f3000. f50.- 140.- Werkloosheid in de bollenstreken VRIJDAG 25 OCTOBER 1929 Prof. Dr. P. J. BLOK f BUREAUXNASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17293 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OJHEV.U. MISLUKTE AANSLAG TE BRUSSEL OP DEN ITA- LIAANSCHEN KROONPRINS Bij het graf van den Onbekenden Soldaat Debacle op de beurs te New-York DE KINDERMOORD TE ROTTERDAM Een nieuwe getuige De nieuwe burgemeester van Heemskerk DIEFSTAL IN MUSEA De diefstal in het Frans Hals museum nog in onderzoek Gouverneur Fruytier De Radio-raad Curateele voor drank zuchtigen F>e tweede R. K. Lagere T uinbouwschool De wijziging der Pensioenwet De relletjes te Maastricht De „Graf Zeppelin" weer geland DE RAMP VAN DE „VIMEIRA" Het onderzoek door den Raad van Scheepvaart De salarisregeling bij het N ij verheidsonder wij s DE VERBINDINGEN MET ZANDVOORT Het gebrek aan goede verbindingen DE LICHTWEEK TE AMSTERDAM Voornaamste Nieuw® J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Geen alastrim De gronden langs den Zeeweg te Bloemendaal Een dronken chauffeur Telefoon No. 13866 tdrie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem .u, [Agentschappen: per week 25 ct.: per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bQ vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. rege! VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. b(J veoruitbet Bi) contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEEUNGFN tusschen den tekst 60 ct per regel Alleabonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarder Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door fTCfl bij een ongeval met fAr A bij verlies van een hand. te AP bij verlies van een UU» doodeliiken aflooD IZwU.'een voet oi een oog: I I fciJ.™duim of wijsvinger bij n breuk vai) been oi arm tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I ÜUwU> verlies van beid e armen, beide beenen of beide oogen I WW» doodelijken afloop I LU bij verlies v e« anderen vin net. (Ingezonden) In het Tijdschrift van den Nederland- schen Werkloosheidsraad wijdt de heer Meyer de Vries van den Werkloosheids- dienst aan het Departement van Bin- nenlandsche Zaken en bekend om zijn zwerftochten door het land met de ach tereenvolgende Ministers Ruys de Bee- renbrouck en Kan een artikel aan de werkloosheid in de bollenstreken. Dit onderwerp verdient zeker aller aandacht, want het is toch waarlijk niet te veel gevraagd, in een tak van bedrijf als in het bollenland wordt aangetroffen zóó winstgevend voor de exploitanten in het algemeen, als in het kleinbedrijf bijna nergens zijn weerga vindt alle aandacht te schenken aan het daar zoo beteekenisvolle onderwerp, als de jaar lijks in dat vak terugkeerende werk loosheid is. Dit werd blijkbaar ook gevoeld door den Bedrijfsraad van de R. K. Land- en Tuinbouworganisaties, dat voortreffelijk instituut van werkgevers en werknemers, hetwelk aan andere takken van bedrijt gaarne ter navolging wordt aanbevolen. Deze R. K. Bedrijfsraad heeft een onder zoek ingesteld naar de werkloosheid in deze streken en naar de middelen tot leniging van de gevolgen daarvan. Een paritetisch samengestelde com missie van werkgevers en werknemers, onder voorzitterschap van den socialen voorman Mr. Tepe, heeft het vraagstuk bekeken en kwam tot de bijzonder hier zoo teleurstellende conclusie, dat er in dit bedrijf tijdens de wintermaanden een toenemende werkloosheid valt te con- stateeren. Het rapport door deze commissie uit gebracht, geeft twee redenen daarvoor aan- Ten eerste, de bedrijfsmethode, welke ten gevolge heeft dat er tegenwoordig minder „open" land wordt gehouden, zoodat er werk van den winter naar den zomer wordt verschoven. En ten tweede, het streven van de werkgevers om het aantal vaste arbeiders zoo klein mogelij]-, te houden. Het gevolg is, dat men soms in een gedeelte van het jaar in lossen arbeid meer verdient, dan een vast arbeider