13000.-' f125.-: f40.- „Lotta DeMOGRAFICA" De radio-strijd DINSDAG 22 OCTOBER 1929 De Strijd om het Geboortecijfer Voornaamste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17290 AANGIFTE M0ET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET 0N3EVAL. NIEUWE STRIJD IN DEN AETHER DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD VOORZICHTIG S.V.P. Rede van den heer Vogt voor de AVRO door P.T.T. afgebroken BELANGRIJKE SCHILDERIJENDIEFSTAL Voor groote waarde te Rijswijk ontvreemd De moord in de Faber van Riemsdijkstraat te Den Haag Brand te Zaandam J.. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Verdronken Een aanrijding Verduistering Ernstige vechtpartij De chrysanthententoonstelling te Utrecht Prof. Dr. G. J. Sizoo Visschen met een hengel, geaasd met visch Telefoon No. 13866 idrie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 15 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by voorultbet Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN usschen den tekst 60 ct per regel Alleabonné'sopdit blad zijn ingevolgede verzekeringsvoorwaardeti rftAAA Le vensla ngageheele ongeschiktheid tot werken door IT P ft bij een ongeval met JOCH bij verlies van een hand. ft hij verlies van een verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I I OU."doodeliiken aflooD IfcUWt bij 'n breuk van been ot arm tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I uUwU»™ verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I I tlUs doodelijken afloop een voet of een oog: I I duim of wijsvinger bi] vernes v. eea anderen vinger. 3T, Dat de Osservatore Romano een artikel publiceert hetwelk met de fascistische pers wet den spot drijft en Mussolini tamelijk onaangenaam moet zijn, gebeurt, vooral na 11 Februari, zoo dikwijls, dat het geen grein meer geeft van de sensatie die zoo een artikel, minstens 90 minder scherp, het vorig jaar nog gaf. Om zoo een artikel te kunnen lezen, moet men tegenwoordig echter wat zeer weinigen doen; de Osservatore koopen. De fascistische pers namelijk houdt zich spontaan van den domme en ds Osservatore kan zoo raak, zoo scherp, zoo bitter niet zijn, dat iemand er een stom woord op antwoordt. De Osserva tore is door de belangrijkste Italiaansche bladen antifascistisch verklaard men heeft het verbieden van haar verkoop bin nen Italië openlijk aan de regeering ge vraagd! en zulke af breukdoeners aan de lieve Patria verwaardigt men zich na tuurlijk zelfs niet te lezen. Maar1 Nu gebeurt het wel eens, dat de Osservatore eene der ongetwijfeld niet weinige dingen die Mussolini op zijn actiei heeft, openhartig erkent en prijst. Tja, dan juichen natuurlijk alle zwarte broederen hoezee en vooral de plattelandspers Mus solini zoekt ook al zijn fort buiten de steden! drukt de lofprijzing met enorme letters over de voile breedte harer eerstc- pagina's af. In zoo een geval hebben ze het allemaal gelezen. Dat het fair is zoo te handelen, zullen we niet beweren. Maar begrijpelijk is het in ieder geval. Wat echter miserabel is, is dit: dat de mensch spoedig de vader der ge dachte wordt en dat er op rekening der Os servatore zulke kolossale leugens gedebuteerd worden, dat een daverende tegenspraak en rechtzetting met handenvol noodzakelijk roet in het eten gooien moet. Zoo een kwestie beleven we ook nu weer. De feiten: Nitti, de bekende Italiaansche oeponoom en voorganger van Mussolini, thans uitge weken naar Frankrijk tot behoud van het veege lijf, heeft een vijftal antifascistische artikelen gepubliceerd in de Critica, een groot liberaal blad, dat te Buenos Aires ver schijnt. In één van die artikelen stak Nitti den draak met Mussolini's lotta demo graf i c a, den strijd voor het ge boortecijfer. De Osservatore Romano kwam daar tegen op en, na Nitti's beleid in deze kwestie scherp becritiseerd te hebben, sprak zij er haar voldoening over uit, dat de „nationale regeering" Mussolini ziet zijn regime zeer gaarne zoo genoemd, omdat hij een uit de natie voortgekomen, door het volk