UIT DEN OMTREK 1 KENNEMERLAND EEN NIEUWE PRIJSVRAAG - VERWULFT 1 Heringa Wjthricfe, Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS EERSTE BLAD ZATERDAG 9 NOVEMBER 1929 BLADZIJDE 2 W. B.-THEATER 3 BEVERWIJK t THE SHOWBOAT TIJGERROOS BOERENLEENBANK BLOEMENDAAL AAN ALLE LEZERS Exide-batterijen - Ook reparatie? ■4 2 1 SASSENHEIM ZATERDAG, ZONDAG EN MAANDAG - 8 uur ZONDAGMIDDAG half drie -« S 3 VOORHOUT BENNEBROEK HEEMSTEDE BEVERWIJK VELSEN UMUIDEN MARKTNIEUWS HEEMSTEDE Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigersf 175.- De actie in de Papier-industrie VAN ONZE RECHTBANK c. (J, v„ te Haarlem). HILLEGOM Voor de R.K. Blinden van Grave Dinsdagavond hield de afdeeling Hillegom van den Neci. R.K. Vrouwenbond een ledenvergadering in het Hotel Sistermans, die gewijd was aan de steunverleening van het Blindeninstituut te Grave. De groote Saai was tjokvol. Uitvoerders van het programma waren de patiënten van het genoemde instituut. Zij nebben op schitterende wijze gedemon streerd, het nut dier instelling, die zich het lot dezer menschen zoozeer aantrekt. Ver schillende nummers werden op het Har monium gespeeld, welke met luid applaus werden begroet. Daarna werd de vaardig heid in het lezen van het blindenschrift getoond, terwijl een der leerlingen blijk gaf zelfs vier vreemde talen te kunnen lezen en spreken. Ook werd met de globe aan getoond, dat de wiskundige aardrijkskunde daar beoefenaars vindt. Een blinde zong vervolgens soli, terwijl het vioolconcert Zeer mooie en zware nummers deed genieten. De aanwezigen toonden zich uiterst vol daan en ook medelevend met de zorgen der stichting. Dit laatste werd bewezen door de opbrengst van het steunbusje, welke 105 bedroeg. Deze mooie avond van den Vrouwenbond mag zeker geslaagd heeten. Woensdag volgde een gelijksoortige avond in het parochiehuis te Zilk, welks groote Zaal te klein bleek voor de opkomst. Donderdagavond was de groote zaal van Flora, die honderden kan bevatten, tjokvol, daar thans ieder toegang had. Ook nu bewees de gehouden collecte, die 267.opbracht, dat men gaarne een offertje voor dit schoone doel wilde brengen. Het einde van dezen avond bekroonde jets heel moois de Zeereerw. Heer J. J. A. J. Krook, Pastoor van St. Martinus, deed aan mevrouw R. A. F. Litjens-Van den Donk de mededeeling, dat het Z.H. den Paus behaagd had, haar te begiftigen met het Eere kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" als belooning voor alles wat zij voor hei. R.K. onderwijs gedurende zoovele jaren heeft gedaan. Z.Eerw. wees er de aanwezigen op, dat in het nummer van heden in de Nieuwe Haarlemsche Courant de verdien sten van mevrouw Litjens zoo uitnemend waren beschreven en hoopte, dat zij nog vele jaren dit eereteelen zou mogen dragen. Een luid applaus weerklonk, toen de Pastoor het Eereteeken overhandigde. De heer P. J. Litjens bedankte in eenige goedgekozen bewoordingen Z.H. voor de hooge onderscheiding, zijn echtgenoote ver leend en ook den Zeereerw. Heer Pastoor voor diens waardeerende woorden. vergaderingen wist te leiden, ronduit zijn] Katholieke Kring Op Woensdag! meeningen wist te zeggen en vrij uit gezegde 13 November a.s. des avonds te 8 uur zal :n de groote zaal van het K.S.A.-gebouw de eerste avond van klein-kunst worden georganiseerd. Voor de Kringleden zal optreden het bekende Utrechtsche gezelschap „Klaveren 5", onder leiding van den heer G. H. Goos- sens. Het programma zal bestaan uit vroo- lijke liedjes bij de luit en de piano en een één-actertje. De plaatsbespreking geschiedt Maandag- avond te half negen in de koffiekamer van 1 het K.S.A.-gebouw. Introducties alleen meemngen van anderen kon verdragen, zonder dat de goede vriendschappelijke maar niettemin zakelijke toon verloren ging. Voorts verzocht spreker mevrouw dank over te brengen van de Vereeniging voor de vele avonden, dat zii den voorzitter in den huise- lijken kring heeft moeten missen. Als kleine attentie bood tenslotte het Bestuur aan een zilveren vulpotlood. Aan het einde der vergadering voerde nog het woord de Burgemeester, die den schei denden voorzitter huldigde namens het Ge meentebestuur. voor al het vele, dat hij voor j voor huisgenooten der leden moeten het sociaal belang van oorhout had gedaan.1 uiterlijk Maandagmiddag 12 uur bij den Ook gaf de Burgemeester zijn voldoening te kennen met de keuze van den heer v. d. Voet tot voorzitter en den heer Ir. Heijmeijer tot administrateur, een keuze, die verzekert, dat de bloei der Vereeniging bestendigd blijft. Hierna volgde sluiting. Vrouwenbond Gisterenavond hield de R.K. Vrouwenbond een ledenvergadering in het K.S.A.