De politieke debatten in de Tweede Kamer begonnen Gemengd Nieuws VOOB DE HUISKAMER PUR0L bij Rew» Handsn DERDE BLAD WOENSDAG 6 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 Behandeling van de rijks beg roo ting 1930 De leiders der fracties aan het woord Het pro gram van den overwinnaar van den Muider-tol. Hoe de heer Buys de Beerenbrouck had moeten handelen volgens de Vrijz.-Democraten PASSAGIERSLIJSTEN LUCHTVERKEER Het vijfde postvliegtuig naar Indië Stille Naastenliefde Een roofoverval tusschen Alkmaar en Egmond? De kindermoord te Rotterdam Twee kinderen in een brandend huis gestikt Het bezwaarde geweten De kinderverlammingen te Roermond Een samenstel van botsingen Na teleurgestelde liefde Een kleine brand veroorzaakt groote schade Aan bloedvergiftiging overleden „f50, als Anna vrij komt" De alastrim te Rotterdam Gisteren is de Tweede Kamer begonnen met de dehandeling van de Rijksbcgrootmg voor 1930. Besloten werd, eerst Donderdag eenlge kleine ontwerpen te behandelen. De heer WIJNKOOP (C. P.) zegt het ge- wenscht te achten, dat de Interpellatie over Indonesië deze week of uiterlijk de volgende week aan de orde wordt gesteld. De VOORZITTER antwoordt, dat hij binnenkort een voorstel zal doen omtrent de verdere werkzaamheden der Kamer. Al licht zal ook de interpellatie aan de orde komen. Algemeene beschouwingen Aan de orde zijn dan de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor 1930. De heer FLORIS VOS (Middenpartij) betoogt, dat in de Tweede Kamer de meeste aandacht wordt besteed aan de belangen der arbeiders en aan den anderen kant aan die der kapitalisten. Daartuschen liggen echter de belangen van een zeer groote groep staatsburgers, die niet tot de slecht- sten behooren. Behartiging ook van die be langen, is in het belang van de algemeene volkswelvaart. Voor politieke grenzen neeit spr. geen gevoel. In het algemeen js spreker voor den vrijhandel. Voor sociale wetten zal hij zijn te vinden, maar bedacht moet worden, dat er bij deze wetgeving fouten zijn begaan. Tegen subsidieering van instelnngen van bijzonder onderwijs heeft de partij van spr. geen bezwaar, maar wel tegen .de oprienting van scholen a tors et a travers. Wat het ontwapeningsvraagstuk aangaat, zal hij niet kunnen medewerken om den toestand te houden, zooals die nu is. Hij is vóór een politieleger. Op belastinggebied wenscht spr. verhoo ging van het onbelastbaar minimum; op bet gebied der Indische staatkunde is noodig medezeggenschap der imanders. Wat den landbouw aangaat pleit spr. voor de instelling van een afzonderlijk departe ment van Landbouw. Ook de voorlichtings dienst moet worden verbeterd. Spr. pleit verder voor opruiming van token en brengt eenige onderwerpen ter sprake, waaromtrent de voorzitter opmerkt, dat die thuishooren bij de afzonderlijke hoofdstukken, waarop de heer Floris Vos uitroept, dat hij dan zijn uur niet vol kan krijgen. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken, dat dit ministerie vele misstanden uit den weg zal weten te helpen. Spreker heeft geen nader doel dan de welvaart te bevorderen. De heer KNOTTEBELT (V. B.) houdt beschouwingen over het parlementaire stel sel, zooals zich dat ten onzent heeft ont wikkeld. Hij constateert een zekere luste loosheid in de politiek, die o. ahaar oor zaak daarin vindt, dat het algemeen kies recht niet heeft gebracht wat men ervan verwachtte. Het gaf aanleiding tot behar tiging van allerlei groepsbelangen. Het volk ziet in het parlement niet meer de behar tiger van het volksbelang. Het vertrouwen in het parlement moet worden hersteld, hetgeen slechts mogelijk is als de besten der natie aan het politieke leven deelnemen. In de verkiezing van den heer Floris Vos ziet spreker niet een verschuiving naar links in het liberale kamp. Diens verkiezing was meer een gevolg van zijn actie tegen de tollen dan voor zijn program. Voorts betoogt hij, dat het kabinet feite lijk rechtsch parlementair is, zij het zon der dat de partijen gebonden zijn. Spr. be strijdt de meening, dat de rechtsche par tijen het monopolie zouden bezitten van een