L f750. f125.- f50.- 140.- Zes stellingen voor het Leekenapostolaat HET EERSTE RAKET HET WERELDRUIM IN VRIJDAG 18 OCTOBER 192v Der Schneider you Voornaamste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN v ADVERTENTIËN 35 ct- p. rogel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1t regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 et-, b|j vcoruitbet BQ contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17287 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK 0RIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET 0N3EV.U. „TELEGRAAF"-SCHE MENTALITEIT Ernstig auto-ongeval te Zaandam HET AUTO-ONGEVAL OP DEN HAARLEMMERWEG De Italiaansche ingenieur voor de Rechtbank HET RETOURVLIEGTUIG UIT INDIë Een tusschenlanding te Arnhem De verbroken radio-rede DE RELLETJES TE MAASTRICHT De heer Wijnkoop wil er over interpelleeren 600.000 schilling verduisterd De Paters Conventueelen Het te Satoel gestrande vliegtuig De Indsche postvluchten De voorbereidingen in vollen gang. De start vindt plaats op 19 October a.s. J.. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een wetsontwerp in voorbereiding Gesprekkentaricf voor dc telefoon te Amsterdam Het gouden priesterfeest van Kardinaal Van Rossum KOLENDA MPVERGÏFTIGINC TE IJMUIDEN Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. E COURANT Alle ahonné'sop dit blad zij n ingevolge de verzekeringsvoorwaarder e n rt ft ft Levenslange geheeleongeschik theid tot wer ken door bij een ongeval met OCH doodelijken afloop IfcwU» bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een bij 'n breuk van been of arm tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen mm verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen'I li y»*" doodelijken afloop een voet of een oog; I I duim of wijsvinger bij verlies v etf anderen vinger. In het maandblaadje „Die Seelsorgehilfe", uitgave van de „Freie Vereiniging t'ür Seelsorgehilfe" te Freiburg i. Br., vinden we een zestal stellingen van den H. Augustinus, welke daar worden toegepast op het werk van het leekenapostolaat Wij meenen goed te doen, die stellingen hier weer te geven, omdat ze ons in dezen tijd, nu het leekenapostolaat een belangrij ke toekomst tegemoet gaat in het kerkelijk leven, van belang schenen. Verder voegen wij bij elke stelling °en kort woord, dat wellicht voor den lezer tot nadere verklaring kan strekken. 1) Het eerste ambt van Onzen Lieven Heer is, verlosser en NIET rechter te zijn. De leden van het leekenapostolaat, die geheel in hun taak opgaan, zullen veel ont moeten. Hun dagelijkscne bemoeiingen vor men als 't ware zwerftochten tot redding der zielen. Zij zullen met vele zonden, met vele niet vermoede ongerechtigheden van het menschdom in aanraking komen. De menschelijke geest is dan zoo licht tot mis prijzen, tot critiseeren tot afkeuren, tot oor- deelen geneigd. De leekenapostel, die geroe pen is van verre de voetstappen van Chris tus te drukken, zal zich daarvan moeten ont houden. Hij zal moeten trachten veel te begrijpen, veel te vergeven. Zijn taak is, op het voetspoor van den Goddelijken Zaligma ker, een verlosser te zijn voor hem, die zich op dwaalwegen bevir.dt en geen rechter. 2). Wij zijn geroepen de bokken en de schapen bijeen te laten; de scheiding heeft Christus zich zelf voorbehouden, want die taak is alleen weggelegd voor Hem, die zich zelf niet vergissen kan. Wij, nietige mensthen, wier oordeel zoo vaak verduisterd is, zijn maar al te gemak kelijk geneigd in onze verbeelding de goeden van de kwaden te scheiden, te prijzen en te veroordeel. Maar och, wij zien net goe de vaak te mooi en net kwade zoo licht te donker. Laten wü ons zelf er voor hoeden, niet te gemakkelijk een scheiding aan te brengen tusschen goeden en kwaden, maar laat ons die taak overlaten tan den Op persten Rechter, die zich niet vergissen kan. Wanneer dit voor ieder van ons geldt, geldt dit in het bijzonder voor de leden van het leekenapostolaat. 