Stadsnieuws moord te Amstelveen Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Heringa Wuthrich, Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS EERSTE BLAD BLADZIJDE 2 Oliestook-mrichtingen Centrale Verwarming Twee oplichters te Serajewo gearresteerd i Een nieuwe politieke moord N. V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg maatschappij Statuten Nieuwe botsingen tusschen communisten en politie Rectificatie f De uitbarsting van de Santa Maria Agenda 9 November De finantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten Plotselinge dood De film „lm inneren Asien" Liefdadigheidspredikatie Oproep Adres van de Commissie Nazorg Publieke verkooping BILJARTEN Buitengewone Algemeene Vergadering van den L. T. B. Gevonden Dieren en Voorwerpen Het requisitoir en de verdediging Tegen de vrouwen der verdachten één jaar gevangenisstraf geëischt ik BLOEMENDAAL SANTPOORT KUNST EN KENNIS Wereldcongres van de Bioscoopindustrie De tentoonstelling Luik 1930 KERKNIEUWS Een geschenk aan Kardinaal Van Rossum LUCHTVERKEER De „Graf Zeppelin" naar de Noordpool RADIO-NIEUWS Proefuitzendingen PHOHI- zender MA^TAJÏFJJWS Barteljorisstr. 16- Tel. No. 10756 V erkoop. V erhuur, inruilen. Reparaties MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam BELGRADO, 8 Nov. (V.D.) Naar uit Serajewo gemeld wordt, hebben aldaar twee opzienbare arrestaties plaats gehad. De procuratiehouder van de Bosnische Handels- en Industriebank, Prnjatowitsch stelde zich ter beschikking van de justitie. Hij bekende meer dan 500.000 dinar te hebben verduisterd. Verder werd de intendant Manditsch ge arresteerd, die 450.000 dinar verduisterd had. SOFIA, 8 Nov. (V.D.) Donderdagavond hebben drie onbekende aanhangers van Pro- togeroff een moordaanslag gepleegd op den zestigjarigen te Varna wonenden revolution- nair Schichkoff. Deze werd door verscheidene schoten getroffen en gedood. Zijn metgezel len, aanhangers van Michailoffs, beantwoord den het vuur. Men neemt aan, dat hier wraak in het spel ts in verband met den moord, die korten tijd geleden heeft plaats gehad op Iltscheff. Overzicht vervoersopbrengsten In de maand October werden op de lijn I ScheveningenLeidenKatwijkNoordwljk (inclusief de stadslijn Deiden) vervoerd 122.601 personen; op de lijn II Leiden Heemstede 10.041; op de lijn III Amster damZandvoort 115.907 en op de stadslij- nen IV in Haarlem 74.315. In totaal 322.864 tegen 313.195 in October 1928. De opbrengst per dag K.M. bedroeg voor I 96.93; voor II 13.33; voor III 133.53 er voor IV 130.29 of gemiddeld 93.52, tegen 88.86 in October van het vorig jaar. derij 0.040.12 per stuk Pieterselie 0.03 0.15 per bus Prei 0.050.12 per bos. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. Zuivelhandel „De Nieuwe Melk weg", gevestigd alhier. HAMBURG, 8 November (V. D.) In de plaats van het verboden revolutie-feest had den de communisten Donderdag een protest demonstratie aan de graven van de gevallen revolutionnairen te Ohledorf bijeenge roepen. Terwijl deze demonstratie rustig verliet), kwam het in den nacht op verschillende plaatsen van de binnenstad tot communis tische ordeverstoringen. De politie moest, eenige optochten uiteen drijven, waarbij van den gummistok gebruik gemaakt werd. Een ernstige botsing had plaats op de groote Neumarkt. Ongeveer vijfhonderd communisten vielen de politie aan. De po litiebeambten werden met steenen, stukken hout en stukken asphalt bekogeld. Uit de vensters van de omliggende huizen werden voorwerpen naar de politie geslin gerd. Onder gejoel en gefluit en het geroep .Blaat de bloedhonden dood!" drong de me nigte op. Ten slotte moest van vuurwapenen ge bruik gemaakt worden, waarop de aanval lers op de vlucht sloegen. Drie personen konden worden gearres teerd. Verscheidene politiebeambten werden door steenworpen gewond. Het is niet bekend of communisten gewond werden. In mijn verslag omtrent