Gemengd Nieuws Na de Wasch ELCK WAT WILS DERDE BLAD DINSDAG 5 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 3 Boerderij afgebrand De handige vriend Nieuwe gevallen van kinder verlamming Dat komt er van De gestolen „aardappelen" Ernstig auto-ongeluk De kindermoord te Rotterdam Ned. stoomschip in Engeland aan den grond geloopen f 30.000 verloren KERKNIEUWS Het trouwen in Engelsch-Indië Inwijding van een internaat te Amsterdam POSTZEGELNIEUWS De Culemborgsche moordzaak Brand op "het Prinseneiland te Amsterdam Kano omgeslagen RECHTSZAKEN Kort geding in de zaak der Philips Licenties FINANCIËN F aillisscmenten De Provinciale Bank- vereeniging UITLOTINGEN Serie No. Serie No. RADIO-NIEUWS Sing-Sing de gevangenis voor radio-vrienden De invloed van den godsdienst j op de zelfmoord-epidemie Radio redt een kind Onder het verschrikkelijk juk van Sovjet-Rusland De zwarte beursmakelaars van New-York Vogels uit praehistorischen tijd in Californië Zondagmiddag ontstond te Muntendam brand in de boerderij, behoorende aan de weduwe Leeuwerke en bewoond door den heer G. Leeuwerke. In een ommezien stond alles in lichte laaie. De geheele oogst, als mede een electrische dorschmachine ging verloren. Het rundvee werd gered, een paar varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. De oorzaak Is niet bekend. schappij „Oostzee" te Amsterdam en dat het gecharterd was door de Koninklijke Neder- I landsche Stoomboot Maatschappij. By de reederij was gistermiddag nog geen bericht ingekomen van den kapitein. Te Rotterdam ontmoette een man iemand in een café aan den Linker Maasoever. Na dat zij wat hadden gebruikt en de man uit zijn portefeuille had betaald, zijn ze samen opgeloopen, Bij het Afrikaanderplein maak te de onbekende plotseling ruzie; er ont stond een korte vechtpartij, waarna de man, die het gelag had betaald, zijn portefeuille, inhoudende tweehonderd gulden, miste. De vechtersbaas was inmiddels verdwenen, maar eenige omstanders hadden tem her kend, zoodat daarvan aan de politie kennis kon worden gegeven. Men zocht eenige café's af en tenslotte werd er een post gezet voor de woning van den gesignaleerden man. Na korten tijd kwam hij naar buiten en zoodra hij zag, dat men hem opwachtte, wierp hij iets weg, dat later bleek, de portefeuille met f 200 te zijn. De man is opgesloten, Te Roermond is wederom een geval thans het vierde, van kinderverlamming gecon stateerd De vijfjarige iongen is in het zie kenhuis opgenomen Te Donderen, gem. Vries. (Dr.) is eveneens een geval van kinderverlamming geconsta teerd. Een stoker te Rotterdam, die was gaan passagieren en die verschillende café's op den Westzeedijk had bezocht, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij zeven gou den tientjes en vijftien pond sterling is kwijt geraakt. De politie was iets vlugger dan de dief Twee politiemannen stonden Zondagavond op het voorbalcon van een tram in een van de buitenwijken te Rotterdam, toen bij een halte een man opstapte, die een kennelijk zwaren zak torste. De politiemannen re chercheurs in burger wilden uit louter ambtelijke nieuwsgierigheid wel eens weten, wat er nu eigenlijk op Zondagavond nog viel te versjouwen in zoo'n grooten zak Ze schopten al eens tegen de bagage van den passagier, maar daar werden ze niet wijzer van. Toen de man door het tuimelloketje zijn passagebiljet kocht, nam een van de rechercheurs de gelegenheid waar, om den inhoud van 's mans bagage e.ens nader te onderzoeken. Het eerst greep zijn hand een vette, zware worst, bij een volgende poging verbrijzelde hij een ei, zoodat de struif hem tusschen de vingers doorsijpelde. Inmiddels was de man het met den conducteur eens geworden en nu vroegen de rechercheurs hem wat hij eigenlijk in dien zak transpor teerde: „we zijn nogal nieuwsgierig, want we zijn van de politie!" Prompt luidde het antwoord: „Aardappe len meneer!" En even prompt kwam de uitnoodiging: „Wilt u dan maar met ons mee gaan naar het bureau? De tram stopte. De argelooze passagier ging als arrestant mee met de verraste politiemannen. De levensmiddelen bleken te zijn gesto len. Een inzittende overleden Zondagnacht is te Dennenoord (gem. Grubbenvorst, Limburg) een personenauto, bestuurd door den chauffeur Egbert, in volle vaart tegen een 'boom gerdeen. De