3). Men bemint een mensch waarlijk, wan neer men God in hem lief heeft. Ieder van ons bemin-* ongetwijfeld velen zijner medemenschen. Maar die liefde spruit zoo vaak voort uit eer, minder goede oor zaak. We schenken ook zoo vaak onze lief de om allerlei uiterlijkheden, bijkomstighe den, welke van geen of weinig beteekenis zijn, geen blijvende waarde hebben en al- zoo vergankelijk zijn. Wanneer een lid van het leekenapostolaat dat ook doet, dan zal zijn werk weinig blij vende verdiensten voor zijn eigen ziel op leveren en zijn weg zal met teleurstellingen gepavleid zijn. Willen wij met ons werk ver diensten vergaren voor den Hemel, willen wij blijvend voldoening in ons werk vinden, dan moeten wij onzen evennaaste beminnen als ons zelf, om God, dan moeten wij in hem zien den mensch, naar Gods evenbeeld geschapen, dan moeten we hem beschouwen als een deel van het mystieke lichaam van Christus. Alleenals de leden van het lee kenapostolaat hun taak met die gedachte vervullen, zal het zijn tot hun eigen heil en tot blijvende voldoening. 4. Christus gewaardigt zich om honger te lijden in den arme, opdat wij iets voor Hem zouden kunnen doen. Iedereen kijkt naar Crdistus, zooals Hij in den hemel troont; kijk gij naar Hem, zooals Hij daar ouiten aan de poort ligt, zie Hem dorstend, kou en gebrek lijdend, rondzwervend! Christus heeft ons de armen gegeten als een middel om Hem in de armen wel te doen tijdens dit leven. Maar we gaan Chris tus. die daar in den arme leeft, zoo vaak koud en hardvochtig voorbij. We verwaar- ioozen ook zoo vaak onze sociale plichten. We benutten zoo weinig de zeldzame gele genheid, welke wij bezitten, om Christus te spijzigen, te verwarmen, te huisvesten. We kijken allemaal zoo gaarne naar dien ver heerlijkten Christus, maar we verzuimen te •zien naar den Christus, dien we zouden kun nen weldoen, b.v. in dien vader van dat groote gezin, die daar haveloos en vol zor- ger langs onze straten en in onze wers- plaatsen voorttobt. De leekenapostel is natuurlijk vóór ieder ander verplicht om de weldoende hand uit te steken naar dei; arme dien God ons ge schonken heeft. 5). Het gemeenschappelijke van aller i-.ien- schen lot wordt men eerst goed gewaar, wanneer de hand van den gever zich in de hand van den arme legt. Wanneer we iemand wel doen uit liefde tot God, Dien we in den arme zien, dan voelen we ons als het ware één met Hem. God is dan als 't ware net knooppunt, dat ons met Hem verbindt. We gevoelen ons als het ware één, ook in onze gemeenschappe lijke lotsbestemming, in bet gemeenschappe lijk oordeel, dat we eens samen zullen te hebben ondergaan en waarbij rijkdom en arme ede geen rol spelen, dan alleen m zoo verre zij tot ons eeuv eluk of ongeluk kunnen hebben bijgedragen. 8). Armen, luistert naar deze vraag: Wat hebt gy niet, wanneer gü God hebt? Rijken, luistert naar deze vraag: Wat hebt gij, wan neer gij God rtiet hebt? Hier Hert mdprdond hef- bleem. Wie leeft in de liefde en de kennis van God, is rijk al zou hij naar de op vatting der wereld ook nog zoo arm zijn. Wie de liefde tot en de kennis van God mist, is arm al zou hij ook overigens be schikken over alle schatten der wereld. Dit levensprobleem uit te dragen naar rij ken en armen, in de paleizen dei rijken en in de sloppen en stegen van het groote stads- proletariaat, dat is de laak van het leeken apostolaat. Wanneer het leekenapostolaat wordt be oefend overeenkomstig deze zes stellingen van den