DE VERVUILING VAN HET NOORDZEEKANAAL GERO ZILV Marja-Stichting Auto-parasieten tweede blad WOENSDAG 6 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 lederen middag van 2-3 uur Polikliniek English Association Studiekring voor Machinezetters in het Drukkersbedrijf voor Haarlem en Omstreken KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN De Ned. R. K. Tooneelbond T entoonstell ing De inbraak aan de Bakenessergracht Gevonden Dieren en Voorwerpen Personalia Rectificatie éen ihenL garantie Voor de opening van het seizoen 19291930 had de English Association John. Story uit- genoodigd, die in het afgeloopen seizoen zoo'n prachtig succes had geoogst. De groote toe loop bewees, dat de spreker nog niet door zijn hoorders was vergeten. Zoo groot was de op komst, dat de zaal te klein bleek. De boven- voorzaal was gisteravond niet beschikbaar en zoodoende moest de openingsavond plaats vinden in de zaal aan de Smedestraat gren zende waar de onophoudelijk voorbijrijdende trams en het geronk van motoren in de na bijgelegen garage evenzoovele storende mo menten vormden. Wat zeer te betreuren was. omdat men van een voordracht van Story lie ver niets wil missen. „Typen uit de werken van Charles Dickens" was het onderwerp van den spreker. De inleidende speech, die de spreker hield voor het vuistje over de figuur van Dickens en ziin werk was al dadelijk in staat het gehoor te boeien. Toch, hoe meesterlijk deze inleiding was 'itmuntend door beknoptheid en voor dracht, er stond ons beter te wachten. De prachtige getypeerde figuren uit Dic kens' werken die de acteur Story daarna gaf, deden het enthousiasme nog stijgen. De vaak gehoorde bewering, dat Dickens niet meer voor dezen tijd is en door het tegen woordige geslacht niet meer gesavoureerd wordt, bleek gisteravond maar van zeer be trekkelijke waarde. De typen, die Story gaf gisteravond, namen leven en gestalte aan en verbleekte herinneringen kregen nieuwen gloed bii de P°"riijke uitbeelding van dezen begaafden acteur. Wij zaeen o m. den grootvader uit Bleak House, Uriah Heep, de verpersoonlijking der ocheinhei'igheid, 'n figuur uit Martin Chuzzlewit, uit David's Copperfield, de Old Curiosity Shop en andere scheppingen van Dickens, die welhaast onsterfelijk zijn. Het was een gelukkige greep van het be stuur, om John. Story voor den openings avond uit te noodigen. Als spreker en als ac teur heeft hij, evenals bij zijn eerste bezoek, •ijn gehoor mooie momenten doen doorleven, vaaraan de herinnering niet zoo spoedig zal rijn uitgewischt. Maandagavond, 4 November, is in het gebouw „Caecilia" een zeer druk bezochte vergadering gehouden, ten doel hebbende te komen tot oprichting van een studiekring voor Machinezetters in het Drukkersbedrijf, waartoe het initiatief was genomen door een commissie, bestaande uit de heeren J. A. Krijnders, P. de Munnik, H. v. Geldorp, J. P. Horsmeijer, A. Th. Huizinga en R. Schefier. Na een korte uiteenzetting van het nut en doel van een studiekring door den heer Krijnders, werd allereerst het woord gegeven aan den heer F. H. v. d. Meer, oud-leeraar aan de Grafische School te Utrecht, thans directeur der M. A. G. te Amsterdam, die een causerie hield met als onderwerp „De beteekenis van de zetmachine en de Ludlow in het Drukkersbedrijf". De boeiende voor dracht werd onder groote belangstelling gevolgd en luid applaus bewees dat de wel willende medewerking van den heer v. d. Meer op hoogen prijs werd gesteld. Ten slotte werd besloten tot oprichting van een studiekring, waartoe ongeveer 50 der aanwezigen zich aansloten. Hoe kan verbetering aangebracht worden? De meening van de Haarlemsche Kamer van Koophandel Het leggen van een afvalbuis en het spuien van water van het IJselmeer naar de Noordzee Subsidies De vervuiling van het Noordzeekanaal Een motorbrandspuit te Haarlem. De Kamer van Koophahdel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken vergaderde gisteravond in het gebouw van de Kamer aan het Nassauplein onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage. Een aantal ingekomen stukken werden Voor Kennisgeving aangenomen. Cursus boekhouden Tot leden van den cursus boekhouden we d benoemd de heer J. W. Volker te Heemstede. Subsidies