L De Kanaal-Tunnel f125.- (50.- 40.- DINSDAG 29 OCTOBER 1929 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17296 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET 0N1EVU. Heeft hij militaire beteekenis? DOOR LUITENANT-KOLONEL A. BAIRD-SMITH DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK Een strafvervolging tegen de CoIIé's gevraagd DE VERONGELUKTE VLIEGBOOT 3 lijken gevonden Moordaanslag op een raadslid De postvluchten naar Indië HEVIGE ONTPLOFFING TE APELDOORN De Rotterdainsche brandstichter DOOR DEN STORM Tjalkschip nabij Urk vastgeloopen De A.V.R.O. en haar voorzitter De gasovenkwestie te Amsterdam HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN OPGELOST A.s. Vrijdag worden de bioscopen heropend Om het wereldkampioenschap Auto-ongeluk te Eist Er van door VERDUISTERING VAN ONGEVEER EEN MILLIOEN? Een directeur verdwenen Inbraak te Wilnis Goederentrein nabij Franeker gederailleerd Diefstal van veel zilverpels- konijnen Kinderverlamming Ernstige val Het Volksgericht te Zuidlaren Voornaamste Nieuw* 9 J.. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem -f MEDEDEELING EN VERZOEK AAN H.HADVERTEERDERS VRIJDAG a.s., 1 NOVEMBERzal anzc WOENSDAGMIDDAG HET GEHEIME CONSISTORIE Voorafgegaan door een openbaar Consistorie Vechtpartij met nadeelige gevolgen Over boord gevallen en verdronken Een lichtstooi BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 idrie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bfj vooruitbetaling. EUWE HAAR E COURANT ADVERTENTIËN 36 ct. p. rogel VRAAG- EN AANBOD-ADVEBTEN- riES, 1—4 regels 60 et p. plaaUlng; elke regel meer 15 et.. b(J vooruttbet Bi) contract belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tumchen den tekst 60 et per regel (f AJleahnnné'sopdit blad zijn ingevolgede verzekenngsvoorwaarderj tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door |*7CJ| verlies van heide armen, heide beenenot beide oogen hij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet ol een oog bi] verlies van een duim ot wijsvinger hij n breuk van been ot arm ia? uiA aaaapuB uaa a se ti ja a ftq De Labourregeering heeft zich bereid ver klaard mede te werken aan den bouw van den Kanaal-tunnel. Daar het schijnt, dat tot nu toe militaire argumenten dit plan tegenwerkten, zal onderstaand artikel door een algemeen bekend expert in militaire zaken de belangstelling onzer lezers hebben. De tegenstand in Engeland van het plan tot den aanleg van een tunnel onder het Nauw van Calais, berust en berust nog hoofdzakelijk, afgescheiden van bezwaren omtrent de geraamde kosten, de uitgaven voor de instandhouding en de onzekerheid omtrent het economische rendement, op ar gumenten van militairen aard. Het gebruik van den tunnel door een eventueelen aan valler van deze eilandengroep wordt als de beslissende factor bij zoo'n inval beschouwd, zoodat men de bewaking van de uitmon ding op Britscheh bodem, de controle over de machinerieën, bestemd voor zijn onmid dellijke verwoesting, onder water zetting of gedeeltelijke blokkeering is gaan beschou wen als een militaire noodzakelijkheid van het allergrootste belang, wanneer het be staan van het Britsche rijk als eiland bij een oorlog moet gehandhaafd blijven. De tunnel, 't zij in de gedaante van een buis, of eenvoudig als een dubbele onder- grondbaan van den spoorweg Londen-Pa- rijs, zou natuurlijk als toegang voor een in vallend leger van zeer beperkt nut zijn. Ieder stafofficier kan berekenen het aan tal treinen, dat over