Binnenlandsch Nieuws i 1 DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST -..Vlfej^Él VIERDE BLAD ZATERDAG 26 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 1 De Kamer van Koophandel te Leiden tegen gesprekkentarief De strijd om de zenduren Ned. Maatschappij voor Nijv. en Handel De aanslag op den Italiaanschen Kroonprins De opheffing van jachtr echten Het Rijhs-gesprekkentarief op locale telefoonnetten Opheffing van de tollen op den weg BaarnHilversum Gouverneur Fruytier Militaire detachementen in Indië Tweede Kamer Het voorloopig verslag over „Justitie" De Afrika-vliegers terecht Al vroeg op stap Het Katapult-vliegtuig van, de „Bremen" Tien jaar K. L. M, LUCHTVAART Diteman nog steeds zoek GEMENGD NIEUWS Weer eens een Haarknipper De vlucht KiuschinFormosa De toestand te Maastricht rustig DE KINDERMOORD TE ROTTERDAM De getuigenverklaring van den doofstomme Een volksgericht in Zuid-Laren Goedkoop bleek duurkoop te zijn Alastrim te Soest WENSCHEN DER KAMER Aan dit adres wordt het volgende ont leend: Gememoreerd wordt, hoe het verzet tegen he: gesprekkentariet zooals dit werd voor gesteld en nagenoeg onveranderd is ingevoerd, buitengewoon rachtig en algemeen is ge weest. Zoowel Kamer? van Koophandel, als de centrale andeliike organisaties op het terrein van Nijverheid. Handel tusschentijd de beteekenis van de inge brachte bezwaren te doen bezien? Is de minister bereid, vóór tot algemeene of beperkte invoering van het gesprekken tarief wordt overgegaan, alsnog het denk beeld te overwegen om alleen voor zekere speruren een gesprekkentarief in te voeren, ten einde daardoor niet urgente gesprek ken te brengen naar de niet drukke uren? De A.V.R.O. tevreden De bijeenkomst van den Radio- raad. In zake de vergadering van den Radioraad, welke in het geoouw van het Hoofdbestuur der P. T. T. is gehouden, verneemt het „Hbld." nog uit de beste bron, dat het hier In een korte rede voor de microfoon van en Hilversum heeft de directeur van de AVRO Landbouw alsooi tal van Gemeentebesturen de heer Vogt, in verband met de door de en zeet «vele irgamsaties op verschillend omroepvereenigingen mei de commissie uit gebied hebben ïaar ernstige protesten doen den Radioraad gevoerde besprekingen, op hooren en ook wanneet niet principieel 1 210)1 zelf van toepassing verklaard eenige ci- tegen een gesprekkentarief stelling werd *atenMu" de °yabregt van A®mstel' waaru" eekozen waren de bezwaren dermate ernstie k0D bll)ken' dat hl) verheugd was en wel gekozen. waren ae Dezwaren dermate ernstig, gemoed terwij; het hem thans niet moei- dat elke voorstelling alsof het Nederlandsche jyjj vje^ naar rxij zeide, voorloopig het har- bedrijisieven zich met de gedane voorstellen nas at te leggen. zou hebben vereenigd. volkomen bezijden de waarheid moet worden geacht. Aati deze bezwaren is niet tegemoet ge komen. noch ook zijn deze weerlegd. Streeknetten met behoud van vaste abon nement zijn noodzakelijk om het geringe j locale telefoonverkeer te plattelande op te r, .i,™,' een bijeenkomst gold van de commissie voor voeren. Het groote verschil in aantal locale de zendtijd-regeling met de vertegenwoordi- gesprekken per abonne in de groote en gers van de verschillende omroep-vereeni- kleine netten kan alleen worden verminderd gingen. De besprekingen hadden een zoo door streeknetten. danig verloop dat de commissie waarschijn- Aan de hand van een schematisch over- j lijk wel in overleg met den volledigen Ra- zicht wordt gedemonstreerd, dat van een dio-raad een advies zal samenstellen, dat aanzienlijke vermeerdering van het aantal aan den Minister zal worden gezonden, aangeslotenen, als gevolg van invoering van I Tijdens deze bijeenkomst zou vanwege de het gesprekkentarief geen sprake zal zijn. I YAKRA: standburi! verde dlg! ?ljn' df 7_- de beschikbare zendtijd verdeeld behoort te Daarbij is dan nog met gerekend