan het geheel ten goede komt. Als deze toenadering enkel bereikt was door de groeiende welvaartspositie der arbei ders, zou geen middenstander daartegen be zwaar kunnen maken, maar nu staat het er anders voor, zijn positie loopt terug! De vrees der middenstanders is dus be grijpelijk, maar als hij nu de schuld gaat geven aan dezen tijd met zijn gewijzigde verhoudingen, dan is dat maar betrekkelijk waar; want verdwijnen zal alleen die mid denstand, dié weigert te veranderen en zich aan te passen aan het hedendaagsche leven. Dit is nu juist de fout van een aanzien lijk deel van onzen middenstand: dikwijls onbewust hangt hun hart nog geheel aan een tijdperk van een 50 jaar terug, die be ruchte periode van „vrijheid voor den sterk ste." Met dien vrijheidszin zijn ze eigenlijk zoo wat erfelijk belast, want onze goede midden standers zijn van huis uit veel meer revo- lutionnair dan ze zelf wel vermoeden. Maar de tijden zijn intusschen veranderd, de oude vrijheidsmuts staat misschien nog heel aar dig bij een maskerade, maar in het werke lijke leven is het 'n onding geworden, want de hedendaagsche maatschappij groeit in orga nisch verband. No. 7. 16 October. Het is de worsteling van de oud-christe lijke gedachte, die den arbeid weer dienst baar wil maken aan den mensch en de menschen in hun arbeid weer dichter wil brengen tot elkaar. Duizenden zijn er dan ook, die God danken, dat we beginnen te breken met die z.g. vrijheid en die zich er hartgrondig over verheugen, dat een stroom van saamhoorigheid zich poogt te wringen in onze verbrokkelde samenleving. Maar zoo staat de middenstander in onze hedendaagsche samenleving nog niet, het levendige streven op sociaal en economisch terrein doet tenminste aan een deel van hen onsympathiek aan en zij beluisteren er in eene vijandigheid tegen hen. Zü vergissen zich: ook voor onze moderne samenleving is de middenstand een onont beerlijk element, maar in onze organisch- groeiende maatschappij zijn het ook vooral de organen, die de groote maatschappelijke levensfuncties vervullen en zoolang dus de middenstanders voor een groot deel eenlin gen blijven, zal het maatschappelijk leven voor een groot deel geleid worden buiten hen en daardoor onwillekeurig tegen hen. Dit slag middenstanders zijn hun eigen Vijand: willen zij voor hun stand een vol waardige plaats winnen in deze maatschap pij, dan moeten zij beginnen zelf orgaan te worden en saam te groeien tot sterk-aan- eengesloten stand. Durven vele middenstanders niet, missen Ze den levensmoed, hun tijd te verstaan en zich aan te passen aan de omstandigheden? Als echte Hollanders hebben velen onzer middenstanders lang gewacht, te lang, maar als echte katholieken zullen ze nu toch de verwachting niet beschamen, dat de groeien de belangstelling in onze sociale organisa ties nu zal uitloopen op een massale toe treding. Maar als echte zakenlui zullen ze nu ook 'geen half werk willen doen. ZU zullen gaan treden uit hun isolement, goed, zij zullen de handen ineen slaan tot een krachtig onderling verband om aldus als levend orgaan te gaan deelnemen aan het groote maatschappelijke leven, prachtig, maar nu opgepast, dat men weer geen half werk gaat doen, want daar is gevaar voor. Tamelijk veel middenstanders, dikwijls ten slotte bezweken voor den drang der propa ganda, zijn enkel toegetreden tot de stands organisatie „de Hanze", terwijl Mgr. Aen- genent speciaal aandringt op toetreding bij de katholieke vakorganisatie. Speciaal van dien organisatievorm wordt de noodzakelijke ombouw onzer maatschappij verwacht. Men behoeft daaruit volstrekt niet te le zen, dat het werk der standsorganisatie niet wordt geteld, maar haar taak is nu een maal van heel anderen aard. Naast de be hartiging van algemeen-stoffelijke belangen, heeft zij vooral tot taak de standsvorming, een probleem dus