Stadsnieuws I Ét alien/. HET DORP AAN DE ZUIDPOOL üP mt i II TWEEDE BLAD DINSDAG 5 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 1 Tandheelkundige Kliniek De eindelooze nacht aan de Polen Electrisch licht, radio en ander comfort aan de Zuidpool, en ondanks dit allestoch „Polenkoorts" Het brandgevaar in den Waarderpolder Interessante uitvinding Mannenkoor „Proza en Poëzie" Het Binnenlandsch Handels seizoen 1929 Gevaarlijke dronkaard Gemeentelijke contröle- en zuiveringsdienst BURGERLIJKE STAND Rare hondenmanieren EEN TREFFEND AFSCHEID IN DE BLOEMBOLLENWERELD Een huldiging van den heer W. W'arnaar Centrale Hardhandige wraakneming m «SPF-a Edison gehuldigd in Amerika Pc? Tolle lege De Knor LONG-COMPLICATIES Waar zijn de tijden gebleven, dat liet alleen maar per schip en met hondensle den mogelijk was om door te dringen in de velden van het eeuwige Fooi-ijs! Waar zyn de tijden van den beroemden ..Frahm", van Nansen en de slede-expedities van Scott en Amundsen! Amundsen zelt wees nog den nieuwen weg naar de ijsvelden van het Noorden en het Zuiden met be hulp van de meest moderne verkeersmid delen: de weg door de lucht. Toen hij voor de laatste maal gereed stond om te vertrekken hij ging op zoek naar de roode tent van Nobiie keerde hij niet meer terug. Maar de nieuwe ex- peditievorm, per vliegtuig, per luchtschip, zal blijven bestaan; Nu gebruikt Byrd, de Amerikaan, ook vliegmachines en zoo zal het volgend jaar de „Graf Zeppelin" zijr. reis naar de Noordpool maken. WiLkins, de andere koene Noordpooivlieger, wil bin nenkort naar het kamp van Byrd aan de Walvischbaai vliegen. Rond April, het tijd stip, dat vastgesteld is voor het vertrek van de „Graf Zeppelin", denkt hij van de Zuidpool terug te zijn! Met drie schepen voer Byrd uit; aan boord had hij vliegmachines en dynamo's radio, electrische lichtinstallaties, telefoon kabel en een reuzenmassa technisch-na- tuurkundige instrumenten. De koene vlie ger, die ais eerste de Noordpool bereikte, Byrd strijdt nu om een anderen roem dan dien eener avontuurlijke reis: om den roem van den Pooivorscher, wetenscnappenjk ont dekker en kenner van de Poolstreken. De schepen brachten hem in in de afgeloo- pen winter die aan de Zuidpool echter zomer oeteekent ver m de Walvisch baai Hier. aan net Zuidelijke eiland, wer den de ankers uitgeworpen en zco spoedig mogelijk net was m December 1928 - ai net oenoodigde uit de schepen aan wal gebracht: de instrumenten, de levensmid delen. de vliegmachines, de dynamo's en last not least al het Wëstersche „comfort". Zuidpool-comfort?Zoo moet men het wel noemenwant men is overvloe dig uitgerust met allerlei hulpmiddelen men kan er gebruik maken van allerlei mo derne uitvindingen om het onbegrensde gebied van het grenzelooze rijke land te onderzoeken. Daarboven het is alles Amerikaansch. wat Amerika doet, zelfs al vestigt het slechts een kleine kolonie: het „Little Amerika", Klein Amerika, aan de Zuidpool. Keten werden opgeslagen, of beter ge zegd, geen keten, maar kleine huizen! een echt klein dorp! „Little America!" Er zijn vier huizen met afzonderlijke slaap- en huiskamer voor de deelnemers aan de expeditie. Verder, in een klein ge bouwtje, werkt een dynamo. Een zesde ge bouw draagt de antenne en is dus blijkbaar het radio-station. Daarachter liggen de loodsen voor de vliegtuigen. Eindelijk ce kleeding, enzen de verblijfplaats voor zeer veel nonden. Honden kunnen