Het Conjunctuur-verloop in Duitschland Buitenlandsch Nieuws PUROL FEUILLETON RADIO-O MROZP cem CfflC05R0ZE-N D^BBELM^NN HETTESTAMENT VAN DEN ADMIRAAL TWEEDE BLAD WOENSDAG 30 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 1 Schipbreuk op het Michigan^ meer GEMENGDE BUÏTENJ BERICHTEN v'7 m Nederl. Middenstanasoank INGEZONDEN Brenninkmeijer contra Van Hasselt De ontwikkeling van de economische con- (unr.tuur in Duitsonland, die veelal nauw verband houdt met net eerloop der politieke gebeurtenissen, wordt door alle kringen, die hiervoor in aanmerking komen, natuurlijk met gespannen oplettendheid gevolgd. Een uitvoerig bericht, waarin de conjunctuur ontwikkeling aanschouwelijk en juist wordt gesc netst, tuidt: De economische situatie van Duitschland in het cweecte kwartaal van 1929 stond onder den druk van de onderhandelingen over de vervanging van het Dawes-plan door het Young-plan (begin Februari—begin Juni): het derde kwartaal wen' beheerscht door de onderhandelingen In Den Haag voor de definitieve vaststelling van het Young-plan In economische kringen hoopte men veelal dat de nu reeds maanden lang durende stag natie zou overgaan in den lang verwachten economischen opbloei. De Mark-koers, die 5- April en Mei sterk was achteruitgegaan wat tot het aanmerkelijke goud-verlies der Rijksbank en verhoogmg van het Rijksbank disconto op 7.5 percent had geleid, was op den ouden stand teruggekeerd en goud evenals Duitsche buitenlandsche kapitalen waren naar Duitschland teruggestroomd een proces, dat in Juli en Augustus nog verder ging. De psychologische momenten w-ren dus gegeven, om de moedeloosheid te verjagen en het vertrouwen in een ver betering van den economischen toestand kon zich doorzetten. De economische verslagen van de mdus- trieele verbonden, Kamers van Koophan del en Banken, die in het tweede kwartaal overwegend ongunstig hadden geluid, heb ben bijna algemeen een hoopvolleren toon aangeslagen. Dit was ook gerechtvaardigd door den verderen aanmerkelijken achter uitgang van de werkloozencijfers, door den win of meer gelijk blijvenden toestand van faillissementen, enz., en door de steeds gun stiger wordende ontwikkeling van den bui- tenlandschen handel. Deze vermindering der economische depressie, waarvan nog niet kon worden beslist, of het reeds de over gang was tot een algemeene verbetering was in Juli en Augustus duidelijk te bemer- ken in de kolen- kali- en fabrieksartikelen industrie, evenals bij ijzer. Van de fabrieks artikelen waren het vooral de chemische electro-technische, metaalwaren en leder branche, terwijl de textielindustrie nog on veranderd gedrukt was. Daar echter de stagnatie-periode juist samenviel met den stillen tijd, die gewoonlijk in het hartje van den zomer heerscht, moest de hoop op een spoedigen economischen vooruitgang wor den uitgesteld. Bij den overgang in het vierde kwartaal kan men de economische situatie op de vol gende wijze karakteriseerenDe productie in de meeste takken van nijverheid, vooral voor kolen, ijzer, kali en de meeste artikelen houdt zich op een aanzienlijke hoogte. De voorraden zijn matig, de prijzen stabiel. De buitenlandschen handel toont, door het laaghouden van den invoer en vermeerde ring van den uitvoer, onmiskenbaar een neiging tot activiteit. Alle voorwaarden voor een economisch vooruitgang zijn dus gege ven. De moeilijkheden, waarmee Duitsch land te kampen heeft, zijn te zoeken in zijn chronische armoede aan kapitaal. De inleg bij de spaarbanken en deposito-gelden bij de banken nemen wel bestendig toe, maar deze vermeerdering is tegenover de kapi taalbehoefte te gering. Duitschland is daarom nog voor langen tijd op buitenlandsche hulp aan kapitaal aangewezen. Bij een bank-disconto van 6.5 percent in Londen en 6 percent in New- York is het natuurlijk niet mogelijk, Duit sche leeningen en aandeelen in Engeland en Amerika aan den man te brengen Dat is de reden, waarom voor de Duitsche econo mie de wachttijd op den bevruchtenden toe stroom van buitenlandsch kapitaal wordt verlengd. GEEN REGEERÏNGSDEELNAME DER FRANSCHE SOCIALISTEN Met 15901451 stemmen tot onthouding besloten PARIJS. 