Stadsnieuws WEILLenZOON SPOhf EU WEDSTRIJDEN Sint-Nicolaas-Cadeaux TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 Problemen der hedendaagsche beeldende kunst Auto te huur gevraagd, zonder chauffeur Een nieuwe bloeiende industrie in Haarlem Apostolaat der zieken Het ijshockey-spel te Haarlem STADSSCHOUWBURG Herfststemminë ro BILJARTEN VAN ONZE RECHTBANK Jubileum van de Biljartvereeniging „Haarlem Noord" WIELRENNEN De „Zesdaagsche" te Berlijn VOETBAL Nederland en het wereld kampioenschap voetbal ZWEMMEN Nederlandsche zwemsters in Aken De Variola breidt zich uit in Den Haag De „Zesdaagsche" te Stuttgart DAMMEN De Culemborgsche moordzaak GEMENGD NIEUWS Dienstbode uit de dakgoot gevallen BARTELJOR1SSTRAAT 26/28 BONTWERKERS DAMESKLEEDERM AKERS Het 011de „Oefco" g<' den Spaamdammerweg, waar thans de firma Oud »s gevestigd. De wagen daarna voor 35 verkocht Een autohandelaar uit Apeldoorn is bijna het slachtoffer geworden van een Drutale verduistering. Er vervoegde zich bij hem m het begin dezer week een net gekleed teer, die een auto wilde huren zonder chauffeur, voor een tocht naar Wassenaar. De auto handelaar willigde het verzoek in en de wagen werd medegegeven. De netgekleede heer, die later zekere D. bleek te zijn, reed naar Amsterdam, waar hij in een caiê ken nis maakte met iemand die naar Bloemen- daal moest, aldus de „Tel." D. verzocht hem mee te rijden, hetgeen gescliièdde. Onder weg zeide hij, den auto wel te willen ver- koopen. De ander had daar wel ooren naar, te meer. toen hij den prijs hoorde, n.l. ƒ50. Dit was hem blijkbaar nog te veel, want hij probeerde den wagen voor een nog lagere som te koopen. Beide heeren werden het ten slotte op een pnjsbasis van 35 eens, waarvoor de geheele auto met toebehooren in handen van den Bloemendaalschen reis gezel overging. De vreugde duurde echter slechts kort, want de Apeldoomscne re cherche, gewaarschuwd door den autohan delaar, die zich reeds bedrogen voelde, alar meerde de politie in den lande, om op den bewusten wagen te ietten. Toen de Bioe- mendaaische recherche den wagen voor de deur van een der ingezetenen zag staan, werd het koopje in beslag genomen en naar de herkomst gevraagd. D. kon spoedig opgespoord worden en is te Haarlem m ar rest gesteld, zoodat de handel hem ten slotte nog wel duur te staan zal komen. Geschenk aangeboden aan Z. H. den Paus Gistermorgen heeft Z. H. de Paus in langdurige audiëntie ontvangen Mgr. dr. B. Eras, procurator van het Nederlandsche Episcopaat te Rome, pastoor L. J. Willen- borg, uit Bloemendaal en kapelaan Van den Hoek, uit Antwerpen, die Z. H. namens het Apostolaat der Zieken een prachtig album aanboden, met fraaie penteekeningen ver sierd,alsmede een offergave, zulks als ge schenk bij 's Pausen Jubileum. De H. Va der bewonderde het album zeer, prees het werk van het Apostolaat, zegende de daar aan arbeidende priesters en alle leden en in het bijzonder de religieuse, die het album calligraf eerde. Z. H. schonk den bezoekers een herinne ringsmedaille, dankte bij het heengaan op nieuw voor de geschenken en schonk den zieken van het Apostolaat nogmaals van ganscher harte Zijn zegen. Een wisselbeker voor de Middelbare Scholen In den afgeloopen winter stond het IJs- hockey-spel in het brandpunt van de be langstelling. Ieder rechtgeaard jongmensch had zich een „stick" aangeschaft, het hoofdmateriaal om te kunnen spelen. De sportbladen ston den vol foto's en enthousiaste artikelen en toen hier op de Ijsbaan aan de Kleverlaan de groote match tegen de Belgen zou plaats vinden, bleek de belangstelling grooter dan men had durven verwachten. Het bestuur van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken wil dit mooie winterspel nog