vooral van opvoeding eii cultuur. Niemand zal beweren, dat dit werk overbodig is bij een groep als deze, waar het standsbegrip zoo verwaterd is en de saam hoorigheid zoo verzwakt. Maar op het maat schappelijk leven zelf zal zü voornamelijk slechts zijdelings invloed kunnen uitoefenen, in zooverre zij er nJ. in slaagt de individu ele leden geestelijk te verheffen. Haar in vloed gaat tenslotte slechts zoover als de leden zelf willen. De ondervinding zelf dwingt hier tot zeer groote bescheidenheid. Maar de vakorganisatie doet haar greep meer in de zaken dan op de personen, ook bij minder goede gezindheid is zij in staat de leden te bewegen zich aan te passen bij gewichtige sociaal-economische besluiten en maakt tevens door de practijk hare leden meestal ook vertrouwd met onze sociale be ginselen Zoo grijpt de vakorganisatie recht streeks in in ons maatschappelijk leven, zoo dat Mgr Aengenent er van kon getuigen: „Ik beschouw de vakbeweging als de mach tigste en meest belangrijke beweging van onze dagen, die recht heeft op steun van allen, omdat het van de vakbeweging zal ai- hangen, hoe de maatschappij in de toe komst er uit zal zien." Voor de leden der vakorganisatie is krach tens voorschrift van het Nederlandsch Epis copaat de toetreding tot de standsorganisa tie verplichtend gesteld, maar voor de Han- zeleden bestaat derglijk voorschrift niet in omgekeerden zin. Daarom is het woord van Mgr. Aengenent hier nog eens onder de aandacht gebracht; laat de organisatie van den middenstand geen half werk werk worden, hij zoeke ver band niet alleen bij zijn stands- maar ook bij zijn vakgenootenen bij zijn geloofs- genooten! Ja, want als de organisatie zoo machtig ingrijpt in deze maatschappij, dan is het juist, omdat ze door ons katholiek beginsel wordt bezield en dat beginsel inplant in deze samenleving. Christus terug in onze maatschappij! ja wel, maar dan moeten we niet verzuimen aan onze maatschappij dien vorm te geven, waarin de g"?st van Christus levend wor den kan. J. F. A. BOTS, pr. Geestelijk Adviseur van de Hanze In het Bisdom Haarlem. Een daad van onwellevendheid? Het Tweede Kamerlid, de heer Heemskerk, heeft den Minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is de regeering in de gelegenheid geweest om te verzoeken of te doen verzoeken, dat de vlucht van de „Graf Zeppelin" over Ne derland niet zou plaats hebben op Zondag, nog wel des ochtends onder kerktijd, waar door hetgeen een daad van courtoisie jegens Nederland had moeten wezen, is geworden tot een daad van onwellevendheid jegens het aanzienlijk deel van het volk, dat prijs stelt op Zondagheiliging en bepaaldelijk op kerk gang? Indien de regeering daartoe in de gele genheid is geweest, waarom heeft zij daar van geen gebruik gemaakt, of, zoo zij er wel gebruik van heeft gemaakt, waarom heeft dit niet gebaat? Voortzetting der besprekingen Naar wü vernemen, wordt de gisteren on der leiding van den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw te diens de- partemente gehouden vergadering van ver tegenwoordigers van den Ned. Bioscoopbond en van de Vereeniging van Noord-Brabant- sche en Limburgsche gemeenten voor ge meenschappelijke filmkeuring op 23 Octo ber a.s. voortgezet. Het retourvliegtuig te Constantinopel Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het retourvliegtuig gisterochtend te 7.40 uur uit Aleppo is vertrokken en te 13.25 uur te Constantinopel is aangekomen. Te Rotterdam In het tijdvak van 8 tot 14 October, zijn te Rotterdam acht nieuwe gevallen van alastrim geconstateerd In te voren niet be smette gezinnen. Van de drie ernstige patiënten, die nog verpleegd werden, is een overleden, zoo- het totaal aantal sterfgevallen thans 17 bedraagt. Tot nu toe zijn in totaal 308 gevallen van alastrim te Rotterdam voorgekomen. In totaal zijn 14.490 personen