Stadsnieuws R.K. BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE (De Leidsche Courant Heringa Wuthrich, Haarlem LAATSTE TELEGRAMMEN Stofzuigerhuls M&ERTEKS EERSTE BLAD WOENSDAG 6 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 Philips' Radio-Toestellen Ernstige trambotsing te Doorn Straatdemonstraties in Galicië seerenf'ï^e^polftfe "heeft^Ja^'ecLbTr "overal ReeC,.S meer da" 100 «dvlOTeil Verstf ekt - Eetl HlOOi toekomstplan belet waarbij het te Lemberg tot 'n botsing nailCÏeele Steun wenschelijk en VereiSCht Fl- De Prins van Wales naar Zuid-Afrika Mevrouw Albarda- overleden -Bra ls Groote Amerikaansche goud zending naar Frankrijk Het radioverkeer in Nederlandsch-Indië Aanvaring tusschen twee Italiaansche schepen Een kwestie over den nieuwen gevel van „Palace" De conferentie te Genève De vulkanische uitbarsting in Guatemala Herwonnen Levenskracht, Utile Dulci, St. Genesius Brutale aanval op een juwelierswinkel MüNCHEN-GLADBACH, 6 Nov. Gis- De onlusten te Peking De Personeelsformatie der gemeente Haarlem Burgemeester Walker van New-York herkozen De betrekkingen tusschen Engeland en Rusland Personalia Tulpenboom voor de tweede maal in bloei Extra vrije dagen voor trampersoneel Officieel verslag Elfde Diocesane Katholiekendag Fiat-Show bij Gebr. Beekman STADSSCHOUWBURG Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Electr.Waschmachinesf 275.- DE TRAM DOOR DE JANSSTRAAT Het wachten is op de poh'tie Voor het Kantongerecht Generale repetitie Haarlems Gemengd Köor GEMEENTERAAD Intrekking rijbewijs is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR m De seininrichting fuiieilonneerde niet. Hedenmorgen te kwart over zeven kwamen twee tramtreinen van de Nederlandsehe Buurtspcorwegmaateohappij op de grens van WARSCHAU, 6 Nov, Uit Lodz, Lemberg en andere steden in Galicië wordt gemeld, dat de socialisten getracht hebben als pro test tegen de verdaging van de Sejm straat- kwam -waarbij 26 personen werden gewond en 16 personen gearresteerd werden. De po litie wist verdere betoogingen te verhinde- ren en de demonstranten te verspreiden. Doom naar Drieborgen nabij cie Lindenhorst i bezoek brengen aan Zuid-Afrika. met elkaar in ernstige botsing. Vermoedelijk j De gouverneur-generaal graaf Athione doordat de automatische seininrichting niet héeff hieromtrent een telegrafische bevesti- goed functionneerde. ging ontvangen. Het uitzicht daar ter plaatse is Juist door een bocht zeer gering. De wagenbestuurder Achterberg van de tram die uit Doom kwam, was zoodanig tus- •chen dê versplinterde voorbalcons bekneld geraakt, dat hij eerst na een uur bevrijd kon worden. Hij werd ernstig gewond en had ge compliceerde beenbreuken en inwendige kneuzingen. Zijn tostand is vermoedelijk niet levensgevaarlijk. Hij is dan ook naar zijn woning te Neerlang'orcek vervoerd. Door het vroege uur hadden de trams slechts weinig passagiers. Vier hunner liepen slechts lichte verwondingen op. De materi- eeie schade is zeer aanzienlijk. De beide mo torwagens zijn van voren geheel ingedrukt en ook van de volgrijtuigen zijn de balcons ge heel versplinterd. Drie geneesheeren en tech nisch personeel uit Zeist, Driebergen en Doorn en ook de burgemeester van Drieber gen waren na het ongeval zeer snel ter plaatse. De post werd onmiddellijk doorge zonden. PRETORIA, 6 Nov. (Reuter) De Prins van Wales zal in het begin van 1930 een middellijk bereid waren, ons een onderhoud Nu het R. K. Bureau voor Beroepskeuze sinds ongeveer een jaar zich van 4in eigen lijke taak kwijt de werkzaamheden in het tijdperk daarvóór bepaalden zi -h hoofd- zakelit tot constitueerenie verrichtingen hebben wij gemeend dat de tijd wellicht gekomen was. een en ander van de werk zaamheid te vertellen. Wij stelden ons daartoe in verbinding met de leiders van het bureau, de heeren Mr. Dr. F. A. Bijvoet en H Scheepers die on- In den afgeloopen nacht is te 's-Graven- hage op 55-jarigen leeftijd overleden Mevr. AlbardaBrals, echtgenoote van Ir. Aibar- da, voorzitter van de Tweede Kamer-fractie der S. D. A. P. Mevr. Albarda heeft zich veel bewogen op