Binnenlandsch Nieuws VOOR DE HUISKAMER I DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN ÈN TRIJNTE DERDE BLAD DINSDAG 5 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 Kreymborg-coupe EEN INTERACADEMIALE SOCIALE STUDIEDAG Redevoeringen over katholicisme en socialisme Een geschenk uit Indië voor H. M. de Koningin De begrooting van het Hoog heemraadschap „Rijnland". KUNST EN KENNIS Lorenzo Perosi De zwarte kunst De achtdaagsche spoor- abonnementen Een adres inzake de wegen belasting Een belangrijke bouw Verzoeken van naamlooze vennootschappen D'2 moord te UI venhout Uit het gasbedrijf te Zutphen De moord in de Faber van Riemsdijkstraat te 's-Gravenhage W 9 Veel belangstelling In het gebouw van „Sanctus Virgilius" te Delft kwam voor het eerst sedert zes jaren een groote groep Katholieke studenten bij een. Leiden, Ütrecht, Rotterdam en Nij megen waren vertegenwoordigd. Deze eer ste studiedag is eveneens bijgewoond door de professoren Steger, Veraart, Granpré, Molière, Weve en Kaag, de laatste twee van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg Voorts waren aanwezig atgevaardigden van de R. K. Jonge Werkgeversvereenii'ug, het R. K. Werkliedenverbond en van het bestuur der sociaal-democratische studen tenclub afd. Delft. Des morgens heeft de Weleerw. pater van Santen 0 S B. in de kapel der Hippolvtus- stichting een H Mis op en den dag ingeleid met een predikatie waarin hij sprak over de naastenliefde, welke hij de kern van alle sociale vormen noemde. Rede pater Vrijmoed Pater dr. G. Vrijmoed O.F.M. de modera tor der recipieerende club, heeft de Deift- sche sociale vlag ontwerp van Tom Nix, symboliseerend de arbeidsheiliging door ar beider en intellectueel gewijd en daarna gesproken over de idealen van socialisme en katholicisme en deze belicht van religi eus-ethisch standpunt. Wanneer gesproken wordt over katholicis me en socialisme, behoort eerst vastgesteld, wat onder beide verstaan wordt. Het katho licisme wil niet zijn een politieke construc tie: het is een geloofs- en zedenleer. De Katholieke Kerk is niets anders dan de voortlevende Christus, die nu te midden van de wereld leeft en in Zijn Kerk Zijn werk voortzet. Zoeketld naar de verhouding tusschen ka tholicisme en socialisme, wenschte spr. bij het socialisme vier groepen te onderschei den, te weien: het formeel wetenschappe lijke socialisme of te wel het Marxisme; het practisch socialisme; het socialisme van het hart en het religieus socialisme. Spr. ging vervolgens deze vier groepen na en merkte ten aanzien van het laatste punt op, dat het religieus socialisme, bre ken wil met de mechanische werkwijze der vorige eeuw en zoekt naar normen waar langs en waardoor 'n nieuwe samenleving kan worden opgebouwd. Het religieus socia lisme is in dit zoeken heel modern inge steld: het zoekt in en uit zich zelf en geeft zich dus over aan een ijdele hoop. Het Ka tholicisme heeft in de zedelijke normen 'n sociale levensleer. Zijn rede besluitend, zei pater Vrijmoed, dat de Katholieken van het socialisme lee- ren kunnen wat meer critisch te staan te genover de feitelijke concrete eigendoms verhoudingen, hoe onze houding ten opzich te van het kapitalisme zijn moet: misschien ook wat dieper en waarachtiger de broe derschap te beleven Van het Katholicisme kan het socialisme ontvangen de zedelijk godsdienstige nor men en met deze den grondslag, waarop het nieuwe normen kan bouwen. Langs dezen weg, geloofde spreker, kun nen socialisme en katholicisme elkander na deren. Rede Max van Poll In de middagvergadering sprak de heer Max van Poll, lid der Tweede Kamer over Katholicisme en socialisme, en beider stel ling nemen ten opzichte van sociaal econo mische vraagstukken. In zijn inleiding zette spreker evenals pa ter Vrijmoed, uiteen, dat het