-gebouw. Met een kernachtig speechje opende mevr. van Reisen-Vreeburg de vergadering met den Chr. groet. Spr. betreurde de slechte opkomst, wat geen tee ken is van bloeiend organisatieleven. Door mej. Post werden de notulen voorgelezen en onder heer J. L. V. Post, Breestr. 17, bezorgd zijn. R. K. Typografische Studieclub Zooais wij reeds destijds berichtten, is door de R. K. Typografen hier ter plaatse een studieclub opgericht welke op succesvolle wijze de bij haar aangesloten typo's verder in hun vak ontwikkelt. Op de maandelijksche bijeenkomsten der club worden verschillende vaktijdschriften en drukwerken besproken, terwijl wordt een deel der avond wordt besteed aan Ned. Taal. Op iederen studieavond houdt een der bestuursleden een lezing over de repro ductie-methoden, welke lezingen steeds een aandachtig en erkentelijk gehoor vinden. Reeds zijn drie wedstrijden uitgeschreven. De gemaakte ontwerpen werden beoordeeld door een jury bestaande uit het bestuur van i vertoonen wij b,et schitterende filmwerk (Het Comediantenschip) Een grootsche kunstfilm in veertien acten Schitterend, onroerend spel LAURA LA PLANTE en JOSEPH SCHILDKRAUT in de hoofdrollen van dankzegging goedgekeurd. Enkele ingeko T men stukken werden voor kennisgeving 'ie* yakkundig Bureau. In een begeleidend aangenomen. Vervolgens werd door de schrijven sprak de jury haar voldoening presidente een verslag uitgebracht der "lt over de ingezonden ontwerpen en moedig- gehouden voorjaarsvergadering. Deze uit-1 verdienstelijke werk der club ten eenzetting door de presidente vond een2e^st,e ,aan- aandachtig gehoor. Als spr. trad nu op de 9ok bli de n,et bekroonde ontwerpen weleerw. heer B. M. Timp, kapelaan te vlelen zeer goed uitgevoerde werkstukken Haarlem met als onderwerp: „Onze Moeder°P,.te merken. de H. Kerk bi) het ziekbed van haar kind." L, Voor den landelijken, door het Centraal- In groote trekken besorak deze gewijde re- Bureau uitgeschreven wedstrijd werden enke- denaar de opbeuring 'en troost welke door le ontwerpen ingediend, waarmede de Bever- de kerk aan een zieke of stervende wordtwijksche typo's in dezen kamp geen slecht verleend, door de genademiddelen waarover Lguur zullen slaan. Voor de adspiranten alleen de R.K. kerk kan beschikken. Ver-j worden afzonderlijke studieavonden ge- volgens zet spr. uiteen hoe de voorbereiding houden. Voor hen zal een leeraar in Typo- tot een bediening in huis moet wezen, engmfisch teekenen en in de „Evenredigheids wat daarvoor aanwezig moet zijn en in ge-!leer,ln verhouding tot de wet op de gulden reedheid zijn gebracht voor de geestelijkesnede worden aangezocht. Ook m hnoleum- - snijden zal men zich bekwamen. De leden der studieclub bewijzen door hun trouwe opkomst, dat zij van de nood zakelijkheid dezer instelling overtuigd zijn. Het bestuur is natuurlijk zeer erkentelijk voor al hetgeen de werkgevers in het Boek- drukkersbedrijf in het belang der studieclub doen. Naast financiëelen steun werken zij ook door het beschikbaarstellen van lokali teiten en materialen mede aan een goede functioneering der club. Zij zal dan ook voor de Beverwij ksche typo's veel nuttig werk kunnen verrichten en tenslotte ook voor den drukwerkverbruiker. Niets toch is beter in staat een zaak schriftelijk aan te bevelen, dan drukwerk, dat smaakvol is gezet en keurig is afgedrukt. groot sensatiedrama VOOR ALLE LEEFTIJDEN. Burgerl. Stand OndertrouwdH. Teeuw en M. G. Peeters J. C. Brouwer en C. J. Spierings. Getrouwd t K. Koot en M. A. van Zuijlen; Th. Paase en C. G. PijpersT. Cardol en G. Boontjes. Geboren z. van A. J. M. Blom-Nagel d. van L. M. Staats-de Heij d. van C. Hoogkamer-Meijer z. van C. J. Siecker- Hardebil d. van J. v. d. Lans-Raaphorst. OverledenG. Heemskerk m., 66 jr W. der Linden m., 77 jr. Bouwvereeniging Gisteren hield de Woningbouwvereeniging „Herman Boer- haave" een algemeene vergadering in café Boerhaave, onder presidium van den heer J. van Stekelenburg. In deze vergadering was mede tegenwoordig de heer G. Bulten, burgemeester, als afgevaardigde van het ge meentebestuur. De voorzitter heette allen welkom, in het bijzonder