met een worden in verh0uding tot de sterkte der po- allicht aanzienlijke verlaging van het vaste utieke partijen, abonnement, welke mogelijk wordt, als het gesprekkentarief niet wordt ingevoerd, daar behalve met de f 250.000.als inkomsten derving door verlaging van het gesprekken tarief nog gerekend moet worden met de reductie voor veelsprekers en de mindere uitgaven voor administratie, enz. welke Het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft den depar- eveneens voor verlaging van het vaste tementen de volgende vragen voorgelegd, blijkens het tijdschrift „Maatschappijbelang- gen" Is naar Uw oordeel in den kring van Uw departement het distributiesysteem (de de tailhandel) te kostbaar en te weinig econo misch, door het ontbreken van organisatie, efficiency en grootbedrijf? Zou het, naar Uw oordeel, wenschelijk en mogelijk zijn, dat de betrokken handel streeft naar een betere organisatie, waarbij ook de consumenten en de geheeie volks huishouding baat zouden hebben? Welke belangen zijn er in de streek van Uw departement, die zich over verschillen de gemeenten uitstrekken en die een rege ling behoeven, niet door zelfstandige ge meentelijke en provinciale besturen, doch door samenwerking van belanghebbenden, particulieren en-of gemeenten? (b.v ver keerswegen, havenbelangen, water-, gas- en electriciteitsvoorziening, zuivering van af valwater). Kunt gij voorbeelden noemen, waar een dergelijke wenschelijke oplossing verhinderd werd door gebrek aan samenwerking? Heeft de ervaring, in den kring van Uw departement opgedaan met de werking der huidige Tariefwet. gewezen op feitelijke on juistheden in deze wet? Zoo ja, welke be palingen zijn in de praktijk onjuist of on duidelijk gebleken? abonnement kunnen dienen. Alleen reeds de vermindering van het telefoonverkeer van 30%, als gevolg van de invoering van het gesprekkentarief, is vol doende, om het gesprekkentarief met beslist heid at te wijzen. Van een misbruik maken van het vaste abonnement is geen sprake, daar dooreen- genomen in meer dan 96% der locale netten gemiddeld nog geen twee gesprekken per abonné per dag worden aangevraagd. Een tariefsysteem, waarbij het hoofddoel van de telefoon, het makkelijk en geriefelijk mogelijk maken om met elkander mondeling van gedachten te wisselen, zoozeer wordt geschaad, ts alleen daarom reeds veroordeeld en zoo .s cok in dit stadium van behandeling kracntige actie geboden. Voorts wordt opgemerkt, dat in ver schillende anden met veel intensiever tele foonverkeer dan in de ons omringende landen net vaste abonnement voor netten van den omvang der Rijksnetten wordt genandhaatd. In Amerika, het land met het best ontwikkeld telefoonverkeer, wordt voor dergelijke netten aan het vaste abonnement doe.bewust de voorkeur gegeven. Ook de Scandinavische anden. welke eveneens wat telefoonverkeer betreft, verre boven ons land en Duitschland. Engeland en Zwitser land uitgaan, kunnen in velerlei opzicht tot voorbeeld dienen. In net adres wordt voorts de aandacht gevestigd op het feit, dat de reductie slechts zal ge.den en ook slechts zal kunnen gelden voor enke.e ïaren zoodat de ongemotiveerde benadeeling van handei en nijverheid en anderen permanent zal worden. Hr. Ms. gezant te Rome heeft opdracht ontvangen, tegenover de Italiaansche re geering uiting te geven aan de gevoelens van sympathie van de Nederlandsche regee- j ring naar aanleiding van den aanslag op Geprotesteerd wordt ook tegen het feit, den Italiaanschen kroonprins, dat de uitkomsten van de gehouden tellingen der 'ocaie gesprekken niet meer evenals voorheen n het Verslag over 1928 zijn vermeld, zoodat de telefoongebruikers voor taan niet meer in. staat zullen zijn, ver gelijkingen te maken. Tenslotte vraagt de Kamer Een Kon. besluit van 19 Oct. j.l. gelast, dat vervroegde algeheele afbetaling van de 1 deze gegevens alsnog te willen publi-schadeloosstellingen wegens opheffing van ceeren. 