Het „Volksbegehren" FEUILLETON RADIO-OMROEP HET TESTAiENT VAN DEN ADMIRAAL TWEEDE BLAD VRIJDAG 18 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 1 Het wetsontwerp van Hugenberg BUITENLANDSCH NIEUWS EEN „STEKER" MAAKT DUSSELDORF ONVEILIG KERKNIEUWS Het katholiek onderwijs in Madras STOOMVAARTLIJNEN In heel Duitschland zijn de inschrijvin gen begonnen op de lijsten voor het „Volks- begehren", dat paragraaf 3 van art. 73 der Weimarsche grondwet tot grondslag heeft, en dat luidt: Een volksstemming moet dan plaats heb ben, wanneer een tiende der kiezers het in dienen van een wetsontwerp verlangt. De grondslag van het „Volksbegehren" moet een uitgewerkt wetsontwerp zijn. Het moet dooi de regeering bij den Rijksdag worden inge diend, waarbij ze een verklaring aflegt om trent haar standpunt. Het „Volksbegehren" heeft niet plaats, wanneer het verlangde wetsontwerp in den Rijksdag ongewijzigd wordt aangenomen. De bepaling van de grondwet, dat een uitgewerkt wetsontwerp den grondslag moet vormen voor een „Volks begehren", is voor Hugenberg en zijn Rijks commissie reeds voldoende geweest en ze hebben een uit vijf paragrafen bestaande wet uitgewerkt, die in de eerste plaats de regeering de verplichting oplegt, de beken tenis der oorlogsschuld buiten werking te stellen. Verder wordt er in dit wetsontwerp bepaald, dat er geen nieuwe lasten en ver plichtingen, die op de oorlogsschuldsbekente- nis berusten, mogen worden aanvaard. Er wordt uitdrukkelijk nog aan toegevoegd, dat hieronder ook de lasten en verplichtingen vallen, die op grond der voorstellen van de Parijsche deskundigen zijn aangenomen; hiermee wordt bedoeld het Young-plan, dat echter niet bij naam wordt genoemd. Bij een HUGENBERG verdere paragraaf wordt bepaald, dat Rijks kanselier en Rijksministers, die in strijd met deze voorschriften, verdragen met buitenland- sche mogendheden onderteekenen, onderwor pen zijn aan straffen, die in het strafwet boek tegen landverraad zijn vastgesteld; met andere woorden: volgens het wetsontwerp van Hugenberg kunnen Rijkskanselier en Rijksministers met tuchthuis worden be straft, wanneer ze nadat de Rijksdag het Young-plan heeft aangenomen de wet, welke het Young-plan bevat, onderteekenen (zooals de grondwet hun dat voorschrijft). Dit wetsontwerp moet aan den Rijksdag worden voorgelegd, ingeval een tiende der kiezers dit verlangt. Het totale aantal kie zers in Duitschland bedraagt rond 40 millioen en er is geen twijfel aan, dat het Hugenberg lukken zal, de 4 millioen stemmen te vinden die door de grondwet vereischt zijn voor een volksstemming. Zijn deze 4 millioen stemmen gevonden, dan is de regeering verplicht, het wetsontwerp bij den Rijksdag in te dienen. Het spreekt vanzelf, dat ze tegelijkertijd een regeeringsverklaring zal voorleggen, die zeer beslist tegen het wetsontwerp opkomt. Er is met zekerheid aan te nemen, dat het ont werp door den Rijksdag wordt verworpen Hugenberg kan en zal het dan den Duitschen kiezers voorleggen vcor een volksstemming. Voor het aannemen van het wetsontwerp in een volksstemming is een eenvoudige meerderheid der stemmen vereischt Hugen berg zou dus meer dan 20 millioen stemmen moeten bij elkaar krijgen. Er is geen kwestie van, dat hij hierin zal slagen. Bij de laatste Rijksdag-verkiezingen op 20 Mei 1928 hebben de Duitsch-nationalen rond 4.300.000 stemmen verkregen. Met de Duitsch-nationalen zullen bij een volksstemming de nationaal-socialen en andere kleinere rechts-partijen samen gaan, die ongeveer een millioen stemmen bij elkaar zullen krijgen. Daarbij komt dan nog een aantal meeloopers, die de zeer levendige agitatie, welke Hugenberg in heel Duitsch land voor zijn „Volksbegehren" uitoefent, zullen mobiliseeren. Het aantal van deze meeloopers is natuur lijk niet te berekenen, maur het is te voor zien, dat zelfs in het gunstigste geval, Hu genberg voor zijn wetsontwerp hoogstens zes a acht millioen stemmen zal bijeenbrengen. De volksstemming, waarvoor Hugenberg aan het werk is, is klaarblijkelijk tot een mis- lukking veroordeeld. Hugenberg zelf zal zich waarschijnlijk omtrent de kansen van zijn volksbegeeren ook geen illusies maken en het is niet recht duidelijk, waarom hij zoo'n om vangrijke politieke agitatie ontplooit, om zich i ten slotte aan een nederlaag bloot te stellen.' Men gelooft, dat Hugenberg er naar streeft, Rijkskanselier en zoo mogelijk dictator in Duitschland te