LEEKEPREEKEN *s* AFGHANISTAN ZATERDAG 26 OCTOBER 1929 A i- „fV Voornaamste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EN HET GEILLUSTRFERD ZONDAGSBLAD DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17294 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ON jEV.U. KAPITAAL RzSERV£ RUIM f2.000.000,- f 520.000,- A. H. G. Fokker in Nederland ERNSTIG ONGELUK MET DE E. S. M. TE AMSTERDAM De P.T.T.-begrooting voor 1930 J. J WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De aanslag op Prins Umberto Het petroleumschandaal van Elk Hill Telefoon No. 13866 idrle lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en 'M Agentschappen: per week 25 ct.; per -i kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 5 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIËN 35 ct- p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN - TIES. 14 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 et, by vooruitbet By contract belangrijke horting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tasschen den tekst 60 ct per regel XP T "V Alleabonné'sopdit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarder tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen iftftftft Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door f "I ^jfl bij een ongeval met hij verlies vaneen hand. 14 ft r bij verlies van eeD rpft bij n breuk van Jft ïuUllU." verliesvanbeidearmen.beideheenenotbeideoogen I WW. doodelijken afloop -een voet ot een °°8 II fcU." duim ot wijsvinger IWU." been ot arm: ïU«* •J32UIA oaa a Uq 311 DE OPBOUW VAN EEN NIEUW GESLACHT Het secretariaat van de Vereeniging Voor „Vrije lichaamscultuur-beweging zond ons een uitvoerig protest tegen een onzer laatste beschouwingen, waarin wij tegen de schaamteloosheid van ons tegenwoordig geslacht opkwamen. Wij •willen gaarne aannemen, dat deze mo derne beweging het ernstig meent en inderdaad overtuigd is, door haar propa ganda voor naaktcultuur te bereiken dat de prikkel voor het sexueele kwaad wordt weggenomen. Toch moeten wij van een debat over dat onderwerp afzien Hier gapen twee wereldbeschouwingen tegenover elkander: de christelijke, die een zedenwet erkent en overtredingen daartegen als zonde beschouwt, gevolg van de menschelijke zwakheid, welke op haar beurt uit den eersten zondeval voortkomt; aan den anderen kant een zuiver menschelijke, modern-heidensche levensopvatting, welke geen erfzonde of persoonlijke zonde erkent en alle kwaad slechts beschouwt als gevolg van soci ale misstanden. Verbeter de maatschap pij; hef de armoede op en leer den mensch van jeugd af naaktheid als den natuurlijken staat beschouwen en al het sexueele kwaad is de wereld uit! Aldus wanen de moderne zedenmeesters. En wanneer gij hen dan wijst op de gevol gen van zulk een libertinisme. welke zich in een ongekend zedelijk verval in on zen tijd openbaren, dan zeggen zij ir „gij hebt met uw christendom ook niets bereikt; negentien eeuwen van christe lijke zedenleer hebben evenmin een kuisch menschengeslacht gekweekt. Laat het ons dus eens op een andere manier probeeren." Theoretisch is hst ongerijm de van zulk een redeneering al heel ge makkelijk aan te toonen. Het christen dom begint met de zwakheid en zondig heid van de menschelijke natuur aan te nemen. En men behoeft waarlijk geer. christen te zijn om te weten, dat ieder mensch van nature tot het kwaad ge neigd is- Het christendom nu zegt, dat die menschelijke natuur niet te verande ren is; alleen is het mogelijk door het aanwenden van bovennatuurlijke midde len de kwade neigingen in te toornen er. de gevallen natuur boven zichzelf uit te heffen. Wat is nu redelijker: met het christendom te pogen de gevallen na tuur op te heffen, of met de moderne heidenen tegen die natuur in te gaan er haar te dwingen zonder de rem van eer, bovennatuurlijke vrees en zonder ver sterking van haar ingeboren, doch afge- twakt schaamtegevoel, rein te blijven als een