Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws m DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAAS SEN EN TRIJNTJE BLAD MAANDAG 21 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 2 EDISON AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK De zendtijden-verdeeling Laatste slachtoffer van den cycloon te Neede De begrooting van Buiten- landsche Zaken Notaris J. H. Wildervanck de Blécourt Weer opgesloten Nieuwe gezant te Boekarest Raadsheer Hoog gerechtshof Gasten van het Loo vertrokken LUCHTVAART De „Graf Zeppelin" en de DO X starten niet Douanebehandeling aan de grens De Rijksbegrooting voor 1930 Plotselinge dood Ernstige aanrijding Pen paardendief Consultatiebureau voor moeilijke kinderen KUNST EN KENNIS Begrafenis Stine van der Gaag Botsing tusschen twee auto's Het bioscoopconflict in het Zuiden De vaste brug bij Keizersveer De Rijksweg Amsterdam Amersfoort De „Processie" van Der Kinderen De verduisteringen ten nadeele van Calvé Lijk uit een vijver opgehaald Het bedreigde „Gooilust" Wilddieven gevangen Na de alastrim-ziekte Onder de tram geraakt en gedood Goed afgeloopen Door den trein gegrepen Uit een gesticht ontvlucht FINANCIEN Gemeente-accountants LANDBOUW EN VISSCHERIJ Keuring van zaailingvruchten Tegen water-, bodem- en luchtverontreiniging Geschiedenis genees-, natuur- en wiskunde Bij gelegenheid van de Amsterdamsche Lichtweek heeft Edison het volgende schrij ven gezonden aan het „Hbd.": „Aan het Nederlandsche volk! Het doet mij genoegen in staat te zijn tot u te spreken door middel van het Algemeen Handelsblad te Amsterdam en u mijn be wondering te uiten voor de vorderingen door u gedurende de laatste halve eeuw gemaakt op alle gebieden van het men- schelijk 'reven. Onder leiding van een bekwame regee ring, die haar taak ernstig opvat, en van een groote schare mannen en vrouwen der wetenschap schaart Nederland zich in de eerste rijen onder de beschaafde volkeren. Ik beschouw het als een persoonlijk voor recht, dat ik, zij het dan op de meest bescheiden wijze, heb mogen medewerken ♦an uw vooruitgang op het gebied van com fort en bevredigende levensomstandigheden en ik uit den wensch, dat Nederland steeds moge voortgaan om deze mensehelijke be drijvigheid te ontwikkelen, die het in het verleden waarlijk groot heeft gemaakt. Thomas Edison". van het werk 1.700.000. zijn geheel versa-"id op Op den correspondentendag der Ned. Chr. Radio-Vereeniging heeft de voorzitter, Mr. v. d. Doure, medegedeeld, dat de minister van j Waterstaat beslag wil leggen op de onbezette uren op den Huizen-zender ten behoeve van 'ie soc.dem. V.A.R.A. 1 Tegen dit vooi r emen van den minister, per brief medegedeeld heeft de N.C.R.V. (en on- 1 getwijfeld ook de K.R.O. groot bezwaar,omdat de onbillijkheid bij de verdeeling van den zendtijd nog grooter zou worden en een voudige luisteraars in verwarring zouden ko men ten aanzien van de programma's op den rechtschen Huizen-zender. Naar „Het Volk" voorts weet te melden, is het geheime advies van den Radio-raad aan den minister vastgesteld, waarbij een schema voor een billijke verdeeling van den zendtijd samengesteld is, op de basis van een gemeen schappelijk algemeen programma van zeer kleinen omvang, dat door de verschillende omroepvereeniglngen gezamenlijk zou moeten worden verzorgd. man, ar. C. L. de Fouw. Verder afgevaardig den voor de Heidemaatschappij, leden van Gezondheidscommissies, directeuren van Rei nigingsdiensten en waterleidingen en een vertegenwoordiger van de Oranje-Nassaumijn. De w.n. voorz.. de heer