Het Bureau der Kamer van Koophandel verleent f 250 subsidie aan de Wereldten toonstelling te Antwerpen 1930 tot steun dier tentoonstelling geen subsidie aan de Koninklijke Vereeniging Koloniaal Insti tuut te Amsterdam Verder werd ter vaststelling aangeboden een lijst, waarop deze periodiek terugkee- rende subsidies staan vermeld, onder me- dedeeling welk bedrag aan subsidie door 't Bureau der Kamer voor 1930 wordt voorge steld. Inzake de niet-verleening van een sub sidie aan de Kon. Ver. Koloniaal Instituut te Amsterdam merkten de heeren BUR- GERSDIJK en BEIfNES op, veel voor een subsidie te gevoelen. De heei TEDING VAN BERKHOUT sluit zich daarbij ook aan. De VOORZITTER vindt het voorzich tiger het besluit dan tot een volgende ver gadering aan te houden. Hiertoe wordt besloten, Verzonden brieven Goedgekeurd worden de verzonden brie ven aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen, betreffende verzending snij bloemen uit Aalsmeer en verbinding tus- schen Zandvoort en Amsterdam. Ambtenaren der Kamer Voorgesteld wordt om te besluiten dat het K.B. van 1 December 1923 S. 535, houdende een algemeene regeling ten aanzien van de uitbetaling van bezoldiging bij overlijden van ambtenaren in vasten dienst enz. van toe passing zal worden verklaard op de ambte naren in vasten dienst bij de Kamer. Aldus besloten. De vervuiling van het Noord zeekanaal Een concept-schrijven van het bureau aan den Hoofdingenieur van den Rijkswater staat tc Amsterdam, inzake de vervuiling ven het Noordzeekanaal wordt goedge keurd De heer BURGERSDIJK is van meening, dat de Papierfabriek en de gemeente Velsen niet hoofdzakelijk het Kanaal vervuilen. Spr. zou het schrijven algemeener willen maken. De VOORZITTER zegt toe, met de op merkingen van den heer Burgersdijk reke ning te zullen houden. Drijvende motorspuit Een concept-schrijven van het bureau aan B. en W. van Haarlem inzake de aanschaf fing van een drijvende motorspuit, wordt goedgekeurd. De industriebank Naar aanleiding van een schrijven van de K. v. K. te Maastricht, inzake instelling van een commissie tot onderzoek om een in dustrie-bank op te richten stelt het bureau voor. te antwoorden, dat het beter is te wach ten op het rapport, dat een sub-commissie uit de commissie voor de economische poli tiek zal uitbrengen over deze zaak. Aldus besloten. Rondvraag De heer BEIJNES merkt op, dat het wachten bij de overwegen aan Kleverlaan en Zandvoortschelaan dikwijls zoo lang duurt. Spr. zou willen, dat er nu eindelijk eens een verandering kwam, b.v. een over brugging of ondergrondsche doorgang. Hierna gaat de vergadering over in ge heime zitting. Daarna hield de heer Mr. J. Hughes, se cretaris van de Kamer van Koophandel te Arnhem een causerie over „Het incassee- ren van kleine vorderingen.". DE JAARVERGADERING Op de algemeene vergadenng van boven- genoemden bond. die in gebouw „Ameri- cain" te Dordrecht werd gehouden werd. na goedkeuring der aarverslagen van penning meester en secretaris, de bestuursverkiezing aan de orde gesteld. De heet G. Nielen werd herkozen. Tot voorzitter werd gekozen de heer Meeuwissen. De uitreiking van de in de competitie behaalde prijzen had plaats aan de volgende vereemgingen Kring A Benedictus XV te Rotterdam Kring B Onderling Genoegen te Waa.wijk kring C Geestesbeschaving te Etten. Aan de vereeniging Alberdingk Thijm werd voor de vierde maal de beker en de medaille uitgereikt. Besloten werd het stemrecht over voor stellen betreflende de practische uitvoering der competitiewedstrijden, alleen toe te staan aan mededingende vereen.gingen. Ovet het voorstel van de afdeeling „Jooct v. d. Vondel' te Rotterdam om, ngaande het seizoen 19301931 den 'aarlij kschen compititie- wedstnjd voor alle afdeelingen verplichtend te stellen, ontspon zich een levendige dis cussie. Een beslissing werd nog met genomen doch men zaï over deze aangelegenheid een refe rendum houden. Aangenomen werd een voor ste. van de afdeeling „Alberdingk Thijm" om op de algemeene vergadering teven* de plaats voor de volgende algemeene ver gadering te bepalen. Op voorste, van het Bondsbestuur werd voor 1930 Tilburg aan gewezen. De uegrooting werd goedgekeurd op een eindcijfer van i 580. Bij