het hoofd der gemeente en zette het doel dezer bijeenkomst uiteen. Na voorlezing der notulen van de vorige algemeene vergadering door den secretaris, den heer Paardekooper, welke notulen wer den goedgekeurd en vastgesteld, deelde de voorzitter mede, dat hij wegens vertrek naar Nieuwer-Amstel genoopt was ontslag te nemen als. voorzitter der Bouwvereeniging. In hartelijke bewoordingen nam spreker afscheid van de vereeniging, waarbij hij in het kort naging wat er gedurende het vijf jarig bestaan van de jonge Bouwvereeniging zoo al was verricht en bereikt. Spreker kwam tot de conclusie, dat men met de bereikte resultaten tevreden kon zijn, al blijven er uit den aard der zaak nog altijd wenschen open. Wat spreker bij zijn heengaan bijzonder genoegen doet is, dat het gros der ingezetenen meer sympathiek is komen te staan tegenover het sociaal werk, dat de Bouwvereeniging nastreeft. Daarmee is veel bereikt. Het valt spreker moeilijk van de Vereeniging, die hij heeft mogen oprichten en gestadig zien uit groeien, te scheiden. Evenwel doet hij het gerust, omdat vast staat, dat de financieele toestand van de Bouwvereeniging gezond is. De woningen gaan alle vlot weg, de huurders zijn uitstekend, administratie en boekhouding is perfect in orde en wat niet het minste is, de verlies- en winstrekening kan blijven sluiten met een batig saldo. Tenslotte b—nat de scheidende voorzitter dank aan hei B stuur, waarvan in die 5 jaren veel tijd en werk is gevraagd aan de leden der Vereeniging, die hem altijd welwillend tegemoet zijn getreden en hem het leiden der vergaderingen tot een genot hebben ge maakt aan den Raad en aan het Dagelij ksch bestuur der gemeente, welke colleges door hun loyale medewerking en garanties, het mogelijk hebben gemaakt voordeeliger dan anders te bouwen. Spreker zal de Bouw vereeniging niet gauw vergeten en wcnscht haar toe. dat zij moge blijven groeien en bloeien, tot welzijn van een goede volkshuis vesting in Voorhout. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een nieuw bestuurslid. Met groote meer derheid van stemmen werd gekozen de heer J. van Kampen. Vervolgens werd, nadat de voorzitter den heer v. d. Voet warm heeft aanbevolen, met algemeene stemmen tot voorzitter benoemd de heer J. H. van der Voet, bestuurslid der Vereeniging. Op voorstel van het Bestuur werd goed gekeurd het bestuursbesluit, waarbij de heer Ir. G. Heijmijer alhier benoemd is tot ad ministrateur op een jaarlij ksche vergoeding van f 200. Tenslotte wordt als lid toegelaten de beer Cor van der Laan te Voorhout. De nieuw gekozen voorzitter, de heer v. d. Voet dankt de vergadering voor het vertrou wen in hem gesteld. Voorts huldigt spreker den heer van Stekelenburg voor zijn energie en werkkracht, vanaf de oprichting gegeven aan de Bouwvereeniging en waardoor een groot sociaal nut voor Voorhout is verkregen Dat de woningtoestanden in deze gemeente zijn verbeterd, is voor het overgroote dee, te danken aan den heengaanden voorzitterl die de ziei en de stuwkracht was in het Be stuur. Namens het Bestuur en namens de Vereenieing, betuigt spreker daarvoor dank, «Iet het minst ook voor de aangename wijze waarop de afgetreden voorzitter altijd de met O. H. arriveert, Vele nuttige wenken werden nog door spr. gegeven. Aan het einde der rede bracht de presi dente den spreker een woord van dank. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van 2 bestuursleden, daar voor een betere ver deling der werkzaamheden het bestuur gioest worden uitgebreid. Alleen door het üestuur was gebruik gemaakt van de gelegen heid om candidaten te stellen, waarna deze als zoodanig werden benoemd. De nieuwe bestuursleden zijn mevr. Heemskerk-Roo- Zen en mevr. Mathot-Schuts. De vergadering werd daarna gesloten met gebed. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de Nederlandsche Roomseh- Katholieke Volksbond afdeeling Sassenheim, gevestigd te Sassenheim. „Aan God en Koning Trouw" Morgen avond precies 7 uur, zal de R.K. Tooneelver. „Nut en Genoegen", onderafd. van den R.K, Volksbond, in tweede en laatste opvoering van dit jaar het drie-bedrijvige drama „Aan God en Koning Trouw" geven. Over de spelkwaliteiten, de kostbare too- neelkleeding en wat meer bijgedragen heeft, om de eerste opvoering hiervan tot een waar succes voor „Nut en Genoegen" te maken, hebben wij ons, meenen wij, reeds voldoende uitgelaten, om alle tooneelliefhebbers te doen besluiten morgenavond dit stuk té gaan zien. Gezien de eerste opvoering van Donder dagavond voor de leden, donateurs en ge- noodigden, mogen wij morgen een geheel bezette zaal verwachten en „Nut en Ge noegen" verdient dit ongetwijfeld. Vergadering R.K. Kruisverbond en Maria- vereenlging Maandagavond zal er door bovengenoemde vereenigingen een gecombi neerde ledenvergadering gehouden worden in het R. K. Patronaatsgebouw. Na opening zal allereerst plaats hebben de hernieuwing der H. Hart-intronisatie. Verder zal besproken worden het 25-jarig jubileum der vereenigingen, welk feest zal plaats hebben op 29 December a. s. Tenslotte zal de heer Weleerw. heer kap. J. L. C. Witkamp een lezing houden met lichtbeelden over „Een reis naar Lourdss". Als gebruikelijk nog eenige attracties en tractatie. R.K.S.V. D.E.M. Onderafdeeling St, Jozefgezellenver, Beverwijk. D.E.M.—-Graaf Willem J. Klünnen, 2 uur. D.E.M. IIG.V.O. 2, 12 uur. A.D.O. a Jun.D.E.M. Jun. Morgen wederom een thuiswedstrijd, en wederom een zware tegenstander. Graaf Willem zal morgen trachten haar mooie positie op de ie plaats te verstevigen, en het op de loer liggend H.B.C. voorloopig nog wat onder zich te houden. Het zal een zware taak zijn voor D.E.M. de Grafelijken te verslaan, en we durven er ook niet op te rekenen. Biedt echter kranig weerstand. Bij goed samenspel is de stormlinie wel goed voor een paar doelpunten, terwijl de verdedi ging haar mannetjes wel zal staan. Het kan een prachtige wedstrijd worden tusschen enthousiasme en techniek en we denken dat het publiek ruimschoots waar voor z'n geld zal krijgen. Daarom D.E.M. speel van het begin tot het eind een vurig en sne' spe', en probeer minstens een puntje thuis te houden. D.E.M. 2 speelt morgen tegen G.V.O. 2. Tot nog toe schijnen de heeren het niet zoo serieus op te nemen. Heeren, een beetje ernst, past reserves van een ie klasser wel, evenals een wat deftiger omgeving. Zorgt er dus voor dit jaar te promoveeren, daarvoor 1 moeten ook de eerste competitiewedstrijden j gewonnen worden. j De Junioren doen hun best op den in- I geslagen weg zonder struikelen door te gaan. i W. B.-Theater Met groote moeite en i het zich getroosten van belangrijke financieele offers is de Dir. van het W. B.-Theater er in I geslaagd de grootsche kunstfilm „The j Showboat" (Het Komediantenschip) voor i vertooningen in Beverwijk te reserveeren. Deze schitterende film heeft drie weken achtereen in het Tuschinski theater geloopen, welk filmpaleis tijdens deze voorstellingen steeds tot de laatste plaats was uitverkocht. Dit grootsche filmwerk, dat wegens zijn enorme lengte in veertien acten is onder verdeeld werd vervaardigd naar den gelijk- namigen roman van Edna Ferber. j De hoofdrollen in deze prachtfilm worden vervuld door Laura la Planta en Joseph Schildkraut. Ongetwijfeld zullen de vertooningen van „The Showboat" in het W. B.-Theater groote belangstelling trekken. f In de Matinee van Zondagmiddag wordt Ivertoond de schitterende sensatiefilm „Tij-, igerroos", toegankelijk voor alle leeftijden.» St. Elisabeth-vereeniging Zondag zal in de parochiekerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad onder alle H.H. Missen door een ZeerEerw. Pater een liefdadigheids predikatie worden gehouden, waarna gecol lecteerd zal worden ten bate van de St. Elisabeth-vereeniging, Het lijkt ons over bodig om het nuttige werk, dat deze vereen- niging doet, uitvoerig uiteen te zetten. De St. Elisabeth-vereeniging verricht in stilte en allen eenvoud haar heerlijk werk van naastenliefde. Zij helpt en steunt voorna melijk die kraamvrouwen, wier moeder vreugde zoo dikwijls wordt overschaduwd door de kommervolle omstandigheden, waar in zij verkeeren. Stellig is dit mooie werk de steun van alle katholieken overwaard. Dit jaar vooral heeft de St. Elisabeth-vereeniging zich bui tengewoon zware offers moeten getroosten, om de hulp en bijstand behoevend de hel.jende hand te reiken. De ongekend strenge winter bracht ook 'ongekend zware zorgen met zich, en vooral in die gezinnen, waar de St. Elisabthvereeniging haar werk terrein vindt. De nood was hoog, dikwijls ontbrak niet alleen voeding maar ook vol doende dekking van moeders en baby's. Toch heeft de St. Elisabeth-vereeniging wakker haar steun verleend, maar met het noodzakelijk gevolg, dat de kas zoo goed