Katholicisme vast omlijnd is. terwijl het socialisme niet te definieeren valt Spreker ontkende, dat het socialisme zou zijn ontstaan met het optreden van Marx. Want vóór em zijn er vele filosofen ge weest, die zijn weg bereidden. Marx' groote werk is geweest, dat hij in een licht ont vlambare massa een vonk heeft geworpen: haar vereenigd heeft niet alleen in protest, doch ook in voortdurende werkdadigjieid en stellingname tegen een economische wan orde en haar het vast geloof heeft geschon ken. dat aan de overheersching van het ka pitalisme een betrekkelijk spoedig einde zou komen. Marx proclameert geen plotse linge omwenteling: hij was oorspronkelijk geen socialist, doch hij werd het, doordat hij een nieuwe economische wet ontdekte. In den breede ging spreker na, de kern van Marx' stelsel. De laatste halve eeuw, en vooral de laat ste jaren, is het socialisme dichter bij het Katholicisme gekomen. Wie dit loochent, spreekt tegen de waarheid. En de Katho lieken, die hun leer juist op de punten, die betrekking hebben op sociale strevingen, beter zijn gaan begrijpen en in practijk bren gen zijn er toe gekomen wat goed is in het socialisme, beter te begrijpen en te door zien. Met een krachtigen oproep aan de jonge re generatie, om in de toekomst alles te doen wat mogelijk is, tot heil der Europee- sche beschaving om het social'sme terug te brengen naar de Katholieke Kerk, besloot de heer van Poll zijn rede. bouw der lijn GeertruidenbergEindhoven, met twee openlucht-stations, enz. Ged. Sta ten stellen voor het crediet voor de P. N. E. M. in verband met het voormeld plan met 3 millioen gulden te verhoogen. Een kostbaar borduursel Gisteren is aan de secretarie ten paleize aan het Noordeinde te 's-Gravenhage afge geven namens den heer Khouw Kim An, majoor der Chineezen te Batavia, een ge schenk voor H. M. de Koningin; dat is H. M. een persoonlijk cadeau van evengenoemden heer, maar toch ook moet worden beschouwd als een bewijs van de trouw van alle Chi- neesche onderdanen in Nederlandsch-Indië tegenover onze Koningin, meldt het „Hbld.'' Het geschenk bestaat uit een kostbaar borduursel, vervaardigd door vrouwen te Shanghai, het geheel omlijst door een kuns tige, geheel uit de hand gesneden encadrce- ring, die een meesterstukje is van Chineesche werklieden te Batavia. Op het borduursel, waarvan wij hiernaast een afbeelding plaat sen Komen o.m. eenige Chineesche letter- teekens voor, die vertaald achtereenvolgens beduiden De linkerletters: „Khouw Kim An, Majoor van Batavia, eerbiedig aangeboden De middelste letters: „Eeuwig blijve Ne derland machtig." De rechtsche letters: „Ter herinnering aan een lang leven van de koningin, 31 Augustus 1929." Uit dien datum kan vermoedelijk de gevolg trekking worden gemaakt, dat het huldeblijk tevens is bedbeld als een verjaardags-ge- schenk voor H. M. Met het overbrengen van het geschenk naar Nederland belastte zich op verzoek van den schenker de heer A. Zimmerman. De begrooting van het Hoogheemraad schap „Rijnland", over het dienstjaar 1930, is in ontvangsten en uitgaven geraamd op 971.042.59 tegenover een bedrag in ont vangsten en uitgaven van 764.891.99 terwijl de rekening voor het dienstjaar 1929 sloot in: Ontvangsten 656.697,18, uitga ven 571.999.58 H; dus met een voordeelig saldo van 48.697.5954. De kosten van het huishoudelijk bestuur zijn geraamd 103.123; kosten van open bare werken 299.1.10; kosten van bijzon dere eigendommen 8465; kosten van waarnemingen en toezicht 6020; uitgaven in de vorige hoofdstukken niet inbegrepen 62.688.50; buitengewone uitgaven 962.310, en onvoorziene uitgaven 29.326.09 (vorig jaar geraamd op 24.789.49 54) en in 1918 werkelijk uitgegeven 134.575. j Van de ontvangsten noemen wij hier ontvangsten van vroegere diensten 69.300.1454; inkomsten