H. Augustinus, dan zal dit zijn ten zegen van de velen tot wie dit apostolaat zich richt, maar het zal ook zijn ten zegen van hen, die deel van dit apostolaat uit maken. Men kan den heer Clinge Doorenbos, die in „De Telegraaf" geregeld zijn liedjes loost, een groot aanpassingsvermogen niet ontzeg- .gen. Schrijft hij voor „De Telegraaf", dan is hij de slaafsehe dienaar van het „Tele graaf "-publiek; hij verstaat de kunst bij dit publiek in het gevlei te komen; hij weet precies, wat en hoe hij laartoe schrijven moet: luchtig, oppervlakkig, speculeerend op sensatiezucht, maar vooralkarakterloos. Zoo wil het de „Telegraaf'-lezer. Want karakter en levensernst toonen is over 't algemeen lastig, niet behaaglijk; 't is veel prettiger daar „zoo maar héén" te leven De „dichter" Doorenbos weet dat, en hij houdt er onderdanig rekening mee. Zijn nieuwste dichterlijke geestigheid is een bespotting van die „kleine" menschen. die in den Zeppelin-tocht op Zondagmorgen een ontheiliging van den Zondag gezien heb ben. Zijn grappig motto luidt: j „Laat ons klein zijn in alles, waarin een klein land klein kan zijn." en na den spot gedreven te hebben met het streven naar Zondagsrust, geeft hij den raad: Hoor eens, Zep, als je ons nóg eens Met een vliegbezoek verblijdt, Doe 't dan Zondags; leder heefr dan Mooie kijkgelegenheid. Wie zich uit zijn kerk iaat iokken, Wie voor de preek laat staan, Staat zóó zwak, dat nij maar liever Nóóit meer naar de kerk moet gaan. Zep, wij willen een vrij land zijn, En wij laten ieder vrij: Wie op Zondag niet wil kijken, Wel, dien respecteeren wij. Zep! Wie U dien Zondagmorgen Door de zonnelucht zag gaan Heeft het woord van 't Opperwezen Met zijn hééle hart verstaan Zoo geneert deze „dichter" zich zelfs niet, tot profanatie over te gaan. Zoo wil het de „Telegraaf'-lezer. Dus Als de heer Clinge Doorenbos weer eens voor goed geld voor Katholieke ver- eenigingen op wil treden dan moet hij bo venstaand fraais aan de besturen voorleg gen als proeve van zijn fijn en nobel ver nuft. Hij zal zich echter wel wachten! Voor Katholieke avonden heeft hij wel een katholiek Jasje in zijn garderobe. De heer Verkade uit Zaandam gewond Gistermiddag heeft op den weg tusschen het pontveer aan de Hembrug en Zaandam een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een auto van den heer A. K. Verkade, directeur van de Verkade-fabrieken te Zaandam, reed in de richting van deze plaats. Door dat de auto moest uitwijken kwam het voertuig in een slecht gedeelte van den weg terecht en sloeg ever dtn kcp. De heer Ver kade werd vrij ernstig gewond en bleef be wusteloos liggen Hij werd per ziekenauto naar Zaandam ver voed, waar hij in het ziekenhuis werd opgenomen. De heer G„ die eveneens in de auio zat en de chauf feur kregen slechts lichte kwetsuren. Wegens schuldmisdrijf heeft gisteren voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche Recht bank terecht gestaan de 29-jarige Italiaan sche ingenieur R. T. Verdachte is op 25 Juni 1.1., te ongeveer half vier n.m. als bestuurder vai; een Bu- gatti-auto, op den Haarlemmerweg tusschen Amsterdam en Halfweg me een vaart van 95 K.M. opgereden tegen een voor hem rij denden Studebaker, tengevolge waarvan de Italiaan M Lenassi, tengevolge waarvan de werd geslingerd en verschillende verwondin gen bekwam, waaraan hij kort daarop is overleden. Volgens de dagvaarding is het ongeval te wijten aan het hoogst roekeloos en onvoor zichtig rijden van verdachte. Subsidiair was verdachte ten laste gelegd, dat hij de vrijheid en ae veiligheid van het verkeer In gevaar gebracht en belemmerd heeft. Verdachte, die met behulp van een vrou welijke tolk werd genoord. gaf toe dat hij een snelheid van 95 K M. gehad