De Grondwetsherziening in Oostenrijk Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON m RADIO-OMROEP rWEEDE BLAD MAANDAG 21 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 1 HET TESTAMENT VAN DEN ADMIRAAL GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN Oostenrijk gaat nu het groote werk van sjjn grondwetsherziening ten uitvoer bren gen. De regeering heeft, in overeenstem ming met de meerderheidspartijen, de wets ontwerpen klaar gemaakt en deze zijn j.l. Vrijdag aan de Nationale Vergadering voorgelegd. Bondskanselier Schober zal hier bij een regeeringsverklaring geven. In de voorafgaande besprekingen met de meer derheidspartijen, heeft de Bondskanselier doen opmerken, dat hij de bijzonderheden van de bepalingen in de regeerings-ontwer- pen niet als onverantwoordelijk beschouwt. Hij heeft de mogelijkheid opengelaten, dat de regeeringsvoorstellen gewijzigd worden. Over den inhoud der grondwetsherziening, waarom wel hevig gestreden zal worden, wordt van goed ingelichte zijde medege deeld: De hervorming wil in de eerste plaats de bevoegdheid van den Bondspresi dent uitbrêiden. De Bondspresident zal het recht verkrijgen, ministers te benoemen en te ontslaan; den Nationalrat bijeen te roe pen en te ontbinden. Voor de werkzaamheid van den Nationalrat is het plan, een sessie systeem in te voeren en wel twee sessies per jaar, een herfst-sessie van af October en een voorjaars-sessie van af April. Verder moet het opperbe ».l over de weermacht van den Nationalrat overgaan op den Bonds president. Dat zou het wegvallen van de parlementscommissarissen tengevolge heb ben. Ten slotte moet de Bondspresident ook het recht verkrijgen, zekere uitzonderings- en noodbeschikingen te treffen. De Bondspre sident moet door het geheele Bondsvolk wor den gekozen, doch dit geldt alleen voor den eerstvolgenden Bondspresident. Later wil men de Bondspresident laten kiezen door de Bondsvergadering, welke voor dit doel moet worden uitgebreid. Tot nu toe bestond de Bondsvergadering uit leden van den Natio nalrat en den Bondsraad. Voortaan moet ze door de leden der Landsregeeringen event, ook door de rectoren der hooge- scholen worden aangevuld. Door deze uit breiding zal worden rekening gehouden met het federatief karakter van den staat. Belangrijk zijn de veranderingen in de grondwet. De geheele verkeerspolitie wordt door de Bonds-politie geleid. Dan wordt er bepaald, dat in alle gebieden, waar de Bonds- politie bestaat, het houden van gemeente politie verboden is. Door deze bepalingen worden vooral Weenen en Wiener-Neustadt geraakt, waar op het oogenblik naast de Bonds-politie een eigen gemeente-politie is. De grondwetsherziening streeft er verder naar, openbare lichamen, zooveel mogelijk van politiek vrij te maken, vooral gerechtshof en weermacht. Voor dit doel wordt voor de weermacht een wijziging van de militie-wet voorbereid. De Bondsraad zal een nieuwen vorm ver krijgen. Hij blijft de vertegenwoordiging der landen, maar wordt door vertegenwoordigers der standen uitgebreid. Ieder Bondsland en de gemeente Weenen zullen het recht ver krijgen elk twee vertegenwoordigers in den Bondsraad af te vaardigen, zoodat deze uit 18 Landsvertegenwoordigers bestaat, waar bij nog 36 standen-vertegenwoordigers komen, en wel 12 vertegenwoordigers van landbouwondernemers en -arbeiders 9 ver tegenwoordigers van handel en nijverheid, 9 van de arbeiders en employé's, 3 van de openbare ambtenaren en 3 van de vrije beroepen (artsen, advocaten, journalisten, enz.). De positie van Weenen wordt geheel ver anderd. Weenen blijft niet langer Bonds land, maar Bondsstad. Daardoor valt de positie van den burgemeester als Landes- hauptmann weg. Maar daarvoor wordt aan de Weensche gemeentevertegenwoordiging een zekere mate van bijzondere rechten toe gestaan. De samenlegging van de eerste en tweede instantie, waardoor de burgers van Weenen tegenover de andere bondslanden in het nadeel waren, valt