Uit de Stad van het Vaticaan Provinciaal Nieuws TWEEEE BLAD WOENSDAG 30 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 3 Kreymborg-coupe CASTRICUM ENKHUIZEN UITGEEST EDAM PURMEREND „the finishing touch" TER AAR KROMMENIE WESTWOUD OBDAM NIBBIXWOUD HET BEZOEK DER ITALIAANSCHE KONINKLIJKE FAMILIE AAN DEN PAUS In de eerste helft van November Wederom is er druk sprake van het officieel bezoek der Italiaansche Ko ninklijke Familie aan den Paus, welk bezoek, naar zoowel in Vaticaansche als in regeeringskringen verluidt, zou plaats hebben in de eerste helft van November en wel tusschen den lOden en den 15den yan die maand. Het ceremonieel voor zulk een bezoek, dat onmogelijk meer heel lang kan worden uitgesteld, schijnt als volgt sa mengesteld te zijn. De koninklijke familie met alle prin sen van het Huis Savoia begeeft zich in galarijtuigen met groot gevolg naar de Stad van het Vaticaan, aan de grens waarvan het gezelschap ontvangen wordt door den gouverneur, Comm. Camillo Serafini. Over het Sint Pietersplein en langs de Basiliek wordt dan door de via della Fondamenta gereden naar het Dama- susplein.waar de pauselijke hofhouding yracht. De Paus zal de koninklijke familie ontvangen op den drempel der kleine Troonzaal. Na een kort onderhoud, dat een intiem karakter dragen zal, worden de Kroonprins en andere prinsen bin nengeleid, terwijl ten laatste de voorstel ling van het gevolg zal plaats hebben. Aan het einde van het bezoek zal het gezelschap afdalen in de Basiliek van Sint Pieter om het graf van den H. Pe trus te vereeren. Het geheele bezoek zal, ondanks zijn officieel karakter, met zoo weinig mo gelijk vertoon geschieden. Dat, zooals eerder werd gemeld, Mus solini den Koning zal vergezellen, lijkt minder waarschijnlijk. Over de normen der pauselijke tegen visite aan het Quirinaal verkeert men nog steeds in de grootste onzekerheid. DE CONFERENTIE VAN HET RUTEENSCH EPISCOPAAT De eerste steen van het Ruteensch college Regelmatig worden de zittingen voort gezet van de conferentie der Ruteensch* Bisschoppen die, elf in getal, onder voorzitterschap van den Aartsbisschop van Leopolis, in het moederhuis der Jezuïeten vergaderen. De conferentie, die, naar wij eerder meldden, Maandag ge opend werd door z. Em. Kard. Sincero, secretaris der Congregatie voor de Oos- tersche Kerk, betreft de gewone, vijf- jaarlijksche samenkomst van het Ru teensch Episcopaat te Rome. Andere, halfjaar lij ksche samenkomsten hebben plaats in de residenties der verschillende bisschoppen. De huidige conferentie is bizonderlijk belangrijk om de beslissingen die geno men zullen worden betreffende den ritus, de liturgie, de heilige geschriften en, vooral, omtrent het celibaat d»r Ru- teensche geestelijkheid dat nog niet ver plicht is gesteld, al moeten de leerlingen van het Ruteensch College te Rome voortaan dan ook beloven het celibaat te zullen onderhouden. Slechts 15 pCt. der huidige Ruteensche geestelijkheid is ongehuwd. Het staat vast dat, minstens voor de toekomst, het celibaat voor de Ruteensche geestelijkheid verplichtend zal worden gesteld. De conferentie zal duren tot Zater dagavond. Zondag zal de eerste steen worden ge legd voor het Ruteensch College, dat verrijzen zal op den Janiculus, naast het seminarie der Propaganda Fide. De plechtigheid zal in Ruteenschen ritus plaats hebben. Het college van Kardina len en vele hooge persoonlijkheden uit de geestelijke en uit de leekenwereld zullen aanwezig zijn. Dinsdag a.s. wordt het Ruteensch Epis copaat door Z. H. den Paus in bizondere audiëntie ontvangen. DE UITGIFTE VAN PAUSELIJKE MUNTEN Een vaticaansche bank Het is boven allen twijfel verheven of de Paus het recht heeft eigen munten te slaan en uit te geven. Dat dit echter gebeuren zal, wordt steeds minder waar schijnlijk. Het is zeker dat er ernstig over ge dacht is. Men verzekert zelfs dat het pauselijke geld reeds ontworpen is. De waarden der munten zouden dan onge veer gelijk zijn aan die van Italië en wel: in goud, 100 en 50 Lire: in zilver, 20, 10 en 5 Lire; in nikkel 2, 1, 0.50 en 0.20 Lire; in koper 10 en 5 centiem. De gouden en zilveren stukken zouden dan den pauselijken beeldenaar dragen en aan de keerzijde de basilieken van Rome met de waardebepaling. De nikkel en koperstukken zouden aan den eenen kant