de rondvraag werd door de afdeeling den Haag de vraag ge steld ot ook gemengde R. K. Tooneelclubs ltd van den Bond kunnen zijn Een defini tief antwoord kon hierop nog met worden gegeven, doch zal. na ingewonnen informatie «■e bevoegdei plaatse nog gegeven worden. Voorts werd een klacht vernomen, dat R. K. Vereemgingen haar teestavonden laten opluisteren door met-kathol.eke vereemgin gen of gezelschappen. Hiertegen zal het be- stuui zijn nv.oed aanwenden. De afdeeling Haarlem drong aan op' meer publicatie van den R. K. Tooneelbond. Be treurd werd. dat de R. K. Volksbond bij de oprichting van „Kunst voor allen" den R. K. Tooneelbond met heeft gekend. Het Bonds bestuur heeft van het bestaan van den Too neelbond aan den Volksbond doen blijken. Beeldhouwwerk van Frits van Hall in „de Kerkuil". 'n Tweeledige deur, daarachter een nauw trapje voert den bezoek,-r naar het kleine, knusse zaaltje, waar een 12-tal werken van den beeldhouwer van Hall zijn geëxposeerd. Voor ons was d.t bezoek een kennismaking, maar eene, waarvoor wi; dankbaar zijn. Zelfs een oppervlakkige berciiouwing brengt al spoedig tot net inzicht, dat hier een ernstig artiest aan het w >ord ls, die inderdaad iets heeft te zeggen. Wat verder opvalt is het onderlinge verschil uer geëx poseerde stukken, waaruit blijkt, dat deze groep niet uit eenzelfde periode voortkomt. Vermoedelijk behooren zijn Salomé en de Kruisafname tot zijn jongste producten, waarin een forschere en b-eedere vormge ving valt waar te nemen, tegenover de meer gedetailleerde bewerk'ng van b.v. den kleinen, opgehangen groenen kop. Van de beide genoemde werker helt onze voorkeur over naar Salomé. waarlr. de be werk'ng van het materiaal bijzonder voor- deelig uitkomt en de conceptie als geheel een mooie, krachtige eenheid voimt. Deze voorkeur sluit intusschen mei uit groote waardeering voor de Kruisafname die aan Oostersche plast'ek herinnert en waarin een neiging tot abstractie valt op te mer ken, die wil in and-r werk van dezen beeldhouwer vergeefs zoeken. Bij een deel der hier geëxposeerde wer ken is de vorm direct uit de platte plaat ontstaan, een genre, dat van Hall met groot meesterschap beoefent Wat verder de aandacht vraagt, is een portret van der heer H te Brussel, forsch gehouwen en krachtig van contouren. Wie belang stelt In beeldhouwwerk, ver- zuime niet deze tentoonstelling te bezich tigen, welke tot en met Zaterdag a.s. ge opend is. Aan den Hoofdingenieur van den Rijks waterstaat te Amsterdam «sul ingevolge een besluit van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem ei- Omstreken van gisteravond, het volgende schrijven gezon den worden: De vervuiling van hot Noordzeekanaal blijft ernstigen nindir opleveren voor de om wonenden en telkens weer Komen er klach ten binnen van personen, die door deze vervuiling in hun bnangen worden geschaad. Naar aanle'ding van een klacht van den heer W. Kok, palingroker te Sp>'arndam, dat de vervuiling van het Noordzeekanaal ernstige schade beroKkent aan zijn groote voorraden paling, welke hij in karen be waart, stelden wij een onderzoek in naar de oorzaken van de vervuiling van het Noord- Z6ck8»ïl£l£ll Uit dit onderzoek is gebleken, dat de Pa pierfabriek der F.rma van Gelder en Zonen te Velsen en de gemeente Velsen (rioolwa ter) de voornaamste verontreinigers van 't kanaal zijn. Naar wij vernemen, bestaan er bij de ge meente Velsen plannen om tot zuivering van het rioolwater ovei te gaan Zou even wel bovengenoemde Papierfabriek haar vui le water in het Noordzeekanaal blijven loo- zen, dan zouden de kosten, door de ge- i meente Velsen aan de reinig ng van het 'rioolwater besteed, grootendeels weggewor pen geld zijn, daar het kanaalwarer toch i door de afvalstoffen van de Papierfabriek verontreinigd zou blijven De loozing van het aivalwater var. deze Papierfabriek in het Noordzeekanaal is ech- ter in geenen deele noodzakelijk daa~ deze fabriek zich bereid verklaard heeft een buisleiding te maken naa, de buitenhaven in IJmuiden, ten einde haar aivalwater buiten de sluizen in de haven t- loozen. Kwam dit plan van de Papierfabriek tot uitvoering en werd door Velsen het riool- I water gereinigd, dan houder, wij on? er van overtuigd, dat