Stadsnieuws mm De Gemeenterekening over 1928 ANNO OTTAVO DELL' ERA FASCISTA MUZIEK if TWEEDE BLAD WOENSDAG 6 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 1 Jaar VIII der fascistische jaartelling De afsluiting van den weg langs de Ruïne van Brederode Egmond Öp 's Rijks kosten logies Een batig saldo van f 48.900—Vorming van een reserve fonds voor betalingen uit hoofde der annexatie Rijwiel ontvreemd Indringer op heeterdaad betrapt DE BOUW VAN EEN OVER- DEKTE DAD- EN ZWEM INRICHTING TE HAARLEM Aangehouden Overjas gesto!en GEORGE ROBERT ANNIE WOUD De onbewaakte overwegen „Pyrolux" het zelfwerkende Brandsignaal BURGERLIJKE STAND STADSSCHOUWBURG Mussolini sprak: „Zwarthemaen! „Er is een wapen, een instrument, dat eenmaal zeer bij u bemind was; misschien heeft u al begrepen, wat ik zeggen wil (ge roep: „De knuppel!"). „Ongetwijfeld zal er langzaam aan een beetje stof op gevallen zijn. Genoeg is, dat u dit stof er af veegt. Bovendien heeft u thans, zeven jaren later, naast dit wapen uwer squadristische gevechten, geweren, musketten, mitrailleurs, wapenen, waarmee groote slagen gestreden worden! (geroep: „En we weten ze te gebruiken!"). „Zwarthemden, ik beloof u geen gemak- kelijken tijd. Ook het jaar VIII zal dien tijd niet brengen, omdat de situatie moeilijk is, niet alleen voor ons, maar voor heel Europa, voor heel de wereld. Met tegen stelling evenwel tot andere landen, tot an dere volken, is Italië thans heelemaal zoo als ik het wilde: een leger van burgers en soldaten, klaar voor de werken des vredes, werkzaam, zwijgzaam, gedisciplineerd. „Wanneer morgen iemand den vreedza- zamen regelmaat der ontwikkeling van ons volk zou willen verstoren, wanneer iemand deze superbe eenheid van geesten zou wil len breken, zoudt ge dan antwoorden op mijn geroep (Geroep: „Ja!") onverschillig waarheen te gaan?! (Geroep: „Ja!") en mij altijd volgen?? (Geroep: „Ja!") „Welnu, ik aanhoor uw formidabel „ja" en ik versta het als het formidabel „ja" van heel het Italiaansche volk, dat heden, „ij de herdenking van den zevenden jaardag der glorievolle revolutie, zich bereid ver klaart tot eiken slag, tot elke overwinning." Aldus het slot van Mussolini's nieuw jaarswensen op den eersten dag van het jaar VIII der fascistische jaartelling, welke jaartelling begint met den Marsch op Rome van 29 October 1922. Deze dag die vol gens eer. nog lyrischer gestemde „Bood schap aan de Fascisten" van een dag te voren, eveneens van Mussolini, zonder re- thorica moest worden gevierd; is de groote reclamedag van het Regime. De fas cisten moeten defileeren, de Onbekende Sol daat heeft geen oogenblik rust, op rekening der fascistische ..martelaren" wordt nog een beetje harder gelogen dan gewoonlijk, opere del Regime werken der regeering. scholen, kanalen, markthallen, archeologi sche opgravingen enz. worden ingewijd, en voorai stroomen plassen welsprekendheid neer over de hoofden dergenen, die gehou den zijn er naar te luisteren. Op dit laat ste terrein werd van dit jaar zelfs een re cord bereikt, doordat er tweehonderd be- roepsredenaars, die Mussolini onlangs aan stelde, de zeer goed betaalde en uiterst nuttige bezigheid der heeren bestaat nierin dat ze minstens èên redevoering per dag in het openbaar houden, een examen afleg den, welk examen beslissen moest over hun geschiktheid. We zullen den lezer sparen voor een bloemlezing uit hetgeen geschreven en ge sproken werd. En ook de monotone, eeuwig precies dezelfde feestelijkheden, waar het volk niet meer naar kijkt en waarover de kranten foto's publiceeren van verleden jaar, zullen we niet probeeren te vertellen. Alleen dit: Te Rome trekken in den morgen van fascistisch nieuwjaar de fascisten door de stad naai het graf van den onbekenden soldaat. Precies drie jaren geleden wedde een Rotterdammer dat hij gsen Romeinschen groet zou zwaaien en zijn hoed op houden gedurende tien minuten bij het passeeren van den stoet. Dezen Rotterdammer werd de hoed eenvoudig van zijn hoofd gescho tenEn toen hij luid protesteerde, kreeg hij niet van de fascisten, maar van het publiek zoo'n enorm pak slaag, dat nij met moeite kon worden ontzet en des avonds nauwelijks in staat was den trein naar een meer „Europeesche" omgeving te