1750.- 1250.- f125. 150.- 40.- Hedendaagsche geldheerschappij Veilig vliegen? WOENSDAG 30 OCTOBER 1929 ETALAGEWEDSTRIJD Donderdagmorgen 10 uur BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17297 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ON jEVAL. NIEUWE BELASTING REGELING DE PANIEK OP DE NEW-YORKSCHE BEURS DUURT VOORT DE BETREKKINGEN MET BELGIë ALASTRIM EN POKKEN MOORDAANSLAG IN DEN HAAG Gevallen van kinder verlamming Een sta in den weg opgeruimd De kindermoord te Rotterdam HET KINDERLIJKJE IN DEN KOFFER De moordenares gearresteerd De diefstal van f2000 te Castricum De brand in het stoomschip „Merope" Voornaamste Nieuws Het reizen naar Britsche gebieden De verdwenen bankier J.. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Mededeeling en Verzoek aan H.H. ADVERTEERDERS Vrijdag a.s., 1 November, zal onze courant, wegens den feestdag van Allerhei ligen, niet verschijnen. Beleefd verzoeken wij H.H. Adverteerders hun adver- tentiën, bestemd voor het Vrijdagnummer, thans Don derdag te willen plaatsen en deze uiterlijk aan ons bureau te doen bezorgen. DE DIRECTIE BURGEMEESTER BOESCH TE BERLIJN Na aankomst door de justitie gehoord I L Telefoon No. 13866 idrie lijnen) Poelrekening No. $970. ABONNEMENTEN: roor Haarlem en Agentschappen: per week IS ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT &DVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing: elke regel meer 15 ct., bij voorultbet BQ contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel Alleahnnné'sop dit blad zijn ingevolgedeverzekerings voorwaarden» aa A a LevensiangeReheeleonseschiktheid tot werken door tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I ubilw, verlies van beide armen, beide beenenot beide nogen 'WW» doodelijk en afloop bij een ongeval met bij verlies van een hand. een voet ot een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij n breuk vaD been ot arm: U33UIA uaaapu» aas a satitaa [iq In de „Neue Freie Presse" van Wee- Hen kwam dezer dagen een verhaal voor betreffende het financieel succes van Ivar Kreuger, den man van de Zweed- ache lucifers-wereldtrust, waaraan wij het volgende ontleenen: Kortgeleden bezat Kreuger slechts een onbeteekenende industrieele onder neming. In 1924 bedroeg zijn kapitaal „slechts" 50 millioen Zweedsche Kronen Tegenwoordig wordt zijn persoonlijk kapitaal, bestaande uit 65 millioen aan- deelen en 81.2 millioen Zweedsche Kro nen, bij een koers der aandeelen van bijna 700 pet., op 1000 millioen Zweed sche Kronen geschat. De zuivere winst van Kreuger neemt ieder jaar toe. In 1926 bedroeg de totale zuivere winst zijner onderneming 29 millioen Kronen, ln 1927 reeds 46 millioen Kronen en in 1928 bedroeg die winst bijna het dub bele, n.l. 80 millioen Kronen. Tot dusver leverde zijn kapitaal een rente op van 25 pet. Zaakkundigen geven met beslist heid de verzekering, dat deze zuivere Winst ook in de naaste toekomst ge waarborgd blijft. Kreuger laat ook zijn mede-aandeel- houders deelen in de winst der onder nemingen. De geldmacht van Kreuger komt het best tot uitdrukking in zijn leening- politiek. Hij geeft aan Staten, welke er economisch zwak voor staan, leeningen en bekomt in ruil daarvoor het lucifers monopolie en andere gunsten. Dat is zoo ongeveer dezelfde tactiek, welke wij vroeger in het kleinbedrijf pleegden te noemen: de gedwongen winkelneering. De werkgever zei dan tegen den arbei der: Je kimt wel werk bij me krijgen, maar dan moet je een gedeelte van je loon besteden in den winkel, welken ik er tevens op na houd. Zoo zegt Kreugei tegen de bedoelde Staten: je