één spoor vol en over het andere leeg of wellicht over beide spo ren in één richting, zou moeten rijden, om een binnenvallend leger, volledig, op testel len in Kent. Maar wat te beginnen met deze troepen, wanneer de treinen op open, vijandelijk terrein zijn aangekomen? Dit zou een probleem zijn, dat niet zoo eenvou dig was op te lossen. Er zouden geen wisselsporen zijn, noch zou er mogelijkheid bestaan voor het ran geeren der leege treinen, tenzij ze door het aangevallen land vriendelijk ter beschikking waren gesteld. De grootte van het terrein, dat de verdedigende macht zou hebben te veroveren, zou beheerscht worden door de overweging van voldoende ruimte van be weging voor de machten, die beschermd moeten worden. Geen enkel deel van dit ope- ratie-terrem zou zonder voortdurend en doeltreffend artillerie-vuur zijn, om nog te zwijgen van het vuur der luchtverdediging. Wanneer de Britsche militaire autoriteiten in haar gewone doorzicht en overleg op het eerste gerucht, ce toegangen tot den tun nel en de rails zouden verwoesten, zou het afladen van het binnenvallende leger binnen in moeten geschieden, wanneer dit mogelijk was althans. De leege treinen zouden naar Calais moeten worden teruggezonden. Een kolonne motor-voertuigen, in den tunnel op eengehoopt, zou, wanneer de uitgang was versperd, in een nog benarder positie ver- keeren. De tunnel kan dus, als linie waarlangs men Groot-Brittannië zou binnenvallen, practisch buiten kwestie gelaten worden, zoolang van de zijde van Engeland de meest elementaire voorzorgen in acnt worden ge nomen. Er wordt wel eens beweerd, dat, teneinde de onmiddellijke en volledige buiten gebruik stelling van den tunnel te ve'rzekeren. ie mand met de hoogste verantwoordelijkheid persoonlijke controle over het schakelbord zou moeten oefenen, dat de werking der mijnen en sluizen regelt. Het zou evenwel, om den opmarsch van den vijand te stui ten, niet noodig zijn den tunnel geheel te verwoesten. Zoolang de uitgang op Engelsch grondgebied geblokkeerd is, hoe meer vijan delijke troepen in den tunnel hoe beter; zij zouden volmaakt ongevaarlijk zijn en het zou onnoodig zijn ze een griezeldood door ze levend te begraven te doen ondergaan. Wat de blokkade van den uitgang betreft, die er uit zal zien als de uitmonding van el- ken anderen tunnel, er zijn vele wegen om hem tijdelijk ontoegankelijk te maken. Een groot deel van de uitmonding van den tun nel zou gewoon over land moeten ioopen De blokkade zou tot stand kunnen worden ge bracht, zonder ook maar eenigszins schade toe te brengen aan den onderzee-tunnel zelf De verantwoordelijkheid voor deze blokkade, zou in handen moeten zijn van den mili tairen commandant van het verdedigingsleger. die bij het begin der vijandelijkheden de con trole over de terreinbeweging en de inspectie van den tunnel onder zijn leiding zou moe ten nemen en zou hebben te zorgen, dat de verdedigings-installatie werd bezet, gereed om den uitgang af te sluiten. In een oorlog, waarin bet meerendeel der Europeesche staten zou zijn gewikkeld, is het vrij onwaarschijnlijk, dat er dadelijk voedselleveringen in massa van een dezer staten aan Groot-Brittannië zouden wordsn gedaan, daar zij zelf aan alles of meer dan alles behoefte hebben. Alleen die ladingen voor overzee, bestemd voor Groot-Brittan nië en die gemakkelijk neutrale havens kun nen binnenloopen, zouden vandaar kunnen worden verzonden, hetzij per trein, hetzij op andere wijze naar den tunnel. Wanneer echter al die