worden. Maar wil hij dit doel bereiken door een nederlaag bij een volksstemming? Sedert enkele dagen is de tegen-agitatie der regeering tegen die van Hugenberg be gonnen. De Rijksminister van Binnenland- sche Zaken, Severing, heeft ze geopend met een rede, die hij voor de radio heeff gehou den; andere ministers zullen hetzelfde doen Intusschen is nu ook de oproep van de Rijks- regeering tegen Hugenberg's „Volksbegehren „Aan het Duitsche volk", bekend gemaakt. De oproep geeft een uitleg van de eischen der Hugenbergmannen en wijst erop. dat een losmaken van de overeenkomsten de bevrij ding van het Rijnland voor onafzienbaren tijd onmogelijk zou maken, terwijl een vast houden aan de Dawes-overeenkomst een fi- nancieele en economische katastrophe ten gevolge zou hebben. Verder wordt er in den oproep op gewezen, dat Duitschland nooit het éénzijdige schuldoordeel heeft erkend en dat elke Duitsche regeering het plechtig heeft van de hand gewezen. Maar, zoo heet het verder, er bestaat gevaar, dat door het „Volksbegehren" de onvermoeide arbeid, om de wereld over de ware oorzaken van den oorlog in te lichten, zonder succes zal blijven. Wie den opbloei van Duitschland niet wil tegenwerken, moet het „Volksbegehren" ver werpen, omdat het enkel en alleen tot ver deeldheid en slavernij van het Duitsche volk zou leiden. DE AFFAIRE—SKLAREK BERLIJN, 17 Oct. (V.D.) Bij de verhoo- ren van de directeuren van de Stadtbank, Schmitt, Hoffmann en Schroeder door Ober- regierungsrat Tapolski heeft Schroeder de sensationeele mededeeling gedaan, dat niet hij, doch zijn inmiddels overleden voorganger opdracht had gegeven de controle der reke ningen na te laten. Hij heeft slechts verder gewerkt in den geest van zijn voorganger. Er wordt thans onderzocht of deze mede deeling waarheid bevat. Schmitt meende, dat, wanneer werkelijk reeds onder Hirsch de controle gestaakt is. Schroeder dit bij het overnemen van den post aan de directie had moeten mededeelen. Schmitt vertelde, hoe de Sklareks over iederen maatregel van de Stadsbank onmid dellijk werden inlichtingen door hunne vrien den. Eveneens werden zij op de hoogte gehou den van de besprekingen in de credietcom- missie. Directeur Hoffmann verklaarde tij dens zijn verhoor, dat hij de betrouwbaarheid der gebroeders Sklarak nooit in twijfel ge trokken had. Ontslag der directeuren van de Stadtbank? BERLIJN, 17 Oct. (V.D.) Het Berliner Tageblatt meldt, dat de Stadtbankdirecteu- ren Schmitt, Hoffman en Schrooder hunne posten niet meer zullen bekleeden. onaf hankelijk van den uitslag van het discipli naire onderzoek. Zij zullen worden ontsla gen. Reeds Vrijdag zouden de posten tot vacatures worden verklaard. Burgemeester Schneider geschorst BERLIJN, 17 Oct. (V.D.) Naar de pers dienst der stad Berlijn mededeelt, heeft Donderdagmorgen burgemeester Scholz, als plaatsvervanger van den opperburgemeester, den burgemeester Schneider van het district Midden-Berlijn geschorst uit de uitoefening van zijn ambt in verband met het discipli nair onderzoek, dat tegen hem wordt inge steld. IN DEN PRUISISCHEN LANDDAG BERLIJN, 17 October (V.D.) De Duitsch-nationale afgevaardigde Dr. von Winterfeldt, legde Donderdag namens zijne fractie een verklaring af. De Pruisische re geering heeft gisteren door middel van den Pruisischen premier in den Landdag laten verklaren, dat zij het niet in overeenstem ming acht met de verplichtingen van amb tenaren, dat ambtenaren deelnemen aan het volksreferendum en dat zij overtreding van dit voorschrift zal straffen. Het gevolg van deze verklaring is geweest, dat de opperpresidenten en landraden op ontoelaatbare wijze pressie uitoefenen op de onder hen staande ambtenaren. Hiertegen over stelt de Duitsch-nationale Landdag fractie vast, dat, doordat het Rijksministe- rie van Binnenlandsche Zaken het referen dum heeft toegelaten, vaststaat dat de actie daarvoor niet ongrondwettig is en het deel nemen daaraan dan ook niet strijdig is met een of andere wetsbepaling met de discipli naire voorschriften. In 't Duitsche Rijk mag dan geen kiezer in deze worden belemmerd. De Pruisische staatsregeering heeft dus een onbeholpen poging gedaan de ambtenaren te intimideeren. Wij hebben een beroep ge daan op het Staatsgerechtshof om te doen vaststellen, dat een ambtenaar het recht heeft het referendum te teekenen." DR. KAAS OVER DEN POLITIEKEN TOESTAND. DORTMUND, 17 Oct. (V.D.) Voor een druk bezochte openbare