Binnenlandsch Nieuws De Alastrimgevallen te Rotterdam Gemengd Nieuws De vlucht uit d van Jan Klaassen TWEEDE BLAD VRIJDAG 18 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 2 Staten-Generaal TWEEDE KAMER Edison-lichtweek te Amsterdam Roemeensche onderschei dingen ij Belastingverlaging te Leiden De Nationale Omroep Geldleening van Amsterdam Prinses Juliana bezoekt de Koninklijke Begeer LUCHTVAART De „Graf ZeppeIin"-tochten De „DO X" stijgt op met 150 passagiers Waarschuwende pun. Wees er bijtijds bij! De Commissie van Onderzoek concludeert, dat het echte pokken zijn geweest Hoe moet de ziekte in het nieuwe Kon. besluit ondergebracht worden Jver een steen gevallen Ongeluk in de tramremise te Leiden Kind overreden en gedood Bü het oversteken der straat Zedendelicten Auto-ongeval Hij héid zeker geld noodig Botsing tusschen tramwagens Twee loodsen verbrand Meisje overreden en gedood Luchtschipcatastrophe in Amerika RECHTSZAKEN Diefstal en heling van copra Staartje van de Culemborgsche moordzaak ((■ilr-t'T Vergadering van Donderdag 17 October Voorzitter: Mr. J. R. H. van Schaik. De heer WIJNKOOP (Comm.) vraagt ver lof den minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw eenige vragen te mogen stellen over de heftige botsing tusschen po litie en stakers te Maastricht Over dit verzoek zal morgen worden be slist. AMBTENARENWET Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp, houdende rege'en betreffende den rechtstoestand der ambtenaren. De heer J. TER LAAN (S D.A.P.) be spreekt zijn amendement op dit artikel, dat tot strekking heeft de arbeidscontracten op te nemen onder de ambtenaren voor de toepassing van het materieele recht De mi nister heeft thans gen slotbepaling voorge steld, waarin hij het zich echter wat al te gemakkelijk maakt Spr.'s bezwaar geldt vooral de rekbaarheid van het voorstel, vol gens hetwelk bij algemeenen maatregel van bestuur bepalingen worden vastgesteld be treffende de gevallen waarin en de voor waarden waaronder door of vanwege het Rijk indienstneming op arbeidsovereenkom sten naar burgerlijk recht kan plaats heb ben. Het lijkt spr toe, dat tenzij de mi nister bereid zou zijn een toevoeging op te nemen of toe te laten, het voorstel weinig aannemelijk is. Het is noodig, dat hier be palingen omtrent voorwaarden worden op genomen en dat over den vast te stellen al gemeenen maatregel van bestuur 't georga niseerd overleg wordt gehoord. Spr. hand haaft vooralsnog zijn amendementen. De heer VAN WIJNBERGEN (R K.) be toogt, dat de arbeidscontracters niet tot de ambtenaren gerekend kunnen worden. Voor hen moet een ander materieel recht gel den. Spr. acht het amendement dan ook niet houdbaar en meent, rai de nota van wijzi ging juist is. De heer BOON (V. B) acht het eveneens onjuist de arbeidscontracters onder de amb tenaren op te nemen en dankt den minister voor de oplossing in zijn laatste voorstel aan de hand gedaan. De MINISTER VAN JUSTITIE, de heer Donner, betoogt, dat als voortaan arbeids contracters uitsluitend als arbeiders moeten worden beschouwd, zij ni"t onder de ambte naren behaoren en men niet verder kan gaan dan een uniforme regeling voor hen te tref fen. De heer J TER LAAN repliceert en ver klaart, dat als de minister kan toezeggen, dat de regel van hc materieel echt voor de arbeidscontracters de hocfcoun'.en zal be vatten, die voor de ambtenaren geleien, spr. bereid zou zijn zijn amendement in te trek ken. De heer TER LAAN trekt, na deze verkla ring en in de veronderstelling, dat het ge organiseerd overleg geraadpleegd zal wor den, zijn amendement In. Art. 1 wordt z. h. s. aangenomen. Op art. 2 verdedigt de hèer J. TER LAAN een amendement om het corps marechaus- sée onder de wet te