engel? Het is niet moeilijk uit te maken aan wiens kant ten deze in theo rie het gelijk is. Heiaas is practisch dit bewijs moeilijker te leveren omdat velen zich christenen noemen en niet naar de christelijke leer leven. Zij zondigen dan ondanks de hulpmiddelen van hun godsdienst. En de ongeloovigen staan klaar met het verwijt: ziet ge wel, dat de zedenleer niets waard is! Zij vergeten, dat duizenden, die wel volgens de chris telijke leer leven, daarin en daarin al leen het middel hebben gevonden om mensch waardig te leven en dat vele an deren het daardoor zelfs tot heldhaftige deugd hebben gebracht en tot een sie raad van het menschdom zijn geworden. Die verwijten aan en die minachting voor het christendom zullen intusschen zoolang blijven bestaan als er menschen zijn, die zich christenen noemen of uit christelijke kringen voortkomen en niet temin ellendige zwakkelingen blijken te zijn. Daarom is het vooral in onzen tijd, waarin christen- en heidendom zulk een zwaren strijd voeren, noodig. dat er weer broeiplaatsen komen van sterke karak ters; dat er een moedig, kuisch gesiacht wordt aangekweekt om het christendom zijn ouden glans weer te geven. Die haarden van frissche jeugd zijn het ge zin en de jeugdorganisaties. Het christelijk gezin we schreven het al meermalen loopt ernstig gevaar door den wuften tijdgeest te worden aangetast Nog altijd geldt, dat duizend woorden minder waard zijn dan één goed voorbeeld De groote Roomsene be zinnen, waarop wij in het verleden zoo trotsch zijn geweest en die aan kerk en maatschappij zooveel degelijke vrouwen en mannen hebben geleverd, waren geen preek- maar bid- en werkhuizen. In de i opvoeding is het voorbeeld der ouders beslissend. Vraag het aan allen, die ver plicht zijn geweest een barden en moei lijken levensstrijd te voeren en die staande bleven te midden van ge--aren en verleiding, waaraan zij hun zedelijk geluk danken. Zij zullen u zeggen: aan het beeld van mijn brave moeder en mijn deugdzamen vader. In die groote gezin nen was de moeder het toonbeeld van zelfopoffering, van geduld, van godsver trouwen en de vader de krachtige, werk zame, plichtgetrouwe man. De wereJd rondom met haar mode-eischcn, haar glans en schittering en verlokkingen had geen toegang tot zulke woningen. Het gezin leefde zijn eigen leven, moedig in tegenslagen, vreedzaam in den dagelij k- schen gang, samen genietend in dagen van huiselijke vreugde. In zulke gezin nen waren huwelijks-problemen en op voedkundige vraagstukken onbekend. Het ouderlijk gezag hield de jongeren in toom en de rijpende kinderen volgden vanzelf de ouders in het rechte spoor. Dat was de regel, die door geen afwij kingen of uitzonderingen te niet werd gedaan. Nu moge er uiterlijk, in woningtoe standen, in hygiëne, in onderwijs veel veranderd zijn, in beginsel mag het christelijk gezin niet wijzigen op straffe van verslapping en achteruitgang. Het gezag moet hoog en streng blijven, ook al zal het noodig zijn de kinderen meer dan vroeger vrij te laten; het toezicht mag niet verminderen, integendeel, ook al heeft de jeugd meer ruimte dan vroe ger om zich te bewegen en trekken de moderne verkeersmiddelen de kinderen verder van huis. Soberheid, spaarzaam heid en eenvoud moeten pijlers van op voeding blijven, ook al lokt een wufte en spilzieke tijdgeest tot weelde en ver kwisting. De liefste plek en de plaats van de beste ontspanning moet nog al tijd het gezin zelf blijven, ook al trekken bioscopen en sportvelden elders heen. Onmogelijk noemen helaas duizenden ouders, ook katholieke, het om tegen woordig zulk een „ouderwetsch" gezin op te bouwen en in stand te houden. „Wij hebben onze kinderen niet meer in de hand; de jeugd moet tegenwoordig vrij zijn; ze moet haar eigen plezier hebben; wanneer wij den boog gespan nen houden dan is de last niet te over zien," zeggen zij. Altijd zult ge bij onder zoek ervaren, dat de eigenlijke oorzaak van deze verontschuldigingen