Christelijke levensbeschouwing. Hij zal de daden van het Kabinet niet afwachten. De heer MARCHANT (V. D.) ziet in den uitslag der verkiezingen meer een demo cratisch accent en zet uiteen, wat hij het verschil acht tusschen een parlementair en een extra-parlementair kabinet. Het eerste stelt zich op de basis van de in het parle ment levende overtuiging; het laatste niet. •Toen de heer Ruys geen kabinet had kunnen vormen met een bindende opdracht had hij een andere combinatie moeten pro- beeren, zij het dan zonder die opdracht. Wellicht ware voldoende steun te virv'cn geweest en het kabinet zou steviger gestaan hebben dan nu. Het ging om het verkrijgen van een grond slag voor een regeeringsprogram. Dit program had aantrekkelijk gemaakt kunnen worden. Hij had dus wellicht medewerking genoeg kunnen verkriigen al was het dan ook zonder bindende opdracht. Het Kabinet had dan ook heel wat sterker gestaan dan nu. Nu be hoeft er maar een tikje gegeven te worden en het ligt tegen den grond. Spr. ziet in dit Kabinet eenvoudig een rechtsch parlementair kabinet De extra-parlementaire allures daar van brengen daarin geen verandering. De formatie van dit kabinet is eenigszins geschied met den Franschen slag. Er was zelfs geen tijd voor de uitgenoodigden om met relaties te overleggen. On juist is de mee ning als zou geen verantwoordelijkheid bij de rechtsche partijen bestaan. Is de Katho lieke partij niet verantwoordelijk als haar voorzitter een Kabinet formeert en drie emi nente krachten uit die partij wegneemt. Spr. komt nu op de financieele politiek Steeds wordt de toestand door den minister te ongunstig ingezien en steeds weer blijkt dat er groote overschotten bestaan. Hierdoor wordt ieder jaar te veel belasting betaald en worden productieve uitgaven niet gedaan. Spr. had boven verlaging van de verdedi gingsbelasting II de voorkeur gegeven aan afschaffing van den vleesehaccijns. Voorts komt hij er tegen op, dat, nu een economische wapenstilstand zal worden gesloten, nog gauw even een onderhandelingstarief zal worden Ingevoerd en dat het subsidie aan de burgerwachten zal worden verhoogd. De be noeming van den Minister van Koloniën is met verwondering en teleurstelling ontvangen wegens zijn anti democratische richting Het verheugt spr. echter, dat een staatscommissie voor herziening der Indische staatsregeling worat afgewezen. Tusschen de partijen der rechterzijde is eer. punt van aanraking, maar de gemeen schappelijke grondslag deugt niet voor het bouwer van een hechte constructie. Ten aanzien van de groote vragen van dezen tijd geven de rechtsche partijen geen richting aan. De heer v. Wijnbergen heeft geroepen om een rechtsch kabinet ter bestrijding van de onzedelijkheid. Hij heeft een rechts kabinet en wat zegt dit? Dat de bestrijding der on zedelijkheid uit de vrije maatschappij moet opkomen. Vervolgens betoogt spr. dat de lei ding van de aanwending van het kapitaal meer en meer in enkele handen wordt ge concentreerd en dat gewaarborgd dient te worden dat deze niet lichtvaardig met de volksbelangen omspringen. In dien strijd kan men geen enkM democratisch element missen; de christelijke partijen mogen dit bedenken. Het beejnsel der dienende liefde, dat de chr. partijen belijden maar niet toepassen meest hen noodzakelijk brengen tot demo cratische politiek. Wat de R. K. Staatsnartü broodnoodig heeft is de religieus-ethische politiek: de concessies aan de verschillen de groepen moeten tot ontevredenheid lei den. Er is maar één uitweg; de leiding her- telle het beginsel d°r dienende liefde en lelde daaruit onvervaard haar politiek af Dan slechts zal eenheid in die partii eers* mogelijk ziin. Ongetwiifeld zullen teleurge- itelden terugtreden maar een partii. die de consequerrie van haar beginsel aandurft, za1 niet ondergaan. De heer LINOBEFK (H. G. S.) acht op de formatie van dit kabinet van toepassing de woonden: in raads'Ien wand°lt de mensch op aard. Fen kabinet, steunende op de rechter zijde, kregen we niet. maar wat kregen we dan? Ziedaar de puzz'e De formateur moge zelf verklaren. In welken st.iil hij