Het verschrikkelijke vliegtuigongeluk boven Kent De Nieuwe Sluis te IJmuiden Rechts extra-parlementair WÊ mjmm Telegrafisch Weerbericht BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE bLADtiN DONDERDAG 7 NOVEMBER 1929 ADVERTENTIEN 36 ct. p. regel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17303 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Hoe de ramp plaats vond <De laatste beletselen CAanstaande massa-schuttingen AMSTERDAMS GASDIREC- JEUR MET VERLOF, In opdracht van B. en W. WEER EEN TRAM IN DE JANSSTRAAT De N. Z. H. maakte heden middag een proefrit Voornaamste Nieuws ■0A1MK-S& J.. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De radio-kwestie Ernstige aanrijding te Beverwijk Zijn chef met een revolver bedreigd De postvluchten naar Indië Poging tot verstoring eener radio-uitzending Journalistiek Telefoon No. 13866 idrtr lijnen) Postrekening No. $970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week IS et.; per kwartaal 5 25; per post, per kwartaal 3.58 btf vooruitbetaling. COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. 1—4 regels 80 el p. plaaUtng; Ike regel meer 15 et, bt) voorultbet B(j contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN touches den tekst 60 et per regel Alleabonné sopditbladzijningevolgedeverzekeringsvoorwaardecQftrtft Levenslangegeheeleongeschiktheid tot werken door XTfPfl bij een ongeval met IrtfTjl bij verlies vaneen hand. 14 AP bij verlies van een XCfl ^ij n breuk van f m s«gen ungevaiien verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUuU«" verlies van beidearmen. beide beenen of heideoogen: I 3U«" doodelijken afloop TiuDUa* een voet of een oog: I I Z J. duim of wijsvinger: I ÜU« been of arm; bij verlies v. een anderen vin ge® Dat is de vraag van den dag: hebben we thans een parlementair of een extra parlementair kabinet? Den doorsnee-burger zal het antwoord op deze vraag koud laten: in de regeer- praktijk toch, waarvan in niet geringe mate het wel en wee der burgerij afhan kelijk zijn, zal men er hoegenaamd niets van merken,, of het kabinet parlemen tair of extra-parlementair genoemd moet worden. En wij zouden de oplossing van het raadseltje gerust aan heeren professoren mogen overlaten, ware het niet, dat de zaak ook en voornamelijk een politiek kantje heeft: met het al dan niet parlementair karakter van het kabinet hangt n.l. samen de vraag, of zekere partijen, zekere fracties in de Kamer mede ver antwoordelijk zijn voor het optreden van deze regeering; en het behoeft wel geen betoog, dat de al dan niet mede verantwoordelijkheid van partijen en fracties in het leven van een regeering een groote rol spelen kan. Daaraan is het natuurlijk ook toe te schrijven, dat er door partijen der lin kerzijde over de vorming en het karakter van het opgetreden kabinet zooveel mis baar gemaakt wordt: men hoopt er politiek wel bij te varen, wanneer men de drie rechtsche partijen vereen zelvigen kan met deze regeering, wan neer men dus alles, wat in het komende regeeringsbeleid mishagen zal, zal kun nen schuiven op rekening van de recht sche partijen. En dat men bij deze pogingen niet zeer kieskeurig te werk gaat, bewijzen wel de verbitterde opmerkingen, welke omtrent de vorming en het karakter van dit kabinet in het Voorloopig Verslag te lezen stonden, alsook de uitlatingen, ■welke b.v. een Mr. Marchant en een Mr. Knottenbelt zich eergisteren in de Kamer veroorloofd hebben. De klachten en de verwijten waren vele! Jhr. Ruys had na de mislukking van de formatie eener parlementaire regeering de opdracht tot vorming' van een extra-parlementair kabinet niet j rwscen "Haarden: door ziin persoon; .tra-parlementair kabinet, gevormd ging worden, toch een par lementair tintje. Jhr. Ruys