Uit de Zaanstreek Provinciaal Nieuws -de wïïss Kt raars: Heringa Wuthrich, Haarlem Stofzuigerhuis MJ&ERÏENS Jegrafisch Weerbericht £ERSTE BLAD WOENSDAG 30 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 2 Philips' Radio-Toesteilen OUDER-AMSTEL BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Aanrijding met doodeïijk gevolg Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10758 Apex Electr.Waschsoachinesf275.- W ereldkampioenschappen wielrennen in 1930 PURMEREND WORMERVEER LANDBOUW EN VISSCHERIJ Gedroogd bietenafval als veevoeder Relletjes te Dortmund De politieke crisis Veroordeelingen in Rusland Het achterhoofd afgeslagen Wegens verduistering veroordeeld Pokken-epidemie op de S&ngir-eilanden Een resolutie van de Fransche Socialistische partij SFW SSJTÏÏ,1"» I <M» I» WW m»m installa- iSnTlaS oStSSTï.VïwS K »Lai bief>i,nd »°«;s De strijd in China Watervliegtuig in zee gestort SANCHEZ GUERRA IN VRIJHEID GESTELD Alweer een wereld-record vliegen VRAGENBUS Opening van het wereldcongres van ingenieurs te Tokio MARKTNIEUWS ZAANDAM Raadsvergadering: Dinsdag vergaderde de Raaa dezer gemeente. Tegenwoordig wa ren aile leden onder voorzitterschap van den burgemeester J. A. Straman, die de vergade ring opende met gebed; waarna het lezen en goedkeuring der notulen volgde. De voorzitter deelt mede, dat een schrij ven is gericht aan Ged. Staten met ver zoek het daarheen te willen leiden, dat ter voorkoming van doorbraak bij hoogen wa terstand in den Amstel, er een Amstelpeil wordt vastgesteld. Ged. Staten hebben na een tweed/s schrij ven te kennen gegeven, dat zij daaraan niet kunnen medewerken, daar er veie bezwaren zijn. De verwachting wordt uitgesproken, dat het gevaar zal zijn geweken, na droog making der Zuiderzee. De voorzitter merkt terecht op, dat men daar nu niets aan heeft. De bezwaren be staan in hoofdzaak op het treffen van over eenkomsten met andere provincies en op de oude rechten, die sommige polders hebben, om hun water in den Amstei te mogen malen. Ook schijnen sommige polderbesturen niet bereid medewerking te verleenen. De voorzitter deelt een en ander mede, opdat kan blijken, dat B. en W. niet hebben stil gezeten. De zaak blijft dus, zooals die is. De heer De Haan acht den toestand reeds Bree en Primus en de heeren Schoenmaker en Van der Hulst. Na rondvraag, die niets opleverde, volgde behandeling der begrootingen van de ge meentebedrijven. De heer Vrolijk hoopt, dat de leden zoo veel vertrouwen in B. en W. zullen hebben, dat de behandeling niet lang zal duren. De voorzitter wil gaarne daartoe mede- werken. Spreker wijst er op, dat er naar gestreefd wordt de belastingen zoo laag mogelijk te houden. In de begrootingen van de bedrijven in weinig verandering ge bracht, o. a. geen verandering der tarieven, de hier reeds laag zijn. Het G. E. B. en het winstbedrijf werpen winst af, terwijl het gasbedrijf weinig verlies geeft; doch hieraan zal vermoedelijk spoedig een einde zijn. De begrooting van het Electriciteitsbedrijf wordt daarna vastgesteld op een eindcijfer groot 40721,14 en de kapitaaldienst op 8395,98 'A; het Waterbedrijf op 15892,40 met een kapitaaldienst groot 2846,97 Y> het Gasbedrijf op 19104,27 bij den gewo nen dienst en op 3938,78 bij den kapi taaldienst. Bij de behandeling der gemeentebegroo- ting bepaalde zich de discussie tot het stellen van enkele vragen en inlichtingen. Op voorstel van B. en W. werd 150 meer Uitgetrokken op volgnummer 16 om aan den jongsten bediende "200 te kunnen toeken nen; evenzoo 50 meer voor vergoeding aan huishuur voor een veldwachter. Ten behoeve van het tekort in de Cen trale Slachtplaats werd 1500 uitgetrok ken in plaats van 1000. De heer Kool deelde hierbij mede, dat het tekort op de Centrale slachtplaats 6150 zou bedragen. Besloten werd zich als }id aan te sluiten bij de Commissie van Advies voor bouw plannen voor 15 per jaar. De gemeentebegrooting werd tea slotte vastgesteld In ontvangst en uitgaaf op 142.223,90 wat den gewonen dienst betreft BREDA, 29 October Gisterenavond is de 45-jarige voerman J. H. uit Leur, die met een paard en wagen op weg naar de buurt schap Vaartkant was, door een luxe auto aangereden en onder zijn kar geraakt, met het gevolg, dat bij onmiddellijk dood was. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. missie van het congres is de Japansche hoogleeraar Prof. Masawo Kamo. BRUSSEL, 28 October De Belgische Wieier Bond die het volgend jaar de we reldkampioenschappen organiseert, heeft het tijdvak van 1031 Augustus vastgesteld als data voor genoemde kampioenschappen. Daar het Internationale Congres op 23 Augustus wordt gehouden, is aan te nemen, dat de wereldkampioenschappen van 2431 Augustus zullen plaats vinden. veel verbeterd door het ophoogen van de en op 18385,49 y, ten aanzien van den waterkeering, behalve op een enkel punt, kapitaaldienst. dat ook nog wel verhoogd zal worden, zoo dat doorbraak wel niet meer zal voorkomen. Het polderbestuur wil wel meewerken, doch niet gaarne treden in de rechten van anderen. Ingekomen zijn processen-verbaai van kasopname bij den gemeente-ontvanger, oij de bedrijven en bij de woningbouwvereeni- gingen, die voor kennisgeving worden aan genomen. Evenzoo een goedgekeurd raads besluit tot vaststelling van rooilijnen. Door de raadsleden Van der Hulst en Verkerk is een voorstel gedaan tot aanvul ling van art. 73 der Politieverordening, be palende dat het verboden is op Zondag te venten of de winkels open te houden na ''es morgens 9 uur en op werkdagen voor des morgens 5 uur en na des namiddags 9 uur. De heer Verkerk motiveert het voorstel, dat hij van groote beteekenis acht; omdat het inhoudt gehoorzaamheid aan het ge bod van "od tot heiliging van den Zondag en al kan de Overheid niemand dwingen tot heiliging van den Zondag, zij kan toch maatregelen nemen tot bevordering van de Zondagsrust. Naar sprekers meening is ae Overheid daartoe ook verplicht, wijl zij er kent te regeeren bij de gratie Gods. Ook is de Zondagsrust beslist noodzakelijk voor het menschelijk lichaam. Spreker beveelt het voorstel bij den Raad aan. De heer Van der Hulst zegt, volkomen accoord te gaan met het gesprokene van den heer Verkerk. De voorzitter zegt, dat er bij B. en W. een minderheid is, die voor het voorstel is; terwijl de meerderheid er tegen is, omdat het in strijd is met de bestaande Zondags wet, al is deze verouderd. Ook acht de meerderheid dit voorstel in strijd met artikel 105 en artikel 153 van de Gemeentewet op grpnd waarvan kan worden verwacht, dat deze bepaling niet zal worden goedgekeurd. De heer De Bree is voor het voorstel- Vfrkerk onder voorwaarde, dat goedkeuring mogelijk is. Spreker meent dan ook, dat de voorzitter hieraan twijfelt. De voorzitter zegt, dat er heel veel ver schil van meening is, doch een hoogere autoriteit zal wel beslissen. Spreker meent, dat er geen reden is om nu nog een der gelijk voorstel te doen, nu er een herziening van de Zondagswet aanhangig is en ook de wet op de winkelsluiting spoedig aan de orde zal komen. De heer Primus is voor Zondagsrust en Zondagsheiliging, doch tegen het voorstel in varband met plaatselijke omstandigheden. Hierna volgde sluiting der vergadering. Mijntoestcl Boterveiling Dinsdagmorgen is na een korte toespraak van den Burge meester het electrische mijntoestel van de boterveiling in gebruik genomen. Er namen 50 koopers in de banken plaats. Vergadering R.K. Fabrieksarbeidersbond Het bestuur van den R.K. Fabrieksarb.bond „St. Victor" achtte 't noodzakelijk een ver gadering uit te schrijven, aangaande de be richten behelzend de staking aan de Zink- witfabriek te Maastricht. Voormannen van RK. zijde hebben onlangs een brochure toe gestuurd gekregen van den Modernen Fabr- arb.bond, die deze staking en wat er al zoo meer is voorgevallen, daarin bespreken en natuurlijk ten nadeele van den R.K. Fabr.- arb.bond St. Willibrord. 't Was juist daar om dat het hier bovengenoemd bestuur een vergadering uitschreef op Vrijdag 25 Oct. 1.1. De opkomst was bevredigend. De 2e voorzit ter de heer M. Heijnis opende deze verg. met de gibruikelijke chr. groet en heette allen hartelijk welkom in 't bijzonder den Geest. Adv. Pastoor Rombouts. Na eenige punten afgehandeld te hebben van huishoudelijken aard, kwam de Bondsvoorzitter de heer P. Kleijs ter vergadering die, na eenigen tijd, verzocht werd een uiteenzetting te geven van het Maastrichter geval, 't Was voor den heer P. Kleijs *geen moeite om het geschrijf van den Modernen bond en „Het Volk" te weer leggen. Na den goed gedocumenteerden uitleg van het Maastrichtsche geval, bestaat er geen twijfel meer of het geschrevene van de over zijde is doorwoeld van leugen, laster en on zin. Het geldt In Maastricht wat Mgr. Ariëns z.g. eens zeide, een strijd tusschen geloof en