Het eigen Middenstand scrediet Binnenlandsch Nieuws m I f N euwe Haar.eoische Courant RADIO-OMROEP VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTE AAN ONZE LEZERS DERDE BLAD WOENSDAG 6 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 1 De Nederlandsche Middenstandsbank in De betrekkingen tusschen Zuid-Afrika en Nederland Behandeling van wetsontwer pen in de Tweede Kamer H. M. de Koningin-Moeder naar Den Haag terug De controle op den zieken arbeider Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eiaert IJsbestrijding De overbrugging van de Waal bij Nijmegen Het bouwen van een keersluis door Rijnland Overbrenging van schilderijen De vermiste filmexpeditie De Hofjachten geëindigd J. H. A. L. von Frijtag Drabbe OcAeVteG Over o ver werkvergunning De brandstoffenvoorziening HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT-COMPLEX TE AMSTERDAM VERKEER EN POSTERIJEN Het telefoonverkeer met Italië KUNST EN KENNIS Het St. Bernulphusgüde De Katholieke Illustratie HANDEL EN NIJVERHEID Splendor gloeilampen Dronkenschap en misdrijven Een nieuw stuk van Felix Timmermans KERKNIEUWS Een nieuw klooster te 's-Gravenhage Nieuw Kruisheerenklooster y i© - i 1 Hoewel de Ned. Middenstandsbank nog niet lang bestaan heeft om uit de opgedan-, ondervinding conclusies te trekken ten op zichte van de toekomst, geloof ik toch niet mij aan lichtvaardig optimisme schuldig te maken, wanneer ik de verwachting uitspreek dat wanneer de middenstand ons zijn ver trouwen eenmaal ten volle zal hebben ge schonken de levensvatbaarheid van ons bedrijf spoedig bewezen zal zijn. Uit den voortdurenden groei der rekening- courantsaldi, deposito's en spaargelden blijkt wel dat dit vertrouwen ons langzamerhand toevalt. De uitbreiding der credieten-porte- feuille houdt daarmee echter geen gelijken tred en het is mi) herhaaldelijk uit ver schillende uitlatingen gebleken, dat de mid denstanders, welke voor de verdere ontwik keling en uibreiding van hun bedrijf behoefte hebben aan bankcrediet, nog niet voldoende doordrongen zijn van het feit, dat zij in de Ned. Middenstandsbank over een eigen goed geoutilleerde bankinstelling beschikken welke in staat en bereid is, in deze crediet- behoeften te voorzien. Een der prae-adviseurs op het jongste con gres van den Ned. R. K. Middenstandsbond Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar heeft in zijn prae-advies over het Grootwinkelbe drijf en den Middenstand terecht gewezen op de noodzakelijkheid van een geldelijke sa menwerking van alle midenstanders in de eigen middenstandsbank. Aan de voortreffe lijke argumentatie van dat prae-advies no pens het bestaansrecht der Middenstands bank behoef ik niets toe te voegen. Uit de debatten over dit prae-advies bleek mij echter, dat men zich blijkbaar van het bestaan der Ned. Middenstandsbank nog niet voldoende rekenschap gegeven heeft. Een der sprekers bepleitte o.a. de oprichting van een middenstands-hypotheekbank, teneinde den middenstanders, die uit hun administratie konden aantoonen, dat hun bedrijf prospe- reerend was en vatbaar voor uitbreiding, het noodige hypothecaire crediet te verschaffen, teneinde hen in staat te stellen hun winkel panden te verbeteren en verfraaien om aan de eischen van het moderne publiek te kun nen voldoen. Deze spreker bedoelde kennelijk het ver krijgen van een bedrijfscrediet tegen hypo thecaire zekerheid. Immers stelde hü als eerste voorwaarde da. de