nemen. Twee jaren geleden zwaaide schrijver us- zes zich een lammen arm aan Romeinsche groeten voor allerlei vlaggen en vlaggetjes, die door de joelende en brullende fascis ten werden meegedragen. Op een gegeven moment kreeg hij lust om te rooken. Dit werd hem echter door het publiek belet, omdat het als een gebrek aan eerbied werd beschouwd voor de gebeurtenis die zich af speelde. En van 't jaarHet corteo, de feeststoet werd gevormd door fascistiscne soldaten die van de zaak leven, die er door betaald worden en die er dus ook voor kun nen jubelen. De Romeinen bleven thuis. Om ten minste een beetje decor te hebben, bezorgde Mussolini den bewoners der dor pen en vlekken in de wijde omgeving der stad een gratis reis naar Rome en dwong ze daar gebruik van te maken. Het fascisme, aanvankelijk door min stens de meerderheid der goed willende Ita lianen gewenscht, ligt er definitief uit. Mussolini kan ongetwijfeld nog stevig staan blijven op de bajonetten van zijn privaat leger. Echter, zonder den wil en de liefde van het volk is hij gedoemd niet veel ver der te komen dan Lento. „Het voik mompelt en is ontevreden". In elke levensbeschrijving, in elke film, in elk tooneelstuk dat het leven van een tiran tot onderwerp heeft, ontmoeten we deze woorden, die voor buitenstaanders een fan- tasielooze inleiding vormen voor de om wenteling die komen gaat. In Italië echter hebben deze woorden een ontstellende kracht. Het uit zich, het volksgevoel, het geheim zinnige, in het geniepige bijna. Een sikkel en een hamer m een donker straatje „Voor direct gevraagd, de Vrijheid", er gens op een brok muur. Geruchten, de zelfde geruchten iederen dag: Mussolini /.al altreden. Oneemgheid in de partijleiding. De partij wordt opgeheven Amerika heeft alle verdere leeningen absoluut geweigerd De Kroonprins is lid der Leg a degli 7 T* i<a- nJ- de anti"fascistische organisatie, in Italië, die niemand kent en waar een ieder over spreekt De aanslag in Brussel werd be taald door Mussolini. (Het volk is er van overtuigd.) Er worden weer nieuwe belas tingen ingevoerd, enz. enz. Byna dagelijks worden er vociferatori, verspreiders van geruchten, gearresteerd en waanzinnig zwaai gestraft. Maar het nelpt niet. Dan zijn er de niet meer te tellen mop pen en anecdoten waaronder buitengewoon geestige De doorsnee-Italiaan, die nooit het primitiefste gevoel voor humor heeft gehad, leert er deze kostbare eigenschap nog rriee Wat vooral opvallend kan worden genoemd is dat de Koning ook meer en meer de volksgunst begint te verliezen Over het algemeen beschouwt men hem meer als een verwaarloozer van zijn plicht dan als een enthousiast voor de werkzaam heid van zijn minister-premier. „Woorden zijn vrouwelijk, de daden man nelijk". Dit heeft Mussolini eens gezegd en zoo iets, dan heeft net Italiaansche volk deze wijsheid van hem aanvaard Alleen heeft het volk andere feiten met bij passende andere conclusies; dan zyn overigens ook niet van woorden verstoken «luce. Daar is bijvoorbeeld de suiker. Mussolini heeft triomf gezongen, gebruld, toen Italië het vóór twee jaren voor het het eerst zoo ver bracht dat het. in zijn eigen behoefte aan suiker voorzien kon en de hulp 'an Engeland, noch van Tsjecho-Slowakije meer behoefde. Het volk echter weet, dat in genoemde landen de suiker nu bijna mets meer kost, terwijl men in Italië 0.55 per pond betaalt! Het fascisme heeft zijn bestaan gebon den can de overwinning in den „Veldslag 1 van het Graan" De slag is gewonnen. 3e graanproductie verdubbelt bijna en Italië zal rustig oorlog kunnen voeren zonder broodgebrek te hebben. Het volk herinnert zich echter dat het brood, toen het meel nog voor de helft ingevoerd werd, 18 Hol- landsche centen per kilo kostte, thans, nu men niet meer invoert, betaalt men ruim tieken wijzen uit dat te Rome meer dan twee personen in elk disponibel vertrek le ven! In Napels waar de verwoesting nog heviger is en de opbouw nog meer onvol doende is net gewoonte dat men een muur huurt. Daar vindt men als een doodgewoon verschijnsel drie of vier soms kinderrijke families in eên vertrek wonen, waar ieder gezin zijn eigen muur heeft. Dat alles weet en bespreekt bijna in geniepig geheim het volk dat niet we ten kan, hoe