L f750.- f250. f125.- f50.- 140.- Tegen standen vertegenwoordiging DONDERDAG 17 OCTOBER 1929 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17286 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET 031EVU. De postvluchten naar Indië DE REIS MET DE „GRAF ZEPPELIN" Niet geheel en al een pretje Het kan wat comfortabeler DE TARIEFSVERLAGING VOOR BRIEVEN, ENZ. IN HET BINNENLANDSCH VERKEER De nieuwe regeling op 1 November a.s. DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE De Ambtenarenwet in de Tweede Kamer Ernstige relletjes te Maastricht De politie moest met scherp schieten Verschillende personen gewond DE MOORD TE ROTTERDAM Voornaamste Nieuwn J.. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Encephalitis te Delft DROEVIG ONGEVAL BIJ EEN RIJTOER TE AERDENHOUT DE NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL VAN WATERSTAAT BUREAUXNA^SAULAAN48 Telefoon No. 13866 i drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; oei post. per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regelt 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, by vooruitbet By contract belangryke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel ■V—vNS Alleabonné sopdit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden Artjrt O tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen ïulilfU." Levenslangegeheeleongesehiktheid tot werken door verlies van heide armen, beide beenen of heide oogen bij een ongeval met doodeiijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog. bij verlies van een duim of wijsvinger bij d breuk van been oi arm: bij verlies een anderen vinger. Op 22 en 23 November a.s. zal, zooals bericht werd, de Partijraad vergaderen, en het lijdt geen twijfel, of bij die ge legenheid zal er menig hartig woordje gesproken worden over het verschil van meening, dat zich in de voor-dagen der partij -candidaatstelling geopenbaard heeft ten aanzien van de wijze, waarop de kwaliteitszetel voor arbeidsdeskundig- heid omschreven diende te worden. In meerdere kieskringen toch is de kwestie aan de orde gesteld en van vele zijden zullen afgevaardigden naar den Partijraad komen stappen met een motie Of een voorstel in hun zak. Het blijkt wel, dat de manier, waarop indertijd de kwestie door het Centraal College (dat de kwaliteitszetels bepaalt, omschrijft en over de gecombineerde kieskringen verdeelt) is „opgelost", over het algemeen weinig in den smaak ge vallen is. Men zal zich herinneren, dat het mee- ningsverschil in die dagen liep over de vraag, of de kwaliteitszetels voor arbeidsdeskundigheid bezet moesten worden door candidaten, die uit de ar beiderswereld en uit de arbeidersbewe ging waren voortgekomen, óf dat 'n t algemeen alleen gelet behoorde te worden op deskundigheid in arbeids zaken en op de „denkrichting", waarvan de candidaten blijk gegeven hadden. Duidelijker gezegd: moesten hier (ge wezen) arbeiders, of althans door het Werkliedenverbond aangewezen perso nen gekozen worden, of mochten hier voor ook personen van anderen stand, als ze maar deskundig en demokratisch genoeg waren, in aanmerking komen? We zouden 't nóg precieser zij 't misschien ook een beetje simplistisch kunnen zeggen: Moest Prof. Veraart, of moest de heer De Bruyn in de Kamer komen? Het Centraal College handhaafde zijn omschrijving van den hierbedoelden kwaliteitszetel in dién zin, dat ten gunste van de door het Werkliedenver bond voorgestane opvatting beslist werd; een beroep op het Partijbestuur had geen succes, daar dit bestuur zich wellicht niet ongaarne na de regle mentaire bemoeiingen van het Centraal College onbevoegd verklaarde. In de vóór-verkiezingsdagen, toen alle katholieke energie noodig was om een zoo mooi mogelijk stembusresultaat te bereiken, hebben degenen, die met den gang van zaken niet tevreden waren, zich bij de genomen beslissing neerge legd, en het pleit voor ons saamho righeidsgevoel, dat