als uitgeput geraakte. Nu staat wederom de winter voor de deur. Wat zal hij brengen? In ieder géval zal de St. Elisabeth-vereeni ging weer gereed moeten staan aan de aan vragen om hulp in uitersten nood te vol doen. Morgen zullen de parochianen in de gelegenheid zijn de Elisabethvereeniging te helpen. Laat men met milden hand geven, want er zal veel noodig zijn. De eerw. predi kant zal dit morgen voor een ieder over duidelijk aantoonen. Het bestuur der St. Elisabethvereeniging vertrouwdt, dat allen zullen medewerken, om dit werk van christe lijke charitas mogelijk te maken „Wat gij aan de minsten der Mijnen deedt,hebt gij Mij gedaan." Laat dit woord van den grooten Weldoener ons morgen eens duidelijkvoor oogen staan. De uitvoering der wegenverbeterin gen Het lid van den Gemeenteraad, de heer J. Eyking, verzoekt den raad toe stemming, de hierna volgende vragen aan het College van Burgemeester en Wethou ders te mogen stellen. 12. Om welke reden zijn de werken nl. de nieuwe bestrating met betegelde voet paden aan den Grooten Houtweg, waarvoor ƒ8300.was uitgetrokken niet uitgevoerd, waarvan de uitvoering volgens raadsbesluit in 1927 plaats had moeten hebben. 2e. Wat zijn de redenen, dat de nieuwe bestratingswerken met verbeterde voetpaden aan den Polderweg, waarvoor een bedrag van 17200.was uitgetrokken, niet uit gevoerd zijn. 3e. Welke redenen waren er bij het College, om niet tot aankoop van de voor tuintjes aan den Alkmaarschen weg over te gaan, waardoor de uitvoering van het werk nl. het betegelen der voetpaden, waarvoor een post groot ƒ6800.was uitgetrokken, niet is uitgevoerd. Daar bgn. werken, volgens raadsbesluit, reeds in 1927 uitgevoerd hadden moeten worden en de Groote Houtweg, de voet paden aan den Polderweg en het voetpad einde Alkmaarsche weg in een zeer ernstig verwaarloosden toestand verkeeren, die groot gevaar voor voetganger en fietsrijder op levert, b.g.n. werken in de begrooting zoowel als in de leening zijn opgenomen, en deze werken na ongeveer drie jaren niet zijn uitgevoerd, voelt de heer Eyking zich genoopt de bovengenoemde vragen aan het College van B. en w. te stellen. R. K. COÖP. LAND- EN TUINBOUWBANK BEVERWIJK - BREESTRAAT 71 VOORSCHOTTEN 5 REKENING-COURANT SPAARGELDEN EN DEPOSITO'S. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAs Gem. Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering Over zicht per 9 November 1929. Bieden zich aan IJzervlechters 1, fitters 1, grondwerkers 3> stoffeerder-matrassenmakers x, opperlieden x, schilders 7, timmerlieden 9- Metaalbe werkers Bankwerkers 4, w.o. 1 ben. 10 jaar, electriciëns 1, klinkers 2, machinisten 1, metaaldraaiers 1, monteurs 1, stokers 2. Kant. personeelBedienden rnl. 7, aank. be dienden vr, 2, idem ml. 1. Huish. beroepen Werksters 2. Diverse beroepen Naaisters x, tuinlieden 2, mag. bedienden 4, chauffeurs 1, nachtwakers 1, incasseerders 2, controleurs 5, assist, drogisten 1. Zonder vakkennis Losse- en fabr. arbeiders 35- Worden gevraagd. In de gemeente Ad- vertentiezetter, aank. electriciën, plaatwer kers, jongste kantoorbedienden, dienstboden voor dag, en voor dag en nacht, leerl. ver pleegsters. In de omgeving Metselaars te Den Helder, loodgieter te Zaandam, chauf feur-monteur te Den Helder, scheepmakers, klinkers en ijzerwerkers te Zaandam. Bui tenland Pijpfitters en ketelmakers te Cu rasao. Voor de aanvragen van België, Frankrijk en Duitschland zie men het kastje aan het Beursgebouw. EEN VEILIGHEIDSKLEP, DIE VAST GEZET WAS Aan een ontploffing ontsnapt In de „IJmuider Federatie" lezen we het volgende resumé over het gebeurde op den stoomtrawler „Cornelis," waarover vele ton gen in beweging zijn gebracht. De machinist was een reis achter gebleven en de oudste stoker deed deze reis als zoo danig dienst. Toen men ter visscherij was en het schip gestopt lag, liep de stoom ver op en weigerde de veiligheid haar werk te doen, mede doordat zij afgekecht was, men wist zoo gauw geen raad en de stoommeter liep op tot plus minus 20 atmosfeer, terwijl zij maar ia atmosfeer mag hebben. Gelukkig liep alles nog goed af, maar er kan gezegd worden, dat men door het oog van een naald is gekropen. Indien de ketel niet deugdelijk was geweest waren er waar schijnlijk ernstige gevolgen gekomen. Van den schipper vernamen we, dat de veiligheid al geruimen tijd niet in orde was. Zij begon n.l. bij 10 