elders schuilt. Men heeft zelf niet meer den heldenmoed om zich op te offeren; zelf wil men meer genieten van wat het leven te genieten geeftbuitenshuis. Zelf wil meh meedoen met, wat dan genoemd wordt de eischen van den tijd, of de plichten van den stand; zelf mist men den moed om krachtig op te treden, om tucht te handhaven, om met zijn kinde ren te verkeeren en hun genoegens te deelen; en „de tijd" krijgt de schuld van de plichtverzaking. „De moderne tijd" is de groote uitvlucht. En toch geldt ook voor den christen van dezen tijd Chris tus' bevel om in deze wereld te leven en niet van deze wereld te zijn. Zoodra onze christenouders weer van dezen geest doordrongen worden, zullen wij een geslacht zien opgroeien, dat het moderne heidendom zal tarten, zal beschamen, bekeeren. Maar zijn die eischen dan niet bijzon der zwaar; wordt er van ouders in on zen tijd niet veel meer gevergd dan vroe ger? Laten wij die vergelijkingen achter wege; tegenover veel, wat vroeger lich ter viel, staat veel, wat thans gemakke lijker gaat. Hoeveel heeft bijv. de huis vrouw van thans niet vóór op haar ouders en grootouders? En dan, wij ken nen hulpmiddelen, die vroeger ongekend waren. Langen tijd reeds hebben de pa tronaten een deel van de ouderlijke taak overgenomen. En ook bij ons begint thans een jeugdbeweging te groeien, die geheel zal voldoen aan de behoeften van den tijd. Wij komen hiermede op het uitgangs punt van deze artikelenreeks terug, toen wij de lange stoeten frissche jongens zagen stappen op den grooten dag van de katholieke jeugdbeweging. Dien kant moeten wij uit. Die hulp moet aan onze roomsche vaders en moeders gegeven worden in den allermoeilijksten tijd van de overgangsjaren hunner kinderen. Dat is een der nieuwe idealen, welke lokken: de jeugd organiseeren om haar in haar eigen aard, in Gods vrije natuur, in ge zonde ontspanning, in sport en spel, in lichamelijke en geestelijke ontwikkeling te laten rijpen tot menschen van dezen tijd, die niet vreemd staan tegenover deze wereld, zonder nochtans haar ex cessen te volgen. Wanneer straks in sterker mate dan voorheen een beroep zal worden gedaan op jonge en oudere roomsche mannen en vrouwen, op jeugdleiders, dan moge dat niet vergeefs worden gedaan. Wie in gezin en organisatie helpt aan de vorming van de jeugd, die bouwt mee aan een nieuw menschengeslacht. En wie kan zich schooner en verhevener taak denken dan deze? HOMO SAPIENS De vluchten naar Indië De P.H-A.E.N. Volgens een bij de K.L.M. ingekomen be richt ts de P. H. AEN, het tweede retour- postvliegtuig, gistermorgen om 6.05 uur uit Akvab vertrokken en 9 10 uur te Calcu'ta aangekomen Om 10 05 uur is het uit Calcut ta vertrokken en om 14 30 uur te Alahabad gearriveerd. Aan boord is alles wel, Heden zou de reis voortgezet worden Als de sprookjes waarheid waren En geen dichter-fantasie, Dan zou 't mooiste baantje wezen Heerscher in een monarchie. Had de koning soms geen zonen En je trouwde de prinses, Dan gaf zulk een alliantie Ook nog uitzicht op succes. Dat het zóó niet is in waarheid En ook zeker anders kan, Leert je duid'lijk de historie Ginder in Afghanistan. Daar wordt koning wie den ander Met de wapens overwint, Of je nu een oud-vizier bent Of een waterdragers-kind. 't Blijkt dan ook wel uit de kranten 't Is daar lang nog niet je ddt. Want men heeft er in zes maanden Reeds vier koningen gehad. D'echte koning, Amanoella, Heeft in Rome nu zijn home. En daar kijkt hij met Soerija Kalm de kat wat uit den boom. Nu een koning onbepaald wordt Als het voornaamwoordje „men", Zou ik als 'k de kans mocht krijgen, Liever blijven, die ik ben! MARTIN BERDEN Wat- de toekomstplannen zijn Gisteren is de heer A. H. G. Fokker met een drie-motcrige Fokker type F 9 (de D.A. H.G.A.) uit Londen op 't vliegveld Waalha ven aangekomen. De heer Fokker werd o.m. verwelkomd door een escadrille uit Soes- terberg onder commando van kapt. Ver- steegh. Zoodra het toestel