Binnenlandsch Nieuws VOOR DE HU DERDE BLAD WOENSDAG 16 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 2 Siaten-Gene^aal Vergadering van het bestuur der R. K. Staatspartij Heffing van Griffierechten Journalistiek De aflevering van brandstoffen De logiesruimte bij de werk verschaffing Watervoorziening Boxtel en Oisterwijk Nikkelen munt Tweede Kamer De Ambtenarenwet De verbroken Radio-rede LUCHTVERKEER De Raket-proeven in Duitschland Engelsche persstemmen over de opstijging van de R. 101 Het luchtschip R 101 De Zeppelin naar den Balkan De vliegtochten naar Indië De bemanning van de P. H.-A. E. N. De radio-uitzendingen Een duel op denbezem SOCIAAL LEVEN De Federatie van Bedrijfs- vereenigingen voor ziekengeld verzekering RECHTSZAKEN f 1500 uit een directiekeet ontvreemd KUNST EN KENNIS Praehlstorische schedel LANDBOUW EN VISSCHERIJ Chrysanthemum-tentoon stelling te Utrecht De visscherij in 1928 Firmacontract of Arbeids contract? HANDEL EN NIJVERHEID Het Congres der Int. Kamer van Koophandel STOOMVAARTLIJNEN uitzendingen in België, Engeland, West- Duitschland, Denemarken, Zweden en Noor wegen. Zaterdag 12 October j.l. vergadrede het Partijbestuur in Hotel Kasteel van Antwer pen te Utrecht, onder leiding van den waar- nemenden voorzitter, den heer M. van Hout. Afwezig de afgevaardigde van Leiden, met kennisgeving, mede ook met bericht van verhindering van diens plaatsvervanger. Aanwezig 21 leden. Eén vacature. Na opening en goedkeuring der notulen werden eenige ingekomen stukken afgedaan. Hierop volgden eenige mededeelingen van het Dagelijksch Bestuur, o.a. over de toe passing van art. 26 lid 2 Kiesreglement t.a.v, de vacature voor de Tweede Kamer ont staan door het aftreden van Mr. Dr. Dec kers, waarvoor de heer J. C. van Beek zich niet beschikbaar stelde en de heer Th. Schaepman kon zitting nemen. Voorts werd rapport uitgebracht over de exploitatie van de Verkiezingsplaten en Vlugschriften, waar uit bleek de groote afname dezer propa gandamiddelen. Het rapport der Commissie uit het P. B,, inzake de Eerste Kamerverkiezing in Nrd.- Holland, werd voor kennisgeving aangeno men. Besloten werd de herdenking van het 25- jarig bestaan der landelijke R. K. Partijorga nisatie in den Partijraad uit te stellen tot het voorjaar 1930 o.a. wegens de zeer be zette agenda der a.s. Partijraadsvergadering en de bestuurswisseling en bestuursvacatu- res. De datum der a.s. Partijraadsvergadering werd gesteld op 22 en 23 November a.s. De agenda voor die vergadering werd vastge steld behoudens het reglementair overleg ter zake met den voorzitter van den Partijraad. Agenda's en praeadviezen zullen einde de zer week worden verzonden. Behandeld werden de door de R. K. Rijks- kieskringorganisaties ingezonden voorstellen en de prae-adviezen van het P. B. daarom trent werden vastgesteld. Na gehouden rondvraag werd de vergade ring met den christelijken groet gesloten. Ingediend is een ontwerp vgn wet tot wijziging van de wet van 5 Juli 1910, hou dende regeling van de heffing van griffie rechten en, in verband daarmede, wijziging van eenige wettelijke voorschriften. Dit ont werp beoogt, blijkens de Memorid van Toe lichting, te komen tot afschaffing van de bepalingen van de wet van 5 Juli 1910, wel ke met de voorschriften der Comptabili teitswet 1927 (in werking getreden 1 Ja nuari 1929) in strijd zijn, en aan te vullen met de bepalingen, ten doel hebbend te ver zekeren de behoorlijke inning van de rech ten en verdere kosten, waarover de grif fier verantwoordelijk is. Met ingang van 1 November is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mr. Dor- beck, hoofdredacteur van het „Dagblad van Noord-Brabant". In zijn plaats is benoemd dr. Albert van der Poel, tot nu toe assistent de hoofdredactie van de „Limburger Koe rier" te Maastricht. Het Tweede Kamerlid, de heer Wijnkoop, heeft den Minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Heeft het de aandacht van de regeeririg getrokken, dat de aflevering van de brand stoffen *ioor de mijnen naar Amsterdam op dit oogenblik volkomen onvoldoende kan worden genoemd? Is het juist, dat een der oorzaken van dit euvel op het oogenblik is de bedoeling van de Staatsmijnen om de col lectieve brandstoffenvoorziening tegen te gaan? Wat denkt de regeering te doen om dadelijk een voldoende brandstoffenvoorzie ning mogelijk te maken, en wel zoodanig, dat de arbeidende massa's in de groote bevol kingscentra de noodige brandstof snel en goedkoop kunnen erlangen? Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Wijnkoop, betreffende het nemen van maatregelen tegen verontreiniging door ongedierte van de logiesruimte bij verschil lende werkverschaffingen, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord, dat in twee van de zeventien nederzettingen, waar arbeiders uit de vier grootste gemeenten zijn gehuisvest, onge dierte is geconstateerd. Zuiveraars, aange wezen door het desbetreffende gemeentebe stuur, hebben deze twee nederzettingen weer zuiver gemaakt. Aangezien het ongedierte in de geheel ge.- bouwde nederzettingen is aangetroffen, moet het op een of andere wijze na het betrekken ervan er zijn ingekomen. Thans zal eens per veertien dagen elke nederzetting, dus ook de vijftien kampen, waar nog nooit onrein ge constateerd is, door zuiveraars gecontroleerd worden. De vraag, of de arbeiders schadeloos ge steld moeten worden, ligt ter beslissing bij het gemeentebestuur. Gisteren is de waterleiding BoxtelOister wijk, welke tegelijkertijd de gemeenten Esch en Haaren voorziet, geopend. De opening geschiedde door den Commis saris der Koningin in Noord-Brabant, mr. dr. A. van Rijckevorsel. De Staatscommissie inzake Nikkelen Munt heeft o.a. aan de Kamer van Koophandel te Amsterdam, een aantal vragen gericht omtrent dit vraagstuk. Deze heeft een com missie verzocht advies uit te brengen. Deze heeft in de jongste vergadering der Kamer haar advies uitgebracht. De commissie acht den rijksdaalder niet een practisch betaalmiddel, evenals den hal ven gulden, en het dubbeltje te klein. De gulden is een doelmatig geldstuk. Zij zou daarom de middenlijn v. d. rijksdaalder op 32 (thans 38), van het kwartje op 22 (thans 19) en die van het dubbeltje op 18 (thans 15) m.m. willen gebracht zien. Zij staat niet af wijzend tegenover afwijkende kleuren voor de verschillende geldstukken, aanbrenging van een opening e.d. middelen tot onder scheid. De heer Julius del Canho, lid der Kamer, achtte nieuwe munten van 5 en 3 gewenseht. De commissie deelt dit ver langen niet, maar staat niet afwijzend tegen over een proef met een bankbiljet van 5. Tegen nikkel heeft de commissie op zich zelf geen bezwaar, maar zij vermag niet te beoordeelen in hoeverre nikkel het doelma tigst zou zijn, o.a. met het oog op verval- sching. Vergadering van Dinsdag 15 October Voorzitter mr. J. It. H van Scliaik Mr. Duys trekt zijn interpellatie over de strafzaak Giessen-Nieuwkerk in, omdat hij bij de behandeling der Justitiebegrooting meer gelegenheid zal heoben op deze kwes tie terug te komen. De interpellatie van den heeT Wijnkoop over het optreden van burgemeesters en Rijkspolitie bij stakingen, wordt niet toe gestaan, daar bij de begrooting van binnen landsche zaken voldoende gelegenheid voor de bespreking zal bestaan Ook wordt op dezelfde gronden de inter pellatie van den heer Wijnkoop over de verhouding met Sovjet-Rusland niet toe gestaan. De Voorzitter deelt mede, lat het wets ontwerp winkelsluiting niet op de agenda is geplaatst, daar door de behandeling van de ambtenarenwet daarvoor geen tijd meer zal overblijven. Aan de orde is daarna de Ambtenaren wet. De heer BOON (V. B.) juicht het ont werp toe, doch mist daarin het materieel recht. Hij legt zich daazoij neer, ook om dat de minister een regeling daarvan in het vooruitzicht stelt. Spr. oetreurt het, dat niet tevens de militaire administratieve recht spraak geregeld is en dringt aan op spoe dige indiening van een afzonderlijl ont werp. De heer J. TER LAAN (S.D.A.P.) betoogt, dat, waar de Kamer zich voor 'n ïegeling van het materieeleen formeels recht heeft uitgesproken, de minister zich niet tot het formeele recht had mogen beperken en be strijdt de argumenten voor deze handelwij ze. Geld er voor zou t-j vinden zijn en het centralisatiebezwaar ware te ondervangen door klasse-indeeling van het personeel. Spr. komt op tegen de