inzittende, de 25-jarige heer Dijkmans, werd uit den auto over den weg geslingerd, waar hij bewusteloos bleef liggen. Naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd, is het slacht offer, dat ongehuwd was, daar thans overle den. De chauffeur werd niet ernstig gewond. De autobestuurder gevonden Het is de Rotterdamsche recherche thans ge lukt, den autobestuurdre op te sporen, die Visser vanaf Roermond heeft vervoerd in de richting Sittard, meldt de „Tel". Visser heeft na zijn aanhouding medegedeeld met een vreemden auto van Roermond te zijn meegegaan naar Sittard Deze verklaring diende om zijn alibi te staven en de rit zou dus op den moorddag plaats moeten hebben gehad Zooals men zich zal herinneren is toen een oproep verschenen in de dagbladen, waarin dezen autobestuurder werd verzocht zich te melden. Het blijkt een zekere K uit Cu- lemborg te zijn. Of deze V heeft vervoerd op den door verdachte opgegeven datum, is nog geenszins vastgesteld Hoogstwaar schijnlijk echter is V door dien auto ver voerd eenige dagen vóór den te Rotterdam gepleegden moord, zoodat dan het door hem opgegeven alibi niet juist is. Bij de Roer- brug te Roermond schijnt V in den auto te zijn gestapt Zijn doel was om mede te gaan naar Sittard. In Linne op eenige KM van Roermond gelegen is hij echter op ver zoek van den autobestuurder uitgestapt en is hij te voet verder gegaan Waar toen het waarschijnlijk door hem gebruikte rijwiel was. is nog niet komen vast te staan. Het is wel zeker dat hij den dag na den moord in een logement te Roermond heeft gelogeerd Den daaropvolgenden dag schijnt hij toen zijn reis verder naar het Zuiden te hebben voortgezet. Het gevaar geweken Het Nederlandsche stoomschip „Peursum" is op de rivier de Avon in Engeland aan der. grond geloopen. Het schip had Bristol tot bestemming, maar werd op weg daarheen overvallen door een dikken mist, zooals er in jaren niet is geweest. Hieraan is het ook toe te schrijven dat het schip uit den juisten koers geraakte en op een zandbank vastliep De „Peursum" was niet het eenige schip, dat door den mist werd misleid. Een achttal andere schepen, dat daar in de buurt ver toefde, geraakte eveneens uit den koers er, liep aan den grond. Dit is te meer verklaar baar .omdat de Avon maar een betrekkelijk smalle rivier is. De toestand scheen aanvankelijk nog ai gevaarlijk te zijn want de „Peursum" maakte een slagzij van ongeveer dertig graden. Met hoog water kwamen de schepen ech ter weer los, doch ook toen was het gevaar geenszins geweken. De stuurinrichting was door de stranding onklaar geraakt en dit scheen ook bij andere schepen het geval te zijn. De teheele flottille dreef dus vrijwel stuurloos, op den stroom, die ter plaatse zeer sterk is. Aanvaringen konden daardoor niet vermeden worden. De „Peursum" kwam dan ook in aanvaring met twee andere schepen n.l. de „Bristol-City" en de „Etrib". Voor zoover bekend, was de „Peursum" de eenige Nederlandsche boot, die op het oogenblitt van de ramp ter plaatse was. Het gevolg van de aanvaring was, dat de „Peursum" behalve een defect roer ook nog een lekkage kreeg in ruim vier en dat de machines verder weigerden te werken. Met sleepbooten moest nu het schip naar Bristol worden gebracht, om daar in het dok te worden nagekeken en gerepareerd. Ook de reis naar Bristol was niet voor spoedig, want onderweg raakte het schip wederom aan den grond vast. Ditmaal was het ongeval van minder beteekems. want de sleepbooten slaagden er al heel spoedig in het schip weer vrij te maken. Door de tamelijk scherpe helling, welke het schip aannam was het noodzakelijk gewor den een gedeelte van de deklading, welke uit stukgoederen bestond, te lossen. Toen dit geschied was, kon de reis naar Bristol verder ongestoord plaats hebben. Be houden is het schip in deze stad aangeko men. zoodat alle gevaar als geweken kar worden beschouwd. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voorgekomen. Tenslotte zU nog medegedeeld, dat het schin eigendom is van de Stoomvaart Maat- In handen van een eerlijken vinder gekomen Zaterdag moest een banklooper van een der groote bankinstellingen te Utrecht bij de Nat. Bank op het Ouderkerkhof een aan zienlijk bedrag innen. Het betrof een som van f 30.000 De wissellooper voldeed aan zijn op dracht, ging naar de Nationale Bank en inde aldaar het genoemde bedrag Men stelle zich echter het verbaasde ge zicht van den man voor, toen hij op het bureau zijner bank tot de minder aangename ontdekking kwam, dat het geheele bedrag verdwenen was. Het bedrag was in goede handen gekomen, een beambte der gasfabriek had het gevon den en de som onmiddellijk op de bestemde plaats gedeponeerd. Zoo werd aan twee lieden een gelukkig moment geschonken; de wissellooper was uit zijn angst verlost, terwijl de vinder zijn eerlijkheid zag beloond met honderd gul den. een verkeerden slag, althans hij verloor zijn evenwicht en de kano sloeg om. De eigenaar wist zich aan de kano te klemmen en drijvende te houden, totdat hij door een schipper was gered. De andere was intusschen gezonken. Aan den wal gekomen, is de geredde niet direct weggeloopen, doch heeft eerst aanwij zingen gegeven, opdat alsnog reddingspo gingen naar den anderen persoon konden worden gedaan. Hierop is hij op verzoek van de onr-ou ders naar huis gegaan. Agentia Fides meldt ons: 23 September j.l.o heeft de Wetgevende vergadering voor Indië met 67 tegen 14 stemmen een wet aangenomen, waarbij de leeftijd voor het fc welijk voor meisjes is vastgesteld op 14 jaar. Deze wet heeft de katholieken zeer ver heugd, vooral de missionarissen. Niet alleen omdat daardoor de wei in overeenstemminr is met het Canonieke Recht, maar vooral omdat deze de oorzaak weg nam van vele gevallen van afval. Tot op lieden stond de w .t in Indië aan de Christenen (Indian Christian Act) toe te huwen, indien men 13 jaar oud was. Welnu, in dit land bestaat de toestemming van het ï-eisje om zoo te zeg gen slechts in de stilzwijgende aanvaarding van de beslissingen en besluiten van de ouders. Vandaar, dat het dikwijls gebeurde, dat de ouders van het meisje, verlokt door h geld en de kostbaarheden van de ouders van den toekomstigen schoonzoon, zich haastten naar den Protestantschen zende ling om het huwelijk te doen voltrekken. De .atholieke missionaris, die de wetten noch van zijn geweten, noch die van de kerk wilde overtreden, had dar wederom een ge val van geloofsafval te betreuren van die jongelieden, die hij zelf bekeerd had en ge voerd had naar het H. Tafel. Gelukkig kun nen nu dergelijke feiten niet meer voorko men. Deo Gratias. Zondagmorgen heeft Z. D. H. mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem een bezoek gebracht aan het gesticht „De Voor zienigheid" aan de Lauriergracht. Het offi- cieele doel van dit bezoek was de inwijding van het nieuwe internaat voor de leerlingen van de kweekschool voor onderwijzeressen, doch daar het de eerste maal was. dat mgr. Aengenent „de Voorzienigheid" zou bezoe ken, was er besloten de plechtigheid eer. feestelijk karakter te geven. Mgr. droeg in de kapel een pontificale H. Mis op, waarna het internaat ingewijd werd. Daarna werd Mgr. door de kinderen ge huldigd, waarna Z. D. H. de kinderen har telijk toesprak. Naar aan het „Hbd." uit Culemborg wordt gemeld, hebben de Collé's een klacht bij de justitie ingediend wegens de jongste publi caties omtrent de Culemborgsche moord zaak. Pakhuis geheel uitgebrand Hoog boven de huizen uit was in de rich ting van het Haarlemmerplein tegen mid dernacht een rosse gloed zichtbaar. Vau alle kanten rinkelden de schellen van de brandweerwagens. Een felle brand was uit gebroken op het Prinseneiland in een van de vele pakhuizen, die het meerendeel van deze buurt vormen. Waren hier vroeger ja ren in de diepe pakhuizen de specerijen op geslagen uit overzeesche gewesten, thans doen deze oude gebouwen ook dienst als werk- en opslagplaatsen. In het pakhuis „Alkmaar", Prinseneiland 15, waar de brand door onbekende oorzaak was uitgebroken, was beneden een zaak in haring. Daarboven worden ledikanten ver vaardigd, en op de derde verdieping was een opslagplaats van meubelen. In deze op slagplaats is de brand begonnen. Door een nachtwaker werd het vuur ontdekt. Deze waarschuwde de brandweer, maar het was reeds te laat om het vuur nog in den be ginne te stuiten. In het droge meubelmakers hout vond het vuur gretig voedsel. Hoog laaiden de vlammen dan ook op, toen het blusschingswerk begon, Reeds dreigde het vuur over te slaan naar no. 17, want deze pakhuizen hebben binnendoor verbinding met elkaar. Een oogenblik