gedurende het geheele jaar. Dat leidt onwillekeurig tot ongewenschte gevolgen, terwijl de ondervinding in bepaalde ge vallen toch leerde, dat vermindering van het aantal losse krachten het loon bedrag geenszins verhoogde. Het ligt dus voor de hand, dat er ge broken moet worden met het stelsel om het aantal losse krachten zoo hoog mogelijk op te voeren. Het belang van werkgevers en werknemers beiden schijnt daarmee gebaat. Maar het grootste gedeelte der werk loosheid vloeit voort uit de gewijzigde productie-methode en zelfs uit den groo- ten bloei van het bedrijf. Waar de zaak zóó staat, achtte de Commissie het bil lijk, dat het bedrijf zelf ook voor een groot gedeelte de kosten van de werk loosheid draagt. De Commissie stelt dan voor, dat er een fonds zal worden gevormd voor werkverschaffing, waarin elke werkgever bijdraagt pro rato van het aantal losse werklieden, dat hij in zijn dienst heeft. Die gedachte lijkt ons in verschillende opzichten zeer gezond en we bevelen haar gaarne in de welwillende aandacht van belangstellenden en belanghebben den aan. Immers, zij heeft de tendenz in zich van de werkloosheid te vermin deren en schept de mogelijkheid om de verminderde werkloosheid door werk verschaffing te ondervangen. Een wettelijke verplichting in dezen geest bestaat er niet; als er dus wat ge beuren zal, dan zal dat vrijwillig plaats moeten hebben. Laten zij, die altijd den mond vol hebben over gehate overheids bemoeiing, beknotting van het particu lier initiatief en bureaucratie, door een vrijwillige daad nu eens toonen, dat de overheidsbemoeiing op dit punt inder daad overtollig is. Zij hebben nu een prachtgelegenheid te toonen, dat ze het zonder de dwingende hand der Overheid evengoed kunnen. Tot ons genoegen vernemen we, dat er thans een algemeene commissie in het leven is geroepen, waarin, behalve de organisaties van werkgevers en werk nemers in den land- en tuinbouw van onderscheiden richting, ook zitting heb ben de vertegenwoordigers der betrok ken gemeentebesturen. De zaak, welke belangrijk is, heeft dus, dank zij den R. K. Bedrijfsraad. de volle aandacht. We zijn op den goe den weg. Moge er tijdig een regeling tot stand komen, welke ten gevolge heeft, dat dc werkloosheid in den winter vermindert, dat de overblijvende werkloosheid wordt opgevangen door een passende werkver schaffing en dat de kosten van de werk loosheid voor een groot gedeelte dooi het bedrijf zelf wosden gedragen. Mogen wij in de toekomst gespaard blijven voor een werkloosheid met al de gevolgen daarvan welke een bloeienden tak van bedrijf, als waarmee wij hier te maken hebben, onwaardig is. AGRICOLA. Toen de stoet van den Italiaanschen Kroonprins Umberto het graf van den onbekenden soldaat genaderd was, loste een individu een revolverschot op Umberto. De Prins bleef ongedeerd. De dader werd gear resteerd. Men meldt ons nader omtrent den aan slag op het leven van Prins Umberto; Prins Umberto begaf zich hedenmorgen naar het graf van den Onbekenden Soldaat, om daarop een krans te leggen. Juist op het moment, dat hij uit den auto stapte, drong een onbekende uit de menigte naar voren en loste een schot in de richting van den Prins. Het schot raakte den helm van een politie agent. Daarna trachtte de onbekende dader den prins te naderen. Hij werd evenwel onmid dellijk door de politie en de omstanders ge grepen. Zij wierpen zich op den man en ontwapenden hem waarna zij hem tegen de aanvallen van het publiek moesten verde- digen. De prins bleef, nadat de aanslag was ge pleegd, zeer kalm en begaf zich naar het graf van den Onbekenden Soldaat, dat beneden de straathoogte is gelegen Hij legde den krans op het graf en onderhield zich met den minister van oorlog. Vervol gens inspecteerde hij de eerewacht en stapte daarna weer in den auto, waarbij hij luide werd toegejuicht. De dader van den mislukten aanslag werd onmiddellijk weggevoerd. Verhoor van den dader ..BRUSSEL, 