DE ZAANSTREEK m m I 8 Stofzuigerhuis MAERTENS ILeiuve Maaneiusciie Courant EERSTE BLAD WOENSDAG 16 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 2 Heringa Wuthrich, Haarlem PROVINCIAAL ÜIE0W3 SCHAAKRUBRIEK. réf i A Hl O DAMRUBRIEK ppppp AAN ONZE LEZERS Philips' Radio-Toestellen NIEUWER-AMSTEL NIEUWVEEN. PURMEREND CASTRICUM EGMOND-BINNEN EGMOND AAN ZEE ENKHUIZEN HEILOO HOORN MONNIKENDAM BROEK OP LANGENDIJK OUDESLUIS ZAANDAM WORMERVEER ASSENDELFT DE MOORD TE ROTTERDAM De verdachte op vrije voeten gesteld Steeds minder aanwijzingen 181 p q lof fü I Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 üpex Electr.Wasch^achinesf 275.r 1 ül. lÉfl ''W Spoort al Uw kennissen aar* hun vraag- en aanbod-adver* tenties te plaatsen in onzeeigen r Een aanrijding Voor den Hoogen Raad !s behandeld het cassatieberoep van iemand, die, wijl aan zijn schuld eens anders dood te wijten was, door het Gerechtshof te Am sterdam is veroordeeld tot een geldboete van 300. De rechtbank te Amsterdam had bewezen Verklaard: ,.dat requirant van cassatie in de gemeente Nteuwer-Amstel op 19 April 1923 met een vierwielig motorrijtuig op zoodanige, hoogst roekelooze en onvoorzichtige wijze bij het links inhalen van een aan P. J. Merks tcebehoorende auto heeft gereden, dat daar door een aanrijding ontstond, als gevolg waarvan de aangereden wagen naar rechts uitweek, en bij het rijden tegen een muur aan een daar Icopend kind zoodanige diepe verwondingen in edele deelen toebracht, dat het kind den volgenden dag aan die verwon dingen overleed. Op grond daarvan had de rechtbank hem tot een maand gevangenis straf veroordeeld met ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen gedurende den tijd van een jaar. Het Hof veranderde de opgelegde straf in een geldboete van 300, maar handhaafde de beslissing inzake de bevoegdheidso" "zeg ging. Thans lichtte mr. Van Oven drie cassatie- middelen toe, waarna de conclusie van het 0. M. bepaald werd op 28 October as. Ongeval De arbeider M. L., bezig met kroozen, is op de krooszeis gevallen, waar door arm en hand ernstig gewond werden. Dr. Nout legde een verband;, de patiënt had veel bloedverlies. Uitslag aanbesteding Uitslag van de gehouden aanbesteding van een garage voor de firma De Raadt en Kistemaker: in massa; P. Peek, Purmerend 37.477. N. P. Brinkman, Purmerend 36.327. J. de Groots Purmerend 36.300. Mein en Huisman, Piunerend 35.800. H. J. Brand, Beemster 34.900. J. Bakker, Beemster 34.000. E. Groot, Purmerend 33.800. P. Klok, Purmerend 33.750. P. Kleerebezem, Beemster 33 180. J. Wittebrood, Beemster 32.276. J. Limburg, Purmerend 32.270. Worp en Salm, Edam, 30-359. 1. de Vries, Purmerend 31.516. P. Kistemaker, Berkhout 30.357. Gebrs. De Vries, Purmerend 30.200. B. Oudejans, Purmerend (zon der betonwerk) 25.412. N-V. Meester's Gew. Betonbouw, Amsterdam (alleen betonwerk) 13.977. Waar zullen wij met de kermis naar toe gaan? Woensdagavond: Schouwburg Looiers plein: „Zeemansvrouwen", goed voor vol wassenen. Schinkei's Bioscoop. Voor volwassenen. (Volgende avonden nader bericht). Donderdagavond: Schouwburg Looiers plein: Zie Woensdag. Concertgebouw Amicitia: „Rose Marie" Goedgekeurd. Vrijdagavond: Patronaatsgebouw „Joop ter Heul". Aanbevolen Amecitia: „Rose Marie". Godgekeurd. Zaterdagavond: Amicitia. Als voren. Schouwburg Looiersplein: Merijntje Gij- zen's Jeugd, voor volwassenen. Zondagavond: Patronaatsgebouw: Haar lem's Klein Cabaret, aanbevolen. Schouwburg Looiersplein, als voren. Winkelsluiting Burgemeester en