meer aanmoe digen, vooral onder de jongelui. Daarom heeft de vergadering zich gister avond één verklaard met een voorstel, om een wisselbeker beschikbaar te stellen voor de scholen voor Middelbaar Onderwijs te Haarlem, die tegen elkaar in een ijshockey- wedstrijd zullen uitkomen. Als er nu maar ijs komt dezen winter, dan zijn we klaar. Het bedrijf der fa. Wed. G. Oud Pzn. Co. Sinds ongeveer een jaar is aan het Noor- der-Spaame, ter hoogte van de Floresstraat, in het oude gebouw „Geko", gevestigd de wijnkooperij en likeurstokerij der firma wed. G. Oud Pzn. en Co. Het is wel interessant eens een en ander uit de geschiedenis van deze firma te ver melden, aangezien daaruit blijkt, wat by goed aanpakken, degelijk inzicht en kennis van zaken door een zaak bereikt kan worden. De firma Oud heeft daarvan een door slaand bewijs geleverd. In 1877 begon de firma nJ. op bescheiden schaal in een winkel te Purmerend haar zaak. Het afzetgebied bepaalde zich in den aanvang tot de provincie Noord-Holland, maar spoedig volgden filialen te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. Maar nog stel den 4e ijverige firmanten zich niet tevreden. Daarom gingen zij ook het buitenland en onze Koloniën bewerken, waardoor reeds vrij spoedig kon worden overgegaan tot de op richting van een eigen verkoopkantoor te Soerabaja, later gevolgd door Semarang en Batavia. Thans wordt N. O.-Indië syste matisch zelfs door een vijftiental eigen vertegenwoordigers bewerkt. De producten van de firma treft men ook aan in de buffetten van tal van groote bin nen- en buitenlandsche Stoomvaartlijnen. Allereerst heeft de firma haar groote be kendheid te danken aan haar beroemd ge worden Kinawijn; met haar andere wijn soorten is het precies zoo gegaan, en vooral is dat het geval met haar Kaapsche wijnen, die ongeveer 25 jaar lang in het vergeet boek waren geraakt. Een der firmanten be zocht persoonlijk Zuid-Afrika om zich ter plaatse op de hoogte te stellen en opende relaties met de Coöperatieve Wijnbouwers Vereeniging van Zuid-Afrika, waarbij meer dan 3000 wijn-produceerende boeren zijn aan gesloten. Het resultaat van dit zakenbezock was, dat de firma ook in dit onderdeel van het wijnvak kan bogen op ongedacht succes. Hiermede zijn we er echter nog niet, want in Frankrijk en Portugal koopt de firma zelf den oogst op. Daardoor weet ze volkomen wat ze daaraan heeft. Begrijpelijk is dus, dat men tengevolge hiervan in staat s, cliën- teele het beste te leveren van wat de markt oplevert. Het devies der firma luidt: „eerst de kwa liteit en dan de prijs" en hieraan is het wel te danken, dat zij haar debiet tot een der be langrijkste in haar branche heeft kunnen opvoeren. Zoo behoeft het niets te verwonderen, dat voor bewerking van een en ander een gewel dig gebouwen-complex benoodigd is een complex, van een paar duizend M2. In mooie, ruime en luchtige werkplaatsen, en flinke opslagplaatsen zijn duizenden fles- schen in keurige regelmaat opgestapeld; in de distilleerderij worden de fijne likeuren op ouderwetsche degelijke wijze bereid, terwijl de magazijnen vaten en reservoirs van onge kende afmetingen bevatten, en de meest mo derne machines aangewend worden. Haarlem kan er terecht trotsch op gaan, een dergelijk bedrijf binnen haar muren te hebben. Het gebeurt dikwijls, dat een stad door de vestiging van een industrie een wereldnaam krijgt. Men denke aan Detroit met de Fora- fabrieken, aan Essen met Krupp, aan Frie- drichshafen met de Zeppelin-werven. En zoo ligt het voor de hand, dat Haarlem naast ondernemingen als Droste's Chocoladefabrie ken, de Werf „Conrad", niet te vergeten de beroemde Haarlemmerolie, Figee en de Beij- nes-fabrieken, en de Bollencultuur, een deel van