ladingen in neutrale schepen gevrijwaard waren tegen zeeroof onder een of andere nieuwe internationale oveieen- komst met betrekking tot de vrijheid ter zee, zouden zij geschikter Britsche havens kun nen binnenloopen, zelfs wanneer enkele daarvan ln naam geblokkeerd waren Bij zulk een vrijheid, wellicht gewaarborgd door een machtige vloot als die van de Veree- nigde Staten, zouden neutrale schepen met leveringen voor oorlogvoerenden in alle Eu ropeesche havens kunnen komen en de vij andelijkheden zouden alleen beëindigd wor den. m zooverre het de zenuw van den oorlog betreft, door gebrek aan crediet van de zijde der oorlogvoerenden. Maar zelfs wanneer de vrijheid ter zee een parig is overeengekomen, dan nog zou zij in tijd van oorlog wel eens in gevaar kun nen komen. De bezitter van een groote on derzee-vloot, besloten het honger-argumau op zijn tegenstander toe te passen, zou om trent den bindenden aard van zoo'n ovei. eenkomst wel eens zijn eigen gedachten kunnen hebben. Voor het geval we dan een terugkeer van de omstandigheden ter zee ais in 1917 mochten beleven, zou het veilige be zit van den tunnel door Groot Brittannië en Frankrijk als bondgenooten van het hoogste belang zijn. Is de waarschijnlijkheid van terugkeer van die omst^idigheden groot? Het bestaan van den Volkenbond, het Lo- carno-pact en het onlangs geratlficeerac Kellogg-pact moge voor hen, die meer naar de geestelijke waarde dezer verdragen zien dan naar de letterlijke opvatting, het laatste gevaar voor oorlog tusschen twee of meer beschaafde volken wegnemen. Maar de materieele uitwerking van zulke Waarborgen kan niet algeheel worden ver onachtzaamd. Door het Locarno Pact b.v. heeft Groot-Brittannië zich verbonden, 't zij Frankrijk, 't zij Duitschland met wapenen bij te staan, voor 't geval de een den ander aanvalt. Het uitbreken van een oorlog op gelijke wijze en met soortgelijke aanleiding als die van 1914 wordt door de onderteeke- nende mogendheden het minst mogelijk ge acht en de ijveraars voor het Kanaal-tun nel plan dienen hiermede rekening te hou den. Wanneer Frankrijk eventueel in de po sitie van „aanvaller" wordt geplaatst inge volge een daad van oorlog van haar kant dan zou de noodzakelijkheid om den tunnel te verwoesten of te blokkeeren, vóór de Britten of hun Duitsche bondgenooten er gebruik van zouden kunnen maken, om een verbinding onderling tot stand te brengen, onder het oog moeten worden gezien. Met een positie tusschen de vijanden in, het el- gen leger vermoedelijk betrokken in een aan val op Duitschen bodem, zouden de Fran- sche militaire autoriteiten met den tunnel korte metten maken; de financiee'e belan gen der aandeelhouders zouden geen oortje meer waard zijn. Wanneer door een of an dere noodlottige wending het Fransche le ger wederom zou gedwongen worden tot een terugtocht naar de Mame. zou het noodza kelijk zijn den tunnel onherstelbaar te ver woesten, terwijl de oorlog voortduurde Der halve kan zelfs de geest van Locarno geen absolute waarborg zyn tegenover de risico van den voorzichtiger) belegger. Het feit evenwel, dat niet alleen Fransch en Britsch, maar internationaal kapitaal in de tunnel onderneming zou worden gestoken en men daardoor internationale waarborgen zou ver krijgen zou vermoedelijk .voldoende zijn om de aandeelen aan den man te brengen. Althans dit is de optimistische redeneering van hen, die bereid zijn kapitaal ln de onderneming vast te leggen. Het voorgaande samenvattend kan wor den vastgesteld, dat voor