VOOR DE HUISKAMER DE POLITIEKE DEBATTEN IN DE TWEEDE KAMER RADIO-OMROEP DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE VIERDE BLAD ZATERDAG 9 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 1 RADIO-MOORS De rij van sprekers geëindigd Minister Ruijs de Beerenbrouck nog even aan het woord De verbinding BataviaSoerabaia LANDBOUW EN VISSCHER1J Het Kon. Ned. Landbouw- Comité BINNENLANDSCH NIEUWS Oud-minister Lambooy Het scheidsgerecht der Ned. Spoorwegen Prins Hendrik naar Duitschland Onbewaakte overwegen De gemeentebegrooting van Utrecht UIT ONZE OOST Pest te Cheribon Schandelijk optreden van een dorpshoofd De uitvoering der Bestuurs hervorming Collega Baldwin 99 U7£zarAê/n. HANDEL EN NIJVERHEID Misstanden in het Sigaren- en Tabaksbedrijf mm den Minister inzake de bestuurshervorming in zulk een stadium zou zijn gekomen, dat voortzetting daarvan tijdroovend en on vruchtbaar zou zijn. Het thans nog in het eerste begin zijnde schriftelijke overleg, wordt op den normalen voet voortgezet. Ter bespoediging bestaat het voornemen den regeeringscommissaris een korte dienst reis naar Holland te doen ondernemen. Na overleg met den Minister zal deze dan naar Indië terugkeeren om aldaar de plannen af te doen. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER stelt voor, tot het Kerstreces eiken Dinsdag- en Donderdag avond te vergaderen en dan aan de orde te stellen Hoofdstuk III (Buitenlandsche Za ken) en de interpellatie-De Visser over de Indonesische nationalisatie. Spr. stelt voor, den spreektijd daarbij te beperken tot 45 minuten. DE RIJKSBEGROOTING VOOR 1939 De algemeene beschouwingen. De algemeene beschouwingen over de be grooting voor 1930 worden voortgezet. De heer SCHAPER (S.D.A.P.) zegt, dat de heer Nolens de arbeidende klasse op een hooger plan wil brengen. Dit zal echter niet mogelijk zijn zonder het socialisme. Spr. wil thans echter een woord zeggen over de uitvoering der arbeidswet. De Ar beidswet van 191E is nooit behoorlijk toe gepast en uitgevoerd. Men kan spreken van tien jaren trouwbreuk tegenover de arbei dersklasse. Tal van categorieën van arbei ders vallen nog niet onder deze wet; parti culiere chauffeurs, apothekers-assistenten, kantoorbedienden e.a. kunnen nog ongelimi teerd werken. Spr. komt daarna tot de rede van den heer Kersten, welke spr. geërgerd had. De heer Kersten heeft voortdurend het woord „God" op de lippen, maar vergeet, wat in Mattheus VII: 21, wordt gezegd: Niet, wie tot Mij zegt „Heere, Heere", maar die daar doet den wil des vaders, die in de hemelen isIntusschen haalt hij de stemmen van de A.R. en C.H. weg. Zijn ken merk is reactie op sociaal gebied en omdat ook de A.R. en C.H. reactionnair zijn, staan zij tegenover hem zwak. Het anti-papisme is nog een sterk instinct in ons volk, doch de katholieken konden er zelf veel verbetering in brengen, als het volk zag, dat de pries ters met alle macht opkwamen voor de ver drukte klasse. Spr. is niet bang voor Rome, hij wil de processies wel toestaan, even goed als de godsdienstoefeningen van het Leger des Heils op den openbaren weg, die eigen lijk evengoed in strijd zijn met de Grondwet. De heer Kersten is tegen de revolutie, hij bedoelt het socialisme. Maar de sociaal-de mocratie laat zich het stempel van het on geloof niet opdrukken. De heer WIJNKOOP (Comm.) acht het karakter van het Kabinet hetzelfde als dat van het vorige Kabinet en betoogt, dat de communisten voortgaan den scherpsten klas senstrijd te voeren tegen het kapitalisme. Er