vergadering sprak Don derdagavond de voorzitter der Duitsche Cen trumpartij. dr. Kaas, over den poiitieken toe stand. Verkort zeide hij het volgende: „Als niet alle voorteesenen bedriegen dan zal de komende winter ons sterke spanning en heete politieke gevechten brengen. En luist nu, terwijl wij ons bevinden in een toestand van verdeeldheid, verzoeken wij de regeering zich toch vooral van haar verant woordelijkheid bewust te zijn. Het onbevre digende van den toestand wordt nog ver sterkt door de z.g.n. Nationale Oppositie en door den toestand waariln zij dor de „Hu- genberg-beweging" is geraakt. De Centrum partij heeft besloten haar medewerking te verleenen tot verbetering der toestanden. De rfgeloopen tien jaren zijn wel een Kruisweg geweest maar geen dwaalweg. De Centrum partij kan zich niet aansluiten bij diegenen die grooten ophef maken van de gedwongen resultaten van den Haag. Als de Duitsche Volksvertegenwoordiger er toe komt het plan Moung aan te nemen, dan is dit slechts te betitelen als „Onverantwoordelijk" en oo:: im tot binnenlanc'rche hervormingen te ko nen die onherroepelijk met 't plan-Foung ge naard gaan. Wat betreft het spaarprincipe, zeide spr., zal de Centrumpartij alles doen om dit te bevorderen. AUTOMOBIELTENTOONSTELLING IN LONDEN LONDEN, 17 October (V.D.) Heden is in Olympia de grootste automobielten toon stelling geopend, welke tot nu toe is gehou den en waar meer dan 90 merken zijn ten toongesteld, waarvan bijna zestig van buiten Engeland geïmporteerd. Van deze tentoon stelling is het opmerkelijkste de overzichte lijke wijze, waarop alles te zien is. Er is een groote verscheidenheid in chassis, capaciteit en aantal cylinders, alsook in motoren, mo dellen en prijzen. De prijzen zijn van 3.500 pond tot 100 pond. Er is een groote collectie in de kleinere typen, bij welker fabricage de Engelsche fabrikanten altijd een voor aanstaande plaats hebben ingenomen. De fabrikanten hebben er vertrouwen in, dat de populariteit van wagens van 7 tot 12 P.K. niet vermindert. Daarenboven is de vraag nSar luxe wagens niet minder geworden. De grootste ontwikkeling is geconstateerd bij niet te dure 6 cylinder wagens met ongeveer 15 P.K. DE POLITIEKE TOESTAND IN OOSTEN RIJK. Kunschak over de Heimwehren. Woensdagavond heeft te Weenen een ver gadering plaats gehad, in welke de afge vaardigde Kunschak opnieuw over de Heim wehren sprak. De vergadering werd ook door aanhangers van de Heimwehrbeweging be zocht en een deel van de galerij en de uit gangen waren door hen bezet. Tijdens de- vergadering kwam het herhaaldelijk tot stormachtige manifestaties. Kunschak verklaarde, dat wanneer iemand van hem verwacht heeft, dat hij alles wat de Heimwelir kan als een evangelie zou aan vaarden, degenen, die zulks meenden teleur gesteld zullen uitkomen. Hij is het eens met den Bondskanselier Schober, die het goede uit de Heimwehrbeweging wil halen. Het gaat er in Oostenrijk om de puinhoopen die de oude monarchie heeft achtergelaten, bewoon baar te maken. Dit is een moeilijke taak. Hierop werd heftig geïnterrumpeerd en ontstond een groot tumult. Onder groote opwinding verklaarde Kun schak dat de taak daarom zoo moeilijk is, omdat bijna alle voorwaarden voor den we deropbouw ontbroken hebben. Onder herhaalde interrupties verklaarde Kunschak, dat Oostenrijk thans rust noodig heeft. Over de methode van den strijd tegen de sociaal-democratie is een strijd uitgebroken. Wat deze 'methode betreft, moest hij verkla ren, dat hij het niet eens kan zijn met de Stiermarksche groep der Heimwehren. Het gaat hem slechts om eer, vrijheid en het in stand houden van de katholieke arbeiders organisaties. Wie aan deze organisaties komt slaat op graniet. In de schaduw van de Heimwehrbeweging heeft zich de Heimatbe- bundbeweging ontwikkeld, waarin alle poli tieke ontevredenen zich in den strijd tegen de afgevaardigden hebben gevonden. Wan neer met de eerlijke Heimwehrbeweging een verzoening mogelijk is, met de Heimatbund- beweging is zulks onmogelijk. Na den afgevaardigde Kunschak sprak de katholiek-sociale gemeenteraads-afgevaardig- de uit Weenen Rummelhardt, die echter door het algemeen tumult onverstaanbaar was. Hij verklaarde, dat het gemeenschappelijke doel moet zyn de Marxisten uit het raad huis te verwijderen. SCHIETPARTIJ OP EEN TREIN. De hoofdaangeklaagdc veroordeeld tot de doodstraf. POLA, 17 Oct. In het voor de speciale rechtbank