op den grond was, oe- groetten de stationschef van Waalhaven, de heer Bouman en de heer Guillonard, chef van den technischen dienst den vlieg tuigbouwer, terwijl ook de heer Koolhoven ter begroeting aanwezig was. Kort na aan komst van den heer Fokker verscheen ook de directeur van de K. L. M., de heer Ples- man op het vliegveld. Zoodra de heer Fokker geland was, heeft het „Hbld." een kort onderhoud met hem gehad. De vliegtuigbouwer zal waarschijn lijk twee maanden in Europa blijven, waar hij de verschillende licence-fabrieken in Italië en Frankrijk zal bezoeken. Ook zal een bezoek worden gebracht aan Duitsch- land en wel aan Friedrichshafen. Er be staan n.l. plannen om ook in Duitschland vliegtuigen te gaan bouwen. Bovendien wist de heer Fokker mee te deelen, dat de General Motors Comp. in Amerika een belangrijke interesse heeft in zijn Amerikaansche onderneming. Dit zal een groote expansie in de productie van vliegtuigen te weeg brengen met enorme mogelijkheden. In verband hiermede zal ook de Hollandsche productie aanmerkelijk kunnen worden opgevoerd. Verschillende landen zullen dan van Holland uit kunnen worden bediend. Over het vliegwezen in Amerika vertelde de heer Fokker, dat dit jaar de passagiers- vliegerij daar eerst goed is begonnen. De mailvluchten hebben reeds een gewel digen omvang gekregen en naar de heer Fokker verwacht, heeft ook de passagiers vliegerij kolossale mogelijkheden. Met het oog daarop is men in Amerika reeds be gonnen met het bouwen van groote vlieg tuigen en wel 4-motorige machines waar mee 32 passagiers kunnen worden vervoerd. Met deze machines, waarin bovendien 16 slaapplaatsen zijn, zijn in Amerika reeds proefvluchten ondernomen. Deze vliegtuigen zullen in hoofdzaak voor de trans-continentale verbinding New-York San FranciscoLos Angeles dienen en omdat dit hoofdzakelijk nachtvluchten zul len zijn, heeft men slaapgelegenheden in deze toestellen aangebracht. De volgende week zal de heer Fokker naar Engeland terugkeeren, waar hij reeds met den minister van Luchtvaart, Sir Sef- ton Brancker, heeft geconfereerd. De Im perial Airways hebben voor het type F. IX, dat aanmerkelijk grooter is dan de twep- motorige F. Vlli veel belangstelling. Er zullen daarmee in Engeland eenige demon stratievluchten werden gegeven. Te omstreeks half drie heeft de heer Fokker Waalhaven verlaten, om als tegen- beleefdheid tegenover officieren van Soes- terberg ook aan dit vliegveld een bezoek te brengen, waarna hij door zou vliegen naar Schiphol. Gedurende de vlucht van Engeland naar Waalhaven heeft Hondong de machine ge vlogen. het laatste gedeelte van den tocht heeft Fokker zelf de machine bestuurd. In het gezelschap van den heer Fokker bevonden zich o.m. de heer John Hunter, directeur van de Western and Canadian Airway en de heer John Brackes, een der ministers van de provincie Manitoba in Ca nada. Het Staatsvisschershaven- bedrijf te IJmuiden Het eindverslag Blijkens het eindverslag over de begroe ting van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden voor 1930 werd door verscheiden leden aangedrongen op verlaging van erf pachtcanons voor industrieele terreinen, zocdat die meer in verhouding komen te staan tot de waarde van plaatselijke in dustrieterreinen in 't algemeen. Zij achtten het niet wenschelijk te verhinderen, dat de v.isschershaven zich tevens tot een indus- triehaven ontwikkelen kan. Andere leden zouden weliswaar eenige beperking willen zien in acht genomen, maar wenschten toch den minister in overweging te geven zijn standpunt in de zen nader te béschouwen en den uitslag daarvan aan de Kamer mede te deelen. Eenige ieden klaagden over den hoogen huurprijs van pakruimte. 