Wet houders van Purmerend brengen ter kennis, dat gedurende de kermis de winkels voor het publiek geopend kunnen zijn: op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag, 14, 15, 16 en 18 October as. tot des nachts 12.30 uur. op Donderdag, Zaterdag en Zondag, 17, 19 en 20 October a.s tot des nachts 2.30 uur. De kermis Als ieder jaar, is de eerste kermisdag stil verloopen. Bij het goede weer waren er wel flink wat kinderen op de been, doch hier bleef het dan ook bij. De markt de vóórmarkt was vrij druk te noemen geeft geen drukte op de kermis. Blijft het weer zich zoo goed houden, dan is stellig veel bezoek op de kermis in de ko mende dagen te wachten. Knokpartij. Op den gewoonlijk drukken Kermisómsaag vailen er meestal klappen. Dit keer waren ze weer stevig raak. Om "n uur of twee was in de Nieuwstraat een vechtpartij, die meer dan present was. Er vielen klappen en zelfs messteken werden uitgedeeld. Toen de politie tusschenbeide kwam, hadden verschillende^ blauwe oogen en anderen builen opgeloopen en diverse messteken in het gezicht. 't Gekke van het geval is, dat, al maken ze elkander half dood, de politie nog moei lijk kan ingrijpen, want de dader is steeds op der loop en de getroffene wenscht nim mer aangifte te doen. Bekeurd Ter zake het vervoeren van personen in een daarvoor niet bestemde autobus is tegen een Amsterdamsehe auto- mobielondememing proces-verbaal opge maakt. Auto in brand Dinsdagmiddag geraakte aan den Jaagweg een luxe-auto in brand. Deze brandde vrijwel geheel uit, want het snelbluschapparaat, waarmede de politie kwam opdagen, was niet in staat het vuur te blusschen. Kermis te Bakkum. De eerste dag van de kermis te Bakkum ging heel rustig voorbij. Alle kermisbezoekers waren welgezind, zoodat er niets voorviel en de politie alleen preven tief behoefde op te treden. Ook den tweeden dag ging het aanvankelijk heel goed, al was het dan vooral in de avonduren erg druk. Jammer, dat tegen sluitingstijd een tweetal jongelui het aan den stok kregen. De een gaf den ander met een bierglas of dergelijk voor- j werp een klap, waarbij de aangevallene een zoodanige verwonding opliep, dat hij zich direct onder geneeskundige behandeling moest steller,. De persoon, die den klap uitdeelde, een in gezetene van deze gemeente, terwijl de ander uit het nabuz Egmond-Binnen komt, staat zeer gunstig kend en het is verder een raadsel hoe h.' 'e nooit op eenigerlei wijze met de politie aanraking kwam, zich zoo heeft kunnen vergeten. Strandgoed Tusschen Zondag en Maan dagnacht zijn aan het strand alhier aange spoeld een aantal blikkenbussen van een eigenaardige samenstelling. De hulpstrand vonder heeft daarvan mededeeiing gedaan aan den burgemeester, die gezien de mede- deelingen, aanleiding heeft gèvonden met de opening van die bussen voorzichtig te doen zijn en eerst een onderzoek te doen instellen. Uit verkregen mededeelingen, dat te V/ijk aan Zee een zelfde soort bussen zouden zijn aangespoeld, die bleken machineonderdeeler te bevatten, is tot opening van een der bus sen overgegaan, wat gelukkig goed is gegaan, maar de inhoud klopte niet met dien te Wijk aan Zee, maar leek meer op een soort spring stof. Thans is het aangespoelde onder toe zicht gesteld en zal door de directie van de Hembrug een nader onderzoek worden ge houden en eventueel tot onschadelijkmaking worden overgegaan. Patronaat Deze week is hst patronaat voor de jongelui geopend. De bijeen komsten worden gehouden op Zendag (ont spanning), Maandag-, Dinsdag- en