ter bescherming van den Itali- aanschen Staat gevoerde proces tegen Wla- dimir Gorton en vier andere inwoners van Vermo, die wegens deelneming aan een schietpartij op een trein met kiezers, die uit de gemeente Treviso naar de stembus te Pi- sino op weg waren, aangeklaagd waren, is vandaag het vonnis gevallen. Gorton werd tot de doodstraf veroordeeld, de vier anderen elk tot een gevangenisstraf van dertig jaar. Het vonnis is aan Gorton bereids vol trokken. STUDENTENRELLETJES IN AGRAM AGRAM, 17 Oct. (V. D.) Het vonnis der rechtbank te Pola, inzake het Orjuna- proces, had Woensdagavond nieuwe Itali- aansche manifestaties ten gevolge, welke ernstiger waren dan'die van Dmsdag. Een groep studenten hield in de aula der Uni versiteit een protestvergadering, waarbij de Yougaslavische vlag met rouwfloers was omwonden. Daarna verzamelden de demonstranten zich voor het Fransche consulaat, waar net oikslied en de Marseillaise werden gezon den. De politie dreef de demonstranten op- rneuw uitren doch deze konden zich toch weer verzamelen voot het Duitsche consu laat. Daar werd de „Wacht am Rhein" ge- en - nt uit istrian hield een gloedvolle rede, waarin hij zijn sympathie betuigde met Zuid-Tirol. Daarna ging het naar net Oostenrijksche consulaat, waar de sympathiemaniiestaties werden herhaald. Opnieuw greep de politie in en arresteerde 47 studenten. Toen de menigte naar het Italiaanscne consulaat wil de trekken, voerde de bereden politie een charge uit. Verscheidde groepen studenten waren intusschen het bioscoop-theater bin nengedrongen. om de voorstelling te onder breken. Ook in het theater wild-?*1 de stu denten binnendringen, doch dit werd nun door de politie belet. Niettemin gelukte het den studenten na 9 uur binnen het theater te komen en met geweld de voorstelling te onderbreken hoewel de directeur een treur- pauze van 5 minuten had 'aten inlasschen. Talrijke moorden; de moordenaar on vindbaar De justitie looft een be looning van 3900 mark uit Geruimen tijd geleden werd uit Düsseldorf gemeld, dat aan c enige personen des avonds laat door een man op straat messteken wa ren toegebracht. Niettegenstaande alle in het werk gestelde poging n kon men geen spoor van den dader ontdekken, meldt het Hdls- blad. Inmiddels is het gebleken, dat men hier niet t? doen heeft met op zich zelf staande gevallen, maar dat sinds een maand of acht in Düsseldorf en omgeving een soort stelselmatige terreur bestaat, die door een ge- heimzinnigen „steker" wordt uitgeoefend. In dien tijd n.i zijn zev n menschen vermoord acht door messteken en mishandelingen zwaar gewond. Na iederen aanval verdwijnt de moordenaar spoorloos om na een bepaal den tijd weer op te duiken en zijn vreeselijk werk te h rvatten. Op 3 Februari, zoo lezen we in een uitvoe rige Berlijnsche correspondentie in de „N. Fr. Press?" ,vond in het oosten van de stad en eigenaardige misdaad plaats. Uit het nach telijk duister stortte zich een man op de oude vrouw Kühne, verwondde haar zwaar door eenige m'ssteken en was het volgende oogenblik verdwenen. Zes dagen later ont dekten voorbijgangers bij de gemeentelijke badinrichting onder 'n hoop brandende tak ken het gedeeltelijk verkoolde lijkje van een meisje, de achtjarige Rosa Ohliger. Het hind was met 13 messteken gedood, waarvan tfer- schill nde in het hart. De bevolking geraakte in groote onrust, toen van medische zijde werd vastgesteld, dat beide moorden met hetzelfde mes waren be gaan. Vier dagen later werd een 51-jarige arbei der vermoord op straat gevonden. De moor denaar had hfm blijkbaar van achteren overvallen en hem met niet minder dan 21 messteken afgemaakt. Uit alles bleek, dat de geheimzinnige dader uitsluitend op moord uit was. De politie te Düsseldorf riep de hulp in der Berliinsche recherche. Een rechercheur ver scheen, maar moest na eenigen tijd onver richter zake terugkeeren. Het mysterie bleef onopgehelderd. Begin April twee nieuwe opzienbarende aanslagen. Een 16-jarig meisje, dat ergens buiten de stad langs een vrij eenzamen weg liep, kreeg plotseling een lasso om het hoofd geworpen en werd tegen den grond getrokken, waarna een man haar trachtte te wurgen. Bij de toe vallige nadering van enkele personen ging de aanvallrr op de vlucht. Drie dagen later een herhaling: weer werd een vrouw met een lasso gevangen. Het slachtoffer wist zich ech ter zoo krachtig te verdedigen, dat haar be lager moest wijken. Enkele dagen