betrokken crediet- nemer een behoorlijk winstgevend bedrijf moest hebben, hetwelk hem in staat zou stellen uit de winsten jaarlijks flink op het crediet af te lossen. De vraag mag dus gesteld worden, welk bezwaar er voor een dergelijk middenstander bestaat om bij de Ned. Middenstandsbank een crediet aan te vragen? Indien deze spre ker meent dat onze instelling dergelijke ere- dieten niet verleent, is hij verkeerd inge licht. De Ned. Middenstandsbank is steeds bereid om crediet-aanvragen van soliede midden standers, die uit hun boeken kunnen aan toonen dat hun bedrijf voldoende winstge vend is in behandeling te nemen. In de practijk blijkt dan echter maar al te vaak. dat de credietvragers niets uit hunne boe ken kunnen aantoonen omdat zelfs de meest eenvoudige administratie ontbreekt. Van een eenigszins betrouwbare balans en verlies- en winstrekening is veelal geen sprake, en toch zijn dat de gegevens, welke de bankier in de eerste plaats behoeft om de credietwaardigheid van den cliënt te be- oordeelen. Nog te veel heerscht in middenstands kringen de meening dat het verleenen van een bankcrediet uitsluitend afhankelijk is van de aangeboden dekking en verliest men uit het oog, dat de grootte van het in het bedrijf aanwezige aansprakelijke kapitaal, de liquiditeit en de winstcapaciteit de voor naamste factoren zijn voor de beoordeeling van de credietwaardigheid en de hoegroot heid van het te verleenen crediet. De eerste eisch eener gezonde credietver- leening is toch, dat het eigen kapitaal in de zaak grooter is dan het credietbedras, liefst dit eenige malen overtreft, zoodat de bank niet voor een grooter of even groot bedrag bij de zaak belang heeft dan de cre- dietnemer zelf en deze niet door een te groot crediet in de verleiding komt te veel hooi op zijn vork te nemen. Voorts dient de bank na te gaan, dat het crediet niet wordt aan gewend tot financiering van immobilia, doch van vlottende activa als debiteuren en voor raden. Zoodoende vindt zij in het bedrijf zelf de eerste zekerheid voor het te verleenen cre diet. Als extra-zekerheid voor het geval, dat door onvoorziene omstandigheden of tegenslag in het bedrijf het kapitaal wordr aangetast, vraagt de bank dekking in den vorm van crediethypotheek, cessie van in casso's, borgstelling e. d. Het handhaven van deze strenge doch zuiver zakelijke eischen eener gezonde cre- dietverleening mag zeker voor den bona fide middenstander geen aanleiding zijn geen relatie met de eigen bank aan te knoo- pen, omdat deze z. i. te hooge eischen aan de credietverleening stelt. Integendeel daarin moet juist voor hem liggen een groot ele ment van vertrouwen, dat zijn geld. indien hij deposant of crediet-cliënt is, veilig is en dat de bank, indien hij credietnemer is, hem steunt naar de mate zijner eigen krachten en tot ontwikkeling van een gezond en levenskrachtig bedrijf. Op het R. K. Middenstandscongres werd door een der debaters te velde getrokken tegen die middenstanders die zelf hun in- koopen doen bij de groote warenhuizen en filiaalzaken, welke instellingen als de ge vaarlijkste tegenstanders van den midden stand werden beschouwd. Moge de middenstand dan bedenken, dat deze kritiek mede van toepassing is op de middenstanders, die hunne overtollige kas gelden bij de grootbanken storten ter finan ciering van deze gevaarlijke tegenstanders. J. VAN ECK, Hoofddirecteur der Ned. Middenstandsbank. Amsterdam, November 1929. II