f4C.- Het Eucharistisch Congres te Carthago HPL "-■m 4$ mms max mn baden t Telegrafisch Weerbericht \£j I n Amor en zwemmen 11 gg I LAATSTE TELEGRAMMEN DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN a a. WOENSDAG 6 NOVEMBER 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17301 flAHGIFTE B3GET, OF .STRAFFE VMl UERLSES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. I. TER INLEIDING jmmÈÊÊi RELIGIEUS-ETHISCH ZWARE BRAND IN HET NOORDWESTEN VAN BERLIJN DE EENLING DE VOORBEREIDINGEN IN OBERAMMERGAU VOOR HET PASSIESPELJAAR ONGELUKKIG EINDE VAN EEN JACHTPARTIJ Voornaamste Nieuws EEN VIERDE PERRON VOOR HET HAARLEMSCHE STATION J.. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem BUREAUXNASSAULAAN 43 Telefoon No. 13866 (drie fijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. mn ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bjj vporultbet Bjj contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel Alleabonné 7 op di t blad zijn ingevolge de verzek enngsvoorwaarden r T- I Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f-tg-A bij een ongeval met frtrfl bij verlies van een hand, m CC bii verlies van een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeermgen U verliesvan beide armen, beide beenenol beide oogen: I J." doodeiijken afloop ÏZull." een voet of een oog' I I duim of wijsvinger: üy.~ been of anderen ving». Carthago, November 1929 Het twee-jaarlijksch Internationaal Eucharistisch Congres (we zijn nu al aan het 30ste toe) is zoo'n ingrijpende gebeurtenis geworden in het leven dsr Kerk, en heeft zoo'n grooten invloed op den groei der moderne Eucharistische devotie dat een breed-uit geschreven commentaar op de voorbereiding, de vie ring en de gevolgen van zulk een Con gres in een Katholiek Dagblad wèl op z'n plaats is. Te meer omdat voor het aan staand congres te Carthago, waarvoor het „afstand-bezwaar" in véél mindere mate geldt dan voor de plechtigheden van Chicago of Sydney b.v., op een flinke deelneming gerekend wordt van Neder- landsche zijde. Vanzelfsprekend verkeert het Carthaagsch congres nog in een tamelijk-vaag stadium van voorberei ding: zoo zullen we ons dan ook tot de groote lijnen enkel blijven bepalen. Elk Eucharistisch congres heeft z'n bijzonder karakter, z'n eigen cachet. Dat kan bepaald worden door den aard van het volk: zoo organiseerden de Span jaarden in Madrid een congres dat over liep van spontane, recht-uit-een-kin- derlijk-hart-voortkomende godsvrucht de Amerikanen overrompelden in Chi cago de wereld met een breeds en royale maar niet fijne, niet intieme organisa tie; terwijl Amsterdam de openbaring was van het vaderlandsch Katholicisme' een diepe, door oprechtheid ontroerende ernst, die opkomen kon uit een Hol- landsch-degelijke voorbereiding van geest en materie. Die eigen aard. dat cachet, kan verder bepaald worden door plaatselijke omstandigheden, als bijvoor beeld het afgesloten territorium van het eiland Malta in de congresdagen een door-de-zee-begrensd koninkrijk wordt, waarvan Christus de Heerscher is en zelfs onvoorziene gebeurtenissen, de tegenslagen van het v/eer bijvoorbeeld, kunnen het karakter van het congres, beheerschen, zoodat het ver-regende Weensche congres geworden is tot een somber-majesteitelijke daad. Maar boe ze dan ook opgevat en ge vierd werden, alle congressen blijken een weldaad te zijn voor hen, die het geluk hadden eraan te kunnen deel nemen. De een wordt getroffen door het juistgeplaatste, actueels woord van een conférencier; een ander door den tevre den lach van een kind, dat door een bisschop gezegend wordt. Bij het eene congres imponeert u de rijkdom van op zet en uitbouw: bij het volgende flitst u een licht op, wanneer een groep pel grims, plattelanders blootvoets, de vrou wen met hoofddoeken, schamele kinde ren, vermoeid en dik onder het stof, omdat ze van uren-vèr kwamen loopen om toch maar vooral aan de slot-pro- cessie te kunnen deelnemen, u een nooit- vermoed uitzicht geeft