gewilde regeering verlangt te vertegenwoor digen zich deze voor een land vitale kwestie zoo ter harte genomen had. Het Halleluja-gezang over de bekeering der Osservatore Romano, die eindelijk zien lijk toegaf „aan de fascistische regeering boven elke andere de voorkeur te geven", duurde veertien dagen. Toen kwam de bons, die raak was. Dat iemand het niet eens is met het fas cisme, is zoo gewoon, dat het zeker niet de moeite loonen zou dit te signaleeren. (D e Rassogna della Stampa E s- tera, een maandorgaan waarin alle lof op het fascisme in onverschillig welke krant ter wereld opgenomen wordt, haalt ter. slotte maar zelden de 20 bladzijden). En ook dat niemand minder dan de Osservatore Romano Mussolini aanvalt wij zeiden het boven reeds gebeurt den laatsten tijd te dikwijls om nog sensatie te kunnen verwek ken. Maar de zaak waarom het hier gaat tegengaan van de mindering van het ge boortecijfer verdient meer dan enkele korte woorden, ten eerste, omdat de opvat ting van het fascisme ook in ruimere dan uitsluitend fascistische kringen aanhan gers telt, ten tweede, omdat de woorden van de Oss. Rom. een ruimere verspreiding be oogden dan Italië en zijn regeering. Of de staat iets kan doen tot verhooging van het geboortecijfer of omgekeerd, tegen gaan van de vermindering daarvan? Onge twijfeld. En de Oss. Rom. gaf het in haar vorig artikel dat hetwelk tegen Nitti en vóór Musolini sprak onomwonden toe. Immers, het hangt van den staat en zijn wetten af, of daar waar het mij practisch onmogelijk bleek de v: ouwen uit de fabriek of werkplaats thuis te houden, de vrouw die moeder wordt, schadeloos kan worden ge steld voor haar noodzakelijke, tijdelijke werkloosheid. Het hangt van den staat ai of die vrouw om haar moederschap ontsla gen kan worden. Het hangt van den staat af of de verleiding voor die vrouw groot ot klein kan zijn om zich tegen haar moeder schap op misdadige wijze te verzetten. De staat kan de schaamtelooze propa ganda voor neo-malthusianisme en gelijk- strevende stroomingen beletten. De staat kan de wetten toepassen die hem machtigen dén moord op het niet-geboren kind te straffen. Nog veel, nog oneindig veel meer kan de staat, ook op het terrein dat wij boven nader aanduidden, en dat negatief zou kunnen worden genoemd. Positief kan de staat ech ter zijn weldoende werkzaamheid nog bree der ontplooien. De staat en de staat alleen kan de vrucht bare familie tegen den oeconomischen on dergang beschermen door een progressief belasting- en schoolgc/dstelsel. De staat kan met steun tegemoet komen waar het par ticulier initiatief en het kunnen van den werkgever te kort schieten. De staat kan het rijke gezin zijn opgroeiende en produc tieve kinderen laten door opschorting en opheffing van den dienstplicht. Kortom, de staat kan helpen waar en zoo veel hij wil. Wat echter de staat niet kan, is dwin gen! Onrechtvaardig en ook practisch on mogelijk zou het zijn, wanneer de staat zijn onderdarten met geen of weinig kinderen het leven moeilijk, onaangenaam ging maken. De kinderlooze f ami'ie zal zoo oeco- nomisch immer sterker (kunnen) blijven dan de vruchtbare. En om den doorsnee-burger over dit be zwaar heen te zetten, zijn er andere midde len noodig dan de wettelijke bepalingen, die de eenige wapenen van den staat zijn. Hier zijn beweegredenen van hoogere orde ver- eischt. Aldus zoo ongeveer de Oss. Rom. tegen wier beweringen Mussolini de resultaten zijner lotta demografie a, den strijd voor het geboortecijfer, plaatste. Wij herhalen: omdat de fascistische leer in deze ook vele aanhangers telt in ruimere dan uitsluitend fascistische kringen de voornaamste beginselen en middelen in den strijd om het gebootecijfer. Het eerste en beslissende hoofdbeginsel, dat oogenschijnlijk den verkeerden kant uitstuurt, is dit: Tegen den herfst van 1935 verwacht Mussolini den volgend ;n wereld oorlog, die nog glorierijker moet zijn dan de vorige voor Italië, wel begrepen, dat ook den laatsten oorlog voerde en won! en daarvoor zijn