de klacmen over hef vuile water van het Noordzeekanaal, zoo al niet geheel zouden verdwijnen dan toch in ieder geval belangrijk zouden verminderen. Het plan van de Paoierfabriek zal echter niet tot uil voering kunnen komen, dan na dat haar door het Departement van Wa terstaat zal zijn aangewezen, waar de af voerbuis gelegd zal mijten worder. in den Rijksgrond, die ligt tussenen de Papierfa briek en de Noordzee. Een toezegging daar toe werd reeds ruim een jaar {„leden door de Papierfabriek gedaan, maar een beslis sing in deze is nog steeds niet afgekomen. Hoewel overtuigd dat er voor tiet De partement van Waterstaat moeilijkheden verbonden zijn aan het nemen van een be slissing in verband met hit bouwen van een nieuwe electrische centrale in de nabijheid van de Hoogovens tt IJmuiden, zouden wij U toch willen verzoeken de noodiee stap pen ten Departemenre te doer., ten einde het nemen eener beslissing in deze te be- spoed'gen, zoodat uiterlvk ir. het voorjaar vah 1930 eer, aanvang r an worden ge maakt met het leggen eener afvoerbuis. Eén oplossing van het vraagstuk der ver ontreiniging van het Noordzeekanaal ware o.i. ook te vinden zi, het dan ook niet in de naaste toekomst door, na drooglegging van de Zuiderzee, het water van het IJ selmeer af te spuien door het Noordzeeka naal naar de Noordze" Men zou dan tel kens gedurende de uren dat het zeewater te IJmuiden laag is. het IJselwater langs Amsterdam door het IJ en het Noordzee kanaal naar de Noordzee kunnen laten stroómen. Wij meenen, dat deze laatste oplossing nog verre te verkiezen zou zijn boven de eerste, omdat daarbij niet alleen elke ver vulling van het water van het Noordzee kanaal zou worden te niet ged-.zn. maar óók de vervulling van de wateren die met het Noordzeekanaal, direct of indirect, in verbinding staan en dip nu door het vuile kanaalwater worder. verontreinigd Wij zouden het nu op prijs stellen van U te vernemen of ook naar Uw oord rel de drooglegging van de Zuiderzee dienstbaar gemaakt zou kunnen worden aan de reini ging van het water in bet Noordzeekanaal en of het U ook bekend ls, dat bij het uit werken der Zuiderzeeplannen met een en ander rekening is gehouden. DE STRAFFEN DER DADERS BELANGRIJK VERZWAARD Het Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen den 25-jarigen koopman A. S., een recidivist, die reeds twaalf vonnissen achte den rug heeft en tegen den 43-jarigen koopman C. A. de V., beiden te Haarlem woonachtig en thans gedetineerd. Het tweetal heeft terecht ge staan in verband met een op 4 December 1927 gepleegde inbraak in perceel Bakenesser gracht 29, te Haarlem. De Haarlemsche rechtbank heeft destijds in verband hiermede S. schuldig verklaard aan diefstal, door middel van een valschen sleutel en hem deswege veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, terwijl de V. ter zake van medeplichtigheid één iaar gevan genisstraf werd opgelegd. Het Hof heeft thans in zijn arrest deze straffen verhoogd en wel voor S. tot één jaar gevangenisstraf en voor de V. tot één jaar en zes maanden. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE HAARLEM. Faillissementen uitgesproken op Dinsdag 5 November 1929. F. J. Kloos, timmerman en aannemer wo nende te Haarlem, Lange Boogaardstraat no. 15. Curator Mr. P. Tideman, wonende te te Haarlem. A. J. M. de Jong, koopman en winkelier, wonende te Haarlem-Noord, Middenweg no. 2. Curator Mr. P. Tiedeman, wonende te Haarlem. H. S. de Reus, stratenmaker, wonende te Velsen-Noord, Walravenstraat no. 7. Cura tor Mr. F. J. Gerritsen, wonende te Haar lem. Rechter-commissaris in deze faillisse menten Jhr. Mr. E. J. Strick van Linsehoten. Opgeheven werden de faillissementen van: Johannes Cornells Hoed, schilder wonen de te Haarlem, Platanenstraat 64. Curator Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, wo nende te Haarlem. Theodoras de Koning, caféhouder, wonen de te IJmuiden, gem. Velsen, Steynstraat 59. Curator Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi wonende te Haarlem. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslij t van: Jacob Moo'j, stroohandelaar, wonende te Assendelft. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwen- huys, wonende te Haarlem. W. Benjamin, wed. van D. Eyssen hotel houdster, wonende te Haarlem, Curator Mr. A. Brach, wonende te Haarlem. A. W. Niéberding, kassier, wonende te Heemstede. Curator Mr. F. J. Gerritsen, wo nende te Haarlem. Terug te bekomen bij: v. Meesen, Dijk 70 (Spaarndam), wiel met band; Vallenduik. Rozenprieelstraat 24, broche; Jonker, Paus Leostraat 7, bril: Wagenmaker, Regulier- straat lrood. ceintuur; v. d. Berg, Schoter- boschplein 13, doosje met inhoud; v. Delden, Potgieterstraat 26, face a main; Kosterij Groote Kerk. Oude Groenmarkt, hand schoen;; Hoogeveen, Nieuwe Gracht 76, id.; Vermeer. Westerhoutstraat 25, hangslot; v. Dijk. Delftstraat 28zw.: handschoen; Stam, Overtonstraat 6, handschoenen; Donker, Ursulastraat 14rood. schildersjas; v. Wijk; 't Krom 26, kruisbeeldje; Nijhuis, Graaf Willemstraat 19, kat: Neeven, Bisschop Ottostraat 14, R.K. kerkboek; Kennel Fauna, zwarte kat, gebracht door: Sival, v. Ma- ramstraat 3; gril ze kat, gebracht door: IJzerman, v. Stolberglaan 41: witte kat, ge bracht door Bakker, Kennemerplein 14rooü; Akkerman, Middenweg 78, R.K. kerkboek, Kilian, Berkhoutstraat 7rood. 2 portemon- naies met inhoud; Hackenitz. Kleverpark weg 77, idem; Reijbroek, L. Wijngaardstr. 4, idem; Tervoort, Westlaan 1 (Santpoort), 1 idem; v. d. Linden, Oranjestraat 195, rij» wielbelastingmerk; v. Kessel, Merovingen- straat 44. idem; Warmer, Teijlerhofjesstr. órood, rrng; Lust, Damaststraat 49. rij wiel belastingmerk; Pollé, Bisschop Ottostraat 20, kinderschortje; Verdam, Spaamwouder- straat 4rood, schop; Bureau van politie, Smedestraat, sleutels; Stomphout, 2e Hoog- woerddwarsstraat 37, spatlap; Witkamp, Vrouwehekstraat 49, tasch met inhoud: Boe- ser, Spionkopstraat 30, idem; Lemmers, Rustenburglaan 83, zweep; Koppen, Feith- straat 8, zaklantaarn; Smit, Graaf v. Wied- straat 19, zakmes. Terug te bekomen bij: Slagboom, Re gulierstraat 6, broche: Steenkist, Potgieter- straat 33, bril; Zaaijer, Leidschevaart 72, bontvel; Philippo, Wolstraat 6rood, deken; Bakker, Kennemerplein 14, zwarte dobber man; Snoeks, Teylerstraat 20, Jonge her dershond; Verbruggen, Raamsteeg llrood, hond met halsband en penning; Bureau 7. Politie, Smedestraat, halsband met penning; Grootveld, Voorhelmstraat 40, handschoen; v. Delden, Berensteijnstraat 5, zwart-witte kat; Raaphorst, Grebbestraat 40, wit-grijze kat; v. d. Weijde, Donkere Spaarne 46, num merplaat; v. Spankeren, Leidschevaartweg 138, koperen plaat; Hessels, Voorzorgstraat 52, potloodhouder; Roode, Pijlslaan 122, vulpotlood; Bruining, Gen. Bothastraat 104, rij wielbelastingmerk; Dooing, Kampervest 35, idem; Michel, Z. Buitenspaame 20, rfj- wielstuurtasch; v. Emmerik, Drossestr. 7, riem: Bureau van Politie, Smedestraat, sleutels, Bouterse, Sophiastraat J, gymn.- schoen: v Kampen, Witte Heerenstraat 39, kinderschoenen; Tri.fft/.'S, Zwanenburger- dijk 22 taschje met inhoud; Baat, Scher merstraat Brood, geldzakje met inhoud; Zwart, Elzenplein 15, armband; v. d. Beek, Semarangstraat 8, armbandhorloge; Joosten, le Hoogewoerddwarsstraat 23, bril; Stover, Kogelstraat 8, bankbiljet; Bureau van Po litie, Smedestraat, beusje met inhoud; Haeseher, Amsterdamstraat 48, flanel; Lan- tinga, Spionkopstraat 33, handschoen; Ken nel Haerlem, hond (boxer)Verseveld, L. Margarethastraat 44, hond; Albert Heijn, Gr. Houtstraat 59, handschoenen; Tjaden, Kleverlaan 114, handschoen; Wolzak, Karei van Manderstraat 2, kwitantiekaart; Bu reau van Politie, Smedestraat, idem; Van Dijk, Hoof manstraat 17, katoen; Kennel Fauna: grije-witte kat, gebracht door Van Beek, Overtonweg 19; grijze kat, gebracht door v. d. Steur, Kruisstraat 7; grijze kat, gebracht door v. d. Linden, KI. Houtstr. 