atmosfeer al te blazen, zij is toen nagezien maar er kon niets aan gevonden worden. Daarna besloot men de veiligheid maar vast te zetten en indien de stoom opliep, dan ging men op den ketel bij de veiligheid om een paar moertjes los te draaien waarop de stoom zakken ging. Het verdient alle afkeuring deze zaak aldus schrijft het orgaan zoo te behan delen en wij vragen ons af of hier de expert van het Stoomwezen wel op zijn post is geweest. In het algemeen hebben wij geener lei klachten over de Scheepvaartinspectie en willen dan ook niet direct aannemen dat aan den expert van het Stoomwezen omtrent dit geval een verwijt is te maken. Het ver haal van den schipper is echter zoo zonder ling, dat het noodzakelijk is dit aan te snij den. Nogmaals, indien de ketel er een was, die niet meer tot de sterkste behoorde, dan was er alle kans geweest, dat men de Cornelis nimmer meer in de haven had ge zien en de droeve lijst van slachtoffers weer belangrijk uitgebreid was. De opvarenden kunnen uit dit geval de les putten, dat over het vastzetten van de veiligheid niet licht gedacht mag worden. Het kan inderdaad menschenlevens kosten. Het Fonds voor Sociale voorzieningen Gedurende de maanden Januari tot en met October 1929 hebben zich in totaal 925 op varenden als werkloos doen inschrijven. Aan ondersteuning bij werkloosheid werd tot en met 25 October 1929 in totaal uit gekeerd 32.409,36. ?an 1 Januari tot en met l November 1929 werd aan ondersteuning bij ziekte uitgekeerd een totaal bedrag van 12.738.15. Ontvangen werd aan bijdragen van de ree- GOUDEN BRUILOFT ders over de maanden Januari tot en met September in totaal 69.913,06. Aan ultkeering bij overlijden werd tot 1 November uitbetaald 745. Haring uit Engeland De stoomtrawler „Flora" welke thans als vrachtschip dienst doet kwam hier gisteren binnen met een lading pekelharing uit Engeland voor de firma Pust. Een niet alledaagsche dokking De Noor. sche bark, M. 122 V. D. welke voor eenige jaren met zware averij door een trawler werd binnengesleept en dien tijd tusschen de be tonnen palen bij de Velserspoorbrug gemeerd is geweest, is thans zoo wij vernemen, voor Sleeploon verkocht, en in het dok in de vis- schershaven opgenomen. Goede vangst De stoombeuger „Peter en Faulus" kwam hier gisteren na een reis van 14 dagen binnen met 34 last pekel haring. R.K. Middenstandsvereeniging Op Maandag 11 Nov. a.s. wordt in het patro naatsgebouw IJmuiden-Oost te 8 uur een zeer belangrijke ledenvergadering gehouden. Door een der leden van het Centraal Hanze Bureau, mr. Bach, zal een uiteenzetting ge geven worden aangaande het werktijden besluit. Aller opkomst dringend gewenscht. R. K. Volksbond Zondag 10 November a.s. zal voor do leden van den R.K. Volks bond in het teeken staan van de viering van het patroonsfeest. Tv feestelijkheden vangen aan met een algemeene H. Communie, waarna gemeenschappelijk ontbijt, 's Avonds half 8 wordt voor de leden met hun dames en genoodlgden in het Patronaatsgebouw op gevoerd het tooneelwerk „Het Hoogste Goed" door een tooneelvereeniging uit Haarlem. On der de pauze is een groote verrassing toe gezegd. Het strijkje „Utile Dulci" verleent zijn medev V.-king. Vermising Zekere P. K. deed bij de politie aangifte van vermissing van een bankbiljet hetwelk in een geldkistje ten hui ze van zekeren M„ waar K. in de kost is, bewaard werd. Politie doet onderzoek. De sluizen afgezet Een groot attractie verdwijnt thans uit IJmuiden nu de inkla- ringsdienst naar Arasterdam verlegd is. De nieuwe sluis is reeds afgerasterd zoodat men als de weg langs het rasterwerk gereed is, de sluis niet meer naderen kan. Voor ver schillende neringdoenden beteekent dit een niet geringe financieele strop. BEVERWIJK, 8 Nov. Vrije veiling Appelen 7—17 c„ peren 9—21 c., tomaten 10—29 c„ druiven 58—66, kassnljboonen 65 c., spruiten 1254—28 c„ peen 2—3 c.. uien idem, spinazie 9—28 c., per K.G. Andijvie 45100 c„ sla 25—75 c„ spinazie 40—115 c.. per kist. Boerenkool 46 c., bloemk. 