1 jachtrechten zal geschieden en bepaalt, dat 2 de ge.eidelijke automatiseering der tele-j voor zoover ten aanzien van eenige scha- fooncentrales zoo snel mogelijk voortgangdeloosstelling de vierde maand, volgende op te doen hebben, zonder echter reeds thans die, waarin omtrent het bedrag er van cn- het vaste abonnement te vervangen door een gesprekkentarief 3 een Staatscommissie te benoemen, opdat ten aanzien van de al of niet wenschelijkheid van jeheele ot gedeeltelijke invoering van een gesprekkentarief in de Rijkstelefoon- netten voldoende helderheid ontsta. Vragen van den heer Van den Heuvel De heer Van den Heuvel, lid van de •rweede Kamer, heeft aan den minister van Waterstaat gevraagd: Is de minister bereid mede te deelen weike motieven hern hebben geleid om, niettegenstaande vrijwel alle Kamers van Koophandel, de idcnstandsraad, de Nij- verheidsraad, veie ..uidbouworganisaties en 160 gemeentebesturen gegronde, tot dusver niet weerlegde bezwaren hebben ingebracht tegen liet gesprekkentarief op de locale te lefoonnetten, toch met 1 Januari tot invoe ring -an bedoeld gesprekkentarief over te gaan? Is de minister bereid alsnog deze bezwa ren, zoo mogelijk, te weerleggen? Is de minister bereid mede te deelen. welke technische bezwaren er zijn om het gesprekkentarief achterwege te laten bii automatische streeknetten? Acht de minister, afgezien van de andere bezwaren tegen het gesprekkentarief, ook m hptgeen het bestuur der posterijen mee deelt, n.l. dat verwacht wordt, dat bij in voering van het gesprekkentarief de locale gesprekken met 30 pCt. zullen verminderen, niet een bezwaar tegen dit tarief? Is de minister bereid mede te deelen, welke bezwaren, in tegenstelling met an dere jaren, zich hebben voorgedaan, waar door in het Verslag aan de Koningin thans de opgave van het aantal locale gesprekken achterwege moest blijven, juist op het oogenblik, waarop het van belang is deze aantallen te kennen? Is de minister bereid deze opgave alsnog te verstrekken? Is de minister bereid, indien, ondanks de ernstige bezwaren, toch de invoering van het gesprekkentarief wordt doorgezet, deze herroepelijk is beslist, reeds is ingetreden, de schadeloosstelling verhoogd zal worden met een interest van 6 ten honderd en per jaar, te rekenen met den eersten dag van die maand tot en met den datum van be taalbaarstelling. Ged. Staten van Utrecht deelen den Prov. Staten thans mede, dat hun college om trent de opheffing van de tollen op den weg Hilversum—Bn-irn in overleg getreden is met Ged. Stat m Noord-Holland. Dit overleg is reeds nen. Gedeputeerden Utrecht zullen er daarbij naar streven om, voorzoover het van deze provincie afhangt, binnen zeer afzienbaren tijd ook dezen weg tolvrij te ma ken. Bezoek bij den Minister De gouverneur van Curasao, de heer Frujtier, bevond zich gisteren in Den Haag en heeft daar een zeer kort opwachtings- bezoek gebracht aan der Minister van Ko loniën, den heer De Graaff. Des middags zou de heer Fruytier den minister een nader bezoek brengen. Terugtrekking uit de binnenlanden. Het „Soer. Handelsblad verneemt dat een inspecteur-ambtenaar dei p^ntif uit Ba tavia is vertrokken en binnenk .rt op Cele bes zal aankomen tene.nde daar e onder- zoek in te stellen naa de 11 oge.ijkheid van terugtrekking van dt nuJ taiie detachemen ten, welke in het binnen'an zijn geplaatst, opdat dezevervangen zouden kunnen wor- invoering te Deperken tot de drie geauto- I den dooi de veldpolitie, matiseerrle telefoonnetten te Haarlem Het een en ander sta&t in verband met Utrecht en Arnhem, en na zekeren tijd, 01 indelingen, welke indei'ód zijn voorgevallen grond van de dan beschikbare gegevens. Ide afdeeling Bonthain bij het onderzoek het vraagstuk opnieuw te bezien en in dien j van strafzaken dooi nuutairen Vergadering van Vrijdag. Voorzitter Mr. J. R. H. v. Schaik. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter deelt mede, dat het zijn •ornemen is de volgende vergadering bijeen 1 roepen tegen 5 November en dan onmid- ellijk te beginnen met de algemeene be- ohouwingen ovei de rijksbegrooting en voor .e stellen iedere week des Dinsdags en Don- lerdags avondvergadering te houden; spr. itelt thans voor, den tijd bij de algemeene beschouwingen te verdee'.en ais volgt: Ka tholieken en S.D.A.P. 3 uur; A.R. en Chr. Hist. 2 uur; Vrijheidsbond en Vrijz. Dem. iy, uur; alle andere partijen 1 uur en de replieken te bepalen op de helft van die tijden. De heer MARCHANT (V.D.) maakt be zwaar, dat zijn fractie minder spreektijd heeft dan de Chr. Hist, en A. R. fracties in kan zich bij de toewijzing aan elk der lide communisten van 1 uur slechts neer- ;ggen onder voorwaarde, dat zij dien tijd gebruiken om uiteen te zetten, dat zij ieder een afzonderlijke staatkundige richting ver tegenwoordigen. Incident. De heer WIJNKOOP (Comm.) wenscht te protesteeren tegen deze onbeschaamde uiting De VOORZITTER kan die uitdrukking niet toelaten. De heer WIJNKOOP merkt op. dat de heer Marchant geen censor is; hij is zelf niets anders dan een afsplintering van de Imerale partij. De VOORZITTER waarschuwt den heer Wijnkoop binnen de orde te blijven. De heer WIJNKOOP: U hebt toegelaten, dat de heer Marchant sprak over de betee kenis van politieke partijen. De VOORZITTER waarschuwt den heer Wijnkoop, dat hij hem het woord zal moe ten ontnemen. De heer WIJNKOOP: Ik antwoord een voudig op een brutalen aanval. De VOORZITTER ontneemt den heer Wijnkoop het woord. De heer DE VISSER (C.P.) komt er tegen op, dat de grappenmaker Marchant een voorwaarde stelt omtrent de wijze, waarop politieke partijen hier moeten optreden. Dat behoort tot haar eigen bevoegdheid. Spr. heeft meermalen aangetoond, dat er met de loupe geen onderscheid is te zien tusschen de soc.- dem. en de Vrijz.-dem. en toch krijgen zij afzonderlijken spreektijd. De heer ALBARDA (S.D.A.P.)Niets is de heeren te dol. De VOORZITTER: Ik verzoek u binnen de orde te blijven. De heer DE VISSER: Niets is den heer Albarda te dol. De heer DE VISSER: Ik blijf binnen de orde en zelfs de voorzitter zal mij niet van de orde af krijgen. Spr. vraagt zich af of er van het strijdende proletariaat niet één man het woord mag voeren. De heer MARCHANT merkt op, dat hij, wanneer de heeren niet aan zijn voorwaar de voldoen, het volgende jaar een andere verdeeling van den spreektijd zal moeten voorstellen. De heer WIJNKOOP: Ik vraag het woord! De VOORZITTER: U krijgt het woord niet. De heer WIJNKOOP: Ik vraag het woord! De VOORZITTER: U is het woord ont nomen, u krijgt het woord niet. De eehr WIJNKOOP' Ik vraag het woord! De VOORZITTER: U krijgt het niet. Interpellatie-Wijnkoop. Aan de orde is de voortzetting der inter pellatie-Wijnkoop naar aanleiding van de botsingen te Maastricht en stemming over de motie-Vliegen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de heer RUYS DE BEEREN- BROUCK deelt mee, dat de Minister van Justitie bereid is aan den procureur-gene raal te 's-Hertogenbosch een onderzoek in de Maastrichtsche zaak op te dragen en van het resultaat van het onderzoek aan de Ka mer te doen blijken. De heer VLIEGEN (S.D.A.P.) trekt zijn motie in. De heer DE VISSER dient een motie in, waarin hij een onpartijdig onderzoek eischt onder trenge controle van de bij het con flict betrokken arbeiders. De heer WIJNKOOP dient de motie-Vlie gen opnieuw in. De motie wordt niet ondersteund. De motie wordt niet ondersteund. De interpellatie wordt gesloten. Pokken of alastrim. Aan de orde is de interpellatie mevr. de Vries-Bruins (S.D.A.P.) over de verspreiding en behandeling der pokken. De iijterpellante vraagt: 1. Op welke gronden het Staatstoezicht op de volksgezondheid heeft voorgeschreven, dat de ziekte