is verschuiving naar fascisme, vooral in de katholieke partij. Daartegen zullen de communisten strijden. Tegen het militairis- tisch geweld moeten de arbeiders eveneens wapengeweld stellen om het imperialisme te gen te gaan. De vreedzame ontwikkeling van Indonesië is niet meer mogelijk voor de be- vrijdingsstrijd daar is begonnen. Tusschen België en Nederland zijn de tegenstellingen verscnerpt. Deheer VAN RAPPARD (V. B.) bepleit maatregelen ten gunste van den landbouw. Hij betreurt dat geen gelden zijn uitgetrok ken voor de landbouwvertegenwoordiging op de Belgische tentoonstelling in 1930. De heer KORTENHORST (R.K.) bepleit meer efficiency in den staatsdienst. Het ge- heele regeeringsapparaat begint ouderdoms gebreken te vertoonen. Spr. deelt de denkingen van den heer Nolens tegen een staatscommissie om deze zaak te onderzoe ken, niet. Zulk een commissie zou tusschen- tijd de adviezen kunnen uitbrengen. De com missie zou liefst onder de persoonlijke lei ding moeten staan van den minister-presi dent. De heer J. TER LAAN (S.D.A.P.) maakt eenige opmerkingen over de positie van het rijkspersoneel. Verbetering in die positie kan thans niet meer afstuiten op het argument: „Geen geld". Ook thans zullen de drie ker kelijke partijen en de Vrijheidsbond, die zwart-blauwe klaveren-vier, dit kabinet steu nen, indien het voortgaat met de conserva tieve politiek, sinds 1922 gevolgd. Ook m 'dit kabinet is minister De Geer de werke lijke leider: voor 1932 is er voor sociale, eco nomische en cultureele maatregelen geen cent. De heer De Geer heeft zoo sterk den wind onder de leden van dit kabinet, dat de minister van Arbeid het al héél fijn vindt, als hij vóór 1932 geld kan krijgen voor her ziening der Invaliditeitswet en der Ouder domswet. Is dit optreden van het kabinet in overeenstemming met het optreden der Ka tholieke partij tijdens de verkiezingen? Het optreden der Katholieken hier in de Kamer was en is lijnrecht in strijd met al wat den kleinen luyden is voorgespiegeld^ Bij deze verkiezingen is de heer Ruys de Beeren brouck als lijstaanvoerder in Rotterdam aan gekondigd als „de edelman, die voor het volk werkt.' Toch was zijn eerste daad als for mateur, de leiding uit te leveren aan den man, die de verlangens van het volk aan zijn kapitalistische laars lapt, en die nu weei een nieuwe belastingverlaging voorstelt van niet minder dan twintig millioen gulden. Spr. geeft een schets van de geschiedenis van het bezoldigingsbesluit en herinhert aan ,,de schandalige wijze", waarop, onder leiding van den heer Westerveld, den gevallen ra dio-koning, het bezoldigingsbesluit is ver knoeid. Ter wille van de continuïteit wil de regeering thans geen nieuwe herziening Maar bij de technische herziening was het ^Teel gebmcht in een dwang-kwestie; net rfrT j=enoe2€n nemen met een matig be- arag. De houding van minister De Geer ÏÏ2L»* met de leuze, waaronder de ver- kiezmsstrijd ingegaan. Het aantal arbeidscontracteurs is onder leidmg van 29 Christelijke ministers met uuizenden venneerderd. Spr. vordert de hee- ren op, aan dezen schandelijken toestand op korten termijn een einde te maken. Spr. heeft met geweld van den Christelijken mi nister van Justitie een bepaling in het be lang der arbeidscontracteurs moeten afdwin gen. De heer SCHOUTEN (A.R.): j)Wat Dlieft u? Daarvan is geen sprake!" De heer J. TER LAAN: „De handelingen zijn daar om dit te bewijzen." Spr. lapt alle Christelijke praatjes aan zijn laars, als men maar zorgt, dat de toestanden in 'orde