weg. Verder zal Wee nen, evenals andere gemeenten en landen in zijn beheer aan de controle van den Ober sten Rechnungshof worden onderworpen. Het meest zal wel worden gevochten om de verklezingshervorming. Er is in het openbaar veelal kritie' eoefend, dat de verbinding tusschen na, laar en kiezers door de groote kiesdistricten sterk heeft ge leden. Men wil dit nadeel opheffen, door een deel der afgevaardigden in kiesdistricten van één te kiezen; De rest-stemmen worden Schober dan geteld en over de partijlijsten verdeeld. De Nationalrat zal in de toekomst slechts uit 120 leden bestaan, waarvan er 80 in districten van één, 40 volgens lijsten wor den gekozen. Omtrent het aantal nationaal- raden is nog geen definitieve beslissing ge vallen. De volgende Nationalrat zal nog 135 zetels tellen en zal dan op 120 worden ver minderd. Men denkt er ook aan, de landsvertegen- woordigingen en de Landdagen te beperken. Het aantal Landdag-afgevaardigden zal bij de kleinere landen niet hooger zijn, dan 20; bij de grootere landen zal het aantal Landdag-afgevaardigden, in zekere verhou ding tot het bevolkingsgetal worden ge bracht. Het aantal leden der lands-regeering zal eveneens worden ingekrompen. Ten slotte zullen er, in verband met de grondwetsherziening een heele reeks an dere kwesties worden geregeld. De samen stelling der kies-lijsten zal in Weenen de Bonds-politie op zich nemen, daar de magistraat als verkiezingsbestuur in Wee nen niet betrouwbaar is gebleken. Ook zul len de schepenen-gerechten worden her vormd; dit gerecht zal door een grooten senaat van schepenen worden vervangen. Verder zal er een wet worden gemaakt voor de bescherming van arbeidsvrijheid tegen dwang en afpersing, en een wet voor de bescherming van vergaderings-vrijheid. De wetten, die met de grondswetsherzie- ning verband houden, zullen niet alle tegelijk worden afgedaan. Het eerst zullen die wetten worden gemaakt, welke betrek king hebben op de administratieve compe tentie der regeering, van de landen en van den Bondspresident. In tie tweede étappe zullen dan die wetten worden afgedaan, die samenhangen met de verandering van de verkiezingen. In de derde étappe zullen dan die hervormingen worden uitgevoerd, welke verband houden met de grondwet der finan ciën, en met de financieele schikking tus schen Bond, Landen en gemeenten. MACDONALD IN CANADA LONDEN 20 Oct. (V.D.) Zaterdag avond heeft MacDonald met Mackenzie King, den Canadeeschen premier, gedin erd. Hunne besprekingen betreffende de En- gelsch-Amerikaansche betrekkingen zijn thans beëindigd, benevens die over verschillende kwesties aangaande het imperium. De Britsche premier vertrekt Maandag naar Montreal, terwijl verwacht wordt dat hij aan 't einde van de a.s. week naar En geland scheep zal gaan. In een persconfe rentie legde MacDonald er nogmaals den nadruk op, dat er niets tusschen hem en Hoover besproken was, inzake de maritieme kwestirs, dat bindend zou zijn voor Engeland of de V.S. Binnende afspraken zullen alleen gemaakt worden op de conferentie der 5 vlotitmogendheden in Lind n in Januari 1930. HET PARLEMENT BIJEEN LONDEN. 20 Oct. (V.D.). Dinsdag komt het parlement weer bijeen. Snowden zal in de week. die Macdonald nog afwezig zal zijn, het huis leiden. De premier zal eenige dagen na de bijeenkomst van het huis weer in En geland arriveeren. Waar de parlementaire werkzaamheden 29 October weer zullen beginnen, zullen beide huizen, zonder ceremonieele formali teiten, de door het reces onderbroken werk zaamheden weer opvatten. Er zal gedebat teerd worden over verschillende binnenland- sche maatrepelen o.a. het weduwenpensioen de wet op mijnen en industrie, welke punten 'voor Kerstmis zullen worden afgehandeld In het Lagerhuis zullen verschillende be langrijke punten van de buitenlandsche po litiek worden behandeld, o.a. het weer op nemen van volledige betrekkingen met Rus land, de ontwapeningspolitiek, de reparaties en de facultatieve clausule. DE VERLOVING VAN MARIE JOSé THANS OFFICIEEL BRUSSEL, 19 Oct. (V.D.) De „Soir" deelt mede, dat de verloving van prinses Marie José met kroonprins Umberto van Italië Donderdag 24 October a.s. officieel bekend zal worden gemaakt. ONGEVEER HONDERD PERSONEN ZON DAG TE BERLIJN GEARRESTEERD BERLUN. 