^GSWDDEt Provinciaal Nieuws 'm mu SPAAR DE COUPONS FRAAIE GESCHENKEN EEN PRODUCT DER SUNLIGHT ZEEPFABRIEKEN AKngr-s Abd Ljsi roop. TWEEDE BLAD VRIJDAG 18 OCTOBER 1929 BLADZIJDE o HAARLEM DE GEMEENTEBEGROOTING IN DE AFDEELINGEN Een voorstel tot lichttarieven- verlaging VAN ONZE RECHTBANK NIEUWE SCHOLENBOUW TE HAARLEM BURGERLIJKE STAND De Commissaris der Koningin naar Hilversum BOEKBESPREKING FAILLISSEMENTEN -U Vim eenmaal gebruikt, is altijd gebruikt. Het is een wonder hoe het de dingen schoonmaakt en een glans dat het geeftU zult verbaasd staan hoe snel het werkt Schudt wat Vim op een natten doek. Dan—even wrijvenen wat een verschilWaar stof en vuil was is thans reinheid, wat mat en dof was, is thans glanzend en schitterend Vim werkt als bij tooverslag. En Vim is zeer zuinig in het gebruik. Het is het snelwerkende reinigingsmiddel voor de moderne huishouding, verkrijgbaar in prac- tische strooibussen, in gewone en groote verpakking. De Internationale Hypotheek bank KERKNIEUWS 's Pausen gouden Priesterfeest KUNST EN KENNIS Stine van der Gaag t Buitenlandsche musici in Neder- land en Nederlandsche musici in het buitenland r\oe^C^ broncKil'i f3-lyder\s liw mniddel KebV LI by de bond. BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Ongelukkige val De moord te Rotterdam Kind van twee jaar verdronken Een auto in de Kostverlorenvaart Smokkelaarsbende gearresteerd Kreymborg-tcoupe is origineel Gisteren heeft de gemeenteraad de ge- meentebegrooting voor 1930 in de afdeeiin- gen behandeld. Bij de besprekingen is niet veel nieuws naar voren gebracht. Zij hadden een vlot verloop en zoodoende waren de afdeelingen vrij spoedig gereed met het on derzoek. De eerste afdeeling deed haar cijfer eer aan en was het eerste gereed, de derde volgde om half 5 en de tweede om half 6. Naar wij vernemen, is het thans zoo goed als zeker, dat B. en W. bij de memorie van antwoord met een voorstel zullen komen tot verlaging der tarieven van gas en elec- triciteit. DE CROCUSBOLLENDIEFSTAL TE HIIXEGOM In den nacht van 22 op 23 Juli had de 26- arige P. v. B., wonende te Heemstede uit Hillegom 9 zakken crocusbollen ontvreemd. Verdachte ontkende aan dit feit schuldig ;e zijn. Hij vertelde, den 22sten Juli een café >p de Botermarkt te Haarlem, in aanraking net een hem onbekenden J. te zijn gekomen. Deze had gevraagd, of hij in den nacht van 2223 met zijn vrachtauto aan den Meerweg svilde zijn, om een vracht crocusbollen te vervoeren naar Beverwijk, waar J. ze in ont vangst zou nemen. B. was met een wagen op den bepaalden tijd gekomen en had de bol len overgeladen. Bij het afscheid had J. ver dachte nog een paar handschoenen toege gooid met de woorden „Misschien heb je daar nog wat aan!" Verdachte was onder weg toen aangehouden. Nadat verdachte deze verklaring had afge legd, begon het getuigenverhoor. Getuige Th. S., rechercheur verklaarde dat hij dien bewusten nacht om 2 uur in Voge lenzang een auto had gezien bestuurd door verdachte. Getuige had toen duidelijk een teeken gegeven, om te stoppen, maar hij had doorgereden. Later was deze verdachte in Haarlem aangehouden en toen bleek, dat de auto 9 zakken crocusbollen bevatte. Gehoord werd nu de 66-jarige H., bloembol lenhandelaar te Hillegom. Deze was in den morgen van 23 Juli als naar gewoonte naar zijn bloembollenschuur gegaan. Hij had daar een ruit van de deur stuk gezien, die den vorigen dag nog heel was. Tevens miste hij mud of