B. J. de Gelder, Amsterdam, hield een korte inleiding, waar in hij het gemeentebestuur van Tilburg dankte voor zijne gastvrijheid en een blik wierp op doel, wezen en werkzaamheid der organisatie. De heer mr. J, v. d. Mortel sprak namens het gemeentebestuur van Tilburg. Spr. prees het nut dezer organisatie en wenschte haar toe, dat ze nog veel heilrijk werk zal kunnen verrichten. De heer A. M. Noppen, directeur der Stads reiniging te Amsterdam, hield een inleiding over het onderwerp „De vuilverwijdering in groote en kleine steden." De heer Ir. J. de Jong, adj.-directeur van P. W. te Tilburg, behandelde het onderwerp „De ontwikkeling en de stand van het afval watervraagstuk in Tilburg." Thans overleden In het ziekenhuis te Enschede Is, bericht de „Telegraaf", overleden het zoontje van den heer M. uit Neede, dat sedert den cycloon op 1 Juni 1927 onafgebroken in dat ziekenhuis is verpleegd. Hij was door inval lende muren bij dien stormramp ernstig ge wond. Het voorloopig verslag. Blijkens het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer gaven vele leden uiting aan hun teleurstelling over het feit, dat op het ge bied der ontwapening ook in het afgeloopen jaar de Volkenbond weder zoo geringe resul- tten heeft gehad. Deze leden oefenden cri- tiek op het optreden van den heer Loudon als Voorzitter van de voorbereidende ont wapeningscommissie, toen deze onlangs een voorstel van Lord Cecil bestreed, dat ten doel had een snelleren voortgang der be sprekingen van het ontwapeningsvoorstel te bevorderen. Andere leden meenden hun critiek op de heading der Nederlandsche vertegen woordiging niet tot dat optreden te moeten beperken. H. i. is de houding door de Ne derlandsche delegatie op de jongste Volken- bondsvergadering aangenomen, over het ge heel weinig gelukkig. Verscheidene leden acht ten deze critiek, hoezeer begrijpelijk, niet billijk. Zij hadden voor de houding der dele- gatie in menig opzicht waardeering. Ook ten aanzien over hetgeen wel genoemd wordt de economische ontwapening waren vele leden over de resultaten van den Vol- kenbondsarbeid teleurgesteld. Algemeen uitte meö den wensch, dat een Witboek bevttnde het verlsag der jongste Volkenbondsvergadering nog vóór de open bare behandeling van dit begrootingshoofdstuk aan de Kamer zal worden toegezonden. Vele leden wezen er op, dat 't belang van de toch zoo gewichtige zaak van een goeae nabuurschap met België eischt, eenerzijds, dat in Nederland de bij velen nog niet geweken opvatting wordt prijsgegeven, dat een rege ling met België niet noodig is, wijl ons land daarbij geen belang heeft, anderzijds dat men in België zich onthoudt van handelingen en uitingen, die in Nederland slechts een or- gunstige stemming kunnen teweegbrengen. Bovendien zal men in België meer dan tot dusver moeten trachtten zich het besef eigen te maken, dat pogingen om alsnog het be kende Moerdijkkanaal te verkrijgen, geen en kele kans van slagen hebben. Het ontbre ken van dit besef bij velen, die tengevolge geneigd zijn elke andere oplossing van de hand te wijzen is voor een gunstigen af loop van de onderhandelingen niet bevor derlijk. Mocht België zich op het standpunt blij ven stellen, dat men recht kan doen gelden op een herziening van de verdragen van 183» dan zal het zich, naar dezelfde leden op merkten, niet kunnen onttrekken aan ee«. aanvaarding van het denkbeeld, de vraag, of dat standpunt al dan niet juist Is, aan het Hof van Internationale Justitie voor te leggen. Tenslotte uitte men algemeen den wensch dat weldra een bevredigende