zijn. De regeering moet ten aanzien van de ar- beidscontracters onmiddellijk ingrijpen. Deze menschen zijn den geheelen dag werkzaam en komen bijna om van gebrek. Motie. Spr. dient de volgende motie in:, „De Ka mer, van oordeel, dat de salarieering van het personeel, zoowel wat de indeeling als wat de salarisklassen betreft, dient te wor den verbeterd, noodigt de regeering uit, een herziening van het bezoldigingsbesluit inden aangegeven zin te bevorderen en gaat over tot de orde van den dag". De motie komt dadelijk aan de orde. De heer SCHOUTEN (A.R.) licht zijn in terruptie toe bij de rede van den heer Ter Laan. Juist van den kant der rechterzijde is aangedrongen op een bepaling zooals in de ambtenarenwet ten slotte is opgenomen. Ware de Kamer meegegaan met den aan drang van den heer Ter Laan, dan was de bekende slotbepaling in de wet niet opgeno men. De Minister van Buitenlandsche Zaken en Landbouw, de heer RUYS DE BEEREN BROUCK, zal alles laten rusten, wat ligt buiten het gebied, waarop het kabinet zich béweegt. Van wetsontwerpen, op welker be handeling het kabinet geen verderen prijs stelt, zal de intrekking worden bevorderd Zooveel mogelijk zal naar inwilliging van het verlangen naar duidelijke beantwoording van gestelde schriftelijke vragen worden ge streefd. Ja, indien mogelijk, zal de regeering den vrager in duidelijkheid nog overtreffen. Spr. verzoekt, zijn rede thans te mogen afbreken, om ze Dinsdag voort te zetten. De vergadering wordt te 4 uur 25 min. verdaagd tot Dinsdagnamiddag 1 uur. Het succes van de ééndaagsche verbin ding BataviaSoerabaia v.v. is boven ver- wachting. De expresstreinen zijn zeer goed bezet en soms zelfs uitverkocht. Algemeen roemt men den rustigen gang van de ex press, ondanks de zeer groote snelheid, waarmede gereden wordt. Ook is men zeer tevreden met het stipt op tijd rijden der machinisten. De van Span-koppelingen en dubbele buffers voorziene stalen rijtui gen, die 18% Meter lang zijn. zijn zeer com fortabel. Ten gerieve van de reizigers zijn in de restauratiewagens vijf machines be schikbaar. De algemeene vergadering De algemeene vergadering van het Konink lijk Nederlandsch Landbouw-Comité zal op Vrijdag 22 November a.s. des namiddags twee uur en op Zaterdag 23 November des voor middags half tien in de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Staten Generaal te 's Gra- venhage worden gehouden. De agenda vermeldt behalve de punten van huishoudelijken aard op Vrijdag 22 Novem ber a.s. des middags circa 3 uur een lezing door den heer ir. S. L. Louwes te Zwolle over: De Regeeringsbemoeiing met den landbouw nu en in de toekomst" en op Zaterdag 23 No vember a.s. des voormiddags half tien een lezing door den heer H. J. Claasen, chef der afdeeling Telefonie bij het Hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie te 's Gra- venhage over: „De ontwikkeling van de tele fonie ten plattelande". Een onderscheiding van het Roode Kruis Gisteren heeft Z. K. H. Prins Hendrik, als voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, het kruis van verdienste van het Ned. Roode Kruis uitgereikt aan den heer J. M. J. H. Lambooy, oud-minister van Defensie. Henri Polak voorzitter Naar „Het Volk" verneemt, heeft de heer Henri Polak zijn benoeming tot scheidsge rechtvoorzitter bij de Nederlandsche Spoor wegen aanvaard. Z K. H. de Prins heeft het voornemen zich 13 November a.s. voor eenigen tijd naar Duitschland te begeven. 