Prorata! Emm Veiling-overzicht TWEEDE BLAD DONDERDAG 31 OCTOBER 1929 BLADZIJDE 1 TER AAR BREEZAND ENKHUIZEN EDAM HEILOO MUDREH-IT HEER HUGOWAARD HOOGWOUD HOORN ENKHUIZEN HEEMSKERK WEESP WILNÏS ASSFNDELFT MONNtKPwr>A M BERICHTEN VORIGE UIT ONZE PLAGE De moordaanslag te 's-Gravenhage De diefstal van juweelen ter waarde van f3000. Onderscheiding Aanvaarding hoogleeraarsambt Sleepboot gezonken De financieele depressie ANNA PAULOWNA Het conflict in den genees kundigen kring te Breda De botsingen aan de Weensche Universiteit Een redevoering van den Fru'sischen minister van binnenlandsche zaken PERSONALIA Bij Koninklijk Besluit is benoemd in de provincie Noord-Kolland: tot heemraad van den polder De Zeevang, P. Bakker Jzn. te Warder. Filmavond Dinsdag hield de VeVi van oud-leerlingen van Tuinbouw-Wintcrqursus- sen een lezing met film van den heer Ir. Spaan, dir. van het Land- en Tuinbouw- buurea der Parbenindustrie uit Amsterdam, in het café v. d. heer Werhoef. Ongeveer half acht opende de heer Jonker, namens de vsreeniging dezen avnod, heette alien van harte welkom, bijzonder den heer Spaan. Ir. Spaan hield een zeer interessante en leerzame lezing over den tuinbouw, vooral op het gebied van de kunstmest met de nieuwe luchtmestoffen. Nitrofoska, enz., het gebruik en de werking va nde nieuwe luchtstikstof metst of "er., de stikstof voeding der planten geïllustreerd door groei- en bloeifi'.ms en een film van de fabrieken in Duitschland. Onder de pauze deelde de heer Jonker mede, dat er dit jaar een cursus ge geven zal worden speciale bemesting het mengen van kunstmest enz., alleen voor de leden, boven de 20 .iaar, aanmelding hier voor bij het bestuur, liefst zoo spoedig moge lijk. Dat dit in den smaak viel, bleek hier uit, dat er terstond al 20 waren, die er aan deel nemen. Na de pauze gaf de heer Spaan een lezing op landbouwgebied. Aan ieder, die aanwezig was (200 in getal), werden eenige boekjes uitgedeeld over de bemesting en profevel- den. Na het afloop var. de film dankte de heer Jonker den heer Spaan voor zijn lezing met film, en deelde mede, dat in December d; heer Koeman, Rjjlcstumbouw cunsulent een lezing zal houden en de heer Volkertz van Lisss speciaal op bloembo'.lengebied. Voorts dankte hij de aanwezigen voor hun belang stelling en sloot den filmavond. Ten behoeve van Th. P. Hoogeveen zal aan den Zwarteweg een burgerwoonhuis worden gebouwd. J. Hoep, aannemer alhier, ts met den bouw belast. Gewetensgreld Bij den ontvanger der directe belastingen alhier is aan gewetens- geld ingekomen f 25.60. Actie gemeente-ambtenaren In een druk bezochte vergadering in het Hotel „Die Porte van Cleve", van ambtenaren en werklieden der gemeente, werd teleurstelling ïuigesproken over het besluit van den ge meenteraad inzake net premievrij pensioen en besloten zich voor de vergadering van Donderdagavond verder met een adres te wenden tot den Raad, om alsnog ambtena ren en werklieden, evenais den burgemees ter, secretaris en ontvanger,, in het genot te stellen van premlevrij pensioen. Autobusdienst Wij vernemen, dat bin nen enkele dagen een autobusdienst Edam Volendam v.v. geopend zal worden. De on dernemers zijn de heeren Jb. Oorbeek en W- v. d. Poorte. De Messias De solisten, welke aan de uitvoering van de Zangvereeniging „Edam" van de Messias van Handel op 7 November zullen medewerken, zijn: Jacqueline Dam mersHoogveld, sopraan; Joh. C. Hooge- wert, alt; Marcus Piooijer, tenor en Jan van Hijssslberg, bas. Voetbal Het eerste elftal van E. V. C. speelt Zondag een thuiswedstrijd tégen Zaanlanüia I. Gezien de gosde prestaties, meenen wij veilig een overwinning voor dé rood-groenen te kunnen voorspellen. Teekenschool De bessen in het am- bachtsonaerwijs aan de gemeentelijke tee kenschool zullen op 4 November a.s. weder aanvangen. Jublieum Op den eersten November a.s. zal het 12 y. jaar geleden zijn, dat zuster Koomen hare werkzaamheden als wijkver pleegster aanving Dien dag zal het haar zeker niet aan belangstelling ontbreken. Zeldzaam jubileum Een eeuw geleden, op 7 November 1829, werd tot stedelijk ont vanger benoemd de neer W. P. Costerus te Edam. In deze functie is sedert de vader bij zijn overleden door den zoon opgevolgd. De heer W. P. Casteris vervulde de betrekking van 7 November 1829 tot 27 December 1869, zijn zoon van 27 December 1839 tot 5 April 1S98, die is zoon van 5 April 1838 tot heden. Het zal oas op 7 November as. 100 jaar ge leden zijn, dat een lid dezer familie tot deze betrekking werd geroepen, terwijl bij voortduring een ander familielid als opvol ger werd aangewezen. De tegenwoordige