Buitenlandsch Nieuws (Mum Zeep FEUILLETON RADIO-OMROEP DERDE BLAD DINSDAG 5 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 1 De strijd om de vrije arbeidsmarkt in Oostenrijk HET TESTAMENT VAN DEN ADMIRAAL Oe z.g.n. „gesloten" werkplaats Geen vakkennis, maarpolitieke gezindheid beslist MOEDERMOORDENAAR VRIJGESPROKEN MAURICE HERBETTE OVERLEDEN GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN RADIO-NIEUWS Eeigenaardig verschijnsel Radio in Turkije STOOMVAARTLIJNEN Onder de weimg stichtelijke specialiteiten, die er in Oostenrijk te vinden zijn, behoort ook de zoogenaamde gesloten werkplaats. Deze werkplaats bestaat in geen enkel ander land ter wereld, maar geen land behoeft de republiek aan de mooie blauwe Donau om deze eigenaardigheid te benijden. Ze bestaat daarin, dat een arbeider, die werk zoekt, eerst zijn politieke hoedanigheden en dan pas zijn vakkennis heeft te bewijzen dat men geen werk, geen brood kan vinden, wanneer de politieke overtuiging den anderen arbeiders niet naar den zin is. De gesloten werkplaats in Oostenrijk beteekent dus niets anders, dan dat ze is buitengesloten voor anders denkenden. Buiten Oostenrijk zal geen mensch begrijpen, dat er dezer dagen extra uitgaven van een links-radicaal blad hebben kunnen verschijnen, waarin met reuzen letters werd verkondigd, dat vier werklieden die tot de „Heimwehr" behooren, het ge waagd hebben, hun broodje te zoeken in een fabriek, waar ongeveer 500 sociaal democra tisch georganiseerde arbeiders werkzaam zijn. Deze 500 zijn dan ook onmiddellijk tegen die vier opgestaan en dezen werden uit de fabriek gegooid. Alarm van de „Heim wehr". 200 a 300 Heimwehr-mannen zijn oogenblikkelijk in automobielen ter plaatse het conflict is uitgebroken. Reeds rijzen er uit troebele bronnen sensatie-geruchten op het woord mobilisatie, dat juist in kringen, op wier banier „Nooit meer oorlog" prijkt, bij zondere voorliefde schijnt te genieten, schreeuwt uit de extra-uitgaven. Het hoofd- verbond der industrie komt bijeen, een rijks- conferentie der metaal-arbeiders wordt bijeen geroepen. Het zou eigenlijk om te 'achen zijn, als het niet zoo treurig was. In geen der groote industrie-staten be staat een dergelijke politieke werkplaats als in Oostenrijk. Er wordt nergens naar de poli tieke gezindheid van den arbeider gevraagd. Nergens gelden andere overwegingen, dan bekwaamheid in het vak alleen in Oosten rijk heeft zich in de tien jaren na de ineenstor ting de specialiteit ontwikkeld, dat een sa menwerking met lieden van een andere poli tieke gezindheid geweigerd wordt. In dit bijzondere geval wordt er van sociaaldemocra- tischen kant beweerd, dat bij de opname der arbeiders tegen het verdrag is gehandeldt 5 de bedrijfsraad had van te voren geraadpleegd moeten worden, wat de leiding der fabriek echter tegenspreekt. In ieder geval heeft de Oostenrijksche fabrieks-directeur het niet zoo gemakkelijk als zijn collega in Sowjet- Rusland, die als dictator in zijn werk is uitge roepen. Voor den Oostenrij kschen fabrieks- bezitter geldt het, op het aardsche leven toe gepaste Bijbelwoord van den eerste, die de laatste wordt. Het is niet twijfelachtig, hoe de bedrijfsraad, wanneer men hem had gevraagd, omtrent de opname der nieuwe arbeiders zou hebben beslist, welke de kleuren der Heim wehr dragen. Niet ondeugdelijkheid in hun vak of ook moreele redenen zouden voor het oordeel van den bedrijfsraad beslissend zijn geweest alleen het bewijs van politieke be kwaamheid had in deze gesloten werk plaats (en dit is helaas niet de eenige) moeten worden getoond. Overal, tenminste in de landen met een democratische staatsorde, spreekt het van zelf, dat het eerste recht voor iedereen is, te mogen werken, als hij werken kan en wil. Alleen in Oostenrijk heerschen er op dit gebied toestanden, waarvoor het woord anarchie nog te zacht is. Niets heeft beter aangetoond. Hoe nood zakelijk een anti-terreurwet is, t et inci dent in de fabriek te Stockerau 'elk op het oogenblik tot een industrie-con.