Buitenlandsch Nieuws DE INDISCHE TERRORISTEN PASSEN NIHILISTISCHE METHODEN TOE RADIO-OMROEP DERDE BLAD VRIJDAG 8 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 1 door Michaïl Pym Moorden worden door de samenzweerders in de scholen voorbereid De persoonlijkheid van de werkelijke leiders wordt geheim gehouden TARDIEU'S REGEERINGSVERKLARING ZATERDAG 9 NOVEMB HUIZEN 1875 M. Uitsl. K.R.O.-uitz. V GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN die verscheidene maanden in Engelsch-Indië vertoefd heeft om een onderzoek in te stellen naar de politieke toestanden Er zijn verschillende factoren, die veroor. zaken, dat het voor de Engelsche autoritei ten bijna onmogelijk is, het terrorisme in Indië den kop in te drukken. Een daarvan is, dat men vasthoudt aan de Engelsche pro cesregels. „Wettig" bewijs, openbare terechtzittingen met jury's en getuigen, etc. moeten er zijn. In het Westen levert dit geen moeilijkheden op, maar in het Oosten heerschen andere toestanden. De terroristen maken er een beroep van om de getuigen a charge te dooden, en het resultaat is, dat het steeds moeilijker wordt om het bewijs te constru- eeren. Kort geleden werd b.v. in Lahore een jong politie-ambtenaar, Saunders genaamd, op klaarlichten dag vermoord in een straat, die uitloopt op een van de hoofdwegen, en nog wel een straat, waar altijd druk verkeer is. Ofschoon er verscheidene schoten gelost wer den, kon men geen enkelen getuige vinden, die iets van de zaak afwist. Men copieert de taktiek der nihilisten. De belangrijkste factor is echter de ma. nier, waarop de terroristen georganiseerd zijn, tegelijk eenvoudig en doeltreffend. De samenzweerder kent alleen zijn directe ka meraden en den leider, die onmiddellijk oo- ven hem staat De leider kent alleen eeuige van zijns gelijken, en den man, die weer bo ven hem staat en zoo gaat het door. Dis tricten worden uitgeteekend als cirkels in cirkels. Natuurlijk kan men een razzia hou den, en de samenzwering uitroeien in een bepaald district. Maar de leiders blijven in het duister, onbekend en ongedeerd. Gedurende een van de belangrijkste klop jachten in Nasik werd in het huis van een aanvoerder een exemplaar van het boek van Frost: „Geheime levolutionnaire genootschap pen in Europa van 1776 tot 1876" gevonden, met verschillende aanteekeningen voorzien. Deze cirkel-groepen-methode was ook in ge bruik bij de Russische Nihilisten, waarnaar de terroristen zich gemodelleerd hebben, als ook bij de Carbonari onder aanvoering van Mazzini. De werken van Mazzini zijn klassiek in de oogen der terroristen. Gymnastickvereenigingen vormen den dekmantel voor de complotten. De tegenwoordige leiders vertoonen zich om zoo te zeggen nooit in het openbaar. Zij bevinden zich in het buitenland, of in hooge posities in Indië, maar zij ontkennen ieder verband met de beweging. Daardoor komt het dat, wanneer de politie een samenzwe ring ontdekt ten gevolge van de een of an dere misdaad, de arrestanten altijd jeugdige personen zijn, gewoonlijk studenten, opge wonden door narcotica en angst, en klaar blijkelijk niet van een geestelijk kaliber om iets te organiseren of op grooie schaal tot stand te brengen. De methode van reeruteering en organisa tie is de volgende: Eerst wordt een vader landslievende gymnastiek-vereeniging opge richt. Vooral de Bengaleezen Juen Git graag, daar zij zich blootgesteld voelen aan spotter nijen wegens hun zwak physiek en gebrek aan moed. Daar wordt vooral het vechten met den ..lathi" onderwezen. De „lathi" is een soort batonneerstok, zwaar met koper of ijzer beslagen, waar men verschrikkelijke ver wondingen mede toebrengen kan. Het is een van de nationale wapens van Indië. Tegelijkertijd worden de leerstellingen van „karma-yoga" (verlossing door daden) in den breede besproken, men laat oproerige litera tuur circuleeren, iedere handelwijze van het Britsche bestuur wordt in een valsch dag licht geplaatst. Men geeft er een godsdien stig tintje aan, en hecht speciaal gewicht aan de vereering van de ^Moeder", hetgeen zoo wel de Godin Kali als het Indische vaderland