op de bemoedi gende kracht van onze bovennatuurlijke waarheden. Het is ook niet gemakkelijk na te gaan wat méér ontroert: de gemeenschappe lijke kindercommunie de godsdienst in zijn argeloos-zuivere verschijning; of de avondbijeenkomsten dor volwassenen dezelfde godsdienst in zijn bewuste kracht ontplooid. Men moet het hooren vertellen hoe in Chicago meer dat; tweehonderd-duizend menschen. in Syd ney honderddertigduizend menschen 's avonds rond bisschoppen en priesters vereenigd waren voor een monumentaal altaar: voor de werkelijke tegenwoordig heid van den Eücharistischen God. Na de toejuichingen en redevoeringen er, Hosanna's werden de schijnwerpers ge doofd en begon boven de menschen hoof den, als op een donkeren oceaan, eer. vloedgolf te bewegen van honderddui zend kaarsvlammen. En dan. in de on begrijpelijke kalmte van den nacht, onder den oneïndigen hemel werd door honderdduizend stemmen in één taal triomfantelijk bet Credo uitgestooten Credo in unam sanctam, catholicam et apostoiicam Ecclesiam Zoo zou er veel te schrijven zijn over 't tot-stichting-opvoedende werk der Eucharistische congressen, als na vier jaar nog in de Noord-Afrikaansehei bla den herinnerd wordt aan de sereene devotie van ons Stadion-congres, aan de onvergetelijk-mooie kindercommunie dien Zaterdagmorgen rond Mgr. Callier, en daarbij de wensch wordt uitgespro ken dat de kindercommunie van het Carthaagsch cqngres moge lijken op die van Amsterdam! Er kon gewezen worden op haar apo logetische waarde. Apologetisch in dien zin, dat zij het Katholicisme laten zier, als dén universeelen godsdienst, die algemeen is niet door de samenplaatsing der tegenstellingen, maar door haar op lossing, haar fusie in de hooge eenheid van hetzelfde geloof. Voor het altaar verdwijnt het antagonisme der rassen en de pretentie der chauvinisten: de broederlijke deelname aan één Offer en één Maaltijd is een vredesdaad van do beste, praktische soort. Want bóven de blijvende gedachte aan het aardsche vaderland leert de Eucharistische broe derschap hen denken aan den unieken plicht: hst samen-bereiken van het ideaal-voor-allenhet hemelsch vader land, waar de Vader aller geloovigen Koning is. En wanneer op die Congressen, onder geschikt aan de aanbidding der H. Hos tie, de vereering dér volken uitgaat naar den Paus, dan moet op den duur die geloofsbelijdenis in het gezag van Rome wel indruk maken op de niet-katholie- ken, op de afgescheiden Kerken vooral. De Paus is inderdaad, vooral nu sinds de laatste jaren de congressen van par ticulier initiatief tot officieele daad gaan worden, intiem bij de congressen be trokken. Hij laat zich vertegenwoordigen door een kardinaal, bepaalt plaats en thema, laat zich op de hoogte houden van de voorbereiding en luistert na de gebeurtenissen gaarne naar een gede tailleerd verslag der plechtigheden. Do Paus is op elk Congres moreel aanwezig: van alle torens waait het wit en geel, de kleuren die vooral na den oorlog spontaan geworden zijn tot een interna tionaal teeken van her-kenning en broe derschap onder de katholieken. De pau selijke vlag is overal, en Sydney zoowel als-Chicago dreven de attentie voor het pauselijk gezag zoover, dat vijftigdui zend kinderen in de pauselijke kleurer. gekleed ten Congres kwamen: in de uniform van het Katholicisme. Apologetisch werken de Congressen alweer in zooverre: dat door de majes teit der pontificale H.H. Missen, de de votie der communicanten en de gods vrucht dor aanbidders de diepte van ons geloof wordt geopenbaard aan hen. d:e in het Katholicisme niets anders zien dan een oppervlakkig, vreemd forma lisme, waarin een teveel aan uiterlijk heid en een te weinig aan inwendig leven te becritiseeren valt. Zoo zijn de congressen, naast een triomf van het Heilig Sacrament, een bemoediging voor de katholieken, en voor de andersdenkende broeders een werkelijk apostolaat, een levende apo logie van ons geloof. Deze uitweiding over het bijzondere en het algemeene in de