M 'II mi mill' Jli mui r»„ Paviljoen werd verpleegd, is gistermiddag op De non gaar SCne zaakgelastigde ejgen verzoek per Ziekenauto naar zijne wo ning in de Valeriusstraat gebracht, waar hij verder geneeskundig zal worden behandeld. Benoemd tot gezant De Rijksbestuurder van Hongarije N Hor- thy heeft den heer Bela de Torok. zaakge lastigde van Hongarije te 's-Gravenhage, tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister benoemd. De heer Torok blijft op zijn post te 's-Gra venhage. Het sluiten van een handelsverdrag Het regaeringsblad „Ons Vaderland" in Zuid-Afrika meldt, dat een handelsverdrag tusschen de Unie van Zuid-Afrika en Neder land gereed is en binnenkort aan de beslis sing van hst kabinet zal worden onderwor pen Het verdrag is van denzelfden aard als de overeenkomst, die onlangs met Duitschland is gesloten. Het verdrag staat Nederland dezelfde rech ten en voorrechten toe, welke Duitschland worden toegekend. De bestaande voorkeur van behandeling ten opzichte van Engeland blijft gehandhaafd, doch toekomstige con cessies zullen automatisch ook Nederland ten goede komen. Het blad zegt. dat het verdrag een tastbare uiting is van de hartelijke be trekkingen tusschen de Unie en Nederland. De Tweede Kamer zal morgen o.m. behan delen het wetsontwerp tot overbrenging van een gedee'te van den Rijksweg Amsterdam- Amersfoort in beheer en onderhoud bij de gemeente Laren (prov. Nrd.-Holland), en het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 5 Juli 1910 houdende regeling van de neffing van griffierechten en in verband daarmede, wijziging van eenige wettelijke voorschriften. H. M de Koningin-Moeder wordt a.s. Za terdag van het Loo waar zij sedert haar te rugkomst uit het buitenland vertoeft, te Den Haag terug verwacht. Opzichter: Hé! Waar ga jt met "ien balk naar toe? ringer dan in vorige jaren .hoewel de leve- ringen op de loopende contracten ten gevolge van de grootere vraag naar anthraciet iets ten achter zijn en de bij den handel aan wezige voorraden over het algemeen niet zoo ruim zijn als in het vorige seizoen. Van „Volkomen onvoldoende aflevering" van i Limburgsche kolen kan evenwel geen sprake j zijn. Wel is het den Limburgschen mijnen niet mogelijk te voldoen aan aanvragen van I handelaren, die tot nu toe bij voorkeur bui- j tenlandsche brandstoffen betrokken, doch zich voor dit jaar blijkbaar niet in dezelfde mate gedekt hebben als in vorige jaren. De Staatsmijnen hebben nooit de bedoeling gehad en hebben ook thans de bedoeling niet, om de collec'ieve brandstoffenvoorzie- ning tegen te gaan. Er is geen enkele aanleiding om met be trekking tot de brandstoffenvoorziening den toestand als verontrustend te beschouwen. Mocht bij een strengen winter tijdelijk eenig tekort ontstaan aan anthraciet. dati zijn er andere brandstoffen met name de vroeger veel gebruikte zoogenaamde ka- i chelkolen. bestaande uit vette of halfvette stukkolen of nootjeskolen of bruinkoolbrl- I ketten in voldoende mate en tegen belang- j rijk lageren prijs dan anthraciet verkrijg- baar. Op grond van het bovenstaande is er voor de regeering geen reden voor het nemen van maatregelen. Een regeeringscommissie naar Duitschland. Naar de „Volkskr." uit goede bron ver neemt, koestert de regeering het plan, op kosten van 's Rijks schatkist in het midden dezer maand een commissie naar Duitschland te zenden, welke tot taak zal hebben: een onderzoek in te stellen naar de