oplossing za: worden gevonden, waarbij met ae belangen en de behoeften van beide landen in gelijke mate rekening wordt gehouden. De vraag werd gesteld of de minister thano bereid is de Kamer een uiteenzetting te ge ven van de voorstellen welke hem inzake de reorganisatie van den voorlichtingend ienst hebben bereikt. Aangedrongen werd op de organisatie van een behoorlijken persdienst aan het depar tement van Buitenlandse!» Zaken, die voor een goede voorlichting zorgt in Nederland, maar vooral ook in het buitenland. Sommige leden, op den voorgrond stellende dat het goed en gewenscht is al datgene te vermijden, wat een bevriende mogendheid aanstoot zou kunnen geven, achtten de hou ding door de Nederlandsche regeering te genover de Vlaamsche beweging aangeno men, wel wat al te voorzichtig. In verband hiermede werd herinnerd aan het verbod voor ambtenaren om deel te nemen aan he: tn Amsterdam gehouden congres van Neder- landsch studentenkringen, en voorts aan het feit, dat de Nederlandsche regeering geen enkelen stap heeft gedaan am den Nedet- landschen onderdaan prof. Geyl te bescher men tegen de door hem in België onder vonden behandeling. Andere leden achtten het verstandig dat, waar in de Vlaamsche beweging cultureele doeleinden verweven zijn met politieke, die inderdaad soms tegen den Belgischen staat zijn gericht, de Ned. regeering ten opzichte dier beweging een volkomen afzijdigheid in acht neemt. Betreurd werd, dat Nederland en voora; Ned.-Indië in het geheel niet is vertegen woordigd op de tentoonstelling in Seviiia. Bij Kon. besluit is aan J. H. Wildervanck de Blécourt, op zijn verzoek, met ingang van den dag, waarop zijn opvolger zal zijn beëedigö, eervol ontslag verleend als nota ris te Bloemendaal. Te Kesteren is aangehouden een der twee psychopathen, die uit 't Rijksasyl te Leiden waren ontsnapt. Hij is naar Leiden overge bracht en weder in het gesticht opgesloten. Bij Kon. Besl. is mr. C. ridder van Rap- pard, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rio de Janeiro, in dezelfde hoeda nigheid benoemd te Boekarest. Naar Aneta verneemt zal mr. E. F. R. A. Nierstrasz, hoofdambtenaar, ter beschikking van den directeur van Justitie, eerstdaags be noemd worden tot raadsheer in het Hoogge rechtshof, in de vacature mr. Harthoorn. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg met zijn gemalin en dochtertje zijn weder van het Loo naar Mecklenburg vertrokken Zij werden tot het tweede perron uitgeleide ge daan door H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins en H K. H. Prinses Juliana, waar aan den wagon hartelijk afscheid werd genomen. Wegens het slechte weer Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Krijger betreffende de regeling van de douane-behandeling aan de grens in het scheepvaartverkeer op den Rijn op de Zen- dagen tusschen 30 September en 1 April, heeft de minister van financiën geantwoord De klaringsdienst te Lobith en te Emmerik is, in overleg met den Duitschen rijksminis ter van financiën, op Zondagen, in het tijd perk van 1 October tot en met 31 Maart, ge regeld als volgt: Te Lobith van 7.30 tot 9.30 en van 13 tot 15 uur, A. T.; te Emmerk van 7.45 tot 9.45 en van 13 tot 15 uur M. E. T. Hooge Colleges van Staat Blijkens het voorloopig verslag betoogden verscheidene leden, dat voor de vergoeding aan de leden van de Eerste Kamer een nieuwe financieele regeling zou moeten worden ge maakt. De tegenwoordige regeling verze kert den leden geen voldoende vergoeding voor hun arbeid en onkosten. Sommige leden waren van