alastrim zou zijn; 2. waarom het voorschrift is gehandhaafd ondanks ern stige gevallen; 3. of de minister de gelegen heid tot afzondering en verpleging der pa tiënten voldoende acht; 4. of volgens den minister de onderscheiding tusschen pokken en alastrim in de tegenwoordige omstandig heden kan worden doorgevoerd en practi- sche beteekenis zal hebben voor pokken- 'oestrijding. De Minister van Arbeid, de heer F R- SCHUUR, antwoordt op vraag 1, dat staatstoezicht zijn meening grondde op u. aanvankelijk heerschende eenstemmige we tenschappelijke opvatting, doch dat geen voorschrift is gegeven, op vraag 2 dat het voorschrift dus niet gehandhaafd is, doch van een andere opvatting door publicatie van het rapport-Kuenen onmiddellijk kennis is gegeven, op vraag 4. dat de onderscheiding practisch is, daar de behandelende genees heer in zijn diagnose volkomen zelfstandig is en op vraag 3. voorwaardelijk bevestigend indien namelijk de ziekte niet plotseling overweldigend komt opzetten. De interpellante dient een motie in, waar in den minister verzocht wordt, zoo spoedig mogelijk alle maatregelen te bevorderen, waardoor artikel 3 der Wet van 21 Juni 1928 volledig kan worden uitgevoerd. Dr. VOS (V.B.1 onderschrijft het betoog van mevr. de Vr 1-Bruins, dat het Staats toezicht de opvatting alastrim heeft gesug gereerd en meent, dat in strijd met de Wet is gehandeld, waaronder niet alleen variolae, maar ook varioloides, dus alle ziekten die op pokken lijken, vallen. 1 openbare onzedelijkheid - De doodstraf De verkoop op afbetaling Aan het Voorloopige Verslag over het IVd: loofdzaak (Justitie) van ae Rijksbegrooting •oor 1930 is het volgend ontleend: Algemeen waardeerde men het, dat de te- enwoordige bekwame oewindsman in de elegenh id is gesteld, zijn arbeid voort te zetten. O.m. werd aangedrongen op het tegen gaan van echtscheidingen en de bestrijding van de openbare onzedelijkheid. Men gaf h t denkbeeld In overweging, om voor dit laatste deel der wetgeving tijdelijk en speciale com missie van advies in het leven te roepen. Met voldoening hadden v le leden gezien dat de minister de spoedige indiening van 'n wetsontwerp tot herziening van h t huwe- ''jksvermovensrecht zou bevorderen. Drin gend noodig geacht werd ook verbetering van h t huweliikspersonenrecht. Verscheiden leden drongen aan op een wettelijke regeling van den verkoop op afbe taling. De wensch liikheid werd betoogd van -egistratie van borgtochten. Aangedrongen ■"erd op w'izjfing van enkele h^naijntpn d°" nieuwe wettelijke regeling van de naamlooze vennootschappen, met name gaat het wor- -chrift van art. 37 c wetboek van koophan del v el te ver. Er werd van verschillende -"den geklaagd over de zeer lünwme af doening aan het departement van de inge volge de w ttel"ke vorsr'-wft— 'in gezonden ontwerpacten of ontwerpwijzigin- -en van acten van N.V.-en. Sommige leden achtten de bepalingen van de wetgeving op de arb idsovereenkorost ten -anzien van hoofdarbeiders onvoldoende. Aangedrongen werd op herziening van 't on m nig punt verouderde burgerlijke pro cesrecht. Een regeling van de bemiddelling inzake het mnziekauteursrecht is volgens versche den leden drinsena noodig. Aangedrongen werd 00 v rhetoring der rechtspositie van het natuurlijk kind. Gevraagd werd. of de minister wil bevor deren '■en regeling ter vereenvoudiging van de inning van kleine vorderingen. Verschelden leden wenschten een scherper to zicht op de advocatuur. Gevraagd werd of reeds stappen zijn ge daan bü de Venezolaansche rceerTng om d° uit'everïng van generaal Urblna tc verkrij gen. Met ongerustheid hadden ver,<w*>oiden le den kennis genomen van 't feit dat in ver scheiden gevallen terzake van zeer ernstig tiisdrilven bet.rekkel"k lichte straffen wer den opgelegd. Daarbij werd 't voor en tegen van de doodstraf opnieuw overwogen. M-j. GROENEWEG (S.D.A.P.) betoogt dat het