gemengd Nieuws PUROL fjj. fjMnd-m §nijuwutmi. OBERBAYERN Zum Klammer" GERZON I CT "„J# CIUIM 10401 KEIP ie/chenken WAARSCHUWING MAGAZIJN T WOONHUIS C. A. DE GROOT'S TALEN PONT GELDBELEGGING DE NOOD VAN DEN MIDDENSTAND PUROL GROOTE MARKT 25 VOLDOENING DERDE BLAD ZATERDAG 9 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 Verhoogde belangstelling Het kruideniersrapport Door Uw BRIL kunt U lezen INDIEN U MET SINT NICOLAAS EEN VERSTELBAREN LIGFAUTEUIL TEMPELIERSSTRAAT 47 - TELEF. 15452 AN EG AN G hoek Lange Veerstraat HAARLEM TYPEN STENO BOEKH. Te koop: 4 onder architectuur gebouwde huizen De niet-goede afsluiting van den gasslang Ruwe Huid Ruwe Handen j Aan de gevolgen overleden Brand te 's-Gravenhage Brandje in een laboratorium De Alastrim te Rotterdam Studenten zonder ingeschreven te zijn RECHTSZAKEN De roofoverval aan Je Bloemgracht te Amsterdam Door motorboot overvaren Uit de raadsvergadering gezet De Hoog-Soerensche wegen kwestie Zijn kind mishandeld LUCHTVERKEER Een botsing in de lucht Fransch watervliegtuig verongelukt Proefvlucht van de R. 101 De catapult-postvliegtuigen dienst van de „Bremen" stopgezet De vluchten over de Cordillera de los Andes SOCIAAL LEVEN het meest gezellige strijkje hier ter stede 99 CEVEM MEE/TE KONINGINNEWEG 14 GROOTE BANKETBAKKERIJ „NOVEMBER-PRIJZEN" KLEEDING NAAR MAAT 'n schitterende Ulster C of Winterjas voor f. O.GRACHT71,TEL.14517 We schijnen momenteel een periode mee te maken van verhoogde belangstelling voor den middenstand en zijn vraagstukken. Van de zijde der Rijksoverheid kwam die verhoogde belangstelling onlangs tot uiting in de instelling van een „Middenstands- dienst" aan het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Ook op wetenschappelijk gebied demon streerde zich belangstelling voor het klein bedrijf in verschillende publicaties. Reeds werd in middenstandskringen een waarschuwende vinger opgeheven tegen zooveel „verdachte" interesse. En misschien geeft het verleden den middenstand wel aanleiding om niet alle belangstelling in politieken, ambtelijken en wetenschappelij- ken vorm met evenveel gejuich te begroe ten Maar hoe dit zij: de katholieke midden standsbeweging vreest niet een gezonde be langstelling van de zijde der overheid en der wetenschapsbeoefenaren voor de vraag stukken van den middenstand. Integendeel: een der bescheiden be doelingen van de reeks beschouwingen, die in dit blad aan verschillende onderdaelen van het middenstandsvraagstuk mochten worden gewijd, was juist: den middenstand wat meer naar voren te dringen op het pu blieke en wetenschappelijke forum, vooral in onze katholieke samenleving. De katholieke middenstandsbeweging stelt zeker voorop, dat alleen die middenstand bestaansrecht kan doen gelden, die toont in dezen tijd zijn economische functie naar behooren te willen vervullen. Maar zij onderkent daarnaast het behoud en de versterking van het kleinbedrijf in handel en industrie als een primair doelwit voor iedere sociale en politieke actie, die van katholieke beginselen uitgaat. De middenstand vormt in den hnidigen tijd een bedreigde en veelszins behoeftige gToep, wier welvaarts- en rechtspositie oven- zeer als die der arbeidersklasse de belang stelling waard is van de overheid en van iederen katholieken intellectueel, wien het ernst is met de enting van katholieke be ginselen op onze allerminst katholieke sa menleving! Wie de juistheid van het gespatieerde mocht willen betwijfelen, die neme kennis van het onlangs door de sub-commissie uit de Commissie voor Economische Politiek gepubliceerde rapport over de prijsvorming in het kruideniersbedrijf. Dit „kruideniersrapport", dat behoort tot het belangrijkste, wat sinds jaren hier te lande op middenstandsgebied is verschenen, heeft de middenstandsbeweging een grooten dienst bewezen. De Commissie heeft de prijsvorming on derzocht in het kader van de toestanden in het kruideniersbedrijf in het algemeen. Het zwaartepunt van haar rapport is ech ter zonder twijfel komen te liggen in het schrille licht, dat het werpt op den meer dan slechten toestand in