zijn wereldvermaardheid gaat danken aan Oud! Nini Theilada-dansavond Een zekere roep is deze kleine dienares der Muze vooruitgegaan en aangezien hare kunst den toets der critiek glansrijk had doorstaan, kon men verwachten, dat het Haarlemsche kunstminnende publiek (voor zoover voorhanden) tenminste blijken van zijn belangstelling zou hebben gegeven, door van deze nieuwe ster aan den dansheme! meer dan gewoonlijk nota te nemen. NINI THEILADE Zeer velen waren echter afwezig en deze zeer velen hebben dan ook zeer veel gemist. Want deze kleine veertienjarige heeft ons werkelijk eenige uren doen genieten van haar kunst, op een wijze, die onze stoutste verwachtingen verre overtrof. Niet dat zij het uiterste, op het gebied van danskunst reeds bereikt heeft, of dat haar creaties van een verbluffende nieuwig heid waren, maar de wijze waarop zij haar techniek vereenigde met haar fantasie en bijna een natuurlijke ineenvloeiing tot stand wist te brengen, was werkelijk verbluffend. Het frappeerde ons ook hoe zij haar spon taneïteit wist te beheerschen en te houden binnen den kring van het aesthetische. Zeker, dit is steeds een gebiedende eisch bij de danskunst, maar een al te jeugdige overmoed dien men hier zou kunnen veron derstellen, zou alleszins begrijpelijk zijn. Bij de verschillende dansen die zij deed vielen in het bijzonder de costuums op, die in kleur en ontwerp één harmonisch geheel vormden met den dans welken zij uitbeeldde. Evenals bij Gertrud Leistekow liggen haar de rustige, en we zouden haast zeggen, plastische dansen beter, dan de onstuimige bruisende die (misschien wordt dat gesugge reerd door de wetenschap van haar ouder dom) eenigszins naïef aandoen. De interpretatie van de Rhapsodie van Liszt (2e) deed ons deze bemerking voor den geest komen. Deze was echter de eenige van het geheele program. In het bijzonder ging onze bewondering uit, naar Melisande van Debussy en La plus que Lente van denzelf den componist, terwijl zij in de dansen Romance van Brahms en En Hiver van Hummel een charme en elegance ten toon spreidde, zooals we nog maar weinig zagen. Een grotesque van Debussy was fijn-kos telijk en heerlijk van voordracht. De joueur de flüte van Chopin deed ons mede zien, dat haar originaliteit voldoende is om een eigen vorm te kunnen bezitten, die zij, dit bleek uit de meeste harer dan sen, bezig is te verwerven. Een trio, piano, viool en cello, gaf de mu ziek, en van de uitvoering daarvan hebben wij niets dan lof. Het publiek was enthousiast en Nini Theilade kreeg veel en schoon gebloemte. L. V. Bijeenkomst van „Geloof en Wetenschap" Gisteravond hield de vereeniging „Geloof en Wetenschap in den schouwburg aan den Jansweg haar derde bijeenkomst in dit sei zoen, waarop de heer Jan Engelman uit Utrecht een lezing met lichtbeelden hield over „Proble men der hedendaag sche beeldende kunst. De bijeenkomst, welke o. m. door eenige E.E. H. H. Geestelijken werd bijgewoond, was ta melijk druk bezocht. De heer Mr. F. Vorstman opende de vergadering met den christelijken groet en meende, dat uit een logisch stand punt bezien, dit on derwerp beter aan het slot van het seizoen behandeld JAN ENGELMAN had kunnen worden, want uiteraard hoort het bij de onderwerpen, die de geestesstroo- mingen van onzen tijd beoogen. Deze lezing vormt den sluitsteen van bedoelde serie le zingen, want men kan de kunst niet beoor- deelen zonder een bepaalde levensbeschou wing. Niettemin hoopt spr., dat dit geen bezwaar zal zijn, temeer omdat de heer Engelman zijn onderwerp volkomen beheerscht. Hij is wel jong van jaren, doch oud van uren, zoo als men wel zegt. Met deze woorden introduceerde Mr. Vorstman den spreker bij het auditorium. De heer Engelman, zijn