gedurende de boven aangegeven periode in de auto's ingeënt. Sedert de vorige opgave is één geval van alastrim bij den Gem. Geneeskundigen Dienst te Rotterdam aangegeven. De ziektegevallen Van het eerste waarnemen van alastrim te Rotterdam af tot en met 5 October 1929, zijn de volgende ziekte- en sterfgevallen in Nederland voorgekomen: In de weken tot 10 Augustus, 11 tot en met 17 Augustus, 18 tot en met 24 Augus tus, 25 tot en met 31 Augustus, 1 Septem ber tot en met 7 September, 8 tot en 14 September, 15 tot en met 21 September, 22 tot en met 28 September, 29 tot en met 5 October, totaal, letaliteit respectievelijk te Rotterdam en Hillegersberg 85 (5), 58 (1), 33 (1), 35 (3), 27 (1), 18 (1), 27 (4), 5, 13 301 (16), 5.3 pet; te Delft en Rijswijk 0, 3, 1, 1, 3, 52, 83, 53, 30, 226, 0.0 pet.; en overige gemeenten 7, 4, 6, 5, 5, 7, 17, 13, 10, 74, 0.0 pet. Totaal 91 (5), 65 (1), 40 (1), 41 (3), 35 (1), 77 (1), 125 (4), 71, 53 601 (16), 2-7 pet. Letaliteit 5.3 pet. (3.3), 1.6 pet (0.0), 2.5 pet. (0.0), 7.3 pet., 2.9 pet., 1.3 pet., 3.2 pet., 0.0 pet. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op de sterfgevallen. Er werd in dit tijdperk koepokstof ver strekt voldoende voor rond 1.700.000 in entingen. Voortaan zullen de gevallen van pokziekte worden vermeld onder de in de nieuwe Be smettelijke Ziektenwet voorkomende be namingen van Variola major (pokken) en Variola minor (Alastrim). Variola minor In de week van 6 tot en met 12 Octo ber 1929 zijn in de gemeente Rotterdam waargenomen 7 ziektegevallen en 1 sterf geval. In dezelfde week is in de gemeente Delft waargenomen 1 ziektegeval. In andere gemeenten werden de volgen de gevallen waargenomen: 's-Gravenhage 1, Hellevoetsluls 1, Pijnacker 1, Schiedam 1, Arnhem 1, totaal 5 ziektegevallen. Bi) de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het derde postvliegtuig de P.H.-A.E.N. te Bandoeng is aangekomen. Dinsdagmorgen werd in de woning van S. S. te Castricum otndekt, dat tijdens afwezig heid van de bewoners een ongenood bezoek aan de woning was gebracht. Er bleek van het z.g.n bedbordje een geld kistje verdwenen te zijn met een inhoud van ongeveer 2000. In de woning is men gekomen door het wegbreken van een hor retje van het kelderraam. De diefstal is eerst tegen den morgen door de bewoners ont dekt en moet geschied zijn voor 12 uur Dins dagnacht, toen de bewoners van de kermis thuis kwamen. Voor den man, een tuinder is deze diefstal een groote schade, omdat het geld betrof, dat bestemd was voor aankoop van koeien. De politie heeft de zaak in on derzoek. Het 10-jarfg meisje te Warfum, bij wie Zondag nekkramp is geconstateerd, is thans overleden. Aanvang 5 November De voorzitter der Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat de behandeling der Rijks- begrooting op 5 November zal aanvangen, na dat de Kamer een week tijd gekregen zal hebben voor bestudeering. Te Deventer is bij een 6-jarig meisje en cephalitis na Inenting vastgesteld. De toe stand van het kind is zorgelijk. Te Schore (Zeeland) is encephalitis vast gesteld bü een zesjarig kind, dat twaalf dagen geleden werd ingeënd tegen de pokken. Op last van den burgemeester van Barra- deel ls door de marechaussee der brigade Franeker, in samenwerking met de ge- meente-politie van Barradeel, na ingesteld onderzoek, een inval gedaan in een woning aan den Zeedijk onder Pietersbierum, be woond door den rijwielreparateur G. R„ c-p vermoeden dat daar, m strijd met de Vuur- wapenwet, een aantal vuurwapenen voorhan den zou zijn. Inbeslaggefiomen werden een cylinrt«revolver, een pistool, twee dubbei- loopsjachtgeweiien, drie enkelloopsgeweren, vier enkelloopsbuksen, twee loopen van gan- zeroeren, zes geweerloopen, enkelen met slot en eenlge munitie. Het onderzoek wordt verder voortgezet. De praktijkexamens in boekhouden en