politiek, maatschappelijk en so ciaal gebied en bekleedde in onderscheidene vereenigingen bestuursfuncties. Van 1919'27 was zfj lid der Prov. Staten van Zuid-Hol land. De begrafenis zal plaats hebben op Vrijdag as. op Eik en Duinen. toe te staan, dat dezer dagen ten kantore van eerstgenoemde plaats vond Als adviseur aan het. R. K. Bureau voor Beroepskeuze, zoo dee'dt de heer Bijvoet ons mede, treedt op de heei Dr. Ber„e. opvoed kundig consulent te 's-Gravenhage, die ge studeerd heeft onder leidmg van len beken den professor Roels er ook gep-omoveerd is op een proefschrift betrekking hebbend op de psychologie. Dat het Bureau met dezen aeroeps-op- voedkundige een' allergeiukk gstc keus heeft gedaan, behoeft geen nader betoog Want wie zal beter de in behandeling komende ge vallen kunnen beoordeelen, aan degene, die zich de wetenschap der opvoedkur.ae tot le venstaak heeft gesteld en door zijn dage- lijksche praktijk in gelege:ihe)d is, de theorie in toepassing te brengen? Alvorens echter degenen die voorlichting bij hun beroepskeuze wenrchen. m contact komen met Dr. Berger, verschijnen zij op het zittingsuur dat de commissie lederen Vrijdag in het gebouw ,St. Bavo" houdt en worden hur. allerlei vragen gesteld, ter- Gemeld wordt, dat de maand October een ook Zqo noodig de schoolrapporten wor- record-maand is voor hetgeen betreft degeraadpleegd. PARIJS, 6 November. De Berengaria" van de Cunard-Line, die gisterenmorgen te Cherbourg voor anker ging, had 76 zorgvul dig bewaakte kisten uit New-York aan boord, waarin zich ruim vier en eer. half ton gouds bevond ter waarde van 3.000 275 dol- lag, dat voor rekening van een Parfjsche bankiersfirma in Amerika was gekocht. ontvangsten van de radio. Het aandeel van Nederlandsch-Indië bedraagt over die maand 264.000. Het radio-verkeer met Japan dat op 3 October J.l. werd geopend, bracht 14030 op. Het radioverkeer mét Bangkok bracht over October 4000 op. Een der schepen gezonken De hierdoor verkregen gegevens worden opgezonden naar den adviseur, die ongeveer eens per maand zelf overkom',, om persoon lijk een onderzoek in te stellen, dat veelal een psycho-teehnisch karakter draagt, en proeven op de candidaten ce nemen Nadat Dr. Berger zijn advies heeft uit gebracht, wordt nog verder geïnformeerd, om er verzekerd van te zijn, dat het. eind advies zoo juist mogeliik is. Is dit eenmaal verkregen, dan verstrekt de commissie nog nadere gegevens, welke de candidaten van nut kunnen zijn, om in de gewenschte rich ting te slagen. Verheugend is te constateeren, dat de hulp van het bureau steeds meer gevraagd wordt, Hedenmorgen ongeveer 7 uur heeft een aanvaring plaats gehad tusschen twee Ita- zo°óat in het afgeloopen jaar rieds onge- liaansche schepen, de „Atlantide" en de veer 100 gevallen behandeld zijn. Op het de Heysche Haven in de eerste gezicht, valt dit aa?taj f ifs^ien niet mee, maar als men weet, dat in hetzelfde tijdvak het gemeentelijk bureau waar mede de R. K commissie op zeer prettige „Barbana B." in nabijheid van de Heyplat tegenover de ha ven van Schiedam. De „Barbana B." kreeg een gat aan stuurboordzijde, ongeveer midscheeps, waar door het schip onmiddellijk zonk. De sleepbooten Drijfdok 2 en 3 van Wil ton, de „Adelaar", de „Ponbon" van de „Ouders, als uw kind reeds een beroep gekozen heeft, laat het dan onderzoeken of het werkelijk voor dat beroep geschikt is. Moch uw kind geen keuze kunnen doen, of kunt gij u niet met de keuze vereenigen, kom aan de Commissie raad vragen, of over uwe beswaren spreken. Wenscht u inlichtingen omtrent «tudie- gelegenheden, vooruitzichten of kosten van opleiding, ze worden u gaarne verstrekt. In alle geval raden we u aan over de toe- komstbelangen van uw kind te komen spre ken. De Commissie houdt zitting alle Vrijdagen 's avonds hall 9—10 uur, gebouw „St. Ba- vo", Smedestraat. Voor schriftelijke inlichtingen Secretari aat: Coornhertstraat 14," Tot zoover lijkt alles botertje tot den boom. Een groote moeilijkheid echter vormen de financiën voor de commissie: „de financieele medewerking laat alles en alles te wenschen