gemeente-ontvanger, de heer W P. Costerus, is bekend 'en geacht om het veie werk, dat hij in het algemeen belang verricht, zooals zijn vader en groot vader zich in vereenigingen en stichtingen ir. Edam en daarbuiten verdienstelijk heb ben weten te maken. Ongetwijfeld zal de dag van den 7en November voor den lieer Costerus niet on- j opgemerkt voorbijgaan. Verkocht De boerenplaats en land in de Brofkelerm: er, groot ongeveer 14 H. A. eigendom van den heer K. Bakker, is onder hands verkocht aan den heer M. Muider. alhier. Bouwvergunning Aan den heer K, op den Kelder, is vergunning verleend voor het bouwen van een warenhuis, in de Egmonflermeer. Liefdad'gheidspredikatie Zondag 3 November a.s. zal onder de H. H. Missen, door Mgr. Dr. J. M. Buckx, Apostolisch Vicaris van Finland, een liefdadigheidspre dikatie gehouden worden voor de arme Missie in Finland. Moge voor dit schoone doel met milde hand gegeven worden. Voorschot Landarfceiderswct Bij be schikking van den Minister van Financiën van 26 October 1B29, Generale Thesaurie, is aan deze gemeente een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van ƒ3600, ter verstrekking aan de stichting, in die ge meente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider benocdigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Geen radiocent als De heer P. Gille, alhier, die voornemen was een radiocenvale op te richten, heeft van zijn plannen moeten afzien, daar er geen voldoende deelname was van de zijde van het publiek. Cursus in voedingsleer Vanwege bet j U. L. G. zal een cursus worden gegeven in j veevoed ngs'eer. welke cursus gehouden zal 1 worden op Vrijdag van 1012 uur en gege- ven zal worden door den heer Koen. uit Maa sen. De cursus duurt plm. 3 maanden. Voetbal M. V. V I spéélt Zaterdag haar eerste, competitiewedstrijd tegen Oranje kerk I van Bilhoven, aldaar. Veel succes M. V. V.'ers. De inbraak In de zaak van de inbraak, dezer dagen in deze gemeente geoleegd. is nog geen opheldering gekomen. Het vermis te rijwiel i in een der nabij de boerderij ge'egen slooten iden. Men vermoedt. ook deze inbraak wel in verband zal staan met de overige in deze omgeving gepleegde inbraken. Tocneeluitvcering Zooals bij velen reeds bekend zal zijn zal a.s Zondag in de zaal van den heer Jb Vester wederom een uit voering worden gegeven. Het R. K. Alkmaar - sche Tooneel (D.I;N.D.U.A.) die hier en el ders verschillende malen „De Gerechtigheid Gchs" met groot succes vertolkte, zal thans komen opvoeren „Een, die niet geteld wordt". Dit tooneelspel behoeft voor „De Gerechtig heid Gods" niet onder te doen. Het is bijzonder ontroerend, een spel van geweldige levenstragiek, een stuk waarmede bij een goede vertolking groot succes zal wor den behaald. Het zal ons ook niet verwon deren. als de zaal van den heer Wester weer tot in alle hoeken met belangstellenden ge vuld zal zijn. zooals steeds het geval was. als deze tooneelvereeniging daar optrad. Wij kunnen dan r-v een ieder aanraden ook thans dezen av:-v.l vooral niet te verzuimen aanwezig te zijn. Voor verdere bijzonderhe den raadplege men de advertentie voorko mende in net nummer van gisteren. Verloren Ter secretarie worden inlich tingen verzocht over een verloren korte oliejas. Gemeenteraad De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagavond voltallig onder presidium van den burgemeester Mr. Bis schop Te half acht opende de voorzitter en werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. De verschillende ingekomen stukken en mededeelingen gaan zonder meer onder den hamer door. Vervolgens was aan de orde punt 3 der agenda. Aanbieding van de ontwerp-begrooting 1930 met de ontwerp bedrijfsplannen van de vrrchiilende bedreven, dit wed vnr ken nisgeving aangenomen hieronder begrepen Electriciteitsbedrijf, keuringsdienst en re ni- gingsdienst. De gemeenterekening over 1928 werd alsnu voorloopig vastgesteld. Punt 5 voorstel betreffende ds begrooting van het stadsziekenhuis voor 1930. Hiervoor werd door den heer Dorhout aan 3. en V/. m overweging gegeven om met het ">n??e van regenten van het s^'l—de'ren- hu s in overleg te treden om de tarieven voor de Röntgenbeiiandeiing te doen verlagen Na verschillende discussies wordt de begroo- 'ng vastgesteld. Punt 6. Voorstel betreffende de begrooting "an den Brandraad voor 1930 aldus beslo ten. Punt 7 was het voorstel tot aankoop van een stuk grond gelegen in het verlengde van de Schoutenstraat van den heer Zaal alhier aldus besloten. Punt 8. Voorstel tot vaststelling van een "uppletoire begrooting dienst 1929, adus be sloten. Punt 9 Voorstel tot wijziging van de