brengen, wat heb for- meele recht heeft. De heer MARCHANT (V.D.) begrijpt niet, waarom militairen zich terzake van hun rechtspositie niet zouden kunnen wenden tot den administratieven rechter, die in het ontwerp wordt ingevoerd. Desnoods zou men in dit rechtscollege militairen kunnen doen zitting hebben. De heer TILANUS (C.H.) acht de toe lichting van den heer Ter Laan onlogisch. Als men, zooals hij, meent, dat de militairen niet behooren te worden uitgesloten, dan is het onlogisch daarop te laten volgen, dat althans de marechaussée c-nder de bepalin gen der wet moet vallen. Spr. begrijpt niet waarom titel IV toe passelijk moet worden verklaard op Minis ters, leden van den Raad van State, van de Rekenkamer en militairen. De heer BOON (V.B.) bestrijdt beide amendementen en betoogt, dat militairen moeten komen voor een college van deskun digen. Hij dringt aan op de spoedige tot standkoming van een regeling voor de lagere militairen. Voor de officieren is de kwestie al geregeld. Be heer VAN DIJK (A.R.) betoogt, dat alle militaire verhoudingen tuchtverhoudin- gen zijn, gegrond cp gezag en gehoorzaam heid. Bij het schrappen van beroeps-institu ten moet men met de tuchtverhoudingen rekening houden. Voor de militairen moet dan ook een afzonderlijke regeling komen, die door de Regeering is toegezegd. Ook de heer SCHOKKING (C.H.) sluit zich hierbij aan. Hij meent, dat ook de leden van den Raad van State niet onder dé rege ling behooren. De MINISTER betoogt, dat voor militairen een afzonderlijke regeling gewenscht is. Men heeft hier een instantie willen schepen voor burgerlijke ambtenaren. o.a. bij disciplinaire straffen en daarvoor bestaat reeds een mili taire instantie Men moet de Regeering de gelegenheid laten om met een afzonderlijke regeling te komen, die zij heeft toegezegd. Spr. meent inderdaad, dat men Ministers, leden van den Raad van State en voor hun leven benoemde ambtenaren bulten de toe passing van titel IV kan houden. Er is ech ter, in verband met art. 125, geen bezwaar tegen hen in de wet te behouden. Wat de politie betreft, daarvoor kunnen commissies van advies worden ingesteld en daarboven de Centrale Raad van Beroep. De heeren MARCHANT en TER LAAN repliceeren en handhaven hun amende menten. De heer TILANUS dient een amendement in om Ministers, leden van den Raad van State en krachtens Grondwet of wet voor hun leven aangestelde ambtenaren voor de toepassing van titel II en titel IV niet als ambtenaren te beschouwen en de militairen alleen voor de toepassing van titel II niet als ambtenaren te beschouwen. De MINISTER neemt het amendement- Tilanus over. De heer MARCHANT wijzigt zijn amen dement in verband met de overneming van het amendement-Tiianus, doch handhaaft het voor het overige. De heer TER LAAN trekt zijn amende ment in ten gunste van dat van den heer Marchant. Het amendement-Marchant wordt verworpen met 5329 stemmen Vóór de vrijz.-democraten, de soc.-democraten en de heeren Hermans (R. K.)„ Guit (R. K.) v. Poll (R.K Floris Vos (Middenpartij), en de Visser (C.P.) Art. 2 wordt aangenomen z. h s. De heer v. d. BERGK (S.D.A.P.) verde digt een amendement om een art. 2'ds in te voegen teneinde de mogelijkheid te schep pen, dat personen, die in dienst zijn van semi-pubiiekrechteiijke lichamen e.d., zoo als de Rotterdamsche Tram, onder de wer kingssfeer van de wet worden gebracht. De heer KORTENHORST (R.K.) betoogt, dat aan deze kwestie de vraag vastzit van de consequenties van de regeling der rechtspositie van ambtenaren, voor de levensvatbaarheid van het bedrijf. Spr. ver wijst naar het Socialisatierapport der S. D. A. P., waarvan de heele teneur is, dat de arbeidsvoorwaarden van het personeel der gesccialiseèrde bedrijven niet