(3000.- (750, 1250.- (50, 140, DE LICHTWEEK TE AMSTERDAM Ruim baan voor de begaafden WOENSDAG 23 OCTOBER 1929 BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü veorultbet Bü contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17291 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET 0J1EV.1L Het vastloopen van een schip Genootschap voor Verlichtingskunde Na het feest Nieuwe Oceaanvlucht Uislaande brand te Schiedam De postvluchten naar Indië vil Ministerieel bezoek Lichtfestijn op het water De eventueele verlaging der posttarieven Opheffing der gemeente Cromvoirt De aanvaring van het stoom schip „Gaasterland" met een sleep Voornaamste Nieuw* J.. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Luchtlijn BataviaSoerabaja Koninklijk oudheidkundig Genootschap Een overval in Den Haag Doodelijk ongeluk te Willemstad Inbraak met diefstal te Sassenheim Kinderverlamming te Deventer Een rubberorganisatie? Telefoon No. 13866 i drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: rooi Haarlem en Agentschappen: per week IS ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT V3P Alleahonné'sopdit blad zijn injzevolgede verzekeringsvoorwaarder tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslangegeheeleongesehiktheid tot werken door verlies van heide armen, heide heenen ot heide oogen hij een ongeval met doodelijken afloop hij verlies van een hand. een voet ot een oog hu verlies van een duim ot wijsvinger bi) n breuk vaD heen ot arm hl) ver nes etu andereD vinger. Bij den dood van den grooten Duitschen staatsman van internationalen naam, Gustav Stresemann, zijn vele woorden gesproken en geschreven om diens groote verdiensten voor het Duitsche volk, ja, voor gansch Europa, te belichten. Ook aan biografieën, waarin ons zijn ge- heele levensloop werd blootgelegd, heeft het niet ontbroken. In een dier biografieën trof ons de simpele mededeeling. dat er op den dag van heden ergens in Berlnn nog een cafétje staat, hetwelk u door de bekenden wordt aangewezen als het geboortehuisje van den man. die ten grave werd geleid door honderdduizenden als loon voor en als er kenning van zijn grooten verdiensten voor land en volk. Met den niet minder bekenden Franschen Minister Aristide Briand staat het al wei nig anders. Zijn kom-af is, als wij ons niet vergissen, zeker niet hooger dan die van Stresemann was en ook Briand's begaafd heden en verdiensten zullen door niemand worden ontkend. Over de afkomst van den prime-minister Mac Donald van de Engelsche Labour-Partij weten wij niets bijzonders, maar men mag ook van hem gerust aannemen, dat hi) niet in 'n zijden wieg heeft geslapen en dat zijn wieg niet in een paleis stond. Zoo ziet men, dat het feit, dat kinderen van heel eenvoudige geboorte de gelegen heid krijgen om zich een bepaalde ontwik keling eigen te maken, soms aan de geheele maatschappij kan ten goede komen. Wij hebben ons tot dusver bepaald tot de politiek, omdat daar in de hedendaagscht figuren de voorbeelden voor het. grijpen lagen van wat wij wilden betoogen. omdat wij daar namen konden noemen, welke tot leder onzer een duidelijke taal spreken. Maar wij, Katholieken, behoeven niet eens zciver van huis te gaan. om illustre voor beelden te zoeken. Biedt onze internationale priester-gemeenschap geen voorbeelden zon der tal van mannen, die onder een eenvou dig dak werden geboren en wier leven later een onuitputtelijke schat voor de geheele wereld werd? Ook hier een paar voorbeelden. Werd Joseph Sarto. de zoon van een armen postbode, later niet de groote Paus Pius X. die de kinder-Communie en de veelvuldige H. Communie herstelde, waardoor het gods dienstig leven in de millioenen-omvattende Katholieke Kerk als het ware werd verjongd en vernieuwd? Wie zal schetsen de groot'.; zegeningen, welke de regeering van