met alles de scnuld van Mus solini is. Of Mussolini al dat geld in zijn za: steekt? Geen kwestie van! Neen, het volk heeft ni.iLSi.ens het plezier van te aien waar het blijft. Eerstens de persoon van d u c e. Het gaat natuurlijk niet aan dat er zoo maar aanslagen op hem worden gepleegd en dat er ex-Italianen dat zijn anti-fascisten; op den heiligen vaderiandschen bodem rond kuieren. Dus: politie! Ontzaglijk veel politie is er. Van het rijk alleen de carabinieri. Van het fascisme de m e- tropolitani. Verder de soldaten in Rome alleen 30.000, en de lascistiscne militie. De geheime politieke politie die Mussoiim beschermt en anti-fascisten ont 38 centen voor een kilo brood. (En wat j ae;gLj drukte in 1923 reeds met 50 millioen voor brood! Vroeger was het van meel. j op de begrooting. Thans is dit peuleschil- Thans van erwten, boonen, rijst, aardappe len en een beetje meel om den boel bij el kaar te houden!) En zoo hebben de belastingen en gemeen telijke invoerrechten in Italië betaalt men niet alleen aan de grens, maar ook in elke gemeente abnormaal hooge invoei- I rechten! de zaken zoodanig verdraaid dat men gemiddeld voor elke Lira van 100 centiem. 55 centiem waren ontvangt. De rest is voor belasting en rechten. Zoo betaalt men thans in Hollandsch 1 geld gemiddeld voor: een pond koffie 2.z5 een ons thee 150; een liter petroleum! letje aangegroeid tot 380 millioen. Weike cijfers dan alleen Rome betreffen. Mussolini woonde aanvankelijk in een doodgewoon huis midden in de stad. Thans I heeft hij weliswaar niet de mooiste, maar I waarschijnlijk de weelderigste villa in ae 'omgeving voor zomerverblijf. Vila Tor lom a namelijk Daarenboven heeft hij sinds eenige weken het palies Venezia i voor particuliere woning ingenomen, we.r. I paiies van binnen en van buiten het Qui- 1 rinaal overtreft en het Vaticaan naar ae kroon steekt. In en om dit palies heeft hij een militaire bezetting, teiwijl vanaf de 0 40; een pond vleesch 1.10; een pond transen gewapende fascisten de omgeving visch 1.een liter melk 0.25; °en bewaken. paar niet-luxe schoenen 20.een een voudig costume of overjas 90.—; een Ford3500 (de goedkoopste!). En in het land, waar de dollar lang- zaam-aan machteloos begint te worden, Het fascistisch partijbestuur, met de officieren der fascisiiscne militie teza men, vormen een klasse van nieuwe rijken, die de duurste gelegenheden van vermaak m stand houden en in kostbare nieuwe worden intusschen de salarissen nog altijd auto's rondrijden. Overal wordt de beroemde in Dre uitbetaald. En ongehuwde ambte- Italiaansche aristocratie verarongen door naar haalt niet meer dan L 600 80) aanstellerige snobs, die van medailles rin- maandelijks Een werkman met een gezin kelen, geld wegsmijten en hun carrière, komt zelden aan de honderd gulden in de meestal van klein ambtenaartje al, danxen maand En van zoo een salaris most ai- j &an het feit, dat ze fascist della prima ora tijd nog de directe belasting af die, vol-- vanaf het eerste uur: dat is vanaf de gens door Mussolini zelf gepubliceerde sta tistieken, 23 pet. van het volkstokomen be- draa-^! Op de reclamedagen der partij 29 Oc tober en 21 April, het feest van den Ar beid; zien we geweldige vrachtauto's vo' slecht gekleede, zielige menschen door de stad rijden. Die worden door fascistische soldaten uit hun krotwoningen gehaald en overgeplant in de door de regeering si- bouwde huurkazernes met honderden apar- tementen. Maar! In hun krotwoningen be taalden die stumperds want dat zijn het! f 30 tot 40 huur in de maand. De oe- tere huizen echterBeneden de 80 j huur in de maand vindt u in heel Rome geen twee kamers met een keuken. Eischt u vier kamers met keuken en bad, dan is de keus van 150 tot 200 maandelijks niet overvloedig. En voor 300 tot 500 vindt u pas een nuis waar u werkelijk ge riefelijk wonen kunt. Resultaat? De eerste maand reeds wor den de „gelukkige" bedeelden uit hun spik- siintsrnieuw palies verdreven, omdat ze de huur onmogelijk betalen kunnen. Intus schen heeft het fascisme met veel militair vertoon en krantengeschetter hun verla ten krotten reeds afgebroken en ze gaan dan op zoek naar de krotten die nog res ten, om een klein, klein hoekje. De statis- oprichting der