beteekent. De moordenaar ontvangt religieuze wijding. Op handige wijze wordt aan een moord re ligieuze wijding gegeven. Tilak zelf, hoewel hij alle verbinding met het terrorisme ont kende, verklaarde in 1897 het volgende: „Heeft Sivaji een zonde begaan door Azfal Khan te dooden of niet? Azfal Khan was een Mohammedaansche generaal, wien door Sivaji de keel werd opengesneden, terwijl hij zich hield, alsof hij hem wilde omarmen). Het antwoord op deze vraag kunt gij vinden in de „Mahabharat". Sumat Krishna's raad in de Gita luidt, dat men zelfs zijn leermeester en zijn bloed verwant moet dooden, als het noodzakelijk schijnt. Geen blaam treft den man, die een daad verricht, wanneer hij niet aangespoord wordt door het verlangen om de vruchten van deze daad te plukken. Sri Sivaji deed het niet om zijn leege maag te vullen. Hij ver moordde Afzal Khan met een goede bedoe ling om anderen wel te doen. Wanneer dieven ons huis binnen dringen, en wü niet sterk genoeg zijn om hen er uit te drijven, zouden wij hen zonder aarzelen opsluiten en levend verbranden. God heeft niet aan de vreemdelingen de gave verleend, die gegraveerd staat op een koperen plaat in het koninkrijk Hindoestan. Wees ruim in uwe opvattingen. Volg niet angstvallig het strafwetboek, maar begeef u in de hooge sferen van de „Strimat Bhaga- vad Gita", en zie, wat de groote mannen voor daden gedaan hebben!" Men kan zich gemakkelijk indenken, welk een uitwerking een dergelijke subtiele ver draaiing van de mooiste en hoogelijk vereer de geschriften op de jeugdige gemoederen heeft. De leerboeken prediken den oorlog. Uit de groep personen, die aldus gevormd is en zorgvuldig onder toezicht gehouden wordt door de organisatoren, kiest men lang zamerhand het geschikte materiaal. De sa menzweerders bezitten een juist afgebakende methode van voorbereiding, waarbij zelfs een serie leerboeken te pas komt. Het eerst krij gen de jongelingen de Bhagavad Gita te le zen, dan de geschriften van Vivekananda. en de levensbeschrijvingen van Garibaldi en Mazzini, alles met toepasselijke commenta ren voorzien. Door deze literatuur aange vuurd, leeren zij de methode van Japan na te volgen, dat zijn kracht put uit den gods dienst. Neemt eens kennis van zoo'n boek als: „Bartaman Raniniti (De moderne oorlogs kunst), waarin de jeugd geleerd wordt, dat zij zich op den guerilia-oorlog moet toeleggen om de onderdrukkers te verjagen. Maar het belangrijkste van al deze boeken is de „Muk- ti Kon Pathe" (Wat is de weg naar de Za ligheid?). Dit boek bestaat uit artikelen, ge nomen uit de „Jugantar", de courant van de Ghose-sekte, en is hoofdzakelijk geschre ven door de Ghose-broeders. De „Mukti Kon Pathe" toont u precies de methode van werken, zooals deze op het oogenblik in gebruik is bij de terroristen. Deze is nooit verbeterd hoewel, zooals wü straks zien zullen, Jawahir Lal Nehru, de communistische zoon van Pandit Moti Lal Nehru, het hoofd der Swarajisten, met eenig succes getracht .heeft een eenigszins gewij zigde methode in te voeren. Men bepleit politieke rampok- partijen. In dit laatstgenoemde boek wordt den terroristischen recruten geleerd de noodge gelden bijéén te brengen door rampokpartijen (beroovingen met geweld, zelfs van eigen landgenooten). „Wanneer er revolutie moet komen tot heil der maatschappij, is het vol komen logisch de gelden voor dit doel be- noodigd van de maatschappij weg te nemen." Diefstal en het rampokken zijn natuurlijk misdaden, maar een politieke rampokpartij beoogt het goede voor de maatschappij, zoo dat het geen zonde is, maar eerder een deugd om dit kleine goed weg te nemen ter berei king van een hooger doel." De recruut leert, alle voorkomende ongeregeldheden te onder steunen ten einde de Engelschen te hinde ren. De leden van de vereeniging kunnen al tijd meedoen aan een agitatie of een on derneming, wanneer de tegenwoordige lei ders dat goedkeuren. Maar wanneer zulk een agitatie of onderneming zich uitstrekt over het geheele land, en den vrijheidszin opwekt, dan moeten de leden met hart en ziel mee doen, en in de eerste gelederen