-.ct dreigt te worden, en het is dus meer dan begrijpelijk, als de burgerlijke pers éénstemmig verlangt, dat bij de uitvoering van de grondwetsher ziening de wet voor de verzekering van ar- beidsvrede en arbeidsvrijheid bovenaan zal staan. Het recht om te werken en zijn gezin Een Zuivere Zeep ZooalS de beroemde Frangche Cadum £eep ig onont- beeriyk voor de ver- Zoréiné van de huid. Bovendien wordt zy gledhtg éoed éedrooéid verkocht,blyft daar door tot 't laatste toe hard en ig Zoodoende veel voordeeliéer irit éebruik.dan iedere an dere Zeep. te onderhouden, mag ook in Oostenrijk voortaan niet meer afhankelijk worden ge maakt van een onderzoek naar de politieke gezindheid dat iemand bij de een of andere organisatie behoort, mag niet langer een aanbeveling of een beletsel zijn voor hem, die wil werken. Het is nu werkelijk al een heei dwaze toe stand, waarin Oostenrijk is geraakt door zijn gepolitiseer. Men zou denken, dat de alge- meene verarming, de enorme moeilijkheden, om zijn brood te verdienen op alle gebieden, de politieke pest moesten tegengaan maar daarvan is niets te merken. Er wordt kunst matig een toestand van permanente zenuw achtigheid gaande gehouden, die, als het nog langer aanhoudt, alle productieve krachten dreigt te ondermijnen. Werpt men een blik achter de coulissen, dan ziet men met verba zing en ontsteltenis, hoe weinig handen het eigenlijk zijn, die aan de touwtjes trekken, en dit volstrekt niet uit ideale geestdrift voor 'het spel. Het is hoog tijd, dat er aan deze toestanden een eind komt. De poort naar de gesloten werkplaats zal door de nieuwe grondwet wor den geopend het is 'te hopen, dat er ook nog andere poorten geopend zullen worden, die in de Oostenrijksche straten staan. 38 „En mag ik dan Billy en Pete en meneer Smith ook eens vragen, bij me te komen? Ik kan mijn vrienden niet vergeten!" Paul aarzelde en speelde met zijn dessert lepel. „Ja, ja, natuurlijk, iedereen die je wilt." Joan klapte in haar handen, haar oogen schitterdeft en zij lachte „Dan zal ik mij nooit meer ongelukkig voelen. Want ik heb mijn huis niet verlaten, heb het alleen verruild voor mijn ecnte huis, met moeder. Rob en Pete en meneer Smith eh Billy zullen ook wel erg blij zijn, als ze alles weten en ons op komen zoeken.' ♦.Dat zullen ze zeker'zei Paul, terwijl hij haastig opstona en zijn servet in plaats van zfjn zakdoek in zijn zak stopte, waarna hij naar buiten ging om te zeggen, dat de auto nioest voorkomen. Joan was verrukt over den rit door het moerland. Het was een nieuwe glanzend ge lakte wagen, met een sterken motor en ze reed over de vlakte met verbazingwekkende snelheid. DE INDISCHE KWESTIE IN HET BRITSCHE PARLEMENT Minister Thomas over de werkloosheid LONDEN, 4 Nov. (V.D.) In afwachting van de verklaringen van Thomas den minis ter voor de werkloosheid, was het Lagerhuis, evenals de tribunen goed bezet. De interesse voor deze verklaringen werd evenwel lichte lijk in den achtergrond gedrongen door de algemeene spanning ten opzichte van de houding, die MacDonald zal aannemen in de Indische kwestie. Het was de eerste maal, dat Mac- donald na zijn Amerikaansche reis weer in 't parlement verscheen. Staatssecretaris voor Indië Wedgewood Benn, kondigde aan, dat de regeering nog geen datum had vastgesteld voor de publicatie van het rapport van de commissie Simon. De voorzitter dezer com missie, Sir John Simon, hoopt echter begin 1930 met zijn rapport gereed te komen. Macdonald verklaarde vervolgens, dat hij toestemde in het houden van een algemeene gedachtenwisseling over de Indische kwestie op Donderdag a.s. bij welke gelegenheid hij dan nadere verklaringen voor de regeering zou afleggen. Ook de Russische kwestie werd slechts zijdelings beroerd. Minister Thomas legde zijn verklaring af over de tot dusverre bereikte resült«ten en de verdere plannen inzake de bestrijding van de werkloosheid. De regeering ging hierbij uit, verklaarde hij, van de stelling, dat werkver schaffing de efficiency van het volk moest verhoogen zonder de algemeene lasten van de industrie met dood kapitaal te vergroo- ten. Dit moest gevonden worden in be vordering van den uitvoer, aansporing der productiviteit der industrie in het algemeen en verhooging van de koopkracht van alle deelen van het Britsche wereldrijk. Ver volgens trad de minister in details betref fende de verschillende plannen, o.a. de elec- trificatie van de spoorwegen, verbetering der waterverzorzing, der wegen, den bouw van 2 groote stations te Londen ter vervanging van de bestaande met gelijktijdige verkeers- verbeteringen Ook verschillende plannen voc ontwikkeling der koloniën werden ter spi...;,e gebracht, o.a. de bouw van een brug over de Zambesi, plannen ter vergrooting