Donder dagavond. Collecte As. Zondag zal pastoor Van Beek, uit Amsterdam, hier een predicati komen houden, waarna een collects zal ge houden worden om in den nood van zijn kerk te voorzien. Jubileum 15 Augustus was het 50 jaar geleden, dat Pater Bonifacius Groot, peboren in deze gemeente, thans in het klooster der Carmelieten te Boxmeer, zijn entree in het klooster deed. Ter viering van dit gouden feest zal Z. Eerw op Dinsdag 22 October in de parochie kerk te Rinnegom een plechtige H. Mis op dragen, waaronder predicatie. Des avonds te voren wordt Pater Groot feest:lijk ingehaald. Demonstratie der Maggi's producten Maandagavond half acht begon bovenge noemde demonstratie in de zaal van het hotel Welgelegen voor de leden van het Witte Kruis. Voor een volle zaal werd door de verte genwoordigers der firma een voordracht over doelmatige voeding met de betrekking tot de Maggi's-producten gehouden, waarna de aanwezigen getracteerd werden op een kom- Tnetje soep. De film liet ons het enorm bedrijf te Kempttal in Zwitserland aanschouwen èn op het land èn In de fabrieken, waar de kunstige ingerichte machines de producten bereiden, zonder dat er met de handen aan gekomen wordt. Na het gebruik van een kopje bouillon, volgde nog een film over Zwitserland en een reclame-teekenfilm. We gelooven wel, dat de ondernemers met dezen avond het doel der demonstratie bereikt hebben. Ontslag aangevraagd Naar men ons meedeelt, heeft de heer S. Visser, lid van den Gemeenteraad, tegen 1 December a.s. ont slag aangevraagd bij de Rijksposterijen. L. T. B. De afd. Heiloo van den L.T.B. zal bij voldoende deelname, een cursus geven in het gebruik van veevoeder. Aanmelding moet geschieden voor 21 Oct. a.s. bij den Se cretaris. m Melkprijs Met ingang van heden is de melkprijs met 1 cent verhoogd en gebracht op 15 cent per liter. „Katholieke kring" De algemeene ver gadering van den Katholieken Kring waarop de Weleerw. heer F. T. van Buuren een cau serie met zang zal geven, wordt gehouden op Woen-dag 16 Oct. a.s. des avonds half 8 in het Brunogebouw. Bouwvergunning Aan den heer P. Kop- pes Is vergunning verleend voor het bouwen van een woonhuis in de Egmondermeer. Katholieke Kring Onder buitengewoon groote belangstelling werd Maandagavond een feestavond van den Kring gegeven in de Parkzalen. Deze avond was tevens de eerst Lustrumavond. De uitstekend bezette zaal bood om ruim 8 uur een gezelligen aanblik toen de voorzitter, de heer Nuyens opende met den Chr. groet en hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen richtte, in het bijzonder tot den oprichter en oud-moderasor van den Kring, den Hoogeerw. Heer R-gent M. W. A. Wijtenburg. Het deed spr. buiten gewoon groot genoegen dat deze aan de üit- noodiging had gehoor gegeven, om den avond door zijne tegenwoordigheid op te luisteren. Vervolgens wijst spr. op de gdede saam- hoorigheid en prettige samenwerking, die er steeds geweest is, tusschen bestuur en leden in de afgeloopen periode. De Kring staat er goed voor en indien de voorteekenen niet bedriegen gaat hij een goede toekomst tege moet. Vervolgens bracht de R. K. Gem. Zangver- eeniging „Viribus Unitis" op sublieme wijze ten gehoore „Lauda Sion Salvatorem", terwijl ook de beide and:re nummers zeer in den smaak vielen van de aanwezigen. Vervolgens kwam regent Wijtenburg onde applaus op het tooneel om eenige woorden tot de aanwezigen te spr ken. Spr. zegt met genoegen de tijding te hebben ontvangen, dat de Katholieke Kring'thans vijf jaren bestaat en heeft