ook thans nog bij een Pool-expeditie niet gemist wor den. Ook wanneer het „dag" is, d. w. z. de uren. waarop volgens de berekening der menschen de arbeidstijd vait, brandt toch het electrisch licht in de huizen van „Littie America", alsof het nooit dag wordt m aeze eindeloos lange, saaie maanden van den Poolnacht! In onze zomermaanden zaten zij daar in hun huisjes, misschiet) met een boek voor zich uit de rijkvoor- ziene bibliotheekof misschien luister den zij naar de berichten, die langs de wonderbare aethergoiven op do antenne vallen; zij hoordën 's avonds de muziek van den grooten zender uit New-York of San Franciscoof de telefoon, die alie hui zen onderling verbindt, riep hen allen aan tafel om te etenZoo verdreven zij den tijd. Maanden langZij deden dat alles alleen maar, om niet behoeven te wachten! En toch wachtten zij! „Niet moeten wachten!" En toen wachten!" Dat knaagt aan de zenuwen, dat pijnigt de hersenenhamert kloptvreet Verbannen te zijn in den eeuwigen nacht van het Poolgebied en te moeten hooren hoe de radio vertelt van de gezelligheid 's avonds in de concertgebouwen en dans paleizen van het moderne Amerika! Wij kennen de ontevredenheid, de vecht lust. Ja de duivelachtige woede, waarmede de ongelukkige bewoners van de roode tent elkander aanvielen. Hoe het nun een behoefte was, zich over een nietigheid, over een gelaatsuitdrukking of een enkel onnoozel woord van den een of ander te ergeren, om zoo den strijd van allen tegen allen, met krankzinnigen wellust te doen ontbranden Want het is eenvoudig waanzinEen kranki innig heid, die uit het ijs te voorschijn komt niet witte, ijskoude klauwen in de hersenen grijptevenals m de tropen de hitte uit het zand, uit de lucht Er is een polenkoorts evenals er een tro- penkoorts bestaat. De mannen, die de mees te ervaring hebben uit beide poolgebieden kennen deze ziekte en vreezen naar. zij trachten ze te voorkomen er van bevrijd te blijven, maar zij werden er toch door aangegrepenNiemand ontkomt er aan. Zij wachten en worden razend. Eindelijk is de zon op weg van den evenaar naar den Steenboks-keerkring! Reeds is de lange Pooidag begonnen, die evenveel dagen, weken en maanden duurt als de eindeloos schrikkelijke Pool nacht! Dan worden de sleden uitgerust en nieuwe tochten ondernomen over de uit gestrekte gebieden, die tot nu toe nog maar met witte vlekken op de landkaart aan gegeven stonden met het woord „onbekend land" ei over heen geschreven De Zuidpool zelf is niet het doel van de Byrd-expeditie dat punt is reeds her haaldelijk bereikt, maar men wil geografi sche meteorologische onderzoekingen doen in de uitgestrekte grensgebieden van de Zuidpoolstreken. Op het gebied van Poolvorsching heeft Amundsen in Byrd een waardige plaats vervanger gekregen. Wat volgens het Bureau der K. v. K. tot verbetering zou leiden De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem heeft zich 21 November 1928 gewend tot B. en W. van Haarlem met het verzoek om maatregelen te nemen tot ver betering van den Polderweg in den Waarder polder en 6 Maart 1929 na den brand bij de Haarlemsche Scheepsbouwmaatschappij stel de de Kamer B. en W. de vraag, of door het aanschaffen Van een drijvende motorspuit geen afdoende regeling zou verkregen wor den bij het blusschen van branden in dien polder. Beide verzoeken hebben nog niet tot een positief resultaat geleid. Verwijzende naar beide eerstgenoemde verzoeken, stelt