VOOR DE HUISKAMER DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAAS SEN EN TRIJNTJE ■SS DERDE BLAD DINSDAG 29 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 2 BINNENLANDSCH NIEUWS H.M. de Koningin-Moeder De eerste burgemeester van Keulen Werkzaamheden in slagerijen Vliegtochten Nederland-Indië 1929 De Bakhuys Roozeboom medaille Gezelle-herdenkmg te Afeisterdam SOCIAAL LEVEN De A. R, K. A. Faillissementen Het paard! van den Arabier KUNST EN KENNIS Rembrandt's „Zuster" verkocht Begrafenis van Prof. dr. P. J. Blok m invoering &1£S£jEZft*Z o—»» «o** ONDERWIJS De uitkeering van achterstallig salaris LANDBOUW EN VISSCHERIJ Landbouwfeesten te Arnhem LUCHTVAART Een nieuwe Zeppelin Nieuw wereldrecord voor kleine vliegtuigen Een congres van „St. Raphaël" Gods zegen komt van boven Het graf van Comenius R. K. Meisjesgymnasium te Nijmegen STOOMVAARTLIJNEN De uitvoering van de Ziektewet Het metalen drie-motorige Ford-vliegtuig FINANCIËN Een nieuwe beurspaniek vöBJrkomen RECHTSZAKEN Valschheid in geschrifte Op de terugreis naar Nederland H. M. de Koningin-Moeder is Zaterdag uit Berchtesgaden vertrokken en zal op de terug reis nog enkele dagen in Neurenberg vertoe- Ten. Op bezoek in Amsterdam Op 6 November zal de „Oberbürgemeis- ter" van Keulen, dr. Adenauer, een bezoek aan Amsterdam brengen, om verschillende belangrijke werken onzer'stad, o. a. de haven en den nieuwen woningbouw, te bezichtigen en zich persoonlijk op de hoogte te stellen van hetgeen hier in de laatste jaren tot «tand is gebracht. Op den avond van dien dag zal dr. Adenauer in de groote aula van het Kolo niaal Instituut, voor leden en genoodigden der Nederlandsch-Duitsche Vereeniging, een voordracht houden over: „Die Bedeutung der Rhieinschiffart für Deutsch-Hol- lkndische Wirtschaftsverbindung". Tsjecho-Slowaaksche regeering en zal ge bruikt worden op de Staatsluchtlijn tus- schen Praag en Boekarest. Voor aflevering aan de koopers heeft dit vliegtuig van 220250 vlieguren op zijn logboek en heeft het een afstand van onge- ve^t 400.000 K.M. afgelegd zonder eenig on™val en zonder eenige mechanische sto ring van welken aard ook. Ruimere toepassing der Arbeidswet De Minister van Arbeid, H. en N. heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van een alge- meenen maatregel van bestuur, als bedoeld in art. 7, eerste lid, der Arbeidswet 1919, voor zooveel betreft slagerijen, tevens sla gerswinkels. Een commissie uit dien Raad zal hierover prae-advies uitbrengen. Blijkens art. 1 van het voorontwerp geldt ten aanzien van de werkzaamheden van ar beiders in eene ruimte, welke behalve sla gerij tevens slagerswinkel is, in plaats van hegteen met betrekking tot arbeid in fa- breiken of werkplaatsen, bij of krachtens de artt. 22, 23, 24, 25, 28, 29, 30, 3, 32, 68 elfde lid, en 91 der Arbeidswet 1919 is bepaald, hetgeen met betrekking tot arbeid in win kels bij of krachtens de artt. 44, 45, 46, 47, 48, 68, elfde lid, en 91 der Arbeidswet 1919 is bepaald. Aan de toelichting ontleenen we, dat vol gens art. 7, eerste lid, der Arbeidswet, in dien in een ruimte zoodanige verschillende werkzaamheden worden verricht, dat die ruimte beschouwd moet worden als een fa briek of werkplaats, een winkel, een kan toor enz. en tevens als een ander dezer in richtingen, ten aanzien van die werkzaam heden de bepalingen van de verste strek king gelden, behoudens in de gevallen bij algemeenen maatregel van bestuur genoemd. Dit brengt met zich, dat, wanneer zooals veelal het geval is de ruimte, waarin in een slagersonderneming het vleesch ver kocht wordt, dezelfde is als die, waarin de slagerswerkzaamheden plaats vinden, alle arbeid, in die ruimte verricht, onderworpen is aan de voor arbeid in fabrieken of werk plaatsen vastgestelde arbeids- en rusttijd- bepalingen. Nu is er van de zijde der slagerspatroons