heeft Ech ter was z.l. het ongeval te wijten aan de omstandigheid, dat de voor hem rijdende auto plotseling naar links uitweek en op Vipf ir«a»h Hpn T 'P botsing was toen niet meer te vermijden. De chauffeur van den aangereden Stude baker verklaarde, dat hij mei een vaart van ongeveer 30 a 40 K.M gereden hac. Hij hield zijn wagen geheel rechts van den weg, zelts j heeft hij nog, toen hem een andere auto achterop wilde passeeren. de wielen aan den I rechterkant van zijn wagen op de kleine i steentjes gebracht. i Toen getuige even later weer geneel op den weg wilde terugkeeren, daa-'oij zorg dragende dat zijn wagen op de rechterhelft van den weg bleef voelde hij op een ge- I geven moment een hevigen bom Hij stop- j te onmiddellijk en zag toen den auto van verdachte schuin voor hem over den weg vliegen. Een paar boomen knapten als riet jes af, terwijl de auto zelf tweemaal over den kop sloegVan verdachte? auto was het linkerachterspatbord gescheurd en de linkerachterband lek Als getuige-deskundige werd gehoord de heer L. Schotting, inspecteur bij de Ver keerspolitie in de hootdstad. Deskundige heeft terzake een rapport opgemaakt, waar in, hij tot de conclusie komt. dat het onge val aan verd.'s schuld is te v.ijten. Verdach te heeft in de eerste plaat,- te ha:d gereden en is, toen de zich voor hem bevindende auto even naar links gir.g, zijn zelfbeheer- sching kwijtgeraakt. Zijn auto is toen door het harde remmen geslipt en tegen den an deren auto gebotst. Vervolgens werd een groot aantal getui gen gehoo-d. die zich op den dag van het ongeval ter plaatse bevonden. Sommigen hebben in het geheel niet Waargenomen, dat de Studebaker toen de Bugatti-racewagen wilde passeeren. naai links ging, terwijl som mige getuigen den Studebaker een geringe zwenking naar links zagen maken en een enkele getuige de her, S.. die zich in de Bugatti bevond en bij het ongevaJ gewond werd zelfs verklaarde, dat nij den Stude baker zeer sterk naar ilnks ;ag buigen, als of de auto een zijweg wilde inslaan Als getuige van meaning was geweest, dat verdachte roekeloos had gereden, zou hij hem zeker wel gewaarschuwd hebben want als inzittende van de auto zou hij natuurlijk geen gevaar willen Ioopen. Een ander getuige a aécharge, die 30 jaar ervaring heeft als automobilist ei zelf nog' nooit een ongeval heeft gehad, had verd. in den morgen van het or.gevai met 'groote snelheid ontmoet op den Soestdijkerstraat- weg, waarbij bij den indruk had gekregen, dat de Bugatti bestuurd werd door een zeer ervaren rijder. Daarom verwonderde het i hem, dat hij 's middags op den Haarlemmer- weg zag, dat dezelfde man een ongeval had gekregen. Get. had ge-'en. dat de sporen van de Studebaker midden op den weg lagen. De hoofdinspecteur van politie Modderman had met een zelfde tvpe Bugatti gereden. De'wagen maakte, ook bij het remmen, een zeer vasten indruk zoodat men zich er bij na niet van bewust was. dac men met zeer groote snelheid reed. De zitting werd vervolgens geschorst tot 3 uur. Na de hervatting werd het getuigenverhoor voortgezet. Ook de als getuige gehoorde des kundige Ir. H. B. E. G. Zoet lief Norman. leidde uit de op den weg gevonden sporen af. dat de Studebaker niet voldoende rechts van den w?g had gereden en bovendien even voor het passeeren van de Eugatti naar links zwenkte. Het is zeer goed mogelijk, dat, door dat de Studebaker na naar links te zijn ge zwenkt weer naar r chts zwenkte. Alleen het achterwiel werd geraakt en het voorwiel niet. Door het plotseling achteruitzetten van de achteras kan de remkabel van de Bugatti zijn gebroken, waardoor het te verklaren is, dat deze wagen doorvloog. Tegenover deze verklaring handhaafde de andere deskundige dc inspecteur