thans het Bureau der Kamer voor opnieuw een brief aan B. en W. te richten, waarin zij, herinnerde aan den brand op 19 October .1. in de gebouwen van Hilarius en Kaub opnieuw aandringt op het aanschaffen van een drijvende motor spuit. Daarnevens acht zij echter tevens een verbetering van den Polderweg noodzakelijk al was het alleen maar met het oog op dicht vriezen van het Spaarne. Het Bureau stelt voor, in het schrijven aan B. en W. in overweging te geven, om met de industrieën aan het Noorder Buiten Spaarne in overleg te treden teneinde te komen tot een regeling, waardoor in den toe stand van den Polderweg afdoende ver betering wordt gebracht, terwijl zij in de tweede plaats B. en W. ernstig in overweging Zou willen geven, ten spoedigste te be- sl aten tot aanschaffing van een drijvende rr; itorspuit. Mocht het college van oordeel Z:;n, dat het overleg niet de industrieën van de Kamer dient uit te gaan. dan wil zij daar toe gaarne de noodige stappen doen, aldus het voorgestelde schrijven. Naast het vele goede, dat de wereld te danken heeft aan het gebruik van benzine als brandstof, hebben onwetendheid en on voorzichtigheid bij velen van hen, die met deze gemakkelijk explosieve en ontvlamba re vloeistof omgaan, reeds tal van ernstige gevallen veroorzaakt. Hoeveel menschen zijn er niet, die hun invaliditeit zoo zij er het leven afbrachten te wijten hebben aan het feit dat zij het benzinereservoir van hun auto vulden met een brandende si garet of sigaar in den mond? Veel is er reeds beproefd om het vreese- lijke gevaar van explosies in reservoirs of tanks tegen te gaan en het mag dan ook tot blijdschap stemmen, dat het den heer L. H. B. Zeek te Amsterdam na vele proef nemingen gelukt is, een apparaat te constru- eeren dat, indien het wordt aangebracht in een benzinereservoir ongeacht welke af metingen dit ook heeft een in brand ra ken of explodeeren van dit met benzine ge vulde reservoir onmogelijk maakt! Het ge- heele apparaat is feitelijk niet meer dan een holle koperen buis, in welker wand en bodem zich op korten afstand Van elkaar gaatjes van 1 millimeter doorsnede bevin den! Zeer terecht, hoewel toch ook zeer be scheiden, kwalificeert de uitvinder zijn vin ding waarop bereids octrooi is aange vraagd als het ei van Columbus! Het apparaat wordt in den handel ge bracht door een daartoe opgerichte vereeni- ging, welke den ietwat weidschen naam draagt van Nederlandsche Handelsvereeni- ging „Het Syndicaat". Bovengenoemde Mannenkoor zal ter ge legenheid van zijn 40-jarig bestaan, Vrijdag 22 November a.s. een groot jubileum-concert geven, op welk concert door de koor o.a. zal uitgevoerd worden „Halton Jarl" van Rei- necke voor Mannenkoor, alt, tenor, bas soli en orkest. De begeleiding Is opgedragen aan het orkest der Haarlemsche Orkest Vereeni ging. Tevens wordt nog uitgevoerd de Ouver ture uit „Der Fliegende Hollander" gevolgd door het Matrozenlied uit hetzelfde werk benevens „An der schonen blauen Donau". In het „Weekblad voor Bloembollencul tuur" lezen we onder bovenstaand opschrift o.m. net volgende: Terwijl in de voorjaarsmaanden Maart en April regen en daardoor groeizaam weer uit bleef, begon zich zeer langzaam aan te openbaren, dat aan de te velde staande ge wassen ernstige schade was toegebracht. Nooit zal wel precies kunnen worden uitge maakt wie van de twee: vorst of droogte de meeste schuld heeft, zeker is, dat ze sa men een