lezing aanvangen de, wees op den chaos, welke in het heden daagsche kunstleven heerscht. Nog nimmer zijn er zooveel stroomingen, tendenzen en stijlen en nog nimmer zoo weinig oprechte kunst geweest. Nog nimmer was er zooveel corrputie in het openbare kunstlev, maar nimmer ook is er zooveel leed geleden, ter- wille van het ideaal, de kunst edel te hou- den. Niettemin behoeft men niet zonder ver trouwen te zijn, want tusschen het vele onechte kan men toch steeds de ziel op merken. j ,j Kunst, zegt spr., is een lang geduld, een vluchtig tijdsverschijnsel evenals een vast gehouden kracht van eeuwen en spr. is er van overtuigd, dat er weer een gezonde kunst zal opbloeien. Hierna bewees spr. aan de hand van de moderne schilderkunst, dat de groote om keeringen toch logisch en gelijkmatig zijn geschied. Na nog eenige korte beschouwin- i gen, kwam spr. aan zijn eigenlijke lezing, welke geïllustreerd werd door lantaarn- plaatjes. Met behulp van deze lichtbeelden deed spr. zien, hoe zich als reactie op het im- j pressionisme van het einde der vorige eeuw in West-Europa de 19e eeuw was zoo rijk aan goede schilderkunst verscheidene j nieuwe aanschouwingswijzen der natuur heb- j ben doen gelden. Er ontstond op sommige plaatsen een drang naar nieuwe synthese, monumentaliteit, welke echter tot dorre styleering verviel, waar deze niet genoeg door de diepere beteekenis der realiteit werd gevoed. Vervolgens leidde spr. zijn gehoor in in de ontbinding der vormen bij futuristen, cubis- ten en expressionisten, om daarna te iaten zien, hoe bij sterke talenten uit dit alles na den oorlog een nieuwe stijl ontstond, die zich voed tdoor eerbied voor de natuur, zonder haar vormen op slaafsche wijze na te volgen. Spr. constateerde, dat de pogingen op ve lerlei wijze zijn geschakeerd en dat er veel misvattingen zijn, maar toch kon men eenige algemeene verschijnselen waarnemen, wel ke voor de beeldende kunst van na den oorlog een hoopvolle toekomst openen. De bijeenkomst werd met een woord van dank door Mr. Vorstman gesloten. WÜ hebben een ouder- wetschen winter be leefd ver:aJen jaar; deze is gevolgd door een allerprachtigsten zomer, en nn weer 'n najaar zooals wij in geen jaren gehad heb ben. Dat maakt dat wij voor jaren geen recht meer hebben over ons Hollandsche klimaat te klagen. Nevenstaande foto geeft een beeld van den mooien herfst, dien wjj door maken bewondering had en een kunstwerk mag heeten. Van de gelegenheid tot spreken werd ge bruik gemaakt door den consul van den Ne derlandschen Biljartbond, den heer de Foel- jaeger en de voorzitters van de diverse ver tegenwoordigde vereenigingen. Allen zwaai den lof toe voor de voorbeeldige organisa tie van dit jubileum. Muziek, zang en dans werden afgewisseld door het optreden van een paar humoristen. Kortom, het was een zeer geanimeerd en mooi feest. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem deed heden uitspraak in de volgende zaken: J. L., chauffeur en autobusondernemer, te Beverwijk. „Veroorzaken van zwaar lichame lijk letsel door schuld", f 300 boete subs. 30 dagen hechtenis. G. v. S., machinist, wonende te Haarlem, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem. Diefstal. Eén jaar gev. straf met aftrek der prev. hechtenis. J. B. A. v. V., koetsier, wonende te Haarlem. Appél overtreding Art. 117 Alg. Pol. Verord. van Haarlem. Vonnis Kantonrechter te Haar lem bevestigd met uitzondering der opgelegde straf, welke is veranderd in f 0.50 boete subs, een dag hechtenis. H. v. d. H., melkventer te Haarlemmermeer. Appél overtreding Motor- en Rijwielwet. Vonnis Kantonrechter te Haarlem vernietigd, met verandering der straf in 7 dagen hechte nis met ontzegging motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden. N. H. C. de B., vleeschhouwer, te Haarlem. Appèl overtreding Motor- en Rijwielwet. Von nis Kantonrechter te Haarlem vernietigd met gedeeltelijke bevestiging daarvan en voor het overige ontslagen van rechtsvervolging. J. J. H., groentenhandelaar, wonende te Haarlem. Appèl overtreding Motor- en Rij wielwet. Vrijgesproken. J. M., kellner, wonende te Overveen, Appèl overtreding Motor- en Rijwielwet. Vonnis Kantonrechter te Haarlem bevestigd. MASSAKAMP D.E.S.