kunt wel een leening van me krijgen, maar dan moet je al je lucifers bij me koopen! Dat leeningbedrijf van Kreuger neemt een steeds grooteren omvang; in 1925 gaf hij Polen een leening van 6 millioen Dollar, Griekenland en Equador ontvin gen kleinere bedragen. Reeds in het volgende jaar echter leende hij aan Frankrijk 75 millioen Dollar en kreeg Joego-Slavië 22 millioen Dollar. Weer een jaar later kreeg Hongarije 36 en Letland 6 millioen Dollar, terwijl hij kortgeleden aan Roemenië een leening van 30 millioen Dollar verschafte. In den laatsten tijd nog heeft Kreuger aan Duitschland een leening van 125 mil lioen Dollar aangeboden. In totaal bedraagt de nominale som van alle uitgegeven Staatsleeningen niet minder dan 184 millioen Dollar, of ruim 460 millioen gulden. Wij zijn van oordeel, dat het samen koppelen van financieele en industrieele bedrijven, zooals dat hier gebeurt, niet minder dan funest is. Hèt geldbedrijf mag nimmer pogen invloed uit te oefe nen op het industrieel bedrijf, gelijk het omgekeerde evenzeer ongewenscht is. Ieder, die van bovenstaande winst cijfers kennis neemt, zal moeten toe- Stemmen, dat dergelijke winstbedragën in geen enkele redelijke verhouding staan tot de waarde van den arbeid en het risico van den ondernemer. De ver houding tusschen het eene en het andere is hier totaal zoek. Vergeten mag hierbij vooral niet worden, dat de enorme bedragen, welke deze en derge lijke geldmagnaten teveel in hun zak steken, aan anderen, en vooral aan min der draagkrachtigen, onthouden worden. Het woord uitbuiting van de groote massa lijkt ons daarvoor niet te sterk. Tal van Staten en hunne bevolking komen langs dezen weg gedeeltelijk onder den hiel van dezen geldmagnaat Dit is geen gezonde bedrijfsvoering meer, welke er op gericht is om in reëele behoeften van het publiek te voor zien en om uit die nuttige taakvervul ling een loonend bestaan te verwerven maar hier zit klaarblijkelijk een ge dachte voor, waarbij de geldzucht bui ten hare oevers treedt ten koste van het algemeen belang. Wij zouden geen reden hebben om op dit geval hier te wijzen, wanneer het op zichzelf stond. Het zou dan niet veel meer zijn dan een soort cronique scan- daleuse van een werkgever, die veel geld verdient, die veel winst maakt, die veel geld bezit en die niet handelt zooals het behoort. Wij hebben echter allerminst tot taak de jaloezie van het gewone publiek op te wekken. Maar dit geval staat niet op zich zelf, er zijn tal van dergelijke trusts, welke er praktijken op nahouden, die in het algemeen belang niet door den beu gel kunnen. In de financieele wereld gebeuren allerlei zaken, dag aan dag. die eenvoudig wraakroepend zijn. Wie de gebeurtenissen aan de New-Yorker Beurs van de laatste dagen slechts eenigermate heeft gevolgd, zal dit be amen. Het groote publiek, en meestal de kleinere man, wordt in dubbelen zin slachtoffer van al dit soort manipulaties. Van den eenen kant worden langs dezen weg aan het volk de zuur verdiende centen afhandig gemaakt en van den anderen kant wordt het publiek door de speculatie-zucht in de materialisti sche levenssfeer getrokken. Dit euvel wordt zóó omvangrijk, dat ten slotte de oogen van de groote massa zullen opengaan. Er moet op den duur ongetwijfeld komen een algemeen ver zet tegen het onheilvol bedrijf van die kleine groep volksuitbuitende plutocra ten, die, het zij er eerlijkheidshalve bij gezegd, persoonlijk wel niet steeds met volle bewustzijn hun miserabele geste zullen voeren. Nu is het van het allergrootste belang dat, wanneer eenmaal de dag zal aan breken, waarop het volk