oordeel, dat het verleenen van ridderorden aan ambte lijke personen te automatisch gaat en dat de kringen van handel en nijverheid te vaak worden vergeten. Daar het vanaf Zaterdagmiddag regent en de regenwolken zeer laag hangen, werd de weest van zijn dood. stari van de DO X nogmaals uitgesteld. Eveneens is de start vin de Zeppelin, die gistermorgen om 9 uur naar Stuttgart zou vertrekken, uitgesteld. Er is nog geen uit zicht op verbetering van het weer. Nader wordt van welingelichte zijde ge meld, dat door het ongunstige weer het plan om op het vliegveld Boeblingen bij Stutt gart te landen, onmogelijk kan worden uit gevoerd. Bij een bespreking tusschen Dr, Ëckener en de leiding van het vliegveld Boeblingen is overeengekomen de vlucht uit te stellen tot het weei is verbeterd, waar schijnlijk tot Zondag 27 Oct. Zaterdag heeft in het Zuiderbad te Am sterdam een tragisch ongeval plaats gehad. Te ongeveer negen uur, toen het bad voor heeren geopend was, speelden eenige heeren krijgertje, langs het bassin, toen plotseling de 25-jarige H. Stobbe in het bassin viel. De heer Stobbe was een uitstekend zwem mer en men verwonderde zich er dan ook over, dat hij recht naar beneden viel en zon der te zwemmen zonk. Onmiddellijk sprong men hem na en werd hij buiten kennis boven water gebracht. Ruim een half uur paste men kunstmatige ademhaling toe, doch slaagde et- niét in de levensgeesten op te wekken. Hart verlamming schijnt de oorzaak te zijn ge- Te Bussum reed op den Amersfoortschen Weg ter hoogte van den Godelindeweg met een vaartje van 3035 K.M. de heer B. uit Amsterdam, toen uit den Godelindeweg mevr. van der H. uit Bussum op haar fiets op de verkeerde zijde van den weg kwam aanrijden. Een botsing was niet meer te voorkomen. Met een zware hoofdwonde werd de wielrijdster in een naburige villa binnengedragen, waar geneeskundige hulp werd ontboden. met het gevolg, dat de man te Naarden werd aangehouden. Aanvankelijk ontkende hij de verdachte te zijn, doch bij nader onderzoek bleek hij de gestichts-onderkleeding te dragen. Hij is op transport naar Apeldoorn gesteld. De Nederl. Vereeniging ter bevordering van Consultatiebureau* voor moeilijke kin deren hield Zaterdag in het Gebouw der School voor Maatschappelijk Werk te Am sterdam een drukbezochte vergadering. O.tn. werd besproken de taak van de so ciale medewerker aan een consultatiebureau voor moeilijke kinderen en de opleiding daartoe. Inleiders waren mej. P. H. C. Tibout, psychiater aan het Consultatiebureau voor moeilijke kinderen te Amsterdam en mr. M. J. A. Moltzer, directeur der School voor Maatschappelijk werk, eveneens in de hoofd stad gevestigd. Met den trein van 11.57 is Zaterdag aan gekomen aan het Centraal Station het stof felijk overschot van Stine van der Gaag, die te Agra bij Lugano is overleden. Op het terrein waren ter ontvangst aan wezig de moeder en de zuster van de over ledene, Ko van Dijk, de heer en mevrouw Van EijsdenVink, Marie van Westerhoven en Johan Brandenburg, administrateur van het Oost-Nederlandsch Tooneel, terwijl uit Zwit serland de oudste zuster van Stine van der Gaag was meegekomen. De lijkkoets met de twee volgkoetsen, waarin ook de oud-wethouder Ketelaar had plaats genomen, reed daarna naar den Stads schouwburg, waar de met rouw omfloerste lampen waren ontstoken. In de vestibule wa ren veel tooneelspelers samen gekomen. Toen de stoet onder de peristyle van den Stadsschouwburg was aangekomen, werden daar de bloemstukken aan den wagen ge hecht. Er waren er o.a. van de directie en de leden van