dezen Paus over de geheele Kerk heeft gebracht? Wt) gelooven dat ons menschelijk verstand te beperkt is om den omvang van die zege ningen afdoende te peilen en te doorgron den. We komen nog dichter bij huis .doch zul len ons hier beperken ten einde geen op rechte nederigheid te kwetsen. Daarom stellen wij alleen de vraag: Was Kardinaal Willem van Rossum. de man. die in zijn reuzengreep omkneld houdt het ganschc missiewerk der Kerk over de geheele wereld met zijn tallooze en uitermate veelzijdige en belangrijke vraagstukken, niet een arme weesjongen uit Zwolle!? Zoo zouden wij kunnen voortgaan om het nut te betoogen, dat er in gelegen is, be gaafde jongelieden bijtijds de gelegenheid te geven, zich te ontwikkelen, ten einde later, als de omstandigheden daartoe leiden, die ontwikkeling dienstbaar te doen worden aan de geheele gemeenschap. Er is in dit opzicht, althans hier te lande, al een groote verbetering ingetreden. Voor een 40, 50 jaar was er voor een begaafd jongmens» 'i zonder kapitaal, vooral op het platteland, nagenoeg geen gelegenheid om zich een breeder ontwikkeling te bezorgen en met weemoed vraagt men zich af, hoe veel onschatbare talenten hierdoor nimmer konden ontluiken, begraven werden zooals zij geboren waren! Bijna de eenige gelegenheid om iets in de maatschappij te worden voor jongens met smalle beurzen, was de onderwijzers-loop baan. De gelegenheid daartoe was vrij ruim en de kosten daaraan verbonden, beperkt. Wö schrijven het dan ook daaraan toe, dat onder oudere voormannen op politiek en ander gebied tamelijk veel oud-onderwijzers voorkomen. Die tijd de tijd van schaarsche moge lijkheden voor de begaafden is grooten- deels voorbij. En we verheugen ons daarover van ganscher harte. In de Kerk begroeten we met warme sym pathie den seminarie-penning, welke het mogelijk maakt, dat iedere brave en talent volle jongen zijn priester-roeping kan vol gen. Buiten de Kerk kost het, teker in de steden en hare nabijheid, niet te veel moeite om voor werkelijk begaafden, die arm zijn zelfs, de universiteitsdeuren te openen. We verwachten daarvan veel goeds voor de toe komst. vooral wanneer de Katholieken het hun rechtmatig toekomend aandeel bij het geven van alle soorten van onderwijs be zitten. Ons artikel beoogt dus te zijn, zooals het opschrift ook aangeeft, een pleidooi om ruim baan te geven aan de begaafden. Wij willen dit artikel echter niet eindigen zonder een waarschuwing en wel om ons pleidooi op te vatten in strikten zin. Wij willen n.l. pleiten voor alle mogelijkheden voor Je begaafden, dus niet voor iedereen Het studeeren schijnt tegenwoordig wei een manie geworden. Jongelui, die er hoe genaamd geen hersens en geen aanleg voor hebben, moeten toch maar middelbaar en hooger onderwijs volgen. Vaak wil de hoog moed der ouders het. Pa, of de familie van Ma heeft gestudeerd, dus moet zoon-lief ook studeeren! Of wel. Pa heeft als loodgieter of kleermaker een goed bestaan nu moei de zoon studeeren. Of de zoon er iets voor voelt of niet, of hij de geestelijke vermogens bezit of niet studeeren zal-ie! Zulke kinderen zijn vaak te beklagen, hun leeraren niet minder en de gemeenschap wordt er hoegenaamd niet mee gediend. Integendeel! Daarom herhalen wij: laat de begaafden studeeren. maar laat de minder begaafden liever een eerzaam handwerk leeren. Dar eerzaam handwerk heeft door de kortzich tigheid der menschen van zijn aanzien in geboet. En daarvoor bestaat niet de minste reden. Daarom: ruim baan voor de begaafden: Maar daarnaast: hoog het eerzame hand werkt De schipper had niet voldoende bekwaamheid De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan in zake het vast.oopen tijdens mist van het stoomvisschersvaartuig „Gerard" IJM. 318 ter hoogte van South Bishop Rock aan de westkust van Enge land. De Raad