Het Nederlandsch Elftal tweede blad SPORT EN WEDSTRIJDEN MAANDAG 21 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 3 N. V. B. HilversumV.S.V. 32 AjaxR.C.H. S1 Stormvogels't Gooi 23 De tweede klassers in actie Hollandia 1West Frisia I 41 Z.V.V.Alc. Victrix 11 SpartaanH. R. C. 3 1 Hardrijden op de schaats ZwitserlandNederland v - Eerste klasse N.V.B. EERSTE KLASSE Afdeeling I x^ordrecht: D.F.C.Sparta Amsterdam: AjaxR.C.H. Hilversum: HilversumV.S.V. Rotterdam: ExcelsiorHaarlem 2o 5—i 3—2 5—1 Afdeeling II 's-Gravenhage: H.V.V.Feyenoord 42 Haarlem: H.F.C.—Z.F.C. 2—3 IJmuiden: Stormvogels't Gooi 23 Haarlem: E.D.O.Blauw Wit 21 Schiedam: H.D.V.S.—V.U.C. 3—1 Afdeeling III Zwolle: Z.A.C.Go Ahead x3 Apeldoorn: A.G.O.V.V.Tubantia 15 Almelo: HeraclesRob. et Vel. 103 Arnhem: VitesseWageningen Enschede: EnschedeP.E.C. Afdeeling IV Tilburg: N.O.A.D.N.A.C. 1—2 Tilburg: L.O.N.G.A.Wilhelmina 42 Eindhoven: EindhovenP.S.V. 3o 's-Hertogenbosch: B.V.V.Roermond 71 Afdeeling V Groningen: VelocitasW.V.V. Groningen: G.V.A.V.Friesland Leeuwarden: FrisiaAlcides Leeuwarden: LeeuwardenAchilles Veendam: VeendamBe Quick AFDEELING I 2e klasse Z.V.V.Alcm. Victrix SpartaanH.R.C. HollandiaWest-Frisia K.F.C.—V.V.A. W.F.C.—D.W.S. B.F.C.—H.V.C. BloemendaalVelox A.F.C.Zeeburgia ZandvoortD.E.C. BaarnHercules 3e klasse Helder—Q.S.C. AssendelftA.P.G.S. MeervogelsVolewijckers KennemersO.S.V. SchotenKinheim Z.R.C.T.H.B. O.V.V.O.Zeemeeuwen AmstelHortus D.S.V.—O.D.E. MeteoorT.O.G. RapiditasAllen Weerbaar D.W.V.—Oosterpark S.D.W.Donar ZeistCulemborg Utrecht—Z.N.C. AlphenVoorwaarts Holland—.D.O.S. AmsvordeLeerdam 4e klasse Zaandij kUitgeest Oranje-ZwartR.C.A. S.L.T.O.Zaanlandia SwiftAhrend's ElectraRivalen E.D.W.Beverwijk I HeemskerkE.H.S. BennebroekSloterdij k LarenSloest f.O.S.Victpria KampongW.M.S. Quick—A.P.W.C. Res. ie klasse Z.F.C. IIHilversum II Haarlem II—A.F.C. II Blauw Wit II—E.D.O. II R.CH. II—Ajax II Res. 2e klasse V.V.A. II—Ajax III D.E.C. II—K.F.C. II Alcm. Victr. IISpartaan II Velox IIVriendensch. II U.V.V. III—A.F.C. III H.V.C. IIRapiditas II Res. 3 e klasse O.S.V. II—Z.V.V. II V.S.V. II—Alcm. Victr. III West-Frisia IIHollandia II Q.S.C. II—Z.F.C. III Ajax IV—D.S.V. II O.D.E. II—V.V.A. III BI. Wit IV—W. Vooruit II Spartaan IIIA.D.W. II D.E.C. Ill—Z.R.C. II Ahrend's II—S.D.W. II D.W.S. IIRapiditas III Volewijckers IIAmstel II Zeeburgia IIWatergraafsmeer II T.O.G. II—Swift II Allen Weerbaar IIBaarn II Hercules IIIZeist II D.O.S. II—B.F.C. II Voorwaarts IIKampong II 't Gooi III—U.V.V. IV AFDEELING II 2e klasse Quick—S.V.V. D.H.C.—B.M.T. OvermaasV.I.O.S. S.V.W.—C.V.V. R.F.C.Merwede V.O. C.F ortuna O.D.S.Gouda U.V.V.—Unita? Steeds HoogerV.D.L. NeptunusXerxes 3e klasse G.S.V.—Hillinen LaakkwartierR.V.C. U.S.V.—Alphia Rijswijk—A.S.C. 7—1 11 3—3 42 4—X II 3—1 4—1 5—2 xx 11 4—3 1—4 xo 4—3 3—x 22 3—5 5—x 26 3—1 2X 0—3 OO 0—4 1I 2—5 2—3 6—1 2—3 2I I2 4—1 5—x 2—3 3—x 21 3—1 ix 0—3 6—1 0—2 5—2 3—2 22 1—4 11 22 I2 14I I4 6—3 3—1 ixo 5—2 3—2 0—4 2—0 13O 2—2 3—1 5—1 3—0 4—3 7—3 4—X 1—4 0—5 12 3—3 101 3—3 82 1i 24 22 x—3 03 3—0 x—5 3-6 1I 22 I2 1—4 D. F. C.—SPARTA 2—0 Beide partijen zijn vrijwel tegen elkaar opgewassen. Voor doel voorkomt het lange dralen echter elk goed schot. Het samen spel van Sparta is beter dan dat van D. F. C. doch het enthousiasme van de gastheeren maakt veel goed. Vijf minuten voor rust wordt de bal van links voor 't Sparta-doel geplaatst. Van Dam schiet in, doch de kee per keert. Ruisch, die den bal voor de voe ten krijgt, aarzelt niet en schiet tusschen de spelers door in doel (1—0). Na de hervatting is D. F. C. overwegend sterker. De uitvallen van Sparta zijn echter zeer gevaarlijk. Vlak voor het einde krijgt Ruisch den bal van Sleicher toegespeeld, hij aarzelt niet en duwt den bal keurig in doel (2—0). Met dezen stand komt het einde. H. V. V.FEIJENOORD 4—2 De teams blijken goed aan elkaar gewaagd te zijn. H. V. V. speelt met veel élan, terwijl de voorhoede van Feijenoord zeer onzuiver schiet. Een en ander heeft tot gevolg, dat de rust met blanken stand ingaat. Tien minuten na de hervatting ziet Pasteur kans uit 'n voorzet van recht te doelpunten (10). Een kwartier later maakt Pijl tijdens een geharrewar voor het Haag- sche doel gelijk (11). Dan komt het sensa- tioneele moment van den wedstrijd: als Barendregt met een fraaien kopbal zijn club de leiding heeft bezorgd (1—2), gaat