had zelfs heelemaal niet mogen probeeren, een parlementair ka binet uit de rechterzijde te vormen, aangezien het onder de groepen van rechts niet alles botertje tot den boom is. Op zoek naar een extra-parlementaire regeering had Jhr. Ruys zich niet mogen beperken tot personen van rechtschen huize: het kabinet had „gemengd" moe ten zijn, dan eerst zou het een echt extra-parlementair karakter gedemon streerd hebben. Mr. Marchant gaf met de hem eigen scherpte zelfs te verstaan, dat men van meet af aan op een kwasi-extra-parle- mentalr kabinet had aangestuurd, opdat er een in wezen rechtsche regeering zou kunnen optreden zonder dat de partijen mede-verantwoordelijkheid zouden be hoeven te dragen. De veronderstelling is niet fraai en niet nobel, en zij ontsiert den man, die haar durfde lanceeren. We zullen op de vele klachten en ver wijten niet verder ingaan; 't zijn over 't algemeen maar pourparlers, welke de kennelijke bedoeling hebben, den partijen van rechts de (vrijwel steeds onprofijte lijke) mede-verantwoordelijkheid vooi het optreden van deze regeering in de schoenen te schuiven; overigens zien wij er symptomen in van spijtigheid, dat men door deze oplossing van de ka binetskwestie alwéér de kans op een nieuwe oriënteering (in economischen zin) zag verloren gaan, en.... dat som mige heeren van links zich gepasseerd gevoelden. Ofschoon over de vraag parlemen tair of extra-parlementair in dit geval heele boekdeel en te schrijven zouden zijn, en ofschoon de kwestie door be sprekingen in het Voorloopig Verslag, in de Memorie van Antwoord, in de Kamer en last not least in de pers steeds meer „facetten" gekregen heeft, lijkt ons de oplossing van de puzzle in doodge wone menschelijke taal toch hoogst een voudig. Wat is en blijft het kenmerk van een parlementair kabinet? Dat het steunt op partijen in de Kamer, welke omtrent de hoofdpunten van het regeerbeleid accoord gaan en door de partijverhoudingen ook inder daad tot regeering in staat is. Hoe kan een regeering nu echter steunen op bepaalde politieke groepen in de Kamer, als over de hoofdpunten van het regeerbeleid vooraf geen over leg gevoerd is? Het minste, dat er aan dit overleg ontbreekt, is in staat een regeering heel spoedig en heel onverwacht te doen kelderen. Dat is wel gebleken, toen in een onza- ligen nacht Ds. Kersten zijn slag sloeg in de Kamer! In den strikten zin van het woord kan en mag het huidige kabinet-Ruys dus geen parlementair kabinet genoemd worden. De eerste voorwaarde toch, waaraan een parlementair kabinet moet voldoen, is hier niet vervuld. En toch dat geven wij graag en zonder eenigen schroom toe ziet dit kabinet er een beetje rechtsch uit: eerstens doordat het in zijn grootst mogelijke meerderheid bestaat uit man nen van rechts en voorts door de mini- sterieele verklaring in de memorie van Antwoord „Het tegenwoordige kabinet be houdt zich de vrijheid voor, op elk terrein van wetgeving de maatrege len te nemen of voor te stellen die het nuttig acht. Het zal daarbij uit gaan van zijn beginselen, welke overeenkomen met de beginselen, levende in de groepen der rechter zijde." Ziedaar het rechtsche tintje. En niemand zal toch durven ontken nen, dat de kabinetsformateur het recht had gezien den uitslag der verkiezin gen zijn kabinet dit tintje op te leggen. Hij handelde daardoor juist in den geest der beduidende volksmeerderheid en hij kwam op deze wijze een zoo juist mogelijke oplossing van de kabinets kwestie voorzeker het dichtst nabij. Wanneer we het huidige kabinet wil len karakteriseeren, dan durven wij dus gerust spreken van „rechtsch extra parlementair". De vóórvoeging van het woordje „rechtsch" doet aan het extra-parle mentaire van het kabinet echter niets