25 Oct. (V.D.) Tijdens het ver hoor door den rechter van instructie ver klaarde de Rosa, dat hij zijn daad in gee- nen deele betreurde. Hij voegde er aan toe, dat hij eerst voornemens was geweest zijn daad ten uitvoer te brengen aan het „Ga re du Nord", doch daar was hij van terug gekomen, daar hij dan hoogst waarschijn lijk ook een lid van de Belgische Konink lijke Familie zou hebben getroffen, tegen wie hij geen kwade bedoelingen had. Hij had gezworen den Italiaanschen ko ning, of den kroonprins of Mussolini te doo- den, daar zij de Italiaansche constitutie ver raden hadden. Verbazing onder de vrienden van den dader PARIJS, 25 Oct. (V.D.) Te Parijs heeft men in de anti-fascistische kringen met ver bazing van den aanslag kennis genomen. Velen van hen kenden de Rosa, allen acht ten hem zeer en kunnen slechts uitstekende inlichtingen over hem verschaffen. De indruk in Italië ROME, 25 Oct. (V.D.) Het bericht over den aanslag op kroonprins Umberto arri veerde te Rome onmiddellijk na de offici- eele bekendmaking van zijn verloving en wekte een enorme sensatie. Een half uur na het eerste bericht volgde echter de mededeeling, dat de kroonprins ongedeerd was. De straten te Rome zijn vol opgewonden menschen. Van alle ramen werden vlaggen uitgestoken. Het publiek vormde demonstraties ten bewijze van zijn aanhankelijkheid aan het Kon. Huis. De op winding is enorm De krantenverkoopers werden letterlijk bestormd om de extra edi ties. Den geheelen middag en nog laat in dén avond bewoog zich een opgewonden menigte door de straten. Mussolini was de eerste die het bericht ontving. Zijn eerste zorg was den koning door middel van den telefoon op de hoogte te brengen. Vervolgens beval hij. dat de vlaggen op alle openbare gebouwen uitgestoken moes ten worden, waar het publiek zich over het algemeen bij aansloot, zoodat binnen enkele minuten er nog maar weinig vensters in Ro me waren, waar niet de vlag voor wapper de. Mussolini gaf de politie hierna opdracht de menigte te surveilleeren, opdat deze niet in pogewondenheid tot excessen zou over gaan. Tot op dit oogenblik hebben zich echter geen incidenten voorgedaan. De paus is door het bericht ten zeerste getroffen. Hij heeft onmiddellijk in het Quirinaal doen mededeelen. dat hij de daad ten zeerste afkeurde. Tevens liet hij zijn ge- lukwenschen aanbieden voor het gelukkig afwenden van het gevaar. BRUSSEL, 24 Oct. (V.D.) De dader van den aanslag op den Italiaanschen kroonprins heeft voor den rechter van instructie ver klaard, dat hij socialist is en lid van de 2de Internationale Hij is naar Brussel gekomen met het doel om prins Umberto te dooden, want hij achtte dit een daad van vergelding. Hedenmiddag werd de man wederom naar het Graf van den Onbekenden Soldaa* ge bracht waar de aanslag gereconstrueerd werd. De man heeft geen medeplichtigen gehad. Na enorme koersdalingen de laatste dagen, is gisteren op de beurs te New-York een ware debacle ontstaan. Die dag zal nog lang in de herinnering blijven voortleven als de slechtste beursdag sinds het uitbreken van den wereldoorlog. Honderdduizenden zijn geruïneerd. De drukte was zoo overweldigend en de atmosfeer zoo geladen, dat het beursbestuur er toe overging de galerij, waar het publiek anders het verloop kan volgen, te ontruimen. De beurszaal, die na een gewonen dag al een voddenwinkel lijkt, maakte na sluiting al een heel zonderlingen indruk. Tusschen den papierchaos zag men hoeden, boorden, das sen liggen, die in den storm gebleven waren. Ook verscheidene makelaars hebben het te kwaad gekregen en moesten onmachtig en overspannen naar het hospitaal overge bracht worden. Bij de politie te Rotterdam heeft zich een man gemeld, die heeft verklaard, dat hij den verdachte W. V. van vroeger kende en dat hij hem op den avond van den moord heeft gezien om kwart over 6 in den urinoir welke staat op het pleintje tusschen West kruiskade en de le Middellandstraat