van den uitvoer naar Canada. Thomas be sloot met te zeggen, dat de algemeene eco nomische toestand een verbetering aantoon de en dat de vooruitzichten in vergelijking met vroeger vooruitgegaan waren. Tijdens de debatten zeide Worthington Evani. dat hij slechts drie uitgaven als ge rechtvaardigd zag, die werkelijk productief genoemd konden worden. Lloyd George oefende critiek uit op het feit, dat de regeering het aantal der werk- loozen niet met 30 tot 40.000 man had kun nen verminderen. Hij zeide, dat hij verwon derd zou zijn, wanneer het aantal werk- loozen dezen winter tot 1 millioen zou ver minderen. DE ZIEKTE VAN PRINS MAX VAN BADEN. Zijn toestand nog ernstig. CONSTANTZ, 4 Nov. (V.D.) Naar van wel ingelichte zijde wordt medegedeeld, heeft Prins van Baden zich al sedert eenige we ken niet wel gevoeld en zeer teruggetrokken geleefd op 't kasteel Kirchberg, waarheen hij met zijn familie verhuisd was. Eenigen tijd geleden kreeg Prins Max een slaapaanval, die een overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk maakte. Aangezien evenwel in het ziekenhuis in Meersburg de noodige ver- pleegruimte ontbrak, gelastte Dr. Zimmei- mann overbrenging naar het ziekenhuis in Constantz. waar de patiënt zich thans onge veer twee weken bevindt. Zijn toestand is de laatste dagen zoo achteruitgegaan, dat voor het ergste gevreesd werd. Maandag heeft zijn toestand geen verandering onder gaan. EEN STAD IN BETALINGSMOEILIJK HEDEN. BERLIJN, 5 November. (V. D.) Naar de „U moet me leeren chauffeeren," fluisterde Joan ten slotte, niet in staat langer te zwij gen. „U weet, dat ik goed paarden mennen kan; ik weet zeker, dat ik een auto kan be sturen." Paul keek weifelend naar het kleine figuur tje met de slanke, bruine handen, die van het ruwe circusleven niet geleden hadden. „Het is beter, dat wt dat mat r tot later uitstellen", zei hij. „maar je moet vreeselijk voorzichtig zijn met de heuvels hiei Hiermede moest Joan genoegen nemen. Paul was een uitstekend chauffeur en zij had groote bewondering voor de kalme en zekere manier, waarmee hij zijn grooten wa gen bestuurde. Hij had de plaats ingenomen van den chauffeur, die hen van het station was komen afhalen. Mijlen legden zij af, terwijl het landschap als een schitterend pa norama aan hen voorbijging, totdet zij ten slotte het dorpje Foxhole bereikten en voor de deur van Paul's huis stopten De oude huishoudster, Nan„y, stond op de stoep om hen te verwelkomen, hetgeen ze zenuwachtig, doch met ouderwets he beleefd heid deed. „Lekker haardvuurtje aan op iedere kamer. Want al is ht nog niet zoo erg koud, het weer kan toch ieder oogenblik omslaa.i," legde ze uit. „Zelfs midden in den zomer is het weer hier in het moerland nie' te vertrouwen." Er werd gegeten in de kleine gezellige hall en het vreemde trio zette zich aan tafel, toen de schemering begun te dalen en het daglicht over de heuvelen verdween. „Lokalanzeiger" uit Zweibrucken verneemt, is de stad tegen het einde van de maand in betalingsmoeilijkheden geraakt. De salaris sen der ambtenaren konden slechts met be hulp van een voorschot van de stadsspaar- bank van 50.000 Mark worden uitbetaald. Een voorstel om de stad 100.000 Mark voorschot te geven, werd afgewezen, zoodat een groot aantal ambtenaren voorloopig slechts een gedeelte van hun salarissen ont vangen hebben. Zakenlieden, die de stad in de laatste maanden waren geverd hebben, hebben nog geheel geen geld kunnen innen. De stad had zich reeds geruimen tijd geleden tot de Beiersche regeering gewend om hulp. PARIJS, 4 November (V.D.) Heden is von nis gewezen in het proces tegen den be klaagde Corbet, die zijn moeder gedood had, omdat zij aan kanker ongeneeslijk ziek was en ondraaglijke pijnen leed. Corbet werd vrijgesproken. Een Reuter-telegram meldt het over lijden van den Franschen ambassadeur te Brussel, Maurice Herbette. DE VOEDSELWEIGERAARS De „Frankf. Z." verneemt uit Boedapest, dat vreschillende voedselweigeraars hun verzet hebben opgege.ven. Inmiddels is een tweede weigeraar, de communist Sztaron, aan uitputting gestor ven. De man was tot 12 jaar tuchthuisstraf veroordeeld wegens een aanslag op den rijksbestuurder, welke op het laatste oogenblik verhinderd werd. DE MYSTIFICATIE VAN RADIO-PARIS PARIJS, 4 Nov. 1929. (N.T.A.) Gisteren middag werd door den omroep van den zen den van Radio Paris het bericht verspreid, dat