29 Oct. (V.D.) De hedenmorgen te half negen voortgezette vergadering van den Nationalen Raad van de /hansche Socia listische Partij, heeft na uitvoerige discus sies met 1590 tegen 1451 stemmen besloten, niet In te gaan op het aanbod van -aladier tot deelname aan de regeeringsvorming. DALADIER ZET ZIJN POGINGEN VOORT PARIJS, 29 Oct. (V.D.) Hedenavond Is opnieuw een wijziging Ingetreden ln den politleken toestand in Frankrijk. Daladier had zich kort na 9 uur naar den president begeven om de hem gegeven opdracht tot vorming van een nieuw ministerie neer te leggen, aannemende, dat Briand na de ge beurtenissen van hedenmorgen niet meer bereid zou zijn om deel te nemen aan een kablnet-Daladier. Eerst op 't laatste oogen- blik werd dit misverstand door hernieuwd bezoek van Daladier op den Quai d'Orsay opgehelderd, zoodat Daladier thans na het verlaten van het Elysee verklaarde, dat hij zijn pogingen om een kabinet te vormen wilde voortzetten. Daladier zal Woensdag tusschen 10 en 11 uur opnieuw een bezoek brengen bij den president der republiek. DE KRUISER „KARLSRUHE" DOOR DE REGEERING AANGENOMEN WILHELMSHAFEN, 29 Oct. (V.D.) De nieuwe door de „Deutsche Werf gebouwde kruiser „Karlsruhe" Is na een proefvaart van 8 uur, ten Noorden van Helgoland in Wil- helmshafen aangekomen. Daai bii de proef vaart vastgesteld werd, dat de „Karlsruhe" aan alle elschen voldoet, werd bij aankomst in Wilhelmshafen verklaard, dat de regeering hem aanvaardt. De kruiser draagt de Rijks vlag. DE SKLAREK-AFFAIRE In den Pruissischen Landdag BERLIJN, 29 Oct. (V.D.) Onder groote publieke belangstelling kwam hedenmorgen de Pruissische Landdag in openbare zitting bijeen. Het eerste punt der agenda betrof het rapport inzake de relaties van de kle dingbedrijven van den Pruisischen Staat met de Berlijnsche stads-kleedingvoorziening en de gebroeders Sklarek. Verschillende amb tenaren zullen, naar de voorzitter mededeelde, gehoord worden. HET VOORONDERZOEK TEGEN DE SKLAREKS EN DE DIRECTEUREN VAN DE STAATSBANK GELAST BERLIJN, 29 Oct. (V.D.) l.cden heeft de Justitie in het eerste district te Berlijn, opening van het vooronderzoek gelast tegen Max, Willy en Leo Sklarek, wegens bedrog, vervalsching van geschriften, omkooping en oneerlijke concurrentie; tegen den boekhou der Lehmann, wegens medeplichtigheid bij het plegen van bedrog, vervalsching van ge schriften en oneerlijke concurrentie: tegen de directeuren van de Stadsbank Schmidt, Hof- mann en Schroeder, wegens passieve cor ruptie en oneerlijkheid; tegen Kiecze- schewski, Weill, Wende, Koewenstein, het echtpaar Morltz en Ade'e Warschauer wegens medeplichtigheid aan bedrog. FUSIE VAN DUITSCHE BANKEN. BERLIJN, 29 Oct. (V.D.) Hedenmorgen begonnen te Berliin de algemeene vergade ringen van de De, ,.sche Bank en van de Diskonto Gesellschaft, n hun huidgen vorm de laatste. Zooals bekend is, hebben de ban ken een fusie voorgesteld op den grondslag van volkomen pariteit, waarbij gelijktijdig de met genoemde banken gelieerde bankin stellingen in het Duitsche Rijk in de fusie zullen worden opgenomen. Hiertoe behooren o.a. de Nord-Deutsche Bank te Hamburg de A.