ELCK WAT WIL' TWEEDE BLAD WOENSDAG 16 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 1 BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE 'i S HEILOO WÏLNÏS DE KWAKEL HOORN ENKHUIZEN CASTRICUM VOLENDAM ILPENDAM Roofoverval Weer een koelie-aanval Binnenlandsche oorlog in China De binnenlandsche toestand Misdaad? De „Graf Zeppelin" naar Moskou? Vandalisme in Noord-Ierland Ernstige ontploffing in de automobielfabriek te Suresnes Het Volksreferendum Trekjes G. N. Zondagsrust voor melisslijters In de de zer dagen gehouden bijeenkomst van melk- slijters is met algèmeene stemmen besloten om den Zondags het melkventen op te hef fen. Besmettelijke ziekte In deze gemeente heeft zich een geval van Roodvonk voorge daan. Bouwver|mnn!ng Aan den heer J. Zweed is vergunning verleend voor het bou ::n van een woonhuis op Tuindorp. Burgerlijke Stand Geboren: Maijga- retha Maria Geertruida, d. v. W. P. Rade maker en van M. L. v. Leeuwen. Gevonden voorwerpen. Gevonden een zilveren armband met bal Terug te beko men bij het hoofd der school. Burgerlijke Stand van 411 Oct. 1929 Geboren: Petrus Maria, z. van Th. Dijk man en G. A. de Wit, Nieuwland 32. Ëi- sabeth Johanna, d. van A. Pieterss en A. J. Kenter, Westerdijk 13. Jan, z. van J. Dekker en C. Strik, Veenenlaan 155. Leendert, z. van J. Kluft en M. Bakker, Achter op 't Zand 22. Johanna, d. van J. L. Engel en M. Wengenmayer, Ged. Appel haven 14. Anna Allegonda, d. van J. H. Bakker en A. de Rie, Binneblijfstraat 7. Overledexi: Dieuwertje Spoelder, 86 jaar, weduwe van G. Reek, Mereusslraat 57. Johanna Catharina Bossert, 63 jaar, wed. van H. van der Veen, Doelenkade 39. Grietje de Groot, 51 jaar, echtgenoot® van G. Sletsma, Korenmarkt 7. Ondertrouwd: Jacobus de Rooy, Binne blijfstraat 15 en Aafje Visser, Veenenlaan 187. Aüriaan J. Verduyn, Muntstraat 22 Adriana M. Daansen, Oostburg. Pranz Getrouwd: Gerard J. Polman en Maria E. Schagen (Muntstraat 10). Herman A. de Flart en Niesje J. A. Sindram, J. zn. Coen- straat. Rijks postspaarbank Opgave betreffende het postkantoor Hoorn, September 1929. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd 22.406.96 en terugbetaaald 12.668.89. Der halve meer ingelegd dan terugbetaald 9738.07. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 20. Door tusschen- komst dezer kantoren werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal 300, afgeschreven niets; derhalve meer in- dan afgeschreven 300. Janosik, Amsterdam, en Eefje A. Gedikink, Purmerend. Benoeming aangenomen Naar wij verne men heeft de heer S. Eijking de benoeming tot lid van den Gemeenteraad aangenomen. Een tof stel Een tweetal personen van hier, zekere P. v. D. en E. den D. waren Zon dag naar Amsterdam om de Zeppelin te zien. Na den geheelen dag In Amsterdam te hebben vertoefd, werd de laatste trein ge mist. Een autoverhuurder werd bereid gevon den de vrienden naar huis te brengen. Te Enkhuizen kreeg de auto pech en de reizigers stelden voor gereedschap te halen. De chauf feur stemde toe en het tweetal vertrok, doch keerde niet weer. De chauffeur riep echter de hulp der poli tie in en deze was weldra op het spoor van het tweetal. Toen de heeren om zeven uur op het werk kwamen was het parool: beta len of mede. De patroon ontfermde zich over de beide heeren en betaalde voor hen. Raadsvergadering 1. Vastelling no tulen der vergadering van 13 September 1929. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming ieden van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Voordracht: le vacature 1. Mej. M. Renkel; 2. mej. C. Tromp. 2e vacature 1. de heer J. J. Witte; 2. de heer P. Schenk. 4. Voorstel tot het huren van een ker misterrein. 5. Voorstel tot vaststelling eener verorde ning tot verbod van teelt van daarbij ge noemde aardappelsoorten. 