heeft het daar dan ook gebrand. De mechanische ladder werd hoog opgeschoven en van dezen hoo- gen post werd een machtige waterstraal in den vuurgloed geworpen. Ook werd van de daken der belendingen het vuur bestreden. Met vier stralen werd het ten slotte be dwongen. Nog lang had de brandweer werk om al het smeulende hout te verwijderen. Om streeks half een kon een gedeelte van het vele brandweermateriaal inrukken. De der de verdieping was geheel uitgebrand. De ondergelegen verdiepingen kregen water schade. De pakhuizen zijn eigendom van het „Nederlandsche Veem". Over de toedracht van het kano-ongeval op den Amstel deelt men ons het volgende mede: Het is aldus gegaan. De eigenaar van de kano was met een clubje jongelui bij Schol- lenbrug aan den Amstel. Één dezer, die hem nog onbekend was, vroeg hem, of hij met hem ging kano-varen. De eigenaar vroeg of hij wel bekend was met dat soort vaar tuig. Hierop werd geantwoord: Ik heb zelf een kano. Dan staken ze van wal. Midden op den Amstel gekomen, merkte echter de verzoeker op: ik zit eigenlijk voor het eerst in zoo'n kano! Even daarop maakte hij vermoedelijk Nieuwe uitgiften Albanië. De 50 q grijsgroen der uitgave 1927 verscheen met den opdruk „Mbr Shqiptare" bovenaan en „1" onder op 't zegel, terwijl de oude waarde met een zwart blokje is overdrukt. Ter gelegenheid van den 35sten verjaar dag van koning Zogoe I, werden verschillende zegels van de serie 1926 voorzien van den opdruk „8, X, 1929" en „Rroft Mbrett", hetgeen beteekent „Leve de koning" Australië (Statenbond). Van de uitgave 19261928 verschenen de 2 p. bruinrood, 4 p. olijfgeel, 4M> p. violet (koningstype) en de 3 p. blauw (lachvogel) als dienstzegels met de kleine perforatie „O. S." Azoren. De 25 c. rose der uitgave 1923 1926 (Cérèstype) werd overdrukt met het waardecijfer 15 c. en 3 strepen door het oude waardecijfer. België. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt Zooals reeds eerder be richt, zal het ministerie van posterijen, in verband met de Antwerpsche Wereldten toonstelling, een zegel uitgeven, voortellende het wapen der stad Antwerpen, met de noodige opschriften. Het zal één zegel in hoogdruk z n óp één blaadje. Er zullen 60.000 exemplaren gedrukt worden, die in het bijzonder post kantoor der tentoonstelling zullen verkocht worden voor den prijs van 10 fr., terwijl, Zooals men weet, de nominale waarde slechts 4 fr. is. j Het verschil van 6 fr. zal ten goede komen aan het comité der tentoonstelling, doch de kooper zal tegelijkertijd een entrée-bewijs ontvangen voor de tentoonstelling. I Mogelijk zullen er wel schikkingen ge troffen worden, waardoor het den postzegel verzamelaars zal mogelijk gemaakt worden, door inschrijving zich van de zegels te ver zekeren. i China. De voorstelling op de vliegzegels der uitgave 1921 onderging eenige wijziging, doordat de 3 diagonale strepen aan den staart van het vliegtuig vervangen zijn door het insigne van het tegenwoordige gouvernement. De nieuwe zegels zijn gedrukt op vellen van 25 exemplaren. De kleuren, tanding, etc., bleven onveranderd. I Duitschland. Einde October is de onlangs aangekondigde serie weldadigheidszegels ver schenen. Gelijk gemeld, bestaat zij dit jaar uit 5 waarden 5 2) pfg. groen, geel, rood (wapen van Bremen) 8 -+ 4) pfg. groen, geel, zwart (wapen van Lippe) 15 5) pfg- rood' Seel' zwart (wapen van Lubeck) 25 10) pfg. blauw, geel, rood (wapen van Mecklenburg—Strelitz) en 50 40) pfg. bruin, geel, rood (wapen van SchaumburgLippe). Wij meldden reeds dat de zegels in koers zullen blijven tot 30 Juni van het volgend jaar. Ecuador. Als fiscaalzegel is in koers ge bracht de x c. blauw met den horizontalen opdruk „Postal". i Gelijk bekend, zijn een aantal serie vlieg- zegels der uitgave 1929, voorzien van den opdruk „Oficial", als dienstzegels in gebruik. De oplage dezer opdrukken is, volgens het „Buil Mens", van de 2 c. zwart en 5 c. elk 50.000 stuks, van de 10 c. bruin 100.000 stuks, van de 20 c. violet 30.000 stuks, van de 50 c. groen 20.000, van de 1 s. blauw 10.000 stuks, van de 5 s. geel 5000 en van de xo s. vermiljoen 1000 stuks. 