partij in 1919 zijn. Het valt niet te ontkennen en zal nooit ontkend Kunnen worden, dat het fascisme goed wilde en veler vertrouwen had, toen zijn actie begon. Er is echter fascisme en fascisme. In twee jaren tijds groeide ue beweging in Turijn en Milaan, haar baker mat, zoo krachtig, dat de Marsch op Rome kon worden gewaagd, ondanks het feit, dat de Eeuwige Stad door 125.000 man soldaten bewaakt werd. Thans tellen Turijn en Mi laan te zamen minder dan 8000 fascisten. Maar niet al het geld gaat weg aan de partij en haar leden. Er is een miljoenen- leger. Een groeiende oorlogsvloot. De ko- bile-expeditie kostte anderhalf miljard. Voor den Schneider-cup gaf men 350 mil joen uit. Italië is overal op geweldige, op doorslaande manier vertegenwoordigd. Wat noodzakelijk of nuttig is, wordt gedaan. Geld spielt ja keine Rolle! Mussolini s toe gangspunt is het bedrag, dat noodig is; met het bedrag, dat hoogstens kan worden be steed, noudt hij geen rekening. Alle partijbonzen gillen net uit en de kranten herhalen het tot in het oneindige: Italië is groot en Mussolini is haar schepper Maar poëzie wordt moeilijk verstaan door een volk, dat honger heeft. De zaak nog niet beslist. In verband met de voorgenomen afsluiting van den weg langs de ruïne van Brederode door den eigenaar van het hotel Velssrend, hebben wij ter bevoegder plaatse geïnfor meerd. Zooals bekend, is door den eigenaar be sloten, om bij den ingang van den weg een hek te plaatsen, hetwelk hij een monumen taal aanzien wil geven, en waardoor men slechts zal mogen passeeren, na betaling van een zeker bedrag, dat de eigenaar wil heffen als vergoeding in de kosten van onderhoud van dezen weg. Voor den bouw van dit hek nu, heeft hij toestemming noodig van het gemeentebe stuur van Velsen. Dit verzoek is j.l. Woens dag bij genoemd gemeentebestuur binnenge komen en zal de gewone procedure onder gaan, welke bij dergelijke verzoeken wordt gevolgd. Van talmen door het gemeentebe stuur, zooals geschreven is, is dus nog geen sprake. Het is echter de vraag, zoo deelde men ons mede, of de afsluiting van dezen weg mogelijk is. Op den ligger der wegen van de jemeente komt hij als „openbare weg" voor. Door den eigenaar was reeds een afsluiting gemaakt door 'n paal over den weg. Hiervan is door de politie proces-verbaal opgemaakt en thans is deze zaak bij het O. M. van het Haarlemsche kantongerecht in behandeling. Tenslotte zal het kantongerecht toch moe ten uitmaken of afsluiting van dezen weg mogelijk is. De gemeente Velsen zelf heeft weinig be lang bij dezen weg, want voor het doorgaand verkeer is de weg van geen beteekenis. Daarbij zijn de eigenlijke verkeerswegen, de Brederodeweg en de Middendutoerweg pas 'n orde gemaakt. Ten slotte kan nog worden opgemerkt, dot de Ruïne van Brederode ressorteert onder het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Wanneer door afsluiting van den weg het bezoek aan de ruïne belemmerd wordt, is het zaak voor den Minister, om in deze op te treden. In het Handelsblad schrijft de heer T. Pluim een artikel over de Kerk en de Abdij van Egmond, een en ander naar aanleiding van de ontdekkingen van dr. Holwerda. Dr. Holwerda komt tot het volgende eind resultaat: „Omstreeks 740 is op het graf van St. Adel- bert een kerk gebouwd binnen een enceinte van muur en gracht, die het kerkgebouw op eenigen afstand omgaven. Het was een een voudig, doch vrij groot gebouw, waarschijn lijk van hout, rustend op een ondermuur van tufsteen." Ware de kerk geheel van steen geweest, dan zou er veel meer puin gevonden zijn. Het houten klooster van Egmond door Dirk I gebouwd, waarheen het lijk van Adel- bert omstreeks twee eeuwen later vervoerd werd, is door zijn opvolger in steen opge trokken. „Maar de oude Albertuskerk, de kerk uit de oorkonde van 922, heeft het niet tot steen gebracht; zij is van hout gebleven tot haar ondergang, die wel niet lang op zich heeft laten wachten. Spoedig werd de oude „Kerk van Egmond" vergeten, geheel overschaduwd door den bouw der steenen Abdij en haar kerken. Slechts het putje, op de plaats van 't graf van Adelbertus, bleef de herinnering bewaren. Een eeuw of vijf later werd er bij het genezingbrengend e putje een kapelletje gebouwd, dat waar