tegen deze uit buiting in verzet zal komen, dan duidelijk zal vast staan, dat de Katho lieke Kerk en al hare organen, waartoe dus ook de Katholieke pers behoort, dit materialistisch bedrijf in den volstrek sten zin verwerpen en dat wij Katholie ken in geen enkel opzicht wenschen te worden verantwoordelijk gesteld voor de vergaande ongelijke verdeeling van aardsche goederen, welke hiervan het gevolg is en welke zulke ontzettende rampen, niet het minst op geestelijk gebied, heeft te voorschijn gebracht. Dit telkens op te merken, opdat vast kome te staan, dat wij met die heden daagsche geldheerschappij niets te maken hebben en willen te maken heb ben, dat wij daarmee niet de minste gemeenschap hebben, lijkt ons een gebiedende plicht. Afschaffing van den suiker accijns Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlichting van den druk der crisisheffingen. Het in het Leeningfonds aanwezige saldo wordt daartoe tot het jaar 1943 gebruikt ter gedeeltelijke dekking van de jaarlijksche lasten van het Fonds. Afgeschaft worden de opcenten op den suikeraccijns en verlaagd met ruim een der de der verdedigingsbeiasting II. Het overblij vende gedeelte van de verdedigingsbelasting wordt samengesmolten met de inkomsten- belastng in dier voege, dat deze in hoofd som evenveel blijft opbrengen als tot dus verre en op de hoofdsom 20 opcenten wor den gelegd ten bate van het Leeningfonds. Blijkens de memorie van toelichting zal dit een groote administratieve vereenvoudiging met zich brengen. Volgens het wetsontwerp zal de afschaffing van de opcenten op den suikeraccijns in werking treden op 1 Januari 1930 en de overige herzening op 1 Mei 1930. Nieuwe groote koersdalingen Na den zwarten Maandag heeft de koers daling in Wallstreet nog steeds niet haar einde genomen. De gebeurtenissen van Dinsdag hebben veelefer die van Maandag 1.1. en van den zwarten Donderdag der vorige week nog in de schaduw gesteld Reeds bij het begin der beurs leden enkele fondsen verliezen van 40 dollar. In het verdere verloop daalden verschillende fondsen met 70 dollar, hoewel de banken voor interventiedoeleinden voort durend in geweldige mate materiaal opna- 1 men. Het gelukte den banken steeds slechts tij delijk een verdere daling tegen te houden en eerst tegen het slot viel eenigszms een herstel waar te nemen, dat echter voor de meeste fondsen niet voldoende was om den laagsten koersstand van den vorigen dag in te halen. Bijzondere sensatie verwekte het heden bereikte omzetcijfer van 16.410.000 aandee len. Dit was op den beruchten Donderdag van de vorige week ruim 13 millioen, ter wijl 4 a 5 millioen normaal is. Nader wordt uit New-York, dato gisteren, geseind: De koersdaling nam voor een aantal fondsen recordbrekende verhoudingen aan, daar de koersen ineenzakten onder wat scheen te zijn een wereldliquidatie. Voor sommige actieve soorten hadden koersterug- gangen plaats van 1070 p., terwijl meer dan de helft van de algemeene lijst op een nieuw laag niveau van het jaar kwam te staan. De banken trachtten verlichiing in den toestand te brengen door het reducee- ren van het benoodigde surplus van 40 tot 25 pCt en verleenden nu en dan steun om een ordelijk verloop van de markt te ver zekeren. maar dit was onvoldoende om den stroom van verkoopers tegen te houden Call-money steeg van 5 tot 6 pCt. en geld op termijn werd in ruime mate aangeboden tegen de laagste noteering van het jaar, terwijl de bankaccepten weder afnamen. Na den vloed van verkoopen vroegbeurs herstelde de markt zich doch hernieuwd aanbod kwam los en de koersen lieoen ge stadig terug tot in