eebouwd heeft; de memorie van antwoord geeft daar omtrent geen licht. Spr. meent, dat. waar het kabinet niet steunt op de partijen der rechterzüde. de formateur zich voor de keuze ziiner ministers ook had kunnen werden tot andere part'ien Waarom men alleen personen uit vm* rnalige coalitiepartijen geschikt achtte, is een raad sel. Volgens de bladen der rechterzijde is er een rechtsche meerderheid en op de vraag of er een rechtsch kabinet is. antwoord de Tüd letterlijk ja en neen Er is dus een rechterzijde met een ja-en-neen-rechtsch- kabinet. De eenheid tusschen de rechtsche partijen Is blijkbaar niet groot genoeg om een poli tieke eenheid te vormen. Wat is er veran derd. dat we na 1925 een intermezzo-kabinet hs<l<ien en dat hpt thans b»et: ipder wee* dat er een rechterzijde is? De puzzle is voor spr. nog steeds niet opgelost. Wat mag het zi'n. waardoor er tenslotte niets anders overbleef dan dit ja-en-neen- rechtsch-kabmet? De heeren Albarda en Marchant waren bereid de Roomsche wen- schen in te willigen. Op iedere veiling wordt de hoogste bieder kooper; de heeren Mar chant en Albarda hebben grof geboden, maar desondanks gingen anTrev. en chr -histori- schen met den koop strijken. Rome zag in het samengaan met die partijen blijkbaar nóg grooter voordeel. Het ideaal, dat Rome daarbij voor oogen zweeft, is Nederland weer terug te brengen tot het Roomsche geloof Dat ideaal schijnt minder goed te bereiken door een rood-roomsch verbond, doch beter door het samengaan, met separatistische par tijen. die tenslotte zullen kunnen heengaan als Rome's doel is bereikt. Spr. betreurt dezen afval van het oude Geuzenland der vaderen. Het is uit naam van het Geuzenvolk, dat spr. protesteert tegen dit kabinet onder Roomsche signatuur, een signatuur, waartegen ons volk tachtig Jaren lang heeft gestreden. De vergadering wordt te 4.55 verdaagd tot Woensdag 1 uur. De jongste bediende: Het komt me voor, mijnheer, dat, als de zaken drukker worden, we een jongen op kantoor moeten nemen. bergen, A. van Wierden, J. M. I. Willinck fam. C. C. J. van der Winkel, J. C. Wit vliet, Hr. Adolfs, M. Blondeau, ir. C. F. Delfos, Hr. Elenbaas, fam. L. Haarbrink, L. B. Keizer, H. J. J. Lauxtermann, J. J. Merrylees, F. J. A. M. vin Ogtrop, S. G. Oey, L. Platte en echtg., mevr. E. drukker, mevr. G. A. E. Rose, H. Styger, D. N. Wilde- boer en echtg., C. de Wilde, H. f. Zuide- ma, C. A. Sanderhag, Ali Hussan. De reis naar Rotterdam zetten voort W. F. Dertingmeyer en kind, mevr. Kortleve en kind, J. Voxen, fain. H. C. Tool, mej. A. Hekma. mevr. A. de Hondt en 4 kind. fam. G. L. A. van Zalingen, L. J. Bock, mevr. Wed. Th. Calame, fam. L. F. Gunther, H. A. Heesewijk, H. K. M. v. d. Hors;, fam. D. H. Kaakebeen, G. Spykers, M. G. Ste- gers M. M. Stulen, S. Vonk, F. van der Zee, P. van Roosmalen, F. Lïuydekkers. fam. D. A. C. de Maagd, G. Nieuwenburg. mej. J. Poot, H. J. Smit. C. A. A. Vogel, mevr. A. W. Vonk, K. Wirth, S. v. d. Berg, G. A. van Dijk, F. Francois, J. Hendrikc, A, Hermsen, J. M. Hoeksma, M. C. Naayen, J. G. Scheers, mevr. T. Spit-Visser. P. W- Bom. van het s.s. „Prinses Juliana" heden van Amsterdam naar Batavia bvertrokken. Naar Southampton 6 passagiers. Naar Algiers 8 passagiers. Naar Genua 33 passagiers. Naar Port-Said 2 passagiers. Naar Indië Fam. M. Alberts, H. Anthoni, J. C. P. van Bael en echtg., fan. J. Bakker, C. A. Bauduin en echtg., J. Berendsen en k., fam. J. F. L. Blankenberg, J. C. Verlips, H. Blumenthal, G. Boad. mej. M. J J. J. J. J- G. Boers, J. G. Bok, mevr. A. M. Bomhoff, L. A. van Boven, mej. H. M. Brown, mej. W. Bruyns, A. Budde, H. J. Buetsers, J. Ch. van der Bijl, C. Coesel, G. Danz, H. J. J- Degenhart en echtg., J. van Dellen en echtg., mevr. B. Dillenius, C. Devèrs, fam. J. N. Dolman, F. Dücker, E. Ebens, A. Ehret, fam.. H. G. Ellerbrock, mevr. A. Evers, mevr. B. H. Ganter en k., M. Gatliker en echtg., fam. J. C. van Gemert, fam. J. P. van Gorkum, mevr. M. Groeneboer en k., mej. H. Grondsma, fam. ir. H. van Hemel- ryck, fam. F. J. J. Hermens, mevr. C. W. Hiemstra-Laber, mej. L. Hilkhausen, fam. ds. J. Hofker, F. X., Hóögl, H. ten