bij de Ver keerspolitie, Schotting, zijn oorspronkelijke opvatting. Vervolgens is het woord aan den officier, Mr. van Dullemen, tot het houder van zijn requisitoir. Er zijn, aldus hrt requisitoir, in deze zaak twee duistere punten. De doodsoorzaak van het slachtoffer staat onomstootelijk vast. Nog niet vast staat echter, op welke plaats op den weg de Studebaker hreft gereden. Het tweede zeer principieele punt, is de vraag, of het rijden met een snelheid van circa 100 K.M. uit een oogpunt van veiligheid ook bij het passeeren en tegemoetkomen ongevaarlijk ge acht mag worden. De Studebaker is hoog stens l'A' a 2 Meter naar links uitgeweken. Er bleef nog voldo nde ruimte over voor de Bugatti om links te passeeren. De bestuurder der Studebaker had dus volkomen het recht om op het midden van den weg te rijd n, terwijl de Bugatti een signaal heeft gegeven. Zeven getuigen verklaren, dat zij geen sig nalen hebben gehoord. Indien de Italiaan signalen zou hebben gegeven, dan zijn deze niet voldoende hoorbaar geweest. Het zoemend geluid van den motor van de Bugatti kon niet voldoende worden geacht. Het komt den officier van justitie daarom voor dat den be stuurder van den Studebaker geen verwijt kan worden gemaakt over de wijze waarop gereden is. Daarentegen h eft de Italiaan met een zeer groote snelheid gereden en had bij deze snelheid niet motten trachten te passeeren. Spr. w(dt 't ongeval aan te groote snelheid van de Bugatti die op een zoo drukken weg gevaarlijk moet worden ge acht. Als verzachtende omstandigheid wilde spr. in overweging nemen, dat verd. niet op de hoogte was met de lokale omstandigheden en gewend is op wegen te rijden, waar zon der gevaar met zulke snclh den kan worden gereden. Tenslotte eischt spr. drie maanden hschtenis met aftrek van een maand preven tieve hechtenis en ontzetting van verdachte voor den tijd van 1 jaar uit de bevoegdheid tot het besturen van motorrijuigen. De verdediger Mr. Th. Folkers, wees in den aanvang van zijn pleidooi op de onbruikbaar heid van het grootste deel der getuigenver klaringen. De eerste groep getuigen was ge- troffen door het verschijnen van het onge wone type race-auto. Daaraan schonk nien zijn volle aandacht en daardoor l:tte men niet op de Studebaker. Niettemin hebben eenige dezer getuigen nog gezien, hoe de Studebak:r naar links ging, waaruit wel blijkt, hoever deze laatste auto naar links ging. Geen enkele verklaring wijst er op, dat de Bugatti naar rechts zou zijn geslipt door een vreemde beweging. Dc verklaringen der deskundigen leiden tot twee conclusies, waar- tusschen de rechtbank zal moeten kiezen. De gevonden sporen wijzen op de juistheid van het systeem van den deskundige Ir. Zoetelief Norman. Het verwondert pleiter, dat de offi cier van meening is dat aan de sporen, die deze deskundige den volgenden dag heeft gevonden, geen waarde kan worden gehecht Verd. heeft gereden zooals van een ervaren bestuurder slechts verwacht kan worden. Tot het laatste toe heeft verd. geweten wat hp wilde en was niet zooals het rapport der po litiedeskundigen luidde geschrokken. Boven dien is vera, in dienst van de Bugaitiiabrie- ken, die sfeents haar meest ervarey men- --or fanU'-fnlP -prj «Ia Der beste Schneider von Berlin, Coulant en up-to-date, Is Sklarek, daar zijn Schneiderei Heel schneidig tweemaal sneed. Hij kleedde bi/llig a prix-hm Der hoofdstad upper-*en. Van ambtenaren maakte hij Perfecte gentlemen. Tot zelfs de burgemeester .-vrouw. Een Gretchen, die dat stond, Stak hij, gelijk 't een lady pasv Heel deftig in het bont. Maar bont, dat schijnt een leelijk ding, Al staat zoo'n mantel rijk, Want maak je 't met je bont te bont, Dan sta je zoo te kijk. Men disponeerde frank en vrij By de gemeentekas. 