H. V. V van den aftrap af tot het offensief over, waarbij het Vis in enkele seconden gelukt uit een voorzet van Snouck Hurgronje te sco ren (2—2). Direct daarop weet Vis nogmaals te doelpunten, wederom uit een keurig door Snouck Hurgronje aangegeven bal (3—2). Een minuut later brengt Pasteur zijn club in veiligheid door den stand op 42 te brengen. In nauwelijks vijf minuten tijd wer den vier doelpunten gemaakt. Er waren toen nog tien minuten te spelen. Feijenoord speel de een verloren partij, terwijl bij H .V. V. twee spelers moesten uitvallen. In de score kwam geen verandering meer. (Crt.) V. S. V. boekte haar 2de nederlaag, al dient direct gezegd ,dat een gelijk spel beter de verhouding had weergegeven. V. S. V. mist de Koning, waarvoor H. Heijerman in viel. Hoewel deze speler de Koning niet kon vervangen, was hij toch op lange na niet de minste in het veld. De achterhoede van V. S. V„ welke doorgaans het beste deel van het elftal vormt, kon ons in dezen wed strijd het minst bekoren, vooral v. d. Griendt speelde dezen middag al heel onsoliede, wat tot gevolg had, dat er vele hachelijke mo menten voor het V. S. V.-doel ontstonden. Hilversum was geheel compleet en als scheidsrechter Weber precies 2 uur begin nen laat, stelt V. S. V. zich als volgt op: v. d. Wint, Pieterman, v. d. Griendt, Jac. Weij, J. Heijerman, Demmers, Koning, Wolf, Weij, H. Heijerman, Hillekamp Van Eekeren brengt voor Hilversum den bal aan het rollen, doch direct neemt V. S. V. den aanval over. Er is nog amper 3 minu ten gespeeld, als invaller Heijerman doel punt, maar zeer terecht wordt dit doelpunt geannuleerd wegens buitenspel. Hilversum krijgt een vrijen trap op het V. S. V.-doel, doch deze wordt achter ge schoten. Thans trekt V. S. V. weer ten aan val en is het Wolf die hard naast schiet. Even later schiet de spil Heijerman net over. V. S. V. is een tikje sterker en menige aanval op het Hilversum-doel wordt onder nomen. Een mooie voorzet van Hillekamp wordt door den Hilversum-keeper corner ge werkt. Deze door Koning goed genomen wordt weggewerkt. De Hilversum-voorhoede zit ondertusschen ook niet stil en onderneemt menigen aanval op v. d. Wint, die, vooral daar v. d. Griendt er dezen middag niet erg in was, een moeilijke taak had. Eens schiet invaller Heijerman hard in, doch de Hilver sum-keeper weet den bal nog net uit den linker-bovenhoek te grijpen. Na ongeveer een 20 minuten spelens geeft v. Eekeren plotseling met een goed schot Hilversum de leiding, 10. De V. S. V.-voorhoede zwoegt hard om het verlorer. terrein te herwinnen, doch tot de rust blijft de stand ongewijzigd en gaat deze in met een 10-voorsprong van Hilversum. Nauwelijks is het spel weer hervat, of Wolf krijgt een goede kans om gelijk te maken, doch door te veel zelfstandig spelen raakt hij den bal kwijt. Een corner op het V. S. V.- doel wordt door Pieterman weggewerkt. V. S. V. weet dan een corner te forceeren, uit welke invaller Heijerman den gelijkmaker scoort, 11. Even daarna weet Koning zelfs voor V. S. V. de leiding te nemen, 21. V. S. V. is absoluut niet de minste, maar door het slechte spel van v. d. Griendt ont staan er vele hachelijke momenten voor het V. S. V.-doel. Een vrije trap op het V. S. V.- doel levert een doelworsteling op, uit welke de Hilversum rechtsbinnen doelpunt 22 Een finaal missen van van der Griendt be zorgt even hierna Hilversum de leiding. 3—2. Nog krijgt Koning gelegenheid om gelijk te maken ,doch deze schiet voor open doel over, zoodat Hilversum de puntjes in de wacht sleept. R. C. H. lijdt een groote nederlaag mist een penalty Ruis De racingclub is gisteren over twee fronten geslagen op het Ajax-terrein. Hadden n.l. eerst de reserves vooraf slag geleverd en werd die strijd door de Ajaxiden met 42 gewon nen, des middags werd voor een totaal uitver kocht huis Krom es. het kind van de reke ning. Het Ajax-elftal verdiende deze over winning volkomen, al is de uitslag wel sterk geflatteerd. Meer dan twee doelpunten ver schil was Ajax niet sterker en het feit, dat zij het geluk totaal aan hun zijde hadden, maakte de overwinning zoo groot. Wederom werden door de tegenpartij alle doelpunten reeds voor de rust gemaakt, doch het bleek R. C. H. niet mogelijk om ook nu weer op eenigszins dragelijke wijze den achterstand in te halen. Ondanks deze groote nederlaag heeft R. C. H. toch niet bepaald