contróle. die in Duitschland wordt uitgeoefend op den zie ken arbeider. In deze commissie zullen gelijkelijk verte genwoordigd zijn de Raden van Arbeid en de Bedrljfsvereenigingen. Voor de Racen van Arbeid zullen als le den van deze commissie fungeeren de hee- ren Keesing en van Bruggn, resp. voorzitter van de Raden van Arbeid te Utrecht en Dordrecht. De minister van Arbeid heeft aan de Fe deratie van Bedrijfsvereenigingen verzocht ook twee leden in deze commissie aan te wijzen. het bijzondere geval hel meest in aanmer king kooit voor hulp en steun Resumeerende vestigt het Centraal Colle ge de aandacht van den minister van Justi tie op de volgende punten: Ie. Weloverwogen ingrijpen van de po litie. 2e. Stelselmatig contact tusschen het Openbaar Ministerie en de reclasseeringsm- stellingen bit overtreding van de artt. 453 en 426 W v S 3e Telasteleggng van de recidive 4e. Beperking van de gelegenheid iot het voorkomen van strafvervolging ingevolge art. 74 W. v S. 5e Zoogenaamde voorwaardelijke sepo- neertng door het O M m°l inachtneming van het bij art. 167 al 2 W. v. S. be paalde, in den regel eeerst na overleg met een reclasseenngsinsteliing. 6e. Verhooging van het maximum der bij art. 453 W. v S bedreigde geldboe'e ver ruiming van de mogelijkheid tot oplegging van voorwaardelijke straffen betere rege ling van de voorwaardelijke veroordeeling: bevordering van de toepassing van dit insti tuut 7e Meer intensieve medewerking van de drankbestrijdingsinstellingen bii de hulp aan voorwaardelijk veroordeelden. Rijks financi- eele steun aan en contróle op de instellin- gen. 8e Vervanging van de hechtenis met bij komende straf van plaatsing in een Rijks werkinrichting door den maatregel van ter beschikking stellen van de Regeering 'er dwangverpleging in Rijks- oi particulier ge sticht of gezin In elk geval vervanging van de Rijkswerkinrichting te Hoorn door een Rijksgesticht geschikt voor de reclasseenng van drankzuchtigen. I 9e Ruimere toepassing van het gratie- recht: wijziging van onvoorwaardelijke in voorwaardelijke straffen, voorwaardelijke gratie. 10e Invoering van een zwerversstaat. 11e Uitbreiding van de recWrliike be voegdheden bij de berechting van misdadi ge drankmisbruikers met het oog op de De- strijding hunner drankzucht. Naar het „Hbd." verneemt, zal di Moens, assistent van prof. dr. Ernst Cohen te Utrecht, in overleg met de „Commissie voor de ijsbestrijding" naai Montreal gaan. om daar de iisbest.rijd ngsrrv'h me' behulp van termiet van prof Barnes te bestudee- ren. Een brug bij de Belvédère Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, houdende verklaring van het algemeen nut der onteigening, noodig voor overbrugging van de Waal bij Nijme- gen. In de toelichting wordt er aan herinnerd, dat in het bij K. B. van 4 Juni 1927 vast gestelde Rijkswegenplan werd aangegeven, dat in den Rijksweg Arnhem—Nijmegen een brug over de rivier de Waal bij Nijmegen zal worden gebouwd. De uit te voeren wer ken zullen bestaan uit den bouw eener vaste brug, nabij de Belvédère en den aanleg van toegangswegen naar die brug met bijkomende werken. De brug zal een viersporige rijbaan me taan weerszijden daarvan rijwiel- en voetpaden verkrijgen. De hoofdoverspanning is zoodanig ont worpen, dat de scheepvaart door de brug. te allen tijde ongehinderd zal kunnen plaats hebben. Voor de uitvoering van deze werken zal moeten worden beschikt over terreinen in de gemeenten