een massa Italianen noo dig. Momenteel wonen er ruim 41 millioen Italianen binen de grenzen van het rijk. Niet zonder optimisme berekent men de oor de wijde wereld verspreide zonen van het schiereiland op 9 millioen. Te zamen dus ongeveer 50 mUioen Italianen, d.e er goedschiks of kwaadschiks, Mussolini heeft het gedecreteerd in 1935 60 millioen moe ten zijn. Zoodoende heeft men -tinderen of liever jongens noodig, want de pogingen om van de meisjes soldaten te maken, zijn prac tisch mislukt. Om die millioenen nieuwe kinderen voor den staat te verzekeren of liever: voor het levenslicht te verzekeren, want de zaak is zoodanig georganiseerd, dat ze, eenmaal geboren, den staat vanzelf in handen val len; moeten de ouders zoo veel mogelijk gedwongen worden om elk kind dat ze m het leven kunnen roepen, ook werkelijk het aanzijn te geven. Daarna moeten ze zoo veel mogelijk oeconomisch worden bijgestaan, terwijl alle middelen, alle kuiperijen tegen het kind waar mogelijk, onmogelijk worden gemaakt en anders met uiterste gestrengheid gestraft. Niets geks en, wanneer niet op walgelijke wijze op „alleen jongens" werd aangedron gen, niets kwaads ook. Althans niet m de middelen. Echter de praktijk! Een ambt of bezigheid kan niet weg ge geven worden aan iemand met geen of weinig kinderen. In elk geval besnst het grootst aantal „toekomstige soldaten van het Vaderland" (dat zijn de kinderen!). Langdurige kinderloosheid kan ontslag ten gevolge hebben. Een gezin met minstens zes kinderen vroeger zeide de wet „zes jongens" 1 is vrij van belasting. Nog meer kinderen ont slaan van schoolgeld en geven vrijbiljetten op de spoor- en tramwegen. De geboorte van een tweeling geeft, mits het jongens zijn, recht op een uitkeering van L 300. Drielingen (jongens) worden met L 500 be loond. De geboorte van elk kind, te begin nen bij het zevende, geeft recht op een uit keering die L 1000 bedraagt voor het veer tiende of daarboven. De gestorven kinderen mogen worden meegeteld, zoo lang het aan tal der levende twee malen zoo groot is. Ai deze uitkeeringen vloeien niet voort uit eenige wet, maar worden particulier gedaan door Mussolini. Waar de duce onbemiddeld is en van zijn waardigheid en macht niet profiteert voor zijn eigen kas, is er natuur lijk de schatkist goed voor. Alles wat het fascisme voor de kinderen doet, heet te komen uit de belasting op mannelijke vrij gezellen boven de 23 jaar, welke belasting wel abnormaal hoog is, maar onvoldoende moet worden geacht voor zulke onbetoomde uitgaven. Met alle vereenigingen is natuurlijk ook die voor het neo-malthusianisme opgedoekt. Praktijken in den geest der malthusianistea worden meedoogenloos zwaar gestraft. Waar bewijsgronden zelden of nooit voorhanden zijn, volgt gewoonlijk deportatie naar de eilanden welke, als bekend, zonder vorm van proces geschiedt. Teekenend is, dat de abor tus criminalis als politieke misdaad geldt. De aanmoediging tot „zoo veel mogelijk kinderen" bedoelde aanvankelijk van hoo gere orde te zijn. Dit is misiukt! Men schenkt nog wel „soldaten aan het vader land", men brengt nog wel altijd „moeders voor de soldaten der volgende generaties" ter wereld, maar de offervaardigheid voor de lieve Patria weigerde de gewenschte vruchten op te leveren en daarom be gon men met de geldelijke uitkeeringen die betrekkelijk van recenten datum zijn en aanvankelijk zelfs absurd werden genoemd, en daarom begon men er een beetje vuur in te brengen met wat in goed-Amster- damsch „jèn klaosse" heet. Elke fascistische krant verschijnt zoo een paar malen in de week met de foto van een twee- of drieling met de moeder er bij. Elk blad of tijdschrift heeft zijn vaste, geïllustreerde rubriek „de mooie Italiaan sche families", waarin elk gezin met acht of meer kinderen het recht heeft te ver schijnen, telkens wanneer het getal met éen vermeerderd is. U moet weten, dat tien procent aller Italianen tot zelfmoord m staat is, mits zij de zekerheid hebben, dat hun portret daardoor in de krant komt; dan