slecht gespeeld en na de rust zijn de blauw zwarten zelfs geruimen tijd sterk aanvallend geweest. De voor hoede van de Amsterdammers speelde ech ter voor rust uitstekend en zij had daarbij het geluk, dat van de kansen geprofiteerd werd. Van Reenen toonde zich al bijzonder productief en schoot dan ook dikwijls zeer goed. Ook Volkers dient uit den Ajax- aanval met eere genoemd benevens rechts buiten Jurriaans. Het linker deel aan den aanval was niet zoo goed. De middenlinie met Andriessen aan het hoofd, heeft ook een zeer groot deel in de overwinning, terwijl de beide backs goed waren zonder meer. Van Kol blonk in geen geval uit. De Boer was goed. Bij R. C. H. speelde de Geus mede en presteerde niet veel. Het wekte den indruk, dat hij bang was en mede daardoor was ook Paape minder gevaarlijk dan anders, al heeft deze door het uitmuntend nemen van corners vele hachelijke momenten voor het Amster- damsche doel bewerkt. Verkerk heeft zeer hard gewerkt en maakte bovendien het eenige tegenpunt, terwijl de rechterwing ook herhaaldelijk den bal goed opbracht. Hanse was heel goed. De middenlinie heeft een zeer zware taak gehad en zich daarvan zoo goed als mogelijk gekweten, terwijl ook de backs zeer goed gespeeld hebben. Kos heeft vooral voor rust veel en lastig werk gehad, doch kon niet veel doen aan de vijf gemaakte goals. Prevost was wel de beste speler van R. C. H. Als arbiter fungeerde de heer M. Bos, die be- •..paald slecht geleid heeft. Diverse buiten- spelgevallen zag hij grif over 't hoofd, waar van R.C.H. vooral bij de vierde goal de dupe werd, terwijl bovendien nog een doelpunt werd gemaakt door Ajax, nadat eerst de Ajax-lineman vlagde voor out-ball, doch toen een Ajaxied het leder machtig werd, rustig liet doorspelen. Even twee uur laat oBs de volgende elftal len aantreden: de Boer, Diepenbeek, Van Kol, Martens, Andriessen., Schetters, Jurriaans, Volkers, van Reenen, Strijbosch, ten Have. Paape, de Geus, Verkerk, van de Werve, Hanse. Krom, Ruis, Geutskens, Prevost, Vrugt, Kos. R. C. H. trapt tegen den wind in af en direct volgt een zeer gevaarlijke aanval van Ajax, die net bijtijds wordt afgeslagen. Toch is het uitstel van executie, want reeds in de derde minuut van den wedstrijd krijgt Kos een schot te stoppen dat hij niet voldoende weet weg te werken en Strijbosch accepteert de geboden kans gaarne. 10. De achter hoede van de Racing staat dan even heel raar te schutteren en vele gevaarlijke momen ten ontstaan voor Kos, doch hij houdt zich voorloopig staande. De Ajax-voorhode demonstreert een heel goed sluitend spel en telkens weer komen Volkers c.s. terug, zoo dat Volkers na goed werk van Van Reenen spoedig nummer twee achter Kos depo neert. Ajax blijft sterker en alles schijnt den Amsterdammers te lukken, in tegenstelling met R. C. H. In de Haarlemsche voorhoede vlot het bovendien niet bijster, doordat de Geus zich wat veel op den achtergrond houdt. Na een snelle doorbraak van Van Reenen, weet deze speler met een prachtig schot het derde doelpunt te maken en als hij eerst een zelfde schot van dezen speler keurig heeft gehouden, volgt het vierde doelpunt, waarbij de scheidsrechter een duidelijk off-side geval over het hoofd zag, Het is voor de rust nogmaals van Reenen, die Kos passeert, zoodat met een vijf-nul achterstand voor R. C. H. gedraaid wordt. Na de rust zijn de bordjes gedeeltelijk verhangen. R. C. H. komt geweldig opzetten en aanval op aanval volgt. Er gaat echter te weinig kracht van uit en voor het mee- rendeel moet het voor het doel ditmaal van Verkerk komen. Verkerk legt de geheele Ajax-achterhoede in de luren doch zijn schot vliegt juist naast. Daarna maakt hij een off-side goal en dan volgt een heel mooi doelpunt als hij den bal goed van Hanse toegespeeld krijgt. Het spel wordt dan een tikje forscher dan hoog noodig is, waardoor de Racing zich een penalty krijgt toegewe zen, doch Ruis schiet het leer hard tegen den paal waarna Paape weer schiet, doch de Boer stopt. Er volgt dan een periode waarin R. C. H. herhaaldelijk voor het Ajax-doel zit en zeker een zevental corners te nemen krijgt, doch alle, hoe goed ook genomen, zonder resultaat. Langzamerhand komt Ajax oolc weer wat meer los doch tot doelpunten brengen ze het ook niet meer en heeft R. C. H. dezen strijd verdiend, doch met te groot verschil verloren. H. D .V. S.