oogst hebben veroorzaakt, die zeer is tegengevallen. Van den alwachtingstoestand, dien wij tijdens de groeiperiode oeleefden, leed net zakendoen ernstig. De verkoop in net bui tenland werd er zeer door geremd en dien tengevolge was er langen tijd geen sprake van zakendoen. Het tasten en voelen duurde langer dan ooit. Het duurde tot de rooitijd ;wam, die voor hyacinten een goeden raap, voor tulpen een slechten oogst opleverde. Toen de tulpen naar den raap konden wor den beoordeeld, stond spoedig vast, dat, al thans wat het leverbare betreft, een hoog Voor de groote verdienste, die Prof. dr. C. Eykman aan de geneeskunde heeft bewezen, is hem thans de Nobelprijs toegekend. Prof. Eykman ontdekte de vitaminen; de Engelsch- man Hopkins maakte zich eveneens zeer ver dienstelijk voor dit vraagstuk. prijsniveau het kenmerk zou worden van den binnenlandschen handel 1929. Het werd intusschen halt Juli vóór dat hieromtrent zekerheid bestond, toen n.l. de hooge noteeringen der eerste veilmgenzich handhaafden. Er was veel vraag en weinig aanbod Eerst de laatste weken vertoonden zij nel- ging tot dalen. Door de begrijpelijke vrees voor een tekort bleek de buitenlandsche ver koop toch wel iets te sterk geremd te zijn, wat niet te verwonderen is, gezien de zeer hooge prijzen, midden in het seizoen gelden de. Alhoewel er op het oogenblik geen be duidende overschotten meer zullen zijn, valt uit deze dalende lijn in de prijzen toch af te leiden, dat de nabestellingen uit het bui tenland niet aan de verwachtingen hebben beantwoord. Wat het vorig jaar van de Hyacinthen ge vreesd werd, is in dit handelsseizoen be- Wat het vorig jaar van de hyacinten bleek op het einde van het seizoen zeer mee te vallen, zoodat van een uitstekend gewas ge sproken kar. worden. Ook omdat, gelukkig verschijnsel, de gezondheidstoestand van de kramen zeer goed was. Het bijna niet meer optreden van het gevreesde geelziek moge dus meegewerkt hebben om het aanbod te vermeerderen en, doordat de buitenlandsche verkoop daaraan niet evenredig was, tot prijsdaling hebben meegewerkt. Met een mes in de borst gestoken Een 28-jarige grondwerker had op een avond in October een flink glaasje gedron ken. Toen het 12 uur was en hij noode het café moest verlaten, bleek hij niet meer goed op zijn beenen te kunnen staan. Dit gebeurde trouwens wel meer, zoodat zijn vrienden wel wisten hoe ze hem moesten aanpakken. Op straat werkte de koele October-tempe- ratuur fnuikend op de alcohol, die in de magen van de vriendenschaar verdampte, zoodat ze, normaal gesproken „van toeten noch blazen" meer wisten. Een der vrienden een robuste kerel van 23 jaar wilde hem mee trekken naar zijn huis, waar hij maar het beste thuis hoorde, omdat daar geen politie zou zijn, die hem wegens openbare dronken schap zou opsluiten. Dit was niet naar den zin van meneer en in zijn dronkenschap trok hij een scherp mes. waarmede hij door het goed van zijn vriend stak, zoodat deze bloedend ineenzeeg. Wonder boven wonder was het goed afge- lcopen, doch de steek was toch nog zoo aan gekomen, dat het slachtoffer 9 dagen in het ziekenhuis moest blijven. Gistermorgen had de gevaarlijke dronkaard 15 VAN DE 23 WONINGBOUWVER- EENIGINGEN AANGESLOTEN 1 November is de gemeentelijke controle en zuiveringsdienst op het wandgedierte geopend. Ofschoon deze dienst niet verplichtend is gesteld, hebben zich toch 15 van de 23 woningbouwvereenigingen van