ongeloof. In de suikerfabriek Holland te Halfweg, waar op het oogenbük de bietencampagne Te Duivendrecht zal b.v. een sigarenwinke- jn vollen gang is, heeft een verslaggever van lier moeten sluiten, terwijl zyn overbuur j (je r ct. in werking gezien eene instal- oc-er Weespercarspel mag open blijven en latie voor het drogen van groen en doppen verkoopen. Een ventverbod zal niet wor- van bieten ten einde dit afval als veevoe- den goedgekeurd, daar het venten met kleine der te doen dienen, gelijk reeds sinds den eetwaren bij de nieuwe winkelsluitingswet oorlog in Duitschland gebruikelijk is. De politie grijpt in: een 19-jarige gedood BERLIJN, 28 October Wolffbureau De Vossische Zeitung meldt, dat in den afge- loopen nacht te Dorimund verscheidene aan geschoten mannen handgemeen geworden zijn, waarbij een der mannen een oog is uitgestoken, terwijl zijn andere oog al blind was. Toen de daders kort daarop zich in een café bevonden, kwamen de politie-beambten binnen met wie zij wederom vechten gin-, gen. De politie maakte uit noodweer van wapens gebruik en doodde den 19-jarigen Jo sef Trawinski. Ook in 'n andere straat van Dortmund kwam het tot vechten, waarbij de politie tevens van wapenen gebruik maakte. PARJS, 29 October (V.D.) Voordat de avondzitting van den nationalen raad der Fransche socialistische partij die zonder resultaat eindigde was afgeloopen, las de afgevaardigde Renaudel een door 66 parle mentsleden onderteekende verklaring voor. waarin wordt gezegd, dat de nationale raad het antwoord van de Kamerfractie op Dala- dier's uitnoodiging goedkeurt en de fractie opdraagt de besprekingen in dezen zin voort te zetten. Hoe heden de beslissing zal uit vallen, is nog niet te zeggen. De tegenstan ders van een deelneming aan de nieuws i regeering schijnen even in de meerderheid te zijn. Geruchten, dat Paul Boncour en eenige partij vrienden, lid der regeering zul len worden zonder zich om het besluit van den nationalen raad te bekommeren, wor den tegengesproken. Indien aan Boncour deelname aan het kabinet verboden wordt, dan moet een partijdag in de komende maand eens voor altijd het vraagstuk van het deelnemen van socialisten aan burger lijke kabinetten, regelen. j ASTRAKAN, 29 October (Wolffbureau) 1 Het gerechtshof heeft van de 129 personen beschuldigd van het nadeel berokkenen aar. de houtbewerking-industrie van den staat tot een bedrag van 11 millioen roebel, zeven staatsambtenaren en zeven particulieren ter dood veroordeeld. De overige beschuldigden kregen gevange nisstraffen tot tien jaar toe. Door de schroef van een vliegtuig SOERABAIJA, 25 October (Aneta) Bij het beproeven van de motoren van de Dor- nier-wall-vliegboot in het vliegkamp van de marine, wilde een Mandoer onder een reeds draaiende schroef doorkruipen. Hij bukte on voldoende en de schroef sloeg hem het ach terhoofd af. BATAVIA, 25 October De Raad van Justitie veroordeelde J. H. Schroder wegens verduistering ten nadeele van een automo- biel-import-maatschappij te Bandoéng tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, met last tot zijne onmiddellijke gevangenneming. De eisch luidde 1 jaar en 6 maanden. MENADO, 28 October (Aneta) Op de Sangir-eilanden is een pokken-epidemie Uitgebroken. Het eerste vandaar ontvangen rapport maakt melding van vermoedelijk J50 gevallen Een geneeskundige is met de „Zwaluw" er heen vertrokken. Hij heeft materiaal meegenomen voor inenting op groote schaal. wprdt toegestaan. Spreker stelt voor, de bfhandeling van de winkelsluitingswet af te wachten om dan to zien of er nog iets te regelen valt Hij geeft in overweging dit voor stel terug te nemen. De heer Kool is tegen het voorstel, dat de persoonlijke vrijheid aan banden legt. Men moet de gelegenheid laten, dat de menschen zich nog van een es? ander kunnen voor zien. De heer De Lange is voorstander van Zon dagsrust; doch gezien de aanhangige wetten zou hi, ook voor aanhouden of uitstellen zijn. De heer Timmer acht een verbod niet noo- dig, wijl er geen reden meer is. Het pu bliek dwingt den winkelier vaak tot ver- koopen, zoodat de schuld meer ligt bij het publiek, dan bij den winkelier. Hij stelt ook voor het voorstel terug te nemen. De heer Verkerk meent, dat al hetgeen aangevoerd is, negatief is. Het bevreemdt hem, dat men tegen het voorstel is en •'aar bij geen rekening houdt met Gods geboden Hij beantwoordt de verschillende sprekers en handhaaft zijn voorstel, dat wordt aangeno men met 6 voor en 5 tegen. Voor stemden de heeren De Bree, Van Leeuwen, Van der Hulst, De Haan, De Lange en Verkerk. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. het voorstel terugnemen tot overname van de Spoor- en Schoolstraat te Duivendrecht. Voorgesteld wordt om over te gaan tot het bestraten van het Hoogereind voor zoover dit nog niet is geschied. De kosten worden geraamd op 3700. De heer Koel stelt voor, om dit nog aan De bedoeling van de inrichting van deze zeer kostbare installatie, het ter hand nemen van de vervaardiging van dit afvalproduct, door de suikerfabriek, is het meer loonend maken van het verbouwen van suikerbieten door de boeren, dan waartoe de suikerprijzen thans gelegenheid geven De directie dient hiermede dus niet slechts haar eigen belang maar ook dat der landbouwende bevolking, die meer direct bij haar bedrijf betrokken is. Tot dusver werd het afval ook als veevoe der gebruikt, versch en ingekuild, maar er ging hiermede veel verloren. Met het dro gen beoogt men een meer economisch ge bruik ervan. De regeling welke getroffen is tusschen de fabrieks-directie en de boerer. is nu zoo. dat de laatsten f 6 per 100 kilo afva. betaald krijgen, (waarvan zij zeiven de transport kosten geschat op f 3aP moeten betalen) en terugkrijgen 15 pCt. van de hoever heid in gedroogden toestand, tegen den prijs van f 7.-. Het is dus een ruilprijs en tevens een ver- houdingspnjö. die op en neer kan gaan, in verband met de marktwaarde van den afval. Men kan zich ook voorstellen, dat er eene regeling wordt getroffen als in Duitschland bestaat, dat de boeren niet meer dan 10 pCt. terugkrijgen, maar dat zij daarvoor dan ook niets betalen; m.aw. dat men elkaar betaalt met gesloten beurs. De medewerking van de boeren is zeer meegevallen, zoo verzekerde de directie. In- tusschen kan eene dergelijke installatie al leen dienen voor de landbouwers in de meer onmiddellijke nabijheid er, zal het gewenscht Tegen het besluit der Kamer-fractie PARIJS, 29 October Het volledig par tijbestuur der Fransche socialistische partij heeft gisteravond voor de opening van de zitting van den Nationalen Raad der partij een resolutie aangenomen, waarin het par tijbestuur verklaart, dat bet besluit van de Kamerfractie niet in overeenstemming is met de besluiten van het partijcongres. Het spreekt zich er opnieuw voor uit. trouw te blijven aan de beslissingen der partij en het verklaart zich dan ook tegen het aan- aanbod van Daladier. te houden in verband met den aanleg van zUn' al£ de thans genomen proef gelukt, meer een nieuwe brug en weg voor het snelver- dergelijke drooginrichtingen op centrale pun keer, waardoor toch weer oen gedeelte zal ^en den omtrek te vestigen, moeten worden weggebroken. Ook gelooft kosten van zulk een installatie schatte spr., dat de kosten te laag geraamd zijn. |de directie op anderhalve ton gouds. En dan De voorzitter verwacht voorloopig nog geen mQetl men natuurlijk nog bedrijfskapitaal weer ln orde moeten worden gemaakt door ^an 150-000 Kg. afval venve, kt worden, wat de Provincie. 1 dan een Pr°duct oplevert van circa 25.000 De heer De Bree ziet de bezwaren niet LONDEN, 29 Oct. (V. D.) Geheel onver wachts heeft President Tsiang Kai Siek gisterenmiddag aan boord van de C'nineesche kanonneerboot „Yungshui" Nanking verlaten om zich naar Hankau te begeven. Later volgde een tweede kanonneerboot met een gedeelte van den staf en een kleine troepen- afdeeling aan boord. Te zelfder tijd is een groot algemeen offensief tegen Feng aange kondigd,, dat onder persoonlijke leiding van Tsjang Kai Sjek zal staan. Voor zijn vertrek uit Nanking heeft Tsiang Kai Sjek een op roep gericht tot het Chineesche volk, waar in hij verklaart, dat de centrale regeering haar best doet om volgens haar beste weten het land te leiden De oorlog tegen de Woe- han-groep in het begin van dit jaar is on vermijdelijk gebleken, doch is zooveel mo gelijk gelocaliseerd geworden. De Nanking- regeering heeft later alle middelen aange wend om de geschillen met Feng langs vre- delievenden weg uit den weg te ruimen Een gewapend conflict is thans echter onvermij delijk. De ouderwetsche feodalisten in het Noorden aldus Tsiang Kai Sjek's pro clamatie hebben zich naar buiten ver bonden met Soviet-Rusland en naar binnen met de Chineesche communisten tegen Nan king. De