20 Oct. (V.D.) In den loop van den Zondag zijn in totaal ongeveer 100 per sonen gearresteerd om verschillende vergrij pen tegen de politie-verordeningen inzake het demonstratieverbod. De meesten der ge arresteerden hadden iets op hun kerfstok in verband met demonstraties voor het „Volks- begehren". Zij werden grootendeels weer op vrije voeten gesteld na verhoord te zijn. ZWARE OVERSTROOMINGEN. MILAAN, 20 Oct. (V.D.) Tengevolge van hevige wolkbreuken boven Savona en om geving. zijn twee beken dermate gezwollen, dat zij de aangrenzende velden en de lagere stadsgedeelten hebben overstroomd. Op en kele punten in de stad bereikte het water een hoogte van een meter, zoodat talrijke zaken en kelders onder water gezet werden. Ook de parken werden door het water ern stig beschadigd. In de omgeving werden verschillende wijn bergen verwoest. Ook in Spezia werden de straten door den regen overstroomd. Verschillende fabrieken werden blank gezet, zoodat het werk neerge legd moest worden. De Magra is eveneens gezwollen en heeft uitgestrekte landerijen onder water gezet. Ook uit Modena, Bologna en Ivrea komen berichten over overstroomingen. Op verschillende plaatsen is het telefoon- en telegraafverkeer verbroken. TWAALF BLINDE PASSAGIERS OP EEN STOOMSCHIP BRUNSBÜTTELKOOG (Sleesw. Holst.) 19 October (V. D.) Gistermiddag is in de haven alhier een Letlandsch stoomschip binnenge komen, waarop zich 7 blinde passagiers be vonden (4 Polen en 3 Finnen). In het Kaiser-Wilhelmkanaal werden de blinde passagiers ontdekt, toen zij, door den honger gedreven, de eetkamer wilden openbreken. Het zijn jongelieden van 19 tot 21 jaar. Zij werden hier aan land gebracht en zullen met schepen, die naar Polen en Finland varen naar hun respectievelijke landen op transport worden gesteld. Nadat het stoomschip, dat hen aan land had gebracht, zijn reis had voortgezet, deelden zij mede, dat zich aan boord nog vijf blinde passagiers bevonden. NEDERLAAG VAN DE REGEERINGS- TROEPEN TOKIO, 20 October De strijd tusschen het leger van Tsjang-Kai-Tsjek en dat van Feng is nog niet geëindigd. Zaterdag heo- ben de Chmeesche regeeringstroepen in de nabijheid van Hankau een krachtig offen sief tegen de Feng troepen geopend dat echter mislukte. De regeerings.roeper werden volkomen teruggeslagen en ieder groote ver liezen. De opperbevelhebber van ae regee- ringstroepen, Generaal Massun, die den strijd tegen Feng leidde, we'd gedood. Het vliegtuigescader van Generaal Feng heeft Hankau gebombardeerd. Naar van ofiicieele Japansche zijde wo.dt medegedeeld, is men in Japan van rm ering, dat het Generaal Feng zal gelukken Hankau te ezetten. De troepen van Generaal Feng zijn zeer goed uitgerust en zij voeren ec-n krachtige propa ganda tegen de dictatuur van Maarschalk Tsjang Kai Sjek. De opperbevelhebber van het Chineesche Noorderleger, Generaal Jensischan, heeft in de Chineesche Courant een verklaring afge legd over zijn houding tegenover het Rus- 'sisch-Chineesche conflict. Hij verklaart o.a. ontevreden te zijn met de politiek van maar schalk Tsjang-Kai-Sjek tegenovpr Moscou. Of de maarschalk moet een krachtigen op- marsch tegen de Russen ondernemen, om het gevaar ln het Oosten af te wenden, of Nanking moet vrede met Moscou sluiten. Jensischan verklaarde, dat het Russisch- Chineesche conflict, en de gevechten, die ge durende de 4 maanden in het land plaats hadden, groote schade aan den landbouw hebben aangericht. Hij verklaarde zich voor de opheffing van de Russische rechten op den Oosterspoorweg. ERNSTIGE BOTSINGEN TUSSCHEN RUSSISCHE EN CHINEESCHE TROEPEN een bataljon Russen ae grens wilde over gaan. De Chineesche -roepen openden het vuur, waarop de Russen terugtrokken. Nader wordt gemeld, dat een Russisch luchteskader bommen heeft geworpen op het Chineesche Hoofdkwartier. Hierdoor geraak ten twee treinen in brand Een Russisch vliegtuig werd neergeschoten en door de Chineesche troepen in beslag genomen. De bestuurder van het vliegtuig wilde zich niet gevangen laten nemer en pleegde zelfmoord. Over den toestand van de rivier Sungari wordt medegedeeld, dat de Chineesche artil lerie bij Lahasusu de Russische oorlogssche pen heeft beschoten, daar deze 500 man aan land wilden zetten. Aan beide zijden vielen dooden en gewonden. DE ST. GOEDELE-KERK Het orgel Tijdens de Onafhankelijkheidsfeesten, die in 1930 gevierd zullen worden, zal ook in de St. Goedele-kerk te Brussel een herden kingsdienst gehouden worden. Nu moet het orgel in die kerk noodig herzien worden, waarvoor een bedrag over 300.00C frs. noodig is. Reeds 250.000 frs. is bijeen. Het college van B. enW. zal den raad voorstellen het ontbrekende te geven. Mislukte aanslag op den express ParijsSoissons. Vrijdag heeft men op de spoorlijn Parijs Soissons een ernstigen aanslag ontdekt, die veel menschenlevens had kunnen kosten. Een vrouw van een baanwachter ontdekte, toen zij op weg was naar haar woning, op het hoofdspoor een ijzeren balk van 6 M. lengte. Eenige minuten later moest de snel trein uit Parijs passeeren. Daar de balk te zwaar was om alleen te kunnen verwijderen, holde de vrouw naar het eerstvolgend blok huis, waar zij eenige aanwezige wegwerkers alarmeerde. Deze konden nog juist op het laatste oogenblik de ijzeren balk van de rails verwijderen. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek geopend. Jeugdig moordenaar vrijgesproken Voor het Assisenhof te Saintes is weer eens een moordenaar vrijgesproken: de achttien jarige student Pierre Gaillard, die een mede- i student, Jacques BaudetDesroches ge naamd, tijdens een „vuistgevecht" te Saint- Malo doodsloeg. En wederom was het een vrouw, die tot het drama aanleiding gaf. Beide jongens wa- ren verliefd op een jeugdig gescheiden 1 vrouwtje, dat dol op dansen was en tusschen haar beide bewonderaars aai zelde. Baudet Desroches was echter een beter danser dan Gaillard, die op een avond in Augustus zijn rivaal opwachtte en hem uitdaagde tot een vuistduel. Tijdens dit duel, dat door de ge liefde vrouw werd bijgewoond, liep Baudet Desroches zulke klappen op, dat hij den vol genden dag overleed. Daar echter de procureur der republiek In zijn requisitoir voorbedachte rade bij den beklaagde uitschakelde, volgde het „on schuldig" van de jury met de vrijspraak tot slot. Mestorino naar het Bagno Zijn vrouw volgt hem De diamanthandelaar Mestorino, die een jaar geleden den makelaar Truphème in zijn bureau te Parijs vermoordde en dientenge volge tot levenslangen dwangarbeid werd veroordeeld, is naar het bagno in Fransch Guyana vertrokken. Zijn echtgenoote, die tijdens het proces verklaarde haar man te zullen volgen, heeft zich op eigen scheepsgelegenheid naar Guyana begeven. Het echtpaar zalg edurende de eerste 15 of 20 jaar gescheiden moeten leven. Is het gedrag van den veroordeelde goed, dan zal hem worden toegestaan met zijn vrouw samen te wonen. De Joodsche immigratie in Palestina PEKING, 20 October (V. D.) Naar het Chineesche Oppercommando mededeelt, j is het aan de Chineesch-Russisehe grens, bij de stad Iman tot een botsing tusschen Rus- Gedurende de eerste zes maanden des sische en Chineesche troepen gekomen toen i jaars heeft de Joodsche immigratie in DE GROOTE SCHOKKEN DE STRIJD IN AFGHANISTAN. Nadir Khan „Ik heet Pmasltzickombt. Een aardbeving heeft mü uit mijn land verjaagd." „En hoe heette je vóór de aardbeving?" Palestina een krachtige herleving getoond na de malaise van 1927 toen 2358 meer Joden het land verlieten dan er binnenkwamen. In 1928 was het overschot van de immigratie (2178) boven emigratie (2168) slechts t.en. In Januari van dit