het begin van den na middag. Betamelijke omzichtigheid geboden In haar antwoord op het voorloopig ver slag betreffende de Algemeene Beschouwin gen der begrooting voor 1930 zegt. de re geering, dat zij homogeen is ten aanzien van het Belgisch vraagstuk en dat zij zal stre ven naar de tot standkoming, zoo spoedig als de omstandigheden toelaten, van een aannemelijke regeling met België, doch iuist opdat een wederzijdsche aannemelijke rege ling mogelijk zij. is een betamelijke omzich tigheid geboden Snelle afbouw van het kanaal door het Bosscher Veld zal gepaard gaan met daad werkelijke oplossing van het Maastrichtsche brugvraagstuk Botermarkt Barrevoetestraat Keizerstraat 1—8 NOVEMBER f200 aan prijzen voor 't publiek VRAAGT STEMBILJETTEN De postvluchten naar Indië Het tweede retourvliegrtuig Het tweede retourvliegtuig, de P.H.AE.N., vertrok gisteren te 6 uur uit Bagdad en kwam te 10.20 uur in Aleppo aan. Aan boord Is alles wel. Heden zou de reis worden voort gezet. Alastrim In de week -van 20 tot en met 26 October zijn te Rotterdam voorgekomen vier ziektege vallen. Verder zijn in genoemde week de volgende gevallen in andere gemeenten waar genomen: Soest twee, Delft twee, Den Haag drie en Schiedam één geval. Pokken In de week van 20 tot en met 26 October j.l. is te Rotterdam één ziektegeval voorge komen. Te Rotterdam In het tijdvak van 22 tot en met 28 Octo ber werden drie gevallen van alastrim aan gegeven en een geval van pokken, waarvan twee in te voren niet besmette gezinnen. Sedert de vorige opgaaf is het aantal ge vallen gestegen tot 316. In deze periode zijn geen patiënten overleden. Het totaal aantal bekende inentingen en herinentingen beliep op 26 October j.l. 322.510. Het slachtoffer ernstig gewond De dader voortvluchtig Gisterenavond ongeveer 6 uur is het an ders zoo stille wijkje, tusschen Westduinweg en Van Egmonöstraat te 's-Gravenhage in beroering gebraent door een poging tot moord, gepleegd in een bovenhuis aan de Van Ripperdastraat 81. De 37-jarige F. Aberlée, die sinds eenigen tijd niet meer met zijn vrouw samenwoonde doch in Rotterdam verblijf hield, wilde haar spreken over de kinderen. Hij meldde zich daartoe gisteravond om 6 uur aan de wo ning aan de Van Ripperdastraat, waar hij werd ontvangen door J. K. v. D., met wien de vrouw tegenwoordig samenwoont. Boven ge komen geraakten beide mannen slaags, waarbij A ten slotte zijn tegenstander zeer ernstig in den buik verwondde, tengevolge waarvan v D. hevig bloedend ineen stortte. De dader nam ijlings de vlucht en wist in de consternatie te ontkomen. De vrouw maakte onmiddellijk gebruik van het politie- alarm-toestel in de buurt, waarna de politie en de Eerste Hulp bij Ongelukkendiénst ter plaatse arriveerden, terwijl het slachtoffer naar het Roode Kruis-Ziekenhuis werd ver voerd alwaar hij naar de operatiekamer werd gebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Commissaris Parée stelde een voorloopig onderzoek in. Zeer kort daarop werd reeds per politie- radio een bericht van den volgenden inhoud bekend gemaakt: Dé Commissaris van Politie afd. C. te 's-Gravenhage verzoekt aanhou ding en voorgeleiding van Florian Aberlée geb, te Achtstadter, 12 October 1892, wo nende te Rotterdam. Doedestraat 38 b (komt veel Tochstraat 33, Rotterdam) die verdacht werdt van zware mishandeling hedenavond gepleegd op J. K. v. D. in het perceel van Ripperdastraat 81 te 's-Gravenhage. Signalement: Lengte 1.65 M. zwaar postuur donker uiterlijk met dik zwart haar; klein donker kneveltje, gekleed in donker grijzen jekker, bruinachtigen broek, lage bruine