19 November zal hij de gast zijn van den Nederlandschen gezant te Berlijn, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum. De commissie van onderzoek ontbonden De Minister van Waterstaat heeft ontbon den met dank de commissie van onderzoek inzake de veiligheid op openbare, niet-afge- sloten overwegen. Waartoe het overschot gebruikt wordt De Utrechtsche gemeenteraad heeft gis teravond met 19 tegen 18 stemmen verwor pen het voorstel Reynders (S. D .A. P.), waarbij B. en W. werden uitgenoodigd de mogelijkheid te onderzoeken of het op de ontwerp-begrooting beschikbare bedrag van 175.000 besteed kan worden tot herstel van de bemoeiingen van de gemeente met het voorbereidend onderwijs op voet van gelijk heid tusschen openbaar en bijzonder onder wijs. Met 27 tegen 10 stemmen werd het voor stel van B. en W. aanvaard, om het over schot op de begrooting 1930 te gebruiken tot verlaging der electriclteits-tarieven en me- terhuur. De gemeente Cheribon is met ingang van 6 November met pest besmet verklaard. Zijn broer 2 maanden vastgekluisterd De „Locomotief" brengt het afschuwelijke geval van 'n loerah (dorpshoofd) in de dessa Moerantoto in het Keboemensche, die zijn broeder, die krankzinnig werd geacht, doch omtrent wien inmiddels gebleken is, dat hij slechts aan zenuwtoevallen leed, twee maan den lang als een dier heeft vastgebonden aan een boom op het erf achter zijn huis. Gedurende de eerste maand was de on gelukkige met zijne voeten aan een boom stam vastgebonden en wel op zoodanige wijze, dat hij op zijn rug moest blijven lig gen. Aldus als een beest gekluisterd, was hij blootgesteld aan weer en wind. Zijn lichaam zat vol ongedierte. Hij lag op natte aarde. Zijn broeder had order gegeven, dat men hem geen oogenblik zou loslaten. Gedurende de tweede maand werd de man door middel van een ketting met zijne pol sen aan een paal vastgebonden. De politie vernam de zaak bij geruchte. Toen zij dezer dagen kwam, vond zij het slachtoffer in deerniswekkenden toestand, totaal ondervoed en uitgeput. De loerah werd aangehouden. Een ontstellend detail van deze zaak is, dat de toestand bekend was aan andere dorpshoofden en zelfs aan den as sistent-wedana. Geen van deze ambtenaren had echter aanleiding gevonden tot Ingrij pen. Onjuist is, zoo wordt gemeld, dat de cor respondent tusschen de Indische regeering en Uit de herinneringen van een kamerzanger Door LEO SLEZAK In iederen vriendenkring is er meestal een dien men voor den gek moet houden omdat hij alle mogelijke en onmogelijke dwaasheden gelooft en er op ingaat. In 't begin van mijn kunstenaarsloopbaan zat ik zoo vol streken, dat hij er haast iede ren dag aan moest gelooven. Mijn collega, het gewone slachtoffer, la ten we hem Baldwin noemen was een bui tengewoon aardige onnoozele kerel. Zoo'n onwaarschbnlfik iets kon men hem niet vertellen of hij nam het voor goede munt aan. Van hem wil ik nu een en ander vertellen. En ik kan het geru-t doen. want er is nie mand, die ook maar vermoeden kan, wie hii is. In de muziekgeschiedenis was hp nu juist niet zoo goed thuis, hij wist er feitelijk to taal niets van. We hadden „Armida" van Gluck pas in gestudeerd. Op zekeren dag bracht ik een ouden heer met langen witten baard op het tooneel, het was na de groote aria van Rinaldo. ..Miin beste Baldwin, laat mij je voorstel len: Mijnheer Gluck de componist." Gluck dankte hem met enthousiaste woor den voor de heerlijke vertolking van zijn werk Baldwin straalde van vreugde en ver telde den volgenden dag in het koffiehuis, dat Gluck gisteren bij hem was en hem zijné