uitsluiting van de 14000 arbeidscontracters uit het wetsontwerp. Spr. dringt aan op uitbreiding van het beroep tot het ongeschreven recht en op regeling van het materieel recht bb de wet inplaats van bij algemeenen bestuursmaat regel en op opneming van de maréchaussee in het ontwerp. De heer VAN WIJNBERGEN (R.K.) acht het ontwerp van groot belang, daar in het vervolg de verschillende klachten der amb tenaren gebracht zullen worden ter plaatse, waar zij behooren, voor den onpartijdigen rechter. Vast staat, dat allen deze regeling van het formeele recht gaarne willen; werd het materieele recht thans bij de wet gere geld, dan was geen verbetering meer moge lijk. Thans echter zullen de lagere organen binnen twee jaar een regeling moeten maken, waardoor in nobele concurrentie de beste regelingen zullen ontstaan. Mocht de termijn tot een jaar worden verkort, dan zou spr. zich daarover slechts verheugen. Spr. wenscht binnen niet te langen tijd een regeling voor de militairen. Het verwijt over uitsluiting, van arbeidscontracten is onjuist, daar het ontwerp den rechtstoestand van ambtenaren en niet van overheidspersoneel regelt. Spr. zou het juist achten, indien de samenstelling der ambtenaren-gerechten niet geschiedde door Ged. Staten maar door de rechterlijke macht en dat de centrale commissie voor georganiseerd overleg het recht van aanbeveling kreeg! De heer SCHOKKING (C.H.) acht het wetsontwerp logisch gedacht en juicht het daarom toe. Wat betreft de beperking tot het formeele recht, gaat spr. volkomen mee met den Minister, waar deze rekening wenscht te houden met de noodzakelijkheid van differentieering. Door de centralisatie zouden o. a. de ambtenaren der lagere organen zich te veel rijksambtenaren gaan voelen en daardoor zou een scheiding ontstaan tusschen de lagere organen en hun ambtenaren. Wat de arbeidscontracten betreft, die behooren in deze regeling niet thuis. Ten slotte acht spr. een afzonderlijke regeling voor de militairen gewenscht. De heer SCHOUTEN (A.R.) betoogt, dat de ervaring heeft geleerd, dat er behoefte is aan een soepele regeling, welke het ge decentraliseerde leven intact laat. Het is spr. niet duidelijk, dat zij, die eenerzijds de autonomie der lagere organen voorstaan, op dit gebied een gecentraliseerde regeling wenschen. De militairen behooren in deze regeling niet thuis, het is echter de bedoeling der Regeering om voor hen een regeling te tref fen. En wat de arbeidscontracters betreft, spr. meent, dat, wanneer de Regeering voor een bepaald werk menschen op arbeids contract in dienst neemt, deze menschen niet in dit ontwerp thuis hooren. De heer DE VISSER (C.P.) zegt, dat dit ontwerp, vergeleken bij het vorige, een groote verslechtering beteekent, hetgeen niet toevallig is. Nu de revolutionnaire golf slag is teruggeëbd. maken we de reconstruc tie van het kapitalisme mee en dit soort wetgeving dient om de macht daarvan te bevestigen. Het bevat niet het eerste recht van den proletariër: het stakingsrecht; er is geen scrake van. dat het tegemoet komt aan de redelijke verlangens van het overheids personeel. Indien men geen kans ziet het materieele recht in dit ontwerp te regelen, waarom dan niet bij Kon. besluit den ambtenaren terug gegeven wat hun ontnomen is door de in trekking van art. 49 van het Bezoldigings besluit? De vergadering wordt te 5 uur 5 min. ver daagd tot Woensdag 1 uur. De uitzending met de voorwaarden in strijd Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Wijnkoop, inzake de verbreking van de radio-rede van een lid der vrijdenkersbe weging op Zondag 29 September 1929, heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, dat ambtshalve het uitzenden per radio van de redevoering na verloop van eenigen tijd ver broken is op grond van de Telegraaf- en Telefóonwet, welke de overheid verplicht te waken tegen inbreuk door middel van radio uitzendingen op de veiligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden. Ten einde dezen plicht te kunnen nakomen, zijn bij de voor de uitzending verleende vergun ning voorwaarden gesteld. Daar de uitzen ding met de voorwaarden in strijd kwam, is zij verbroken. Overigens hadden noch de aanvraag tot