Hoopen, mevr. de wed. S. Jacobs, fam. J. H. J. Jan sen. A. H. Jones, mevr. A. C. Jongkamp en 4 k., V. A. Kamm. fam. P. Th. van Kam pen, D. M. M. Kappelhof en echtg., S. Kats- ma en echtg., K. Kiewit, M. Koenders en echtg., J. C. de Kok en gezin, fam. C. J. v. d. Kooi, mevr. W. Kooy en 3 k., fam. J. A. Kroon, fam. J. van Kuilt, mevr. L. A. M. Kummer en 2 k„ M. Lachinsky en echtg., fam. J. L. Lambert, mevr. M. L. van Leerdam en k., J. Leering, fam. ir. J. B. Leeuwenberg, W. H. Lusueur en echtg. Lim Huck Aik. Lim Huck See, Lim Theng Hin, A. Lendt Schultz, H. C. Louwhoff, fam. T. M. H. van Lyf, Ch. H. de W. de Meester, mevr. T. L. A. Meurs, J. Morks, mevr. S. H. Neubrobner, mevr. H. M. Num- nes mevr. B. H. Oon en k., mevr. C. G. Oostindiën, L. Ornstein, fam. J. J. Oyevaar, mevr. A. M. C. Pieloor. B. Posthuma, G. J. Ravensburg, mevr. A. E. van Ravenswaay, G. Reekers en echtg., J. W. Rees en echtg., mevr. O. van Pelt en 2 lk„ E. Regerson, ir. L. W. G. de Roo de la Faille, fam. W. E. de Roos, mej. mr. K. Rosenbach, fam. C. J. van Ryssel, P. Sathien en echtg., W. B. P. Schenk. G. Schwarz, A. Ph. W. Smit en gezin, mej. D. Smith, F. W. Soomer, mevr. G. Stallinga, K. H. Storvbeck en echtg., jhr. H. P. C. de Stuers, fam. J. Tabak, jonkvrouwe A. M. en jonkvrouwe E. H. A. van Tuyl) van Serooskerken, A. Ursone en echtg., fam. ir. J. Valk, J. E. Vancoille, W. G. Venhuis en echtg., F. A. Verhoef, mevr. A. M. E. Verhoog, J. Visée en echtg., mevr, A. Vlug, M. C. Baronesse Taets van Amerongen. R. van Vollenhoven, mevr. G. Vollmüller, mevr. M. Volna en k., A. M. D. Vossenaar, mevr. A. C. Wasch, mej. M. H. Wassink, ir. F. Ter Weeme, J. F. W. Wessels. W. Weydert en echtg., A. Weyl, mej. E. Ch. Willems, C. C. Ylst en echtg., C. J. Chr. Zieeeler, mej. F. Zöller, me vr. C. C. R. Zijlstra. In Bagdad. Bij de K. L. M. is bericht Ingekomen, dat het vijfde postvliegtuig uit Aleppo is ver trokken en te Bagdad is aangekomen. Aan boord is alles wel. door Wilhelm baron v. Blumenthal van het m.s. „Tndrapoera", 9 October van Batavia en 1 dezer van Marseille naar Rotter- i dam vertrokken. I Te Marseille debarkeeren Dr. J. P. Bannier fam. M. J. M. Beek, fam. C. H. Boode, fam. R. J. H, Bos. mevr. Brierley. meh Brierley, C. H. Cards, fam. ir. J. C. L. Defize, fam. mevr. Dettingmeyer, Hr. Dic kinson en echtg., F. Diephuis, Th. W. A. Dietz en echtg., fam. S, E. Douglas Broers, mej. J. v. d. Ende, mevr. H. G. Eyberg en echtg., fam. mevr. R. G. V. Farret Jentink, fam. W. L. Friervoet, J. F. Gale en echtg., A. J. Garretsen, mr. J. B. W. Hesselink mevr. Wed. E. W. Hierommus, mej. M. L. S. H. Hieronimus. mej. G. Hilty, ir. L. Hou- wink, J. E. Jasper en echtg., mr. A. van Maanen, M. C. Micken, A. A. Monod de Froideville en echtg., A. Noë, fam. R. Obo- lonsky, fam. J. C. A. Onnen, fam. N. F. Pelsma, fam. ir. V. H. Ploem, P. von Pritzel- witz v. d. Horst, mr. H. W. Pruissen, H. van Santwijk, I. E. Schurmans, R. Stocket, J. E. Tjassens Keiser en ecytg., T. Ukleja, L. A. M. Visser, fam. J. Wetsteyn, L. J. Willemsen, G. Witthoefft, fam. B. van Rijs- ijk, fam. L. C. A. Schalk, mej. A. D. Schmid, L. H. Schmid, fam. P. A. Serier. mevr. L. van Baar van Slangenburgh, C. P. 1 Bax en echtg., fam. A. Beiten Jr., fam. M. Berends, fam. P. H. Th. Berretty, J. A. Biegman, fam. J. Breet, F. Th. da Costa, fam. J. F. Dotzek, J. W. P. van der Drift, H. F. den Duik, fam. A. G. Edwards van Muyen, J. de Ferrante, A. C. Geest, mej. M. A. Th. Graadt van Roggen, Fam. J. P. A. van de Graaf, G. J. Harmsen en echtg., P. C. A. v. d. Hevden, A. J. Hissink en echtg., G. Holtius, mevr. J. G. van Houten, mej. M. ten Houten, H. A. van Hunnik en echtg., fam. Fr. L. H, Jager, gfam. A. Jansen, fam, K. J. E. Kimmyser, Cleon Pscjhruila, fam. Wm. H. Hoover, Fred. A. Greeley, P. Ver- schragen. fam. HJos de Klerk, Jac. de Klerk, fam. A. Koopmans, H. J. M. Koster, P. M. de Kroes, F. L. Kruysboom en echtg., F. H, Lacroix en echtg., G. van Leersum en echtg.. H. Lerche en echtg., Lime Kong Liat, fam, A. Th. H. Liscaljet, C. E. Mulock