ver ordeningen op de heffing en invordering van bruggelden. Punt 10 Vervolgens was aan de orde een voorstel tot toekenning van een bijdrage in de kosten van aankleeding van de bestuurs kamer van het door de vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten te stichten eigen ge bouw. Punt 11. Voorstel tot het verleenen van de "oductie oo de nri'-en ven do dom- do fabriek te leveren cokes aan bepaalde cate- gorieënn van ingezetenen. Conform besloten. Punt 12 aan de oi-de was nu het bspa. o van het uurloon voor in werkverschaffing ui: te voeren werken. Door den heer Bossert wordt in overweging gegeven in de werkver schaffing het tariefwerk toe te persen. Spr. v'et hierin een voordeel voor do cmee'it" en de ijverige werkman kan zich hierdoor beter doen beloonen. De heer Bethem vindt dit 'n zeer teer punt daar 't zeer moeilijk zal wezen om dit door te voeren, daar men vvx': voor werk komt te staan wat de betrokken persoon geheel vreemd is. De voorz. komt dit ook zeer moeilijk voor, doch zegt toe, dat dit ook wel zal gebeuren in werken waar dit mogelijk is. zcoals b.v. het vorige jaar met stesnldoppen, dit ging namelijk per M2. en bracht een behoorlijk loon op voor de werk lieden, wat het voorstel betreft dit werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 13. Voorstel tot het verleenen van vergoedingen aan de besturen der bijzondere lazere scholen, iu-revolce art. 101, le en 9e lid der Lager Onderwijswet 1920. Conform be sloten. Punt li Voorstel tot het verleenen van een crediet ten behoeve van in te richten brandvrije bewaarplaatsen voor het archief der gemeente. De heer Bethem zou gaarne zien. dat er zoo weinig mogelijk ramen in gebouwd zui den worden daar dit z i. brandgevaar op kan leveren. Voorzitter zegt toe, dat hiermede rekening zal worden gehouden aldus beslo ten. Punt 15 Voorstel tot hernieuwde vaststel ling van het tarief voor het verrichten van werkzaamheden door den gemeentelijken ontsmettingsdienst en van de verordening op de invordering dier rechten. Aldus werd vastgesteld Punt 16. Prae-advies op een verzoekschrift van het bestuur van den Bond voor de pluimveehouders en tamme konijnenteelt In Noord-Holland om aan genoemden bond een jaarlijksche subsidie toe te kennen uit de rremeentekas hierover werd afwijzend be schikt. Punt 17. Prae-advies op een verzoekschrift van de N. V. Hoornsche Kistenfabriek, voor heen C Graftdiik, inzake het afstaan in erfpacht van grond gelegen aan het Kleine Ocst. Conform besloten. Punt 18. Prae-advies op een verzoekschrift van de directie van het Provinciaal Electri citeitsbedrijf in Noord-Holland om ten be hoeve van een uitbreiding van het transfor mator gebouwtje staande aan het Kleine Noord een stuk grond in erfpacht te mogen ontvangen. Aldus besloten. Punt 19. Prae- advies op een verzoekschrift van den heer J. L. Lankester om eervol ontslag a s leevaar in opvoedkunde en huishoudelijk boekhouden aan de vakschool voor meisjes. Alsnu wordt aan den heer Lancester eervol verslag ver leend. Punt 20 Voorstel tot verdeeling van den raad in twee aföeelingen voor de bebande- ling van de ont"'?""' d'"*'' 1930. Na stemming wordt het voorstel aan genomen met 9—5 stemmen. Punt 21. Benoeming van een lid van het college van Regenden van het St. Pieters hof in de vacature ontslaan door het over- l'"den vop pop he"- TT T Clarion, benoemd 1 wordt de heer A. J. Eeek, Punt Voorstel tot vaste aanstelling n c'en heer L. B. van Albada als vaste 'raar aan de Vakschool voor meisjes met Punt 23. Voorstel betreffende oninvorder- baarverklaring van aanslagen in de straat- beiascing enz. Conform voorspel wordt he loten. Punt 24. Goedkeuring van de geloofsbrie ven van het nieuwe benoemde lid van den gemeenteraad, den heer J. Sant, zoodat tot Hierna volgde sluiting. Gemeenteraad De raad dezer gemeente kwam Maandagavond in openbare vergade ring bijeen. Aanwezig zijn alle leden, de plaats van den heer S. Stavenuiter is nog ledig. De voorzitter zegt naar aanleiding j van de ontslagaanvrage van den heer S. Stavenuiter, dat deze zeer plotseling is gekomen. Wat de reden niervan geweest is, i weet spr. niet, doch afgaande op de cour.