centrale regeering stelt zich slechts ten doel het verzekeren van de orde en van de openbare veiligheid. en hy stelt vertrouwen in de bagrooting van den opzichter, waarmee men reeds meer- Het onderzoek van het eerste monster van het product genaamd CeSaM aan het Rijks- t/RniviitCij W aai U1CC UiCll i CCvlo U1CCJ.j - v ling uitvoe.mg ui eigen betieer. UltateD opgeleverd. eiwit.»:», stoften De heer Verkerk is het eens met den heer 1112 pct., verteerbare eiwitachtige stoffen 8.7 Kool, dat er geen haast bij is. Eerst moet ce 1 pCt., werkelijk eiwit 7 7 pCt., verteerbaar wer- Amstelkade goed in orde, anders spoelt de gelijk eiwit 5.2 pCt.. vetachtig» stiffen 2.6 straat toch weer weg bij hoogen waterstand. pct., vocht 8.6 pCt.. zetmeelachtise stoffen 52. 1 pCt. asuiker inbegrepen), suiker 26.6 zijn er pCt-, aschbestanddeelen U.4 pCt ruwe cel- stof 14.1 pCt Op de vraag of het op den duur als vee voeder kan dienen is thans nog geen defi nitief antwoord te geven Men kan alleen zeggen, dat de beesten her prodaci blijkbaar graag eten Een boer sprak van: eene revo- verworpen met lutie ln den koestal; alle beestri dringen Jnaar den hoek waar het gevoerd woidt, ver- De klaarde WJ. De piloot verdronken HONGKONG, 29 October (Reuter) Een watervliegtuig van het Britsche vliegtuigen moederschip „Hermes", dat hedenmorgen over de haven vloog, stortte plotseling in zee en zonk. De piloot, de officier-vlieger Ward, ver dronk. Zijn lijk is reeds gevonden. MADRID, 29 October (B. T. A.) Een bericht uit particuliere bron meldt dat San chez Guerra, zijn zoon en veertien mede- aangeklaagden in vrijheid werden gesteld. Drie kapiteins en een luitenant werden tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De overige beschuldigden kregen straffen va- rieerend van 3 tot 6 maanden gevangenis. PARIJS, 29 October De Duitsche vlieger Siebel zal heden trachten het wereldrecord lange afstand in rechte lijn oostwaarts zon der tusschenlanding voor tweede categorie lichte vliegtuigen, die minder dan 280 K.G met zich voeren, te verbeteren. Siebel ge bruikt een vliegtuig, dat een Franschen 40 P,S. motor heeft. Vr.: Kunt u mij eenige adressen opgeven van R. K. Sportclubs te Haarlem, o.a. ten nis- en turnclubs? Is er ook een club voor Zweedsehe gymnastiek? Antw.: R. K. Turnclubs zijn: „Ursus", secr. W. L. de Zwager, Vooruitgangstraat 79, „Leonidas", secr. Goemans, Rijksstraatweg; Schoten, „Hercules" te Overveen, sec. W. Thijssen, Schoterweg 2. Adressen van R. K. Tennisclubs zijn ons niet bekend. Vr.: ik heb drie Azalea's, die in frisch groen staan en vol kleine knopjes zitten. Ze staan bulten in potten en twee Fuchsia's staan ook nog mooi in bloei. Hoe moet nu een plant zooals bijzijnd stukje in den winter behandeld worden? In de kamer is gas, de kelder is donker en vochtig, de zolder is licht en droog. Welk is nu de beste plaats? Antw.; De twee Fuchsia's kunnen op uw zolder op een lichte plaats gezet worden en behooren eenigszins droog gehouden te wor den. Ook uwe Azalea's en Crassula kun nen op het meest lichtgevende plekje gezet worden en vragen geregelde bevochtigir.-. Denk vooral om de komende vorst, dat zy dan geheel vorstvrij behooren te staan. In dien u voor een en ander vrees koestert geen succes te zullen hebben, geeft dan uw plan ten aan een bloemist-kweeker in bewaring. De heer Timmer is het eens met de hee ren Kool en Verkerk. Bovendien wel noodzakelijker dingen te doen. De voorzitter vraagt, wat er dan niet in orde is. De heer Timmer acht de Ouderkerkerlaan in slechten toestand. Het voorstel van B. en W. wordt daarna ln stemming gebracht en 4 voor en 7 tegen. .Voor stemden de beide wethouders TOKIO, 29 Oct. (V D.) Gisteren begon to Tokio het wereldcongres van ingenieurs, dat verbonden is aan de laatste fractiever gadering van de wereld-krachtconferen ie. De officieele opening vindt heden plaats. Prins Tsjitjsiboe zal de openingsrede uit spreken. Behalve Japan zijn op het congres 23 landen vertegenwoordigd met 343 afge vaardigden en 157 gasten De Duitsche de legatie" bestaat uit niet minder dan 38 per sonen. Voorzitter van de organisatie-com- PURMEREND. 