Nijmegen en Eist waar voor toepassing van de Onteigeningswet wordt gevraagd. Het stichten var een Dieselgemaal Ged Staten van Zuid-Holland stellen voor te besluiten, om d° kosten oedoeld in het besluit der Staten »an 19 December 1922 en welke kosten door Rijnland aan de provincie zouden moeten worden vergoed, te bepalen op een vast oedrag var. f 480 000. Deze vergoeding oetrot het bouwer van een keersluis te Gouwesluis en een inlaatsiuis alsmede her graver van eer, afwateringska naal achter die inlaat.sl.iis en uitmondende In het nieuw te maken verbind ngskanaal tusschen den Hollandschen IJsel en de Gouwe. Bi) dit voorstel is er rekpning mede ge houden. dat Rijnland on etgen kosten een Dieselgemaal gaat stmhten aan net verbm- dingskanaal met een water /erzet van 2.6 miiroen M3 per etmaal waardoor net bou wen van een schutsluis te Gouwesluis over bodig is geworden Van het Rijksmuseum naar Enschedé Naar de „Telegraaf verneemt, zal een aantal aan Twensche industneelen toebe- hoorende schilderijen en gobelins, die zich op net oggenbhk in net Rijksmuseum te Amsterdam bevinden, bij de opening van het Twentsche Museum naar Enschede wor den overgebraent. Onder deze doeken is een tweetal portret ten van Joost van Cleel. een schilder uit re 15de eeuw, welke portretten in net voor jaar zijn aangekocht door den neer J. P. van Heek en die een plaats m net Rijks museum hebben gevonden. Een Ievensteeken uit Argentinië Het W. B. meldt uit Hannover, dat naar aanleiding van de berichten, volgens welke de Duitsche leider der filmexpeditie, dr Bassler, in het gebied van den Gran Chaco spoorloos zou zijn verdwenen, dr. Stumpf een in H annover woonachtig vriend van dr. Bassler. mededeelt, dat hij dezer dagen een briefkaart met een groet van dr. Bassler uit een kleine plaats in Argentinië neeft ont- I vangen. Dr. Bassler vertelde dat hij, na den i Gran Chaco te zijn doorgetrokken, veilig In Argentinië was aangekomen. Gisteren zijn de vorstelijke personen en andere gasten, die ten paleize logeerden voor de jaarlijksche drijfjachten op grof wild, vertrokken. De jachten zijn in alle opzichten zeer goed geslaagd. Ter eere van H. K. H. Prinses Juliana had op den eersten jachtdag na het diner een kleine sauterie plaats. De wethouder voor de Arbeidszaken te Am sterdam de beer J. H A. L. von FnjtagDrab- be, die voor een ernstige ziekte in het Maria- Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Zadelhoff, heeft aan de Ministers van Arbeid, H. en N en van Defensie de vol gende vragen gesteld: Is het juist, dat aan de onderneming der N. V. Nederl. Patronenfabriek, te Dord recht, een overwerkvergunning van 4 45 uur per week is verleend, geldende van 11 Oct. tot en met 31 Dec. a.s., ten einde die onderneming in staat te stellen een order van het departement van Defensie op tijd te kunnen afleveren? Zoo ja, willen de Ministers dan mededee- len, welke die order was en om welke drin gende redenen de order aan zoo'n termijn gebonden werd, dat daarvoor de arbeidsdag op 9Yi uur moest worden gesteld en de 48- urige werkweek tot een van 52% uur moest worden verlengd? Zoo neen, kunnen de Ministers dan me- dedeelen voor welke andere bestelling die overwerkvergunning nood'g was en waar om er zoo'n haast bij was, dat daarvoor van den 8-urigen arbeidsdag moest worden af geweken? De toestand niet verontrustend Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Wijnkoop, betreffende aflevering van