het Suhouwtooneel, van de Utrecht- sehe Schouwburgcommissie, het ensemble Bouber, Nap de la Mar, B. A. Mullens, Jan Musch, de leden en directie van het Oost- Nederlandsch Tooneel, den Stadsschouwburg te Haarlem, de Nederl.. Toon .v. vereeniging, de Blauwe Vogel en Leo Mossel. Na deze plechtigheid werd verder gereden naar de begraafplaats Zorgvlied. Op het Leid- sche Plein had zich een aantal belangstel lenden opgesteld. Door de vroegere collega's: Hein Harms, Lou Ezerman, Carel Rijken, Willem de Vries, Yard Staalduynen, Ben Groeneveld, Sam de Vries, Cor Hermus en Maurits de Vries wert( de overledene naar haar laatste rustplaats ge dragen. Verschillende treffende afscheidswoorden werden gesproken. Een oude dame gedood Zaterdagmiddag is een auto bestuurd door mej. Zwaans, op den Bredaschen weg bij Oosterhout in botsing gekomen met een Belgischen auto. De 76-jarige juffrouw Oos- terdaals, die in een der auto's zat, is ten gevolge van d ze botsing overleden. Beide auto's werden beschadigd. In de concertzaal Ober Bayern te Sittard worden weer bioscoopvoorstellingen gege ven. De films worden betrokken buiten den Nederl. Bioscoopbond om. Onteigening van gronden Bi) de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot verkaring van 't algemeen nut der onteigening van peroeelen enz., noodig voor overbrugging van de Bergsche Maas bi) Kizersveer. Het betreft hier eenige onteige ningen, noodig voor het maken van toegangs wegen. Blijkens de Memorie van Toelichting is deze overbrugging opgenomen in het rijkswegen plan. Het zal een vaste brug worden, gelegen tn den rijksweg GorcumBreda. De kosten Ingediend is een wetsontwerp, strekkende tot overbrenging van een gedeelte van den Rijksweg AmsterdamAmersfoort in be heer en onderhoud bij de gemeente Laren (provinc ie Noord-Holland). In de Memorie van Toelichting wordt op gemerkt, dat in het plan tot verbetering van den Rijksweg van Amsterdam naar Amers foort een nieuw wegvak is opgenomen tus schen Crailoo en Baarn. Na voltooiing van dat wegvak zal het doorgaande verkeer van den bestaanden weg in de gemeente Laren geen gebruik meer behoeven te maken. In verband daarmede is met die gemeente overleg gepleegd over de overbrenging van het bedoelde gedeelte van den bestaanden weg in beheer en onderhoud bij de gemeente waaromtrent overeenstemming is verkregen Oi de in het ontwerp aangegeven voorwar r- uen. Naar het Begijnhof De Processie ter eere van het H. Sacra ment van Mirakel", het schoone Amster damsche historiestuk van Ant. Der Kinderen zal binnenkort van het Stedelijk Museum naar de kerk op het Begijnhof worden over gebracht. De kerk ondergaat op het oogenblik eenige restauraties, doch wanneer ze zal worden geopend zal het groote werk van Der Kin deren een der wanden bekleeden. Het plan tot deze daad van groote piëteit jegens den overleden kunstenaar is uitge gaan van den direceur van het Stedelijk Museum, den heer C. W. H. Baard. Deze was door den Deken van Amsterdam, den Hoogeerw. Zeergel. Heer dr. G. C. van Noort geraadpleegd, om enkele adviezen te ver strekken bij de restauratie der Bagijnhof- kerk. Men opperde toen het plan om Der Kinderen's meesterwerk te brengen op de plaats, waarvoor het bestemd was. De De ken was aanstonds geestdriftig gestemd voor het plan en het is voornamelijk aan dr. G. C. van Noort te danken, dat het groote werk van Der Kinderen thans op deze historische plek zal prijken. Het was goed geven van andermans geld De „Neue Freie Presse" geeft nadere bij zonderheden over de verduistering, door den