niet voldoende is. dat de nieuwe wet op de besmettelijke ziekte is ingevoerd •naar dat zij ook mo t worden uitgevoerd Het rapport-Kuenen wil het met de wet op -en aecoordje gooien en dat wijst sor. af. Voorts komt spr. op tegen de sombere red van dr. Vos. Er is te Rotterdam voldoende ruimte om alle zi ken te her-en. De barak ken staan op een goede plaats en er is be sloten tot den bouw van een nieuw zie kenhuis met een afdeeling voor besmttelijke ziekten zooals in Nederland niet bestaat. De heer SLOTEMAKER DE BRUINE (C.H.) acht de houding van den Minister de juist 1. Hij heeft tot standpunt ingenomen dat pokken als pokken moeten worden be handeld en gebracht moeten worden onder groep A. Een aanmerking treft spr. n.l., dat de Ministei heeft gesproken ven een enki-. mie en nog wel van een epidemie ln Neder land waarvan geen sprake is. Spr. heeft zich bij de critiek op het staats toezicht buitengewoon verbaasd over d- op merking van dr. Vos, dat het staatstoezicht 'eiding had moet°n geven en ri°t ei—nl"k d- Regeering aan de tedici de diagnose moet voorschrijven Uit de kwestie vloeit naar spr.'s meening voort de noodzakelijkheid van groote be scheidenheid bii de medici en aan de zud- der regeering van het nemen van die maat regelen die verantwoord zijn. De heer KERSTENS (S.G.P.) bespreekt eerst het dualistisch standpunt. Wetenschappelijk is het vraagt,uk nog nimmer opgelost en 't is ergerlijk dat de dusgenaamde wetenschap met haar uitspra ken ons vaccinatie opleggen wil. Tegen Isolatie, die echt Bijbelsch is, heeft spr. geen bezwaar Wat de motie betreft is het spr. niet duidelijk, wat de interpellatie bedoelt met maatregelen en wanneer daar mee vaccinatie en revaccinatie bedoeld is zal spr. er zich tegen verzetten. Is dat niet 't geval, dan kan de Regeering naar spr. mee- tiing niet krachtig geno-g optreden tegen deze ziekte. De heer VAN DIJK (A.R.) acht de geno men maatregelen juist. Het staatstoezicht moet leiding geven, maar ni t in dien zin, dat het voorschrijft, dat een ziekte pokken is. Het standpunt van den Minister is zoo lo gisch. dat sor. het volkomen deelt, De MINISTER dupliceert en betoogt dat men de Regeering niet moet vragen, dat zij de taak der gemeentenaren overneemt of gemeentebestur n in gebreke stelt, maar wel dat zij door haar inspectie aan ds gemeenten leiding geeft. Art. 3 spreesf van d° taai der gemeentebasturen en de taak der Regee ring is slechts een taak van toezicht, slechts een taak van toezicht. Do ..ofii wordt verworpen met 3225 lUvjimen (rcóhts tegen links). De vergadering wordt te 4.55 verdaagd tot Dinsdag 5 November. teruggekeerd. Zij hebben drie records be haald. Op de vlucht werden 1000 K.M. -n dichten wolkennevel gevlogen gedurende vijf uur, waarbij de vliegers uitsluitend op het kompas waren aangewezen. De ongerustheid,, welke bestond ten aan zien der drie vliegeniers, die Croydon ver lieten in een Avro 3-motorig vliegtuig met bestemming naar Kenya, is thans geweken, daar bericht is ontvangen van hun aankomst in Parijs. Het vliegtuig was boven Lympne in Kent Kort na den middag gezien, maar verder had men niets meer omtrent het toe stel gehoord. De ongerustheid was grootsr geworden en door 't feit, dat gedurende den middag een hevige storm opstak. Het toe stel beliep geen schade in den storm, maar de bestuurder achtte het raadzaam te lan den en gunstiger weersomstandigheden af te wachten. De bestuurder en zijn geleider zijn van plan, hun reis naar Kenya voort te zetten. De burgemeester gaf verlof tot openhou den der café's tot 11 uur. In de stad bleef alles rustig. De gewonde marechaussee is uit het zie kenhuis ontslagen. Het 7-jarig kindje der familie J. te Schaes- berg, dat sedert eenige dagen vermist werd, is bij familie te Waubach opgespoord. De kleine was eigener beweging op stap gegaan naar oom en tante. 