is van oordeel, dat deze ramp in de eerste plaats moet worden toegeschre ven aan den mist. Er hebben hier echser andere invloeden gewerkt. Vast staat, dat het schip 25 mijl uit zijn koers was. Voor eerst komt hier de stroom om de N.O. in aanmerking. Echter moet ook worden ge dacht aan de mogelijkheid, dat het kompas niet in orde was of dat niet goed is ge stuurd. Dit alles behoefde echter nog niet tot deze ramp te leiden, indien de noodige oplettendheid ware betracht en een behoor lijke navigatie ware gevoerd. Hoewel de Raad zich wel kan voorsteller., dat de schipper, toen hij vier stooten hoorde aanvankelijk dacht bij de Iersche kust te zijn, was er toch zeker geen voldoende reden om dit als zeker aan te nemen. De Raad heeft den indruk gekregen, dat deze schip per voor het navigeeren op dergelijke reizen niet de noodige bekwaamheid bezit. Indien hij rekening had gehouden met den stroom, had hij tot het inzicht moeten komen, dat er geen reden was om als zeker aan te nemen, dat hij bij de Iersche kust was. Dat er eenlg verschil was in de mist- seinen van South Bishop en Barrels Rock was hem niet bekend. Ware deze twijfel tot hem doorgedrongen, dan had hij nog tijdig kunnen bemerken, dat hij bij de Engelsche en niet bij de Iersche kust was. De door den schipper gestuurde koers was, volgens zijn verklaring die welke op de door hem gebezigde kaart staat gedrukt. Bij het onderzoek nu bleek, dat de schipper N.t.O. '/.O. een verschil dus van 3/8 streek met den op de kaart gedrukten koers heeft gestuurd terwijl hij meende den in de kaart aangegeven koers te sturen. Eerst ter zitting bleek hem. dat in de kaart stond N.t.O. O., en niet N.t.O. O. Te Amsterdam hield het Genootschap voor Verlichtingskunde gistermiddag in het Veiligneidsmuseum een vergadering, waarin een voordracht werd gehouden over Edison's gouden jubileum. Na afloop daarvan werd voor de niet- talrijke aanwezigen de Edison-film ver toond. Toen vannacht omstreeks drie uur de 65- jarige orgeldraaier J. C. R te Leiden, na een studentenfeest met muziek te hebben opgeluisterd, met zijn orgel de trappen der studentensociëteit Minerva wilde verlaien, raakte hij tusschen de deur en hei orgel bekneld. Hij werd daaybij inwendig zeer ernstig verwond, en is na voorloopig 'er plaatse te zijn verbonden, naar het aca demisch ziekenhuis overgebracht, waar ope ratief ingrijpen noodzakelijk bleek. Naar Loeiden. Zonder voorafgaande waarschuwing is de vlieger Diteman te Harbourgrace (New Foundland) opgestegen om een vlucht over den Atlantischen Oceaan te wagen Hij vliegt alleen. Na zijn vertrek vond men een brief, waarin hij als doel van den tocht Londen opgaf. Zijn vliegtuig is een ééndekker met laag geplaatste vleugels, het heet Golden Hind Hij heeft 165 gallons benzine in voorraad en vertrok gistermiddag om 17 uur 15 Green- wichtijd. Uit St. Jones, op New-Foundland, wordt ■gemeld, dat er van den Dinsdagmiddag uit New-York vertrokken vlieger Diteman, die een oceaanvlucht onderneemt met Londen als eindpunt, nog geen enkel bericht is ont vangen. Het Amerikaansche ministerie van han del deelt mede, dat er wel een vlieger Diteman bestaat, maar dat er niets bekend was van zijn plan een oceaanvlucht te ondernemen. Fabriek van Machinaal Breeuww rk uitgebrand De tweede retour-vlucht Het tweede retourvliegtuig, de P. H. A. E. N., is gisteren te 5.45 uit Batavia ver trokken en arriveerde te 8.10 uur te Palem- bang. Te 9.05 werd van Palembang opgestegen en de vlucht naar Medan voortgezet, waar het toestel te 15.10 uur arriveerde. Heden is de reis vervolgd. Aan boord is alles wel. Fransche postaansluiting De Fransche bladen maken melding van het feit, dat op 11 October een Fransch vliegtuig, uit Saigon in Indo-China naar Bangkok vertrok, om daar postaansluiting te vinden met het Nederlandsche