het pauselijk wapen, aan de andere zijde afbeeldingen van de voornaamste pauselijke stichtingen vertoonen. Dit alles veronderstelt echter de stich ting eener vaticaansche bank, welke stichting reeds lang overwogen en zelfs als zeker gegeven is. Het voornaamste doel der bank zou dan zijn de bezittin gen van den H. Stoel, vooral voort vloeiende uit de Overeenkomst van La- teranen, te beheeren. Volgens betrouw bare gegevens echter die wij verzamel den, zijn er ernstige bezwaren verbonden aan de stichting van zoo een bank. Men verzekerde ons zelfs dat de plannen daartoe als definitief verlaten kunnen worden beschouwd. Intusschen heeft 't Vaticaan alle uit de Overeenkomst voortkomende baten ge stort bij de Banco Santo Spirito te Rome, welk instituut reeds eerder de Vaticaansche financiën beheerde. UITSLAG KEURINGSDIENST L. T. B. AFD. TUINBOUW. Slaboonen. Afd. Wervershoof. S. Tensen, 20 A. dubb. zonder draad 10 A. Haakman, 20 A. dubb. zonder draad a J. v. Ophem, 10 A. dubb. zonder draad 9 J. A. Karsten, 10 A. dubb. zonder draad 9 A. Sijm, Andijk, 25 A. dubb. z. draad 10 J. Kuin, Andijk, 20 A. Perfect 9 J. Kuin, Anijk, 20 A. dubb. z. draad 10 J. Berkhout, 15 A. dubb. zonder draad 8 A. Zwan, 14 A. dubb. met draad lu P. Sijm, Oudijk, 15 A. dubb. z. draad lo P. Sijm, Oudijk, 7 A. dubb. met draad 9 Jb. Koomen, 10 A. dubb. zonder draad 8 Jb. Koomen, 5 A. Perfect s B. Dudink, Andijk, 8 A. dub. met draad a P. Beerse, Oudijk, 30 A. dubb. z. draad 9 D. V. d. Gulik, 20 A. dubb. z. draad 8 Afd. Zwaagdijk. H. Karsten, 25 A. dubb. zonder draad 10 Afd. Ursem. D. Prinse, 9 A. Perfect 8 Afd. 't Veld O. Niedorp. C. de Boer, 7 A. dubb. zonder draad 8 Afd. Waarland (Harenkarspel). D. Bakker, 3 A. dubb. zonder draad 10 S. Groot, 1 A. dubb. zonder draad 9 Jb. Bleeker, 3 A. dubb. zonder dr. lu Goedgekeurd. Aantal perc. Met cijfer 10, 1.25 H.A. Met cijfer 9. 1.78 H.A., 6 Met cijfer 8, 1.04 H.A., 9 Totaal 3.07 H.A., 23 Afgekeurd 0.30 H.A. 3 Totaal goedgekeurd 2.37 H.A. 24 Aantal deelnemers 19. In aansluiting met deze lijst meenen wij goed te doen er de gebruikers op attenj te maken, dat deze zaaizaden in de ge noemde variëteiten bij deze kweekers ver krijgbaar zijn. De keuringsdienst kan zich uit- teraard niet bezighouden met den verkoop, omdat dit niet op zijn weg ligt. Maar wel mogen wij de afname van het goedgekeurd zaad, dat onder het toezicht van den keuringsdienst wordt geleverd,warm aan bevelen. Mogelijk zal het noodig blijken vol gend jaar hiervoor een verkoopscentrale te stichten of aan te wijzen. Veel woorden willen wij ter aanbeveling van het goedgekeurde zaad niet gebruiken, de waarde van raszuiver zaad, waar het hier in hoofdzaak op aan komt, is reeds op zoo veel wijzen en herhaaldelijk aangeprezen, dat het ieder onzer duidelijk zal zijn. Wij mogen daarom hopen, dat wat dit jaar op dit gebied is gedaan, navolging moge vin den en velen van denu geboden gelegenheid om zuivere zaaiboonen te kunnen betrekken, gebruik zullen maken. Ongeval Pompstation Door tot nog toe onbekende ocrzaak viel een werkman, ar beidende aan de uitbreiding van het pomp station der Prov. Waterleiding in het pro vinciaal landgoed alhier, in een drie me ter diepen kelder. De man vervoerde op dat moment een balk en kreeg dien op zijn lichaam. Hij geraakte bewusteloos. De eer ste hulp werd verleend door de wijkzuster en later kon hij naar zijn woning vervoerd worden. Opbrengst Speldjesdag Naar wij ver nemen, heeft de Speldjesdag, welke j.l. Zondag was georganiseerd door het bestuur van den R.K. Vrouwenbond, opgebracht het mooie bedrag van 83.47. Veiling van vaste goederen Door no taris Stuijt werden geveild de navolgende huizen enz.: 1. huis met erf aan de Schulpstet van G. Duinmeijer geboden tot 1250 en op 50 gemijnd door G. F. Res. 2. Winkelhuis aan den Rijksstraatweg van C. W. de Kooij in bod gebracht op 3475.en niet gemijnd en ook niet ge gund. 3. Woonhuis met tuin van C. Vlaar in bod gebracht op 3200 en gemijnd op 60 door C. Brakenhoff. 