ro MÏSSAALS CA/daison Schutter cJVfaison Schutter le klas Heerensalon CAdvertentiën Nieuwe Haarl. Courant H. H. ARCHITECTEN en BOUWONDERNEMERS BOUWTERREIN HEEMSTEDE MEDEDEELING Firma A. VERNOUT HAARLEM'S MUZIEK- INSTITUUT BOEK- EN KUNSTHANDEL Zichtzendingen H. COEBERGH f~d NIEUWE ZUID-HOLLANDER WOENSDAG 16 OCiXXöER 1929 bLAUZaJUL Kepcrfluwccl Kinder jurk, klokkend, m. zijden kraagje en manchetten cn gekl. corsage K90 Lengte 60 cM. Aardige wollen Sckot- scbe ruiten Kinderjurk, met vlugge garn. Ó9Ü Lengte 60 cM. fiê ARHH HAAR Kinderen ondergaan gauw den invloed van wat ze dragen. Als U ze wilt zien jubelen moet 11 voor hen een keus doen uit de bewonderens waardige collectie Kinder- kleeding van V. D. die onovertroffen is door ele gance en toch bereikbaar voor ieder door den bekenden lagen prijs. x^x mecpkotter Deze zuiver wol len fantaisie Velours Fagonné Kindermantel, met aardige rug- garneering en vol len Nutria bont kraag, kost in' bleu, reseda, rood, groen, bruin enz. in lengte - 55 cM. Fantaisie Kindermantel, m. aardige knoopgarneering, diepe rugplooien lm. Bont kraag. Leuke Engelsche dessins. Prima kwaliteit en pasvorm. ,41.80 Lengte 55 cM. Zuiver wollen Velours kleine Kindermantel, met echt bontgarneering rondom, bont col russe en mooie velvet appliques. In diverse kleuren Q90 Lengte 45 cM. Zuiver wollen Velours Kindermantel, in den rug ceintuur en met echt bont garneering langs kraag en manchetten. Dit aardig modelletje kost in £|75 lengte 55 cM. O LEEUWARDEN VOORHEEN MAISON LAMBOUR Kleverparkweè 70 - Haarlem - Tel. 11543 Is het adres voor de edistingeerde dame, voor des kundig haarverven en permanent wave met laagspanning TE KOOP met uitzicht op het heerlijke Spaame. Terreintjes voor 2 en 3 perceelen met goedgekeurde teekeningen. F 12.per vierkante Meter. Verkoopsucces verzekerd Te bevragen Makelaar J. P. KOK, Spaarnelaan 2, HAARLEM HYPOTHEKEN BOUW CREDIETEN Om misverstand te voorkomen, deelt Boek- Papier- en Muziekhandel hierbij mede dat haar zaak alléén gevestigd is en blijft WARMOESSTRAAT ÏO Géén filialen hier ter stede De leeraren van Haarlem's MuziekTnstituut beoefenen bijna allen het door hen onderwezen instrument in de H. O. V. of eenig ander groot orkest, en geven hunne leerlingen daardoor veel meer dan louter schoolsche kennis. Deze aanpassing aan de praktijk, welke van scholieren kun stenaars maakt, geeft den leerlingen van VOORHEEN MAISON LAMBOUR Klever parkweg 70 - Haarlem - Tel. 11543 Bur.: Lange Tiendeweg 7 GOUDA is het grootste der te Gouda verschijnende dag bladen en bezit in Gouda en omstreken den uitge- breidsten lezerskring In zeven verschillende uitgaven en in prijzen vanaf f 1.90 tot f 15. openen U den weg, welke leidt tot vergrooting van uw omzet. Het aangewezen dagblad voor het plaatsen uwer advertentiën is de VRAGENBUS t UIT ONZE OOST Manifest van het Comité voor Zondagsrust Verwijdering uit het gezin GEMENGD NIEUWS Reiletjes te Maastricht BOEKBESPREKING OL.Jr\Lf ■A ALLE MODELLEN MET KLEINE STIJGING PER MAAT a 7 I J III Mri i jt. vn i\w i j v wi R 'jïi' •V*. 5*- V'V-% t&JS&Gr i-u ■■vnn^iiT uuucrcki nr\nnr een belangrijken voorsprong. De kosten der cursussen zijn gering. Het spreekuur van den Directeur NICO HOOGERWERF is WOENSDAG AVOND van 7—8 uur in gebouw „CAECILIA", Jansstraat 50, of alle d. gen van 13—1 uur KONINGINNEWEG 54 Vraag: Ik ben in d° belasting naar een Inkomen voor het jaar 19391930 aange slagen voor f 1900 Als aftrek levensonder houd f 900; rijksinkomstenbelasting f 55.20; verdedigingsbelasting f 5.50; gemeentelijke inkomstenbelasting f 15totaal f 75 70. Mijn inkomen heeft beioopen pT m. f 2300, volgens opgaaf van den patroon en ik be woon een geheel eigen huis. Is deze aanslag juist? Antwoord: Ja de aanslag is juist. 