belangrijk mogen uitgaan boven die in gelijksoortige bedrijven. Het amendement gaat daar lijnrecht tegen in. Het is geen liefhebberij geweest, dat men den vorm van het semi-publiekrechtelijke bedrijf heeft gekozen; de bedoeling daarvan was om zooveel mogelijk bij het particuliere bedrijf aan te sluiten. Sp.. is door de indie ning van het amendement dan ook eenigs- zins verbaasd. De heer v. d. WAERDEN (S. D. A. P.) handhaaft uitdrukkelijk wat in het sociali satierapport over het collectief contract is geschreven. Het amendement sluit het col lectief contract trouwens niet uit. De MINISTER VAN JUSTITIE voelt het bezwaar tegen de kwestie van de conside rans niet zoo zwaar. Evenwel gaat het niet aan deze menschen, die nog verder afstaan van hen, die onder de wet vallen dan de arbeidscontracters in rechtstreekschen over heidsdienst onder dit regime te brengen. Wil men op de arbeidsvoorwaarden invloed uit oefenen, dan moet men dat doen door mid del van concessievoorwaarden. Het amendement wordt verworpen met 5415 stemmen Voor de soc.-dem. De vergadering wordt te 5.30 verdaagd tot Vrijdag 1 uur. Een speciale attractie in de Leidschestraat De Buurtvereemging De Leidschestraat, die een buitengewoon aardige verlichting gaat aanbrengen in de Leidschestraai, gedurende de Edison-Lichtweek te Amsterdam, deelt mede, dat tijdens de Lichtweek een prijs- raag wordt uitgeschreven, waaraan alle wan- delaa* in de Leidschestraat kunnen deel nemen! De Buurtvereemging heeft namelijk een 25-tal origineele Edisoniampen aangekocht en deze in de erschiliende winkelétalages in de Leidschestraat ondergebracht. Het pu- bilek moet trachten uit te vinden en op te geven, in welke étalages het gemeend heeft origineele Edisoniampen aan te treffen. De oplossingen worden geschreven op kaartjes, die aan het begin van de Leidschestraat aan net publiek worden verstrekt. De ingevulde kaartjes kunnen aan het einde der Leidsche straat (bij het Leidscheplein) in een daar voor bestemde bus worden geworpen. Het bestuur der Buurtvereemging stelt een aantal prijzen ter beschikking. Naar de „Monitor Offical", het Roe meensche Staatsblad, dezer dagen meldde, worden door de regeering van koning Mihai I de volgende hooge onderscheidingen aan Nederlanders verleend: Aan Ir. M. C. E. Bongaerts te 's-Graven- hage, oud-minister van Waterstaat, het Groot-Officierskruis van de Orde van de Ster van Roemenië. aan Ir. E. van Konijnenberg te 's-Gra- venhage, hoofdingenieur-directeur van den waterstaat met verlof en aan den heer G. A. Dunlop, directeur van de Ned. Ind. Han delsbank te Amsterdam, beiden het com mandeurskruis van dezelfde orde. B. en W. van Leiden zullen bij de be grooting voor 1S30, die dezer dagen zal ver schijnen, een verlaging van het vermenig- vuldigingscijfer der plaatselijke inkomsten belasting voorstellen van 0.9 tot 0.18. Tot verdere belastingverlaging zal ver moedelijk kunnen worden overgegaan na het in werking treden van de financieele rege ling tusschen het Rijk en de gemeenten. Verdeeling van zenduren Van zeer bevoegde zijde wordt medege deeld, dat alle tot nu toe verschenen be richten betreffende wijziging en verdeeling der zenduren onjuist zijn. Naar het Persbureau Vas-Diaz verneemt, heeft het dagelijksch bestuur der V.A.R.A. zich, in verband met de berichten omtrent de regeling van den zendtijd, gewend tot den voorzitter van den Radio-Raad met ver zoek, het noodige te willen verrichten om te voorkomen, dat opnieuw ernstige moei lijkheden zullen worden geschapen, die een spoedige regeling op omroepgebied in den weg staan. Voor grondaankoop en voor het maken van bouwterrein Na een geheime zitting van ruim een uur heeft de gemeenteraad van Amsterdam daarna in openbare