dadelijk en onvoorwaardelijk de uit- noodiging aanvaard om hier aanwezig te zijn. Spr. zegt voor deze vereeniglng nog st:eds een gevoel van geestelijk vaderschap te hebben en brengt in herinnering de op richting en moeilijke jaren welke de vereeni- ging in dit korte tijdsbestek he«ft doorge maakt. Spr. brengt hulde aan den voorzitter, den h:er Nuyens voor zijn leiding. (Luid ap plaus weerklinkt dan). Dcor hem is steeds voor eendracht en prettige samenwerking gewaakt en gewerkt. Hulde en nog eens hul de. Daverend applaus. Hierna werd wgrd aanvang gemaakt met de opvoering van een revue getiteld: „Dat is de vraag." Deze revue in één proloog en 3 bedrijven werd buitengewoon goed ten tooneele ge bracht en een woord van hulde aan de me dewerkenden is dan ook wel op zijn plaats. Met een dankwoord w:rd deze buitenge woon geslaagde avond gesloten. Bnrgerl. Stand Geboren: Johanna Ma ria, dochter van D. Voortman en H. Buter, Jan, zoon van K. Zoekende en C. J. de Haas. Vrijwillige Landstorm In het vereeni- ginsgebouw Bruno werd de .eerste der drie schietwedstrijden gehouden, waarvan de uit slag als volgt luidde: le serie: J. de Reus 48. C. Smeder 46; D. Denior 46; J. Stour 46; F. A. Nagelhout 44; H. Óvereeuw 44; D°* Koers 44 p. 2e Serie: D. Lenior 48; G. Smeder 48; J. Buijs 47; H. Overeem 46; J. Zijp 45; S. Ub'oels 45 p. Voor deze wedstrijden bestaat als steeds zeer veel belangstelling. Aanbesteding Het onderhoud, plaatsen der kachels in de O. L. school-lokalen is ge gund aan den heer A. Punt voor de som van f 61.45. Vreemdelingenbezoek Nog steeds komen dagelijks honderden vreemdelingen ons plaatsje bezoeken, watf een ongewoon ver schijnsel genoemd mag worden. 1 Oct. toch is de officieele sluitingsdag voor het vreem delingen seizoen. Dat het aantal vreemdelin gen in het afgeloopen seizoen grooter dan verleden jaar is geweest, moge blijken uit de ontvangsten van het z.g. „koppengeld" op Marken, dis in het afgeloopen seizoen f 5500 tegen ongeveer f 4900 in 1928, bedroegen. Gegund Naar wij vernemen is de heer J. Stam Jb, alhier, de herstellings werkzaam heden aan de R. K. kerk te Purmerend, be staande in het aanbrengen eer.er nieuwe lei bedekking voor de som van f 3900, gegund. Geslaagd Mej. A. Balder, alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen handen arbeid, acte R. Waterbemaling Polder E Naar wij ver nemen. is thans het watergemaal van den polder E aan het electrisch net aangeslo ten. Zooals bekend is, werd aanvankelijk ae strocmlavering voor dit gemaal geweigerd. BURGERLIJKE STAND Van 8—14 October 1929 Geboren: Pieter, z. van J. Thesing en E. M. Bakker, Henri Jan, z, van W. Boe- lens en A. H. Visser. Johannes Franciscus, z. van B, F. v. d. Hilst en A. Kok. Cornelia Johanna, d. van N. de Vries en C. J. Zon- neveïd, Hendrik, z. van B. Spans en G. Le ver. Aaltje en Annetjé, drs. van G, Kas en F. M. Bloemberg. Klaas, z. van C, v. d. Lip en G, Schaap. Maarten, z. van D. Brand en C, Molenaar, Gerardus Bartholomeus, z. v. S. Duin en A. Blank, Koenraad, z. van J. P. v. d. Kooi en C. C Holstvoogd, Hendrik, z. van J. Passant en H. Mandjes. IJsbrand, z, van J, Glas en A. v, d. Blom, Cornells, z. van J. Schut en J. A. Meulebeek. Ondertrouwd: K. Gruijs en R. Rosmuller. G. Honig en M. Molenaar. W. C. Schermer en D. E. Smit. C. T. Esveldt en A. Vreden- duin. G. Terol en J. Hartog. T. J. de Vries en G. Dekker. N. Hermanides en C. Kuijt. Getrouwd: A. Kef met M. Weeteling. J. Coenraad met N. Koomen, Overleden: Albert Wijnberg oud 90 