Eucharistische con gressen moest voorafgaan aan de con- stateering, dat Carthago wellicht geen hoogtepunt zal beteekenen in de histo rische serie (o, Amsterdam!), maar dat het in elk geval een nieuw, niemals dagewesen cachet zal dragen als de stad, die voor het eerst een congres organi seerde op de ruïnen van het oude Chris tendom die de moderne Eucharisti sche devotie uitvierde op de terreinen waar voor diezelfde Eucharistie de mar telaren gevallen zijn. Nadat Sydney ons verblijd heeft met het verrassend debuut van het jonge Katholicisme van Austra lië, zal Carthago een congres worden op den historischen bodem van het oude Christelijk Afrika, een congres geheel op traditioneelen bodem. DE RUÏNES VAN CARTHAGO. Wat er overbleef ven de Basiliek van Santa Salsa, de Martelarenkerk uit de vierde eeuw; op den achtergrond de iiaaf, de plek, waar de oucki stad in bouwvallen verviel De eerste middag van algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting had een vrij onbeduidend verloop. Alleen de heer Marchant, puntig als steeds, wist een redevoering te geven in bree- deren stijl. En natuurlijk heeft hij ook thans niet ver zuimd van zijn voorliefde voor een demo cratische regeeringsconcentratie te doen blij ken. De oude politieke rot zou ook waarlijk heel zijn verleden verloochend hebben, als hij thans niet weer opnieuw getracht had, Je democratische elementen in de Kamer om zich heen te lokken. Tot op heden hebben 's heeren Mar- chant's pogingen echter steeds gefaald: zijn grootste succes is geweest, dat hij indertijd een rechtsch kabinet ten val wist te brengen op een votum, dat met demokratie niets te maken had Mr. Marchant geeft den moed echter niet op, hij beproeft thans weer eens een ander middeltje hij zet een vroom gezicht, hult zich in geestelijk gewaad, bestijgt den kansel en spreekt: „Gewaarborgd dient, dat met de volksbelangen door het kapitaal niet lichtvaardig wordt omgesprongen. In den strijd daartegen dient men geen enkel democratisch element te missen. Dit is de roeping ook van de christelijke par tijen. Maar niet het doel, doch de wer king der christelijke partijen is, dat zij het doordringen van het beginsel der dienende' liefde in de staatkunde belet ten. Maar juist dat beginsel der dienen de liefde moet uitlokken tot democra tische politiek. De R. K. Staatspartij heeft broodnoodig niet het materialisme, dat de belangengroepen tevreden stelt met concessies, doch de toepassing van het religieus-ethisch beginsel van de dienenda. liefde. In zijn installatierede zeide de voorzitter, dat ons groote din gen te doen staan in dit eerste jaar. Meent hij, dat deze zullen totstandko men door het kabinet, waarvan niemand verantwoordelijkheid durft op zich ne men. Daartoe moeten er andere mannen komen, die niet alleen het etiket r.-k. dragen, doch in iederen vezel naar de katholieke beginselen willen leven." Zoo predikt de nieuwbakken kanselre denaar. Het is mr. Marchant, de vrijzinnig-demo- kraat, die ons zal leeren, hoe wij onze reli gieus-ethische beginselen beleven moeten; hij doet een beroep op het christelijk begin sel van de dienende liefde, ja,' hij treedt op als moraal-theoloog en onderscheidt de ka tholieken in twee groepen: in katholieken, die alleen het etiket R. K. dragen èn in dito's, „die in iederen vezel naar de katho lieke beginselen willen leven. Deze laatste zijn natuurlijk de demokra- tisch-gezinden ender ons, de braven, die met mr. Marchant zouden mogen samen werken om hem<>P den lang verbeiden troon te helpen. De heer Marchant moge echter weten, dat de katholieken zich tot andere moraal theologen wenden, wanneer zij ingelicht willen worden over hun religieus-ethische plichten; wij aanvaarden een dergelijke pre dikatie niet van den vermomden kansel redenaar, die voor zich zelf en zijn partij lak heeft aan alle christelijk beginsel, integen deel het christelijk ideaal juist zoo sterk mo gelijk weerstreeft, en thans den preektoon alleen maar aanneemt om