strijden. En evenals de leden hun leven op het spel wil len zetten om de vereeniging sterk te ma ken, zoo moeten zij ook volhouden en door zetten om het land in beroering te brengen door de grootst mogelijke agitatie. Zij bezitten ook leerboeken over ont plofbare stoffen. Verder ontmoeten wij nog instructies om leden naar het buitenland te zenden ten einde de fabricatie van wapenen te bestu- deeren, Indische soldaten om te praten, en in het geheim hulp van buitenlandsche mo gendheden te verkrijgen in den vorm van wapens. Andere leerboeken, waarvan exemplaren zoo nu en dan door de politie in beslag ge nomen worden, zijn: Sanford: „Nitro-explo- -ieven", Hutton: „De Schermmeester", Eiss- ler: „Handboek der moderne springmidde len", Bloch: „Moderne wapens en de mo derne oorlog", handboeken voor militaire oe feningen van allerlei soort, en een aantal leerboeken in het Fransch of Russisch. Na een zekeren proeftijd wordt de leerling- moordenaar plechtig geïnaugeerd. In bijna alle terroristische vereenigingen bestaan vier graden van inwijding. Daarbij worden plech tige geloften afgelegd, de eene al drastischer dan de andere. Vier geloften worden vereischt. De eerste gelofte: „Adya Pratijna" legt den jongeling gehoorzaamheid op en altijddu rende deelneming aan de vereeniging. De tweede gelofte: „Antya Pratijna" verplicht hem tot ab olute geheimhouding omtrent de zaken der vereeniging, en onder anderen om den leider op de hoogte te houden van alles, wat er met hem gebeurt, en om niet zonder verlof het district te verlaten. Dan zijn er nog twee bijzondere geloften, die hem nog vaster binden, en die den vloek van de Brahmanen, van Kali, en van de groote Patriotten van alle landen over zijn hoofd brengen, voor het geval hij zijn plicht zou verzaken. Deze geloften worden zeer dramatisch ge- snsceneerd. In het holst van den nacht, op een lijkverbrandingsplaats, voor het met bloed bevlekte afgodsbeeld van Kali, of in de vroegste morgenuren, in haar tempel, knielt de jongeling, dikwijls half verdwaasd door het gebruik van bhang (een hennep preparaat) voor het afgodsbeeld en verbindt zich voor zijn geheele leven. Propaganda in de scholen. Scholen en universiteiten zijn een goede jachtgrond voor adepten. Een deel van het systeem van de terroristen bestaat in het plaatsen van hunne agenten op de jongens scholen met het bewuste oogmerk den geest der leerlingen te vergiftigen en recruten voor de beweging te werven. Men kan er zich over verbazen, dat terro ristische agenten zoo gemakkelijk een plaats krijgen op de school of de universiteit. Maar dit is volstrekt niet verwonderlijk voor ie mand. die, zooals ik, de scholen van Indië grondig heeft onderzocht. De universiteiten, hoewel zij niet op een hoog peil staan, zijn niet zoo slecht uitgerust. Maar de groote meerderheid der scholen verkeert in een verschrikkelijken toestand. De schoolmeester ontvangt een salaris van 30 tot 100 ropij in de maand, dat is onge veer twee pond. Lage salarissen vormen den regel. De vrouwelijke leerkrachten krijgen nog minder. Dus is het niet te verwonderen, dat er weinig ambitie voor dit baantje be staat. Ik heb opgemerkt, dat in de meeste ge meentescholen geen beeltenis van den Ko ning-Keizer hangt, en zeker nooit een van den Onderkoning, maar in ieder schoollokaal bevinden zich afbeeldingen van zulke waar dige patriotten als Lala Lajapt Rai, Mahomet en Shaukat Ali, Moti Lal Nehru en Mevr. Sarojini Maidu. En in iedere Hindoesche school leeren de kinderen het lied Bande Mataram, dat vroe ger verboden was als opstandig. Voorts heb ik sportuitvoeringen gezien of samenkomsten van schoolkinderen, waarin iedereen liep met ie Indische „nationale vlag", waarop geschre ven stond„Bande Matarammaar nie mand met de Engelsche vlag of iets derge lijks. En dat zijn regeerimts cholen, betaald door de Engelsche regeering! De adepten worden zorgvuldig inge deeld in klassen. Eventueele recruten worden zorgvuldig in klassen ingedeeld, naarmate zij te gebruiken zijn, en wel als volgt: le. de jongens, die ijverig studeeren; 2e. jonge mannen, die tot alles