—ONS GENOE GEN (ZAANDAM) Donderdag werd in café Rest. „Hof van Holland" aan de Groote Markt de massa kamp D.E.S.—O.G. weer vervolgd. Paulich (O.G.), welke Braakman verving, zorgde voor de eerste Zaansche zege, door Bottelier (D.E.S.) in een meer spannende dan fraaie partij met 70 tegen 55 te kloppen. Kuiper Jr. (D.E.S.) bracht de balans der gewonnen partijen weer in evenwicht, door op het andere bilhjart regelmatig van Keijzer (O.G.) te winnen. Vooral in 't begin speelde de jonge D.E.S.-er zeer goed. Het resultaat werd 64 om 80 voor de thuisclub. De partij Duivis (O.G.) tegen Ronde (D.E.S.) nam op de helft een onverwachte wending. De bezoeker, welke door een goed begin van zijn partner steeds ver achter stond, scoorde n.m. in de 22ste brt. een fraaie 17, speelde daarna uitstekend en won ten slotte met 10070. Sanders (D.E.S.) speelde tegen J. v. d. Vosse (O.G.) minder sterk dan we van dezen speler gewend zijn. Vooral in den aanvang was eerstgenoemde er finaal uit en de daar door verkregen voorsprong wist zijn tegen stander tot het einde te behouden. De uit slag is v. d. Vosse 125» Sanders 81. Zoowel Jonkhart (O. G.) als Roosen (D.E.S.) speelden als invaller, hetgeen ook uit hun spel .bleek. Eerst na 37 beurten maakte de laatste de 40 vol. Jonkhart bleef op 31 staan. Ook de eigenlijke partner van Roozen (D.E.S.) kon hettegen hem niet bolwerken en alzoo boekte v. Steijnvoort (O.G.) even eens een nederlaag. De eindstand werd t D.E.S. 40, O.G. 28. Na 29 partijen is de stand der massakamp als volgt Ons Genoegen D.E.S. Vorige stand 1665 1774 1. v. d. Vosse 125Sanders 81 2. Duives 100Ronde 7° 3. Keijzer 64—Kuiper Jr. 80 4. Paulich 70—Bottelier 55 5. Jonkhart 31—Roozen 4° 6. v. Steijnvoort 28Roozen 4° Totaal 2140 De Zaandammers hebben dus hun achter stand tot 57 car. gereduceerd. Bovengemelde biljartclub heeft gemeend, na de nederlaagwedstrijden, ter gelegenheid van haar eerste 5-jarig lustrum gehouden, aan de uitreiking der prijzen van dit tour- nooi een feestelijk karakter te moeten ge ven en daartoe de besturen en leden van de deelgenomen hebbende vereenigingen met hun dames te moeten uitnoodigen. In haar clublokaal, café v. d. Ros, heeft deze feestelijkheid thans plaats gehad. Wij moeten zeggen, dat ook dit gedeelte van het jubileum voorbeeldig is verloopen. De zaal was kwistig met bloemen ver sierd. Den bezoekers werd een bloem op de borst gespeld, zoodat dit alles niet naliet aanstonds een feeststemming te bewerken. Eenige bloemstukken, door bevriende clubs geschonken, verhoogden dezen indruk. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Cornet, sprak de feestrede uit, waarna de heer Van Trigt, voorzitter van de jubi- laresse, met een kort woord de prijzen uit reikte, bestaande uit een drietal bekers en een krans als clubprijzen in de 4 afdeelin- gen van het tournooi, benevens verscheide ne persoonlijke prijzen Alle prijswinnaars op te noemen, zou ons te ver voeren. Wij noteeren alleen de clubprijzen: in afd. A de B. V. „D. E. S.", in afd B de B. V. .Haar lem Noord", beiden uit Haarlem; in afd C de B. V „Ons Genoegen" uit Zaandam in afd. D. de B, V. „1925" uit Amsterdam. De drie eersten een beker en de laatste een krans. De jubileerende