Houwer, mei. C. A. Mtiller, ir. L. W. Nauta, G. Oter- doom, G. Ch. Oudsteyn, G. F. Popping, J. J. Pruys, W. F. H. van Rantwijk en echtg., fam. J. C. M. Slootman, J. Th. Smal en echtg., fam. mevr. J. Smits, V. F. van Steyn van Hensbroek, W. E. F. baron Van Till, mevr. Wed. J. van Uitert—Wendelkens, F. C. van der Velde, mevr. E. B. Vermolen en kind, mevr. Wed. M. Th. C. Verspyck- C ft lelie, fam. M. de Vr-es, J. G. Cornelisse, M M. B. J. Ehrens, F. Lesky, fam. S. Slap- pendeel, J. C. van Wagtendonk, A. Wassing en echtg., mej. G. J. Weers, fam. J. G. Wei- te spreken, wees hij voortdurend met de hand naar het Oosten en zuchtte: „Naar huis wil ik, naar m'n vrouwvader moedernaar mijn land Ik heb twee broers gehad. De eene is ge- Het was in het begin van April. De ver- sneuveld in Rusland, de andere is In Rus- kwikkende voorjaarszon speelde door 'n tra- sische gevangenschap gestorven Zijn ka- liewerk van het hooge hek en weefde flgu- meraden hebben me later verteld, dat hu ren op het teere, eerste groen der grasper- van heimwee gestorven Is. ken. Een verlangen naar de Lente vervulde Waarom ik nu deze graven verzorg? de natuur en ik koesterde mij in de warme Och, het waren toch ook menschen en nie- zonnestralen. mand bekommert zich om hunne graven. Ik wilde naar het kerkhof gaan en bij den Kijk, hier rust b.v. een Kozak uit Kutan. Ingang van den Godsakker trof Ik een ka- daar een Oekraïner, daar weer een Kozak, meraad ült het ziekenhuis aan, die hetzelfde daar een uit Siberië.... maar allen zijn het plan had. Zoo wandelden wij dan samen Russenmenschen.... Christenen.... Ik door de lange rijen ontelbare graven en zie ze n°B door de straten van onze plaats spraken over den dood en onze hoop op stappen met schoppen en bezems op den de eeuwige zaligheid In den hemel.... Wij schouder, hongerig en uitgeteerdwil had- beklaagden ons tegenover elkander over den toen zelf haast niets te eten. Het was ons eenzaam bestaanonze ziekte en dat vreeselijk! Duidelijk zie ik al die gezichten. wij wiilicht binnenkort ook een rustplaats hoor hun gebeden, die zij iederen avond zouden krijgen hier tusschen deze ontelbare zingend in den tuin van hun gevangenis graven op het stille kerkhof.... Ja stil was een oude boerenschuur, verrichtten! Ik kon het op dit kerkhof.... stil.... en vreed- de me odieen van hun zwaarmoedige liede- zaam. en heilig.... Mijn gezel stelde voor ren, die zij zoo vaak zongen, niet vergeten om mij de graven mijner landgenooten te en langzamerhand heb ik deze eenzame, ver wijzen. Wij gingen het hek langs naar den geten menschen liefgekregen, omdat westeliiken hoek, waar de plaats voor de an- medelijden met hen had. dersdenkenden was en waar ook mijn land- j Een gedeelte van hen rust nu hier. Waar genooten begraven lagen. „Het hoekje der de anderen zijn weet ik niet! In hun vader- Russen" noemde men dit gedeelte van het land?In andere plaatsen?.... andere kerkhof' Manden?.... Toentertijd wilden zij niet naar Reeds van verre zag ik de eenvoudige hou- huls, omdat daar bolsjewisten of zoo iets ten kruisen met de Grieksche dubbele dwars- warenik weet, dat zoo niet. balken.... zag de verzorgde heuveltjes, waar I Het grootste gedeelte der kruisen hebben geen onkruid groeide en verheugde mij bij de gevangenen zelf getimmerd, de anderen dit gezicht Ik ging van graf tot graf. en heeft mijn man gemaakt.... Nu begonnen bracht hun in den geest een stillen groet. zij te vervallen.... De heuveltjes geraakten Bij een der graven was een eenvoudig ge- onder het onkruid. Niemand bekommerde kleede vrouw bezig.... zij trok het onkruid zich om de graven. De oorlog Is uit en de uit maakte den grond wat losser en begoot doodendie zijn vergeten. Zoo gaat het de ee' te lentebloemen die juist uit hun win- In het leven. Nu zullen wij tenminste voor Anvt* VPrcrpfem rrra von «znrtrPTV Mlin mail ZOT£t terslaap ontwaakt waren. „Hebt u deze overleden Russen gekend? vroeg Ik aan het vrouwtje. „Neen," antwoordde zü vriendelijk. deze vergeten graven zorgen. Mün man zorgt voor de kruisen, hij is timmerman en ik houd in mijn vrijen tijd de graven zuiver. Het