jaar zijn 352 Joden Pa lestina binnengekomen, terwijl er slechts 89 vertrokken; voor Februar. waren ie cijfers 378 en 104; voor Maart 373 en 155; voor April 322 en 70; voor Mei 195 en 184 en voor Juni 205 en 179. In het geheel kwamen in de eerste helft van 1929 1825 Joden het land binnen en ver trokken er 781, een overschot derhalve van 1044. Canada richt een nationale kerk op bij gelegenheid van het 4e eeuwfeest van zijne ontdekking Geheel Canada maakt zich gereed om den 400sten verjaardag van zijne ontdekking te vieren, 't Was in het jaar 1534 dat Jacques Carrier aan het hoofd van een koninklijke Commissie, van San Malo uit, met twee kleine scheepjes voor den eersten keer naar Canada voer, waar hij bij de landing in de Golf van Gaspé het Kruis plantte en daar door het nieuw ontdekte land aan God -oe- wijdde. De Canadeezen hebben nu besloten om dezen herdenkingsdag op waardige wijze te vieren. Eenigen tijd geleden werd de ksrk van Caspé, de hoofdstad van het bisdom eer. prooi der vlammen. Verschillende personen uit de meest vooraanstaande kringen hebben nu besloten om te samen met de Katholieken deze kerk weer op te bouwen en ze ter her innering aan den gewichrigen herinnerings dag als een Nationaal Monument te beschou wen. Durban in het teeken van het Katholicisme Aan het Eucharistisch Congres in Durban in Zuld-Afrika, namen inboorlingen uit alie provinciën van het land deel. Meer dan 7000 menschen zag men met de processie mee trekken. waaronder ook zes zwarte zusters en eenige Seminaristen. De inboorlingen ge droegen zich buitengewoon goed gedurende de geheele plechtigheid. 25 priesters en twee bisschoppen namen aan hunne vergaderin gen deel. De voordrachten werden gehouden in de Zoeloe-taal, die ongeveer door alle stammen verstaan wordt, 't Deed den goeden menschen zichtbaar genoegen, toen zij hunne taal zoo voortreffelijk door de blan ken hoorden spreken. De Oblaten van Mariannhill, de Benedictijnen van St. Ottilië en de prefect der Servieteh van Iwaziland hamen deel aan de debatten. Tot slot hield een der inlandsche catachis- ten een voordracht over het nut van de be zoeken bij het Allerheiligste Sacrament. Hij legde vooral den nadruk op de woorden van den Goddelijken en Zaligmaker: „Komt allen tot Mij. die belast en beladen zijt en Ik zal u verkwikken." Mkulisi, het hoofd der school van Durban schreef een enthousiasten brief over de deel name zijner stamgenooten en sprak de hoop uit, dat de dag niet vei meer zou zijn, waar op de Katholieke Kerk alle of tenminste het grootste gedeelte der inboorlingen van Zuid- Afrika in haren schoot kon opnemen. Bisschop Delalle dankte allen die aan het welslagen der plechtigheid hadden meege werkt en wees er op, dat hij, die een loyaal Katholiek is, ook de beste staatsburger zal zijn. Toen korten tijd daarna een opstand ln Zoeloeland uitbrak, kon officieel door de regeering vastgesteld worden, dat geen enkele Katholiek daaraan deelgenomen had. Landschappen uit Californië als ver siering van Roomsche kerken. De H. Vader heeft den Italiaanschen schil der Pater Lorenzo Capitano opdracht gege ven om een serie historische landschappen uit Californië te schilderen, die onder de kunstschatten der Katholieke Kerk in Rome gerangschikt zullen worden. Pater Lorenzo Capitano heeft zich tot dat doel naar Californië begeven. De schilde rijen zullen alle betrekking hebben op de Missie en bovendien zullen ook eenige land schappen, wier schoonheid door niets ter wereld overtroffen wordt, op doek worden gebracht. Pater Capitano reist op kosten van DINSDAG 22 OCTOBER HUIZEN. 1875 M. UITSL. K.R.O.- UITZ. 11.3012.00 Godsdienstig half uurtje 12.151.15 Concert door KRO- Trio 1.152.00 Gramofoonmuziek 2.003.00 Vrouwenuurtje 3.003.30 Knipcursus 5.006.45 Gramofoonmu ziek 6.457.00 Praatje in 't Esperanto 7.007.20 Cursus Kerklatijn 7.20 Uit zending uit Aken „Zar und Zimmermann"*. Komische Opera in 3 bedrijven van G. A. Lorzine. Na afloop Gramofoonmuziek. HILVERSUM. 