zitting aangenomen een voorstel om over te gaan tot een uitgifte van een geldleening van 10.000.000. Deze leening moet dienen voor aankoop van gronden en tot bouwterrein gereed maken van gronden. Van een bankiers consortium is voor openbare uitgifte van een leening van nominaal 10.000.000 een aanbideing ontvangen, die naar B. en W. meenen, aannemelijk is. Gistermiddag bezocht prinses Juliana met een klein gevolg de fbarikeen van de Kon. Ned. Edelmetaalbedrijven te Voorschoten. H. K. H. werd ontvangen door den direc teur van de N.V. Koninklijke Begeer, waar na een rondgang door de fabriek werd ge maakt, waarbij achtereenvolgens het ver vaardigen van diverse zilverwerken, de fa bricage van medailles, het gieten van bron zen plaquettes, de emailleerinrichting en de kunstnijverheidsafdeeling in oogenschouw werden genomen. Vervolgens werd het bedrijf van de N. V. Dutch Chain Works bezocht, waar he ver vaardigen van platina, gouden en zilveren kettingen werd gedemonstreerd. Hierna werd in de ontvangzaal van het huis „Berbico" de thee aangeboden en de verschillende toonkamers bezocht, waarin fraaie verzamelingen antiek en modern zil ver, penningen, bronsplastiek en kunstnijver- heidsartikelen zijn tentoongesteld. Zilveren herdenkingsmunten De Rijksraad keurde een voorstel goed, waarbij besloten wordt tot uitgifte van zil veren muntstukken ter herdenking van de wereldvlucht van den „Graf Zeppelin" en wel: drie millioen driemarkstukken en twee miliioen vijfmarkstukken. Men vindt genoemde vlucht van zooveel beteekenis, dat men het gerechtvaardigd acht, deze belangrijke gebeurtenis, door de uitgifte van munten, het nageslacht i» herinnering te brengen. De voorzijde zal den aardbol vertoonen, waarin de Zeppelin is afgebeeld met de woorden „Zeppelin" en „Weltflug". Weer geland Wolf seinde gisteravond uit Friedrichsha- fen: Te 20.15 verscheen de Zeppelin boven het landingsterrein. Toen de landing werd on dernomen, moest die wegens lichte mist even worden uitgesteld. Te 21.03 werd de landing echter, ondanks opstijgende gronddampen, doorgezet en slaagde goed. De sterke mist, die den laatsten tijd langere vluchten met de groote vliegboot, de „DO X", onmogelijk maakte is thans op getrokken. De Dornier-Werke hadden het Wacht met al tot rheumatische pijnen erger worden. Laat het minste scheutje pijn U een waarschuwing zijn, onmiddellijk te beginnen met het regelmatig gebruik van Kruschen Salts. Duizenden hebben hier baat bii gevonden en het zal ook U genezen. Kruschen Salts bevrijdt het bloed van schadelijke, giftige stoffen en de scherpkantige urinezuurkristallen. Het helpt de werking van de verteringsorganen. Daardoor zal Kruschen Salts niet alleen rheumatische pijnen voor komen en wegnemen, maar het zal Uw algemeenen ge zondheidstoestand verbeteren. Met krachtig strcomend, zuiver bloed, zult gij U opgewekter en fnsscher voelen, vol energie. Waarop zoudt U wachten om deze verbetering in uw toestand te brengen Begin liever vandaag dan mor gen met een regelmatig gebruik van Kruschen Salts. Kruschen Salts is verkrijgbaar bii alle apothekers en drogisten a f 0.90 per flacon. De groote flesch a f 1.60 bevat 3 maal den inhoud van den kleinen flacon. Imp. N.V. Rowntree HandelsMtj., Keizersgr.x 24, Amsterdam C GRATIS PROEFAANBOD Wanneer U nog nooit Kruschen geprobeerd hebt, pro beert het dan nu op onze kosten. Wij hebben onder de Apothekers en Drogisten 100.000 speciale „Groote Proef- pakken" gedistribueerd, welke het gemakkelijk voor U maken om te ondervinden of de door ons gestelde eischen U voldoen. Vraagt Uw Apotheker en Drogist naar het nieuwe „Groote Proefpak". Dit bestaat uit onze gewone flacon a f 1.60, met een aparte proef-flacon, toereikend voor ongeveer een week. Open eerst de proefflacon. Onder werp haar aan een proef. En wanneer U er dan niet vol komen van overtuigd zijt, dat Kruschen al die eigenschap pen bezit, welke wij tot eisch gesteld hebben, is de gewone flacon nog ongeschonden breng deze terug. De Apotheker of Drogist zal U onmiddellijk en zonder omwegen Uw f 1.60 teruggeven. U hebt Kruschen geprobeerd op onze kosten. Wat is royaler voornemen vandaag een groote vlucht te organiseeren met de „DO X". 