Haarlem aan gesloten, zoodat, de particuliere en ge meentewoningen niet medegerekend, 2500 woningen zullen worden bediend. De dienst werkt als volgt De woningen, ook die gemeentewoningen, die niet bij particuliere woningbouwver eenigingen zijn aangesloten, zullen als regel, jaarlijks éénmaal worden onderzocht. Ook particuliere woningen kunnen op aanvraag worden bezocht, zoodat, hetgeen wel te ver wachten was den controle- en zuiverings dienst van het begin af een groot arbeidsveld is toegewezen. Want deze jaarlij ksche visites worden alléén gedurende de warme maanden gemaakt, daar dan de meeste kans is. het wandgedierte, zoo het er is, te betrappen. Mochten de bewoners van de genoemde woningen in den winter hun huizen willen laten onderzoeken, kan dit ook geschieden. De eischen, om in de onder controle staande woningen te komen wonen, zijn nu ook grooter. Als een huis leeg komt, wordt eerstens het geheele huis weer nagekeken, en, zoo het noodig is, ontsmet. Degene, die er dan in komt wonen, moet een bewijs heb ben van den ontsmettingsdienst, dat zijn meubilair en zijn oude vóór zijn vertrek ont smet zijn. Men krijgt dan dus een bewoner met ontsmet meubilair in een ontsmette woning, zoodat de kans van wandgedierte wel zeer miniem is. Voor de woningbouwvereenigingen, die een abonnement hebben op dezen ontsmet tingsdienst, kost het jaarlijksche onderzoek gemiddeld f 1.per woning terwijl een tweede noodzakelijk onderzoek f 0.25 kost. Voor particulieren kosten deze onderzoe ken belangrijk meer. De verschillende woningbouwvereenigin gen hebben bij dezen nieuwen dienst belang rijke voordeelen. Immers, iedere woning wordt geregeld onderzocht. Zij zijn er dus zeker van, dat hun woningen zuiver zijn. De reden dat tot de instelling van dezen dienst is overgegaan was, dat de woningbouw vereenigingen telkens en telkens te kampen hadden met verontreinigde woningen. Die wetenschap weerhield vele menschen in die woningen te komen wonen. Het ontsmet ten kostte telkens veel te duur. Door de instelling van den gemeentelijken controle- en zuiveringsdienst hoopt men nu dit euvel te hebben verholpen. Ondertrouwd: 4 November: K. Bartog en H. H v. d. Broek. Getrouwd; 4 November: A. O. J. B. Regouin en P J. F. Hinrichs. Geboren; 1 November; d. van E. Out- houtNolles 2 November: d. van M. A. van VastenhovenAdc/aar d. van A. KlinkenbergSlootemaker z. van M. E. Webervan Es d. van W. B. F. Kram merBoon 3 November: z. van P. Woud stra—'Wienijt d. van C. Doezie—Zwitser sa. van G. A. RoozeBeekelaar d. van J. P. C. Vasbinder—van Buggenum d. van C. C. BrouwerAntonisse 4 No vember: z. van M. van 't HofOtte z. van D W. den Ambtmanvan Meerten z van A. C. M. H. J. PelHoffschlag. Overleden: 1 November: F. G. v Niiss, 66 jaar, Burgemeester Sandbergstraat G. v. d. Lindende Jong, 59 jaar, Floresstraat W. WismeijerOonk, 51 jaar, Goetzee- straat G. M. Seesmk, 28 jaar, Kamper laan 2 November: P. C. Paerels, 76 jaar, M. v. Heemskerkstraat G. P. v. d. Aa, 92 jaar Omvalspoort H. Steffens, 50 j., Koolsteeg J. Offeringa—de Jong, 68 jaar, Groote Houtstraat J. H. Does, 25 jaar, Kamperlaan 4 November: T. Creemers, 57 jaar, Esschilderstraat. Een onzer buitenplaatsbewoners heeft zijn Kennel naast een der R. K. kerken in den omtrek. In dien Kennel zijn eenige honden gehuisvest, die er een zeer eigenaardige ge woonte op na houden. Als 's morgens 7 uur, 's middags 12 uur of 's avonds 6 uur het