1. Mijn zoontje wordt Februari 14 jaar. Mag ik hem nu van school afhouden, of krijg ik daar boete voor? Kunt u mij ook precies zeggen, hoeveel boete? Antw.: 1. Zal een kind de school kunnen verlaten, dan moet aan 3 eischen voldaan zijn; lo. het moet 7 jaar leerling eener school zijn geweest; 2. het moet alle klassen der school hebben doorloopen; 3. het moet de klasse hebben doorloopen, waarin het zat toen het 13 jaar oud werd. Kindereh. onge acht in welke klasse zij zitten, fnogen ont slagen worden op den dag, dat ze 14 jaar worden. Hierin kunt u Zelf afleiden of uw zoontje van school mag. 2. Mag hij dat niet, dan bent u verplicht hem op school te laten. De boete bedraagt maximum 100, maar bij de eerste over treding is het bedrag niet zóo hoog. Bij be taling kan natuurlijk oök hechtenisstraf op gelegd worden. Vr.: Ik drijf eén pension, en heb aan een dame 2 kamers Verhuurd. Toe,, de dame de kamers huurde zagen ze er keurig netjes uit, en na een half jaar ziet het er treurig uit, mijn kleed op den grond heeft ze be dorven, benevens het zeil. Zij laat steeds kolen uit de kachel vallen, zoodat het zeil rondom de kachel verbrand is. Kan ik van haar schadevergoeding eischen? Antw.: Wendt u eens tot het R.K. Bureau van Arbeidsrecht, dat elke Dinsdagavond van half negen tot half tien zitt.ng houdt in ge bouw „St. Bavo" Smedestraat 23, Haarlem. Vr.: Is men verplicht voor een overleden broer, waarvan geen nalatenschap is, de nog betalende belasting te voldoen? Antw.: Neen, tenzij u de erfenis aanvaardt. Vr.: Wanneer is de vischtijd voor snoeken geopend? Hoe is het adres van den K. R. O.? Antw.: 1. De vischtijd voor snoek wordt geopend op 1 November. Op het oogenblik mag men alleen daar snoek vangen, waar men vergunning heeft van den rechthebbende op het vischrecht. 2. Het secretariaat is gevestigd Heeren gracht 118, Amsterdam (C.) Vr.: Hoe is het adres van het secretariaat van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring, die elk jaar voor zijn leden Kunstavonden organiseert. Antw.: Deze Kunstkring is ons onbekend. Wij kennen wel de Nieuwe Haarlemsche Courant. Vr.: Tot wien moet men zich wenden, om zich te verzekeren tegen werkloosheid, zoodat men bij werkloosheid de wettelijke uitkeering krijgt? (geen organisatie). Antw.: Wendt u tot de Landelijke Ver- eeniging tegen Werkloosheid en Ziekte, Pen ningmeester Smit, Heerensingel 45, Haarlem. Vr.: Hoe kan men het best een inktvlek uit een mantel (Engelsche stof) verwijderen? Antw.: Met een inkstift. Vraag uw drogist. Vr.: Ik heb een zwarten leerer jekker, die eenigszins kaal wordt. Hoe is deze weer zwart en glanzend te krijgen? Antw.: U kunt het leer weer kleuren met zwarte, verdunde spirituslak. Maak de lak vooral zeer dun, want anders wordt het leer te hard. U kunt het leer ook poetsen met zwarte was. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, of op lot no. 9519 van de Groote Warmondsche Ver loting, waarvan de trekking op 28 Febr. '29 zou plaats hebben, iets gevallen is? An:w.: Ons niet bekend. Van deze soort loterijen houden wij geen aanteekening. Vr.: Ik heb van eenige jaren tijdschrif ten, die ik niet laat inbinden. Nu wilde Ik ze afstaan aan een Rusthuis of zoo. Kunt u mij ook een adres daarvoor opgeven? Antw.: Er zullen wel verschillende lief hebbers voer zijn. O.m. het sanatorium Dekkerswald te Groesbeek bij Nijmegen. Vr.: I. Wat zijn Kruisvaders en wat is hun werk? Zijn het kloosterlingen? II. Wanneer is no. 19868 uitgeloot van den Ned. Staatsloterij? Is er nog iets op gevallen? Antw.: Wij begrijpen uw vragg niet. Wil haar s.v.p. duidelijker stellen. II. Ons niet bekend. U kunt echter onzen krantenligger er op komen naslaan. Vr.: Kunt u mij het adres opgeven, waar de melkmaten geijkt kunnen worden? Antw.: Op het oogenblik kunnen de melkmaten niet vóór het voorjaar van 1930 in Haarlem geijkt worden. In Amsterdam kan u echter altijd terecht op de Brou wersgracht 276. Vr.: Hoe maakt men zelf een linnen jasje waterproof? Antw.: Haal de jas door een lauwwarme oplossing van aluin en water (vijf procent) en druk de overtollige vloeistof er uit. Laat eenigszins drogen en breng dan de jas in zeepsop, waar