bewondering te kennen gegeven had. Schaterend gelach aan de stamtafel. Toen kwam Baldwin eindelijk te weten, dat, Gluck reeds eeuwen dood is Toen kwam de opera „Bajazzo" op het programma. Baldwin zong de Canio. Meester Lennenvaila. die zich iuist, on door reis in onze stad bevond en in de Loge van den directeur de voorstelling bijwoonde ver langde naar het tooneel gebracht te worden "m Baldwin zijn compliment te maken. Een vloed vn.p Tt«u„nnsnhe Jofprfi zingen werd over Baldwin uitgestort. Deze bekiikt hem echter wantrouwig en vraagt eindelük: ..Wie bent u dan eigenlijk?" Leoncavallo, die zeer verbaasd was dat men hem niet herkende zegt: „Sono maestro Le- oncavalloi" ..Nu meester Leoncavallo, als u maar weet dat ik me niet voor den gek laat, houden!" roent Baldwin woedend „wie weet, hoeveel eeuwen u reeds dood is!" Hii liet. den meester staan en begaf zich naar zijne garderobe Aan de Te'efoon Twee uur 's nachts. Ik kon niet slapen. Baldwin had zijn telefoon op het nachttafel tje staan ik het mijne: Ik belde. „Wat voor den duivel is er aan de hand?" ..Hallo, bier lord Mixnichel, Fot"l Bristol ik zou gaarne weten- of mister Baldwin Zon dag Lohengrin zingt?" „O zeker,, ia ia. ik zing Zondaz Lohengrin." „Welo. dat is jammer, ik dacht dat Mister Slezak zou zingen, die doet het im mers zoo heerllik." Onder een vloed van schimnwoorden, waar in ik met zekerheid mijn naam meende te hoeren, belde hij af. Voldaan sliep ik i>- Een bferkwest'e We kregen een nieuwe collega, Brunner ge naamd. den zoon van 'n brouwer in Olmutz Ik stond met enkele vrienden in den corridor der opera te praten en daar hoorde we de stem van Baldwin Hii zong toonladders: mi mi- momo mumo. Wij besloten, hem er tusschen te nemen. Hoo we dat eau zouden lewen. wisten we nog niet, maar om tijd te winnen begonnen we zeer opgewonden te gesticuleerendat het oirrenWk ongepermitteerd was en dat we niet van plan waren om ons zooiets te laten wel gevallen. Nieuwsgierig vroeg Baldwin terstond, wat er toch aan de hand was en waarom wij zoo ontrew0nden waren. Daar ik helemaal niet wist wat er oo te antwoorden, riep ik hem toe: „Ge weet het even goed als wil. stel ie zoo maar niet aan!" Eerst, nadat Baldwin gezworen had dat hii heelemaai niet wist waarover het ging, ge loofden wij hem. Intusschen schoot me plotseling iets door 't hoofd. „Nu miin beste Baldwin, omdat we. op "rond van deze verzekeringen en met 't oog on je eed tot de overtuiging gekomen zilt. dat ie nog niets weet, luister dan: de jongste, de Beniamin die pas drie weken bij ons is Brunner. heeft de Erane-Josef-orde gekre gen." De uitwerking was fataal. Baldwin werd zoo bleek als Louise in „Ka- '-p'e und Lif.be" - zt.apij ..Neen". Ik: „Ja!" Hij„Neen." Zoo verliepen eenige angstige seconden. Op diep gekrenkten toon zeide ik, dat ik voor me zelf heelemaai geen aanspraak maakte op deze hooge onderscheiding, want ze kwam hem die zooveel ouder was ze kwam Baldwin toch zeker op de eerste plaats toe. Nadat ik nog eenige malen den nadruk ge legd had op het verschil van leeftijd, merkte hij zichtbaar zenuwachtig op, dat dit verschil niemand over te spreken ging hij naar dp elub en vertelde daar direct de heele zaak in kleuren en geuren, wat een onbedaarlijk gelach verwekte. En toen hij tenslotte zelfs de bron noemde, kwam er geen eind aan de vroolijkheid. toch eigenlijk niet zoo groot was, maar dat hij in ieder geval niet van plan was om de beleediging te laten passeeren. „Ik ga naar den directeur!" „Wanneer je naar hem gaat