ongeveer 9 zakken crocusbollen. Veldwachter V. uit Hillegom had hem toen op den dag 9 zakken crocusbollen getoond, die hij als de zijne erkende. Pres. Hoeveel waren die bollen ongeveer waard? Get.: Je zou ze moeten verkoopen om het precies te weten, maar naar schatting toch wel ongeveer f 1500. De volgende getuige was de 38-jarige ge meenteveldwachter V. Deze had den 23sten Juli op het politiebureau 9 zakken met cro cusbollen voor vervoer naar Hillegom in ont vangst genomen, welke hij aan den bezitter H. had getoond, die de bollen als de zijne herkende. De inspecteur C. K. werd nu gehoord. Deze had het onderzoek geleid en vingerafdruk ken van de gebroken ruit genomen. Deze ver klaarde als deskundige, dat de vingeraf drukken van de ruit overeenkomst vertoon den, met die van verdachte, welke op het bureau te Heemstede waren genomen. Dit onderzoek was echter bemoeilijkt, doordat verdachte handschoenen had aangehad, waarvan de middelvinger stuk was, zoodat van dien vinger een afdruk op de ruit stond. Verdachts ontkende, dat die handschoenen van hem waren, hij bleef bij zijn verklaring, dat hij de handschoenen van den onbeken den J. had gekregen. Pres.: Maar dat is toch een raar cadeau, om zoo maar een paar kapotte handschoenen te geven. Verd.: Misschien dacht hij dat ze me wel goed zouden passen, maar dat doen ze ook niet eens. Gehoord werden nu nog drie getuigen a, décharge, die allen met verdachte gerui- men tijd hadden samengewerkt en die ver klaarden dat hij een eerlijk en betrouwbaar man was. De officier van justitie achtte het feit als bewezen, vooral ook door het feit, dat de vingerafdrukken op de ruit overeenkomst met die van verdachte vertoonden. Hij eischte 2 jaar gevangenisstraf. IS IMMERS DE BESTE LEERMEESTERES! Dit geldt ook voor Uw kofije koffie. Duizenden onverschil ligen hekhen aan onze uitnoo- dijjing tot proefneming weer gevolg gegeven en keb.ben, ge tuige hun- schriftelijke bevesti ging, inmiddels ondervonden, dat koffie Hag inderdaad meer genot en betere gezondheid verschaft. Mevr. T. v. ,d. B. te-Boskoop schrijft: „Sinds de eerste proefneming gebruik ik geregeld koffie Hag. Over Uw product hen ik zeer tevreden. Sedert jaren gebruikte ik om de bekende reden geen koffie, doch nu ver schaf ik mijn gezin weer het genot van koffiedrinken, zonder nadeeldaarvanteondervinden. De verdediger, mr. H. O. Drilsma, stelde de feiten naast elkaar: Verdachte is met bollen aangehouden; hij geeft daarvan een verklaring; de politie gelooft die verklaring niet. Maar zij onderzoekt de waarheid van de verklaringen van verdachte in het ge heel niet. Zij handelt dus met een vooropge zette meening, n.l., wat verdachte zegt is niet waar. Vervolgens betwijfelt spr. nog de juistheid van de vingerafdrukken. Hoe nauwgezet het onderzoek van den in specteur ook geweest kan zijn, zeker kan hij niet zeggen, dat deze afdrukken dezelfde zijn. Spr. acht het overtuigend bewijs in hes geheel niet aanwezig en vraagt vrijspraak. De rechtbank wees het verzoek tot da delijke invrijheidstelling af. Uitspraak Donderdag a.s. Een meisjesschool voor L. O. en een school voor Voorbereidend Onderwijs Door het R K. Parochiaal Kerkbestuur v. d. H. Joannes den Dooper werd gist:en morgen in het Patronaatsgebouw aan het Teylerplein, aanbesteed in twee perceelen: A. Het bouwen van een 7-klassige R K. Meisjesschool voor L O. met Gym nastieklokaal; B. Het bouwen van eer 7-klassige R. K. school voor Voorbereidend Onderwijs. Alles op een terrein gelegen aan de Zomervaart te Haarlem Ingekomen waren 44 biljetten, waarvan er 4 ongeldig waren. Ingeschreven werd als volgt: N. Cobelens en Zn., te Haarlem: A f94.500, B f 77.000.