het geval Groot- Brittannië in oorlog is en Frankrijk tot bondgenoot heeft, de voordeelen van den tun nel, in ieder geval belangrijk, onder bepaal de omstandigheden van het allergrootste belang zouden zijn. In een oorlog tegen Frankrijk zou de tunnel nauwelijks als een gevaar beschouwd kunnen worden: hij zou niet gebruikt worden en van geen nut zijn voor één der oorlogvoerende partijen. Het is aan de deskundigen, die de kosten van den tunnel berekenen en zijn constructie in el kaar zetten, overgelaten, het gemak voor het publiek en de verwachte winst van zijn geld, te stellen tegenover deze positieve en negatieve militaire waarde. In verband met de Culemborgsche moord zaak wordt nader gemeld, dat Claas Sweerts, een van de veroordeelde en ten slotte vrijgesproken verdachten in de Cu lemborgsche moordzaak, wonende te Tricht, gemeente Buurmalsen éen brief heeft ge richt aan den officier van justitie te Tiel, waarin hij in verband met den moord op de beide van Wiggens, den 23sten December 1923, er de aandacht opvestigt, dat op de zitting der Tielsche rechtbank d.d. 8 No vember 1928, mr. H. H. Roobol, als getuige verhoord in de zaak der Collé's, verdacht van meineed, heeft gezegd wijzende op Ar- noldus en Johannes Collé: „deze men- schen pleegden den moord." Schr. vermeldt verder, dat op de zitting van het Hof te Arnhem in de hooger be- roepzaak der Collé's, d.d. 7 Maart 1929, den procureur-generaal is gezegd: mr. Roo bol weet veel van de Culemborgsche moord zaak, maar al wat hij weet, hoorde hij van Blitterswijk. Er werd dus aangenomen, dat mr. Roobol werkelijk veel weet van de Cu lemborgsche moordzaak. Op de zitting van het Hof te 's-Herto- genbosch, d.d. 31 October j.l., is door mr. Roobol gezegd, dat hij de daders van den Culemborgschen moord kende. Schr. heeft zich naar aanleiding van deze bewering in verbinding gesteld met mr. Roobol en den particulieren detective Blitterswijk. Deze beide personen hebben hem verklaard, dat zij er van overtuigd zijn, dat de Collé's de daders van den gepleegden moord zijn. Hiervoor voeren zij tal van bewijzen aan, die in elke andere zaak voldoende zouden zijn iemand levenslang op te sluiten, aldus vervolgt Sweeris, die verder zegt, na inzage van de bewijsstukken tot de overtuiging te zijn gekomen, dat de Collé's de daders zijn van den moord, gepleegd op de beide van Wiggens te Culemborg. Het is hem tevens bekend, dat ten minste vier politie-ambtenaren onder eede hebben verklaard dat bedoelde moord is gepleegd door meergenoemde Collé's. Met nadruk wijst hij er op, dat, toen mr. Roobol op ge melde Tielsche zitting de Collé's beschuldig de van den moord, de verdachten deze ver- 1 klaring niet hebben betwist. Ook is het spr. bekend, dat deze Collé's plus Auke Opdam elkaar den moord hebben verweten. Verder mag het bekend worden geacht, dat noch de Collé's, noch Opdam zich een behoorlijk alibi heb ben kunnen verschaffen. Na den moord hebben zij veel, zeer veel geld uitgegeven, waarvan de herkomst door hen in strijd met de waarheid is opgegeven. Ook is het be kend, dat de Collé's de justitie op vele dwaalsporen hebben gevoerd, wat mede heeft geleid tot arrestatie van de thans onschuldig gebleken Vroege en Sweeris. Naast Vroege en Sweeris zijn door de Collé's ook tal van andere personen aange wezen als de daders van den moord. Sweeris besluit met te schrijven, dat hij thans termen aanwezig acht, den officier te verzoeken een strafvervolging in te stellen tegen A. Collé Sr., J. A. Collé, A. Collé