herhaaldelijk op aangedrongen, dat voor hun inrichtingen een langere werktijd zou wor den toegestaan. Eensdeels beroepen zij er zich op, dat voor slagerijen in verband met de voorziening in de behoeften van het pu bliek niet de engere bepalingen voor win kels behooren te gelden. Anderdeels wij zen zij op de concurrentie, die zij ondervin den van vleeschwarenwinkels, waarin door Donderdag a.s. dentisten October zal wederom een vliegtocht naar Indië worden uitgevoerd. Het vliegtuig zal des morgens te 6 uur van Amsterdam—Schiphol vertrekken. Met dit vliegtuig zal, behalve corres pondentie voor Ned. Indië, ook gewone en aangetee kende luchtpostcorrespondentie (met uitzondering van stukken met aangegeven waarde) voor Syrië, Mesopotamië (Irak), Perzië, Britsch Indië (Birma inbegrepen), Siam, Straits Settlements en verder gelegen landen worden verzonden. De correspon dentie zal v/orden opgenomen in brieven malen voor Aleppo, Bagdad, Bushire, Kara chi, Allahabad, Akyab,. Bangkok, Medan, Palembang, Batavia, Bandoeng, en Soera- baya. Verwacht wordt, dat de n eerstgenoemde van deze plaatsen zullen worden bereikt respectievelijk op 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, n November a.s. Het voor vorenbedoelde iuchtpostcorres- pondentie boven de gewone porten en rech ten verschuldigde luchtrecht bedraagt voor Ned Indie voor briefkaarten en post wissels 40 cent per stuk, overige stukken tot en met xo gram 40 cent, boven 10 gram tot en met 20 gram 75 cent en verder 75 cent per qo gram voor Syrië 15 cent per 20 gram voor Mesopotamië en Perzië: 30 ceht per 20 gram voor Britsch Indië (Birma inbegrepen) 40 cent per 20 gram voor Siam en Straits Settlements (Penang en Singapore) 60 cent per 20 gram. Het luchtrecht kan eveneens door middel van gewone frankeerzegels worden vóldaan. Evenwel wordt er nadrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat de luchtpostzegels ter waarde van f 0.40, t 0.75, t 1.50, f 4.50 en f 7.50 met voor de verantwoording van gewone porten en rechten mogen worden gebezigd. De laatste buslichting ten hoofdpost- kantore voor dezen vliegtocht heeft plaats in den nacht van 30 op 31 Oct. a.s. te 3.10. Uitgereikt aan dr. J. J. van Laar In een plechtige buitengewone zitting van de natuurkundige afdeeling der Koninklijke Academie van Wetenschappen in 't Trippen huis te Amsterdam, is aan dr. J. J. van Laar, te Tavel sur Ciarens, uitgereikt de Bakhuys- Roozeboommedaille der Koninklijke Aca demie van Wetenschappen. De Vlaamsch-Hollandsche Vereeniging „Guido Gezelle" te Amsterdam stelt' zich voor het volgend jaar de honderdste verja ring van den geboortedag van Guido Gezelle op een plechte wijze te herdenken. Zij is bereids overgegaan tot het samenstellen van een herdenkingscomité, waarin vooraan staande persoonlijkheden uit de Nederland- sche letterkunde en cultureele wereld zullen zitting hebben. De herdenking zal plaats vinden te Am sterdam. De najaarsvergadering De A.R.K.A. heeft haar najaarsvergade ring te Nijmegen gehouden onder leiding van den nieuwen voorzitter, den heer G. Bulten. In diens openingsrede zeide deze, aanvan kelijk geweigerd te hebben, voorzitter te worden, wijl hij een organisatie zou moeten leiden, die om een of andere reden niei in Opgegeven door v- d. Graaf Co. N. V (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 24 Oct. J. Boer, electricien, Nijmegen, Koninginnelaan 207, R.c. Mr. J. H. M. v. d. Grinten. Cur. Mr. P. C. J. Terheggen, Nijmegen. 24 Oct. Th. G. Ryssemus, hande lende onder de firma L. Wiggers, vischhan- delaar, Arnhem, Schuttersbergweg 69. R.c. Mr. J. H. M. v. d. Grinten. Cur. Mr. A. A. H.M. Plochg, Arnhem 24 Oct. F. J. Byle- vcld, huisschilder en koopman, Oosterhout, gem. Valburg R.c. J. H. M. v. d. Grinten. Cur. Mr. P. C. J. Terheggen, Nijmen. 