de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, in het num mer van gisteren, staat in den aanhef: kasuitvoering. Dit moet zijn kooruitvoering. O. K. De schade LONDEN, 8 Nov. (V. D.) Uit New-York worden thans nadere bijzonderheden ge meld. omtrent de schade, die de uitbarsting van de Santa Maria in Guatemala heeft aangericht. De materieele schade in de on middellijke omgeving van den vulkaan wordt op twee honderd duizend pond sterling ge- raam. Ongeveer 25.000 personen zouden door de uitbarsting getroffen zijn. Hoewel het juiste aantal slachtoffers nog niet bekend is, kan worden aangenomen, dat het aan tal dooden en gewonden zeker zeshonderd zal bedragen. Tusschen de gloeiende lava ingesloten. LONDEN, 8 Nov. (V. D.) Naar de „Asso ciated Press" uit Guatemala meldt, wordt het aantal slachtoffers van de uitbarsting van de Santa Maria officieel vierhonderd ge raamd. Een vlieger heeft over het gebied in de omgeving van den vulkaan gevlogen en rapporteert, dat hij van betrekkelijk geringe hoogte vele mannen, vrouwen en kinderen kon zien, die door de gloeiende lavastroomen geheel zijn ingesloten. Het juist aantal slachtoffers van de uit barsting zal eerst na geruimen tijd kunnen worden vastgesteld. Men vreest evenwel, dat het buitengewoon hoog zal zijn. Sociëteit „St. Bavo." 2 uur opening Bazar Herstellingsoord, 6 uur Geel Wit, 7 uur gewone zittingen. St. Josephgezellen-vereeniging, Jansstraat 59. Van 8—10 uur geopend. Schouwburg Jansweg, kwart over 8 „Rose Marie." Stadsschouwburg, Wilsonsplein, 8 uur: Het Vereenigd Rotterdamsch Hofstad Tooneel „De Spooktrein". Palace, Groote Houtstraat, 8.15 uur Bioscoop voorstelling voor volwassenen. Luxor Theater, Groote Houtstraat 8.15 uur Bioscoopvoorstelling voor volwassenen. Rembrandt Theater, Groote Markt, 7 uur en kwart over 9 Bioscoopvoorstellingen. De uitkeering ingevolge de finantieele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten, welke berekend wordt naar uitgaven in 1926, 1927 en 1923 gedaan voor politie, lager onderwijs, armenzorg, werkloosheid en naar het be drag, verkregen uit de inkomstenbelasting, zal voor Haarlem worden bepaald naar genoemde uitgaven en inkomsten alleen over 1928, zulks in verband met de wijziging van het grondgebied, welke met ingang van 1 Mei 1927 plaats vond. De 74-jarige L. W„ wonende aan de De Clercqstraat alhier, zakte gisterenmiddag op het Wilsonsplein, omstreeks half twee plotseling in elkaar. In perceel 3 aldaar werd hij binnengedragen, alwaar hij spoedig over leed. Vermoedelijk is de* man door een hart verlamming getroffen. Men schrijft ons: Wat zeggen wij dikwijls tegen onze kin deren: „nu gaan de ooievaars weer naar het Zuiden". Weten ze dan, wat dat beteekent? Neen, wij ouderen zouden waarschijnlijk, wanneer de kinderen er verder op ingingen, ook met onzen mond vol tanden staan, want de aard rijkskunde, d;wij vroeger van de landkaart uit ons hoofd moesten leeren, boeide ons nooit verder en het bleef een landkaart in ons geheugen, het bleven atlassen en klanken. Totdat de films en de vliegmachines wer den uitgevonden. In Amerika gaat men al zoo ver, dat de kinderen hun aardrijkskundeles krijgen in de vliegmachine, zoodat zij het landschap met eigen oogen kunnen aanschouwen; maar wij, grooteren, wanneer wij niet in staat zijn om veel te reizen, verrijken onze kennis nu met de „film". Nu zullen wij na Zaterdagavond 23 No vember aan onze kinderen kunnen vertellen, dat de ooievaars uit de Hollandsche weilan den, wanneer het winter wordt, wegvliegen, heelemaal naar Bokhara, om op alle mos keeën en minaretten hun nesten op te zoeken. Wonderen van bouwkunst zijn het, zooais die nesten daar balanceeren op die slanke torens. Trouwens meerdere wonderen van gebouwen zullen wij dien avond in Bokhara kunnen zien, dikwijls vervallen grootheden, helaas. Mej. C. Hertz zal er van vertellen in het Gem. Concertgebouw op Zaterdag 23 Novem