jaar, gehuwd met A. Slop. Marten Vleugel, oud 85 jaar, weduwnaar van J. Staa. Simon van der Ben, oud 81 jaar, weduwnaar van W. Jonker, Aaltje Stam, oud 29 jaar, gehuwd met D. Erfman (won, te Zaandijk). Klaske Wijkstra, oud 40 jaar, gehuwd met W. van der Veer. Geslaagd Mej. N. Ero„ alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen handen arbeid, akte R. Geslaagd Mej. A. de Goede, alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen handenarbeid, akte R. Assendelft IVolewyckers I, 14 Beide elftallen treden in het veld met een in valler. V. wint den toss en kiest eerst het voordeel van den wind. Direct probeert V. door te dringen, maar wordt in zijn aanval gestuit door de achterhoede. A. neemt het leder over en verkent ook het doel, ze blij ven nog even voor het doel zweven en als we denken dat ze reeds zullen scoren, loopt dit door verkeerd begrijpen op niets uit. Het spel verplaatst zich naar den anderen kant en V. weet het offensief eenigen tijd te houden. Deze meerderheid weten ze ten slotte in een doelpunt uit te drukken, mede doordat de A.-keeper den bal door zijn handen laat rollen, 10. Weer gaat V. on stuimig op het doel af, maar er gebeurt niets. Nu neemt A. het spel weer over; een mooie kans wordt tot corner verwerkt, zon der resultaat. Even daarna een prachtschot van den linksbuiten op doel, maar de keeper redt schitterend. Toch wordt het harde wer ken eindelijk beloond als Ooms met een laag schot den keeper het nakijken geeft, 11. Hiema zet V. alle zeilen bij, en bij een aanval kruipt het A.-doel door het oog van een naald. Een V.-speler maakt hands; A. schiet, de bal komt bij een V.-speler terecht, deze geeft over naar links, de linksbuiten rent er mede naar voren en maakt er 2—1 van. Weer verhuist de bal naar het A.-doel driemaal achtereen wordt er een corner ge nomen, maar zonder resultaat. V. breekt weer door, de bal wordt tot corner verwerkt zweeft even voor den doelmond om er daarna in te verdwijnen, 3—1. Na de thee is V. weer direct in den aan val en bezorgt het A.-doel benauwde oogen- blikken, doch Arie de linksback, die in vorm is, weet het gevaar te keeren. A. breekt door, een vliegend schot van Dirk Grim, wat echter naast gaat. Nog zijn zij niet voor het doel vandaan; een mooie kans doet zich voor, doch daar men het met zijn drieën wil doen, blijft succes uit. V. komt weer in den aanval en het is de paal, die A. de redding brengt. Beide doelen verkeeren geregeld in gevaar; reuzen kansen gaan teloor, daar het goede schot uitblijft. De A.-keeper wordt beter, maar het spel zelf wordt minder. In moeilijke situaties zien we den keeper tweemaal gced wegwerken. De doorbraken van V. blijven gevaarlijk, maar tot doelpun ten komt het vooreerst niet.. Inmiddels wordt er een V.-speler van het veld gestuurd, daar hij moedivillig het veld verlaten had. De resteerende tijd wordt ei geducht geknoeid en ruw gespeeld, wat het spel op een laag peil brengt. Even voor het einde weet V. na een doorbraak er nog 41 van te maken Zoo komt het einde en heeft A. zijn vierde nederlaag geslikt. Het derde elftal wist 's morgens met niet minder dan 130 van Z. F. C. 7 te winnen. Ook de adspiranten wisten de !z. F. C. dito een flinke nederlaag te bezorgen. De politie heeft thans ook den tweeden verdachte in de moordzaak te Rotterdam op vrije voeten moeten stellen, omdat deze zijn alibi, dat aanvankelijk moeilijk was te con troleeren heeft weten te bewijzen. Van en kele duistere punten in zijn verklaringen is de waarschijnlijkheid