uit bezittingen 70.454.15; opbrengst van sluizen en brug gen 22.100; opbrengst van omslagen over landen in Rijnland 351.812.68; inkom- zoorl; een „oremus". Het zal binnenkort sten wegens bemaling of andere diensten Worden uitgevoerd. bewezen aan landen van buiten Rijnland 22.003.0854; verschillende ontvangsten 404.100. De opbrengst van het bundergeld over de landen in Rijnland wordt geraamd op 344.598.88 (in 1929 geraamd 338.399.77) en in 1928 ontvangen 337.707.71. De begrooting, in het algemeen genomen, levert een gunstig aspect op. Uit Rome wordt aan de Maasbode gemeld: Er wordt hier verteld, dat mgr. Lorenzo Perosi, nadat hij gehoord had van den mis lukten aanslag op kroonprins Umberto. een hymne heeft gecomponeerd op den vorsten Het geheele jaar verkrijgbaar? Naar „Het Vad." meldt, bestaat er goede kans, dat de achtdaagsche spoorabonnemen- ten, tot dusver alleen des zomers te verkrij gen, het heele jaar verkrijgbaar worden ge steld. De Nederlandsche Vereeniging „De Rij wiel- en Auto-Industrie" te Amsterdam, heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin zij haar bezwaren uit tegen de toepassing van de Wegenbe lastingwet waardoor de Nederlandsehe Au tomobielhandel gedurende meer dan twee jaren in ernstige mate gedupeerd is ge worden. Een algemeene grief is, dat bij de toe passing van de Wegenbelasting te weinig rekening wordt gehouden met de eigenaar digheden van het bedrijf van den automo- bieihandelaar, waardoor de handei geschaad wordt. Een belangrijk deel der grieven is gevolg van de toepassing van artikel 6 sub. b; dit artikel zou. bij een minder enge uitlegging van het woord „proefrit" niet alle bezwaren medebrengen, welke thans gevoeld worden. Ten aanzien van de verplichting tot be taling van weggeldbelasting, behoort de automobielhandelaar niet beschouwd te worden als „een automobilistdie een groot aantal automobielen bezit, en dus voor dat aantal wegenbelasting behoort te betalen. Een dergelijk standpunt houdt geen reke ning met het wezen van het automobiel bedrijf. Als regel zal de handelaar-automobilist voor een of meer „als automobilist" of be drijfsautohuurder gehouden wagens belas tingplichtig behooren te zijn. Ten aanzien van de proefritten wordt vereiseht, dat bij een „belasting vrijen" proefrit, de adspirant-kooper, benevens iemand vanwege den verkooper zich in het voertuig bevinden, een eisch. welke geen rekening houdt met de practijk. In het belang van den handel in motor voertuigen, dringt adressante aan op 'iet verleenen van een ruime vrijstelling van wegenbelasting, ten behoeve van motorrij tuigen in het bedrijf van fabrikanten en herstellers van of handelaren in die voor werpen, voor zooverre deze niet gebezigd worden voor het vervoer van waren. De directie van de N. V. Prov. Noordbr. electr. Maatsch. zal de in uitvoering zijnde uitbreiding der centrale spoedig doen volgen door een tweede uitbreiding, waaronder de Zoo, is Uw man uit: hebt U er geen ver moeden van, waar ik hem kan treffen? Niet het minste; hij zei. dat hij weer naar kantoor ging, om nog wat werk te doen. Waarom geen antwoord? Door den heer Boon zjjr. aan den Minis ter van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister beken, i, dat in za- kenkringen ernstige ontstemming bestaat over het feit, dat taL'ijke aanvragers van Koninklijke bewilliging of van een ministe- rieele verklaring „van geen bezwaar" op statutenwijzigingen van naamlooze ven nootschappen reeds een halt jaai en lan ger vergeefs op antwoord wachten? 2. Is het den minister bekend, dat dit ernstig bezwaar oplevert voor aanvragers, die bij een spoedige toepassing van de be trokken statutenwijzigingen grcot belang hebben? 