Angelus klept, beginnen deze honden een allerjammerlijkst, huilend geblaf aan te heffen, hetwelk evenlang aanhoudt als het luiden van het Angelusklokje. Op alle ove rige klokken, op alle andere tijden geluid, reageeren deze honden in 't geheel niet. En dit is niet een gewoonte van de laatste we ken of maanden, maar voor zoover wij ons kunnen herinneren van wel 20 jaar. Na tuurlijk zijn de eerste huilebalken al lang ad patres. Maar hun opvolgers hebben deze gewoonte in eere gehouden. Komt er b.v. een nieuwe jonge hond bij, dan mengt deze z'n hondenstem, zoodra deze van eenige beteekenis is geworden, in 't koor der ouden. Mochten de omwoners soms nu en dan dit hondenkoor eens missen, dan kan men er op aan, dat zij, de honden, niet thuis zijn en zich verlustigen met 't jachtvermaak. Sommigen hebben dit hondenconcert in verband gebracht met den voedertijd der beesten. Maar daar is hier geen sprake van, aangezien zij slechst één maal per dag hun potje krijgen en niet op den tijd, dat „het Angelus klept in de verte". 't Is zelfs zoo sterk, dat de beesten tegen den tijd, dat het klokje zal gaan kleppen, uit hun hok komen, om staande, in de bui tenlucht van hun genoegen of wellicht hun misnoegen, kennis te kunnen geven. Wellicht was van deze beestjes een ras te fokken, dat ook elders, zonder Angelus klokje, den 7, 12 of 6 uur tijd aangeeft. Wie weet?! Het is intusschen waarschijnlijk, dat het de schelle toon van het Angelusklokje is, dat de honden uit hun tent lokt. De op het bloembollengebied zoo beken de heer W. Warnaar heeft, uit gezondheids oogpunt, in den loop van dit jaar al zijn bestuursfuncties in de vereenigingen op bloembollengebied neergelegd. De besturen van de vele vereenigingen, waaraan de heer Warnaar, hetzij als voor zitter of bestuurslid, hetzij op andere wijze gedurende zooveel jaren zijn beste krachten heeft gewijd, kwamen gistermiddag in de zaal der bloemenkeuring in het Krelagehuis bijeen, om den heer Warnaar, uit naam hun ner vereenigingen een blijvend aandenken aan te bieden. Omstreeks vier uur werd deze met zijn echtgenoote en familie in de feestelijk ver sierde zaal binnengeleid. Vertegenwoordigd waren de volgende vereenigingen: Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, Bond van Bloembollenhandelaren, Hol- landsch Bloembollen Kweekers Genootschap Vereeniging „De Hyacinth", Vereeniging „De Tulp", Vereeniging „De Narcis", Neder landsche Dahliavereeniging, Nederlandsche Gladiolusvereeniging, Nederlandsche ver eeniging van Pioenenkweekers en handela ren, Bloembollen Veilingsvereeniging „West Friesland", Bloembollen Kweekersvereeni- ging „Fioralia" en de afdeeling Sassenheim der Algemeene vereeniging van bloembol lencultuur. Namens al deze vereenigingen voerde de heer E. Krelage het woord. Spr. stelde er prijs op, dat, nu de seisoendrukte achter den rug was, de heer Warnaar gehuldigd werd. In het kort schetste hij de groote verdien sten van den heer Warnaar en dankte hem namens alle vereenigingen, voor de plezieri ge samenwerking. Hierna bood spr. een oorkonde aan en de teekening van een schrijfbureau met daarbij hoorenden zetel die tot zijn spijt nog niet klaar waren gekomen. Vervolgens namen de heeren Zonnefeld, voorzitter van den bond van bloembollen handelaren en Ballego, voorzitter der Ne derlandsche Dahliavereeniging, het woord. Deze brachten de groote werkkracht van den scheidenden heer Warnaar naar voren. Nog