postvliegtuig, de Ph-AEN, dat op weg was van Nederland naar Indië, en dat ook post voor Indo- China aan boord had. Op 14 October vertrok het Fransche vlieg tuig weer naar Saigon. Gastronomen, als je 's middags Bfj een fleschje zit te smullen Om je met een malschen biefstuk Of patrijsje op te vullen, Laat ie dan niet verontrusten Bij 't genieten van net puikje, Wij) de koks een plan beramen Tot een aanval op je buikje. Er heerscht rumor in coquina En de koks staan thans strijdvaardig, Want zij vinden nun positie M er of minder menschonwaardig. Gastronomen, vigilate! En ik maak volstrekt geen grapjes, Want zij protesteeren heftig, Zij den geui en jij de napjes! Eischen is een eisch der tijden. Niemand schijnt daaraan t'ontkomen. Maai wilt daarom nog niet Üzen, Gij verstoktgastronomen. Zelf? al stoven zij je kooien Door ais één man te gaan staken, Dan ook is er nog geen reden Om je gansch van streek te maken. Want de beste kok van alien Blijft Ie tiouw. to serv. you longer; Want geen kok •- an beter sausen Dan een echt-gezonde honger! MARTIN BERDEN De Minister van Defensie, dr. Deckers, heeft het voornemen aanstaanden Donder dag een bezoek te brengen aan 's Rijks werf te Willemsoord. Een der hoogtepunten van de Edison- lichlweek in de hoofdstad was wel de tocht met verlichte vaartuigen door de grachten en op den Amstel. Aan dit waterjorso ua- men twee groepen deel; verlichte roetboo- ten, gieken en wherries alsmede motor booten. Tegen achten gisteravond waren de boor den der Amsteloevers, ter hoogte van de clubgebouwen der roeivereenigingen „Am- stel" en „De Hoop" met een dichte n'en- schenmenigte bezet. Ook in de clubgebou wen zelf heerschte een geanimeerde drukte. Te acht uur ving de eerste groep, met „De Hoop" als uitgangspunt, haar to<~li» door de grachten aan Zij bestond uit booten der roeivereenigingen „De Amstel", „De Hoop", „Poseidon" en „Willem III" Een betooverend schouwspel bood vooral de achtriemsgiek van „De Hoop", waarvan de uiteinden der roeispanen van brandende lampjes waren voorzien; ook de andere booten, met boord- en boogverlichting van electrische gloeilampjes in allerlei kleuren, leverden een schitterenden aanblik. Inmid dels had de groep verlichte motorbooten haar gondeltocht aangevangen vanaf het hoofdkantoor der gasfabrieken, terwijl daar nevens de groep motorbooten, welke een bepaalde voorstelling uitbeeldden, van de Gisteravond om zeven uur is door onbe- kende oorzaak brand uitgebroken in de N.V. Marinewerf vertrok, om langs Nieuwe Hee- Fabriek van Machinaal Bteeuwwefk, v.h. I rengracht koers te zetten naar den Amstel. J Smit. aan den Buitenhavenweg 92 te Dat ook de belangstelling langs de grach'en enorm was, behoeft geen betoog. Tusschen 9 en 10 uur bood de Amstel ter hoogte van „De Hoop" een fantastisch beeld, daar de groepen op dit punt ontbonden werden. Van de terrassen der clubgebouwen op beide oevers steeg een hoeraatje op, toen een ver lichte roode draak van geweldige afmeiin- gen, welke een drijvende muziektent waar in een muziekcorps vroolijke wijsjes blies, met zich meesleepte langzaam door het don kere Amstelwater kwam aanstevenen. Het geheel werd door een kleine mo»orboot voortgetrokken. Uitvoerster van dit kunst stuk was de Hollandsche Draad- en Kabel- fabriek. Bijzonder imposant was ook de achter den draak varende creatie der Krom hout Motorenfabriek: een tusschen lichtende zuilen geplaatste Kromhout motor, zilverwit glanzend in het cilht van schijnwerpers. Bij zonder goed deden het voorts een sterk verkleinde nabootsing van het opleidings schip „De Pollux" en een lichtende mijn schacht van de Amsterdamsche Anthraciet Maatschappij, terwijl daarnaast een Wolga- Indien de wijziging der posttarieven haar houtvlot met zingende Wolga-Sleepers door beslag krijgt, zal behoefte ontstaan aan een de onginlaiteit zijner «'tiering de aan- f.