4. Huis met bouwterreinen aan Schou tenbosch van P. Brakenhoff het huis niet gegund en de bouwterreinen verkocht voor 40 en 420 aan J. H. Res. 5. Huis met tuingrond aan.den Bleumer- weg van D. Baltus, in bod gebracht door P. de Groot te Uitgeest op 4850 en gemijnd door H. Twisk Wzn. alhier op 110. Aardappelen- en fruitmarkt Bravo 1.25 per 50 k.g. Wintersuikerperen 2.50— 3.10, Beurre Diehl 4.30 en 6.20, Gieser Wil deman 6, Soldat Laboreur 4.80, Oranje Pippeling 11.80, per 100 pond. Vischmarkt Dinsdag werden aange voerd door 3 vaartuigen, 1006 pond hoek- bot a 1619.45 en door 2 vaartuigen 86 pond hoekschar a 17.95 per 100 pond. De gemeenterekening over 1928 en de ge- meentebegrooting voor 1930 Een com missie, bestaande uit de heeren J. van der Plas Mzn., A. Blok en W. van Eenennaam, was belast met het nazien der rekening 1928 en de begrooting 1930. In het door deze commissie uitgebracht verslag lezen we: dat het gunstige beeld, dat deze rekening geeft te zien, te danken is aan het zuinig beheer van het Dage- lijksch Bestuur in de eerste plaats, maar ook in niet geringe mate aan den direc teur der bedrijven. We lazen er verder in, dat in 1928 337.933 M3. gas door den meter werden genoteerd, tegen 291.965 M3. in 1927, of 97 M3. per inwoner (83 M3. in 19271; dat er 330 gewone verbruikers waren (310) en 354 muntgasverbruikers (320); dat van de 805 perceelen, die voor de aansluiting aan de waterleiding in aanmer king kwamen, er 601 waren aangesloten; dat het verbruik 34 L. per inwoner(28 L.) bedroeg: dat er bij het electrisch bedrijf 401 licht-, 24 kracht- en 1 grootverbruikers waren, to taal 426 (401). Spreken deze cijfers voor de Egmonders, nog vruchtbaarder is het volgende: Het gasbedrijf geeft in ontvangsten aan 44.277.93, uitgaven 42.541.78X>, waarbij aan afschrijving 8.425; winst 1736.16)4. Balans 172.860.44. Kapitaaldienst: Bezit 10.221.90 >4, schuld 25.494.30 ja nadeelig saldo 15.272.40. Het waterleidingbedrijf geeft in ontvang sten aan 12.949.49, uitgaven 11.900.06 h, waarbij aan afschrijving 4.225; winst 1049.42)4. Balans 17.048.92)4. Kapitaaldienst: Bezit 4840.70, schuld 3788.66, voordeelig saldo 1052.04. Het electrisch bedrijf geeft in ontvang sten aan 20.278.26, uitgaven 17.126.50, waarbij aan afschrijving 2600, winst 3151.76. Balans 91.051.91 Kapitaaldienst: Bezit 8501.6354, schuld 4581.45; vctordeelig saldo 3920.1854. Het Burgerlijk Armbestuur geeft in ont vangsten aan f 7753.82, uitg. 7972.6454, nadeelig saldo 218.8254. De gewone dienst geeft voor ontvangsten 127.164.94, voor uitgaven 115.667.42)4, voordeelig saldo 11.497.51)4. Kapitaaldienst: Bezit 84.117.17, schuld 88.355.34, nadeelig saldo 4238.17. De begrooting 1930 is gebaseerd, wat den gewonen dienst aangaat op 122.444, aan inkomsten en uitgaven en voor den kapi taaldienst op 95.079.13. Hierbij wordt gerekend op een opbrengst van 42000 aan plaatselijke belasting, waarbij het percentage op 5 wordt gehand haafd. De schuldenlast bedraagt ruim 230.000, waarvan dit jaar ruim 15000 zal worden afgelost. De commissie acht het wenschelijk, dat er een tweeden politie-agent aangesteld wordt, al was het vocrlooplg maar tijdens den badtijd. Ze wenscht de uitbreiding der straatver lichting in eenige straten als Julianastraat en Wilhelminastraat e. a.; dat de subscidie voor de t. b. c.-bestrij- ding van 1500 o p2000 gebracht wordt; 100 op de begrooting voor uitzending naar vacantiekolonies, voor tandheelkun dige behandeling enz. van onvermogende kinderen. De commissie verheugt zich over den grooten post van 5000 voor onderhoud van straten en pleinen en 1000 voor on derhoud van wandelplaatsen en plantsoe nen, hetgeen een goede stap in de richting is, aangezien er in Egmond nog heel wat te doen valt! In dit verband mag h.i. evenwel niet uit het oog verloren worden, dat het gemeen tebestuur binnen afzienbaren tijd voor het feit komt *te staan, dat de gemeente te klein zal blijken om de aanstaande hoofd bron yan inkomsten tot steeds hooger ca paciteit op te voeren. Daartoe is reeds nu noodig een aanvang te maken met uitbreiding van het gemeen telijk grondbezit. Een post voor dit doei lijkt de commissie een dringende eisch. Mede in verband met de te verwachten uitbreiding behooxt onder het oog gezien te worden het telken jare opnieuw naar vo ren gebrachte nut der vereeniging. Het thans uitgetrokken bedrag van 850 lijkt de commissie inderdaad veel te laag, zij zou gaarne hebben gezien, dat B. en W. bij het samenstellen van de begrooting reeds rekening hadden gehouden met het feit, dat voor een goed werken der vereeni ging deze geheel in