later werd een 20-jarige werklooze als de vermoedelijke dader gear resteerd. De man vertelde de politie de moor den en overvallen gepleegd te hebben. Hij was een lichamelijk en geestelijk achterlijk wezen, h' t kind van een dronkaard en een zwakzin- nige moeder. Als motief voor zijn daden gaf hij op, dat hij zich op de menschen en spe- ciaal de vrouwen, had willen wreken, omdat hij altijd beschimpt en gehoond werd. Tegen over zijn verdediger nam de man echter zijn bekentenis terug; hij bleef intusschen in ver zekerde bewaring. Op 21 Augustus begonnen de geheimzin nige misdaden opnieuw. In dezelfde wijk. waar ook vro ger de overvallen plaats von den, werden achtereenvolgens een jong meisje, een vrouw en een man van achteren aangevallen door een persoon, die hen blik semsnel eenige malen met een mes in den rug stak en dan verdween. Drie dagen later werden op een buitenweg twee kinderen op gruwelijke wijze vermoord gevonden; (jienzelfden nacht werd een jong meisje door in ssteken zwaar gewond. Ir geen enkel geval werd het slachtoffer be roofd of werd een zedelijkheidsmisdrijf be gaan. Meer en meer wint de overtuiging v ld. da men met een krankzinnige te doen heeft. Or 30 September werd op een afgelegen plek nabf de rivier het lijk van en jonge vrouw gevon- ien: dezen keer was 't slachtoffer afgemaakt door acht slagen op h:t hoofd met een zwa?- voorwerp, waarschijnlijk een hamer. Df vrouw, afkomstig uit Gelsenkirchen, war naar Düsseldorf gekomen voor haar genoe gen, heeft waarschijnlijk den onbek nden misdadiger leeren kennen en is door hem op een eenzame wandeling vermoord. Wederom werd hulp gevraagd aan B rlijn. dat een van zijn bekwaamste speurders zond Nauwelijks had de man zijn taak aanvaard, of men vond op 12 October in de onmiddel lijke omgeving van Düsseldorf, eén sterv nde vrouw; vermoord met acht hamerslagen op het hoofd. De ju titie heeft een 1 «i van 3000 M voor het opsporen van den on vindbare. In den nacht van Zondag op Maandag is een groote razzia gehouden in alle stadsdeelen, waar moorden zijn begaan Tevergeefs. De geheeie bevolking is op haar :)ui vive en is rechercheur-m e. Men leeft in vrees voor nieuwe misdaden, daar m het moordwerk een zekere r gelma- .igheid is te ontdekken. KABIB OELLAH HEEFT ZICH OVERGEGEVEN LONDEN, 17 Oct. (V. D.) Naar uit Peschawar gemeld wordt, heeft Ha bib Oel- ian, die een toevlucht gezocht had m de citadel van Kaboel, zich aan den nieuwen machthebber Nadir Khan overgegeven. VERSCHRIKKELIJKE BRAND IN EEN HOTEL NEW-YORK. 17 Oct. (V. D.) Te Scattie brak brand uit in het Portland hotel, het grootste hotel der stad. Het vuur verspreidde zich met een groote snelheid en spoedig was het geheelen gebouw in de asch gelegd. Zeven personen kwamen in de vlammen om, terwijl 15 anderen zware ver wondingen opliepen. Men vreest, dat net aantal slachtoffers nog zal stijgen. DE REIS VAN DEN ENGELSCHEN PREMIER. NEW-YORK, 17 Oct. (V.D.) Ramsay Mac- Donald, vergezeld van zijn dochter Ishbel, is hedenmorgen te Ottawa aangekomen. Hij werd ontvangen door den Canadeeschen pre mier Mackenzie. Onmiddellijk na zijn aan komst begaf Mac-Donald zich naar het gou vernementshuis. waar liij verwelkomd werd door Lord Willingdon en lady Willingdon. wier gast hij gedurende zijn verblijf in de Canadeesche hoofdstad zal zijn. In den loop van den dag begaf de pre mier zizh naar het landhuis van Lord Wil lingdon, tot het houden van een bespreking, die naar men algemeen gelooft, gewijd is aan het vlootvraagstuk. Hedenavond zal MacDonald aanzitten aan een diner, te zij ner eere gegeven door het gouvernement der Dominions, in het Parlementsgbouw. EEN WELDADIGHEIDSFONDS VAN ACHT MILLIOEN DOLLAR NEW-YORK, 17 Oct. Thans wordt be kend, dat de vroegere president Coolidge en de verslagen democratische candidaat van het presidentschap, Al Smith, samenwerken met den bekenden Amerikaanschen philan- troop Rosenwald, bij het beheeren van een weldadigheidsfonds groot acht millioen dol lar, nagelaten door den uitvinder van het zoeklicht, Conrad Hubert, die bepaalde, dat het ten bate der menschheid door een Ka tholiek, Protestant en Jood moest worden aangewend. De drie bovengenoemde personen kwamen in alle stilte reeds sedert Juli bijeen. Agentia Fides meldt: De Katholieke Schoolraad van Madras, die de voornaamste groep Katholieke scho len van Indië vertegenwoordigt, heeft voor taan een permanent bureau met een bezol digd