—; in massa f 171500 P. Rosenhart, te Haarlem: A f 86 288. B. f 68.472.in massa f 154.760. Gebr. v. d. Putte, te Heemstede: A. f 80.190.—, B f 71.805.—; in massa f 151.995. Braun en Zn.. Beverwijk: A f 86.200. B f 80.100.in massa f 166.300. Sambeek, te Heemstede: A f 82.550.B f 73.400.in massa f 156.050.—. Rings, te Santpoort: A f 82 500.B f 70.500.in massa f 153.000 Schiphorst en Philips, te Haarlem: A f 84000.B f 71.000.—; in massa f 155.000. G. P. Hetem, te Haarlem: A f 83.600.—, B f 72.800.—; in massa f 156.400.—. P. Kleerebezem, te Beemster: A f 86.304, B f 81.000.—; in massa I 167.304.—. D. J. van Buuren, te Bloemendaal: A f 82.100.—, B f 72.100.in massa r 154.200. v. Keulen, te Amersfoort: A f 87208.80, B f 76.631.65; in massa I 163.840.45. Thunissen, te Heemstede: A f 83.400. B f 71.500.—; in massa f 154.900.— M. Hoogervorst, te Alkmaar: A f 89.980. B f 78.980.—; in massa f 168.960.— Metselaar, te Haarlem: A f 96.268.B f 69.710.in massa f 165.978. G. en J. Broertjes, te Heemstede en Bloe mendaal: A f 87.514.—. B f 79.266.—; in massa f 166.780. L. en M. Segers, te Nijmegen en Haar lem: A f 83.400.—. B f 74.900.—: in massa f 158.300.—. Tijtsma, te Bloemendaal: A f 91.514.B f 83.386.in massa f 174.900. C. M. Deerenberg, te Alphen a. d. Rijn: A f 77.000.—, B f 68.000.—; in massa f 145.000.—. J. Schuit, te Egmonn aan den Hoef: A f 93.100.—, B f 84.000.in massa f 177.100. H. van Eindhoven, te Tilburg: A f 94.000, B f 66.000.in massa f 160.000. M. Zwaan, te Nieuwendam: A f 99.637. B f 89.900.in massa f 189.537. N. V. Geel's Aannemingsbedrijf, „e Utrecht: A f 90.400.—, B f 71.500.—; in massa f 161.900.—. J. Wittebrood, te Beemster: A f 92.000. B f 64.800.in massa f 156.800. Verberne, te Hoorn' A f 95.700.B f 73.100.in massa f 168.800. Gebr. Vriesekoop. te Alphen: A f 80.000. B f 68.000.in massa f 148.000. Gebr. de Vries, te Purmerend en Sche- veningen; A f 89.830.B f 78.830.in massa f 168.660. W. Sanders, te IJmuiden: A f 88.000. B f 90.000.in massa f 178.000. J. Huibers, te Alkmaar: A f 97.000.B f 76.000.in massa f 173.000. N. V. Aannemings Mij „Noord-Holland" te Heemskerk: A f 90.623.—, B f 79.246. in massa f 169.869. N. J. Tromp, te Overveen: A f 85.357. B f 79.000.in massa f 164.357. Zijp Homburg te IJmuiden A 95000, B 88000. In massa 183000. Venhoven Evers te Heemstede, A 82600, B 72000. In massa 154600. SegersGelens te Den Haag, A 95.200, B 74290. In massa 169490. Kraay te Heemstede, A 100.000, B 66000. In massa 166000. Van Pelt te Amsterdam, A 90.200, B 73000. In massa 163200. J. Kes te IJmuiden, A 78000, B 85000. In massa 163000. J. de Waard te IJmuiden, A 85400, B 78300. In massa 163700. P. Boerrigter te Haarlem, A 85000, B 71000. In massa 156000. A. Verberne te Alkmaar, A 96000, B 75000. In massa 171000. E. van Amerongen te Haarlem, A 92420, B 83280. In massa 173530. Winters Schuure te Arnhem, A 90250, B 83280. In massa 173590. De begrooting van het Parochiebestuur luidde als volgt: A 91810, B 74750. Degunning zal later bekend worden gemaakt. Ondertrouwd: 16 October: P Gransbergen en C. C. Salman. G. Meijer en M. van Dijk. P. J. Papegaaij en J. aan de Kerk. G. C. Paap en H 7. A. Driessen. W. H. Koch en C. J. Prinsen. W Kalkho- ven en A. Nijs. P. Lodder en A. C. Mo lenaar. J. P de Jong en H. J Visser IC. W. v. d. Goes en J van Ophem. M. van Dijk en A. C. Hofstee. L. M. Cassee en J. G. van Delden. J. W. Zandberg en J. Koenekoop. 