—V. U. C. 3—1 Aanvankelijk zijn de kansen voor de Schie dammers, maar daar dezen ze onbenut laten, krfjgen de gasten gelegenheid zich in te spe len en Van Gelder maakt dat productief door Jousma een weggewerkten bal te re- tourneeren (01). Nog voor rust leidt v. d. Griend een aanval, en werkt het leder naar Bronneman, die onberispelijk gelijk maakt (1—1). Na de hervatting zijn vooral de schie dammers zeer actief en zij worden beloond, als Van Es met een hard schot zijn club de leiding geeft(2—1). De gasten zijn en blij ven gevaarlijk, waar aan de overzijde de Schiedamsehe voorhoede vaak doorbreekt, daar de verdediging der gasten te veel ver wacht van een buitenspel-tactiek. Een van deze aanvallen besluit Van Es met een voor zet aan Bronneman, die in labiel evenwicht staande v. d. Meer nog juist kan passeeren (3—1). Wat velen niet verwacht hadden, is ge schied. 't Gooi heeft Stormvogels geslagen. De reden hiervan is gauw aangegeven. Thljs- sen ontbrak op het appél en als plaatsver vanger moest optreden iemand, die al in geen Jaren onder da jat had gestaan. HU deed zijn best, doch liet twee gemakkelijke schoten passeeren. Bovendien miste Kuikens een penalty en verliet Groeneveld een kwar tier voor de rust het veld om niet meer terug te keeren, wat een enorme verzwak king voor den IJmuider-aanval beteekende. 't Gooi speelde zeker niet slecht, maar had met Thijssen onder de lat zeker niet ge wonnen. De elftallen waren: Terhorst Staak Koster Effera Ttó v. d. Velde De Jonge Kuikens Groeneveld Struys Boe- kelaar. Van Mehak Wentink Merhof Daamen Sjoerds Söllner Drent Sterk Ronday Van Beek Cohen Stormvogels mist dus Thijssen, 't Gooi Gorel en Van Dolder. De eerste aanval is voor Stormvogels. De ze is zoo snel, dat Ronday bijna in eigen doel schiet. Direct hierop weer een Storm vogels-aanval, waarbij Kuikens „genomen" wordt. Hij neemt den vrijen trap zelf. Zijn hard schot vliegt juist naast. Dan komt 't Gooi aardig samenspelend opzetten. Terhorst krijgt z'n eerste werk en verricht dat naar behooren. Na dat Hilversumsche offensief volgt een snel stukje samenspel tusschen Groeneveld en Kuikens, waarna eerstgenoemde schitte rend scoort (10). Twee minuten later lost Merhof een vrij tam schot, hetwelk Terhorst tot ieders ver wondering laat gaan (11). Gelukkig laten de Vogels zich niet ont moedigen. Uit een vrijen trap kopt Kuikens in het door Cohen verlaten doel, waar Sterk een zeker doelpunt voorkomt. Van Hilversumschen kant dreigt het ge vaar hoofdzakelijk van den kant der vleu gelspelers, die te veel onbewaakt gelaten worden. Als Van Meück weer eens voorzet, wordt de bal kalm in den doelmond geplaatst, waar Terhorst zijn tweeden blunder begaat (1—2). Tot overmaat van ramp verlaat Groene veld het terrein enschiet Kuikens er een penalty naast. Van Geijzel komt het elftal conip.'eteeren en dan verlaat Effern het veld, on: echter spoedig terug te kee ren. 't Gooi is nu sterker. Een vrijen t.rsp stompt Terhorst uit zijn doel en Drent kopt op onbegrijpelijke wijze een voorzet van Van Melick naast. Plotseling een uitval van Kuikens, een voorzet en Van Geijzel maakt gelijk i22). Spoedig hierna is het rusten. Nadat het spel eenige minuten hervat is, breekt De Jonge snel door. Hij lost een prachtig schot, dat rakelings naast gaat. Dan krijgt 't Gooi een penalty, welke Wentinck benut (23). Tol gaat mid-voor spelen. Direct volgt een vinnige aanval. Boekelaar schiet tegen het hoofd van Cohen, een doelworsteling volgt, maar de gelijkmaker blijft uit. Het spant nu geweldig. Stormvogels Is sterker, doch de Gooi-uitvallen zijn gevaar lijk. Eens schiet Wentinck tegen den paal en een kogel van Sjoerds komt op wonder lijke wijze niet in het doel. Stormvogels gooit nu haar elftal door el kaar. De druk op het Gooi-doel wordt hevig, maar met de hevigheid groeit ook het ge vaarlijke van de Hilversumsche uitvallen. Tegen het einde werkt het Gooi zich hee- lemaal los en moeten Koster c.s. er meer dan eens aan te pas komen. Gelukkig be hoeft Terhorst er niet meer aan te pas te komen. In de laatste minuten gaat Staak nog naar voren, doch hij richt daar wei nig uit. Kuikens krijgt vlak voor het einde nog een extra mooie kans, doordat Van Beek mist. De Stormvogel trapt venwel naast den paal. Tot het einde houdt Stormvogels vol, maar ook de Gooiers weten van geen opgeven, zoodat het 2—3 blijft. Het niet present zijn