er, ondanks het ver schil van meening op dit punt, in den verkiezingstijd zoo eendrachtig enthou siast, en met zoo prachtig succes, is samengewerkt ter bereiking van het voornaamste, het gemeenschappelijke doel. Nu dit doel echter bereikt is, nu heb ben meerderen gemeend, dat het mee- ningsverschii langs loyalen en reglemen- tairen weg uitgevochten behoorde te worden, opdat in de toekomst niet wéér eens het gevaar van oneenigheid in dit opzicht bij partij -candidaatstellingen zou dreigen. Ons lijkt deze opvatting heel juist: een zoo ernstig en in verkiezingsdagen zoo gevaarlijk twistpunt mag niet blij ven voortbestaan, -het moet verdwijnen, zoo spoedig mogelijk. En als het in de aangekondigde ver gadering van den Partijraad gelukken zal, dit meeningsverschil op te ruimen. Han zal deze bijeenkomst, alleen reeds ddarom, een zeer belangrijke zijn en blijven in de geschiedenis van onze Staatspartij. 't Is immers niet alleen de vraag, of mijnheer A of mijnheer B, min of meer demokratisch, een kwaliteitszetel voor arbeidszaken bezetten moet, noch ook, welke soort en welke mate van deskun digheid jeëischt worden, neen, het hooge woord moet er maar uit: We staan hier voor de beslissing, of wij, katholieken bij de afvaardiging van vertegenwoordigers naar de Kamer aan standenvertegenwoordiging willen doen, ja of neen. Dit nu is onder ons steeds een uit gemaakte zaak geweest: het was steeds de goede en de offi- cieele overtuiging, dat standenvertegen- woordiging uit den booze is, en wél, om de gevaarlijke consequenties, welke werd het stelsel meer algemeen toege past niet zouden kunnen uitblijven de eenheid van onze partij zou in het grootste gevaar komen te verkeeren en in niet al te ver verschiet zou drei gende klassenstrijd. Wij zijn er oprecht van overtuigd, dat de leiders van ons Werkliedenverbond het allerminst deze richting uit zouden willen sturen, daar staan zij veel te hoog voor, daartoe hebben zij een te mooie opvatting van de katholieke soli dariteit, ook in politiek opzicht. En bij het bepalen van hun houding ln het hierboven aangeduide geval zul len zij dan ook alleen hun heel begrij pelijk gevoel hebben laten spreken: dat zij in de Kamer het liefst door eigen menschen, waarmede zoo vertrouwelijk omgegaan kan worden, vertegenwoor digd worden. Tot op zekere hoogte behoort o. i. iedere groep van kiezers dit begrijpelijke gevoel te respecteeren en indien het, zonder het algemeen en het katholiek belang te schaden, mogelijk is, aan dit gevoel recht te doen wedervaren, dan behoort het o. i. bij de beslissing ook inderdaad te gelden. Wij gelooven echter, dat het onjuist zou zijn, de bestaande omschrijving van den arbeidskwaliteitszetel te hand haven, omdat daardoor het gevaar dreigt, dat het princiep van standenver tegenwoordiging in ons candidaatstel- lingssysteem vastgelegd geacht zou kun nen worden. Wat thans aan den arbeidersstand werd toegekend, zal men aan andere standen niet langer kunnen weigeren, en dan zal het niet lang duren, of de standenvertegenwoordiging zal een feit zijn een ongelukig feit, want de tegenstellingen zullen er door versterkt en verscherpt worden, de solidariteit zal een knak krijgen, onze eenheid zal verloren gaan en de klassenstrijd zal ook onder óns gepredikt gaan worden. Deze ramp dient toch van ons, katho lieken van Nederland, afgewend te blijven. Laten we toch goed beseffen, wat ons tot op den dag van heden tot vrede strekt! Een verpleegde ontsnapt Onder een goederentrein van Rotterdam naar Amsterdam Te Amsterdam werd gisteravond aan den uitgang van het Centraal Station een man aangehouden, die poogde zonder kaar'ie het station te veriaten. Hij vertelde, dat hij maar even doorgeloopen was om iemand te zoeken en dat hij nu weer naar buiten wtl- de. Daar de man echter eenigszins vreemd deed en bovendien zijn kleeren er bijzonder vuil uitzagen, hield men hem vast en bracht hem over naar het