brandstoffen door de Limburgsche mij nen naar Amsterdam en het nemen van maatregelen In het belang van een voldoen de brandstoffenvoorziening hier te lande heeft de Minister van Waterstaat geant woord: De afzet van hulsbrandkolen door de Lim burgsche mijnen naar Amsterdam en andere plaatsen In Nederland is dit jaar niet ge- Door bet dagelijksch gemeentebestuur van Amsterdam, zijn met de N. V. „Galerij-Mij- en met de N. V. „Het Paleis voor Volks vlijt" de voorloopige acten gepasseerd voor het aankoopen van grond en opstallen van het geheele complex bericht het ,Hbd.". Terreinen en opstallen van de Galerij-Mij. zullen volgens de voordracht, worden ge kocht voor een som van f 1.350.000. De win kelgalerij en perceelen in het Oost- en West einde, brengen jaarlijks een zeer belangrijke som aan huren op. dat alles blijft in den- i zelfden toestand tot over de bestemming Van den grond door den Raad is beslist. Het terrein van het Paleis voor Volksvlijt wordt voor f 1 450 000 gekocht. Het desbetreffende voorstel van B. en W rept niet van den aard der bebouwing van het groote complex. Dat komt later aan de orde en waarschijnlijk eerst dan, als de Pa- leis-Raadhuis-quaesfie niet meer tot de aanhangige vraagstukken behoort. Het telefoonverkeer tusschen Nederland en Italië heelt een belangrijke uitbreiding ver kregen. Voortaan kunnen uit alle kantoren en stations in Nederland gesprekken worden ge voerd met alle netten in Italië, uitgezonderd die op Sicilië en Sardinië. De viering van het 60-.iarig bestaan Over de viering van hef zestig-jarig be staan door het St Bernulphusgilde op 28 November a.s. te Utrecnt, meld> men na der, dat er te half ell 's morgens een plech tige H. Mis zal wordet gecelebreerd in de kathedraal, waarna te twaalf urn- de offi- ciëele ontvangst plaats heeft door het ge meentebestuur. Te halt drie in den namiddag wordt de feestvergadering geopend In de St Agnie- tenkapel (Aartsbisschoppelijk Museum) De dag wordt besloten met ee,. maaltijd in het Jaarbeurs-restaurant. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende interessante foto's: Drie Volendammer:H. M. Koningin Moeder: Di H Moller: Tardieu heeft een Kabinet gevormd; Prot, H. Evers Voetbal wedstrijd Holland-Noorweien; Voetbalspe len voor den Acropolis te A.hene; De acht ste verjaardag van dei Fascistis hen op- marsch naar Rome, De 'weede grootste stuwdam; De Chrysle; Wolkenkrabber; Z. D. H. Mgr. Aengenent stemt een radio-toe stel op Huizen af; Eeri geheim Consistorie; De drie beroemdste Amerikanen; Geschenk van den Paus aan Mexico; Habib Oellah; De Koningin-Weduwe van Roemenië; Een 7-tal foto's „Uit het Riike Roomsche Le ven"; De Engelsche vliegboot „City O- Lon den; Het s.s. „Pappinbara"; Na 50 jaar uit de gevangenis: De kr lisen op het Kremlin te Moskou neergehaald; Meisjesstudenten aan de hoogeschool te Londen; Bezoek van den Hertog en de Hertogin .an Sfork aan het stadje Eastbourne; Koning M.chael van Roemenië. Tekst: Als de oogen opengaan, naar het Amerikaansch, door H B. v. d. Sande: Van de Bergen der Vogezen arnkel en 3 foto's, door Felix Rutten; W°r dort de Miva? ar tikel en 6 foto's; Nagedachtenissen door Jo Koppen; Het Dutje door A. B Tenzij gij wordt als kleine kinderen door J. S.; M'n kie ne jongen, door J. Brouwers. 