club ontving van één ha rer leden een nieuwe ledenlijst, die aller DornMaczynski winnaars De laatste avond van de 22ste Berlijnsche Zesdaagsche bracht nog groote verrassingen. Als eersten eindigden tenslotte de Berlijnsche renners DornMaczynski met 127 punten en vier ronden voorsprong op 2. Ehmer Kro- schel 168 puntert'; 3. Hurtgen—Miethe 136 punten; 4. Op vijf ronden LouetMouton 223 punten. Zes ronden achterstand Kiuger Funda 394 punten. Zeven ronden achterstand. Goossens— de Neef 273 punten. Mansk— Schöhn 147 punten. Op negen ronden Petri— Tietz. Goossens—de Neef waren vele ronden voor de finish uit de baan gegaan, later gin gen zij echter weer rijden. In totaal werden afgelegd 3454.200 K.M. In zijn vergadering van j.l. Zaterdag be sloot het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond ten aanzien van Nederlandsche deelneming aan het wereldkampioenschap voetballen, dat in 1930 te Monte-Video wordt gehouden, aan de Technische commissie te verzoeken, of het mogelijk is om een elftal naar Monte Video te zenden, waarvan ver wacht kan worden, dat het Nederland op een waardige wijze zal kunnen vertegenwoor digen. Naar de „Sportkroniek" verder mede deelt, zou de Commissie dan im overweging kunnen nemen het vergoeden van loonder ving van spelers. Het is, zooals bekend is, voor het eerst, dat vergoeding wegens loon derving hier in overweging genomen wordt. Tot zoover het bericht. Het moment schijnt ons al zeer slecht ge kozen. Op succes, hoe gering ook, mag niet gerekend worden. Bovendien zal de N.V. B. met die vergoeding wegens loonderving, waarop we hier altijd zoo smalend hebben afgegeven wanneer het de Zuid-Amerikaan- sche staten betrof, een twistappel in huis halen, waarover het laatste woord nog niet gesproken is. Het zwemfeest der zwemvereeniging „Po seidon" te Aken, dat georganiseerd wordt ter gelegenheid van het vertrek der bezet tingstroepen, belooft schitterend te zullen slagen. De deelneming der beste West- Duitsche vereenigingen staat zoo goed als vast. De Nederlandsche kampi wemsters Marietje Braun en Grendel uit Rotterdam zullen uitkomen tegen de beste West- Duitsche zwemsters. Van groote beteekenis is de ontmoeting tusschen mej. Grendel en mej. Sasserath. van het huis stond, bezig ramen te zeemen. toen zij plotseling achterovei naar beneden stortte van een hoogte var, il.m 5 Meter. Bewusteloos werd zr opgenomen en op dokters advies direct .aar net ziekenhuis overgebracht, waar bleek dat zJi net rech terdijbeen had gebroken en op verschillen de plaatsen ernstige kneuzingen had be komen. I Reeds 33 gevallen bekend, waarvan 4 met doodelijken afloop Het totaal aantal Variola-gevallen in Den Haag, sedert het uitbreken, is gesteeen iot 33, waarvan 4 met doodelijken afloop. Men moet er op voorbereid zijn dat de ziekte zich nog verder zal uitbreiden, omdat naar schatting eerst een 100 000 inwoners van Den Haag zich hebben laten inenien Onder de zieken ts er maar één die zich opnieuw heeft laten inenten maar deze was er nog te laat mee De andere^ hadden zich niet laten inenten De patiënt was reeds in aanraking geweest met een Varioialiider. De 33 patiënten zijn voor zoover men heeft kunnen nagaan, met 250 menschen in contact geweest. Van Kempen—Buschenhagen winnen Hedenavond Is de „Zesdaagsche" te Stutt gart beëindigd. Zooals verwacht werd is het NederlandschDuitsche koppel Van Kem penBuschenhagen als winnaar uit den he- roïschen strijd gekomen. Doch als een bij zondere prestatie mag het rijden van den Itweeden Nederlandschen deelnemer ge noemd worden. Pijnenburg, die voor het eerst in een „Zesdaagsche" uitkwam heeft uitstekend gereden en met slechts 1 ronde achterstand op de winnaars kwamen—Pijnen burg—Skupinsky als tweede aan. Om 11 uur was de wedstrijd afgeloopen. in totaal waren afgelegd 3402.520 K.M. De uitslag luidt: Van Kempen—Buschenhagen 572 punten; 2. Pijnenburg—Skujinsky op 1 ronde, 212 punten; 3. Op vier ronden Bragard—Meyer. 