29 October 1929. Aanvoer 41853 Eendeneieren 6.50—7.20. Kippeneie ren 70-81 Kg. f 11.50—12; 65-66 f 11.30— 11.50; 63-64 10.80—11.20; 60-62 10.40- 11; 59-59 10.30—10.93; 56-57 9.90—10.20; 53-55 8.70—9.70: 50-52 8—8.60; 45-49 78.10. Aanvoer 34615 stuks. PURMEREND, 29 October. Weekbericht. Aanvoer; 215 Oude kippen 1—2.70; 3 Oude Hanen 1.75; 89 Jonge Hanen 0.901.80; 48 Jonge Woerden 0.901.35. Prijs per Kg. Oude Kippen 0.660.85; Jonge Hanen 0.85—0.92. AMSTERDAM, 30 Oct. Veemarkt 256 vette kalveren: 1ste kw. 116—124, 2de kw. 1.00—1.12, 3de kw, 84—96; 64 nuchtere kal veren 12—19, 600 varkens, vleeschvarkens 90110 K.G. 9596, zware varkens 8687, vette varkens 92—34. LANGENDIJK, 30 Oct. 1929 Groen- tenvCiling 5600 K.G. Wortelen 2.10— 2.60, 2000 Bloemkool; 1ste soort 11.70 18.20, 2de soort 2.90—4.20, 32500 Roode- kool 2.90—4.70, 4000 Gelekool 4.10—6.10, 5000 Vroege Wittekool 1.20, 50.000 Deen- sche Wittekool 1.30—4.20. 4500 Uien: 4.104.40, Drielingen 2.20—2,50, Nep 4.40—5.20. 4000 Bieten 1.70—2.50. 1000 Witkrop 3,10. NOORDSCHARWOUDE, 30 October 1929. 3900 Kg, Gele kool 2.40—5.20; 3400 stuks chineesche kool 0.90—2.90; 10.000 Kg. uien Grove uien 44.40; Gele uien 44.30; Drielingen 2.50—2.60; gele Nep 4.80— 5.10; 4500 Kg. Peen (groote) 2.50—2.60; 1000 Kg. Kroten 0.70—2.40; 58.800 Kg. Roode kool 2 40—4.80; 30.000 Kg.Witte kool 1.10 1.30; 13.600 Kg. Deensche Witte Kool ƒ1.30 —4.10; 450 stuks Bloemkool 14—16.10. V/ARMENHUIZEN. 30 October. Marktbe richt. Gewone uien 4.20groote uien 4 30 roode kool 2.503.50; 2e soort 1,50—2; kleine sport 0.70—1; witte kool 11.20; 2e soort 0.80—1.10; Bloemkool 13.50—15. MEDEMBLIK, 29 Oct. 1929 Marktver- eeniging St. Joseph, Kool: Bloemkool 6.90 25.70; Witte f 0.83 MO: R-.ode f 2 30—13) per 100 stuks. Bieten 2 10—2.70 per halve K.L. Aanrijding Zaterdagmiddag omstreeks ia uur had in de Oostzijde een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een wiel rijder. Doordat het rijwiel slipte, raakte het onder den auto, terwijl de chauffeur door krachtig remmen een ongeluk wist te voor komen. Het rijwiel werd vernield, terwijl de fietser er met eenige ontvellingen en ge scheurde kJeeren afkwam. Den chauffeur trof geen schuld. De actie bij Van Gelder's papierfabrie ken Door de besturen van de samenwer kende organisat;es is aan de Algemeene Werkgeversvereeniging, waarbij Van Gelder is aangesloten, het volgende schrijven ver zonden In opdracht van de personeelen der diverse fabrieken van de Kon. Papierfabrieken der fa. Van Gelder en Zonen, hebben wij de eer het volgende onder Uwe aandacht te brengen. Het is U wellicht niet onbekend, dat de wijze waarop de directie van de Kon Papier fabrieken der fa. Van Gelder en Zonen de arbeiders in hunne verlangens is tegemoet getreden langzamerhand een stemming heeft doen ontstaan, welke met het woord „on tevreden" te zwak is gekenschetst. Op de zeer druk bezochte vergaderingen kwam deze mentaliteit zeer sterk tot uiting en wij meen den ons verplicht te achten U daarvan op den voorgrond in kennis te stellen. Bij de bespreking van de regeling der ar beidsvoorwaarden werd er de nadruk op ge legd, dat nu eindelijk een toestand in het leven moest worden geroepen, welke ook de arbeiders zou kunnen bevredigen. Met dit uitgangspunt voor oogen, is besloten U de hierna te noemen verzoeken te doen toe komen a. Reorganisatie der loonregelingenb. gelijkstelling van de loonen van de Gelder- sche en Noord-Hollandsche fabriekenc. invoering van een vacantie van zes dagen, aangesloten in de zomermaanden te ver leenen, met een vacantietoeslag d. verbete ring van de pensioenrechten en formuleering en vastlegging dier rechtene. beperking van den Zondagsarbeid tot het strikt nood zakelij ké f. toekenning en uitbreiding van de reeds eenige jaren verleende gratificatie g. vastlegging van de arbeidsvoorwaarden in een collectief contract. De Algemeene Werkgevers Vereeniging heeft over het verzoek om over bovenstaande een bespreking te mogen hebben, gunstig beschikt, zoodat een gezamelijke conferentie eerlang kan worden tegemoet gezien. dags had hij het vehikel op de Ged. Gracht geplaatst, was vervolgens naar een café ge gaan, en toen hij des avonds om io uur zijn rijwiel kwam halen, was het verdwenen. Hoe was zulks nu mogelijk, 't Ware te wenschen dat er een geldboete stond op het onbeheerd laten staan van rijwielen. Bovenstaand staaltje werkt de verleiding tot stelen in de hand. Rijwieldief gesnapt Bij de politie te Wormerveer werd Maandag aangifte gedaan door den eigenaar, dat zijn fiets gestolen was, terwij! hij een getuige had, die een kort dik persoon met het rijwiel had zien gaan. Ten politiebureele herinnerde