af. Immers, hoezeer heel terecht ook het verlangen voorzit, te regeeren in recht schen geest, men kan absoluut niet zeggen, dat dit kabinet steunt op de rechtsche fracties: door de weinig ver antwoordelijke houding der Christelijk- Historischen is toen Jhr. Ruys zich van zijn eerste opdracht poogde te kwij ten alle gelegenheid tot overleg (waarbij had kunnen blijken, of en in hoeverre een rechtsche parlementaire regeering op de Christelljk-Historische» had kunnen steunen) uitgesloten ge weest. We zitten dus (tot ons genoegen sprak de heer Colijn gisteren in de Kamer in precies gelijken geest) met een extra parlementair kabinet, ondanks het rechtsche tintje, en ondanks het mis baar, dat hieromtrent door de partijen van links wordt gemaakt. Met politieke bedoelingen. De namen der slachtoffers De Duitsche Lufthansa deelt omtrent de oorzaak van de ramp van het drie-motorlge Junker verkeers-vliegtuig D. 903 mede, dat het toestel, nadat het van Croydon op weg naar Amsterdam was opgestegen, nabij Ca terham In zulk een dichten mist geraakte dat de piloot zich genoodzaakt zag een noodlanding te doen. Bij deze landing raakte een der vleugels een heuvelkam aan, waar door de machine zoodanig beschadigd werd dat zfj .n brand vloog. Van de vier zich aan boord bevindende Engelsche passagiers werden drie gedood, n.l Mr. Jones, Mr. Milne en Mr. Jasper, waar van de eerste op reis was naar Amsterdam De Engelsche Commander Glen Kidstone en de Duitsche passagier Prins zu Schaum- burg-Lippe werden gewond, waarvan de laatste ernstig. De drie leden der bemanning, de eerste- piloot Bruno Rodschinka, de mecanicien Willy Ulrich en de marconist Nicklas kwa men eveneens om. Aangezien de berichten uit Londen alle van zeven dooden en één geredden Engel- schen passagier spreken, is het niet uitge sloten dat de zwaar gewonde Prins zi' Bchaumburg-Li'ppe korten tijd later aan zijn verwon ei. is bezweken. Van de vier passagiers van de D 903 van de Deutsche Lufthansa, die gistermorgen nabij Marden Park (niet ver van Croydon) is verongelukt is alleen in het leven gebleven de millionair Capt. Lieut. Glen Kidstone, een auto-coureur en vlieger. Hij klauterde uit een der raampjes der cabine en wist zich zoo in veiligheid te brengen. Hij Is ai verscheidene malen ln zijn leven aan der dood ontsnapt verteld het „Hbld." Hij was adelborst op de „Hogue", die in de Waar en hoe de D 903 vernietigd werd Noordzee in 1914 door een duikboot werd ge torpedeerd. Hij werd gered na een uur in het water te hebben gelegen. In 1927 brak de motorboot, waarin hij met een snelheid van 50 mijl voer, in tweën, in de Solent. Hij en de andere inzittenden lagen een half uur in het water vóór zij gered werden. In 1928 moest het vliegtuig, waarin hij naar Kenya vloog, in den Witten Nijl een noodlanding maken doch hij werd daarbij niet gekwetst. In Augustus van dit jaar sloeg een auto, waarin hij te Belfast in een wedstrijd meereed, over den kop Hij was weer ongedeerd. Prins Eugène von Schaumburg-Lippe is de eenige van de bemanning (hij deed dienst als tweede bestuurder) die in leven bleef, zij het dan ook deerlijk gewond. Hij is een neef van -len laatsten koning van Wurtemberg. Rodschinka. de piloot, die omkwam, had 10 jaar lang gevlogen, vooral op het tra- 'ect Berliin-München en Weenen en had meer dan 430.000 luchtmijlen afgelegd zon der ernstige ongelukken. Nadere berichten over het ongeluk melden lat ooggetuigen hebben verklaard, het vlieg tuig te hebben zien cirkelen op geringe hoogte. Zij dachten, dat de bestuurder wel licht een landing voorbereidde en naar een goede plek zocht om zijn machine neer te metten. Op dat oogenbllk van het ongeval hing er rver dat deel van het land een fijne blauw achtige