koning George van Engeland Zondag middag tengevolge van een beroerte zou zijn overleden. De Parijsche correspondent der New York Herald deelt over deze onjuiste verspreiding nog het volgende mede: De Radio-Paris werd gisteren opgebeld door iemand die zeide: „Hier Agence Havas, wij krijgen zoo even een bericht, dat de koning van Enge land overleden is". Daar de zender de laat ste berichten geregeld van Havas betrekt, achtte men het niet noodig nadere informa tie in te winnen en heeft men het bericht dadelijk verspreid. Toen dit echter Havas ter oore kwam, werd de mystificatie ont dekt. DE COMMISSIE VAN ONDERZOEK IN PALESTINA JERUZALEM, 4 Nov. 1929. (Reuter). De onderzoekingscommissie naar de jongste troebelen in Palestina wordt in alle steden, welke op haar weg liggen, opgewacht door talrijke Arabieren, die hun petities overhan digen, waarin zij hun volkomen vertrouwen in de commissie uitspreken. Beschrijving van familiewapens Het Wapenkundig Instituut van Frankrijk, ingeschreven bü de Vereeniging der Geleer den, bericht ons door zijn orgaan „Le Bla- son", dat het van plan is een „Armorial Général Universel et Officiel" uit te geven en kosteloos een beschrijving der wapens van alle bestaande lamilies te geven. Ten einde een volledige opgaat te verkrijgen, wordt ieder, die wenscht, dat zijn wapens er op voorkomen, verzocht er per brief aan gifte van te doen en er zoo spoedig moge lijk een beschrijving van te zenden aan het „Institut Héraldique de France", 27 Quai de Bourbon, Paris 4," met vermelding /an naam en adres, zeer leesbaar geschreven, een volledige beschrijving der wapens, korte geslachtslijst, land of provincie van oor sprong. De Zaligverklaring van een Fransch Generaal De Kerkelijke Commissie, die belast is met het proces der Zaligverklaring van den Franschen Generaal de Sonis (onder de katholieken welbekend uit den oorlog van 1870) zal dezer dagen het graf van dezen generaal laten openen. De Sonis is begraven in de crypta van Löigruy. Met uitzondering van het gezicht, dat door het deksel der kist ingedrukt was, bevond het geheele lichaam van den over ledene, die reeds 42 jaar begraven ligt, zich in gaven en ongeschonden toestand. De commissie beschouwde dit feit als een soort vergelding voor den onberispelijkén levens wandel van dezen vromen man. Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft het pro ces der zaligverklaring thans een gunstige wending gekregen. Een biografie van Stresemann Binnen enkele dagen zal in den boekhan del van Ernst Rowohlt te Berlijn, een bio grafie van Stresemann verschijnen met vele platen en een portretteekening van Olaf Fulkranszon. De schrijver van dit werk ts Rudolf Olden. De dood van den staatsman is niet de aanleiding geweest van het ver schijnen van dit werk, want reeds begin October was dit boek bijna gereed. Joan had haar kleeren verwisseld voor de nieuwe, die haar moedei in Newton Abbot gekocht had, een eenvoudige rok met een zijden blouse, en ze zag er ouder uit dan ze gedaan had. Het gesprek wilde niet vlotten. Anne had geen oog var. Joan af en Paul keek zenuwachtig toe, hoe Nancy het eigen aardige bezoek zou opnemen. Hij was eigen lijk een beetje bang voor zijn oude kinder meisje! De avond viel over de heuvels, maar bin- nen brandde het vuur lustig en de knette rende houtblokken en de grillige vlammen tooverden een atmosfeer van gezelligheid en vrede in het vertrek. Doch hoe Paul ook zijn best deed hij kon den druk niet wegnemen die op moeder en dochter scheen te liggen En niemand be treurde het, toen de kk>K tien uur sloeg en Nancy de ouderwetsche kandelaars binnen bracht, ten teeken. dat het tijd was, te rus ten te gaan. HOOFDSTUK XV Pete gaat er op uit „Waar is het kind gebleven?' gilde juf frouw Smith. Ze kwam achter uit den groot sten kermiswagen, nog niet geheel gekleed en met een dampende koekepan in eene hand en een plak spek aa i een vork geprikt in de andere. „Waar is het kind gebleven, John?" „Ik weet het niet. maak je niet druk" ant- De spreekster op een politieke bijeenkomst: Wat is tehuis zonder een moeder. Stem uit het publiek: Uw baby? Het eeuwfeest van den H. An- tonius van Padua De H. Antonius van Padua is eigenlijk afkomstig uit Portugal. Hij werd n.l. in Lissabon geboren. Deze heilige wordt op bijzondere wijze door het Portugeesche volk vereerd en er worden nu reeds grootsche plannen