6. Voorstel tot aankoop van gronden enz. voor de totstandkoming van de afsnij ding van den Bakkummerweg. 7. Voorstel vergunning tot aanleg van een straat aan de woningstichting der Ne- derlandsche Spoorwegen. 8. Rondvraag. Stukken voor zoover niet toegezonden, liggen ter inzage. Herwonnen Levenskracht Naar wij ver nemen heeft de collecte, welke Zondag tij dens de H. H. Missen werd gehouden ten bate van Herwonnen Levenskracht, de som opgebracht van 170. Dit bedrag is zeker een mooie som voor het bekende doel, al had de verwachting hooger gestemd geweest. Intusschen hoopt men de volgende maal dat het resultaat beter zal zijn. Volendam II—Constantius I: 1—o. in den beginne is het geen gelijk opgaand spel met Constantius iets in de meerder heid. Enkele kansen, welke Volendam krijgt v óór het Contstantius-doel, worden ver foeid. Dan wordt Volendam gaandeweg iets sterker: verder dan tot corners brengt de thuisclub het voorloopig niet. Eindelijk gaat Th. Veerman voorspelen en het duurt niet lang of uit een goeden voorzet van hem, doelpunt Jb. Pooijer: 1—0. Direct hierop moet de Constantius- keeper weer redden, en hij doet dit zoo goed, dat hij een applaus in ontvangst heeft te nemen. Een hard schot op het Volendam-doel weet de keeper nog juist onschadelijk te maken. Na rust zijn de gevaarlijke momenten voor het Constantius-doel niet van de lucht, ofschoon beide partijen tegen elkaar op wegen. De Amsterdammers zijn zeer onfortuin lijk voor het Volendam-doel. Na een inzinking leeft het spel weer wat op: de Volendam-doel wachter stopt een kanjer op zijn doel en menige aanval van' Contantius loopt dood op hem. Een laatste kans wordt voor Volendam om zeep gebracht, als Kemper een pracht- voorzet van H. Smit jammer genoeg over schiet. Met 10 voor Volendam komt het einde. Volendam IAlways Forward I: 20 Een wedstrijd in grooten stijl, gespeeld in een vlug tempo, vooral vóór rust. Het is de verdediging van Forward geweest, welke erger voorkwam. Aan weerszijden werd direct goed aange pakt. Geen der partijen weet in het begin een overwicht te forceeren. Maar de Volendam- mer voorhoede treedt op met overrompe lende snelheid. Een corner wordt gefor ceerd, maar blijft zonder resultaat. Aan de andere zijde vangt de Volendam-doelman een vliegend schot op. Direct hierop zit Volendam weer voor het Forward-doel. Een schitterende voorzet van J. Steur kan niet verwerkt worden door de kolossale verdediging van For ward. Een nieuwe voorzet van J. Steur belandt reeds in het doel doch de doelman van Forward stompt den bal weg, die door een van Volendam's voorspelers achter ge kopt wordt. Een schitterende voorset van J. de Boer, wordt door Runderkamp ingekopt; de For- ward-doelman keert maar nauwelijks. Dan regent het corners: deze worden alle goed voorgegeven en ingezet, maar gekeerd door den doelverdediger. Een nieuwe voorzet van J. Steur wordt DE GEZIENA VLOT. De „Geziena" in November 1928 onmiddellijk na de stranding door Runderkamp goed verwerkt, maar de Forward-back maakt er nog bijtijds een corner van. Het is uitstel van executie dezen keer, de ccrncr-bal goed voorgegeven, werdt door J. Molenaar op den kop geno men, Runderkamp neemt hem over en kopt eveneens in het doel: 1—0. Na rust is het niet meer hetzelfde tempo- In het bijzonder schijnt Forward uitge werkt te zijn, op de verdediging na, welke in het heetst van de worsteling van geen wijken weet. Dit wil wat zeggen, als men bedenkt, dat het Forward-doel langzamer hand ingesloten wordt, en haast niet meer loskomt van den zwaren druk. Volendam mist veel door over en naast schieten. Uit een voorzet van J. Steur doelpunt J. Molenaar: 20. Dat de tallooze voorzetten van