dus vlak bij de Coolschestraat. In enkele bladen heeft een foto gestaan van W. V., alias W. Huisman, W. Brouwer of Thijs de Tuinman. Getuige heeft deze foto gezien en toen de opmerking gemaakt, dat hij dien man wel kende. To enhij kort daarop las dat de te Heer len gearresteerde man en deze W. V. een en dezelfde persoon waren, heeft hij zich bij de politie gemeld om de verklaring af te leggen, dat hij V. op den avond van den moord bij de Coolschestraat heeft gezien. De rivierpolitie is aan het dreggen in de daarvoor in aanmerking komende wateren, omdat het niet totaal uitgesloten wordt ge acht, dat de fiets van den dader in het water is geworpen. Het rapport van dr. Hesselink zal terstond worden doorgezonden naar den rechter commissaris en zeer waarschijnlijk zal de inhoud niet worden medegedeeld. De com missaris van politie in de 1ste afd. verzoekt, uitdrukkelijk depothouders van rijwielstal lingen bij stations in Nederland die op den dag van den moord of daarna een fiets in bewaring hebben gekregen van een man, dia aan het signalement beantwoordt, zich ten spoedigste schriftelijk of mondeling te wen den tot het bureau aan de Groote Pauwen- steeg te Rotterdam of tot de politie in ds plaats van inwoning. W. M. J. A. de Vreugde Gisteren is de nieuwe burgemeester der ge meente Heemskerk in zijn ambt beëedigd. De plechtige installatie op Woensdag 30 October a.s. De nieuwe burgemeester zal dan feestelijk worden ingehaald. Het Amsterdamsch Gerechtshof wees gis teren arrest in de strafzaak tegen den 21- jarigen varensgezel, die in hooger beroep was gekomen van het vonnis der Vijfde Kamer van de Amsterdamsche Rechtbank, waarbij hij wegens diefstal van een schilderij in het Rijksmuseum d.d. 24 October veroordeela werd tot één jaar gevangenisstraf. Het Hof bevestigde het vonnis, overeen komstig het requisitoir van den advocaat- generaal. Behalve van den diefstal in het Rijksmu seum wordt hetzelfde jongmensch nog ver dacht van diefstal van twee paneeltjes in het Frans Halsmuseum. Het onderzoek in die zaak duurt nog voort. In Nederland aangekomen Gistermiddag tegen 2 uur kwam hei s.s. „Venezuela", met den gouverneur van Cu racao, ir. L. F. Fruytier met zijn gezin aan boord, te IJmuiden aan. De gouverneur kwam een oogenblik aan dek; niemand werd tot het schip toegela- ten. Tegen half drie is de „Venezuela" naar Amsterdam opgestoomd. De gouverneur bleef aan boord. De onder-voorzitter neemt ontslag De Utrechtsche burgemeester dr. J P- Fockema Andreae lid van den Radio-raad en in de eerste vergadering door zijn mede'e- den tot onder-voorzitter gekozen, heeft als zoodanig schriftelijk ontslag ingediend. De Tweede Kamer heeft zonder stem ming goedgekeurd het wetsontwerp tot her ziening van de bepalingen nopens curatee le. bepaaldelijk met het oog op drankzuch tigen. Opening 4 November a.s. Maandag 4 November as. zal de tweede R. K. Lagere Tuinbouwschool van den L. T B. te Grotebroek in het gebied van den R. K Diocesanen Land- en Tuinbouwbond, worden ingewijd en geopend. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer aangenomen het ontwerp tot wijziging der Pensioenwet. ingsleider C. H. Pieters is uit net 3 arrest ontslagen. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gisteren weer behouden te Friedrichshafen geland. De Raad voor de Scheepvaart stelde gis teren een onderzoek in naar de oorzaak van den brand, overkomen aan het Engelsche 1 stoomschip „Vimeira" op 9 September 1929. I Zooals men zich zal herinneren, zijn tien I man bij dien brand om het leven gekomen. Dit Engelsche tankschip lag dien dag bij de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij in herstelling. Allereerst werd het rapport van den ge zagvoerder voorgelezen. Deze verklaard: daarin o.m. dat er 39 personen aan boord waren en het schip in ballast vo.r. Ruim 3 en 4 waren geheel gevuld met benzine. In Antwerpen en Londen had men lading gelost. Op 3 