298 M. Na 6 uur: 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12.151.45 Concert door het Tuschinski- Orkest 1.453.00 Gramofoonmuziek 3.004.00 Knipcursus door Mevr. de Leeuw-van Rees 4.005.00 Microfoon debutanten Viool, zang 5.306.00 Concert door de Hongaarse he Tzigane- kapel van de Gebr. Eiemer en Bela Ruha 6.01 Voortzetting concert 6.457.15 Cursus EngelschConversatie 7.15 7.45 Engelsch voor gevorderden 8.01 9.00 Italiaansch Opera-fragmenten concert. Leden van de N.V. Italiaansche Opera en het Versterkte Omroeporkest 9.00— 9.45 AVRO-Nutslezingen over Indiè. IL Aardrijkskundig overzicht. Spreker Cl Lekkerkerker 9.45 Voortzetting concert. Na afloop Persber. Daarna Dansmuziek uit Cabaret „La Gaité" te Amsterdam 12.00 Sluiting. DAVENTRY. 1554.4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 11.20 Gramo foonmuziek 12.20 Orgelconcert C. Read (sopraan) 1.202.20 Orkestconcert 2.20 Beelduirzending 2.45 Berichten 2.5c Uitzending voot scholen 3.55 Fransche les 4.20 Orgelconcert 4.35 Lezing 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Voorlezing 6.35 Nieuwsber. 7.05 Orgelconcert 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert Kwintet, S. Pope (bariton). L. Seymour (alt) 8.208.50 Lezing 9.2c Nieuws ber. 9.35 Lezing 9.55 Berichten 10.00 Vaudeville 11.0512.20 Dans muziek. PARIJS „RADTO PARIS". 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek 4.05 Con cert Orkest en soli 6.55 Gramofoon muziek 8.55 Concert Orkèst, koor en solisten. LANGEN BERG. 473 M. 6.20—7.20 Concert 9.3511.15 Gramofoonmuziek 11.3c Gramofoonmuziek 12.25 Concert Orkest en vioiist 4.50—5.50 Gramofoonmuziek 7.258.15 Orkest- concert 8.20 Vocaat concert uit Frank furt. (Banton. KALUNDBORG. 1x53 M. 11.20 1.20 Orkestconc'ert 2.204.20 Orkest- j concert en zang 4.20—4.50 Kinder- uurtje 7.207.55 Piano-recital 8.30 9.05 Tooneelurzendtng 9.0510.20 Con cert Orkest en piano. BRUSSEL. 508.5 M. 5.20 Orkest- concert 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Concert Orkest en zang 8.35 Concert dooi de Soc. Viaamsche Radio-Vereentging. ZEESEN. 163s M. 6-isIT.45 Le zingen 11.5012.15 Gramofoonmuziek 12.1512.50 Lezingen 1.201.50 Gramo foonmuziek 1.503.5c Lezingen 3.504.50 Concert uit Leipzig 4.50 7.15 Lezingen. Daarna Ori estcoricert' uit Langen berg Vet volgens Liederen- en Aria- avond uit Frankfurt. den H. Vader. Hij heeft in Californië ook reeds opdrachten voor filmkunstenaarss uit gevoerd; de totale opbrengst voor deze schil derijen is bestemd voor liefdadige instellin gen en voor jeugdige kunstenaars. Zoodra Capitano zijn werk in Californië voltopid heeft, zal hij naar Rome terugkeeren om de tuinen van net Vaticaan in beeld te bren gen. Een eeuwige lamp ter herinnering aan de verzoening tusschen den H. Stoel en Italië. In Rome heeft zich een Comité gevormd, om in de Franciscanerkerk van Thabor een eeuwige lamp te laten branden, die met olie uit de gewijde olijfboomen van Gethsemane gevoed zal worden Zij moet beschouwd wor den als een herinnering aan de verzoening tusschen het Vaticaan en Italië. Deze lamp is vervaardigd door een verdienstelijk Ita liaansch kunstenaar en aanzienlijke geeste lijke en wereldlijke autoriteiten hebben voor deze fundatie hun bijdragen geschonken. Een zonderlinge handel Sinds eenige dagen wordt er in Japan een vreemdsoortige handel gedreven n.l. de uit voer van parasieten. Dit de haven van Joko- hama werden onlangs 20.003 parasieten naar de Vereenigde Staten gezonden. Deze para sieten worden door het Amerikaansche De partement voor Landbouw aangekocht en daarna gebruikt ter verdelging van zekere in sectensoorten, die groote schade in de ooft- plantages aanrichten. Nauwkeurige en gron dige ondrzoekingen van de technische Ame rikaansche afdeeling voor onderzoek op landbouwgebied naar een middel tegen deze uiterst schadelijke insecten, hadden tot re sultaat, dat men in Japan vooral in de provincie Hokkaido een soort parasieten ontdekte, die zich uitstekend leenden voor dit doel. Daarop heeft het Amerikaansche Departement van Landbouw 20.000 van deze dieren uit Japan laten komen om ze verder te kweeken en dan gratis onder de boeren te verdeelen, bijzonder in die streken, waar het ooft het meest van de schadelijke insecten te Hjden heeft. 