ber, des avonds om 8 uur. Zondag 10 November as. zal onder alle H.H. Missen in de kerk van St. Bavo (Ka thedraal) een liefdaaigheidspredicatie wor den gehouden door den Welerw. Pater Fran- kenmolen O. F. M. ten bate der talrijke arme zieken der St. Elisabeth'svereeniging. Daarna collecte met open schaal. Op den 27en October 1929 is mevrouw S., wonende te Bloemendaal in zeer zorgwek- kenden toestand op het Staten Bolwerk al hier aangetroffen en enkele oogenblikken daarna overleden. Mevrouw S. moet in het bezit zijn geweest van een hoed, een parapluie en een taschje, vermoedelijk inhoudende een bedrag aan geld. Aangezien deze voorwerpen niet op haar zijn bevonden en ook niet in haar nabijheid zijn aangetroffen, verzoekt de Commissaris van Politie te Haarlem de personen, die hier omtrent inlichtingen kunnen verstrekken, zich zoo spoedig mogelijk te willen vervoe gen aan zijn bureau, afdeeling Justitieele Dienst. Naar bekend is, werd door de Sociaal democratische raadsleden Reinalda, W. G. van Vliet, J. A. Schol: en mevr M. Maar- schall-Komin bij den Raad der gemeente Haarlem een voorstel ingediend om over te gaan tot hervorming van net Burgerlijk Armbestuur in een Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. Onder dezen dienst zou ingevolge dit voor- Stel ook ressorteeren (punt 5): Zorg en werkverschaffing voor onvolwaar dige arbeiders, zwakzinnigen, blinden en andere invaliden." Naar aanleiding van dit voorstel hebben echter de voorzitter en secretaris van de verbandscommissie Nazorg tot den Raad der Gemeente Haarlem het volgende adres ge licht: Ondergeteekenden, voorzitter en secreta ris van de Verbands-commissie Nazorg, ver zoeken U, om punt 5 van raadsstuk no. 327 (1929) luidende: tot de taak van den dienst behoort: zorg en werkverschaffing voor onvolwaar dige arbeiders, zwakzinnigen, blinden en andere invalidenmet aan te nemen. w.g. P. VOLGER, Voorzitter, w.g E. P. SCHUYT, Secretaris. Tevens is door de Commissie van Toezicht over de Haarlemsche Werkinrichting en dooi de Blinden-Commissie (alle met algemeene stemmen) aan Burgemeester en Wethouders verzocht op dit punt van de agenda een Afwijzend prae-advies uit te brengen. Woensdag 13 November, 's morgens 10 uur, zal in het Brongebouw te Haarlem een openbare verkooping plaats vinden. Geveild zullen o.a. worden: antieke en moderne meubelen, Perzische tapijten, moderne en oude schilderijen en een partij wijnen. De goederen zullen te bezicntigen zijn vanaf heden dagelijks van 105 uur. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de ad vertentie, voorkomende in dit nummer. i Dinsdag 5 November speelden T. O. G. en ,,'t Spaarne" hun 3en wedstrijd voor den massakamp in 't clublokaal van T.O.G., café van den heer Hommels. Zomervaart. Deze wedstrijd werd beslist in het voor deel van T.O.G met 297 car. voor T.O.G. tegen 271 car. voor ,,'t Spaarne". Dinsdag 12 November vindt in het café van den heer P Brugman, Dubbele Buurt No. 76, clublokaal van ,,'t Spaarne", de 4de wedstrijd plaats. GROENTEMARKT TE HAARLEM Appelen 0.060.36 per K.G. Peren 0.05 —0.50 per K.G. Bloemkool 0.150.30 per I stuk Roode kool 0.050.12 per stuk Gele kool 0.10—0.16 per stuk Groene kcol 0.030.10 per stuk Andijvie 2.404.60 per 100 struik Spinazie 0.901.20 per kistje Boerekool 0.350.60 per kistje Wortelen 0.100.18 per bos Spruiten 5.006.50 per zakje Brusselsch lof 0.300.36 per K.G. Knolselderij 0.060.12 per stuk Sel- Donderdag hield te Haarlem de R. K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond een buitengewone algemeene ledenvergadering, ter verkiezing van een Algemeen Voorzit ter. De afgetreden Bondsvoorzitter, Zijne Excellentie Mr. Dr. L. N. Deckers, was me de op de vergadering aanwezig. De Vice-Voorzitter, de hr. Jac. Groen Az. te Zuid-Scharwoude, bracht in een korte rede de verdiensten van Z. E. Deckers als voorzitter van den Bond naar voren. Als blijk van dankbaarheid