-Schaffhausensche Bankverein A. G. te Keulen, de Süddeutsche Diskonto Gesell schaft te Mannheim en de Rheinische Kre- dtbank. Deze ondernemingen zullen in de nieuwe combinatie den naam dragen van Deutsche Bank- en Diskontogesellrchaft. De combinatie zal gaan werken als Aktien Ge selschaft met een kapitaal van 285 millioen mark en open reserves van 160 millioen mark. De algemeene vergaderingen van heden morgen mochten zich verheugen in de be langstelling van een zeer groot aantal aan deelhouders. Bij de Duitsche Bank voerde de directeur Wassermann het woord, en wees op de groote moeilijkheden, waarvoor het bankbedrijf in Duitschland zich geplaatst ziet, de zware belastingen en de geringe ka pitaalvorming. Bij de Diskonto Gesellschaft voerden dr. Salomonson en dr. Solmssen het woord. Zij wezen op de beteekenis van de fusie en gaven nogmaals een overzicht van de grondslagen, waarop deze gebaseerd is. In beide vergaderingen werden na de uit eenzettingen der inleiders uitvoerige debat ten gevoerd. Vooral de vertegenwoordigers van de organisaties van bankbeambten gaven uiting aan hun vrees aangaande het lot van de bij de reorganisatie overbodig wordende en afvloeiende employé's. De directies verklaarden, dat men met dit probleem zooveel als de sociale toestand ge- doogde rekening zou houden en dat men hst mogelijke zou doen om de werkloos wordenav employé's bjj andere instellingen te plaatsen. Ten slotte werd het voorstel tot fusie dei- banken in zijn oorspronkelijken vorm aan genomen. HEROPENING VAN HET PARLEMENT LONDEN, 29 Oct (V D.l Hedenmid dag werd na een reces van drie maanden het parlement heropend. De zitting was een vervolg op de zitting van einde Juli Een groot aantal vragen werd behandeld zon der de gebruikelijke openingsformaliteiten. Een groot gedeeite der vragen was gericht aan Thomas, grootzegelbewaarder en minis ter van werkloosheid, betreffende de vorde ring der plannen ter verlichting der werk loosheid. Al deze vragen tegelijk beantwoordende zeide Thomas dat zijn salaris in het begin der volgende week in stemming zal worden gebracht ten e nöe df gelegenheid te schep pen voor een volledigr discussie van het onderwerp. Hij zal dan een algemeene ver klaring afleggen. Hij zeide nieer dan tevre den te zijn over het antwoord. dat hij van de werkgevers ontvangen had op zijn ver zoek om bijstand Op de vraag, welke vorderingen er gemaakt waren, met de plannen tot electrificatie der spoorwegen zeide Thotr.as, dat hij de vol gende week een volledige verklaring wensch- te af te leggen, aangezien reeds zooveel ge daan was. Ben Turner, minister voor het mijnwezen, kondigde aan, dat de regeering Donderdag een verklaring hoopt af te 'eggen inzake haar voorstellen ter bekorting der werkuren in de mijnen. DE WEENSCHE HOOGESCHOOL GESLOTEN WEENEN, 29 Oct. (V Dj. De Ween- sche Universiteit is hedenmorgen gesloten in verband met relletjes- tusschen tot den Heim- wehr behoorends en Social.stische studenten. De onmiddellijke aanleiding tot dezen maat regel was een bulletin, dat door de socia listische studenten, voord' Univeisiteit was aangeplakt, waarin geprotesteerd werd te gen „Faszismus und Reaktion" en waarin de Heimwehr bespottelijk werd gemaakt. Hier door werd hedenmorgen der socialistischen studenten den toegang tot de Universiteit geweigerd, wat aanleiding gaf tot ongeregeld heden. Daar men ernstiger ongeregeldheden vreesde besloot men de Koogeschool te slui ten. De „Wisconsin" gezonken KENOSHA a Wisconsin)29 Oct. (N.T.A.) Tijdens een hevigen storm is het ss. „Win- consin" hedenmorgen op het Michiganmeer op 6 K M. van hier gezonken. Passagiers en bemanning bij elkaar 60 personen, konden gered worden. Het ss. „Waukegan" bevindt zich ter hoogte van Racine in nood en heeft S. O. S.-seinen uitgezonden. KENOSHA (Wisconsin), 29 Oct. (Reu ter) Booten, volgeladen met de opvaren den van de „Wisconsin" die op het Michi ganmeer schipbreuk leed, zijn te Milwaukee aangekomen. Sommige passagiers waren be wusteloos, anderen gewond. Zij werden naar het hesp al vervoerd. Vijftien overlevenden terug gevonden KENOSHA. 