aangetoond, zoodat er niet langer aanleiding bestond, den man vast te houden. Woensdag wordt hü echter naar de 4de afdeeling overgebracht, in verband met een ander zedendelict, dat met deze zaak even wel niets uitstaande heeft. De politie is er verder in geslaagd, den eigenaar op te spo ren van de fiets, die in beschadigden toe stand op de Wijnhaven aangetroffen werd. Het bleek, dat de man daar aangereden is en zijn fiets daar achtergelaten had. Ook dit houdt met de moordzaak gqen enkel ver band. Alles betreffende deze rubriek te adressee- ren aan den Schaakredacteur van de Nieuwe Haarl. Courant, Nassaulaan 49 Haarlem OPLQ3SERSWEDSTRIJD Oplossers van schaakproblemen zijn zon derlinge wezens! Verleden jaar heb ik vijf vrij eenvoudige problemen geplaatst en het gevolg; een overstrooming van brieven en kaarten metde vijf oplossingen. Zoo dat er cm de tien uitgeloofde prijzen ge loot moest worden! Dat is minder sportief. Bovendien schenkt een prijs, die door lo ting gewonnen is, minder voldoening dan een die na harden strijd veroverd is. Daarom besloot ik dit jaar tien proble men te publiceeren, waaronder eenige zeer moeilijke. En het gevolg: Slechts twee op lossers die alles gevonden hadden zonden hun oplossingen in; de anderen overstelp ten me wel met vragen; of de stand van probleem No. zooveel wel correct was? of eindspel no. zooveel nu wel werkelijk te winnen was? enz., maar volhouden, nadat ze één of twee oplossingen gemist hadden, daar dachten ze niet aan. Ir. F. «J. Kubatz, Emmaplein 12 te Haar lem, won met 22 uit 23 punten den eersten prijs. Deze sterke oplosser sloeg zich door dé moeilijkste eindspelstudies en driezetten heen, slechts het tweezetje van A. Gulja- jeff, no. 1 van den wedstrijd) bleek in staat hem te doen struikelen. Hieronder de stand: Volgens de oplossing in de vorige rubriek geeft Wit hier mat in twee zetten door: 1. Lh4g3! enz. De heer Kubatz geeft de volgende op- lossing: 1. Kf2g3 en op 1. Df7:e8 2. Pf5g7t en mat 1- Kh5g6 2. Dc4—g4t en mat 1- Pgl—e2t 2. Dc4:e2f en mat 1- Df7g6t 2. Le6—g6t en mat Bovendien volgt op bijna iederen anderen zét 2. Pf5g7f met mat. Maar toch faalt deze oplossing en wel als volgt: 1. Kf2—g3 Pd5—f6! waardoor de witte toren c6 buiten spel is ko men te staan, zoodat Zwart na bijv. 2. Pf5g7t Kh5g6 kan spelen. Een leerzame fout! De heer M, Hofland te Hoogkarspel won met 15 punten den tweeden prijs. Dezen beiden heeren mijn gelukwenschen. Hieronder de oplossingen der tweezet- ten 95/97. No. 95 '(I Gross). De diagramstand was: Wit: Kcl, Dg6, Ta5, Pb7, Pd6, Lf6, Lc8, pionnnen f3, c7. Zwart: Kd4, Dg5, Pa3, La6, La7, pionnen a4, g4, f5, b7. 1. Dc7d6! enz. No. 96 (L. Sch#r) De diagramstand was Wit: Kcl, (Dc7, Te3, Pc3, Pd5, Lf8, pionnen b2, c2, f2, f6). 1. Lf6h8! enz. No. 97 (S. Lewmann) De diagramstand was: Wit: Kf4, Db6, Te4, Th5, Pa6, Pe6. Lfl, pionnen 3, c7. Zwart: Kd5, Dbl, Td2, Ta7, Pal, Pe5, Lc8, Lh8, pionnen b5, f6. 1. Kf4g3enz. Partij No. 82 Uit de zeventiende ronde van het tournooi te Karlsbad R, Capablanca, Wit. K. Bilg, Zwart. Wit Zwart 1. d2d4 d7—d5 2. c2c4 e7e6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Lelg5 Lf8-e7 5. e2e3 Ph8d7 6. Pbl—d2 h7—h6 7. Lg5—h4 0—0 8. Tal—cl c7c5 9. c^;d5 Pf6:d5 10. Lh4g3 b7—b6 11. Lfl—d3! Gaat druk uitoefenen op het belangrijke veld h7. 11. c5:d4 12. e3:d4 Lc8—b7 Zwart heeft eenig nadeel en daarom ver diende m.i. de volgende variant, die tot on berekenbaar spel leidde, de voorkeur: 12.Pd5—b4! 13. Ld3—bl, Lc8—a6! enz. 13. 