in staat z'jn, zelfs op gevaar of hun leven te verliezen; 3e. zij, die alleen metgeld willen helpen'; 4e. zü, die alleen met sympathie willen helpen. De terroristen vinden het te gevaarlijk in hun eigen district te rampokken. Daarom zenden zij hvn agenten naar ver verwijder de districten, bijv. van Bengalen naar Pend- 'ab om daar te rooven, en dans snel terug te komen. treedt van alle andere garanties. Kan men aan dezen goeden wil gelooven? Voor kort hebben 4 millicen Duitschers zich uitge sproken tegen het Young-plan en het afge wezen. Tegelijkertijd wordt door de Rijks weer in Rijnland den oorlog voorbereid. Nieuwe spoorwegen worden aangelegd, die het moge lijk maken 120 treinen met soldaten naar de grenzen te zenden. De lijnen bij Trier en Kaiserslautem zijn daar voorbeelden van, zoo ook de nieuwe bruggen van den Rijn. Aan de Poolsche grens is hetzelfde voor bereid. Wat heeft men daar tegen aan Fran- sche zijde gedaan? Wanneer men de waar heid spreekt, moet men zeggen „Niets". Ver volgens besprak Franklin Bouillon art. 43 van het verdrag van Versailles en verlangde dat de troepen uit Rijnland niet terugge nomen mogen worden, alvorens Frankrijk de vereischte veiligheidsmaatregelen voor zijn grenzen heeft getroffen. MINISTER MAGINOT OVER DE ONTRUIMING VAN RIJNLAND PARIJS, 7 Nov. C7.D.) Zich refereerend aan de mededeelingen van een der linksche bladen, volgens hetwelk de ontruiming van Rijnland door de Fransche troepen plotse ling onderbroken is, verklaarde Maginot, de minister van oorlog, dat deze berichten van allen grond ontbloot zijn. Er kan ook geen sprake zijn van de derde zone .aangezien de ontruiming van dit gebied in het geheel nog niet begonnen is en ook nog niet beginnen zal zoolang het plan-Young nog niet is aan genomen en de parlementen daarover hun besluit hebben genomen. De mededeel mg van het blad heeft eerder betrekking op een troepenverplaatsing hetzij uit gezond heidsoverwegingen dan wel uit overwegin gen van andere indeeling. Wat de tweede zone betreft, heeft men het noodig geacht, het oorspronkelijke contingent der achterblij vende troepen inkrimpen. DE BERLIJNSCHE GEMEENTERAAD OVER HET GEVAL BÖSS BERLIJN, 7 Nov. (V.D.) Bij het begin der gemeenteraadszitting deelde Burgemees ter Scholz mede, dat de president van de pro vincie Brandenburg en Berlijn besloten heeft na zijn persoonlijk verhoor van Opperbur gemeester Böss, overeenkomstig diens voor stel, het formeele disciplinaire onderzoek, met het doel hem uit zijn ambt te ontzetten te openen, waarbij hij hem tegelijkertijd zijn verzoek om vier weken verlof heeft ingewil ligd. Vervolgens deelde burgemeester Scholz na mens het gemeentebestuur mede, dat men na de opening van het disciplinaire onder zoek afziet zich verder met deze zaak te be moeien, maar de verdere behandeling aan den bevoegden rechter wil overlaten. BURGEMEESTER BÖSS KEERT NIET OP ZUN POST TERUG BERLIJN, 7 Nov. (V.D.) Naar het „Ber liner Tageblatt" verneemt heeft burgemees ter Böss verklaart, dat hij met het oog op den tegenwoordigen toestand het niet moge lijk achtte zijn ambt weder op te nemen. Met aandrang verzocht hij het parlement de commissie haar werk ongestoord te laten vervolgen. De leden der commissie nadden den onverdeelden en ernstigen wensc' om niet alleen Indië te dienen en niet alleen Enge land, doch beide. Een resultaat /an de ge beurtenissen van de laatste dagen was. dat iedereen thans besefte, dat de toekomstige constitutioneele vooruitgang van Indië een van de meest ingewikkelde evenals een van de meest belangrijke vraagstukken van de wereld. De regeeringsverklaring schetst het ont zaglijke werk. dat sedert den oorlog verricht is, o.a. de wederopbouw der verwoeste ge bieden, het herstel van het evenwicht m de begrooting, de zuivering der financiën, de consolidatie uer schulden, de stabilisatie der munt en de regeling der buitenlandsche schulden. Thans gaat het er om na het liquideoren te consolideeren, te herbou wen en vooruit te gaan. De regeering wil Frankrijk bh den opmarsch leiden. De buitenlandsche politiek der vroegere minder