hiervoor, werd aan Z. E. een bord in Delftsch blauw aangebo den namens de leden en instellingen van den L. T. B. Als nieuwe voorzitter werd gekozen de heer G. W. Kampschöer, Burgemeester van Monster. Na deze belangrijke punten werd de be grooting voor 1930 onveranderd goedge keurd. De voorstellen der afdeelingen werden overeenkomstig het prae-advies van het Hoofdbestuur aangenomen. Terug te bekomen bij: Hoed, Bakenesser- graeht 36, bankbiljet, v. Diemen, Koolsteeg 3, beursje met inhoud. Baak, Groendaalsteeg 18, bril. Meijers, Bellamystraat k3, bril. Weber, Regulierstraat 36, doosje met inhoud. Kennel Fauna, zwarte hond, gebracht door Verseveld, L. Margarethastraat 40a; zwart hondje, gebracht door Jonker, Pepijnstraat 12. Schouten, v. Zeggelenstraat 23, hand schoen. Zegwaard, Haarl-liedestraat 15, kin derhandschoentje. v. Straten, Wijk aan Duin 450, portemonnaie met inhoud. Stap horst, Spaanschevaartstraat 9, rozenkrans. Huijzen, Ged. Schalkburgergracht 44, riem. Glimmerveen, Indischestraat 96, sleutel. Wilhelminabazar, Hputplein, idem. Terug te bekomen bijBur. v. Politie, Sme- destraat, sleutels, bril en ballen; Kennel „Fauna": zwart-bruin hondje, gebracht door v. d. Wal, Timorstraat 79; gestroomde her der, gebracht door Meijer, Spoorhuis 11, Lie- brug; bastaard herder, gebracht door v. Tol, Jansstraat 77; zwart-bruine hond, gebracht door Bakker, Kennemerplein 14; Postkan toor, Gedempte Oude Gracht, handschoenen; Bakker, Kruisstraat 23, gele herdershond: Kennel „Fauna": grijs katje, gebracht door Heck's Lunchroom, Kruisweg; grijs-wit katje, Reeds meldden wij gisteren in het kort het requisitoir van het O.M. in de strafzaak te gen de moordenaars uit Amstelveen. Hieronder laten wij nog volgen het verloop der rechtszitting. Het verhaal van D. Verd. D. verklaarde, dat hij sinds vier jaar met Van P. omging. Van P. had hem verteld dat er bij Hoogeveen geld was te stelen Hii had daarbij opgemerkt, dat de vrouw altijd thuis was en dus van kant zou moeten ge maakt worden. Het plan was aanvankelijk, het misdrijf met Paschen te volvoeren, doch er deed zich voor 16 Mei geen goede gelegenheid voor. Op genoemden dag zijn beiden te half negen per fiets van huis gegaan en toen het twee tal onderweg Hoogeveen zag voorbijgaan ze! Van P.. „Zoo'n kans krijgen we nooit weer!" Beiden hebben toen nog geruimen tijd in de buurt van Hoogeveen's woning rondge zworven: zij zagen vrouw W. op een oogen- blik naar buiten komen. Toen zij weer naar binnen ging volgde Van P. haar, ook D. deed dit. Toen de vrouw zich over het fornuis boog, heeft Van P. haar vastgegrepen en op den grond gedrukt. D. liep toen naar buiten, doch is door Van P. weer teruggeroepen. Het touw zat toen reeds om den hals van het slachtoffer. Van P. riep: „Hou je hand op haar mond!" D. heeft dat toen gedaan en daar de vrouw, die hevig rochelde, ook met haar handen ging slaan, heeft D. haar han den vastgegrepen, waarna Van P. ze met een riem vastsnoerde. Pres. (tot verd. D.)Heeft u de wouw ook geslagen?" Verd. D.: „Neen". Pres.; U had bloed aan uw handen, dat bloed moet uit den mond van de vrouw zijn gekomen! Op vragen van het O. M. mr. de Blécourt, deelt verd van P. mede, dat hij D. eens een breekijzer uit den zak had zien halen. D. liet toen doorschemeren, dat de vrouw met dit voorwerp best „kapot" zou kunnen worden gemaakt. Verd. D. (opspringend): Je staat te lie gen, vuile schooier! Verd. P.: D. heeft thuis ook nog een ha mer gemaakt; hij heeft er over gesproken om daarmee de vrouw te dooden. Ook waren we eerst van plan om peper mee te nemen! Verd. D. ontkent dit. Wel heeft hij met zijn vrouw, die in het Binnengasthuis werk zaam was, over chloroform gesproken. Ook had Van P.'s vrouw twee maskers gemaakt. „Dan kermen ze je niet!" had ze gezegd. De maskers zijn wel gepast maar niet gebruikt. Nadat getuige-deskundige mejuffrouw dr. A. J. Scholte, die de sectie op het lijk