1 Ethiopië De onlangs aangekondigde serie luchtpostzegels, uitgegeven ter gelegenheid 1 der eerste Ethiopische vlucht, had een oplage van 1.500 series. I De opdrukken zijn violet of rood. De zegels zijn, zooals men weet, maar een dag in koers geweest. Italië en koloniën. Men meld uit Rome, dat de Gazetta Ufficiale thans de bevestiging brengt van de reeds eerder gemelde te ver wachten uitgifte van speciale herinnerings zegels bij gelegenheid van het zevende eeuw feest van dgn. dood van St. Antonius van Padua. De zegels zijn zoowel voor buitenlandsch als voor binnenlandsch verkeer bestemd. De voorstellingen en kleuren der series zijn nog niet vastgesteld. De monte Cassino-serie is nu ook in de kolonies Cyrenaica, Eritra, Somalia en Tripolitanië in koers gesteld. Gelijk bekend, bleven de waarden onveranderd, alleen de kleuren werden gewijzigd. Deze zijn nu 20 c. donkergroen, 25 c. rood-oranje, 50 c. 10 c. rood, 75 c. 15 c. bruin, 1 L. 25 25 c. violet, 5 L. 1 L. blauw en 10 L. 2 L. bruin (alleen tan ding 14). De 2 L. wijkt door zijn grootte eenigzins af van die der andere zegels. Liberia. Met tanding 12 verscheen een 15 c. zegel violet in het landkaarttype. Mauritius. De 10 R. groen en rose op groen der uitgave 19121921 verscheen met het nieuwe "matermerk C. A., schrijfletter veel voud. De tanding is 14. Curacao. De drie opdrukken der lucht post 50 c. op 12)4 c- rood, i gulden op 20 c. blauw en 2 gld. op 15 c. olijf zijn al reeds uit koers. Volgens het „Buil. Mens hebben deze Zegels slechts gediend voor den eersten lucht postdienst tusschen Willemstad en New- York en is het restant dadelijk vernietigd geworden. In de opdrukken die in vellen van 50 stuks waren gedrukt, moeten zich nog al varianten bevinden. Suriname. Het hoofdbestuur der posterijen meldt, dat van de Surinaamsche weldadig heidszegels, welke tot ultimo Juni op de postkantoren hier te lande verkrijgbaar waren, n.l. de 1 y, cent, 2 c„ 5 c. en 7 !4 c. resp. in Nederland zijn verkocht 26.021, 24.791, 23.656 en 23- 615. In de maand December a.s. zullen ge durende vijf maanden in Suriname weder weldadigheidszegels worden uitgegev en, waarvan de extra-bate ten goede komt aan de vereeniging „Het Groene Kruis" in Suri name. De zegels worden uitgegeven in 4 waarden 114 cent (groen) verkoopswaarde 3 cent 2 cent (rood) verkoopswaarde 4 cent 5 cent (blauw) verkoopswaarde 8 cent6 cent (zwart) verkoopswaarde 10 cent. Het ontwerp is van den heer André van der Vossen, grafisch kunstenaar te Overveen, die als voorstelling het verhaal van den Barm- hartigen Samaritaan koos. De uitvoering ge schiedt in rotogravure door de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. Het formaat der zegels is 20 X 30 mM, De zegels zullen ook hier te lande op e n nader te publiceeren datum verkrijgbaar worden gesteld aan de zg.n. philatelisten- loketten. Nicaragua. De 25 c. violet der uitgave 1929 vliegpost, verscheen met den rooden 3 regeligen horizontalen opdruk „Correo Aéreo 1929 P. A. A." Als dienstzegels verschenen van de lucht postserie der uitgave 1927 de 25 c. oranje en 50 c. blauw met den horizontalen blauwen opdruk „Correo Aeréo De zegels zijn 20 September 1.1. uitgegeven. De oplage be stond slechts uit 25.000 paar. Noorwegen. Van de in 1926 uitgegeven dienstzegels is de verkoop plotseling ge staakt. De zegels blijven intusschen geldig ter frankeering tot 1 Januari 1930. Spanje. In dezelfde uitvoering en tanding als de 5 c. blauw, uitgegeven ter gelegenheid der tentoonstelling te Barcelona, verscheen de 5 c. rose en rood. Ook dit zegel is slechts geldig voor het binnenlandsch verkeer. Spaansch Marokko. De 4 P. lilarose van Spanje, uitgave 1929 (tentoonstellingszegel), I bestaat uit den opdruk „Protectorado Marrue- cos", ook met de zeldzame landing 14, in plaats van tanding 11. Tsjecho-Slowalcie. De 1.50 Kr. karmijnrood, uitgave 1926, tanding 9 44» verscheen zonder watermerk. Voorts zijn uitgegeven, in verschillende teekening, 3 kr. bruin, 4 kr. blauw en 5 kr. blauw (getand). i Voor Mr. Bijnen, vice-president der Haag- sche Rechtbank is gisteren in l^ort geding behandeld eene vordering van de Neder landsche Radiowerken tegen Philip's Radio te Eindhoven, strekkende om de verdere ver spreiding van de bekende circulaire van Phi lips, inzake het verlangen van Philips Licen ties voor den bouw van radio-toestellen, als zijnde een onrechtmatige daad, te verbieden. Voor Philips werd gepleit door Mr. Nijpels uit Den Haag en voor eiseheres door Mr. Wesreling uit Utrecht. De president zal Za terdag zijn beslissing mededeelen. opgegeven door v. d. Graaf Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken: 1 Nov. A. Loomers. zonder beroep, Rot terdam, Noordplein 54a R.c Mi 11 de Bie. Cur. Mr. K. L. Langemeijer, Rotterdam. 