bereik je heelemaai niets, want als hij ziet, dat je er gepikeerd over bent, heeft hij er nog pret in bovendien. Neen je moet naar den irttendant gaan.' „Waarachtig, ja, je hebt gelijk! Ik ga naar het directiekantoor en daar de bevestiging vragen van het ongehoorde feit! en dan ga ik zelf naar den koning." De secretaris van den directeur vroeg waarmede hij hem van dienst kon zijn. Achter den rug van Baldwin gaf ik hem een knipoogje. Opgewonden vroeg deze: „Ik verzoek u mij te zeggen of het waar is, dat mijnheer Brun ner de nieuwe leerling, de Frans Josef-orde gekregen heeft?" De secrtaris verdween onder de schrijftafel, er was zeker iets gevallen, wat hij niet vin den kon Toen hij zich weer oprichtte, zei hij be leefd en zoetsapig: „Officieel is mij daarvan nog niets bekend!" Zachtjes fluisterde Baldwin me toe: „Je weet ook alles!" .Mijnheer de secretaris, ik verzoek u, om voor mij een audiëntie bij Zijne Doorluchtig heid te bewerken." „Zeer goed, laten we zeggen Zaterdag 11 uur nietwaar gekleede jas!" „Dank u. ik weet het Volgende morgen. Baldwin verschijnt in het theater, ik ga naar hem toe en zeg: ik weet het." „Wat weet je nu weer?" „De reden." „Welke reden?" „De reden, waarom Brunner de Frans Josef-orde gekregen heeft. „Ah! Gauw vertel op!" „Maar mondje dicht, 't is geheim, ab soluut geheim, ik heb het wel uit de meest vertrouwbare bron, maar met zulke dingen kan men nooit te voorzichtig zijn." „Natuurlijkgeen woord zal er over mijn lippen komen je kent me toch!" „Of ik je ken! Nu luister dan: de oude Brunner levert sedert jaren het bier aan den aartsbisschop van Olmiitz en deze heeft al in geen jaren meer betaald. Nu nadat de oude Brunner de Aartsbisschop reeds eenige malen gemaand had en deze niet betaler- kon, heeft hij, de Aartsbisschop, gezorgd, dat de jonge Brunner, als schadeloosstelling daarvoor de Frans Josef-orde kreeg!" Als een dwaas keek hij me aan en kon haast geen woord uitbrengen. „En wanneer ik nu de orde nog krijg dan neem ik ze niet aan!" Nadat hij mij nogmaals beloofd had er met Zaterdags om 10 uur verscheen Baldwin in rok en hooge hoed in het directie-kantoor en informeerde, of de audiëntie bij den vorst plaats zou vinden? De beambte werd nu wel een beetje beangst zijne quasi medehulp tot zoo'n grap verleend te hebben, vooral omdat de inten dant en tenslotte Zijne Majesteit er in be trokken werden. Hij nam daarom Baldwin terzijde en zei vertrouwelijk: .Mijnheer de kamerzanger, u begrijpt toch wel, dat de heele geschiedenis van die rid derorde met Brunner niets anders dan een grap is Er is niets van waar. U begrijpt, toch wel, dat, als er een Orde verleend werd, u de eerste zou zijn die er voor in aanmerking kwam!" „Zoo?Ah! Ja, jaDank u!" Als van een zwaren last bevrijd, kwam hij op me toe „Leo, zoo juist verneem ik dat het geval met Brunner niet waar is en ook die zaak van het bier is gelogen Ik begrijp niet, hoe een verstandig mensch zoo'n onzin als waarheid kan beschouwen Daar hebben ze je jou, mijn beste Leo, eens geducht te pakken gehad." En met een gelukkigen glimlach op 't ge laat ging hij naar huis in rok en hoogen hoed Miepie, die een foto neemt, na een bezoek aan de bioscoop te hebben gebracht: „Nu een beetje emotie in uw gezicht leggen, mama. ZONDAG io NOVEMBER HUIZEN 1875 M. 8.30—9.30 K.R.O. Morgenwijding 9.50 N.C.R.V. Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk (Bethel- kerk) te Amsterdam 12.301.30 K.R.O. Concert door K.R.O.