heeft verricht, verklaard had, dat het slachtoffer door verstikking om het leven is gekomen, werd de psychiater dr. H. J. Overbeek ge hoord, die de verdachten heeft onderzocht. Op verzoek van het O.M. werden de ver dachten uit de zaal geleid, daar de Officier er principieel bezwaar tegen had, dat de ver dachten bij dit verhoor aanwezig zouden zijn. Dr. Overbeek komt in zijn raport, dat hij te zamen met dr. S. P. Bakker heeft opge maakt, tot de conclusie, dat beide verdachten toerekeningsvatbaar zijn en dat er weinig kans is, dat zij te verbeteren zijn. Dat Van P. invloed op D. zou hebben, achten deskundi gen niet waarschijnlijk. Nadat de verdachten weer waren binnen geleid en nog eenige getuigen, o.w. de land bouwer Hoogeveen waren gehoord hun ver klaringen leverden geen nieuwe gezichtspun ten op was het woord aan het O.M., mr. de Blécourt, voor het houden van zijn requisitoir Na woorden van deelnemen te hebben ge sproken met het slachtoffer, bracht spr. hulde aan de opsporingsambtenaren, die in deze zaak zulk uitstekend werk hebben ver richt, en vooral ook aan de Amsterdamsche politie, die een staaltje van degelijke recher che heeft laten zien. Spr. wil hier met nadruk op wijzen, aangezien er den laatsten tijd aan de politie harde noten te kraken worden ge geven. Laten die felle critici toch bedenken, dat ook indien zij in gevaar zijn het geheele corps van stedelijke en provinciale politie, alsook de maréchaussee, gereed staan om ook hen te helpen Tot de zaak zelve komende wees spr. op het feit, dat hij geen oogenblik bij het verhooren van deze beide mannen gedacht heeft dat hij te doen had met ontoerekenbare daders en ook de psychiaters zijn tot deze conclusie gekomen. In een afgelegen streek hebben deze beide mannen, die toerekenbaar zijn, een geheel weerlooze vrouw vermoord, een vrouw, die nog wel voor Van P. goed is geweest. Uitvoerig betoogde spr. hierna dat ook D. als mededader en niet als medeplichtige moet worden veroordeeld. Van D. zegt het reclas- seeringsrapport, dat hij een geboren misda diger is. Toen hij van P. leerde kennen, brak er een reeks misdrijven los. Samen hebben zij tal van. inbraken gepleegd; D. lichtte bovendien, de crisiscommissie op. Ook Van P. is „een pot nat", hij mishandelde zijn vrouw; hij trapte zijn hond, zoodat het beest aan verbloeding stierf. Wat de strafmaat betreft, wees spr. er op, dat er in de Tweede Kamer, vooral van anti- revölutionnaire zijde, verlangens opduiken voor wederinvoering van de doodstraf. Spr. is er dankbaar voor, dat deze straf niet meer bestaat, doch als men van aangezicht tot aangezicht komt te staan met een misdrijf, zóó monsterlijk als het onderhavige, dan kan men zich bijna niet voorstellen, dat er men- •;dO ..te schen zijn, die niet het standpunt der ver gelding deelen. Spr. deelt in deze zaak de meening van den leider van het parket de meening nl... dat op deze menschen slechts de allerzwaarste straf van toepassing kan zijn. De Officier conclu deerde tot schuldigverklaring van beide ver dachten aan moord in vereeniging en aan diefstal in vereeniging en eischte levenslange gevangenisstraf. (Beweging in de zaal en op de tribune; de verdachten blijven onbewogen voor zich uit staren). De verdediging De verdediger van D., mr. M. Schorlesheim, oefende critiek uit op het feit, dat in de dag vaarding de feiten moord en diefstal afzon derlijk waren ten laste gelegd; beide be- hooren z.i. tot één complex van handelin gen en het gaat niet aan ze te splitsen. Uit voerig betoogde pi. vervolgens dat zijn cliënt z.i., alleen als medeplichtige en niet als me dedader veroordeeld zal kunnen worden. En wat overigens de strafmaat betreft; le venslange gevangenisstraf acht pl. te zwaar, ondanks de gruwzaamheid van het misdrijf. Denk u eens in. heeren rechters, aldus be sloot pl., wat het beteekent om de gevan genis in te gaan om er nooit meer levend uit te komen! Ook