vergunning, noch het programma, noch de redevoering zelf tot onderwerp, hetgeen in art. 168 van de Grondwet wordt gewaar borgd: volkomen vrijheid, godsdienstige mee- i ningen te belijden. Tegen aanwezigheid van veel publiek Naar de „D. Allgem. Ztg." meldt, heeft prof. Oberth er bezwaar tegen, de eerste poging met zijn raket ir tegenwoordigheid van veel menschen bij Greifswald te doen plaats hebben. Men wil daarom een startplaats kiezen, die niet te voren bij het publiek bekend is. Bij den start zouden dan alleen eenige rijks ambtenaren aanwezig zr'n. Bovendien zal men trachten de proefne ming te verfilmen. I De proeftocht van de R. 101 wordt in de Engelsche pers algemeen gunstig beoordeeld. Het slagen van de vlucht wordt aangezien als een bewijs, dat de kritiek, die tegen het luchtschip is gericht voorbarig en ongegrond is gemeest. Verder legt men er den nadruk op, dat deze tocht slechts een proeftocht was. Het luchtvaartministerie en de bouwer van het luchtschip zijn het er over eens, dat het nog geruimen tijd zal duren, eer de ontwik keling van het bouwen van luchtschepen zoover gevorderd is, dat luchtschepen als een geregeld verkeersmiddel tusschen moederland en dominions zullen worden gebruikt. Maar toch is de techniek enorm vooruitgegaan. Dinsdag zullen de toonaangevende autori teiten van het ministerie van luchtvaart over leg plegen over de verdere proefvluchten. Voorloopig staat 't wel vast, dat minstens nog 5 of 6 proeftochten noodig zijn, voordat de groote reis kah beginnen. De laatste proeftocht zal waarschijnlijk 24 uren duren. De professor: „Groote genade, ik moet vanmorgen visch - pastei in plaats van schoensmeer gebruikt hebben!" Verwacht werd dat het luchtschip „R 101" een nieuwe lange proefvlucht zou maken. Intusschen is de R 100, die te Yorkshire is gebouwd, ook gereed gekomen. De „Graf Zeppelin" is gisteravond 8 u. 25 uit de hal gebracht, waarna om half negen (Duitsche tijd) de start voor de Balkan- vlucht plaats vond. Er hing een dichte ne vel, die het luchtschip vrijwel geheel aan het oog der toeschouwers onttrok. Dr. Ecke- ner heeft zelf de leiding op zich genomen. Onder de 20 passagiers bevindt zich het Turksche parlementslid Junis Nadi Bey, als mede verscheidene Zwitsers, waaronder en kele dames. Wanneer de weersomstandigheden het toelaten, zal de tocht twee en een hal ven dag duren. Vandaag zal een bezoek gebracht worden aan de voornaamste steden van den Balkan volgens het reeds bekende vaar- plan. Naar alle waarschijnlijkheid zal het luchtschip Donderdagmorgen om negen uur in Breslau arriveeren en aldaar een lan ding uitvoeren, terwijl de „Graf Zeppelin" Vrijdagmiddag weer te Friedrichshafen ver wacht wordt. Naar aanleiding van de aankomst van het vliegtuig P. H.-A. E. N. met de bestuur ders Frijns en Soers te Batavia, deelt de K.L.M, het volgende mede: De werktuigkundige Walewijn is te Aky- ab achter gebleven, daar hij in lichten graad aan dysenterie leed. Een ontvangen tele gram meldt, dat zijn toestand zeer gunstig is en hij over 10 dagen vermoedelijk weer geheel hersteld zal zijn. De werktuigkundige Dunk, die zich met Duimelaar en Tepas op Penang bevond, teneinde daar het vliegtuig P. H. A. E. O., dat bij Satul in Siam bij een landing averij had opgeloopen, naar Batavia te versche pen, is op aanwijzing van de K. L. M. naar Medan vertrokken en heeft van daar uit, inplaats van Walewijn, de bestuurders Fryns en Soer naar Batavia vergezeld. Het hoofdbestuur van het Alg. Ned. Ver bond heeft aan den Minister van Waterstaat in een adres verzocht om, indien dat nog mogelijk is, ook na 31 December 1929 de 1071 M. golf voor één der Nederlandsche omroep- stations te behouden, en zo odit niet kan, andere doeltreffende maatregelen te nemen of toe te staan, waardoor de nadeelen van de uitzendingen over de golven 298 M. en 1875 M. worden ondervangen, zulks in ver band met de onvoldoende ontvangst van deze In de stad Lille in het noorden van Frankrijk leefde eens een gepensionnerd ge neraal. Door het militaire leven was hij onverschil lig geworden voor den godsdienst, waartoe hij van jongs af behoorde en hierdoor had hij ook weinig achting voor de priesters. De gemeente