1 Getrouwd: 16 October: B v. d Weegh en E. Petry. H. J Govers en A. M. de Kei zer. L. Luijten en J. E Los. H. Heijer- man en P. Hartman. J. N. Rem en J. M. van der Kroft. K. Beekhuizen en P. W. B. Smits. A. Doornbosch en M. van der Linde. J. P. Doets en L. Letwr. G. J. Kiebert en E. S Hoenderbos. I. A. Schae- fer en M. B. Schlensok Geboren: 14 October: E. M. RanZuider- veld, z. C. M A Honcoop—Stevens z. A. G. KampRoest z 16 October: A. van Duijnvan Heerden d Overleden: 14 October: M. S Boerde Dood, 80 jaar, Spruit en Boschstraai 15 October: J. Barrette, 40 Jaar, Ursulastraat. Bezoek aan de Ned. Seintoestellenfabrick Vrijdag 18 October zal jhr. mr. dr. A. Röell, ©ommissaris der Koningin in Noord- Holland, een bezoek brengen aan de Ne- derlandsche Seintoestellenfabriek (Radio Hilversum), ten einde zich op de hoogte te I stellen van de fabricatie der zenders on I ontvangtoestellen. neelfonds Pieter Langendijk, Haarlem In den regel zal de criticus zich met enkele woerden van de bespreking van een cata logus kunnen afmaken, vooral wanneer die uisluitend een lijst van aanbevolen werkjes voor het dilettanten-tooneel bevat. Maar met dezen catalogus van den bekenden too- neelspeler, tooneelschrijver en uitgever Ge rard Nielen is het toch wel een bijzonder ge val. Niet alleen om zijn persoon, die onze waardeering ongetwijfeld verdient, omdat de heer Nielen op verschillende Wijzen het zijne heeft gedaan en dat was niet weinig om ons diep in den put geraakte vaderland- sche liefhebberij-toon:el op een hooger plan te heffen. Dat is hoogst verdienstelijk werk, maar het heeft ten slotte niet zoo heel veel met deze uitgave te maken. En wij zouden niet gaarne den schijn op ons laden, dat wij reclame maken voor den zakenman, op grond van zijn verdiensten als acteur, auteur en regisseur. Maar de samensteller van dezen catalogus heeft daarin een voorwoord geschreven, dat merkwaardige dingen bevat, die leerzaam zijn voor iedereen, wien de opbloei van het dilettant ?n-tooneei ter harte gaat. Zoo ver telt hij het volgende uit zijn zeven-jarige loopbaan als uitgever. „Ik begon met mooie idealen, uitgezongen in jeugdigen overmoed en geestdriftige voortvarendheidIk wilde alléén het beste van het goede geven en daardoor de lief- hebberij-tooneelkunst op 'n hooger plan brengen. Maar ai spoedig bleek, helaas, dat m'n beenen te kort waren, dat de sprong te groot voor ze was." En hfj kwam te staan voor de vraag, of hij uit zijn forids aïles diende te weren, wat met veredeling van de Katholieke too- ncelkunst niets uitstaande had met het noodzakelijk gevolg, dat hij als uitgever het loodje zou leggen ofwel, den wijn met wa ter mengend, langzaam op zijn doel moest afgaan. To be or not to be! En nu mag het voor de ongeloovigen, die haast hebben, -deler toeschijnen, den grooten sprong te wagen, onverschillig voor de gevolgen, van een practisch man als Nielen valt dat niet te verwachten. En het verheugende in deze historie is, dat de werkelijkheid den voor zichtige in het gelijk heeft gesteld: „Heel wat tooneelclubs, die aanvankelijk mijn goede stukken afwezen, omdat ze nog te vast geketend lagen aan het oude draken- regime, heb ik, over het evolutie-brugje heen, in de gewenschte richting