Ne- derlandsche, Duitsche, Fransche, Engelsche, Spaansche, Italiaansche, Russische en Zweedsche handelscorrespondentie zullen door de vereeniging van leeraren in de han- d Iswetenschappen worden gehouden op Maandag 16, Dinsdag 17 en Woensdag 18 De cember a.s. De examens zullen o.m. worden afgenomen in Alkmaar, Haarlem. Hoorn en Zaandam. Gistermiddag om 4 uur brak een felle uitslaande brand uit in het pakhuis der fa. Bakker en Vliervoet op de Nonnenr.laats te Nijmegen. De brand bleek ontstaan te zijn door het onvoorzichtig vullen van een betr'rereser- voir van een auto. Hei twee verdiepingen hooge pakhuis brandde geheel af, terwijl twee auto's, waarvan ëén tread jn met an tieke meubelen, eveneens een prooi der vlammen werden. Het pakhuis was verzekerd, de auto's niet Aan de Eerste Ned Coöp. Kunstmestfa- briek te Vlaardingen is gear -ive^-d het En gelsche s.s. „City 01 Dunue e" wa a -van een der opvarenden wegens besm: uetijke ziek te, vermoedelijk pokken, van boord is ge haald. Op het schip mag voor'oopip slechts gewerkt worden door een 50-ta) ingeënte Rotterdamsche bootwerkers. De Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie heeft aan den Minister van Justitie een request gericht, betreffende net incasseeren van kleine vorderingen Adressant deelt de meening der Arnhem- sche Kamer van Koophandel en Fabrieken, eenige jaren geleden geuit, dat de kosten thans aan het gerechtelijk invorderen van kleine vorderingen hier te lande verbon den, een ernstig nadeel voor den Handel opleveren. Het zoude aanbeveling verdienen om ten aanzien van bedoelde rechtsvorde ringen de moo-efkheid te openen de zaak ter keuze van den eischer aanhangig te maken hetzij bij dagvaarding hetzij oij verzoekschrift op den voet der artikelen 125a en volgende van het Wetboek van Burger lijke Rechtsvordering en voorts het tariet der justitiekosten en salarissen in burger lijke zaken, speciaal den tweeden titei, tot een minimum te beperken en ten slotte vrij stelling te verleenen van alle zegel- en registratierecht. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N. V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken: 14 Oct. Johannes Loopeker, stucadoor, Amsterdam, Mamixkade 64 III. R.c. Mr. J. G. de Vries. Cur. Mej. Mr. M. A. Suyling, Amsterdam, Keizersgracht 586. 14 Oct. Peter Jan van Maurik, electricien. Amsterdam. Ortheliusstraat 941. R,s. Mr. J. G. de Vries. Cur. Mej. Mr. M. A. Suyling, Amsterdam, Keizersgracht 586. 14 Oct. G. de Vries, aannemer, Amsterdam, Amstelveenscheweg 181. R.c. Mr. J. G. de Vries. Cur. Mej. Mr. M. A. Suyling, Am sterdam, Keizersgracht 586. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 14 Oct. A. van Raamsdrnk, Amsterdam. T. van Wyland, Amsterdam. Voorstel tot kapitaalsverhooging Naar wij vernemen, zal de raad van commissarrsen der Naaml. Venn. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven in een op 4 November a.s. te houden buitengewone al gemeene vergadering van aandeelhouders voorstellen het maatschappelijk kapitaal te v rhoogen met 150 millioen, zoodat dit 260.000.000 zal bedragen. Voorts zal de raad van commissarissen der N. V. Gemeenschappelijk Bezit van Aandee- len in de Philips' Gloeilampenfabrieken in een op 4 November a.s. te houden algemeene vergadring voorstellen het maatschappelijk kapitaal te verhoogen met 150 millioen. zoodat het in totaal 241.530.000 zal bedra- Na een aanvankelijke rust van een veer tiental dagen hebben de laatste dagen en vooral Maandagavond zeer ernstige relletjes te Maastricht plaats gehad. In den nacht van Maandag op Dinsdag te een uur moest de zeer versterkte politie opnieuw optre den en werden in bepaalde volkswijken charges ondernomen waarbij ernstige klap pen werden uitgedeeld. De politie bleef meester van het terrein. Deze relletjes houden verband met de be kende staking aan de