8; grijze kat, gebracht door Scharrewachter, Klnkeistraat 23; Castricum, Javastraat 65, mes; De Graaf f, L. Raamstraat 10 zwart, portemonnaie met inhoud; Buur, Zomer- kade 149, kinderportemonnaie; Jansen, Fr. Halsstraat 43rood, plaatsbewijzen; Bureau van Politie, Smedestraat, transportrijwiel; v. d. Lugt, Gen. de la Reijstraat 109, rjj- wielbelastingmerk; Rietman, Gortestraat 9, tasch met inhoud; v. Tongeren, Waldeck Fyrmontstraat 3, taschjo met inhoud; Schraal, Breestraat 30, tasch met inhoud; Beenhakker, Morskade 4, Leiden, vulpen houder; Lubbers, Hagestraat 15, idem. De heer J. van Swieten, alhier, is bij de Nederlandsche Spoorwegen benoemd tot hoofdwerktuigkundige. In het verslag van de Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden geplaatst in ons nummer van Maandag komt een kleine onjuistheid voor. De heer Elligens werd candidaat gesteld voor den Bondsraad in de Provincie Noord- Holland, waarin hij reeds 2 jaar zitting heeft, doch nu aan de beurt van aftreden is. (Dus niet naar de Bondsvergadering). «I IV Dat is een vermoeiende en afwisselende dag geweest. We begonnen met den Palmen- ganen te bezichtigen, die in een stille wijk van de stad gelegen is. Nadat we ongeveer een uur rondgedwaald en de helft nog niet gezien hebben, gevoelen we ons onbehaaglijk en lusteloos. We denken na, waar dit van komen kan en herinneren ons dan met schrik, dat we nog met ontbeten hebben. We hebben n.l. bii Frits op z'n kamer als verstekeling geslapen omdat we constateerden dat de stand van onze kas tamelijk wankel was, nadat we een reserve voor de terugreis gemaakt hadden. Gedrteën gingen we van morgen uit ons pension Frits naar kantoor en wij naar den Palmengarren. terwijl we besloten onderweg te ontbijten. En nu zijn we hier. schuddend van honger, terwijl er geen ontbijt te krtigen is. Onze entree-kaarten zijn «lech's éénmaal geldig, dus houden we het met mannenmoed tot 12 uu> vol. Als we dan -etua naar de city riammen kunnen we den Palmenganen mei mooi vinden, doch hoe kun >e ook met een leege maag gemeten V Du is een punt van overweging vooi ons Om halt 3 zaï onze verdiensieltike gids weer aanwezig zijn en in uitstekenden welstand we hebben mtusschen ontbeten en gedineerd ontmoeten we Frits ei stappen in den trein, die ons naar Cronberg brengt, moet brengen bedoel ik, want nu faalde onze gids en liet ons in den verkeerden trein stappen, waardoor wij tn bad Homburg terecht komen. Op aanwijzing van een voorkomen den conducteur stappen we dus weer over en komen na een klein incident op het station, waar we wachten moesten in Cronberg aan. Op dat stationnetje n.l. staan banken voor de wachtende reizigers en vriend Dick die op elk uur van den dag kan slapen had zich met heel z'n lange lichaam daarop te rusten gelegd, alleen voor mij schoot er nog een zitplaatsje over. In- russchen raken alle banken bezet en staat een kring van menschen met kwade blikken bij onze bank naar den rustig ronkenden Dick te kijken. Dan waarschuwt een van hen den dienstdoenden chef, die met een vervaarlijk gezicht op den mets vermoedenden Dick aankomt. Een ruwe hand zal hem wakker schudden en hem op zijn onbetamelijk gedrag wijzen, doch mijn opgeheven hand en vragend gezicht beduiden den chef een uitstel van executie. „1st der Herr nicht gut vraagt dan de vriendelijk geworden chef. „Ja, hij heeft 'n brom in," zegt Frits, die er bij is komen staan. Op dit onverstaanbaar buiten- landsch antwoord buigt de chef zich als een vader over Dick heen en schudt hem voor zichtig wakker. Verbaasde oogen van den slaper, 't Publiek verspreidt zich. Dit inter mezzo komt onzen stemmingsbarometer ten goede en zittend op het balcon van den trein naderen we het imposante gebergte. Als we dan in Cronberg zijn aangekomen en de sterk stijgende straten van hei stadie beklommen hebben, zien we een geweldig berglandschap om ons heen. Wij, die voor onze lieflijke duinen bewondering koesteren, we kijken onze-oogen uit naar zooveel schoons En dan te bedenken, dat dit slechts een klein gedeelte is van wat de wereld aan natuur schoon biedt, doch we zijn revreden, méér dan tevreden. We genieten van de kostelijke vergezichten waarop de zon haar late licht laat vallen de dalen vullend met geheimzm- aigen schemer en de bergen kronend met gouden schijn. Zoo komen we in Kömgstein aan, terwijl Frits ons de namen van verschil lende burchten en dorpjes noemt. De 21 broodjes, die we hier gezamenlijk verorberen, geflankeerd door eenige glazen voortreffelijk bier, hergeven ons nieuwe kracht, waarna wij dit wondermooi gelegen dorp verlaten om, nu niet langs den straatweg, doch langs een bergpad naar het station terug te keeren, wat ruim een uui gaans is. De maan toovert nu het landschap in een andere gedaante, een