secretaris. Na overige met Mgr. Texei- ra, bisschop van Mylapore, het naburige bis dom, is besloten, dat dit bureau zou ge- tigd zijn in het seminarie van St. Thomas. De secretaris zal zijn Mr. S. Arpudaswamy Udayar, lid van de wetgevende macht in Madras, katholiek, en zeer op de hoogte met kwesties van school en opvoeding De wetgeving ten opzichte van de opvoe ding is heden in voorbereiding. Men voelt, dat deze de positie van de Katholieke scho len in gevaar kan brengen in een land met 42 millioen inwoners, terwijl tot nu toe de positie tamelijk vast was. Het gouverne ment wordt hoe langer hoe strenger ten ->r>- zichte van zijn eischen en heeft grootsche plannen voor nieuwbouw. Het program vermeldt in de naaste toe komst den bouw van 3750 meisjesscholen. De Katholieke Schoolraad acht het het meest urgent zoo spoedig mogelijk katholie ke normaalscholen te bouwen. Een pas ver schenen rapport zegt hieromtrent: Het is ons comité duidelijk dat, willen wij niet ge tuigen zijn van den ondergang van het ka tholiek onderwijs, wij zoo spoedig mogelijk goede katholieke krachten moeten aankwee- ken. Dit kan echter niet bereikt worden zonder vermeerdering van het aantal nor maalscholen voor jongens en voor meisjes in alle steden en belangrijke centra ZATERDAG ig OCTOBER HUIZEN, 1875 M. Uitsl. K.R.O.-Uitz. xj.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het K.R.O.- Tno. 1.152.00 Gramofoonmuziek. 2.003.15 Kinderuurtje. 4.004-3© Cursus Esperanto. 4.305-©o Cursus Engelsch. 5.006.45 Gramotoonmu- ziek. 6.457.00 Journalistiek Week overzicht. 7.007-30 Lezing over Electnciteit in de huishouding. 7.30 8.00 Lezing over Het Katholiek stand punt inzake lichaamscultuur. 8.0111.» Concert. Orkest en humorist. 11.00— 12.00 Gramoioonmuziek. HILVERSUM, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding. 12.15— 2.00 Concert door het kwartet. 2.00— 2.30 Fümpraatje door Max lak. 2.30— 4.00 Aansl. v. h. Theater Tuschinsky. 4.004.30 Lezing door J. J. A. de Ridder Onze Auto. 4.305.00 Sportpraat e door H. Hollander. 5.005.30 Gezond- heidshalfuurtje door-Dr. M. Niemeijer. 5.305.00 Duitsche les. 6.007.45 Concert door het orkest met medew. van het Tokkel-octet. 8.00 „V.A.R.A.". Voor de visscners op zee. 9.00 Vara. Concert. Vara-orkest o.i.v. Hugo de Groot. Joh. jong. orgel. Gramofoon muziek. 10.00 Persber. Daarna vervolg concert. 10.45 Actueeie en levensliedjes. 11.15 Gramofoonmuziek. DAVENTRY, 1554,4 M. 11.05n-ao Lezing. 1.202.20 Orkestconcert. 3.45 Berichten. 3.50 Concert. H. Thorpe, tenor. H. Brindle, bariton Orkest. 5.05 Cinema-orge.conceri. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Pianorecital door G. Peppercorn. 7.20 Lezing. 7.35 Lezing. 7-5© Voordracht. 8.05 Muziek-concours. Orkesten. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing. 9.50 Ber.chten. 9.55 Vaude ville. 11.0512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Kinderuurt;e. 4.35 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkest concert. 9.20 Ber.chten. Daarna Dans- muz.ek. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gramofoonmuziek. 9.3510.45 Gramo foonmuziek. 11.30 Gramoioonmuziek. 12.251.50 Orkestconcert. 4.55 5.50 Concert. Orkest en piano. 7.25 Vroolijke avond. 9.5010.20 Dansles. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 2.504.50 Orkestconcert. 7.208.20 Orkest concert 9.1510.20 Orkestconcert. 10.2011.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 508,5 M. 5.20 Kamermu ziek door Trio. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Concert ter gelegenheid van de inwijding der Feest zaal van het Palais des Beaux Arts te Brussel ZEESEN, 1635 M. 11.203.50 Lezingen en lessen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.507.05 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Orkest o.l.v. Bruno Seidler Winkler. Daarna tot 1.50 Dansmuziek. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND POELAU LAUT (uitr.) 15 10 v. Hamburg n. Bremen, KON. HOLL. LLOYD GELRIA (thuisr.) pass. 16/10 Fernando Noronha. ZEELANDIA ithuisr.) 