25 Oct. I. Busnach, Amsterdam, St. Anthonie- straat 17. I.R.c. Mr. H. J. Hülsman. Cur. Mr. J. H. Hoofien, Amsterdam, Reguliers gracht 28. 25 Oct. S. de Ridder, hotelhouder, Hilversum, 's Gravelandscheweg 141. R.c. Mr. H. J. Hülsmann. Cur. Mr. Th. F. Boer lagen, Amsterdam, Prinsengracht 460. In het op 16 October 1.1. uitgesproken fail lissement van de N. V. Administratiekantoor „Damaraland" te Amsterdam, Beursstraat 9, is naast Mr. J1 Grooten benoemd tot mede curator Mr. G. M. A. van Meer, Amsterdam, Leliegracht 45. Uitgesproken 24 Oct. J. W. Dopheide, koopman Den Haag, Hamerstraat 30. R.c. Mr. G. H. B. van den Boom. Cur. Mr. A. H. G. de Groot, den Haag, Groenmarkt 35a. 24 October O. Chr. Vosveld, groentenhandelaar, den Haag, Nieuwe Markt 12. R.c. J. C. van der Burcht van Lichtenbergh, Cur. Mr. Jos van Raalte, den Haag, Javastraat 3. 24 Oct. M. A. A. Lubbers te Scheveningen, jurriaan Kokstraat 114. R.c. r. Dr. W. Fick. Cur. Mr. F. P. J. Perquin, den Haag, Noordeinde 124. 24 Oct. E. C. van Oorschot, den Haag, Prins Hendrikstraat 192. R.c. Mr. J. H. van Laer. Cur. Mr. W. A. J. Bos, den Haag, Lange Poten 17a 24 Oct. P. Kort, den Haag, Charlotte de Bourbonstraat 127 R.c. Mr. A S. Rueb. Cur. Mr. G. H. Chr. Bodenhausen, sche Unie, aan den Berg- en Dalscheweg te Nijmegen. Na de voorlezing van de oorkonde en de wijding van de gedenksteen hield Z.D.H. ?atieL7ranL?thva^ddeTxrfLrieven fnm- Maarschappij Nereide", exploiteerlmd het M^e^vL^fèfn staat zou zijn voldoende te werken. Hij TT w, - TJ- heeft de reorganisatie in de'A.R.K.A. als i den Haag» Westemde 28. 25 Oct. A. Keizer, eisch gesteld en ook dc vergadering de winkelier, Groningen, ie Hanzestraat 2-2a. verzekering gegeven niet lang voorzitter te R.c. Mr. H. J. E. Engelkens. Cur. Mr. H. S. zullen zijn, wanneer dit niet wordt bereikt, I Siebers, Groningen 25 Oct. N. V. Exploitatie Een Arabier en zijn stam hadden in de woestijn een aanval gedaan op den Karavaan van Damaskus: ze hadden een algeheele overwinning behaald en de Arabieren waren juist bezig hun rijken buit op te laden, toen de ruiters van den pasja (landvoogd eener Turksche provincie) van Akkra, die deze karavaan tegenrr.oet kwamen, zich on verhoeds op de overwinnende Arabieren stortten, een groot aantal van hen doodden, de rest gevangen namen, en, na dezen met touwen te hebben vastgebonden meevoerden naar Akkra, om ze voor den pasja te ge leiden. Abou-el-Marsch. zoo heette de Arabier, had onder het vechten een kogel in den arm gekregen, en daar z(jn wond niet doodeljjk was, hadden de Turken hem op een kameel stevig met touwen vastgebonden, na zich eerst van het paard te hebben meester ge maakt. Op den avond van dien zelfden dag bereik ten ze Akkra en bleven den nacht met hun gevangenen in de bergen van Saphadt kam peéren. Van de gewonden Arabier waren de beide beenen te zamen vastgebonden met een le deren riem. De Turken hadden hem languit bij hun tent gelegd. Terwijl hij door den pijn, welke z'n wond hem veroorzaakte, wakker werd gehouden, hoorde hij duidelijk het gehinnik van z'n eigen paard boven dat der andere paarden uit die, volgens Oostersche gewoonte, rond om de tenten aan touwen waren vastgelegd, en geen weerstand kunnende bieden aan z'n hevig verlangen, nog éénmaal met z'n trou wen metgezel ie spreken, sleepte hij zich moeilijk op handen en knieën over den grond naar z'n dierbaar strijdros toe. „Mijn arme jongen," zei hij tot het dier „hoe moet je je nu wel voelen onder di« Turken? Ze zullen je gevangen houden onder de gewelven van de karavaanherberg en je bij de andere paarden onderbrengen van een Aga (hoofd van de troepen) of van een Pasja. Ook zullen de vrouwen en kinderen je niet uit de hand voeren, zooals je dat van mij gewoon was, en je zult ook niet meer zoo vrij in de woestijn kunnen ronddraven. Maar één ding stemt me rustig: als ik slaaf word, zullen ze jou