mogen helpen." De ontwikkeling van het liefhebberij-too- neel heeft met het geestelijke en moreele peil van het volk méér te maken, dan zy. die in dat wereldje onbekend zijn, kunnen denken. En daarom mogen we er ons oprecht over verheugen, dat het streven naar verheffing, zij het dan op langeren duur, vruchten draagt. Het is mogelijk, en het móét bereikt worden, dat onze dilettanten hun goeden tijd niet langer verknoeien aan het instudeeren en opvoeren van waardelooze stukken, maar bewust van hun roeping hun kunst in dienst stellen van dc ware volksontwikkeling. Mis schien is het niet overbodig te zeggen, dat het blijspel daarbij even goede diensten kan bewijzen als de „ernstige" spelen. Maar de draak werkt altijd negatief. Opmerkenswaardig is ook, wat Nielen mee deelt over de rechten van den schrijver en hoe weinig die door vele tooneelvereenigingen geëerbiedigd worden. O-'- op dat punt moe ten sommigen nog opgevoed worden! Van den verderen inhoud van dit interes sante boekje behoeven we weinig meer te zeggen. Er is een lange lijst van stukken voor verschillende clubs en de vermelding gaat dikwijls vergezeld van een nuttige omschrij ving. Zonder eenig bezwaar mogen we dezen uitgever een groeiend succes toewenschen, want daarmee is niet minder ons waardevol liefhebberij-tooneel gediend! v. d. S. MARETAKKEN Van ds hand van mevr. G. van NesUil- kens is een nieuwe roman verschenen, „Ma retakken" genaamd. Het is een verhaal van een vrouw, die zich reeds als jong meisje opoffert ter wille van het. huisgezin en die zelfopoffering voor anderen voortzet, als vader en moeder over leden zijn. Zelfs wijst zij een huwelijksaan zoek van de hand om wille harer zuster. Hulp verleenen! zich zelf verloochenen! Dat is de diepe ondergrond van het boek, dat een diepen kijk geeft in het karakter van de zichzelf wegcijferende vrouw. Het boek is een eenvoudig, onopgesmukt verhaal geworden. Doch juist daarom heeft het veel aantrekkelijks. Ook de tegenstelling in de verschillende ka rakters wordt uitstekend gegeven en onge twijfeld zal om dit alles met veel pleizier kennis genomen worden van dit boek. Om een enkele passage, hoe sober zij ook bewerkt is, is het beter, dit boek niet aan al te jeugdige personen in handen te geven. J. VOO« I«T JllNlCEN. or**; EN POL»jST* VIM opgegeven door v. d. Graaf Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 14 Oct. B. C. J. van der Wal, schoenmaker, den Haag, Trompstraat 158 en 144. R.c. Mr. Dr. W. Fick. Cur. Mr. F. J. Maarsen, den Haag, Koninginnegracht 11; M. M. van Eerd, slagersknecht, den Haag, Spireastraat 13. R.c. Mr, J. C. v. d. Burcht van Lichtenbergh. Cur. Mr. W. G. F. Hofland, den Haag, Zoutmanstraat 9; B. Kranendonk, vrachtrijder, den Haag, Abeelstraat 79. R.c. Mr. J. H. van Laer. Cur. Mr. A. H. van Maanen, den Maag, Nw. Schoolstraat 26; N. van Kempen. Tedinger- straat 10, Leidschendam. R.c. Mr. A. S. Rueb. Cur. Mr. F. Schaap, den Haag, Laan van Meerdervoort 52 B. Opgeheven wegens gebrek aan actief; 14 Oct. H. M. Slegten, den Haag; E. E, Meul- man, den Haag. Surséance van betaling; Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft bekrachtigd de beschikking van de recht bank te Groningen van 23 Augustus, waar bij aan de N.V. Internationale Hypotheek bank (International Mortgage) te Groningen surséance van betaling is verleend voor den tijd van 1,« jaar, ingegaan 12 Juli 1929. De plannen voor het nieuwe altaar aangeboden