1 Nov. W. J. de Haas koopman, Rotter dam, Hooidrift 77. R.c Mr. H. de Bie; Cur. Mr. M. H. Boukema, Rotterdam. 1 Nov. A. Vergeer, winkelier in Gelder- sche waren. Middelharnis, Westdijk B 358. R.c. Mr. H. de Bie; Cur Mr. W J. C. A. Nygh, Middelharnis 1 Nov. Johannes W M Thompson, koop man, Ulvenhout; R.c Mr. J. C. Sikkel; Cur. Mr. J. van Mierlo Breda i 1 Nov. W. Bartels-Rosche, mantclmagazijn de Leeuw, fa. Gebr Bartels, Groningen 1 toosterstraat) en te Assen; R.c. Mr. B. P. Enklaar; Cur Mr. M Koppius Groningen. 1 1 Nov. H. Berghuis, chauffeur, Groningen Mauritsstraat 54; R.c. Mr. H. G. E. Engel- kens; Cur. Mr. II E de Jonge, Groningeh. Opgeheven wegens gebrek aan actiet: 1 Nov J. Kellenbach handel drijvende onder den naam Gebr Kellenbaen, Rot terdam. 1 Nov. Johan Daniël Diehle, Rotterdam. 1 Nov. G. van Haarlem, Rotterdam. Bij de Haagsche rechtbank waren gisteren aanhangig gemaakt twee aanvragen tot faillietverklaring van de Provinciale Bank- vereeniging, gelieerd zijnde aan de Handels- en Effectenbank, eveneens gevestigd in per ceel Molenstraat 45 te 's-Gravenhage. Doordat echter ook voor deze Bank in middels surséance van betaling werd aan gevraagd, kwam eerst deze aanvraag in be handeling. De Rechtbank heeft voor deze bank tot heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door PuroL voorloopig bewindvoerder benoemd mr. H. W. C. J. de Jong. De crediteuren van de provinciale Bank- vereeniging zijn voor de Rechtbank opge roepen tegen Donderdag 28 November, om half twaalf, ten einde op het verzoek tot surséance van betaling te worden gehoord. De bij het request gevoegde lijst van crediteuren zonder onderpand, opgemaakt uit de boeken per 28 October j.l„ bevat in totaal 104.280. De crediteuren, geheel of gedeeltelijk door onderpand gedekt, vertegenwoordigen een bedrag van totaal 1300.350 en de lijst van crediteuren, grootendeels geheel of ge deeltelijk gedekt door effecten-onderpand, omvat een totaal van 1844.370. DE NOORD-HOLLANDSCHE VEREENI GING „HET WITTE KRUIS" Uitgeloot zijn de volgende vijf-en-twintig seriën 6692. 6544, 5271. 1544, 6752, 1175. 4692, 3232, 5495. 4149. 4415. 2455, 3488, 4631, 6088, 2936, 3806, 5280, 6688, 1328, 5841, 5025, 5329, 3036. 6164. Bij de opvolgende premietrekking zijn uitgeloot van serie 6692 no. 4 met ƒ10.000; serie 5329 no. 1 met f250; serie 6752 no. 26 met 100. De volgende elk met ƒ25 Een versterking der Tcheha gelukte het ten slotte een einde te maken aan het oprcer. Volgens een bericht uit de „Prawda" wer den hierbij 20 personen gearresteerd. Serie No. 6752 12 5271 45 6688 6 5271 48 3806 12 3806 30 4415 14 6688 10 1328 3 4692 28 6688 14 5495 27 Serie No. 5271 38 •5280 20 6164 41 3806 25 6164 12 5025 6 5271 22 1175 38 6088 14 5495 9 5280 26 3036 17 2936 40 6688 48 5329 15 5271 25 6688 49 6088 30 4692 1 6752 31 3036 15 1544 18 3806 44 3488 28 5495 4 6544 41 3806 38 4631 28 5280 2 5841 14 4631 I 6544 30 4692 36 5025 35 6692 44 Alle overige aandeelen met ƒ16. Betaalbaar 31 Maart 1930. Bij de Sing-Sing-gevangenis te New-York is een nieuwe vleugel aangebouwd met 800 cellen, die van radio-toestellen voorzien zijn. iédere gevangene krijgt een luidspreker en kan zoodoende naar hartelust van de radio profiteeren, met dien verstande echter, dat hij niet kan luisteren naar wat hij wil, want het programma wordt door een ambtenaar der gevangenis ingeschakeld; men oefent voortdurend controle uit op de uitvoering daarvan. Men wil daardoor voorkomen, dat een of ander vriend der gevangenen, die zich in vrijheid bevindt, de microfoon van de nachtclub gebruiken zou om zich zoo met de gevangenen in verbinding te stellen. De gevangenen mogen iederen avond tot half elf de uitzendingen beluisteren, maar dan mogen zij ook maar twee maal per week de filmvoorstellingen van de gevangenis- buioscoop bijwonen in plaats van vroeger iederen dag. In het „Münchener Medizinischen Wo- chenschrift" van 30 Augustus 1929 publiceert Dr. Erich Meijer een artikel getiteld „Ter voorkoming van den zelfmoord" waarin de volgende confessionele statistiek over de Duitsche landen gegeven wordt Op iedere 100.000 aanhangers der betreffende con- fessie komen jaarlijks het volgende aantal zelfmoorden voor Pruisen 268 Protestanten, 117 Katholieken. Beieren 222, 110 Saksen 316, 295 Wurtenberg 166, 108 Baden 244. 