een moordenaar is een mensch! f Mr. A. Zeldenrust, voor Van P. pleittende. betoogde, dat de dagvaarding niet voldoet aan de eischen van duidelijkheid, welke men er aan mag stellen. Voorts het rapport van de Zedelijke Ver betering ter sprake brengende wees pl. er op, dat de misdadige periode van Van P. pas was begonnen, toen hij met D. kennis maakte. Dit geeft te denken, pi. riep ten slotte de clementie der Rechtbank in. Van de gelegenheid van het laatste woord maakte D. gebruik door te zeggen: Geef me straks op de binnenplaats den kogel, dat heb ik liever dan levenslang! Van P. kon niets zeggen hij huilde, zijn gelaat in zijn zakdoek verbergend. Uitspraak 21 November. De vrouwen van de verdachte staan wegens heling terecht In de 's middags voortgezette zitting van de Vijfde Kamer der Rechtbank alhier ston den terzake opzettelijke heling, de vrouwen van J. P. D. en D. van P. terecht, tegen welke beide mannen des morgens levenslange ge- gevangenisstraf was geëischt terzake van de door hen gepleegden roofmoord te Amstel veen. Beide vrouwen, resp. 45 en 26 jaar oud, worden er van beschuldigd, dat zij uit de op brengst in geld van een in pand gegeven gouden horloge en uit het geld, verkregen door de wisseling van een bankbiljet van zes tig gulden (bankbiljet en horloge zijn naar men weet de buit van den roofmoord), voor deel hebben getrokken door opzettelijk een deel van dit aldus verkregen geld ten eigen voordeele te gebruiken. Vrouw D. verklaarde op vragen van pre sident mr. Van Roy en dat zij in opdracht van haar man, het bankbiljet van zestig gulden gewisseld had, maar dat zij er zelf nooit een cent van had gebruikt. Zij wist dat het geld van diefstal afkomstig was; echter niet dat deze diefstal was gepaard gegaan met een moord. Verd. erkende een deel van het geld in haar huishouden te hebben gebruikt. De vrouw Van P. verklaarde, dat haar man haar gezegd had het geld en het hor loge te hebben gegapt. Van de opbrengst van het gestolene heeft verd. een deel gebruikt voor het repareeren van haar fiets. Ook er kende get. dat zij twee maskers had gemaakt, dit was echter uit een „lolletje" geschied, en zij had tegen haar man en tegen D. gezegd: jullie gebruiken ze niet, hoor! Voorts ontkende vrouw Van P. dat zij, doelende op het slachtoffer, gezegd zou heb ben; „Had dat ouwe wijf maar een doodklap gegeven! Het O.M. mr. de Blécourt, achtte ten aan zien van beide verdachten bewezen, dat deze zich hebben schuldig gemaakt aan opzette lijke heling, hierin bestaande, dat zij voordeel hebben getrokken uit de opbrengst van ge stolen goed. Spr. wees er voorts op dat, wat van deze vrouwen is gebleken, wel buitenge woon erg is. Beide vrouwen hebben gepro fiteerd van inbraken, die hun mannen ge pleegd hebben; van vrouw D. wordt boven dien beweerd, dat zij op 't oogenblik al weer relaties heeft met een anderen man en ook vrouw Van P. zal dien weg wel uitgaan. Daar door bestaat het gevaar, dat deze vrouwen andere mannen weer tot misdrijven zullen aanzetten. Een en ander in aanmerking nemende, eischte de officier tegen elk der vrouwen een jaar gevangenisstraf en vroeg hij tevens haar onmiddellijke gevangenneming. De verdediger van vrouw D. mr. Talma, was van oordeel, dat bij het aanwezig mate riaal geen veroordeeling van zijn cliënte mo gelijk zal zijn en vrijspraak zal moeten vol gen. Mocht de Rechtbank anders oordeelen dan drong pl. aan op een voorwaardelijke veroordeeling. Overigens verzette pl. zich tegen de ge vraagde onmiddellijke gevangenneming. De Verdediger van vrouw Van P. mr. Zel denrust, concludeerde in zijn pleidooi tot een voorwaardelijke veroordeeling voor het geval, het college overtuigd mocht zijn, dat het wettig bewijs is geleverd. Ook pl. verzette zich ten sterkste tegen de gevorderde gevangen neming. Na Raadkamer besliste de Rechtbank dat er geen termen waren, om het verzoek van 't O.M. in te willigen. Uitspraak 