vrijlaten. „Vooruit maak dat je wegkomt en keer naar je tent terug; en ga zeggen aan mijn vrouw, dat Abou-el-Marsch niet meer terug zal komen, en steek je hoofd dan even door de gordijnen van de tent heen om de hand van mijn kindertjes te kussen." Onder het spreken door, beet Abou-el- Marsch met zijn tanden het touw van gei tenhaar door, dat daar was aangebracht om het vluchten der paarden te verhinderen, en zijn paard was vrij. Maar toen het zag, dat zijn meester ge wond was en met touwen vastgebonden daar neerleg, begreep het trouwe en intelligente paard instinctmatig, wat er met z'n meester gebeurd was; het boog z'n kop naar den grond, berook zijn meester nog eens even, zette toen z'n tanden in den lederen riem, welke deze om het lichaam had, en rende met hem weg naar de tenten van z'n eigen stam. Toen hij eindelijk aankwam en z'n meester op het zand, aan de voeten van z'n vrouw en kinderen neerwierp, viel hij van vermoeid heid dood neer. Heel de stam heeft het dier beweend; dichters hebben het bezongen en nog altijd leeft de geschiedenis van dit edele paard in de herinnering der Arabieren voort. Te Parijs is het portret van Rembrandts zuster uit 1632, uit de collectie Coppet aan een verzamelaar te Boston verkocht voor 150.000 dollar. Het portret meet 57 bij 44 c.M. en is voluit geteekend. Waarschijnlijk wordt het in het Mrs. Gardner-Museum ge plaatst. Onder zeer groote belangstelling is gisteren van het rapport van de executieve missie. Onder applaus werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur om den heer Von Frijtag Drabbe, oud-voorzitter der A.R.K.A. te benoemen tot eere-voorzitter der vereeniging. Hierna vingen de algemeene beschouwin gen aan over het rapport van de executieve commissie inzake de reorganisatie van de A.R.K.A. en haar orgaan, met de daarop door het hoofdbestuur uitgebrachte prae- adviezen. Bij stemming werd besloten, een ambte naar in algemeenen dienst aan te steden met een salaris van f 3000 's jaars, met uit zicht op verhooging tot f 3500. Hij zal wor den bijgestaan door een avondkrachi met f 1000 of twee avondkrachlen met f 500, ter beoordeeling en benoeming van het hoofd bestuur. Het bureau zal worden gevestigd in Den Haag, waar de A.R.K.A. een huis zal huren. Betreffende de combinatie vna secretaris- penningmeester luidde de conclusie van de commissie: De commissie kan op utiliteits- gronden van het oogenblik een combinatie der functies van secretaris en penningmees ter niet afwijzen, doch achtte vastlegging van deze combinatie in principe af tej wij zen. Bij stemming werd het hoofdbestuursvoor stel, om de combinatie voorloopig te aan vaarden, aangenomen. Er werd besloten tot een vergoeding van f 600 voor den voorzitter en tot een van f 1000 voor den secretaris-penningmeester. In verband met de reorganisatie van het Carltonhotel, Amsterdam, Vijzelstraat 2/14. R.c. Mr. C. W. Thöne, Cur. Mr. I. Goudeket, Amsterdam, Prinsengracht 526/528, en de heer L. A. Roozen, Hotel „de Witte Brug", den Haag. In de week van 21—26 October 1929 zijn in Nederland uitgesproken 44 faillissementen. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van 16 Octovber de nalaenschap wijlen A. Verwoerd in leven wo nende te Dubbeldam 24 Oct. Chr. van de Graaf te Voorburg. 24 Oct. J. Kok, den Haag. 24 Oct. G. J. van Bruggen te Ede. het personeel W™Tnb^perktVocht °P_fe °Ud? T Warm°T orgaan werd een motie-Amsterdam aange- van de bepalingen der Arbeidswet omtrent Vaderlandsche Geschiedenis aan üe Univer- voorsprong zullen blijven behouden op sla gerijen. De minister geeft toe, dat deze beden kingen inderdaad gegrond zijn. En nu me. 1 Januari 1930 het Werktijdenbesluit voor winkels 1929 in werking zal treden, waarbij de werktijd voor arbeiders in winkels op Onder de aanweziger warer. o.n,. mr. Briët en mr. Idenburg, namens curatoren der