kunt u beseffen wat dat beduidt. Verder heeft men de gezinsvermeerdering tot een sport verlaagd. Jaarlijks wordt de vrouw, die in heel Italië de allermeeste kin deren heeft, plechtig met de Italiaansche kleuren behangen. Zij is kampioen! Ze krijgt een zilveren wisselbeker. Haar naam wordt in een gulden boek opgeteekend en de f.eker wordt haar eigendom wanneer ze twee jaren „kampioen" blijft. Zoo is er ook een wisseibeker voor de streek die „kampioen" is in het grootste geboortetotaal over een jaar. En nog meer wisselbekers zijn er voor de provincie, de stad, het dorp, da: „kampioen" is. De „plechtigheden" van de uitreiking dezer eereteekenen hebben Zon dag voor veertien dagen weer plaats gehad met veel geschitter van uniformen, met veel gespeech, met veel soldaten. Het is te walge lijk om in te gaan op wat gesproken werd. En te belachelijk is het te*ms. Denk u even aan: 20.000 soldaten die i idesren voor een boerinomdat ze moeder Is van zeven tien kinderen! Het resultaat dat vergaten we bijna lijkt niet groot. Te controleeren is het niet, omdat de Italiaansche statistieken alleen dienen voor politiële propaganda en bij een voudige narekening de grofste vervalschin- gen vertoonen. Het Italiaansche blijft in- tusschen een vitaal ras en zuidelijker van Napels heeft Bmgarije de „kampioen" van Europa een tobber om zijn primaat te houden. In het noorden mindert het cijfer even hard als in heel Europa. Door dat bijna 90 der Italianen op het platte land en in de dorpen wonen, groeit de be volking, zooals de ervaring leert, sterk aan. Aldus Mussolini's lotta demogra f 1 c a in vogelvlucht Al is ze ongetwij feld mislukt te noemen. immers, dat de „hoogere" beweegredenen van nationa lisme en staatsvergodlng moester vervan gen worden door dwang en geldeiijken steun, ontneemt haar absoluut haar oor spronkelijk „hooger" karakter; ze heeft dit voor, dat ze nuttig leermateriaal biedt. Althans voor hen, die hardleorsch zijn en alleen de cijfers gelooven. (En soms ook die niet) Voor anderen stond waarschijnlijk vast wat de Oss. Rom. zeer scherp aldus omlijnt. Malthus had voor zijn leerstellingen een uitgangspunt: een oeconomische kwestie Zijn navolgers, de neo-malthusianisten, zijn het logisch gevolg zijner dwaling: verzeke ring van het oeconomisch evenwicht, ech terzonder derving van lusten. Daartegen valt niet op te treden. Men kan helpen, maar niet dwingen. Zoo blijft de kiem van het kwaad en dus het kwand-zelf beslaan. Uitrukken kan de staat die nooit, hij zij agnost iek, hij tij ethisch. De agnostieke, de nkt-coniessi meeie. de leekenstaat kar en wi geen -weeie kwes tie het gaat hier, als duidelijk blijkt, om de moraa'! ondsr de pogen zien. om daT de staat eindigt waar de moreel begint, de staat begint waar de moraal ophoudc. De staat staat op de grens tusschen ee- dachte en handeling, tusschen consciëntie en actie. Mocht de dag komen, dat de haar den verlaten, de huizen stom, de gezinnen uitgestorven zi.in. dan zal de staat nog op zijn plaats staan, ongevoelig, onbewogen. Een doodewake! De ethische staat men weet. dat het. eenige „wetenschappelijke", dat Mussolini in zijn staatsregeling duldt, de nhJicht staat van Hegel is. de eth.sche staar dus brengt In plaats der programma* ache onmacht, van den leekenstaat de practifthe on macht. Zelf-schepper der raoraa1 en dus van het verantwoordelijkheids- en plichts gevoel. gerezen uit hst innerlijk d"r staats- collectiviteit, zal hij geen hoogere idees, geen hoogere energieër kunnen g- ven dan de sentimenteele ontroering van n moment. De bewering als „de mensch die denkt, is God!" en „de staat die het goddelijke in zich besluit", doen daar niets aan af; het hocus pocus van den goochelaar zal prac tisch zelfs meer afdoende binken. Voor den strijd om het lever, zijn de ge dachten en leeringen van het leven zeil noodig. E£n van die leeringen is: „groeit en vermenigvirtdigt u". Mogelijk bleek het veel van dit alles weg te Wken, te onderdruk ken. Alleen de ont-. .ie leegte aanvullen