over," verklaarde ons mr. Bijvoet. Slechts een paar schoolbesturen en patronaten verleenen jaarlijks een klein be dragje, maar daarmede is dan ook alles gezegd. Alleen de R. K. Volksbond houdt zich prachtig, want die stelt niet alleen ieder jaar 25 ter beschikking van de com missie, maar ook wordt het zittingszaaltje gratis afgestaan. Veel wordt nu verwacht van de gemeente j aan wie een subsidie van 500 is gevraagd, tot welk bedrag ook een post op de begroo ting is uitgetrokken, waaruit tevens mag blijken, dat het gemeentebestuur het goed weriizn van het Bureau erkent. Wordt deze subsidie toegestaan, dan is de commissie er evenwel nog niet, want men moet jaarlijks zeker op 1200 kunnen rekenen wil liet bureau behoorlijk functionneeren. Temeer ook, daar men zich als ideaal ge steld heeft, eenmaal ook een bemiddelings bureau te openen. Zoolang de financieele toestand echter niet gunstiger wordt, valt hieraan voorloopig niet te denken. Men heeft wel vele toezeg gingen van geldeiijken steun, ook van par ticulieren, maar de totaal-ontvangsten hebben niet aan de verwachtingen beant woord. Mr. Bijvoet meende dan ook, dat hier een taak is weggelegd voor school- en patro- naatsbesturen. Immers, het is toch eigenlijk niet te tole- reeren, dat dr. Berger tot nog toe geheel belangeloos heeft moeten (en willen) mede werken, terwijl het ook zeer wenschelijk is, Het ontwerp door de Schoonheidscommissie afgekeurd De directie van „Palace", Cinema en Va riété in de Groote Houtstraat, kondigde eenige maanden geleden aan, dat zfj van plan was den gevel van het huis, naast den bioscoop af te laten breken, ten einde een nieuwen, breeden waardigen gevel te laten optrekken. Een fraai ontwerp werd door den archi tect Beyleveld uit Amsterdam gemaakt en dit werd aan de Schoonheidscommissie hier ter stede aangeboden ter keuring. De teekening kwam al spoedig bij de di rectie van „Palace" terug, met de mede- deeling, dat de gevel niet in het stadsge deelte paste, te modern was en niet strook te met de naaste omgeving. Inderdaad past de gevel niet bij de be lendende perceelen. Daartegenover sta ,t echter, dat de lijn al reeds eerder gebro ken is. De verbouwing in de Groote Houtstraat is nu natuurlijk in afwachting van nadere beslissingen der Schoonheidscommissie, stopgezet. Als de stagnatie maar niet te lang duurt, want de schutting op het trottoir van de Groote Houtstraat is allesbehalve fraai en comfortabel. de 100 gevallen is gekomen, dai. mag ge concludeerd worden, dat ons eigen bureau op een vruchtbaar jaar mag terugzien. In het algemeen melden zich jeugdige s'eepbootmaatschappij De Wit en een sleep-personen aan, doch een enkelen keer zijn boot van de Intern. Sleepboot Mij. hebben volwassenen voorlichting Komen vragen, gezamenlijk het gezonken schip naar den Het meerendeel besta ar uit ambaohtsjon- kant gesleept en het daar vastgezet. j gens, maar kortgeleden is ook door enkele De oorzaak is vermoeelijk, dat een del' studenten van het Lyceum advies ingewon- schepen uit het roer is geloopen. Persoonlijke ongelukken kwamen voor. niet nen bij de bepaling van hun studie. Het gold hier jongelui, waarvan er één dokter wilde worden, een tweede naar In- NEW-YORK, 5 Nov. (N.T.A.) Omtrent de vulkanische uitbarsting in Guatemala wordt gameid, dat twee steden met haar éeheele bevolking onder de lava zijn bedolven. Tot dusver konden slechts 27 lijken te voorschijn worden gebracht. De regen be lemmert het reddingswerk sterk. Volgens een telegram van de Associated Press uit Guatemala City zijn tengevolge van de uitbarsting van den vulkaan Santa Maria vier honderd personen gedood en twee honderd gewónd. De lavastrocm was zes voet diep en GENèVE 6 Nov. B. T. A. In verband pioma 3-jarigen cursus, zal waarschijnlijk heeft talrijke inwoners, die in de kelders met de door den Volkenbond aangenomen Ook Indië als zijn toekomstig vaderland ver waren gevlucht, ingesloten. resolutie heeft Thomas de direct 'ttr van 't kiezen. im Internationaal Arbeidsbureau de voornaam- Voorts heeft het bureau ook eenige meis- ste steenkool voortbrengende 