links en van rechts niet in doelpunten zijn omgezet, is te danken aan het krachtig verzet der Hoornsche achterhoede,» welke zeker en doelpuntenregen heeft voorkomen. Een enkelen keer breekt Forward door; zelfs een reuzenschot breekt los op het Vo- lendamdoel, maar wordt door den doelwach ter corner gewrekt. Met 2—0 voer de thuisclub komt het einde. De Junioren van Volendam wonnen met 21 van de Junioren van Forward. Vergadering Middenstandsvereeniging Na het voorlezen der notulen sprak de heer Vorstenheuvel enkele woorden over de Brandverzekering der Hanze. De bond, aldus spreker, heeft een contract gesloten met de firma Mees en Zoonen, door bemiddeling der firma Blom en Van der Aa. Wanneer we de voordeelen gaan onderzoeken van eene verzekering, onderzoeken we eerst de solidi teit, op de tweede plaats de premie, op de derde plaats de voorwaarden van ver zekering. We beginnen met het laatste de voor waarden zijn dezelfde als de Amsterdamsche Beurspolis'oepalingen, dat is dus zoo gunstig mogelijk. Daar komen dan nog vijftien be palingen bij. Verslechtering van belending geeft geen verandering in de uitkeering. Oók antennes zijn er in opgenomen. De premies zijh belachelijk laag. Ik zelf heb mijn perceel verzekerd voor f 4000.en voor vijf jaren en betaal daarvoor f 8.dat is dus nog geen f 2.per jaar. De soliditeit staat buiten allen twijfel vast Wanneer er echter risico is, nemen ze het niet. Is er een object met risico, dan is er weer een tusschenpersoon, mijnheer Janssen te Nijmegen, die daarvoor zorgt. Niet-aangeslotenen bij de Middenstands- véreeniging betalen minstens 50 meer. Nadat enkele vragen beantwoord waren, ging de heer Vorstenheuvel over tot de Ziektewet. Deze zal, aldus vangt spreker aan, op 1 Maart 1930 in werking treden. In 1905 is men er reeds mee begonnen. In 1913 werd de Ziektewet-Talma aangenomen, maar ze werd niet uitgevoerd ondertusschen ging de Kamer om en werd linksch. In 1915 kwam de Wijziging-Treub, in 1921 kwam het plan Postuma-Kupers. In 1929 den I7en April is eindelijk de Ziektewet aangenomen. Vol gens deze Wet zijn arbeiders met een loon van niet meer dan f 3000.verplicht verzekerd, ingevolge de Ziektewet. De uitkeering is gebaseerd op 80 van het loon. Den derden dag gaat de uitkeering in. Daarvoor wordt door den Werkgever de helft der premie betaald en door den Arbeider de andere helft. Is een arbeider niet aangesloten bij een Ziekenfonds, erkend bij de Ziektefondswet, dan krijgt hij geen uitkeering. Als Katho lieken hebben wij onzen zin de uitvoering der Wet is gelegd in handen der Bedrijfs verenigingen. In de Bedrijfsvereenigingen is bereikt,"dat zooveel mogelijk door onder ling overleg alles tot stand zal komen. Men moet nu eenmaal betalen. Wil men het niet aldus, dan komt men terecht bij de Raden van Arbeid en is men nog duurder uit. Bij de Bedrijfsvereenigingen zijn de administratie- en de controle-kosten zoo laag mogelijk. Wij hebben zelf eene Bedrijfsvereeniging opgericht, waarin voor ons zitting hebben vijf katholieke middenstanders, en voor de Arbeiders twee van het R.Kath. Werklieden verbond, één socialistisch afgevaardigde en één christelijk arbeider. De premie mag nooit hooger zijn dan van den Raad van Ar beid. Het huispersoneel valt er buiten. De uit keering van Ziektegeld duurt hoogstens 26 weken. Na het stellen van vragen werd de mogelijk heid overwogen van eene winkelweek. Electra Het aantal aangeslotenen bij het P.E.N. bedraagt thans 625. Gemeenteraad Vervolg) Begrooting 1930 Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. Artikelsgewijze behandeling. Bij den post uitgaven ten dienste der politie verklaart de heer Fuchs, hiertegen te zijn. Den post gratificatie aan politiedienaren wil de heer Visser