Leidsche Universiteit; de president-curator mr. van de Sande Bakhuyzen, was docr een raadszitting verhinderd; voorts de rector magnificus prof. dr. N. van Wijk. ce secreta ris van den Academischer Senaat, prof. Vo- 9K uur per da* en*53 urën per week wordt 1 gel en verder tal van hoef leeraren vertegen- vastgesteld en dus een voldoende bescher- woordigers van studemenccporaties, oud- mini voor het winkelpersoneel zal gelden, leerlingen, leden van verschillende commis- is er naar zijn öevoelen, aanleiding om ten axes, waarvan de overledene deel uit maakte aanzien van arbeid in ruimten, welke behal- fn^voorts _b?lf^eUenden ve slagerij tevens slagerswinkel ^zijn, hei- gevoerd door dr. W. A. F. Bannier uit Utrecht Op de vragen van den heer Van Zadelhoff betreffende spoedige uitkeering van het Sedert 1 November 1928 toekomende achter- dank bracht voor de stichting van de school. Mgr. zeide er fier op te zijn, dat de nieuwe stichting in Zijn Bisdom en in Nijmegen was gekomen. Hij eindigde met een hartelijk woord tot de leerlingen. Nog voerde het woord de wethouder van onderwijs A. Krootjes, die namens het ge meentebestuur zijn gelukwenschett aanbood. In Augustus 1930 Te Arnhem is in café Riche, onder voor- zittei'schap van den heer W. J- Klein Lank- horst (Apeldoorn), een vergadering gehou den van afgevaardigden der afdeehngen van de Geldérsch-overljselsche maatschappij van Landbouw, ten einde tot samen verking te komen met de verschillende afdeehngen voor stallige salaris aan de onderwijzers, verbonden JJ van het «5-jarig bfstaan der ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan G. O. Mij. van Landbouw. Op uitdrukkelijk verzoek van den overle- zëlfdë" të doen gelden als bij dat besluit met dene werd aan de groeve alleen het woord betrekking tot arbeid in andere winkels be paald is. Naar N.T.A. uit New-York meldt, zal reeds de volgende maand begonnen worden, met den bouw van een nieuwe Zeppelin, veel grocter dan de „Graf". Dit luchtschip staat op stapel voor rekening van de Amerikaan- sche Zeppelinmaatschappij. Er schijnen bovendien plannen te bestaan voor den bouw van vier nieuwe Zeppelins meer. Zondagnacht Is, naar de „Leipziger Abendpost" mededeelt, met het Klemm- Salmson vliegtuig D. 1614, dat aan de „Leip ziger Verein für Luftfahrt und Flugwesen" toebehoort, 'n du /.-vlucht over Leipzig, Des sau en Schkeuditz ondernomen. De vlieger was Kurt Simon. Het weer was regenachtig en de nacht donker. De vlucht heeft 19 uur geduurd en de vlieger heeft daarbij 1706 K.M. afgelegd. Het tegenwoordige wereldre cord vcor kleine vliegtuigen op één gesloten traject stond op naam van Edzard met 1671 K.M. De vlucht heeft ender controle van of- ficieele Duitsche luchtvaartautoriteiten plaats gevonden. Men verwacht erkenning van dit nieuwe wereldrecord. vriend en oud-leerling. Deze -schetste prof Blok allereerst als mensch, als hoedanig h(j de algemeene ach ting genoot. Prof. Blok als geleerde, wordt niet alleen in den kring van de Groningsche en Leidsche universiteiten betreurd, maar ook door het Nederlandsch Historisch Insti tuut te Rome, waarvan hij de oprichter was en in de Commissie voor de Historische At las van Nederland, van welk werk hij de grondlegger was, doch waarvan hij de na bije voltooiing nier heeft mogen beleven. De gemeente Leiden zelf zal hem. die In alle lagen der bevolking bijna een instituut geworden was met innige dankbuarheid ge denken. Spr. meende zijn persoonlijkheid het best te kunnen karakteriseeren in de drie woorden toewijding, trouw en eenvoud. Prof. Blok was zoowel in zijn persoonlijk leven als in zijn arbeid een werker zonde" weerga. Hij was gedurende vele tientallen jarer. bezig met de studie van het land en het volk, dat hij lief had. Zijn eenvoud manifesteerd- zich het beste in de woorden, welke deze bescheiden mensch sprak