3. Is het den minister bekend, dat telefo nisch contact met de ambtenaren van de afdeellng van het Departement, waar deze aanvragen behandeld worden, wordt ge weigerd en persoonlijk bezoek wordt afge wezen onder mededeeling, dat belangheb benden zich schriftelijk tot het Departe ment kunnen wenden? 4. Is het den minister bekend, dat daar op gevolgde schriftelijke verzoeken om op heldering, ook van notarissen, reeds maan den lang onbeantwoord blijven? 5. Is het juist, dat de sub 3 en 4 bedoel de houding en de sub. 1 bedoelde vertra ging een gevolg zijn van het feit, dat ten Departemente groote achterstand is ont staan in de afwerking van de sub 1 be doelde aanvragen, die, zooais te verwachten was, in hooge mate zijn toegenomen in ver band met het inwerking treden van de nieuwe wet op de naamlooze vennootschap pen? 6. Is de minister bereid aan den onhoud- baren toestand een einde te maken en als nog maatregelen te treffen zij het dan ook van tijdelijken aard opdat een snelle be antwoording der aanvragen zal plaats vin den? 7. Tegen welken datum verwacht de mi nister, dar de achterstand za: zijn inge- i haald en hoeveel tijd zal daarns ongeveer verloopen tusschen aanvrage en beslis- sing? Een legende door A. W. Schouder aan schouder stonden de men- schen opeengedrongen in de ruime beuken van den grooten dom, wanneer Pater Mau- rus preekte. De onvermoeide ijver van den vromen pnester droeg rijke vruchten. Wie in twL-t en tweedracht met een ander ge leefd had, reikte zijn vijand de hand ter verzoeningDe herbergen liepen leeg ieder deed vreedzaam zijn werk, zoodat de gerechtsdienaar veel vrijen tijd had, want niemand werd nog wegens schuld in de ge vangenis gezet. Satan zag dit alles knarsetandend aan... Wat hij ook deed, om de zielen die zijn kluisters ontkomen waren, terug te winnen, mislukte Hij zon op middelenEen vloed van scheldwoorden ont.qapte aan zijn dikke lip penOp eens viel hem iets inZijn heele lichaam schudde van ingehouden la chen; en hij mompelde bij z,ch zeif: „De zwarte kunst!de zwarte kunst! Zoo hard als hij kon liep hij naar de Jodenbuurt. Salomon, de zoon van Abraham, had juist de Sabathkaarsen ontstoken. Peinzend ■staarde hij in de sombere vlammen. De ge bedsriem gleed als naar gewoonte dooi zijn vingers. Een heftig geklop schrikte hem op uit zijn gepeins. „Wie stoort de Sabbathrust van den Jood?" ,,'n Goede vr.nd! Doe open Salomon!" i Satan nam op de bidbank plaats. Met j het groot-te geduld luisterde hij naar de klacht envan den Manichaerhij ging faillietgeen enkel Christen liet zich j meer beetnemenEn van dit alles was j alleen de Belial, Pater Maurus, de schuld. Satan sloeg zich van pleizier op de knie, zoodat de echo van de wanden der nederige Jodenwoning terugklonk. „Maar mijnheer, het is volle ernst." Toen had Satan nog veel meer plelziei, hij lachte dat het huis ervan dreunde. I „Wees maar niet bang. Joodje!" lachte de duivel. „Gij zult weer heel spoedig tot aanzien en rijkdom komen. We sluiten een verdrag tegen Pater Maurus! geef je hand I er op!' „Maaronderbrak de zoon van Abra ham. „Ja, ja, goed goed'" lachte de Satan en wierp een goed gevulden buidel op tafel. Nog in denzelfden nacht trok Jonker Vo- land naar alle herbergen der stad, tot hij gevonden had wien hij zocht. Het was een I gezel der zwarte kunst, die Gutenberg te Mainz uitgevonden had. Hij had in de druk kerij van den boekdrukker Pust gewerkt. Adolf van Nassau veroverde echter Mamz I Men schreef hef 'w ci"s F^-rori 1462 De gezellen van Gutenberg en Pust» ve, spreidden zien toen naar aue windstre ken en zochten een nieuwe broodwinning i Met behulp van deze gezellen richtte Salomon een drukkerij In en dit geschiedde in zoo korten tijd, dat hij zelf meende dat liet er niet op de gewone manier naar toe S'ing. I En Satan's werk nam eenaanvang. In den beginne bescheiden en voorzichtig, werd hij steeds driester en