verlagen met 105 en deze brengen van 130 op 25. Die 25 zijn be stemd voor den onbezoldgiden gemeenteveld wachter te Purmerend. Spr. vindt het ver keerd, dat naast het salaris voldoende is, nog een gratificatie wordt toegekend. De voorzitter zegt, dat het geld bestemd is voor buitengewone politiediensten, die door de rijksveldwachters op de kermissen e.d. worden vervuld. De heer Visser blijft bij zijn standpunt en maakt er een voorstel van, dat ondersteund wordt door den heer Vet. Het wordt verwor pen met 4 tegen 3 stemmen. Da heer Fuchs verklaart nog geheel tegen dezen grafifica- tiepost te zijn. Bij den past onderhoud van wegen en voet paden doet de heer Visser het voorstel om het loon van de losse arbeiders, die hiervoor te werk worden gesteld te bepalen op 0 60 per uur. Het gaat niet aan om „geschoolde" grondwerkers een loon van 0.50 per uur te betalen zooals nog onlangs bij het G. E. B. is gebeurd. De vorzitter zegt, dat men niet altijd met schoolde arbeiders te doen heeft. Het gaat niet aan om niet-gescholden het voile loon uit te keeren. De heer Vet vindt het gewenscht om als basis aan te nemen het landelijk contract, 2e klasse. Dit geeft voor grondwerkers aan een loon van 62 cent en houdt ook een clau sule in voor niet geschoolden. Het voorstel-Visser wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Kosten bruggen en overzetveren. De heer Visser vraagt inlichtingen over den aanlegsteiger; deze verkeert in slechten toe stand terwijl aan steigerhuur bijna niets wordt ontvangen. Wanneer geen verbeterin gen worden aangebracht, moet de steiger maar worden afgebroken, daar hij anders gevaar oplevert. B. en W. zullen aandacht aan deze zaak schenken. Bij den post jaarwedden onderwijzend per soneel zegt de heer Visser, dat in het voor gestelde bedrag is begrepen een salaris voor een aparte onderwijzeres in handwerken aan de school te lip, terwijl de onderwijzeres van de school bevoegd is dit onderwijs te geven. Is het niet mogelijk, vraagt spr., dat bij wijze van een wachtgeldregeling in deze zaak wordt voorzien. Spr. zou op deze zaak niet ingaan als niet de echtgenoot van de func- tionaresse een behoorlijk salaris had. De voorzitter zegt, dat een wachtregeling practisch gesproken niet mogelijk is. De tegenwoordige vakonderwijzeres geeft hand werkles buiten schooluren. Wanneer men het aan de schoolonderwijzeres zou opdragen, zou dit onderwijs binnen de schooluren vallen. Dit zou afbreuk aan het gewone onderwijs doen, doordat tijdens het handwerkonder- wijs de kinderen uit de laagste klasse aan wezig zijn. Spr. kan daarom niet begrijpen dat de heer Visser, die anders altijd voor zoo veel mogelijk onderwijs is, dit standpunt inneemt. De heer Visser wil geen paedagogisch debat houden. Verschillende paedagogen heb ben gezegd, dat de kinderen van de eerste klassen over het algemeen te lange school tijden hebben. Spr. wil te dezer zake geen voorstel doen, doch vraagt alleen maar in formaties. Bij den post onderhouden enz. van school lokalen wordt met alg. stemmen besloten het salaris van de schoolschoonmaakster te Purmerland, desgevraagd, te brengen van 100 op 200. onder verplichting tot bij levering van schoonmaakartikelen. De heer Fuchs is tegen alle posten voer bijzonder onderwijs. Kosten uitsteken van vlaggen. De heer Vet vindt deze post een schande voor de bégrooting. De heer Fuchs zou het niet zoo erg vinden, als het maar de roode vlag was, met de communistische initialen erin, die men uitstak. Het voorstel om dezen post te schrappen wordt verworpen met 4 tegen 3 steramen. Bij den post steun aan uitgetrokken werk- Ioozen stelt de heer Fuchs voor dezen te ver anderen in steun aan werkloozen, zonder meer. Het voorstel wordt verworpen met 6 