is de eenige liefdedienst dien wij hun •JNeen, antwooruuc au - Verzorgt u dan toch de graven van mijne bewijzen kunnen nu - nu zij dood zijn -1 1rfo Pin 11 tnlinhppr 11 kunt, er oti rekenen, w landgenootenBent u misschien door de gemeente daarvoor aangesteld?" ,Neen mijnheer, toch niet!" En u mijnheer, u kunt er op rekenen, wan neer u hier sterft, zal ik ook uw graf tn orde houden zooals uwe zuster het doen Veel is duister in de zaak Zaterdagavond om tien uur zou op den weg Aikmaar-Egmond aan den Hoei een eenzame wielrijuer door drie mannen over vallen zijn. Zijn portefeuille, waarin een bedrag van I 500 en cheques lot een groot bedrag, zou bij die gelegenheid ontvreemd zijn. L'e overvallene kon zelf geen aangifte doen aangezien hij in hoogst overspannen toestand thuis te beJ lag. De rijksveldwachter spoedde zich dade lijk naar de woning van den heer v. d P. en bevond dezen vreeselijk van streek in bed. Voor zoover het mogelijk was den man te hooren, vernam de rijksveldwachter, dat hij Zaterdagavond tien uur, toen hij op zijn fiets, zonder licht tegen wind in reed, nabij de z.g. witte leuninkjes, plot seling door een man werd gegrepen, waar door hij van zijn fiets viel. Terwijl hij viel, sprongen nog twee mannen uit den kant van oen weg. die zijn jas verscheurden en hem van zijn portefeuille beroofden, waar na zij, zonder een woord te wisselen hun rijwielen, die aan den kant van den weg lagen, grepen en zeer snel in de richting van Alkmaar verdwenen. Van het uiterlijk der mannen kon hij zich weinig herinneren. Wel meende hij, dat zij diep in hun oogen getrokken petten droe gen en regenjassen. Na de aanranding is hij ioopende naast zijn fiets naar huis gegaan, waar hij kwart voor elf aankwam. De rijksveldwachter begaf zich onmid dellijk naar den burgemeesier, die zich, als hulpofficier van Justitie, direct in verbin ding stelde met de banken in Alkmaar en dezen verzocht de cheques, indien ze wer den aangeboden, niet uit te betalen. Het gelukte Zondagmorgen alle banken in Alkmaar te bereiken. De politie heeft, aldus de Telegraaf, in middels voor zoover mogelijk, een onder zoek ingesteld. Nu wordt des avonds de Egmonderweg nagenoeg door niemand be reden en het gelukte dan ook niet, iemand op te sporen, die de drie aanranders had gezien. Ook de navraag bij de aan den weg wonenden had geen resultaat. Alleen heeft een jongen op het punt, waar v. d. P. is overvallen, een auto zien staan, die daar met gedempte lichten geruimen tijd verbleef. Nu is gebleke*-, dat de verklaringen van den man niet gdieel kloppen. Het is ech ter mogelijk, dat dit aan zijn overspannen toestand geweten moet worden. Volgens zijn zeggen, is hij uit Haarlem om kwart over negen in Alkmaar aangekomen, waar hij dadelijk zijn rijwiel van de stalling haalde, daarmee naar den Bergerweg wan delde en, omdat hij geen licht had, aldaar eerst op zijn fiets slapte. Volgens de dienstregeling der Spoorwegen, komt er om 8 18 en om 10.15 een trein uit Haar lem te Alkmaar aan, zoodat hij met den trein van 8.18 alhier gearriveerd moet zijn en er dus na aankomst te Alkmaar door Van der P. nog iets anders moet zijn ver richt dan hij opgeeft, aangezien hij anders om kwart voor tien wel Ioopende op de plaats van de aanranding had kunnen zijn. Bovendien is er bij navraag, een ver schil van ruim 4000 gulden in de door hem opgegeven cheque-bedragen gebleken. De man, die voor anderhalf jaar nog boeren knecht was, is sinds kort bloembollenkoo- per en -verkooper en had verschillende be talingen te doen, omdat het in den bollen- handel usance is, dat de betalingen op 1 of 2 November plaats hebben. Bovendien is gebleken, dat zijn schulden grooter zijn dan zijn vorderingen en in Eg- mond-Binnen viel het reeds lang op, dat hij vrij duur leefde en dingen deed, die voor anderen nie! mogelijk waren. Er moet in dit geval dan ook nog veel worden op gehelderd, doch voorloopig is de gezond heidstoestand van Van der P. van dien aard, dat deze niet toelaat, met hem over het gebeurde te spreken. Het mag dan ook niet uitgesloten worden geacht dat de man. wanneer