brutaler. Aanvallen op de Kerk en hare dienaren, lofliederen op ondeugd en misdaad werden gevolgd door een smaadschrift op den Paus. Bij honderden, bij duizenden sloten de willige volgelingen zich in zijne gelederen aan. De kerken bleven langzamerhand leeg. De geest van godsvrucht en boete was verdwenen en het kwaad nam toe als nooit te voren. Toen zette Satan de kroon op zijn werk door al lerlei nieuws uit de heele wereld bijeen te zamelen. Hij noemde dat een „krant." Telkens en telkens weer moest er in iede re krant iets staan wat gericht was tegen de Christelijke leer en hare bedienaren. De vader der leugen wist anecdoten en sprook jes op te disschen, die uitsluitend ten doei hadden om haat onder de menschen te kweeken tegen het woord Gods en zijn leeraren. Tenslotte kwam het zoover dat j Pater Maurus zijn preeken staken moest, i Geheele nachten bracht hij in gebed door. Zijn lichaam kastijdde hij nog meer dan vroeger. Dagenlang weigerde hij zijn lichaam alle spijs en drank. Toen hij nu op zekeren nacht weer diep in gebed verzonken was en op de knieën liggend, God met tranen in de oogen om j hulp in dezen grooten nood smeekte, ver scheen de H. Paulus hem. „Lieve broeder", zoo sprak deze hem aan. „Toen ik nog op aarde toefde had het ver stand zeer groote macht over het gemoed 1 der menschen. Thans echter, nu iedereen alles zwart op wit wil hebben, is dit ver anderd. Wanneer de Heer het zoo geschikt had, dat ik thans onder de menschen moest werken, dan zou ik naar de pen grijpen om de massa tot den Heer terug te voeren. Leer dat van de Vijanden van onzen Heer Jezus Christus en Zijn Heilige leer ?n volg hun voorbeeld." Nog voordat Pater Maurus de beteeke- ais dei woorden begreep, was de groote vVerelc'apostel voor zijn verbaasde blikken erd'.v nen. Maar van dat oogenblik af was er wt s ''u .t en vrede in het hart van den vroir" monnik. Vlijtig oefende hij zich nu de kunst van schrijven. En al de heerlijke grootsche gedachten, die hij vroe ger zijn predikaties den geloovigen aan bood schreef hij nu met prachtige letters op glaa perkament neder. Maar nog was h£t ïem niet mogelijk zijn werken onder het volk te brengen, daar in het klooster niemand de boekdrukkunst verstond. Op zekeren dag nu klopte een pelgrim heel bescheiden aan de kloosterpoort en vroeg om binnen gelaten te worden. Een groot stuk van de wereld had hij dooneisd heel veel ontevredenheid. ist. geweld en slechtheid gezienToen was zijne ziel vermoeid geworden en smachtte naar rust. Ook had hij in Mainz de zwarte kunst, de boekdrukkunst, geleerd en het moeten aanzien, hoe men zijn heer, den edelen meester Gutenberg terwille van den Mam mon in de d ep te ellende gestort had Dit alles vertelde hij aan Va \r AbtDeze 'iet dadelijk Pater Maurus roeriü. Toen werd het druk en levendig in de anders zoo stille zalen van het klooster En broeder timmerman en broeder smid kregen erg veel werk. Daar echter alia, met lust en liefde geschiedde, knarste al heel spoedig de eerste pers door de kloostergangen. De abt liet er echter dr e vervaardigen. De nieuw broeder Egenhardt was echter ook een bekwaam houtsnijder. En zoo ver luchtte hij alle Zondagstractaatjes en Heiligenlevens van Pater Maurus met liefe lijke beeldjes en heerlijke randen. De krantjes werden nu van huis tot huis verspreid. En daar Pater Maurus zoo juist den toon van het volk wist te treffen, wer den zij zeer gaarne gelezen. En wanneer nu de redenaar den kansel weer betrad, was de kerk weer gevuld met mannen en vrou wen van lederen stand. Salomon zag het aantal zijner afnemers verminderen. De goedgezinden kochten lie ver de werkjes van Pater Maurus, want zij waren mooier en goedkooper dan die uit de drukkerij van Salomon. Bij de slechte men: chen was voor zulke dingen geen geld meerzij