16/10 te en v. Corunna 19/10 v.m. 9 u. te Hmuiden verwacht. KON. NED. STOOMB MAATSCHAPPIJ ALKMAAR (uitr.) 16/10 te Callao. BARNEVELD. Antwerpen n. Amsterdam, pass. 17/10 Vlisstngen. BOSKOOP (thuisr.pass. 16/10 Azoren. D-UCALION 16/ic v. Alicante r. Barcelona. EOS 16/ic v. Genua te Tarragona. IRENE 16/10 v. Ceuta n. Genua. MARS 16 10 v. Catacoio n. Ban. NEPTUNUS. Lissabon n. Amsterdam, pass. 16/10 Dun- geness. j OBERON 16/10 v. Smyrna te Constantinopel. ORION 16/10 v. Boca Chica n. Havre. RHEA 15'10 v. P. au Pnnce n. Aux Caves. SIMON BOLIVAR (u-tr.) i7'io te Barbados verwacht. STELLA 16 10 v. Varna te Constanza. j VESTA 16/10 v. Calamata te Ptraeus. VECHTDIJK 16'10 v S. Marta n. Cartagena. HOLLAND—AFRIKA LIJN ALK A ID 17 10 v. Amst. n. Rott. HEEMSKERK 17' 10 v. Port Elisabeth n. East London. RIJPERKERK (uitr.' 16'10 v. Las Palmas n. Kaapstad. HOLL AND—AMERIKA-LIJN LOCHMONAR, Rott. Pac. 16/10 te Colon. NARENTA 17 To v. Seattle. v. Londen te Rott. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN GEMMA (thuisr.) 15/10 v. Tsmetao. OLDEKERK (thuisr.) 16/10 v Penang. JAVA—NEW YORK-LIJN BOSCHDIJK, New York n. Java 15/10 Gibraltar rep. JAVA—BENGALEN-LIJN MAP IA 16/10 v. Batavia te Calcutta. ROTTERDAMSCHE LLOYD MENADO (uitr.; pass. 17To Pantellana. PATRIA (uitr.) 17 To te Southampton. TJERIMAI (uitr.1 16 '10 v. Suez. TAMBORA (thuisr.) pass i7'io Kaap del Armi. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALPHERAT (thuisr.) 16/10 te Santos. EMZETCO LITN JONGE ANTHONY 16T0 v. Barcelona n. Cette. JONGE JACOBUS 16/ic v Alnnna n. Londen Rot terdam. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ANNA, m.s., 15 10 v Londen te Duinkerken- BATAVIER V. 17 10 v.m. 8. u. 15 v. Rott. *e Gravesend. DORDRECHT 17 10 20 mij! v Haaksvuurschip Eay- town n. Stockholm. EIEERCEN 16 ic v f-reeport te N. Orleans. 24 „Over een heeleboel dingen... dingen die ik «iet begrijp. Ik voelde me angstig en gedrukt; daarom kwam ik naar buiten. Ik merkte, dat iemand mijn wagen volgde: ik hoorde het hoefgetrappel van een vreemd paard." Ze zweeg even en vervolgde: „Vanmiddag had ik plotseling het idee, iets te doen, dat mischien nogal dwaas was en toen gebeurde er iets vreemds, iets, dat een groote verantwoordelijkheid op mij gelegd heeft en het is meer dan ik begrijpen en al leen dragen kan en ik weet niet, wie ik om raad moet vragen." Ze sprak haastig en nerveus. „U moet niet denken," ging ze voort, „dat ik de Smith's en Pete en Billy er minder om acht, integendeel, ik houd dolveel van ze, maar zij zouden het niet begrijpen. Ze' zou den mij uitlachen en misschien wel kwaad zfjn „Kan ik het begrijpen?" Opnieuw viel er even een zwijgen. Toen hoorden ze Pete's stem, een donkere, diepe stem, die zacht een oud lied zong. „Ik denk van' wel," antwoordde Joan lang zaam, „want u behoort tot de wereld, de groote wereld, bedoel ik. Onze wereld is ons armzalig leventje hier." „Vertel me nu maar, wat u bezwaart," zei Paul liet zich uit den zadel glijden en strekte zijn hand uit. Joan greep die, sprong van het wagentrapje op den grond en kwam naast hem loopen. Ze hadden het heuvelland nu achter zich en de vallei opende haar donkere armen; de straatweg was omzoomd door boomen en truikgewas; enkele boerderijen lagen ver spreid in het vlakke land. Een kleine ingangspoort, overschaduwd door een groeten eik, bood Joan en Paul een schuilplaats, terwijl de rest van de karavaan voorbij trok en toen de colonne hen een eind- weegs achter zich had gelaten, lippen ze lang zaam voort, Paul zijn paard aan den toom '.eidend. „Vertel me nu mar, wat u bezwaart," zei hij vriendelijk. „U kunt me vertrouwen." „Dat weet ik," antwoordde ze eenvoudig. „Maar u vindt het misschien dwaas, dat ik mij het gebeurde zoo aantrek. Ik begrijp zelf niet, waarom het zoo'n indruk op me heeft gemaakt." Joan stak haar hand in. de keurs van haar 'apon en haalde het stuk steen tevoorschijn, varop de vreemde boodschap was geschreven. Ze vertelde Paul eerst van haar poging, den gestraften tabak te brengen en gaf hem toen de granietscherf. Hij bleef stilstan, hield het stuk steen in het maanlicht en las toen lang zaam het blauw-potloodschrift. Terwijl Joan naar zijn'gezicht keek, werd het zoo bleek als het bleeke maanlicht; ze legde haar hand op zijn hand en voelde, dat die beefde. „Wat is er?" fluisterde ze verschrikt. Maar Paul antwoordde niet; hij probeerde te spreken, maar zijn tong was als geboeid. Hij greep Joan's hand en hield die stevig vast. „Ik zal u zeggen, wat er is," zei hij heesch. „Laat ik u verteBen, dat Brian Maxwell mijn vriend is dat Molly Indulie de vrouw was, van wie wijvan wie hij hield, dat hij haar te lang liet wachten, terwijl hij fortuin zocht in een ver land en dat zij acht uren voordat hij terugkwam trouwde met een anderen man. En Brian