hij weer hersteld is. de hiaten in zijn verklaringen over de chèques, kan ophelderen. De Alkmaarsche politie, die met het geval in kennis is gesteld, had tot nog toe met een poging, om de eventueele daders op te sporen, geen succes. Nog altijd duurt het onderzoek voort ia de zaak tegen den te Heerlen gearresteer den Willem Visser, die verdacht wordt vaa den moord op de tienjarige Marietje vaa Os, op 9 October j.l. Er komen nog steeds mededeelingen binnen bij de justitie zoowel als bij de politie. Zoo zijn er verschillende menschen naar aa.Jeiding /an het on derzoek van den commissaris aangifte komen doen, dat zij omstreeks den datum van den moord een man in hun auto heb ben vervoerd. Van geen van deze geval- len is komen vast te staan, dat dit de i aangehoudene is geweest. Te Bolsward brak, naar de „Leeuw. Crt." meldt, brand uit ten huize van A. Dijkstra. De vrouw van Dijkstra was afwe zig. Twee kleine kinderen, een van 2 jaar en een van 10 maanden, waren in het brandende huis. Zij zijn door den rook be dwelmd en beide zijn overleden. De motorspuit bluschte spoedig den brand die tot het achterhuis beperkt bleef. Een zekere D. van Dijk trad het bran dende huis binnen en bracht een der kin deren naar buiten, waarna hij ook het tweede kind naar buiten bracht Het eene kind had slechts een klein brandwond}». f 30 000 als een steen op het hart Ingekomen is bij den ontvanger der suc cessierechten te Utrecht een bedrag vaa f 30.622.02. Te Roermond is wederom een geval van kinderverlamming geconstateerd, thans bil een kind van de familie H., wonende aan de Veldstraat. Dit is thans het vijfde ge val van deze vreeselijke ziekte te Roer mond. Te Assen. Te Assen Is een geval van kinderverlam ming geconstateerd De kte ne ls naar de barakken overgebracht. Een tweede geval is in observatie. Toen*1iker rrdjne verbazing over te kennen zou. U kunt me gerust gelooven, want wij gaf, dat zij met zooveel zorg voor de gra- ztjn immers christenen en - kathohe- ven zorgde, antwoordde zij eenvoudig: „Zie eens, mijnheer al de menschen die In deze rij liggen, waren eenzame en verla ken. In mijn oogen parelden de tranen, toen In deze rij liggen waren eenzame en »"«•- ik de vrouw zoo hoorde spreken. Ik drukte ten lieden. Toen zij hier nog leefden, be- haar dankbaar de eeltige hand en voegde kommerde niemand zich om henZij i haar een heesch ..God loone U toe.tra waren er alleen om iederen dag hun voor- nen verstikten mijne stem."Toen verlig geschreven werk te verrichten en 's avonds ik „het hoekje der Russen en den gods moesten zij hun kleeren aan den wachtpost afgevenDat was alles. Verder bekom merde niemand zich om deze menschen. Nie mand verstond hunne taal en Puitsch ken den zij maar heel weinig.een paar woord jes slechts die zij van den opzichter ge leerd of van voorbijgangers opgevangen hadden. Spreken moch niemand met hen omdat zij krijgsgevangenen warenen de opzichter was dikwijls heel streng. In an dere plaatsen hadden de gevangenen het beter, maar hier was een strenge comman dant. Men zag het aan de menschenzij kwijnden geestelijk weg. Eerst stierf de eene, dan de andere.... en zoo ls mettertijd, deze heele rij graven ontstaan. Ik kon de gedachte niet van me afzetten dat de Russen van heimwee gestorven zijn. flikksr. Toen ik terugging naar het ziekenhuis, scheen de zon nog helderder, nog glanzen- der, nog warmer. Nog eens zoo lustig tjilp ten de musscben van de nederige huisjes van het stadjeen het was rustig in miine ziel, vreedzaam en stilMijn lot kwam mii lang zoo bard niet meer voor en ik geloofde nu rustig te kunnen sterven, wanneer de heer zijn doodsengel naar mijn bed zou zenden O. hoe ontroerend-eenvoudig beoefende deze heel gewone vrouw de christelijke naastenliefde. Zij is ook eene heldin; weliswaar onbekend voor de menschen. maar de Vader in den hemel kent haar. Hij alleen kan haar be- loonen voor het goede, dat zij doet: de men- Paard, hek en huis slachtoffer Gisteravond te ongeveer zes uur heeft op den Brandenburgerweg te De Bilt een ern stig ongeval plaats gehad. Een luxe-auto reed eerst tegen