Jr. en Auke Opdam terzake van moord door geweldpleging, gepaard gaande met diefstal. Als de meest gedupeerde meent hij te mo gen eischen, dat deze strafvervolging ten spoedigste wordt ingesteld. Als gevolg van het onderzoek, dat door de Italiaansche torpedojagers, motorbooten en watervliegtuigen Is ingesteld naar het Engel - sche vliegtuig „City of Rome" dat op het Middellandsche Zee-traject, van den dienst op Britsch-Indië, in de golf van Genua, is verongelukt, meent men, dat de ramp heeft plaats gevonden op ongeveer 25 K.M. uit de Italiaansche kust tusschen Spezzia en Va- reggio. Het reddingswerk is tot dusverre bemoei lijkt door den heerschenden storm. Men heeft Intusschen drie lijken gevonden, waar van er twee konden worden herkend als van den piloot, captain Birt en van den marco nist Stone. De dader gevat Gisteren heeft E dc L te Sirjansland, ge meente Oosterland (Zeeland) driemaal met zijn jachtgeweer gescnoten op A S. van Hoeve, landbouwei er. raadslid aldaar. Van Hoeve werd slecht litvt gewond. De L. is door Rijks- en Gemeenteportie in het arrestanten'okaal ingesloten en he den voor den Officier van Justitie te Middel burg geleid. Het tweede retourvllegtuig Het tweede retourvliegtuig, de P.H.A.E.N., is gisteren te 5.40 uur uit Djask vertrokken, landde te 10.20 uur te Bushir, vertrok van daar om 1.20 en kwam om 16.05 uur in Bag dad aan. Aan boord is alles wel. Vandaag werd de reis voortgezet. Het inwendige van een kopersmelterij vernield Geen ernstige persoonlijke ongelukken In de kopersmelterij van de fa. Smit <Sz Co. aan de Alexandrinelaan te Apeldoorn, heeft een hevige ontploffing plaats gehad. De vermoedelijke oorzaak is, dat er gisteren dynamiet geweest is in het koper, dat ge smolten moest worden. Terwijl het geheele personeel, 23 man, een goed heenkomen naar buiten zocht werd door den zwaren luchtdruk de geheele fabriek van binnen uit elkaar geslagen. Behalve lichte verwondingen aan hoofd, handen of ledematen, door neervallende stukken hout en glasscherven, hadden geen persoonlijke ongevallen plaats. Alleen de arbeider Wever brandde ernstig zijn linkeroog, terwijl hij, ook verder aan het gelaat verwond werd. Dr. Hermanides verleende de eerste hulp. De ontsteltenis, in de Alexandrinelaan door de exploisie veroorzaakt, was groot en vooral onder de kinderen en het onderwij zend personeel van de slechts door een erf van de fabriek gescheiden Ohr. School. De dader voor het gerecht 7 November a.s. zal voor de rechtbank te Rotterdam ln behandeling worden genomen de zaak tegen den 27-jarigen gedetineerden boekdrukker W. F. K., wien ten laste wordt gelegd, dat hij op verschillende tijdstippen op tal van plaatsen te Rotterdam brand stichting zou hebben gepleegd. Zijn verdedi ger is Mr. O. d. Jong. Gisteravond is te Urk aangekomen een sleepboot met het tjalkschip „De twee Ge zusters", schipper B. Drenth, geladen met steenkolen, bestemd voor Leeuwarden Vlas voor de haven geraakte het tjalkschip op den ha vendam vast. De 7 opvarenden kon den met moeite gered worden. Als het weer bedaart, bestaat er alle kans dat schip en lading gered kunnen worden. Een tweede schip „De twee Gebroeders" van Strijen, geladen met mais, is behouden binnengebracht door twee sleepbooten. Van dat schip was de mast afgeslagen. Een derde schip ligt voor anker doch behoeft geen as sistentie. LtCHTEQEURI&i ROOKTABAK R00DE-STER rHcODORUS NlEMËIJER GRONINGEN Zijn ontslag geëiscb.t Het gewestelijk bestuur Noord-Holland der A.V.R.O. heeft