Maxwell bekende dien man op zijn huwelijksdag te hebben gedoodmis schien bij ongeluk." Paul voelde Joan's hand koud worden in de zijne; hij keek in haar oogen en las angst daarin. „Uw vriend!" fluisterde ze. „Uw vriend! .Vist u, dat hij in deze gevangenis was?" Paul schudde het hoofd. „Ik 'v/eet alleen, dat hij ongeveer vier jaar geleden tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld is; veroordeeld op zijn eigen bekentenis en dat hij geen enkele poging deed, zichzelf vrij te pleiten. Ik probeerde hem te spreken te krijgen voor zijn veroordeeling, maar zonder resultaat; ik probeerde, haar ook te spreken, maar eveneens vergeefs; ze wilde niemand ontvangenzelfs mij niet. Ik hield van haarWe hielden allemaal van haar." „Ma/r de boodschap," zei Joan dringend, ,.de 7 xlschapWat beteekent die? Als er een of andere vergissing was, of foutmis schienZe voltooide den zin niet. „Ik kan Molly vinden, ik kan haar de bood schap overbrengen," antwoordde Paul. „Maar wat kan er voor fout of misverstand zijn? Geen vergissing kan Richard Indulie tot het leven terugroepen, kan Brian Maxwell de vrijheid teruggeven, de schandvlek, die op hem rust, uitwisschen en de ellende van Mol ly's leven afwentelen." „Dat kunnen we niet "vooruit weten. Maar u zult het probeeren te ontdekken? O, dat ge zicht van dien veroordeeldeik kan het gewoon niet vergeten! Dat was geen slecht gezicht, niet het gezicht van een moordenaar Het doet me pijn, als ik denk aan de droefe nis, die er op lag. Wilt u de boodschap over brengen; wilt u trachten den onbekende te ontdekken, dien hij zoo graag gevonden wil hebben?" „Ja, ik zal het probeeren," fluisterde Paul, terwijl hij haar beide handen nam. „Maar waarom gaat die geschiedenis u toch zoo ter harte? „Ik weet het niet!" „Waarom speelde het lot u deze boodschap in handen en maakte liet mij tot den over brenger ervan? Ik deed mijn best het verle den te vergeten, het verlies van hen van wie ik het meest heb gehouden, door mij hier tusschen deze heuvels op te sluiten. Maar nu kruist u mijn pad en ik volg en u brengt mij een boodschap uit het doode verleden en wekt alle oude herinneringen op en en de oude vriendschap en de oude liefde en ik weet nu, dat ik moet teruggaan en vechten „Ja, u moet vechten voor die u liefhebt." „Voor die ik liefheb!" Zijn vingers omklem den de hare vaster; toen opeens verslapte zijn greep. „Ik vraag me nog steeds af, waarom u zich dat allemaal zoo aantrekt. Wat beteekenen deze menschen voor u?" „Ik weet het nietdat is de reden, waar- :m ik bang ben. Ze beteeker.en niets voor mij; ik ken ze niet. Alleen de naam Indulie..." „Indulie! Hij was een schoolkameraad van nij, maar „Hoe zag hij eruit? Geeft u mij een be- chrijving van hem." „Het laatst heb ik hem vijf jaar geleden gezien; hij was veranderd sedert onze school jaren." Paul gaf een vluchtige beschrijving van zijn gestorven schoolmakker en Joan schrok en huiverde. „Nu herinner ik het mij. Zoodra ik den iaam zag, kwam die mij bekend voor." Ze vertelde hem van haar ontmoeting met Tidulie voor het huis in Piccadilly, haar angst voor hem ondanks het feit, dat hij zich een vriend van haar moeder noemde en haar keuze van toen. Een heele poos bleef Paul zwijgen, met Joan's handen nog steeds in de zijne. „Het is niet het toeval, dat ons samenge bracht heeft." zei hij eindelijk. „Indulie moet op de hoogte zijn geweest van het doen en laten van uw moeder; zijn leven was vol duis tere punten; hij was heelemaal niet recht door zee. Hij had vijandenmisschien is degeen, wiens naam Brian Maxwell geen tijd aad. neer te schrijven, een van hen." „Was de naam van mijn moeder Anne Bramant?" fluisterde Joan opeens met tril ende stem. Paul wendde het gezicht af; hij was niet !n staat, alles, wat er in hem omging, uit te spreken. Hij herinnerde zich levendig, wat hij omtrent Richard Indulie's doen en laten in Londen had hooren vertellen; sombere verhalen over een speelclub en over een vrouw, die hij een trouwbelofte had gedaan zonder het minste plan, die na te komen. Was dat Joan's moeder? Was die vrouw Anne Bramant? Brian Maxwelll wist het waarschijnlijk, maar zijn lippen waren het eerstvolgende jaar nog verzegeld; Molly zou het wellicht ?ok weten. Paul wierp een snellen blik op Joan. Wat wist zij van het leven en het levensgedrag van haar moeder, van haar moeders vrien den en vijanden? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5