verkwistten het in brasserijen of lieten het in handen der vrouwen En zoo zat de zoon van Araham op ze keren avond weer bij den schijn der Sabbath- kaars en peinsdehet waren droevige gedachtenzijn gezel had hem plotseling verlaten...... er kwam voortdurend minder geld binnengelukkig, dat hij een mooi aantal goudstukken overgelegd hadOp een geheim plaatsje in de drukkerij bewaar de hij zijn schat. Geen sterveling kende de plaats. De gezel had er niet eens iets van gemerkt. Hij zou de pers \r alle verdere bijbehoorende dingen aan het kloostei ver- koopen. Daar Kenden ze de zaak toch ve i beter. Terwijl hij zoo peinsde voelde hij plotse ling een gloeiende hand op zijn schouder... Hij kromp ineenontsteld keerde hij zich omSatan stond achter hem. „Ge bent oud, Salomon, zoon van Abra ham!" zoo sprak de helsche geest hem aan „Je zaak gaat slecht. Je had moeten zorgen dat onze vijanden geen klanten hadden kun nen weglokken! Ik heb geen zin om mijn goed geld in een verloopen zaakje te steken Betaal me het goud terug, dat ik je ge- eend heb." De Jood weerde zich met hand en tand Hij verzekerde dat hij nooit geen geld ge leend had. Satan had niets dan een hoonend lachje op al deze klachten en eischte on verbiddelijk teruggave. Bevend over al zijn leden, nam hij het licht en strompelde naar de drukkerij. Daar hurkte hij behoedzaam op den grond neer. Voorzichtig keek hij naar alle kanten om. Dan hief hij met veel moeite een stuk plank uit den vloer omhoog. Daar was zijn schat verborgen. Een zwarte leegte gaapte hem tegen. „Mijn gezel!" schreeuwde hij luidkeels. Het licht viel uit zijn sidderende handen. 4. a1j uc^iwaxcuu wcwijo wuiuu wijcgiigcwiauit. nrpi,: i papiersnippers, die overal jjet wettig en overtuigend bewijs geleverd Opnieuw 12 jaar gevangenisstraf geëischt De behandeling in hooger beroep van de strafzaak tegen O. de Vught en E. J. Mertens, die m verband met den moord met rooi te Uivennout door ae recntoaiik te Breda ieder tot 12 jaar gevangenisstraf waren veroordeeld, naa, zooais gemeld, gisteren voor net Bossciie Hoi plaats. De oeaandeiing uam aoor de uitvoerige ge- tuigenvernooren den geneeien voor- en namiddag in oesiag. De deskundigen acntten het mogelijk, aat wonaen op den scneaei met ae re volver zyn toegeoraent. Wacntmeester aer Kon. Marechaussee A. C. Vissers nernaaiae uit net proces-veroaai. dat v d. B. by net vernoor steeds geroepen heeft, dat net een groote en een kieme waren en dat zij zien naaaen zwart ge maakt. de indruk van getuige was, dat v. d. B. wei wist, wie net gedaan naaaen, maar net niet dunde zeggen, nater neeft hij gezegd, dat Jansen net geld uit zijn uiveK nad genaaid, M. net bed m brand nad gestoken en J.*v. d. B. nern samen met Jansen geslagen nad. Hij neeft de V. waaiscrujnajk met gekend, maar net sig nalement klopte met de anaere genoem den. By de confrontatie verklaarde v. d. B. pertinent, dat M. hem geslagen had en net eed in brand gestoken nad. Mr Franke merkte op, dat hij nergens een proces-verbaal neelt aangetrollen over net verhoor van Koos Jansen. Wacntmeester Vissers antwoordt daarop, dat v d. Burgt alleen nad gezegd: „Ik ge- ,oot, dat hij net is." Mr. Gerrits vroeg, waarom de wacht meester eerst na 36 uur tot confrontatie overging. De wacntmeester antwoordde, dat hem dit m verband met net onderzoek, waarover ny nadere meüeüeeiingen doet, absoluut noodig voorkwam. üit de meaeaeehngen van den wacht meester over net onderzoek bleek, dat M. een bekentenis aflegde en verklaard nad met de v. op stap te zyn gegaan. Hij wees de plaats, waar de revolver was wegge worpen en waar de V. zijn handen nad gowasscnen. De revolver werd daar ge vonden. Heel Uivenhout is volgens wacntmeester bang, dat de V. weer terug komt. Na de pauze werd gehoord jhr. Laman Trip. niajoor-ciistrictscomnianuant