schijnlijk slechts korten tijd bestaan heeft daar het vermoedelijk in den Geuzentija tegelijk met de Abdij is verwoest. Thans, wederom na vijf eeuwen, zal mo gelijk hetzelfde gebeuren, d.w.z. een nieuwe kapel over den put worden gebouwd. Immers, er is een R. K. st. Adelbertus- stichting gevormd, die de terreinen van het voormalige klooster en het putje heeft aan gekocht, om ze voor verdere ontwijding te bewaren en weldra tot herbouw van de oude Abdij over te gaan. Dr. Holwerda vestigt nog op een ander punt de aandacht. De oude kronieken verhalen, hoe in 858 de Noormannen Dorestad verwoestten. Utrecht (Trajectum) geheel vernietigden volk en clerus doodden. „Vervolgens hebben de beulen geheel Holland verwoest, benevens de kerk van St. Adelbert in Egmond", zegt een kroniekschrijver. Utrecht (Trecht), zoo eindigt dr. Holwer da, bleef in puin en verlaten liggen, tot dat bisschop Balderik terugkeerde en de verwoeste kerken en gebouwen herstelde (920). In dienzelfden tijd wordt de kerk van Egmond aan Dirk I geschonken. Blijkbaar herademde het land weer na de overheer- sching der Noormannen. „Balderik her- bonwt de heilige gebouwen in Utrecht en om Egmond met zijn verwoeste kerk in nieuwen luister te doen herrijzen, bouwt Dirk I er zijn abdij, waarheen hij het lijk van Adelbert uit zijn oude kerk laat overbren gen. Holland treedt een nieuw tijdvak in: het wordt een graafschap." Aldus heeft dr. Holwerda, eindigt de heer Pluim, de oude, versmade kronieken in eere hersteld en een duister gedeelte onzer ge schiedenis opgehelderd. Men zal tevens be grijpen welk een waarde voor de Katholieke kerk deze ontdekkingen hebben, vooral aan den vooravond van een nieuwe „Abdij van Egmond". Toch valt de uitspraak verdachte niet mee Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren arrest gewezen in de strafzaak teger een fietsendief, die door de Rechtbank te Haarlem veroordeeld werd tot 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. Het O. M. teeken- de hooger beroep aan. De advocaat-generaal, mr. Bauduin. vroeg vernietiging van het vonnis der Haarlemsche Rechtbank en veroordeeling van verdachte tot drie maanden gevangenisstraf. Het Hof veroordeelde den verdachte, over senkomstig dezen eisch, tot drie maander, gevangenisstraf. B. en W. schrijven aan den Raad: Wij bieden ter vaststelling aan de reke ning van inkomsten en uitgaven der gemeen te over het dienstjaar 1928. Het batig slot van den gewonen dienst edraagt 48 900.56. Het heeft een punt van ernstige overwe ging bij ons uitgemaakt of ten aanzien var dit saldo de gewone regel. d.i. overboeking naar de begroeting van het tweede volgenc' dienstjaar, dus in casu naar die van 1930 zot moet enworden gevolgd, dan wel aan dit ~,aldo eene bijzondere besteming zou gegeven noeten worden. Het reservefonds Wij zijn tot de conclusie gekomen, dat het laatste wenschelijk móet worden geaent. Het edrag van 48.900.56 zouden wij wenscher le storten in r-n reservefonds, waarin ooi: andere bijzondere baten kunnen worden op- enomen er: dat kan trekken voor bijzondere doeleinaci met name voor uitgaven op grond van de wet var 2! April 1927 (annexatiewet ten en ander krachtens nader door u te ne- ~en besluiten. Nu toch de besli ing over de geschillen ter itvoering van de annexatiewet langer uit blijft, dan wij aanvankelijk hadden verwacht kunnen voorzieningen ten aanzien van de door Haarlem verschuldigde, maar niet be taalde, schadevergoedingen niet langer ach terwege bl'jven. Dit geldt niet zoozeer voor de overname van bezittingen die uit den ka- oitaald.'en t zullen worden bestreden, doch zulks is wel noodzakelijk ten aanzien van die bedragen, die uit de gewone middelen betaald moeten worden en wel in het bijzonder voor de vergoeding ex art. 22 der wet. alsmede voor de vergocd'ng in verband met de exploi- tatie-1verliezen van de bedrijven in de ver lamde gemeenten. In 1923 is de eerste termijn voor deze ver- oedingen verschuldigd. Nu echter voor het .fsiuiten van de rekening 1928 geene beslis sing gevallen is, en het zelfs onzeker is of die beslising gedurende het dienstjaar 1929 kracht van gewijsde zal verkrijgen, is het uit een oogpunt van voorzichtig beleid noodzakelijk de gemeente-rekeningen niet af te sluiten, onder dat ter zake wordt gereserveerd. In de gemeente-administratie is in ver and met het bovenstaande het meest aan 3 bevelen het instellen van een afzonderlijk ends, met een beheer, steunende op art. 114 's der gemeentewet. Een daartoe strekkende voordracht worden 'en Raad aangeboden. Als eerste stortingen stellen B. en W. voor len raad in overweging te geven: 'e. Het batig slot van den gewonen dienst 1928 48.900.56 "3. Afschrijving uit den post „On voorziene Uitgaven dienst 1929 (volgno. 