29 Oct. (Reuter) Het aan tal van de „Wisconsin" vermiste personen is aanzienlijk' verminderd door het vinden van een vlot met vijftien overlevenden. On der hen bevond zich de gezagvoerder van het vergane schip, die, toen aan land werd gebracht ineenzakte en overleed. KENOSHA. 29 Oct. (Reuter) Thans weet men definitief, dat negen personen bij de schipbreuk van de „Wisconsin" zijn om gekomen niet medegerekend vier personen- die worden vermist en waarschijnlijk zijn verdronken. Een twintigtal van de geredden zijn in het ziekenhuis opgenomen. Dit is de tweede schipbreuk op het Michi ganmeer in deze maand door dezelfde oor zaak teweeggebracht. Reliquie uit de Westminster Abbey geroofd Uit de Westminster Abbey is op geheim zinnige wijze het hart van den Schotschen koning Robert Bruce geroofd. Men ver moedt, dat de daders om een of andere on bekende reden de reliquie naar een andere gewijde plaats wilden overbrengen. Robert Bruce werd in 1274 geboren en in 1306 tot koning van Schotland gekroond. Later moest hij vluchten voor Edward I, doch hij wist zich tegenover Edward II in den slag bij Bannockburn te handhaven. Hij stierf in 1329. Walter Stoetzner te Berlijn Na een afwezigheid van 2 <4 jaar is de bekende Duitsche Azië-onderzoeker Walter Stoetzner met den trein uit Warschau te Berlijn gearriveerd. Hij brengt een schat van materiaal mee van zijn Heiliung- Kiang-expeditie en van de Koreaansche eilanden. Hij werd aan het station ontvan gen door een vertegenwoordiger van de Rjjksregeering, van het Saksische gezant schap, en door vertegenwoordigers van ver schillende wetenschappelijke genootschap pen, terwijl vele binnen- en buitenlandsche journalisten aanwezig waren. Het toenemend aantal echtschei dingen in Oostenrijk De „N. Fr. Presse" vestigt de aandacht op de toeneming van de echtscheidingen. In het jaar 1928 werden in Oostenrijk 5703 ,-ANTOOR HARLEM MASSA 1PLE1N 1rELEFO JN 13 - Inschrijvingen op emissies. Controle op uitloting obligaties, De groote geit: „Waarom eet je niet meer van de kleeren, die aan de lijn van juffrouw Groen hangen?" De kleine geit: „De dokter heeft me gezegd, dat ik geen stijfsel meer mag gebruiken." huwelijken ontbonden, het hoogste tot dus ver bereikte aantal. In 1890 bijv. bedroeg het aantal echtscheidingen 549. Tot 1913 liep het nog betrekkelijk goed. Het gemid delde aantal echtscheidingen tusschen 1914 en 1918 was 1337. Het volgende jaar echter begon reeds de snelle toeneming: het gemid delde cijfer voor 1919 tot 1923 was 5190. Voor de jaren 1926 en 1927 is geen overzicht te geven, daar het materiaal daarvoor op 15 Juli 1927 in het paleis van justitie is ver brand. Vier procent van de ontbonden huwe lijken duurden nog geen jaar; acht procent kwam voor bij echtparen, die langer dan 20 jaar getrouwd waren. De meeste echt scheidingen vallen tusschen het tweede en tiende huwelijksjaar. Voor de mannen viel de scheiding gewoonlijk tusschen het 30e en 40e levensjaar, voor de vrouwen tusschen het 20e en 30e. Tenslotte wordt vastgesteld,, dat 15 man nen en acht vrouwen hun huwelijk ontbon den na hun 70e levensjaar. De galeien van Calligula De „Illustration" schrijft over een plan om het meer van Nemi niet opnieuw te laten volloopen, maar den vruchtbaren bodem voor den landbouw te gebruiken. De op het schip aangetroffen voorwerpen in brons en koper, mozaïek enz. zijn reeds vroeger genoemd. Nog niet de houten scheepspomp met bronzen zuiger en kraan, volmaakt van afwerking. Nog iets anders is zeer merkwaardig. Toen de het dichtst bij den oever gelegen galei boven den water spiegel uit was gebracht, bleek de geheele romp met lood te zijn bekleed. Er is tusschen het hout en het lood intusschen nog een laag geprepareerde wol die het schip hielp water dicht blijven. Met koperen spijkers zijn de lagen bijeengehouden. Archaeologische Jekaterinodar