18 jarig meisje onder een bijwagen Gisteravond om kwart voor acht is op de Rozengracht te Amst rdam een 18-jarig meisje A. v. d. H. dat op het Bikkersplein woont, onder den tweeden bijwagen van een fcsamtrein van de Haarlemscln tram geraakt. Zij fietste naast de tram in de richting Westermarkt toen eon auto die. haar ach terop kwam rijden, signal n begon te geven. Het meisje is daarvan geschrokken en heeft omgekeken Dientengevolge was zij haar stuur niet meer meester er. het rijwi 1 slipte. Het achterwiel kwam voor den auto t recht, het voorwiel onder de tram en h°t meisje geraakte met beide beenen onder de wielen van een der bijwagens. De voeten werden ernstig gewnd. Zij werd naar het Binnen gasthuis- vervoerd. Waar kan men zijn belasting gaan betalen? Opheffing en behoud van belasting kantoren In de Memorie, van Antwoord aan de Tweede Kamer over net wetsontwerp tot verhooging van het zevende hoofdstuk B der Staatsbegrootmg 1929 (belasting oetalen op postkantoren) zeg* de minister van Fi nanciën o.m., dat gegevens over het gehee- le land over de opheffing van belastingkan toren nog niet kunnen worden verstrekt. Slechts kan voor wai betreft de provincie Noord-Holland, met uitzondering van het Gooi, worden medegedeeld, dat kunnen wor den opgeheven de kantoren van Monniken dam, Edam. Medemblik, Spanbroek, Rijp, Uitgeest, Nieuwe Niederp, Anna Paulowna. Te behouden zijn de kantoren te Amster dam. Alkmaar, Haarlem, Beverwijk, Zaan dam, Purmerend, Hoorn, Den Helder, Weesp, Aalsmeer en Muiden, Wormerveer, Enkhui zen, Schagen, Texel. De kantoren Nieuwer-Amstel en Haarlem mermeer kunnen voorts worden vereenigd tot één kantoor Aalsmeer. Het aantal dwangbevelen, dat in de pro vincie Noord-Holland uitgevaardigd moet worden, is ten gevolge van de postbetalin- gen belangrijk verminderd. De postvluchten naar Indië Belangrijke wijziging in de route Naar de „Msb." verleemt, bestaan er ern stig-; plannen om een belangrijke wijziging te brengen in he; gedeelte Nederland-Syrië van de luchtpostroute der K.L.M. naar Indië Op denz lfden dag dst de vliegers Aler en Jongbloed nabij Constantinopel een ernstige noodlanding maakten, kwam bij de K. L. M een rapport binnen van een harer v rtegen- woordigers, die bij het Britsche Air Mi- nistery te Londen informaties had inge wonnen en welk rapport d1 conclusie be vatte, het traject door den Balkan en Tur kije in verband met de daar dikwerf heer- schend": zeer moeilijke atmosferische om standigheden, op te geven. Ook in eer na bekend worden van het on geval met het laatste Indië-waarts vli-gendf kele Indië-vliegers, is de mogelijkheid onder uc Gi-'J Q.611 o U JOr liHUóc* Europa en der Balkan op te geven en in plaats daarvan in de toekomst een route te ki zen via Zuid-Frankrijk—Italië en Egypte t-n„_0 0 Tr, TT*» langer, maar biedt uit atmosferisch oogpunt .„uu.e .jieen vo\jl en ge.tj-.d en ve, lig verkeer dan de wee d->or den Balkan er over het Taurus gebe-gte. Alvorens op dze route proefvluchten kunnen plaats vinden zal eerst de ver ischte toestemming der be trokken regeeringen moeten worden verkre sen. De vliegers Smirnoff en Hondong, die op 14 November naar Inaië vertrekken, alsmede B ekman en Van Dijk. die op 31 November met post naar Java vliegen, zullen echter nog de gewone route via den Balkan volgen. Het voorloopig verslag Aan het voorloopig verslag inzake de be grooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1930 is het vol gende ontleend De gunstige ontwikkeling van het bedrijf wekte algemeene voldoening. Hoewel niet ontkend werd dat er aanleiding is tor de klacht, dat hier en daar re vee) werd inge krompen en bezuinigd en ook niet uit het oog werd verloren, dat de verbetering in het zakenleven op de ontwikkeling van het be drijf een gunstigen invloed heeft gehad, was men toch algemeen de meening toegedaan dat op dit bedrijf kan worden gewezen als een voorbeeld van hetgeen door reorganisatie van Rijksdiensten en bedrijven bereikbaar is. De gunstige wijze, waarop door de directie gebruik werd gemaakt van de nieuwe vin dingen op het gebied der radio-telegratie en telefonie, de postvluchten naar Ned.