tegen 1 stem De bégrooting wordt nu vastgesteld met: Gewone dienst: Ontvangsten en uitgaven 76962.34». Kapitr.aldienst: Ontvangsten en uitgaven 30200. De heeren Fuchs en Klcoker stemmen tegen dc begrooting. De heer Visser merkt op, dat dit een won derlijke combinatie is. De communistische afgevaardigde en die der Chr. Hist Unie gaan samen in één schuitje om met elkaar te verdrinken. (Gelach). De begrooting van het G. E. B. wordt met alg. stemmen vastgesteld met: Afdeeling I: Baten en lasten 20905. Afdeeling II: Kapitaalsinkomsten en -uit gaven 3000. Begrooting Armvoogdij Upendam: Ont vangsten en uitgaven 3150. Idem Purmerland—Up: Ontvangsten en uitgaven 3160. Rondvraag. De heer de Wildt had vernomen, dat de staaldraad van het pontveer bij de laatste aanvaring beschadigd was en daardoor ge vaar op kon leveren. De voorzitter zegt, dat de draad goed is. Bovendien is er altijd nog een reservedraad aanwezig. De heer Visser wijst op den slechten toe stand, waarin het Oudelandsch dijkje naar Purmerend en de toegang naar het pad naar den Wormerdijk verkeeren. De voorzitter zegt onderzoek toe. Voor eerstgenoemd geval zal het Hoogheemraad schap „Waterland" als onderhoudsplichtige worden aangeschreven. De heer Fuehs vraagt of van gemeente wege een verzoek aan het banne-bestuur kan gericht worden om de keislag-hoopen, die de weg versperren, verwijderd kunnen worden. Het plaatselijk belang te lip heeft hierover reeds een adres gericht, doch mocht hierop geen antwoord zelfs niet een weigerend ontvangen. De voorzitter doet toezegging.de opmerking des heeren Fuchs' ter kennis van het banne- bestuur te brengen. De openbare vergadering gaat op voorstel van den voorzitter over In een met gesloten deuren. Na heropening stelt de heer Koster voor v i v\:a*. DE GEZIENA VLOT. Na elf maanden weer in haar element! Hoe de „Geziena" Maandagmiddag zeewaarts stoomde aan den volontair ter secretarie, J. P. Peere boom, een gratificatie toe te kennen van 50. Het voorstel wordt ondersteund door de heeren Visser en Vet. Met algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen. Volgt sluiting der vergadering. BERLIJN, 14 October. Wolfbureau. Een bekend Berlijnsch geleerde Prof. v, Linstow is op een wandeling in het Gruenewald door een onbekende overvallen en door een revolverschot zwaar gewond. Op het hulp geroep van het slachtoffer schoten de voor bijgangers toe, die den gewonde naar zijn woning overbrachten. Vermoedelijk heeft men met een roofoverval te doen. MED AN, 15 October De „Sumatra Post deelt mede, dat op de onderneming „Kanopan Oeloe" een Javaansche koelie met een bijl den administrateur aanviel De administrateur had een aanmerking tegen den koelie gemaakt, die zonder vergunning weggebleven was en dreigde met het opzen den naar den controleur, ingeval dit nog eens voorkwam. De koelie werd daarop ver moedelijk opstandig, liep, toen de admini strateur op zijn fiets stapte, met een bijl op hem toe en verwondde hem licht aan den arm. De veldpolitie te Tandjong Pasir arresteerde den koelie, dje ter nader ver hoor is opgezonden naar den controleur te Marbau. PEKING, 15 Oct. Maarschalk Chang Hsu Liang heeft aan Chang Kai Chek een telegram gezonden, waarin hij zich neutraal verklaart in den strijd met maa. schalk Feng. Hij is evenwel niet in staat Firig aan te vallen, daar hij zijp troepen roodtg neeft voor de bescherming van Noord Mands- joerije. Hij stelt evenwel voor, onmiddellijk alle oorlogsmaatregelen te staken en hij verklaart zich gaarne öereid als bemiddelaar tusschen Nanking en maarschalk Feng op te treden. Indien het evenwel tot een nieuwen strijd tusschen Feng en Chang Kai Chek komt, dan zal hü waarschijnlijk niet ir. staat zijn Noord Mandsjoerije nog langer