op iedere liter water 20 gram zeep is gebruikt. Als de stof goed doortrok ken is, uitwringen en weer door het aliun- bad doen. Voordat ge de jas voor den tweeden keer in het aluin doet, lost ge in dit bad op drie procent sulfas cupri. Daar na uitwringen en drogen. Vr.: Kunt u mij het adres ook mededes- len van den Hollandschen consul in Noord- Amerika? Antw.: U moet ons opgeven welken con sul u bedoelt. Dat wil zeggen voor welk land of welke stad. Voor de verschillende steden en landen en gedeelten van landen zijn verschillende consuls. De aanduiding Noorü-Amerika is te vaag. Vr.: Is 'serie 02224 no. 8 van de Holland- sche Grondcrediet al uitgeloot? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vr.: Ik ben aangeslagen voor 22.67 naar een belastbaar bedrag van 590.klasse 5, gemeentelijke inkcmstenforensenbelasting in de gemeente Haarlemmermeer. Ik woon te Hillegom en heb drie minder jarige kinderen en verdien per jaar 1552. Is deze aanslag juist? Antw.: Ja, de aanslag is juist. Vr.: Ik heb een vast werkhuis, VA dag per week. Nu is mevrouw voor eenige we ken op reis. Zij schrijft mij, dat ze het bezwaarlijk vindt, dien tijd door te betalen. Neem ik daar genoegen mede, dan kan Ik terug komen, zoo niet, dan moet ik mij maar van een ander werkhuis voorzien. Heeft mevrouw daartoe recht? Zoo niet, tot wien kan ik mij vervoegen. Antw.: In alle geval zal mevrouw u met Inachtneming van den opzegtermijn op moeten zeggen. Tot op heden hebt u dus recht op uitbetaling van uw loon. Wendt u tot het R.K. Bureau voor Arbeidsrecht, dat eiken Dinsdagavond van half negen tot half tien zitting houdt in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, Haarlem. Vr.: Heeft de „Graf Zeppelin" al meer dere malen een vlucht boven Nederland gem«kt? II. Wat voor een luchtschip heeft er vo rig jaar 27 of 28 September Rotterdam ge passeerd? Antw.: I. Op een proefvlucht is de Graf Zeppelin verleden jaar Rotterdam gepas seerd. II. Dat zal inderdaad de Graf Zeppelin geweest zijn. Vr.: M'n zoon is aangeslagen voor belas ting; zuiver inkomen 723 en moet beta len 1.93. Hij is achttien jaar. Heeft men er dan recht op om belasting van hem te vorderen? Ik woon in de gemeente Haarlem. Antw.: De belasting wordt geheven naar het inkomen, niet naar den leeftijd. De aanslag van uw zoon is juist. Vr.: Ik ben in het bezit van een Duitseh markbiljet 1923. Heeft dit nog waarde en hoeveel per 1 millioen mark in het Hol- landsch. Ik heb 1 markbiljet van 1 mil lioen, 1 markbilet van 2 millioen en 1 van 10 millioen, allen van 1923. Wanneer ze iets waard zijn, waar en wanneer kan ik dit geld nog omzetten in Hollandsch geld. Antw.: Uw bezit aan marken heeft geen waarde bijna. Voor duizend millioen wordt slechts 60 cent gegeven. Wendt u tot een bankinstelling. Vr.: Ik heb een bedrijfsongeval gehad en ontvang dientengevolge 70 pet. van mijn loon van de ongevallenverzekering. Is nu mijn patroon verplicht mij ook de restee- rende 30 pet. uit te betalen? Als hij het verplicht is, tot wien kan ik mij dan wen den? Antw.: Uw patroon is daartoe niet ver plicht. Antw.: Ik bewoon een noodwoning, welke toebehoort aan het burgerlijk armbestuur. De bewoners betalen geen huishuur. Heeft het bestuur recht om hen er uit te laten zetten? Welke zijn de kosten om dit ge rechtelijk te laten doen? Antw.: De eigenaar van de woning kan u natuurlijk gerechtelijk' de woning uit la ten zetten. De Kerkeraden van de Protestantsche en van de Gereformeerde Kerk, de R.K. Gees telijkheid en Katholieke Sociale Bond ter Oostkust van Sumatra hebben wederom een manifest doen uitgaan als inzet van een vernieuwde actie tot verkrijging van Zon dagsrust in de Cultures en daardoor van Zondagsheiliging. Zij kwalificeeren in het adres het ont breken van den wekelijkschen rustdag als wantoestand, waardoor jaar in jaar uit de eere van God geschonden en het lichame lijk en geestelijk welzijn van duizenden ar beiders schade wordt gedaan. Zij pleiten als