- j verslagen, was de noofdreden de financisele politiek van B. en W. Deze meening Kim- nen B. en W. niet deelen. als de hee Sta- j venuitei meent, dat het college van B. en W. te royaal is. moet nij niet wegioopen, doch zulte mosten juist blijven. Toen wil spr. eer: wooro van waarüsermg wijden aan i hetgeen door den neer Stavenuiter m het belang der gemeente is gedaan. Op voorstel j van den voorzitter worden de heeren oo- sendaai Visser er Kotman aangezoc de geiooisbrieven van net nieuwbenoemde -.id, j den neer S. Eijking >R. K' te onderzoeken.: De neeren geven hieraan gevolg en advi- seeren, na het onderzoek, tot toelating van den hee' Eijking Als de neer Eijking door oen secretaris is nmnengeieid, Jegt deze in handen van den voorzitter de verefschte eeder. al De voorzitter feliciteert den heer Eijking met diens benoeming en zegt, dat in den tegenwoordigen tijd veel van eer. raadslid wordt geeischt. Ik geef u den raad, j aldus spr bindt u nooit door beloften, doen, wacht met het geven van uw stem de be raadslagingen van de openbare vergadering ai De heer Eijking neemt hierna plaats op den zetel van den heer S. Stavenuiter.1 Nadat enkele mededeelingen zijn gedaan, wordt aangevangen met de algemeene be- schou—'ngen. De er Visser zegt, dat deze begrooting 1 van ie en W. eigenlijk een somber beeld vertoontSpreker zet de beginselen van de S D. A. P. inzake de gemeentepolitiek uit- een. In den breede wordt besproken de sa-j larispohuek van dezen raad. Het salaris rapport is door de mede-onderteekenaren om nais gebracht. Spr. verk'adrt zich tegen elke partiesle verhooging en zal, wat betreft de kwestie van het premievrij pensioen, zich scharen achter het voorstel van de Vrijzinig Democraten. Mocht dit worden afgestemd, dan zal spreker komen met pre mievrij pensioen voor het Weduwen- en Weezenfonds, Mocht ook dit geen meerder heid bekomen, dan zal weder aan de orde worden gesteld het salarisrapport. De heer Kofman spreekt namens de Christelijk Historischen. Onze beginselen, aldus spr., zijn algemeen bekend, wat be treft het salarisrapport geeft spreker een uiteenzetting. De aftrek van het premievrij pensioen, zooals rechts dit voorstelt, lijkt spreker beter Wat betreft de houding van B. en W. tegenover den raad, had spreker die gaarne wat beter. De raadsleden moes ten door B en \V. wat meer worden be schouwd als medebestuurders en niet, zoo als het nu vaak den schijn heeft, de raad beschouwen als een noodzakelijk kwaad. Daar niemand der fracties meer alge meene beschouwingen wenscht te houden, wordt overgegaan tot behandeling der be grootingen voor de bedrijven. De voorzitter stelt echter eerst aan de orde de kwestie van het premievrij pen sioen. De heer Roodenburg opent de rij der sprekers. Spr. begint met te wijzen jp de salarissen van den burgemees eer, secre taris en ontvanger. Sinds 1923 zijn deze salarissen bijna 50 pet. verhoogd. Nu wor den ook deze functionarissen nog in het genot gesteld van premievrij pensioen. De andere salarissen zijn alle zoo gebleven. Door B en W wordt een politiek gevoerd van: Wis heeft zal worden gegeven en wie niet heeft, hem zal worden ontnomen". Spr. en de zijnen zullen blijven strijden ook voor verhooging dm mindere loonen en sala rissen. De heer Kofman verdedigde de voor steil envan de rechtsche fracties. Deze frac ties zijn niet van plan hooger te bieden, dan mst het oog op de gemeentefinanciën mogelijk is. Het salarisrapport kon toch geen meerderheid bekomen en ais er een is, wien dat spijt, dan is dit spreker wel Nu kunnen de rechtsche fracties homogeen ko men met de volgende voorstellen omtrent premievrij pensioen: van jaarwedden of in komens beneden 1525 wordt geheven 3 'A pet., van 1525 tot 1300 wordt geheven 5 pet., van 1301 tot 3000 en hooger 6J4 pet Dit komt dus neer op een salansver- hooging van 5 pet. voor de laagste, van Z'A pet. voor de middensaiarissen en 2 pet. voor voor hoogere salarissen. De rechtsche _rac- ties zijn van oordeel, dat deze vóorstelieh neer karnen m de lijn van het salaris rapport. Vooral moet de raad het oog ge richt houden op de financiën van de ge meente. De belasting zal in de komenae jaren toch reeds aanmerkelijk worden ver hoogd. t De heer Schild zegt, namens de V. D.- fractie, dat met net oog op het premievrij pensioen der hoogere ambtenaren het pre mievrij pensioen voor de andere ambtena ren toch ook niet kan, uitblijven. Om nu de andere ambtenaren premievrij pensioen te geven en bovendien nog een verhooging in het salarisrapport, ging hunne fractie wat al te ver. Spreker stalt voor, alle amb tenaren premievrij pensioen te verschaffen. Meerdere leden voeren hierover 't -voord. De rechtsche fracties wordt het zeer kwa lijk genomen, dat in de voorvergaderingen van rechts de houding reeds wordt vast gesteld. Dit leidt in de vergaderingen tot een onvruchtbaar debat. De voorzitter merkt op, dat het premievrij pensioen voor de hoogere ambtenaren door Ged. Staten wordt opgelegd. De uitgaven van premievrij pensioen over de geheele li nie kost de gemeente te veel. Ook de voor stellen v.vn rechts kunnen spr. niet beko ren, liever den aftrek voor allen dan maar verlaagd toe 3 V-, pet. In stemming komt hierna het voorstel der V. D.