26 „Wel, waar ben je geweest, lieve jongen?" begroette ze Paul, toen deze zijn dsmpend paard voor den ingang inhield en uit den zadel glipte. „Een mooien schrik heb je ons op het lijf gejaagd; gisterochtend voor dag en dauw eruit om te gaan jagen en na dien rijd taal nog teeken van je!" „Arme Nancy!" ze Paul, terwijl hij lief- koozend zijn hand op haar arm legde, „Het spijt me, als ik je angst bezorgd heb, maar je moet toch wel langzamerhand een beetje aan mijn eigenaardigheden gewend zijn." „Wat kunnen mij je eigenaardigheden sche len," mopperde de goede ziel. „Maar het is waar, je bent altijd heel anders dan andere kinderen geweest," voegde zij er verontschul digend aan toe. „Maar kindlief, je zult wel halfdood van den honger zijn. Ga gauw een warm bad nemen en kom (fan ontbij ten. Ik heb een heerlijke forel voor Je!" „Ik heb niet veel tijd," riep Paul haar toe, terwijl hij de trap opliep naar de bad kamer, „ik moet direct weer weg." „Direct weer weg?" sputterde Nancy. „Niet als ik wat te vertellen heb. Als het aan mij ligt, dan ga jij eerst een poosje slapen. Och, och, als je arme moeder dat beleefd had!" Toen hij zich kort daarop aan de ontbijt tafel zette, stond ze bij hem, terwijl hij een stevige forel verorberde en toen dat ge schied was, presenteerde ze hem met een kalm gezicht een flinke portie spiegeleieren met ham. „Ik ben niet van plan je te laten omko men van honger, als je niet beter voor je zelf zorgt." En om zijn moederlijke bescherm ster niet teleur te stellen, at hij alles schoon op. Toen stond hij op en gaf door de huis telefoon bevel, met den kleinen auto voor te komen. „Ik weet niet, wanneer ik weer boven wa ter kom, Nancy," zei hij vriendelijk, „maar het geeft niets, of jè boos kijkt; ik moet gaan. Ik moet een vriend redden en iemand helpen van wien Ik altijd veel gehouden heb". Hij had er gerust kunnen bijvoegen: „En nog 'n derde van wie ik nog veel meer ga houden." „Wie is het, die je gaat helpen, kindlief?" vroeg de oude vrouw. „Pas maar op, dat je je niet voor den mal laat houden, de wereld is zoo heel anders, dan toen Ik een jong meisje was!" „Het is een oude schoolkameraad, dien ik ga helpen," antwoordde hij, glimlachend om haar bezorgdheid voor hem, „Brian Maxwell", „Die zijn vriend vermoord heeft?" „Hij beweerde, dat hij zijn vriend vermoord had, maar er is een ernstige moglijkheid, dat hü onschuldig is. Ik ga nu juist probeeren zijn onschuld te bewijzen." „God zegen je, als je dat doet." „En als ik Iemand naar je toe stuur, Nahcy, het komt er niet op aan wie, zul je dan goed zorgen voor hem of haar?" „Alsof je het zelf was, kindlief," antwoordde de oude vrouw, met tranen in de oogen. Paul nam alleen een kleine reistasch met het allernoodigste mee en liet zich met den auto naar het station van Tavistock rijden. Daar nam hij den trein naar Exeter, waar hij overstapte in een lokaaltrein naar Maundon en hij bereikte het kleine plaatsje in Somer set in den middag. Hij veronderstelde, dat hij de meeste kans had, Molly te vinden, als hij zijn onderzoek dóór begon; in het dorp, waar ze haar jeugd had doorgebracht, waar haar bezittingen la gen en v/aar het lot zulk een meedoogenloos spel had gespeeld met haar ziel en met de harten van die haar hadden liefgehad. Maar de tragedie van vier jaar geleden bleek al min of meer in het vergeetboek ge raakt. Toen hij ten slotte den waard van het dorpslogement om inlichtingen vroeg, krabde deze zich achter het oor en antwoordde na eenige aarzeling: „O, u bedoelt dat meisje, waarvan de man vermoord werd op den dag, dat ze trouwden. 