van Thijssen Is de Vogels wel duur te staan gekomen. Hollandia wint van West-Frisia. H. R. C. verliest van de Spartaan. K. F. C. wint van V. V. A. Z. V. V.Alc. Victrix en W. F. C. D. W. S. eindigen in geljjlc spel. In de tweede klasse A. verwondert wel eenigszins de flinke 41 overwinning van Hollandia. West-Frisia werd maar even met 41 geklopt. H. R. C. verloor andermaal, met 31 moesten de Heldersche Racers de over winning aan De Spartaan laten. K. F. C. ging op het goede pad voort, thans werd V. V. A. met een stevige neder laag naar huis gestuurd. Alc. Victrix verpeelde haar eerste puht. Het mocht de Alkmaarders niet gelukken, het verder te brengen df een geijk spel. W. F. C. en D. W. S. speelden eveneens/ de punten. Ooze vertegenwoordigende ploeg voor den wedstrijd tegen de Noren op Zond 3 November a.s. werd door de Techn. Comm. als volgt samengesteld: VAN DER MEULEN (H. F. C.) DE BRUIN VAN KOL (H. D. V. S.) (Ajax) DE LEEUW VAN DER WILDT VAN HEEL (Willem II) (V. U. C.) (Feyenoord) LANDAAL KOOLS VAN LOON V. D. BROEK VAN DER HEIDB (A.G.O.V.V.) (N. A. C.) (Willem II) (P. S. V.) (Wageningen) Reserves zijn L. HALLE (Go Ahead), VERMETTEN (H. B. S.), SCHEFFER3 (H D V S), W. TAP (A D O) en BAKHUIJS (Z A C). Het is o.i. een niet bijzonder sterk team, doch wij zouden waarlijk niet weten hoe dit met het beschikbare materiaal wel sterk te maken en laten daarom critiek achterwege Ooms, Kuiper, v. d. Abeele Alc. Victrix Dit gelijke spel behoeft in geen geval een teleurstelling te zijn. Ongetwijfeld hadden velen op een overwinning gehoopt. De kans daarop toen Homan even na de rust gelijk maakte was ook niet gering, temeer daar Armaria geregeld in den aanvalwas. Maar men moet toch niet uit 't oog ver liezen, dat de Wedstrijden tegen Z. V. V. im mer voor Alcmaria zwaar zijn geweest. Alc. Victrix II stelde hare supporters te leur. Met le2 werden de reserves op eigen terrein door de Spartaan II geslagen. (Ongecorrigeerd) Een spannendens trjjd. (Van onzen eigen verlaggever). VeVrgezeld van een groot aantal suppor ters. werd de reis naar Zaandam ondemo- '»en, waar Alcmaria den strijd moest aan binden tegen Z. V. V., de aloude tegenstan der in de competitie. Meerdere Alcmaria-sup- porters hadden de rei per eigen gelegenheid ondernomen, maar ook de trein bracht er velen aan. Bovendien voerde de „Pomona" nog vele trouwe Supporters aan. De steming was allerwege best. Bij aan komst op het Z. V. V.-terrein bleek het speelveld glad en zwaar te bespelen. Boven dien stond er nog een tamelijk sterke wind over het veld. Alcmaria speede het eerst tegen wind en zon. Reeds aanstonds bleek, dat het op dit terrein niet gemakkelijk spelen was. De eer ste aanvallen waren voor Alcmaria, maar bij zonder gevaarlijk waren deze niet. Gesteund door den wind, kwam Z V. V. echter meer en meer in den aanva en de Alcmaria- achterhoede moest meermalen vinig van zich afbijten om onheil te voorkomen. De alcmaria middenlinie deed herhaalde lijk pogingen het spel te verplaaten en de voorhoede kon dan ook eenige aardige aan vallen ondernemen, waarbij Bos en Ham stra op den voorgrond traden. Van Homan zagen wij heel weinig. Toch was Z. V. V. voor de rust meer in den aanval. De afwerking der aanvallen liet echter bij de Zaandammers nog wel eens wat te wenschen over. Ötj een der aanvallen van Alcmaria be landde uit een schot van Hamstra de bal juist tegen de paal. Velen dachten, dat het een doelpunt wa, doch de scheidsrechter stond dicht bij het deel en liet doorspelen. De Zaandammers kwamen telkens weer terug, maar de Alcmaria-achterhoede wist den druk te weerstaan, zij het dan dikwijls met moeite en inspanning. Eenmaal draai de v. d. Abeele zich met den bal bij het doel, gevaarlijk om en het had den schijn, dat hij den bal door het doel haalde. Maar ook in dit geval stond de scheidsrechter vlak bij het doel en constateerde niet. Het begon er reeds aardig op te lijken, dat de rust met blanken stand zou ingaan, toen eenige minuten voor de pauze de Z. V. V.-rechtsbuiten langs Ooms gleed en hard op doel schoot. Kuiper veranderde den bal van richting en deze belandde en de touwen. Kort daarop was het rusten. Na de pauze waren de bordjes verhangen. Thans begon Alsmaria direct met eenige aanvallen en waarbij ook meer actvffceit van Hóman uitging. Het spel wa nog maar heel kort hervat, of Homan kreeg den bal in het doelgebied vrij en met een ehuiver juist langs dS paal bracht hij de partijen op gelijken voet. Groot enthousiasme onder de Alcmaria- toeschouwers. Na dien was Alcmaria sterker en aanval op aanval werd op de Z. V. V.