tegen een inval der Russen te beschermen Ir. verband hiermede en In het belang van het geheele Chineesche volk wordt Chang Kai Chek verzocht onmiddellijk aUe maatregelen tegen de leiders van de Noordelijke leg:-r; te sta ken. Dit telegram van Chang Hsu Liang heeft in Nanking groote opwinding veroorzaakt. Men verklaart, dat Chang Hsu Liang in ge- helm contact staat met maarschalk Feng en belang heeft bij de omverwerping van de regeering van Chang Kai Chek. WEENEN, 15 Oct. In tegenstelling met de tot nu toe aangenora„- afwa -mende hou ding van de sociaal-d -niocraten protesteert de „Arbeiterzeitung" van Dinsdagmorgen krachtig tegen het ontwerp voo, de nieuwe grondwet. Dit voorstel, zegt het blad, bevat bepa lingen, die de sociaal-democratie onvoor waardelijk zal afwijzen Dit geitli In de eer ste plaats voor de toekomstige positie van Weenen. Het ontwerp wil de lnv.ot.ers van Weenen tot burgers van mindere rechten maken. De „Arbeiterzeitung" houdt den minister van binnenlandsche zaken Schuil.y de ver klaring voor: de sociaal-derccrarie heeft te kiezen tusschen oor'ig en vrede, tus schen democratie en dictatuur Het blad zegt: „Nooit zal een sociaal-democratische stem voor deze ontvoogding en overweldiging van Weenen te krijgen ziin. Dreigt de regeering dan met den oorlogstoestand, dreigt zij met de dictatuur, dan zullen wii het tr op la ten aankomen. Zij moet slechts den bur geroorlog beginnen!" De „Arbeiterzeitung" schildert dan de gevolgen van een dergelijken oorlogstoe stand: ineenstorting der banken Inflatie, stopzetting van het verkeer en -'a de pro ductie, bloedvergieten en ingrijpen van het buitenland. Het artikel besluit: „De regeering moet zich met ''°rgissen. on derdrukken laten wij ons niet! Een beroep op de vrees zal in de harten der arbeiders klasse geen weerklank vinden Onder den. druk van de bedreiging met burgeroorlog en dictatuur zal over de grondwet niet onder handeld worden." OOS1BURG, 15 Oct. Nabij zijn wagen werd op den Rijksweg tusschen Oostburg en Schoonhoven de 55-jarige werkman J. Boogaart uit Schoondijke bewusteloos ge vonden. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, welke den bewustelooze deed overbrengen naar het St. Anthonius Ge sticht te Oostburg, Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is de man overleden. KOWNO, 15 Oct. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft professor Resche, die onlangs met Dr. Eckener besprekingen heeft gevoerd over de Noordpoolvlucht van de „Graf Zep pelin een onderhoud gehad met een ver tegenwoordiger van het Telegraaf-Agent- schap der Sovjet-Unie, waarin hij verklaar de met Dr. Eckener te zijn overeengekmoen, dat de „Graf Zeppelin" reeds binnenkort een vlucht naar Moskou zal ondernemen, teneinde daar de omstandigheden voor de Noordpool-vlucht te bestudeeren. Op de vraag, waarom de „Graf Zeppelin" op zijn wereldvlucht geen bezoek heeft ge bracht aan Moskou, verklaarde Dr. Ecke ner, dat dit wegens de weersomstandighe den niet mogelijk is geweest. LONDEN,, 14 October. N. T. A. Nabij Loughgall in N.-Ierland heeft men gisteren een pas gebouwd vergaderlokaal, dat in de plaats was gekomen voor een acht maan den geleden door brandstichting vernield ge bouw, in de lucht laten vliegen. De daders waren ten getale van 2300 in militaire slagorde en met geweren gewapend aange rukt. Nadat zij de bewoners van een naburig huis in veiligheid hadden gebrcaht, legden zij 20 ladingen van een krachtige ontplof bare stof en het gebouw, dat nagenoeg ge reed was, vloog in de lucht. Vier dooden; vele gewonden PARIJS, .15 Oct. In de automobielfabriek te Suresnes heeft hedenmorgen in de gie terij een ontploffing plaats gehad. Het gebouw heeft een uitgestrektheid van 600 M2.' Vier personen werden gedood en van on der de puinhoopen werden talrijke ge wonden te voorschijn gehooid. Het ongeluk geschiedde, doordat de groote kookketel uiteensprong. De Parijsche brandweer en talrijke ambulances waren aanwezig. BRESLAU. 