'anden, waar- jes van advies mogen dienen, onder Nederland, uitgenood'-gd tot een voor- Maar heel zelden komt het voor, dat op bereidende technische conferentie, welke 6 het wekelijksche zittingsuur zich niemand Januari a.s. zal worden gehouden. j aanmeldt. PARIJS, 6 Nov. B. T. A. Op de confe- 1 uiteraard kan nog niet gezegd worden, rentie voor het gelijkmaken der rechtsposi- welke de resultaten zijn, door het bureau tie van buitenlanders en staatsbuigers heeft behaald; daarvoor werkt het nog tekort de Nederlandsche afgevaardigde Nederbragt Maar de praetijk heeft uitgewezen, dat 't bach. Een persoon stapte van7e'duo,"dé het woord gevoerd en verklaard ziel) volko- bureau goed functlormeert, wat o.a. hieruit bestuurder liet den motor doorloopen De men te kunnen vereenden met het doel der moge blijken, dat de ouders elkaar onderling eerste verbrijzelde met een hamer de groo- conferentie, dat van groot be.ang is voor aanbevelen, advies in te winnen, te spietfeirui: waarbij de hamer in de"éta- Nederland. I De Commissie van haar kant stelt alles in lage vloog, zoodat de bandiet hem niet meer HÜ deed opmerken, dat Nederland in den het werk; haar werkingssfeer zooveel moge kon bereiken. i 1°°P der geschiedenis zelf het voorbeeld 2ijk uit te breiden. Daartoe verstrekt zU Iniusschen waren voorbijgangers opmerk- gegeven heeft om de buitenlanders zoo 11- met veel succes aan alle kinderen, die zaam geworden op hetgeen gebeurde. De beraal mogelijk te behandelen. 1 de school verlaten en deelt zij op de patra- motorrijder hield hen met een revolver in Nederbragt behield zich net recht vooi naten een kaart uit, waarin, het o.m. heet: bedwang terwijl zijn handlanger met een om op zekere punten nog bemerkingen te j actetasch de ruit verder vernielde en onge- maken, doch hij verfe'aa.de dat zijn ïegee- veer 30 briljanten ringen in zijn tasch pak- ring al het mogelijke zal doen om zoowel te Met de buit in de eene en een revolver in Nederland als 111 Nederlandse!) Indiê de in de andere hand nam hij zijn plaats achter politiek van de open deur toe te passen, op den motor weer in. waarna de twee roo- vers wegreden, nog eenige schoten lossende om de achtervolgers op een afstand té hou den. Men schat den leeftijd der bandieten 21 en 27 jaar. wijze samenwerkt - slechts to iets over d»t de secretaris - die heel veel vrijen tijd voor het nuttige werk beschikbaar steit gehonoreerd wordt. Steeds weer echter stuit men af op het financieele bezwaar, dat mede oorzaak is, dat de commissie zich in haar werkzaamhe den moet beperken. Geen wonder dan ook, dat er in comité al meerdere malen ernstig over gedacht is, het bureau maar op te heffen. Dat men hiertoe nog met is overgegaan, spruit voort uit de óverweging, dat de Katholieken op dit ter rein een vooraanstaand epósitie innemen en Men schrijft ons: Aangemoedigd door het succes van ver leden jaar, dat bovengenoemde vereenigin gen hebben geoogst voor de leniging van den nood van de vereeniging Herwonnen Levenskracht, heeft het bestuur dezer ver eenigingen besloten ook dit jaar weder zoo'n Liefdadigheid:®.vond te organiseeren en wel op Zondag 17 Nov. in Gebouw „St. Bavo", Smedestraat 23. Een mooi programma is samengesteld. De Muziekvereeniging zal n.l. enkele muziek nummers uitvoeren, waarna de tooneelver- eeniging twee blijspelen voor het voetlicht zal brengen, die zeer zeker in den smaak zullen vallen. Daarom alleen is dus een gang naar St. Bavo op 17 Nov. al aan te bevelen en daarnaast moet men dan bedenken, dat men medewerkt aan een goed doel. Wij ver trouwen dan ook dat wij, evenals verleden jaar, een mooi succes kunnen boeken en het bestuur van Herwonnen Levenskracht tevre den mag zijn met de opbrengst van dien avond. De kaarten zijn verkrijgbaar aan de vol gende adressen 30 cent: J. Duineveld, Delftstraat 9r; W. van Beek, Nieuwe Gracht 4; Th. v. Hoeve, Aagje Dekenstraat 32; J. Kruijver, 2e Zuid Polderstraat 16, Reinerie Teylerplein en aan het loket van St. Bavo. terenavond tegen 8 uur hield een motorrij wiel stil voor een juweherswinkel te Glad- dië wenschte te gaar terwijl twee anderen j boven andere richtingen uitsteken, in tegen- respectievelijk in scheikunde en wis- en na- t Stelling met andere zaken, waarvan zij de tuurkunde wilden ctudeeren. meerdere in hiet-geioöfsgenootéh moeten Een vijfde, in het bezit van een einddi- erkennen. 