een met een paard bespan nen wagen aan, daarna botste de wagen tegen een ijzeren hek, dat omver werd ge worpen en vervolgens reed de luxe-wag.:n tegen een muur aan van een langs den weg staand huis. De muur werd ontzet, binnens huis viel een spiegel ln scherven Het paard werd zoodanig verwond, dat het onmiddel lijk ter plaatse moest worden afgemaakt. De bestuurder wed licht gewond en door dr. Mayer van De Bilt geneeskundig behan deld. In de luxe-auto zaten twee monteurs, die na een reparatie de auto terugbrachten Beide monteurs kwamen wonder boven wonder met den schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd. De politie stelt naar de oorzaak van deze botsing een onderzoek in. Hij bemint nu meer den ring dan zijn vroegere bruid Een verloofd heer gaf zijn aanstaande vrouw onlangs een diamanten ring, die de aanzienlijke waarde vertegenwoordigde van f 650, Niet lang daarna echter geraakte de verloving af en de teleurgestelde bruide gom eischle den ring terug. Het bruidje toonde echter weinig zin om hieraan ge volg te geven en behield het voorwerp. De man heeft toen bij de politie aangifte gedaan, dat zijn vroegere verloofde den ring heeft verduisterd. Hij beweerde, dat hij den ring aan zijn verloofde slechts in bruikleen heeft gegeven. De politie is thans doende eem'g licht in deze duistere familie-aangelegenheid te krijgen. Machines hebben veel geleden Gisterenmiddag te ongeveer half twee. terwijl het personeel was gaan schaften werd brand ontdekt in het magazijn der firma Wed.P. de Jongh aan de Albert Joa- chimkade te Goes. Spoedig was de brand weer ter plaatse, die den brand wist te be perken tot de machinekamer en drogerij. Ook de wind was gunstig, om het groote maga zijn, waarin een groote vooraad graan en zaad was opgeborgen, te behouden. Er is niet veel verbrand, maar de bedrijfsschade is groot doordat de machines zeer geleden heb ben en ook de waterschade in het magazijn aanzienlijk is. aai ae nusscu van ncuuwcc gtowiwu »vw*.v« - want toen ik eens kans had om er een aan schen kunnen het niet De weduwe S. te Susteren, die dezer dagen een arm aan een ijzeren haak verwondde, is aan bloedvergiftiging overleden. Poping, om een rechter om te koopen Een niet alledaagsch geval heeft zich onlangs voorgedaan: een zuivere poging tot omkooping van een rechter, vertelt het Mbl. v. Ber. en Reel.: Een stiefvader van een meisje, dat wegens fouten in haar le vensgedrag door den kinderrechter in een Observatiehuis was opgenomen, doet aan dien kinderrechter schriftelijk het volgen de loyale aanbod: „WelEd. Heer, als U mij kan beloven als dat Anna vrij komt, dan krijgt u van mij direct 50 gulden al is het vanavond en dan kunnen wij later nog wel eens zien". Pogingen tot omkooping van rechters zijn uiterst zeldzaam in ons land en het is daarom wel de moeite waard deze poging (uitgaande van een klein logementhouder) te publiceeren. De behandeling van dit aanbod door den betrokken kinderrechter geeft aanleiding om te vermoeden, dat althans deze logementhouder zich in het vervolg niet opnieuw op dergelijke manier vergrijpen zal. 1 nieuw geval fn een week In het tijdvak van 29 October4 No vember j.l. werd 1 geval van alastrim aan gegeven, zulks in een tevoren niet besmet gezin. Sedert de vorige opgave is het aan tal gevallen van alastrim en pokken sa men gestegen tot 317. In deze periode zijn geen patiënten overleden, zoodat het aantal sterfgevallen nog 17 bedraagt, nl. 4 mannen, 4 vrouwen en 9 kinderen. Het aantal lijders, dat in de voor lij ders aan een pokziekte bestemde gemeen- te-ziekeninrichting wordt verpleegd, be droeg op 2 dezer 22, terwijl thuis ver pleegd wordt 1 patiënt, in totaal dus 23 patiënten. Op dien datum waren in afzon dering in de Observatie-inrichting van de zen Dienst aan de Ploegstraat 14 perso nen, die met een der bovenvermelde pa tiënten in contact zijn geweest, terwijl 32 personen aan dagelijksch onderzoek waren onderworpen. Het eenige geval in deze week kwam voor bij een patient, die elders besmet naar Rotterdam kwam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10