gemaakt om in het jaar 1931 het 7e eeuwfeest van zijn sterfdag zoo feestelijk mogelijk te herdenken. Dr. Augusto de Castro, Portugeesch ge zant en gevolmachtigd minister bij den H. Stoel heeft voor dit doel reeds een comité samen gesteld. Een van zijne plannen is om aan de stad Padua een getrouwe naboot sing te schenken van het geboortehuis van dezen grooten volksheilige. Het inwendige van dit huis wil men als Antonius-museum inrichten. Een zeldzaam natuurverschijnsel Uit Boedapest wordt gemeld: Bij een onweer sloeg de niksem in op den Calvarieberg in Buda; de slechte moordenaar ging in vlammen op, Christus en de goede moordenaar werden gespaard. Ook de eeuwige lamp, die aan den voet van het Kruis brandt, doofde niet uit. De bevolking van Boedapest was zeer ge troffen door dit zeldzaam natuurverschijn sel en heele scharen stroomden toe om zich van dit wonder te overtuigen. De pelgrims van Lourdes in het jaar 1929 Volgens de laatste statistiek die zoo juist verscnenen is bedroeg net aantal peigrims die in de maand September Lourdes be zochten 173.148. Hierin zijn alleen begre pen de pelgrims die per trein kwamen. In September van het vorige Jaar bedroeg het aantal 158.422 dus 14.726 minder. In de pe riode van Paschen tot September kwamen 362 treinen naar Lourdes, 39 meer dan in het vorig jaar. Het aantal buitenlanders neemt voortdurend toe. Dit jaar waren Engeland, België en Italië het talrijkst vertegenwoordigst. Het totaal aantal pel grims ook maar bü benadering op te ge ven is eenvoudig onmogelijk, want een groot gedeelte komt op eigen gelegenheid en kan dus niet gecontroleerd worden. Wat onze voorvaderen misdeden In de historische kerk van Malaka, waar de H. Franciscus Xaverius voor ongeveer 400 jaar de H. Mis las en preekte, werd thans weder voor het eerst een H. Mis op gedragen, die bügewoond werd door den Katholieken gouverneur Sir Hugh Clifford en meer dan 300 vooraanstaande personen des lands. De oude kerk die zich in zeer bouwval- ligen toestand bevindt, is thans het eigen dom der regeering, die aan de Katholie ken toestond ze weer in gebruik te nemen. In de 17e eeuw was zü door de Hollan ders ontwüd en haast in vergetelheid ge raakt. De sprekende film en de detective De bekentenis van een jongmensch te Philadelphia, beschuldigd van het vermoor den van een jong meisje, werd door de po litie bij wüze van proef vastgelegd op een sprekende film. Indien deze proef slaagt zaï hierdoor, naar men gelooft, een geheele omwenteling worden teweeg gebracht in het werk der detectives. De eigenlijke omroepzender van het land bevindt zich te Constantinopel. De golflengte is 1200 M. (250 kc/sec.) en men gebruikt een energie van 5 K.W. De dagelijksche program ma's duren ongeveer vijf uur. Hiervan wor den drie uren besteed aan uitzendingen van Turksche en twee uur aan West-Europeesche programma's. Sinds de „detective-auto" van de Engelsche P.T.T., waarmee de niet betalende radio-luis teraars de „pirates", in Engeland worden op gespoord, te Glasgow arriveerde, is het aan tal officieele luisteraars in die plaats plotse ling met meer dan duizend gestegen. De radio-omroep in Turkije staat nog niet op hetzelfde peil als in de meeste Europee- sche landen. Hoewel het vaak wordt voorge steld alsof de Turksche steden op dezelfde wijze zouden zijn ingericht a,ls de West- Europeesche, kan dit ten stelligste tegenge sproken worden. Veeal treft men ei nog den zelfden toestand aan als honderden jaren geleden. Tg Angora bGvindt zich ccn ïadio-ZGndei, welke echter slechts enkele malen pei jaai wordt gebruikt voor politieke doeleinden. woordde John Smith, teiwül hij rustig zijn pijp opstak na zijn morgenwerk er een goed ontbijt en hij ging op een leege ton zitten. „Ze is niet in haar bed en niet in de stal len en ze heeft nog niet ontbeten en ik moet iemand hebben, die met vatenwasschen helpt", vervolgde juffrouw Smith. „Ze loopt in geen zeven slooten tegelijk, ze is zeker met Pete meegegaa. 