zinkwitfabriek. Een aanval op een armbe/ceker In de 2e Sweellncksti -iat bij het barpha- tipark te Amsterdam is gister sn op een ambtenaar van den Maatschappsiijken steun door een jongen man een aanslag ge pleegd. De ambtenaar bracht zijn dochtertje naar school en werd toen staande gehouden door een man, dien hij van vroeger kende. Na een korte woordenwisseling kreeg de ambtenaar met een boksbeugel een slag in het gelaat, om vervolgens met eer. ploer- tendooder een klap op het hoef-; te krijgen. De ambtenaar nam de vlucht in een win kel, en meteen klonk een schot De kogel kwam in den deurpost van den winkel te recht. Van alle kanten kwam „oen publiek toe- loopen. Politie verscheen ook weldra ter plaatse, zij bracht den jongen man naar t bureau. Hier bleek dat de aanrander van den ambtenaar goed gewapend was. Het was een fordje in het Klein. Op hem werden drie pistolen van verouderd kaliber gevonden, voorts nog een dolkmes van behoorlijke afmeting, een paar boksbeugels en een plcertendooder. De aanleiding tot dezen aanslag moet gezocht worden in net feit. dat de onge veer 28-jarige man steun genoot en hij in de meening verkeert, dat het .e schuld is van den aangevallen ambtenaar, dat hem de steun werd onthouden. Reeds vroeger hao de ambtenaar overlast van dezen jongen mar. op straat onder vonden. De aangevallene had wonden in het ge laat en op het hoofd die op het politie bureau verbonden werden. Gisternamiddag is bij het rangeeren van wagens, geladen met bieten, op het terrein van de suikerfabriek te Roosendaal, de ge huwde arbeider A v Overveldt, op de rails uitgegleden. Hij kwam onder een wagon te vallen, tengevolge waarvan zijn beenen ern stig verminkt werden. De man is naar het gasthuis gebracht, waar het linkerbeen tot de knie is geamputeerd; het is nog de vraag of het rechterbeen kan behouden blijven. Maandagavond kregen twee militairen van de Koloniale Reserve te Nijmegen op den Daalschenweg aldaar hevigen twist. De ru zie liep zoo hoog, dat een der soldaten den ander met een mes in den rug stak, waar door deze zwaar werd verwond. De getrof fene is per brancard naar het militaire hos pitaal overgebracht. De dader is gear resteerd. In het Noordzeekanaal, even beoosten de pont bij de Hembrug heeft gistteravond een aanvaring plaats gehad, tusschen het uitgaande Engelsche s.s. „Wennink" en het binnenkomende s.s. Protheus" van de K N. S. M. Het Engelsche s.s. is naar de Handels kade teruggekeerd. Het had averij bekomen en maakte water. Te Amsterdam liep een heer langs de kade, toen hij werd aangehouden door twee kerels, die hem in minder vriendelijke 'er- men het verzoek deden zijn portemonnaie af te geven, anders zouden zij hem op een pak slaag tracteeren. De heer had met veel zin om het laatste in ontvangst te nemen en stelde zijn portemonnaie aan de kerels ter hand. Dezen inspecteerden den inhoud, die slechts f 2.75 bedroeg, waarmee zij ver dwenen. De beroofde heeft onmiddellijk van het gebeurde aangifte gedaan bij de politie, die een uitgebreid onderzoek instelt. In de week van 6 tot en met 12 October 1929 werden tien gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoe zicht op de Volksgezondheid gebracht. Van begin Augustus af tot en met 5 Oc tober werden 60 gevallen vermeld. Hiervan moet 1 geval worden afgevoerd, zoodat er 59 overblijven. Van deze 59 gevallen werden er 45 waargenomen na een eerste inenting. Er stierven hiervan 10 personen. Na een herinenting werden door encepha litis aangetast 14 personen, waarvan er 5 overleden. Het is nog niet zeker, dat bij laatstbedoelde personen de vroeger ver richte eerste inenting slaagde, zoodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat in en kele van deze gevallen de herinenfing fei telijk als eerste inenting moet worden be schouwd. Bovenstaande cijfers zijn ais voorloopige