op zijn afscheidscollege in het groot auditorium der Leidsche Universiteit in 1925; „Wilt het mij vergeven indier ik U ooit gekwetst heb." Nadat bloemen in de groeve waren ge strooid bedankte een zoon van den overle dene, prof. P. R. Blok, voor de laatste eer, zijn vader bewezen. digd werd, voor de algemeene vergadering in 1930 met definitieve voorstellen te ko men, omdat de vergadering thans niet vol doende de huidige voorstellen kon overzien. Reeds thans echter zal worden getracht in de lijn van het voorstel der commissie werkzaam te zijn, om in 1930 met des te beter omlijnde plannen te voorschijn te ko men. Bij de vaststelling van de begrooting werd aangenomen een voorstel van den voorzit ter, om aan het hoofdbestuur tot 1 Mei 1930 een begrooting te geven van f30.000, wat beieekent 11 cent per lid en per maand meer. Wel was de voorsteller er van over tuigd, dat de bcgrooting. van f 37.000 noo- dig zou zijn, maar de methode, waarop dat grootere bedrag moet worden verkregen, vraagt meer inzicht in de uitgaven dan op heden mogelijk is. Verder werden nog enkele andere re organisatievoorstellen besproken en aange nomen. Het Congres nam ten slotte met algemee ne stemmen de volgende motie aan: Het Congres der A.R.K.A., vergaderd te Nijmegen, van óórdeel zijnde, dat ot mate rieels verbetering der ambtenaarspositie een zeer krachtige actie moet worden ge voerd, draagt het H. B. op, daartoe onver wijld energieke stappen te ondernemen, zoowel bij de R. K. Kamerfractie als bij de Regeering, daarbij vooral te ijveren tot algemeene teniet doening der classificatie. aan de leerscholen van Rijkskweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen, en De hee"ren Kobus (Zutphen) en Langeler betreffende de vast te stellen regelen voor (Laren) lichtten uitvoerig toe, wat het folk- vergoeding ven onderwijzers aan leerscholen, lore-comité zich voorstelt en wat het daar- heeft de Minister van Onderwijs K. en W. ge- om verlangt. antwoord, dat hij bij beschikking van 23 De aanwezigen toonden zich gaarne tot Aug. j.l. vijf openbare lagere scholen heeft erkend als leerscholen van Rijkskweek scholen voor onderwijzers en onderwijzeres sen. Te gelijker tijd heeft hij de besturen der gemeenten, waarin deze scholen gevestigd zijn, nl. Roermond, Arnhem, 's-Graven- hage, Appingedam en Leeuwarden, er op gewezen, dat de personen, die op 31 October 1928 als hoofd of als onderwijzer aan die scholen verbonden waren, te rekenen van i November 1928 op de leerschoolmarge aan spraak hebben. De van hem verlangde maatregel, die er toe kan leiden, dat het achterstallig salaris ten spoedigste wordt uitgekeerd, zou slechts kunnen bestaan in een aansporing tot spoe dige betaling daarvan. Hij vertrouwt evenwel, dat dit ten aanzien van de hierbedoelde gemeenten niet noodig Zal zijn. Vaststelling van regelen voor de beloonin gen aan onderwijzers wegens de practische oefening van leerlingen van kweekscholen voor onderwijzers en (of) onderwijzeressen, zal de minister spoedig bevorderen Naar uit Miami gemeld wordt, is daar een meisje in een groot transportvliegtuig, dat op een hoogte van 400 meter boven de stad cirkelde, ter wereld gekomen. Men is voornemens het kind den naam Aerogene of Skymise te geven. Stichting van een mausoleum Ter gelegenheid van den Nationalen feest- De Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „S. Raphaë." zal 18 en 19 No vember a.s. te Maastricht zijn algemeene vergadering houden. Op de agenda komt o.m. voor een voorstel om het personeel van de A.T.O. en van Van Gend en Loos dat thans in dc transport organisaties is opgenomen, als lid van „St. Raphaël" toe te laten. De eerste steenlegging In tegenwoordijfïieid van verschillende autoriteiten en belangstellenden werd giste ren door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bis schop van 