01;-. de paar den in de zee te badei waarschijnlijk neemt ze zelf ook een ba' „Nou, als ze komt. krijgt ze niets meer te eten", gromde juffrouw Smith, die in haar hart drommels goed wist, dat als Joan kwam, zij haar onmiddellijk het lekken te hapje zou voorzetten en alleen haar tor.g die vijan din van haar hart. ziel de luxe zou per- mitteeren eens flink op het meisje te brom men. „Beste vrouw, een pracht va» een vrouw," zei John Smith dikwijls tegen Joan, „en ik ben geweldig trotsch op haar en op mijn eigen zelfzuchtige manier houd ik ook erg veel van haar, maar Heere wat heb ik dik wijls gewenscht. dat ze stom geboren was!" „Daar is Pete!" riep juffrouw Smith, ter wijl ze met haar koekepan in de richting van den weg wees. vanwaar het geluid van paardenhoeven klonk Rob dook op, nat en hijgend en snoof begeerlg met. zün neus. „Hallo Rob" zei John Smith, .je hoeft je tegen mij niet zoo uit te schudden Maar Rob liep vlug naar Joan's kermiswagen, toen om de tenten heen ging weer terug en keek juffrouw Smith vragend aan. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND ENGGANO (uitr.) 3/11 te Londen. KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) 3/11 v. Port Said. MOENA 3/11 van Amst. n. Java, 4/11 te Antw. SINGKEP (uitr.) 3/xi v. Antwerpen. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND 4/11 v. B. Ayres te Amst. DELFLAND (thuisr.) 2/u v. Bahia. (Verb.) EEMLAND (uitr.) 2/11 v. Leixoes n. Pernambuco. FLANDRIA (uitr.) 2/11 te en v. Montevideo. MONTFERLAND 3/" v. Amst. n. Hamburg. RIJNLAND 4(11 v. Z. Amerika m Amst. SALLAND (uitr.) 2/11 v. Montevideo n. B.-Ayres. ZEELANDIA (uitr.) 3/11 te en La Coruna. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPI) AGAMEMNON Malta n. Hamburg, pass. 3/11 Ouessant AJAX 2/11 y. Cadix n. ?i«se. AMOR i'ii v. New Vork n. Venezuela. BARALT 2/11 v. Cristobal n. Buenaventura. CERES 4/11 v. Hamburg te Amsterdam. CLIO Port Arthur n. Kopenhagen, 2/u op 425 mijl vai Land's End. COMMEWIJNE (uitr.) 2/11 v. Dover. DOROS 3/11 v. Rotterdam te Gibraltar. ERATO 2/11 v. Stettin n. Amsterdam. FAUNA 3/11 v. Venetië te Triest. HERMES 2/11 v. Aiexandnë n. Gythion. ILOS 1/11 v. Calamata n. Amsterdam. IRIS Amst./Bordeaux, pass. 2/11 Dungeness. jUNO 311 v. Caoix te Genua. MARS 4/11 v. Algiers te Amsterdam. NEREUS 2/u v. Vigc n. Amsterdam. NERO 3/1» v. La Pallice te Amsterdam. ODYSSEUS 4/11 v. Stettin te Amsterdam. ORION 3'u v. W.-Indië t. v. Havre te Amst. ORPHEUS 2/u v. Amsterdam te Kopenhagen. PERSEUS 4/11 v. Kopenhagen te Amsterdam. PFURSUM 3/11 v. Jacksonville te Bristol. PLUTO 2/u 1 Algeciras n. Amsterdam. POLLUX 3/u v. Amsterdam n. W.-Indiè. SATURNUS 4/u v. Hamburg te Amsterdam. SIMON BOLIVAR 2/u v. Cristobal n. Puerto Colombia. STP.ABO, Amst.'Danzig, p. 2/u Holtenau. STUYVESANT (uitr.) 2/u v. Dover. TELAMON 2/11 v. P. au Prince n. Cap. Haitiën. TELLUS 3/u v. Rotterdam te Gibraltar. TRITON 3/u v. Amsterdam n. P. Rico. VAN RENSSELAAR (thuisr.) 5/u te Plymouth verwacht VENUS 2/u v. Tanger n. Malta. VESTA I/u v. Piraeus n. Cephalonia. HOLLAND—AFRIKA-LIJN ALDABI (thuisr.) 3/11 v. Port Natai. BILLITON 4/11 v. Amsterdam n. Antwerpen. GRIJPSKERK (thuisr.) 2/u v. Zanzibar. ÏAGERSFONTEIN 4/11 v. Beira, 1. v. Antwerpen te Rotterdam. MELISKERK (thuisr.) 3/u te Antwerpen. NIJKERK uitr.) pass. 3/11 Ouessant. I PIETFONTEIN (uitr.) 4/11 te Beira. 1 HOLLAND—AMERIKA-LIJN I DELFTDIJK Rott. n./d. Pacifick., pass., 2/u Azoren. EDAM Rott. n. N. Orleans, pass. 3/u Azoren. EEMD1JK 2/u v. Vancouver te Seattle. LOCHGAIL Vanc.'Rott. 2/11 te Lond. LOCHKATRINE 31/10 v. Seattle te Tacoma. LOCHMONAR Rott. n./d. Pacifick., 31/10 v. Los Angeles. MAASDAM N. Orleans n. Rott. 3/11 v. Coruna. NEBRASKA Rott. n/d. Pacifick., t/u v. Cristobal. NOORDERDIJK Pacifick., n. Rott., 3/11 te Antwerpen. NOORDERDIJK, Pacilick. n. Rott., 3/11 te Antwerpen. I PORDO 31/10 v. Seattle n. Portland (O.) j VOLENDAM 3'u v. Havana te New York. HOLLAND—autralie -lijn ARENDSKERK (thuisr.) 3/11 te Duinkerken. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN ANDIJK (uitr.) pass. 3/u Dungeness. BOVENKERK thuisr.) 2/u v. Oran. KIELDRECHT (thuisr.) 3/u v. Madras. RIDDERKERK (thuisr.) 3/u te Antwerpen. STADSDIJK 2/u v. Hamburg te Antwerpen. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN ALDERAMIN 3/u v. Amst. te Hamburg. OUDERKERK (thuisr.) 3/u te Genua. JAVA—NEW YORK-LIJN DJEMBER Java n. New York, 4/11 te Sutz. MERAUKE 2/U v. New York n. Java. ROTTERDAMSCHE LLOYD BUITENZORG (uitr.) 4/11 te Genua. GORONTALO (thuisr.) 4111 v. Port Said. INDRAPOERA pass. 4/11 v.m. 2 u. Sagres. KEDOE (uitr.) pass. 3/u Malta. MADIOEN (uitr.) 3/u te Belawan. PATRIA (uitr.) pass. 3/11 Perim. SAMARINDA (thuisr.) 