1 pagina voor onze kinderen. Minister Donner heeft bij de betrokken lichamen advies ingewonnen omtrent maat regelen ter beteugeling van dronkenschap en reclasseering van drankzuchtigen. Het Centraal College voor de Reclassee ring heeft daarpo den Minister uitvoerig van antwoord gediend. Men kan het zeer belangrijke stuk vinden m het Maandbt v. Berechting en Reclasseering van deze maand. Het college merkt naar aanleiding van een statistiek op: „Ook de ter beschikking van het college j staande gegevens leeren dat een belangrijk gedeelte der feiten waarvoor veroordeehng volgde, onder den invloed van alcohol is gepleegd Waar nu in 1925 19.540 en n 1926 18963 onherroepelijke veroordeelmgen wer den uitgesproken in strafzaken, waarvan de arr.-rechtbanken in eersten aanleg kennis nemen overdrijft men stellgi niet door aan te nemen, dat jaarlijks bij tenminste 30 000 inbreuken op de Strafwet drankmisbruik een voorname rol speelt. In het licht der cijfers is de bestrijding der drankzucht bij hen die zich Ie buiten gaan aan openbare dronkenschap of een strafbaar feit plegen onder invloed van drank, de vol le aandacht waard. Wil men stelselmatig en met vrucht de drankzucht en daarmede tevens de crimi- naliteit bekampen dan is het noodig den ambtenaren van het O M voor te schrijven, in den regel overtreding der artt. 453 en 426 W. v S ter kennis te brengen van een re- I classeeringcinstelling. Dit zal dienen te zijn I een instelling in den zin van art 3 der Re- classeeringsregeling bii voorkeur een veree- niging of bureau dat zich bezig houdt met reclasseering van drankzuchtigen, en dat in De heilige Salomé Het Ver. Rotterdamsch-Hofsted-Tooneel, directeur Cor van der Lugi MeLcrt, heeft een nieuw stuk van Felix Timmermans: „De Heiligp Salomé'dat zoo juist voltooid is, ter opvoering verkregen. Fusie met Philips? Maandag-namiddag ongeveer kwart vóór vfjven, werden de werkzaamhedc. aan de gasfabriek te Oss plotseling stopgezet. Deze werkzaamheden werden uitgevoerd in verband met de overbrengirg /an de Splendor-Gloeiiampenfabrieken van Nijme gen naar Oss en dienden om die fabrieken aldaar te kunnen voorzien van persgas. De geruchten gaar, dat de „Splendor' aan Philips is overgegaan, meldt 'nans de „Telegraaf" In hoeverre e- van een fusie sprake is. kan nog niet m*t zekerhe d wor den gezegd, en evenmin of net cmplex van Juvgens' fabrieken bij deze verandering nog zal worden gebezigd vt-o- faoricat.it van een oi meerdere Philips-artikelen. Het is te begrijpen, det deze tiidina te Oss vee) ongerustheic. heelt te weeg ge bracht De aanvrager voo. bouw-crediet (de gemeente gaf 80 pCt. voorschot) zijn, hangende deze zaak t. zijde gelegd DONDERDAG 7 NOVEMBER HUIZEN. 1S75 M. Uitsl. N.C.R.V.-uitz. 8.008.15 Gramofoonmuziek 8.15 q.oc Uurtje voor de landbouwers 9.00 10.00 Gramofoonmuziek 100010.30 Zang door Dameskoor 10.30IJ.00 Ziekendienst 11.00—11.30 Lezen van Christ. Lectuur 12.302.00 Concert Sopraan en piano 2 002.35 Uitzending voor scholen 4.00-5.00 Ziekenuurtje 5.0e Concert Viool, cello en piano 6.006.30 Maieische Ie* 6.307.30 Orgelconcert 7.208.00 Leztne over „Gebed, toewijding en offer" 8.00 Con cert Koren, trio en sprekers. Daarna j Persberichten. 1 HILVERSUM. 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12.15 2.00 Concert Kwartet 2.003.00 Gramofoon 3.003.30 Voor de huis vrouw 3.304.00 Gramofoon 4.00 5.00 Ziekenuurtje. met medew. van Mevr. Ant. van Dijk en Annie de Hoog-Nooij 5.306.00 Concert in café Moderne. A'dam 6.30 Koersen 6.457.15 Landbouw- haifuurtje door Prof. Dr. B. Sjollema 7.157.45 Fransche les 8.008.15 Gra mofoon 8.15 Caeciliaccncert Het Con certgebouw-orkest versterkt met leden van de Mij. o. i. v. Pierre Monteux. C. v. Leeu wen-Boomkamp cello-piccolo. In de pauze tooneeloverztcht door C. A. Schilp. Daarna persber. en gramofoon. DAVENTRY. 