wazige nevel heeft zich over het gebergte gesluierd, dat zich in vloeiende vormen voortlijnt. Hier en daar rust tegen een donke ren wergwand een plek van schitterlichties, als van een sterrenhemel gevallen, en raden wij een dorp. We komen in een bosch en schrijden langzaam door de donkerte, waarin een diepere stilte hangt en blijven in bewon dering stftn kijken naar de eerste en eenige glimworm, die wij hier zien en als we dan weer het open land om ons hebben, zien we Cronberg als een feeëriek verlicht oord in schilderachtige vormen voor ons liggen. Tijdig bereiken we den trein, waarin we onzen romantischen tocht bespreken. Wat al verder te vertellen van het interes sante, dat Frankfort en omgeving herbergen, van het Goethehaus en de vele andere be zienswaardige gebouwen en kerken, van de spannende paardenrennen waar de 50.000 Markprijs verloopen werd, van het gezellige Moslerbad, het is te veel om op te noemen. Al te spoedig is de Maandag gekomen en hebben we dus voor onzen terugtocht slechts 3 dagen om Alkmaar te bereiken. Even moe ten we wennen aan de gedachte, dat dan onze vacantie weer voorbij is. en dan klinkt onze afscheidsgroet „Adé. Frankfort, adé." We schulden het gevoel van heimwee van ons af en kunnen dit radicaal doen, want eerst de 13de wagen pikt ons op. We tuffen lustig in ons luxe Opeltje IT 16880 naar Höchst, waar wij de fabrieken der wereld beroemde I.G. Farbe Industrie zien. Op ons zijdelings tot hem gericht verzoek brengt de goedgezinde en dat op Maandag morgen bestuurder ons naar het andere eind der stad. Met 'n gevoel, alsof we van avond al thuis zullen zijn, stappen we in IT 16511, ook 'n Opel, waarmee we echter 'n kiemen afstand afleggen. Direct volgt VR 10063, een groote Mercedes Benz last wagen. In snelle vaart passeeren wij eenige „dienstweigeraars", lui, die ons hebben laten sraan, en wuiven hen hartelijk toe. De wagen heeft een hoog hekwrek, dat ons als éen kooi omgeeft en we turen door de latten naar de omgeving die ons eigenlijk, bekend moet voorkomen, want we zullen tot Keulen de zelfde route nemen als die we gekomen zijn, om daarmee een blijvenden indruk van het Rijnland in ons te vestigen. Doch alles is ons weer nieuw de oude massale poort, waaronder we door rijden, het heiligenbeeld dat zoo innig zijn kruisbeeld tegen zich aan drukt en de hooge masten die voor de dorps herbergen staan, waaraan de dennenkrans en tinnen kroes hangen, als welbekend doch niet bemind geworden teeken en we wijzen naar de typische huifkarren, waarvoor de trage ossen trekken. Door het verlangen om vandaag een groo- ten afstand af te leggen, hebben we in der haast vergeten te eten en ondanks de zon Zitten we te hutveren in onze open kooi. Een hevige wind zuigt door de latten en sluit ons hongerig lichaam als in een onbehaaglijk koud harnas. We zijn dan ook blij als de wagen in Budenheim stopt en we onze beenen kunnen strekken, terwijl we uitzien naar een gelegenheid om den inwendigen menscb te versterken. Deze is spoedig gevonden en dan gaan we weer op pad. Voor ons uit gaan twee meisjes met witte hoofddoeken om. De trek- wagen. dien zij met zich voeren, doet ons het plan aan de hand, voor de verandering ook eens van dit vervoermiddel gebruik te maken, We spreken ze aan en het blijken een paar alleraardigste longedames te zijn, doch we kunnen zoo niet praten, dat we mogen „ein- steigen." Waarschijnlijk zondigen zij daar mee tegen de dorpsétiquette, dus moeten wij ons haar lachende weigering laten welgevallen en wuiven levendig terug, terwijl wij in de Citroen V R 8335 vertrekken, die ons na feen voorspoedigen tocht om 12 1/4 uur in Bingen aflevert. Ons geduld wordt danig op de proef gesteld, want we zijn als bezeten door het idee om vooruit te komen, en toch nskeeren wij het, eenige onooglijk uitziende vracht wagens te laten passeeren, want nu we toch al een uur wachten willen we op een royale manter reizen. We zetten den pas er maar in. omdat wij aan den overkant een burcht ont waren, die naderbij gekomen de Ehren- fells blijkt te zijn. Hier strijken we neer en beschouwen den trotschen grijzen burcht, die als een oninrteembare veste de gansche omgeving overheerscht. Vervlogen tijden van roofridders