4/u te Havre. SCHOUWEN Batavia n. Hamburg, pass. 2/u Dover. SLAMAT (uitr.) p-ss. 3'u Fimsterre. TOZARI (uitr.) 4/u te Sabang. TOB A (uitr.) 3/u v. Bremen. ROTTERDAM—ZUID-AMERI KA-LIJN ALHENA (thuisr.) 2/u v. Rio Janeiro. ALPHERAT (thuisr.) 2/u v. Las Palmas 9/11 te Rott. verwacht. ALUDRA 3/u v. Hamburg te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN AF.NEAS apan/Rott., 3/1 te SinWgapore. ASTYANAX Java/Amst., /u v. Marseille. EURYADES Java'Amst., 3/11 te Suez. HECTOR Japan/Rott., pass. 2/11 Gibraltar. PHILOCTETES 3'u v. Rott. n. Hamburg. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY Almeria n. Londen/Rott., 2/u Gibraltar gep. WOENSDAG 6 NOVEMBER HUIZEN 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.- uitz. 8.is9.30 Morgenconcert 10.30 11.00 Ziekendienst 12.302.00 Con cert. Zang, viooi en piano 2.002.30 Gramofoonmuziek 2.304.30 Concert Sopraan, dameskoor, piano en kerkorgel 4.305.00 Gramofoonmuziek 5.006.00 Kinderuurtje 6.006.30 Gramofoon muziek 6.306.45 Causerie over de cur sussen van het Ned. Techmcum 6.45 7.00 Gramofoonmuziek 7.007.30 Lezing over Radio-ontvangtoestellen 7.30 9.00 Kerkdienst vanuit de Chr. Geref. Kerk te Hilversum 9.0011.00 Concert. Piano viool, en zang. Daarna Persberichten. HILVERSUM 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12.152.00 Concert Avro-ensemble 2.00 3.00 Kinderkoorzang o. i. v. Jacob Hamel 3.00Naailes 4.004.30 Studioe- muziek voor piano door Egb. Veen en Louis Schmidt 5.006.30 Concert. De staf- muziek v. h. 5e Regt. Inf. o. 1. v. J. R. v. d. Glas 6.30 Koersen 6.457.45 Itali- aansche lessen 8.00 „Egmond", treurspel in 5 bedr. van Goethe. Muziek van Beet hoven. Met medew. van Di Moorlag, zan geres e. a. Daarna persber. en gramofoon muziek tot 12 uur. DAVENTRY 1544,4 M. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing 11.20 12.20 Gramofoonmuziek 12.30 Concert L. Leach (alt), W. Booth (tenor) 12.50 Gramofoonmuziek 1.202.20 Orkest- concert 2.45 Berichten 2.50 Uitzen ding voor scholen 3.20 Lezing 3.50 Lezing 4.05 Concert. M. Harison (so praan) The English Cello Players 5.05 Concert op cinema-orgel5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano-recital door A. Hallis 7.20 Lezing 7-45 Le zing 8.05 Concert. Militair Orkest K. Ellis (bariton), P. „Belinfante (viool) 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing 9.50 Nieuwsber. 9.5512.10 „Carnival", too- neelstuk door Compton Mackenzie en Holijt Marveil. PARIJS RADIO-PARIS 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek 4.05 Concert Orkest en soli 6.55 Gramofoon muziek 8.55 Concert. Orkest, vocale en instrumentale solisten. LANGENBERG 473 M. 6.20 7.20 Gramofoonmuziek 9.3510.35 Gra- nofoonmuziek 10.4011.20 Muziek uit- lending voor scholen. Alt. tenor, bas en iiano 11.30 Gramofoonmuziek 12.25 1.50 Orkestconcert 4.505.50 Concert loor Strijkkwartet 7.208.20 Orkest- eoncert. 8.20 Opvoering van twee Oud- Jhineesche tooneelstukken. Daarna tot 11.20 Orkestconcert. BRUSSEL 508,5 M. 5.20 Orkest- :oncert 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Doncert-Orkest en vocale solisten, o.a. Dansmuziek door orkest. KALUNDBORG 1153 M. 2.50— 4.50 Orkestconcert 7.358.30 Solisten concert. Zang. harp en cello 8.05—10.20 Concert. Orkest fluit en klannet, hobo. ZEESEN 1635 M. ir.20—12.15 Gra mofoonmuziek 12.1512.40 Lezingen 1.201.50 Gramofoonmuziek 2.05 3.50 Lezingen 3.50—4.50 Concert uit Hamburg 4.507.20 Lezingen 7.20 Concert. Mandolineclub, JMannenkoor, de- clamatrice. Daarna Dansmuziek. Vervolgens Verslag van de Zesdaagsche uit Berlijn. JONGE JACOBUS Rott. n. Carthagena 4/11 Fimsterre ger JONGE JOHANNA 3/11 v. Rott. te Malaga. JONGE MARIA 2/11 v. Barcelona n. Napels. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ACTIEF ms., 1/11 v Hamb. n. Rendsburg. ADELAAR ms. 1/11 Rumpst te Londen. AMSTEL 4/11 Holtenau gep., Rott. n. SundsvalL ANNA ms. 3/u Lizaiv gep. om de West. APOLLINARIS ms. 3/11 Remagen te Lond. BALDUR ms. 1/11 v. Hamb. n. BATAVIER II 3/11 v.m. s u. 30 v. Rott. te Gravesend* BATAVIER VIII 3/11 v. Bilbao n. Rott. BERNISSE 2/11 v. Rott. te Hamb. BRABANT ms. 1/11 v. Antw. te Shoreham. BRUNSWIJK 4/11 Dover gep. Methil n. Bordeaux. BUSSUM 3/11 v. A-changel n. IJmuiden v.o. CAL ANDPLEIN 3/11 Scilly gep., Rott. n. Wabana* CELAENO 2/11 Fimsterre gep. Penarth n. Las Palmas. CORMORAN ms. t/11 v. Gorcum te Londen. DAN xBAARHEID ms. i/xi v. Landsfcrona te Hamburg. DUlVENDRECHT 3/11 Prawlepoint gep., Stettin n. Baltimore. ENGELINA