„„i™ 'Li 01 Ji» dacht trok. Het minst effectvol waren de Schi dam. De brandweer rukte onmiddellijk met •rroot materiaal uit maar bevond bij aan komst ter plaatse, dat het vuur zich reeds over het ongeveer 20 meter dl pe pand had uitgebreid. Niet zonder moeite slaagde men er in, fien brand tot - het eene fabriekspand te beperken; de vlammen lekten al aan de daklijsten van twee belendende panden! Met 15 stralen w rd Water gegeven. Tot laat in den avond bleef de brandweer in actie. De fabriek is geheel uitgebrand. Verzeke ring dekt de schade. Wijziging van frankeerzegels frankeerzegel van 21 cent, zijnde dit bedrag verschuldigd voor een binnenlandschen aan- geteekenden brief tot 20 gram Het zegel van 22 'A cent zal kunnen worden gemist. De zegels van 2214 cent zullen daarom worden opgebruikt met een opdruk .21 cent". Eerst wanneer de aanwezige voor raad daartoe aanleiding geeft, zal tot aan maak van een nieuw zegel van 21 cent wor den overgegaan. De zegelafdrukken op de postbladen zul len door een opdruk tot 6 cent worden te ruggebracht. De briefomslagen, waarvan geen groote voorraad aanwezig is zullen worden opge bruikt voor het buitenlandsch verkeer door een zege! van 5 cent bij te plakken. Een portzegel van 9 cent zal worden aan gemaakt, te gebruiken voor stukken welke gefrankeerd zijn in plaats van als brief. De dubbele Raad van 's-Hertogenbosch heeft het voorontwerp van wet tot opheffing der gemeente Cromvoirt en tot wijziging der grens tusschen 's-Herto"enbosch en Vug lit zonder stemming goedgekeurd. met lampions electrische natuurlijk versierde vaartuigen. Tegen kwart voor elf werd in het club gebouw „De Hoop" de toekenning der prij zen door de iurv bekend gemaakt In de eerste groep kreeg de 4-riemsgiek „Carl Jurrjens" den eersten prijs voor de mooist- uitgevoerde boot. Voor de meest origineele uitvoering werd de eerste prijs toegekend aan de 8 riemsgiek van ,De Hoop". In de groep 'motorbooten kreeg voor de mooiste uitvoering de inzending" der Krom- hout-Motorenfabriek den eersten priis: de prijs voor de meest origineele uitvoering werd aan bet Wolga-boutvlot toegekend Te 10 uur ving tusschen de „Hoop" en bet Amstelhotel de met ongedidd verbeide spuit- demonstratie met medewerking van de drijvende stooin^rand^puit „Jan van ci©r Heyde" der brandweer aan, welke de monstratie een buhengewoon succes had Electrische zoeklichten en schijnwerpers wierpen de laatste in verschillende kleu ren hun licht over de oogeworpen wa termassa's. waarvan het e"er* herhaaldelijk kreten van bewondering deed opgaan. Een lichtend wonder Drommen van menschen schuifelen voetje i voor voetje door de hel-verlichte »tr<iteii van Amsterdam. Het licht straalt naar den hemel op en- vloeit daar samen tot één ros sige wolk van licht. Uit de verte, van het vliegveld Schiphol, ziet men in het Noord-Oosten een rooden gloed. Dat is de Lichtstad, die wij zullen gaan veroveren met het twee-motorige Fokker-vliegtuig, de P.H.-AEH., dat gereed staat om, bestuurd door den piloot L. Sille- vis, op te stijgen tot het maken van een nachtvlucht boven de hoofdstad. Reeds gisteren zou de K.L.M aanvangen met het houden van deze nachtvluchten bo ven Amsterdam, doch tengevolge van den sterken mist, die legen den avond kwam op zetten, kon er van vliegen niets komen. En zoo werd dus heden de Lichtweek „inge vlogen". Schiphol, met alle nachtlichten ontstoken, is al een kleine illuminatie op zich zelf. Het toestel voert slechts de navigatie-lichten en den schijnwerper, die bij het landen zijn diensten moet bewijzen. Als wij ons in de cabine achter de vensters hebben geïnstal leerd hobbelen we over het veld en weg zinken de lichten van Schiphol onder ons. Eenige minuten zien wij onder ons duister nis, met hier en daar