1 Nu wij dus op het gebied van beroeps keuze een naam hebben te verliezen, zou 't dubbel jammer zijn, als tot stopzetting van het werk moest worden overgegaan. Te voorzien is, dat over enkele jaren in ieder geval toch weer tot heroprichting oe- sloten zou moeten worden en dan zouden wij leelijk achter den wagen aankomen. De commissie is daarom vol vertrouwen, dat Haarlems Katholieken zoowel parti culier als in vereeniging haar in naar nuttigen, noodigen arbeid' zullen steunen en zich financieele offers zullen willen getroos ten, om het bestaan van het bureau te ver zekeren. Men verricht daarmede een sociale daad, die van machtig veel invloed is op de toe komst van de jongens en meisjes, die zich nu nog een positie moeten verwerven en voor wie voorlichting bij het bepalen van hun levensstaat onontbeerlijk is. op PEKING, 6 Nov. (Reuier) De vier in- Het was, meenen wij, bij de behandeling van de gemeeniebegrooting van dit jaar, dat de heer Gerrilz, wethouder voor sociale zaken, aankondigde, dat, naar hij hoopte, de NEW-YORK, 5 October De eerste uit slagen der heden gehouden burgemeesters- verkiezingen toonen eeii groote meerderheid voor den tegenwoordigen democratischen burgemeester Walker De republikeinsehe „Herald-Tribune meldde des avonds tegen 7 uur reeds zijn herkiezing. dividuen. die door den krijgsraad, die een 1 personeelsformatie voor de gemeenteamb- onderzock heeft ingesteld naar de onlusten tenaren, vóór Mei 1929 gereed zou zijn. op 22 October, schuldig zijn bevonden zijn j Daar is niets van gekomen. Wel is er een hedenmorgen in tegenwoordigheid van een enorme volksmenigte doodgeschoten. De tramdienst is hier nog steeds niet nor maal. LONDEN, 5 Nov. (Reuter) Na de rede van Henderson, inzake de hervatting der beirekkingen met Rusiand, diende Baldwin een amendement in, waarin de Sovjet-Unie het verwijt wordt gemaakt, dat zij de des tijds bekend gemaakte voorwaarden voor een herstel der betrekkingen niet is nage komen. In verhand hiermede verklaarde Baldwin dat Henderson tot een vernederende capi- - - M L._— tulatie bereid gevonden is. Agenda. INOVCIÏlDCr Voorts vroeg Baldwin of bij de hervatting Sociëteit „St. Bavo", 10 uur ledenvergade- der diplomatieke betrekkingen het handels- ring Land- en Tuinbouwbond, 8 uur leden verdrag automatisch weer van kracht zou worden en hoe de regeering tegenover de Russische wenschen tot het aangaan van leeningen staat. Hij voegde er aan toe, dat een overeen komst met lieden, die evenals vroeger fa natiek aan de komende wereld-revolutie ge- looven, het papier niet waard is, waarop zij geschreven wordt Lloyd George, die hierna het woord nam, 1 Theilade' verklaarde, dat de Russische propaganda in Cinema Palace, Groote Houtstraat, 8 commissie samengesteld, die een formatie op papier ontworpen heeft, maar de be trokkenen hebben op onmiskenbare wijze laten blijken, wij wezen er gisteren reeds op dat zij van deze formatie niet gediend waren. Wij hebben toen reeds als onze mee- Brand te Boedapest ninS neergeschreven, dat het allerbeste Zou zijn om maar van een personeelsformatie BOEDAPEST, 6 Nov. (Wolffbureau) Op a{ je z;en gr is geeft voordeel van te ver den Koning Aarl-nng in het centrum d®r wachten en waar de ambtenaren er zelf stad, slaat ten zes verdiepingen hoog paleis n;e(S voor gevoelen, is het beter ze niet sederl heaentnorgen 11 uur in hellen gloed, j 0p (jringen. Bovendien hebben wij er toen De brandweer is ter plaatse. 