en wilden strijd van man tegen man passeeren onzen geest. In onze verbeel ding zien we den burchtheer hoog op den toren staan, en waór hij kijkt, alles kan hij het zijne noemen, hij is de machtige, de gebieder, de heerscher, en wee dengene, die zijn wil weerstreeft. Van geslacht op geslacht is macht zijn erfdeel geworden, zijn onvergankelijk erfdeel. En nu een ruïne. De tijd is machti ger dan de mensch. Wij, gejaagden, voelen onze haast verminderen en wachten kalm onzen wagen af. Als er een z.g. leege auto komt, plooien we ons gezicht in een vriende lijken grijns en maken we een zeer uitnoodi- gend gebaar om mee te rijden. „Ich fahre nur bis unten," is het antwoord van den vlug begrijpenden bestuurder, dien wij daarop met een diepe buiging bedanken. Als we den volgenden wagen aanroepen, hebben we concurrentie gekregen, want vlak voor ons uit gaan twee jongelui, die snel op onze stilstaan de prooi afschieten, doch vastbesloten de kaas niet van ons brood te laten eten, stappen we op den wagen af en smaken het genoegen de passagiers te worden van de V R 3093. Niederheimbach, waar we stoppen vinden we een opgewekte kermisstemming. vanwege het Erntedankfest. dat gevierd wordt. De overwinning, die wij zoo tuist behaald hebben op onze mededingers, heeft onze reislusi weer aangewakkerd en hei wachten is nu op de „Wagen kanone". die ons een recordafstand zal doen afleggen, doch ook hier weer moeten we in 'n tijd wachten. We zijn 't dorpje uit gewandeld en zitten nif op een hek tegenover een kerkhofje, dai zich gelukkig mag prijzen een geschikte plek m den rotsigen bodem van het gebergte gevonden te hebben. Het weer is gedurende onzen geheelen tocht zeldzaam mooi en behaagelijk koesteren we ons in het weldoende zonnetje. Op en om den snel- stroomenden Rijn is het een panorama van levendige bewegelijkheid, treinen snellen onderlangs de majestueuze bergen, lange sleepen van aken varen op en aan, waarvoor de raderbooten met machtig geweld een witschuimende Daan over het vaalgroene water van den Rijn stuwen dichte kano's dansen luchtig over de golfjes alleen wij staan stil. Heele horden wandelaars passeeren ons en louter uit zucht tot beweging roepen we onder het maken van allerlei grimassen alle links of rechts komende auto's aan. Doch we woeden niet aaneesloten. We beseffen, dat we de vorige week Maandag verbazend „gezwijnd" hebben, door den afstand Bonn-Frankfort op één dag af te leggen. Zullen we vandaag wel Bonn berei ken Maar dan komt de tooverwagen op dagen, het recordmerk, de F. 5221-M 6, de koninklijke Rolls-Royce. Leve het auto- parasietengeluk. Onmiddellijk passen we ons aan bij de aristocratische sfeer van dien wagen en rusten heerlijk lui in de kussens, kijkend over onzen arm. die een gemakkelijk steuntie gevonden heeft in een aan den wand bengelende lus. At en tce kunnen wij het niet nalaten om el kaai een por te geven als aansporing om zoo intens mogelijk te genieten bij de weelde van uitzichten, die wij passeeren. Dan met een schok, stopt de wagen, en met volle belangstelling kijken we naar onzen chauffeur, die een stortvloed van Engeische en Fransche verwenschingen uitspuwt naar den bestuur der van de auto die pal tegenover „de onze" staat. We begrijpen dat onze overbuur een verkeerde manoeuvre gemaakt heeft en dat de Rolls-Royce voor- noch achteruit Kan, wat de chauffeur met zijn levendigen Fran- schen aard demonstreert door met n ruk zun handen in een hopeloos gebaar op te heffen. Hij blijft steeds maar door ketteren, tot de ander, die zich mtusschen ook iang niet onbetuigd laat, de baan weer heett vrij gemaakt. Als we daarop den wagen rakelings passeeren kijken we met passend uskoude gezichten op dat lastige vehikei neet waaruit een oaar grimmig starende oude tantes ons aanzien. Onze handige chauffeur geeft ons een oolijk knipoogje en hartelijk lachend offl dit drukke geval gaan we voort angs kilo meters ange wijngaarden en hooge rots wanden tot we in Coblenz aankomen. Daar wij in de kennis van de Fransche taai te kort schieten bedanken wij den chautieui met we have been travelling like princes and thank you very, very much tor your pleasant drive. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6