-indiè. de instelling van den persdienst, de uitne mende wijze waarop ten vorigen iare tijdens de Olympische spelen en onlangs tijdens de in Den Haag gehouden internationalen Con ferentie het verkeet werd geregeld, wekten instemming en lof. Wat de ramingen der bedriifsuirkomsten betreft, herhaalden sommige leden hei meer malen geuit bezwaar, dat die ramingen stel selmatig veel te laag worden opgezet. Deze leden meenden veilig re mogen aannemen dat ook de voor het aanstaande bedrijfsiaar op 5 tnillioen geraamde bedrijfswinsi met een groot bedrag overschreden zou worden, Mede in verband met de geregelde stijging van het aantal vervoerde stukken en pakket ten bij den dienst der posterijen van naar schatting 884.000.000 in het 'aar 1925 iot 1.008.000.000 in he' iaar 1928 werd de voorgenomen briefportverlaging ten volle gemotiveerd geacht. Intusschen zouden ver scheidene leden gaarne zien. dat het brief port voor brieven, niet zwaardet dan 20 gram. niet van 7 Vfe ct. op 6 ct., doch op 5 ct. zou worden gebracht. Eenige leden zoudea gaarne vernemen, of het stelsel van belasting betalen ten post kantore, waarvoor een aantal postkantoren zijn opengesteld, voldoet en of uitbreiding Ivan den maatregel ts 'e verwachten. 1 Vele leden klaagden over de late Bezorging 'van de.eerste bestelling..Voor vele torensen veroorzaakt dit bovendien het groote onge rief dat zij hun post nooit ontvangen vóórdat zij zich treinwaarts begeven. Hoewel de uitkomsten van de draadtele- grafie zich dit iaai iets minder ongunstig laten aanzien dan ren vorigen tare. Bleef toch het groote tekort op dit onderdeel Bezorgd heid wekken. In 1928 leverde de dienst een tekon van 2.1 millioen op. hetgeen op een aantal van ruim s millioen aangeboden 'de- grammen een verlies van ongeveer 42 cent per aangeboden telegram beteekent. Het aan tal aangeboden en ontvangen telegrammen neemt dan ook gestadig af en te verwachten is, dat bij invoering van het nieuwe telefoon tarief de teruggang nog sterker zal worden. In de voortdurende uitbreiding van het aantal aansluitingen en de vermeerdering van het aantal landen, waarmede het draad- telefoonverkeer is geopend, zag men een be wijs, dat dit verkeersmiddel in toenemende mate in een behoefte voorziet. Met name de toeneming van het aantal abonné's in het aatste jaar met 9000, ondanks de nog niet ingetreden tariefsverlaging, wekte voldoe ning. Toeneming van het telefoonverkeer ten plattelande kan intusschen naar de mee ning van verscheidene leden alleen dan op doeltreffende wijze bevorderd worden, in dien het tarief niet naar den afstand doch naar economische grenzen bepaald wordt. Terwijl de radio-telefonie over 1928 ruim f 100.000 verlies oplevert, wordt over 1930 het verlies op f 176.000 begroot. Eenige leden vroegen, hoe het staat met den oproep Nederlandsch-Indië (concessie P.H.O.H.I.). Opgemerkt werd, dat het plotseling onder breken door het hoofdbestuur van de P.T.T. van de eerste radio-uitzending van den vrij denkers-omroep een zeer onaangenamen in druk heeft gemaakt. Een censuur, als hier werd uitgeoefend, achtten deze leden ontoelaatbaar. Zij drin gen dan ook aan op spoedige verschijning van den alg. maatregel van bestuur, welke te dezer zake regelen zal moeten stellen. Voorts merkten deze leden op, dat de af getreden minister van Waterstaat bij de sa menstelling van den Radioraad verklaarde gezocht te hebben naar personen die geen „radio-verleden" hadden, terwijl hij er even min politici in wenschte te zien opgenomen. In de vacature in den Radioraad ontstaan door het ontslag van mr. Verschuur werd echter door den tegenwoordigen minister een burgemeester benoemd, die in zijn ge meente de radio-distributie-centrale ver boden heeft de V.A.R.A.