21 November a.s. gebracht door IJzerman, Ged. Schalkbur- gergracht 71; Klanderman, Indischestraat 71, melkbus; Koster, v. Costen de Bruijn- straat 73, portemonnaie met inhoud; Speek, Berckheijdestraat 23rood, idem; Mulder, Amsterdamschevaart 76rd., studentenpet; Schuurman, Gasthuisvest 10, hondenpen ning; Jonker, Hyacinthienlaan 43, rijwiel- belastingmerk; v. d. Kroft, Zonnebloemstraat 21, idem; Zwiers, Coltermanstraat 8, idem; Stiphout, Farklaan 63, ring; Dijk, Cornelis- steeg 13, sleutel v. melkbus; Bur. van Politie, Smedestraat, sokken; v. Koningsbruggerr; Ged. Raamgracht 10, taschje met inhoud; Greijman, J. v. d. Bergstraat 2 (Heemstede), zak; Kloemiers, Gierstraat 68, anthraciet. Gemeenteraad Een openbare vergade ring van den Raad der gemeente Bloemen daal wordt gehouden in het Raadhuis te Overveen op Donderdag 14 November 1929, te 10 ure, voort te zetten 's namiddags 2 uur en c.q. 's namiddags 8 uur. Turnvereeniging De turnvereeniging „Santpoort" besloot, in haar gister gehouden vergadering, tot uitgifte van rentelooze aan- deelen voor den aankoop van 'n piano. Het be stuur werd uitgebreid met mej. A. Vellinga en den heer A. Tabernal. In de bestuursvaca- ture werd benoemd mevr. Menet. Alsnog werd besloten een feestavond te houden, waarvoor een commissie werd aangewezen. Van 27 Juni le Brussel De Belgische regeering heeft officieel la ten weten, dat zij het beschermschap van het in 1930 te houden wereldcongres voor de bioscoopirdustrie aanvaardt Dit congres za) van 2 tot 7 Juni te Brussel plaats heb ben. Achttien landen zijn reeds ingeschre ven. Bijzondere commissie voor de Ned. afdeeling der wetenschappen Bij ministerieele beschikking zijn benoemd tot leden van de bijzondere commissie voor de Nederiandsche afdeeling der wetenschap pen van de in 1930 te Luik te houden inter nationale tentoonstelling van industrie, we tenschappen en hare toepassingen, de heeren prof dr E. Cohen en prof. dr. E. van Ever- dingen. te Utrecht prof. dr. W. J. de Haas, prof. dr. L. van Itallie en prof dr. W. H. Keesom, te Leiden, prof. dr. ir. A. J. Kluy- ver, te Delft, ir. E. de Kruyff, lid en gedele geerde van het uitvoerend comité, prof. dr. A. K. M. Noyons en prof. dr. L. M. R. Rutten, te Utrecht, prof. dr. W. de Sitter, te Leiden, prof. dr. F. A. F. C. Went, te Utrecht, prof. dr. P. Zeeman, te Amsterdam en prof. dr. H. Zwaardemaker, te Utrecht, en tot lid en secretaris de heer dr. C. A. Crommelin, te Leiden. Bij Kon. besluit is prof. dr. J. van der Hoeve, te Leiden, tot iid en voorzitter aan gewezen. Agenta Fides meldt: De leerlingen van het Urbaansch College der Propaganda heb ben aan Z.Em. Kardinaal van Rossum, Pre fect van de H. Congregatie der Propagan da, bij gelegenheid van zijn Gouden Pries terfeest, dat op 17 October werd gevierd, een som gelds aangeboden, die voldoende was voor den vrijkoop van 40 kleine hei denen, die onder den naam Willem zouden moeten worden gedoopt. Deze kinderen zullen uit verschillende deelen der verschillende missies genomen worden. Ieder van hen zal worden gefoto grafeerd, en de portretten zullen den hoo- gen jubilaris worden gezonden. Natuurlijk werd dit origineel m delicaat geschenk aangeboden door het College der Propaganda, dat in 1627 door Paus Urbanus VIII werd opgericht, om „jongelieden uit al le naties voor het priesterschap en het ka tholiek apostolaat voor te bereiden en te bekwamen, opdat die zich later over de hee- le wereld zouden verspreiden, teneinde het katholiek Geloof te verbreiden en te ver dedigen." Thans telt het Urbaansch College 95 leer lingen, die 27 verschillende naties vertegen woordigen. De gebouwen die nog in aan bouw zijn zullen 300 leerlingen kunnen op nemen. Een landing in het onbekende gebied NEW-YORK, 7 Nov. (V.D.) De pen ningmeester van de Aero-Arctic (Vereeni ging voor het onderzoeken van Poolstreken door luchtvaartuigen), dr. Walther Blei- stein, die zich op 't oogenblik te Washing ton bevindt, om den bijstand en de hulp van de Amerikaansche Marine en het Mi nisterie van Handel te vragen bij de pocl- vlucht, die in 1930 zal plaats vinden, gaf een verklaring over den voortgang van de voorbereidende werkzaamheden voor deze vlucht van den „Graf Zeppelin". Hij deelde o.a. mede. dat een landing van het lucht schip in het nog onbekende gebied zou plaats vinden. 