de meeste krui- deniersbedrijven. De winstmarge is in het algemeen aan re delijke grenzen en maten gebonden. De krui denier is niet de man, die naar willekeur zijn zak spekt ten koste van het publiek. Integendeelde kruidenier geniet een maatschappelijke onderbelooning. Dit rap port wijst uit, dat een breede schare van kleine middenstanders in den tegenwoordi- gen tijd leeft in een toestand, die de beter gesitueerde arbeider haar niet behoeft te benijden. Om slechts enkele cijfers te noemen: van 94 te Amsterdam onderzochte kruideniers toonden 75 aan, dat hun omzet in de laatste jaren was gedaald. Van 47 Haagsche krui deniers hadden 14 een weekinkomen boven 50.7 van 40.— tot 50.1 een inkomen van 30.— tot 40.—, 11 een van 20.tot 30.— en 14 een beneden ƒ20. per week, terwijl in Den Haag het laagste contractloon (transportarbeiders) was 30. en het hoogste in de practijk betaalde loon (bouwbedrijven) 67. Het gaat hier niet over beunhazen, maar over reëele kruideniers! Het rapport geeft niet alleen een belang- wekkenden kijk op de evolutie in het krui deniersbedrijf, het verschaft ook een gedo cumenteerd overzicht van de velerlei kwalen en euvelen, die van binnen en van buiten het middenstandsbedrijfsleven teisteren. Een breed beeld hangt het op van de tal- looze dwergbedrijven, werkloozen- en vrou wenzaakjes die parasiteeren aan den zelf kant van het gezonde kruideniersbedrijf. Hier is een toestand, die schreeuwt om: ordening. De katholieke sociale beweging vraagt een andere oplossing dan de tallooze faillissementen in het kleinbedrijf, die de Engelsche „Economist" als eenig „remedie" voor het „teveel aan winkels" aanbiedt Het rapport legt den best denkbaren grondslag voor een krachtige vakactie van de bedrüfsgenooten, gesteund door een warme belangstelling van de zijde der over heid. Met een saneering van het kruideniersbe drijf als zoodanig zullen tevens de distributie en het algemeen belang het best zijn gediend. Mr. F. J. H. BACH, Directeur van het Centraal Hanze-Bureau voor het bisdom Haarlem Bijna noodlottige gevolgen Gistermorgen te negen uur was de woning van H. J. Hardon, in de Blokstraat te Zwolle, nog gesloten, terwijl het licht in de achter kamer brandde. De man, bakkersknecht, gaat anders vroegtijdig naar zijn werk. Door een raam kwamen buren binnen en vonden in twee bedsteden de bejaarde man en vrouw, die geen teeken van leven meer gaven. Naar buiten gedragen, bleken beiden nog te ademen. Na met een zuurstofappa raat te zijn behandeld, werden zij naar het ziekenhuis gebracht, waar de levensgeesten terugkeerden. De slang van het gastoestel bleek niet goed aan te sluiten, waardoor een langzame gasvergiftiging had plaats gevonden. De op den Kaldenkerkerweg te Venlo met zijn rijwiel door een geladen lastauto over reden heer Flüge, gepensionneerd stations chef der Duitsche Spoorwegen te Venlo, is in het St. Jozefsgasthuis aldaar aan de ge volgen overleden. In Gerzon's modemagazijnen In den afgeloopen nacht tegen vier uur nam een surveilleerend agent van politie in de Veenestraat te 's-Gravenhage een bran derige lucht waar. Met twee collega's onder zocht hij onmiddellijk de omgeving. Een lichte vuurgloed bleek te schijnen op de ramen van de eerste étage van een magazijn tegenover Gerzon. De indruk werd gewekt, dat op genoemde étage een begin van brand was uitgebroken. Bij een verder onderzoek kwam men echter tot de ontdekking, dat de vuurgloed een weerkaatsing was van den brand op de bovenste verdieping van Ger zon's magazijnen. Van de straat af was van den brand zelf niets te zien. Het eerste werk van de agenten was de brandweer op te bellen, die binnen een paar minuten met een motorspuit en een ladder wagen aanwezig was. De ladderwagen werd opgesteld en op deze wijze kon de brandweer rechtstreeks het dak van Gerzon's magazij nen bereiken. Na het inslaan van een ruit begaf de brandweer zich naar binnen, waar de vuur haard onmiddellijk was gevonden. Blijkbaar had een strijkijzer in het betreffende atelier den geheelen nacht onder stroom gestaan en brand veroorzaakt. Met één straal was het vuur spoedig gebluscht. Een tweede spuit van het hoofdbureau, die mede was uitge rukt, behoefde geen dienst te doen. Te Amsterdam heeft gistermiddag in een onderafdeeling van het Koloniaal Instituut ec i brandje gewoed. Bij het nemen van proeven in het labo ratorium van het Instituut voor Volksvoe ding, gevestigd in een bijgebouw van het Koloniaal Instituut aan de Mauritskade 57a, vloog het toestel, waarmede de proeven wer den genomen, in brand. De brandweer werd onmiddellijk gewaarschuwd.