788) 100.000. 'p. De reserve voor bijzondere doeleinden van het Electrici- teitsbedrijf over 1928 en 1929 179.000. le. Als voren van het Gasbedrijf 183.800. "ie. Als voren van het Waterlei dingbedrijf 49.043.12 Tevens worden aangeboden: le. ter vaststelling: de balanen en de re keningen van baten en lasten met bijbehoo- ende stukken over het jaar 1928 van het gemeente-electriciteitsbedrijf, grondbedrijf, asbedrijf, duinwaterleiding, openbaar slacht huis, woningbedrijf en stortings- en ophaal- ienst. 2e. ter goedkeuring: de rekening en ver- ntwoording over 1928 van het Burgerlijk \rmbe tuur, het St. Elisabeth's of Groote lasthuis, de Stads-Apotheek en den Armen raad. De Commissie van bijstand in het beheer Ier gemeente-financiën kan zich vereenigen met het voorstel tot instelling van een „re servefonds voor bijzondere doeleinden", als- nede met de ontwerp-verordentog omtrent bet beheer van dat fonds. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel, dat stond in den voor tuin van perceel 83 aan de Kloppersingel. Gisteravond bemerkte de boekhouder vaa de broodfabriek Franken, dat een jongen over het dak in de fabriek was binnenge drongen. Na aanhouding bleek de jongen de 17-jarige J. v. W. te zijn, timmerman wo nende alhier. Hij bekende, dat hij ook de vorige week in de fabriek was binnengeslo pen en toen uit een lessenaar 2.68 had weggehaald. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. EERSTE GEMEENTELIJK ORGEL CONCERT Annie Woud, zang. George Robert, orgel. De reclame, welke voor dit eerste Orgel concert werd gemaakt, waarop tevens onze stadgsnoote Annie Woud zou optreden, is niet vergeefsch geweest. Zij die juist ev.-n voor achten binnen kwamen, vonden een uitverkocht hu'.s, en zij. die 'n paar minuten later waren, moes ten zich met een staanplaats tevreden stel len. Het is een succes geworden voor den stads- organist, George Robert, en zoo mogelijk een nog grooter succes voor de zangeres Annie Woud. die met haar donker en zwaar getimbreerd altgeluid de hoorders blijkens het herhaalde, luide applaus, heeft weten te biologeeren. We bedoelen dit niet in den slechten zin, al waren de prestatie:, dezer zangeres dezen avonu zoowel vocaal als wat de uitspraak betreft, niet geheel vlek keloos. Na geopend te hebben met de fijn gere gistreerde, geheel gedekt gehouden varia ties: „Mein junges Leben haf ein End", van Jan Pietersz. Sweelinek, eer. vaderlandsche attent e, welke we op prijs stellen, mocht de heer Robert een luid app'a'.s in ontvangst nemen, waarmee ook -<e zangeres bij haar opkomen geestdriftig werd egroet. Twee aria's van Handel, een uil „Saul" en een voorafgegaan door het recitatief uit Esther, prijkten als eerste zangnummers op het programma. Men mist hier echter het orkest, dat het orgel, z.ker tort in de reg.stratie welke George Robert gisteren avond hiervoor gebruikte, onmogelijk kan vervangen. Het resultaat was dat het alles vrij leeg klonk. Hoewel het geluid der alt op zich zelf rijk is van timbre en een behoorlijken, donkeren gloed bezit en daarem alleen reeds een alleraangenaamste::, door de so noriteit nog verhoogden indruk maakt op den hoorder, vingen wij toch nog een enke le toonflakkering op 'n enkeie onzuivere intonatie, die hinderlijk was De uitspraak kwam, tengevolge juist van het soms wat overdreven donker gehouden stem-timbre, nu en dan nogal eens leelijk in de knel, vooral bij het Fransch, ecltei ook het eer ste: „soil ich nie met.r dich gleiten sehn das griine Tal entlar.g uit de Esther-Aria, was volkomen onverstaanbaar. Toch bevredigden ons de beide na de pauze gezongen composities bet beste. Wan neer vooral het slotcouplet met nog wat gepassioneerder sentiment gezongen ware, zou