vondsten te Te Jekaterinodar (nu heet de stad: Kras nodar) in het Zuid-Oosten van Rusland zijn bij grondwerk duizend voorwerpen gevonden, die uit de eerste tot tweede eeuw van onze jaartelling dateeren. De voorwerpen (pijlen, zwaarden, vaten, versieringen) behoorden aan verschillende volkeren: Allanen, Dar- maten, Goten en Egyptenaren. Dit laatste behoeft niemand te verbazen: er zijn in Rus land meer Egyptische voorwerpen gevonden. Het schijnt wel, dat in de oudheid Egypti sche fabrikaten door de reizende handelaars tot diep in Rusland werden verspreid. DE HONGAARSCHE VOEDSEL- WEIGERAARS Een overleden De correspondent van de „Frankf. Z." te Boedapest meldt, dat één der politieke voelselweigeraars in de Hongaarsche ge vangenissen gestorven is, niettegenstaande de kunstmatige voeding. De man, Alexander Löwy, was veroor deeld tot drie en een half jaar tuchthuis straf wegens communistische agitatie. Overigens duurt de beweging voort. De gevangenisdirecties hebben strenge discipli naire straffen uitgedeeld aan de voedsel - weigeraars, welke bestaan in opsluiting ge durende een week in een donkere cel en intrekking van alle tot dusver toegestane voorrechten. DR. BOUGRAT IS ER WEER BOVENOP Dr. Bougrat, de medicus te Marseille, die wegens het vermoorden van een bank- looper tot levenslangen dwangarbeid te Cayenne werd veroordeeld, uit het bagno wist te ontvluchten en Venezuela vermocht te bereiken, waar hij niet kan worden uit geleverd, heeft op wonderlijk snelle wijze een nieuw leven opgebouwd. Misschien her innert men zich dat, toen dr. Bougrat na een avontuurlijke vlucht in Venezuela aan kwam, daar een ernstige cholora-epidemie heerschte. Bougrat stelde zijn medische bekwaamheid onverwijld ter beschikking der autoriteiten en deed prachtig werk ter bestrijding der ziekte. Thans lezen we, dat dr. Bougrat een groote reputatie geniet, zich in een uitge breide praktijk mag verheugen, en boven dien nog een schatrijke Italiaansche vrouw- heeft gehuwd. Hij is eigenaar van een groot huis, een landgoed en twee auto's en staat aan het hoofd van een modern-uit geruste kliniek. DE KOMST VAN BURGEMEESTER BOESS Een nader bericht van het W. B. meldt (in tegenspraak met een telegram van gis teren), dat de waarnemend burgemeester Scholz Donderdag de „Bremen", waarop de eerste burgemeester Boess uit Amerika te rugkeert, tegemoet zal varen. Na den bur gemeester ingelicht te hebben over den stand van zaken zal dr. Scholz per vlieg tuig naar Berlijn terugkeeren, om 's avonds in den gemeenteraad te kunnen verschij nen. Burgemeester Boess zal waarschijnlijk pas op 7 November in den gemeenteraad het woord nemen, daar hij zich eerst van den toestand op de hoogte moet stellen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Een wederwoord van C. A. De F.rma C. A. Brenninkmeyer verzoekt ons opname van het volgende: De firma Van Kasseit geeft in haar ant woord op onze eerste mededeeiing met zoo veel woorden toe, dat de vordering, welke tsgen ons was ingesteld, er geen een is we gens oneerlijke concurrentie, gelijk ons was aangewreven. Dit aan het groote publiek dui delijk te maken, was ook selchts het doel vaz ons eerste schrijven. Wat er verder te denken valt van hetgeen door de firma Van Hasselt wordt gezega, kan blijken uit het volgende: Zij deelt mede, dat bij het getuigenverhoor verschillende getuigen, die bij Van Hasselt in dienst waren geweest, uitdrukkelijk verklaard zouden hebben, dat de goederen nooit gewei gerd werden aan het bona fide publiek. Wij kunnen daartegenover echter mededeelen. dal deze getuigen hebben verklaard als volgt: Dat een winkeljuffrouw door den Directeur van Van Hasselt van de trap werd gegooid, omdat zij een kleedingstuk verkocht had te gen etalageprijs, die lager was dan de win kelprijs; dat zij bovendien het