dan twee maanden volkomen ten uitvoer kan worden gebracht, dank zij de beschikbare gelden van het begrootingsjaar 1929 en de activa der Schatkist. Vervolgens kondigt de regeeringsverkla ring aan, dat het derde reeks belastingver lagingen aan de voorgaande zal worden j toegevoegd, hetgeen een totaal van 2339 nullioen aan belastingvermindering zal op leveren. Wat de binneniandsche politek betreft, zegt het regeeringsprogram, dat geweld zal warden buitengesloten, dat de gewetens vrijheid met eerbiediging van de wetten der republiek zal worden gewaarborgd, en het traditioneele evenwicht tusschen landbouw regeeringen is een étappe, ten opzichte waar- en industrie zal worden gehandhaafd, van er geen sprake is om er op terug te p6 verklaring besluit aldus: Met opzet keeren. trekken wij hier de grens aan ons program. De regeeringsverklaring dient geen acade mische dissertatie te wezen. Hetgeen wü zeggen, zullen wij ook doen. Natuurlijk zal ae wetgevende arbeid normaal worden voort gezet. De begrootmg zal vóór het einde des jaars moeten zijn aangenomen De regee- rmg vraagt op net oogenblik net parlement1 slechts het middel om het hierboven uiteen- Tardieu De regeering zal alle overeenkomsten aan vaarden, die 't verleden zuiveren, de grond slagen des vredes in de wereld versterken en het weerzijdscil begrijpen en vertrouwen onder de volken ontwikkeien. De daden der onderhandelaars ter Haagsche Conferentie waren hiermede volkomen in overeenstem ming. Om deze onderhandelingen in vrijen geest voort te zetten, zullen wij aldus de verklaring de defensieve organisatie on zer grenzen met bekwamen spoed voort zetten. Wij zullen niet minder zorgvuldig voor de vrijheid onzer verbindingswegen met ons koloniale rijk waken. Alleen sterke en rustige volken kunnen nuttig voor den vrede werkzaam zijn. In dezen geest, welken ai onze voorgangers trouw zijn gebleven bij 't bepalen van nun stand punt te Geneve ten opzien te van de mari tieme ontwapening zoowei als die te land, zullen wü aan de vlootconlerentie te Lon den deelnemen. De regeering biedt een program aan van nationale ontwikkeling, dat, indien 't door het parlement wordt goedgekeurd, binnen gezette program uit te voeren. Ais zü slaagt zal zij in staat zün het andere plannen voor te leggen. Wij willen een politiek van voor- j spoed inluiden, waarnaar Frankrijk met be slistheid zijn schreden richten moet. DE KAMERDEBATTEN VERDAAGD TOT VRIJDAG PARIJS, 7 Nov. (N.D.) In zün rede, welke voor de stemming aan de rechterzüde karakteristiek kan zün, verklaarde Frank lin Bouillon o.m. dat de Haagsche confe rentie een nederlaag voor Frankrijk ge weest is. Om de aanneming van het Young- plan door te zetten, heeft Frankrijk aan Engeland en Duitschland moeten betalen door prijsgeving zijner garanties. Wat zal nu gebeuren? Zal op de tweede Haagsche conferentie Frankrijk evenzoo door zqn ge allieerden en vroegere vüanden in het nauw worden gedreven? Welken opdracht zal men den Franschen vertegenwoordigers ge ven? Drie gezichtspunten zijn bü zonder be langrijk: le. De liquidatie van net vroegere vijandelijk eigendom, waarvoor een voor beeld is te zien m de toelating van üe gebroeders Mannesmann in Marokko. 2e. Het is noodzakelijk de rechten van toezicht van de Fransche regeering vast te leggen. 3. Moet de vraag der commercialisatie op gelost worden. Indertüd heeft Poincaré voor de kamer commissies verzekerd, dat de aanneming van het plan Young de commercialisatie van de Duitsche schuld zou waarborgen. De Duit- sche minister van Buitenlandsche Zaken Curtius daarentegen beweert, dat op de Haagsche Conferentie geen woord gesproken is over commercialisatie. Daarom moet men zich afvragen c-f men met deze commerciali satie een nieuw bedrog tegenover Frankrük beoogt. Een verdere vraag is waarom Rün- land ontruimd wordt, aangezien het toch de vraag is of Duitschland al zün verplichtin gen reeds was nagekomen. Het Young-plan heeft een enkele positieve basis: de goede wil van Duitschland, welke in de plaats DE DEBATTEN OVER INDIË LONDEN, 7 November (V.D.) In het Lagerhuis opende