- Zij was het vuur, dat tot het laboratorium beperkt bleef, spoedig meester. In het laboratorium werd schade aangericht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Wederom één doode In de barakken aan de Hildegardisslraat is gisteren overleden een 26-jarige man, die 30 October j.l. was opgenomen, lijdende aan alastrim. De man woonde in Den Haag en logeerde te dezer stede. órde te wijzigen in dien zin, dat raadsleden het verblijf in het gemeentehuis ontzegd zal worden indier. zij de rust ei' het goede Verloop van de vergadering storen. B. en W. kwamen met dat voorstel, omdat Hoiting in vrijwel elke raadsvergadering den boel op stelten zette Toen het voorstel was aangen >men is H. direct begonnen met het maken van zulk een kabaal, dat het pas aangenomen arti kel direct op hem moest worden toegepast. H. wilde echter geen gevolg gever, aan den eisch der overige raadsleden, dat h\j zich moest verwijderen. Daarom werd de politie geroepen, die H. onder hevig verzet op straat zette. Verdachte ontkende nu gehoord te heb ben, dat de Burgemeester hem ve/zocht had zich te verwijderen en dat hij zich tegen de politie verzet zou hebben. De burgemeester, de heer G. van Barne- veld, verklaarde echter, dat hij duidelijk ge sproken had en getuige heeft telkens den indruk dat Hoiting het goede verloop der vergadering opzettelijk wilde verstoren. Het-O. M van oordeel, dat het inderdaad de vooropgezette bedoeling van H is ge weest de orde in den Raad te verstoren, eischte 2 maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr. F. H. van Ommen Kloeke, bestreed, da' de burgemeester de bevoegde ambtenaar zou zijn om een raads lid te verwijderen De burgemeester is voor zitter en geen ambtenaar. Hij mag de politie niet gelasten een raadslid te verwijderen. Pleiter drong dan ook aan op vrijspraak. 1 gens art. 2 der motor- en rijwielwet en zon der schriftelijke vergunning van den Opper- houtvester. j Na een uitvoerig requisitoir kwam de amb tenaar van het O. M Mr. Baren Speyart van Woerden tot de conclusie, dit het ten laste gelegde is bewezen. Spr was van oor deel, dat op deze wegen, welke voor het pu bliek toegankelijk zijn, ,vel degelijk de mo tor- en- rijwielwei van toepassing is, an ders brengt men een anaos te weeg. I Het publiek heeft zich ook te houden aan de voorschriften en spr. vertrouwde, dat de politie, wanneer een veroordeel end von nis in kracht van gewijsde *s, streng de wet zal handhaven. De schriftelijke uitspraak is bepaald op 21 November. Bij de gehouden controle te Delft heeft de daarmede belaste ambtenaar, die tevens on bezoldigd Rijksveldwachter is, tegen 3 per sonen, die zich niet door den Rector Mag nificus als student aan de Technische Hoo- geschool hadden laten inschrijven en toch de oeveningen op de laboratoria en teeken zalen volgden, proces-verbaal opgemaakt. Eén verdachte tot 2 jaar gevangenisstraf .veroordeeld De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft gistermiddag uitspraak ge daan in de zaak van den lö-jarigen bank werker L. W. B. en Oen 21-jarigen straten maker P. V., twee van de daders van den in een perceel aan de Bloemgracht aldaar gepleegden roofoverval. I Mén zal zich herinneren, dat de grossier in chocoladewerken J. de Wit, die zich in den avond van 27 Aprh in gezel -.hap van zijn vriend. E. H. de Haas in het onderhuis van genoemd perceel bevond, overvallen is door vijf personen. Tot de bende behoorden de beide ver dachten, die gemaskerd waren De buit bestond uit een gouden horloge met ketting, een geldkistje met eenig geld, oer- porte feuille