-fractie om premievrij pensioen te ver schaffen Dit wordt verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de S. D. A. P. en V. D. Een voorstel van de S. D. A. P. om het Weduwen- en Weezenpensioen voor reke ning der gemeente te nemen, wordt met hetzelfde stemmeneijfer verworpen. Het voorstel van de S. D, A. P. tot in voering van net salarisrapport wordt ver worpen met 10 tegen 3 stemmen. Voor al leen de S. D A. P. De voorstellen der rechtsche fracties wor den hierna aangenomen met algemeene stemme a. Overgegaan wordt tot behandeling van de bedrijfsbsgrootingen. De begrooting voor het Electrisch bedrijf wordt goedgekeurd tot een bedrag van 78100 Voor het Gasbedrijf op 264 504. Voor den Reinigingsdienst op 51950. Voor den Vischafslag op 6375. Voor 't Woning- bedrijf op 48.800. Voor den Gemeente Fruit tuin op 3030. Voor den Ophaaldienst op 3600. Voor den Gemeenschappelijken Keuringsdienst van vee en vleesch in den keuringskring Enkhuizen op 17.900. Bij de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur is door B en W. overgelegd een staat, aangevende het bedrag, hetwelk door de verschillende kerkelijke gezindten en partijen is betrokken van het Armbe stuur. Het blijkt, dat de Gereformeerde gemeente niet van het Burgerlijk Armbe stuur heeft gebruik gemaakt. De heer Sluis zegt, dat het tot de eer ste plichten van elk Kerkgenootschap moet worden gerekend, zelve de armen te onder houden. Nu kan natuurlijk wel worden op geworpen. dat de Gereformeerde Partij te Enkhuizen m een uitzonderingspositie ver keert, doch dit doet aan het beginsel niets af. De heer Kouwenhoven merkt op dat de cijfers weike zijn aangegeven voor de Her vormden niet .iuisi kunnen ziin. De voor zitter zal hiernaar onderzoeken. Je heer Rozendaal acht het werk van belang, dat de hooge bedragwn door sommige gezindten betrokken eens worden onderzocht. Wel- I licht kan hier wei een flinke som worden bezuinigd De Voorzitter "egt. dit toe. De begrooting wordt hierna vastgesteld tot een bedrag van 23000. De begrooting der Gezondheidscommis sie wordt vastgesteld op j 4800 en voor 't Gereformeerde Weeshuis P 42048 50 De begrooting voor de gemeente word' nierna behandeld. Nu de pensioenpremie-regeling vastgesteld is, gaan de artikelen vlug in- üer den hamer door. De S. D. A. P. ver klaart zich tegen alle partic. verhoogingen Bij den post Bovolkingsregister en hiusnum- roering de neer Visser dit werk niet meer laten doen door den nooidagent van po""- moet aan de disnaren der ge- rr zoo weinig mogelijk oywerk wor de'. verschaft. De voorzitter meent, dat dit werk gemakkelijk door dien functionnaris kan geschieden. Bij den post onderhoud plantsoen wil de heer Roosendaal voorstellen, dat de ge meentetuinman niet te veel optreedt als opzichter, deze moet zelve voorgaan, dan hebben we ook hiei niet noodig een voor- man Zoo is het met meerdere diensten, ais wat meer vereenvoudigd werd zou dit heel wat bezuiniging brengen. De subsidie voor net bijzonder bewaar- schoolonderwijs wordt na breede bespre- j king gebracht op 15 per Kind. Op een opmerking van den neer Roosendaal ver klaart de voorzitter dat net openbaarbe waarschool onderwijs kost 33 per kind. Daar inmiddels het middernachtelijk uur heeft geslagen wordt de vergadering verdaagd tot Donderdag a. s. des avonds nalt acht. R.K. Volksbond Bovengenoemde bond hield een ledenvergadering in de K. S A. De voorzitter, de heer Th. Zuurbier, opende de vergadering met den Christelijken groet, heette de aanwezigen nartelijk welkom, in het bijzonder den spreker van dezen avond, den heer Smidt, directeur van de Arbeids beurs uit Beverwijk. De heer Smidt kreeg hierna het woord en zette op zeer duidelijke wijze uiteen net werken van de Arbeidsbeurs. De vragen,1 door enkele leden gedaan, werden door spr. op duidelijke wijze beantwoord. De voorzitter bracht een hartelijk woord van dank aan den heer Smidt voor de leerzame woorden. Hierna werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en onder dank goed gekeurd. Aan de orde komt bespreking 10- jarig bestaan. De voorzitter deelt mede, dat Zondag 10 November het feest gevierd zal worden, voorafgegaan door een triduum, cat gehouden zal worden door den geestelijken adviseur, kapelaan Staring. Evenals het vorig jaar zullen op den feestavond de Gebr. Boesnach uit Rotterdam met hun luimige voordrachten de leden met hunne dames aangenaam bezig houden. De voorzitter deelde mede, dat kinderen