1554.4M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 11.2012.20 Gramofoonmuziek 12.20 Concert T. Wiltshire (sopraan), D. Greenbaum (cello), P. Johns 'piano). 1.202.20 Concert op cinema-orgel 2.45 Berichten 2.50 Uitzending voor scholen 3.20 Vespers uit de Westminster Abbey 4.05 Lezing 4.20 Concert H. Wendon (tenor), Instru mentaal Kwintet 5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsher. 6.50 Berichten 7.05 Piani-recitaj do -r A. Hallis 7.20 Lezing 7.45 Leiu_ 8.05 Piano-recital door H. Perk n C eert F. Titterton (tenor). Sy, - e fkest 9.20 Nieuwsber. 9-35 t r,ns 9*5° Nieuwsber. 9.55 Verstag van de motorrennen te Wembley 10.20 Concert Balalaika-Orkest en soli 10.5012.20 Dansmuziek m. m. v. Rus sisch Vocaal Kwartet. PARIJS „RADIO PARIS". 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek 6.55 Gra mofoonmuziek 8.20 Opvoering van „De Vrek" van Molière 9.35 Concert Zang, piano en trio. LANGENBERG. 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek 9.3510.35 Gramo foonmuziek 11.30 Gramofoonmuziek 12.25f-50 Concert Orkest en bas 4.505.50 Gramofoonmuziek 7.20 Or kestconcert 8.20 Concert Orkest en viool. Daarna tot 11.20 Dansmuziek (Gra- motoonplatenj BRUSSEL. 508.5 M. 5.20 Concert door het Radio-Trio 6.55 Gramofoon muziek 8.35 Concert Orkest, zang en viool. KALUNDBORG. 1153 M. 11.20— 1.20 Orkestconcert 2.504.50 Orkest concert 7.359.35 Concert- Orkest, vocaal kwartet en viool 9.5012*20 Dansmuziek. ZEESEN. 1635 M. 6.1510.05 Le- zingen 11.2012.15 Gramofoonmuziek 12.1512.50 Lezingen 1.201.50 Gra mofoonmuziek 1.503.50 Lezingen 3.504.50 Concert uit Berlijn 4.507..50 Lezingen 7.50 Concert door Strijk kwartet 8.50 Concert Tenor en piano. Daarna Verslag van de Zesdaagsche te Berlijn. Vervolgens tot 11.50 Dansmuziek. De plechtige inzegening. Op den hoek van de Haviklaan en de Ta- linglaan te 's-Gravenhage, is een klooster van de Zusters van het Allerheiligst Hart gebouwd, die in de parochie van het H. Sa crament onderwijs geven. Gisteren had de plechtigè inzegening van dit klooster plaats. Pastoor J. H. Druymel verrichtte met as sistentie van kapelaan L. Oudejans en pater J. Verhagen de inzegening, waarna een plechtige H. Mis werd opgedragen. Kapelaan Oudejans fungeerde hierbij als diaken, pater Verhagen als subdiaken. Een aantal school knapen zongen met eenige leden van het parochiale zangkoor de Gregoriaansche Mls- sa Brevis. Pastoor Duymel hield een korte predika tie. Het klooster te Neerritter, voorheen be woond door de Eerw. Fraters van Mill Hill, zal door de Orde der Kruisheeren worden aangekocht voor de stichting van een no viciaat. 31. Doch, wat moesten zij ontwaren: de boschwachter v:as er weer, hi) had een touw vastgebonden, daar langs gleed hij neer. „Vlucht allen, voor dien kwaje, zie daar ligt een goede boot, vlucht daarheen, beste vrienden, die is de redder in den nood." 32. „Een boot, een boot. hoera, we zijn er!" Jan duwde de boot vlug van het strand, de Lange bij het zeil geklommen, wuifde treiterend met zijn hand. De Boschwachter wa6 razend, trok zijn sabel uit de schee, schreeuwde: „Krijg ik jullie te pakken, krijg jullie straf voor twee."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9