300 K.M. door de radio geloodst door dichten nevel Het katapult-vliegtuig van de „Bremen" dat op een afstand van ongeveer 1200 K.M. uit de Amerikaansche kust nan boord start te met de scheepsposi voor Boston geraak te in dichten nevel De weerberichten, welke aan boora van het vliegtuig van de Ame rikaansche kuststation? werden opgenomen, luidden zóó ongunstig, dat de piloot besloot terug te keeren. Hoe echter in den mist de „Bremen" te rug te vinden? Ook hier bracht de radio uitkomst. Dank zij de minutieuze nauwkeurigheid van de Telefunkenapparaten van de „Bre men" en van het vliegtuig, kon den gehee- len 350 K.M. langen sfstand op de radio gekoerst worden. Met groote zekerheid vond het vliegtuig den weg en om 5 uur n.m. bemerkten de vliegeniers den naar boven genchten schijn werper van de ..Bremen' Korten tijd daar na was het vliegtuig veilig aan boord van het moederschip geborgen! Een vleiend artikel in Aeroplane." Onder den titel „Ten years of air trans port" schrijft C. G. Grey in „The Aeropla ne" een zeer waardeerend en uitstekend ge documenteerd artikel ovei onze K. L. M. Hij geeft daarbij een portret van Plesman, dien hjj noemt: „Stichter, organisator en directeur van de K. L. Maan wien in de allereerste plaats te danken is het op-den- voorgrond-treden van Nederland op het ge bied van de burger-Juchtvaart in de we reld." De K L M. heeft altijd moeilijk werk ge had om te concurreeren tegen maatschap pijen, behoorende tot andere naties, omdat deze alle veel beter gesubsidieerd werden (en worden!) dan de K. L. M„ subsidies, die per vlieg-km een zeer groot verschil uit maken. Dat is wei de recen, dat de K. L. M. zich niet zóó sterk kon ontwikkelen als de leiding wel wenschte. Grey huldigt in zijn artikel behalve Ples man ook nog de verscnillende noofdmannen als Hans Martin. Guillonard, Thomson, Bou- man, Mohr. Capt. Leverton e.d. en besluit met de volgende heel vleiende tirade: „In ieder geval mogen Plesman en zijn stoere helpers bij de ontwikkeling van hun K.L.M. overtuigd zijn, dat zij niet alleen voor zich zelf zich een wereldnaam hebben verworven, maar dat zij ten opzichte van de geheeie wereld een groot .vork nebben gedaan door de zaak van de „Air traffic" sterk te hebben vooruit geholpen. Tot nu toe is nog geen nieuws ontvangen omtrent Urban Diteman, den Amerikaan- schen vliegenier, die Dinsdag van New- Foundland vertrok, om te trachten naar Lon den te vliegen. Te Utrecht is een 19-jarige dienstbode slachtoffer geworden van een zonderling. Zij werd in de omgeving der Spoorwegge bouwen aangesproken door een onbekende, die haar vroeg of hij haar mocht vergezel len. Toen het meisje dit weigerde greep de man haar in den nek, drukte haar hoofd op zijn knie, zoodat zij geen geluid kon geven en rukte vervolgens haar hoed af Naar het meisje later verklaarde, zag zij daarop een schaar of mes flikkeren, om dan te bemerken, dat haar vlecht voor de helft werd afgesneden. Daar op dat oogeni.lik eenige voorbijgangers naderden, lie» de man haar los en vluchtle in het park Nieu- weroord. Een politie-onderzoek leverde geen resultaat op. De Japansche militaire vliegers zijn na 't volbrengen van de vlucht KiuschinFormosa De arbeiders van de Zinkwitfabriek bega ven zich Donderdag zonder politiebegelei ding naar hun woningen. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. „The Woensdag werd bij de uitvoerige berich ten over deze moordzaak en de aanwijzin gen tegen Willem Visser, zooals men zich herinneren zal, ook gesproken over een doofstommen getuige, die op den moord- avond bij de melkmarkt den moordenaar met het meisje op de fiets in den Polder heeft zien verdwijnen. Deze getuige heeft Visser vroeger niet ge kend en ofschoon hij wel bij de Melkmarkt den moordenaar heeft zien fietsen met he* meisje op den bagagedrager, herkent hij in Visser niet positief dezen man. Zijn verklaringen zijn dus niet vao waar de. Dit