'n Schlaraffenland in dezen tijd Is toch wel iets te kras. Dies heeft men deze kleedpartij Ten slotte toch geremd, En staat de cliëntèie riians Koud-kleumig in haar hemd! MARTIN BERDEN De P.H.—A.E.Z. is gistermiddag ongeveer drie uur bij Arnhem geland. De landing geschiedde vlot. Doordat het vliegtuig bo ven Neurenberg met hevige tegenwinden te kampen had, was, toen het de Nederland- sche grens gepasseerd was ,de benzinevoor raad uitgeput en moest een tusschenlan ding worden gemaakt. Te Arnhem werd benzine bijgeladen. De noodlanding vond precies te kwart voor drie nabij huize „Vrijland" een oplei dingsgesticht, even buiten Arnhem gelegen, plaats. De Arnhemsche vertegenwoordiger van de Shell kreeg onmiddellijk opdracht, het vliegtuig van 20 bussen benzine te voor zien. moderne opvatting kan op, een breeden weg een vaart van 100 K.M. niet roekeloos wor den geacht. Ook al zou de Italiaan geen sig nalen hebben gegeven, dan nog zou de be stuurder van de Studebaker het lawaai van den motor van de Bugatti hebben moeten hooren en bovendien schrijft de wet niet voor, dat bij h. t passeeren signalen gegeven moeten woraen wanneer er voldoende ruim te is om te passee.en. Men verliest i^it het oog,, dat ook degene, di: ingehaald wordt verplichtingen heeft en niet mag uitwijken zonder een teeken te geven. PI. concludeert, dat de schuld van verd. ni:t vaststaat, evenmin als de oorzaak van het ongeval. Het slachtoffer is niet uit den wagen geslingerd door de aanrijding, maar door het afbreken van de wielen. Dit kan nooit aan verd. ten laste worden gel gd. Bij het vaststellen van de straf moet men niet vergeten, dat verd. niet voor zijn pleizier reed maar op dienstreis was. Verd. is reeds een maana in hechtenis geweest, die voor hem zwaard i was dan voor een ander, aange zien verd. als vreemdeling moederziel alleen in Holland was. Pleiter vraagt daarom vrij spraak, resp. verlichting van straf, zoodat deze verrekend kan worden met de preven tieve hechtenis. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. De heer Wijnkoop niet tevreden Het Tweede Kamerlid, de heer Wijnkoop stelde den Minister van Waterstaat nader de volgende schriftelijke vragen: Wil de minister alsnog de voorwaarden mededeelen, namens hem gesteld, bij de voor de radio-uitzending van 29 September jl. in Tuschniski te Amsterdam volgens art. 3 der van de Telegraaf- en Telefoonwet verleende vergunning? En wil de minister voorts de feitelijke mo tieven publiceeren, waarop hij gemeend heeft, dat de uitzending in strijd kwam met de gestelde voorwaarden? In de gisteren gehouden vergadering der Tweede Kamer, heeft ae heer Wijnkoop ver lof gevraagd den Minister van Binnenland- sche Zaken te interpelleeren over de botsing tusschen politie en stakers te Maastricht. Over deze aanvrage zou heden worden be slist. Rustig te Maastricht Gisteren is het in de stad rustig gebleven. Van alle kanten is politie-versterking ge komen, o.a. van de politietroepen uit Am sterdam. Aan stedelijke politie, rijksveld- wacht en marechaussée zijn momenteel on geveer 300 man in actie. Gisterenavond kwam het op den hoek Kleine StraatMaastrichter Brugstraat eeni ge malen tot kleine charges. Over den toestand van den agent Houten, die het slachtoffer werd van zijn plicht, ver namen wü, dat het geval hopeloos was. Het eenige middel, om hem in het leven te be houden, was bloedtransfusie, waartoe zich spontaan aanbood zijn collega A. Muller, van welk aanbod dankbaar gebruik is gemaakt. Ten nadeele van. Calvé Delft De Oostenrijksche algemeene vertegen woordiger der oliefabrieken Calvé te Delft, de 34-jarige Kurt Moll, is wegens verduis tering van geïncasseerde gelden ten bedra ge van 