's-Hertogenbosch de eerste steen gelegd van het nieuwe R. K. Meisjesgym- nasium der Zusters Ursulinen der Romein- samenwerking bereid. Binnenkort zal het comité een circulaire aan de afdeehngen zenden, waarin uitvoe rig uiteen gezet zal worden, wat het comité verlangt en hoe alles moet worden voorbe reid, om die feestweelc schitterend te doen slagen. Behalve den folklore-cptocht zullen be paalde groepen daaruit afzonderlijk vertoond worden. Ook stelt het comité zich voor een ten toonstelling van folklore, een openlucht- voorstelling, een concours hippique en een fokveetentoonstelling te houden. Het ce:^"n-'"s Mr'-.!*"e staat onder leiding van den heer H. de Bruijn Tengbergen, te Velp. STOmMVAART MIJ. NEDERLAND BORNEO 33/10 v. Hamburg te Amst. JOHAN DE WITT (uitr.) pass. 28/10 Gibraltar. KARINATA (thuisr.) 27'm te Suez. P. C. HOOFT (thuisr.) 27/10 v. Algiers. SINGKEP 27/10 v. Amsterdam n. Java 28/10 te Antw. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND (thuisr.) 27/10 nam. 2 u. v. Las Palmas. DELFLAND (thuisr.) 36/10 v. Santos. DRECHTERLAND (uitr.) 25/10 te Santos. FLANDRIA (uitr.) 26/10 v. Bahia. GELRIA 28/10 v. B. Ayres te Amst. MONTFERLAND (uitr.) 37/10 nam. 2 u. 30 V.Hamburg SOESTERBERG 27/10 te Pernambucovermoedelijk, vertrek 29/10. ZEELANDIA, Gdynia n. Amsterdam pass. 28/10 c.m. 3 u. Brunsbuttel. 28/10 nam. 8 u. te IJmuiden. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AJAX 26/10 V. Genua n. Tarragona. AMSTERDAM 37/10 v. Hamburg te Antwerpen. BENNEKOM (uitr.) 26/10 te Curacao. BERENICE 27/to v. Alicante te Barcleona. BOSKOOP 27/10 V. Rottérdam te Duinkerken. BRIELLE (thuisr.) 27/10 op 120 mijl W. v. land's End. Er heeft tusschen de vertegenwoordigers van de werknemers- en werkgeversorganisa- j ties in het meubel- en behangersbedrijf een i bespreking plaats gehad over de oprichting van een bedrijfsvereniging voor ziekengeld verzekering in het meubelbedrijf en de aan- Verkocht aan de Tsjecho-Slowaaksche regeering Het geheel metalen drie-motorige Ford vliegtuig, dat begin September ons land bezocht en te Amsterdam en Rotterdam werd gedemonstreerd, is verkocht aan de steun verleenen. dag ter herdenking van de grondvesting j verwante beroepen, ter uitvoering van de van de Tsjechische republiek, hebben de ge- i z;e^tewet, zant van Tsjecho-Slowakije, de heer Van Beslote'n werd om aan de desbetreffende Plesinger Bosinoy en de consul te Amster- adviseeren om tot de oprich- dam, de heer Kokes, Naarden bezocht. Op organisaties ie auvsee«s? over te het graf van Comenius werd een krans ge- I ting van zulk een bednj-s g g legd. Voor het eerst geschiedde de kransleg- ging op het graf op een nationalen feestdag. De gezant heeft eenige mededeelingen verstrekt betreffende de overdrachtskwesstia van dat gedeelte van de Waalsche kerk, waarin het graf zich bevindt. Men had van Tsjechische zijde sinds lang het plan een mausoleum te stichten. De opT richting hield nauw verband met de vraag onder welke voorwaarden de Waalsche Kerk ter beschikking zou kunnen worden gesteld van de Tsjechische regeering. De Nederland- sche regeering heeft in principe besloten hei J FlectrU betreffende gedeelte gratis aan de Tsjech;- ™g. De aandeden Gen-ral - sche regeering aan te bieden. Enkele Tsjechische kunstenaars en in- dustrieelen zullen bij de oprichting hun Te New-York wafen de aankoopen op de beurs'van Maandag in het begin uiterst ge en der American-Telephone-:Radia endergingen re corddalingen. Eerst 11a een steunactie van de Morgenbank herstelden zich qo koersen, zoodat een ineuwe paniek voorkomen werd. 19. „Volgt me," zei weer de vogel, „ik ben hier bekend." „Wat is cüe vogel," fluisterde Trijn, „een aardige vent, als hij ons maar geen poets spelen wil." „Zwijg," riep Jan, „houd je toch stil:" Zoo volgden ze den vogel door het bosoh. Zacht liepen ze over "n tapijt