Z. H. de Paus heeft het comité, dat be last is met de uitvoering van het nieuwe kostbare altaar, dat ter herinnering aan de eerste H. Mis van Pius XI in de basiliek der Lombarden, de San Carlo e Ambrogio aan het Corso, wordt gebouwd, in buitenge wone audiëntie ontvangen. De voorzitter van het comité mgr. C. Cac- cia-Dominioni, die zelf Milanees is, over handigde den H. Vader alle plannen en tee- keningen voor het altaar, welke de Paus met groote belangstelling en veel vreugde bestudeerde. Het altaar zal eind November gereed zijn. Van haar rollen in latere jaren noemen wij nog die van Marna in Björnsons „Als de jonge wijn bloeit", de lol van Begga in „De zonderlinge gast" van Anton van der Velde. Tijdens het seizoen 192728 wrd zij ern stig ongesteld en verder optreden bleek niet mogelijk. Een longaandoening dwong haar naar het zuiden te vertrekken en daai ls zfj nu na een langdurig lijden overleden. Na een langdurige ziekte, waarvan geen herstel mogelijk was. is de veelbelovende jonge tooneelspeelster Stine van der Gaag overleden. Tot voor enkele jaren was z« een der eerste actrices bij Het Schouwtooneel en ve len zullen zich haar spel in groote rollen herinneren en met weemoed terugdenken aan den tijd toen zü. in Ibsens „Peer Gynt" als Solvejg naast mevrouw V-»n der Horst van der Lugt Melsert optrad, die haar on vergetelijke creatie van moeder Aase gaf. Als kind van elf of twaalf jaar figureer de zij zoo nu en dan bij ambulante gezel schappen en op haar zestiende jaar kreeg zij in het gezelschap van Frits Bouwmees ter haar eerste engagement. Twee jaar la ter trad zij echter in het huwelijk: zij ver huisde naar Zwitserland, en het scheen wel, dat zij voor het tooneel verloren was. Maar toen de oorlog uitbrak dreven fa milie-omstandigheden haar naar Nederland terug en dwongen haar om voor zichzelf en haar beide zoontjes te werken. Spoedig kreeg zij een engagement bij Louis Bouwmeester in Den Hnag. Na Den Haag kwam zij bij Royaaiels maar vaak heeft zij onder Royaards' leiding niet gespeeld. Ook een engagement by de Rot terdammers bracht desillusies xl speelde zy in „Roeping" en „De rechte Lijn" en ver vulde zij de rol van Hanna in .Vorsten school". Na twee jaar kreeg zy een contract bij Het Schouwtooneel 7i1 kreeg belangrijke rollen in „De Paradijsvloek", „Vadertje Lang been", „Marieken van Nieumegen", „Jetje 'i Gebert." Naar aanleiding van de mededeeling, dat de Nederlandsche Toonkunstenaars Bond aan den Minister van Arbeid, Handle en Nijverheid een adres heeft gericht betreffen de het instellen van beperkende bepalingen voor het tewerkstellen van buitenlandsche musici in Nederland, is vanwege de Fede ratie van Nederlandsche Toonkunstenaars- vereenigingen per adres het volgende onder de aandacht van den minister gebracht: Een door tusschenkomst van de regeering bevredigend verlopoen uitsluitings-geval te Dordtmund, was voor de Federatie reeds in 1927 aanleiding tot het instellen eener be- schermings-commissie. De taak dezer beschermings-commissie van de Federatie betreft onderzoek en ad vies aan het bestuur inzake behartiging der belangen onzer musici bij hun optreden en tewerkstelling in binnen- en buitenland. Door de vlotte medewerking van het De partement van Buitenlandsche Zaken, wer den betrouwbare en volledige gegevens ver kregen omtrent de beschermende bepalin gen in vrijwel alle landen van Europa en van Amerika. Bij de bestudeering dezer gegevens