September kwam men aan het Maaslichtschip. Daar werden de geladen tanks zooveel mogelijk gasvrij gemaakt. Om 's avonds 7 uur kwam men te Rotterdam bij de Droogdok Maatschappij aan. Den volgenden morgen zou het schip in het dok geplaatst worden. Er kwamen een aantal werklieden aan boord om het ^phip schoon te maken. De kapitein en de loods zagen plotseling aan stuurboordsboeg een vuur op het water, dat zich spoedig plotseling aan bakboord verplaatste. Dat vuur werd gezien op een dicht achter het schip passeerende motor boot. Omtrent de oorzaak kan de gezagvoer der niets verhalen. Het is streng verboden te rooken aan boord. De gezagvoerder en zijn vrouw hebben zich weten te redden. De eerste stuurman en de eerste machinist zijn omgekomen. Op het achterschip zag nij nog den eersten machinist brandende. Deze is toen overboord gesprongen. Den stuurman heeft hij niet meer gezien. De bemanning was aan wal om af te monste ren. De voorzitter wijdt vervolgens een wcord van deelneming aan de slachtoffers van deze ramp. Hierna werd gehoord de heer Ch. M. Smits chef van het Dok- en Havenbedrijf- Aller erst werden door dezen getuige eeni- ge mededeelingen omtrent het afgeven ran certificaten gedaan. Voorts verklaart get. o.m. dat er die.i mor gen ongeveer 30 man aan boord gingen. Verder verklaart spr. dat bij het uitbreken van den brand de pompen in werking wer den gesteld, die de tanks deden overloopen, waardoor de gasoline als zijnde lichter dan water over 't dek speelde. De spuigaten kon den de vloeistof niet verwerken en zoo bleef ar vloeistof aan dek staan. Getuige heeft oen de machines doen stopzetten. Ook zeg spi dat benzinedampen onder het ■pantendek blijven hangen. Zoo verklaart get., dat, toen tank 3 geheel schoon was, er toch na eenige uren weer benzinedampen waren. Op een vraag van den voorzitter of men niet afwacht om aan boord te gaan werken voor het schip gasvrij is, zegt getuige, dat na een eerste certificaat er veel volk aan boord gaat, maai eerst na =en vuur-certifi- caat aan de tanks gewerkt wordt. De menschen, die nu aan boord waren moesten 't schip gasvrij maken. Zij moesten het losse roest, en het vuü verwijderen. Get is het met den voorzitter eens, da. h.t altijd gevaarlijk Dujft om aan boord van .enzinetank. te werken. Verder blijkt dat de tanks zes duim bene den den rana waren gevuld. Men heeft toen de tanks laten volloopen. Zij zijn toen over loopen. Deze vloeistof is over het dek ge- oopen waarbij gasoline moet geweest zijn Dit moet als de vermoedelijke oorzaak zijn e beschouwen van d n ramp. Hierna wordt gehoord de aavenloods. Deze verklaarde o.m. dat hij ongeveer 10 uur aan boord is gekomen. Hij moest 't schip ver halen naar d Dok Maatschappij. Toen he chip los was zag hij over stuurboord een vlam en rook op het .water; even later werd een sleepboot gezien. Get. heeft zich kun nen redden langs een tros jp het achter schip. De menschen van net voorschip waa: jewerkt werd hadden geen gelegenheid naar net achterschip te komen. Ook verklaar gei nog dat men met eer immer bezig xvas vloeistof uit een tank tr halen. Get. heett er niet aan gedacht da' ie gasolie kon zijn. Benzinelucht heeft ge ;uige niet geroken. De inhoud van de em- ners w rd op dek geworpen. Dit werkje ha engeveer half twaali plaats toen de sleep- booten al aan het trekken waren. Later hee getuige gezien, dat de vloeistof over de tanks liep en door de spuitgaten ging. Deze tonden het niet verwerken en de vloeisto tond boven d spuigaten. Nog verklaart de loods dat de vlam or het watex is gezien op de plaats waar de sleepboot was geweest. De mogelijkheid be staat, dat er hcete asch over boord is gewor pen op het water waarop uenzine dreef. Dan wordt gehoord de getuige M. Sluimer, werkman bij de Droogdokmaatschappij. Deze get. was belast met het schoonmaken van de tanks. Die tanks waren leeg en het rook naar benzine. Verwijderd werd roest en vuil. Dit ging