cijfers te beschouwen, aangezien naar ver schillende gevallen nader onderzoek wordt gedaan. Bij een zesjarig kind van de weduwe M. te Roermond heeft zich een geval van en cephalitis voorgedaan. De motorrijder ernstig gewond Op de Stadhouderskade aan den kant van de P. C. Hoofdstraat te Amsterdam had gis teren een botsing plaats tusschen een tram en een motorrijder. De nadering wordt daar gemeld door een rood licht, de wagens rijden dan altijd langzaam. Vermoedelijk heeft de motorrijder dat sein niet waargenomen. In volle vaart reed hij tegen de tram op. Hij bleef bewusteloos lig gen. Ernstig gewond aan het hoofd en met een gecompliceerde beenbreuk werd hij in bedenkelijken toestand naar het Tesselscha- de-ziekenhtfls gebracht. Amsterdam en Zaandam De „Staatscourant" bevat thans de be- 'schikking van den Minister van Financiën, waarbij met ingang van 1 November a.s. Amsterdma en Zaandam zijn aangewezen als kantoren van inklaring van ter zee langs het Noordzeekanaal binnenkomende zonder eenige lossing of lading onderweg, recht streeks daarheen opvarende schepen en als kantoren van uitklaring van langs genoemd kanaal uitgaande, op denzelfden voet recht streeks van daar naar zee vertrekkende schepen, bij welk een en ander de haven van Westzaan gerekend wordt tot Zaandam te behooren. De Tweede Kamer is begonnen met de bvaandeling der Ambtenarenwet. 5 November zal de Tweede Kamer begin nen met de behandeling der Staats begroo ting. Vragen aan den minister over den tocht van de „Graf Zeppelin" op Zondag. Kapitaalsuitbreiding bij Philips. De a.s. Vlootconferentie. Italië en Frank rijk besluiten tot deelneming. Ernstig auto-ongeluk, overkomen aan een groep Italiaansche oud-strijders. V»er dcoden en vele ernstig gewonden. Een boodschap van MacDonald aan het Amerikaansche volk. Generaal Feng zou in Schansi gevangen rijn genomen. Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.28 uur. Naar het „Hgz." van welingelichte zijde ter oore kwam, is binnen afzienbaren tijd de benoeming te verwachten van een commissie, die tot taak zal hebben een nieuwen tekst te ontwerpen voor den Catechismus voor de Ne- derlandsche bisdommen. Een schade van 100.000 Naar berekening van deskundigen zul len de kosten van het spoorwegongeluk te Westwoud, de Ned. Spoorwegen komen te staan op ongeveer 100.000. Te Wijhe heeft een persoon kans gezien te middernacht door te dringen in de slaap kamer van de wed. B Hij wierp de slapen de den inhoud van een flesch vitriool in het gelaat, waarna de onverlaat zich ijlings uit de voeten maakte. De vrouw werd door 'n dokter verbonden, haar oogen bleken ge lukkig gespaard. Een wraakneming schijnt de oorzaak van deze daad te zijn. De poli tie heeft den vermoedelijken dader aange houden. De nationale omroep heeft, zoo wordt ge meld, besprekingen gehad met den K.R.O. en de N.C.R V. De besprekingen zouden zijn gevoerd, om de tot stand koming van een nationalen omroep te bevorderen. Daarbij zouden de K.R.O. en de N C.R V. zich bereid hebben verklaard 25 a 30 pCt. van hun zijdtijd ten behoeve van de AVRO en de VARA af te staan. In verband hiermede deelt de K.R.O. aan het persbureau Vas Diazmede, dat vao be sprekingen met de K R. O. en de N C.R.V. niets bekend is en dat er geen sprake is van afstaan van zendtijd. Een dame, fietsende langs de Grift te Veenendaal, ontdekte een truitje en een klomp op het water Zij waarschuwde on middellijk den beer v. H., die in de nabij heid werkte. Deze begaf zich onmiddellijk te water en bracht den 3-jarigen Roelof Si mons op het droge. De onmiddellijk ontbo den geneesheer, die de kunstmatige adem haling toepaste, mocht er echter niet in slagen, de levensgeesten weder op te wek ken. Het Engelsche luchtschip „R. 101", dat zün eerste proefvlucht heeft vo'bracht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1