-veste onder nomen. De Zaandamsche achterhoede, ge steund door de middenlinie, verdedgde ech ter hardnekkig. Toch kreeg Alcmaria eenige mooie kansen, maar meermalen werd het doel veel te hoog gezocht. Eenmaal kon de Z. V. V.-doelman den bal niet houden, maar deze bleef juist even voor de doellijn liggen. Een ander maal had Hamstra een mooie kan vlak bij het doel, maar hij zag den bal, die voor het ntrapepn lag, niet. Z. V. V.-voorhoede moest zich bealen tot enkele uitvallen, welke echter niet van ge vaar ontbloot waren. Tegen het einde deed Alcmaria nog wanhopige pogingen de win nende goal te scoren, maar dit moch niet gelukken. Onder spanning brak het einde aan, een gelijk spelbrengende. d— t-ni ~-.i Met de2«n uitslag kunnen beide partyen tevreden zijn, maar Z. V. V. toch wel het meeste. Z. V. V. beschikt over een hardwerkende ploeg. De achterspelers waren zeer goed, ter wijl de doelman uit het goede hout gesneden blek. In de middenlinie vielen op spil en links half. De voorhoede is het minst sterke deel van het elftal. Bij Alkmaria heeft de achterhoede zich weer op uitstekende wijze van haar taak ge kweten en heeft den druk voor de rust goed doorstaan. In de middenlinie viel weer op het uitstekende spel van Raatring, doch ook Klinkhamer en Lengers maakten de midden linie tot een prima geheel. Van de voorhoede spelers was Bos op den rechtervleugel het gevaarlijkste. Homan heeft voor de rust wei nig gepresteerd, daarna was hij veel beter en meer bewegelijker. De beide binnenspelers, N01 en Peereboom, hebben hard gewerkt. Hamstra bad nogal respect voor den Z.V.V.-rechtsach- ter. Scheidsrechter Westerbeek leidde uitste kend. De elftallen waren: Z. V. V. Foeth de Heer, de Vries Meijer, Bijpcst, Dil Keijzer, G. v. Dijk, C. v. Dijk, Snippe Stormezand Hamstra, Nol, Homan, Peereboom,. Bos, Klinkhamer, Lengers, Rootring In een wedstrijd buitengewoon rijk aan spannende momenten, heeft Hollandia kans gezien, haar aloude tegenstanders een nederlaag toe te brengen. Een uit verkocht huis, om in grootsteedschen stijl te spreken, is getuige geweest van een ont moeting welke met gulden letteren kan ge boekt worden in de annalen van het West- Friesche voetbalwereldje. Niet dat het spel peil nu zoo bijzonder hoog stond, doch daar was ten eerste de onberispelijke leiding van arbiter Grootmeyer, welke op tactische wijze vanaf het begin elke poging tot unfair spel den kop indrukte en daardoor den wedstrijd tot een groot genoegen maakte en voor het publiek en voor de spelers zelf. Ook was ae verstandhouding tusschen de spelers onder ling werkelijk zeer goed te noemen. Zooals steeds met deze derby het geval is, waren een groot aantal supporters van West-Frisia per spoor, bus en fiets naar Hoorn geko men om hun favorieten aan te moedigen. Doch ook zij zullen kunnen getuigen, dat Hollandia door beter tactisch spel de over winning ten volle toekwam. Bij de rocd- witten, hebben alle spelers zonder onder scheid zich ten volle gegeven. Op den voor grond trad vooral Haring, die als half back uitmuntend heeft gespeeld. Zijn partner aan den overkant Freezen Jr„ een nog jonge speler, was het groote struikelblok voor den snellen Horsman van West-Frisia. Beide backs speelden zonder meer goed, terwijl Schutte in het rood-witte doel, naar behoo ren heeft gewerkt. In de voorhoede speelde Freezen Sr. weer een van zijn beste wea- strfjden. Met lange centers naar de vleugels, hield hij het spel open, wat natuurlijk ce juiste wijze is, doch ook het publiek weetdai, te apprecieeren, getuige het herhaald gejuicn Ook v. d. Zei en Wakker waren steeds een gevaar voor de West-Friesche achterhoede. Kortom, allen hebben zich voor 100 pet. ge geven. Bij West-Frisia speelde de back Ram- kama een schitterende partij voetbal. Oer- lemans kan ons niet meer bekoren. Zijn snelheid is hij kwijt, waardoor hij eenmaal gepasseerd, zich niet tijdig meer kan her stellen. In de voorhoede was T. Peereboom somtijds heel goed, doch hij had ook momen ten, dat hij er niets van terecht brachx. Over het geheel genomen, leek hei ons, dat het groote enthousiasme, dat de Enkhuizer club vorige jaren kenmerkte, dit seizoen ver