aer Kon. Marechaussee te Breda, die meaeaeelmgeu need over net verhoor. V. d. B. neeft eerst aen naam van aatn M. genoemd, maar oy een volgend vernoor was ny minder posi- tief ny scheen toen moe te zyn en pyn te nebben en ging ook ae namen noe men van J. en v. d. B. Den naam M. neeit hy echter steeds genoemd en dij de connontatie heeft hij gezegd, dat sam nein geslagen en het oed m brand gestoken nad. Mr. Frank wees op net verschil in ae verklaringen van dezen getuige voor den recnter-conumssaris en voor net Hoi. Getuige H. Groenen, wacntmeester der .iz.on. Marechaussee te Breda, neeit op 26 itovenmer by een huiszoeking in de wo ning der wed. Bogers niets gevonden, maar s Woensdags daarop kwam uit de kacnei- pyp de porternonnaie van v. et. Burgt te voorscnyn. M. zea toen; Dat is gemeen, nou zeg ik aües! Getuige acht net moge- ,yk, dat de V. tusschen Bondag en Woens dag daar de porternonnaie verstopt heelt, want Bonaags is er mets in de kacncipijp gevonden. Vrouw Bogers is Dinsdags van nuis geweest en de V. was er toen. De president deed daarop voorlezing ge ven van de volledige bekentenis van M., die hy voor aen recnter-conumssaris neeft afgelegd. De V. heelt v. d. B. geslagen, toen hy nog aiieen binnen was. M. wilde eerst niet binnen komen, doch is er .ater toch even geweest. De V. had hem later ge zegd, dat hy v. d. B. in brand had ge stoken. Eveneens werden voorgelezen de verkla- rmgen van de V., dat al 14 dagen voor den roofmoord M. hem had aangespoord bij v.d. Burgt in te breken. Eindelijk was besioten samen te gaan. Toen het er op aan kwam had de V. weer willen terugtrekken en nad hy getracht M. van zijn voornemens af te brengen. Beide verdachten volharden in hun stil zwijgen. Hierna nam die procureur-generaal re quisitoir. Spr acht het bewys van dien aard, dat verd. meer zuilen moeten aan voeren dan hun ontkenningen en nun stil zwijgen V. d. B. heeft duidelijk M. aan gewezen als den lange, die hem geslagen had. in hetgeen volgens de getuigenver klaringen voor en na net feit gebeurd is, liggen tal van aanwijzingen, waardoor veel bezwarend bewijs wordt bijeengebracht. verspreid lagenOogenblikkelijk vatte dit vuureen geweldige vlam steeg om achtende, meent spr. dat de maximum-straf moet worden opgelegd. Spr. vraagt op ror- hoog en verteerde alles wat er in den weg nieele gronden vernietiging van 't vonnis kwam. Salomon zat onbeweeglijk als een der Bredasche rechtbank en veroordeeling steenen beeld. Zijn kleeren geraakten in van beide verdachten tot de straf, hun door brand. die Rechtbank opgelegd, 12 jaar. Hij jammerde en kermde zachtjesI Mr. Gerrits, die M. verdedigde, ontkent Maar op hetzelfde oogenblik stortte Satan dat het wettig bewijs geleverd was. De ge- zich met een woedend gehuil in de vlammen tuigenis van v. d. B. is zeker van veel be en voer met de arme bedrogen ziel ter helle. lang, doch deze sprak steeds van „ze", zon der aan te duiden wie net gedaan neooea. Br was, naar pi meent, geen enaeie reaeu voor v. a. B. om ae namen aer aaaers te verzwygen De toestana van net Slachtof fer, aat Zonaag driemaal binnen de 3 urea gehoord werd, kon weinig oevoraenjk zya geweest voor net verkrygen van n nemer getuigenis. De belangen van M. zyn zeer geschaad door net reit, aat Koos J. eerst uur na de aanwyzing is gearresteerd. Spr. aan met inzien w erne Deiaugen oy een der gelijke wyze van onderzoek gemoeid waren, .met net oog op ae aiverse versenmen acat 'pi. ae vermalingen van v B. vrywel on- oruikoaar voor ae constructie van t bewys. Men moet van die vermalingen een zeer voorzichtig geui'iuK maken. Van neiaerneid van geest kan geen sprake zyn geweest ay v. d. B. PI. vroeg ten slotte vrijspraak. Mr. Franke, die ae V. verdedigde, sioot zich. aan Dy net betoog van vongen pleiter. Er