verschil ui* haar eigen zak moe t bijbetalen, waarop de klant het stuk toen niet wilde, uit medelijden met de juffrouw. Een andere winkeljuffrouw getuigde nog, dat zij bij Van Hasselt wel goe deren uit de etalage verkocht had, maar dan altijd een standje kreeg; zij kreeg dan te hooren. dat zij een „pruts" van een verkoop ster was en dat zij moest verkoopen wat in den winkel hing. De directeur trad ruw op. zij had meermalen een stomp van hem ge had. Een derde juffrouw getuigde, dat enkele artikelen uitgezonderd alle artike len in de etalage lager werden geprijsd dan de in den winkel aanwezige. Op grond van deze verklaringen kon dan ook de Rechtbank in haar eindvonnis terecht be lissen: „gebleken is toch, dat eischeres (Van Hasselt) behalve dat zij doorloopend in haar etalages de goederen lager geprijsd had dan in haar winkel en weigerde de eerste te verkoopen terwijl de w'nkel gesloten was, b.v. des Zondag in de etalages goe deren plaatste, geprij d op ongeveer de helft van de verkoopwaarde, van dien aard aan lokkelijk, dat tegen den tijd, dat de zaak geopend zou worden het publiek elkaar ver drong om btj de opening het eerst binnen te komen en die goederen machtig te worden en dat even vóór de opening die goederen uit de etalages werden weggenomen." Deze overweg ng ls door het Hof onaan getast gelaten. DONDERDAG 31 OCTOBER HUIZEN 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.-uits. 9.0010.00 Morgeaconcert 10.00— 10.30 Ziekendienst 10.3011.00 Zieken- dieast 12.302.00 Concert. Alt-mezzo, fluit, orgel, piano 2.002.35 Voor de scholen -4.005.00 Ziekenuurtje 5.00 5.30 Concert. Viool, cello, piano 6.30 7.00 Lezing Hervorming en muziek 7.00 S.00 Orgelconcert. Orgelconcert 8.00 Propagand3-avond. Orkest en sprekers. Daar na persber. HILVERSUM 1071 M. Na 6 uur 1071 M. Voor 6 uur 298 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12.151.45 Concert door het Tuschinsky-orkest 1.454.00 Gra- mofoonmuziek 4.005.00 Ziekenuurtje. Mevr. Ant. v. Dijk. Mevr. J. Hekkert-v. Eysden, sopraan. Ina Mulder-Belsert, alt mezzo. A. de Ridder, piano 5.306.45 Concert. Hongaarsche kapel Bela Ruha 6.457.15 Landbouwhalfuurtje Dr. Ir. A. Minderhoud De Bijen 7.157.45 Fransche les 8.008.15 Gramofoon 8.15 Aansl. v. h. Concertgebouw te A'dam. Orkest o.l.v. Pierre Monteux. Lotte Leh mann. zang. Daarna persber. en gramofoon. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 11.20 Gramo- foonmuziek 12.20 Concert M. Chapman, sopraan. U. Kantrovitch. cello. G. Moorat, piano 1.20 Concert op cinema orgel 2.20 Beelduitzending 2.45 Berichten 2.50 Uitzending voor scholen 3.20 Vespers u. d. Westminster Abbey 4.05 Lezing 4.20 Concert. E. Barker, alt. A. Wilkes, tenor. Kwintet 5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuws- ber. 6.50 Marktber. 7.05 Zang door O. Haley, alt 7-20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert. Orkest. A. Catterall, viool 8.55 Voorlezing 9.05 Voortzetting concert 10.00 Nieuwsber. 10.20 Lezing 10.35 12.20 Dansmuziek. LANGENBERG 473 M. 6.20—7.20 Concert 9.3510.35 Gramofoonmuziek 10.4012.10 Gramofoonmuziek en Pho- nola-concert 12.25ï-5° Orkestconcert 4.505.50 Concert. Orkest en violist 7.20 Vroolijke avond. Soubrette, tenor, conferen cier. schrammel-trio en orkest 9.5011.20 Orkestconcert n.2012.20 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Orkest concert 6.50 Gramofoonmuziek 8.20 Her-uitzending van het concert uit het Con certgebouw te Amsterdam. KALUNDBORG 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert 2.004.00 Concert. Orkest en violist 7.359.35 Concert. Orkest en vocale solist 9.5012.20 Dansmuziek. ZEESEN 1635 M. 6.1510.05 Lezin gen 11.2012.15 Gramofoonmuziek 12.1512.50 Lezingen 1.201.50 Gra mofoonmuziek 1.503.50 Lezingen 3.504.50 Concert uit Berlijn 4.507.05 Lezingen 7.20 Hervormingsfeest. Orgel concert. Spreker, koor. viool, fluit 9.50 Dansles. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 12-502.20 Gramofoonmuziek 4.05 Klas siek uurtje 6.55 Gramofoonmuziek 8.20 Concert en tooneeluitzending. Vocale en nstrumentale solisten. en springende lippen to dooxeo van 30-60 ea 90 ct Tobt SO ct. Bij Apoth. en Drogisten ir. FEBFR VERHAALT U OVER DE WONDEREN VAN INOIË IN HET ALBUM „ONZE OVERZEE CHE GE- W STEN". EEN PRACHT- INDiË-Pl A AT JE BIJ ELK STUK ZEEP OP GOcDE ZEEP STAAT: 34 „ïk ben een vreemde voor jou een vreemde," zei de vrouw ernstig. „Ik beh niets voor je. dat weet ik en toch vraag ik je, me te vertrouwen, je te mogen helpen. Ik Ik h b je moeder gekend en breng jou eer boodschap van haar." Ze kon haar stem niet meer ln bedwang houden: Joar "■rong op en greep de handen van de vn en probeerde door de voile heen haar gezicht te zi n. „U hebt moeder gekend?" riep ze. „U hebt haar gezien, hebt haar gesproken... O, waar ls ze? Zeg het me toch, zeg me alles wat u weet. vlug. vlug!" De vrouw gaf geen antwoord: haar oogen waren verblind door tranen en ze beefde ovei haar neele lichaam. „Waarom spr ekt u niet, waarom ant woord u niet'" drong Joan aan. „Zegt u mij waar ze is. dan ga ik naar haar toe Zij hield plotseling op en maakte haar handen los. „Zij istochniet dood?" Haar ademen kwam met stijgende stooten, haar vingers waren zenuwachtig samenge knepen. Nog gaf de vrouw geen antwoord, maar haar borst ging zwoegend op en neer en een gekreun ontsnapte naar lippen. „Waarom bent u zoo stil? Ben u bang, mi de waarheid te vertellen? Misschien is ze niet dood; misschien is ze weggegaan er heeft ze me v rgeten. Zeg het mij, wees niet bang, ik kan alles dragen; het is zoo lanr geleden, dat 1k haar gezien heb, dat ik haar stem gehoord heb, sedert ik een kus var haar heb gehad." „Zij heeft je niet vergeten," zei de viouw plotseling met een stem, die trilde van ont roering „Zü zou je nooit hebben kunnen vergeten, want jij was de eenige, die een nlaats in haar hart innam. Zij houdt van je Joan, en er bestaat voor haar niemand an ders dan jij, haar kind! Zij zal je nooit ver geten kleintje Joan begon steeds zenuwachtiger te hijgen en ze kwam hoe langer hoe dichter naar vrouw toe. „Zeg mij, wie u b*ntik moet het we ten, ik wil het weten," fluisterde ze opgewon den. „Vlug, doe uw sluier af, Iaat mij uw gezicht zien, uw stem Maar de vrouw begroef haar gezicht in raar handen. „Je mag me niet zl n; je moet mij niet aanrakenik zal je de boodschap over brengen en dan moet ik weg „U zult niet weggaan voor ik dat gezichtje gezien heb!" ,Ik moetIk heb moeder beloofd, voor ze stierf „Zii is ni t dood zij ls niet dood," riep Joan wanhopig. „Ja. ja. zij is dood, Joan dood voor de vereld, dood voor jou Maar Joan's armen waren al om den hal? '/an de vrouw en zü kon ze niet wegnemen let volg nde oogenblik had het meisje der -rootrn zwarten sluier weggetrokken; toen hief de vrouw haar hoofd op. het maaniich "cheen op haar gezicht en Joan zag haar Ti ceders oogen, dig in de hare keken, zi; voelde haar moeders armen, die haar aan haar hart geklemd hielden en haar moeders 'ippen die wiJde kussen op haar gezicht drukten. Het duurde een heele tijd .voor moeder en dochter spraken: zij hielden elkander omva- en keken elkaar t lkens aan. Jean nestelde zich in haar armen. „Nu ben ik gelukkig, onuitsprekelijk geluk- :ig," fluisterde ze. Anne Bramant hield h t jonge lichaam van haar kind nog dichter tegen zich aan. „En een paar minuten geleden voelde il" mij zoo diep ongelukkig," ging het melsif voort, „Ik had all rlei vreemde gedachten die mij angstig maakten, maar nu bent u bi mij en ik ben niet bang meer." „Ik ben wel gêkomen, maar ik kan nie; il ij ven, Joan," fluisterde Anna mat. .Ik ge- kom n om afscheid van je te nemen." Joan