1 de aandacht op gevestigd, dat er feitelijk Bij hét uitbreken van den brand werden nog nimmer een raadsbesluit is geweest op het dak loodgieterswerkzaamheden yer- Waarbij tot de personeelsformatie besloten richt. Hiervoor was een stelling opgericht pe opeenvolgende wethouders schijnen die tengevolge van den orand met de ar- aan ,je voorbereiding gewerkt te hebben beiders omlaag stortte. Nadere bijzonderhe- zonder de zekerheid te hebben, dat de den ontbreken nog. Raad met een formatie accoord gaat. Zou het niet rationeeler zijn eerst eens een be slissing van den raad uit te lokken? Men kent de geschichte: Op een goeden dag opperde de heer Poppe (S. D. A. P,) het idee, dat B. en W, wel eens zoo'n for matie zouden kunnen makea. Het volgend jaar herhaalde hij zijn vraag en sindsdien werd het een begrootings-stokpaardje, tot eindelijk een socialistisch wethouder aan de voorbereiding begon. Dat loopt nu al jaren en geeft ook tot verwikkelingen aanleiding. De stemming onder de gemeenteambtena ren is namelijk van zoo bitteren aard op dit oogenblik, dat zij een dezer dagen o m. aanleiding gaf tot een vertoog over het feit, dat B. en W. een oproep hadden doen plaatsen voor de plaatsing van een jong meester in de rechlen on een der afdeelin- gen van de secretarie. Naar ons werd ver- 1 zekerd was dit uitsluitend een uiting van personeelsformatie af te zien. Misschien kunnen de organisaties wel een raadslid bereid vinden daartoe het initiatief te ne men. Als de personeelsformatie van de baan is, kunnen B, en W. oogenbllkkelijk aan het toekennen van achterstallige promoties beginnen. Naar wij vernemen heeft de heer H. E. Nederstigt, bestuurslid van de Zangvereeni- ging Haarlem's R. K. Mannenkoor, met in gang van 1 November j.l. eervol ontslag aan gevraagd. De heer Nederstigt is mede een der op richters geweest der vereeniging, welker ver eeniging in 1927 gesticht werd. In dien kor ten tijd, dat hij aan de Vereeniging verbon den was, heeft hij.al zijn krachten en talen ten gegeven voor den bloei en gToel der ver eeniging. Als een gevolg van het zeer mooie weer, kan men in den voortuin van de villa Vij verlaan een tulpenboom zien, die voor de tweede maal in bloei staat. Dat in Novem ber! Naar aanleiding van een verzoek van het onderhoudspersoneel bij de Noord-Ztiid-Holl Tramweg Maatschappij te Leiden en Haar lem om de diensten zoodanig te regelen dat bedoeld personeel op feestdagen zoo veel mogelijk vrijaf heeft stelde de directie een regeling voor dit jaar vast, waarbij het eene deel van het betrekkelijke personeel extra vrij zal zijn op den lsten Kerstdag en het andere deel op den tweeden Kerst dag en op Nieuwjaar. vergadering R. K. Volksbond, 7 uur Rechte kundig Burbau. St. Josephgezellcn-vereeniging Jansstraat 59, Zaal voor de gezellen gesloten. Schouburg, Jansweg, Kwart over acht uur „Geloof en Wetenschap". Lezing over problemen der hedendaagsche beeldende kunst. Stadsschouwburg, Wilsonsplein, 8 uur „Ninl Zoolan^ er onzekerheid bestaat om- trent de positie der ambtenaren, zoolang de uur Engeland niet veel kans heeft,'daar de com- "Biéécoo^'oOTsteninVWr "volwassenen. "voor'waVde"regelTn"hunnef'po" mumsten er bij de parlementsverkiezingen Luxor Theater, Groote Houtstraat, 8 uur W' opzien voor wat de regelin„ hunner po slech er zijn af gekomen, dan in eenig an-j Bioscoopvoorstelling voor volwassenen, der land ter wereld. Rembrandt Theater. Groote Markt, 7 uur In Duitschiand beslaat een communisti- j en kwart over 9 Bioscoopvoorstellingen, sche partij van 3—4 milboen leden. Niette- min onderhoudt Duitschiand diplomatieke betrekkingen met Rusland. Er zal in Europa geen ontwapening ko men, vóór Rusland in de organisatie der na ties is opgenomen Vóór dit tijdstip kunnen noch Polen noch Tsjecho-Slowakije of Roemenië ontwapenen. sitie betreft, zoolang vele ambtenaren ver geefs naar een h.i. billlike promotie uitzien, zoolang zal iedere daad van B. en W. met wantrouwen bekeken worden. Het lijkt wel zeer noodig. dat het ver trouwen bij het ambtenarenkorps hersteld wordt, dat de rust onder het ambtenaren- koans terugkeert. Waar een der oorzaken, misschien de ultsluiiende oorzaak is, het gedreig met de personeelsformatie, een liefhebberij Zljlweg 51 De Gebrs. Beekman, die een mooie, lichte toonzaal hebben aan den Zijlweg 51, heb ben hun cliënten uitgenoodigd, om da nieu we Fiat-serie te komen bezichtigen. Van ne- den af tot en met Zaterdag 9 November