19, die weet meer van den dood van haar man dan de meeste menschen wel denken. Hoor, wat ik u zeg! Maar waar ze nu uithangt, weet ik niet en u hoeft bij niemand anders in het dorp te vragen, want niemand heeft ooit meer iets van haar gehoord!" Vol walging wendde Paul zich van den lasteraar af en hij begon de hoop op te geven, dat hij hier iets gewaar zou worden, waaraan hij wat had. Hij liep naar het station terug, voornemens den eerstvolgenden trein naar Londen te nemen, om daar zijn onderzoek voort te zetten. En terwijl hij rusteloos het perron op en neer liep, viel zijn oog op een biljet dat vermeldde dat 't oude kasteel en de omliggende landerijen te koop waren. Hij noteerde naam en adres van de nota rissen, die op het biljet stonden, een bekende advocatenfirma in Londen. Den volgenden ochtend ging hij direct naar hun kantoor en vroeg, of ze hem het adres wilden geven van mevrouw Indulie of anders een brief aan haar wilden doorzenden. De heeren gaven de voor keur aan dit laat-te en vierentwintig uur later werd Paul een briefje overhandigd, waarin Molly schreef, dat ze hem ontvangen wilde. Ze bewoonde 'n etage in Knightsbridge ei toen hij wachtte in haar kleine aardige zit kamer, voelde hij, dat een vreemde zenuwach tigheid zich van hem meester maakte. Hij kon zich niet voorstellen, dat hij over een paar minuten de kleine prinses uit zfjn jongensjaren zou weerzien, het kleine meisje dat zijn eerste liefde was geweest. Ze was nu een vrouw geworden, waarschijn lijk een eenzame, wanhopige vrouw, met een tragisch verleden en een toekomst, waarin geen enkele lichtstraal de sombere duisternis verbrak. Hij voelde in zijn zak naar het stuk steen, waarop Brian's boodschap geschreven was. Zou dit misschien licht brengen, licht van le ven en liefde? Het zachte ruischen van zijden vrouweklee- ien, een vleugje parfum, dat als het ware den geur van het verleden meedroeg en ze stond voor hemde kleine Molly van het Molen huis! Molly, de vreugde en de trots van de school in Maundon, Molly, de veel-beminde Hij greep haar belde handen en staarde haar in het gezicht. Hij kon geen woorden vinden en zij keek naar hem en probeerde vruchteloos te glimlachen. Tranen kwamen ln haar oogen. druppelden op haar hand en ook hij kon zich niet inhouden en vergat, dat hij 'en man was. Ze was zóó veranderd, dat het hem stevig rangreep, en toch zou hij niet onmiddellijk hebben kunnen zeggen, waarin die verande ring nu precies bestond: ze was niet minder mooi dan vroeger maar haar schoonheid was \nders geworden: ze was niet meer de ver persoonlijking van jeugd en blijdschap, veel eer die van lijden en eenzaamheid. „Beste jongen," zei ze eindelijk, terwijl ze Paul meenam naar de sofa. „waarom ben je me komen opzoeken? Ik wil zoo graag heele- rnaal breken met het verleden; zoowel met de mooie als met de sombere herinneringen. Tot nu toe heb ik iedereen geweigerd te ont vangen. zelfs een paar oude Haar stem brak, „Ik ben blij, dat je mij wel hebt willen ont vangen. Molly, omdat ik je een boodschap kom brengen hij aarzelde even van iemand van wien je houdt." „Dat is onmogelijk. Paul. Er is niemand meer van wien ik houd." „Wacht even. je weet niet „Ik weet het maar al te goed. Je vergeet wat ik geworden ben." „Je bent nog altijd Molly „Helaas niet. Die is vier jaar geleden ge storven. Vermoord door de twee mannen, die beweerden, dat zij haar liefhadden. Ik ben mevrouw Richard Indulie ze lachte schor de vrouw van een doode „Stil, stil toch." „Neem me niet kwalijk. Vertel maar. wat je 21e te zeggen hebt, ten minste als je dat met rlle geweid wilt. Want ik ben er niet nieuws gierig naar." Zonder iets te zeggen, reikte Paul haar het tuk graniet. „Wat beteekent dat? Hoe kom je daaraan?" 'i ze na een oogenblik. „Brian stuurt het jedoor bemiddelinf /an een vriend. Hij zit in de Dartmoor-gevan genis; je ziet, dat aan de boodscnap het sloG .mtbreekt. Kun jij dat slo' aan maken?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5