is te zoeken. Over den wedstrijd dan het volgende: Onder ideaal voetbalweer laat de heer Grootmeyer precies 2 uur tos sen. Freezen Sr. wint en verkiest met den schuin over het veld staanden wind me de te spelen. West-Frisia trapt dan af. In het begin wordt er eenigszins nerveus ge speeld, met gevolg, dat een aantal vrije trap pen, door den scheidsrechter worden uit gedeeld. Langzamerhand krijgt het publier echter waar voor zijn geld. Uiterst snel wordt er gespeeld en om beurten moeten beide doel- verdedigers handelend optreden. Als er dan ongeveer een kwartier is gespeeld, komt er een gevaarlijke aanval van Hollandia. Free zen Sr. wringt zich door enkele spelers heen en nadert dicht het West-Frisiaöoel. Als ie der denkt dat hij zal schieten, geeft hij Op het juiste moment over aan den vrijstaan- den v. d. Zei, welke met een listig schot, zijn naamgenoot onder de W. Fr. lat ver schalkt. Donderend gejuich gaat op. voor dit mooie staaltje beheerscht voetbal van Free zen Sr. De rood-witten worden sterker en spelen stukken beter dan West-Frisia. De achterhoede van West-Frisia staat hardnek kig te verdedigen, doch kan niet verhinde ren, dat na een half uur spelen. Wakker of Freezen, dit was niet goed te zien, de voor sprong vergroot. Zonder dat er verder iets bijzonders gebeurt, breekt half time aan. Na de thee wordt de strijd nog spannender, vooral daar West-Frisia drie minuten na cc hervatting een tegenpunt maakt. Vele Hol- landia-harten kloppen angstig, daar V/. Fr. beter gaat spelen, doch juist aan den an deren kant komt een doelpunt als Neefjes onverwachts een schot inzendt, dat v. d. Zei doordat hij te ver van 2ijn doel stond niet kon houden. Dit was o.i. bij betere opstel ling van dezen niet noodig geweest, Over donderend komt Hollandia thans opzetten en als Verell een kwartier voor het einde met 'n harden schuiver nummer 4 maakt, speelt West-Frisia een verloren wedstrijd. Met de zen stand breekt dan het einde aan van een prachtvollen voetbalmiddag. Om kwart over twee stellen beide elftal len zich onder leiding van scheidsrechter Zanten op. Spartaan telt 1 invaller, n.l. Lammers waarvoor Vis meespeelt. H. R. C. komt met de volgende combinatie uit: Goudzwaart, Heeren, P. Goudzwaart, Stolk, Thiesen, Sont Kaptein Arts, Beneker, Reitsma, Prins H. R. O. wint den toss en verkiest eerst tegen den vrij sterken wind in te spelen. Spartaan is direct sterk aanvallend en het Heldersche doel ontkomt ternauwernood aan doorboring. Na een minuut maakt Spartaan een doelpunt, dat echter wegens buitenspel geannuleerd wordt. De aanvallen van H. R. C. zijn zeer gevaarlijk. Beneker schijnt een goed schutter te zijn, want de schoten, die hij lost, bezorgen Henderiks nog heel wat moeite. Bij één der Spartaan-aanvallen plaatst Vis mooi voor doel, waarna Hilster met een goed geplaatst schot onhoudbaar scoort, 10. H. R. C. valt dan heftig aan en wanneer Prins mooi voorzet, slaat Smid- Jongbloed den bal met de hand neer. Penal ty! Beneker richt echter slecht, zoodat Hen deriks het harde schot over den lat kan stompen. Niet ontmoedigd vart H. R C. weer onstuimig aan en het duurt dan ook niet lang of Beneker weet uit een voorzet van Kaptein onberispelijk gelijk te maken, 11. Spartaan is hierna steriier en Goudzwaar krijgt eenige flinke schoten van v. Sonsbeek en Gijzenhout te verwerken. Een schot van Grobbe gaat rakelings over de lat. Met Spartaan in de meerderheid komt de rust. Na de hervatting heeft Spartaan het beste van het spel, waarbij de vleugelspelers Soe- derhuizen en Grijzenhout zich geducht doen gelden. Uit een voorzet van Soederhuizen maakt Grijzenhout dan, als Goudzwaart mist, een schitterend doelpunt, 2—i. H. R. C. tracht nu het spel te forceeren, waarbij het wel wat te onstuimig toegaat. Scheidsrech ter Zanten slaagt er echter in te forsch spel te onderdrukken. Kaptein van H. R. C. speelt een goeden wedstrijd, doch geniet weinig steun. Hoe H. R. C. ook zwoegt, de verde diging van Spartaan, met Ohm als uitblin ker, weet van geen wijken. Bovendien geniet Beneker, de gevaarlijkste speler uit de H. R. C.