0—0 Pd7—f6 14. Tfl—al Ta8c8 15. Tcl:c8 Dd8:c8 16. Pf 3e5Dc8d8 17. a2a3 a7a6 18. Pd2b3 Le7d6 19. Ddle2 a6a5 En niet b6b5? wegens Wit Pb3c5! met belangrijk voordeel. 20. Pb3—d2 21. Ld3—bl Dit had geen haast. Eerst Tf8d8 was sterker geweest. 22. De2d3 23. f2—f4 Zwak gespeeld, maar Zwart was hier in tijdnood. Dd8—e7 Tf8c8 Ld6b8 De7—f8? Stand na 23. De7—f8? Nu blijkt tevens de zwakte van Zwart's 21sten zet. Indien de toren n.l. op d8 had gestaan, dan was deze zet nu niet moge lijk geweest. 24. Df8—e8 25. Pd7:b8 Tc8:b8 26. f4—f5 Tb8ri.3 27. Pd2—f3 Vermoedelijk was onmiddellijk f5:e6! nog sterker. 27. Lb7—c8 28. f5:e8 Lc8:e6 29. Ff3—e5 De8—f8 30. Pe5—g6! Df8—e8 31. Pg6—f4 Pd5:f4 32. Lg3:f4 De8—d7 33. Lf4e5 Kg8—f8 34. h2—h3! Om 34. Ff6g4 te verhinderen. 34. Pf6e8? De beslissende fout. Uit het vervolg blijkt, waarom dit paard naar g8 gespeeld had moeten worden. 35. Dd3—h7! f7—f6 33. Dh7—h8t Kf8e7 37. Le5—g3 Dd7—b5? Dit verliest snel. Maar Zwart's positie was toch vrijwel hopeloos. 38. Ld3—g6! Zwart geeft op. Indien 38. Ke7d7; 39. Lg6:e8t met pionnenwinst. Indien 38. Db5—g5; 39. Dh8—g8! met winst in eenige zetten. Proleem No. 28 Auteur: H. W. Grant Stand in cijfers: Wit: Kgl, De4, Te2, Pc5, Lal, La4. Zwart: Kcl, Pdl, Pe3, pionnen a2, c4. Mat in twee zetten. Oplossing in de volgende rubriek. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan den Damredacteur van de Nieu we Haarl. Courant, Nassaulaan 49, Haar lem. UITSLAG OPLOSSERSWEDSTRIJD. Het schijnt dat er onder de abonné's der Nieuwe Haarlemsche Courant heel wat sterke dammers zijn. Want, hoewel de pro blemen dezen keer zeer moeilijk waren, zijn er toch niet mind'er dan acht deelnemers aan den wedstrijd in geslaagd alle tien de oplossingen te vinden. Deze acht heeren mijn compliment voor hun doorzicht en mijn gelukwenschen met de gewonnen prijzen, want, zooals van zelf spreekt, zijn d'e acht eerste prijzen onder hen verloot. De negende prijs viel ten deel aan een inzender, die alles goed opgelost heeft, doch over no. 10 nog juist struikelde! „Wit raakt schijf 37 altijd kwijt en kan dus niet winnen" schrijft hij: deze uitmun tende oplosser heeft door dien wedstrijd dus weer wat geleerd! De tiende prijswinnaar heeft eveneens al les opgelost, d'och hem bleek de moeilijke studie van Sonier (Wedstrijdprobleem no. IX) te machtig Hij kwam daardoor op 17 punten. Er waren echter meerdere oplossers met 17 punten, zocdaf er om den laatsten prijs geloot is. Ten slotte d'e oplossers met 16 punten en minder (en dat waren er heel wat!) .Ik hoop dat die allen door onzen wedstrijd veel ge leerd zullen hebben en daardoor in den vol genden wedstrijd, met kans op een prijs, zul len kunnen mededingen! De prijzen werden behaald als volgt: 1. Een luxe-beeld, de heer B. Vooges te Haarlem; 2. Een drijfscbaal, de heer Jb. Boon te Hoorn; 3. Een kistje sigaren, de heer C. Zuiderduijn te Noordwijkerhout; 4. Een kistje sigaren, de heer B. Mollema te Haarlem; 5- Een kistje sigaren, de heer J. W. Hild'ers te Lisse; 6. Een borstelgamituur, de heer Nico de Groote, te Limmen; 7. Een dambord, de heer Jb. Brinkkemper te Mon nikendam; 8. Een aquarium, de heer W. v. d. Voort te Nieuw-Vennep; 9. Een pijpen- rekje, de heer W. Meijer te Heemskerk; 10. Een tabakspijp, de heer J. van Egmond te Kwakel. PROBLEEM NO. 85. Auteur: J. Haring, Hocm. 223:34 3. 40:29 12—18 4. 44—40 19—23 5. 28:19 14:34 6. 40:29 10—14 7. 37—32 14—19 8. 41—37 19—24 9. 32—28 7—12 10. 37—32 17—21 11. 31—36 1—7 12. 26:17 12:21 13. 46—41 7—12 14. 41—37 5—10 15. 5044 2035 16. 