dezen keer geen tosgang tot de feestvergadering krijgen. Hierna kreeg de geestelijke adviseur het woord, die de leden aanspoorde om trouw hst triduum bij te wonen en voornamelijk Zondagsmorgens aan de algemeene H. Com munie deel te nemen. De voorzitter bracht een woord van dank aan den geestelijken adviseur voor zijn har telijke woorden en hoopte, dat de leden ge hoor zullen geven aan de woorden van den geestelijken adviseur. Bij de rondvraag vroeg de heer De Zeeuw of het verplichtend was om lid van de vak- afdeeling en tevens van den bond te ójn. De voorzitter zegt, dat het een Bisschoppe lijke wensch is, als men lid van een vak- afdeeling is, men ook lid meet zijn van den R. K. Volksbond. Hierna sloot de voorzitter op de gebrui kelijke wijze. De collecte voor Hulp in Nood bracht 1.94 op. Personalia Onze chef-veldwachter, de heer L. v. d. Laan, welke hier benoemd werd op 1 Augustus 1928 ,is met ingang van 1 FebAari 1930 benoemd tot rijksveldwach ter, standplaats Sas van Gent. Hij heeft dezeb enoeming aangenomen. De heer P. Renia, agent van politie alhier zal op 1 Januari onze stad verlaten wegens benoeming tot ambtenaar bij de uitvoering der Kinderwetten te Amsterdam. R. K. Damclub „St. Canisius" Uitslag der gespeelde partijen. Ciubcomp. le groep. J. TwaalfhovenB. Roeleveld 20 j A. v. LeeuwenJ. Turkenburg 11 j B. Roeleveld—C. G. A. Jong 1—1 Winterwedstrijd, le afdesling: H. H. v. NieuwkerkA. v. Leeuwen 11 B. v. Nieuwkerk—K. v. Vliet 0—2 Promotiewedstrijd 2e afdeeling: H. v. NieropA. J. Ocstrom 20 H. FrieP. v. Zijl 02 C. G. de Jong—Th. A. de Graaf 2—0 H. de GraafN. v. Leeuwen 02 Competitie 3e afdeë'ing: G. v. NieuwkerkG. Verheggen 20 H. WiegmansJ. Bakker 20 G. v. MontfoortA. v. N euwkerk 0—2 A. v. DijkW. Maijenburg 20 Prijswedstryd De Bijzondere Vrijwillige Landstorm, afd. Assendelft houdt a.s. Zater dagmiddag 2 November voor de leden een prijswedstrijd van 2 tot 5 uur. Door de Gewestelijke Landstormcommissie zijn aantal aardige prijzen beschikbaar ge steld. Radio-Centrale Door de radiohandela ren Bijl en Boekei, is ook te Nauerna dezer dagen een radio-centrale tot stand geko men. Naar wij vernemen, hebben er zich reeds ruim 20 abonné's opgegeven. Voor Nauerna, altijd zoo geïsoleerd, een ware uitkomst. Te water Dezer dagen kwamen eer. aantal grondwerkers, die wat te veel ge dronken hadden van uit de Kerk.rut land den dorpsweg. Op een oogenblik, dat zij mossten wijken voor een auto. kreeg een er van zoo'n slingereffect, dat hij pardoes in de wegsloot plonste. Mst vereends krachten werd de badgast met zijn rijwiel op he: droge gebracht. Gelukkig .had de man geer. letsel. 't Geval veroorzaakte een heele oploop. Koemarkt Op de Woensdag gehouder njaaarskcemarkt waren in totaal aange voerd 40 geldekoeien, prijs 150200 per stuk. Handel stug. Wegens den geringer, aanvosr was de markt zeer spoedig afge- loopen. Te water Een zekere K. wilde per bootje eenig vuil, afkomstig uit een rookery, weg brengen. Door den hoogen waterstand bot sten de opgeladen deklcisten tegen de Lange brug, met het gevolg, da: K. met kisten te water viel. Door omstanders werd hij weer spoedig op het drooge gebracht. DEN HAAG. 30 Oct. Omtrent het ge val van zware mishandeling gisteravond in de Ripperdastraat te Den Haag, vernemen wij, dat de dader in den afgeloopen nacht in zijn woning te Rotterdam is anagehouden en dat hij een voorloopige bekentenis heeft afgelegd. Hij word) op het hoofdbureau van politie in arrest gehouden. De toestand van het slachtoffer is naar omstandigheden re delijk wel. Een goede vangst DEN HAAG, 30 Oct. De Haagsche politie heeft aangehouden den Rotterdammer T. en den beruchlen Amsterdamschen inbreker F. als verdachl van de op 12 October gepleeg de inbraak in een perceel aan de Van Ho- genhoucklaan. waarbij f 3000.aan juwee len werd gestolen. Zij waren bij hun aan houding in het bezit van inbrekerswerklui- gen. De Amslerdammer die bij de inbraak op den uitkijk moet hebben, gestaan, is door twee meisjes herkend. DEN HAAG, 30 Oct. Ter gelegenheid van zijn bezoek aan Soesterberg heeft de Minister van Defensie den afiredenden com mandant van de luchtvaariafdeeling, kolo nel Hardenberg, medegedeeld, dat hij be noemd is lot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. DELFT, 30 October. Prof. ür. Ir. J. A. A Mekel heeft hedenmiddag bij de aanvaai- ding van het hoogleeraarsambt aan d: Technische Hoogeschool alhier een rede uit. gesproken, getiteld: „Dikte en samenstelling der aardkorst." AMSTERDAM, 30 October In den af- gelocpen nacht is door onbekende oorzaak de motorsleepboot „Margareia" van den