-aanval, van Smit-Jongbloed een speciale bewaking. De middenlinie van H. R. C. speelt thans stukken minder dan voor de rust, vooral het plaatsen is slecht. Van een Hel dersche inzinking weet Spartaan een handig gebruik te maken, want als Sonsbeek onver wachts doorbreekt, geeft hij op het juiste moment over aan Grijzenhout, welke met een goed gericht schot den stand op 3—1 brengt. H. R. C. komt dan weer verwoed opzetten en Beneker lost eenige harde schoten, welke Henderiks keurig stopt. Langzamerhand ver strijkt de tijd en ontkomt het Heldersche doel nog eenmaal op vrij gelukkige wijze aan een doorboring. Met Spartaan in de meerderheid, komt het einde. De thuisclub speelde een goeden wedstrijd. Bij H. R. C. traden Goudzwaart, Arts, Kap tein, Thiessen en Beneker het meest op den voorgrond. Rest nog te vermelden, dat scheidsrechter Zanten den wedstrijd goed geleid heeft. „Droogrtraining" In de Harmonie te Alkmaar werd gister middag een openbare vergadering gehouden met het doel het systeem te bespreken, dat toegepast moet worden om hardrijders te trainen tijdens de maanden, dat er nog geen ijs is. Van deze „droogtraining" volgens het systeem Jan Belt werd door een zijner leer lingen, den heer G. Sonderman uit Drach ten een demonstratie gegeven; dit was oor zaak, dat vele bekende hardrijders aanwezig waren, o.a. Sj. Westra uit Warmenhuizen, die tweede werd in den dit jaar gehouden elfstedentocht, K. Kaan uit Bergen, W. Keet man uit Nieuwe Niedorp, N. Pronk uit War- menhuizen, T. Boot en J. de Kening uit Purmerend (oud-kampioen van Nederland). Verder waren aanwezig de heer W. Visser; burgemeester van Nieuwe Niedorp en H. J. Stikkel, Voorzitter van den IJsbond in Holl. Noorderkwartier. In zijn openingswoord zet de heer Adrian uit Den Haag het doel der vergadring uiteen, erop wijzende, dat de Hollanders nog zeer ten achter staan bij de Noren, die meer in de gelegenheid zijn tot training. Noodig is dat de Hollanders zich door voorbereiding in vorm maken tot hardrijden door lichte athle- tiek en het lichaam in goede conditie te brengen. De vereeniging, die spr. met zijn mede bestuursleden heeft opgericht, heeft alleen ten doel het hardrijden op deze manier op hooger peil te brengen, op hetzelfde peil als de Noorsche rijders. Het voornemen bestaat om in den komen den winter door het geven van les, 2 a 3 maal in de week te Alkmaar de hardrijders uit dezen omtrek te trainen; deze cursus in drcogtrainmg is vóór leden der vereeniging gratis toegankelijk. De heer Jan Bolt ving hierna met zijn causerie aan, spr. wees er op, dat in Noor wegen de 15-jarige Knut Handerson, 'n ten ger ventje, in 50 sec. de 500 M. aflegt, ter wijl een stoere kerel als onze Kaan hem zulks niet nadoet. Dit contrast vindt zijn oorzaak in de techniek, die hier parten speelt. Spr. heeft de techniek in het rijden der Noren nagespoord en naar aanleiding daarvan een systeem samengesteld, waarbij alle onderdeelen van de techniek bij den schaatsslag tot uiting komen. Een of andere .slag" kan iemand niet worden opgedrongen; ieder hardrijder moet echter de techniek van het rijden in de on derdeelen kennen; zonder dit is succes on mogelijk, al is de rijder nog zoo sterk en getramd. Aan de hand van een boekje door hem geschreven en bij het Secretariaat der N.V. B.H.S., Kerklaan 37, te Laren, verkrijgbaar, geeft de heer Bolt dan een explicatie van de techniek van het hardrijden en van de droogtraining; hierbij worden alle bewegin gen van het schaatsrijden op het ijs nage bootst, waardoor de betrokken spieren de noodige beweging krijgen. De heer Adrian deelde neg mede, dat het bestuur ieder jaar (zoo mogelijk) een trai- ningsreis naar Oslo organiseert onder lei ding van een der andere leden. Het bestuur is er in geslaagd een trainingsreis van 3 weken voor 160 samen te stellen, waarbij van 3e klas trein en 2e klas boot gebruik wordt gemaakt. Zoowel door de vereeniging als door een fonds door donateurs gevormd, worden minder-goedgesitueerde reizigers, die aanbevolen worden, in de gelegenheid ge steld deze reis mede te maken. Dit jaar wordt deze reis onderiiomen op 14 Dec. en duurt tot begin Januari. De datum is 06Ó gekozen, dat de rijders, die meegaan dan weer terug zijn, als in ons land de wedstrij den aanvangen. Na de vergadering werd door den heer Jan Bolt met zijn leerling G. Sonderman een demonstratie in het droog-trainen gegeven, waarvoor van de zijde der aanwezige rijders veel belangstelling bestond. Gemeld wordt, dat de eerstvolgende lan- denwedstrijd ZwitserlandNederland op I November 1930 in Zwitserland zal plaats heb ben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7