Baldwin, als conservatief spreker heden de debatten over de Engelsche politiek in Indië. Hij zeide o.a., dat het absurd was te spreken van een crisis. Er was geen crisis en er was er geen geweest. Er was alleen opheldering van den toestand noodig geweest. Laten wü niet vergeten, ver volgde hij, dat geheel Voor-Indië gedurende eeuwen het tooneel is geweest van invallen en strüd en dat het beste, dat wij misschien gedaan hebben, geweest is het scheppen van binnenlandschen vrede, recht en wettelüke regeering. Wü hebben Indië in onze verkla ring een verantwoordelqke regeering be loofd. Alle partijen in dit land zün het er over eens, dat dit woord niet gebroken zal worden. Het zal de zeer verantwoordelijke taak van de commissie Simon zün aan te wyzen welke stappen het best kunnen ge nomen worden. Lloyd George, vervolgens sprekende ging de verschillende bezwaren na. die overwon nen moesten worden voor Indië een verant woordelijke zelf-regeering kon krijgen. Hij noemde ten eerste het feit, dat Indië nog nooit democratische zelfregeering gekend had, ten tweede, dat 95 pet. van de bevol king onontwikkeld was en ten derde, dat er evenveel verschillende rassen, nationaliteiten en talen In Indië bestonden als in geheel Europa. Men had Indië In 1917 een aanzien lijke mate van zelfbestuur beloofd, doch alleen langs geleidelijken weg, indien de ex perimenten zouden slagen, tot ten slotte Indië een volledig deelgenoot zou zijn op gelijke voorwaarden als de groote Dominions. Lloyd George betreurde, dat de verklaring was gepubliceerd, terwijl het rapport van de commissie Simon nog verwacht werd, aange zien ln Indië hierdooi den indruk was ge wekt, dat men voornemens was den volle- digen Dominion-status zonder verwül toe te kennen. Wedgwood Benn, voor de regeering spre kende. zeide. dat de regeering geen nieuwe stappen nam en dat zii alleer in ondubbel zinnige termen de bestaarde politiek verklaar de en interpreteerde. Llovd George ant woordende, zeide Wedgwood Benn dat in de ruimste beteekenis van het woord inderdaad een verandering was gekomen ln de politiek. Een nieuwe geest had zün intreden gedaan Er was een poging gedaan Indië de positie te doen beseffen, die het innam in het Brit sche rijk, en het zijn gelijkwaardigheid te verzekeren. Sir John Simon, voerz. van de commissie Simon zeide, dat deze commissie absoluut be sloten was niets te doen, dat zou kunnen worden uitgelegd als een Interim-rapport. De functies van de commissie konden noch vergroot, noch verkleind worden door welke verklaringen ook, door wien ook afgelegd. BALDWIN Ten slotte voerde nog MacDonald het woord. Hij zeide, dat de verklaring van den onderkoning noodzakelijk werd, aangezien in Indië sedert 1919 propaganda gevoerd werd om het Indische volk te doen gelooven, dat de Britsche regeering was afgeweken van de in vroegere verklaringen neergelegde po litieke beginselen. Bovendien was de verkla ring noodzakelük geworden om een betere atmosfeer te scheppen voor de latere be langrijke beslissingen. De debatten eindigden met het intrekken van de motie der oppositie. HET STEENKOOLVRAAGSTÜK. LONDEN, 7 Nov. (V. D.) De weigering van den Bond van mijneigenaars om de uitnoo- diging der regeering aan te nemen om haar voorstellen betreffende het steenkool-vraag stuk met de münwerkersfederatie en de steenkoolcommissie te bespreken, was vervat in een schrijven van Evan Williams, voor zitter van den Bond van Mijneigenaars. Hü verklaarde daarin, dat het voor den Bond onmogelijk is om loonkwesties te behandelen sedert zij deel uitmaakt van de federatie van verschillende districts-organisaties. Voorts betoogde hij, dat iedere verkorting van den arbeidstijd van noodlottigen invloed zou zün op de steenkoolindustrie en dat de Bond zich onwrikbaar tegen een dergelijk voorstel verzet. De steenkolencommissie, die overdag een langdurige vergadering met de mijnwerkers had, vergaderde gisterenavond met de ver tegenwoordigers der mijneigenaars en sprak haar leedwezen uit over de weigering van de myneigenaren om de uitnoodiging aan te ne men, daar er nu de regeering