sleepbooidienst „De Onderneming", liggen de vóór het kantoor dezer maatschappij aan den Binnenkant, gezonken. Een gedeelte van de sleepboot bleef boven u'ater uitsteken en hedenmorgen werd met de lichtingswerk zaamheden begonnen. Men vermoedt, dat dc buitenpoort is blij ven openstaan en daardoor de boot is vol- geloopen. Naar aanleiding van het Volksbegehren zeide hij. dat er langzamerhand een on draaglijke toestand was ontstaan, veroor zaakt door de Hitlerianen, de Stahlhelm en de Landvolkbeweging met hun m'sdadige aanslagen, wier actie meedoogenloos zou worden onderdrukt Hel verbod van Stahlhelm blijft gehand haafd Hel verbod aan de ambtenaren om het Volksbegehren te teekenen had hun rech'.en volstrekt niet beknot, maar men kon riet dulden, dat ambtenaren zich tegen den Staal keerden. Ook was hel een on- draagliike toestand, indien voor elke zaak de beslissing van 't staatsgerechtshof werd ingeroepen Er zal worden onderzocht ho« dit te voorkomen is. ATHENE, 30 Oct. De Grieksche re- geericg confereerde met de directeuren der groole Alh-ensche banken, om maatrege len te nemen tegen de op de Grieksche fi nancieele markten plotseling opgetreden deoressie. Bij deze bespreking werd gewezen op het nut van het uilgeven van nieuwe bankno ten en het slimuleeren van goud-invoer uit het buitenland. BREDA, 30 October Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen, heeft de genees kundige kring van Breda hel door den Com missaris der Koningin in de provincie Noord- Brabant ingediende bemiddelingsvoorstel in zake het medisch conflict met de gemeente volledig en onvoorwaardelijk aanvaard. Burgerlijke Stand Geboren: Jan, z. van J. Drijfhout en H. J. Boller. Ondertrouwd: Arie van der Stelt, oud 26 jaar, bloemistknecht en Wijtske Jeeninga, 22 jaar, zonder beroep, beiden alhier Roodvonk In het gezin van C. L. Kraak is een geval van roodvonk geconsta teerd. Politie Verloren: een bruine deken. Gevonden- een grijs jongensdasje en een autoband met velg, merk „Ford". Inlichtin gen ter secretarie. Door P. Voorthuijzen Jzn., is een aan- vraag ingediend ingevolge de Landarbei- I derswet ter bekoming van een plaatsje aan j den Middenweg. Maggi-demonstratK Voor een hondertal belangstellenden werd Dinsdagavond de aan gekondigde demonstratie van Maggi-produc- ten gehouden in de Vlas- en Korenbeurs. Na een explicatie en bespreking der nieuw ste soepen werd de Maggi-film vertoond. In het eerste deel kreeg men. een kijkje in het I uitgebreide landbouwbedrijf, tot de fabrie- ken behoorende, in het tweede deel da1 fabrieken, terwijl het derde deel bestond uit prachtige natuuropnamen uit de omgeving van het Bodemmeer. Tusschen het eerste en tweede deel werden de aanwezigen in de ge legenheid gesteld kennis te maken met draadvermicelli-soep. WEENEN, 30 Oct. (V.D.) Na de bot singen, die gisteren plaats vonden aan de Weensche Universiteit en aan de Technische Hoogeschool was de rust weer vrij spoedig hersteld. De rector der Universiteit liet een oproep aanplakken, waarin hij de studenten tot een bezonnen houding aanmaande. De Universiteit zal niet gesloten worden. Ook de Technische Hoogeschool wordt heden weer geopend. De rector van de Technische Hoogeschool heeft echter medegsdeeld. dat de bezoekers zich streng aan de discipline zullen mosten houden. Gedurende den pe- heelen morgen zal ds politie'cp haar hoed3 zijn om eventueel daadwerkelijk te kunnen ingrijpen tegen rustverstoringen. Het „Volksbegehren" Het verbod van ds „Stahlhelm" gehandhaafd ALTONA, 30 October Wolffhurau De Pruisische minister van binnenlandsche za ken, heeft hier gisterenavond een redevoe- ring gehouden, waarin hij o.a. verklaarde nimmer een ingriinen in het zelfbestuur der gemeenten te zullen dulden. OVERZICHT „DE STREEK" De opgewekte toon waarin ons vorig overzicht gesteld was, behoeft ook thans niet achterwege te blijven, kan zelfs nog wat aangedikt worden. Weliswaar moet het alleen van de bloemkool komen en daar buiten is er niet veel dat behoorlijk geld opbrengt; die dus geen bloemkool in de snee heeft, ziet zich de mooie bedragen ont gaan, die gelukkig thans door de veiling kunnen werden uitbetaald. De resultaten, die momenteel met dit product behaald worden, zijn heei gunstig. De vraag is van dien aard, dat dezen Dins dag een getal van 380 belat^n schuiten willige afname vond en dien dag- een omzet bereikt werd van 44 mille, zijnde het hoog ste bedrag dat dit jaar voorkwam. Overal elders is de bloemkool schaa och en dank zij het zachte weer, :>ben we hier dage lijks flinke aanvoeren, die, wanneer we zoo gelukkig zijn deze weex-sgesteldheid nog een tijdlang te behouden, voorloopig niet zu'.len verminderen. De prijs is de laatste week opgéloopen en bedraagt thans voor de eerste soort 20 a 23, tweede soort 10 17 en derde soort 3 i 7 per 100 stuks. Van de koolsoor ten „nichts neues"; over het algemeen kleine aanvoeren tegen vrijwel onveran derde prijzen, die voor rocd van 2.50 tot 4.