150 passa giers, grootendeels bestaande uit journalis ten en personeel van de werf^ zullen de vlucht meemaken. Een dergelijk groot aan tal passagiers is nog nooit tegelijk de lucht ingegaan. Het thans verschenen rapport van prof. W. A. Kuenen, dr. J. Kuiper en prof. J. J. van Loghem, uitgebrcaht aan den voorzitter van den Gezondheidsraad op diens verzoek, hem hun zienswijze te doen kennen omtrent den aard van de epidemie, welke in ons land heerscht, voornamelijk te Rotterdam en te Qelft, en die aangeduid wordt met den naam „Alastrim", gaat, daar de com missie zich niet in den strijd tusschen dua listen en unicisten wil mengen en het Staats toezicht op de Volksgezondheid een dualis tisch standpunt heeft ingenomen, dat ook in het Kon. besluit ter uitvoering van de nieuwe Besmettelijke ziektenwet tot uiting komt, uit van het dualistisch standpunt en de ter beantwoording gegeven vraag luid de daar dan: Moet van het dualistisch standpunt uit gezien de pokziekte, die vooral in Rotter dam en Delft heerscht, als variola of als alastrim worden aangeduid? De commissie komt tot de slotsom, dat het clinische beeld der in Rotterdam waar genomen gevallen gelijkt op dat der variola (echte pokken), terwijl zoowel de vorm der puisten als het veelvuldig voorkomen van koorts in het secundaire stadium in tegen spraak zijn met hetgeen voor de alastrim als typeerend wordt aangenomen. De clinische goedaardigheid uit zich bij de alastrim vooral in de opvallend lage sterfte ook van hen, die een uitgebreid exantheem vertoonen en de letaliteit is dus het voornaamste gegeven waarnaar de aard eener epidemie moet worden beoordeeld. De groote sterfte, vooral bij de niet-in- geënte kinderen, is in volstrekte tegen spraak met hetgeen de dualisten omtrent alastrim mededeelen en de gegevens zijn daarentegen in volkomen overeenstemming met hetgeen men bij pokken ziet: een hoo ge sterfte onder de niet-ingeënte kinde ren, een belangrijke sterkte onder hen, die langen tijd geleden werden ingeënt, een krachtige bescherming der vaccinatie zoo lang deze niet te lang geleden had plaats gehad. De epidemie in Delft staat in scherpe tegenstelling met die in Rotterdam: vele ge vallen zonder een enkelen doode, zoowel bij ingeënten als bij niet-ingeënten. Aanvaardt men dé Delftsche gegevens en beschouwt men Rotterdam en Delft teza men, dan komt men tot een gezamenlijke sterfte, die zeer belangrijk lager is dan voor Rotterdam alleen wordt berekend. Be schouwt men Delft op zichzelf, dan moet men zich afvragen, of men daar dan niet van alastrim zou moeten spreken. De Commissie is echter van oordeel, dat aan de Delftsche getallen als zoodanig geen waarde mag worden toegekend, omdat h. i. j talrijke patiënten, die wegens alastrim wer- j den geïsoleerd en als gevallen van alastrim werden opgegeven, niet aan deze ziekte leden. De Commissie heeft verder besproken, hoe het moet worden verklaard, dat de ziekte in Rotterdam den naam alastrim heeft verkregen. De medicus, die in Rotterdam had te be- oordeelen met welke ziekte 'men te maken had, stond in den beginne voor een gering aantal van gevallen die geen van alle het beeld, dat uitsluitend aan pokken toekomt, vertoonden. Ook kon het epidemiologisch verband met pokken niet