er politiek ge sproken beter van te worden, om den weg te bereiden voor een demokr&tische concentra tie tot meerdere eer en glorie van mr. Mar chant en de zijnen. Bij d'Olympische festijnen Werd mejuffrouw M. Baron Neerlands liefste kampioene, z Daar ze 't beste zwemmen kon. Zelfs ondanks de vrouwen-actie Blijft het. een gebeurtenis Als een vrouw hier nummer een is En kan zwemmen als een visch. Maar al gaat een vrouw te water, Daarbij blijft ze toch een vrouw. Weldra kwam een schoon jonkman, Die haar sprak van min en trouw. Tot verbazing van een ieder Sprak ze toen 't gevleugeld woord: k laat voor jou mijn zwemmen zwemmen Nu mijn hartje jou behoort. En in offerende liefde Slaat ze weer een nieuw record, Maar nu hoor je protesteeren In de wereld van de sport. 'k Kan het echter best begrijpen •'t Is de doodgewoonste zaak. Want hoe kan een visch nog zwemmen Ais ze bengelt aan den haak! MARTIN BERDEN. Van den eenen kant wat hol gepraat over groote beginselen, door de toepassing waarvan het algemeen belang gediend moet worden (over het algemeen waarheden als Roeien), van den anderen kant al te spoedig een afdaling in bijzonderheden, welke toevallig het naast liggen in den ge zichtskring. En zoo iemand staat dan alleen. Zonder bezielend beginsel en zonder aan hang! Wat valt er dan te bereiken! We beleven een reprise van de parlemen taire revue-Ter Hall. Ter Hall kwam, zag enbereikte niets. Het zal den heer Vos niet anders ver gaan. Zen vlammenzee over 2400 M2. Te Moabit in het Noordwesten van eBr- lijn is hedenmorgen tegen 3 uur een brand ontstaan, die zich met razende snelheid uit breidde en zich ontwikkelde tot een vlam menzee, die ver in den omtrek zichtbaar was. De brand ontstond in een twee verdie pingen hoog fabrieksgebouw, waarin de auto- herstelwerkplaatsen van de Hansafabrieken gevestigd zijn. Korten tijd later tastte het vuur ook het belendende, één verdieping hooge fabrieks gebouw aan, zoodat de vlammenzee reeds een oppervlakte van 2400 M2. besloeg. De brandweer, die met zeer veel mate riaal ter plaatse kwam, had het hard te verantwoorden. Met 18 stralen en een drij vende brandspuit werden geweldige massa's water in de vlammen geworpen en eerst na 4 uur harden arbeid, konden 5 van de 10 motorwagens inrukken. Behalve de autowerkplaatsen zijn nog een eompressorfabriek, een theaterdécoratelier.n een magazijn, een opslagplaats van conser ven en de lokalen van een filmmaatschappij door de vlammenzee vernield. In laatstgenoemde lokalen bevond zich een sportvliegtuig, dat eveneens verbrandde. De materieele schade is zeer groot. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ondanks het vroege uur, was een ontzag lijke menigte op de been. Floris Vos, de tollen-rammer, heeft giste ren in de Kamer zijn maidenspeech gehouden. zijn figuur Was er niet zoo heldhaftig als op den Muiderweg indertijd; hij deed ei zelfs een beetje komisch-onbeholpen, toen hij b.v. door den voorzitter tot de orde van de algemeene beschouwingen terugge roepen in zijn wanhoop uitriep: „Dan krijg ik mijn uur niet vol!" Maar dat is het ergste niet in het geval- Vos; parlementaire routine zou ten slotte te leeren zijn. Erger is het, dat hier weer nutteloos en zonder eenig uitzicht op resultaat in het al gemeen belang een Kamerzetel bezet blijkt te zijn. Met veel bombarie heeft de heer Vos ge sproken van zijn partij, van zijn partij program, van zijn partijbeginselen: hij wi! opkomen voor de heele massa van burgers, welke tusschen de kapitalisten eener- en de arbeiders anderzijds staan; hij verklaarde zich vóór dit en tégen dat, hij was o.a. ook voor opruiming van tollen! Nu de rollen voor de Oberammergauer Passiespelen voor 1930. oo die van den koor leider na, alle bezet zijn. wor !t op het oogenblik de muziek var het passiespel om gewerkt, om er de oorspionkel(jke zetting, die in den loop der jam verloren gegaan was, weer aan terug te ge'/en De bekende kunstschoner Prof, 2.cno Die- mer, die uit Oberammergau