29:20 25:14 Van al deze zetten is maar heel weinig te zeggen. Beide spelers hebben hun spel uit muntend ontwikkeld: Wit staat sterk op het centrum, doch Zwart heeft meer be wegingsvrijheid. 17. 44—40 14—19 18. 36—31 10—14 M. i. had Zwart, ter voorkoming van nog meerdere verzwakking van zijn centrum, 182126 ntoeten spelen. 19. 31—26! 19—24 20. 26:17 12:21 21. 40—34 11—17 22. 37—31 14—19 Ik had hier liever 18—22 gespeeld, met moeilijk spel voor beide partijen. Na 22 18—22; kan Wit weliswaar 23. 32—27, 34— 29, 39:10 uitruilen, maar na Z. 914 en 13:24 Is er moeilijk eenig voordeel voor Wit te behalen. 23. 31—27 18—23 24. 42—37 8—12 25. 49—44 4— Stand na 25410. De stand is thans zeer interessant. Door herhaaldelijke aanvallen heeft Wit het zwarte centrum geducht verzwakt en acht hij nu het oogenblik gunstig om, vanuit den korten vleugel, den beslissenden aan val in te zetten. 26. 44—40! Nu dreigt natuurlijk het damzetje 34— 29, 40:20, 28—22 enz. 2610—14 27. 34—29! 23:34 28. 40:20 15:24 Sterker is naar 25 slaan; maar ook dan heeft Wit voordeel. 29. 45—40 12—18 Zwarte dreigt nu 24—29; 1822 enz* maar Wit is steeds op tijd en zet den aan val onverwijld door. 30. 40—34 18—23 Zwart mag niet 1822, 15:22 spelen, want Wit zou dan door 2823! 32:23 en later 3430! winnend voordeel behalen. 31. 34—29 23:34 32. 39:30! Van het zwarte centrum is niets meer over. Indien: 321420; 33. 3025! enz. met overwegend, voordeel. Indien; 322—8; 33. 43—39! 14—20; 34. 30—25, 9—14; 35. 28—33, 19:28; 36. 33:11, 6:17; 37. 3934! enz. met winnend voor deel. 3213—18 33. 27—22!! 18:27 34. 43—39! Dreigt 28—23, 33:11, 30:10. 3414—20 35. 28—23 19:28 36. 33:31! Stand1 na 26. 33:31! 24. Pe5d7! Stand in cijfers: Zwart: 10 12-14 17-20 22-24 27 35. Wit: 16 29 31 33 34 26-38 42-44 47 48. Een dergelijke stand kan in de partij voor komen, terwijl de afwikkeling hoewel niet buitengewoon moeilijk toch heel leerzaam is: Wit. Zwart. 1. 33—28! 23:41 2. 42—37!! 24:41 3. 47:38 41:32 4. 16—11 17:6 5. 44—40 35:44 6. 43—39 44:42 7 48:8 13:2 8. 31:4! Evenals het in de vorige rubriek geplaat ste No. 83 van denzelfden auteur, een slag wending die aan partijspel doet denken. PARTIJ No. 76. Uit de zestiende rond'e van het Parijsche Meestertoumooi, Mei-Jani 1927. S. Bizot, Wit. Marius Fabre, Zwart. 1. 32—38 18—23 2. 34—29 De oude theorie geeft 2. 3832 aan. De moderne meesters spelen gewoonlijk 2. 34 ?9, terwijl de allsrmodernsten 2. 33—29 spe len. M. i. leiden a-lle drie mits natuurlijk goed. voortgezet tot bevredigend spel. Indien: 3617—22; 37. 30:19, 21—27? 38. 32:21, 16:36; 39. 19—14! wint. 362—8 37. 30:19 9—13 38. 31—26!! Profiteert van het tempo om ook Zwarts korten vleugel krachteloos te maken. 3813:24 39. 39—34! 2025 40. 47—42 8—12 41. 37—31! Om iedere poging tot uitval door 21—27 enz. onmogelijk te maken. Zwart is totaal verloren. 41E—9 42. 38—33 12—18 43. 42—38 11 Vermoedelijk nog in de hoop op W. 34— 29? om dan door Z. 2430, 1823, 2127, 11—17 en 16:36 nog een kansje te wagen. 44. 31—27! 9—14 45. 33—28 14—19 46. 4843 1823 47. 43—39 24—29 48. 39—33 29:40 49. 35:44 25—30! Om op W. 44—40? door Z. 17—22! en 3035! nog remise te maken. 50. 44—39!! Zwart geeft op. Er had nog kunnen volgen: 5019-24 51. 28:19 24:13 52. 33—29! 13—18 53. 44—39 30—35 54. 39—34! Een door Bizot bijzonder fraai gespeelde partij. De oplossingen der vraagstukken 79, 80 en 81 kunnen, door gebrek aan plaats, deze week niet gepubliceerd worden en volgen nu a.s. week.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2