van mos. 20. Zoo liep men voort, tot men eindelijk kwam aan een boem met een uitgeholden stam. „Hier," wees de vogel, „hier kunnen jullie, slapen van nacht, de beste schuilplaats, naar 't me dacht. „Is dat een herberg," riep Trijn, „die is niet naar mijn zin, 'k kruip net zoo lief de kist van Hein Driepoot weer in." CALYBO 25/10 van New York naar Venezuela. SOTTICA 26/10 van Amsterdam te Paramaribo. DOROS 28/10 van Rotterdam naar Gibraltar. ERATO, Amsterdam/Danzip pass. 26/10 Holtenau. HEBE Santander/Malaga pass. 27/10 Gibraltar. HERMES 26/10 van Malta te Alexandrië. IRENE 26/10 van Napels naar Catana. IRIS 26/10 van Stettin naar Amsterdam. JUNO 26/10 van Lissabon naar Cadix. LOTTE REITH 27/10 te Amsterdam. NEPTUNUS 28/10 van Hamburg te Amsterdam. NEREUS 27/10 van Bilbao te Musel. OBERON 26/10 van Constantinopel naar Smyrna. ORION (thuisr.) pass. 27/10 Azoren. ORPHEUS 27/10 van Aarhus te Amsterdam. PALANGA 26/10 van Amsterdam naar Hamburg. PERSEUS Amsterdam/Kopenhagen pass. 27/10 Holtenau. PLUTO 27/10 van Barcelona te Toreviega. POLLUX 26/10 van Hamburg naar Amsterdam. POSEIDON (thuisr.) pass. 27/10 Azoren. PROTEUS, Stettin/Amsterdam pass. 27/10 Brünsfeutteh STELLA 25/10 van Smyrna naar Kinluk/Candia. STRABO 27/10 van Aa'borg te Amsterdam. STU YVES ANT 28/10 van Ha burg te Amsterdam. TELLUS 26/10 van Rotterdam naar Oran. THESEUS 26/10 van Uddevalla te Amsterdam. TRITON 27/10 van Hamburg te Bremen. VENUS 27/10 van Rotterdam naar Tanger. VESTA 25/10 van Syra te Mutzuna. VULCANUS 25/10 van Piraeus te Padras. HOLLANDAFR1KA-LIJN GIEKERK 27/10 van Rotterdam naar Hamburg. RANDFONTEIN (thuisr.) 26/10 van Algoabaai. RIETFONTEIN (uitr.) 26/10 te Tanga. HOLLAND—AMERIKA-LIJN EDAM, Rotterdam naar N.-Orleans. pass. 28/10 Vlissin- gen van Antwerpen. GAASTERDIJK 26/10 van Rotterdam naar New York. GLAMORGANSHIRE Vanc./Rotterdam 24/10 te San Francisco. NARE NT A 26/10 van Antwerpen n/d. Pacifickust 2y/ti9 te Londen. HOLLAND—BRITSCH-INDie-LIJN BOVENKERK (thuisr.) 28/10 van Port Said. HmLLANDOOST-AZI6-LIJN GEMMA (thuisr.) 27/10 van Fovejow. OUDERKERK 28/10 van Amsterdam naar Vladiwostock. JAVA—NEW YORK-LIJN BLOMMERSDIJK 26/10 van New York naar Java. ROTTERDAMSCHE LLOYD DJAMBI (thuisr.) pass. 26/10 Sagres. KOTA BAROE (uitr.) pass. 28/10 Perün. KOTA RADJA 28/10 van Harabvrg it Rotterdam. MENADO (uitr.) pass. 28/10 Perim. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALCYONE 26/10 van Rotterdam te Buenos-Ayres. ALGENIE (uitr.) 26/10 van Santos. ALGORAB 28/10 <an Buenos-Ayres te Rotterdam. ALWAKI 26/10 van Rotterdam naar Montevideo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN HECTOR Japan/Rotterdam 25/10 *an Port Said. LAOMEDON 26/10 van Rotterdam naar PIambus§» STENTOR 28/10 van Liverpool te Amsterdam. EMZET CO-LIJN JONGE JOHANNA 28/10 van Middlesbro n. Malaga. NEDERLANDSCHE SCHEPEN BERK 26/10 van Bilbao naar Vlaardingen. CALAENO 26/10 van Belfast te Panarth. COLYTTO 26/10 Belle Isle gep. Glasgow naar Montreal EGBERDINA ms. 26/10 van Aarhus te Holtenau. GERTRUDE ms. 26/10 van Odense te Holtenau. GOUWE 26/10 van Uleaborg naar Rotterdam. IJSSEL 28/10 van Karholm te Harqshamn. KELEHAVEN 26/10 Lodingen gep. Archangel n. Hull. NOORDWIJK 27'10 van Sunderland te Nantes. OCEAAN ms. De Winter 25/10 van Fmden naar Abo. PARKHAVEN 26/10 van Hull te Bona. PARKLAAN 26/10 van Hamburg te Danzig. ROSSUM 26/10 van Borga te Walkom. TAR A 27/10 van Venetië te Bougie. THEANO 27/10 Lizard gep. Belfast naar Amsterdam.' TI 3A 27/10 van Rotterdam te Stettin. WEAR 26/10 van Fowey te Antwerpen. WOLSUM 27/10 van Moermansk naar IJmuiden v.o. De Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van O. L., gewezen gemeente- architect van Onstwedde, die door het ge rechtshof te Leeuwarden wegens valschheid in geschrifte is veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 8