gisteren een motie aangeno men waarin het den heer Westerveld met den meesten aandrang verzoekt onmiddellijk het voorzitterschap neer te leggen. Een huiszoeking Te Amsterdam heeft de justitie een huis zoeking gedaan op het hoofdkantoor en ten huize van den directeur der geirt entelijke gasfabrieken, in verband met de r.og steeds hangende gasoven-kwestie. Het onderzoek heeft geen direct resultaat opgeleverd. De algemeene ledenvergadering van den Nederlandschen Bioscoopbond heeft beslo ten, het onder leiding van Minister Ruys de Beerenbrouck tot stand gekomen voorstel tot oplossing van het bioscoopconflict in het Zuiden te aanvaarden. Hiermede is het conflict beëindigd en zullen de bioscopen in het Zuiden a.s. Vrij dag heropend worden. schaken De 19e party, die, zooals reeds gemeld, werd afgebroken, werd gisteravond voortge zet. Toen om zes uur met spanning de opening van het couvert verbeid werd, waren wij, zoo vertelt de verslaggever van de „Tel.", dus niet minder nieuwsgierig dan Bogolju- bow zelf. Men kon van diens gezicht zien, dat hij zijn oogen nauwelijks kon gelouven. Had hij daarvoor 12 uur lang de stelling on derzocht? Al zijn arbeid was vergeefsch ge weest, en voor het bord moest hij van voren af aan de niet verwachte mogelijkheden on derzoeken. Wie zich op snel spel gespitst had, kwam bedrogen uit. En het eigenaardige was. dat ook Aljechin niet snel speelde. Zoo moest hij op zijn 56en zet nog 24 zetten doen in 40 mi nuten. Hoewel de stellingen op den 55en zet zeer vereenvoudigd waren, bleef het talrijke publiek toch met spanning de partij volgen Misschien in de stille hoop, dat het nog op een race vergast zou worden, als in de eerste partij. Tegen den 60en zet begon het voor beide spelers te knijpen en Aljechin begreep nu, dat zijn laatste kans gekomen was. In blik semsnel tempo werden nu de volgende tien zetten gedaan. Het ging zoo snel, dat nie mand het volgen kon. Op den 70en zet deed Uogoljubow, zooals na afloop bleek, een zwakken zet, die al zijn hoop op remise in duigen wierp en op den 77en zet moest hij de vlag strijken. De stand luidt thans: Aljechin 11 (9 gewonnen, 5 remises); Bogoljubow 7'/, (5 gewonnen, 5 remises). 70-jarige man gedood Gistermiddag waren de rechter-commissa- ns en twee inspecteurs uit Rotterdam, in verband met het onderzoek in de moord zaak, waarvan het meisje O het slachtoffer werd, op weg per auto naar Limburg. Ouder Eist, op den Rijksweg Arnhem Nijmegen, werd voor zijn woning een 70-ia- nge man aangereden De man overleed eenige uren na het ongeluk aan zijn verwon dingen Ter plaatse werd een uitvoerig on derzoek naar de schuldvraag ingesteld Waarschijnlijk treft den bestuurder van den auto geen schuld. 16 October werd door de Amsterdamsche Rechtbank in staat van faillissement ver klaard de N. V. Damaraland, een effecten zaak, kantoor houdenne aan de Beursstraat 9 te Amsterdam Van deze N. V. was direc teur-eigenaar zekere A. H„ een Dmtscntr van geboorte, die een groot heerenhuis m het Bezuidenhoutkwartier te 's-Gravenhage bewoonde. Reeds spoedig na het uitspreken van het faiiissement gingen er geruchten, dat er bij de N. V. Dameraland ernstige malversaties gepleegd zouden zijn en dat dat net tekort een buitengewonen omvang zou hebben, meidt de „Raagsche Crt." Weinig later wer den deze geruchten zekerheid en kwamen er by de Amsterdamsche politie tal van klach ten binnen van personen die door het fail lissement benadeeld waren. Binnen enkele dagen steeg het totale be drag der