een snel wegflitsend licht en dan, eerst dun gestippeld en dan dichter en dichter, de eerste straten, de eer ste buitenwijk van de stad Een zwenking van het toestel en als een toovertapijt zien wij plotseling de ge heele stad onder ons. Lichtende punten, lichtende strepen, lichtende lijnen.... geen details meer, maar één fantastische wir-war van licht. Dit duurt even. en dan gaat men de details onderkennen. Het makkelijkst herkent men het Damrak, met de dubbele rij van thans bespottelijk klein lijkende licht- zuilties. Als een witte piek staat het licht- zuiltje op den Dam, het van nabij gezien zoo imposante Edison-monument Zelfs op deze hoogte, waar Muiderpoort en Waaggebouw met hun gebroken lichtlijntjes naïve stuk jes speelgoed lijken, blijft het paleis met zijn verlichten koepel maiestueus en indrukwek kend. De torenverlichting is echter niet op zulke hooge toeschouwers berekend. De om hoog-gerichte schijnwerpers werpen bun licht schuin de 'lucht in en zoo lijken de torens kandelaars met een krans van lichtjes eromheen. En daartusschen slingeren zich als lichtende linten de extra-verlichte stra ten, waarin men als een donkere slang de menigte, die thans tot één lange slang is geworden, ziet voortkronkelen. Hooger trekt de piloot het toestel, en over het donkere Buiten—Y gaat het weer terug over de flon kerende stad, die als een diadeem onder ons licht. En voor we het weten hebben wij het sprookje genoten, de lichtlijnen worden zeldzamer, we zien weiden, die verlicht worden door onzen eigen schijnwerper, die door den piloot in werking is gesteld en plots hobbelen we weer over het grasveld van Schiphol, van de tooverwereld terug in de nuchtere werkelijkheid en op den beganen grond. Maar onvergetelijk blijft deze blik op de stad. die wij thans gezien hebben als een levend, flonkerend juweel, dat in den avond zijn licht naar den hemel uitstraalt, niet met de brutale schelheid, welke wij. loopend dcör haar straten waarnemen maar met een teerheid, als van e"n sterrenhemel, die op aarde is neergedaald. Het programma van heden Vanavond om 8 uur begint in het Stadion de voetbalwedstrijd bij kunstverlichting: te 8 15 vertrekt de optocht van geïllumineerde auto's van de Mauritskade hij het Kolo niaal Instituut. Route: Linnaeusstraat. Oos terpark, Andreas Bonnstraat, Mauritsstr., Weesperzijde, Ceintuurbaan, v. Baerlestraat, De Lairessestr., Stadion (over het veld), Amstelveensche weg. Overtoom, Bilderdijk- str„ Rozengrcaht, Spuistraat richting Marte laarsgracht, eindpunt. Voorts de algemeene feestverlichting, Rijksmuseum en Aquarium zijn geopend. Het onderzoek In zijn zitting van gistermiddag heeft de Raad voor de Scheepvaart behandeld de aanvaring van het s.s. „Gaasterland" met een sleep op 12 Aug. j.l. bij de Zaandammer pont. Uit h t onderzoek bleek, dat dien dag tiet was goed weer en helder zich om 2.20 uur in den middag de „Gaasterland" de Hembrug passeerde. Voor de boot uit voer een sleepboot met twee groote bakken. De !oods van de „Gaasterland" gaf, nog vóór de Zaansche hav n. door lange stooten, eenige malen daarna herhaald, te kennen dat hij den sleep wilde passeeren en de kapitein van de sleepboot antwoordde door één stoot, dat hij voorbij kon gaan. De sleep ging naar stuurboord, doch toen de „Gaasterland" nagenoeg dwars van den sleep kwam, bleek dat de sleepboot ze<-r eigenaardig met den eersten bak was verbonden. Een sleeper stond n.l. vast op S B. voorbolders van den bak, terwijl de tweede sleeper ter hoogte van den voorsteven in een kam lag met veel 'oos. De langzaam werkende machine werd Testopt. Dwars van den voorsten bak, raakte de „Gaasterland" toe. raakte het achterschip de achterbak los en de voorste kwam naar en liep met veel vaart in den Zuidwal tegen de westelijke remming van de pont. Was de bak eenige