met f 600.aan bankpav> er, een paar gouden tientjes ei eenige zilveren gul dens. De rechtbank heef; verdachte L. W. B„ terzake diefstal, voorafgegaan en vergezeld met bedreiging en geweld tegen personen, twee jaren gevangenisstraf opgelegd. Het O. M. had vijl jaren gevangenisstraf gevorderd. De zaak van verdachte P. V. werd, con form het verzoek van het O. M„ naar den iechter-commissaris teruggewezen voor een onderzoek naar verdachte's geestvermogens. Een oude man verdronken De 70-jarige arbeider Koopmans te Grouw, die Woensdagavond in zijn schouw door een motorboot werd overvaren, is aan de gevol gen daarvan overleden. Voor de Rechtbank te Groningen stond te recht het communistische lid van den ge meenteraad van Hoogkerk, H Hoiting,ter zake ordeverstoring dei raadszitting op 15 Augustus 1.1. In die vergadering was een voorstel van B. en W. aan de orde, om hét reglement van fis \.i- - -v Voor het Kantongerecht te Apeldoorn is Voortgezet de zaak tegen W. F. V die te Hoog-Soeren op een weg van het Kroondo mein met een auto had gereden zonder in j het bezit te zijn van een rijbewi> volgens art. 2 der motor- en rijwielwet en zonder jih het bezit te zijn van een rijbewijs vol- Voor de rechtbank te Zwolle heeft te recht gestaan de 40-jarige arbeider J. M. uit Ermelo, terzake van mishandeling. Zijn vrouw is eenige jaren geleden overleden en M. bleef achter met zes kinderen, waarvan het oudste meisje thans 14 jaar ie. Zoo goed en zoo kwaad ais het ging deed het oudste meisje de huishouding, maar als vader •ver moeid van zijn werk thuis kwam, vond hij dikwijls den boel niet in orde en weet dat aan den omgang, die zijn dochtertje had met de buren. Bovendien verdacht M. de buren er van dat zij dat geld van zijn dochtertje wisten los te krijgen, dat zij als huishoud geld had gekregen. 24 Augustus kwam M. haastig van zijn werk naar huis en vond zijn dochtertje bij de buren. In drift greep hij een stok, en sloeg het tengere meisje geducht. De dokter van Ermelo, constateerde die» dag een zwelling aan den rechterarm, een blcedbuil aan de schouder en striemen over rug en heupen. Eerst toen het meisje onder toezicht gesteld was van de vereeniging „Kinderzorg-Over- ijssel, N.-Gelderland en Drente", werd door middel van een röntgenfoto geconstateerd dat haar rechterarm was gebroken. Het was was echter 17 September, drie weken later. De directeur van het R.K. Ziekenhuis te Zwolle, dr. Mesdag, verklaarde ter terecht zitting, dat de arm kan genezen, maar dat de kans zeer klein is, voorloopig zal de arm geheel stijf blijven. De heer Schrevel, commissaris van de maatschappij, waarbij M. in dienst is, deelde mee, dat de man een uitstekend werkman is, die geen misbruik maakt van sterken drank en hard werkt voor zijn gezin. Het O. M. eischte zes maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. Gratama, verzocht eer voorwaardelijke straf. De piloten gered Tijdens een miiitaiie oefening der Brit- sche luchtvloot zijn twee Engelsche militai re vliegtuigen, boven W ailing von in het graafschap Surrey, met ekaar in botsing ge komen en in brand geraakt. De bestuurders sprongen m-t een val scherm uit de brandende vliegtuigen en be reikten ongedeerd den grond. Het eene vliegtuig viel op een gelukkig juist leeg staand huis, waarvan de voorzijde geheel vernield werd Ook het belendende huis werd zwaar beschadigd Een begin van brand door het vallende brandende vliegtuig veroorzaakt, kon door de brandweer spoe dig worden gebluscht. Hét losgeraakte benzinereservoir sloeg door het dak van een ander huis. Het huis werd geheel met benzine gedrenkt, doel- gelukkig brandde er geen vuur zoodat de bewoners met den schrik vrij kwamer. Een Fransch watervliegtuig, dat den dienst onderhield tusschen Marseille en Algiers heeft Donderdagmiddag S O S.