met emmers naar boven en werd over boord geworpen. Verder ging getuige naar de pompkamer om emmers naar boven te halen. De vloei- werd aan dek gegooid. Er was daar een ster ke benzinelucht bij. Ook aan de gevulde tanks werd met em mers de benzine afgeschept Om half acht zijn de tankdeksels open gemaakt. Get. heeft daaraan meegeholpen. Di- tanks ziin wel een keer of drie open en dichtgemaakt. Wie de orders daartoe heeft gegeven, weet get. niet. Ook heeft get. gezien, dat d" vloeistof over den rand van de tanks liep! Die vloeistof liep aan dek en door de spuigaten weg. Op een gegeven oogenblik k ek get. om en zag het dek in brand staan. Hij heeft ge waarschuwd en is door de vlammen naar het voorschip geloopen en heeft zich weten te redden. Als vierde getuige werd gehoord de sleep bootkapitein L. van Rumpf, wiens boot aan het voorschip was vastgemaakt van het tankschip. Toen het schip ongeveer een scheepslengte was acht-rruitgehaald rook get. een zware benzinelucht. Twintig meter aan bakboord zag getuige plotseling een vlam. Dadelijk daarop waren er ook vlammen aan stuur boord. Toen sprongen de werklieden als rat ten over boord. Getuige heeft toen los ge maakt en alles over boord geworpen, waar de drenkelingen houvast aan hadden. Zelf heeft getuige twee mannen uit het water gehaald. Ook verklaart get. nog dat de stoker van zijn sleepboot vuur heeft zien komen uit een voorbijkomende motorboot. De Inspecteur voor de Scheepvaart, de heer Van 't Hoof, meent dat de oorzaak van deze ramp zeer gemakkelijk is te verklaren. Er is veel benzine op het water geworpen, zoodat zelfs vuur in de gewone beteekenis van het woord, niet noodig was om de ben zine te doen ontbranden. De noodlottige ge volgen van eze ramp zijn voldoende ge schetst. Een punt van overweging is echter de overtreding van het verbod van brand bare stoffen over boord te werpen. De schul kan leggen bij drie personen, nl. den vertegenwoordiger van de Rotterdam sche Droogok Maatschappij; den len machi nist of den le stuurman van het schip Dit zal moeilijk uit te maken zijn, omdat de beide laatsten bij de ramp het leven hebben gelaten. Vast staat echter dat door de R. D. M. bevel is gegeven stoffen over boord te werpen. Dat is verboden! Die verordening is goed, maar de boete van 25 is belache lijk. Er dienen in de eerste plaats maatrege len genomen te worden, dat de verorening beter wordt uitgevoerd. De wenschelijkhel dient te worden uitge sproken, dat er een regeling wordt gemaakt, dat ongelukken als deze niet zoo gemakkelijk kunnen voorkomen. Ten slotte brengt spr. hulde aan de ar beiders Lans en Van der Weiden die met levensgevaar het brandene schip nog hebben verankerd. Het onderzoek wordt gesloten verklaard. De Raad zal later uitspraak doen. Aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is onderstaand telegram verzonden: In opdracht van het bestuur van de R.K. Vereeniging van Directeuren enz. bij net Nijverheidsonderwijs „St. Bemardus", ver zoeken ondergeteekenden Uwe Excellentie beleefd, bij het vaststellen van de salaris- regeling voor het personeel der Nijver heidsscholen onze wenschen vervat in de requesten van September 1929Maart 1929, in welwillende overweging te nemen. Namens het bestuur: H. A. Haarman.-, voorzitter, E. M. Zweekhorst, secretaris. Gelderschedam 61, Den Bosch. Bij de algemeene beschouwingen over oofdstuk „Waterstaat" der Rijksbegrootirr 1930 is geklaagd over gebrek aan goede ver bindingen met Zandvoort, zoowel van Am sterdam en Haarlem als van verder gelegen olaatsen. Bezoek Nederlandscbe oorlogsbodem In verband met de Edison-lichtweek is de torpedojager „Kortenaer" van Nieuwediep te Amsterdam aangekomen teneinde eenige dagen ter opluistering der (eesten in de ha ven te vertoeven De „Kortenaer" heeft lig plaats gekozen aan den Dordtschen steiger bij het koloniaal etablissement. Het program van heden Het programma van heden vermeldt: 8%9 uur: Demonstraties met zoeklich ten van Hr. Ms Kortenaer, op het IJ. Het Julianadok zal worden verlicht. Builend en zal de 25 tons drijvende kraan van de Am sterdamsche Droogdok Mij. .omgebouwd zijn in een reusachtige zwaan, die als gefin geerde trekker fungeeren zal voor het s.s. Eugenia. Verlichte vliegmachines Gisteravond hebben verlichte vliegmachi nes boven de hoofdstad gecirkeld De ver hchte machines sorteeren een wondermooi effect tegen de donkere lucht Da gemeenteraad van Bloemendaal heeft besloten tot aankoop van de gronden aan den Zeeweg voor f 963.084. Verschenen is het voorloopig versla* over hoofdstuk „Waterstaat" der Rijksbe- grooting 1930. De Tweede Kamer heeft aangenomen de wijziging der Pensioenwet. Een nieuwe getuige in zake het onderzoek tot opheldering van den kindermoord te Rotterdam. De Raad voor de Scheepvaart b.eeft een onderzoek ingesteld naar de ramp van de „Vineira". De Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft behandeld een zaak tegen een vroeger Eerste Kamerlid, wien verduis tering en vervalschlng ten laste geDgd is. 1 jaar gevangenisstraf geëischt. De Tweede Kamer heeft de interpc-llitie- W'ünkoop over de relletjes te Maastricht be handeld. Débacle op de beurs te New-Yorlc. Ontploffing in een kruitfabriek bij Bolcg- na; vier dooden, 14 gewonden. Nadere bijzonderheden omtrent den aan slag op prins Umberto. Prof. Bertrand van dc Universiteit te Luik door een Rus vermoord. De spoorwegveerpont op het Michigan- meer, met 52 personen aan boord, vermoede lijk vergaan. Barometerstand 9 uur v.m.: 775 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns mo ten morgen worden pgestken m: 5.10 uur. Gisterenmorgen is, 74 jaar oud, overleden Prof. dr. P. J. Blok, oud-hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis aan de Universi teiten te Groningen en Leiden. De overledene werd 10 Jan. 1855 te Helder geboren, war zijn vader hoofd van een school was. Hij studeerde aan de Leidsche Univer siteit. waar hij in Juni 1879 promoveerde tot doctor in de klassieke letteren. In 1884 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis te Groningen en den 21sten Mei 1894 in gelijk ambt te Lei den. In 1925 legde prof. Blok wegens het be reiken van den 70-jarigen leeftijd het pro fessoraat neer. Hij had verschillende buitenlandsche on derscheidingen. De Nederlandsche regeering erkende zijn verdienste, door hem te benoe men tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, en hem bij zijn aftreden in 1925 het Commandeurskruis van de orde van Oranje Nassau te verleenen. De schippersknecht uit Rotterdam die als verdacht van pokken in de quarantaine-in richting te Amsterdam werd opgenomen it daaruit thans ontslagen, aangez en i> vast gesteld dat hij niet aan de pokziekie lijden de is. Aankoop door de gemeente Bebouwing van den grond De gemeenteraad van Bloemendaal heeft in zijn gisteravond gehouden vergadering besloten tot aankoop van de gronden langs den Zeeweg, beginnende bij den Haariem- schen watertoren en eindigende tij net strand. Het totale gebied is 163 H.A. groot en is eigendom van de Erven van der Vliet. De koopsom bedraagt f 563 0S1 Het is de bedoeling deze gronden te doen bebouwen. De perceelen zullen elk een op pervlakte moeten hebben van telkens drie H.A., waarop slechts één woning met bijge bouwen mag worden geplaatst De koopers krijgen het recht van uitweg en zullen geen zanderijen mogen vestigen of pnses d eau mogen stichten. Zoolang de gemeen egrond niet gebruikt wordt, zal het jach rech- daar op worden verhuurd tegen f 1 per iaar. Te Breda heeft de politie een persoon aangehouden, die onder den invloed van sterken drank met een door hem on vreem de auto in een opgraving nabij de Maurns- brug was gereden met dusdan'g gevo'g. dat de auto over den kop in een kui! 'erecht kwam en grootendeels werd verbrijzeld. D« man werd niet noemenswaard gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1