-,- voor geel 3 a 4 en voor wit 1 a 2 per 100 kilo bedragen. De flinke prij zen die de vorige week voor de bieten be taald werden ,had nogal ruim aanbod tot gevolg, waardoor een inzinking van den prijs tot even beneden 12 per 1000 stuks niet te vermijden was. Uien hadden een hee! slechte week, de grooten konden slechts 1.30, drielingen 80 cent, nep 1.50 per baal halen. Vandaag was het weer iets beter en kwaenen de beide eerste op 1.00 en 1.15, het vorige jaar, teen deze bij zeer groote aanvoeren geregeld 3.50 opbrachten, was de hindel wèl zoo aange naam. Siaboongn zijn van het tooneel verdwe nen, in totaal zijn 20.700 zak aangevoerd tegen 4200 zak in het vorige jaar, terwijl de toeleg dit jaar beduidend grooter was. Ook van Tomaten is de aanvoer niet noe menswaard, ds" laatste noteering was 20 cent per kilo. Over aardappelen zullen we het maar niet hebben, voor de poters zoo wel de winteraardappels moet men de konpers met een lantaarntje zoeken. De aanvoer over de vorige week bedroeg: 2400 baal aardappelen. 2100 baal uien, 800 zak slabocnen, 682.000 stuks bloemkool, 103.000 kilo rood. 65000 kilo geel, 151.000 kilo wit en 537.000 stuks bieten met esn opbrengst van 120.S16. VEILINGOVERZICHT BEVERWIJK De har.drl stemde de afgeloopen week over het algemeen nog al tot tevredenheid en de aanvosr is vcor dezen tijd van het jaar van zeer veel producten nog ruim te noemen. Andijvie staat oir dezen tijd in aanvoer aan de spits en van iedeie inb" enger maakt dit artikel thans het hoofdproduct uit. De prijzen bleven goed op peil en geven bij onze vorige noteeringec hoegenaamd géén verschil aan. De goede krepper, gmeen van 34 cent per stuk vlug tan de ha-.* ter wijl mindere soorten naar evenredigheid voor 2540 ct. per kist van 20 r uks wer den betaald. Pj'ei kwam tengevolge van grootsn aan voer een weinig in de v .'-drukirmg en kon de hooge prijzen de. vorige vemr.gen niet meer handhaven De prijzen liepen uiteen van 613 cent. met eer doorsneeprjjs voor goede soort van 10 cent per bos Peen kwam nog in flinke oartijen aan de veiling. Ofschoon hiervan nog een zeer groote percentage als eerste kval;te: kan wordsn aangemerkt, werd toch ork een be langrijke hoeveelheio minderwaardig en af wijkend soort aangeboden Voor goede soort was nog altijd veel belangstelling en kon van 1216 cent per bos word cv genoteerd, met prijzen van 610 cent voor mindere soorten. Spitskool kwam nog in groote voorraden het is echter aan hei prodact duidelijk merkbaar, dat het seizoen hier.ar ten ein de loopt. De prijzen zijn dientengev' ige dan ook niet meer zoo hcog en kwamen slechts voor enkele partijen tot cent, terwijl de massa naar kwaliteit var 25 'cent per stuk kon halen Tomaten bleven ds geheele week goed gevraagd. De aanvoer van j.l Vr.jdag aan de Vrije Veiling bedroeg nog 360 kisten, met prijzen van voor A Kwalite.t 10.30, B 9.30. C 8.30 en CC 5.30 pier lGü por.d Ook voor de binnenlandsch n.artr was veel animo en gingen de partijen van 2026 ct. per Kg. voor esrste soort. Daai tor dusver re nog geen vorsi is ingevallen kwamen dan ook nog mooie ^partijt jes natnur-toma- ten aan de veiling Bloemkool was de afgeloopen week zeer beperkt in aanvoer VoQt goed" kwaliteit was veel belangstelling en noteerden van 2024 cent. terwijl minciere soorten van 512 cent konden haien. Spinazie kan nog juist voldoen aan de vraag naar dit artikei Hst thans aange bodene geeft echtei to" al verschil van kwaliteit aan. waardooi een sterke irijs- schommeling van dit pr- duet valt waar te nemen, die u teer loopt van 60150 cent per kist van 10 Kg Spruiten zijn momenteel zeer gevraagd en gingen de afgeloopen week voor eerste soort tot 30 cent per Kg De aanvoer var. snij- en spercieboonen bepaalde zich tot kleine kwanturns, deels uit de natron en gedeeltelijk Ms glaspro duct. De prijzeii bepaalden zich naarmate de kwaliteit, die van sommige partijtjes tot buitensporig hoog wsid opg: i rev en en zelfs tot 60 cent per Kg kwamen. Postelein was nog steeds iedere veiling aanwezig en ging natuurlijk als zeldzaam heid voor flink loer,end* prijzen Als eer bijzonderheid Kunnen wij dan ook melder- dat tot heden iedere veiiinj no?, aardbeier van.den kouden grond, we-c/te aangeboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5