had h:m tot burgemeester gekozen en dit ambt vervulde hij naar zijn best vermogen. Ofschoon hij zelf zijn gods dienstige plichten niet nakwam, liet hij zijn familie in dit opzicht volle vrijheid en zijn vrouw was dan ook hierin voor de gemeente een voorireld. Het liep tegen H. Sacramentsdag. Daags te voren brak er een hevig onweder boven de stad los en op de straten en wegen, bleef zulk een laag modder na den plasregen lig gen, dat men vr~esde de processie niet te zien doorgaan. Vooral op de plaats waar ge woonlijk het rustaltaar werd opgericht, was alles overstroomd. Daarom trachtte de pas toor de naastbijwonendèn te bewegen de stra ten behoorlijk schoon te maken. Dadelijk waren vrschilende dorpelingen aan het vegen gegaan, maar geen enkele waagde het voor het huis van den generaal te vegen: men vreesde voor zijn strengheid. „Komaan kinderen, vlijtig maar gewerkt, het is voor den goeden God,'- aldus moedigde de grijze priester ziin parochianen aan. „Ook voor het slot zullen wij vegen, al zal dat een heel karwei zijn." „Maar ik niet, mijnheer pastoor," zei een der boeren. „Dan zal ik eens beproeven wat daaraan te doen is," antwoordde de pastoor en een uurtje later ging hij zelf naar het slot. en verlangde den burgemeester te spreken." „Mijnheer pastoor," zei de generaal spot tend. „Uw bezoek geldt zeker mijn vrouw. Ge hebt van haar zeker iets noodig en dan is mijn tegenwoordigheid onnoodig. Als ge zoo goed wilt zijn „U oordeelt voorbarig." mijnheer de gene- raai „Ik heb hooge achting voor Uw gemalin wegens hare vrijgevigheid voor d^ armen, nu echter had ik een verzoek aan U. Ik zal U niet lang ophouden, omdat ik zelf zeer weinig tijd heb. Morgen op het feest van H. Sacra mentsdag zal de processie voorbij Uw slot komen. Bij hst kruisbeeld zal de Zegen ge geven worden. Als U nu zoo goed wilt zijn de straat voor het slot te laten vegen of ten- tenminste toe te staan dat 't gedaan wordt..." „Mijnheer pastoor," antwoordde de generaal „ik geef U geen permissie voor mijn huis te vegen." „Maar hoor eens," zei eenigszhis verlegen de dame des huizes, mijnheer pastoor vraagt toch niet te veel; onze knechten heb ben dat zeer spoedig gedaan." „Ik h'b hier met mijnheer pastoor te spre ken en verzoek u ons die zaak over te laten. Ik verbied ten strengste, dat voor mijn huis wordt geveegd, al was het ook maar met een stoffer." „De hemel beware mij er voor in uw huis den vrede te verstoren," zei de pastoor en ging heen. De generaal liet zijn bedienden bij zich ko men en verbood hun voor wie dan ook op de straat te vegen. „Die het waagt, zal zijn straf niet oritloopen," eindigde hij. „Hebt ge dit begrepen?" „Ja, generaal!" Dien avond was de oude militair in een slechte Bui en kon, toen hij zich ter ruste had begeven, den slaap niet vatten. Het was kort na middernacht, toen hij een geluid ver nam dat regelmatig terugkeerde. Hij luister deen vernam duidelijk het geluid van een bezem over de straat, dat in regelmatig tempo voortging. „Wacht, daar is er een aan 't vegen!" Snel kleedde hij zich aan en ging stil naar beneden met een dikken stok in de hand. Nog steeds hoorde hij den bezem over de straat schuren, opende de deur, hief den stok omhoog, doch liet hem op hetzelfde oogen blik weer zakken, want hij herkende den pastoor, die zelf bezig was de s'traat te vegen. „Wat, mijnheer pastoor! Zijt ge zelf mid den in den nacht aan het vegen?" „Ja, ik doe het zelf, Excellentie," antwoord de de pastoor. „Ge hebt met een strenge straf bedreigd wie de straat zou durjen vegen. Ik wil liefst zelf die straf dragen. Slaat u maar toe. Gaarne zal ik i:ts voor mijn Heiland verdragen, die zooveel voor mij heeft geleden." „Aha, vat u het zoo op," riep de generaal nadenkend. „Frangois! Pierre, Nico," riep hij daarop. „Vlug hier, breng mij een bezem!" De geroepenen snelden toe, niet wetende wat er aan de hand was. „Nu, waar is de bezem?" „Een bezem", stotterde Pierre. „Ja, een bezem zou je brengen!" piérre liep snel heen om het verlangde te halen. De generaal greep den bezem en begon te vegen, zoo goed als hij kon, want het ging hem nog al onljandig af. „Maar generaal," zeide de pastoor, „dat is voor u ongewoon werk, laat