worden aange toond. Getrouw aan het standpunt, dat het dua lisme medebrengt, en gesteund door de er varing in Engeland, waar een pokziekte heerscht, die wegens haar goedaardigheid volgens velen als alastrim moet worden op gevat. achtte hij het zijn plicht de ziekte als alastrim te beschouwen. Een enkel doodsgeval behoefde dit standpunt niet te wijzigen, daar ook alastrim, zij het ook zeld zaam, doodelijk kan verloopen. De commissie, die het verdere beloop der ziekte kennende, tot de slotsom komt. dat in Rotterdam de echte variola werd ingevoerd, acht het dus begrijpelijk, en te verdedigen, dat de ziekte den naam van alastrim ontving. Samenvattend geeft de commissie als haar meening: 1. De thans in Nederland heerschende, te Rotterdam het eerst herkende en officieel als alastrim betitelde, ziekte is pokken. 2. De meeste der te Delft als alastrim aangegeven gevallen moeten buiten beschou wing blijven. 3. Aan invoering van eenigerlei vorm van gedwongen vaccinatie valt wegens het ence- phalitisgevaar niet te denken. 4. Nauwkeurige en geregelde nilichtnig der de inspectie omtrent de met voldoende ze kerheid vastgestelde gevallen is noodig om plaatselijk aan de geneeskundigen hun standpunt ten aanzien van het af- of aan raden van de vaccinatie mogelijk te maken. 5. Eén lid der commissie wenscht het Kon. besluit onveranderd te handhaven, zoodat de thans heerschende ziekte onder de A- groep van de nieuwe wet valt. De twee an dere leden wenschen variola voorloopig in de pokken B-groep te plaatsen, onder be ding, dat overal waar de middelen tot ver pleging en afzondering dit plaatselijk ver oorloven de B-bepalingen, overeenkomstig het bepaalde in de wet en op last der re geering, tot het A-peil worden opgevoerd. Deze leden geven dus herziening van het Kon. besluit in overweging. In een nota, naar aanleiding van dit rap port, zegt de voorzitter van den Gezond heidsraad dr. W. Josephus Jitta, de eerste conclusiën te aanvaarden en conclusie 3, betreffende de vaccinatie, volkomen te on derschrijven. Het standpunt van de minderheid is het meest radicale. Ware het mogelijk geweest 't eerste geval in Rotterdam voorgekomen, te isoleeren, alsook de contacten, dan had dit veel nut kunnen stichten; nu zou het allicht daarvoor te laat zijn. Bij het voorkomen van geïsoleerde geval len.in vele plaatsen van ons land heeft deze methode, toegepast als vrijwillige isolatie, effect gesorteerd, te zamen echter met de vaccinatie. Het doel, het dooven van de in fectiehaarden is dan ook op vele plaatsen, zelfs reeds toen er geen wettelijke bepalin gen hieromtrent bestonden, bereikt. Het is namelijk gebleken, dat er in 24 gemeenten één of twee gevallen der ziekte, waar het om gaat, zijn voorgekomen zonder dat dit tot verdere verspreiding aanleiding gegeven heeit. Althans In geen dezer gemeenten zijn sinds meer dan 14 dagen nog ziektegevallen yoorgekomen. Door het opnemen van variola major (pok ken) onder groep B zou het verschil dat nu eenmaal gemaakt is tusschen variola ma jor en variola minor verdwijnen, er is dan geen enkele praktische reden meer om het onderscheid dat gemaakt is, te handhaven. Ging de Regeering op het voorstelKuenen en Van Loghem in, dan zou het beter zijn den naam alastrim voor goed uit de wet te schrappen, hetgeen hem, uit een alge meen standpunt bekeken, niet juist voor komt. Doch er is nog een reden om niet op dit voorstel in te gaan. Stel dat een geval van zware pokken van uit het buitenland in ons land wordt geïmporteerd, of dat er zich een geval van zware echte pokken voordoet, dan zou men ten opzichte van den lijder, noch ten op zichte van de contacten onmiddellijk de noodige maatregelen kunnen nemen. Er zal tusschen het constateeren van