vertegenwoordiger in Oostenrijk van de Olie- fabrieken Calvé Delft gepleegd. De thans gearresteerde is ie zoon van den in 1928 overleden vertegenwoordiger wiens plaats hij na den dood van zijn vader in nam, nadat hij van 1923 tot 1928 procura tiehouder geweest was. Als vertegenwoordi ger genoot hij vaste provisie van den omzet, waardoor hij een inkomen va- ruim 50.000 shilling genoot. Volgens opdracht uit Delft werden op het kantoor in de Laiiizenstrasse om de twee of drie dagen lijsten van de geïncasseerde bedragen opgemaakt, die dan met het geld moesten worden opgezonden naar Delft. Hij hield deze lijsten echter ach ter; ze werden een jaar lang ir, het bureau van den tegenwoordigen procuratiehouder tegen wien ook rechtsingang is verleend, maar die nog op vrije voeten is ge'aten - opgeborgen. Nu en dan nam de vertegen woordiger een van de steeds talrijker wor dende incasso-lijsten et, zond die met het daarmee overeenkomende bedrag naar Delft Toen de directie argwaan begon te koes teren werden twee accountants naar Wee nen gezonden, die totaal vijftig achterge houden lijsten vonden, waarop ei... bedrag :van 610.000 schilling voorkwam, dat dus niet opgezonden was. De vertegenwoordiger be kende onmiddellijk de verduistering, waar mee hij in 1924 begonnen was. De aanleiding tot de valschheid is een beursspeculatie, die ongelukkig uitliep en een verlies van 25.000 schilling veroorzaakte. De gearresteerde vertegenwoordiger voerde volgens het blad een grooten staat in de villa, die hij in de Wattmanngasse bewoon de. Hij is getrouwd en heeft drie kinderen. Hoe eigenaardig hij met het verduisterde geld omsprong, is ook uit het onderzoek ge bleken. Zoo kwam het voor. dat hij, om goede klanten niet tc verhezen, hun een extra-korting toestond, van drie procent, een hoogere korting dan hij zelf van de firma als premie genoot. Niet minder den 120.000 schilling leende hij renteloos aan kennissen en 35.000 schilling schonk hij aan behoef- tigen. Ook betaalde hij van het verduisterde geld sommige oninbare posten van gefail leerde klanten. Bij zijn bekentenis beweerde de vertegen woordiger te hebben gehoopt door vergroo ting van den omzet in staat te zullen zijn, den grooten schadepost aan de firma te Delft te hebben kunnen vergoeden. Zaterdagmorgen is door personeel van den plantsoendienst te Utrecht uit den Vijver van het Wilhelmina-plantsoen het lijk op- Êehaald van een omstreeks 60-jarigen man. >e man had geen enkel identiteitsbewijs, men heeft slechts enkele verscheurde papie ren van een paspoort op hem gevonden. Aan de enkels had hij de voeten bij el kaar gebonden met een zakdoek. Men ver moedt hier met een geval van zelfmoord te doen te hebben. De politie stelt een uit voerig onderzoek in. De Zoological Society le New-York heeft besloten, zich tot H. M. de Koningin te wenden met het verzoek te willen voor komen, dat de butienplaats „Gooilust" te 's-Graveland, door de aldaar te bouwen kininefabriek zal worden bedreigd. Het vïeesch als winterprovisie opgesTagwfc. Dezer dagen vermiste een landba<7er te Barger-Oosterveen (gemeente Emmen) eea paard, dat uit de weide gestolen moest zijn. De marechaussee te Klazienaveen stelde een onderzoek in en verspreidde een signale ment van het dier, dat, naar men vermoed de, de Duitsche grens overgebracht zou zijn. Thans is echter in een veenhut, bewoond door den arbeider L. B„ ongver-, 200 Kg. gezouten paardenvleesch aangetroffen. Het verdere onderzoek bracht ook huid en inge wanden te voorschijn, die deels in de schuur bij de woning, deels in het veen begraven waren. Het bleek, dat B. het paard op een nacht uit de weide had ghaald en het in zijn schuur met een zeis den kop afgesneden. Na de slachtpartij witte hij de met bloed bespat- te schuurwanden netjes over. De man, die op deze wijze voor winterprovisie meende te zorgen, zal nu in de gevangenis aan den kost komen. Hij is reeds naar Assen over gebracht. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat de jachtopzieners W. H. Scholts en C. van Harten te Nederwoud bij Barneveld den laatsten tijd niet minder dan 45 bunzings en hermelijnen hebben buit gemaakt. In de nes ten, die werden uitgegraven, werden talrijke overblijfselen van gedoode hazen, konijnen en ander wild gevonden. Te Delft is het gemeentelijk badhuis we der opengesteld. Op 15 September j.l. wtrd het gesloten wegens de alastrim-gevallen. 40 Meter meegesleept Door uit een rijdende tram te stappen, geraakte de 60-jarige heer Kasting uit Schoonhoven bij het station Huisweg aan de tramlijn GoudaSchoonhoven te Berg ambacht onder de tram. Hij werd ongeveer 40 M. m: egesleept. Na eenige oogenblikken is hij aan de bekomen verwondingen over leden. De heer J. O. uit Oosterhout, die zich per rijwiel naar Breda begaf, werd op den steenweg aangereden door een uit dezelfde richting komenden auto, zóó, dat hij op het voorste gedeelte van den wagen terecht kwam, terwijl zijn rijwiel er onder geraakte. De heer O. trachtte door de voorruit den chauffeur op zijn gevaarlijken toestand op merkzaam te maken, tevergeefs. Met groote moeite berrikte O. toen het portier van den voortrijdenden auto. Toen schijnt hij door de inzittenden van de treeplank ge duwd te zijn. In zijn val kon hij zich nog vastgrijpen aan een telefoonpaal, waardoor hij si: elite een 3 ibeduidende wonde aan de knie opliep. De heer O. werd door een motorrijder, die van een er, ander getuige was geweest, in den zijspanwagen opgenomen, waarna de achtervolging van den auto begon. Aan den Teteringschen Dijk, nabij de marechaussee kazerne, werd deze, na een zeer moeilijke achtervolging, tot stand gebracht. Twee der inzittenden, beiden onder den invloed van sterken drank verkeerende, wisten te ont snappen. Lijnwerker zwaar verwond Te Zevenbergen had de lijnwerker K. het ongeluk nabij den overweg door een van de richting Rotterdam komenden sneltrein te worden gegrepen. Den ongelukkige werd een arm afgereden en hij bekwam voorts eenige ernstige verwondingen. Hij werd op last van den geneesheer onmiddellijk per auto naar het ziekenhuis te Breda vervoerd. Voedsel gevraagd op een politiebureau Op het politiebureau te Bussum vervoeg de zich een zwerver, die om brood en koffie vroeg. Na zich te goed gedaan te hebben, vertrok hij onder dankzegging voor de goe de behandeling. Juist toen hij vertrokken was, kwam het bericht, dat iemand van zijn signalement uit de stichting „Hoogland" bij Apeldoorn was ontsnapt. De Bussumsche po litie waarschuwde de omliggende gemeenten der Ned. Heidemaatschappij. Te Utrecht vergaderde Zaterdagmiddag de Vereeniging van Gemeente-accountants on der leiding van den heer J. Meyer Azn., directeur van het Centraal Bureau van Ve rificatie en financieele adviezen der Ver eeniging van Nederlandsche gemeenten. De voorzitter heette welkom de heer J. E. v. d. Heyden, referendaris bij het Departement van Waterstaat, vertegenwoordiger van den Minister van Waterstaat, alsmede de ver tegenwoordigers van provinciale en gemeen tebesturen en bondsafgevaardigden. Prof. dr. G. A. van Poelje hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam ont wikkelde een aantal stellingen waarin hij o.m. betoogde, dat er in het algemeen geen aanleiding bestaat om naar kunstmatige vergrooting van het afzetgebied der be staande groote electriciteitsfabrieken te streven. Afgezien van andere overwegingen valt in verband hiermede te letten op de ongunstige ligging van verschillende groote electrische centrale binnen de bebouwde kommen der steden.. Vervolgens voerde het woord den heer A. M. J. Kruisink, administrateur der N. P. Prov. Geldersche Electriciteits Mij. te Arn hem over „Kostprijs en tarieven bij de elec- triciteitsvoorziening." Naar aanleiding van de in 1927 door de Luntersche Tuinbouwvereeniging gehouden Nationale tentoonstelling van zaailingvruch- ten is door deze vereeniging en do Ned. Po- mologische Vereeniging. Hoofdafdeeling Fruitteelt der Ned. Heidemaatschappij, be sloten in het vervolg samen te werken. De nationale tentoonstellingen, welke tot nu toe eens in de 25 jaren worden gehouden, zullen thans eens in de 5 jaren plaats vin der- Voorts worden door de Ned. Pomokgi- sche Vereeniging jaarlijks enkele keuringen gehouden en zullen op de 5-jaarlijkse!» ten toonstellingen alleen voor prijzen in aan merking komen die vruchten, welke op de jaarlijkse!» keuringen reeds zijn bekroond. De eerste keuring zal binnenkort worden gehouden. Op de jaarlijkse!» Keuringen kunnen wor den ingezonden: Zaailingvruchten in Nederland gewonnen. Voor den inzender minder bekende vruch ten, ter op naamstelling. Vruchten van uit het buitenland inge voerde variëteiten, welke hier te lande ge kweekt zijn. Variëteiten, welke plaatselijk goed be kend staai. Reglementen van de keuringen kunnen worden aangevraagd bij de Ned. Pomologi- sche vereeniging, Hoofdafdeling Fruitteelt Het 20-jarig bestaan der Ned. Vereeniging Ter feestelijke herdenking van het 20-jarig bestaan hield de Ned. Vereeniging tegen Wa ter-, Bodem- en Luchtverontreiniging, eene algemeene vergadering te Tilburg. Onder de aanwezigen waren mr. J. v. d. Mortel, wethouder van Tilburg, dr. J. Coe- bergh, hoofdinspecteur van de Volksgezond heid, de inspecteurs van dienzelfden dienst A. van der Velde en D. Wentink, dr. E. Holl- Te Gorinchem is üe najaarsvergadering van het Genootschap voor Geschiedenis der Genees-, Natuur- en Wiskunde gehouden. Er was een bijeenkomst in het gemeentehuis, waar ae burgemeester, de heer G. Klootstra, eenige hartelijke woorden van welkom sprak. De heer dr J. B. F. van Gils sprak over „De gescheidenis van het dubbele Kruis" n.l. het patriarchale (een kerkelijk embleem) en het lotharingische (een heraldisch em bleem) Dr. M. M van Andel, nl*. G i -inchem had tot onderwerp gekozen: „Griep in de j zestiende eeuw". 5. De poppen' in de kist van Hein Driepoot zijn ontevreden, want 't is zoo lang geleden, dat ze werden opgeknapt, hur. kleeren werden opgelapt. Jan Klaasen had het hoogste woord. Hü riep: „dat is niet zooals het behoort. Mijn jas is vaal, mijn muts is kaal, de kleur van mijn gezicht verdwenen, waar moet dat henen. Mijn gezicht is bleek, als ben ik ziek zoo treed ik niet meer op voor het publiek." „Gelijk heb je Jan," riepen ze allemaal. „Het is een groot schandaal." Jokko hoorde het lawaai, omdat Trijn schreeuwde als een schorre kraai en nieuwsgierig kwam hij aangekropen en maakte ras de kist toen open. „Hè wat heb ik nu aan de hand," hij vroeg: „Ik dacht, dat Jan zijn Trijntje sloeg." „We schreeuwen, omdat we hier altijd moeten zuchten." „Dan zou ik," riep Jokko, „de kist ontvluchten."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6