is weliswaar in zeker opzicht jammer, doch daartegenover staan de twee belang rijke getuigen, die Visser op den moordavond gezien hebben, hem van vroeger kenden en thans pertinent herkend hebben Bovendien komen nog steeds nieuwaan wijzingen binnen, waarvan verschillende waardevol zijn, vooral omdat de oolitic en justitie hierdoor een vrij volledig beeld be ginnen te krijgen van den persoon Visser, zijn levenswijze, zijn gedragingen in het al gemeen en na den moord in het bijzonder. Voordat Visser voor de rechtbank zal moeten verschijnen, is er echter èn voor de politie èn voor den rechter-commissaris nog buitengewoon veel werk te doen Alle ge gevens moeten nauwkeurig worden gecon troleerd, veel getuigen zullen in de instruc tie worden gehoord alvorens de dagvaar ding zal kunnen worden uitgebracht. Het is dan ook te verwachten, dat de zaak voor de rechtbank pas over langen tijd zal dienen. Of dit met open dan wel met geslo'en deuren gebeurt, is moeilijk te zeggen, doch de kans dat het zedendelict, dat slechts een betrekkelijk klein onderdeel vormt, alleen met gesloten deuren, de eigenlijke moord met open deuren zal worden behandeld, is vrij groot. De Prov. Gron. Crt. meldt, dat de Zuid- laarderjeugd onlangs een „volksgericht" heeft gehouden om haar woede te koeien op een man, die eens anders vrouw voor f 2400 had gekocht. Bedoelde man, een var kenskoopman, had ongeoorloofde betrekkin gen aangeknoopt met de vrouw van een hoertje, dat hiervan aanvankelijk niets merkte en te goeder trouw van den var kenskoopman een bedrag van f 1400 leen de. Toen hij later een en ander ontdek'e. ontstond er kwestie, doch deze werd bijge legd in een overeenkomst, volgens welke hem de f 1400 werden kwijtgescholden en hij bovendien nog f 1000 zou ontvangen. In ruil daarvoor stond hij zijn vrouw aan den koopman af Toen dit feit bekend werd, wekte het, zooals begrijpelijk is, hevige ontstemming in het dorp Eenige tientallen jongelui trokken den eigen avond nog naar de woning van den koopman met de bedoeling hem en de vrouw op een kar door het dorp te rijden. Toen bleek, dat beide personen zich in den kelder onbereikbaar hadden opgesteld, heeft de bende volstaan, met de ruiten van het huis en de deur te vernielen, verwoes ting aan te richten onder huisraad en het linnen uit de linnenkasten te halen en stuk te scheuren. Het bezoek heeft geduurd van des avonds half tien tot des nachts half één. Toen is de menigte, half voldaan, wegge trokken. De koopman en de vrouw hebben nog een paar dagen in het huisje gewoond Daar na zijn zij uit Zuidlaren vertrokken. Bij een dame, die in de Kortenaerstraat to Amsterdam woont, vervoegde zich eenigen tijd geleden een man, die zich uitgat voor beambte van de gemeente gasfabrieken en een instrumentje te koop aanbood, dat vol gens zijn zeggen bij gebruik een enorme be sparing in het gasverbruik opleverde. De dame kocht vol goed vertrouwen het instru ment voor vier gulden. Aan het eind van de maand bleek echter, dat de gasrekening even hoog was als andere maanden Zij waarschuwde toen de politie, die vaststelde, dat het zgn. bezuinigingsapparaat volkomen waardeloos was Bij de gasfabriek is de ver- kooper niet bekend. Op het gemeentehuis te Soest is aangifte gedaan van een geval van alastrim. Het be treffende gezin is naar de barak overge bracht. 15. In den nacht, toen de maan zoo helder scheen, slopen ze met hun viertjes stiekum heen. Jan kwam het eerst, toen volgde gedwee zijn lief Trijntje als nummero 2. Piero was de derde in den stoet, de Lange sloot de rij, hij was vol moed. 16. Eindelijk buiten de stad aangeland Jan had Trijntje bij de hand ging men met moeite voort, 't Steunen en zuchten van Trijn werd gehoord. Ook de anderen kenden niet meer. Piero viel van vermoeidheid om, schreeuwend: „alles doet me ook zoo zeer."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 13