politieposthuis Centraal Station. Daar bleek, dat hij een half-ver- pleegde was van het gesticht Maasoord op Portugal in Rotterdam, die gisteravond ont vlucht was en kans had gezien, onder den laatsten wagen van een goederentrein ge klemd, de reis van Rotterdam naar Amster dam mede te maken. Het eerste vliegtuig vandaag „thuis" Blijkens telegrafisch bericht van de be manning van het thuisvliegend postvliegtuig is dit gisteren om 8 10 uur uit pel vertrokken en om 14 25 uur pl. tijd te Boedapest aangekomen. Aan uoora is aités m orde. Het vliegtuig kon h den om 14.30 uur op Schiphol verwacht worden. De correspondent van het „Hbld." te Ber lijn heeft den tocht van de „Graf Zeppelin" naar Nederland medegemaakt. Enkele in drukken heeft hjj weergegeven en daaruit blijkt, dat het aan boord van het luchtschip niet zoo bijzonder aantrekkelijk is. Door de concessies aan het gering gewicht, zoo schrijft hij o.m., is het schip er niet comfortabeler op geworden. Het tocht er dag en nacht; en in dezen tijd van her jaar en bijna altijd 's nachts en op grooter hoogte is het er erbarmelijk koud. De wanden bie den zoo goed als geen weerstand. Van de mogelijkheid van verwarming heb ik niets bemerkt. En vooral ook de bemanning kan zich nauwelijks tegen de vaak naast on draaglijke koude beschermen. Bij langere reizen het is in de practijk al herhaaldelijk gebleken is het salonne tje als conversatiekamer ook werkelijk te klein. Men is gedwongen, eikaars gesprekken mee aan te hooren, in rooken mag geen af leiding gezocht worden, de waarneming van de aarde van uit de lucht werkt op den duur altijd eentonig. En dan maakt dit bijeen zitten in een zoo eng lokaaltje de menschen snel prikkelbaar Het dreunen, vooral der kleine hulpmotoren, die zich m de onmid dellijke nabijheid van den salon bevinden, werkt storend op stemming en conversatie. Wij hebben dat in dat eene etmaal natuur lijk nauwelijks gemerkt. Op de Atlantische trajecten en vooral op de wereldreis heeft men eohter deze beknopte en tamelijk pri mitieve ruimte als storend''gevoeld. Nieuwe Zeppelins zullen daar, willen ze ooit een geliefd verkeersmiddel worden, rekening mee moeten houden. Een zuster door de tram overreden De toestand gunstig. Te 's-Gravenhage is gisteren een Eerw. Zuster van de Mariastichting Touissaintkade, op den Kneuterdijk door een motorwagen van lijn I overreden. Hoewel de bestuurdei signalen gaf en zand strooide, liep de zuster door en raakte onder den wagen. Zij be kwam een wond aan het achterhoofd en een hersenschudding. In bewusteloozen toe stand is zij door den Geneeskundigen Dienst naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar toestand is gunstig. Nader vernemen wij, dat de op 1 Novem ber a.s. in overweging zijnde tariefsverlaging zeer waarschijnlijk haarb eslag zal krijgen. Al zijn nog niet alle voor de vaststelling daarvan noodige instanties doorloopen, mag thans met reden worden verwacht, dat de door P. T. T. ontworpen verlagingen voort gang zullen hebben. Deze zijn: verlaging van het binnenlandsch brief posttarief voor een gewicht van niet meer dan 20 gram van 1% tot 6 cent; op gelijke wijze te handelen voor brie ven, welke uit Nederland naar Ned.-Indië, Suriname en Curagao, alsmede in het grens verkeer met België en Duitschland worden verzonden; invoering van een nieuw tarief voor bin- nenlandsche brieven van een gewicht boven 20 gram en niet meer dan 40 gram van 12 cent (thans 15 cent) zulks 'om te voorkomen, dat men anders goedkooper zijn brieven in dezen gewichtstrap, zou kunnen splitsen het minimumport voor akten per zeepost verzonden naar Ned.-Indië, Suriname en Cura?ao, te verlagen van 7y2- tot 6 cent; het minimum port voor monsters in het binnenlandsch verkeer van 5 tot 3 cent te verlagen, met als gevolg, dat voor een ge wicht boven 50 tot 100 gram het tarief 4 cent zal bedragen; op gelijke wijze te handelen voor mon sters verzonden per zeepost naar Ned.