kwam onze beschermings-commissie o.a. tot de overweging, dat beperkende bepalingen voor de tewerkstelling van buitenlandsche musici in Nederland moeilijk zullen zijn door te voeren, zonder de belangen onzer musici in het buitenland tc schaden. CAdv. in blokschrift) Aan de gevolgen overleden HELMOND, 17 October. Dinsdag bracht de heer J, van Bussel te Lierop zijn vee uit de weide naar huis. Onderweg kwam hij op zoodanige wijze te vallen, dat hij zware verwondingen opliep en naar het gasthuis te Helmond moest worden vervoerd Gisteren kon hij weer naar zijn woning te Lierop terug keeren. Bij aankomst aldaar werd hij door een hevige benauwdheid overvallen, waarna hij spoedig overleed Luchtfoto's genomen Nieuwe getuigen gehoord ROTTERDAM, 17 October De K.L.M. heeft hedenmorgen van den polder Blijdorp twee luchtfoto's gemaakt, omdat de Eituati^ aldaar van dien aard is, dat men uiterst moeilijk schetsteekeningen zou kunnen ma ken, De eene foto is van dichtbij boven de plaats van het misdrijf genomen, de andere geeft een beeld van den polder als geheel en de toegangswegen er om heen. De politie heeft twee getuigen gehoord, die beiden omstreeks half acht gegil, ko mende uit de richting van de plaats van het misdrijf, hebben gehoord. Het zijn een ver pleegster, die in den polder honden uitliet en een palingvisscher, die in het verbin dingskanaal zat te visschen. AMSTERDAM, 17 October Alhier is een jongetje van twee jaar uit het Tuindorp Nieuwendam verdronken. Het kind was met een speelmakkertje van ongeveer denzelf den leeftijd van huis gegaan, om in den omtrek te spelen, zy hadden aan den sloot kant gespeeld, wat vaker gebeurde. Vermoe delijk is de kleine daarby in de sloot ge gleden en verdronken. Het speelmakkertje kwam alleen terug en toen miste men den kleine. AMSTERDAM, 17 October In den af- geloopen nacht tegen half een is een auto in de Kostverlorenvaart gereden. De wagen, die op de Tweede Kostverlorenkade stond, zou keeren. De bestuurder vergiste zich op een gegeven oogenbiik in -het pedaal. In plaats van op de rem te trappen, deed hh dat op het gaspedaal. De auto schoot toen van ae kade de vaart in. De bestuurder was zeer spoedig op den wal. Door handreiking kon hy gered worden. Later is de auto door de brandweer uit het water gehaald. LONDEN, 17 Oct. Uit New-York wordt ge- smokkelaars werd omsingeld en zonder te- pen der staatspolitie van New-Jersey Woens dagmiddag een razzia ondernamen op een geweldig concern van alcohol-smokkelaars, dat kantoren, opslagplaatsen, depots en een eigen korte golf zendstation aan de Atlan tische kust bezit. Het hoofdkwartier der smokkelaar sweid omsingeld en zonder te genstand te ondervinden doorzocht. Op het dak vond men een aantal machine-geweren, munitie en een uitkijk-teleseoop. Nadat de politie-beambten de aanwezige leden van het syndicaat gearresteerd hadden, werd ook het draadloos station van de smokkelaars in j ceslag genomen, voordat dit de smokkel- i schepen waarschuwingsteekens kon zenden. Tot des avonds negen uur werden in totaal 35 personen gearresteerd. De in beslag ge nomen voorraden alcohol, die in de opslag plaatsen weiden ontdekt, hebben een waarde van eenige honderdduizenden dollars. Men raamt het totale bezit van het concern op ongeveer 1 millioen dollar. Ongeveer 60 pet. van den alcohol, die te New-York verkocht wordt, werd door dit concern geleverd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7