men zich dat een kort dik persoon den afgeloopen Zondag nacht nachtverblijf had gevraagd en ver kregen. Onmiddellijk werden omliggende politie-bureaux opgebeld, waaronder ook het bureau Zaandam. Onmiddellijk vertrok een rechercheur per rijwiel in de richting Wormerveer. Slechts enkele honderden me ters van het bureau verwijderd, kwam een kort dik persoon op een rijwiel aanrijden. De rechercheur draaide achter den man om en ging vervolgens naast hem rijden. Signale ment van man en rijwiel klopten volgens de opgave, en bij de Vinkenstraat gekomen, werd de onfortuinlijke fietsendief flink bij den kraag gepakt, en met dezelfde vaart reed de rechercheur met fiets en dief en al het binnenplein van het Hoofdbureau op, en bleek men den juisten persoon te pakken te hebben. Nog een rijwiel gestolen Zondagavond werd door een jongeman aangifte gedaan dat zijn rijwiel gestolen was. Om 5 uur 's mid- R. K. Dam- en Schaakclub D.O.S. Dat wij van Alkmaar een nederlaag zouden krijgen, was wel de verwachting, maar dat de nederlaag zoo groot zou zijn hadden wij niet verwacht. Wij hebben al heel wat wed strijden gespeeld, maar zoo erg hebben wij nooit verloren. Slechts één halve punt uit negen partijen. Als wij het spel van de Alk- maarders eens goed nagaan, dan komen wij nog heel wat te kort. Dit kunnen wij al merken aan de opening der partij. Zij spelen een sterke opening, waartegen onze ver dediging niet is opgewassen. Wij spelen deze nederlaagwedstrijden om meer wedstrijd routine te krijgen en om van te leeren en krijgen dus tegen zulke spelers volop de kans. Als de leden van D.O.S. er nu ook maar ge bruik van maken, dan zijn zij voor ons even goed niet zonder succes. Op Dinsdag 5 No vember moeten wij naar Wormerveer om W. S. C. in eigen huis te bekampen. Dit is lang niet gemakkelijk, en toch durven wij een k'eine overwinning te voor spellen. De eerste maal in Wormerveer speel den wij 55 gelijk, en daar wij toen 2 goede spelers moesten missen 15 een kleine over winning niet uitgesloten. Wij rekenen dus 5 November op uw aller opkomst. Voor de volgende nederlaagwedstrijden is nog geen datum vastgesteld, dus zal dit nog nader worden bekend gemaakt. Bestuur. EEN R.K. GEMENGDE ZANGVER. TE 'T KALF De oprichting eener R.K. Gemengde zangvereenigihg te 't Kalf, waarover wij reeds eerder hebben geschreven, isthans geschied. Reeds 50 leden hebben zich op gegeven en hebben de volgende dames en heeren in het bestuur zitting genomen: 5. Huisman, voorzitter, mej. K. Huisman, secretaresse, mej. Kroon, penningmeeste- resse, commissarissen, N. Hooijboer en mej. Stevens. Tot directeur werd benoemd de heer J. Konijn, organist der R.K. Kerk te 't Kalf. Als repetitieavond is gekozen den Donderdagavond, van kwart vóór 8 tot kwart vóór xo uur in de R.K. School, aldaar. NIEUWE AUTOBUSDIENST ZAAN DAM—AMSTERDAM V.V. GEOPEND Bovenstaande dienst is, ingaande 27 Oc tober met nieuwe groote bussen, welke 32 personen kunnen bevatten, geopend. De route zal niet meer zooals voorheen door den Polder en Oostzaan loopen, waarmede ruim drie kwartier was gemoeid, doch het traject over den nieuwen dijk afleggen in ongeveer 25 minuten. Een gewe dige ver betering. De route is als volgt Zaandam standplaats Burgt via Zuiddijk, Noorder IJdijk. langs het Oostzaner Tuindorp, Oost- zanerdijk, Landsmeerderdijk Kadoelen, met eindpunt het Tolhuis te Amsterdam, waar thans ook de nieuwe ponten m gebruik zijn en een snelle overtocht aldus is verzekerd. Gevonden voorwerpen waarvan inlichtin gen zijn te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie alhier. Een leege lederen acten- tasch; een zilverbon; een bruin dekzeil; een bruine hond' (setter); een colliertje van witte koralen pareltjes; een bankbiljet; een klein jongensjasje; een draadtang; een grij ze damesmantel; een klein konijntje; een paar rijgschoenen met rubber zolen; drie sleutels, aan een koperen ring; eenige por- temonnaies met inhoud, waarbij een met spaarzegels, en twee rijwielplaatjes. BOVENKARSPEL 29 Oct. 1929 Markt bericht „De Tuinbouw" Aardappelen gr. M. 0.65; Blauwe 1.25; Uien, Groote Gele 1.05—1.75; Uien Drielingen ƒ0.30—1.