141. Deze getallen hebben betrekking op de periode 19161925. In de periode 18911893 geschiedde per een milüoen inwoners jaarlijks het volgende aantal zelfmoorden Duitschland 212, Frankrijk 225, Dene marken 240, Engeland 87 Italië 56, Spanje 18. Hierbij schrijft bovengenoemde dokter „Met uitzondering van Frankrijk treffen wij dus in de Katholieke landen een veel lager procent zelfmoordenaars aan dan in de Protestantsche streken. Volgens mijne meening vindt dat zijn oorzaak vooral in de biecht der Katholieke kerk. Ik merk hierbij op, dat ik zelf Protestant ben, men zal mij dus niet verdenken, dat ik Katholieke zaken wil verheerlijken. In de biecht, waartoe ieder Katholiek vanaf zijn jeugd reeds verplicht is, ligt voor een ieder, maar vooral voor jeugdige personen, een groote psychologische waarde, want hij heeft nu een mensch, wien hij in zekere mate onper soonlijk al zijn moeilijkheden en al zijn twijfel kan toevertrouwen. Hij weet, dat de priester Gods plaats inneemt wanneer hij zijn biecht aanhoort en vooral ook, dat hij verplicht is om het diepste stilzwijgen te bewaren over alles, wat hem in de biecht wordt toevertrouwd. Wanneer men zijn moeilijkheden maar eens aan een ander kan zeggen, verschaft dit reeds verlichting en bevrijding. Er zouden heel wat minder zelfmoorden plaats hebben, wanneer de personen, die tot zelfmoord gedreven worden, in die zware uren een vriend hadden, die hen terzijde stond met raad en daad en wien zij al hun zorgen en moeilijkheden bloot konden leggen." De schrijver stelt zich geen groote ver wachtingen voor van de mogelijkheid om in de plaats van den biechtvader een of anderen autoriteit te nemen, die den priester zou vervangen de leeraar is al te „ongenaak baar" zelfs in het ouderlijk huis heeft men vaak niet het minste begrip van wat er om gaat bij de jeugd en de gecompliceerde methode der psycho-analyse is dikwijls iets, wat meer „bederft dan goed maakt." Eenige weken geleden kreeg Radio Tou louse een telegram van een dokter in Savoye, welke het station verzocht een S.O.S. uit te zenden en daarin te vragen of er medici wa ren, welke een hoeveelheid van een serum tegen kinderverlamming (infantile parayses) in hun bezit hadden, daar hiermede een van zijn jeugdige patiënten van een wissen dood zou kunnen worden gered. Hü had dit reeds aangevraagd bij het Instituut Pasteur, doch dit had geen voorraad. Binnenbeen uur had de dokter reeds van twee andere geneesheeren een hoeveelheid serum ontvangen, waardoor het kind gered is. interessant is, dat de dokter blijkbaar meer vertrouwen had in de uitzendingen van Radio-Toulouse dan van stations in Savoye. Men meldt uit Moscou, dat de G. P. M. ;de vroegere Tscheka) een artikel gepubli ceerd heeft over de werkzaamheden in het jaar 1929. Het totaal aantal gefusilleerde personen be draagt tot 4 Augustus verschillende duizen den menschen, waarvan ongeveer 1/5 ge deelte terechtgesteld werden als „vermoede lijke" organisatoren der „Koulaks", enkele honderden, omdat zij graanvoorraden ver nietigd hadden en weer anderen wegens „deelname aan een tegen-revolutionnaire actie!" In December 1928 werden in totaal 307 doodvonnissen voltrokken. In Maart 1923 reeds 605 en in Juni 1113, terwijl er in de maand Juli iederen dag 75 personen doodge schoten werden. Uit Slaogorodsh (Siberië) wordt gemeld, dat de boeren geprotesteerd hebben tegen het verbod om eene collecte te houden voor den bouw van een nieuwe kerk, zij hebben een vergadering bijeengeroepen en besloten „voor de overheid van het geloof" te strijden. De i menigte begaf zich naar het gebouw der p'laatselijke Sovjet-autoriteiten, nam de vertegenwoordigers der Sovjet gevangen en mishandelden hen gruwelijk. Senige dagen later riepen de Sovjets den priester ter verantwoording. Zoodra de boe ren dit vernamen, kwamen zij oprjieuw b'j- een en dreigden de Communisten te lyn- hen. De G. P. M. moest hare troepen mo- biliseeren en zich met geweld van den