dat aan anderen over." „Laat mij mijn gang maar gaan, mijnheer pastoor. U veegt daar en ik hier. We zullen eens zien, wie overwinnaar is in dit du:!." Na tien minuten stond de generaal uitgeput stil; dikke zweetdroppels rolden over zijn ge rimpeld voorhoofd. „Neem den bezem, Piérre," zeide»hij „en maak dit werk in orde met de twee anderen die nog schijnen te slapen. En nu, mijnheer pastoor, verzoek ik u op te houden en u t;er ruste te begeven. Morgen hoop ik u tg bewij zen, dat ge h-dennacht de voortreffelijkste preek van uw leven hebt gehouden.' Zoodra de volgende morgen aanbrak, was alles in beweging; de generaal sneed zelfs de schoonste bloemen en takken af. „Het Angelus luidt al," riep hij tot zijn bedienden, „maak voort, er is geen ttjd te verliezen." Na verloop van een paar uren was er eer> heerlijk altaar voor het slot opgericht, dat zijns gelijke in het dorp nooit gehad had. Een mand met de prachtigste bloemen stond gereed om vóór het naderen d^r prd- eessie over den grond gestrooid te worden. „Als de pastoor nu niet tevreden is," ze' de generaal, „dan is hij ind'rdaad moeilijk te voldoen," en hij bezag alles mer inniv welgevallen, terwijl zijn vrouw voor het ven ster stond toe te zien en haar oogen niet vertrouwde. Om h't geheel de kroon op te zetten, gin gen zij samen naar de H. Mis en volgden cl: processie. Den volgenden dag werd de pastoor op het slot ten eten genoodigd, bij welke gelegen heid de vrouw van den gen-raai vroeg- „Mijnheer pastoor, hoe hebt ge dat toch zoc mooi aangelegd?" De pastoor glimlachte fijntjes maar liet het aan den generaal zelf over, van het nachtelijk duel op den bezem te vertellen. De trajecten Akyab-Kohlak en Kohlak Medan heeft de P. H. A. E. N. zonder werk tuigkundige aan boord afgelegd. Dit was mogelijk, doordat de bestuurder Frijns die thans voor de derde maal per vliegtuig te Batavia aankomt (eerst met de Postduif op 10 Oct. 1927, daarna met hetzelfde vlieg tuig P.H.A.E.N. op 30 Dec. 1928) zelf een zeer bekwaam werktuig-kundige is. Dezer dagen werd de eerste bestuursver- gaderiijg gehouden van de Federatie van Bedrijfsvereenigingey voor Ziekengeldverze kering. Deze Federatie ./erd destijds opge richt door de centrale organisaties van werk gevers en arbeiders en wel door- het Ver bond van Ned. Werkgevers, het R. K. Ver bond van Werkgeversvaxvereenigingen. Cen traal Overleg in Arbeidszaken voor Werk geversbonden, de Alg R. K. Werkgeversver- eeniging. de Ver. van Christ. Werkgevers en Groothandelaren in Nederland, het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, het R. K. Werkliedenverbond in Nederland en het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland. Volgens de statuten moest het bestuur in deze eerste vergadering overgaan tot de verkiezing van een voorzitter; een plaatsver vangend voorzitter en een secretaris. Als zoodanig werden voor den tijd van één jaar benoemd de heeren F L. van der Bom, voorzitter van de Ver. van Chr. Werkgevers en Groothandelaren in Nederland; E. Ku- pers, voorzitter van het Nea. Verbond van Vakvereenigingen en mr P. W. J H. Cort van der Linden, algemeen secretaris van het Verbond -van Ned. Werkgevers. De visscherij in de Zuiderzee bracht over het geheel geldelijk minder p dan in 1927, grootendeels als gevolg van de mislukte an- sjovis-visscherij. Uit het verslag blijkt voorts, da1- in 1928 door de Nederlandsche visschers hier te lande in totaal zijn aangevoerd 235.684.000 K.G. visch en schaal- er weekdieren, ter waarde van f 35.284 000, tegen in 1927: 213.243.000 K.G visch en schaal- er. week dieren, ter waarde van f 31.609 300 In dez® cijfers zijn niet begrepen de vangsten der rivier- en binnenvisschery met uitzondering van de riviertrekvisschen. Uitgevoerd werd in 1S?8 aan visch. schaal- en weekdieren voor een waarde van ruim 30.1 millioen gulden teg.r voor ruim 27.8 millioen gulden in 1927. Veroordeelde beweert onschuldig te zün De Arnhemsche rechtbank veroordeelde N. R., die beschuldigd was eenige maanden geleden f 1500 te hebben ontvreemd «it een directiekeet der Gemeentewerken, tot twee en half jaar gevangenisstaf. I R. Is een berucht, persoon, die thans een straf ondergaat wegens het