malversaties, waarover aanklach ten binnenkwamen, tot meer dan zeven honderd duizend gulden. Eenige dagen later diende ook de curator in dit faillissement, mr. P. Groote, die oij zijn bezoek aan het kantoor der gefailleerde firma de boeken slechts gedeeltelijk aan wezig vond, terwijl dat gedeelte ervan niet eens nauwkeurig was bijgehouden, een aan klacht m. De Amsterdamsche politie stelde zich toen met de Haagsche politie in verbin ding en verzocht haar den directeur A. H. aan te houden Bij een bezoek, dat de Haagsche politie daarop aan de woning van dezen directeur bracht, bleek, dat het groote heerenhuis hals over Kop was ontruimd en dat de vogel gevlogen was. Zijn verblyfplaats konden ook de buren niet opgeven. Wel spraken zy het vermoeden uit, dat H. naar het buitenland was vertrokken. Voor de Haagsche politie was hiermede de zaak afgeloopen. In den loop der vorige week kwamen echter ook bij de Haagsche politie eenige klachten binnen van personen, die door H. benadeeld waren. En van hen, die het ergst door den on dergang van de N. V. Damaraland is ge- troften, is een oud-Indischman, te s-Gra venhage woonachtig, die aan H. een bedrag aan effecten ter waarde van twee ton 'ïad toevertrouwd. De totale verduisteringen moeten bijna 1 miJlioen gulden beloopen. In verband met de ln de residentie ge pleegde verduisteringen is thans ook door de Haagsche politie de opsporing, aanhou ding en voorgeleiding van H. in het „Alge meen Politieblad" verzocht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken bij den veehouder E. te Wilnis. De dief(dieven) heeft (hebben) zich toegang tot de woning verschaft door openschuiving van een venster. In de woonkamer, logeer kamer en slaapkamer werd alles doorzocht. In de slaapkamer van het echtpaar E. werd een belangrijk bedrag aan geld buitgemaakt. E. werd, toen de dieven reeds vertrokken waren wakker door het blalfen van den hond Bij onderzoek bleek, dat ook een heerenrijwiel was gestolen. Rijks- en ge meentepolitie stellen een uitvoerig onder zoek in. Men brengt dezen inbraak in ver band met andere gepleegde inbraken in de ze omgeving. Gistermiddag is de goederentrein, die van morgen om 11.34uur van Harlingen naar Leeuwarden vertrok, toen hij het station Franeker had gepasseerd, gederailleerd, doordat de locomotief uit de rails liep. Het baanvak daar ter plaatse bestaat uit enkel spoor, zoodat het verkeer geruimen tijd gestremd was. De reizigers en de post, welke om 12 57 uur te Harlingen moesten arriveeren wer den naar hier per auto vervoerd. Om 4 uur was het spoor weer vrij. Zaterdagmiddag hadden de jongelui van het opleidingsschip „Prins Hendrik" van 2 tot 10 uur vrijaf gekregen, teneinde te pro- I fiteeren van de feestelijke stemming die in de stad heerschte de laatste dag van de Edison-lichlweek Twee van hen hebben de gelegenheid te baat genomen om de plaat te poetsen Tot dusver hebben zij niets van zich laten hooren Men vermoedt, dat zij zich als verstekeling aan boord be vinden van een der op Noorwegen varende booten Althans Zaterdag omstreeks 3 uur zijn de jongens gezien bij de lodosen van de ze schepen. De ,Ask" welke Zaterdag vertrokken is van Amsterdam naar Rotterdam met CMo als bestemming is reeds doorzocht; zonder het verwachte resultaat evenwel. Thans is de poliite met het geval op de hoogte gebracht. Ten nadeele van den heer W R te Af- 'erden werden 120 zilverpeLkonijnen mee genomen, gedood ol verminkt. In Drenthe Te Paterswolde is bij twee kinderen be neden de drie