maten oostelijker in den wal ge- 'oopen dan was die tegen de pont vol men schen aangevaren De schipper van de sleep boot, die reeds van zijn 19e jaar schipper op cleepbooten is thans is hij 64 meent 1at de sleep zeer goed was vastgemaakt. De B.B. sleeper stond vast op S. B. zijbolder van den bak. De S.B. sleeper nad hij via de vóórkam laten vastmaken op mióscheepsch voorbolder van den bak. Bij de Hembrug werd het sein getoond, dat de brug zou wor den geopend. Van dat oosenblik af li p de Gaasterland' zeer snel op. Toen de sleep de brug passeerde was de „Gaasterland" tuist dwars. De sleepboot draaide voll kracht vooruit om naar S.B. lilt te kunnen halen, zoodra de oostelijke pijler was gepas seerd. De bakken werden echter door de Gaasterland" medegezogen en de manoeu vre mislukte. Toen de sleepboot genoemden oijler passeerde was de „Gaast rland" ter hoogte van het achterschip. Deze tosstand werd bestendigd over een afstand van ruim 500 meter. De acht rbak raakte los kort na het passeeren van de brug. doordat de op varenden trachtten den sleeper in te korten en zjj den tros niet konden houd n. Nabij de pont (pl.m. 700 meter van de brug) •aakte de voorste oak onder het achterschip van de „Gaasterland" en schoof vervolgens dwars naar den Zuidwal. De pontwacht r meent, dat dit ongeval niet was gebeurd, in dien de .Gaasterland" de machine eerder had gestopt. De loods van de „Gaasterland" verklaarde, dat hij m t passeeren neeft gewacht, totdat de sleep den oostelijken pijler was gepas seerd, terwijl de brugwachter beweert gezien te hebben dat de „Gaasterland" den sleep reeds m de brug trachtt- te passeeren. Uit het voortgezet onderzoek bleek dat de kapitein van de sleepboot verzuimd had ze ven stooten te gev n, toen hij zag, dat het passeeren niet ging. Hij heeft toen zoo hard mogelijk getrokken om voor te blijven. De Raad zal later uitspraak doen. De moordzaak-Lans opnieuw in behande ling bü de Rotterdamsche Rechtbank- De Eerste Kamer zal a.s. Woensdag be ginnen met de behandeling van het Suiker- wetje. Een nieuwe vliegtocht over den Atlan tischen Oceaan. Het „Volksbegehren" in Duitschland. De inschrijving op de lijsten tot nu toe matig. Het kabinet-Briand afgetred. n. A.s. Vrijdag vertrekt Mac Donald uit Que bec naar LiverpooL Barometerstand 9 uur v.m. 755 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns motten morgen worden opeestoken om: 5.14 uur De Kon. Ned. Indische Luchtvaart Mij. maakt officieel bekend, dat de lijn naar Soerabaja op 1 November geopend zal wor den. liet landingsterrein Darmo wordt in den kortst mogelijken tijd in orde gemaakt. In zijn vergaderzaal in het Rijksmuseum te Amsterdam, hield het Kon. Oudheid kundig Genootschap, onder leiding van den heer H. J. Scharp, een goed bezochte ver gadering. De voorzitter deed mededeeling van het feit, dat vrouwe S. I. Loudon douairière van jhr. mr. W. F. van der Wyck te Zeist, aan het Genootschap een schenking heeft ge daan, onder voorbehoud van vruchtgebruik gedurende haar leven, van een buitengewoon belangrijke collectie oud-Delftsch aardewerk, die uit tachtig deelen bestaat, waaronder polychroom zoowel als blauw en „Delftsch met goud". De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bereids zoo deelde de voorzitter mede vrijdom van schen kingsrecht verleend. Op voorstel »van het bestuur, werden hier na douairière Van der WyckLoudon te Zeist en de heeren dr. J. H. Holwerda Jr., directeur van 's Rijksmuseum voor Oud heden te Leiden en dr. J. F. M. Sterck, den Vondelkenner, die dit jaar zijn zeventigsten verjaardag herdacht, tot eereleden van het Genootschap benoemd. De heer mr. H. C. Gaillois, conservator van het Gemeente-Museum te 's-Gravenhage hield hierna een voordracht over „Vroege Oost-Aziatische Pottenbakkerskunst." Een 17-jarig meisje