ms. i/n v. Hamb. n. FOXHOL ms. 211 Gravesend n. Duink. GEERTRUIDA ms. 3/11 v. Roermond te Lond, GERDINA ms. 2/n te Cuxüaven. GIDEON ms. 2/11 v. Bingen te Hamb. GROENLO 2/u v. Branestad n. Amst. HAVIK ms. 3/11 v. Middelbarms te Lond. HARDENBUR3 2/11 Belle lie gep., Rott. n. Three Rivers. HONTESTROOM 3/11 Amst. te Lond. KATRIENA ms. 3/11 v. Swalmen te Londen. KERKPLEIN 4/11 v. Rott. te Narvik. MAAS 3/11 Brunsbüttel gep., Ljusne n. Rott. MAASDIJK 1/11 v. Limerich te Swansea. MAASHAVEN 3/11 v. Archangel te Huil. MARIA ms. 1/11 v. Brussei te Poole. MIRACH 1/11 v. Archangel n. Rott. NEERLANDIA ms. 3/11 Dover gep. om de kOos NEPTUNUS ms. 3/11 Dungeness gep. om de Wes. NIEUWENDAM ms. 3/11 v. Lond. n. Amst.. NOORD FRIESLAND ms. 2/11 v. Gravesend n. Duim ONDERNEMING ms. 2/11 v. Bandholm te Holtenau PETMARS UM 4/11 Holtenau gep., Amst. n. Leningrad. PINDRECHT 3/11 Holtenau gep.. Hamburg n. Stettin PETERDINA ms. 1/11 v. Stralsund ce Hamb. POOLSTER ms. 1/11 v. Brugge te Newhaven. ORECIOSA ms. 1/11 v. Nordstrand te Altona. PRINSES JULIANA ms. 2/11 v. Cuxhaven n. PRO PATRIA ms. 2/11 v. Wismar te Holtenau, ROELFIENA ms. 2/11 v. Antw.'te Lond. RIJN 3/u Holtenau gep., Rott. n. Trangsund. SCHWALBE ms. 2/11 te Holtenau. SCOPAS ms. 2/11 Horse Sand Fort gep? om de Oost. STOLWIJK 3/11 v. Newcastle te Boucau. TELA 2'ii v. Oran te Heulva. TERNEUZEN 2/11 v. Cardiff te Pon Talbot, THEANO 4/11 Lizard gep. Rott. n. Dublin, TIB A 3/11 v. Stettin te Ljusne. TRUIDA ms. 2/11 te Cuxhaven. TROMP ms. 2/11 v. Antw. te Londen. TWEED 3/11 Finisterre gep., Rott. n. Marseille VECHT 3/11 Holtenau gep., Rott. n. Kasko. VLEDDERVEEN 2/11 te Cuxhaven. VLIESTROOM 2/11 Parwle Pt. gep., Amst. n, VOORWAARTS ms. 2/11 v. Aarhus te Holtenau. VREDENBURG 2/u v. Rott. te Wabana. WAAL 3/11 Brunsbuttel gep., Hernösand n. Rott. WEAR 4/11 v. Antwerpen n. lersey. WINTERSWIJK 2/11 v Bremen n. Newcastle. IJSSEL 3/11 Brunsbütte' gep., Hargstown n. Rott. ZEEAREND, sleepb. Rott. n. Ddynia. „Wat scheelt je, jou kleine vuile schooier", riep de „directeursvrouw", „je wilt zeker ook wat te eten hebben he? Mooie manitren heeft ze je geleerd! Waar zou zt toch zitten?" isi o. 11 7 29 Octiber De paarden hadden het circus nu bereikt en Pete sprong op den grond en kwam op den kermiswagen toe. „Wat hebben we voor ontbüt?" riep hü hongerig. „Spek? Hoera! Ik ruik gebakken spek!" „Dat is dan ook net alles," antwoordde juffrouw Smith. „Waar is die luie meid?" „Welke luie meid?" informeerde Pete, ter wijl hij zich op den grond iiet vallen en Rob van zich afhield met zijn beenen. „Koest jij! Wat mankeert die hond?" „Wel, Joan is zij niet met de paarden mee geweest naar de zee?" „Neen," zei Pete, terwijl hij overeind ging zitten; ,,toen ik wegging, sliep ze nog. Is ze danis ze dan niet hier?" „Neen, ze is niet hier," antwoordde juf frouw Smith kortaf, terwijl ze de koekepan weer op het vuur zette. „Daarom dribbelt Rob zoo heen en weer," zei Pete heelemaal niet op zijn gemak. „Waar is ze naar toe?" ,,Gaan baden natuurlijk," gromde Smith. „Maak je toch niet zoo druk." „Natuurlijk," zei Pete, terwül hü zijn PÜP stopte. John Smith rookte, juffrouw Smith maak te veel lawaai, terwijl ze de ontelbare bor den omwaschte en ze allemaal twee keer af droogde, terwijl ze van de trap van den kermiswagen den langen witten weg over zag, die door de vlakte liep en Pete trok ge melijk Rob aan zijn oor, terwijl hü probeer de het beest te kalmeeren. „Ze komt zoo, Rob," fluisterde hij ver trouwelijk; „ze komt zoo, hoor!" Juffrouw Smith's tong roerde zich niet en die ongewone stilte verontrustte de twee mannen. Toen keek Pete op zijn horloge. „Het is al over negenen," zei hij kwa- sie-onverschillig, ,,ik hoop, dat ze geen kat- tekwaad heeft uitgehaald." „Zü? Wie?" vroeg John Smith, terwül hü de püp uit zijn mond nam en de tabak er met zijn vinger vaster indrukte. Hü had niet graag willen bekennen, dat hij ongerust was over Joan. Pete antwoordde niet. Langzaam stond hü op en liep heen. „Hier, zeg, moet jü niet eten?" riep jut- frouw Smith. Pete schudde het hoofd. „Geen honger." „Waar ga je heen?" vroeg John Smith schünbaar achteloos. „Nergens ik wandel eens naar den zee kant en loop Joan tegemoet." „Zeg haar dat ze geen ontbijt meer krijgt!" riep juffrouw Smith, terwül ze weer achtei in den kermiswagen verdween. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9