met geld, dat ging niet! Tot zoo ver de Oss. Rom., die, ondanks haar scherpe zegging, ook wel niet de illu sie zal voeden aan de wereld iets geopen baard te hebben. De eenige k ant die er op inging, de on- beteekenende Popoio dl Roma, schreef dat de Oss. Rom. den staat wilde opleggen zich buiten moreele kwesties te houden en die aan de Kerk over te laten. Waar natuurlijk op de eerste plaats de fascistische legeering niet mee accoord kon gaan 't Is een tijdlang betrekkelijk vredig ge weest in den aether. Zoolang de Radioraad een nieuwe en defi nitieve verdeeling van den zendtijd in studie had en de A.V.R.O. leefde In de prettige verwachting, dat haar tot op heden genoten voorrechten bestendigd of misschien ze fs vergroot zouden worden, hisld zij zich kalm. Thans echter is er zooiets uitgelekt van wat de Radioraad aan den minister gead viseerd heeft, ondanks het feit, dat de leden van den Radioraad onder eede tot geheimhouding verplicht zijn en dat een cir culaire deze materie betreffende strikt geheim aan de Omroep vereenigingen is toe gezonden. Dit terloops. Van een schending der opgelegde geheim houding maakt de A.V.R.O. thans misbruik om heel in 't algemeen lets van de Radio plannen bekend te maken, ten eir.de bij voorbaat een agitatie op touw te ze.ten. Het heet, volgens de A.V.R.O., dat het project van den Radioraad bedeelt, in a ge- meenen zin de he'.ft van den zendtijd, dien de AVRO thans bezit te schenken aan de politieke Omroep-vereenigingen. En daartegen wordt alarm geblazen. Zaterdagavond heeft de directeur van de A.V.R.O., de heer W. Vogt, per radio het signaal gegeven tot den strijd in de bekende brallende taal: 't Is toevallig het bijblad van „De Telegraaf", n.l. „De Courant", welke toevallig Zaterdagavond deze snorkende rede van den heer Vogt heeft opgemerkt, en daaromtrent het volgende bericht: SCHANDELIJK MACHTSMISBRUIK De Radio-raad als slooper van •'en Omroep Willem Vogt mobiliseert de Luistervinken. AMSTERDAM, 21 Oct. Zondagavond heeft de directeur v&n de A.V R O. de heer W. Vogt, voor de Hilversumsche microfoon een felbewogen redevoering gehouden, waarin hij gewaagde van den uiterst kri tieken toestand, waarin de Algemeene Ver- eeniglng Radio-Omroep zich thans bevindt. Het bestuur dier vereeniging is tegen a.s. Donderdag uitgenood'gd de belangen der A.V.R.O. in een vergadering van den Radio raad te komen verdedigen, naar aanleid ng van een project der zend' ijdverdeeling, door dien raad onder net zege! der strikc- ste geheimhouding verzonden „Het is den heer Vogt niet mogelijk medcdeelingen te doen om rent dit project. Hü volstaat er mede, mede te dee en, dat de partij-politiek in Nederland op het punt staat een sinister plan ten uitvoer te leg gen." Het project van den Radioraad bedoelt in algemeenen zin de helft van den zend tijd, dien de A.V.R.O. thans bezit, te schen ken aan de poli' ieke omroepverenigingen. De heer Vogt roept zijn luist-rvinken in het geweer. Het eenige wat de ver tegenwoordigers van de A.V.R.O. bi) hun j besprtkmgen in den Radioraad kan steunen LICHTCCcUR'.i ROOKTABAK ROODi-STER THBOOORUS NIËMEfJER GRONINGEN is het helder Inzicht van dien raad omtrent de gevoelens der tienduizenden luisteraars in Nederland. Derhalve noodigt Willem Vogt de Nederlandsche luisteraars, die het werk der A.V.R.O. steunen, uit. zonder verwijl een brief o: briefkaart te willen zenden aan het adres van dien raad, Van Bleiswijkstiaat No 16 te Den Haag, om in dit schrijven uitdrukking te geven aan hun vurigen wensch jen vriend des huiz-s, die reeds zoovele ja-er aan hun disch aan zat, daartce de gelegenheid ir. der, vervolge niet te ontnemen. i „Wij zullen ons leven duur verkoopen," aldus besloot de heer Vogt." Onzerzijds hiertegenover een bezadigd woordj Het is niet juist, dat de A.V.R.O. volgens de voorste'.'en de helft van haar huldigen zendtijd zal moeter missen: het plan ligt voor de A.V.R.O gunstige Dat weet de heer Vogt ook wel, en hij had zich dus niet a'dus uit mogen la'en. De