-signalen uitgezonden, daar tiet door tot dusverre onbekende oorzaak op het water moest neer dalen. Een Engelsch s.s. meldde kort daarna, dat het het vliegtuig in zicht had ge kregen op ongeveer 70 K.M. van de Balea ren. Een aantal stoomschepen begaf zich naar de plaats des onheils, doch alle po gingen het vliegtuig te vinden, bleven ver- geefsch. Vrijdag hoorde men nog slechts zwakke signalen. Men vreest, dat het toestel ten gevolge van de hooge zee reeds is gezon ken. Het luchtschip R -01 heeft gistermiddag om 2 uur een korte proefvlucht gemaakt. Voor den duur van den winter ls de ca- tapult-postvliegtuigdifcjist van het Duitsche stoomschip „Bremen" stopgezet. Deze maat regel bleek noodig in verband met het ver gevorderde seizoen en het toenemen van mist langs de Amerikarnsohe kust De di rectie van de Nord Deatscher Lloyd acht te de gedurende den afgeloopen zomer ge nomen proeven zeer bemoedigend. Van de acht doo" hef catapult vliegtuig onder moeilijke condities uitgevoerde vluch ten slaagden er zeven gehedi volgens pro gramma, waardoor voor de vervoerde post een belangrijke tijdsbesparing werd verkre gen. j Eindelijk gelukt, In het Argentijnsche blad „Diaro Hustra- do" wordt een eere-saluut gebra/t. aan de postvliegers van de Franse ie Compagnie Générale Aéropostale, die onder buitenge wone moeilijkheden e* in geslaagd zijn via de Cordillera de los Andes een luchtvaart- verbinding te onderhouden. De vlieger Mermo deed zeven vergeefsche pogingen om gedurende een sneeuwstorm over het gebergte te komen, maai moest telkens naar Mendoza terugkeeren Bij een dier pogingen vloog hij bij een temperatuur van 54 graden onder ïul op 7500 M. hoog te, toen hij tengevolge van sterk vallende luchtstroomen, in lh minuut 3100 meter omlaag werd gegooid Ten slotte slaagde de vlieger Guillaumet erin over de Cordillera de los Andes heen te komen en te Santiago te landen. Uit het Bakkersbedrijf Een collectief contract Tusschen de vertegenwoordigers van pa troons- en arbeidersorganisaties in het bak kersbedrijf is overeenstemming bereikt over een collectief contract dat zal ingaan zoo spoedig als de ledenvergaderingen erover hebben beslist. Het contract houdt o.a. in, dat de loonen. ingaande 1 April 1930 met f 1.— zullen worden verhoogd, met dien verstande, dat de plaatselijke commissies de bevoegdheid hebben de loonsverhooging eerder in te voe ren. ENGELSCHE VILT. CHAPELLERIE met fraai bewerkte rand, tweekleurige motieven CHIC MODEL Trotleur v. eoepel vilt mef nikkelen gesp Alle mod. herfst kleuren Waarschijnlijk! Maar probeert het eens met een passenden bril van 't verschil is opmerkelijk! 't Is de pasvorm en de zuiver heid der glazen, die dat verschil veroorzaken. Duurder dan andere? Weineen, wel billijker. Gr. Houtstraat 137, naast Luxor. WELKS U H°°PT IN r^i'J8'WN Hi mno UIERJTRAAT69 met KUSSENS a 20.75 CADEAU WILT DOEN, dan willen wij U aanraden deze nu reeds te be stellen, daar wij anders voor de levering op tijd niet kunnen instaan. Ook in de hoogste kringen, waar lage prijzen vaak de introductie belemmeren, heeft de bijzonder fijne kwaliteit van DE GROOT'S gebak zijn producten gemakkelijk toegang verschaft. Uitsluitend door de bijzondere fijne kwaliteiten. Aanbevolen worden SPECULAAS f 0.14 per ons BANKET ASSORTI 0.20 per ons LETTERBANKET 0.24 per ons „-„„H.HH"»'""' klinkt het door heel Haarlem en om streken en onze afdeeling biedt aan Prachtige stoffen moderne dessins en onberispelijke afwerking. Wij willen met deze aanbieding een leder staat stellen kennis te maken met de uitnemende kwaliteiten van De Faam's Maatkleeding en wij zijn er van overtuigd dat indien U er ook maar een weinig idee van had welk een belangrijk voordeel wij U bieden, U onmiddelijk tot het bestellen van zoo'n jas zou overgaan. Vraagt onze stalen collectie eens aan, per briefkaart of telefonisch No. 10401. Beter doet U de stoffen aan het stuk te komen zien. De dessins komen dan meer tot hun recht. „Komt even onder Koffiedrinken" gelegen MARNIXSTRAAT „KLEVERPARK" Bevattende beneden; vestibule, gang, W.C., keuken, kamer en suit met erker, voor- en achtertuin. Eerste etage: 3 kamers en badkamer. 2e Etage: zolder. Ook afzonderlijk te koop Te bevragen: Makelaar POSTMA en v. NIEUWE&: HOVEN, Schotersingel 17, Kruisweg 56 rood. Telefoon 10430 e» 136»,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10