het geval en het toepassen der maatregelen die voor groep B geoorloofd zijn, eenige tijd verloopen en het is begrijpelijk, dat men in zulk een geval onmiddellijk moet optreden. Ook in verband met onze verhoudingen tot het buitenland en met de in 1926 vastge stelde Internationale Sanitaire Conventie, komt het hem voor dat het overbrengen van variola major vangroep A de groep der uitheemsche ziekten naar groep B bezwaar zal ontmoeten. De gemaakte scheiding tusschen de va riola in groep A en de variola minor in groep B, kan z.i. gerust blijven bestaan. Motorrijder gedood Op den Koudeniiovenschen weg te Eind hoven is in bewusteloozen toestand in de nabijheid van zijn motorrijwiel gevonden de monteur M. S., wonende te Eindhoven. Op advies van een geneesheer is hij naar hot ziekenhuis overgebracht, waar hij later is overleden. Uit het onderzoek van de politie is geble ken, dat de man met zijn motor over een grooten steen is gevallen. Goed afgeloopen In de remise der Noord-Zuid-Holl. Tram weg Mij. aan den Rijnsburgerweg te Leiden heeft dezer dagen een ongeval plaats gehad, dat goed is afgeloopen. In de remise rijden de trams op z.g. verzonken spoor, waaronder zich een 2 meter breede gang bevindt, die het technisch personeel in staat stelt de tramrij tuigen van onderen schoon te maken en te repareeren. De rails van deze remise sporen rusten op betonnen palen. Bij het inrijden van een motorrijtuig met aanhang wagen is dezer dagen dit verzonken spoor over een groote lengte bezweken, waardoor de beide tramrijtuigen kantelden en in de gang terecht kwamen. Gelukkig bevond zich in de gang geen personeel en stonden ook niet meer rijtuigen op dat spoor. De bestuur der en conducteur van de gekantelde tram trein kwamen met den schrik vrij. Gisteren is nabij Roterdam de 7-jarige Berwoud, toen hij de straat overstak, over reden door een geladen vrachtauto, bestuurd door chauffeur G„ uit Vlaardinger-Ambacht, die aan het zandrijden was ten behoeve van den Zuider-ziekenhuisbouw. Zwaar verminkt aan borstkas en armen, werd het knaapje in café ,,'t Kruispunt" op den hoek Hillevliet-Lange Hilleweg binnen gedragen, waar het nog eenige oogenblikken heeft geleefd, doch spoedig stierf. Den laatstei. tijd kwamen bij de Hille- gersbergsche Politie herhaaldelijk klachten binnen over een man, die ontoelaatbare han delingen zou plegen met kinderen. Thans is de 43-jarige ijsco-man, G. de G., als ver dacht hiervan, aangehouden. Hij heeft be kend nadat hij door zeven meisjes van on geveer 8 en 7 jaar herkend was en is opge sloten. Twee gewonden Op den weg tusschen Leur en Zevenber gen is nabij Zwartenberg een bestel-auto van de Duif-Zeepfabrieken tegen een langs den weg staanden paal gereden, waardoor de beide inzittenden uit den auto werden geslingerd en kwetsuren opliepen, van wie een ernstig. Het ongeval was te wijten aan een hond, die plotseling den weg zou oversteken en onder den auto terecht kwam. De bestuur der geraakte hierdoor het beheer over zijn stuur kwijt, waardoor de botsing met den paal veroorzaakt werd. Zoowel de chauffeur als de mede-inzittende reiziger slingerden door den voorruit en beiden werden in de bjjzijncie woning van den brugwachter bin nengebracht, waar 'n ontboden geneesheer bij den chauffeur een knieschijf-breuk consta teerde. Overigens hadden beiden min of meer ernstige verwondingen aan het gelaat opgeloopen. De auto was mede ernstig be schadigd. Estlandsche oplichter In de laatste maanden kreeg de Centrale Recherche te Rotterdam herhaaldelijk aan gifte van Estlandsche zeelieden, dat er van uit Amsterdam of Rotterdam telegrammen of brieven werden verzonden naar hun fami lieleden in Estland, met het verzoek om geld te sturen, gewoonlijk op