overdrijving meet blijkbaar echter die nen om de goegemeente .on s'ang te jagen. Doch voorts schijnt de A.V.R.O. ook nog steeds maar niet de juiste feiten en verhou dingen in ons land te kunnen zien Zij leeft schijnbaar nog in den waan. dat in Nederland de z.g. neutraliteit, maar in werkelijkheid het libera'isme aanspraak kan maken op bevoorrechting tegeno; er con le si j- nee'e richtingen. Ten aanzien van de rtd;o wil zij een toe stand scheppen, welke vóór de ond rwijs- paeifiratie bestond on onderwijsgebied en zij kan nog maar steeds niet gelooven. dat de principieele richtingen vo komen gJ ijk berechtigd zijn aan wat men de „openbare" of met een mooi leugentje de „neu- I tra'e" zou kunnen noemen Katholieken. Prctcstanten en Socialisten j eischen terecht het hun toekomend deel van den zendtijd en als oe minister eerlijk wil hande'en. dan zal hij zich door het g-bral van A.V.R O.-zijde en door de van die zijde op touw gezette ag'tatie niet in he* mln-t van de wijs laten brengen En zeker niet door een soort vernieuwing van de netition- nements-acitatie. we'ke voor de A V.R.O indertijd zoo'n jammerlijk echec werd In het c. h. blad „De Nederlander", dat onder leiding staat van het Kamerlid Snoeck Henkemans, is scherpe critiek uitgeoefend op de benoeming van den Katholieken oud- minister Lambooy tot burgemeester van Hil versum. Van verschillende zijden is die critiek weerlegd. Wij zuPen niet in een herhaling j daarvan treden, doch plaatsen alleen de op merking, dat er o.i. nog vrijwat water door ons waterlandie zal moeten stroomen alvo rens de achterstand bil benoem;n<i,en. welke ten opzichte der Katholieken sinds de grond vesting van onzen Staat bestond, in een be voorrechting zal ziin veranderd. We zullen daaron thans niet verder in gaan. Maar wij benalen er ons liever toe. om den heer Snoeck Henkemans den raad te geven toch liever voorzichtig te zijn met der- geliike critiek. B'i nader onderzoek zou wel eens kunnen blijken, dat deze criticus nog minder dan anderen tot derg.-lüke critiek ge rechtigd is. Immers, een familie die boter op haar hoofd heeft, moet niet in de zon gaan staan. Er zijn nog andere instanties in den Overheidsdienst, behalve de Regeering. welke benoemingen hebben te doen. En die instan ties waarmee de heer Snoeck Henkemans soms wel eens heel goed bekend is moeten evenzeer onpartijdig zijn bij benoemingen als de Regeering. Wanneer de heer Snoeck Henkemans zoo sterk critiseert inzake een benoeming in het meer verwijderde Hilversum, dan zou 't toch zeer zeker heel vreemd aandoen met be trekking tot de objectiviteit van den heer S. H., wanneer bil nader onderzoek zou blij ken. dat partijdigheid meer In ziin onmid dellijke nab'iheid, aan z"n aandacht sinds jaar en dag geheel on'snant. Meer zullen wil er voor heden niet van zeggen. Een goed verstaander heeft immers maar een half woord noodig!? Terwijl de heer Vogt gisteravond voor de A.V.R O.-microfoon een rede ui i sprak over de verdeeling van den zendtijd, in verband met de te verwachten beslissingen van den Radio-Raad op Donderdag a.s., werd de verbinding tusschen A.V R O.-microfoon en zender op last van den directeur-generaal van het hoofdbestuur der P. T. en T. ver broken. Zondagavond heeft, zooals bekend, de heer Vogt voor den A.V R.O.-zender zijn getrouwen in het geweer geroepen, in verband met net advies, dat de Radio-raad thans gereed heeft over de verdeeling van den zendtijd. Dit plan is onder geheimhouding aan de Omroepver- eenigingen medegedeeld en zai in een Don derdag te houden vergadering door haar worden besproken. Niettemin meent de vocr- zitter van de A.V.R.O. te moeten mededee- len, dat de V.A.RA, want ait was in dezen de doodsvijand, vrijwel al haar wensehen zag ingewilligd en dat uitvoering van de voor gestelde regeling voor de A.V.R O. niet min der dan de strop Oeteekende. Daartegen moest worden geprotesteerd en hiervoor werden de luisteraars te wapen geroepen. Gisteravond nu herhaalde de heer Vogt dit protest tegen het dreigend „onrecht" eu vandaar de onderbreking door de P. T. T. In verband hiermede heeft gisteravond het gewestelijk A V.R.O.