pries ter meester maakten. Deze werd doodgeschoten. Onder verschiilened arbeiders van Po-ohsh brak een hevige twist uit, die spoedig in een gevecht ontaardde. De Communistische jeugdorganisatie beproefde aan deze twisten een einde te maken. Een zekere Lapchine, die als „vijand der arbeidersklasse" zijne burgerlijke rechten verloren had, hitste de menigte tegen de Communistische jeugd op. De menigte wierp zich op de Communisten, van wie er een doodelijk gewond werd. Met een kreet: „Vermoordt ze!" begon de menig te een jacht op de agenten der G. P. M. Toen plunderde men de stationsgebouwen. Sinds eenigen tijd hoorde men telkens dat in New-York bankloopers overvallen, beroofd en ontvoerd werden. In den regel maakten de roovers een goeden buit. Dezer dagen echter is zoo'n roofoverval tot opheldering gebrachthet betrof een banklooper, die 512.000 dollar in effecten bij zich had. Eenigen tijd later belde hij zijn bank op en deelde mede, dat men hem overvallen en beroofd had van de hem toevertrouwde effecten. De politie van New York stelde direct een uitgebreid onderzoek in, dat tot verrassende resultaten leidde. De overval was n.l. gefingeerd en de bank loopers maakten gemeene zaak met hun aanvallers. Dit voorval versterkte de politie van New-York, die de zaak al lang niet meer vertrouwde in hare meening, dat het grootste gedeelte der roofovervallen op de bankloopers op dezelfde manier verklaard kunnen worden. Verdere nasporingen be vestigden dan ook deze vermoedens en het gelukte de politie een geheime misdadigers- organisatie op het spoor te komen, waartoe ook de reeds „overvallen en beroofde" bankloopers behoorden. De zoogenaamde „zwarte beursmake laars" zorgden er verder voor, dat de pa pieren in baar geld omgezet werden. Tot nu toe is het echter nog niet gelukt om er achter te komen, wie dit eigenlijk zijn en men kent ook nog niet de manier waarop de gestolen papieren door hen onopgemerkt aan de beurs gebracht en verkocht kunnen worden. Daarom heeft men in de verschil lende banken van New-York besloten stren ger controle uit te oefenen op de verhandelde effecten, om daardoor tenminste eenigermate beveiligd te zijn tegen deze misdadigers- benden en om den handel in deze effecten Zoo mogelijk geheel en al te fnuiken. Daar de misdadigers alleen met groote middelen, die de „roofovervallen" hun verschaft hadden, in de mogelijkheid ver keerden om de bankloopers om te koopen, zal hoogstwaarschijnlijk de methode, waar door men hun verhindert, de effecten te verzilveren, de eenige manier zijn, die een einde maakt aan de reeks „roofovervallen" der laatste maanden. - De afgravingen van een uit keukenafval opgeworpen hoogte bekend zijn dergelijke keu'enifval-hoopen, kjöki eamöddinger ge naamd, voorkomende aan de Oostzee-kusten en stammende uit den Middelsten Steentijd aan de baai van San Francisco, afkomstig van een praehistorische Indiaansche neder zetting, bood een goede gelegenheid voor nauwkeurig onderzoek van haar inhoud. Het overblijvende gedeelte van den hoop mat 150 bij 250 voet in doorsnede, bij een hoogte van 22 voet. Zoowel uit dien omvang van opgehoopt voedsel-afval, als uit het feit, dat het laagste vlak van den hoop 2 voet onder hoogwater-peil lag, laat zich gereedelijk de hooge ouderdom daarvan af leiden. Het aantal vogel-resten beliep 6700 stuks, waarvan men er 4155 kon indentificeeren. Vijftig soorten waren herkenbaar wat Een den en Meeuwen betreft, maakte men echter geen onderscheiding in soorten. Vijf en veertig der geïdentificeerde species komen ook heden in het gebied der San Francisco- baai voor, die nog twintig soorten meer telt, welke niet in den afval-hoop vertegenwoor digd zijn. Vier soorten daaruit ontbreken thans in genoemd gebied, ofschoon van hun voor komen aldaar in historische tijden gewag wordt gemaakt, en slechts één soort, den Mexicaansche Kraanvogel (Grus Mexicanus St Müll.) heeft men er tot dusverre nog niet aangetroffen. De beenderen van zomer- en wintervogels toonen aan, dat het gebied het gansche jaar door bewoond werd die van nestjongen van Aalscholvers, dat men kolonies van die vogels plunderde. Alles bijeengenomen, wijst er op dat de Indianen hun jachttochten tot hun orimiddelijke omgeving beperkten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11