grond van het feit, dat z(j in het ziekenhuis lagen of, omdat hun geld ontstolen was. Aan het Postkan toor te Rotterdam zijn eenige formulieren in beslag genomen. Bovendien ontdekte men een adres van een sigarenwinkelier aan de Houtmankade te Amsterdam. De in die brieven genoemde sigarenwin kelier gaf een voorloopig signalement, waar door de aandacht viel op den Estlandschen zeeman J. A. T. Bij informatie in Estland werden de vermoedens zekerheid en toen de man met het stoomschip „Triton" van de K. N. S. M. terugkwam, werd de man, die op dit schip werkte, door de politie aldaar gearresteerd. Hij is naar Rotterdam overge bracht en heeft daar een gedeeltelijke be kentenis afgelegd. De man is ter beschikking van de Justitie gesteld. Op de Mauritskade voor het Koloniaal Instituut is een motorwagen van lijn 14 met bijwagen op een stilstaanden motorwagen met bijwagen van lijn 3 geloopen. Het ach- terbalcon van den bijwagen van lijn 3 en het voorbalcon van den motorwagen van lijn 14 werden verbrijzeld. Een passagier, die op het achterbalcon van den motorwagen van lijn 14 stond, werd tegen het tusschenschot ge worpen, waardoor hy aan het hoofd, schou ders en linkerheup pijnlijk werd getroffen. Een 65-jarige passagier van lijn 3 klaagde over inwendige pijn; hij moet zich onder dokters behandeling stellen. Veel kali verloren gegaan Gisteren is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de opslagloodsen der kunst- meststoffenmij, aan den 's-Gravendeelsche- dijk te Dordrecht. Twee van de drie lood sen verbrandden geheel. De derde kon door twee rijdende en een drijvende motorspuit worden behouden. Een groote partij kali is verloren gegaan. De brandweer was het vuur in een uur meester. In de Diezerstraat te Enschede is gister middag het zevenjarig meisje Schipper, dat plotseling de straat overstak, door een auto overreden en gedood. Het luchtschip „Vigiland", dat toebehoort aan de Goodyear-Z.eppelin-Maatschappij, is gistermiddag op het vliegveld „Butlerfield", bij Pittsburgh, toen het wilde starten, vol komen vernield. De schade is nog niet vastgesteld. De Vijfde Kamer der Amsterdmasche Rechtbank heeft één jaar en drie maanden gevangenisstraf opgelegd aan drie arbei ders, die in een tijdvak van ruim een half jaar ten nadee'e van hun patroon 410 balen copra ter waarde van f 5000 wegnamen, en aan den opkooper, die het gestolene ver beneden de waarde van de dieven kocht W, de Smale voor het Gerechtshof te Den Bosch Maandag a.s. zal voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch in hooger beroep worden behandeld de strafzaak tegen N. de Smale, die door de rechtbank te Tiel was veroor deeld tot 12 jaar gevangenisstraf terzake het plegen van meineed ten nadeele van J. Vroege en Claas Sweris, die verdacht wa ren den tweevoudigen moord te Culemborj et hebben gepleegd. Verdediger is Mr. Roobol uit Arnhem. VOORSPEL Lieve kleinen en grooten ]Ve gaan jullie verhalen van de wonderlijke avonturen van Jan Klaassen en van Katrijn, zijn vrouw, en van de andere poppen uit de poppenkast. En daar het gebruikelijk is, dat jullie weten, wie al die avonturen beleven, zal ik jullie ze even vertoonen. w\ 1, Hier heb je Hein Driepoot, den baas van de poppenkast, die met zijn poppen op kinderfeesten en op partijen speelt en dan altijd lacht en zingt. Maar.zoo'n lekkertje is hij heelemaal niet. Want hij kan brommen en schreeuwen. Vooral als hij niet veel centen heeft opgehaald. 2. En hier ben ik, Jan Klaasen, dat zien jullie zeker wel dadelijk, niet waar. En hierris ook mijn vrouw Katryn, een lieverd, als ze niet kwaad is en gehjk wil hebben. Maar lk houd veel van haar, net als jullie veel van mij houdt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6