antwoordde met een lachje: ,0 neen, dat is niet waar. Wij gaan nu nooit meer van elkaar weg, nog geen dag." „Ja ja, wij moeten, Joan: je begrijpt het ni t en ik kan het je ook niet uitleggen maar 'e moet mij vertrouwen en omdat jij mij 'iefhebt. moet je mij helpen, mijn plicht te doen om weg te gaanver weg." „Waarheen?" Er kwam ren angstige klank in Joan's tem maar zij trachtte die te verbergen. „Naar eenver landnaar een /reemd land." Joan probeerde op te staan en haar mo*- ler in het gezicht te kijken, maar Anne hield daar armen stevig om haar heen. „Als u weg moet ga ik mee." „Dat kan ni t." „Er is geen plaats op de wereld, waar u 'eengaat en ik u niet volg. Lieve, lieve moe der, hoe kunt u nu over scheid n praten nu wij elkaar juist teruggevonden hebben? He- kan mij niets schelen waar ik heen moet, ol vat ik t verduren zal hebben, als wij maar samen ziin'" „Kind. lief kind." was alle? wat Anne kon eggen „Nu moet u met mij meegaan, moeder. "luisterde Joan. „Ik bencircusartisteU uo t niet boos zijn. moeder maar meneer smith heeft mij gevonden, toen ik verdwaald vas en naar u zocht en hij zorgde voor mij en probeerde u ool; te vinden en toen het Deken vers efseh was. ben ik bii het circus gebleven en iedereen is goed en lief voor mij gewekt." lfJ^> ja, dat weet ik, kindje." „Weet u dat?" „Dat is mij verteld Joan's gezicht werd met een blos be dekt. „Dan is het dus toch meneer Barlett, die u gevonden heeft. Hij heeft beloofd, dat hij tijn best zou doen hoe kan is het hem ooit vergoeden? Waar is hij; heeft hij u 'nier naar Brixham gebracht?" „Ja, hij is hier, kindje maar hij heeft mij hier niet heengebracht: hij mag zelfs niet weten, dat ik je gezien heb." „Maar hij heeft u voor mij gevonden!" Anne Bramant kon niet antwoorden. „Kom, liefje, laten we naar het dorp te ruggaan. Het is al laat en je moet rusten. I!r zal je alles vertellen morgen en me neer Bariet zal het je ook uitleggen," voegde zij er vlug aan toe. terwijl zij opeens dacht aan de boodschap, die hij Joan zou over brengen. „Jij kunt het hem beter vertellen, dat je mij gezien hebt." „Dat zal niet noodig zijn," fluisterde Joan .Als hij mij ziet, zal hij u ook zien Anne beefde en kuste het meisjesgezicht dat vlak bij het hare was Ze wandelden zwijgend terug, het smalle rotspad af Joan had in haar vreugde Pete vergeten: zij had zelfs niet aan Paul Barlett gedacht toen Anne over hem sprak. En nu gaf het haar een prettig gevoel, dat zij wist, dat meneer Barlett niet eens wist, dat hij in Brixham was, vlak bij haar; dat zij hem morgen misschien zou zien. Natuurlijk verlangde zij er hevig naar hem te zien en te bedanken, dat hij haar moeder gevonden had en in haar vreugde drong bet niet tot haar door hoe vreemd het was, dat haar moeder gezegd had. dat meneer Barlett niet eens wist, dat zij in Brixham was; zij wist trouwers niet eens precies alles meer, wat haar moeder gezegd had; woor den beteekenen zoo weinig in den geluks- -oes van het wederzien. Nooit zou zij haar meer loslaten! Joan was te gelukkig om bang te zijn. En \nne Bramant te bang om gelukkig te zijn. Een chaos van gedachten woelde in haar hersens en de machtige verzoeking, de be. 'ofte te verbreken en met Joan te vluchten en haar te verbergen, liet zich niet onder drukken. Het was een strijd tusschen liefde en plicht en eindelijk besloot zij het lot zijn gang te laten gaan. „Ik zal tot morgen wachten," suste ze baar geweten: „dan zal ik Paul Barlett ont moeten: misschien zal hij genad'g zijn." „Vertel me eens," zeide ze tegen Joan, toen de kleine huisies van het vissehersdorp voor hen opdoemden in den nacht, „vertel me *ens. kindje, houd je veel van meneer Bar- 'ett?" „Ja," antwoordde Joan impulsief en toen aarzelde ze plotseling en b'oe.sde. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5