is geen enkele getuige dan v. d. Burg. Van wat deze verklaard neeit, is zeker wei iets waar, maar m ieder geval niet alles. Niet bewezen is dat de „kieme" een der ten laste geiegae reten neeit gepleegd. Maar aannemende, dat dit wel zoo is, zal het O. M. nebben te Dewyzen, aat de V. da „kieme" is. Er is geen enkele aanwyzing, dat de V op da plaats van net misdryf is geweest Pi. vroeg ten slotte vrijspraak Beide verdachten verklaarden onschuldig te zijn. De uitspraak werd bepaald op 18 No vember a.s. Een cassatie-beroep De Hooge Raad behandelde gisteren een cassatieberoep van den directeur van het gasbedrijf te Zutphen. Wegens het aannemen van een gift van de N. V. Ned. Gasmeterfa- briek George Wilson, hetgeen hij als ambte naar niet mocht, werd hij veroordeeld door de rechtbank te Zuthpen tot f 200 boete. Het Hof te Arnhem legde dezelfde straf op. Voor den requirant werd gepleit door mr. B. M. Telders, die eenige cassatiemiddelen voorstelde. Mr Telders pleitte voorts in een zaak van den directeur van de gasfabriek te Win terswijk. die tot 2 x f 200 boete was veroor deeld wegens het aannemen van giften als ambtenaar Ten slotte heeft de Hooge Raad ook nog behandeld een cassatieberoep van den direc teur der gasfabriek te Noordwijk. Wegens eenzelfde handeling had de rechtbank te 's-Gravenhage hem f 200 boete opgelegd, welk vonnis door het Gerechtshof aldaar be vestigd werd. In al deze zaken zal de procureur-generaal op 18 Nov. a.s. concludeeren. De dagvaarding van M. B„ geboren te 's-Gravenhage, den 9den Januari 1886, van beroep koopman, wonende te 's Gravenhage, thans gedetineerd, die op 19 November voor de Haagsche rechtbank moet terechtstaan, luidt als volgt: dat hij te 's-Gravenhage op 30 Mei 1929 ter uitvoering van zijn tevoren in rijp be raad en kalm overleg genomen besluit, en reeds lang gekoesterd voornemen om zijne sehtgenoote Rachel Swaan van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, opzettelijk met dat doel uit een met zes, alhans eenige scherpe patro nen geladen revolver, eenige schoten op haar heeft gelost op een afstand van ongeveer één althans hoogstens enkele meters, op haar rich tende, door welke, althans aoor twee van welke schoten zij is getroffen en wel door en in den londprkaa.c, we ke ve: er door drong en den rechtr inwendigen halsslagader doorboorde en door één in de buik, aan de gevolgen van welke, althans van een van welke schoten genoemde vrouw is over leden althans dat hij ten tijde en ter plaatse als vermeld roekeloos en onvoorzichtig bij een ernstige woordenwisseling met zijne echt- genoote R. Swaan een met verscheidene scherpe patronen geladen revolver heeft te voorschijn gehaald en in haar richting ge houden, zonder zich zekerheid te verschaf fen dat die revolver op veilig stond en niet gemakkelijk af kon gaan, aan welk hoogst roekeloos en onvoorzichtig handelen het te wijten is dat, toen die revolver plotseling afging, eenige schoten uit die revolver zijne echtgenocte voornoemde hebben getroffen en wel één in de onderkaak, welke verder doordrong n den rechter inwendigen hals lagader doorboorde en één in de buik, aan de gevolgen van welke, althans van een van welke schoten die vrouw is overleden. 29. Doch. helaas, hun scheen het of de grond eensklaps ver dween, vol schrik lieten zij zich vallen, zóó vielen ze naar beneên. Klaas gleed langs zijn buikje, Trijntje als op een gladde baan. d'anderen slierden langs hun ruggen, boven bleef de wachter staan. 30. Wat 'n zuchten, steunen, klagen, toen men bereikt had den harden grond. Trijntje lag haast in tweeën, de Lange op zijn hoedje stond. Jan zat versuft te kijken, Piero keek hem wezenloos aan. Hij streek steeds over zijn rugje, de val had hem veel pijn gedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10