1030 'A c„ chin. 3—4 c„ groene 4—754 c., gele 4—8 c., witte 56 c„ roode idem, selderijkool 3 9<4 c. per stuk. Peen 915 54 Akv. soep groenten 7—15 J4 c. per bos. Bloemenveiling ,'t Centrum" Puiling 8—18 c., rayanant 5—7 c„ Montblanc 12—23 c„ Rose day 12—21 c„ Saxexport 12. Anjers 1.20—2, div. Kas-rozen 2.75—7, div. Tree- chrysanten 6—18 per 100. Troschrysant, Trijntje Baarse 1415, Novemberzon 12— 20, Bucenham 20—30, Montblanc 18—25. Mensing 7—17, Flory King 9—14, Sous d'Or 1018. Pattlson 1113. Eik 2431, Sprege- rlgroen 8—23, Fiscales 7 per 100 bos. BEVERWIJK 8 Nov. R. K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemeriand" Spinazie 751.30; Sla 55—90; Andijvie 65—1.05; Wor telen 7—16; Prei 8—16; Selderie 3—5; Peter selie 3; Raapstelen 5; Radijs 8; Bloemkool le soort 30—35; 2e soort 15; Roode kool 4 10; Knollen 5—8; Groene 3—6; Druiven 64; Tomaten A 30—35; B 24—28; Spruiten 17— 32; Doppers 4; Snijboonen 80; Spercieboo- nen z. dr. 1.00. LEIDEN, 8 November Veemarkt Aanvoer 1371 runderen, 68 kalveren, 1000 schapen 15 stieren 230—470, 153 kalf- en melkkoeien 200—290, 725 varekoeien, 170—280, 217 vette ossen en koelen 170—280, 217 vette ossen en koeien ƒ236— 430, 261 graskalveren 35100, 13 vette kalveren 70—130, 56 nuchtere kalveren 12—18, 400 vette schapen 3047, 600 weideschapen 22—35, 709 mestvarkens 26 —65, 878 biggen 12—21, alles per stuk. Vette ossen en koeien 0.62—1, vette kal veren 1—1.30, 80 zouters 72—76 ct„ 38 Londensche 64—68 ct., als per K.G. (schoon!. Jaarfeest R. K. Volksbond Mirgen (Zon dag) houdt de afdeeling Heemstede van den Ned. R. K. Volksbind haar jaarffeest. De dag wordt als gebruikelijk begonnen met om 7 uur een H, Mis in de O. L. Vriuw Hemelvaartskerk en om 7.15 in de St. Bavokerk, welke zal worden opgedra gen voor de levende en overleden leden van den Ned. R K, Volksbond, en waaronder H. Cimmunie der leden. Des avonds half 8 feest in de groote zaal van het R. K. Vereenigingsgebouw, met medewerking van de tooneelvereeniging „D, E. S." en de mannenzangvereeniging „St. Benedictus". Door „D. E. S." zal worden opgevoerd het bekende tooneelstuk „Een paardenmiddel" of „Gebrs. van Buuren in Manufacturen", vroolijk spel in 3 bedrijven van G. Nielen, dat eenige jaren geleden lok al eens is op gevoerd en toen zulk een groot succes was. De zangvereeenlglng zal uitvoeren „Bonds lied", „de Vespers" van Beethoven, „Riter Abscheid", „Strijdlied", Bloempjes" en „Domine salvam fac'. de laatste van Gies- sen. Een programa dus, dat zeker ten voll* zal voldoen. Het bestuur verzoekt ins te melden, dat precies om half 8 zal worden begonnen en de zaal tijdens zang of tooneel zal wor den gesloten; een glede maatregel, die na volging verdient. Het debuut van onze Politievoetbalvereeni- ging Gistermiddag heeft onze onlangs op gerichte Politie-voetbalvereeniging gedebu teerd en wel tegen het Haarlemsch Politie- elftal. De wedstrijd werd gespeeld op het Bloemendaal-terrein. Er was tamelijk veel belangstelling voor deze match. De commissaris van politie van Bloemen- daai woonde den wedstrijd bij. De heer A. Cassee, voorzitter van de Bloe- mendaalsche Voetbalclubs en lid van den Bloemendaalschen raad, trad op als scheids rechter. Zooals te verwachten was van een zeer jonge voetbalclub, waarvan sommige leden reeds de eerste jeugd achter den rug had den, die tegen een reeds langer bestaande club te velde trekt, is de match geëindigd met een nederlaag voor de Bloemendalers. Tegen de 6 doelpunten, die Haarlem wist te maken, kon Bloemendaai er geen enkele tegenover stellen. Maar de heer Cassee wist den verliezers een hart onder de uniformknoopen te praten en hen te doen hopen op betere tijden. De zilveren wisselbeker, door een Bloemen- daalsch Ingezetene uitgeloofd voor die club, die hem op 3 achtereenvolgende wedstrijden weet te veroveren, ging dus mee naar Haar lem. Instituut Arbeiders-Ontwikkeling De heer Mr. J. A. Molzer zal voor het Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling op 22 Nov. en 6 Dec. in het gebouw „De Toorts" voor drachten houden over Bolsjewisme, Fascisme en Democratie. De bazar voor het Jeugdgebouw Zooals men kan weten, nadert het Jeugdgebouw zijn voltooiing. Op Dinsdagmiddag 12 Nov. zal de opening om 3 uur plaats hebben. Dan moet het gebouw echter nog „aange kleed" worden. Voor deze aankleeding zal een bazar gehouden worden, van Dinsdag tot en met Donderdag a.s. Ds. J. C. van Dyk zal dezen bazar openen. Jhr. O. B. van Vierssen Trip uit Gronin gen, zal op Donderdagavond een goochel- avond geven. Het antwoord van de directie In een dezer dagen gehouden vergadering van de samenwerkende arbeidersorganisaties in de Papierindustrie werd door het hoofd bestuur verslag uitgebracht van de bespre kingen met de Directie van