regen- en nevelsluier, waardoor alles in een waas gehuld was. Het ongeluk vond plaats in een dicht beukenbosch, dat zich ter zijde van den straatweg tegen een heu vel uitstrekt. Vermoedelijk heeft de piloot, die dezen weg door het dal volgde, dezen weg een mo ment uit het oog verloren en zijn machine „gestoken" om weer zicht op dien weg te krijgen. Die maakt op die plaats echter blijk baar een scherpe bocht, zoodat hij toen in het geboomte terecht is gekomen. De toestand van den geredden passagier, den Engelschman Glen Kidstone geeft geen 'eden tot bezorgdheid. De andere overleven de, de tweede bestuurder prins von Schaum burg-Lippe heeft verschrikkelijke brandwon den opgeloopen. Hij is buiten bewustzijn en rijn toestand wordt bedenkelijk geacht. De Britsche draadlooze dienst geeft o.a. nog de volgende bijzonderheden: De machine vloog met een snelheid van vel honderd mijlen per uur in de boomen de vleugel kwam ln de boomen te hangen en het middengedeelte van het toestel kwakte toen omlaag: een geweldige ontploffing volgde en een moment later stond alles ln lichte laaie. De prins von Schaumburg-Lippe kroop uit het wrak te voorschijn met bloed bedekt; hü rende weg van de plaats des onheils naar een nabijstaand huls om daar met Croydon te telefoneeren. Kidstone sprong door een der raampjes en vilde daarna de anderen helpen maar de vlammenzee belette zijn poging»"- Hij werd oer auto naar het Cottage hospitaal te Ca- terham vervoerd, waar hij eerst nog echter de vliegleiding van Croydon telefonisch op ie hoogte bracht. De Engelsche Minister van Luchtvaart beeft een telegram gezonden aan den Dutt- schen Minister voor Transportwezen, waar- 'n hij uiting geeft aan zijn diep leedwezen bij het vernemen van het vliegongeluk in Kent en de daarbij te betreuren menschenlevens. Sedert een paar weken rollen de enorme deuren van de nieuwe sluis «e IJmuiden heen en weer. Niet vom net dooi 'aten van zeekasteelen. Hiervoo: staat de Juis nog niet in verbinding met het ouitenwi.ter Ze schuiven log en langzaam ioor net water voor het later, passeeien van de zand bakken, die naar den grooten zandzuiger varen, welke de laatste weken bezig is met het wegzuigen van de laatste beletse.en die den toegang naar de nieuwe sluis van bui ten af nog verhinderen. Het nieuwe buitentoeleidingskanaal, ach ter het pantserfort om. .s zoc goea als ge reed Maar vlak vooi de sluis ligt nog al tijd de dam, waarox ei voorheen de toe gangsweg naar de besi aande sluizen lag Hij vormde de verbinding tusscben net sluisei- land en de Breesa-ip Deze verbinding gaat nu over de nieuwe sluis, terwijl men bez g is de dam snel te doen verdwijnen Door het voortdurend wegzuigen van het zand wordt hij ond»rmi'nd, waarnr het eene stuk na het andere instort sn in het water verdwijnt. Een bord „levensgevaarlyk" waarschuwt reeds voor het betreden van dit gevaarlijk gedeelte. j Binnenkort zal het buitenwater dus vrij naar de sluis kunnen stroomen, waarbij de groote deuren voor het eerst 1»i druk van het verval zullen hebben te weerstaan En zij zien er niet naar uit, dat zij onder den last zullen bezwijken! Op de sluis zelt is men druk ezig met de afwerking. De zware hekken worden reeds op hun plaats gezet en in de oe- dieningsgebouwen word. ae laat.