600.000 shilling ten nadeele van ge noemde firma, gearresteerd. Hun eerste bisschop Pater Aloysius Bondoni, provinciaal der Paters Conventueelen te Constantinopel, is door Z. H. den Paus benoemd tot vicaris- apostolicus der Armenen, met. den titel van Bisschop van Beyrouth. Zondag a.s. zal monseigneur in de kerk der Twaalf Apostelen te Rome de bis- schopswijding ontvangen uit de handen van kardinaal Sincero. De chef van den technischen dienst op het vliegveld Waalhaven heeft Woensdag in het hoofdgebouw van de posterijen te Den Haag een gesprek gehad met den mechani- cien Dunk, die te Bandoeng vertoeft. Men zal zich herinneren, dat de E. O., waarmede Dunk naar Indië vloog, eind Sep tember bij Satoel is beschadigd. Dunk is daarna doorgereisd naar Medan en vandaar is hij met de E. N. naar Batavia gevlogen. Hij wist nu mee te deelen, dat het bescha digde toestel 21 October in Indië zal zijn en dat de beschadiging zeer gering kan wor den genoemd. Er is slechts weinig schade toegebracht aan het onderstel en aan de schroefbladen. In verband daarmee kon de heer Guillonard nog juist eenige onderdee- len voor een onderstel en bladen voor de schroef met de „Christiaan Huygens" mee geven, welk schip vandaag van Genua ver trekt. Dinsdag a.s. aanvaardt Dunk de terugreis met de piloten Freyns en Soer. De P.H.-A.E.Z. in Amsterdam terug Het postvliegtuig P. H.-A. E. Z., aan boord waarvan zich bevinden de piloten Smirnoff en Beekman, de mecanicien Veenendaal en de passagier Grabau is gistermiddag te 4.38 uur op Schiphol geland. De terugreis Batavia-Amsferdam is hier mede in tien dagen volbracht. De heer Grabau heeft de reis van Batavia af meegemaakt. Op het terrein bevonden zich, teneinde den 140 K.G. wegenden postzak in ont vangst te nemen, de heer van Beers, direc teur van het Hoofdpostkantoor te Amster dam en de heer Van de Pol, chef van het bureel „aankomst" van het Centraal Sta tion. Voorts waren voor ontvangst der be manning aanwezig de heeren Plesman en Martin, resp, directeur en secretaris van de K. L. M. Het vierde postvliegtuig. Het vierde postvliegtuig naar Indië, de P.H.-A.G.B., dat gistermorgen van Schiphol is vertrokken, is gistermiddag te 12.40 (Am- r.fiifp tp 11-i'vjr>pst anpmskovnen. De toestemming van het Duitsche Rijks- verkeerministerie is verkregen voor den start van het eerste raket, dat tot in de hoogste atmosferische lagen zal door dringen. Voor den start waren de voorschriften geldig, welke bij geschut van toepassing zyn en bepalen, dat deze alleen piaats mag vinden op een gedeelte, dat in den om trek zoo ver onbewoond is, als de bereikte hoogte. Op het vaste land was het onmo gelijk zoo'n terrein te vinden, wijl prof. Oberth zich voorstelt zijn raket een noogte van 6070 K.M. te laten bereiken. In Duitschland bestaat geen terrein, dat in zoo'n verren omtrek onbewoond Is. Zoo werd ais uitgangspunt 'voor den start, die 19 October as. zal plaats vin den. de Greifswalder Oie gekozen, een klein eiland ten Oosten van de zuidpunt van Riigen gelegen. Het raket o&l waarschijnlük in noord- De start zal in de namiddaguren plaats hebben. Alleen wanneer In den morgen van 19 October de weersvooruitzichten voor den namiddag ongustig zijn, zal de proef in den voormiddag worden genomen Een speciale trein zal de genoodigden der regeering, wetenschap en pers naar Greifswald brengen, waar een rijksstoom boot gereed ligt om de toeschouwers van dit buitengewone experiment, dat door de Ufa gefinancierd wordt, naar de piaats van den start te voeren. De voorbereidende maatregelen zijn in vollen gang. Een solide onderlaag wordt gebouwd, zoodat de proef ook voor de on middellijke omstanders ongevaarlijk is. De 19e October zal