geboortig is, heeft dit werk op zier. genomen De spel leider. Georg Lang. heeft het voornemen in December met de repetities te beginnen. De nieuwe technischs inrichtin gen hebben het mogelijk gemaakt den duur van een voorstelling eenigszins te verkorten daar de pausen nu niet meer zoo lang behoeven te duren. Een deelnemer uit Amsterdam in een oog geschoten Te Werkhoven (U.) heeft gisteren bij een groote drijfjacht op het landgoed „Beveweert" van Baronesse van Haersolte een ernstig on geval plaats gebod. De heeren Jhr. Röell uit Baarn, H. W. v. Heukelom uit Amsterdam en de heer Hoboken te Rotterdam waren al daar aan het jagen, toen op een onverwacht oogenblik door onbekende oorzaak het geweer van den heer Hoboken afging met het nood lottig gevolg, aat de heer Van Heukelom in het linkeroog werd getroffen. Hij is naar het D.'tconeswr - .•'•'•ekenbuis te Utrecht vervoerd. Naar wij vernemen, x, de toestand van den getroffene tamelijk goed. E.' bestaat hoop, dat de heer van Heukelom het oog zal kunnen behouden. Zijn loopbaan CONSTANZ, 6 November Prins Max van Baden ds laatste Duitsche Rijkskanselier tij dens den wereldoorlog, zoon van den broeder van den voormaligen groothertog Friedrich I van Baden Is na een langdurig lijden he denmorgen te 5.45 uur in het Stedelijk Zie kenhuis te Constanz op 62-jarigen leeftijd overleden. Hij is 10 Juli 1867 geboren als zoon van Prins Wilhelm. Zijn moeder was Prinses Marie Romanowsky. HHKMi Prins Max van Baden studeerde te Heidel- berg in de rechtswetenschappen en promo veerde tot doctor in de rechten. Hij vervulde zijn militairen dienstplicht bij het regiment grenadiers te Berlijn. Later werd hij commandant van het regiment. In 1908 legde hij alle militaire commando neer en wijdde zich uitsluitend aan de politiek. De Badensche Eerste Kamer koos hem tot Voorzitter. Bij de grens van Finland trok hij de aandacht door een rede, welke hij in December 1917 in de Badensche Eerste Ka mer hield en waarin hij wees op de noodza kelijkheid van belangrijke hervormingen in de binnenlandsche politiek. 3 October 1918, in een zeer moeilijk oogenblik, werd hij benoemd tot Rijkskanse lier. B. en W. van Haarlem hebben een voor stel ingediend tot regeling van de betaling der annexatieschulden. De Tweede Kamer is begonnen met de be handeling der Rijksbegrooting voor 1930. De leiders van verschillende fracties aan het woord. Binnenkort verschijnt de voordracht aan den Raad van Amsterdam om terrein en op stallen van de Galerij-Mij voor f 1.350.000 die van het Paleis voor Volksvlijt voor f 1.450.000 door de gemeente te doen aan- koopen. De debatten over Indië in het Engelsche Hoogerhuis, MacDonald spreekt in het La gerhuis over zijn reis naar Ver. Staten. De diplomatieke betrekkingen met de Sovjet- Unie. De zaak Sklarek. Twee Berlijnsche wet houders gearresteerd. De begrafenis van vorst von Bülow. Extra vrije dagen voor trampersoneel Naar aanleiding van een verzoek van het onderhoudspersoneel bij de Noord-Zuid-Holl. Tramweg Maatschappij te Leiden en Haar lem om de diensten zoodanig te regelen dat bedoeld personeel op feestdagen zoo veel mogelijk vrijaf heeft stelde de directie een regeling voor dit jaar vast, waarbij het eene deel van het betrekkelijke personeel exlpa vrij zal zijn op den lsten Kerstdag en het andere deel op den tweeden Kerst dag en op Nieuwjaar. Binnen afzienbaren tijd Naar wij vernemen zijn de plannen voor den bouw van een vierde perron aan het Haarlemsche Spoorwegstation in een zoo danig vergevorderd stadium van voorberei ding dat binnen afzienbaren tijd met den bouw zal worden begonnen. Het perron zal worden gebouwd aan den kant van het Kennemerplein en dus een pen dant vormen met het perron, waar nu de treinen van en naar Haarlemmermeer aan komen en vertrekken. Een onmiddellijk gevolg van deze verbete ring van het Haarlemsche station zal zijn, dat de treinen uit IJmuiden niet meer, zooals nu zeer dikwijls het geval is nabij de krui sing Verspronckweg zullen moeten wachten op binnenkomende of vertrekkende treinen uit of in de richting Rotterdam. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.58 achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 4 uur 47 min. Hoogste barometerstand 765.5 te Dantzig. Laagste barometerstand 726.0 Aguriri. Verwachting Matige Zuidelijke tot Wes telijke wind aanvankelijk betrokken en waar schijnlijk nog regen, later tijdelijk opklarend, iets zachter. Geseind aan alle posten: Attentiesein neer! Felle brand in Brussel Twintig menschen in levensgevaar Het was gisterenochlend enkele minuten voor zes uur toen een bewoner van de Nieuwstraat bemerkte, dat er brand was ontstaan in een groot gebouw in dezelfde straat, dragende de nummers 24 en 26. In dit perceel, dat zich uitstrekt tot aan den Paard'egang achter het hotel Metropole, waren vier winkelhuizen gevestigd, een han del in optische instrumenten een in parfu merie. 'n winkel van zijden stoffen en n zaak waar hoofdzakelijk luxe hondies werden ten toongesteld en verkocht. Nauwelijks was het alarm gegeven of het heele gebouw stond reeds in lichterlaaie. De bewoners uit hun slaap gewekt, waren in nachtgewaad naar de tweede étage gevlucht, daar de trappen overal in brand stonden. Verschei dene van deze ongelukkigen waren voorne mens uit de ramen te springen toen de brandweer verscheen. Deze mocht er in slagen met een ladder twintig personen, waaronder een in zwijm gevallen oude dame, te redden Twee kin deren moesten in dekens gewikkeld in een door de brandweerleiden vastgehouden zeil doek worden opgevangen Een der kinderen kwam daarbij tegen een dakgoot terecht en werd vrij ernstig gewond. Na in het nabij gelegen postkantoor te zijn opgenomen, werden de meeste geredden naar het Sint Janshospitaal overgebracht. De gewonde kinderen en de oude dame zijn er later ech ter alleen ter verpleging gebleven De vier winkels zijn geheel uitgebrand Ock mocht men er niet in slagen een veertigtal hondjes die zich in den kelder bevonden, uit den brand te halen. Verzekerd wordt, daf a'le bewoners van hét vernielde perceel gered zijn. De vulkanische uitbarsting in Guatemala 2100 dooden NEW-YORK, 5 Nov. (N.T.A.) Omtrent de vulkanische uitbarsting in Guatemala wordt gemeld, dat twee steden met haar geheele bevolking onder de lava zijn bedolven. Tot dusver konden slechts 27 lijken te voorschijn worden gebracht. De regen be lemmert het reddingswerk sterk. Volgens een telegram van de Associated Press uit Guatemala City zijn tengevolge van de uitbarsting van den vulkaan Santa Maria vier honderd personen gedood en twee honderd gewond. De lavastroom was zes voet diep en heeft talrijke inwoners, die in de kelders waren gevlucht, ingesloten. Brutale aanval op een juweliers winkel 30 briljanten ringen gastolen MüNCHEN-GLADBACH, 6 Nov. Gis terenavond tegen 8 uur hield een motorrij wiel stil voor een juweherswinkel Ie Glad- bach. Een persoon stapte van de duo, de bestuurder liet den motor doorloopen. De eerste verbrijzelde met een hamer de groo te spiegelruit, waarbij de hamer in de éta lage vloog, zoodat de bandiet hem niet meer kon bereiken. Intusschen waren voorbijgangers opmerk zaam geworden op hetgeen gebeurde. De motorrijder hield hen met een revolver in bedwang, terwijl zijn handlanger met een acteta^ch de ruit verder vernielde en onge veer 30 briljanten ringen in r in tasch pak te Met de buit in de eene en een revolver in de andere hand nam hij zijn Maat? achter op den motor weer in waarna de twee mo vers wegreden, nog eenige schot n lossende om de achtervolgers op een pfr'rnd te hou den. Men schat den leeftijd der bandieten op 21 en 27 jaar. Eurgemeester New-Y'ork be?. k-'-an NEW-YORK 5 October De eer-u? uit slagen der heden gehouden b "a-'eis- verkiezingen loonen een gs. me erbeG voor den tegenwoordigen •m ica't'cen burgemeester VC'nlker De -»-• ir: Le Herald-Tribuue" me'Me di.s tetfrn 7 uur reeds zijn herkiezing.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1