-Indië Suriname en Curasao. Met de administraties van Suriname en Curasao, alsmede van België en Duitschland is op de punten, welke mede haar dienst betreffen, overeenstemming verkregen. Van de Nederlandsch-Indische postadmi nistratie staat nog niet vast. dat zij met de voorgestelde verlagingen instemt, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat deze eventueel op een ander tijdstip zullen ingaan. Overigens ligt het in de bedoeling alle ver lagingen als hiervoren aangegeven op 4 No vember a.s. te verwezenlijken, al blijft het uiteraard mogelijk, dat de tijd te kort is om alle voorbereidingen alsdan gereed te heb ben, in welk geval de datum van ingang nog enkele weken zal moeten worden verschoven. Gevangenhouding van den verdachte met 30 dagen verlengd De termijn van gevangenhouding van Kr. v. I. M., den verdachte van den moord op mevr. O. op het Bezuidenhout, te s-Gra venhage, is door de Haagsche rechtbank met dertig dagen verlengd. De aanrijding te Wageningen De autobestuurder de schuldige. Het onderzoek door de politie naar de aan rijding met doodeiijken afloop te Wageningen op Zondag j.l., heeft aangetoond, dat het ongeval uitsluitend is te Wijten aan den au to-bestuurder J. J. S., die met zoo groote snelheid heeft gereden, dat hij de bocht in den straatweg niet meer kon nemen. De au to is over een afstand van ruim 20 M. over het rijwielpad tevens wandelpad geschoven, waarbij het slachtoffer, de 28-jarige F. J. Albert, werd overreden en onmiddellijk ge dood. S. zelf heeft bij het breken van een ruit van den auto glassplinters in 't rechteroog ge kregen, dat daardoor zoo ernstig is verwond, dat hjj moest worden opgenomen in het Dia- conessenhuis te Arnhem. Vermoedelijk zal hij dat oog moeten missen. Dinsdag is de sectie op het lijk verricht door dr. Hulst uit Leiden, de in beslag ge nomen auto zal deskundig onderzocht wor den. Wat de verwonde mej. G. K. betreft, haar toestand is vooruitgaande. Tegen S. is proces-verbaal opgemaakt. Het gouden Priesterfeest van Kardinaal van Rossum Een plechtige H. Mis Z. Em. Kardinaal van Rossum heeft heden op het gouden feest van zijn priesterwijding de plechtige H. Mis in de Redemptoristen kerk van San Alfonso op den Esquillino op gedragen. De relletjes te Maastricht in verband met de staking aan de zinkwitfabriek aldaar du ren voort. Toen Dinsdagavond circa 11 uur de poli tie een ploeg werklieden der zinkwitfabriek naar de fabriek bracht, school op den Sta- tensingel een groote menschenmassa samen. Met steenen, flesschen, stukken ijzer werd naar de politie en werklieden gegooid en zelfs uit de huizen werden allerlei projec tielen geworpen. Politie en werklieden wer den geraakt. Daar de toestand hachelijk begon te wor den heeft de politie met scherp geschoten. Het is niet bekend, of er slachtoffers zijn. Gisteravond hebben op verschillende plaat sen van de stad opnieuw ernstige relletjes plaats gehad, die vooral op den Staten- I schappij, het is van nul en geener waarde Eenige incidenten Bij de behandeling van de Ambtenaren wet in de Tweede Kamer gisteren hebben zich tot tweemaal toe incidenten voor gedaan. De heer Marchant (V.D.), merkte tegen over den heer De Visser op, dat in Rusland de stakende ambtenaar wordt doodgescho ten. De heer De Visser (C. P. H.): „U liegt!" (De Voorzitter hamert). De heer Marchant: „Ik noem feiten!" De heer De Visser: „Dat kunt u niet waar maken; u hebt geen enkel gegeven!" De heer Marchant: „In elk geval worden bij sabotage door de ambtenaren in Rusland gruwelijke straffen toegepast". De heer De Visser: „Als zij contra-revo- lutionnair optreden, dan zeker!" De heer Marchant. „Daar wou ik u juist hebben! (Gelach). De Russische klasseheer schappij, die de heer De Visser verdedigdt, is dus heel wat erger, dan de Nederland- sche klasseheerschappij." De heer De Visser: „Erkent u dan die klasse-heerschappij?" De heer Marchant: „Zij is er naar uw in