niets anders overbleef dan beslissingen te nemen, zonder van te voren gemeenschappelijk overleg te tunnen plegen, waaraan zij groote waarde had gehecht. GEVECHTEN TUSSCHEN STUDENTEN IN EEN ANATOMISCH INSTITUUT WEENEN, 7 November (V. D.) Tusschen socialistische en Vólkische studenten hebben ledenmorgen in het Anatomische Instituut opnieuw botsingen plaats gehad. Tegen half ien drongen Völkische studenten in de zaal waar talrijke socialistische studenten een lezing van prof. Tandler aanhoorden. Het kwam tot hevige gevechten. Alle ven sterruiten van het instituut werden ver nield en een automatische brandmelder werd mgeslagen, waarop de brandweer met vijf wagens voor het instituut verscheen. De Völkische studenten bezetten daarop de uitgangen van het instituut om het ver trek van de socialistische studenten onmoge- iük te maken. Tegen den middag was de rust nog niet hersteld. MUSSOLINI NEEMT GEEN CADEAUX MEER AAN ROME, 7 Nov. (V. D.) In verband met het steeds grooter wordend aantal geschen ken, die MuKsolmi van zijn vereerders Krijgt, iieeit de minister-president laten vermaren, aat hü geen geschenken meer zou aanne men en verzoent de daarvoor bestemde e- dragen te besteden voor weldadige doelein den. De secretaris-generaal van den Fascio in het buitenland gal in aansluiting daar van aan de secretarissen der buiteniana- sche fascisten de opdracht de bu hen in komende, voor Mussolini bestemde geschen ken terug te zenden. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje 12.15 1.15 Concert door het K.R.O.-Trio 1.15 2.00 Gramofoonmuziek 2.003.15 Kinderuurtje 3.304.00 Cursus Espe ranto 4.004.30 Katholiek Nijverheids onderwijs 4.305.00 Engelsch voor be ginners 5.005.45 Gramofoonmuziek 5.456.00 Journalistiek Weekoverzicht 6.006.05 Beursber. 6.057.30 Concert. Cinema-orkest 7.308.00 Lezing over „Organisatie der Maatschappelijke Gezond heidszorg" 8.0011.00 Concert. Orkest, piano en sopraan 11.0012.00 Vroolijk gramofoonprogramma 9.30 ca. Nieuws berichten. HILVERSUM 298 M. Na 6 uur 1071 M. 10.0010.15 Morgenwijding 12.15— 2.00 Concert door het ensemble 2.002.30 Filmpraatje door Max Tak 2.304.00 Aansl. v. Theater Tuschinsky, A'dam 4.30 5.00 Sportpraatje 5.005.30 Gezond heidshalfuurtje 5.306.00 Duitsche les 6.007.45 Concert. Omroep-orkest. Decla matie door Chr. v. Meeteren d.oo V.A.R.A. „Er staat geschreven", tooneelstuk in 4 bedr. v. Hartleij. Door 't Schouwtooneel. Adr. v. d. Horst en Jan Musch Orkestmuziek V.A.R.A. Liedjes en gramofoon. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05ii*20 Lezing 1.20— 2.20 Orkestconcert 3.45 Berichten 3.50 Concert. S. Gardner, bariton. Orkest 5.05 Concert op Cinema-orgel 5.35 Kinderuur tje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano-recital door A. Hallis 7.20 Lezing 7.35 Lezing 7.50 Concert. M. Brown, sopraan. M. Holloway, viool. T. Green bari ton. A. Mc. Gill en G. Vaughan, duetten. G. Palmer, alt. A. Brown, orgel. L Walters, tenor. K. en G. Western, liedjes 9.20 Toespraak door J. Ramsay MacDonald 9.50 Nieuwsberichten 10.10 Dansmuziek 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek 4.35 Dans muziek 6.55 Gramofoonmuziek 8.35 Pianoles 8.50 Concert 9.35 Gramo foonmuziek. LANGENBERG 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek 9.3510.35 Gramo foonmuziek 11.30 Gramofoonmuziek 12.251*5° Orkestconcert 4.555.50 Concert 7.20 Vroolijke avond. Orkest en solisten 9.5010.20 Dansles 10.20 11.20 Dansmuziek ïi.2012.20 Dans muziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Trio-concert 6.50 Gramofoonmuziek 8.20 Sympho- me-concert. KALUNDBORG 1153 M. 2.504.50 Concert. Orkest en zang 7.207.35 Or kestconcert 7.358.35 Ouderwetsche dansmuziek door Radio-Orkest m.m.v. in strumentale solisten 9.2010.20 Con cert door Balalaika-Orkest 10.2011.35 Dansmuziek. ZEESEN 1635 M. 6.159.50 Lezingen 11.2012.10 Uitzending voor scholen. Voordracht declamatie en piano 12.10 12.50 Lezingen 1.201.50 Gramofoonmu ziek 1.504.50 Lezingen 3.504.50 Concert uit Hamburg 4.507.20 Lezingen 7.20 „De Bruiloft van Figaro", opera in 4 bedrijven van W. A. Mozart. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. slachtoffers van de uitbarsting van den vulkaan Santa Maria, waardoor een groot deel van de streek van Suchito Papuez ver woest werd, officieel op viernonderd wordt geschat. Een vlieger, die gisteren over de streelt in de buurt van den vulkaan neeft gevlogen, vernaalt te hebben opgemerkt, dat mannen, vrouwen en kinderen door den vloeibaren lavastroom werden verzwolgen. GHANDI OVER DE VERKLARING VAN DEN ONDERKONING AHMADABAD, 7 Nov. (Reuter) In een artikel in het blad „Young India" verklaart Ghandi, de bekende leider der nationalis ten, dat het statuut van Indie, zooals dit wordt beoogd in de verklaring van den on derkoning, even onbepaald en misleidend kan worden als in die van verantwoorde- iüke regeering, die m 1919 aan het bewind I was. Intusschen kan er geen enkele twüfel be staan over de oprechtheid van Lord Irwin, die, volgens Ghandi, van meening is, dat zelfs indien de grootste verwachtingen .net verwezenlijkt worden, de wederkeerige open hartigheid zooais deze in de verklaring der Indische leiders tot uiting komt, geen enkel nadeel aan het land kan berokkenen DE UITBARSTING VAN DE SANTA MARIA Vierhonderd slachtoffers NEW-YORK, 7 Nov. (Reuter) Uit Gu atemala wordt gemeld, dat het totale aantal Moeder, ik geloof, dat ik veel meer van Sinterklaas dan van pappie houd! Veiling van teekeningen van Goethe Bij Leo Liepmannssonh te Berlijn vindt op 15 en 16 November a.s. een interessante vei ling van autogrammen plaats. Te koop zul len o.a een aantal teekeningen van de hand van Goethe en voorts portretten en silhouet ten van den onsterfelqken dichter worden geboden. Het kostbaarste stuk dat op de vei ling zal kunnen worden verworven is het door den schilder Heinrich Kolbe vervaardig de groote portret van Goethe. De waarde van dit werk wordt op 30.000 Mark geschat. Een silhouette van Goethe uit de verzameling Anthing, die eveneens onder den hamer zal komen, wordt op 20.000 Mark geschat. De teekeningen van Goethe, die op deze veiling zullen worden verkocht, stammen uit het zoogenaamde „Karlsbader Skizzenbuch." Op de veiling zullen voorts voornamelijk autogrammen van bekende componisten zoo als Brahms, Gluck, Mozart, Schubert, Schu mann en C. M. v. Weber en van bekende schrijvers en dichters zooals Amim, Bren- tano Goethe, Klopstock, Schiller e.a. te koop worden geboden. Gelegenheid tot overnachten op het vliegveld van Koningsbergen Binnenkort zal op het vliegveld te Ko ningsbergen een gebouw gereed komen, dat, behalve lokaliteiten voor den meteorologischen dienst, ook kamers zal bevatten, waarin de passagiers der vliegtuigen zullen kunnen overnachten. Hiermede is een lang gekoes terde wensch vervuld. Tot nu toe waren de passagiers van en naar Rusland gedwongen, de uren tot het vertrek van het vliegtuig, waarmede men verder wilde reizen, "s nachts in de wachtkamer door te brengen. Bü den aanvang van het volgende vliegseizoen kun nen voortaan de passagiers in het nieuwe gebouw vlak bij het vliegveld overnachten. De opvolger van Caruso in München De jonge Hawaische tenor Tandy Mac Kenzie bevindt zich op het oogenblik in Münschen, om zijn repertoire in het Dultscn' in te studeeren. Mac Kenzie van wien Tos- canini zegt, dat hij een zoo verrukkelijke stem nog uit geen menschelijke keel gehoord heeft, wordt in het buitenland als de opvol ger van Caruso gevierd. Naar wij vernemen zün er tusschen den kunstenaar en de direc tie der Beiersche Staatstheaters onderhande lingen gaande over een optreden tüdens zün verblijf te München in het Staatstheater al daar. Dresden krijgt de oudste porcelein- figuur der wereld in zijn bezit. De „Staatliche Porzellansammlung" in Dresden is er er in geslaagd een wondermooie groote zittende Boeddha-figuur uit den Sungtüd (960—1279) te verkrijgen. Zü is tot dusver het eenigste bekende stuk van deze soort en dus wel het eerste porceleinen beeld 1 dat wij kunnen. Het onderste gedeelte van het I figuur heeft men bügewerkt. Ze is in de zaal der Chineesche Ceramiek tentoongesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9