voerde het woord de burgemeester van Sassenheim, de heer J. P. Gouverneur, die verklaarde, dat hij in den tijd, waarin hij den heer Warnaar had leeren kennen, hem had leeren waardeeren en hoogachten. Tenslotte voerde de heer Warnaar zelf het woord. Deze wilde beginnen met te zeggen, dat hem te veel lof was toegewaaid. „Als ik zooveel heb kunnen werken", aldus spr. „heb ik dat te danken aan de organisa- Foto van de 14-jarige Deensche ballet danseres Nini Theilade, die a.s. Donderdag 7 November in Haarlem optreedt Foto van den beroemden danser Escndero, die Maandag II November in den schouw burg te Haarlem zal optreden KENAUPARK 26 A TELEF. 12644 SPREEKUREN: van 911 en v. 1 tot 2 uur Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreekuur De groote feesten, die in Amsterdam ter eere van Edison gegeven zijn, zul len nog lang in onze herinnering blijven. De Llchtweek was een waar dige hulde aan den grij zen pionier Thomas Edi son. In Amerika heeft natuurljjk een grootsche herdenking plaats gehad. De eerste foto van de feestelijkheden is thans in Holland aangekomen en daarop is vastgelegd de ontmoeting van de drie groote wereld-figu ren, Edison, den uitvinder van de gloeilamp, Hoo ver, den president van de Unie en Ford, den auto magnaat zich voor den politierechter te verantwoor den. Hij was nu nuchter en begreep dus niet hoe hij tot de verschrikkelijke daad geko men was. Hij was getrouwd en had 2 kinde ren waarop de officier opmerkte dat hij zich dan schamen moest om zich te bedrinken en dan ongelukken te maken. Dit is al de tweede maal, dat verdachte wegens eenzelfde feit terecht staat. De officier eischte een gevangenisstraf van 1 maand, waarop verdachte, niet ten onrech te van kleur verschoot. De politierechter zwichtte voor zijn smeek bede hem niet in de gevangenis te stoppen, omdat hij voor zijn vrouw en kinderen moest zorgen en gaf hem een geldboete van f 60 of 50 dagen hechtenis. Officier En nu niet meer drinken hoor. Ta, maar naar het Blauwe Kruis daar zullen ze je wel helpen. Verdachte: „Zijn ze daar nu? Dan ga Ik aibiet, edelachtbare." Toen we den man de rechtzaal zagen ver laten, verkeerden we allen in de meening dat hij wel voor verbetering vatbaar was en het drinken vooreerst wel zou laten. Toile Lege gaat zijn vierden jaargang in 1 Hoog gestemd is het artikel, dat opwekt tot een „nieuwe klank" niet. De Lyceïsten hebben het blijkbaar zóó druk, dat er geen oogenblik tijd over blijft, om voor copie te zorgen voor hun vierjarig orgaan. Een blijkbaar rood-georiënteerd redactie lid schrijft o. m. het volgende „Laat ik m'n roode vuist opstooten om hoog 1 Laat ik de spieren van kracht, die zwellen op m'n polsen, toonen, m'n arm bloot. Laat ik als een volksleider schreeuwen over de menigte, eenige volzinnen, die diep moeten doordringen in de harten der men schen. De roode vlag omhoog en de stormklok geluid neen gebeukt, om door een oorverdoovend lawaai heel het Lyceum te doen opschrikken, dat is ingeslapen over het aatste nummer van Tolle Lege." Nou, nou, de paters krijgen wat te doen de komende dagen 11 ties en aan degenen, met wie ik kon samen werken". Vervolgens memoreerde hij het werk van verschillende vereenigingen, waaraan hij tot nu toe actief had deelgenomen Hij wilde nu in het vervolg zijn geen lijdend, maar een enthousiast toeschouwer, die de verschillen de vereenigingen steeds wilde aanmoedigen. Spr. eindigde tenslotte onder