schoenen, draagt meestal een lorgnet en spreekt met een Duitsch accent. Bij een kind van den landbouwer G. C. te Hunsel, is een geval van kinderverlam ming geconstateerd, tsrwijl te Stramproy een geval met doodelijken afloop ii voorge- i komen. Te Neeritter zijn twpe gevallen var. kin derverlamming voorgei-om en. Het kind uit het gezin van den heer Slach ter te Usquert. dat aan kinderverlamming leed, is gisteren overleden. Na jarenlange onderhandelingen is einde lijk met belanghebbenden overeenstemming verkregen en heeft het Hoogheemraadschap Rijnland toestemming verleend om het klei ne brugje over de Kersvaart nabij -61 ver dij k. dat altijd zeer veel onaerhoud neeft geraagd, op te ruimen er door een beton mol te vervangen. Oit geeft tevens gelegen heid om den boog me' een straal /au oöO Mwaarin dit brugje ligt, te verruimen tot een boog met een straal van 1000 M., waar door de hinderlijke snelheidsbeperking daar ter plaatse dan niet meer noodig zal zijn. Heeft de verdachte nog meer schold? Bij de arrestatie van V., den verdachte van den moord op Marietje van O., te Rot terdam, werd aan diens horlogeketting, zoo als indertijd is gemeld, een ringetje gevon den met een blauw steentje Daar het mogelijk is. dat er eenig verband bestaat tusschen den kindermoord te Rot terdam en de verdwijning van een dochter tje van de familie F te Linne by Roer mond, welk meisje een dergelijk ringetje droeg, zal er een onderzoek worden ingesteld of dat het ringetje mogelijk van het te Lin ne vermiste meisje afkomstig is. De voorloopige hechtenis verlengd Naar wij vernemen is de voorloopige hech tenis van W. Visser den verdachte van den moord op Marietje van Os, met dertig da gen verlengd. Te Arnhem is door de politie gear resteerd een 21-jarig meisje, dat dezer da gen haar kindje van 14 dagen van het le ven heeft beroofd en het lijkje in een kof fer aan het station te Arnhem in bewaring had gegeven Zij zal in het huis van bewa ring worden ingesloten. De dader heeft waarschijnlijk ook bollen gestolen Het is thans gebleken, dat de dader van den diefstal van f 2000.te Castricum vermoedelijk nog meer op zijn kerfstok heeft. Althans is bij onderzoek gebleken, dat hij bollen verkocht heeft tot een hoe veelheid van 2 H L. waarvan de herkomst tot heden niet vaststaat. Hij heeft voorge geven deze bollen te hebben gekocht op een vei' ng te Beverwijk, doch dit is al on juist gebleken. Waar hij ze vervoerd heeft van een plek, liggende naast een grooten tuin, waar ongeveer 200 HL. tulpen zijn geteeld, en deze tijdelijk op dat land zijn gestort geweest, wordt vermoed, dat hij ze daarvan heeft wgegenomen. Een verder on derzoek wordt ingesteld. De oorzaak niet vast te stellen De Raad voor de scheepvaart deed uit spraak inzake den brand in de ladiDg van het stoomschip „Merope", liggende te Ma laga. De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van dezen brand niet met nauwkeurigheid is aan te geven. Wel mag als het meest waarschijnlijke worden aangenomen dat hier open vuur in het spel is geweest, maar ze ker is dit niet en, ook in dat geval zijn nog verschillende mogelijkheden denkbaar, waaruit niet met eenige zekerheid een keu ze kan worden gedaan. Ook broeiing kan, naar 's raads oordeel als oorzaak van dit ongeval niet absoluut worden uitgesloten. Wel is de deskundige Van Ledden Hulsebosch tot de conclusie ge komen, dat aan zelfontbranding van het door hem onderzochte, van de lading af komstige monster vlas niet behoeft te wor den gedacht, maar volgens het verslag «vas bedoeld monster vetvrij en droog. Hoe de toestand van de geheele lading