zal men de nieuwe 6-cylinder Fiat-1930- mcdellen (4, 5 en 6 persoons) kunnen be wonderen. Men ga de wagens zelf zien. Ter oriën- teei'ing deelt de firma het volgende mede; De nieuwe Fiat-serie omvat 2 zes-cylin- ders nmi. type 521 (met middelzwaren mo tor) en type 525 (met zwaren motor)bei- 1 de zoowel 4-5 als 6 persoons koetswerken. Schitterender combinatie van oude, degelijk- Europeesche constructie-eigenschappen met moderne toepassmgen is nauwelijks denk baar. Optrekvermogen, veering, ligging op den weg, alles is subliem, 100 pCt. af. En dan, welk een schitterende modellen, kleU- renkeuze, lijn- en uitvoering, niets laat te wenschen over. De Spooktrein, Zaterdag 9 November a.s. geeft het Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel, Directeur Cor van der Lugt Melsert nier eene weder opvoering van het bekende sensatie-blijspel: „De Spooktrein", dat nog altijd veel belang stelling bij het publiek vindt, ondanks het reeds 222 opvoeringen in ons land heeft bereikt. In de ï'Olverdeeiing treden op de dames en heeren: Piet Bron, Èlitte Pisuisse, Her mann Schwab, Jan van Es, Gertie van Raalte, Juliette Roos, Anton Roemer, Fie Carelsen. C. Dommelshuizen, Jan v. d. Lin den e.a Regie; Hermann Schwab. Zooals wij bericht hebben, gaat de tram 8 November door de Jansstraat rijden, ten minstewanneer de politie klaar is met de uitwerking van het éénrichtingssysteem. De N. Z. H. T. M. is klaar, de po litie blijkbaar nog niet, want de Maat schappij heeft nog geen bevestiging ontvan gen, dat de tram kan gaan rijden. Deae wordt echter elk oogenblik verwacht. De Heilige Salomé Het Ver. Rotterdamsch Hofstad Toonèel, Directeur Cor van der Lugt Melsert, heeft een nieuw stuk van Felix Timmermans; „De Heilige Salomé" ter opvoering verkre gen, dat nu is ingekomen. - -Verschenen is het officieele verslag van Lloyd George beslöot met Henderson mei den Elfden Diocesanen Katholiekendag in van enkele soc'al'stische raadsleden, mo zijn initiatief geluk te wenschen. het Bisdom Haarlem op Woensdag 10 Juli pe men daar eindeliik een eind aan maken. Nader wordt gemeld, dat het amendement 1929 te Haarlem. Het eenvoudigste zal zijn, dat er een voor van Baldwin werd verworpen en de regee- Het keurig verzorgde boekje is uitgegeven stel uit den raad komt en door d"u raad ringsresolutie met 324 tegen 199 stemmen door het ÜitVoerehd Comité (Comité van wordt aangenomen, waarbij B. en W, wor- werd aanPenomen. I Actie). den uitgenoodigd van de vorming van een Ontijdig stoppen Een agent van politie uit Amsterdam eischte hedenmorgen voor het Kantonge recht schadevergoeding tegen een automo bielbestuurder, die 5 September in de ge meente Beverwijk plotseling had gestopt, -oodat de agent, die op den motoir achter hem reed, naar rechte moest uitwijken en j toen tegen een anderen auto opbotste. I Verdachte was niet verschenen. De agent van politie verklaarde, dat er dien dag in de gemeente Beverwijk, rechts van den weg een lange file van auto's stond. Hij reed achter den auto en beiden hadden een aar dig vaartje. Van den anderen kant kwam ook een auto; toen deze naderbij kwam, stopte de eerste wagen plotseling zonder vooraf het stopsein te hebben gegeven. De agent, die niet naar links kon uitwijken, omdat hij dan tegen den naderenden auto zou oprijden, gooide zijn stuur naar rechts om en reed tegen een der stilstaande auto's op. Hij had door dit ongeluk f 25 schade gehad. De Ambtenaar van het O. M. eischte bui ten de schadevergoeding, f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot T T0.