-Trio 1.302.00 K.R.O. Godsdienstonderwijs 2.002.30 K.R.O. Litterair halfuurtje 2.304.30 ConcertOrgel en sopraan K.R.O. 4.30 5.00 K.R.O. Ziekenhalfuurtje 5-5° N.C. R.V. Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. kerk te Alblasserdam 7.308.00 K.R.O. Lezing over „De Minderbroeders in Neder land bij een Eeuwfeest" 8.018.10 K.R.O. Praatje door den K.R.O.-Voor- zitrer 8.1010.45 K.R.O. Nieuwsber. 9.3510.45 K.R.O. Voortzetting concert xo.4511.00 K.R.O. Epiloog door Klein Koor. HILVERSUM 1071 M. Van 5.00—5.15 n.m. 298 M. 9.00 V.A.R.A. Mededeelingen in t Esperanto en in 't Hol- landsch 9.15 V.A.R.A. Gramofoon- muziek 9.20 V.A.R.A. Lezing over „Onze ontwikkelingsarbeid na den oorlog" g.35 V.A.R.A. Orgel-recital 9.45 V.A.R.A. Lezing over „De Volkenbond" II 10.00 V.A.R.A. Veiligheidskwartiertje 10.15 V.A.R.A. Orgelspel 10.30 V.A.R.A. Concert. Orkest en declamatie. 12.00 12.40 A.V.R.O. Lezing door Dr. C. H. Slui ter over „De ontwikkeling der Sterrenkunde" 12.402.00 A.V.R.O. Concert door het A.V.R.O.-Octet. Boris Lensky (viool) 2.002.30 A.V.R.O. Genestet-herdenking door Dr. P. H. Ritter Jr. 2.304-3° A.V.R.O. Concert door het Omroeporkest. Paul Lohman (bariton), Pierre Palla (piano) 4.305.00 Sportuitslagen Vas Diaz. In de rustpoozen Gramofoonmuziek 5.00 V.A.R.A. (298) M.) Wekelijksch nieuws 5.15 V.A.R.A. Kinderuurtje 8.08 A.V.R.O. Concertgebouw-Orkest o. 1. b. Pierre Monteux. T. v. d. Sluys (zang). Na afloop Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. DAVENTRY 1554,4 M. 3.203.50 Kerkcantate No. 140 van Dach 4.05 Piano recital door Pouishnoff 4.35 Concert. D. Labbette, sopraan, H. Nash, tenor. Militair Orkest 6.056.20 Lezing 6.206.35 Bijbellezing 8.15 kerkdienst 9.05 Liefdadigheidsomroep 9.10 Nieuws jer. 9.25 Concert. Koor, orkest, K. Falk- ner, bariton 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 12.20 Religieuze causerie en gewijde muziek —1.20 Gramofoonmuziek 3.20 Orkest- concert 5.20 Gramofoonmuziek 6.50 Gramofoonmuziek 7.35 Gramofoon muziek 7.50 Circus Radio-Paris 8.20 Concert, Orkest en soli. LANGENBERG 473 M. 6.30— 7.20 Gramofoonmuziek 8.209.20 Mor genwijding 12.201.50 Orkestconcert 2.303.00 Concert. Vocale solisten 3.505.20 Concert uit Frankfurt. Orkest en sopraan 7.20 „Ein Walzertraum", Operette van Oscar Strauss. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. ZEESEN 1635 M. 6.207.50 Lezingen 8.20 Morgenwijding en klok kenspel 9.2011.20 Lezingen 11.20 Orkestconcert 1.20 Hoorspel „Dr. Dolittles Abenteuer" VI. „Die Flucht" 2.202.40 Lezingen 3.30 Gramo foonmuziek 3.507.20 Lezingen 7.20 Concert door het Münchener Violen-Quin- tet. Spreker Alfred Braun. Daarna Or kestconcert. Vervolgens tot 11.450 Dans muziek. KALUNDBORG 1153 M. 11.20— 12.20 Orkestconcert 1.503.50 Concert, Orkest en pianiste 7.208.20 Orkest concert en voordracht 8.208.40 Vocale duetten 9.1010.20 Concert. Orkest, cello, hobo, viool 10.2011.20 Dans muziek. MAANDAG 11 NOVEMBER HUIZEN, 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.-uitz. 8.159.30 Morgenconcert 9.3010.30 Harmonium bespeling 10.3011.00 Zie- kenclienst 11.00—11.30 Lezen van Chris telijke Lectuur 11.3012.30 Concert, Zang, piano, viool en cello 12.301.45 Or gelconcert; 2.00—2.35 Uitzending voor scholen 3.15—3.45 Knipcursus 4.00 5.00 Ziekenuurtje 5.00—6.30 Gramofoon muziek 6.307.00 Literaire lezing over: „Kleine Inez" van R. v. Genderen-Sort 7.008.00 Cursus zangverbetering 8.00 Orkestconcert en lezing over: „Christelijk dus Sociaal". Lezing in het Duitsch. Na ai loop: Persberichten. HILVERSUM, 1071 M., van 12.00—6.00 n.m. 298 M. 10.00—10.15 Morgenwijding 12.152.00 Concert door de Hong Kapel van de Gebr. Elemer en Bela Ruha 2.00 —2.45 Kookpraatje door P. J. Kers 2.45 4.30 Aansl. van net Rembrandt-Theater te Amsterdam 5.006.00 Kinderuurtje 6.016.30 Gramofoonmuziek 6.30 Koer sen Vaz Dias 6.457.15 AVRO Boeken- halfuurtje. Herman Robbers bespreekt Thornton Wilder's „De brug van San Luis Rey". 