was. in he' bizonder toen deze werd ingenomen, staat niet vast Wat de door den kapitein getroffen maat regelen na het ontdekken van den brand betreft, deze zijn zeer doelmatig geweest en hebben ongetwijfeld veel bijgedragen tot beperking van den omvang van dit ongeval. Als er van het lucht-vehikel 'n Expositie wordt gegeven, Of er wordt een schoon artikel Over luchtvaart neergeschreven, Ook, wil men u animeeren Voor een nog al taam'lijk prijsje Tot het maken door het luchtruim Van een vliegmachine-reisje, Dan wordt steeds de vliegmachine Om haar veiligheid geprezen, En men vindt het buitensporig Om een duikeling te vreezen. Echter, lees je in de kranten De rubriek der ongelukken. Dan bestaat er toch wel reden 't Enthousiasme iets te drukken. Nu is 't hier en dan is 't ginder. Dan heet 't pech en dan benzine, 't Resultaat blijft echter eender, Uitgedrukt in 't woord ruïne. Want 't beroerde van die dingen, En dat is ook wel de reden, Als je valt, dat is bewezen, Val je altijd naar beneden! MARTIN BERDEN Het visum afgeschaft Van 1 December af behoeven Neder- landsche onderdanen voor toelating in de Britsche gebieden geen visum meer. Zij be hoeven slechts voorzien te zijn van een gel dig Nederlansch paspoort en moeten voldoen aan de overige voorwaarden voor toelating ir. die gebieden. Hierbij valt op te merken, dat Nederland- sche onderdanen, die naar Canada wenschen te emigreeren, en immigratie-visum behoe ven en dat Nederlandsche onderdanen van niet zuiver Europeesche afkomst, voor toe lating in Australië een bijzondere vergunning behoeven. Omgekeerd behoeven de Britsche onder danen (uitgezonderd zij, die in Britsch In dië wonen) van 1 December as. af geer Nederlandsch visum voor toelating in Ned Indië, Suriname of Curasao. Onder Britsche bescherming staande per sonen, die ten blijke daarvan een Britsch paspoort bezitten, deelen in deze vrijstelling van het Nederlandsch pasvisum. Jongeman gedood De 17-jarige zoon van K. Werkman, die per rijwiel onder de gemeente Zuidhorn den weg overstak, is door een auto uit Leeuwar den overreden en gedood. De doodelijke aanrijding bij Eist Onderzoek door het Parket Omtrent het doodelijk ongeval te Eist, waarvan de 70-jarige heer J. N. F. D., Maandagmiddag het slachtoffer is gewor den, vernemen wij dat de auto, bestuurd werd door den chauffeur L. uit Rotterdam, naast wien gezeten was inspecteur Beek man. Nabij Eist vond de aanrijding plaats van D., die den weg wilde oversteken naar zijn woning. Waarschijnlijk is het ongeval de schuld van het slachtoffer, of een samen loop van omstandigheden. Op het linker deel van den weg is een bloedplas aange troffen, maar deze kan ook een gevolg zijn van het feit, dat de man nog een eind is meegesleurd. De politieverklaringen zijn op gemaakt door den inzittenden rechter-com- missaris en inspecteur Beekman. Het parket uit Arnhem acht een minutieus onderzoek naar den toedracht van het on geval noodzakelijk In verband hiermede zal het stoffelijk overschot van den heer D., naar Arnhem worden overgebracht, voor sectie-onderzoek door Dr. Hulst uit Leiden. Tegen radio-last Haar geheugen kwijt De Commissaris van Politie 2e sectie, bu reau J D. Meyerplein te Amsterdam, deelt mede, dat bij hem inlichtingen te krijgen zijn omtrent een ongeveer 32-jarige vrouw, donkerblond polkahaar, klein en tenger, bleeke gelaatskleur, gebreide beige japon met groene knoopjes, daarover licht blauwe stofjas en bovendien donker blauwe mantel met ceintuur met koperen gesp, lichte kou sen, licht bruine riemschoenen, blootshoofds, die vermoedelijk haar geheugen kwijt