handen der gemeente behoort te komen. Bij de besprekingen over de begrooting bleken B. en W. zich iix 't algemeen wel met dezen wensch te kunnen vereenigen, maar waren van meening, dat er veel geld voor noodig was. Autobusverbiniding EgmondAlkmaar Naar we vernemen, heeft de heer C. Bel- lekom vergunning gekregen tot het onder houden van een autobusverbinding van Egmond aan Zee naar Alkmaar en terug over Bergen. De route is: Egmond aan Zee, Egmond aan den Hoef, de Heerenweg> Nutteweg, Meerweg, Bergerweg. Standplaats te Alk maar: Bergerhout; te Egmond aan Zee: Hotel „Trompenberg". zigen over zijn idee, reeds vroeger beli chaamd in een voorstel aan den Raad, ge durende zijn lidmaatschap van den Raad, om nl. den aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud voor vrijgezellen-niet-kostwin- ners te verlagen, waardoor voor een deel de hooge belastingen van huisvaders werd afgewenteld. Men verbaasde er zich over, dat dit voorstel destijds nooit door den»Raad in behandeling was genomen. Uit de be sprekingen bleek, dat de oorzaak daarvan was de gemeentesecretaris, die hiervan te veel administratie duchtte. De heer Merz vond het gewenscht, dat een raadslid zich af en toe eens vertoonde op de ledenvergadering der kiesvereeni- ging, wilde hij op de hoogte zijn, met het geen er onder de kiezers leeft. Ook bracht de heer Merz dank aan den voorzitter en den heer Klaver voor de vriendelijke woorden tot hem gericht bij zijn benoeming tot bestuurslid van den R. K. Tweede Kamer Kieskring „Helder". De I heer P. W. Kalkman dankte het bestuur voor zijn ontplooide activiteit, die eene bekroning vond in het herstel der eenheid in het plaatselijke R. K. kamp. Voorzitter bracht een woord van dank aan de scheidende bestuursleden, de hee ren L. Zonneveld en P Twaalfhoven, die deze functie met het raadslidmaatschap on- vereenigbaar achten. Woorden van afkeuring werden uitgespro ken over het gevoerde beleid van het hoofd der gemeente. Ook de houding van het dis sidente R. K. raadslid werd in scherpe be woordingen gewraakt. Tenslotte zal door het bestuur uit de R. K. raadsfractie een ge delegeerd lid en idem plaatsvervanger bij het bestuur worden aangewezen. Aanvulling Raadsvergadering Verzoek van Th. Nieuwenhuizen te Dorregeest, om het dijkje vanaf den Dorregeesterweg naar zijn woning wel in bruikbaren toestand te willen brengen. Verzoek van Gebrs. Dil, Joh. Dil en A. C. van den Kommer om terug te willen ko men op het besluit tot publieke verpach ting van het vischrecht en het aan hun we der onderhands te willen verpachten. Verzoek van de afd. Uitgeest van den Al- gem. Hengelaarsbond om nog geen beslis sing te nemen inzake de verpachting van het gemeentelijk vischwater voor en aleer zij in de gelegenheid gesteld is ook haar belangen bij de raadsleden te kunnen be pleiten. Personalia Tot jongste bediende ter secretarie dezer gemeente is benoemd C. Schouten werkzaam ten kantore van den gemeente-ontvanger te Velsen. Het kantoor der directe belastingen In de verschenen memorie van antwoord van den Minister aan de Tweede Kamer op de Rijksbegrooting 1929, wordt ook geadvi seerd tot opheffing van 't Kantoor van den Rijksontvanger alhier. De Minister gaf tevens te kennen, dat de aangevoerde argumenten tot behoud van dat kantoor niet steekhoudend waren. De tusschenkomst van de Kamer van Koophan del te Zaandam om genoemd kantoor alhier te houden heeft dus bepaald niet mogen ba ten. R. K, Kiesvereeniging Alhier had de jaarvergadering plaats van de R. K. Kies vereeniging in het Sint Jozef Gezellenhuis. De opkomst was, mede tengevolge van het slechte weer, zeer gering. Na opening memoreerde de voorzitter den gunstigen uitslag der Kamerverkiezingen. Ook voor de vereeniging zelve was het jaar zeer gunstig. Het strekte tot verheugenis, dat de vacature Dr. Rivé in den Tweede Ka merkieskring „Helder" wederom door een lid onzer Kiesvereeniging was ingenomen. Notulen en jaarverslag van den Secretaris waren keurig verzorgd en ontvingen een extra pluimpje van voorzitter en vergade ring. Door gevoerde propaganda was het le denaantal van 450 tot 570 opgevoerd en de eenheid, sinds eenige jaren verbroken gelukkig weer hersteld. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat de ontvangsten f 382.92 en de uitgaven f 326.15 hadden bedragen, zoo dat er een batig saldo van f 56.87 was. Een commissie, bestaande uit de hh. P W. Kalk- ia correcte orde en adviseerden bij monde in correcte orde en adviseerden bij monde van eerstgenoemde tot een meer overzich telijke boekhouding, waarmede het bestuur rekening beloofde te houden. Voortaan zul len de boeken van den penningmeester vóór de jaarvergadering door een daartoe aange wezen commissie worden gecontroleerd. Hierna bracht de afgevaardigde de heer L. Klaver, verslag uit van de onlangs ge houden vergadering der R. K. Tweede Ka- tnerkieskring „Helder". Als altijd wist de heer L. Klaver de aan wezigen met zijn verslag te boeien. Vervolgens werden bij acclamatie voor de twee volgende jaren tot afgevaardigden herkozen dc hh. L. Klaver en J Punt en tot plaatsvervangers de hh. I. Zonneveld en P Twaalfhoven. Bij de rondvraag vroeg de heer L. Klaver naar de meening en zienswijze der aanwe- Examens De R.K. Naaischool der Eerw. Zusters alhier heeft examen gehou den voor lingerie. Van de 5 candidaten slaagden de dames: B. Doodeman, E. Meijs- sen, C. Conijn, N. Buhrs. Binnenkort wordt op deze school ook een cursus gegeven in het stofschilderen. Wat was en wat komen zal De win- tercampagne staat voor de deur en menig een zal zich afvragen, wat we dit seizoen in ons R. K. Vereenigingsgebouw te hooren en te zien zullen krijgen. Den laatsten win ters toonde de propagandaclub „Credo Pugno" haar activiteit door het organiseeren van cursusavonden, waaraan de R. K. Gem. Zangvereeniging, de toonelvereeniging „Utile Dulci" en vrschillende sprekers van elders medewerkten. Plannen voor dit seizoen bestaan er, naar het zich laat aanzien, tot dusverre echter niet, terwijl de tooneelvereeniging, naar ons ter oore kwam, dit jaar geen uitvoeringen zal geven. Een en ander houdt verhand met de zeer ongerieflijke toestanden, waarin het gebouw den laatsten tijd verkeert. Jubileum Dezer dagen was het een jaar geleden, dat de alhier gevestigde radiocen trale voor het eerst hare werkzaamheden aanving. Dat deze instelling hier wel in den smaak valt, moge wel blijken uit het feit, dat het aantal aansluitingen de 300 reed: gepasseerd is, terwijl nog steeds nieuwe „luistervinken" aangesloten worden. R. K. Gem. Zangvereeniging De uit voering dezer vereeniging onder haar nieuw- benoemden directeur, zal in de maand Januari gegeven worden. Voor de afwisseling op deze uitvoering is het tooneelstukje „Voetbalmaniakken" in studie genomen. Het stadb.uis De vestibule van het stad huis heeft een verfraaiing ondergaan. Een klok van het carillon van den speeltoren, welke na de laatste restauratie niet meer noodig bleek, is op een passend voetstuk al daar aangebracht, hetwelk een aardig effect sorteert. Raadsagenda De agenda der raadsver gadering op 31 dezer is met de volgende punten aangevuld: 18. Verzoek van het bestuur der Chr. school om toekenning van gelden ten be hoeve van schoolbehoeften. 19. Voorstel tot plaatsing van een blik semafleider op het stadhuis. Posterjjen In November as. zal hier een proef word engenomen met bezorgen van aangeteekende stukken aan huis. Mutaties De heer A. «Kuijler, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier is benoemd tot referendaris P. T. T. en wordt met ingang van 16 November a. s. overge plaatst naar Haarlem. Met ingang van 1 November a.s. wordt de kantoorbediende A. M. O. Dekkers van het postkantoor te Schagen overgeplaatst naar hier. De heer P. Verduin, commies aan het postkantoor alhier, is met ingang van Oc tober met pensioen gegaan. Gemeenteraad De raad dezer gemeente kwam op Dinsdag 29 dezer in openbare vergadering bijeen. Afwezig de heer de Boer wegens ziekte. Na mededeeling van de kennisgevingen neemt de heer Drost het woord en meent naar aanleiding van het feit, dat de voor zitter wederom voor zes jaren tot burge meester benoemd is, het woord tot Z.E.