eenig juiste oplossing, ook uit sociaal oogpunt, vcor invoering van al- gemeene Zondagsrust. Een afgekeurde strafmaat-egel De vereeniging van gezagvoerders en stuur lieden hield te Soerabaja een vergadering. Met algemeene stemmen werd de navolgende motie aangenomen: „De vergadering, vernomen hebbende, dat thans de stoomvaartmaatschappijen besloten hebben aan opvarenden bij wijze van straf een langdurige verwijdering uit hun gezin op te leggen, spreekt daarover hare scherpe af keuring uit, daar zij van meening is, dat geen enkele directie dier maatschappijen daartoe moreel het recht heeft." In verband met allerhande geruchten, dat dat uitkeering zal ophouden, hebben zich te Maastricht relletjes voorgedaan in verband met het conflict aan de zinkwitfabriek. Zaterdagavond, toen op de Maasbrug een arrestant overgebracht werd naar het poli tiebureau, werden een militair politie-soldaat drie ernstige steekwonden toegebracht, waarvan twee in de hals en een achter in het hoofd. De hoofdagent van der W. be kwam een snijwonde aan de rechterhand. Drie personen werden in arrest gesteld en later weer op vrije voeten. Zaterdag hadden op verschillende punten in de stad samen scholingen plaats. Toen omstreeks half tien een agent van politie een werkman van de zinkwitfabriek vergezelde naar hu;s. klonk er, toen hij in de donkerte onder de spoor brug gekomen was, een schot. Onder de brug stond een zekere J. met enkele vrou wen, die bij fouilleering bleek met een iet wat verouderd p'riool gewapend te zijn. Toen de heer P. Kaanen en echtgenoote zich in gezelschap van een dame en een heer Zondagavond naar de stad begaven, kwam vanaf de Jodenstraat een bende van ongeveer 4G0 man de brug op. De heer Kaa nen werd bedreigd en wist zich terug te trekken in café „Central". Later heeft hij dit café verlaten en is andermaal lastig ge vallen en moest zijn toevlucht nemen bij familie-leden op de Markt. Geruimen tijd heeft hij daar moeten ver blijven, alvorens zijn woonhuis te kunner bereiken. De troep van 400 man is naar Limmel getrokken en vervolgens naar he' Witte Vrouwenveld. H er lag een stapel steenen klaar en de nolitie die de bende steeds volgde, zag zich verdicht de massa uit elkaar te drijven, teneinde erger te voorkomen. De Wereld in Beeld „Onze overzeesche Gewesten", aldus is de titel van de eerste serie van „De Wereld in Beeld." welke uitgegeven wordt door de N/-V. Zeepfabrieken „Ket Anker" voorheen Gebrs. Dobbelmann, te Nijmegen. Dit rijk geïllustreerde album, waarvan men de plaatjes langzamerhand in zijn bezit kan krijgen, zooals bij dergelijke uitgaven ge bruikelijk is. bevat een begeleidende be schrijving van de hand van den bekwamen Indischen deskundige, bet Tweede Kamer lid Ir. L. J. M. Feber. De fa. Dobbelmann is geluk te wenschen met zoc'n uitgave, want het is een genoegen, het album door te bladeren, de prachtige foto's afkomstig van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, te bezichtigen en met aandacht den tekst te lezen. Dat het boekwerk boeit, daarvoor staat de naam van den samensteller reeds borg. Met zooveel kennis van Indische zaken en toestanden is het boek samengesteld en met zoo'n vlotte pen is alles beschreven, dat men op een prettige manier een rijk in zicht krijgt in onze overzeesche koloniën, waarover bi) velen helaas nog zoo weinig kennis bestaat. Java. Sumatra, Celebes, Curacao, Suri name, als in een film -ol. alles voorbij met dit verschil alleen, dat men hier onthoudt, wat men gelezen en gezien heeft in dit album. Met de uitgave V2n dit werk heeft de fa. Dobbelmann een zeer verdienstelijk werk gedaan, een werk ook; dat veel belooft voor de volgende uitgaven. Dr. J. C. Koningsberger, oud-minister van Koloniën, schrijft een vleiend inleidend woord bij deze eerste uitgave. Door de N.V. Drukkerij „De Spaarne- stad" te Haarlem, werden het album en de plaatjes in koperdiepdruk uitstekend ver zorgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9