133 punten; 4. Op vier ronden WetteNickel 64 punten; Met 5 ronden achterstand Bou- cheron—Knappe, voorts Coupry—Cordier Pagnoulde Pauw, RemoldBulla, Ked- zierskiScwemmler. Hoofdklasse competitie van den Neder landschen Dambond Gisteravond speelden te Amsterdam in het clublokaal van „D.O.S." voor boven genoemde competitie de „Haarlemsche Damclub" II tegen het Utrechtsch Dam- genootschap I. Beide tientallen hadden een invalller, terwijl Utrecht aan het eerste bord uitkwam met den ex-wereldkampioen Herm. Hoog land Jr. De gedetailleerde uitslag van dezen wed strijd luidt „Haarlemsche Damclub"II Utrechtsch Damgenootschap I. J. C. van WaardHerm. Hoogland Jr. o2 P. MollemaC. H. Schroder xx J. v. d. GiessenH. J. Hilbers Jr. o2 R. HartgerinkA. Becker ix B. Du keiL. F. van Santen Kolff ii G. A. Ottolini Jr.R. Krietemeijer ii J. WielengaP. E. Siemerink ix W. J. BosmanP. van Barneveld o2 H. de BoerJ. v. d. Linden Czn. ii H. van Lunenburg Jr.A. Bertoen xx Voorl. uitslag 511 voor Utrecht. De met een x gemerkte partijen werden afgebroken en zullen arbitrair beslist wor den. De einduitslag wordt vermoedelijk 128 voor Utrecht. Overzicht Voor de hoofdklasse-competitie van den Nederl. Dambond staan volgende week eenige belangrijke wedstrijden op het pro gramma. Zondag a.s. trekken de „Haarl. Damclub"- reserves naar Midden-Beemster om aldaar in het „Heerenhuis" het eerste tiental van „Aris de Heer" te ontmoeten. Na het goede spel van de „Haarlemsche Damclub" II tegen de kampioenen, de „Haarlemsche Damclub" I, en tegen het Utrechtsch Damgenootschap I, verwachten wij Zondag a.s. een fraaien strijd en het zou ons niet verwonderen wanneer de Haarlem- mers hun eerste overwinning zouden boeken. Dinsdagavond 12 dezer speelt „Van Emb- 1 den"I tegen „D.O.S." I en in dezen wedstrijd tusschen twee oude concurrenten zal het wel niet aan spanning ontbreken. Hier ver wachten wij eene kleine overwinning voor „D.O.S." Te Zaandam speelt denzelfden avond de Damclub „Zaandam" I tegen „Gezellig Samenzijn" I uit Amsterdam. De uitslag lijkt ons hier niet twtijfelachtig, immers wat zullen de Zaandammers moeten uitrichten tegen het geduchte „G. S." met zijn vijf meesters? Onderzoek te Culembozg Naar „Het Volk' meldt arriveerde Woens dagmiddag te Culemborg per auto het par ket uit Tiel, n.l. subsituut-officier van jus titie, mr. Van Everdingen, de rechter-com missaris mr. Top en de griffie; mr. van Itallie. Deze justitieele ambtenaren waren ver gezeld van den politie scheikundige dr. Hesselink uit Arnhem en van een rijks veldwachter. Het gezelschap, dat den burgemeester van tevoren van zijn komst in Kennis had ge steld, kreeg een vertrek ter beso. iKking in het gebouw der registratie, jelegv aan de markt, terzijde van het raadhuis. Onmid dellijk na aankomst aldaa: ging de uit Tiel meegekomen rijksveldwachter met den te Culemborg gestationneerden brigadier der rijksveldwacht, den heer Vis?ei de stad in, ten einde eenige personen van nuis te halen, welke door het parket ontboden wa ren. De aanwezigheid van dr Hess°link wijst er op, dat dit bezoek v het pa'ket aaa Culemborg verband houdt met het schrift en ander onderzoek, waartoe ai Hesseltnfc onlangs opdracht heef. ontvangen in ver band met den anonie.nen briei. weike als een nieuwe vondst in het geding is ge bracht. Te Vlaardingen was de 20-jarigt dienst bode P. de B. van de famibe v a V., ter wijl zi) in de dakgoot aan de achterzijde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5