- Achtb. te moeten richten om hem daar mede geluk te wenschen. Toen de benoeming voor 6 jaar terug plaats had, dacht men algemeen dat de keuze geen gelukkige was omdat de nieuw benoemde een militaire loopbaan achter zich had. Dat de benoeming niet gelukkig zou zijn geweest is onjuist gebleken. U heeft U als een goed burgemeester met groote energie in de zaken ingewerkt en met groote onpartijdigheid heeft U steeds de vergade ringen geleid. Daarom wil de heer Drost den voorzitter met zijn herbenoeming geluk wenschen en vertrouwd dat hij daarmede de tolk van d» geheele vergadering zal zijn. (Applaus). De Voorzitter is erkentelijk voor de woor den tot hem gericht en zegt dat de tijd. welke hij hier heeft doorgebracht hem zeer kort toeschijnt. Hij hoopt dat hi) in die ja ren van zijn burgemeesterschap in Pur merend zijn plicht heeft gedaan. Wei heeft hij weinig tot stand kunnen brengen, doch dat lag aan de omstandigheden. Een vol doening is het dat thans een beter vooruit zicht bestaat. Spr. hoopt thans den tijd te mogen beleven om wel iets voor de ge meente te kunnen doen. En daarbij hoopt hij dan z'n beste krachten aan de gemeente te kunnen geven. Daarna leest de voorzitter een schrijven voor van Mej. Hempenius, het nieuwbe noemde hoofd van de Bewaarschool, waarin deze mededeelt, de benoeming niet aan te nemen, zoodat de volgende vergadering we derom een benoeming zal moeten plaats heb ben. Voordracht van Burg. en Weth. tot op heffing der onbewoonbaarverklaring van perceelen in de Tuinstraat. Blijkens de reeds gepubliceerde adviezen wordt voorgesteld de onbewoonbaarverkla ring thans in te trekken. Mevr. Schriekende Wit zegt, dat er aan die woningen inderdaad meer ten koste is gelegd dan de Gezondheidscommissie had voorgeschreven. De huizen zijn veel verbeterd. Toch is volgens Mevr. Schriekende Wit de toe stand zoodanig, dat de huizen niet voor be woning in aanmerking kunnen komen. Woningen met éen kamer en een klom- penhok zijn niet voor bewoning geschikt. Het materiaal dat er voor gebruikt is bij den bouw reeds niets waard is geweest. Veel li chamelijke ellende en ook geestelijke ellende wordt in dergelijke wonic^en geleden. De menschen die er in wonen zijn zoo ver in gevoel van eigenwaarde gedaald dat ze niet eens meer uit dergelijke woningen wenschen te verhuizen. Ten slotte wijst Mevr. Schrieken-de Wit op het feit. dat de woningen thans met 75 cent per week inn huur zijn verhoogd, wat zij erger Hjk noemt. De huizen zijn opgeknapt om het geheele perceel meer verkoopbaar te maken. Zulks noemt Mevr. Schrieken een aanklacht tegen de kapitalistische maatschappij. Daarom komt spr. nog eens naar voren met een door haar ingediende motie, waarin zij o.m. een plan tot bouw van 50 arbeiderswoningen heeft ingediend, woningen die geschikt zijn voor bewoners met lagere inkomens. Spr. hoopt, dat de voorzitter in de komen de jaren van zijn burgemeesterschap aan deze zaak zijn aandacht zal wijden. De voorzitter antwoord hierop dat het be woonbaar vei'Klaren in deze afhankelijk is van voldoen aan de eischen in de bouwver ordening gesteld. Waar dit hier het geval is, daar kan het college niet anders advisee- ren. Overigens zegt spr. dat hij geen raadgevin gen Mevr. Schrieken-de Wit. noodig heeft en dat er ook z.i. wel eenige goedkoope arbei derswoningen moeten worden gebouwd. Na repliek van Mevr. Schrieken-de Wit, waarbij zij nog den wensch uitspreekt dat Weth. Steert ook in deze aan de zijde van den Burgemeester zal staan. Weth. Steert vindt dat de woningen, welke wij moeten bouwen niet te klein moeten zijn Geen éénkamer-woningen met boven slaap gelegenheid, wil spr.; doch een beter- en iets grooter soort. Overigens heeft spr. altijd getoond in deze de belangen van de geheele bevolking te wllen dienen. Daarvan haalt hij voorbeelden aan. Mevr. Schrieken-de Wit zegt. dat een 20 a 30 woningen voor ouden van dagen nog wel noodig zijn. Spr. bestrijd de heer Steert als deze zegt, dat we niet kunnen doorgaan met bouwen, dat zooveel kost als bij de volkswo ningen. De woningen zooals spr. die wil, zullen niet zoo veel kosten. Die zouden een huurprijs van 3.50 per week doen. Hierna komt in stemming het voorstel B. en W. om de woning thans goed te keuven, welk voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Wilcke, v. d. Berg, van Nus en Mevr. Schrie kende Wit. 3. Voordracht van B. en W. betreffende het verzoek van K. Garms alhier om aan sluiting aan het gemeentelijk electrisch net. Wordt aangenomen als voorgesteld. 