7.157.45 Engelsch voor beginners 80.19.00 Vereenigingsuurtje uit Zwol le. Zwolle's Mannenzang en het Stedelijk Orkest 9.009.30 Optreden van Frans Hulleman 9.3011.00 Concert door het Omroeporkest 10.00 Persber Na afloop van het concert tot 12.20 Gramofoonmu ziek. DAVENTRY, 1554 M. 10.50 Herden king van den Wapenstilstandsdag. Dienst bij de Cenotaph 12.20 Concert C. Cat- ley, sopraan, H. Howard, bariton 12.50 Concert op cinema-orgel 1.20 Orkest concert 1.201.35 Piano-recital 1.35— 2.20 Orkestconcert 2.20 Uitzending 'voor scholen 2.50 Lezing 3.25 Lezing 3.45 Berichten 3.50 Dansmuziek 4.35 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 7.05 Zang door Stiles-Allen 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert, O, Kavann, alt, Orkest 9.05 Nieuwsber. 9.2511.10 „Journey's End". Tooneelstuk van R. S. Sherriff PARIJS, „Radio-Paris" 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek 4.05 Gramofoonmu ziek 6 55 Gramofoonmuziek 7.25 Gra mofoonmuziek 8.20 Concert, Orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gramofoonmuziek 9.3510.30 Gramo foonmuziek 12.251.50 Concert. Orkest en sopraan 4.505.50 Concert, orkest en piano 7.20 Collegium Musicum, orkest, cembalo en fluit. Daarna tot 11.20 Dans muziek. ZEESEN 1635 M. 6.15—11.45 Lezingen 11.5012.15 Gramofoonmuziek 12.15 3.50 Lezingen 3.504.50 Concert uit Berlijn 4.507.20 Lezingen 7.20 „Hans Hulling" Romantische opera van Eduard Devrient. Muziek van Heinrich Marschner. 9.50 Dansles. Daarna Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 2.55—4.55 Orkestconcert 5.506.50 Orkestconcert 8.509.20 „Der Ventes en Gaest", Blij spel in 1 bedrfjf van Max Maurey 9.35 10.20 Orkestconcert. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Orkest concert 9.35 Carillon bespeling 9.50 Voortzetting orkestconcert. Philips- en Errem SPECIALISTEN 3-lamps-toe stellen TELEFOON 14609 ir-j£ O* Aactio. Lag* Va£&Jrrc/wtAfe/'3tefGrt<ntn onHuaróarwtZ De Ned. R. K. Vereeniging van Handels reizigers „St. Christoffel" en de besturen van onderscheiden Sigarenwinkeliersvereeni- gignen hebben een request aan den Minis ter van Financiën gezonden, waarin zij, overwegende de ernstige misstanden, die het Sigaren- en Tabaksbedrijf thans ondermij nen, vooral door het banderolleeren met een hoogeren prijs dan de werkelijke verkoop waarde is, den Minister verzoeken een aan vulling der Tabakswet in overweging te wil len nemen, waarin het verkoopen onder den „Banderollen-prijs" wettelijk worde verbo den en strafbaar gesteld. <7. De golven, opgezwiept, kokend, namen het ranke scheepje op, sloegen het op 'n eiland, over rotsen, 't krakend als een notedop. „Gered zijn we," zei Jan Klaassen, terwijl hij bezorgd naar Trijntje zag, die zeeziek en erg misselijk, versuft over de /erschansing lag. 38. ,,'k Wou, dat je een vuur aan kon leggen," aei Trijn, „ik ben zoo koud en zoo stijf." t Zou mij lijken,zei cfe Lange, ,,'k heb geen drogen draad meer aan mijn lijf." Jan wist snel vuur te maken, hun kleeren droogden won derlijk snel, 't vuur verwarmde hun koude leden, ze voelden zich gelukkig wel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 13