zicht. De heer De Visser kan nog 100 re devoeringen houden over de klasseheer- 'k Heb nooit zooveel Chineesch geleerd Als in den laatsten tijd. Per kranten en per radio Wordt het Chineesch verspreid. Feng Joe-sjiang en Jen Sji-sjan En Sjansi Tsjau Tai-wen Ik doe of ik dat koeterwaalsch Hen beetje machtig ben. Bestel ik thans mijn potje bier, Gedachtig elck wat wils, Dan reep ik trotsch den kellner toe: 3jang, kwil en pi-pa-pils! Mijn waakhond noem ik maar kreng-kreng, Mijn schoonmama tang-tang, Zn kom ik thuis, zeg 'k tot mijn vrouw: Kwil kus-kus op wang-wang. Men kijkt mij nu reeds nijdig aan, Zelfs met verdachte vrees. En 'k spreek, en hoe gebrekkig, slechts Een mondje vol Cnineesch. Dus daar z'in China op Chineesch Zoo heftig zijn gebrand, Begrijp ik nu ook opperbest De herrie in dat land! MARTIN BERDEN. singel tot hevige botsingen leidden. Er waren daar veel menschen op de been, toen werkwilligen van de fabriek kwamen. Plotseling werd uit het publiek herhaalde malen geschoten. Een agent werd in den buik gewond, de maréchaussée Henders kreeg een schot in de knie. Hij werd naar het politiebureau vervoerd. Verder werd de bur ger Schepers door 3 schoten in buik en borst gewond, terwijl de burger Dear een schot in het dijbeen kreeg. De agent en de twee burgers moesten per auto van den G. G. D. naar het hospitaal vervoerd worden. Ook in de Capucijnenstraat en op Hoog- Frankrijk was er veel volk op de been, ter wijl ook hier de opwinding groot was. Uit de ramen werd met allerlei voorwerpen ge worpen naar de politie, die genoodzaakt was verschillende charges uit te voeren en de samenscholingen uiteen te drijven. Hier vie- ler echter geen gewonden. Hoewel de toestand op het oogenblik in de geheele staa weer rustig is, ziet men dezen toch als critiek. De geheele politiemacht werd dan ook op de been gehouden. Men verwacht niet, dat de relletjes zich nog iiedennacht zul len herhalen. Kinderverlamming Te Roermond. Bij het 2 54-jarig kindje van een familie,- wonende in de Veldstraat te Roermond, j is een geval van kinderverlamming geconsta teerd. Het kind werd naar het Ziekenhuis overgebracht. Twee gevallen te Schiedam. In de gemeente Schiedam hebben zich 2 gevallen van kinderverlamming voorgedaan,! een bij een zoontje van den heer Br. in de Mathenesserstraat en een bij een 6-jarigt dochtertje van den agent van politie J. J. v A. uit de Oosterstraat. Het eerste is in het gemeente-ziekenhüis het tweede in de Dr. Noletstichting opgeho- men. Te Stamproy (Limb.l is het 8-jarig zoontje van den landbouwer J. B., aan kinder! lamming overleden. voor de ambtenaren, wier belangen hier bij de wet worden geregeld". De heer De Visser: „U kunt geen enkel voorbeeld noemen bedrieger, geen énkel!" (Rumoer en gelach). De Voorzitter: „Ik verzoek den heer Mar chant, Rusland nu te laten rusten, dan keert de rust hier ook weder." De heer De Visser: „Ik laat mijn klasse- genooten hier niet beleedigen!" (vroolijk- heid). Later deed zich weer een nieuw incident voor. De heer De Visser (C.P.H.) repliceert en zegt, dat de heer Marchant tegenover hem geen enkel argument heeft gebruikt, doch slechts enkele brutale lasteringen heeft uit- gestoolen. De Voorzitter kan die uitdrukking niet toelaten. De heer De Visser wil dan trachten, een parlementaire uitdrukking te vinden. De heer Marchant heeft beweringen geuit, j waarvoor in geen enkel opzicht de minste 1 grond van waarheid te vinden is. Er is in Rusland een uitgebreide wettelijke regeling j van den rechtstoestanden der ambtenaren. De heer Marchant (V. D.): „Schieten ze nu of schieten ze niet? De heer De Visser: „De heer Marchant schiet bokken, anders niet!" (gelach). Spr. verwijst den heer Marchant naar de desbe treffende artikelen van mr. Boasson. De heer Marchant. zegt hij, uit slechts kwaad aardige onwaarheden, (de voorzitter ha mert). Des te erger is dat, nu pas eenige Hollanders in Rusland zijn geweest, die te ruggekomen zijn! (geroep: levend!]