4. Voordracht van B. en W. om vrijstel ling te verleenen van het bepaalde iiv ar tikel 13 der bouwverordening ten behoeve van den bouw van een garage door de firma De Raadt en Kistemaker. De heer Drost meent dat van het overleg met de belanghebbenden, zooals B. en W. in hun adviezen dat voorstellen, niet veel terecht zal komen. Als er een muur komt zoo vlak achter de woningen dan vermin dert de waarde van de reeds bestaande wo ningen veel. Spr. zou dit voorstel willen aanhouden tot een volgende vergadering, om dan overleg met de belanghebbenden te laten plegen. De voorzitter zegt, dat juist om de ver zoeken deze raadsvergadering is bespoedigd. Het geeft nu heel wat werk en aanhouden tot een volgende vergadering zou juist de werkgelegenheid ophouden. 't Is waar dat de bewoners gedupeerd wor den, doch 't schijnt moeilijk anders te kun nen. Reeds is overleg gepleegd, maar ver andering is niet mogelijk. Wat de kwestie van bebouwing betreft is het inderdaad waar, dat het schade geeft aan de bestaande perceelen Dit alles zou echter voorkomen zijn geweest als hier ten uitbreidingsplan zou hebben bestaan. Dit laatste wacht echter nog steeds op den aanleg van den Provincialen weg. Weth. Steert antwoordt den heer Drost en zegt er toch nog een behoorlijke afstand tusschen de woningen en de nieuwe garage komt. De heer de Vries zegt, dat verschillende omstandigheden de comm. van fabricage gunstig hebben gestemd, vooral de gedachte dat het aspect vanaf den Jaagweg veel zou verminderen als de opschuiving plaats had zooals de heer Drost die zou wenschen. Hierna wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 5. Voordracht van B. en W. tot vaststel ling van een verordening voor het corres pondentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werkloosheidsverzekering. De heer v. d. Berg dient hier omtrent nog een nader voorstel in; eveneens betreffende het Instellen van een commissie van advies voor den correspondent. De heer de Vries zegt, dat er vroeger ook zoo'n commissie heeft bestaan. Deze deed evenwel niets geen nuttig werk. Het eenig- ste wat men deed was het opstrijken van het presentiegeld. De heer v. d. Berg zegt, dat wat hij voorstelt geheel overeenkomt met wat de regeering wil. Weth. v. Baar zou willen dat de zaak maar wordt aangehouden om af te wach ten wat de regeering doet. De voorzitter zegt, dat de vorige com missie ander werk deed dan nu gevraagd wordt. Men zou meer voor de arbeids bemiddeling kunnen doen. De heer v. d. Berg zegt zich daarvoor wel te interesseeren. Mw. Schriekende Wit pleit nog ten sterkste voor het instellen van een derge lijke commissie. De correspondent heeft inderdaad het advies van zulk een com missie wel nocdig. Weth. Steert zegt, dat. waar nu de re- geering reeds plannen heeft en bovendien het werk nu reeds goed door den correspon dent wordt verricht, dat het nu maar het beste zal zijn de voorstellen van B. en W. over te nemen. Daarmede kunnen wij dan voorloopig voortgaan en de subsidie van de regeering erlangen. De heer Middelhoff onderschrijft de woorden van den heer Steert. Mw. Schriekende Wit wil de commissie per se instellen en meent dat bij wrkloos- heid hier moet worden uitgekeken om jong* menschen elders werk te doen geven. De heer Steert zegt: Jongelui elders onder te brengen, daar weet de voorzitter wel van mee te praten. Ten slotte wordt er gestemd en komt er over een der amendementen van den heer v. d. Berg een staken van stemmen, zoodat dit agendapunt wordt aangehouden tot een volgende vergadering. 6. Benoeming van een commissie van onderzoek in zake het stichten van een badhuis. Burg. en Weth. bevelen ter benoeming aan; a. de gemeenteraadsleden: Mevr. Schrie kende Wit, A. Vlaar, H. Tijdens; b. als vertegenwoordigers van het Witte Kruis en Wit-Gele Kruis: B. H. Jürgens, N. J. Velzeboer; c. als deskundige leden: W. Postema, J. Ploeger, terwijl de ambtenaar ter secretarie J. Lakeman als secretaris aan de commis sie wordt toegevoegd. Burg. en Weth. stellen voor aan deze commissie een crediet toe te staan van 100.