is en naam en woonplaats niet kan opgeven. In aansluiting op het bericht omtrent den verdwenen bankier valt te melden, dat de Haagsche politie alleen zijn aanhouding in het Algemeen Politieblad zal verzoeken op grond van een klacht van verduistering van 2 ton. die bij haar was ingekomen Wel kwamen nog meer klachten over H. binnen doch deze waren van civielrechtelijken aard en behoorden thuis bij den curator in het faillissement, dat in Amsterdam is uitge sproken. De politie te 's-Gravenhage wist. dat H. reeds niet meer in de stad woonde. Meisje vermist Te Nijmegen is spoorloos verdwenen een 19-jarig fabrieksmeisje dat Maandagmorgen de ouderlijke woning heeft verlaten en niet in de fabriek gekomen is. Doodgedrukt Te Wierden (O.) is de 40-jarige J S. tus- Bij B. en W. van Amsterdam is in over- schen een vrachtauto, die in de modder weging een verordening, houdende maatre- zakte en daardoor kantelde en een muur gelen tegen den overlast, van de radio on- bekneld geraakt. De man werd op slag ge- dervonden. dood. Van I December a-s. af is voor Nederlan ders geen visum meer noodig voor het rei- zen in Britsche gebieden. De paniek op de beurs te New-York duurde Dinsdag voort. Nieuwe groote koersdalingen. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij worden afgeschaft ingaande 1 Januari 1930 de opcenten op den suikeraccijns en verlaagd met ruim een derde de Verdedigingsbelasting II, ingaande I Mei 1930. Daladier, die zijn opdracht tot vorming van een kabinet had neergelegd, zal alsnog zijn pogingen voortzetten. De fusie der Diskonto Gesellschaft en de Deutsche Bank goedgekeurd. Wederom een schipbreuk op het Michigan- meer. De „Wisconzin" gezonken. Negen per sonen omgekomen, vier worden nog vermist. Barometerstand 9 uur van.; 7.49. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5 uur. Onder een wagen met steenen Op slag gedood Op den Tafelbergweg te Laren, geraakte de 45-jarige G. v. Veen uit Amersfoort, toen hij met zijn rijwiel een hem tegemoetko- menden vrachtauto wilde passeeren, onder den wagen Het linker achterwiel van den met steenen beladen wagen reed Van Veen dwars over de borst met het gevolg, dat hij op slag gedood werd. De politie heeft het lijk per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Een nieuwe fabriek van Regout Reeds lang hingen er plannen voor den bouw van een groot fabrieksgebouw op het terrein van de N. V. Kristal-, Glas- en Aar dewerkfabrieken voorheen P. Regout en Co. „De Sphinx" te Maastricht. Naar ds „Limb. Koerier" verneemt zal bin nenkort met de uitvoering van dit gebouw een aanvang worden gemaakt. Het nieuwe fabrieksgebouw zal een oppervlakte hebben van 1000 M2. terwijl het niet minder dan 9 verdiepingen hoog zal zijn. De relletjes te Maastricht Een monument op het graf van Houben Op verzoek van een groot aantal ingeze tenen van Maastricht, heeft de afdeeÜng Maastricht van den Bond Jong Limburg zich gevormd tot een comité, dat gelden zal in zamelen voor het plaatsen van een passend monument op het graf van den gevallen agent Houben Het comité zal een beroep op de Maastrichtsche burgerij doen. BERLIJN, 28 October, Wolffbureau De burgemeester Boesch werd kort na zijn aankomst te Berlijn door de justitie als ge tuige in de zaak Skiarek gehoord. De boek houder Lebmann heeft gedurende de laatste dagen uitspraken gedaan, welke een der gelijk verhoor van burg. Boesch noodig maakt. De justitie wil klaarheid hebben over den koop van een pelsjas en ander* kleedingstukken, door den Burgemeester van de fa. Skiarek gekocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1