-programma's door te geven, deshalve een politicus met een onmiskenbaar radioverleden. Zulks had de vraag doen rijzen of de tegenwoordige minis ter ten aanzien van de samenstelling van den Radioraad een anderen stelregel wenscht te volgen. Door vele leden die overigens niets dan lof hadden voor de functioneering van den post-chèque- en girodienst, werd opnieuw aangedrongen op het invoeren van een zekere rentevergoeding voor het tegoed van reke ninghouders. Gevraagd werd om of de minister maat regelen wil nemen, o de 294 postkanfoi n met welke dit nog mei het geval is, de Zon dags voor den dienst te sluiten. Verschenen zijn voorloopig verslag van verschillende hoofdstukken der begrooting 1930. In de Tweede Kamer heeft minister Ruys de Beerenbrouck medegedeeld, dat de pro cureur-generaal bfj het Gerechtshof te s- Bosch opgedragen zal worden, een onderzoek in te stellen naar de relletjes te Maastricht. Wijzigingen in de route voor de vluchten naar Indië. De interpellatie mevr. De VriesTrains over de alastrim is in de tweede Kamer behandeld. Wegens toeëigening van staatsgelden eeft de Litausche regeering tegen den vroegeren premier Woldemaras een aanklacht inge diend. Een rede van Snowden over de fiaan- cieele vooruitzichten m het Britsche rok. De commissie tot onderzoek van d? on lusten in China heeft haar eerste bijeen komst geuouden. Opnieuw zijn in Rusland 14 personen te rechtgesteld in verband met een monarchis tische samenzwering. Barometerstand 9 uur v.m.: 746. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.8 mm., overmorgen om 5.6 min. Pasquali weer vrij. Pasquali, die opnieuw gearresteerd is, is weer vrijgelaten. De vrouw, die verk aard had, dat iemand een teeken aan De Rosa gege ven heeft, heeft Pasquali niet herkend. Prins Umberto uit Brussel vertrokken. Prins Umberto verliet hedenavond om kwart voor 7 Brussel, in gezelschap van de leden der koninklijke familie, de ministers en vele andere persoonlijkheden. waren strenge ordemaatregelen genomen. School kinderen en het publiek juichten den prins en de koninklijke familie geestdriftig tos. Een receptie op het Brusselsche Stadhuis. •Hedenmiddag begaf zich prins Umberto, samen met prinses Marie José, den koning, de koningin, den hertog en hertogin van Brabant en den graaf van Vlaanderen, in galarijtuigen van het hof, door een escorte vergezeld, naar het Stadhuis, waar een door het Brusselsche gemeentebestuur georgani seerde receptie plaats had ter eere van den prins. Langs alle wegen gaf een geweldige menschenmenigte tegenover den prins uiting aan haar afkeuring van den aanslag van gisteren door den prins en de ieden der ko ninklijke familie zeer geestdriftig toe te juichen. Langs den weg opgestelde school kinderen zwaaiden vlaggen niet de Belgi sche en Italiaansche kleuren. Een Monarchistische samen zwering Weder 14 personen terechtgesteld. Het Tel.-Ag. der US.S.R. meldt: In het N. van den Kaukasus is een groote monar chistische organisatie ontdekt, cue naar ware bedoelingen wist te verbergen door zich als godsdienstige sekte voor te doen. Zij be reidde een gewapenden opstand tegen de Sovjetmacht voor en werkte de regeermgs- maatregelen met kracht tegen. Zij verza melde de overblijfselen van wit-gardistische benden en bezat een geheim centraal bureau, de Raad der Twaalf genaamd, dat in een eenzaam dorp in 't hartje van den Kauka sus zijn zetel had, alsmede talrijke onderaf- deelingen in het Noord.KaukasLche gebied. De leiders der organisatie, de gebr. Gr.go- rowitsj, die in het tsaristische leger resp. den rang van kolonel en van ritmeester bij den staf hebben bekleed, en de leden van den Raad der Twaalf werden ter dcod veroor deeld, de overige deelnemers tot interneering voor den tijd van vijf of tien jaar in een concentratiekamp. De vonnissen zijn reeds voltrokken. .Libert Fall schuldig bevonden. Albert Fall, oud-minister van Binnenland- tche Zaken, is door de rechtbank schuldig bevonden aan de aanneming van een be drag van 100.000 dollar van den petroleum- koning Doheny als omkoopgeld voor de ver pachting van voor de vloot gereserveerde pe- troleumterreinen van Elk Hül, in CaliXomlt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1