-bestuur der provincie Gelderland in een motie zijn afkeuring uit gesproken over het afbreken op last van den directeur-generaal der P. T. en T. van de propagandarede van den heer Vogt. omdat volgens dat bestuur deze handelwijze is een daad van zuivere willekeur, ten einde het vrije woord te knotten. Zaterdag tusschen 4 en 8 uur is tijdens de afwezigheid van de bewoners, die in het bui tenland verblijf hielden, door opensluiting ingebroken ten huize van den heer A. N. T. B. te Rij :wijk. Ontvreemd zijn: een partij tafelzilver ter waarde van f 150, 2 bankbiljetten van f 10 en de volgende schilderijen: een Rubens, voor stellende mannenkop in zwart-fluweel zwarte lijst, formaat 41 bij 33, waarde 15.000; een Ribera, voorstellende Maria met Engel, for maat 72 bij 65, zonder lijst, ter waarde van f 10.000; een Weissenbruch, voorste'i-^de een boerenhofstede, houten paneel, formaat 28 bü 20, ter waarde van f 450een Bo boom, aquarel, 20 bij 16, op papier zonder lijst, voor stellende kerkinterieur, ter waarde van f 250; een wintergezicht, schilder onbekend, for maat 28 bij 39, houten paneel zonder lijst, waarde f 40. De twee eerste schilderijen had de heer B. in commissie, terwijl de andere zijn eigen dom waren. De zaak tegen den koopman B., beschul digd van moord op zijn vrouw, gepleegd In den avond van den 31sten Mei j.l. in een perceel aan de Faber van Riemsdijkstraat te 's-Gravenhage, zal vermoedelijk In de tweede helft van de volgende maand voor de Haag- sche Rechtbank behandeld worden. Naar aanleiding van de woorden, welke de heer W. Vogt Zondagavond voor der. i microfoon gesproken heeft, en die in net Maandagochtendblad van „De Telegraaf" in daemagogischen vorm en gecondenseerd wer den herhaald, verzoekt de Katholieke Radio Omroep Stichting aan alle Katholieken van Neöer!_nd zich niet te laten misleiden door de grootdoenerij van de A. V. R. O. Na het petitionnement, dat een volkomen fiasco werd, volgt nu een andere poging in het groot om de autoriteiten te beïnvloeden. Bewaren wij daartegenover onze kalmte sterk en krachtig als wij zijn, omdat wij één zijn, en weten, dat het gaat, niet om wat vermaak, maar om groote belangen voor heden en toekomst, evenals vroeger in den schoolstrijd. De poging van den A. V. R. O.. is de poging om ons land te plaatsen onder een zgn. neutralen, maar in wezen liberalen omroep, gelijk dat vroeger geschiedde, toen men ons een neutrale school wilde opdrin gen. De strijd voor het billijk aantal zenduren is dus voor ons een principieelen stryd, waarvoor niemand onzer, die nog prijs stelt op zijn katholieke overtuiging, onverschillig mag zijn. Hoe neutraal de A. V. R. O. is. blijkt weer uit voordrach' en van de heeren der Maatschappij tot Nut van h-*t Algemeen, eet: instituut, dat gesticht is en werkt: „om den invloed van het Katholicisme tegen te gaan" gelijk ons dezer dagen nog door een voor aanstaand Nutsman werd medegedeeld, wat trouwens uit het verleden dier Maatschappij meer dan duidelijk gebleken is. Katholieken, onthoudt u dus van elke actie, waartoe de A. V. R. O. ook u tracht over te halen en schaart u om uw Katho lieken Omroep. Wio weet, hoe spoedig wij al onze krach ten pullen noodig hebben. Woon- en winkelhuls ..fgebrand Te Zaandam is gisternacht door on bekende oorzaak het woon- en winkelhuis aan de Westzijde 112, in eigendom toebe- hoorende aan de familie Molenberg, en be woond door den slager J. de Rover, tot den grond toe afgebrand. De brand, die door een voorbijganger werd ontdekt, greep zoo snel om zich heen. dat de bewoners zich. zond r iets van hun inboedel te kunnen redden, in veiligheid moesten stellen. Kort nadat de brandweer met blusschen was begonnen, stond het geheel van hout opgetrokken perceel in lichterlaaie. Aan be houd viel niet te denken. In het aangren zende gebouw van de Twentsche Bank be perkte zich door het ingrijpen van de brand weer, de schade tot enkele gesprongen rui ten. Verzekering dekt de schade aan huis en inboedel. Gisterenavond is op last van den directeur- generaal der F. T. en T. de radiorede van den directeur van de A.V.R.O. afgebroken. Ongekende belangstelling voor de damsche Lichtwerk. De Duitsch-Zweedsche onderhandelingen inzake het lucifers-monopolie hebben tot een accoord geleid. Een bulletin omtrent den toestand van Poincaré na diens tweede operatie. Clemenceau ernstig ongesteld. Belgisch schip vergaan; negen leden der bemanning omgekomen. Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.16 uur. Op den Nieuweweg te Monster is een 24-jarige man, wonende te Naaldwijk, met zijn motor nabij Monster te water geraakt en verdronken. De Geneeskundige Dienst uit Den Haag kon slechts den dood consta'ee- ren en beefl het lijk naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Op den hoek van Linnaeusstraat en le van Swindenstraat te Amsterdam heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een 38-ia- rigen mc.orrijder en een 16-iarigen wielrij der. Beide bestuurders kwamen te vallen en werden per auto van den G.G. en G D naar het O. L. V. Gasihuis vervoerd, omdat bei den over inwendige pijn klaagden. Zij zijn na onderzoek op eigen gelegenheid huis waarts gegaan, de motorrijder op zijn uit drukkelijk verlangen pfcchoon hij vermoe delijk een hersenschv i'ng had gekregen. Volgens verklaring van den motorrijder, werd de aanrijding veroorzaakt, doordat hij voor twee dames, die op den rijweg liepen, moest remmen en naar links uitwijken. Te Amsterdam is een 45-jarige man ge hoord, verdacht van verduistering van een bedrag groot f 347.50 ten nadeele van een verzekeringsmaatschappij, gevestigd te Gro ningen. Zaterdagnacht te ongeveer twee uur ont stond in de Bloemslraat te Amsterdam ruzie tusschen eenige jongelui die reeds geruimen tijd een veete tegen elkaar hadden De ruzie ontaardde in een vechtpartij, die ernstige afmetingen aannam. Er werden messen getrokken en een ongeveer 25 t%.iig persoon werd ernstig aan hoofd en buik ge wond Per auio van den G G en G D werl hij naar het Binnengasthuis vervoerd. De politie Westerstraat had de assistentie v3r. de politie Raampoort ingeroepen, om de groote menigte nieuwsgierigen op een af stand te houden. De beide daders werdtn naar het bureau Westerstraat overgebracht, doch in den loop van den nacht weei vrij gelaten. De gewonde bevindt zien thans buiten gevaar. Omtrent de groote chrysanthen- en na jaarstentoonstelling van 30 October tot en met 3 November in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, wordt medegedeeld, dat Z. K. H. de Prms een groote bronzen medaille als eereprfjs ter beschikking stelde van het ten- toonste'.lingsbestuur. Door één der bekende Nederlandsche orchi- deeënkweekers werd nog ingeschreven voor een belangrijke groep orchideeënplanten, een collectie die steliig als bijzondere attractie voor het publiek mag worden beschouwd. Het secretariaat der tentoonstelhngs-com- missie wordt met ingang van Maandag 28 October overgeplaatst van Den Haag, naar het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De officieele opening is vastgesteld op Woensdag 30 October a.s des namiddags half 3. Deze officieele opening heeft in een afzonderlijke zaal -van het Jaarbeursgebouw plaats, terwijl de tentoonstelling reeds des namiddags 2 uur voor het publiek wordt open gesteld. Hoogleeraar aan de VrUe Universiteit Tot gewoon hoogletraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam om onderwijs te ge ven in het van natuurkunde is benoemd dr. G. J Sizoo te Eindhoven. De kantonrechter te Leiden heeft gisteren J. E„ amateur-visscher te Leiden, die in het binnenwater De Zijl te Leiden heeft gevischt met een hengel, geaasd met visch, veroor deeld tot 1 boete subs. 1 dag hechtenis. In deze zaak, die was uitgelokt door den Ned. Hengelaarsbond, was o.m. aangevoerd, dat het ministerieele verbod bindende kracht miste.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1