bedreigen van een der Arnhemsche wethouders met een bijl. Toen het vonnis was uitgesproken riep R.: „Ik ben onschuldig." terwijl bij het overbrengen naai den celwagen door den veroordeelde herhaaldelijk werd uitgeioepen: „Twee en een half jaar zal ik onschuldig zitten." Professor Dart, de man van den Taungs- schedel, heeft in de „Cape Times" een me- dedeeling gedaan over, een vondst door pro fessor Drennan van de universiteit van Kaapstad, niet ver van daar, te Philippi, gedaan. Professor Drennan vond eer- schedel en een nogal compleet dijbeen, die sterk afwe ken van andere daar aangetroffen skelet fragmenten, die in het algemeen den Bosch- jesman verraden. De bedoelde overblijfselen leken op over eenkomstige beenderen van menschen van het Australisch en Tasmanisch type en ook op die van den Neanderdal-menscii. Professor Dart opperde de veronderstelling dat de Australoide bevolking van Australië uit Zuid-Afrika afkomstig zou kunnen zijn. Bij het bestuur van de groote Chrysan themum- en Najaarsbloemen-tentoonstelling in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, is be richt ingekomen, dat ook H. M. de Koningin een groote zilveren medaille heeft beschik baar gesteld als eere-prys. Ook van den Commissaris der Koningin in Utrecht is een zilveren medaille ontvangen. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft zich bereid verklaard het beschermheerschap der tentoonstelling te aanvaarden. De be schikbare plaatsruimte is geheel bezet. Belangrijke inzendingen zijn toegezegd. De Utrechtsche Bloemen- en Plantenveiling komt met een groote collectieve inzending chrysanten en andere bloeiende en blad planten. Ook uit Aalsmeer is een belangrijke inzending toegezegd. Verschenen is het Verslag over de Vis scherij gedurende 1928. Evenals vorige jaren bevat dit verslag een beknopt overzicht van de uitkomsten der verschillende takken va- viscchery en maakt het verder melding van hetgeen in 1928 van regeeringswegr is geschieo ter bevor dering van de visscherij alsmede van de in 1928 door de Rijksinstituten voor vissche- rij-onderzoek en het NedeFandscb Vissche- rijproefstation verrichte werkzaamheden en onderzoekingen. Ook is in dit jaarverslag thans een uit gebreid overzicht opgenomen van den om vang en de uitkomsten van de zeer belang rijke visscherij in ae Zeeuwscile stroomen, welk overzicht tot dusverre werd gepubli ceerd in de jaarverslag-n omtrent een toe stand der visscheiijen op de Zeeuwsche stroomen, door het bestuur diei visscherijen uitgebracht aan den Minister van Fi nanciën. Verder zijn voor het eerst opgenomen het verslag omtreht de Nederlandsche haring controle, welke in 1928 m werking is ge treden en de door den dienst dei haring controle samengestelde tabehen betrekking hebbende op den uitvoer var, pekelharing, terwijl de hoofdstukken, betrekkirhebben de op den omvang en de opbrengsten der rivier- en binnenvisscherij, aanmerkelijk zijn uitgebreid. Volgens het verslag waren de inkomsten van het Nederlandsche stoomtreiJerv ssehe- rybedrijf over het geheel bevredigend De Noordzee-haringvissche'ij gaf, mede door de moderniseering van pet bedriji ruimere vangsten dan in de laatst jaren net geval was. De haringprijzen waren echter vaak onbevredigend en over net geheel nogal be langrijk lager dan in 1927. Van de beugvisscherij vermeldt het ver slag iets betere resultaten dan in 1927. De Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de principi:ele kwestie tusschen een brood bakkerspatroon en de Arbeidsinspectie. De laatste maakte tegen den broodbakkers patroon proces-verbaal op, omdat hij een arb rider in zijn bakkerij werkzaam had, zon der dat van dien persoon een arbeidslijst in de bakkerij was opgehangen. De bedoelde persoon had er zich op beroepen bedrijfs leider te zijn en had een pachtcontract over gelegd. Maar de arbeidsinspectie had dit contract als een arbeidscontract en slechts in schijn als een vennootschapscontraet be schouwd. De kantonrechter was hst met die ziens wijze eens geweest en had den broodbakkers- patrcon veroordeeld tot 1 boete of één dag hechtenis. De Rechtbank heeft dit vonnis vernietigd, maar. opnieuw rechtdoende, den verdachte eveneens veroordeeld tot 1 boete of één dag hechtenis. In de vergadering van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel bra ent de heer Dooyewaard, lid van het Bureau der Ka mer, in herinnering het Congres der Intern. Kamer van Koophandel. Hij wees op het succes van het Congres en op het belangrijke voorbereid inde werk. Dit werk is in hoofdzaak gedaan door de heeren Heldring, Dubois en Du Mosch. Ter blijvende herinnering werd door den heer Dooyewaard namens de Kamer een oorkon de aangeboden. De Voorzitter, de heer E. Heldring, dank te mede namens de heeren Du Mosch en Dubois voor deze hulde. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ ARIADNE 14/10 v. Santander n. Musel. AURORA 14/10 v. Bari n. Algiers. BERENICE 1 I10 v. Amsterdam te Rotterdam,, BREDA (uitr;) 13/10 v. Curacao n. Cristobal CALYPSO 14/10 v. W.-Indiëte New York. DEUCALION 14/10 v. Melilla n. Alicante. DOROS 14/10 v. Bonzana n. Lissabon (v.o.) EOS 14/10 v. Genua n. Tarragona. ERATÓ 14/10 v. Amsterdam te Danzig. IRENE 14/10 v. Lissabon te Cadix. IRIS La Pallice/Amst. p. 14/10 Dungeness. MEROPE Gibr./Amst. pass. 14/10 Ouessant. NERO 1 10 v. Stettin te Amst. OBERON 14/10 v. Smyrna n. Constantinopel. ODYSSEUS Hamb./Stettin, p. 1 I10 Holtenau. POSEIDON 14/10 v. Bremen n. Amsterdam. ZEUS 14/10 v. Civita Vechia te Napels. PEURSUM 12/10 Charleston n. Bristol KON. HOLL. LLOYD GELRIA (thuisr.) 14/10 b. Bahia. DRECHTERLAND (uitr.) 14/10 v. Bahia. SALLAND (uitr.) pass. 12/10 Teneriffe. WATERLAND (uitr.) 14/10 te B. Ayres. HOLLAND—AFRIKA LIJN ALDABI (uitr.) 14/10 te Beira. ALKAID 1 /io v. Antw. te Amst. GRIJPSKERK (uitr.) 1 /io v. P. Natal n. Delagoabaa) MELISKERK (thuisr.) pass. 11/10 Perim. NIAS (thuisr.) 1 /io van Beira naar Mozambique. SPRINGFONTEIN 15/10 van Amsterdam naar Antw. HOLLAND—AMERIKA-LIJN BURGERDIJK 15/10 van Boston te Philadelphia. DINTELDIJK 13/10 van Vancouver te Seattle. EDAM N. Orleans naar Rotterdam pass. 14/10 Ouessant. NOORDERDIJK, Pacitickust naar Rotterdam, pass. 14/10 Flores. HOLLAND—BRITS CH-INDIë-LIJN SCHIEKERK (uitr.) 14/10 te P. Said. HOOGKERK (uitr.) pass. 14/10 Ouessant. MEERKERK (thuisr.) 13/10 van Algiers. HOLLAND—OOST-AZIë-LIJN OOSTKERK (uitr.) 14/10 te Port-Said. HOLLAND—AUSTRALIë-LIJN ARENDSKERK (thuisr.) 14/10 te Alexandrië. JAVA—NEW YORK-LIJN MERAUKE 13/10 van Tava te New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD DJAMBI (thuisr.) 15/10 van Port-Said. INSULINDE (uitr.) 15/10 te Sabang. KOTA BAROE (uitr.) 14/10 Finisterre gep. KOTA RADJA (thuisr.) pass. 15/10 Sagres. SEMARINDA (thuisr.) pass. 15/10 Perim. SOEKABOEMI (thuisr.) vertrekt vermoedeliik 16/10 nam. b uur van Londen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALCHIRAB itr.) 15/10 te Buenós-Ayres. ALCYONE (uitr.) pass. 14/10 Fernando Noronha. ALPHERAT (thuisr.) 12/10 van Montevideo. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALCOR 11/10 van Rotterdam e Santa Fé. BATAVIER VIII 14/10 van Rotterdam te Bordeaux. BELLATRIX 11/10 van Gondola naar Las Palmas v.O. COLYTTO 14/10 van Glasgow naar Montreal. EEM 14/10 van Rotterdam te Raumo. EMMAPLEIN 15/10 Kopervik gep., Narvik n. R'dam. HAVIK ms., 15/10 van Londen naar Amsterdam. KELBERGEN 14/10 Finisterre <?ep. B.-Ayres naar Ant- werpen. LEERSUM 14/10 Honnmgsvaag gep. Archangel naar Zaandam. LEKHAVEN 14/10 van Bremen naar Rotterdam. LIBELLE ms. 12/10 van Londen te Duinkerken. RANDWIJK 14/10 van Oran naar Skiën. ROSSUM 14/10 Holleman gep. Middelburg naai Borga. ROZENBURG 14/10 van Rotterdam te Savona. RIJSWIJK 14/10 van Rotterdam (e Caen. SCHIE 15/10 van lacobstad naar Rotterdam. STAD HAARLEM 14/10 Brunsbutte' gep., Lulea naar Viaardingen. STAD ZAANDAM 14/10 van Lissabon naar Pande. THEANO 14/10 van Cork naar Rotterdam. fHEMIS O 14/10 Eeüe Isle ~ep. Montreal naar R'dam. VALK ms./ 15/10 van Gorinchem tf Londen. VREDENBURG 14/10 van Rottcdam ce Savona. WASSENAAR 14/ic "ar Dunstor te Stockholm. VVES PLEIN 14/ic van Rotterdam te Lulea. IJSELHAVEN 13/rc Cape R.ice gep. Mobile n. Eremen* ZEELAND, sleepb. met 'ichter Frisia 14/ic van Rotter dam te Hamburg. ZONNEWIJK 14/10 Gibraltai gepu, Rott. naar GravOi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 8