15 Oct. (V D De vorst bisschop kardinaal Bertram, heeft een her derlijk schrijven gericht tot de clerus van zijn bisdom, waarbij hij in overweging geeft de burgerij aan te raden niet te stemmen voor het volksreferendum inzake het Young- plan. Zeer been „Laat buurvrouw nou is kijke, Toos. „Ach, waarvóór nou „Meid wees nou niet zoo eigewijsbuur vrouw heb meer van die dingetjes bij de hand gehad.... toe. geen gekheid!" „Nou ja, ik wil 't héélegaar niet opdringe, hoor," zei de buurvrouw met 'n aller-ver- standigst gezicht, en maakte reeds aanstalten het gangetje, waar ze 'r. ochtend-praatje hield, te verlaten ,,'t Viel me alleen maar op, dat Toos er zoo belabberd uitzagen met 'n been mot je oppassevooral bij 'n meissie van de leeftijd van Toos.de moeder van me man is voor d'r leve ongelukkig met T verwaarloosd ope tr-die loopt met 'n kruk." „Hoor ie 't nou 3 '1 ook pas goed, dat ie wit;e- „Omda'k uaas ,-i 2eb venacht van de p'jr. t~ „Mooi zoo.en ou wd ze nog zoo eige wijs weze, om -d'r teen mei te late kijke.... kom, schiet op, doe :c kous omlaag en haal 't lappie d'r af." Zuur-onwillig maakte Toos 't been bloot kreunde toen 't gore lapje bleef plakken en bij 't lostrekken wat korstige viezigheid meenam. 'n Leelijke plek, branderig-rood, met blau we vlekken er om. kwam te voorschijn. Buurvrouw liet 'n paar schrik-sisjes hooren, en vroeg wat ze jl'r an gedaan hadden. „Spijkerbalsem zit 'r nou op.... en ver- leeë week hebbe we d'r reuzel op gedaan. dat was zoo best zee me schoonzuster maar toen wier 't alsm a ar vuriger.en toe heb 'k T 'n stuk watte met Haarlemmerolie op gelegd.dat dee wel goed. niet Toos „Gus-gus.... hoe bomt zoo'n schaap 'r an 'n Open-gekrabde muggebeet misschien „Ze weet 't zelf nietMe man wil met alle geweld, dat ze naar de dokter gaat, maar ze is as de dood. dat ie d'r m snije zalnou, daar heb ik 't zelf ook niet op, om e de eerlij ke waarheid te zegge.... manne prate d'r altijd veel makkelijker over dan 'n moeder, niewaar „Praat me niet van dokters, me goeie mensch't is net zooas u zegtdie staan meteen met derlui messie klaar dan zijn ze 't gauwste van de last af.... of je leit te gille van de pijn, dat laat hun zoo koud as ijs.As 'k nóg denk an die vinger van me. 'n jaar of tien geleeë.... hier, deze, kijk, ie kan 't lidteeken nog zien.... zóó'n jaap het ie d'r in gegeve. de engerd.... en wou ie me nog staan te vertelle, dat 'k 'r te laat bij geweest was, om 't zonder snije beter te krijge. Ja, ze motte mijn vertelle wat 'n zwerende vinger is...." „Maar wat zou 'k daar nou an doen, buur vrouw „Eerst afwassche met boorwater.... en dan 'n schoon lappie met coulard-water dr' opda's 'n reuze-middelen as 't dan over drie dage met beter is. dan weet 'k nog wel wat anders.... boorzalf is ook best.... dat kan je dan voor de nacht gebruike, want 't lappie met coulard-water mot om de paar uOr opnieuw nat gemaakt worde en daar kan je 's nachts niet an beginne...." „Nou, dan ga ik zoo meteen direk maar de spulletjes hale.... want 't begint me te ver- vele. met dat been.ze is nou al veer tien dage thuis van d'r atteljee.... en.... Groote genade TToos Toos 1 Buurvrouw, gauw 'n glasie water.... ze gaat werentig zoowat van d'r zellevezie ie dat?" „Ik wil naar bed," sufte Toos, die raar weg-trok en d'r hoofd in d'r arm lei. „Hierzoo," kwam buurvrouw met water „drink maar es.ze is niet al te stevig van bouw, zie je.da's de heele kwestie. 