-te nand gelegd aan de montag; van de installaties. Men weet dat nog één deut geplaatst moet worden Het buitenhoefd zat n.l. twee deuren krijgen De voorbereid'ngswerken hiervan vorderen snel Met den bouw van de directiegsbouwen is men begonnen De tijd nadert dus rts, waarop wij de officieele ingebruikneming van dit nachti- ge waterbouwkundige werk tegemoet kun nen zien Het zal onzen lezers waarschijnlijk inte resseeren, eens een paar vergelijkende cij fers te hooren ovei de bestaande en de nieuwe sluis. Deze cijfers immers geven een aardig beeld van de grootte van dit bouw werk en tevens laten zij uitkomen hoe straks massa-schuttingen zullen piaats heb ben. Bekend is dat de schutKolk var de nieu we sluis 400 M. lang en 50 M. breed is Die van de bestaande groote sluis meet 225 X 25 M. Nemen we nu als voorbeeld vier schepen: de „Brabantia". de „Roepat', de ..Jaron" en de „Waalstroom" Eerstgenoemd scl lp meet 20.300 ton; de tweede 7550; de derde 3200 en de laatste 1400 con Wanneer de Brabantia" in de oude sluis ligt, dan vult zy de geheeie kolk. In de nieuwe sluis echter zullen twee zu'ke sche pen ligplaats kunnen nemen niet alleen, maar er zal bovendier row ruimte te over zijn voor twee scheper van de afmetingen der ..Jason" Dar wordt dus in één schut ting 47000 ton tegelijk doorgelaten Typisch is ook de volgende vergelijking: In de bestaande sluis is ruimte voor 4 schepen, met afmetingen als de „Waal- stroom." In de nieuwe sluis is echter ruimte voor 12 van deze schepen d I driemeai zooveel. Dat dit van groote betp'kenls i„ zal men begrijpen, wanneer men de stijgende cijfers ziet van het scheepvaartverkeer door de sluizen. En dat het voordeel van massa schuttingen reeds opgeld. Kan doen wordt des Zaterdagavonds dikwijls bewezen Dan kan er een lange rt1 van zeescheper ln het kanaal liggen wachten op schutting. In verband met het justitieel onderzoek, dat wordt ingesteld naar de gedragingen van den directeur der gasfabrieken te Am sterdam naar aanleiding waarvan de recht bank termen aanwezig achtte om een huis zoeking te gelasten bij dezen hoofdambtenaar, hebben, meldt „Het Volk". B. en W. zich beraden over de vraag of, hangende het onderzoek der justitie, maatregelen dienen te worden genomen. Besloten is den gasdirecteur op te dragen verlof te nemen, totdat het na beëindiging van het onderzoek mogelijk zal zijn een de finitieve beslissing te nemen. De bewoners van den Jansweg en de Jansstraat kunnen, na maandenlang dat ge noegen ontbeerd te hebben, er weer op bo gen een tram door hun straten te hebben zien rijden. Hedenmiddag ruim half 3 tfeed zich dat heuglijke feit voor. Van nacht heef! personeel der N. Z. H. de railsverbin ding tusschen Jansweg en de viaduct aldaar tot stand gebracht en de eerste N. Z. H.- tram reed van middag ruim half 3 den Jans weg in verkeerde richting op. Dat mocht, want vooreerst was het één-richting-systeem nog niet ingevoerd en voorts gold het maar een proefrit. Men moest nl. het gelegde ma teriaal probeeren. De gebeurtenis trok nogal belangstelling, vooral bij de bewoners, die den proefrit te recht mochten beschouwen als een symbool van een spoedig intredend blijvend tram verkeer in hun straten. De railsverbinding op de Groote Markt is nog niet in orde gemaakt, maar dat is spoedig genoeg gebeurd. Eenige uren nacht werk en de zaak is klaar. Nog steeds is niet beslist, wanneer het eenrichtingsysteem ingevoerd zal worden. Dat hangt o.m. af van de plaatsing der bor den van Openbare Werken. Echter staat het vast, dat het systeem binnen enkele dagen in werking zal treden. De verschrikkelijke vliegramp nabij Kent in Engeland. De namen der slachtoffers. Bfj de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting 1930 in de Tweede Kamer zijn de leiders der S. D. A. P. en der A. S. fractie aan het woord geweest. Verschenen is het voorloopig verslag over „Koloniën." Critiek op den gouverneur en den commandant. Een proef zal genomen worden met de in voering van brieftelegrammen. De eerste bijeenkomst van Fransche kabinet. het nieuw* Een herdenkingsrede per radio, gewijd aan Prins Max van Baden. In de Chineesche provincie Sjanst zijn meer dan 2 millioen menschen den honger dood gestorven. Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Achteruit OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4 uur 46 min. Hoogste barometerstand 769 m.M. te La Ooruna: Laagste barometerstand 730 m-M. te Jan Mayen. Verwachting: Matige tot zwakken, weste lijke tot zuidelijken wind, aanvankelijk op. klarend, later weer zwaar bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk eenige regen, aan vankelijk iets koeler^ Het mogelijke debat tusschen V. A. R. A. en A. V. R. O. De heer Vogt is bang voor verbreking De heer Vogt, directeur der A. V. R. O., heeft thans weer een schrijven aan de V. A. R. A. gezonden, waaraan wij het vol gende ontleenen: Het spijt mij wel, dat u als voorsteller van een debat er op blijft aandringen, dat uw eigen wenschen ter zake van de wijze waarop dat debat zal worden gehouden, volledig in gewilligd zullen worden. Ik wil u nochtans dat voordeel niet onthouden. Ik eisch echter en dat Is mijn recht dat u, voordat ik mijn definitief antwoord geef, de onomwonden gegeven toestemming produceert van den directeur-generaal der P. T. T„ waarin Z. H. E. G. u de verzekering geeft, dat de op den debatavond uit te spre ken redevoeringenniet door of vanwege P. T. T. zullen worden onderbroken, noch te voren wat den inhoud betreft, eenige be perking zullen ondergaan, anders dan die door de wet duidelijk gesteld. I Het moet u, dank zij uw gevestigd aan zien bij P. T. T„ niet moeilijk vallen, de verlangde toestemming te bekomen. Het laatsie beletsel van Jen toegang naar de nieuwe sluis te IJmuiden verdwijnt. Op den achtergrond ziet men het vrije vaarwater naar zee Woensdagmiddag is het 6-jarlg zoontje /an den stalhouder Dekker uit de Koning straat te Beverwijk op den Alkmaarschen Straatweg aldaar zoodanig door een met voer- bieten beladen auto overreden, dat het ventje in hoogst zorgelijken toestand naar het Roo- 3e Kruisziekenhuis werd overgebracht. Nader vernemen wij, dat het ventje in het ziekenhuis is overleden. Een zware straf het gevolg Voor den Raad van Justitie te Batavia is tegen den heer W. Ch, de Koek, employé bij de factorij der Ned. Handel Maatschap pij, die 17 Mei j.l. zijn chef, den heer N E van der Stadt, met een revolver heeft be dreigd, een gevangenisstraf geëischt van 5 jaren. Te Djask aangekomen Het vijfde postvliegtuig vertrok gistermor gen om 5 25 uit Bagdad, en kwam om 10.22 uur te Bushir aan Het toestel is hier ge land, om benzine in te nemen en vertrok daarop om 11.10 uur naar Djask waar het om 16 30 uur arriveerde. Aan boord is alles wel. Heden zou de reis voortgezet worden. 3 maanden gevangenisstraf opgelegd Op 10 September j.l., heeft J. F. C. te- .echt gestaan voor den Amsterdamschen Po litierechter wegens het vernielen van een draad van het electriciteitsnet op de Heu- /ellaan te Hilversum, De bedoeling was geweest, om de verbin ding tusschen de V.A.R.A.-studio, waar op den 20en April, den verjaardag van prinses Juliana en tevens den vooravond van den arbeiders-feestdag 1 Mei, uitgezonden werd en den Hilversumschen zender te verbreken. Men had echter een draad van het lichtnet loorgesneden en dus gelukte de toeleg niet. Bfj verstek werd C. tot 3 maanden ge van- 'enistraf veroordeeld. Hy kwam in verzet en gisteren werd de zaak opnieuw behandeld, waarbij het vonnis werd bekrachtigd. Naar de „Leidsche Crt." meldt ,is door de gisteren gehouden vergadering van aan deelhouders van de N.V. „de Leidsche Cou rant" op zijn verzoek eervol ontslag ver leend wegens gezondheidsredenen aan den directeur dier Courant, den heer B. Lans In zfjn plaats werd tot directeur gekozcv de heer C. M. van Hamersveld, directeiK van het Noord-Hollandsch Dagblad K Alkmaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1