dit een uitnemende uitbeelding zijn ge weest van dit voorzeker origlneele lied van den Zwitserschen componist Gustave Doret. Het Agnus Dei, door George Bizet, geno- gemakkelijk kunnen worden overwonnen, heeft de fraaie stem en de overigens tech nisch goed beheerschte voordracht, het aan tal harer bewonderaars ongetwijfeld aan merkelijk doen stijgen De Passacagl'a en dubbelfuga in c kl. t. van Bach, welke George Robert voor de pauze speelde, werd door dezen met groote technische bekwaamheid uitgevoeru; vooral de geheimzinnig donkere opzet was boeiend en fijn van stemming De orgelcompositie, die hij na de pauze gaf, was er eene van moderner maaksel: het Magnificat (Versets A final) van Mar cel Dupré, leerling van Guilmant en Widor o.a. Aan deze compo* tie is eig mlijk het eenige wat ons hinden de titel zelf. Wan neer de componist tot opschr.ft eenvoudig had gekozen (Psaume avec Versets et final) zou het ons heel wat aannemelijker zijn ge weest. - .-os"' Samenwerking met de N. V. de Sportfondsen te Amsterdam Hoewel de uitvoering der voorbereidende plannen uit den aard der zaak velé moeilijk heden met zich brengt, kan toch reeds wel met zekere voldoening geconstateerd worden, dat reeds een groot aantal zwemsters en zwemmers door het nemen van een gewoon- of spaaraandeel de verwezenlijking van den opzec helpen bevorderen en dat dit aanial toekcmalige aandeslhoudeis, die daardoor tevens zijn geworden even zooveel ijverige medewerkers, met den dag toeneemt. Op verzoek van de Directie der N. V. De Sportfondsen te Amsterdam is Maandag avond j.l. eene bespreking gehouden tusschen d heeren Mr. J. Biersnbroodspot en A. van Olst namens genoemde N. V. en de Haar lemsche Commissie tot stichting eener over dekte Zwem- en Badinrichting in Zuid- Haarlem. Na ampele besprekingen is in principe be sloten over te gaan tot het stichten eener Haarlemsche afdeeling van de N. V. De Sportfondsen. Ter geruststelling van allen, die aan de uitvoering der voorbereidende plannen nu reeds medewerken, zij vermeld, dat deze Haarlemsche afdeeling natuurlijk geheel zelfstandig zal zijn; de opzet: „een eigen Home" voor de Haarlemsche zwemsters en zwemmas blijft de basis, waarop dit nieuwe zwemhuis gesticht zal worden. Tot slot nog de mededeeling, dat het lid der commissie Mevr. C. E. SchmidtMüsler, Barteljorisstraat 21 te Haarlem, zich bereid verklaard heeft zich voorloopig meer spe ciaal te interesseeren voor het plaatsen der aandeelen en het verstrekken van inlichtin gen hierover. Naar verwacht kan worden, is met circa 8 dagen eene beslissing inzake het samen werken met de N. V. Sportfondsen te Am sterdam te verwachten. In verband met de ontvreemding van het blikje met suikerballen zijn tweê jongens van 15 en twee van 16 jaar aangehouden, zy hebben bekend het blikje Maandagavond te hebben weggenomen. Proces-verbaal is tegen hen opgemaakt. Gisteravond heeft, omstreeks half zes de 49-jarige W. S. bij den winkelier C. in de Anegang een overjas weggenomen. De chef van de zaak echter bemerkte het en ging den man achterna. In de Peuzelaarsteeg hield een agent van politie, op aanwijzing van den chef, den man aan. en bracht hem naar het bureau, alwaar hij in verzekerde bewaring is gesteld. Zonder al te veel aan program-muziek te denken bij muziek met een naam, mag men toch wel vergen, dat de eenmaal gekozen naam aan de inspiratie beantwoordt En dat doet hij o.i. in dit geval riet. Wel moet dezs compositie echter in teere extase-stem ming geschreven zijn; vooral het eerste ge tuigt daarvan, terwijl de finale geestdriftig en feestelijk het meei meditatieve dan jui- chende voorspel besluit, j Tot slot speeide de neer Robert de mooie koraal in a klein van César Franck. Jammer dat velen vóór dit nummer reeds de zaal verlieten en zoodoende nogal ern stige stoornis veroorzaakten. Zy mogen be denken, dat zij hierdoor hen, die niet alleen gekomen waren om de zangeres te hooren, maar tevens om te luisteren naar goede or gelmuziek, hebben gehinderd, nog afgezien van het feit, dat zij zich zelf het genot van naar het fraaie laatste programnummer te luisteren hebben ontzegd. Moge bij het tweede orgelconcert Louis Zimmermann die dan als solist op zal tre den, niet ais een