jaar kinderverlamming gecon stateerd. Drie gevallen te Roermond Te Roermond zijn op het oogenblik drie gevallen van kinderverlamming geconsta teerd. De kleinen zijn in het hospitaal op genomen. Bij een 3-jarig kind van H. S. te Usquert (Gron.) is kinderverlamming geconstateerd Bij het verrichten van werkzaamheden viel de timmerman K. van het dak eeoer woning te Kerkrade, Met gebroken ledema ten, in- en uitwendige verwondingen en zware hoofdwonden, werd K„ wiens 'oe- stand ernstig is, naar de ouderlijke woning gebracht. De varkenskoopman te Zuidlaren, wiens huis en inboedel bij een volksgericht aldaar werd vernield, heeft een aanklacht bij den Officier van Justitie te Zwolle tegen de be drijvers ingediend Verschillende verdachten zijn reeds in verhoor geweest. Het einde van het bioscoopconflict in het Zuiden. 1 November worden de bioscoop theaters weer geopend. Schip vastgeloopen by Uric. De 7 opva renden gered. Onthullingen van den vroegeren Russi- schen gezantschapsraad te Parijs Bessedows- ki over een putsch door de Russische regee- rmg in 1923 in Duitschland voorbereid. Vermoed wordt, dat Sanchez Guerra, de vroegere Spaansche minister-president, tegen wien 5 jaar gevangenisstraf werd geëischt, zal worden vrijgesproken. Het Tsjecho-Slowaaksche kabinet, in ver band met den uitslag der verkiezingen, at- getreden. Nieuwe onlusten in Palestina. Barometerstand 9 uur vjm.: 741. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN 3b LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5 uur 2 min. sb B7 ;:c courant, wegens feestdag van Allerhei ligen, NIET VERSCHIJNEN. tav strd Beleefd verzoeken wij HJ1. Adverteer- ders hun advertentiën, bestemd voor het Vrij dag nummer, thans DONDER-^ DAG te willen plaatsen en deze utterttyfc zevo £50$ JVOCf aan ons bureau te doen bezorgen* DE DIRECTIEr l sv s D' Gistermorgen hield Z. H. de Paus een ge- heim Consistorie in de Consistoriezaal met de te Rome aanwezige kardinalen. De H. Vader hield slechts een zeer korte toe spraak. Voorafgegaan was een kort openbaar Con sistorie, waarin de Spaansche kardinaal den rooden hoed ontving. Beide Consistories op één dag is een uit zondering die alleen kon plaats vinden, om dat geen nieuwe kardinalen gecreëerd werden. De Spaansche kardinaal was reeds in het Juii-consistorie benoemd en had de baret ontvangen uit de handen van den Spaan- schen koning. Te Amsterdam heeft een persoon aan gifte gedaan, dat tijdens een in de Groote Kattenburgerstraat plaats gehad hebbende vechtpartij van hem een portefeuille, in houdende pl m. f 25.en eenige papieren zijn gestolen Een ander persoon deed aangifte dat hij bij die vechtpartij met een mes is gestoken. Als verdacht van die mishandeling en ge noemden diefstal en van medeplichtigheid daaraan zijn drie personen in bewaring ge steld. Gisteren is in de Dordtscbe Kil ter hoogte van s-Gravendeel de 36-iange vrouw van den schipper Beekman van het sleepschip „Martha over boord gevallen en verdron ken. He! lijk dat spoedig gedregd werd is met het schip mee naar Dordrecht genomen en aldaar naar het lijkenhuisje der R. K. Be graafplaats overgebracht. Gisteravond te 6 uur 7 is een transforma tor van 50 000 Volt in de Centrale der G. E. W. automatisch uitgeschakeld. Het ge volg was een hchtstoot, welke ook in he'. Gooi tot een minimaal korte stroomonder- breking leidde, zoodat de A.V.R O te Hil versum de u:tzending van gramofoonmuziek een oogenblik moest staken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1