—; Uien Nep 0.90—150 per baal; le Bloem kool 15.80—28.90; 2e Bloemkool 8.80—18; 3e Bloemkool 1.20—7.10 per 100 stuks; Roode Kool 2 50—4.30; Gele Kool 2.60— 3.60; Witte Kool 0.90—2.10 per 100 K.G.; Bieten, groote 9.4012; Bieten, kleine 3 60 —5.10 per 100 stuks: Slaboonen 1.50—2.70 per 15 K.G.; Chin. Kool 0.90—3.20 per 100 stuks; Tomaten 5—20.10 per 100 K.G. TER AAR, 29 October 1929 Vei'ingber. Tuindersbelang. Snijboonen 5.30—6 05; Stek 2.05—2.40; Princesseboonen 6.20—6 45; W. Pimkens 1.20; Tomaten A f 14;—16 20; B 14—15.80; C 7.20—10.30: Bloemkool 18 ct.; Chineesche Kool 3.80—4. BODEGRAVEN, 29 Oct. 1929 Kaas: Aanvoer 324 partijen, waaronder 316 R'jks- merk, 11941 stuks, wegende pl.m. 95528 K.G. Prijs: Goudsche kaas met Rijksmerk, le soort 5660; 2e soort 5255, zwaardere tot 63, zonder Rijksrnerk 5057. Handel matig. WOGNUM, 29 Oct. De Volharding Uien 0.80; Spruitkool 7.50—11.40; Appelen 0.80—3; Peren 1.80—5 70; loodekool 2.80 4; Slaboonen 2225.90; Snijboonen 20.70 —25.70; Wortelen 5.30; Bloemkool 0 06 0.17; Chineesche kool 1.105.90; Druiven 0,20—0 23. Handel en Markt Coöperatieve Centrale Eierenveiling ''urmerend G.A. Aangevoerd 41853. Eendeneieren 6.50—7.20; 34615 Kip eieren; 70/85 1150—12; 65/66 11.37—11.50; 63/64 10.80—11.20; 60/62 10.40—11; 58/59 1030—10.90; 56/57 9.90—10.20: 53/55 8.70—9.70; 50/52 8—8.60; 45/49 7—8.10. Alles per K.G. ROTTERDAM, 28 October Vee. Aan voer 262 paarden, 21 veulens, 2196 magere runderen. 870 vette runderen. 1060 vette en graskalveren, 458 nuchtere kalveren, 338 schapen en lammeren, 15 varkens, 118 big gen. De prijzen waren als volgt: koeien le kwal 1.04—1.16, 2e kwal. 0.87—1, 3de kwal. 0.74—0,82; ossen le kwal. 0.90—1.06, 2e kwal- J 0.80—0 88, 3e kwal. 0 70—0.77; stieren le kwal. 0.881, 2e kwal. 0.70 0.86, 3e kwal. 0 57—0.68.: kalveren le kwal. 1.50—1.70, 2e kwal. 1.30—148, 3e kwal. 1.15—1.30; melkkoeien 250—360; kalf- koeien 180—370; stieren 175—385; pinken 100—140; graskalveren 45—80; vaarzen 75—150: werkpaarden 130—240; slacht- paarden 100215; hitten 00—170; nuch tere kalveren 1420; fokkalveren 2033; biggen 15—20. De handel in vette runderen was over het algemeen trager dan gisteren; le soort prijshoudend; 2e en 3e soorten deden min der. Stieren werden vrijwel tot de gevraag de prijzen verkocht, handel tamelijk goed. Melk- en kalt'koeien handel willig en prijs houdend. Nuchtere kalveren werden vlug verkocht, terwijl in fokkalveren weinig om- ging. Graskalveren gingen lui weg. Paarden Hoogste barometerstand 767.5 M.m. U La Coruna. Laagste barometerstand 741,5 Mm- te Vardö, Verwachting; Meest matige Noordelijke tot Westelijken wind afwisselende bevol king, weinig of geen regen, ie'a koeler des nachts, overdag weinig verandering in tem peratuur. handel niet vlug. Biggen met weinig omzet en tragen handel, GRONINGEN, 29 October Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt; Roode tarwe9.50- 9.95 9.60-10.00 Witte haver (nieuwe) 10 00-10.75 10.00-10.80 Inl. rogge (nieuwe) 7.00 7.70 7.25- 7.85 Wintergerst 8.75- 9.15 8.75 9.25 Zomergerst 7.75- 8.20 7.75- 8.40 Zwanenhals 9.00- 9.60 Witte haver (nieuw),, 6.50- 7.10 6.75- 7.20 Zw. haver (nieuw) 7.25- 7.75 7.50- 7.80 Gr. erwten 12.60-14.50 12.60-15.00 Blauwpeulerwten... 12.50-15.00 12.50-15.75 Waalsche boonen 12.00-13.75 12.00-13.50 Paardenboonen 11.00-12.00 11.00-12.00 Wierboonen 11.00-12.00 11.00-12.00 Karwijzaad 30.00-39.00 30.00-39.50 Geel Mosterdzaad... 20.00-26.50 20.00-26.00 Kanariezaad17.00-20.00 18.00-20.50 De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe natuurgewicht 7 ct., rogge, boek weit, kanariezaad, mlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. Standaardgewicht zomergerst 65 Kg. PURMEREND, 29 Oct. „Afslagvereenigin-, Beemster, Purmerend en Omstreken". Aard appelen: Blauwe 0.700 85 per 25 Kg.; Slaboonen: dubbele 24.40 per 15 K.g.; Roode kool 5—7 per 100; Spruitkool 1.65—3 60 per 15 Kg.; Andijvie 1.20—2.60 per 100 krop Appels: Zoete Bellefleur 5 —8; Groninger Kroon 5—11; Present van Engeland 8—15; Reinette, goud 8—14 per Kg Peren: Beurrè Clairgeau 6—14: Kamperveen 3.504.50; Nouveau Polteau 5—10; Winter jan 3—4.50 per 100 Kg. HEM, 28 November Zuider-Kogge Slaboonen 19.5029.50, Snijboonen 21.5024 Druiven 1928, Ch. kool 3.505.00, Gracio- len 1.902.80, Neveau Peteau 2.805.00, Boerengroep 1.40—2.60, Williams 7.300,50, I Appelen 2.3010.30. ZWAAG, 28 Oct. „Bangert en Omstreken" j Noten 6—9, Druiven 20—28, Tomaten 10—14, Peren 2—25, Appelen 3—9, Dubbele Slaboonen 10—30, Snijboonen 15—30. Bloemkool per 100 pond. /loem- kooi 10—22, oRodekool 3—8, Gelekocl 48, Spruiten 712.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2