— boete subs. 10 dagen hechtenis. Donderdagavond acht. uur zal de generale repetitie van de uitvoering der wereldlijke Bachcantaten, ook voor het publiek toegan kelijk zijn. Het cembalo-orkest welk voor deze uitvoering zijn medewerking verleent, is begin September te Haarlem opgericht, onder leiding van den heer Booda. De samenstelling van dit ensemble is als volgt: n.l. vier 1ste en vier 2e vioien, drie altviolen, twee cello's, contrabas en fluit. Als concertmeester treedt op de heer Douwe Draalstaa. Hedenmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer Loerakker. Onttrekking openbare dienst B. en W. stellen voor, een gedeelte van de Rolsfcecr aan den openbaren dienst te ont trekken. Aldus besloten. Uit het grondbedrijf B. en W. stellen voor, de gronden gelegen te Westen en ten Oosten van de aan het Santpoorterplein gebouwde H.B.S. B met 5- inrioen cursus uit het freweenteiuk £"-"-r'he- driif teen de geschatte waarde van f 21.760 terug te nemen. Vaststelling suppletoire begrooting B. en W. bieden ter vaststelling aan. pen tweede sunpletnire berooting voor 1928. Het totale bedrag der batige en nadeelise sloten is f 11.547.790. Bij primitieve be"Toot1ng was was de raming in totaal van nadeelige sloten f 11.539.037. De heer MIEZ^RTTS informeert naar het crediet voor de Zanderbrug. Er is indertijd 6000 meer voor noodig geweest. Wat voor werk is voor die f 6000 aan de bru0, verricht? Nu is het bedrag van f 6000 van de supnle- toire begrooting verdwenen. Je zou er ,1a- loersch on worden, als ie nagaat, hoe daze staat in elkaar gegoocheld is. Wethouder SUNGfnbfrg kan op deze vraag niet onmiddeïUük antwoorden. De suppletoire begrooting wordt vastgesteld. Uitvoering bestratingswerken B. en W. vraeen machtiging om een be drag van f 58 000 beschikbaar te stellen voor het rioleeren, ophoogen en bestraten van en het aanleggen van olantsoenen on de ter reinen. gelegen ten Z.W. en N.O. van de Van Nesstraat. De machtiging wordt verleend. Mei. BERDENIS VAN BERLEKOM vraagt, niet het sneeiterrein on het voorge stelde terrein aan te brengen, zooals het geprojecteerd is. Wethouder GERRTTPZ deelt mede. dat het niet de bedoeling is, het speelterrein daar r«n te brengen. Het is her vergissing gepro feteerd op den lichtdruk. De gevraagde machtiging wordt B en W. verleend. Te vellen boomen B. en W. Vieden ter vaststelling aan, een staat van te vellen boomen. Aldus vastgesteld. Beroep tegen een geweigerden verbouw D. v. d. Wateren komt bh den Raad in be roep tegen de beslissing van B. en W. d.d. 7 October 1929, waarbij aan hem vergunning is geweigerd tot het verbouwen van het ner- reel aan de Nicolaas Beetstraat No. 1 Voor noemde vergunning hebben B. en W. gewei- cerd. omdat het nlan ontworpen was. in strijd met art. 21. 1 der Bouwverordening van de gemeente Haarlemmerliede en Snaarnwoude. B. en W. Stéllen voor het ingesteld beroep te verwerpen. Het beroep wordt verworpen. Verkoop grond. B. en W. vragen machtiging, aan A. Duin °en stuk grond af te staan, geleoen aan de Oostzijde van de- Ólmptwtraat afoot 1097 M2., teeen den nHls van f 12.50 per M2. B. en W. vragen machtieing, aan J. van Baaren te Haarlem een stuk grond, gelegen aan de Oost.wide van de Brakenburgstraat, groot pl.m. 462 M2. tegen den prijs van f 15 per M2. in koop af te staan. B. en W. vrecen maebtimng. aan A. Ver steeg en J. Eckhard te Haarlem een stuk grond gelegen aan de Westzijde van de Mar- nixstraat te Haar'em groot pl.m. 159 M2. te gen den prijs van f 12.50 per M2. in koop af te staan., Overeenkomstig deze voorstellen wordt be sloten. De schatting van grondwaarde B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging van het raadsbesluit inzake de ^chatting van de Waarde van den grond voor de R. K, School voor voorbereidend onder wijs. Aldus vastgesteld. Aankoop perceel 17 October j.l. is in publieke veiling ge bracht het perceel aan Ziilweg 91. Het per ceel ligt voor een deel bulten de voor den Tiijlweg vastgestelde rooilün. In verband daar mede was aankoop van dit perceel door de gemeente gewenscht Door B. en W. was dan ook last gegeven te trachten, het perceel te- redeliiken prijs aan te koopen. Het gevolg is daarvan geweest, dat de gemeente eige nares is geworden voor de som van f 11.000 dq on den aankoop gevallen kosten bedragen f 939. B. en W. stellen voor den gedanen aan koop te bekrachtigen. De aankoop wordt bekrachtigd. (De vergadering duurt voort). Aan den heer J. P- M. Janzen, bankier j te Bloemendaal is voor twee jaar, ingaande 16 October, de bevoegdheid ontzegd om motorrijtuigen te besturen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2