vorige maal, zijn verhin derd. J. S. men uit zijn Suite Arlésiénne. is bekend en levert, alleen reeds door zijn geëxalteerde melodische lijnen den verto'kers succes op. Annie Woud zong het zonder overdreven sentiment, met haar volle, overtuigende stern-aanwending en het maakte veel in druk op de toehoorders, die haar onder luid applaus tot twee, driemaal toe terugriepen, Ze kreeg bloemen en liet haar begeleider, George Robert in de hulde deelen. Afgezien van de kletne vlakjes welke wij aanstipten, en welke b\j net uitstekend ma teriaal dat bij deze zangeres aanwezig is, Een vrachtauto met een trein in botsing gekomen Dinsdagmiddag reeo de stroorijder G. O.. wonende te Hoofdacrp, met zijn ledige vrachtauto het ert ai van de Boerderij van den neer T. aan den IJv eg uaoy een Kruis weg in de Haarlemmermeer wel'ie boerde rij gelegen is in dt onmiddelii l' omgeving van den onbewaakten overwer van de spoorlijn Hoofddorp-Haarlem Toen O. met z'n auto 'dak bi' dezen over weg gekomen was ont lekte hij plotseling dat de trem. die omstreek? 3 uur uit Haar lem vertrekt, reeds vlak bij ie nalte was genaderd. Hij gooide het stuur nog gauw om, ten einde een botsing nog te vermijden, doen het was reeds te laai want de locomotief botste tegen de vrachtauto op. met net ge volg, dat net motorrijtuig ong°veer 16 me ter werd meegesleept alvorens de trein tot stilstand kon worden georacht. De auto werd zwaai be?enadig<i en het mag een wonder neeten dar d-* bestuurder O., die in de dtchu cabine zat ongedeerd bleet en met den senrik vrij rwam Op dezen overwes ziin reeds meermalen auto's met een trein in botsing gekomen. Men schrijft ons: Ter beveiliging van opslagruimten, schu ren, auto-garages, zolders. Kelders, fabrie ken, werkplaatsen en dergeiijken, zou men kunnen gebruiken de zoogenaamde Pyrolux- installatie wtlke minder Kost dan b.v. een Irrïgatie-irvichttog. Deze Pyrolux-mstalia- tie bestaat uit zelfwerkende nuls-brand- signaaïtoestellen er. maken alarm, zoodra zich in de betreffende iocaliteit een abnor maal hooge temperatuur ontwikkelt. Een vernuftig systeem van kwikziiverschake- schakelaars wekt stroomrelais op en sluit bij verschillend regelbare hittegraden een con tact, dat via een stroombron een alarmsig naal of brandsirene m werkmg stelt. Ec- paalde typen van deze toestellen kunnsn zelfs onmiddellijk aan een reeds bestaande belinstallatie worden aangesloten, zoodat de inschakeling door iedereen aangebracht kan v.orden. Deze toestellen zijn technisch zoo geper- fectionneerd, dat zelfs bij een plotselinge storing in de battery ot bij net doorsnijden der draadleiding door brandstichters, het signaal onafgebroken alarm maakt. Men bevestigt het toestel op de noogste plaats, van de te beveiligen lokaliteit en men brengt van daaruit gewone schelleidingen naar één piaats, waarop de aan te brengen alarm installatie dag en nacht door een zich in de nabijheid bevindend persoon gehoord kan worden Ondertrouwd: 5 Nov. H. Broekhuizen en W. E. de Smalen. W. H. keiser en J. Blom- steel. Geboren: 4 Nov. G. HartgersKok. z. 5 Nov. J. G. C. de JongHuijskes, d. 4 Nov. M. C. de Bestv. Lit. d. 5 Nov. A. M. Hoger- heijdeKuipei, z. 4 Nov. C. F. MeijerBoe kei, d 3 Nov. E. W. M. de KusterBret- houwer, d. 5 Nov J. Scholtev. Halst. d. Overleden: 3 Nov. H. Plantenga—Schot man, 91 jaar. Arnoldystraat. 3 Nov. J. de 1 KorneKloosterman, 77 jaar. Tweede Voor- uitgangstraat. 3 Nov T. v. Mierlo, 53 jaar. Plataanstraat. 4 Nov. D. v. d. Horst, 31 jaar, Tempeliersstraat. „De Rozenkrans", door de Vereenigde Schouwspelers Hoewel dit tooneelstuk reeds plus minus voor 500 maal is opgevoerd, blijft het I nog steeds veel belangstelling trekken. 1 Ook gisterenavond hebben weer veien ge noten van het fijne, doorvoelde spel van I Corry de Leeuw en Pierrq Mols. die samen I met John Timrcth, zoo'n uitgelezen trio rormen, om dit stuk. welks zwaarste punt onmiskenbaar in de twee laatste bedrijven ligt. te torsen. Over den innoud van dit stuk kunnen v, gevoeglijk zwijgen, alleen zouden we no\ willen opmerken dat het niemand zal be rouwen bij eventueele volgende opvoeringen den schouwburg meer te helpen bezetten das.- thans het geval was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5