dank voor de hem geboden hulde en cadeaux. En een demonstratie voor den politierechter „Als ik dien kerel tegenkom, zal ik m wel krijgen!'' deelde een 62-jarig beroeploos, temperamentvol man aan ieder, die het maar hooren wilde, mede. En die ,,'m" was de portier van het St. Elisabeth's Gasthuis, een plichtsgetrouw man, die de bevelen en wenken van zijn superieuren stipt opvolgt. Dat had hij o'ok gedaan op den 16en Sep tember, toen de temperamentvolle man met zijn 82_jarige moeder bij hem kwam om zijn zuster, resp. haar dochter te bezoeken, die zeer zwaar ziek was. Ze hadden geen be- zoekkaart en er was niets aan te doen, ze moesten zich nu eenmaal schikken in het noodlot. Ce temperamentvolle man „nam' dit niet en keerde onverrichter zake naar huis, maar met een diepen wrok in het harte. Zoo waren er 21 dagen voorbij gegaan en nog steeds jeukten de handen van den man, wiens temperament bewonderenswaardig was. Doch ziet, de 23e dag bracht uitkomst; hij zag den hardvochtigen portier in de Zijl straat loopen en ging naar hem toe, terwijl het in zijn hoofd hamerde en beukte, terwijl het op de huizen en in de lucht geschreven stond: „Als ik dien kerel tgeenkom, zal ik 'm wel krijgen." Nu kwam hij hem tegen en nu zou le hem krijgen. Een korte woordenwisseling, zonder be teekenis en toenbrrrzijn hand schoot uit en de portier was vanaf dat mo ment slachtoffer van zijn beroep, want zijn lippen bloedden en zijn tanden klapperden een treurmarsch. Nu liet de portier het er niet bij zitten, zoodat de zaak gisteren voor den politie rechter kwam. De temperamentvolle man demonstreerde het heibeltje, maar op zulk een wijze, dat de veldwachters tusschenbeide moesten komen om den portier voor een tweeden gevoeligen opstopper te behoeden. „Ho, ho, ho,'' riep de politierechter. „Kalm 'n beetje," sprak de officier. De vleeschhouwer Piët had het gevecht gezien, doch deze was niet als getuige ver schenen. Hij werd toen even gebeld en de zaak werd eenige minuten geschorst. De politierechter achtte het echter raad zaam, de mannen in een afzonderlijk ver trek te laten wachten, terwijl de veldwach ter als vredestichter moest fungeeren, door vooral den temperamentvollen man in de gaten te houden. Toen getuige Piët vertelde, dat de bril van den portier in den slag gebleven was, was de mishandeling bewezen en eischte het O. M. 30.boete of 15 dagen hech tenis. Politierechter: „Niets op te zeggen, ver dachte?" Verdachte: „Nee!'' Officier (zichtbaar blijk „Prachtig!" En het plotselinge, onvoorziene zwijgen van den temperamentvollen man, deed den polilierei^iter blijkbaar zóó uitermate sympathiek aan, dat hij de straf tot 20.— of 15 dagen verminderde. Toen keek de veldwachter glimlachend de beide mannen na. die weer werden opge- I nomen in het drukke wereldgeweld. Het November-nummer van het maand blad van het Corps van leerlingen der M.T.S. te Haarlem bevat allereerst een ar tikel van de redactie, waarin gepleit wordt voor „handhaving van den origineelen en zooveel zeggenden naam „De Knor." Meneer Zig-Zag schrijft een en ander over Argentijnsch vleesch en meneer Yang behandelde de sport in Engeland. De groote revue, die 1 Februari 1930 in den stadsschouwburg zal worden opgevoerd, wordt nogmaals aangekondigd. een voorbehoedmiddel tegen FLACON FL2.50 Vraag het oordeel van Uw dot-ter! Agenten: Fi 6. Meindersma -Den Haag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5