'n beetje bloed-armoede zeker." „Ja.... als te sterk is ze niet.... en dan weinig slaap de laaste dagedat scheelt ook." Nu kwam de huisbaas aan de deur, die nog open stond. „Komt u d'r maar effies in, meneer" riep Toos' moeder ,,'k zit hier met me dochter, die Hij stapte door naar de kamerzag 't meisje.... hoorde 'n korte uitleg.... zag ook 't beenen schrok. „Daar moet u direct mee naar de dokter gaan, juffrouw Velders.... dat been ziet 'r leelijk uit.... en 't kind heeft de koorts als 'n paard, ziet u dat niet „Koors ongeloovigde buurvrouw met 'n gezicht van waar bemoeit die vent z'n eigen mee. Koors zeit u Om tien uur in de ochtend „Ja.... kan dat soms niet?" „Kannekannemaar u mot mijn anders met vertelle was koors isen om nou de stakker ineens bang te make met koors en dokters. „Niet snije," klaagde Toos met heei ziek geluid, „niet snije...." „Stil nou maar.... hou jij liever je ge mak.... we zalle eerst nog is prebeere wat buurvrouw heb angeraje. „U moet 't zelf weten, juffrouw Velders, ik heb er absoluut geen belang bij.... maar zóóveel ondervinding heb 'k toch nog wel, dat 'k drommels goed zie, dat hier 'n dokter aan te pas moet komend'r is infectie. da's zoo duidelijk als wat ter wereld ook. en die rooie streepjes daar verderop, naar de"kme toe, die bevallen me heelemaal met. Ik wil d'r verder niets over zeggen, maar ik wil toch niet heengaan, zonder u ernstig te hebben gewaarschuwd De huisheer ontving z'n geld.... keek nog es naar 't bibberende meisje en 't ontsto ken been.en ging toen weg. „Ja...," zuchtte juffrouw Velders, „daar stane me nou...." „Mensch, maak 'e niet overstuur, om wat zoo'n eigenwijze huisbaas zegtof hij zoo'n perfester isopschepperij, anders niks.... hij wil es late zien, dat ie d'r ver stand van heb.maar afijn ik wil d'r geen 1 verantwoordelijkheid van hebbe. hoor.... I as jij naar 'n dokter wil gaan.maar ik zeg je vooruit, hij staat meteen met z'n messie j klaar.en dan hei je kans, dat 't schaap 'r zes weke mooi mee is. „Zes weke.... geen kleinigheid.... zes weke zonder verdienste en misschien vandaag of morrege nog 'n boodschap van de ateljee- juffrouw, dat ze niet meer hoeft terug te komme.en as 't kind nou zelf zoo'n angst heb voor snije...." „Wat 'n wonder.... je bent r ook maar niet effetjes mee opgeknapt.... Haal nou maar gerust boor- en coulard-water en 'n doossie boorzalfvoor nog geen twee kwartjes bij-mekaar.... en je zal zien.... je zal zien...." 's Avonds lag Toos in hevige ijl-koorts en was haast met geen drie man te houden. De vader te iaat met z'n gezag greep driftig z'n pet.sprong op de fiets en ging op zoek naar 'n dokter. Na 'n uur kwam te terug met een. Toen deze 't been zag deinsde hij onwille keurig terug en schudde afkeurend 't hoofd Hij gunde zich geen tijd tot praten nam z'n instrumenten 'n Klein half uur was ie zwijgend bezig. ging toen heen met de mededeehng, dat ie terug zou komen met 'n chirurg „Dusdushuilde moeder Velders „Bloedvergiftiging" klonk 't kort en verschrikkelijk. „Veel te iaat gewaarschuwd als u me vanmorgen geroepen had. dan zou 't misschien nog te redden zijn geweest maar nu..'k ben 'r hard bang voor." Vier dagen later werd Toos Velders be graven. En de buurvrouw, die met 'n dozijn andere samenhokte in 't straatje, om op de lijkstoet te wachten en 't geval bepraten, zei gewichtig fluisterend: „Ik heb 't wel gedocht.... ik heb 't wel gedocht.zoo gauw die dok ter d'r an te pas kwam werd 't mis.meer dan twintig groote sneeë heb ie de stumperd gegêve.... en die tweede maakte 't nog 'n beetje erger.... 't leek wel 'n slachterij...» één en al bloed wat 'e zag.... en dan bij'n kind as Toos, dat tóch al bijna geen bloed in d'r lijf had.... hè, ik griezei d'r nog van." En de buurvrouwen griezelden mee.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6