12 wetenschappelijke perso nen, waaronder 3 Amerikanen, zullen de Poolvaart medemaken. Proefuitzendingen van den PHOHI-zender te Huizen zullen plaats vinden op de volgen de data en uren; Maandag 11 November 12.30—16 G.M.T. Woensdag 13 November 1315.30 Donderdag 14 November 12.3016 Vrijdag 15 November 12.3016 De golflengte is 16.88 Meter. BARNEVELD, 7 Nov. Eieren. Aanvoer 550.000 stuks. Prijzen witte 10.50—11.25, bruine 11.2512.00. Handel tamelijk. GOUDA, 7 Nov. Kaas. Ter markt waren 284 partijen. Prijzen: rijksmerk le s. 57— 61, 2e s. 53—56, zware 63. Handel matig. BOVENKARSPEL, 7 Nov. „De Tuinbouw" Aardappelen gr. m. per baal 0.75—0 85. idem Blauwe per baal 1.80, idem Eigenheim. 0.80, Uien, groote gele 1.101.75, idem Drielingen 0.701.10, idem Nep 1 752 00 alles per baal, Bloemkool I per 100 stuks 23.80—38.70, idem II 11.60—27 40, idem III 5.0010.30, Roode Kool per 100 K.G 2.40— 3.80, Gele kool 3.604.50, Bieten groot* per 1000 6.909.70, idem kleine 3.104.60, Slaboonen per 15 K.G 2.303.00. NIEUW-VENNEP7 Nov. 1929. Eieren- veiling. E. N V. Hotei J de Groot, N. Ven nep. Aanvoer: 50(0 kipeieren f 9.60— f 12,60 per 10G stuks eendeieren f 8.50— f 9.60 per 100 stuks, kipDen f 1.30f 1.40 per stuk, hanen f 0.50f 1.50 per stuk, ko nijnen f 1.00f 2.60 per stuk. Handel vlug. HOOFDDORP, Graanmarkt. 7 Nov. Tarwe f IX—f 11.25, rogge f 8.25—f 8.75, Cher. Gerst f 9f 9.50. Haver f 7.75f 8.25, D. boonen f 15f 16. P. boonen f 11— f 11.50, Karwei f 39—f 40, Maanzaad f 35 tot f 38, Geel Mosterd f 25f 27. Kanarie f 20—f 21, Gr. Erwten f 14—f 14.50. Alles per 100 K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 8 November. 9400 Kg. Wortelen 2.10—2.50; 2800 stuks Bloemkool ie soort 18.5027; 2de soort 4.80—10; 32000 Roode kool 2.30—4.40; 16700 Gele kool 4.10—6; 8000 Vroege Witte Kool 0.70—Ï.10; 26.000 Deensche Witte kool f 1.60—3.40; 15000 Uien f 3.40—3.90; Drie lingen 2.402.50; Nep 4.404.70 4600 Bieten 1.90—2.60; 1300 Witkrop 0.70—1.90, VRIJDAG 8 NOVEMBER Parijs 9.70 9.80 Brussel 34.60 34.70 Londen 12.08 12.09 New-York (cablet 2.47% 2.48% Bertyn 59.20 59.30 Zttrtcb 47.95 48.05 Rome 12.95 13.05 Madrid 35.— 35.10 Oslo 66.30 66.45 Stockholm 66.45 66.60 Kopenhagen 66.30 66.45 Praag .m... 7.30 7.40 Ween en 34.80 34.90 27.— 29.— VRIJDAG 8 NOVEMBER Vorige Koersen Openmg neden Staatsieeningen i% Nederland 1919 5% Nederland 1918 IH Neden. 1916 iy, Nederl. 191? V/,% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My.... Industrieën Marg Unie Calvè Delft AJg. Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda Cert. Fisk Rubber Separator Sweedsche Lucifers Mijnbouw Soeton Mijnbouw.. Alg. Exploratie Petroleum Tortscne Petr. Gaboes ••••••••••••a* Kon Olie Periak Peudawa Continental Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Den Batavia Rubt Rott Tapanoell Serbadjadl Sliau V l. O. O. Allied tntercontln Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem Elgend Kon. Ned Stoomb Scheepvaart- Unie Marine comm Marine pref Suiker H V A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic Mllw St Paui Kansas City South Erie Rallr Prolongatie 101 101 99% 99% 95% 101 101 99% 99% 95% 218% 155 168% 168% 367 153% 138 207% 470% 383 163 143 210 491 172 5 134% 290 138% 168% 153 179 392% 40 401% 25% 18 196 150 127% 77% 150 55 106% 62% 5% 196% 150 128 150 105 b 65 41% 38 80 '93% 25% 25 VB 196 26% 569% 583 150 387 361% 105 388% 59 395 356 105 ,39( 221 42% 23% 80% 51% 226 45 23% 54 4%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2