de Kon. Papier fabrieken der Firma van Gelder Zonen, wel ke besprekingen onlangs plaats hadden. Medegedeeld werd daarbij o.m., dat niet veel resultaat- is bereikt. De besprekingen liepen over de volgende verzoeken: a. Reorganisatie der loonregelingen; b. Gelijkstelling van de loonen der Gelder- sche en Noordhollandsche fabrieken; c. Invoering van een vacantia van zes da gen, aaneengesloten in de zomermaan den te verleenen, met een vacantietoe- d. Verbetering van de pensioenrechten en formuleering en vastlegging dier rechten; e. Beperking van den Zondagsarbeid tot het strikt noodzakelijke; f. Toekenning' en uitbreiding van de reeds eenige jaren verleende gratificatie; g. Vastlegging van de arbeidsvoorwaarden in een collectief contract. Ten aanzien van het eerste verzoek werd medegedeeld, dat een reorganisatie der loon regelingen in bewerking is. Hieromtrent zul len binnen 4 weken mededeelingen kunnen worden gedaan. Met de verlangens inzake normalisatie van de loonen op de verschillende fabrieken zal worden rekening gehouden. De lange werktijden tijdens de vacanties zullen in het vervolg worden voorkomen, door de instelling van een reserveploeg. In de pensioenregeling wenscht de Directie geen wijziging te brengen. De werklieden in lossen dienst, van de buitenploegen, zullen voortaan één dag va- cantie krijgen voor elke twee maanden, die zij in dienst zijn. Voor het afsluiten van een collectief con tract was de Directie tenslotte niet te vinden. Het doodelijk verkeersongeval te Wijk aan Zee Hedenmorgen deed de rechtbank uit spraak in de zaak tegen den 45-jarigen chauffeur J. L„ die op 13 Augustus te Wijk aan Zee een transportfiets had aangereden, waarin 5 kinderen zaten, tengevolge waar van één der kinderen overleed en de vader, die op het rijwiel reed, zee? ernstig ver wondde. De Officier van Justitie eischte verleden week een geldboete van f 300.of 30 dagen hechtenis. De uitspraak luidde hedenmorgen conform. Donderdag j.l. was het 50 jaren geleden, dat het echtpaar W. VisserJ. van Roon, wonende te Zandvoort, Pakveldstraat 11, in ondertrouw werd opgenomen. De buren heb ben voor het bruidspaar een eerepoort op gericht. Visser is 73 jaar, Zijn vrouw 74. Aan rusten denkt de man nog niet en hij noemt zich met trots den besten handelaar in ha ring en Noord wijksche bokking. Dit gezegde is niet overdreven, e» een ieder die eens een bestelling bij hem gedaan heeft, kan daar over oordeeien. Wij durven genist een proef aan te bevelen. Hierbij een foto van bet paar, genomen op den dag, dat het 50 jaar geleden was, dat zij in ondertrouw werden opgenomen. Zü zijn algemeen bekend in Zandvoort. De commissie van beoordeeling voor onze prijsvraag „Reclame-kernspreuk" is niet tot overeenstemming, betreffende het toekennen van den prijs, gekomen. Na schifting van de talrijke inzendingen, bleven er een zevental over, die wij voorloopig met 2.50 honoreerden. Niets leek ons meer voor de hand liggend dan wederom een beroep te doen op U, ten einde ons bij de definitieve keuze behulpzaam te zijn. Hieronder drukken wij de zeven beste inzendingen af, gemerkt met de letters A tot en met G. Wij verzoeken U thans deze letters te plaatsen in de volgorde, waarin naar Uw meening de daarmede gemerkte inzendingen voor het toekennen van den pr«s moeten worden gerangschikt. Wie de juiste volgorde volgens den uit slag van dit referendum aangeeft, ontvangt een prijs van TIEN GULDEN. lede mag slechts één oplossing inzenden. Tusschen meerdere goede oplossuigy beslist het lot. Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en anc worden uiterlijk 17 NOVEMBER a.6. ingewacht aan ons kantoor VERWunr ingang Koningstraat, B. Wij brengen baat Met raad en daad. (D. H„ te Haarlem). D. Ons succes is onze reclame. (G. de B. te Haarlem). E. Bi) zakendruk of rechtsgeding, Steun, advies, verdediging, (L. H. O., te Alkmaar). G. Bureau voor informatie Incasso en consultatie, Werkt accuraat, billijk en goed, Verwulft I, waar U wezen moot. (E. W. G., te Haarlsra). A. Goede informatie, deskundig advies, Behoedt Uw zaak steeds voor verlies. (O. J. H„ te Monnikendam). Komen posten niet binnen? Laat ons ze dan innen. Nieuwe relatie? Vraagt ons informatie. Bij procedeeren Ons consulteeren. (N. N., te Haarlem). Wij informeeren snel Wit incasseeren fel Wij adviseeren wel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2