derhalve, wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn, voor de raketten-wetenschap van de grootste beteekenis worden. Want op dien dag zat het eerste raket op eigen kracht in het wereldruim tot een nooit bereikte noogte De zaak Sklarek; burgemeester Schneider geschorst. Een rede van Dr. Kaas over den pol -te ken toestand. Hotelbrand te Seattle; zeven person*a om gekomen. De ingestelde Commissie van OnderzoA is tot de conclusie gekomen, dat de alastrim- gevallen te Rotterdam gevallen van echttt pekken zijn geweest. Nadat het eerste retour-vliegtuig uit Indië een tusschenlanding te Arnhem had moeten maken, is het gisterenmiddag ruim half S vlot geland op Schiphol Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP: De lantaarns mceten morgen wrden opgestoken om 5.21 uur. Administratieve rechtspraak voor militairen De Minister van Defensie, de heer Dec kers, heeft, naar hij gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld heeft, reeds kort na zijn optreden zich tot taak gesteld, aandacht te wijden aan de wettelijke regeling der rechtspositie der militairen. Een wetsontwerp tot regeling van de ad ministratieve rechtspraak voor militairen is aan zijn departement in voorbereding en zal zoo spoedig mogelijk worden ingediend. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft na uitvoerige discussies aangenomen een voorstel van B. en W„ om over te gaan tot een gesprekkentarief voor de telefoon met een grondtaxe per enkelvoudige aansluiting van f 72 per jaar en een prijs van drie cent per gesprek, onder bepaling dat ten minste moet worden betaald voor 500 ge sprekken per half jaar er, dat per jaar aan grendtaxe en gesprekken niet meer zal wor den betaald dan 180 gulden, met dien ver stande, dat bedoelde eenheidsprijs per ge sprek en bedoeld maximumbedrag achter eenvolgens met ingang van i November 1931 en 1 November 1932 zuilen worden gesteld op 2y, ct. en 200 en op 2'i ct. en 220. Bovendien werd B. er W. machtiging ver leend aan te schaffen ten minne 33000 ge- sprekkentellers, voor 'n bedrag van 300.000. Dit gesprekkentarief zal ingaan op 1 Novem ber 1930. Bovendien werd aangenomen een voorstel Boekman c.s., waardoor met invang van 1 Mei 1930 het telefoontarief wordt vastgesteld voor een enkelvoudig zakenabonnement op f 140.per jaar en voor een enkelvoudig huisabonnement op f 100.per jaar. Deze aanmerkelijke verlaging van het abonnement zal naar schatting 'en derving van f 300.000 van het telefoonbedrijf zijn. Een druk bezochte receptie. Ter gelegenheid van zijn gouden priester feest hield Kardinaal Van Fassum in het Paleis van de Propaganda Fide receptie en ontving een stroom van illustre perscnen, d'e Neerlands grooten zoon kwamen compli- menteeren met zijn gouden priesterfeest. Vooreerst waren daar alle leden van de II. Congregatie der Propaganda Fide, die hun prefect hun hulde en trouw kwamen betuigen. Alle orden en congregaties, waar van kardinaal van Possum protector is. wa ren vertegenwoordigd en ook de generaals der Dominicanen en Franciscanen en van "odere orden va ren verschenen om hun ge- lukwenschen aan te bieden. Gistermiddag kwam de Nederlandsche ko lonie te Rome, met den gezant Jhr. A. van der Goes aan het hoofd, den jubileerenden kardinaal in het Pa'.eis van de Propaganda feliciteeren. 6 personen bewusteloos geraakt De toestand van een vrouw zorgwekkend Bij de familie J. in de Kaiverstraat t: IJmuiden heeft zich een geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan, welke ver oorzaakt moet zijn door verstopping de: kachelpüp. De vrouw des huizes verkeert lr zorgwekkenden toestand, terwül vijf andere huisgenooten eenigen tijd bewusteloos ge weest zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1