opgesloten Voor de Haagsche Rechtbank hebben te recht gestaan de 16-jarige musicus A. A S. en de 19-jarige stoffeerder A W. H„ beiden alhier, thans gedetineerd, wegens diefstal onder verzwarende omstandigheaen. Het betrof den roofoverval, 29 Juli JJ. in een perceel aan de Eschdoomstraat te 's-Gravenhage, waarbij een 17-jarig meisje gedurende geruimen tijd in een kast werd opgesloten en een bedrag van f 120 werd gestolen. Aan den tweeden verdachte was subs, ten laste gelegd: le. uitlokking tot misdrijf door het geven van inlichtingen; 2e. medeplich tigheid door het geven van inlichtingen, net verkennen wie er in huis waren en net op den uitkijk staan en 3e. heling van ten ge deelte van het gestolen geld. De 17-jarige dochter deelde mede. dat de eerste verdachte op den bewusten middag in huis is gekomen en gevraagd nad, om haar moeder te spreken. Getuige zeide. dat deze niet aanwezig was. Verdachte liep toen eerst een beetje rond te kijken en greep daarra getuige plotseling beet en ,'iieid een hand op haar mond. Verdachte drong haar naar een kast toe onöer bedreiging met een pistool en zeide haar, dat rij niet moent schreeuwen. Hij heeft haar vervolgens in de kast opgesloten. Aanvankelijk heelt getuige geweigerd te zeggen, waar zich het geld be vond. Ten slotte heeft zij het toch gedaan. Een tijdje later hoorde getuige verdachte weggaan. Zij is ten slotte door haar morder uit de kast bevrijd. Nog ve~kiaard? zij, dat een half uur voordat de eerste verdachte kwam, de tweede verdachte er geweest was en gevraagd nad of naar zuster thuis was. Op haar ontkennend antwoord is hij veer weggegaan. Hij wist toen, dat getuige alleen thuis was. Het O. M. eischte tegen iede- der ver dachten een jaar gevangenisstraf. Door onvoorzichtigheid gedood Bij het Departement van Defensie is be richt ontvangen, dat Zondagavond j.l. aan boord van H. M. 's Hertog Hendrik ;e Wil lemstad op Curasao vermoedelijk door eigen onvoorzichtig omgaan met ;en geweer de marinier Manus gedood is Het stoffelijk overschot is te Willemstad b -graven Aan de te Doesburg wonende famiFe van den overledene is van de droeve gebeurtenis vanwege het Departement van Detcnsie kennis gegeven. Voor 1000 tafelzilver ontvreemd Gisternacht heeft alhi r een brutale in braak plaats gehad ten huize van den hee. Dorrepaal, grenzend aan de autogarage van den heer ieuwenhoven. Door een raampje aan de achterzijde van het gebouw hebber, de dieven zich toegang verschaft. In eer v rtrek is alles overhoop gehaald en voor ongeveer f 1000 aan tafelzilver meegenomen Ten bewijze dat de dieven zich op hun ge mak hebben gevoeld, getuigde de koektrom mel, welke ledig werd bevond n. De politie heeft de zaak in handen tot onderzoek er heeft de hulp ingeroepen van de Oegstg es ter politie, welke haar speurhond heeft be schikbaar gestell. Van de daders is evenwel geen spoor Te Deventer heeft zich bij een 6-jarig meisje een geval van kinderverlamming voor gedaan. De patiënte is in het ziekenhuis opge nomen. Te Amsterdam kwam de door de Commis sie ter behartiging der Belangen van N d rr- landsche Rubberproducenten bijeengeroepen vergadering van Nederlandsche rubbsrpro- ducenten byeen, ter besprek ng van het voorstel, een rubberverkooporganisatie te stichten. Een 150-tal be'angstellender. was in in de groote aula van het Koloniaal Insti- t tuut bijeengekomen. Medegedeeld werd, dat de Nederlandsche plantagerubber in Ned.-Indië ruim 85000 ton bedraagt, waarvan in deze vergadering 30.000 ton zijn toegezegd. Of dit in Engeland voldoende zal worden geacht, is zeer twijfel achtig. Men ging na bespreking over tot het op maken van een lijst der vertegenwoordigde tonnages waaruit bleek, dat van 41.755 ver tegenwoordigde tinnen 300.000 ton was toegezegd of 75

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1