—. Mw. Schriekende Wit vindt de samen stelling van de commissie wel goed. Zij verwondert zich er over dat er geen enkel lid van de commissie van fabricage in deze commissie i6 benoemd. Ook wilde zij den heer v. d. Berg als lid van de com missie benoemd zien. Het Dagelijksch Bestuur stelt daarna voor de heer v. d. Berg alsnog in de com missie te benoemen, welk vóorstel wordt aangenomen, terwijl overigens alle voorge dragenen worden benoemd. Hierna wordt tot onderwijzer aan school C benoemd de heer C. F. Schutte, thans reeds als zoodanig werkzaam. De rondvraag wordt door Mw. Schrieken de Wit benut om aan te dringen op spoe dige behandeling der plannen voor de werkverschaffing, opdat deze niet eerst met half Januari aanvangen. Hierna sluiting. Speldjesdag De alhier Zondag gehou den speldjesdag ten bate van de Wijkver pleging „Het Wit-Gele Kruis" heeft opge bracht 100.42, wat een mooie opbrengst is. Het bestuur zal zeker wel tevreden zijn. Burgerlijke Stand Geboren: Dirkje, doch ter van J. J. Doelman-BijL Petronella Theresia, dochter van M. W. van Tol-Zand- vliet Theo Johannes Maria, zoon van P- Post-Sommers. Getrouwd: G. P. Marsè, 22 jaar en E. A. van Rijn 21 jaar. Boerenleenbank „Langeraar" Vanwege Allerheiligen op 1 November zal de zitting van de Bank niet op Vrijdag zijn, maar op Donderdagavond, ten huize van den kassier. De noodwoningen Naar wij vernemen, zijn de firma's De Goer en Pret en Slooten van Wormer voornemens niet tot sloopea over te gaan van de 22 noodwoningen aan den Miiitairenweg. Zij schijnen zich verze kerd te hebben van den grond en meenen nu, na eenige herstellingen aan die hutzen deze opnieuw te mogen verhuren. Nimmer is dit de bedoeling geweest van de Wo ningstichting „Krommenie" en wij vermoe den dan ook wel, mede gezien de aanbeste dingsvoorwaarden, dat slooping zal moeten plaats vinden. R. K. Tooneelvereeniging In een daar toe geh' f den vergadering van de R. K. Tooneelvereeniging dezer parochie werd de Zeereerw. Heer L. Th. Mulder, pastoor dezer parochie, gekozen tot voorzitter der pas opgerichte vereeniging. Het bestuur bestaat uit 5 personen. L. Th. Mulder, pastoor, voor zitter; E. Groot: C. de Boer; F. Bot en J. Schouten A. Z. De functies zullen onderling verdeeld worden. De vereeniging bestaat uit leden, aspirantleden en donateurs. Leden zijn zij, die den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben en zij zijn stemgerechtigd. Aspirant leden hebben geen recht tot stemmen. Besloten werd, eventueel nieuwe leden tot de vereeniging toe te laten treden als aspirantleden. Met algemeene stemmen werd besloten de vereeniging te noemen „Westwouds Vrien denkring". Donateurs verplichten zich. de vereeni ging te steunen door een jaarlijksche bij drage van minimum 1. Nog werd besloten de eerst te houden uitvoering te regelen naar de te houden uitvoeringen van de be staande R. K. vereenigingen in deze parochie Bij eventueel ontbinden der vereeniging wordt het bestuur vrijheid gegeven, betref fende de bezittingen te beslissen. Opbrengst collecte Naar wij vernemen, heeft de collecte, welke de Weleerw. heert L. C. v. d. Nouweland, Bouwpastoor van de Zuidermeer, Zondag JJ. onder de H.H. Mis sen in de R.K. Kerk van den H. Victor alhier, gehouden heeft, bijna 600 opge bracht. Een mooi succes en schitterend voorbeeld voor andere Parochies! Verkooping In café Stadegaard alhier, had Maandagavond de publieke verkooping plaats van een huis, annex garage en erf, aan den straatweg te Obdam, kadaster sec tie B. no. 992, groot 3 aren 50 centiaren, ten overstaan van notaris Hilbrand. Het perceel werd gemijnd op 9 door den beer KI. Bakkum, koopman, te Spierdijk-Obdam, welke kooper reeds hoogste bieder was voor 3130. Opbrengst dus 3139. Motorongeluk Maandagavond heeft alhier op den driesprong nabij café Wes ter een erxxstig motorongeluk plaats gehad. Een reiziger voor de firma Vander Gulick J uit Alkmaar kwam per auto uit de richting Hauwert, toen bij het passeeren van den j driesprong de motorrijder D. uit Groote - broek uit de richting Benningbroek kwam. j Beiden hielden wel den rechterkant van den weg doch de motorrijder had het onge- iuk te slippen en kwam met een flinke vaart dwars over den weg, waardoor een fietsrijder werd omgeworpen en bewuste- i loos bleef liggen. Na te zijn binnengedragen bij den heer f Wester, werd door de inmiddels ge waar- j schuwden geneesheer dr. Van Wesemael van Wognum geconstateerd, dat de onge- I lukkige een sleutelbeen en enkele ribben had gebroken. Hij leed veel pijn en is later per auto naar het gasthuis to Alkmaar vervoerd. De motorrijder, die niets man keerde, kon later zijn reis vervolgen. De fiets was deerlijk gehavend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7