. Het wa ren Hollanders van volkomen burgerlijken huize en die zijn teruggekomen. De heer Marchant: „En zij leven nog!" De heer De Visser: „En zij moeten erken nen: „Wat zij vroeger over Rusland geloof den, berust op onwaarheden". Spr. is be reid, met dén heer Marchant over deze dingen te debatteeren. De heer Marchant: „Maar niet in Mos kou." De heer De Visser: „In Den Haag, in een openbare vergadering, waarvoor de heer Marchant de zaal kan kiezen. In revolution- naire tijden zijn de burgerpartijen steeds op de meest brute wijze tegen hun tegenstan ders opgetreden". Weer een doodgeloopen spoor Het onderzoek door de politie wordt thans in verschillende richtingen voortgezet. Men is gereed gekomen met het schiften van het dossier. umsciag is op de Binnenrotte een pakje gevonden, inhoudende een manchester broek en jas. Het spoor, dat de politie daarop volgde, leidde naar een café in de huurt, maar liep daar dood. Het pakje houdt geen verband met den moord, zooals achteraf gebleken is. Een reconstructie van de ontvoering De Rotterdamsche politie heeft gister avond een reconstructie van de ontvoering van het 10-jarige Marietje v. O. in elkaar gezet. Men is met de getuigen gegaan naar de straat, waar de ontvoering heeft plaats gehad. Een rechercheur vervulde de rol van ontvoerder. De getuigen, voor het overgrooie deel uit kinderen bestaande, zijn daarbij op dezelfde plaats gezet, als zij op den be- wusten avond gestaan hebben. Het tijdstip waarop men dit deed, was ook hetzelfde, als waarop het slachtoffer is ont voerd. Dit alles had ten deel na te gaan of onder deze omstandigheden van tijd, plaats en belichting, de waarde van de getuigen verklaringen dezelfde is als die, welke is te distilleeren uit de dossiers. Het is gebleken, dat de verschillende getuigen naar alle waar schijnlijkheid volkomen betrouwbaar zijn en aan hun mededeeiingen volle waarde kan worden toegekend. Bij de verhooren van alle hoofdgetuigen dit zjjn dus degenen, die den man met het manchesterpak in de straat hebben zien fiet sen, de kinderen die met hem naar eenige centen hebben gezocht en hem daarna, terwijl Marietje op den bagagedrager was geklau terd, zagen wegrijden zijn door de politie op alle mogelijke wijze bijzonderheden ge vraagd over deze op zichzelf onbelangrijke gebeurtenis. In de eerste dagen na den moord waren deze getuigen, zooals zich laat begrijpen, allen zeer onder den indruk van den vreese- lijken moord, hetgeen aan de objectiviteit van hun verklaringen afbreuk ken doen. Thans, nu de droevige geschiedenis eenigs zins bezonken is, voor degenen die niet di rect tot de naaste betrekkingen van het meisje behooren, werd het voor de politie van belang, ter plaatse de ontvoering te reconstrueeren. Bij de behandeling der Ambtenarenwet U het ontwerp door minister Donner verde digd. De verlaging van posttarieven op 1 No vember a.s. De opbrengst der rijksmiddelen in Septem ber. Ernstige relletjes te Maastricht. Verschil lende gewonden. Tot directeur-generaal van den Water staat is benoemd Ir. J. A. Ringers. Een rumoerige zitting van den Prai-i- schen Landdag; de motiveering van da ontbinding van den „Stahlhelm" Een verklaring van president voti Hin denburg inzake het „Volksbegehren" Het nieuwe Italiaansche wetboek strafrecht. van De uitspraak der rechtbank inzake de balustrade aan de hoogeschool te Leuven.. In het proces tegen de Russen, betrok ken by den inval in het Sovjet-Consulaat, werden alle beklaagden veroordeeld Barometerstand 9 uur v.m.: 7.64. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.26 uur. Bij een 4-jarig knaapje te Delft werd na inenting encephalitis geconstateerd. Koetsier van den bok geslagen en aan de gevolgen overleden Een familie uit Haarlem, die een bruiloft vierde, besloot Dinsdagmiddag een rijtoer te gaan maken, waartoe een aantal rijtuigen werden gehuurd Omstreeks 3 uur reed de stoet op den Boekenrodeweg te Aerden- hout, toen een der paarden gespannen voor een rijtuig onwel werd en vreeselijk beefde. De koetsier wist, dat het paard meer van dergelijke aanvallen had en bij wist het beestje kalmeeren, door de leidsels op zijn rug té gooien. Eenigen tijd ging het goed en de koetsier greep de leidsels,, doch op hetzelfde oogenblik vloog het paard op hol, de leidsels kwamen tusschen den wagen en een boom bekneld, het rijtuig zwenkte en de koetsier viel van den bok. Het laat zich begrijpen, dat er groote con sternatie heerschte onder de feestgangers. De inzittenden, gelukkig niet bruid en brui degom, waren door den schik zeer zenuw achtig, doch mankeerden niets. De koetsier echter, bleef op den weg liggen met ver wondingen aan hoofd en handen, terwijl hij kermde en waarschijnlijk inwendige kneuzingen had opgelóopen. Een dokter werd gewaarschuwd. Dr. Dis sel was spoedig ter plaatse en oordeelde overbrenging naar het St, Elisabeth's Gast huis noodzakelijk. Hij bleek te zijn de 56-jarige N. H., wo nende te Amsterdam. Hedennacht is hij aan de bekomen ver wondingen overleden. Weer een auto-slachtoffer Te Rotterdam is een 5-jarig jongetje door een auto overreden. Het bekwam een schedelbruek en overleed later aan de ge volgen. 1 Ir. J. A. RINGERS Naar de „N. R. Crt." verneemt, zal tot dirrecteur-generaal van waterstaat, tot in stelling van welk ambt besloten is. worden benoemd ir. J. A. Ringers, directeur-hoofd uitvoerder van de Maatschappij tot uitvoe ring van Zuiderzeewerken CM. O. Z.) en hoofdingenieur met verlof van den rijks waterstaat. Eenige levensbüzonderhcden In verband met deze benoeming kunnen wij mededeelen, dat de heer J. A. Ringers geboren werd te Alkmaar, waar hij da R. H. B. S. bezocht, om zijn studies voort te zetten aan de Technische Hoogeschool te Delft. Na zijn bevordering tot waterbouwkun dig ingenieur vertrok hjj naar Irdië Terug gekomen in Holland, werd hij benoemd bij den Provincialen Waterstaat in Noord-Hol land, met standplaats Hoorn. In dezen tijd begon de Commissie-Van Aalst haar werk tot kanalisatie van West- Friesland. De commissie was zoo gelukldf ir. Ringers wiens bekwaamheden reeds alom geprezen werden bereid te vinden, een plan te ontwerpen. Daartoe verkreeg hij non-actief uit den Provincialen dienst en na het grootsche plan uitgewerkt te hebben, kwam hij wederom in dienst van de pro vincie en werd werkzaam gesteld bjj den sluisbouw te IJmuiden. Hier ontplooiden zich zjjn capaciteiten tot volle kracht en reed3 vrij spoedig volgde zijn benoeming tot hoofd ingenieur van den Provincialen Waterstaat. Als deze enorme waterbouwkundige wer ken over de geheele wereld de aandacht trekken, dan is dat niet voor een gering deel te danken aan ir. Ringers. Toen de M. U. Z. een directe ir-noofduit voerder behoefde, baarde net geenszins ver wondering, dat voor deze functie ir. Ringers werd aangezocht. Met alle energie gaf de heer Ringers zich ook aan zijn nieuwe taak en verbond daardoor zijn naam onafsehei- denlijk aan een ander werk van wereld naam: de drooglegging der Zuiderzee. En thans vindt de erkenning van zijn groote verdiensten haar bekroning in zjjn benoeming tot directeur-generaal van Water staat. Dreigende broodoorlog te Leiden Door dividend-uitkeerirgen Te Leiden dreigt een broodoorlog uit te breken. Tot dusverre hebben alle bakkers 10 pet. dividend uitgekeerd Een der groo te bakkerijen is nu begonnen met 15 pCt., welk voorbeeld door drie andere is gevolgd. Nu heeft de Leidsche Bakkerspatroonsver- eeniging vergaderd ten einde de houding der leden te bepalen. Over het resultaat de zer vergadering zijn nog geen mededeeiin gen gedaan. 3randstichting? De landbouwer P. te Noordwijkerhout, wiens boerderij, gelijk Vrijdag gemeld, is af gebrand, Is op vermoeden van brandstich ting gearresteerd en in het Huis van Bewa ring te 's-Gravenhage ingesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1